Dobrý den, co s tím, když mi rozkvas vůbec nenaběhl? Co můžu dělat? Dát tam droždí? Nevím v čem dělám chybu : kvásek tu krmín dvakrát denně už měsíc, odebírám ...a prostě nic... nevím co dělám za chybu...
Ďakujeme za otázku. Jasným znakom dobrého kvásku je jeho aktivita, " živosť ". Tá sa prejavuje napr. bublinami a jemným kyslím zápachom. Ak kvások takto reaguje na "prikŕmenie", a to v priebehu pár hodín, mal by byť pripravený na zarobenie rozkvasu. Nakŕmte teda svoj kvások na rozkvas, počkajte pár hodín pokiaľ zásadne nezväčší svoj objem a potom časť z neho použite na vypracovanie cesta. Pri dodržaní správnych podmienok, napr. teploty prostredia, by cesto malo za niekoľko hodín (až cez noc) správne nakysnúť. Pri mladom kvásku môže byť proces kysnutia pomalší, pri vyzretom rýchlejší. Ak teda kvások žije a je aktívny, skúste rozkvasu alebo cestu dopriať viac času, ideálne pri izbovej teplote. Keby niečo, píšte. Držíme palce!
@@lubosovakuchyna2895 ale co znamená dát mu více času? Já mu dala 24 hodin a nic a tak jsem to nevydržela a prdla jsem tam droždí, protože je mi líto to celé ted vyhodit no.... kvásek někdy bublinkuje více někdy méně (už ho krmín více jak měsíc 2x denně no : tak jsem si říkala, že už by snad moh bejt ready na chleba a ouha no... samozřejmě pri izbovej teplotě : mám ho na linec normálně...
Skúste ešte, ak ste ešte neskúsili, napr.: - použiť aspoň polovicu múky vo forme hladkej bielej pšeničnej či špaldovej - biele múky s vyšším obsahom lepku môžu mať lepšiu reakciu na kvások, obzvlášť napr. na lievito madre (teda kvások z bielej polohrubej múky), - dobrý a silný kvások bude po prikŕmení "bublať" už za 1 - 2 hodiny, to je dobrým znakom, - použite do cesta vlažnú vodu a držte cesto alebo rozvkas na teplom mieste, - použite väčšie množstvo rozkvasu do cesta, teda napr. 200g rozkvasu na 700g chlieb, - zásadná je VIDITEĽNÁ aktivita kvásku a rozkvasu, bez jasných bubliniek a aspoň dvojnásobného objemu rozkvasu alebo kvásku po nakŕmení ani nepokračujte ďalej.
Dobrý deň, pani Alexandra. Ďakujeme za komentár. Pani Lenka naďalej podrobnejšie rozoberá postup prípravy chleba v ďalších dieloch seriálu Pečieme z kvásku. Prajeme veľa úspechov a radosti z pečenia.
Dobrý deň, pani Ingrid! Ďakujeme za otázku. Dovolím si odpovedať v mene Lenky. Je skvelé, ak Váš kvások a rozkvas reaguje na prikŕmenie. Ide o jasný znak dobrého kvásku. Pred pečením založíte z celého kvásku rozkvas (prikŕmite a necháte pri izbovej teplote). Keď je rozkvas pripravený, odoberiete z neho na zarobenie cesta (podľa receptu). Zvyšok rozkvasu vložíte do čistej nádoby a uschováte v chlade do ďalšieho pečenia. Ak pečiete zriedkavejšie, pravidelne tento chladený kvások dokrmujete múkou a vodou. Keď bude stále veľa kvásku, podeľte sa s ním, alebo, ako píšete, použite do koláča. Skúste piecť častejšie. V skratke teda: - starajte sa o kvások v chladničke, - pred pečením ho prikŕmte múkou a vodou v pomere 1:1, pridajte spolu toľko materiálu, koľko rozkvasu budete potrebovať podľa receptu, nechajte pri izbovej teplote - odoberte rozkvas podľa receptu, zvyšok vráťte do chladničky, - takto Vám nebude kvásku pribúdať, pretože vždy, keď ho dokŕmite na rozkvas, rovnaké množstvo z neho odoberiete do pečenia. Keby niečo, píšte. Prajeme veľa zdaru!
Ahoj, kolik je tak ideální množství kvasku pro udržování v lednici, tedy kolik pak z rozkvasu odebrat pro uchování? Díky! (Mimochodem, moc pěkné sklenice 😊 )
Dobrý deň, keď miniem celý kvások, môžem do toho istého špinavého pohára, pridať múku a vodu a tak ten kvások udržať? Nie je mi totiž celkom jasné, ako funguje rozkvas, ktorý si odložím na ďalšie pečenie a ako sa mám oňho starať. Ďakujem za odpoveď. Zn. Som začiatočník ☺️
Dobrý deň, pani Ivica. Pred pečením založíte z celého kvásku rozkvas. Keď je rozkvas pripravený, odoberiete z neho väčšinu na zarobenie cesta. Zvyšok rozkvasu vložíte do čistej nádoby a uschováte v chlade do ďalšieho pečenia. Ak pečiete zriedkavejšie, pravidelne tento kvások dokrmujete múkou a vodou. Tým ho udržiavate pri živote. Keby niečo, píšte. Prajeme veľa zdaru!
Dobry den, chcel by som sa spýtať, ze ked si z toho hotoveho rozkvasu odlozim na novy kvasok tak to uz bude vlastne razno spaldovy kvasok? pokial to spravne chapem,pretoze tie muky boli zmiesane do materskeho kvasku.
Dominica Cuba Dobrý deň. Celý založený kvások ide do rozkvasu, ale z toho rozkvasu si opäť časť odložíte a zvyšok ide do chlebového cesta. Netreba teda zakladať nový kvások. Tak nech sa podarí!
Mozem sa nadvazne prosim spytat, ci ten kvasok z rozkvasu drzime vonku na linke alebo v chladnicke a kedy ho prikrmime prvykrat? Hned, alebo az dalsi den? Dakujem velmi za odpoved!
Dobrý deň. Po založení rozkvasu (z celého kvásku) nechávate tento buď na linke alebo v chladničke, podľa toho, ako rýchlo ho chcete mať pripravený. V lete to môže napríklad na linke trvať 2 hodiny, v zime pokojne aj 8. V chladničke to bude samozrejme dlhšie, pravdepodobne okolo 12 hodín. Väčšiu časť z neho použijete do chlebíka, malú časť si opäť odložíte napr. do chladničky a prikrmujete o niekoľko dní, prípadne vtedy, keď budete chcieť piecť ďalší chlieb. Zmyslom prikrmovania je udržať kvások pri živote, ten však bez prikrmovania vydrží aj niekoľko dní. Tak, snáď som odpovedal na otázky, keby nie, pokojne píšte... Ľuboš
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či tá lyžica neškodí kvásku? Zostarých kníh o kvásku viem, že kvások sa má miešať iba drevenou vareškou, lebo kov kvások neznáša.
Dobrý deň, pani Vaľová. V čase moderných nerezových lyžičiek sa podľa všetkého nemusíme báť používať ich na miešanie kvaseného cesta. S týmto problémom sme sa ešte v praxi nestretli. Toto pravidlo pochádza údajne zo starších dôb, keď sa gazdiné obávali používať kovové lyžice kvôli ich schopnosti prenášať "pachute" a náchylnosti k hrdzaveniu.
Dobry den, v akom pomere s mukou a vodou sa zaraba kvasok z chladnicky na starter? Podla Vasich rad je vhodne z celeho kvasku zarobit starter a z neho nasledne zostatok odlozit do chladnicky. Ak si odlozim lyzicu - kolko muky a vody pridam na starter pri dalsom peceni? Ak mi ostanu styri lyzice (lebo chcem naraz piect kolac aj chlieb) - kolko muky a vody pridam na starter? Pretoze to zrejme nie je jedno... V mnohych receptoch sa totiz uvadza potrebne mnozstvo kvasku, napr. jedna lyzica, a nie gramaz startera...Dakujem:)
Dobrý deň, dobrá otázka! Ďakujeme za ňu. Prístupy autorov receptov sú naozaj rôzne. Ak z kvásku odoberiete jednu lyžicu na recept, nakŕmte kvások v chladničke tiež jednou lyžicou múky a jednou vody. Kvások sa prikrmuje múkou a vodou v pomere 1:1. Píšte, keby niečo. Veľa zdaru!
@@lubosovakuchyna2895 Dakujem za odpoved, zaujima ma vsak, v akom pomere kvasok-muka-voda sa zaraba starter:) P. Lenka vo videu na male mnozstvo kvasku v pohariku dala muku a vodu na 1kg chlieb. A hovori, ze vodu a muku pridame podla toho, kolko chlebov ideme piect... Takze ak chcem upiect dva chleby, pridam na starter len dvojnasobne mnozstvo vody a muky k tomu istemu mnozstvu kvasku, alebo potrebujem aj dvojnasobne mnostvo kvasku? Predpokladam, ze ano:) Vdaka za odpoved:)
@@m.m.6483 Ak budete piecť dva chleby, opäť použijete iba to množstvo kvásku, ktoré máte k dispozícii. Množstvo kvásku nenavyšujte, pridajte iba viac múky a vody (v pomere 1:1), ak potrebujete viac cesta. Inak povedané, množstvo kvásku pri tvorbe "štartéra" (rozkvasu) zostáva stále rovnaké. Majte sa!
Dobrý deň! Áno, aj v tomto prípade je vhodné pripraviť si rozkvas. Rovnako, ako pri chlebe je to 200 - 300g rozkvasu na cca. 500g múky, alebo podľa receptu, napríklad jedného z tejto stránky: www.zdravepecenie.sk/ Veľa zdaru prajeme!
Dobrý den, co s tím, když mi rozkvas vůbec nenaběhl? Co můžu dělat? Dát tam droždí? Nevím v čem dělám chybu : kvásek tu krmín dvakrát denně už měsíc, odebírám ...a prostě nic... nevím co dělám za chybu...
Ďakujeme za otázku. Jasným znakom dobrého kvásku je jeho aktivita, " živosť ". Tá sa prejavuje napr. bublinami a jemným kyslím zápachom. Ak kvások takto reaguje na "prikŕmenie", a to v priebehu pár hodín, mal by byť pripravený na zarobenie rozkvasu.
Nakŕmte teda svoj kvások na rozkvas, počkajte pár hodín pokiaľ zásadne nezväčší svoj objem a potom časť z neho použite na vypracovanie cesta.
Pri dodržaní správnych podmienok, napr. teploty prostredia, by cesto malo za niekoľko hodín (až cez noc) správne nakysnúť.
Pri mladom kvásku môže byť proces kysnutia pomalší, pri vyzretom rýchlejší.
Ak teda kvások žije a je aktívny, skúste rozkvasu alebo cestu dopriať viac času, ideálne pri izbovej teplote.
Keby niečo, píšte.
Držíme palce!
@@lubosovakuchyna2895 ale co znamená dát mu více času? Já mu dala 24 hodin a nic a tak jsem to nevydržela a prdla jsem tam droždí, protože je mi líto to celé ted vyhodit no.... kvásek někdy bublinkuje více někdy méně (už ho krmín více jak měsíc 2x denně no : tak jsem si říkala, že už by snad moh bejt ready na chleba a ouha no... samozřejmě pri izbovej teplotě : mám ho na linec normálně...
Skúste ešte, ak ste ešte neskúsili, napr.:
- použiť aspoň polovicu múky vo forme hladkej bielej pšeničnej či špaldovej - biele múky s vyšším obsahom lepku môžu mať lepšiu reakciu na kvások, obzvlášť napr. na lievito madre (teda kvások z bielej polohrubej múky),
- dobrý a silný kvások bude po prikŕmení "bublať" už za 1 - 2 hodiny, to je dobrým znakom,
- použite do cesta vlažnú vodu a držte cesto alebo rozvkas na teplom mieste,
- použite väčšie množstvo rozkvasu do cesta, teda napr. 200g rozkvasu na 700g chlieb,
- zásadná je VIDITEĽNÁ aktivita kvásku a rozkvasu, bez jasných bubliniek a aspoň dvojnásobného objemu rozkvasu alebo kvásku po nakŕmení ani nepokračujte ďalej.
chýba tu ešte info, že ak dám do rozkvasu celý kvások, tak potom si musím z toho rozkvasu odobrať, aby som neprišla o kvások..
Dobrý deň, pani Alexandra. Ďakujeme za komentár. Pani Lenka naďalej podrobnejšie rozoberá postup prípravy chleba v ďalších dieloch seriálu Pečieme z kvásku.
Prajeme veľa úspechov a radosti z pečenia.
Dobrý deň. Prosím vás ak chcem cca 500g chlebík potrebujem urobiť menší rozkvas? Alebo máte receptík aj na menší chlieb? Ďakujem
Dobrý deň! Môžete použiť rovnaké množstvo rozkvasu, iba použijete menej múky na vypracovanie cesta.
Dobry den. Mozem do rozkvasu pouzit raznu chlebovu muku? Ďakujem
Dobrý deň, a čo s rozkvasom, ktory mi ostal?môžem ho použiť aj na koláč namiesto drozdia? Alebo ho spojiť s kvaskom?
Dobrý deň, pani Ingrid!
Ďakujeme za otázku.
Dovolím si odpovedať v mene Lenky.
Je skvelé, ak Váš kvások a rozkvas reaguje na prikŕmenie. Ide o jasný znak dobrého kvásku.
Pred pečením založíte z celého kvásku rozkvas (prikŕmite a necháte pri izbovej teplote). Keď je rozkvas pripravený, odoberiete z neho na zarobenie cesta (podľa receptu). Zvyšok rozkvasu vložíte do čistej nádoby a uschováte v chlade do ďalšieho pečenia. Ak pečiete zriedkavejšie, pravidelne tento chladený kvások dokrmujete múkou a vodou. Keď bude stále veľa kvásku, podeľte sa s ním, alebo, ako píšete, použite do koláča. Skúste piecť častejšie.
V skratke teda:
- starajte sa o kvások v chladničke,
- pred pečením ho prikŕmte múkou a vodou v pomere 1:1, pridajte spolu toľko materiálu, koľko rozkvasu budete potrebovať podľa receptu, nechajte pri izbovej teplote
- odoberte rozkvas podľa receptu, zvyšok vráťte do chladničky,
- takto Vám nebude kvásku pribúdať, pretože vždy, keď ho dokŕmite na rozkvas, rovnaké množstvo z neho odoberiete do pečenia.
Keby niečo, píšte.
Prajeme veľa zdaru!
Ahoj, kolik je tak ideální množství kvasku pro udržování v lednici, tedy kolik pak z rozkvasu odebrat pro uchování?
Díky!
(Mimochodem, moc pěkné sklenice 😊 )
Dobrý deň! Ďakujeme za otázku aj za pochvalu.V chladničke stačí udržiavať malé množstvo kvásku, približne 3 - 5 lyžíc (alebo asi 100g). Majte sa!
skvelé ! :)
Dobry den, da sa aj z rozkvasu odlozit na dalsie pouzitie? Dakujem !
Dobrý deň! Áno, samozrejme, to je aj bežný postup.
Dobrý deň, keď miniem celý kvások, môžem do toho istého špinavého pohára, pridať múku a vodu a tak ten kvások udržať? Nie je mi totiž celkom jasné, ako funguje rozkvas, ktorý si odložím na ďalšie pečenie a ako sa mám oňho starať. Ďakujem za odpoveď. Zn. Som začiatočník ☺️
Dobrý deň, pani Ivica. Pred pečením založíte z celého kvásku rozkvas. Keď je rozkvas pripravený, odoberiete z neho väčšinu na zarobenie cesta. Zvyšok rozkvasu vložíte do čistej nádoby a uschováte v chlade do ďalšieho pečenia. Ak pečiete zriedkavejšie, pravidelne tento kvások dokrmujete múkou a vodou. Tým ho udržiavate pri živote. Keby niečo, píšte. Prajeme veľa zdaru!
@@lubosovakuchyna2895 ďakujem za odpoveď, vyskúšam ☺️
Dobry den, chcel by som sa spýtať, ze ked si z toho hotoveho rozkvasu odlozim na novy kvasok tak to uz bude vlastne razno spaldovy kvasok? pokial to spravne chapem,pretoze tie muky boli zmiesane do materskeho kvasku.
Ak tam dam cely ten kvasok potom musim opat zakladat novy ?
Dominica Cuba Dobrý deň. Celý založený kvások ide do rozkvasu, ale z toho rozkvasu si opäť časť odložíte a zvyšok ide do chlebového cesta. Netreba teda zakladať nový kvások. Tak nech sa podarí!
Dakujem za odpoved :)
Uz v tom mam jasno
Mozem sa nadvazne prosim spytat, ci ten kvasok z rozkvasu drzime vonku na linke alebo v chladnicke a kedy ho prikrmime prvykrat? Hned, alebo az dalsi den? Dakujem velmi za odpoved!
Dobrý deň. Po založení rozkvasu (z celého kvásku) nechávate tento buď na linke alebo v chladničke, podľa toho, ako rýchlo ho chcete mať pripravený. V lete to môže napríklad na linke trvať 2 hodiny, v zime pokojne aj 8. V chladničke to bude samozrejme dlhšie, pravdepodobne okolo 12 hodín. Väčšiu časť z neho použijete do chlebíka, malú časť si opäť odložíte napr. do chladničky a prikrmujete o niekoľko dní, prípadne vtedy, keď budete chcieť piecť ďalší chlieb. Zmyslom prikrmovania je udržať kvások pri živote, ten však bez prikrmovania vydrží aj niekoľko dní. Tak, snáď som odpovedal na otázky, keby nie, pokojne píšte... Ľuboš
Ľubošova kuchyňa dakujeeeem! Rozumiem, vyborne ste to opisali! 👍😋😉
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či tá lyžica neškodí kvásku? Zostarých kníh o kvásku viem, že kvások sa má miešať iba drevenou vareškou, lebo kov kvások neznáša.
Dobrý deň, pani Vaľová. V čase moderných nerezových lyžičiek sa podľa všetkého nemusíme báť používať ich na miešanie kvaseného cesta. S týmto problémom sme sa ešte v praxi nestretli. Toto pravidlo pochádza údajne zo starších dôb, keď sa gazdiné obávali používať kovové lyžice kvôli ich schopnosti prenášať "pachute" a náchylnosti k hrdzaveniu.
Mohlo sa jednať aj o pravé strieborné lyžice. Striebro (resp katióny striebra) má antimikrobiálne účinky (teda, ničí aj kvasinky).
Dobry den, v akom pomere s mukou a vodou sa zaraba kvasok z chladnicky na starter? Podla Vasich rad je vhodne z celeho kvasku zarobit starter a z neho nasledne zostatok odlozit do chladnicky. Ak si odlozim lyzicu - kolko muky a vody pridam na starter pri dalsom peceni? Ak mi ostanu styri lyzice (lebo chcem naraz piect kolac aj chlieb) - kolko muky a vody pridam na starter? Pretoze to zrejme nie je jedno... V mnohych receptoch sa totiz uvadza potrebne mnozstvo kvasku, napr. jedna lyzica, a nie gramaz startera...Dakujem:)
Dobrý deň, dobrá otázka! Ďakujeme za ňu. Prístupy autorov receptov sú naozaj rôzne. Ak z kvásku odoberiete jednu lyžicu na recept, nakŕmte kvások v chladničke tiež jednou lyžicou múky a jednou vody. Kvások sa prikrmuje múkou a vodou v pomere 1:1. Píšte, keby niečo. Veľa zdaru!
@@lubosovakuchyna2895 Dakujem za odpoved, zaujima ma vsak, v akom pomere kvasok-muka-voda sa zaraba starter:) P. Lenka vo videu na male mnozstvo kvasku v pohariku dala muku a vodu na 1kg chlieb. A hovori, ze vodu a muku pridame podla toho, kolko chlebov ideme piect... Takze ak chcem upiect dva chleby, pridam na starter len dvojnasobne mnozstvo vody a muky k tomu istemu mnozstvu kvasku, alebo potrebujem aj dvojnasobne mnostvo kvasku? Predpokladam, ze ano:) Vdaka za odpoved:)
@@m.m.6483 Ak budete piecť dva chleby, opäť použijete iba to množstvo kvásku, ktoré máte k dispozícii. Množstvo kvásku nenavyšujte, pridajte iba viac múky a vody (v pomere 1:1), ak potrebujete viac cesta. Inak povedané, množstvo kvásku pri tvorbe "štartéra" (rozkvasu) zostáva stále rovnaké. Majte sa!
@@lubosovakuchyna2895 Dakujem! Prajem vela zdravia:)))
Dobry deň, ak nechcem dávať celý kvások stačí na 100g múky 1 polievkova lyžica kvásku? Ďakujem
Dobrý deň. Áno, s dobrým kváskom by to malo stačiť. Osobne by som však použil aspoň 2 lyžice.
@@lubosovakuchyna2895 Ďakujem krásne 🙂
Dobrý deň,chcem sa informovať,že keď chcem piecť niečo iné ako chleba,taktiež si urobím rozkvas?Ak áno aké množstvo?
Dobrý deň! Áno, aj v tomto prípade je vhodné pripraviť si rozkvas. Rovnako, ako pri chlebe je to 200 - 300g rozkvasu na cca. 500g múky, alebo podľa receptu, napríklad jedného z tejto stránky: www.zdravepecenie.sk/
Veľa zdaru prajeme!