Зараз ніхто її не качає, тому що є море різних макаронних виробів і в вигляді горошків, і буковок, і кружочків. А ось в старину цього розмаїття не було, тому качали пшоно і варили з цих кружочків кашу, в нас на Житомирщині заправляли її жареними шкварками з цибулею, або ж з молоком і маслом.
Це дійсно народна кулінарна казка!!! Пані Олені дяка за збереження і продовження старовинних рецептів! Нашим бесагам хвала за пошук і повернення нам цих скарбів!!! Хай щастить!
Дякую каналу за популяризацію української кухні. Також велика подяка пані Олені. Як добре, що є такі люди, що зберігають і передають іншим старовинні рецепти, знають історію, традиції.
Бачила вже давно у К.Грубича відео пані Олени. Пробувала сама качати, справа досить марудна і важка, але результат перевершив мої очікування. Вдячність людям які зберігають такі автентичні рецепти. 👍
Моя мати, згадуючи дитинство, молодість, розказувала про таку кашу з пшона, моя бабуся готувала, називалась затірка, наголос на перший склад. Бабуся проживала на Кубані на українському хуторі, колись ще при Катерині переселили туди українців із Запоріжжя
Дякую. Вперше почула та побачила про цю страву. Виявляється, як мало ми знаємо про свою кулінарію, історію. Тому ваш канал дуже на часі. Ще раз дякую за вашу роботу.
Елена, огромное спасибо за кашу. В Николаевской области ее называли КРУПЦЫ. Свекровь ее готовила, но я не видела процесса.Обязательно попробую приготовить.
Вперше чую про таке диво! Це ж шедевр народної кулінарії! Велика подяка всім, хто мав участь в створенні цього відео- авторській команді, Олені та кухарям ресторанів народної їжі за збереження та розповсюдження перлин народного кулінарного мистецтва! Я в захваті від такої новини для себе і обов'язково поділюсь нею з друзями. І буду знати, що при можливості треба шукати в ресторанах української національної кухні. Дякую!
Дякую за спогади. Моя бабуся робила та готувала таку кашу. Жили вони в селі Чернещина Диканського району. Я пам'ятаю як вона її качала також у такій залізній мисці і зберігала у торбинці. Яка вона смачна! На жаль, я так і не вмію її робити. У наших бабусь не було кулінарних зошитів з рецептами. Вони все робили як вчили їх матері.Зараз я розумію, що треба було більше дитивится, питати. Дякую Вам за відновлення Української кухні!
Слава Богу,что есть такие люди,как эта замечательная трудолюбивая женщина,перенявшая и продолжающая старинные кулинарные рецепты!!!Организаторам кулинарных видео этого канала отдельное спасибо!!!
Вперше бачу і чую про таку кашу!! Дуже цікаво! Дякую щиро ! Так приємно все це бачити! Який трудолюбивий гарний і талановитий наш народ був є і буде завжди!! Слава Україні!! 👍👍🙏🏻❤️
Вітаю. 20 років тому, приїздила до подруги на Полтавщину. Ото вона привела мене до своєї бабусі, і пригостили такою кашею. Я тоді молода-дурна, скуштувала, подякувала. Тільки тепер розумію, як я не оцінила таку автентичну страву. Не впевнена, що спробую накачати такої каші. Можливо, взимку, коли трохи часу з'явиться. І тоді обов'язково відпишу. Велика шана Вам шановні Бесаги. А пані Олені уклін низький за таку цінну роботу. Дякую.
Дякую за вашу роботу, що відновлюєте давні полтавські страви. Живу під Полтавою уже 6-ий рік, і не чула, щоб хтось зі знайомих полтавців уміє цю кашу робити
Дякую за прекрасний рецепт. Моя бабуся 1905 року народження (вже з нами її нема) готувала " затерушку", але без пшонини в середині. Жила в Дніпропетровській області. Бажаю вам всім здоров'я, достатку та процвітання каналу. Добру справу робите!
Я у захваті від рецептів, яким ви не даєте пропасти, від вашої праці! Щиро дякую і вам, і людям, які співпрацюють з вами! Про качану кашу чую вперше. І розумію, що наші господині завжди були дуже креативні та роботящі. Це ж треба таке придумати- кожну пшонину загорнути! І як загорнути!
Таку кашу готувала моя бабуся, і перший раз за стільки років бачу як насправді її готують, її називали, пам'ятаю, затірка.Дякую вам за зберігання наших традицій
Ви мабуть щось наплутали. Затірку багато хто знає, бо її часто готували. Її легко приготувати. Бо затірка просто з борошна і води, чи молока робиться. Просто між долонями муку розтірают у молоко чи любий суп. Моя бабуся молочну затірку готувала. Мама в суп затірку робила.
Неймовірно цікаве, колоритне відео, 🔥😍👍 відірватись від перегляду не могла, хоч і був брак часу. Просто заворожує оця народна кулінарна магія! ❤️✨ Уклінно дякую! Слава Україні! 💙💛 P.S. Продовжуйте свою цінну і важливу працю, її цінність неможливо переоцінити!👍
Неймовірно,проживши 73 роки,вперше побачила і почула про Качану Кашу,а жила на Житомирщині мала би то знати,пшоняну кашу дуже люблю. Дякую вам за гарно поданий матеріал,за збереження старовинних рецептів української кухні,цій каші місце поряд з борщем❤
Было очень интересно, спасибо ! Никогда не слышала раньше о такой каше! Какие выдумщицы женщины были раньше! А женщина которая её делала очень красивая!
Щира вподобайка Нашим Бесагам та сердечна подяка Олені Щербань за збереження автентичної страви та цікавих відомостей і секретів щодо цієї страви. Усім добра й рясних Божих благословінь.
Привіт, Полтавська область Лубенщина такої каші в нас не готують, але куштувала на весіллі в Котелевському районі (правда думала, що це кус кус!) дуже смачна каша. Дякую Вам за ваші цінні відео. І окрема подяка Олені Щербань за збереження кулінарної і культурної спадщини нашої Полтавщини.
На Дніпропетровщині вона зветься “пшінка”. Готували її там з давніх давен, на всі празники., та весілля. і зараз продають склянками на базарі в сирому вигляді. Ми купляємо смт. Просяна, Покровського району. З дитинства знаю цю кашу, село Тараново. Васильківський район.
Пшінкою під війну румини називали кукурудзу ходили по хатах требували яйки і пшонку.Моя бабуся каже що нема пшона а він тицяє на качани😀А блюдо це називали затірка з наголосом на перший склад. Дніпропетровщина Верховцево
Качану кашу варили на воді , потім додавали в кінці молоко , дуже смачно , спробуйте !!!!Таку кашу і затірку готували в Котельві ,обл. Полтавська ,це зовсім не далеко від Диканьки та Опішнього . Дякуємо за спогади , будемо готувати.
@@nashi.besahy зробіть, будь ласка, сюжет про затірку і холодний борщ (нині с. Куземин Охтирського району). Ці автентичні страви готувала моя бабуся, але рецепти, на жаль, втрачені, бо її вже немає (((
Живу в Беларуси, но не знаю почему , очень люблю ваш украинский язык, Включила ,увидела случайно , стала смотреть , очень удивилась Первый раз вижу ,как качают кашу пшено и что потом в итоге получается ,потрясло что она, после приготовления , имеет свой первоначальный вид , хвала и низкий поклон бабушке Марии и её внучке .надо взять и дома попробовать заморочиться , а вдруг получиться это завораживает
Маргарита, а мне очень нравится белорусский почему-то. Украjнську мову теж люблю i вiльно володiю. Может потому, что языки красивые и разные, хоть и похожи. И культура богатая, интересная. А жаль, что мы теперь в разных странах.
*Пан Дмитро, ДЯКУЮ Вам за вавші прекрасні відео*, ЦЕ просто ВАУ!* *Божого захисту Вам та всій Вашій родині*. *Це донечка Пані Іннусі і Ваша ! Красива дуже!*
Відкусила від горошини а в середині пшонинка ,це один із щасливих спогадів дитинства.Моя бабуся готувала таку кашу і завжди з домашньою курочкою.Від Писаревщини через річку Ворскла у сосновому лісі є село Матвіївка де жили мої дідусь і бабуся.Пройшло багато років в продовж яких я шкодувала що не вмію приготувати ту кашу ,друзям про неї розповідала,а тут раптом ви із цим відео...Дуже дякую.
У північних районах Сумщини теж не чули про качану кашу.Ймовірно, не дуже популярна каша була, бо досить часу та сил віднімає приготування.Галушки,пампушки та вареники швидше та легше приготувати))
Файний випуск, файний канал. Щиро за Вас уболіваю. За вашим рецептом готували з похресницею вареники, вийшло смачно. Вітання з Херсона) Коли ви напишете книгу рецептів, я іі куплю) Успіхів)
Добрий день.Я родом з Донецької області,але поїхала звідти в Дніпропетровськ відразу після школи.Моя мама була 1911 року народження.Вона часто варила суп із такою крупою,але вона називала її затіркою.Робила її на мокрому пшоні,а також просто на підсоленій злегка воді.Процес був трішки інший.У мисці була мука стакани три по всьому дну і на неї просто рукою бризкали водою .Получались кульки.які треба було легенько крутити по кругу,потім знову бризки води і так поки отримаєш потрібну кількість кульок.Муку відсіваєш через сито і кульки продовжуєш доводити до потрібного стану .,твердості і розміру і відразу кидали в суп.Кашу із затірки не варили і не заготовляли про запас.Зараз є крупа кус-кус дуже схожа на затірку.Я маю на увазі не міленьку крупу,а набагато крупнішу.
Яка цікава техніка приготування качанки, як у країнах Магріба кус-кус , але з інших складових. Можливо звідти походження ? Дуже цікава страва , але в наш швидкісний час дуже затратна. Шкода. Будемо варити яєчну локшину на бульйоні й уявляти качану кашу. 😉😋
Усим доброго здоров 'я . Вперше чую про таку кашу. Від побаченого я в захваті. Багато ми чого не знаємо про нашу Українську кухню. Дуже вдячна за Ваш екскурс нашою Батьківщиною. Чекаю ще кулінарних цікавинок.
Випадково прийшла рекомендація на ваш канал, побачила, що українською і відразу захват, вподобайка і підписка. Дуже цікаво. Я вперше почула про таку кашу. Вам дякую за вашу працю)
Ой !! Як цікаво !! Щиро дякую Людям,що відтворюють,зберігають і поширюють такі давньоУкраїнські рецепти страв,старовинні обряди,звичаї-- Все те,що і РОБИТЬ "украИнцЕв" -- УКРАЇНЦЯМИ !! Особливе вітання -- вправній Українській господині --ОЛЕНІ ЩЕРБАНЬ 💐❗ що так майстерно вправлялась зі своєю роботою і ТАК ГАРНО 👍 ❗ Щебетала СОЛОВ'ЇНОЮ 👍💕🇺🇦‼️ Такі Люди -- ото-- НАЙДОРОЖЧИЙ скарб УКРАЇНІ 👍💓💕🇺🇦❗
Я в захваті просто.... Ніколи в житті також нечула і небачила. Але от тепер безмежно хочеться це приготувати. Я лиш пам'ятаю як бабуся томила налисники в печі, і це було неперевершено! А на паску у нас досі випікають м'ясо і голубці в печі) Про смак пирогів та хліба - взагалі промовчу навіть і близько не стояли з сучасними..... А ті обряди і запахи, так хочеться в дитинство назад. Дякую за круте відео!!
Перший раз чую про качану кашу! Це ж кулінарний шедевр!
Це правда 🇺🇦
@@nashi.besahy вот если бы поела...
кускус називається таке в Аравії та Ізраїлі
@@aslb17 Fregola в Італії . Тільки там манка в середині
Зараз ніхто її не качає, тому що є море різних макаронних виробів і в вигляді горошків, і буковок, і кружочків. А ось в старину цього розмаїття не було, тому качали пшоно і варили з цих кружочків кашу, в нас на Житомирщині заправляли її жареними шкварками з цибулею, або ж з молоком і маслом.
Це дійсно народна кулінарна казка!!! Пані Олені дяка за збереження і продовження старовинних рецептів! Нашим бесагам хвала за пошук і повернення нам цих скарбів!!! Хай щастить!
Дякуємо
Я в захваті від такої вмілої господині, що вміє приготувати, цікаво розказати про свою справу і історію!!! Вправна, проста, привітна та щира!
Дякую каналу за популяризацію української кухні. Також велика подяка пані Олені. Як добре, що є такі люди, що зберігають і передають іншим старовинні рецепти, знають історію, традиції.
Дякуємо, Олена Щербань дійсно молодець!
@@nashi.besahy як добре, що ви називаєте і нагадуєте нам майстра своєї справи - ОЛЕНУ ЩЕРБАНЬ. Вона того варта!
@@nashi.besahy на Вінниччині готують засипану кашу, зробіть будь ласка відео про цей рецепт
С ума сойти! Вот это каша! Никогда такой и не видела и не ела! Спасибо, что сняли это видео🙏👍👍👍👍👍👏👏👏🔥❤❤❤
И я
И я
І я теж бачу і чую в перший раз про таке диво!
На Руси ее называли катанка или затирка . Можно без пшена катать мелкие кусочки теста .
Представляю, сколько там алюминия на неё налипло🙄😳
Дуже цікавий сюжет. Я в захваті від пані Олени - така гарна і харизматична особистість! А про кашу я дізналася вперше.
Бачила вже давно у К.Грубича відео пані Олени. Пробувала сама качати, справа досить марудна і важка, але результат перевершив мої очікування. Вдячність людям які зберігають такі автентичні рецепти. 👍
Ви молодчинка, що пробували качати! Ми вже самі подумуємо спробувати накачати
@@nashi.besahy
Одна порада - починайте з невеликої кількості пшона. 😊👌
@@galastarc7384 дякуємо 😊
Моя мати, згадуючи дитинство, молодість, розказувала про таку кашу з пшона, моя бабуся готувала, називалась затірка, наголос на перший склад. Бабуся проживала на Кубані на українському хуторі, колись ще при Катерині переселили туди українців із Запоріжжя
І мені хочеться такоі каші спробувати.В нас такоі не варили, а затірка була.
Яка цікава жінка пані Олена. Берегиня традицій Українців з шикарною мовою центральної України.
Похоже на египетский кус кус )
Авторам каналу і пані Олена щире дякую!
Спробую приготувати, а то надворі 21 століття, пальці від мишки вже дзьобом стоять - прекрасний масаж буде!
Дякуємо! Ми теж подумуємо спробувати накачати
Що там каша! А яка ж КРАСУНЯ!!!! Які ж очі голубі! Наші! Українки!
Очень красиво Оксана говорит, мелодично, слушала ее речь как песню. Щастя Вам, Оксана.🌈🔆
Полтавщина, серце мелодичної Шевченкiвської мови
Дякую. Вперше почула та побачила про цю страву. Виявляється, як мало ми знаємо про свою кулінарію, історію. Тому ваш канал дуже на часі. Ще раз дякую за вашу роботу.
Дякуємо вам за підтримку
Елена, огромное спасибо за кашу. В Николаевской области ее называли КРУПЦЫ. Свекровь ее готовила, но я не видела процесса.Обязательно попробую приготовить.
@@ОльгаЕгорова-г8с о, я и не знала, что у нас на юге её тоже готовили!😲
Д@@nashi.besahy❤
Дякую Вам ! Яка наша нація працовита,творча,хазяйновита..Наснаги Вам ! Шедевр !
Вітання з Полтавщини! Затірку бабуся готувала, а про таку качану кашу не знаю, не пам'ятаю. Але цікаво. Дякуємо, що зберігаєте українські традиції!
Вперше чую про таке диво! Це ж шедевр народної кулінарії! Велика подяка всім, хто мав участь в створенні цього відео- авторській команді, Олені та кухарям ресторанів народної їжі за збереження та розповсюдження перлин народного кулінарного мистецтва! Я в захваті від такої новини для себе і обов'язково поділюсь нею з друзями. І буду знати, що при можливості треба шукати в ресторанах української національної кухні. Дякую!
Дякую за спогади. Моя бабуся робила та готувала таку кашу. Жили вони в селі Чернещина Диканського району. Я пам'ятаю як вона її качала також у такій залізній мисці і зберігала у торбинці. Яка вона смачна! На жаль, я так і не вмію її робити. У наших бабусь не було кулінарних зошитів з рецептами. Вони все робили як вчили їх матері.Зараз я розумію, що треба було більше дитивится, питати. Дякую Вам за відновлення Української кухні!
Я в захваті, яка ж українська кухня багата! Дякую, що не даєте забутися таким рецептам і відроджуєте їх
Слава Богу,что есть такие люди,как эта замечательная трудолюбивая женщина,перенявшая и продолжающая старинные кулинарные рецепты!!!Организаторам кулинарных видео этого канала отдельное спасибо!!!
Невтомна пані Олена, берегиня українських традицій. Многая Вам літа.
Потрясающе! Дякую, вам! І хай живе, Олена Щербань!!!👍👍👍👍🤣
👍👍
Вперше бачу і чую про таку кашу!! Дуже цікаво! Дякую щиро ! Так приємно все це бачити! Який трудолюбивий гарний і талановитий наш народ був є і буде завжди!! Слава Україні!! 👍👍🙏🏻❤️
Вітаю. 20 років тому, приїздила до подруги на Полтавщину. Ото вона привела мене до своєї бабусі, і пригостили такою кашею. Я тоді молода-дурна, скуштувала, подякувала. Тільки тепер розумію, як я не оцінила таку автентичну страву. Не впевнена, що спробую накачати такої каші. Можливо, взимку, коли трохи часу з'явиться. І тоді обов'язково відпишу. Велика шана Вам шановні Бесаги. А пані Олені уклін низький за таку цінну роботу. Дякую.
Таку кашу дійсно потрібно їсти після того, як побачиш процес готування... Відразу з розумінням їси таку їжу👍👍
Дякую за вашу роботу, що відновлюєте давні полтавські страви. Живу під Полтавою уже 6-ий рік, і не чула, щоб хтось зі знайомих полтавців уміє цю кашу робити
👍 тепер будемо всі качати 😉
Дякую за прекрасний рецепт. Моя бабуся 1905 року народження (вже з нами її нема) готувала " затерушку", але без пшонини в середині. Жила в Дніпропетровській області. Бажаю вам всім здоров'я, достатку та процвітання каналу. Добру справу робите!
Я у захваті від рецептів, яким ви не даєте пропасти, від вашої праці! Щиро дякую і вам, і людям, які співпрацюють з вами!
Про качану кашу чую вперше. І розумію, що наші господині завжди були дуже креативні та роботящі. Це ж треба таке придумати- кожну пшонину загорнути! І як загорнути!
Які ви молодці, що відвідуєте цікавих людей!!!
фантастика.
1. яких маємо берегинь!!
2.проста, цікава, пізнавальна подача матеріалу!!
дякую як авторам, так в героям випусків!!!🤗🤗☀️☀️☀️☀️
Здивували. Про таку кашу чую вперше. Не шкодую, що підписалася на ваш канал.
Дякуємо
Дійсно! А чому б і мені не підписатися? Я тут вперше і відразу таке цікаве відео!! Навіть більше, ніж цікаве..ПРИГОЛОМШЛИВЕ!!
Таку кашу готувала моя бабуся, і перший раз за стільки років бачу як насправді її готують, її називали, пам'ятаю, затірка.Дякую вам за зберігання наших традицій
Ви мабуть щось наплутали. Затірку багато хто знає, бо її часто готували. Її легко приготувати. Бо затірка просто з борошна і води, чи молока робиться. Просто між долонями муку розтірают у молоко чи любий суп. Моя бабуся молочну затірку готувала. Мама в суп затірку робила.
@@annabutenko4729зАтірка готується теж на яйцях... А не на воді
Така смакота!!!!Вперше їла таку кашу,смак неперевершений!!!!Незрівняно!!!!Хочеться ще!!!!!
!
Треба вчитися качати 😉😂😂💪💪
і я б про неї точно гіколи не взнав, так і пропадають наші цікавинки
дякую вам і людям що зберігають це все
В фейсбуці набрала мільйон переглядів
Дивовижна жінка! Дивовижна господиня! Дякую Вам за збереження традицій!)
Неймовірно цікаве, колоритне відео, 🔥😍👍 відірватись від перегляду не могла, хоч і був брак часу. Просто заворожує оця народна кулінарна магія! ❤️✨
Уклінно дякую! Слава Україні! 💙💛
P.S. Продовжуйте свою цінну і важливу працю, її цінність неможливо переоцінити!👍
Дякую каналу та пані Олені за чудовий український контент. Вперше чую про таку кашу. Хотілося б спробувати.
Дякуємо 👍
Неймовірно,проживши 73 роки,вперше побачила і почула про Качану Кашу,а жила на Житомирщині мала би то знати,пшоняну кашу дуже люблю. Дякую вам за гарно поданий матеріал,за збереження старовинних рецептів української кухні,цій каші місце поряд з борщем❤
Надзвичайно цікавий, оригінальний канал з оригінальними рецептами. Бував я в тих краях не раз, але про таку кашу й не чув!
ДОБРОГО ДНЯ.НІКОЛИ НЕ ЧУЛА І НЕ КУШТУВАЛА ЦЮ КАШУ.ДУЖЕ ЦІКАВЕ ВІДЕО,ДЯКУЮ ЗА ЧУДОВІ І СМАЧНІ РЕЦЕПТИ🇺🇦🌻🌻🌻
Было очень интересно, спасибо ! Никогда не слышала раньше о такой каше! Какие выдумщицы женщины были раньше! А женщина которая её делала очень красивая!
Дякую, що тепер теж знаю автентичну, цікаву, українську страву.
Гордімося такими берегинями нашої української кулінарноі культури.
Какой тяжёлый труд!Дай Бог Вам здоровья!Пусть руки не болят.
Обожаю пшенку!Постараюсь сделать, спасибо за память, это очень важно- помнить прошлое, бабушек,дедушек, традиции семьи и рода! Здоровья вам!!!
Дякуємо 😊
Щира вподобайка Нашим Бесагам та сердечна подяка Олені Щербань за збереження автентичної страви та цікавих відомостей і секретів щодо цієї страви. Усім добра й рясних Божих благословінь.
Привіт, Полтавська область Лубенщина такої каші в нас не готують, але куштувала на весіллі в Котелевському районі (правда думала, що це кус кус!) дуже смачна каша. Дякую Вам за ваші цінні відео. І окрема подяка Олені Щербань за збереження кулінарної і культурної спадщини нашої Полтавщини.
Дякуємо за відгук
так воно і є кускус. Якщо почитаєте, як готують кускус а Марокко або Ізраїлі, то оце ж воно і є один в один
@@aslb17 кус-кус здається на манку (семоліна) і воду накатують. В Італії така називається Fregola.
А тут пшоно і яйце.
Ака Жінка!!!суцільний захват!!!❤️💗❤️💗❤️
Дуже цікава каша! Дякую!
Дякуємо
На Дніпропетровщині вона зветься “пшінка”. Готували її там з давніх давен, на всі празники., та весілля. і зараз продають склянками на базарі в сирому вигляді. Ми купляємо смт. Просяна, Покровського району. З дитинства знаю цю кашу, село Тараново. Васильківський район.
Цікаво!!! Що реально продають на базарах? А яка ціна ?
Де конкретніше продають? Хочеться покуштувати.
У нас в с. Просяна майже у кожному продуктовому магазині продається.
@@АдаСемивол-т8у простите, что я такая приставучая, но очень интересно попробовать. А можно как-нибудь выписать ?
Пшінкою під війну румини називали кукурудзу ходили по хатах требували яйки і пшонку.Моя бабуся каже що нема пшона а він тицяє на качани😀А блюдо це називали затірка з наголосом на перший склад.
Дніпропетровщина Верховцево
Богатая каша! Спасибо,что популяризуете украинскую кухню !
Дякуємо 😊
Дякую! Дякую! Дякую! Моя двоюрідна бабуся Мокрина нам завжди таку крупу привозила, колись в дитинстві показувала як качати, дуже вдячна що нагадали)))
А звідки привозила? Дякуємо за коментар
с. Мостове, Попільнянський р-н Житомирської області
Да ради чего столько хлопот? Не вижу смысла...
Качану кашу варили на воді , потім додавали в кінці молоко , дуже смачно , спробуйте !!!!Таку кашу і затірку готували в Котельві ,обл. Полтавська ,це зовсім не далеко від Диканьки та Опішнього . Дякуємо за спогади , будемо готувати.
Дякуємо за доповнення 👍
@@nashi.besahy зробіть, будь ласка, сюжет про затірку і холодний борщ (нині с. Куземин Охтирського району). Ці автентичні страви готувала моя бабуся, але рецепти, на жаль, втрачені, бо її вже немає (((
Живу в Беларуси, но не знаю почему , очень люблю ваш украинский язык, Включила ,увидела случайно , стала смотреть , очень удивилась
Первый раз вижу ,как качают кашу пшено и что потом в итоге получается ,потрясло что она, после приготовления , имеет свой первоначальный вид , хвала и низкий поклон бабушке Марии и её внучке .надо взять и дома попробовать заморочиться , а вдруг получиться это завораживает
Маргарита, а мне очень нравится белорусский почему-то. Украjнську мову теж люблю i вiльно володiю. Может потому, что языки красивые и разные, хоть и похожи. И культура богатая, интересная. А жаль, что мы теперь в разных странах.
Нам теж подобається білоруська мова. Живої, особисто мені, мешканцю Донбасу, чути не доводилося , а читати дуже цікаво.
*Пан Дмитро, ДЯКУЮ Вам за вавші прекрасні відео*, ЦЕ просто ВАУ!*
*Божого захисту Вам та всій Вашій родині*.
*Це донечка Пані Іннусі і Ваша ! Красива дуже!*
Автори, дякую за вашу роботу! Згадалося, як бабуся варила затірку. Немов поринула у дитинство!) 👍
Скоро розкрутимо сусідку на затірку
Відкусила від горошини а в середині пшонинка ,це один із щасливих спогадів дитинства.Моя бабуся готувала таку кашу і завжди з домашньою курочкою.Від Писаревщини через річку Ворскла у сосновому лісі є село Матвіївка де жили мої дідусь і бабуся.Пройшло багато років в продовж яких я шкодувала що не вмію приготувати ту кашу ,друзям про неї розповідала,а тут раптом ви із цим відео...Дуже дякую.
Дивны дела твои,Господи!!! Прожила в Украине почти 60 лет и только сейчас узнала о качаной каше! Спасибо!!!
Катаная каша значит
Як приємно чути українську мову! 🇺🇦👍👍👍👍
Головне не чути матів яких в російській мові дуже багато і це не приємно!
Гарна мова,чудови.люди!!!!Найкраща земля!!!
Львівщина перший раз чую про таку кашу.
Дякую за цікавий контент!
Рівненщина, те ж вперше побачив.
У північних районах Сумщини теж не чули про качану кашу.Ймовірно, не дуже популярна каша була, бо досить часу та сил віднімає приготування.Галушки,пампушки та вареники швидше та легше приготувати))
Як же цікаво і пізнавально!Суперовий контент👍молодці!!!
😉дякуємо
БлагоДарю! Очень понравился рецепт.Буду пробовать.Дальний восток России,г.Уссурийск.Всем здравия! Слава Роду!
Какая талантливая хозяйюшка ,умница ,красавица ,УДИВИЛА .
Привіт з Полтави! Качану кашу готуємо, надзвичайно смачна, смак особливий! Дякую пані Олені! Сиру качану кашу купляємо в Опішні
Скільки за кілограм?
Опішнянський базар помню з дитинства! Так скільки коштує кілограм такої каші? Смачного земляки!
@@ВладимирВинниченко-н2ы , було сказано 300 грн. за 1 кілограм.
Спробувала приготувати таку кашу. Що ж, процес довгий, але воно того варте. Дуже смачно! Дякую вам за цікаві матеріали 🌹
Яка ж ви розумничка і красуня незнаю чи качатиму кашу сама але насолоду получила неймовірну від вашої роботи , дай Боже вам здоров'я на многії літа!
Дуже цiкаво 😊 i впевнена, що дуже смачно 👍 Дякую 😊
Дякуємо
Файний випуск, файний канал. Щиро за Вас уболіваю. За вашим рецептом готували з похресницею вареники, вийшло смачно. Вітання з Херсона) Коли ви напишете книгу рецептів, я іі куплю) Успіхів)
Тепер задумалися над книгою 👍👍
Дякуємо
Ото вже дитина наша 12 років накачала нам цієї каші. Поки щоб тільки спробувати, скуштували, то знову качає :) Сподобалась :)
Дуже дякую Вам зв Вашу роботу,Ви робите гарну справу,традиції нашого народу потрібно памятати.Київ Олександр
Кухня рідної Полтавщини дійсно багата. Бажаю вам знайти ще багато старих рецептів української кухні.
Будете щось цікаве зустрічати, Пишіть 👍👍 дякуємо
Оце майстер-клас!! Дякую щиро!
Раді, що сподобалось 👍
Щиро дякую за чудову передачу !!!Спробувала зробити качану кашу сама і вийшло!!! ❤
Добрий день.Я родом з Донецької області,але поїхала звідти в Дніпропетровськ відразу після школи.Моя мама була 1911 року народження.Вона часто варила суп із такою крупою,але вона називала її затіркою.Робила її на мокрому пшоні,а також просто на підсоленій злегка воді.Процес був трішки інший.У мисці була мука стакани три по всьому дну і на неї просто рукою бризкали водою .Получались кульки.які треба було легенько крутити по кругу,потім знову бризки води і так поки отримаєш потрібну кількість кульок.Муку відсіваєш через сито і кульки продовжуєш доводити до потрібного стану .,твердості і розміру і відразу кидали в суп.Кашу із затірки не варили і не заготовляли про запас.Зараз є крупа кус-кус дуже схожа на затірку.Я маю на увазі не міленьку крупу,а набагато крупнішу.
Дійсно кашу з затірки не варили, бо то інша страва! Але вона дуже схоже робиться і її часто плутають з качаною кашою
Кус-кус і затірка зовсім різні страви за смаком. Затірка - неперевершена. У нас на Дніпровщині .теж її катають.
Як цікаво! Нажаль у мене часу немає) Але дуже цікаво, аутентично! Дякую!
Круто, вперше про таке чую.Дякую
Дякуємо!
А яка соковита і якісна мова у пані Олени! Ще краще за борщ ! Щира дяка
Яка цікава техніка приготування качанки, як у країнах Магріба кус-кус , але з інших складових. Можливо звідти походження ?
Дуже цікава страва , але в наш швидкісний час дуже затратна. Шкода.
Будемо варити яєчну локшину на бульйоні й уявляти качану кашу. 😉😋
Дійсно цікава, треба берегти та іноді качати! Традиція колоритна і смачна!
Дякую за вiдео та спогади! Колись моя бабуся з Диканьки готувала цю кашу, називалась ,,затiрка,,. Дуже смачно! Готували на свята! Дякую!
Яка насолода слухати добру українську без жодного слова з суржику.
Етап, ресторан, включити, апетит - це з української мови? А скільки не до ладу вживано українських слів.
По меньнеше бы таких людей ненавистных,возможно, жили бы, набогато краще!Мира,любви и взаимопонимания всем нам!
Не будьте такими злими! Справа не в мовi, а у вiдносинах мiж людьми.
У вас дуже слабка уява про суржик, оскільки його почути не так просто. І в 9 з 10 випадків суржик плутають з місцевим діалектом.
@@ТатьянаПрокопчук-х5яони сидят за границами и пишут здесь всякую ерунду,получают удовольствие от того что люди здесь страдают,в Украине.
Яка цікава інформація, дякую Олені за те, що зберегла, а НАШИМ БЕСАГАМ за те, що розповсюдили
Я цю кашу, бачила вперше, у Кості Грубича! Він знімав Олену!👍👍👍👍💖💖💖
Супер! Справжній український стародавній рецепт. Вперше скуштував в ресторані української кухні.
Девчата!! Чтоб вы всегда такими красивыми были! Очень красиво, правда! Кашу на днях сделаем)
Я ніколи такого не чула. Треба пробувати. Так смачно дивитись. Супер👌💞
Добра каша! 👍 Один єдиний раз куштував її, в студентські роки, в гуртожитку, коли привозив товариш з Опішні.
👍👍
Дякую за цей випуск, вчора прдивившись - накачала🎉 тепер вже з нетерпінням чекаю, коли готувати її будемо😍
Це неперевершено, дякую
І Вам дякуємо
Не всі мають терпіння, щоб таку кашу зробити. Не дивно, що це особлива каша 😊 дякую, ніколи не бачила такої каші 👍
Дякую за такий гарний канал! ❤️
Яка важка праця! І це всього тільки каша! Які працьовиті були наші пращури
Столько прожила,а первый раз про такую кашу слышу... наверное очень вкусно...
Спасибі за історію качаної каші, про яку я почула вперше!
Робите важливу справу, подяка за це!!!
Дякуємо 👍
Дякую! Я вперше про таку кашу почула. З великим задоволенням слухала і дивилась на Вас!
Смачно! Браво!
Дуже цікаво! Вперше почула про таку кашу, хоч, Полтава від нас не дуже далеко. Дякую!
Усім доброго дня. Їла колись таку кашу на весіллі в Опішні, але вона була солодка! Спасибі за відео, дуже цікаво.
Оце вам пощастило! Таку солодку кашу рідко де зустрінеш
Усим доброго здоров 'я . Вперше чую про таку кашу. Від побаченого я в захваті. Багато ми чого не знаємо про нашу Українську кухню. Дуже вдячна за Ваш екскурс нашою Батьківщиною. Чекаю ще кулінарних цікавинок.
Випадково прийшла рекомендація на ваш канал, побачила, що українською і відразу захват, вподобайка і підписка. Дуже цікаво. Я вперше почула про таку кашу. Вам дякую за вашу працю)
Дякуємо 👍
Ой !!
Як цікаво !!
Щиро дякую Людям,що відтворюють,зберігають і поширюють такі давньоУкраїнські рецепти страв,старовинні обряди,звичаї-- Все те,що і РОБИТЬ
"украИнцЕв" -- УКРАЇНЦЯМИ !!
Особливе вітання -- вправній Українській господині --ОЛЕНІ ЩЕРБАНЬ 💐❗
що так майстерно вправлялась зі своєю роботою і ТАК ГАРНО 👍 ❗
Щебетала СОЛОВ'ЇНОЮ 👍💕🇺🇦‼️
Такі Люди -- ото--
НАЙДОРОЖЧИЙ скарб УКРАЇНІ 👍💓💕🇺🇦❗
Дякуємо за чудесний відгук
Я чула ппр таку кашу, але ніколи не бачила. Думала, рецепт втрачено. Каша дорога, але того варта. Дякую за цікаву розповідь.
Я в захваті просто.... Ніколи в житті також нечула і небачила. Але от тепер безмежно хочеться це приготувати. Я лиш пам'ятаю як бабуся томила налисники в печі, і це було неперевершено! А на паску у нас досі випікають м'ясо і голубці в печі) Про смак пирогів та хліба - взагалі промовчу навіть і близько не стояли з сучасними..... А ті обряди і запахи, так хочеться в дитинство назад.
Дякую за круте відео!!
Стільки цікавого! Щиро дякую за цікавинки!
😉😉
@@nashi.besahy Я з Вінницької обл., в нас такого не готовлять.
@@ВалентинаКовтун-р7о Дякуємо за доповнення 👍