[ZUS] Piramida Maslowa inne spojrzenie. Czas i pieniądze jako motywatory.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 17 лис 2019
  • #Przywództwo #BusinessNLP #NLP #NieBójSięNLP #Turkus
    Wszyscy znamy klasyczną piramidę Maslowa, gdzie u podstaw leży fizjologia, zaraz potem bezpieczeństwo, przynależność, uznanie, samorealizacja, na dole oczywiście jeszcze WiFi i Facebook.
    kowalskidariusz.com/nlp/piram...
    Ale dziś chce na model piramidy Maslowa spojrzeć z innej perspektywy. Z perspektywy dwóch najczęściej stosowanych motywatorów w firmach, z perspektywy czasu i pieniędzy.
    Najczęściej używanym motywatorem są pieniądze. Wszyscy mówią, że pieniądze głównie motywują i że ludzi można zmotywować dając im podwyżki.
    Drugim motywatorem jest czas. Daj ludziom więcej czasu - będą zadowoleni. Wolny piątek, 6 godzinny dzień pracy i tak dalej.
    Jak to powiązać z piramida Maslowa? Podzieliłem piramidę masłowa na 3 części.
    Piramida Maslowa - część I.
    Dolna część piramidy Maslowa to te osoby, które ani nie mają czasu, ani nie mają pieniędzy. Zazwyczaj zarabiają bardzo kiepsko. To mogą być pracownicy z Ukrainy, pracownicy fizyczni - dla nich pieniądze najważniejsze, bo muszą, absolutnie muszą zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę. Czas jest dla nich równie ważny po to, żeby dorobić więcej.
    Piramida Maslowa - część II.
    Następnie idąc w górę piramidy Maslowa spotykamy już ludzi,którzy przynależą do pewnej grupy specjalistów. Mają już pewne uznanie, czyli mają pieniądze,ale niestety nie mają czasu, bo są bardzo, bardzo zapracowani.
    Wyglądają z zewnątrz jak bardzo szczęśliwi, jak spełniający się w pracy managerowie, średnia lub wyższa klasa menedżerska, eksperci, specjaliści, bardzo cenieni. Oni już dużo, dużo zarabiają.
    Z zewnątrz wygląda to wręcz idealnie, perfekcyjne, jak wymarzone życie.
    Natomiast brak czasu powoduje, że ci ludzie bardzo często czują w sobie wewnątrz pustkę czują się nieszczęśliwi, albo...czują, że czegoś,czegoś im brakuje.
    Piramida Maslowa - część III.
    Ludzie, którzy mają czas i mają pieniądze.
    To zazwyczaj tacy ludzie którzy przeszli na stronę inwestorską, na stronę właścicielską. Mają już firmy, mają bardzo dobrze rozwinięte firmy, które są zarządzane przez kogoś innego. Te firmy przynoszą im spore dochody, a to pozwala niekoniecznie spędzać czas na zarządzaniu, nie poświęcać całego czasu na rozwój firmy, bo ta firma już jest rozwinięta.
    Tutaj są ludzie najbardziej spełnieni i uwaga - wcale nie muszą to być kolosalne pieniądze.
    Wyścig po pieniądze powoduje, że zazwyczaj gonimy żeby mieć więcej, więcej, więcej i nie mamy czasu.
    W trzeciej grupie są ludzie, którzy mają czas i mają pieniądze, bo zrezygnowali z pewnej gonitwy za pieniędzmi zazwyczaj, albo oczywiście już dorobili się tak wielkich pieniędzy, że niekoniecznie chcą je pomnażać. Chcą odcinać kupony.
    Tutaj znajdziesz managerów wysokiego szczebla takich jak ja, którzy zrezygnowali z pracy, zrezygnowali ze stanowisk CIO, COO, po to żeby więcej czasu spędzać z rodziną, a jednocześnie są w miarę ustabilizowani finansowo, zarabiają na konsultingu, tyle, ile im potrzeba. I to jest taki fajny balans. Mają pieniądze i mają czas, są szczęśliwi, mogą się realizować.
    Piramida Maslowa - część IV
    Jest jeszcze czwarta grupa. Grupa, która nie bardzo wpisuje się w piramidę Maslowa. I często jest przez społeczeństwo traktowana jako grupa marginalna, jako margines społeczny.
    To jest ta grupa, która ma czas, ale nie ma pieniędzy. Kto to taki?
    To ludzie, którzy przesiadują pod sklepem biorąc zasiłek dla bezrobotnych i sączą tam sobie tanie wino. Ludzie powszechnie uznawani jako żule, a w gruncie rzeczy bardzo często szczęśliwi.
    To bardzo często matki czy rodzice, którzy z zasiłku 500+, który otrzymują na przykład na trójkę dzieci 1500 zł. i im to zupełnie wystarczy. Ona ma czas aby zająć się z rodziną, żeby zostawić z dzieciakami, a niekoniecznie gonić za pieniędzmi.
    To w końcu na przykład mnisi, pustelnicy, którzy wybrali sobie życie bardzo skromne, życie w szczęśliwości bez pieniędzy, ale z olbrzymią ilością czasu na medytacje na zgłębianie filozofii, na rozwój osobisty.
    Ta czwarta grupa w zasadzie jest bardzo bliska trzeciej grupie piramidy Maslowa, grupie mam czas i mam pieniądze. Tutaj różnica w tym że nie mam pieniędzy polega na wyborze. Nie mam bo nie chcę, bo pieniądze nie są dla mnie wartością.
    Ta grupa często - jak wspomniałem - jest postrzegane jako margines społeczny. A moim zdaniem jest dokładnie często co najmniej w połowie grupą bardzo bardzo wartościowych ludzi, którzy w swoim życiu wybrali czas jako najwyższą wartość do realizacji innych potrzeb, realizacji innych wartości, a nie pieniądze jako główny napęd.
    Jak to podejście do piramidy Maslowa zastosować w trzech kategoriach? Kategoriach życia rodzinnego, w kategoriach pracy widzianej okiem pracownika i w kategoriach pracy widzianej okiem właściciela firmy? O tym na blogu.
    kowalskidariusz.com/nlp/piram...

КОМЕНТАРІ • 3

  • @itaka12able
    @itaka12able 3 роки тому

    Jest jesze bardziej niewidoczna grupa osub chorych na choroby przewlekłe wielokukładowe (tułw) np chory na choroby układu pokarmowego ,odechowego,ruchomego krengosupa stałe naras np ja mam wszystkie schozenie i nie mam ani czasu ani pieniendy zdrowie Energi ale jakoś chodze dałam jakby nie rodzina to nie wiem renty niemam bo mi zabrali po 2 latach ubezpieczenie mam do następnych urodzin a potem nic