Jak działa trzecia szyna na łuku?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 25 лис 2023
  • #koleje #pociągi #pociąg #pociag #technology #railway #railways
    Do czego służy dodatkowa trzecia szyna na łuku? W jaki sposób zabezpiecza ona przed wykolejeniem i nadmiernym zużyciem szyny zewnętrznej w łuku?
    W materiale wykorzystano fragmenty innych filmów:
    Nagranie pociągu na łuku:
    • Video
    Nagranie odcinka linii kolejowej Duszniki-Zdrój - Kudowa-Zdrój autorstwa Przemysława Witowskiego:
    • Kudowa Zdrój-Duszniki ...
    Smarownice szynowe :
    • RS Clare Advanced Curv...
    Hałas na łuku:
    • Light railway screechi...
    Muzyka:
    Intro:
    freesound.org/people/eliasyia...
    Podkład:
    freesound.org/people/Migfus20...
    Zdjęcie smarownicy:
    commons.wikimedia.org/wiki/Fi...
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 94

  • @krzysztofjackiewicz9620
    @krzysztofjackiewicz9620 6 місяців тому +10

    Trochę mitów. Prowadnica nie ma nic wspólnego z przeciwdziałaniem wykolejeniu wskutek nabiegania koła - dopuszczalny niedomiar przechyłki jest tak dobrany że do osiągnięcia kryterium wykolejenia jest BARDZO daleko, zaś tory z prowadnicą oblicza się dokładnie tak samo jak te bez niej. Nie ma też wiele wspólnego z redukowaniem piszczenia - piski biorą się głównie z różnicy długości między tokiem wewnętrznym a zewnętrznym, i występującym w związku z tym nieuniknionym poślizgiem jednego z kół. Redukcja zużycia bocznego to jedyna zaleta, ale tu słusznie wspomniano że lepiej robić to smarownicami. Ogólnie prowadnica jest reliktem z czasów miękkich szyn (twardych nie umiano robić tak żeby nie pękały, teraz R350HT a nawet twardsze to w cywilizowanym świecie norma na łukach o małych promieniach) i długich sztywnych ostoi parowozowych i wagonów 3-osiowych (teraz praktycznie cały ruch idzie na wózkach 2-osiowych które dobrze się wpasowują nawet w małe łuki). Przy tym problematyczna w zabudowie i utrzymaniu. Jak tylko wyleci z rozporządzenia ministra, to zniknie też z przepisów PLK, i krótko potem ze szlaków.

    • @toromistrz4859
      @toromistrz4859  6 місяців тому +5

      Cały film ma charakter bardziej historyczny, co słusznie już ktoś zauważył wytykając mi przedstawienie leciwych rozwiązań sposobu przytwierdzenia prowadnicy do podkładów. Zjawisko nabiegania koła na szynę dotyczyło przede wszystkim sztywnych ram wagonów i lokomotyw dawniej poruszających się po liniach kolejowych, z którym próbowano poradzić sobie w różny sposób. W książce "Nawierzchnia kolejowa typu S60, S49, S42" z 1974 r. jako uzasadnienie stosowania prowadnic podano "ochronę taboru kolejowego przed wykolejeniem" zaraz po "ochronie szyny zewnętrznej przed przedwczesnym ścieraniem główki". Przy obecnych konstrukcjach pojazdów, ze skrętnymi wózkami dwuosiowymi, kryterium spokojności jazdy nawet w łukach o bardzo małych promieniach, jest znacznie ostrzejsze niż kryterium bezpieczeństwa przeciw wykolejeniu - pełna zgoda (stąd komentarz w 0:50). Jeżeli chodzi o redukcję pisków to pracownicy służby drogowej, z którymi rozmawiałem, po zabudowie prowadnic zauważyli różnicę - może był to efekt placebo, a może kwestia konstrukcji ówczesnych wagonów 2-(3-) osiowych. Nie dotarłem do jakichkolwiek wiarygodnych badań, które by jednoznacznie tę sprawę rozstrzygały, zaufałem doświadczeniom organoleptycznym praktyków. Czekamy więc, aż ten relikt przeszłości zniknie z polskich torów, ale coś mi podpowiada, że może to zająć jeszcze długie lata ;) Pozdrawiam i dzięki za komentarz! Przypinam, licząc, że dociekliwi Widzowie przeczytają ;)

    • @krzysztofjackiewicz9620
      @krzysztofjackiewicz9620 6 місяців тому +4

      @@toromistrz4859 ​ @toromistrz4859 Historyczne rozwiązania konstrukcyjne są akurat bardzo ciekawe, to wartościowe że je pokazano, sam uwielbiam poszukiwać "w krzakach" starych rozjazdów typu 6d albo innego żelastwa z poprzedniej epoki, bo stanowi to piękne świadectwo rozwoju myśli technicznej na przestrzeni dekad (a nawet wieków). Być może troszkę zabrakło pokazania współczesnych rozwiązań konstrukcyjnych, ale być może taka była odgórna idea na film, nie widzę w tym nic złego. Ogólnie robi Pan fajne filmy :) Jedyny "mankament" na który chciałem zwrócić uwagę, to że przedstawiono pewne mity (owszem powielane nawet w książkach z PRL-u, ale wciąż to tylko mity - jak z tym przeciwdziałaniem wykolejeniu), tak jakby stanowiły aktualny stan wiedzy technicznej. Efekt był spotęgowany przez to, że cały film zaczyna się od migawki z hiszpańskiego wypadku na KDP, gdzie zupełnie współczesny pociąg wypada ze współczesnego toru - ale nie przez brak prowadnicy (co zdaje się sugerować kontekst dalszej narracji) tylko z powodu wjachania z V=179km/h w łuk zaprojektowany na 80 km/h - tam by żadna prowadnica nie pomogła :)

    • @toromistrz4859
      @toromistrz4859  6 місяців тому +7

      ​@@krzysztofjackiewicz9620 Zdecydowanie nie chciałem sugerować, że katastrofa pod Santiago de Compostela miała jakikolwiek związek z brakiem prowadnicy i mam nadzieję, że Widzowie, którzy odnieśli takie wrażenie przeczytają tę konwersację ;) Niestety niektóre rzeczy trudno jest zauważyć samemu, dopiero spojrzenie z boku pozwala zauważyć, że obiektywny wydźwięk filmu jest inny niż się spodziewałem ;) Na przykład pod nowym filmem, w którym starałem się przekazać jak wspaniałym wynalazkiem był tor bezstykowy (pierwszy odnotowany w literaturze spaw termitowy szyny kolejowy - Essen, rok 1899!) zaroiło się od komentarzy, że jak tak ma się sprawa z torem bezstykowym, to lepiej pozostawić tor klasyczny :O Następnym wyzwaniem jest wyważenie atrakcyjności dla widza, który nie jest specjalistą w dziedzinie kolejowej (bo ideą kanału jest popularyzowanie wiedzy kolejowej wśród szerokiego grona odbiorców), z techniczną i formalno-prawną precyzją, a i tak widzę - po statystykach czasu oglądalności - że nie do końca mi się to udaje... Tak czy inaczej - zawsze z miłą chęcią czytam konstruktywną krytykę i staram się wyciągać wnioski na przyszłość! :)

    • @user-ph5yi7en4d
      @user-ph5yi7en4d 19 днів тому

      Ciekawe stwierdzenia. Interesuje mnie problem z lukami o malym promieniu przez ktory jedzie pojazd tylko z dwiema osiami o dlugim rozstawie miedzy nimi...Rozmyslam nad rozwiazaniem tego problemu.

  • @kolejnaklodzko
    @kolejnaklodzko 8 місяців тому +31

    Bardzo ciekawy i merytoryczny film. Miło, że moje nagranie mogło ubogacić go. Sama linia kolejowa nr 309 to prawdziwa perełka. Pozdrawiam i czekam na kolejne produkcje😊

    • @toromistrz4859
      @toromistrz4859  8 місяців тому +4

      Bez nagrania z przejazdu po LK309 zdecydowanie czegoś by tu brakowało 😉 Dziękuję i pozdrawiam! 😊

  • @prezes1663
    @prezes1663 8 місяців тому +13

    Dopiero niedawno odkryłem ten kanał i powiem że jest świetnie 👍🙂

  • @hvnterblack
    @hvnterblack 8 місяців тому +7

    Fajnie, że podajesz źródła cytatów wprost, a nie gdzieś tam w opisie. To znacznie wpływa na odbiór materiału.

  • @jacekmrozowski150
    @jacekmrozowski150 8 місяців тому +4

    Zawsze miło dowiedzieć się czegoś ciekawego. Widywałem trzecią szynę ale nie zastanawiałem się po co ona jest i jak działa mechanika jej współpracy z kołem.

  • @argoskugel
    @argoskugel 7 місяців тому +3

    Super kanał :) nie wiem jak algorytm zadziałał ale cieszę się ze mnie tu przywiało :)

  • @saluka4423
    @saluka4423 7 місяців тому +3

    Człowiek uczy się całe życie, dzięki.

  • @staryw7667
    @staryw7667 6 місяців тому +3

    Piękne animacje 3D, aż się chce oglądać 😊

  • @MichalPiatkowski
    @MichalPiatkowski 8 місяців тому +2

    Bardzo fajnie się Ciebie słucha 🎉 cieszę się, że powstaję co raz więcej kanałów o tematyce kolejowej 😊

  • @MirekWdowiak
    @MirekWdowiak 7 місяців тому +3

    Łał. Ja zapauzowałem w okolicach 1:35 i jestem pod wrażeniem tych modeli i generalnie świetny kontent. YT mi podpowiedział, lubię kolejnictwo od inżynierskiej strony i wleciał autosub. :) Gratulacje i samych sukcesów w 2024 roku !!! :)

  • @michakutkowski4386
    @michakutkowski4386 6 місяців тому +1

    pełna profeska, miło się ogląda dobrze podana wiedzę :)

  • @Podrozniczka
    @Podrozniczka 8 місяців тому +2

    Świetny kanał 👍 Jako miłośniczka kolei wciskam dzwoneczek i nadrabiam zaległości. Dziękuję za ciekawe filmy 👏

  • @pelonik2
    @pelonik2 6 місяців тому +1

    ciekawy kanal :D interesujacy temat i przedstawienie :D

  • @marekkusal7854
    @marekkusal7854 7 місяців тому +1

    Super materiał dla niewtajemniczonych w te meandry kolejowe. Pozdrawiam i dziękuję.

  • @Mateusz313
    @Mateusz313 7 місяців тому +2

    Świetny filmik! 😊

  • @pablonylos8022
    @pablonylos8022 8 місяців тому +2

    Fajne. Dzięki za napisy pl.

  • @8234adrian
    @8234adrian 8 місяців тому +2

    Witam serdecznie dobry materiał ja jestem mieszkańcem Kudowy Zdrój Pozdrawiam 😊

    • @toromistrz4859
      @toromistrz4859  8 місяців тому +2

      Piękny i klimatyczny park zdrojowy, byłem wczesną wiosną w tym roku, pozdrawiam! 😊

  • @mirkus3393
    @mirkus3393 8 місяців тому +1

    Jako tak zwany z wykształcenia człowiek techniczny , dziękuję bardzo autorowi za tak zwany zastrzyk wiedzy potocznej w odniesieniu do przysposobienia ogólnej wiedzy z zakresu tematów wszelakich kolejnictwa, i eksploatacji taboru kolejowego. Dzięki temu materiałowi udało mi się znów liznąć odrobinę technicznej wiedzy na temat transportu szynowego, aczkolwiek znalazłem tu ukazane odwieczne prawa fizyki, oraz pokrewne w zakresie praw przeciążenia, tarcia i wielu innych.....
    Miło jest od czasu do czasu spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość...., i tym samym umieć wytłumaczyć innym dlaczego pociąg piszczy na zakręcie .....😉😊

    • @toromistrz4859
      @toromistrz4859  8 місяців тому

      Bardzo się cieszę, pozdrawiam! 😊

  • @antonimawel6355
    @antonimawel6355 7 місяців тому

    Super firm. Dzieki. :)

  • @Rodix1616
    @Rodix1616 8 місяців тому +6

    Świetnie zrobiony materiał szkoleniowy dla ludzi nie mających pojęcia po co stosuje się trzecią szynę. Szkoda tylko że prezentuje leciwe rozwiązania. Podkładki z 1:06 nie mają żadnych dopuszczeń i wymagają wypalania stopy szyny, "Gańcówki" to odlewy których da się ich zastosować na podkładach betonowych. Widziałem na Suchej Beskidzkiej (strunobeton) i na Warszawie Zachodniej (chyba drewno) podkładki z szynami staroużytecznymi gdzie wykorzystano całą szynę bez wypalania. Mam nawet gdzieś zdjęcia. Pozdro dla autora i oby więcej takich wrzutek.

    • @toromistrz4859
      @toromistrz4859  8 місяців тому +3

      Tak, z założenia to był bardziej materiał historyczny, popularnonaukowy, nowoczesnych rozwiązań pewnie rzeczywiście zabrakło. To o czym piszesz - prowadnica bez konieczności obcinania stopki na strunobetonie to prawdopodobnie podkład SP-06a/K/… produkcji Strunbetu. Ma na pewno deklarację zgodności WE, nie wiem, czy inni producenci mają jakieś inne rozwiązania. W każdym razie pomysł polega na tym, że szyna pełniąca funkcję prowadnicy jest pochylona, dzięki czemu można uzyskać szerokość 60 mm bez konieczności jej docinania. Pochylenie uzyskuje się na płytach Pżb4888 lub Pża842 produkowanych przez Kuźnię Zawadzkie. Pozdrawiam!

  • @impatryk2860
    @impatryk2860 8 місяців тому

    Pierwszy raz na kanale, ale podoba mi się 👍. Jest sub pozdrawiam

  • @promyk5
    @promyk5 7 місяців тому

    Robisz super robotę 👍 tak trzymać 👍 sub 👌

  • @piorab
    @piorab 8 місяців тому

    Rewelacja!

  • @AmatorElektronik
    @AmatorElektronik 8 місяців тому

    Sztos a linia piekna

  • @Mr4hitch
    @Mr4hitch 8 місяців тому +3

    Drugie rozwiazanie podejrzewam ma wade w postaci przyspieszonej korozji. Szyba ulozona bocznie zbiera snieg i wode.

    • @toromistrz4859
      @toromistrz4859  8 місяців тому +3

      W tym temacie taka ciekawostka:
      „W marcu 2021 roku firma ArcelorMittal Europe - Long Products wprowadziła na rynek RailCor®, całkowicie nową gamę odpornych na korozję szyn, do stosowania w silnie korozyjnych środowiskach.”
      constructalia.arcelormittal.com/pl/aktualnosci/2021/05/arcelormittal-wprowadza-na-rynek-railcor

  • @twkolejofil
    @twkolejofil 8 місяців тому +4

    Podkładki ze wspornikiem są także na szlaku Świebodzice - Wałbrzych Szczawienko 😉

    • @toromistrz4859
      @toromistrz4859  8 місяців тому +2

      I na LK311 w rejonie Szklarskiej 😊 Tam po rewitalizacji w 2014 gajcówki pozostały w torze, tyle tylko, że szyny typu 8 zastąpiono S42. Bardzo ciekawe dwa artykuły o tamtej rewitalizacji ukazały się w Przeglądzie Komunikacyjnym nr 6/2014:
      www.transportation.overview.pwr.edu.pl/UPLOAD/BAZA-ARTYKULOW/PL/2014/06/A_PL_14_06_03.pdf
      www.transportation.overview.pwr.edu.pl/UPLOAD/BAZA-ARTYKULOW/PL/2014/06/A_PL_14_06_02.pdf

    • @fifi81pl
      @fifi81pl 8 місяців тому

      Są też na łuku między Warszawa Stadion i Warszawa Wschodnia

  • @maxpayneau
    @maxpayneau 8 місяців тому +2

    Czyli wracając do mojego pytania z poprzedniego filmu. Czyli prowadnice zaczynają się i kończą jeszcze na odcinku gdzie nie występuje siła odśrodkowa? Świetne zrobione animacje. Pierwszy raz zobaczyłem jak przebiega zużywanie się toru.

  • @Golabgrgrgrgr
    @Golabgrgrgrgr 8 місяців тому +3

    mógłbyś nagrać filmik o wykolejnicy? Bardzo ciekawi mnie niby takie proste działanie, a z drugiej strony brakuje filmów o tym jak wygląda takie wykolejanie

    • @toromistrz4859
      @toromistrz4859  8 місяців тому +5

      👍 Zanotowane na długiej liście pomysłów 😉 Chociaż pewnie na samodzielny odcinek to może być za wąski temat - może do połączenia z kozłami oporowymi, kozłami samohamownymi i hamulcami torowymi? Pozdrawiam!

  • @toromistrz4859
    @toromistrz4859  8 місяців тому +2

    Zamodelowanie na potrzeby tego odcinka toru w łuku z przechyłką i prowadnicą okazało się bardziej skomplikowane niż sądziłem i nie ustrzegłem się kilku błędów i uproszczeń… Jestem ciekaw, czy dociekliwe oko Widza je dostrzeże 😉

    • @Tomm4070
      @Tomm4070 8 місяців тому

      proszę włączyć shade smooth (menu object).

    • @fifi81pl
      @fifi81pl 8 місяців тому

      górna szyna toczna łapie przechyłkę, zaś reszta toru jest na płasko

    • @toromistrz4859
      @toromistrz4859  8 місяців тому

      @@Tomm4070 Dzięki, zdałem sobie sprawę jak źle wyglądają z bliska te koła dopiero przy renderowaniu, ale niestety przy złożonym modelu zestawu kołowego shade smooth nie działało już dobrze. Chyba powinienem był to zrobić na samym początku, przy modelowaniu osi i obręczy koła 🤔

    • @toromistrz4859
      @toromistrz4859  8 місяців тому +1

      @@fifi81pl Przede wszystkim rampy przechyłkowe się nie udały - na pewno nie jest to rampa prostoliniowa, to jakiś dziwny twór nieznany współczesnej nauce 🙃

    • @Tomm4070
      @Tomm4070 8 місяців тому

      @@toromistrz4859 to nie ma znaczenia kiedy się to włączy. może po prostu coś jest nie tak z programem. u mnie np. w nowszej wersji gorzej działa. jeszcze jak brzydko wygląda to można włączyć opcje autosmooth z prawej strony w object data properties -> normals

  • @jerzyskoczylas6000
    @jerzyskoczylas6000 7 місяців тому

    Świetny filmik, fachowy komentarz, dobra polszczyzna. Od razu zasubskrybowałem.

  • @radioactive3116
    @radioactive3116 8 місяців тому +2

    Ktoś ci powiedział że jesteś jak narkotyk, ja nie to napiszę, ty ludzi uzależniasz, ciekawością i rozwiązaniami koleji. Ukradłeś 7 minut życia, jeszcze z tego człowiek cieszy.

  • @darekradek2072
    @darekradek2072 8 місяців тому

    🙂👍

  • @maxpayneau
    @maxpayneau 8 місяців тому +1

    A co z prowadnicami na rozjazdach? Tzw kierownicami przy dziobie? Mają nieco inną budowę (w formie masywnego płaskownika) a przy jeździe na wprost nie występuje siła odśrodkowa. Może coś więcej o nich?

    • @toromistrz4859
      @toromistrz4859  8 місяців тому +2

      …a ich zadaniem jest przeprowadzenie koła przez gardziel krzyżownicy, dlatego nie są potrzebne w rozjazdach z ruchomym dziobem krzyżownicy… Może kiedyś jakiś odcinek o rozjazdach, ale na razie to odległe miejsce na liście tematów do opracowania 😉

  • @MarianAptekorz
    @MarianAptekorz 8 місяців тому +3

    A dlaczego na mostach chociaz jest prosty odcinek to som dwie dodatkowe szyny. Wzmocnienie?

    • @toromistrz4859
      @toromistrz4859  8 місяців тому +4

      To odbojnice, jest na kanale film, który jest im dedykowany:
      ua-cam.com/video/FXFRI8zyw0I/v-deo.htmlfeature=shared

  • @rzizmont89
    @rzizmont89 8 місяців тому +1

    Ciekawe, jakie patenty stosowano/ stosuje się na liniach tramwajowych bądź kolejek podmiejskich?

    • @toromistrz4859
      @toromistrz4859  8 місяців тому +1

      Mało znam specyfikę tramwajów, ale myślę, że warto zgłębić temat 👍

  • @fufu1327
    @fufu1327 8 місяців тому +1

    Mam kilka pytań odnośnie kolei. Można się gdzieś do Pana odezwać ? Bo znalezienie dobrych źródeł nawet na internecie nie znając sektora jest ciężkie

    • @toromistrz4859
      @toromistrz4859  8 місяців тому +1

      Civil3D.TOROmistrz@gmail.com
      Pozdrawiam!

  • @pjootrx
    @pjootrx 6 місяців тому +2

    Kurde teraz zrozumiałem dlaczego na łuku tak trze

  • @szymex22
    @szymex22 8 місяців тому

    Ciekawy film, czy to samo jest stosowane w szynach tramwajowych?

    • @michaczarnecki412
      @michaczarnecki412 8 місяців тому

      Chyba nie. Za małe prędkości. Ale jak będziesz jechał tramwajem w swoim mieście to możesz stać z przodu aby widzieć co się dzieje z przodu i zobaczysz na lekkich łukach czy jest trzeba szyna. Ewentualnie zrobić spacer wzdłuż jakiegoś szlaku.

    • @AmaSoft
      @AmaSoft 8 місяців тому +4

      w tramwajach stosowane są szyny rowkowe i to właśnie rowek z kołnierzem są odpowiednikiem trzeciej szyny, trzymając obręcz w łukach

  • @rumek3070
    @rumek3070 7 місяців тому

    Fachowo nazywa się to odbojnice 😉

    • @toromistrz4859
      @toromistrz4859  7 місяців тому

      Ten film jest o prowadnicy, o odbojnicach jest na kanale odrębny film. Pozdrawiam!

  • @kubberr
    @kubberr Місяць тому

    Czy smarownice nie powodują ewentualnego problemu przy hamowaniu?

    • @toromistrz4859
      @toromistrz4859  Місяць тому +1

      Smarowana powinna być zasadniczo tylko boczna powierzchnia główki szyny, co nie powinno wpływać na długość drogi hamowania. Politechnika Krakowska robiła badania, w których analizowali co się wydarzy, jeśli smar przedostanie się jednak na powierzchnię toczną (górną) główki szyny. Wyniki były dość niejednoznaczne - dla typowej, ciężkiej lokomotywy przy prędkościach do 40 km/h długość drogi hamowania wydłużyła się o kilkadziesiąt metrów, a przy prędkości 60 km/h na szynie zanieczyszczonej smarem udało się zatrzymać skład… na krótszej drodze hamowania 😳 zdecydowanie gorzej wypadły badania dla lekkiej drezyny motorowej. Wnioski są takie, że lepiej, żeby smar pozostał jednak wyłącznie na bocznej powierzchni główki szyny 😉

  • @pawemaocha4726
    @pawemaocha4726 8 місяців тому

    A jak to jest z szynami spawanymi? Z ich rozszerzalnością? Nie ma przerw miedzy szynami co chwilę to gdzie się kompensują róznice długości, ciepło-zimno. Chyba nie jest to jakaś super stal co nie pracuje termicznie? Pytam jako zupełny laik. I z góry dziękuję za odpowiedź jak ktoś wie o co chodzi.

    • @toromistrz4859
      @toromistrz4859  8 місяців тому +3

      Szyny spawane (a właściwie częściej: zgrzewane) nie mają możliwości zmiany swojej długości wskutek zmian temperatury, ponieważ są przytwierdzone do podkładów, które z kolei obsypane są tłuczniem uniemożliwiającym ich przesuw wzdłuż osi toru. W związku z czym w takim torze bezstykowym powstają bardzo duże naprężenia - zimą rozciągające, a latem ściskające. Żeby ograniczyć wielkość takich naprężeń trzeba pilnować, aby temperatura naturalna toru (czyli taka, w której w torze nie występują żadne naprężenia termiczne) znajdowała się w pewnym określonym przedziale. Jeżeli temperatura neutralna będzie zbyt niska, to w okresie letnim różnica temperatury pomiędzy rzeczywistą a neutralną może wywołać w torze zbyt duże naprężenia skutkujące wyboczeniem toru. Analogicznie w okresie zimowym może dojść do pęknięć szyn. Zmiana temperatury neutralnej następuje poprzez regulację naprężeń - choć jest kilka metod to najprościej można powiedzieć, że przy temperaturze np. 23 stopni Celsjusza szyny są przecinane, przytwierdzenia są odpinane, szyna jest wystawiana na rolki, aby umożliwić jej swobodne wydłużenie, skracana i ponownie zgrzewana lub spawana.

    • @pawemaocha4726
      @pawemaocha4726 8 місяців тому +2

      @@toromistrz4859Super! Dziękuję bardzo! Co inżynier, to inżynier👍

  • @pewienkurczak4581
    @pewienkurczak4581 8 місяців тому

    Pierwsze ujęcie to prawdziwa katastrofa czy np. fragment film fabularnego?

    • @toromistrz4859
      @toromistrz4859  8 місяців тому +2

      Niestety prawdziwa katastrofa, 24.07.2013, Santiago de Compostela:
      pl.m.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_kolejowa_w_Santiago_de_Compostela

  • @Arghon_PL
    @Arghon_PL 2 місяці тому

    W torach tramwajowych stosuje się szyny z rynienką.

  • @gawelek1980
    @gawelek1980 8 місяців тому

    Bedzie Wiecej?👍

  • @KacperJakubNowicki
    @KacperJakubNowicki 6 місяців тому

    Hejka. Totalnie nie wiem jak tu trafiłem bo nigdy nie interesowałem się taką tematyką. Nie żałuję - fantastyczna sprawa, od teraz się interesuję. Jest super jednak przeszkadza w oglądaniu jedna rzecz - dźwięk. Czy mógłbyś na ścieżce swojego głosu wycinać dół? Bo brzmi to fatalnie i męczy ucho.

    • @toromistrz4859
      @toromistrz4859  6 місяців тому

      Wycinać dół? 🤔 Rozumiem, że chodzi o wyciszenie niskich tonów? Choć jestem laikiem w tej dziedzinie, to przecież w internecie można znaleźć wszystko 😉 Spróbuję, dzięki!

    • @KacperJakubNowicki
      @KacperJakubNowicki 6 місяців тому

      ​@@toromistrz4859 Tak tak, na pewno wszystko poniżej 120 Hz.

  • @marvin95
    @marvin95 6 місяців тому

    No to jak wygląda ta gajcówka?...

  • @FilozofLuke
    @FilozofLuke 6 місяців тому

    W kolei wąskotorowej największy wróg wykolejonych naczyń

  • @noname-qp2ki
    @noname-qp2ki 8 місяців тому

    A kiedy wrócą majestatyczne parowozy?

  • @123Twoj_Stary
    @123Twoj_Stary 8 місяців тому +1

    WD40 robi cuda

    • @toromistrz4859
      @toromistrz4859  8 місяців тому +2

      WD40: w domu i zagrodzie, w polu i na linii kolejowej 👍

  • @mocniak
    @mocniak Місяць тому

    Ciekawe czy złomarze którzy zajęli się starymi szynami wiedzieli że stal wytopiona przed 1945 jest warta więcej ze względu na brak radioktywności wygenerowanej przez wybuchy jądrowe xd

  • @krzysztofcukier4565
    @krzysztofcukier4565 Місяць тому

    2:10 Jak dokopałeś się do tej informacji? Nie czytałeś chyba wszystkich numerów Dziennika Australijskiego na 100 lat do tyłu

    • @toromistrz4859
      @toromistrz4859  Місяць тому

      Jest kilka wyszukiwarek online bardzo starych, anglojęzycznych gazet, w których można szukać po słowach kluczowych, a wyniki odsyłają do konkretnej strony archiwalnego wydania. A ponieważ szukałem jakichkolwiek wzmianek o „guard rail” to znalazłem dosłownie kilkanaście artykułów, z całego świata, z których ten jeden był dokładnie tym czego szukałem. Pozdrawiam!

  • @kabanos_video_comapny
    @kabanos_video_comapny 8 місяців тому +2

    Dlaczego mnie to tak strasznie interesuje

  • @gryps6
    @gryps6 8 місяців тому

    Siła odśrodkowa nie istnieje. Właściwym byłoby użycie siła bezwładności.

    • @toromistrz4859
      @toromistrz4859  8 місяців тому +2

      Świat jest iluzją, jak mawiał mistrz Cagliostro. Ale w tym sensie siła odśrodkowa nie istnieje dokładnie tak samo jak siła bezwładności, nazywana również siłą pozorną, bo jest po prostu jej specyficznym przypadkiem. Pozdrawiam!

    • @gryps6
      @gryps6 8 місяців тому

      @@toromistrz4859 😉

  • @user-se8ff7nu3y
    @user-se8ff7nu3y 6 місяців тому +1

    Pnie materiał wprowadzający w błąd .Odbojnica pomylona z trzecia szyną.
    Trzecia szyna służy do zasilania .Proponuje zgłosić się do brygady torowej to wytłumaczy co i jak .
    Amator.
    A co z smarowaniem przytorowym przed czym zabezpiecza?

    • @toromistrz4859
      @toromistrz4859  6 місяців тому +2

      No toś mi teraz dał popalić… Niestety, pomyliłeś odbojnicę z prowadnicą 🤦 Obejrzeć film, a potem komentować, nigdy na odwrót!

  • @maxpayneau
    @maxpayneau 8 місяців тому +2

    Czyli wracając do mojego pytania z poprzedniego filmu. Czyli prowadnice zaczynają się i kończą jeszcze na odcinku gdzie nie występuje siła odśrodkowa? Świetne zrobione animacje. Pierwszy raz zobaczyłem jak przebiega zużywanie się toru.