10 dolog, ami rosszul tudsz az elektromos autókról

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 27 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 61

  • @totemvadasz1919
    @totemvadasz1919 2 роки тому +16

    Köszönjük az érdekes és informatív előadást. Újabb bizonyíték, hogy nem zsákutca az elektromos autó és, hogy az ezeket fikázó kommenteknek a 99%-val nem kell foglalkozni. 👍

    • @TheBlacktom
      @TheBlacktom 2 роки тому +3

      Miért ne kellene foglalkozni? Emberek írják őket. Emberek akik kifejezik véleményüket, befolyásolják más emberek véleményét, szavaznak, döntéseket hoznak a pénztárcájukkal.
      Lehet hogy azért nem lesz a faludban töltő, mert ők beszéltek egy döntéshozó ismerősével. Lehet hogy azért nem lesz jó törvény társasházi töltő üzemeltetésre, mert őket hallotta egy képviselő unokatestvére. Lehet hogy azért fog egy autógyártó Magyar kereskedőihez 20%-al kevesebb elektromos autót küldeni jövőre, mert olyan a közvélemény amilyen.
      Ez olyan mint egy invazív gyomnövény, ha nem foglalkozol vele sok kárt tud okozni idővel. Értsd: ha van egy komment ami hamis állításokat sorol, legyen ott egy másik komment ami a valóságot és más kontextusokat sorol fel.

    • @totemvadasz1919
      @totemvadasz1919 2 роки тому +6

      @@TheBlacktom igen csak a probléma az, hogy nem kommentekből kellene tájékozódni hanem ilyen videókból amiket az ezzel foglalkozó szakemberek állítanak össze. Nem pedig random akárki kommentjét aki azt se tudja, hogy miről beszél. És értem amit írsz félreértés ne essék és nyílván nem csak az elektromos autókkal kapcsolatban van ez. És valóban rosszul fejeztem ki magam bocsánat. A "nem szabad hinni ezeknek a kommenteknek" szerencsésebb lett volna.

    • @lacikeri3102
      @lacikeri3102 2 роки тому +10

      @@TheBlacktom Azért mert a fikázó kommentek 99% nélkülöz minden alapot és tapasztalatot. Csak félelmeket és érzéseket tálalnak tényként. Valós kifogásokkal senki nem fog vitatkozni. Pl. ha azt mondod azért nem veszel mert nincs 20 milliód egy olyan autóra ami teljesíti az elvárásokat, szükségleteket, az teljesen megalapozott dolog.
      De ha azt mondod hogy nem veszel villanyautót, mert 1000km meg 5 perc, akkor ez egy tipikus tapasztalatlanságból eredő vélemény...de persze tudom, ilyenkor rögtön minden kommentelő naponta 4* járja meg Hamburg-Szófia távot megállás nélkül.
      Gyakorlatban viszont én ismerek pár Teslást aki pont a rendszeres nagy távolságú utazás miatt tért át, mert ilyen futásteljesítmény mellett egy diesel sem elég tartós, a Tesla viszont igen.

    • @TheBlacktom
      @TheBlacktom 2 роки тому

      @@lacikeri3102 Nagyon jól megindokoltad, hogy miért éri meg foglalkozni az ilyen kommentekkel.
      Írom mégegyszer: ha van egy komment ami hamis állításokat sorol, legyen ott egy másik komment ami a valóságot és más kontextusokat sorol fel.

    • @lacikeri3102
      @lacikeri3102 2 роки тому +5

      @@TheBlacktom Ez az előadás pont ezt csinálta :) Ha valaki érdeklődik annak szívesen válaszolok, de ha valakin látszik hogy csak önigazolást keres, azt felesleges győzködni, mert végtelen feladat lenne.
      Aki meg nyitott a dologra, az meg fogja látni a másik oldalt, akkor is ha nem válaszolunk minden Smoke&Charmosnak.

  • @lacikeri3102
    @lacikeri3102 2 роки тому +19

    Akku élettartam. Valahol 7000 ciklusnál jár az első generációs Nissan Leaf-em. igaz már 50% az akku degradáció, de kifogástalanul működik még mindig az autó 50km hatótávval. Apáméknak bőségesen elég, mert csak az unokákat hurcolásszák, meg boltba járnak vele 5-10km-es távokon. Kerületet el sem hagyják.

    • @TheBlacktom
      @TheBlacktom 2 роки тому +2

      7000 teljes ciklusnál jár? Úgy tudom a ciklust nem úgy mérik, hogy hányszor dugtad töltőre, hanem a teljes kapacitásra vetítve, vagy feltételezem legalább a gyakorlatban használt 10-90% intervallumra.

    • @lacikeri3102
      @lacikeri3102 2 роки тому +6

      @@TheBlacktom Korrekt. Labor méréseknél így is van. De ez a kocsi ezt írja ki. Labor méréseknél egyébként 0-100% mármint valós teljes kisütés, töltés ciklust mérnek, ezért ezek durván alacsony számok szoktak lenni. Gyakorlati alkalmazásban 10-90% vagy még szűkebb tartományban használják az akkukat mivel a kisebb kihasználtsággal nem lineárisan, hanem exponenciálisan javul az élettartam.
      Illetve ha lemerült állapotban, vagy teljesen feltöltött állapotban tárolódik az akku, az növeli a degradációt. 50% töltöttséghez minél közelebb szeret lenni, nem szereti ha túl meleg, hideg igazán nem zavarja úgy -30fokig nem lesz baja, csak hidegen csökken a teljesítmény, de a degradációt nem növeli.
      Szóval ez egy nagyon komplex dolog. A Nissan Leaf-ből kiszedhető adatok a megtett km, töltési ciklus szám (hányszor dugták fel) illetve az akku állapotát jelző mutatók némi típus ismerettel jól megmutatja mennyit ér a kocsi, és nem a kilométer a legfontosabb adat egy ilyen vásárlásakor.
      Enyémben pl. hiába a sok töltésszám, 130ezer van benne. Azaz kb minden nap 18 kilométert mentek vele 10 év alatt ami mutatja hogy átlagban több mint kétszer dugták töltőre naponta. Így a kortársaihoz képest is kifejezetten gyenge az akku állapota, főleg hogy az első generációnak amúgy is gyorsabban degradálódott, amit az akku hűtés hiánya is tetézett.
      Szerencsére az újabb Leafeknél már lassabban használódik az akku, azoknál az autóknál ahol van akku hűtés, pedig még tartósabbak eddigi tapasztalatok alapján.
      Tehát az előadásban elhangzott számok kifejezetten pesszimista becslések voltak.
      Illetve én csak arra akartam rámutatni hogy egy lestrapált, agyon használt, degradálódott akkus autó is vígan használható még, nyilván csökkent hatótávval.

    • @lacikeri3102
      @lacikeri3102 2 роки тому +5

      @@TheBlacktom Ja és a gyakorlatban nem használjuk az akkukat 10-90% között. Én 30% alatt dugom töltőre, és 70-80%-ra töltöm, amikor nem kell nagy hatótáv. Ez is elég egy hétre, amikor messzire megyek, akkor előtte töltöm 100%-ra és szoktam 1-4%-al megérkezni, de ez már ugye az autó által kijelzett százalékok. Tesla még 1%-al is 10km hatótávot ír ki, és elég pontos a predikció hogy ne a lakás előtt 500méterrel álljon le a kocsi, ha a navigációban ennél kisebb a hátralévő távolság.

  • @toromon31
    @toromon31 2 роки тому +4

    Az elektromos hálózati görbe 2011,2021 tetszik a legjobban. Köszi

  • @lacikeri3102
    @lacikeri3102 2 роки тому +10

    Töltés. Nekem ott a töltő a kocsi mellett, de kb. hetente elég rádugni. Nem szoktam tölteni ha nem szükséges, még úgy sem hogy 30-70% között használom. Tehát még annyit sem foglalkozok vele, mint a mobiltelefon töltésével.
    Amikor feleségem kocsiját megvettük egy Renault Zoe-t, nem tudtuk tölteni otthon, mert 1 fázisról az a kocsi nem szereti, nem hatékony, ilyet csak vészhelyzetben érdemes vele. Így kb. egy hónapig játszottuk azt, mintha panelban laknánk. Azt az autót is elég volt heti egyszer tölteni, ehhez a számos környékbeli boltból olyat választottunk ahol van töltési lehetőség, így ez sem volt időveszteség. Bár azt elismerem, hogy most hogy fizetősek lettek, eszembe sincs nyilvános töltőt használni, illetve a Zoe nagyon gyorsan tölt AC töltőről is, ami hasznos annak akinek nincs otthoni töltési lehetősége. Tehát ha egy olcsó nyilvános töltőre van lehetőség, akkor bárkinek ajánlhatom a villanyautót. Ráadásul az újabb 52kWh-s Zoenak hatótávban sincs miért szégyenkeznie. Autópályán is megállja a helyét, annak ellenére hogy nem oda készült.

    • @belaujvideki546
      @belaujvideki546 2 роки тому +2

      Hány km egy töltés?

    • @lacikeri3102
      @lacikeri3102 2 роки тому +3

      @@belaujvideki546 Attól függ. 20 fokban 90-el országúton egyenletes tempóval, 700km. 200km/h-val 200km-et sem tud a 77kWh-s akkuval.
      De ha azt kérded mennyit megyek egy héten, városban két töltés között 30-70% között használva, akkor az ugye ~30kWh használt kapacitást jelent. Városi, elővárosi használat mellett, nem takarékoskodva, az átlag fogyasztás 130-150Wh/km, tehát kb. 200-240km, de ugye ha kell azért még van ott 170km tartalék. Így igazából nagy meglepetés nem tud érni, ha véletlenül hirtelen el kell ugranom a horvát tengerpartra, akkor annyi, hogy útba ejtek egy Tesla töltőt és már mehetek is. Tehát az üres akku, és a teli akkus indulás között 30perc a különbség menetidőben.

  • @leventeemoke1495
    @leventeemoke1495 Рік тому +1

    Az akkumulátor a lelke a villany-autózásnak, ha jól értem. A bányászattól a tönkrement akkuk újra feldolgozásáig, vajon mekkora a környezetterhelése ennek a technológiának az elejétől a végéig? Egyáltalán lehetne mindenkinek villanyautója, akinek ma hagyományos van? Ki tudja megfizetni (mekkora fizetés kell?) a villanyautózást és mennyibe kerül az, ha otthon akarom megoldani a töltését? Utolsó kérdés: laknátok-e akkumulátor feldogozó mellett, vagy dolgoznátok-e benne? Ezeket a kérdéseket csak azért írtam le, mert kicsit az az érzésem, hogy a jómód által elérhető villanyautózás kapcsán, egyfajta önigazolást akarnátok tenni, hogy ezekről nem nagyon beszéltek, és kizárólag a kibocsájtásból indultok ki. Arról sem nagyon van diskurzus, hogy az áramot hogyan termelik meg, amit beletankoltok a kocsiba? Zöld energia, vagy szénerőmű, esetleg atomenergia? És ezek mennyibe kerülnek?

    • @norbist2
      @norbist2 Рік тому +1

      Te nem néztd meg a videót.

  • @zollerattila3316
    @zollerattila3316 2 роки тому +8

    Épp tegnap végeztem egy hatótávtesztet Csongrád megyében a 40-es Leafemmel.
    Reggel 6 fokban indultam, délután 18-19 fokban folytattam, kíváncsi voltam, mennyit tud ködös, őszi időben egyetlen töltéssel. 301,6 km lett a vége, de még maradt benne 5% (18 km) + a titkos 20-30 km puffer. Akárhogy is nézzük, ez lényegesen több, mint a hivatalos 270 km-es WLTP :-)
    Simán elég a mindennapokhoz, az évi 1-2-3 nyaralásnál vagy hosszabb útnál meg tényleg belefér 1-2-3 10-15-20 perces megálló tölteni, pisilni, enni stb. Mindig azt mondom, hogy egy autó használatát nem az autó határozza meg, hanem az ember kényelmi szintje.
    Sok-sok ilyen mítoszromboló videó kellene 🙂

    • @istvanmolnar8559
      @istvanmolnar8559 2 роки тому +1

      Megverted a WLTP-t, gondolom nyomtad neki rendesen, ahogy a csövön kifér :O)

  • @laszlopapBP
    @laszlopapBP 2 роки тому +1

    Jajj nyugat európában nem probléma, menjen már el Németországba nézzen körül mennyi töltő van és mennyit kell betolni a töltésre várva pláne egy Tesla helyen, ajánlom Lipcsét

  • @TituszFekete
    @TituszFekete 2 роки тому

    Ez az útvonal tervező a max sebességet is korlátozva állapítja meg az időben legrövidebb utat vagy max megengedett sebességgel számol?

    • @villanyautosokextra
      @villanyautosokextra  2 роки тому

      Alapbeállításon az útvonalon megengedett maximális sebességgel számol (ha jól emlékszem max 150 km/h-ig). Ezen változtathatsz, viheted felfelé és lefelé is, illetve ha úgy látja a te autóddal nem lehet elérni a következő töltőig, akkor az útszakasz mellé odaírja, hogy itt maradj pl. 110 km/h alatt, hogy elérj a következő töltőig. Persze ezzel is lehet játszani, mert az alapbeállítás, hogy legalább 10%-kal érj a töltőhöz, de ha bátor vagy lejjebb is viheted :) .

    • @szabolcsvoros1144
      @szabolcsvoros1144 Рік тому

      @@villanyautosokextra Mi a neve ennek a tervező programnak? Sajnos nem lehet érteni a videóban.

  • @andrassz2368
    @andrassz2368 2 роки тому +1

    És mi van az erögéopekkel és a munkagépekkel pl egy kamion hány métert mene?

  • @FerencKovács-e9d
    @FerencKovács-e9d 10 місяців тому

    leginkább attól tartok... ha nagyon sok elektromos autó lesz... és a nagyvárosban lakók legalább 40-50 %-a otthon nem tudja tölteni (vagy csak közveszély okozásával)... az utcai töltők díjai az "egekbe szállnak", kihasználva bizonyos emberek kiszolgáltatottságát/ráutaltságát...

    • @HunSlade92
      @HunSlade92 8 місяців тому

      Ezt ugyan úgy megtehetnék a benzinkutak is, hisz az üzemanyagra van kereslet nem is kis mértékben!
      Mégse kerül egy liter benzin 3 ezer Ftba!

  • @belaujvideki546
    @belaujvideki546 2 роки тому +9

    Úgy kell tervezni az emberi szükséget, hogy egyezzen az autó szükségeivel.

    • @agostons
      @agostons 2 роки тому

      Ez remélem irónia volt... (habár nincs smiley)
      Tehát az ember van a gépért, és nem a gép az emberért??

  • @laszlopapBP
    @laszlopapBP 2 роки тому

    Fő probléma szerintem,hogy a hatótáv és a töltési idő mennyi illetve 10 év múlva lesz egy kuka érett autóm a drága akkumulátor csere miatt, engem ez befolyásolna a beszerzés folyamán és a drága bekerülési költség.

    • @HunSlade92
      @HunSlade92 8 місяців тому

      A hatótáv és a töltési idő folyamatosan fejlődik mint ahogy a világban minden!Nem értem miért hiszik azt emberek hogy ami ma van az a jövőben örökké úgy lesz!Idővel minden technológia jobb és meg megfizethetőbb lesz!Gondoljunk csak bele mi volt 20 évvel ezelőtt!A tömeg számára volt kábel tv meg DVD lejátszó na megy egy mobiltelefon ami csoda számba ment ha színes kijelzője volt.Mára alap minden háztartásban (normális estben) a széles sávú internet és mindenkinek ott van a zsebében egy érintőképernyős miniszámítógép amivel fényképezni is lehet! Persze ez ma már alap dolgok de 20 éve nem volt az!Ki tudja hol fog tartani a villany autó technológia 10-20 év műlva, lehet hogy 2-3 ezer km hatótávú aksik lesznek amit feltöltesz 10 perc alatt!Kínában pl. most fejlesztik.az 1000 km+ hatótáv aksikat!
      Sose tudhatjuk milyen fejlődést hoz a jövő!

  • @jozsefhantal4965
    @jozsefhantal4965 2 роки тому +1

    Üdv , azért az üdvözítő lenne ,hogy a régebbi 10éves kis hatótávú autókhoz valaki gyártana akkupakkokat ! Sok Leaf Zoe,Fluence stb .... már 50 -60 % akkupakkal üzemel .Az amúgy is kis hatótáv miatt ez már néha probléma .Esetleg a villanyautósok ,avagy bárkinek van tudomása ilyenről ne tartsa magában , konkrétan engem is és sokunkat érdekelne úgy gondolom .Nekem egy Fluence Ze van, nyáron elmegy még 90-100 km télen 60 km amennyiben nem megyek jobban 80 km/h nál, két éves mérési papíron 64% írtak azóta már kb 50% s.Amennyiben lehetne kapni áldoznék még egy új pakkra ,ráadásul a Fluence akkuját cserélhetőre tervezték, pill alatt megoldható lenne .

    • @A_T_Sanya
      @A_T_Sanya 2 роки тому

      ötlettel egyet értek, gazdaságilag gondolom neked sem éri meg bemenni egy Renaulthoz és akucserére árajánlatot kérni, ki és beszereléssel együtt. Ez itt a gond. A kis pénzből élők nem engedhetik meg egy ekkora összeg egyben kifizetését, még ha a gyártó ill az importőr el is végezni, szemmel jól láthstó összegért ezt a műveletet. Így marad számodra is az hogy eladod az autódat és veszel egy másikat.... :/ ez a világ így működik.

    • @gyoergypecsi
      @gyoergypecsi 2 роки тому

      @@A_T_Sanya És akkor ezt most hogy? Veszel bele utángyártott akkupakkot? Ahogyan a belső égésű motorral szerelt autódba is BÁRMILYEN másik belső égésű motorblokkot bele tudsz rakni?! A Renault 1.3L dCi motor helyére bepattintasz egy kínai utángyártott dízelmotort a BYD-től, vagy a Geely-től?! Csak mert az olcsóbb??
      Opció 1.: el kell menni a gyártóhoz és majd ott lesz új akkupakk , VAGY
      opció 2.: keresel a neten használt akkupakkot - ha nem Magyarországon, akkor valahol Európában, ami aztán elpostáznak neked drága pénzen, az akkucellák meg olyanok lesznek, amilyenek és majd te - egy-két YT videó után -, gyorsan kicseréled magadnak a garázsban.....

    • @ribbear81
      @ribbear81 2 роки тому +1

      Jelenleg a Nissan Leafre és a Nissan e-NV200-ra koncentrálunk, és hamarosan a Renault hajtásláncra (Zoe, Kangoo ZE) és a Mitsubishire (i-MiEV, Citroen C-Zero, Peugeot iOn, Peugeot) bővítjük termékpalettánkat. Partner Electric). Természetesen más autók is követni fogják. Bár jelenleg nem kínálunk termékeket ezekhez a járművekhez, figyelje weboldalunkat, vagy kövesse hírlevelünket, hogy értesüljön az új termékek bejelentéséről!

  • @buktatoni
    @buktatoni Рік тому

    Ha van otthon egy jó nagy vödör,máris fel tudjuk tölteni az elektromos autót!-Vízzel.../Előtte áramtalanítsd.../

  • @FerencKovács-e9d
    @FerencKovács-e9d 10 місяців тому

    Nem fikázni akarom az elektromos autózást, hanem csak racionálisan megérteni! Társasházban lakom, tehát otthon nem tudom tölteni, csak utcán fizetős változatban! Az autóval (amit használok) dolgozom, ami azt jelenti, hogy alsó hangon 110-150 km-t megyek egy nap! Leginkább vállalható modell a Leaf lenne! A Nissan 285 km hatótávolságot ír! Amely a valóságban olyan 220 km lehet (ismerve a gyártók a valósággal kapcsolatos viszonyát)! Az jó, hogy 20 %-ról 80 %-ra félóra (háromnegyedóra) alatt fel lehet tölteni! A 250 Ft-os Kwh díjból úgy kalkuláltam hogy az 6000 Ft körüli összeg! Gyakorlatilag néhány 100 Ft-al kevesebb az üzemanyag költsége, mint a mostani autómé! Viszont egy hasonló középkategóriás benzines autóval való össze hasonlítás esetén már 100 km-en az eltérés lehet akár 2000 Ft is az elektromos autó javára! Igazából a bekerülési költség nem csekély (12-14 m Ft)!

    • @villanyautosokextra
      @villanyautosokextra  10 місяців тому

      Jelenleg egy új Leaf 8,5 millió forint, nem 12-14 /szocske

    • @FerencKovács-e9d
      @FerencKovács-e9d 10 місяців тому

      @@villanyautosokextra Amikor a hozzászólást írtam, akkor szerintem még nem volt kint a "készletkiseprő" árlista! Egyébként 8m 495 e Ft-os standard áron még akár megérős is lehet! Csakhogy ez "készlet kiseprős" ár! Kíváncsi vagyok, hogy a modell utóda mennyibe fog kerülni!

  • @agardipeter75
    @agardipeter75 2 роки тому +3

    #7 ponthoz: Az elektromos autó fenntartása átlagos magyarországi futásteljesítményt nézve drágább, ha valóban minden költségét figyelembe vesszük, beszerzési ár különbség 10 évre vetítve, évi 6-800 ezer egy új kompakt kategóriájú villanyautónál, évi Casco biztosítás különbözete nagyjából ugyanennyi, ez már közel 1,5 millió évente. Ekkora különbözetet, nem lehet eltankolni még 1000 ft-os benzinnel sem, illetve pluszban évente szervízre elkölteni sem. A villanyautó jelenleg még sokkal drágább fenntartásban is, mint a belsőégésű motoros autó. Ettől függetlenül én is elektromos autóval járok, de utálom, ha ferdítik az igazságot, drágább és kész.

    • @ribbear81
      @ribbear81 2 роки тому

      Szerintem azzal nem számolsz hogy az elektromos autó értékállóbb mint az üzemanyagos. Nekem a suzuki swiftem 13 évesen azért vettem azt mondták olcsó a javítása, én béna vagyok 60eft volt félévente a javítás, toyotámnál ez már negyedévente volt 60, pedig a checkengine lámpáról nem tudtam mit jelent végig világított, a skodánál meg havonta, pedig egyre fiatalabb autóim voltak, legutoljára egy renault grand scenicem volt, ott az autó értékének kétszerese lett volna a javítás, de elegem lett belőlük, és elektromosra váltottam. Nem mondom hogy nem volt szervíz, mert pl a Nissan env200ban van gyári hiba, ha a sofőr ülést tologatod akkor elvágja az elektromos vezetéket, és nem érzékeli hogy bedugtad a biztonsági övet, meg az irányváltó bovdenje(kicsit meglepett hogy 2014ben még bovden van az autókban bármihez is pláne egy elektromosban) hajlamos arra hogy ha megállásnál csak azt használod akkor megnyúlhat vagy ilyesmi, nálam mindkettő kijött 3 év alatt. A beszerzési ár nálam is úgy jött ki ahogy az előadáson hallatszott. 1M Ftot ért az autóm, szerencsém volt használtan néztem 5M ftért egy env200-at 24kWh-s aksival meglepően jó állapotú aksival SOH=94%os volt 2014es évjárat 2018ban vettem. 4M Ft hitelt vettem fel akkor 15eFt volt Millió Forintonként a hiteltörlesztő, tehát 60eFt havonta, ezzel szemben ugyanerre a távra 12km a munkahelyem a parkolási díj és az üzemanyag akkor évi 5000kmes futásteljesítménnyel 65eFt volt, és ez a legolcsóbb akkori parkolási díjjal, pedig nem a legolcsóbb helyekre kellett átmennem ügyfelekhez és nem az ügyfelekhez való távolsággal számoltam ami több volt, hanem optimális távolsággal legolcsóbb parkolással számoltam. Azon kívül hogy havi 5e Ftot spóroltam, megspóroltam az akkor már havi 60eFt átlagra rugó szervízdíjat, ami az időmmel együtt további sok sok óradíjat is elvitt, a tankolások idejét megnyertem vele, és beültem egy 2006-as autó helyett egy 2014 es autóba 2018ban. Ezt követően jött csak az élmény, hogy mit megy egy ilyen autó hogy hallom a zenét, mert nem zúg nem rezeg, hogy egy plusz vontatmányos teherautót megtud az ember gond nélkül előzni ha úgy hozza a sors, mert odatapos neki és elveszít pár plusz százalékot, de cserébe életben marad ha gyorsítani kell és ezzel előzhető meg egy balseset, nyugalomra tanít, megtanított spórolni az üzemanyaggal, visszaültem üzemanyagosba és a 13les fogyasztásom leesett 8literre, nincs hányingere a gyerekeknek az üzemanyag szagtól ami könyörgöm egy döglött mamut bűzölgő hullájából készült, és már nem kell szagolni ellehetünk nélküle, nem beszélve a modern dolgokról, mint ülésfűtés kormányfűtés, netán tempomat, vagy navigáció jó ezutóbbi kettő nem erőssége a régi env200nak, de még az újnak se a navigáció. Megveszel egy 2020ban gyártott 2022ben forgalomba helyezett env200at és 2018as navigációt találsz benne, belealkudod hogy frissítsék és sikerül 2020asra frissíteni, mert nincs újabb... 2020as autóban nincs android auto... na érezzük hogy már milyen panaszaim vannak ahhoz képest hogy a 2006os volt az utolsó autóm, amiben messze nem volt ennyi extra, abban az autóban a légkondi volt a csúcs, meg hogy volt benne elektromos kézifék, amit emelkedőn indulásnál imádtam. Elektromos autónál nincs visszagurulás, nem fullad le mert átmész egy buckán és nagyobb gázt kéne adni, vagy mittomén mi miatt sincs többé olyan hogy lefuladás, de olyan se lesz hogy jaj elmegy a fék vagy hogy legurulok a lejtőn túlmelegedett a fék mi lesz. Suzukinál még voltak ilyen érzéseim. Vagy hogy kipördülsz az utról mert fent van a súlypont, vagy mert átvágsz a tajtékzó autópályát eltakaró vizen, ezt is megjártam a suzukival jó móka volt amikor inkább gyorsan mentem mert akkor vágta a vizet ha lassan mentem akkor éreztem hogy csúszkál. Elektromosnál nincs olyan hogy kicsi a súlya a sulypont alul van, egyszerűen olyan élmény vezetni hogy a negatívumai elfelejthetőek. Amúgy volt néhány pont ahol bele tudtam volna kötni az előadásba de ennyi belefért, ha használod úgyis rájössz hogy sokkal több előnye van mint hátránya.

    • @agardipeter75
      @agardipeter75 2 роки тому +1

      @@ribbear81 Szia Csaba, én is azt gondolom, hogy jobb elektromos autót vezetni, az általad leírtakkal is egyetértek. Én a kommentben arra gondoltam, hogyha összehasonlítok egy új elektromos és egy új belsőégésű motoros autót, amik közel azonos paraméterekkel rendelkeznek és az elektromos autó esetében legalább 400-500 km megtételére képes, (hogy almát-almával hasonlítsunk) abban az esetben, ha összes költséget nézed akkor sajnos még drágább az elektromos autó fenntartása 10 évre vetítve átlagos magyar felhasználás mellett(évi 16 ezer km), mert számos olyan költség tényező van, amiről nem szoktak a videókban beszélni.
      Ezek: az eleve sokkal magasabb beszerzési árról induló értékcsökkenés, Casco biztosítás, töltő beszerzés esetleg otthonra (itt akár hálózatbővítést is kellhet igényelni, hogy tölteni tudjon az ember, mert legalább 1*32A szükséges ha otthoni töltőt veszünk, de inkább 3*25A, hogy 11kW-tal tudjunk otthon is tölteni egy 50-60kWh-os akksival rendelkező e autót a költséghatékonyság miatt). Veszel egy töltőt otthonra kb. 300 ezerért, az is tíz évre vetítve évi 30 ezer, Casco különbség nagyjából 600 ezer is lehet az általam említett ársávba tartozó e autó esetében, értékcsökkenés különbség is 6-800 ezer körül mozoghat.
      Mindkettő új beszerzés, így a belsőégésű motoros autó szerviz és üzemanyag költségei az első években nem fogja tudni ledolgozni az előbbiekben említett különbségeket, mivel egy új dízel nagyjából 5-6 litert fogyaszt, átszámolva egy e autó pedig 1,5-2,5 liternek megfelelő fogyasztással bír.
      Nyilván nagyjából az negyedi-ötödik évtől már lehetnek nagyobb szerviz számlái a belsőégésű motoros autónak, de mivel évi 16 ezres futással számoltam, még ez sem annyira valószínű. Ráadásul az e autók esetében 8 év után nincsen garancia akksira, itt ez jelenthet már némi kockázatot, ha 10 éves futamidőt nézzük.
      Ha nem vesszük figyelembe az elektromos autó magasabb beszerzési árát, akkor is a Casco különbség évi átlagos magyar 16ezer km-es futásra felemésztheti az üzemanyag ár különbségből származó többletet, mert az elektromos autók, beszerzési ára, javítási technológiája jóval drágább és még nehezebb a javíthatóságuk, így ezt a biztosítók be is árazzák.
      Én ezen gondolatok mentén írtam a korábbiakat, jelenleg is e autóval járok és már valószínűleg csak elektromos autót fogok venni magamnak a jövőben is, csak azt gondolom, hogy minden ténnyel tisztában kell lenni, ahhoz, hogy valaki megfelelő döntést tudjon hozni, hogy tud-e elektromos autóval együtt élni vagy sem.

    • @ribbear81
      @ribbear81 2 роки тому

      @@agardipeter75 Amit irsz az korrekt egy dolog viszont a statisztika hogy ha a magyar autovasarlasi szokasokat nezzuk, ha azt nezzuk mimor mire cserelodhet ek le az autok akkor megint kortevel almat hasonlitunk ossze, mert uj autot nezunk uj autoval, noha a magyar atlagember hasznaltautot vesz es igy az relevansabb hogy hasznaltautot hasznaltautoval nezunk ossze, varosi autot varosival, igy pl egy tesla szoba se johet hasznaltan sem, mert az atlag ember nem fog hasznaltan teslat venni mert uxanugy dragalja a 7m ftot ra. Viszont ha igy nezed akkor az en osszehasonlitasom fedi az atlag magyar elkepzeleset es kalkulacioit. Noha a megvalositasomban is vannak doccenok, hiszen hog valaki felvehessen 60e ft torlesztoreszlettel hitelt a multban, az mar most ugye nem annyi ahhoz neki 150e ft netto berrel kell rendelkezzen azon felul hogy fizeti az egyeb meglevo hiteleit. Tehat realisan 150e ft egy alberlet ma maon akkor realisan ugyanennyi torlesztovel hajlando egy magyar ember sajat lakasba menni ehhez jon a 60e ft torlesztoje az autonak igy 210e ft torlesztonel jarunk amire a bankok azt mondjak hogy beruk 40%ig engedik terhelni, tehat 525e ft osszjovedelmi csaladnal beszelhetunk rola hogy valaki megteheti ha nem akar tobbe nyaralni jarni meg a rezsin kivul nagyon nem eszik hogy az en kepletem szerint vegyen elektromos autot. Mig ugyanezt az autot amit en lecsereltem 20 honap gyujtogetessel akkor megtudta venni, ha az auti torlesztesere szant penzt felrerakta.

    • @villanyautosokextra
      @villanyautosokextra  2 роки тому +1

      Mi is elmondtuk, hogy a prémium kategória alatt még jelentős az árkülönbség a hagyományos és elektromos autók között. De a Cascós példát nem értem. Én évi 230 ezer forintot fizetek a Model 3-ra, ami egy hasonló teljesítményű 3-as BMW-re sem kevesebb nekem. Ráadásul a Teslánál éves kötelező szerviz sincs. / Balázs

  • @laszlopapBP
    @laszlopapBP 2 роки тому

    Régi autónál két három óra? Jó az 5 órának is, továbbá autópályán sokkal nagyobb a fogyasztás.

  • @Mrenesnemte
    @Mrenesnemte Рік тому

    Megvédjük a bolygót, de azért a kutyának fűtjük az autót míg bevásárolunk...

    • @villanyautosokextra
      @villanyautosokextra  Рік тому

      Igazából inkább a hűtés érdekes, egy napon parkoló autó utastere akar 80 fokra is képes felmelegedni /szocske

  • @zoltannagy3052
    @zoltannagy3052 2 роки тому

    hiszem hogy ez a technológia lesz a jövő mégis ma még ódzkodok tőle,egyrészt ez a tájékoztató olyan hangulatú mintha egy MLM találkozón lennék, azért csak van valami hátránya így vagy úgy, mint amikor az autókereskedő beszéli beléd a gyereket. Nem tudom mit gondoljak arról sem mikor a használt akku mint aranybánya jelenik meg itt

    • @zsoltszabojazz
      @zsoltszabojazz 2 роки тому

      ...lehet, hogy ez lesz a jovo de most meg nem jott el az el. autok ideje.

  • @a.k.8531
    @a.k.8531 2 роки тому +2

    👍👍👍😎🚀

  • @alajosszabo6771
    @alajosszabo6771 Рік тому

    SZÉPEN ÉGNEK AZ ELEKTROMOS AUTÓK

    • @HunSlade92
      @HunSlade92 8 місяців тому

      Ezzel csak az a baj hogy statisztikák alapján !!!arányaiban!!! több belső égésű autó gyulladt ki 2023ban mint villanyos autó!Csak hát ugye annak már nincs hírértéke ha egy belső égésű autó kap lángra! Utáná kellene nézni statisztikáknak hogy mi ég ki gyakrabban mielőtt ezzel érvel valaki!