Jaka jest jakość oleju po 30k km? Peugeot 308, Total Quartz #46

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 21 вер 2024
  • Test należy odczytywać z dużą dozą ostrożności.
    Wybrane informacje od Pawła (zleceniodawca badania):
    1) Zastanawialiśmy sie czy mechanik dal mi olej z mojego samochodu.
    Test wskazał na zawartość o ileż pamiętam wody lub paliwa w oleju.
    Podejrzewaliśmy wodę z uwagi na dłuższy postój samochodu. Dodam, że auto z uwagi na awarię alternatora weszło w tryb awaryjny i miało zdławione parametry jazdy (obroty silnika rosły do 1,5 tys). W ten sposób jeździłem jeszcze kilka dni. Między czasie pojawił sie symbol zatkanego DPF.
    Możliwe, ze w tym okresie moduł silnika dotryskiwal więcej paliwa dla dopalania sadzy w dpf ktorej i tak nie mógł dopalic z uwagi na zbyt niskie obroty. Być może test pokazał nadmiar paliwa, a nie wody."
    "Z uwagi na brak 100% pewności jaką próbkę oleju dal mi mechanika, oraz braku 100% pewności jaki olej zalał mi mechanik... "
    Moja wiadomość do Pawła: "Coraz więcej argumentów przemawia za tym, że mechanik albo celowo albo przez pomyłkę zlał inny olej. Prawdopodobny wariant jest taki, że mógł sobie zapomnieć zlać ten olej przed, i zorientował się jak już było za późno. Postanowił zlać świeżą próbkę oleju, która popracowała parę mth w silniku."
    Odpowiedź Pawła - "Może tak być. Tylko wówczas ta wersja wydarzeń nie pokrywała by sie z testem który wykazał mocne nasycenie zanieczyszczeniami z silnika oraz nadmierna zawartość tudzież wody lub paliwa. "
    Moja odpowiedź - "Jeśli silnik nie miał płukanki, to po paru mth mógł wyzbierać wszystko co pozostało po poprzednim."
    Paweł: "W takim razie zostaje powtórzyć eksperyment." - co zostało zrealizowane w odcinku nr 198 - Zapraszam do jego oglądania.
    Podoba Ci się pomysł eksperymentowania na YT? -❗ Zostań Patronem kanału!
    patronite.pl/R2D
    Odcinek z serii wyniki eksperymentu w oparciu o konkretny olej, konkretny samochód/silnik, konkretny sposób eksploatacji. Laboratoryjnie sprawdzana jest lepkość kinematyczna (lepkościomierz wykorzystywany do badań to Stabinger SVM 3001). Graniczna wartość ustalana jest na poziomie +/- 15%. Jeśli olej silnikowy w wyniku eksploatacji zmieni lepkość powyżej tej wartości, to należy uznać, że wymiana oleju była realizowana zbyt późno. W przeciwnym razie można rozważać wydłużanie czasu eksploatacji - w tym przypadku niezbędne są dodatkowe badania laboratoryjne (TBN, TAN, pierwiastki zużyciowe, FT-IR itd.).
    Zaprezentowane w filmie zdjęcia samochodu przestawiają ten samochód który w rzeczywistości występował w badaniach. Również nagrania z laboratorium odzwierciedlają zakres zrealizowanych analiz.
    Jeśli chcesz aby to Twój olej został poddany weryfikacji zapraszam do kontaktu - ❗❗research2drivers@gmail.com ❗❗
    Główna problematyka poruszana w trakcie realizacji tej serii odcinków koncentruje się wokół tego pytania -
    Jak zachowują się konkretne oleje w warunkach rzeczywistej eksploatacji (uwzględniając zróżnicowane warunki użytkowania). Cel jaki mi przyświeca - uzyskanie odpowiedzi na pytanie jaki jest optymalny czas eksploatacji oleju.
    #olejesilnikowe, #serwis olejowy, #wymianaoleju , #eksperyment , #eksperymenty , #ochronaśrodowiska, #optymalizacja , #viscosity , #eksploatacja, #najlepszyolej, #stabinger, #badaniadlakierowców, #research to drivers, #piotrtester, #m4garage, #miłośnicy4kółek, #profChris, #profesorChris, #motodoradca, #zacharoff, #r2d, #peugeot , #total ,
    Więcej o moich osiągnięciach naukowych (eksperymentach naukowych) m.in. tutaj:
    scholar.google...

КОМЕНТАРІ • 280