nigdy nie słyszałem żeby ktokolwiek mówił że silnik po odpaleniu pracuje na suchu. Słyszałem że po pierwszym odpaleniu po wymianie oleju, to sie zgodze.
@@cyprian1219 No raczej nie. Nigdy nie zleci 100% oleju przy wymianie. Nawet po remoncie silnik nie chodzi na sucho bo wszystko jest smarowane przy montażu.
@@cyprian1219 ostatnio sprawdzałem, po jakim czasie pokaże się ciśnienie oleju na manometrze wkręconym w miejsce czujnika ciśnienia oleju i już po niespełna sekundzie pompa zaciąga olej, ponadto , gdy elementy silnika po poprzedniej pracy były na bieżąco smarowane, to resztki oleju zostają w tych miejscach i to uniemożliwia start silnika na sucho. Jedyna możliwość to , gdy po remoncie nie nasmarujemy współpracujących elementów, ale Chris kiedyś wspomniał, że gdy nie nasmarujemy tulei cylindrowych olejem przy montażu tłoków, to nie będziemy mieć w ogóle kompresji i jest to prawda.
Wymieniałem w tym roku rozrząd w swoim 2.0 tdci 136km. Wymieniałem i pasek i łańcuch, trzeba było zdjąć pokrywę zaworów, wyjąć wtryskiwacze, pompę, wałki, nie było czasu, ogólnie zeszło się miesiąc, pół silnika do głowicy rozebrane, auto stało i stało, cały olej spłynął na dół, silnik pod pokrywą z czarnego zrobił się szary i suchy. Złożyliśmy te rozrządy, zakręciliśmy silnikiem kilka razy, żeby sprawdzić czy ustawia się ponownie na blokady, ojciec kręcił wałem, ja patrzyłem, zrobił 3 albo 4 ruchy kluczem i z otworów przy wałkach i przy napinaczu łańcucha zaczął wylewać się olej. Ojciec ręcznie napędził pompę, a nie wiem czy zostały zrobione 2 pełne obroty wałem, więc przy odpalaniu silnika i prędkościach rzędu 500 obrotów, to olej mamy w pół sekundy u góry i w całym silniku.
Każdy pracodawca z branży budowlanej, jedna taka ekipa nasmarowanych stawiała dom po sąsiedzku, a teraz tynkarze po nich prostują ściany miejscami po 8cm tynku.
Ta praca na sucho w tokarce, pokazała że ten wałek przez całe swe życie nigdy nie pracował na sucho. Więc to pokazuje że nigdy na sucho silnik nie pracuje.
Taaakkk zwłaszcza jak coś niszczy lub usiłuje zniszczyć jak ten silnik z glfa po rozbieganiu turboo albo olejami męczył 😅😆 Ja tam widzę pompę oleju wytentegowaną już z powodu braku lub uszkodzenia przyczłapki bocznej bulbulatora 🤣
Wlasnie to jest ta sila jego filmow. Sam cieszy sie tym, co robi, a nie robi tylko pod wyswietlenia i suby. No i w sumie udowadnia, ze w ten sposob tez mozna zachecic ludzi, prawie 400 tys. subow, to silidny wynik. Osobiscie uwazam, ze jest zdecydowanie za malo lokowania produktow bo Chris powinien miec z tego gruba kase. Niech innym zal dupe sciska, a co.
Profesorze z życia wzięte, postawiłem swoje auto pod kątem 45 stopni wsynąłem sie do rowu brak smarowania kontrolka się zaświeciła silnik wyłączony. Po zorientowanie się w sytuacji znalazłem prowizoryczna mostek z wysypanej ziemi około 30 m przede mną. Uruchomiła samochód i wyjechałem powrót ciśnienia OK wszystko trwało 15/20s. Po tygodniu urwał się wał korbowy na głównej panewce. Za awarię winie brak smarowania w tak krótkim czasie.
Wiem, ale chodzi o to żeby było rzetelnie, tak jak w tym odcinku. Przede wszystkim ważne jest obciążenie silnika, czyli żeby od pierwszej sekundy auto jechało z pełnym gazem.
Sądząc po zużyciu, ten 1.8 Tddi ma nabite z 500kkm czyli czas na wymianę sprzęgła i można lecieć dalej. Swojego sprzedałem po 560kkm i do dziś lata bez awarii, a ma 750k nalatane.
Przed rozruchem silnika okrętowego , rozgrzewaliśmy olej do temp. 50 stopni , uruchamialiśmy pompy oleju rezerwowe i wtedy uruchamialiśmy silnik , gdy silnik zaczął pracować wyłączaliśmy pompy oleju rezerwowe , pozdro
Zmieliło korund, wymieszał się z lubrykantem i posłużył jako element polerujący 🤷♂️😁 Wniosek nasuwa się sam - dosypać korundu do silnika i ładnie wypoleruje nam powierzchnię 👌
Fajny pomysł na serię „Pogromcy mitów” Łopatologicznie i naocznie można przekonać się jak to działa Może warto podrążyć temat tzw „suchego paliwa” czyli LPG które rzekomo zabija silniki Szacunek za wkład pracy i merytorykę pozdrawiam
Silniki zasilane LPG zabijają partaczce instalatorzy, najczęściej jest spartolony montaż (rzadziej, niechlujnie prawie zawsze) lub brak strojenia (puszczenie autoadaptacji to nie strojenie).
Kiedyś w swoim gruzie SC 1,1 wypaliła mi się UPG - w pośpiechu założyłem nową odwrotnie, zatykając kanał olejowy (tam jak pamiętam do góry szedł jeden i szedł do rozdzielacza). Złożyłem, odpaliłem i tak nieświadomy niczego zrobiłem około 500km w normalnym użytkowaniu aż zaczął wałek piszczeć. Zdjąłem pokrywę zaworów a tam już pył aluminiowy wszędzie. Kupiłem nową UPG, założyłem poprawnie, wytarłem pył szmatą i... jeździłem normalnie następne dwa lata aż się kielich zarwał i oddałem go na złom.
Krisie piekny film 🙂🙂 teraz zamontowałbym to wszystko tak jak jest w silniku testowym i udowodnił niedowiarkom że jeszcze by jeździł 😅👍 nie ma pracy na sucho.. A okej trzeba wymieniać co 10.000 albo rok i wszystko w temacie 👍
Odnośnie tej wymiany oleju to można wyciągnąć wnioski oglądając również znanego youtubera często od audi z przebiegiem 80 000 km. Gdzie napisane jest , że olej wymienia sie co 30 000 i silniki sie zacierają bo w misie olejowej jest mazut. Spowodowany byc moze dzialaniem filtra czastek stalych i innych zapychaczy. Większość silników jest z turbo, wysokimi obrotami i wiekszymi temperaturami tego oleju. Jakość oleju deklarowanego przez producenta tez pewnie ma wiele do zyczenia. Silniki sie zacierają przez zapchane kanały olejowe. Pan Kris pokazywał skuteczność płukanek do silników zrobionych z Nafty. Pozdrawiam
Swego czasu, Focus mk1 został w UK nazwany Best family hatchback ever. Moja żona jeździła takim 1.6 16v auto z ostatniego roku produkcji przez 10 lat. Tylko raz ją zawiódł, gdy padł alternator, poza tym tylko oleje, filtry, klocki, pasek rozrządu i jeden łącznik stabilizatora. Gdy sprzedawaliśmy, to wnętrze wyglądało jak nowe, a lekka korozja pojawiła się na lewym tylnym błotniku. Teraz już takich nie robią.
Odcinek MEGA. To może teraz kolejny jak dowali porządny mróz i fura postoi z tydzień czasu? :P A już cud miód i orzeszki to byłby test 15W40 / 5W30 i jakieś 0W20.
Chris , bardzo dobry materiał, pokazane wszystko co powinien wiedzieć każdy użytkownik jakiekolwiek pojazdu. Dodać kamerę termowizyjną i jest pełen pokaz.
25:43 "zniszczyliśmy ją w kilkanascie sekund" - jak to MY, Panie Proffesorze! A serio, dzięki za Twoja pracę nad tematem. Wyborny pokaz. 21:15 = engineering pr0n.
Witam. Ryzyko się opłacało. Czyli wymiana regularna oleju i filtrów. Silnik był by niezniszczalny. Ta operacja pokazuje, że silniki a tym samym samochody, które miały cofnięty liczniki, a ich prawdziwy przebiegu był dwukrotnie większy psują się bo zużycie eksploatacji było normalne. A przeciętny Kowalski narzekał,że ford przy 200 tysiącach przebiegu się popsuł, brak sprężania, bierze olej itp. Jeżeli masz w 100% pewność o przebiegu pojazdu to jest duża szansa na długą eksploatacji. Chyba, że ktoś zmieniał olej co 30tys. Fajny film i nauka pokazująca jak mocne były części pojazdów z przełomu lat 90 i 2000r.Pozdrawiam Profesora🙂
Świetny materiał edukacyjny. A jaki ma wpływ na zużycie silnika jazda na zimnym oleju? Co niszczy silnik, zimny olej czy poprostu zimna stał rozgrzewająca sie nierównomiernie? W tym zakresie też są podzielone zdania. W hybrydach silniki pracują na zimno wchodząc w wysokie obroty.
Świetny test 👍 to dowód na to, że w piasku można składać silniki ...aby olej był 😉😄😄 Ostatnio klient mówi: Pracownik zmieniał olej i filtr w silniku, tylko oleju zapomniał wlac 🤭 a była to sieczkarnia. Gość odpalił ale po kilku minutach silnik zaczął dziwnie pracować 🤔i przypomniało im się ze nie wlali oleju😄 no i wtedy wlali olej i testy na podwórku (godzinę pracy). Po czym pojechali w pole kosić 🤠😎 Finał: po 1 ha silnik się zatarł 😭 Jd 6710, silnik 10,1 litra
25:55 jakieś Punto czy tam Panda na podnośniku? Zrób odcinek od spodu. Niby każdy zna, ale chciałbym zobaczyć ile zostało z tego w dzisiejszych czasach.
Zajebiaszczy test. Super. Jestem pod wrażeniem materiałów zastosowanych do budowy tych silników 20 lat temu. Teraz to stop aluminium z gównem zwane gównolitem.
31:00 punktu zapewne powstały podczas montażu wałka, gdy na panewce leżała kruszonka korundowa. Inaczej byłyby rynny, rysy 34:25 korund rozdrobnił się i zadziałał, jak pasta polerska (w połączeniu ze środkiem smarnym). Przecież past korundowych używa się do wykonywania elementów optycznych ze szkła (a nie z plastiku, jak to dzisiaj się robi w okularach)
Chrisie, chociaż Ty nie "ukończyłeś fakultetów", to naprawdę możesz się tytułować Profesorem. Twoja dociekliwość, sposób tłumaczenia i przekaz obrazu, są naprawdę IMPONUJĄCE. Chwała Ci Profesorze. Nauczyciele w szkołach mechanicznych mogą brać z Ciebie przykład, jak przekazywać swoją wiedzę uczniom. Oglądam Twoje filmiki z zainteresowaniem i zwykłą przyjemnością. Masz Talent dydaktyczny !!!
@@Wieslaw1973 Od dobrych kilku lat oglądam Chrisa filmiki. Nawet latał samolotem nad moim domem, ale nigdy się nie przyznał że ma wyższe wykształcenie. Mówił że pracował za granicą jako mechanik, ale nigdy nie było mowy o studiach. Ciekawe jaka jest prawda. Pozdrawiam Pana
Dobrze ,że są jeszcze tacy ludzie , którzy potrafią pokazać od a do z pewne rzeczy. Wszystko na temat i humorystycznie pokazane. Pozdrawiam Profesorze obyś miał wieczne pomysły na ciekawe ciekawostki techniki motoryzacyjnej 😁
Wyzwanie dla profesora, chciałbym zobaczyć dokładnie ten sam test, tylko zimą przy temperaturze -15,-20 stopni, jak temperatura wpływa na taki transport oleju
Myślę że stąd głównie biorą się te teorie, mnie ciekawi jak na teście wygląda użycie gęstszego oleju. Choć jasne jest że szczególnie zimą oleju lepiej nie zagęszczać od tego fabrycznego.
To mój pierwszy filmik i kanał motoryzacyjny który zacząłem oglądać. Mam nadzieję że obejrzę ciekawe przygody, dowiem się masy interesujących rzeczy i że przedstawiający Profesor nie jest farmazonem :D
Kiedyś odebrałem peugeota 205 z silnikiem 1.1L. Po odpaleniu cała tablica świeci na czerwono. Pytam co jest grane? A to pewnie jakieś zwarcie w instalacji. No bo wszystkie kontrolki na raz świecą? Aha ok to ja w gaz. Po 15 km silnik stanął dęba. Okazało się, że nie było w ogóle oleju w silniku. A wcześniej jeździł dwa miesiące po mieście co dzień bez oleju. Niesamowite jak był wytrzymały.
Panie Profesorze - uznanie i podziękowanie za poświęcony czas i chęć przekazywania wiedzy. Odgłosy tego silnika to jakbym oglądał "Das Boot"...A tak w ogóle to fajna tokareczka - moje garażowe marzenie. Pozdrawiam serdecznie.
Wałek jest wykonany z żeliwa o dużej zawartości węgla. Właśnie z tego powodu pojawił się ten czarny osad na szklankach. Węgiel w tej postaci ma właściwości smarujące dlatego krzywki i szklanki nie wykazują takiego zużycia. Panewki poszły bo są wykonane raczej z miękkiego materiału i są zastosowane jakieś tam powłoki żeby wałek się nie "przykleił". To taka tylko ciekawostka jak by kogoś interesowało.
Większość metali ściera się w trakcie pracy "na czarno" i jest to efekt głównie mechaniczny/optyczny. Nie ma nic wspólnego z zawartością węgla. To taka ciekawostka, jakby jakiś wykształciuch nie wiedział.
Święta raccja. Dlatego nie bez powodu składając silnik leje się olej na wszystko co popadnie, na zimnym silniku zawsze zostaje mgiełka oleju czy to na panewkach czy szklankach itd.
Rozruch bez ciśnienia (mimo resztek filmu) jest szkodliwy! Ale samochód to nie jest poważna maszyna jak lokomotywa, więc jest traktowany po macoszemu. Nie ma rozbudowanego systemu smarowania ani poważnej filtracji. Samochód to produkt dla pospólstwa i nigdy nie będzie mieć profesjonalnych, najlepszych możliwych rozwiązań zwiększających trwałość. Tego większość nie rozumie. Motoryzacja cywilna, to nie jest i nie będzie "szczyt techniki" i rozwiązania z samochodów nie są nigdy wzorem postępowania.
A ja wiem skąd ten mit. Kiedyś była taka reklama oleju silnikowego, który miał właściwości magnetyczne (tak twierdzili na reklamie). Na tej reklamie mówili, że na początku silnik pracuje na sucho chyba że użyjesz ich magnetycznego oleju, który przylega do elementów silnika.
Pomijając fakt czasu pojawienia się ciśnienia oleju w magistrali, silnik nie pracuje na sucho gdyż wszystkie elementy ułożyskowane są zwilżone filmem olejowym. Bez tego zjawiska silnikiem nie dałoby się nawet "zakręcić".
Myślę że ten kto twierdzi, że silnik pracuje na sucho, to są ofiary dawnej reklamy oleju castrol magnatec w TV, tam były tego typu rewelacje. Sam kiedyś tak myślałem 🙈
Krzysiu, bardzo wartościowy filmik, ukazujący, że wszystko jest na opak. Na opak w wyniku dysonansu poznawczego i błędnych stereotypów i wielu przekłamań zrodzonych ze szkodliwej i fałszywej poczty pantoflowej, przekłamań i mitów. Jedyną słuszną wartością i najpotężniejszą siłą jest prawda i dążenie do prawdy. Prawda sama się obroni, ale warto jej w tym pomóc za pomocą takich inicjatyw, jakie podejmujesz - przykładem: ten świetny filmik. Dążmy do prawdy i weryfikujmy. Pozdro ziomeczku
Dokładnie to co Chris pokazał to silnik który przejedzie kolejne 100-200K - to jest de facto HDI silnik PSA - to co je zabija to bardziej przegrzanie niż zatarcie - wtedy materiały zaczynają mieć inne właściwości - rozszerzają się i dopiero takie "zatarcie" jest groźne.
Szacunek za poświęcony czas, pieniądze i wiedzę, po to aby pokazać tym cwanieczkom udającym znawców że wszystko wygląda innaczej niż im się wydaje.
nigdy nie słyszałem żeby ktokolwiek mówił że silnik po odpaleniu pracuje na suchu. Słyszałem że po pierwszym odpaleniu po wymianie oleju, to sie zgodze.
@@cyprian1219 No raczej nie.
Nigdy nie zleci 100% oleju przy wymianie.
Nawet po remoncie silnik nie chodzi na sucho bo wszystko jest smarowane przy montażu.
@@BLKPNTR79 to sie naucz czytać ze zrozumieniem bo napisałem coś zupełnie innego. elo.
@@cyprian1219 ostatnio sprawdzałem, po jakim czasie pokaże się ciśnienie oleju na manometrze wkręconym w miejsce czujnika ciśnienia oleju i już po niespełna sekundzie pompa zaciąga olej, ponadto , gdy elementy silnika po poprzedniej pracy były na bieżąco smarowane, to resztki oleju zostają w tych miejscach i to uniemożliwia start silnika na sucho. Jedyna możliwość to , gdy po remoncie nie nasmarujemy współpracujących elementów, ale Chris kiedyś wspomniał, że gdy nie nasmarujemy tulei cylindrowych olejem przy montażu tłoków, to nie będziemy mieć w ogóle kompresji i jest to prawda.
@@cyprian1219 to może naucz się pisać ze zrozumieniem...
Wymieniałem w tym roku rozrząd w swoim 2.0 tdci 136km. Wymieniałem i pasek i łańcuch, trzeba było zdjąć pokrywę zaworów, wyjąć wtryskiwacze, pompę, wałki, nie było czasu, ogólnie zeszło się miesiąc, pół silnika do głowicy rozebrane, auto stało i stało, cały olej spłynął na dół, silnik pod pokrywą z czarnego zrobił się szary i suchy. Złożyliśmy te rozrządy, zakręciliśmy silnikiem kilka razy, żeby sprawdzić czy ustawia się ponownie na blokady, ojciec kręcił wałem, ja patrzyłem, zrobił 3 albo 4 ruchy kluczem i z otworów przy wałkach i przy napinaczu łańcucha zaczął wylewać się olej. Ojciec ręcznie napędził pompę, a nie wiem czy zostały zrobione 2 pełne obroty wałem, więc przy odpalaniu silnika i prędkościach rzędu 500 obrotów, to olej mamy w pół sekundy u góry i w całym silniku.
"Tam gdzie się pomyliłem, to jest dobrze"
Od dzisiaj moje motto na warsztacie :D
Teraz pytanie czy się powinieneś dużo czy mało mylić przy pracy i jak było do tej pory 🤣
@@bronek9715 Powiedział chirurg do wdowy. Da bum css
@@marcinziajkowski3870 Z takim motto również jako chirurg nie popracujesz 😄
😆
W pierwszej kolejności biorę się za rzeczy na których kompletnie się k....a nie znam. Żałuję,że to nie moje.
"Praca na sucho zabija" każdy pracodawca powinien to usłyszeć
Motto PRLu xd
😂
Każdy pracodawca z branży budowlanej, jedna taka ekipa nasmarowanych stawiała dom po sąsiedzku, a teraz tynkarze po nich prostują ściany miejscami po 8cm tynku.
Ta praca na sucho w tokarce, pokazała że ten wałek przez całe swe życie nigdy nie pracował na sucho. Więc to pokazuje że nigdy na sucho silnik nie pracuje.
Olej pojawia się szybciej niż wycinasz katalizator 👍🤗😅
Konkretny człowiek. Nie kłamie. Nie kombinuje. Aż miło popatrzeć.
Ta dziecięca radość Chrisa podczas eksperymentów, bezcenny widok.
Taaakkk zwłaszcza jak coś niszczy lub usiłuje zniszczyć jak ten silnik z glfa po rozbieganiu turboo albo olejami męczył 😅😆 Ja tam widzę pompę oleju wytentegowaną już z powodu braku lub uszkodzenia przyczłapki bocznej bulbulatora 🤣
Wlasnie to jest ta sila jego filmow. Sam cieszy sie tym, co robi, a nie robi tylko pod wyswietlenia i suby. No i w sumie udowadnia, ze w ten sposob tez mozna zachecic ludzi, prawie 400 tys. subow, to silidny wynik. Osobiscie uwazam, ze jest zdecydowanie za malo lokowania produktow bo Chris powinien miec z tego gruba kase. Niech innym zal dupe sciska, a co.
Zdrowy jesteś?
Naprawdę do Ciebie to z czystym sumieniem można mówić Profesorze! Jesteś świetnym nauczycielem. Takie lekcje to jest to. Dziękuję i pozdrawiam.
Kris kupił tokarke do robienia eksperymentów hehe
@@michagoebiowski4201
profesor w trójstopniowym modelu wtajemniczenia to mistrz. Doktor to nauczyciel a magister to przewodnik. Chris jest bezsprzecznie mistrzem, majstrem.
15:23 tokarka do robienia bitów
Profesor to najlepszy mechanik mechaników szef wszystkich szefów
@@nikt8423 Jak przejeżdżam obok jego warsztatu to macham mu ręką ale on nie reaguje.
Mąż swojej Żony! Jednym słowem 😁
A może to mechanik wszystkich szefów albo szef wszystkich mechaników…🤨
@@nikt8423 szkoda że poza nim nie ma tam mechaników z choć 1/10 jego doświadczenia
Uwielbiam Twoją skromność "delikatnie związany z techniką samochodowa, ciągle się uczę". Jesteś przykładem dla wielu mechaników w Polsce np. dla mnie!
Profesorze z życia wzięte, postawiłem swoje auto pod kątem 45 stopni wsynąłem sie do rowu brak smarowania kontrolka się zaświeciła silnik wyłączony. Po zorientowanie się w sytuacji znalazłem prowizoryczna mostek z wysypanej ziemi około 30 m przede mną. Uruchomiła samochód i wyjechałem powrót ciśnienia OK wszystko trwało 15/20s. Po tygodniu urwał się wał korbowy na głównej panewce. Za awarię winie brak smarowania w tak krótkim czasie.
Świetny odcinek 👍 Może teraz coś o tzw pałowaniu na zimnym, jakie długofalowo powoduje uszkodzenia i co zużywa się przez to w silniku.
Było.
Było też u Micha
Wiem, ale chodzi o to żeby było rzetelnie, tak jak w tym odcinku. Przede wszystkim ważne jest obciążenie silnika, czyli żeby od pierwszej sekundy auto jechało z pełnym gazem.
@@adamczyzewski1644 To tak jakby po wstaniu z łózka, zrobić 100 metrowy sprint :D powodzenia
@@adambochniak9724 albo stówkę na klatę po wejściu na siłownię, po którymś razie coś strzeli😉
Płytki never dies! Szacun, świetna zabawa, dreszczowiec. Osuwałem się od ekranu aby głowica nie wyskoczyła z tokarki wprost na mnie.
Sądząc po zużyciu, ten 1.8 Tddi ma nabite z 500kkm czyli czas na wymianę sprzęgła i można lecieć dalej. Swojego sprzedałem po 560kkm i do dziś lata bez awarii, a ma 750k nalatane.
Przed rozruchem silnika okrętowego , rozgrzewaliśmy olej do temp. 50 stopni , uruchamialiśmy pompy oleju rezerwowe i wtedy uruchamialiśmy silnik , gdy silnik zaczął pracować wyłączaliśmy pompy oleju rezerwowe , pozdro
Na sucho to pracuje elektryk przed wypłatą
Wara od elektryków😉. Na sucho to władza nas "ru..o"...
też jestem zadowolony, bo eksperyment był faktycznie przefajny
Siema Chris. Ostatni etap to docieranie paneweczek i wałka po pakistańsku 😂😂
Zmieliło korund, wymieszał się z lubrykantem i posłużył jako element polerujący 🤷♂️😁 Wniosek nasuwa się sam - dosypać korundu do silnika i ładnie wypoleruje nam powierzchnię 👌
Materiał akuratny, rzetelny i sprawiedliwy. :)
Oooooooo już zaczynasz komunistyczna wiedźmo?!
I boży przede wszystkim
Jesteś wielki Pozdrawiam
Dziękujemy Profesorze za świetny materiał, uwielbiam Twoje eksperymenty. Pozdro!
Bez Profesora na YT Polska nie byłaby taka sama. Dziękuję Panie Krzysiu, że jesteś i za to co robisz;)
Jak Ktoś zna się na rzeczy to mądrze wytłumaczy i fajna zabawa 👊 Pozdrawiam
Lubię takie programy. Wszystko pięknie wytłumaczone czarno na białym.
Fajny pomysł na serię „Pogromcy mitów”
Łopatologicznie i naocznie można przekonać się jak to działa
Może warto podrążyć temat tzw „suchego paliwa” czyli LPG które rzekomo zabija silniki
Szacunek za wkład pracy i merytorykę pozdrawiam
Silniki zasilane LPG zabijają partaczce instalatorzy, najczęściej jest spartolony montaż (rzadziej, niechlujnie prawie zawsze) lub brak strojenia (puszczenie autoadaptacji to nie strojenie).
Jest odwrotnie. Benzyna nie smaruje cylindrów tylko olej. Benzyna ten olej wypłukuje a LPG nie.
Kiedyś w swoim gruzie SC 1,1 wypaliła mi się UPG - w pośpiechu założyłem nową odwrotnie, zatykając kanał olejowy (tam jak pamiętam do góry szedł jeden i szedł do rozdzielacza). Złożyłem, odpaliłem i tak nieświadomy niczego zrobiłem około 500km w normalnym użytkowaniu aż zaczął wałek piszczeć. Zdjąłem pokrywę zaworów a tam już pył aluminiowy wszędzie. Kupiłem nową UPG, założyłem poprawnie, wytarłem pył szmatą i... jeździłem normalnie następne dwa lata aż się kielich zarwał i oddałem go na złom.
Krisie piekny film 🙂🙂 teraz zamontowałbym to wszystko tak jak jest w silniku testowym i udowodnił niedowiarkom że jeszcze by jeździł 😅👍 nie ma pracy na sucho.. A okej trzeba wymieniać co 10.000 albo rok i wszystko w temacie 👍
Odnośnie tej wymiany oleju to można wyciągnąć wnioski oglądając również znanego youtubera często od audi z przebiegiem 80 000 km. Gdzie napisane jest , że olej wymienia sie co 30 000 i silniki sie zacierają bo w misie olejowej jest mazut. Spowodowany byc moze dzialaniem filtra czastek stalych i innych zapychaczy. Większość silników jest z turbo, wysokimi obrotami i wiekszymi temperaturami tego oleju. Jakość oleju deklarowanego przez producenta tez pewnie ma wiele do zyczenia. Silniki sie zacierają przez zapchane kanały olejowe. Pan Kris pokazywał skuteczność płukanek do silników zrobionych z Nafty.
Pozdrawiam
Swego czasu, Focus mk1 został w UK nazwany Best family hatchback ever. Moja żona jeździła takim 1.6 16v auto z ostatniego roku produkcji przez 10 lat. Tylko raz ją zawiódł, gdy padł alternator, poza tym tylko oleje, filtry, klocki, pasek rozrządu i jeden łącznik stabilizatora. Gdy sprzedawaliśmy, to wnętrze wyglądało jak nowe, a lekka korozja pojawiła się na lewym tylnym błotniku. Teraz już takich nie robią.
Znajomego ojciec ma takiego od nowości tj 1998 rocznik i nigdy nic się nie zepsuło, auto eksploatowane do dnia dzisiejszego bez awarii.
Wniosek z testu jest taki że trochę smaru z puszki i szczypta korundu to sposób na długowieczność silnika.😁😁pozdro Krisie odcineczek GiT
Normalnie aż mnie bolało jak oglądałem ta rzeź. Szacunek za wytrzymałość mentalna i wiedzę.
Masz ode mnie lajka w ciemno Chrisie Mechaniku 😁
Na Biotad Plus lecimy?
Odcinek MEGA. To może teraz kolejny jak dowali porządny mróz i fura postoi z tydzień czasu? :P
A już cud miód i orzeszki to byłby test 15W40 / 5W30 i jakieś 0W20.
Chris , bardzo dobry materiał, pokazane wszystko co powinien wiedzieć każdy użytkownik jakiekolwiek pojazdu. Dodać kamerę termowizyjną i jest pełen pokaz.
25:43 "zniszczyliśmy ją w kilkanascie sekund" - jak to MY, Panie Proffesorze!
A serio, dzięki za Twoja pracę nad tematem. Wyborny pokaz. 21:15 = engineering pr0n.
Elsperyment mnie bardzo zainteresował. Dziękuję, pozdrawiam Widzów, Prowadzącego i całą Ekipę Warsztatu! :)
Pierwszy raz coś takiego mogłam zobaczyć - plus Dziękuję za profesjonalne tłumaczenie i poświęcenie autka !!!
Kolejny genialny materiał. Oby ten filmik trafił do tych wszystkich pseudo znawców. Pozdro
Witam. Ryzyko się opłacało. Czyli wymiana regularna oleju i filtrów. Silnik był by niezniszczalny. Ta operacja pokazuje, że silniki a tym samym samochody, które miały cofnięty liczniki, a ich prawdziwy przebiegu był dwukrotnie większy psują się bo zużycie eksploatacji było normalne. A przeciętny Kowalski narzekał,że ford przy 200 tysiącach przebiegu się popsuł, brak sprężania, bierze olej itp. Jeżeli masz w 100% pewność o przebiegu pojazdu to jest duża szansa na długą eksploatacji. Chyba, że ktoś zmieniał olej co 30tys. Fajny film i nauka pokazująca jak mocne były części pojazdów z przełomu lat 90 i 2000r.Pozdrawiam Profesora🙂
Świetny materiał edukacyjny.
A jaki ma wpływ na zużycie silnika jazda na zimnym oleju? Co niszczy silnik, zimny olej czy poprostu zimna stał rozgrzewająca sie nierównomiernie?
W tym zakresie też są podzielone zdania. W hybrydach silniki pracują na zimno wchodząc w wysokie obroty.
Też bym chciał wiedzieć. A do hybryd leją bardzo rządki olej, pewnie by na zimnym smarował
Super.... 💪
Świetny test 👍 to dowód na to, że w piasku można składać silniki ...aby olej był 😉😄😄
Ostatnio klient mówi:
Pracownik zmieniał olej i filtr w silniku, tylko oleju zapomniał wlac 🤭 a była to sieczkarnia. Gość odpalił ale po kilku minutach silnik zaczął dziwnie pracować 🤔i przypomniało im się ze nie wlali oleju😄 no i wtedy wlali olej i testy na podwórku (godzinę pracy). Po czym pojechali w pole kosić 🤠😎
Finał: po 1 ha silnik się zatarł 😭
Jd 6710, silnik 10,1 litra
Dobry film, dziekuje za prace edukatora , tego wielu z nas potrzebuje. 👍👍👍
PROFESOR jest tylko jeden.👍
I właśnie dlatego uwielbiam ten kanał. Wszystko pokazane od środka, merytorycznie objaśnione.
Uwielbiam takie testy. Urzeczywistniają to co człowiek sobie w głowie wizualizuje. Dzięki Krzychu 💪
Dzięki za poświęcony czas 👍👍👍
Do tej pory nie wiedzialem, ze sa manekiny ktore mysla ze silnik chodzi na sucho po rozruchu. Tak czy owak test jak zawsze swietny. Pozdrawiam
Są i to nawet "mechanicy" szczególnie ten "geniusz od ekg"
to dobry moment, zeby sprawdzic produkty "regeneracyjne" do silnikow, to bylby mega dobry odcinek!
szacunek za testowanie głowic klientów czy wytrzymają okraszenie wałka korundem bardzo dobra robota
Extra materiał! Bardzo dziękuję, Panie Profesorze:)
Dla porównania warto odpalenie zrobić w temperaturze np -15st C, gdy olej jest bardzo lepki,
Ale emocje w tym zacieraniem, przydałaby się jeszcze termowizja 😁
25:55 jakieś Punto czy tam Panda na podnośniku? Zrób odcinek od spodu. Niby każdy zna, ale chciałbym zobaczyć ile zostało z tego w dzisiejszych czasach.
Kris demonstruje urządzenie do zacierania wałków.. W końcu tokarka zacznie na siebie zarabiać;)
Od kilku lat zaglądam na ten kanał. Świetny jest :)
Co innego wiedzieć z teorii, a co innego zobaczyć, dziękuję za świetny materiał, MEN powinien dotować Pana odcinki.
I to się nazywa rzetelna robota na dzień dzisiejszy nie powiem ze nie tu tego
Profesor potrafi się bawić. :)
Zajebiaszczy test. Super. Jestem pod wrażeniem materiałów zastosowanych do budowy tych silników 20 lat temu. Teraz to stop aluminium z gównem zwane gównolitem.
Te spowolnione tempo pracy walka i oczekiwanie na zatarcie to takie emocje jak oglądanie rekonstrukcji wybuchu reaktora w elektrowni Czarnobyla :D
Najlepszy test. Nic więcej nie trzeba dodawać. Profesorze
! Jesteś gość!
Krisie dziękujemy za poświęcony czas ,chęci i pieniążki ,bardzo ciekawy materiał zresztą jak zawsze 👍👍👍
Przecież Ty mu płacisz za to, oglądając....🤦
31:00 punktu zapewne powstały podczas montażu wałka, gdy na panewce leżała kruszonka korundowa. Inaczej byłyby rynny, rysy
34:25 korund rozdrobnił się i zadziałał, jak pasta polerska (w połączeniu ze środkiem smarnym). Przecież past korundowych używa się do wykonywania elementów optycznych ze szkła (a nie z plastiku, jak to dzisiaj się robi w okularach)
Chrisie, chociaż Ty nie "ukończyłeś fakultetów", to naprawdę możesz się tytułować Profesorem. Twoja dociekliwość, sposób tłumaczenia i przekaz obrazu, są naprawdę IMPONUJĄCE. Chwała Ci Profesorze. Nauczyciele w szkołach mechanicznych mogą brać z Ciebie przykład, jak przekazywać swoją wiedzę uczniom. Oglądam Twoje filmiki z zainteresowaniem i zwykłą przyjemnością. Masz Talent dydaktyczny !!!
Ukończył studia
@@Wieslaw1973 Od dobrych kilku lat oglądam Chrisa filmiki. Nawet latał samolotem nad moim domem, ale nigdy się nie przyznał że ma wyższe wykształcenie. Mówił że pracował za granicą jako mechanik, ale nigdy nie było mowy o studiach. Ciekawe jaka jest prawda. Pozdrawiam Pana
Super, bardzo Cię szanuje za to co robisz.
Dobrze ,że są jeszcze tacy ludzie , którzy potrafią pokazać od a do z pewne rzeczy. Wszystko na temat i humorystycznie pokazane. Pozdrawiam Profesorze obyś miał wieczne pomysły na ciekawe ciekawostki techniki motoryzacyjnej 😁
Wyzwanie dla profesora, chciałbym zobaczyć dokładnie ten sam test, tylko zimą przy temperaturze -15,-20 stopni, jak temperatura wpływa na taki transport oleju
To zrób.
Myślę że stąd głównie biorą się te teorie, mnie ciekawi jak na teście wygląda użycie gęstszego oleju. Choć jasne jest że szczególnie zimą oleju lepiej nie zagęszczać od tego fabrycznego.
nie wpływa, chyba że masz galaretę (której pompa oleju nie może zassać) zamiast oleju
@@profrook im zimniej tym olej staje się bardziej lepki, więc nie pierdol farmazonów, że nie wpływa, jak masz coś napisać to przymyśl to dwa razy
@@motomajster dlaczego ty nie zrobisz koguciku?
To mój pierwszy filmik i kanał motoryzacyjny który zacząłem oglądać. Mam nadzieję że obejrzę ciekawe przygody, dowiem się masy interesujących rzeczy i że przedstawiający Profesor nie jest farmazonem :D
Dziś w programie kulinarnym profesora: Pieczeń z głowicy
Bez sosu ale powinno być smacznie 😁
Okraszona korundem 😁
@@filipkozak4633 i doprawiona maggi w sprayu ;)
@@pankowalski7739 i lekko przypieczone
Korund lepszy od vegety
Kiedyś odebrałem peugeota 205 z silnikiem 1.1L. Po odpaleniu cała tablica świeci na czerwono. Pytam co jest grane? A to pewnie jakieś zwarcie w instalacji. No bo wszystkie kontrolki na raz świecą? Aha ok to ja w gaz. Po 15 km silnik stanął dęba. Okazało się, że nie było w ogóle oleju w silniku. A wcześniej jeździł dwa miesiące po mieście co dzień bez oleju. Niesamowite jak był wytrzymały.
Mój tddi przebił 400 kkm. Oczywiście na liczniku ma jedyne słuszne 200 :D
Brawo Kris, swietny film... Pozdrawiam.
I takich profesorów nam dziś brakuje 😀. Materiał, pomysł i realizacja - sztos.
Panie Profesorze - uznanie i podziękowanie za poświęcony czas i chęć przekazywania wiedzy. Odgłosy tego silnika to jakbym oglądał "Das Boot"...A tak w ogóle to fajna tokareczka - moje garażowe marzenie. Pozdrawiam serdecznie.
Wałek jest wykonany z żeliwa o dużej zawartości węgla. Właśnie z tego powodu pojawił się ten czarny osad na szklankach. Węgiel w tej postaci ma właściwości smarujące dlatego krzywki i szklanki nie wykazują takiego zużycia. Panewki poszły bo są wykonane raczej z miękkiego materiału i są zastosowane jakieś tam powłoki żeby wałek się nie "przykleił". To taka tylko ciekawostka jak by kogoś interesowało.
Większość metali ściera się w trakcie pracy "na czarno" i jest to efekt głównie mechaniczny/optyczny. Nie ma nic wspólnego z zawartością węgla. To taka ciekawostka, jakby jakiś wykształciuch nie wiedział.
Tylko tłumik pracuje chwilę na sucho chyba że olej jest wymieniony na taki o wysokiej lepkości wtedy tłumik ma odpowiednie smarowanie
Jakby zimny silnik pracował na sucho, to konstruktorzy w latach `80 wstawialiby elektryczne pompy wstępne oleju jak w lokomotywach np. SM 42
Święta raccja. Dlatego nie bez powodu składając silnik leje się olej na wszystko co popadnie, na zimnym silniku zawsze zostaje mgiełka oleju czy to na panewkach czy szklankach itd.
Rozruch bez ciśnienia (mimo resztek filmu) jest szkodliwy! Ale samochód to nie jest poważna maszyna jak lokomotywa, więc jest traktowany po macoszemu. Nie ma rozbudowanego systemu smarowania ani poważnej filtracji. Samochód to produkt dla pospólstwa i nigdy nie będzie mieć profesjonalnych, najlepszych możliwych rozwiązań zwiększających trwałość. Tego większość nie rozumie.
Motoryzacja cywilna, to nie jest i nie będzie "szczyt techniki" i rozwiązania z samochodów nie są nigdy wzorem postępowania.
@@qwertyuiop2895 bez przesady po prostu jest to nie potrzebne w tak prostej konstrukcji
O ile pamiętam to któraś marka stosowała elektryczną pompę oleju w silnikach z Start-Stop, która pracowała przed uruchomieniem silnika, Ford czy Bmw.
Wspaniały film. Uwielbiam oglądać takie doświadczenia! Dziękuję
A ja wiem skąd ten mit. Kiedyś była taka reklama oleju silnikowego, który miał właściwości magnetyczne (tak twierdzili na reklamie). Na tej reklamie mówili, że na początku silnik pracuje na sucho chyba że użyjesz ich magnetycznego oleju, który przylega do elementów silnika.
Mówili że metal trze o metal i pokazywali iskry ze szlifierki.
Profesorze odcinek na najwyższym poziomie gratulacje pomysłu .
Pozdrawiam.
Pomijając fakt czasu pojawienia się ciśnienia oleju w magistrali, silnik nie pracuje na sucho gdyż wszystkie elementy ułożyskowane są zwilżone filmem olejowym. Bez tego zjawiska silnikiem nie dałoby się nawet "zakręcić".
Super pomysł na odcinek dziękuję za film profesorze
przy - 15 warto by zobaczyć po nocy...
Profesorze szacun jak zwykle genialny materiał dzięki za dzielenie się wiedzą 😎👍
Dobry rzeczowy odcinek.Bardzo przydatne wiadomości.
Myślę że ten kto twierdzi, że silnik pracuje na sucho, to są ofiary dawnej reklamy oleju castrol magnatec w TV, tam były tego typu rewelacje. Sam kiedyś tak myślałem 🙈
A wiesz, że "geniusz od ekg" tez tak twierdzi?
@@gdziemojnick
Kto to jest?
Też sìę kiedyś z fora śmiałem A dzisiaj mam fiestę mk 4 z 99 roku silnik zetek zero wycieków po 23 latach
Mega ciekawy odcinek , oby więcej takich:))
Krzysiu, bardzo wartościowy filmik, ukazujący, że wszystko jest na opak. Na opak w wyniku dysonansu poznawczego i błędnych stereotypów i wielu przekłamań zrodzonych ze szkodliwej i fałszywej poczty pantoflowej, przekłamań i mitów. Jedyną słuszną wartością i najpotężniejszą siłą jest prawda i dążenie do prawdy. Prawda sama się obroni, ale warto jej w tym pomóc za pomocą takich inicjatyw, jakie podejmujesz - przykładem: ten świetny filmik. Dążmy do prawdy i weryfikujmy. Pozdro ziomeczku
Szacunek dla Pana profesora 💪 może coś opowiedzieć o 2.4 D5 Volvo 🤔
A co ma ci opowiadać🤣myśleć.
0.14 do 0.20 to jest mistrzostwo świata. Uwielbiam!
Ciekawy materiał. Człowiek wie co się stanie ale i tak ogląda. Pozdrawiam Profesorze!!!
Gorzej jest w pompowtryskach :-) 1.8tddi to mega pancerny silnik.
Nie wiem czy było ale: Chris, zrób odcinek co się dzieje/stanie z autem/motocyklem przy odkręceniu do odciny i trzymaniu do oporu :]
jesli ma paliwo smarowanie powietrze i sprawne chłodzenie będzie poprostu chodził i tyle mój drogi kolego
@@szpakusek5349 chyba kolega z motoryzacją ma niewiele współnego a jeżeli chce się wykłucać to proponuje wpisać "strzał z korby"
Teraz wiemy jak prawidłowo robić szlif. Nawet jak był trup to po takim zabiegu jak igła. Drobniejsze ścierniwo i będzie lux.
A teraz montujemy i robimy kolejne 200 tys 😊
Niemiec płakał, jak sprzedawał.
Na miękko by jeszcze 200 strzelił.
Dokładnie to co Chris pokazał to silnik który przejedzie kolejne 100-200K - to jest de facto HDI silnik PSA - to co je zabija to bardziej przegrzanie niż zatarcie - wtedy materiały zaczynają mieć inne właściwości - rozszerzają się i dopiero takie "zatarcie" jest groźne.
@@marekwisniewski5572 Jest to silnik diesla 1.8 - własna konstrukcja Forda.
Profesorze!
Szok i niedowierzanie!!!!
Super!!!!!!!
POZDRAWIAM!
Jeden z lepszych kanałów motoryzacyjnych pozdro