ten kanał to moje odkrycie stulecia a dopiero 2 filmy obejrzałem, wreszcie ktoś w polskim internecie podchodzi do testów laboratoryjnych olejów samochodowych i dzieli się wynikami dającymi do myślenia z możliwością wyciągania własnych wniosków. byłbym w pełni usatysfakcjonowany gdybyś udostępniał wyniki do wglądu w plikach excelowskich na dysku google. pozdro!
Dzięki. Miło mi usłyszeć tak miłe słowo. Udostępniam wyniki Patronom kanału (po każdych kolejnych 100-stu eksperymentach realizuję up-date). Zapraszam do tego grona - Patronite.pl/R2D :)
Bardzo ciekawy test i bardzo dobre wyniki :) Podziękowania dla R2D i właściciela! Też jeździłem Octavią z tym silnikiem i jest świetny, idealny złoty środek. Odpowiednio eksploatowany jest praktycznie bezproblemowy. Pozdrawiam!
Świetny film, dawno nie oglądałem tak fajnie przeprowadzonego testu oleju. Dużo interesujących wiadomości, pofatyguje się dowiedzieć jaki to mobil 1 wlewa mi serwis na wymianie corocznej 😅
Ciekawa sprawa ze stanem oleju. Słyszałem, że istotny jest jego poziom w kontekście pracy zmiennych faz rozrządu (w moim przypadku Octavia 3 2.0 TDI). Do tej pory starałem utrzymywać się raczej wysoki poziom na bagnecie.
Niesyty nowsze są już tylko z GPF, wiec nawet jak bym chciał zmienić to z czystym sumieniem nie widzę nic ciekawego ... teraz są niby hybrydy - miękkie hybrydy ale to ma sens jak ktoś ma więcej jeżdżenia po mieście i hamowania do świateł Pozdrawiam
Bardzo ciekawa obserwacja jeśli chodzi o poziom oleju a zużycie paliwa. Wysoki poziom daje większą stabilność cieplną, więcej dodatków w okresie eksploatacji.
Z drugiej strony wielu producentów wyraźnie mówi że nie wolno wlewać powyżej stanu max... ale czy to jest na pewno "zero - jedynkowo" ....czyli 95% można a 105% nie można ? ;)
Ja leję zawsze na max bo olej prócz właściwości smarujących ma za zadanie odbierać ciepło. Im jest go więcej tym robi to lepiej . Wniosek że przy max stanie pali komuś 0.5 litra więcej jest wg mnie nad wyraz i nie prawdziwy .
@@LukaszJakubczyk za kazdym razem gdy miałem zalany olej na max nie byłem wstanie przy jeździe 50-90 km/h zejść poniżej 5.5 litra a jak miałem w tym samym tygodniu (te same warunki ) wcześniejszy lub późniejszym olej gdzie miałem 1/2 bagnetu lub mniej schodziłem ze spalaniem poniżej 5 litrów . Dla mnie jedynym plusem zalanie na max to kwestia że z lenistwa można nie zaglądać do bagnetu przez cały cykl zmiany oleju, bo nie ma opcji żeby olej spadł poniżej 1/4 bagnetu. Jak zauważyłem ta prawidłowość to kilku mechaników mówiło mi oporach toczenia że jak ktoś ma olej powyżej stanu są niby wyższe... Ale nie wiem czy to prawda. Jeden z mechaników mówiło że sobie wlewa zawsze 1/2 stanu, ale klientom zazwyczaj 3/4 lub full... Właśnie z uwagi że ludzie nie kontrolują stanu On też mówił pozostałe płyny zawsze też wlewa na w aucie na full . Ja nie wytłumacze dlaczego to tak się dzieje w tym silniku/ oleju.... We wcześniejszym aucie przed 2015 roku nie widziałem tej reguły ale też nie jeździłem na tej trasie Gdybym nie miał tak regularnego odcinku kontrolnego to bym tego nie zauważył. Codziennie jak jeżdżę do pracy to obserwuje spalanie od uruchomienia i wyniki są bardzo powtarzalne
@@Marek-Q Mam dobre doświadczenie z obniżeniem spalania po dodaniu ceramizera. Spalanie zawsze stabilizuje się na tym samym poziomie jeśli jest inaczej coś ma na to wpływ.
@@Marek-Q Na Amerykańskim kanale poświęconym olejom mierzono moc dużego silnika V8 przy minimalnym poziomie, następnie przy połowie na miarce i przy pełnym zalaniu. Największą moc osiągnięto przy najniższym poziomie oleju, a każde dodatkowe dolanie obniżało sprawność o kilkanaście koni mechanicznych. Wychodzi na to że gdy wał kręcąc się dotyka rozbryzganego oleju powoduje to dodatkowe straty. Kiedyś mój znajomy zawsze wspominał że nie powinno się wlewać powyżej połowy stanu na miarce i sprawdzać stan oleju przy rozgrzanym silniku. Każdemu klientowi który dbał o swój pojazd na koniec wizyty wręczał pojemnik z pozostałością oleju, by dolał sobię jeśli poziom spadnie do minimum. Niestety wielu klientów nigdy nie zagląda pod maskę, dlatego też w większości przypadków zalewamy silnik do maximum.
Fajnie fajnie wszystko fajnie. Za jakiś czas też się pokusze o podesłanie mojej próbki. Tak dla ścisłości Panie właścicielu skody - turbo chodzi przez cały czas od momentu włączenia silnika 😋
Turbo działa bowiem przez cały czas, jednak przy obrotach rzędu 1,5 czy 2 tys. nie odczuwamy wzrostu przyspieszenia ze względu na niskie ciśnienie doładowania.
No chodzi... kręci się, ale boostu nie masz. A jak nie masz boostu to nie masz wzrostu temperatury w cylindrach i nie musisz bogatej mieszanki podawać żeby zapobiec spalaniu stukowemu. Stąd to małe spalanie.
Do takiej jazdy ta skodziną może lać te 0w30, nic więcej nie potrzeba. 40stka znosi większe temperatury ale lepiej wymieniać częściej jak np u mnie. Mam ten sam silnik w Atrójce i chipa na 180km ponad. Temperaturę często mam na poziomie 110 C czy to na autostradzie czy po górskich drogach. Wymieniam co 8/10k km a nałapane ponad 150k km. Olej podczas wymiany wygląda nadal jak nowy. Ubytków nie zauważam a parametry vcds wzorowe. Bardzo dobry olej i silnik też genialny.
No właśnie jeszcze się waham... musze przeanalizuj dane (lepkości) SSL 0W‑40 nowego i używanego vs dane nowego SSO 0W‑30 ... Aspekt pobrania próbek i zrobienia analizy też kusi ;)
Taki 0 w - 30 będzie miał mniejszą lepkość w 100 stopniach ,objawiać się to będzie głośniejszą pracą silnika i większym prawdopodobieństwem ,że zerwiesz film olejowy np. stoisz w lato na światłach gdzieś na S8 ,silnik pracuje ,temp. oleju rośnie ,potem startujesz kręcisz silnik ,żeby po prostu szybko jechać ,albo gdy trzeba cisnąć 120 - 140 na autostradzie prze z 2-4 godz. wtedy taka 30 robi się jak woda po parówkach. Właśnie wtedy jest największe prawdopodobieństwo ,że taki 0w-30 zerwie film olejowy ,pomyśl ile takich sytuacji masz jak jeździsz autem ? .Ja osobiście to przerabiałem w fordzie mondeo 2.0 TDCI tylko zo lejem castrol 5w-30,szybko wróciłem do 5w- 40 .Z moich doświadczeń optymalnym olejem w naszych warunkach klimatycznych jest olej 0w-40 lub 5w-40.Jak jest dobrze to nic nie kombinuj ,zmieniaj olej max co 10 tyś. i ciesz się jazdą i użytkowaniem auta. Pozdrawiam .
Warto podkreślić, że użytkownik robi takie odcinki (przewaga długich spokojnych jazd, gdzie olej ma szansę się rozgrzać i odparować wilgoć i benzynę), że w zasadzie każdy olej będzie się charakteryzował dobrymi wynikami zużycia.
Sam mam Skode Octavie ale z 14 roku. 1.4 TSI CHPA. Kupiłem od typa co zmienial wg zaleceń serwisu. Nie dość że beznadziejny Castrol to jeszcze co 30k(zrobił aby 3 wymiany zanim kupiłem). Silnik terkotał mało przyjemnie na tym syfie. Płukanka,zmiana oleju i tak 3 razy. Zalewany caly czas teraz Ravenolem VMP 5W30 co 15tys. Cisza na postoju jakby auto nie odpalone 😊 Silnik rewelacja. Na blacie 210tys. Najniższe spalanie(jazda pozamiejska,bardzo spokojna wg znakow 4,2 litra). Średnie odkąd kupiłem (z tankowań) mam 5,4. Nawet jadąc na wakacje w 3 osoby nie zbliżam sie do 6 litrów. Turbo od nowosci,nawet zawieszenie(był na szarpakach w lutym) od nowości. Chociaż mimo sprawności to amortyzatory bede wymieniał bo zaczynają się pocić. Do tej pory żadnej awarii,tylko pierdoły (awaria klap ogrzewania), cieknąca pompa wody(standard w TSI) i eksploatacja. Dodam że od wymiany do wymiany nie muszę dolać nawet kropli 😉 Dla mnie mimo słabego wyciszenia i audio super auto. Mega oszczędne,wygodne i bezkonkurencyjnie pakowne.
@@R2D-laboratoriumdlakierowcow usando el traductor se puede comprender toda la informacion si se tienen conocimientos técnicos de aceites. Ahora probé el traductor automático a español que UA-cam ofrece y es sorprendentemente claro también 👍🏻🙂
Kolejny bardzo ciekawy odcinek, bardzo przyjemne auto i dobry olej. Osobiście skróciłbym interwał wymiany do 10 tyś, widać było po oleju, silnik dłużej pożyje. Ta pseudo ekologia jest tragiczna jak u przysłowiowego astmatyka dodatkowy zestaw przerzutek w rowerze, jejku jej - 6 bieg i 70 km/h, ale niestety takie czasy. Dobrze, że właściciel auta zna się na właściwym dbaniu o auto, bo autko na autostradzie też się może wyhasać. Poleciałbym używanie od czasu do czasu trybu manualnego i przy tych 70 km/h na wyższych obrotach i na zdrowym biegu np 3 (w zależności od obrotów) lub 4, fakt spali więcej paliwa ale lepiej będzie hasać i dłużej. Serdecznie pozdrawiam
... jesienią zalałem olej (5w40)syntetyczny grupa IV i V z temperaturą krzepnięcia -51 Zauwazyłem latiwejszy rozruch zimą . Silnik ponad 20 letni na paliwo ON Olej spełnił swoją rolę, był dość mocno ciemny(czarny) Przebieg na tym oleju - ok 8kkm W kwietniu zalałem 'jakiś zwykły' i wymienie go następnie jesienia, ponownie na ten pierwszy. Ot, taki eksperyment sezonowy.
10:03 można w ogóle wysiąść i pchać zamiast jechać na 7-mym biegu 68 km/h jednocześnie polecam już przy tym przebiegu zdjąć kolektor dolotowy i zobaczyć jaki wpływ na "światło otworu" kanale ma wspomniany styl jazdy ;) Oczywiście każdego indywidualna sprawa jak eksploatuje swój silnik,
To wątpliwa oszczędność. Ja taką eko jazdę kiedyś stosowałem dieslem SDI. Wytłukły się łożyska w skrzyni biegów, przeguby, rzęzi łańcuch od napędu pompy oleju. Nie wiem czy jakaś panewka nie zaczęła stukać.
@@mk119k9 Akurat DQ200 sama z siebie padnie bardziej chodzi tu o niskie ciśnienie na małych obrotach i duże obciążenie na wysokim biegu dla układu korbowo-tłokowego + nagar w bezpośrednim wtrysku dwukrotnie większy własnie z okazji tych niskich prędkości obrotowych, ale właściciel jak się z kumplami zobaczy to powie że mu pali cztery i trzy ;)
@@mk119k9 Napęd dostaje w dupę na niskich obrotach i przy dużym obciążeniu(mocne przyspieszanie, jazda pod górę). Jednostajna jazda 70-80 km/h po płaskim, nie wymaga wielkiego wysiłku od napędu- podejrzewam, że do takiej jazdy potrzeba nie więcej niż 10-15 KM
Widziałbym Ciebie w jakiejś współpracy z jakimś większym kanałem motoryzacyjnym na YT. Bo filmów na temat kiedy wymieniać olej jest sporo, ale nie kojarzę żadnego z dokładnymi badaniami. M4K mi się nasuwa ale on patrzył pod kątem ewentualnych opiłków metalu w oleju w autach na docieraniu. Życzę wszystkiego dobrego, filmy bardzo fajne.
o ile różnice w paliwie jeszcze można jakoś wytłumaczyć, o tyle wpływ stanu oleju na spalanie to jakiś żart ;) Kolejna bujda z tym "włączaniem się turbo", tak jakby ono wcześniej gdzieś wyparowało.
@@R2D-laboratoriumdlakierowcow W tych nowych silnikach Eco o pojemności kosiarki raz w roku to raczej konieczność, za bardzo wysilone za małe pojemności
Wymiana oleju powinna byc oparta na przebiegu, stylu jazdy oraz tym czy jezdzimy w trasie czy w miescie (przy takim samym przebiegu jezdzac w trasie wyjdzie nam mniej motogodzin)
Przykład mojego starego auta. Kupiona w 2015 roku Audi A5 2014 rok 1.8 TFSI CJEB, przebieg 37 tys miała. Olej zmieniałem co 6-7 tys kilometrów. Wada olejowa (tak, CJEB zaczął pobierać olej) przy 180 tys. Dobiłem do 290 tys bez jakiejkolwiek awarii. Przy wymianie tłoków i pierścieni panewki jak nowe, reszta podzespołów w środku silnika też. (nie mówię tu np o łańcuchu rozrządu - on się wyciąga, nic tu nie pomoże, czy turbinie - chociaz jej nie regenerowałem IHI fabryczna była ze mną do końca). Moim zdaniem, bo przetestowałem, naprawdę każdy olej, zaczyna on tracić swoje właściwości po około 7 tyś km. Obecnie też mam A5 45 TFSI i olejek 0W20. Leję głównie Penrite, LM, Meguin, Ravenol (choć na nim silnik chodzi troszkę głośniej). TEMp oleju średnio 75-80 stopni w mieście, na autostradzie koło 96. Olej zmieniam co 5 tyś. Zrobiłem nią już 100 tyś od 2021 roku bezawaryjnie.
Myślę, że olej 0w-20 do benzyniaka to trochę nieporozumienie. Benzyna bardziej się grzeje i dał bym przynajmniej 30, a raczej bym jeździł na 40. W swoim dieslu CNHA ten sam rocznik mam 5w-30 i nie planuje zejść niżej w tej górnej granicy. 0w-20 po obciążeniu już nie ochrania silnika zwłaszcza w benzynie... Chyba, że jeździsz w trybie emeryta... choć widziałem paru dziadków którzy potrafią się cieszyć jazdą.
Nawet Ravenol na swojej stronie dopuszcza oleje 0w-30, 0w-40, 5w-30, 5w-40w. Nie wiem dlaczego wybrałeś ten olej... Tak można jeździć na wszystkich olejach kwestia ile kilometrów.
@@mario8197 Czyli nie masz pojęcia o doborze oleju, nie masz pojęcia o trybologii, a mimo wszystko będziesz pisał, co myślisz i odradzał stosowanie oleju 0w20. Super logika. Niech zostanie z Tobą. A ja dalej będę lał 0w20. :F
@@EmielRegisRohellec Jakie masz obroty na 5 biegu przy prędkości 50km/h? Jadąc dieslem, 6 wrzucam od 120 km/h, mam wtedy ok 2100obr/m. Staram się nie schodzić poniżej 2000, dla 5 i 6 biegu lekko powyżej 2000. obejrzyj proszę od 24min ua-cam.com/video/o3HEv8HtQLY/v-deo.html&t Obserwuje wiele kierowców i mam przykłady gdy ktoś jeździ na niskich obrotach i silniki działają już nie najlepiej. Dla turbodiesla, minimalne obroty pracy to ok 1500 i też należ nie przyśpieszać gwałtownie i nie pokonywać wzniesień na takich obrotach. Jazda na niskich obrotach niszy silnik, sprzęgło, skrzynię biegów, półosie, DPF itd. Benzyną nie schodzę poniżej 2000 obr/min 2 przykład od 2:30s ua-cam.com/video/MhMLDZmbEkg/v-deo.html
Więcej oleju to i silnik dłużej rozgrzewa się ale mowa o 2-3 setki więc czy ja wiem że moja teza jest słuszna? Ja jestem zwolennikiem wyższego poziomu oleju by jedna ta sama kropelka oleju była urzywa mniej razy na przejechanie tych samych kilometrów. Robię 2x50km więc Olej zawsze ciepły.
@@karolzabielski jezdziłem fiatem 125 p uwiez mi gdy olej spadał do poziomu sredniego było juz słychać ten poziom w kabinie,nigdy się nie pomyliłem przy potrzebie dolewania ..Tak więc zawszę max :)
Witam. W takim razie dla motocykla jaki bedzie najleoszy olej. Przewijał się temat że estry mogą szybko degradowac itp. Lepszy zwykly hc valvoline 4t czy jednak ester silkolene fuchs. Mam na uwadze tez millesrs zf dla motoctkli
@@MaximusHexonKiedyś robiłem research, żmudna robota bo oprócz danych ze stron producentów dobrze jest nawet porównywać różniące się opakowania z rynku niemieckiego i pozostałych krajów europejskich. Było o ile pamiętam kilku producentów ale teraz pamiętam Ravenol i Eurol. Motul natomiast, który kilka lat temu na rynku niemieckim oznaczał oleje "pełny syntetyk" w pewnym momencie z jakiegoś powodu musiał zmienić tam oznaczenia na "w technologii syntetycznej" w pozostałych krajach nadal podaje "syntetyk"
@@MaximusHexon Revanol i Eurol robi na 99% tylko pełne syntetyki, Motul i liqui moly (przynajmniej te 502.00 i 504.00) tylko hyrockack . Chyba są też producenci którzy mają linie syntetyków i hyrockack. Ja jak znajdowałem jakiś interesujący mnie olej to patrzyłem co producent pisze na niemieckiej wersji swojej strony (dla pewności zmieniałem IP na niemieckie w VPN), oraz szukałem aukcji z tym olejem na niemieckim ebay (czołem opisy i napisy na fotkach oparkań) . Kilka lat temu była duża afera bo Motul również na niemiecki rynek robił napisy full syntetyk i musiał to zmienić (wcześniej oszukiwał Niemców- łamał tamtejsze prawo) Obecnie na polskim rynku są opakowania motul z napisami full syntetyk i hydrocrack zależności czy dystrybucja przez Niemcy czy ogólna Europejka (zawartość jest taka sama).
Ja bym spróbował Ravenol USVO VMP 5w30, silnikowi nie zaszkodzi, a wydłuży sprawność katalizatora o 30%. Dla trwałości napędu nie schodził bym poniżej 2500 obr.
@@andrzejwardzinski793 leje Mannola i trochę ar9200v2. Może to nie jakaś kosmiczna technologia, ale w cenie tego Ravenola wymienię ten tani 5 razy zbytnio go nie przepracowując
Spalanie to rzecz względna bo nigdy nie ma takich samych warunków nawet na tej samej trasie pokonywanej codziennie. A poza tym to 1.4 tsi EA211 to udany silnik ze spalaniem prawie na poziomie 2.0tdi.
W astrze g wymieniam co 10, max 12 tkm. Co wymianę płukam silnik. Nic z nim nie dzieje się. Robię same wymiany eksploatacyjne tzn. Świece, cewki, filtry, itp. Żaden long life :)
Mam już czwarty samochód z salonu i w każdym wymieniam co 30 000 km olej. Utrzymuję obroty powyżej 1800 a poniżej 3500. Staram się jeździć 2200 do 2800 obr/min W pierwszym samochodzie Opel Combo przejechałem 400 000 km bez usterek ( przy 270 000 regeneracja turbiny) i sprzedałem. Samochód nadal jeździ w sąsiedniej miejscowości. Drugie auto to Citroen Jumper 3.0 i 305 000 i przy 280 000 regeneracja turbiny. Toyota 2.0 benzyna ponad 190 000 i jeździ bez usterki. VW Caddy ponad 210 000 km i już siódmy rok od nowości silnik pracuje bez usterki i też wymiana co 30 000 ale teraz będę wymieniał co 15 000 i zobaczę czy wytrzyma więcej niż 300 000. Nie planuję wymiany samochodu wcześniej niż za 5 lat. Czyli chcę przejechać 400 000 km. Podstawa w eksploatacji samochodu to unikanie skrajności.
Dziękuję za podzielenie się swoim doświadczeniem. Gdyby była szansa na taką próbkę oleju po 30k km to proszę o kontakt - research2drivers@gmail.com. Brakuje nam obserwacji w grupie LL
A jest jakiś olej który z upływem czasu wolniej się degraduje? Pytanie czy jak robię 3000 km rocznie To mogę przeciągnąć wymianę do półtorej roku? Silnik N52 bmw.
Dobrze rozumiem? Płukanka przed pobraniem próbki trzeciej? Po co? Chyba najpierw pobór próbki a potem płukanka jak już, wtedy będzie faktyczny stan oleju a nie oleju z płukanką.
prawdopodobnie moment kiedy energia spalin przy niskich obrotach nie jest wystarczajaca aby turbina robila cisnienie w ukladize dolotowym. Wtedy auto jedzie prawie jak wolnossace.@@ukaszukasz3552
ja mam zasadę od 20 lat wymiana oleju co 8000. żadnych płukanek przez 20 lat. każdy silnik lśni jak zdejmę dekiel... obecnie od 3 lat używam specola 5w-30 i nic innego w tej cenie.
Kolega ma audi a6c6 2.0tdi z 2007 z przebiegiem 370000km i jak wymienialiśmy świece żarowe to silnik był elegancko czysty. Olej zmienia co 30kkm od samego poczatku. auto posiada od nowości. Sam byłem mega zdziwiony że wygląda tak dobrze
Czyli można założyć że samochód robi raczej trasy po 25 km + co nie zużywa tak oleju. Ja mam 5km przeloty i czasem olej po 5-6 tyś. jest czarny i lekko gęsty.
5km to nawet auto się nie zagrzeje, olej dostaje mocno po tyłku bo musi chłonąć cały syf z komory spalania bo dostaje dużo paliwa szczególnie na ssaniu i jeszcze jak chłodno na zewnątrz i wydłużony czas grzania się
Napisze odnośnie płukanki .... Ja osobiście nie stosuje tego. Ostatnio wymieniłem rozrząd w BMW F11 LCI 2.0D 184KM, gdy wymieniam olej , do auta należy wlać 5,2L . Wtedy na bagnecie jest MAX. po wymianie rozrządu aby pokazał MAX na bagnecie musiałem wlać w sumie 6L. Różnica to 0,8L, gdzieś ten olej leży i nie zlatuje do miski. Dolewając płukankę mamy 100% pewność, że jej jakaś cześć zmiesza się ze świeżym olejem silnikowym. Zastanawiam się czy juz taka ilość może wpłynąć na jakość oleju silnikowego? Czy to nie wplynie na szybsze zużycie elementów ruchomych silnika ??????
ja w moim 1.5dCi 110km zmieniam olej średnio co 7000-9000km :P nie wiem czy za wcześnie czy optymalny czas. Filtr oleju mam firmy kamoka zależy co podpadnie chyba takich większych różnic nie ma między filtrami?
Jest różnica w jakości filtrów ... nie wkłada się badziewia. Olej w dieslu który trzyma fabryczne przedmuchy do komory korbowej do 12 tys. km nie traci n swoich właściwościach. Do 15 tys., lub Rok można spokojnie tym hulać. Po 12 tys. wzrasta kwasowość oleju, lepkość dalej on trzyma .. jak długo to już zależy od jakości oleju FABRYCZNE PRZEDMUCHY SĄ TRZYMANE PRZEZ SILNIK TŁOKOWY DO 100 TYS. KM. Cudów NIE MA NIE NIE POMOŻE CHUCHANIE I DMUCHANIE TAKA TO WADA SILNIKA TŁOKOWEGO. Współczesne silniki diesla nie olej zabija a miejskie jazdy. Silnik tłokowy zużywają zimne starty.
Wymiany oleju co 7000km. w zwykłym aucie, to już nadgorliwość, albo fanatyzm...weź zrób dla matki ziemi choć tyle,że wymieniaj ten olej przy 10000km. To naprawdę dla stanu twojego silnika nic nie zmieni, ale dla środowiska zawsze to jakiś plus. Niestety, jedni fanatycy chcą auta spalinowe likwidować a inni ignoranci wręcz na ekologię zupełnie nie zwracają uwagi...nie bądź jednym z nich. Ja sam wymieniam co 11-12 tyś.
Wymiany oleju co 7000km. w zwykłym aucie, to już nadgorliwość, albo fanatyzm...weź zrób dla matki ziemi choć tyle,że wymieniaj ten olej przy 10000km. To naprawdę dla stanu twojego silnika nic nie zmieni, ale dla środowiska zawsze to jakiś plus. Niestety, jedni fanatycy chcą auta spalinowe likwidować a znowu inni wręcz na ekologię zupełnie nie zwracają uwagi...nie bądź jednym z nich. Ja sam wymieniam co 11-12 tyś.
@11:15 Co to są za fotele? Chyba nie od Škody... Audi? Tylko który model? Udało Ci się przełożyć z elektryka? Wcześniej miałeś elektryczne? Proszę odpisz😢 fotele zwykle w octavii są do D
Brawo za czujność! :) Marek zastanawiał się czy ktoś zwróci na to uwagę. Dokładnie tak napisał w mailu - "ciekawe czy właściciele takich aut zorientują się ze wewnątrz auta są fotele z audi a3 opcjonalne o nazwie foteli "sport" " Pozdrawiam :)
Ten silnik pięknie wykorzystuje benzynę 98, spalanie będzie jeszcze niższe. Jak na silnik benzynowy te 1.4 TSI 150 są zaskakująco ekonomiczne. Do Octavii jeśli nie jeździ się wyłącznie autostradą to idealna jednostka.
Ten silnik nic nie wykorzystuje 98, nie widzę absolutnej różnicy 95 vs 98. Czy to w spalaniu, czy to dynamice samochodu, czy pomiarach 0-100. Nic k...a a nic. Prędzej poczuję, zmierzę różnicę na jakości paliwa.
@@januszwidzyk4656 No ja akurat zauważyłem w spalaniu użytkując go kilka lat. Przyspieszenia nie mierzyłem, bo nie mam za bardzo czym zrobić tego w wiarygodny sposób. Ale kąt wyprzedzenia zapłonu w skanerze diagnostycznym widać więc wiem, że potrafi dostosować swoją pracę.
@@januszwidzyk4656 rozumiem. Nie będę z tym polemizował. Swoją droga najniższe spalanie jakie mi wyszło to 3,7 na 300km trasie. Drogami krajowym. Jestem w szoku jak bardzo udany jest ten silnik.
Co najmniej 85% trasy (styl jazdy nie agresywny), reszta miasto, silnik 2,5 wolnossący (hybryda). Czy w takich warunkach można trzymać się interwałów 15 000km? (producent aktualnie zaleca co 20 000km).
Ja bym mimo wszystko skrócił nawet do 10tys, i stosował olej wysokiej jakości typu Ravenol z USVO,czy Millers EE,itp. po 5-7,5tys olej traci już połowę swoich właściwości, nie ma sensu dla tych 5tys więcej oszczędzać na silniku. 20tys to już jest gruba przesada dla mnie.
Mam 30+ doświadczenia w użytkowaniu samochodów. Z filmu wynika, że optymalnym okresem wymiany jest co 15k km co sie pokrywa z moim doświadczeniem. Badany olej pochodził z samochodu o pojemności 1.4 L, a twój ma 2.5L pojemności, co przekłąda się na znacznie niższe obroty w których silnik pracuje. Dodatkowo 85% pracy silnika to nieagresywna jazda w trasie. Trzymaj się zaleceń producenta bo one są prawidłowe. Możesz skrócić interwał wymiany oleju, napewno nie zaszkodzi to silnikowi. Jeśli wydłużysz interwał np. o 5k km bo ci się zapomniało olej wymienić, katastrofy nie będzie. Jestem przekonany, że po przejechaniu 300k km kompresja na cylindrach będzie książkowa, bo wiem to z praktyki. A to że ktoś tam wymienia częściej olej , to jego brocha. Nie znaczy to , że tak trzeba. Tak jak na filmie, wymiana oleju co 15k km jest optymalnym interwałem z mojego doświadczenia, ale Ty masz większy silnik i .to, że głównie samochód jeździ w trasie + normalnie jeżdżony, spokojnie wystarczy interwał zalecany przez producenta.
Każdy powinien dostosować interwały wymiany oleju do stylu jazdy bo same kilometry mało mówią, na proces zużywania się oleju wpływ mają: - Czas, - Ilość cykli silnika (jadąc 100km po mieście silnik wykona tyle cykli co 500km na trasie), - Ilość zimnych startów, - Obciążenie silnika. Jeśli handlowiec wymienia olej po 30K km i robi to w mniej niż rok w długich trasach to jest jak najbardziej OK, ale ten samochód w rękach osoby która robi 10tyś km rocznie po mieście to inna sprawa. Przykład: mercedes w samochodach ciężarowych służących do dalekiego transportu zaleca wymianę co 80 - 90tyś km ale już ten sam silnik zamontowany w maszynie budowlanej - wywrotka czy gruszka do betonu to 10tyk km. Czyli ten sam silnik ale inne warunki użytkowania i częstotliwość wymiany 8 razy częstrza.
30 tys. km nie będzie okay w żadnym przypadku (w autach osobowych), co zresztą udowodniło parę testów. 14-15 tys. km same trasy to max, przy czym dotyczy to olei dobrej jakości, oraz jeśli takie przebiegi robi w mniej niż w pół roku. Z kolei w przypadku robienia samego miasta 6-7 tys. km to max. Jazda mieszana ale z przewagą miasta - max 8 tys. km, jazda mieszana 50 / 50 - max 10 tys. km, jazda mieszana z przewagą tras - max 12 tys. km Oczywiście mowa o wymianach w przypadku, gdy ktoś dba o auto i chce zachować na dłużej. Jak ktoś ma leasing na 2-3 lata i nie zrobi w tym czasie więcej jak 150 tys. km, to może sobie wymieniać co 30 tys. km na trasach, lub co 15 tys. w mieście - że tak powiem: problemy wyjdą przy kolejnym właścicielu.
Tym czasem ja, który leje jakikolwiek olej do silnika w renault kangoo z 2006 roku benzyna 1.2l. W sumie trochę się boję kupić nowe auto, które tylko źle dotkniesz i już zepsute...
Wymieniam olej coraz rzadziej bo auto coraz starsze i mimo tego chodzi kiedys co 15 potem 20,30, 40 i zastanawia mnie...może sprobojemy 0w40 dolewki 0,5l na 40tys
NIe bardzo wiem o czym jest ten materiał.... Jedyny rzeczowy wniosek to ten z minuty 9:25 gdzie jest mowa, że wymiana po 14tys to dobra decyzja. Czyli zgodnie z instrukcją producenta :)
Ta też nie wiem dlaczego ;) ja widziałem to w praktyce … była to powtarzająca się reguła na moim odcinku kontrolnym ... zaobserwowana w dłuższym okresie czasu gdzie miałem kilkukrotne wymiany oleju (a sam olej był ten sam) a jaka jest do tego teoria to nie będę się mądrzyć mogę dodać jak wspominałem najbardziej te ubytki było widać jak olej był na full i trasa 140km/h Przy analogie trasie jak oleju było 1/2 bagnetu ubytku nie zanotowałem Nie wiem też czy stan bagnetu jest "liniowy" Bo np wskaźnik z zbiorniku paliwa w grupie VAG pokazuje full przez pierwsze 160km (czyli pewnie jakie 7-8 litrów) a dopiero potem zaczyna spadać wskazówka
Test fajny jak zwykle rzetelny. Ale te wyliczenia na temat spalania mnie śmieszą. Przecież wystarczy że wiatr będzie silniej wiał i wynik już będzie inny.
Świetny film. Ja natomiast mam inne pytanie. Posiadam starszego turbo benza, który ma problem z osiągnięciem temperatury roboczej oleju. Czy dynamiczna jazda takim autem z temperaturą oleju 50-70 stopni C jest ryzykowna?
To zależy jak dynamiczna ma to być jazda, jaka jest moc jednostki napędowej, jakie jest jej zużycie i jaki lejesz olej . Jest wiele czynników na które powinno się zwracać uwagę , ale jak na ''wodzie'' jest już właściwa temperatura a olej ma te 50-70° to ja już cisnę ile tylko się da.
Witam, bardzo fajny temat ! Widziałem większość filmów z tego kanału i mam pytanie co do lepkości. Z kad pochodzi zalecenie że >10% zmiany lepkości jest stan ostrzegawczy a powyżej 15% krytyczny ? Np. inny Hiszpanski youtouber co też się specjalizuje w olejach zaleca ze dopiero po 25% zmiany lepkości wchodzimy w stan krytyczny. W sumie jeśli weźmiemy olej SAE 5w40 to (chyba) sytuacja będzie trochę inna niż wyjściowa lepkość będzie np. 15,1 a inaczej jeśli będzie 12,9. 15% na jednym i drugim będzie miało (chyba) różne konsekwencje ? Wiem ze w grę wchodzi tez zużycie oleju/dodatków.
Dziękuję za ten bardzo merytoryczny komentarz. Wartość graniczna została ustalona w oparciu o konsultację z praktykami (m.in. INiG), naukowcami z innych ośrodków oraz w oparciu o przegląd literaturowy. Natomiast zdecydowanie zgadzam się, że jest to kwestia dyskusyjna i w literaturze przedmiotu można znaleźć też inne limity. Stąd ważne aby jasno sygnalizować jakie limity uznajemy za krytyczne, ostrzegawcze a jakie za akceptowalne. Stosowanie tych samych limitów dla wszystkich olejów jest swego rodzaju uproszczeniem, ale pozwala zachować przejrzystość prowadzonych eksperymentów. Co do zasady, zmiana powyżej 15% ma z reguły zawsze jakieś uzasadnienie w fizyko-chemii oleju i niesie dodatkowe informacje dla kierowcy. Warto przyglądnąć się dokładniej całemu układowi (silnik-olej) gdy występuje taka zmiana lepkości. Odnośnie drugiej części pytania ("W sumie jeśli weźmiemy olej SAE 5w40 to (chyba) sytuacja będzie trochę inna niż wyjściowa lepkość będzie np. 15,1 a inaczej jeśli będzie 12,9. 15% na jednym i drugim będzie miało (chyba) różne konsekwencje ?") - jeśli ocenie podlegałaby nominalna wartość lepkości to zdecydowanie tak. Natomiast w prowadzonych eksperymentach ocenie podlega zmiana procentowa. Tym samym interesuje nas źródło zmiany lepkości. Nie oceniamy czy po zmianie lepkości jest ona wciąż na "przyzwoitym" poziomie, tylko jasno sygnalizujemy że za zmianą lepkości stoi jakieś konkretne źródło (np. benzyna, glikol, woda, procesy chemiczne itd.). Środek smarny po zagregowaniu takich zanieczyszczeń cechuje się zmienionymi właściwościami - mimo, że nominalna lepkość utrzymuje się na "akceptowalnym" poziomie tzn. utrzymuje się wciąż w tej samej klasie lepkościowej SAE.
@@R2D-laboratoriumdlakierowcow na poczatku istnienia kanau pisalem, zeby analizowac przyczyne spadku lepkoci, bo zasadniczo sa dwie: - "zuzycie mechaniczne" oleju - rozcieczenie paliwem. Moim zdnie wystarczy podawac % paliwa w analizowanym oleju i ju wiemy duzo wiecej niz bez tej informacji. Swoja droga, TSI niespecjalnie dolewaja benzyne do oleju, stad podany tutaj spadek lepkosci to najpewniej spowodowany jest przez degradacje polimerow.
@@KrzysztofKosmowski-v7z z tym że silnik jest mocno wysilony. Jest to 1.8T o oznaczeniu BJX na seryjnej turbinie K03 w serii 150 KM i 220 Nm. Obecnie jest już wyciśnięte raczej pod max tej turbiny, 223 KM i 348 Nm.
niech ktos zrobi taki test 1.olej czysty , 2. olej przepracowany 6000km 3. olej przepracowy + dodatek 6200km. 4. olej przepracowany z dodatkiem 12000km. wszyscy dodaja dodatki dla nowego oleju , dlaczego nie dodac dodatku w pol cyklu zrobic 200km pobrac probke i potem pobrac probke przy zmianie oleju
@@michalp2362mój silnik nie ma turbo. Robię głównie trasy i połowa tych tras to jazda ekspresówkami nakazane 120km/h. Ponoć w takich warunkach olej zużywa się wolniej niż wykręcając ten sam przebieg jeżdżąc po mieście czy na trasach ale bardzo ostro.
@@jmydyoczywiście że tak ale i tak dostaje bardziej niż w wolnossaku. Pamiętaj że olej ma o wiele więcej funkcji jak np chłodzenie i smarowanie sprężarki. Do tego opary z brudnego oleju osadzają nagary i depozyty na zaworach w silniku z bezpośrednim wtryskiem. Ale te przykłady to tylko czubek góry lodowej. Poprawka, nie doczytałem że nie masz turbo.
@@R2D-laboratoriumdlakierowcow stary olej mam zlany w bańce po nowym oleju. To nie był olej long life. Zwykły Castrol Edge 5W40 ze specyfikacją 505 01 do pompowtryskiwaczy. Jeśli jesteś zainteresowany, to mogę wysłać
Witam mam pytanie jaka może być przyczynąa wzrostu zużycia paliwa jeśli olej jest zalany do pełna, ja zawsze tak robię. Czy to może być na przykład na takich trasach do 25km, późniejsze dogrzanie się oleju, bo innej przyczyny nie potrafię sobie wytłumaczyć. Proszę o jakieś inne sugestie bo to dla mnie ciekawy wątek. Pozdrawiam Andrzej
Do pełna tzn ile ? Jeśli wlane więcej o pół litra czy litr to nie powinno mieć znaczenia, no chyba że zalane sporo więcej no i pytanie czy olej o lepkości taka jak powinna być - tu już prędzej jest wpływ na spalanie
Raczej nie ma to żadnego wpływu. Oporu to nie powinno zwiększyć. Przyczyną musi być coś innego. Zbyt wiele zmiennych w tekście użytkowania. Jadąc pod wiatr trzeba się liczyć z większym spalaniem
@@jacekp7091 Też mi się tak wydaje, osobiście zalewam olej do poziomu max, gdyż na trasie przy większych prędkościach większa ilość oleju lepiej odbiera ciepło z silnika. Dlatego mocno mnie zainteresowała sugestia autora testu o większym zużyciu paliwa jeśli poziom oleju był na maksimum, pozdrawiam Andrzej
@@Leo11162 Taa :) mam MB 4 cylindrowy z bezpośredni wtryskiem ... olej jest czysty !!! Do 8 tys, km jest tak klarowny że muszą z miarką pod światło iść by zobaczyć poziom ... przy 12 tys. jest już widoczny, ale dalej mega przezroczysty tylko już o barwie bursztynowej/słomkowej. Może ten VW silnik takie przedmuchy ma fabrycznie -> jakość wykonania silnika gorsza. Starannością obróbki mechanicznej elementy silników VAG nie grzeszą.
Na video tak wyszedł.... na żywo różnica pomiędzy 5, 9 a 14 tys była znacznie wiesza ... jakby słoiki z używanymi były otwierana i obracane tak jak z olejem nowym byłoby to widać
@@krzysztofczaraj170 Możliwe że lejesz olej, który ma słabe właściwości myjące - nie ma się z czego cieszyć. Ja mam Hondę z silnikiem benzynowym, wtrysk bezpośredni i po kilku tysiącach km olej czarny jak w dieslu. Jednak to o niczym nie świadczy, bo samochody z tymi silnikami robią bezawaryjnie setki tysięcy kilometrów. Wtrysk bezpośredni ma to do siebie, że tworzy się znacznie więcej sadzy i cząstek stałych niż przy wtrysku pośrednmi, m. in. dlatego montuje się filtry GPF.
Witam mam też Octavie z tym silnikiem tylko polift combi w manualu,po zakupie gdy miała 30 tysięcy kilometrów zrobiłem płukankę i przeszedłem na olej 5w40 Total z fabrycznej wody 0w30 long life jaka szła do tych silników od nowości. Teraz mam najechane 90 tysięcy i olej wymieniam co 10 plus co 3 wymienię zalewam płukankę, te silniki nie lubią jazdy na niskich obrotach bo faktycznie dużo szybciej zapycha się dolot jak to przy wtrysku bezpośrednim i potem jest nierówna praca silnika i wypadania zapłonów do tego utrata mocy, mi pali średnio 6,5 litra i nie jeżdżę ekonomicznie. Pozdrawiam
Witam Jak jeżdżę po Warszawie to też mam takie wyniki około 6litrów... może trochę więcej (bo tam się nie da hamować silnikiem/skrzynią)... Zbyt małe odstępy pomiędzy autami Na dodrze to pracy 50-90kmh to wiosna/jesień (10-20C) spalanie trochę poniżej 5 litrów ta ciekawostka że na przedostaniem biegu przed turbo 78km/h na odcinku 25km i dłuższych odc 4-4,2litra to tylko eksperyment - bo jak wspominałem to za niska prędkość i tak się nie da jechać ... Ale widzę w komentarzach że wiele osób uważa to za coś co robię non stop ;P Jeszcze nie zaglądałem ale pewnie zapobiegawczo będę oddawał auto na czyszczenie dolotu i zaworów. Na razie silnik nie wykazuje spadków mocy, błędów czy innych niepokojących objawów ps. zwróć uwagę w wideo na fotele włożyłem je z audi A3 fotele opcjonalne "sport" - dużo wygodniejsze iż wszystkie oferowane w octavii ... z wysuwanym podparciem uda dla kierowcy i pasażera Pozdrawiam ;)
@@martinusstrucker1521 Procent zezwala na każdy olej który spełnia normę VW 502.00 (lub long live 504.00) a co do tego czy klient chce kupić wysoko przetworzony olej mineralny, czy droższy prawdziwy syntetyk ... oraz czy 0W40, 0W30, 5W30, 5W40 (by miał normę VW) to pozostawia do w gestii właściciela
@@Marek-Q zapychanie się dolotu niestety standard :/ szkoda że nie zrobili tak jak w nowszych 2.0TSI pośrednich wtrysków, tam praktycznie udało się wyeliminować ten problem. A jak ma się pompa wody? Lubi z niej podciekac przy tym przebiegu. U mnie po ok. 4 latach i gdzies przy ~80kkm już się zaczęło i poszła do wymiany
98 to marketing, w nieprzystosowanym aucie nic nie daje. Ale polecam dodatki do paliwa, tutaj eksperci pokroju autora kanału są zgodni, że jest to najbardziej sensowny rodzaj dodatków. Smaruje pompę, trzyma system w czystości, zawiązuje wodę itp itd. Do każdego tankowania dolewam Archoila AR6900 (2x tyle co producent zaleca:) i po niedługim czasie zniknęły problemy z falującymi obrotami/nierówną praca
Małe sprostowanie dla właściciela, oraz innych ciekawskich - płukanka mannol, z tego co wyczytałem bazuje na oleju mineralnym :D więc nie jest to płukanka na nafcie bądź estrowa, jak większość dostępnych na rynku.
I tak nie jest obowiązkowa. Mój mechanik odmawia lania płukanek, bo nie weźmie odpowiedzialności jeżeli uwolniony nagaru zatka smoka. Nie wie co jest w środku, a zrzucanie misji nie jest także obowiązkowe.
Większość producentów płukanek do silnika podaje, że jej głównym składnikiem jest nafta. Stanowi ona nawet do 80% składu. Pozostałe 20%, tworzą natomiast dodatki uszlachetniające
@@tms323 wiadomo, dlatego jak ja płukałem silnik w swoim aucie ostatnio to zastosowałem taką procedurę: 1. Płukanka Xado Total Flush i przejechane z nią około 100km. Zlanie oleju, wlanie jakiegoś shitowskiego i dodanie K2 motor Flush. Po tym zlanie oleju i zalanie tego samego, słabego oleju. Na jałowym 15 minut, aby nowy olej zebrał reszti z płukanek i zlanie tego, następnie zalanie już docelowego PMO.
Już do 10 lat nie wpływa ... pompy oleju stały się mądrzejsze we współczesnych silnikach już nie produkują niepotrzebnego ciśnienia. Starownik silnika dynamicznie reguluję wydajnością pompy, podobnie tez pompa wody ma i układu wspomagania. Euro 6 narzuciło takie zmiany aby nie obciążać silnika pracującymi pompami niepotrzebnie.
@Atetus94 Ta też nie wiem dlaczego ;) ja widziałem to w praktyce … była to powtarzająca się reguła na moim odcinku kontrolnym ... zaobserwowana w dłuższym okresie czasu gdzie miałem kilkukrotne wymiany oleju (a sam olej był ten sam) a jaka jest do tego teoria to nie będę się mądrzyć
Ja mam taką Octavię 1,4 tsi tylko manual. Kupiłem nową, olej zmieniam co 30 tysięcy, jak komputer pokazuje. Teraz mam już ok. 200 tysięcy km przebiegu. Auto całkowicie bezawaryjne, chodzi super. Moim zdaniem z tym zmienianiem oleju co 8 czy 10 tysięcy km to jakaś bzdura.
Pytanko, jak użytkowane auto. W moim przypadku głównie miasto, krótkie trasy, częste wypalanie DPF ze względu na długi czas pracy silnika ale niewielkie przebiegi. W takiej sytuacji przebig rośnie powoli, a olej chyba szybciej degraduje niż w optymalnych, autostradowych przebiegach (w granicach dopuszczalnych prędkości).
Słuchacie tego: wymieniłem bagnet oleju w 3.0 TDi na nowy z ASO i po wymianie oleju włączyło się ostrzeżenie o niskim poziomie oleju! Myślałem co jest? może czujnik się zepsuł? Bagnet był zamówiony pod konkretny silnik i numery katalogowe się zgadzały. A okazało się że sprzedali mi dłuższy bagnet, który niby pokazywał stan a tak naprawdę brakowało dobrego litra! P.S. Przypomniał mi się stary numer z czasów II wojny światowej gdzie francuzi sprzedawali niemcom samochody wojskowe i robili taki numer, przez to silniki się zacierały a niemcy nie wiedzieli o co chodzi hehehehe.
Tak , przez około 15-30 sec w tych silnikach po uruchomieniu jest procedura dogrzewania katalizatora ze zwiększoną dawka paliwa ... Są też podwyższone obroty do 1100... Potem obroty i spalenie spada ... Na szczęście to silnik jeszcze bez GPF (odpowiednik DPF) bo tam dogrzewanie filtra cząstek stałych daje jeszcze więcej paliwa przez dłuższy czas
@@R2D-laboratoriumdlakierowcow no niestety jakiś rok temu sprzedał samochód i kupił sobie nowy. Był już tez na serwisie, znaczy ze wymieniał olej z powodu gwarancji. Ale ja tez osobiście nie słyszałem o awarii silnika z powodu starego oleju.
Zacznijmy od tego że eco-driving to nie jest normalna jazda ale ostatnio obserwuję że ludziom się coś poprzewracało w głowach i wszyscy prowadzą na trasie analizy najniższego możliwego spalania bo jeżdżą góra 70 po niezabudowanym
Potwierdzają się opinie mechaników. Jeśli jedziesz i dogrzewasz za każdym razem olej to wymieniaj co 15 tyś km Dominują odcinki min 20 km - wiec olej zdąży się nagrzać i wygrzać za każdym razem. W podobnym silniku olej łapie temperaturę 80 *C po koło 10 km / 15 min. Przy takiej eksploatacji pasuje jeszcze bardziej skrócić interwał. Warsztat w którym serwisuje służbówkę wymienia zgodnie z komputerem 30 tys km lub 2 lata (wiadomo - leasing) ale twierdzi, że ten sam silnik poza UE ma interwał wymian oleju 5000 mil/ 8000 km.
Zastanawiam się z czego bierze się przekonanie że paliwo na stacjach marketowych jest gorszej jakości? Sam pracowałem na takiej stacji (do 2009 roku) i wiem że takie paliwo niczym nie różni się od paliwa dostępnego na innych stacjach.
ten kanał to moje odkrycie stulecia a dopiero 2 filmy obejrzałem, wreszcie ktoś w polskim internecie podchodzi do testów laboratoryjnych olejów samochodowych i dzieli się wynikami dającymi do myślenia z możliwością wyciągania własnych wniosków. byłbym w pełni usatysfakcjonowany gdybyś udostępniał wyniki do wglądu w plikach excelowskich na dysku google. pozdro!
Dzięki. Miło mi usłyszeć tak miłe słowo. Udostępniam wyniki Patronom kanału (po każdych kolejnych 100-stu eksperymentach realizuję up-date). Zapraszam do tego grona - Patronite.pl/R2D :)
Polecam stronę oil club od lat są tam takie testy :)
Bardzo ciekawy test i bardzo dobre wyniki :) Podziękowania dla R2D i właściciela! Też jeździłem Octavią z tym silnikiem i jest świetny, idealny złoty środek. Odpowiednio eksploatowany jest praktycznie bezproblemowy. Pozdrawiam!
Dziękuję za komentarz 😉
Dzięki za test! Ja chyba też swoje kolejne próbki podeślę z różnych przebiegów 😉
Ciekawy to jest 4,2 spięte z manualna skrzynia 😉 po prostu Skoda z 1,5 TFSI. Nie ma się co podniecac jak wozny wakacjami gdyż to nie wahadlowiec.
Pozdrawiam ;)
Przyjemne w odbiorze. Merytoryka i sposób mówienia. Gites.
Nareszcie coś konkretnego i przede wszystkim bez zbędnego gadulstwa, co niestety jest powszechne na YT
Dzięki, miło słyszeć że się podoba 😉
Szacunek dla właściciela za Ravenola😊❤💪👌
Naprawde swietna robota i czekamy na wiecej testow.
Dzięki za miłe słowo 😉
Świetny film, dawno nie oglądałem tak fajnie przeprowadzonego testu oleju.
Dużo interesujących wiadomości, pofatyguje się dowiedzieć jaki to mobil 1 wlewa mi serwis na wymianie corocznej 😅
Dziękuję, miło usłyszeć, że komuś się przydają te moje wypociny :)
świetny test/badanie , dziękuje za film 😀😀😀😀😀
Dziękuję za obecność 😉
Ciekawa sprawa ze stanem oleju. Słyszałem, że istotny jest jego poziom w kontekście pracy zmiennych faz rozrządu (w moim przypadku Octavia 3 2.0 TDI). Do tej pory starałem utrzymywać się raczej wysoki poziom na bagnecie.
Dziękuję
Dziękuję również 😉
Dziękuję za materiał.
Fajny samochód z bardzo dobrym silnikiem, jeszcze skrzynia automatyczna na plus.
Dziękuję za obecność 😉
Niesyty nowsze są już tylko z GPF, wiec nawet jak bym chciał zmienić to z czystym sumieniem nie widzę nic ciekawego ... teraz są niby hybrydy - miękkie hybrydy ale to ma sens jak ktoś ma więcej jeżdżenia po mieście i hamowania do świateł
Pozdrawiam
Ze co to jest? xd
Bardzo ciekawa obserwacja jeśli chodzi o poziom oleju a zużycie paliwa. Wysoki poziom daje większą stabilność cieplną, więcej dodatków w okresie eksploatacji.
Z drugiej strony wielu producentów wyraźnie mówi że nie wolno wlewać powyżej stanu max...
ale czy to jest na pewno "zero - jedynkowo" ....czyli 95% można a 105% nie można ? ;)
Ja leję zawsze na max bo olej prócz właściwości smarujących ma za zadanie odbierać ciepło. Im jest go więcej tym robi to lepiej . Wniosek że przy max stanie pali komuś 0.5 litra więcej jest wg mnie nad wyraz i nie prawdziwy .
@@LukaszJakubczyk za kazdym razem gdy miałem zalany olej na max nie byłem wstanie przy jeździe 50-90 km/h zejść poniżej 5.5 litra a jak miałem w tym samym tygodniu (te same warunki ) wcześniejszy lub późniejszym olej gdzie miałem 1/2 bagnetu lub mniej schodziłem ze spalaniem poniżej 5 litrów .
Dla mnie jedynym plusem zalanie na max to kwestia że z lenistwa można nie zaglądać do bagnetu przez cały cykl zmiany oleju, bo nie ma opcji żeby olej spadł poniżej 1/4 bagnetu.
Jak zauważyłem ta prawidłowość to kilku mechaników mówiło mi oporach toczenia że jak ktoś ma olej powyżej stanu są niby wyższe... Ale nie wiem czy to prawda.
Jeden z mechaników mówiło że sobie wlewa zawsze 1/2 stanu, ale klientom zazwyczaj 3/4 lub full... Właśnie z uwagi że ludzie nie kontrolują stanu
On też mówił pozostałe płyny zawsze też wlewa na w aucie na full .
Ja nie wytłumacze dlaczego to tak się dzieje w tym silniku/ oleju.... We wcześniejszym aucie przed 2015 roku nie widziałem tej reguły ale też nie jeździłem na tej trasie
Gdybym nie miał tak regularnego odcinku kontrolnego to bym tego nie zauważył. Codziennie jak jeżdżę do pracy to obserwuje spalanie od uruchomienia i wyniki są bardzo powtarzalne
@@Marek-Q Mam dobre doświadczenie z obniżeniem spalania po dodaniu ceramizera. Spalanie zawsze stabilizuje się na tym samym poziomie jeśli jest inaczej coś ma na to wpływ.
@@Marek-Q
Na Amerykańskim kanale poświęconym olejom mierzono moc dużego silnika V8 przy minimalnym poziomie, następnie przy połowie na miarce i przy pełnym zalaniu. Największą moc osiągnięto przy najniższym poziomie oleju, a każde dodatkowe dolanie obniżało sprawność o kilkanaście koni mechanicznych. Wychodzi na to że gdy wał kręcąc się dotyka rozbryzganego oleju powoduje to dodatkowe straty. Kiedyś mój znajomy zawsze wspominał że nie powinno się wlewać powyżej połowy stanu na miarce i sprawdzać stan oleju przy rozgrzanym silniku. Każdemu klientowi który dbał o swój pojazd na koniec wizyty wręczał pojemnik z pozostałością oleju, by dolał sobię jeśli poziom spadnie do minimum. Niestety wielu klientów nigdy nie zagląda pod maskę, dlatego też w większości przypadków zalewamy silnik do maximum.
Fajnie fajnie wszystko fajnie. Za jakiś czas też się pokusze o podesłanie mojej próbki. Tak dla ścisłości Panie właścicielu skody - turbo chodzi przez cały czas od momentu włączenia silnika 😋
ja też slyszałem inaczej...
Turbo działa bowiem przez cały czas, jednak przy obrotach rzędu 1,5 czy 2 tys. nie odczuwamy wzrostu przyspieszenia ze względu na niskie ciśnienie doładowania.
No chodzi... kręci się, ale boostu nie masz. A jak nie masz boostu to nie masz wzrostu temperatury w cylindrach i nie musisz bogatej mieszanki podawać żeby zapobiec spalaniu stukowemu. Stąd to małe spalanie.
swietny material -szkoda, ze tak pozno odkrylem ten kanal - pozdr z Wlk.Brytanii 🖐
Dziękuję, pozdrawiam :)
Ten Ravenol 0w - 40 jest bardzo dobrym olejem ,szybko wrócisz do niego z powrotem jak przejdziesz na 0w-30.
Do takiej jazdy ta skodziną może lać te 0w30, nic więcej nie potrzeba. 40stka znosi większe temperatury ale lepiej wymieniać częściej jak np u mnie. Mam ten sam silnik w Atrójce i chipa na 180km ponad. Temperaturę często mam na poziomie 110 C czy to na autostradzie czy po górskich drogach. Wymieniam co 8/10k km a nałapane ponad 150k km. Olej podczas wymiany wygląda nadal jak nowy. Ubytków nie zauważam a parametry vcds wzorowe. Bardzo dobry olej i silnik też genialny.
No właśnie jeszcze się waham... musze przeanalizuj dane (lepkości) SSL 0W‑40 nowego i używanego vs dane nowego SSO 0W‑30 ...
Aspekt pobrania próbek i zrobienia analizy też kusi ;)
Taki 0 w - 30 będzie miał mniejszą lepkość w 100 stopniach ,objawiać się to będzie głośniejszą pracą silnika i większym prawdopodobieństwem ,że zerwiesz film olejowy np. stoisz w lato na światłach gdzieś na S8 ,silnik pracuje ,temp. oleju rośnie ,potem startujesz kręcisz silnik ,żeby po prostu szybko jechać ,albo gdy trzeba cisnąć 120 - 140 na autostradzie prze z 2-4 godz. wtedy taka 30 robi się jak woda po parówkach. Właśnie wtedy jest największe prawdopodobieństwo ,że taki 0w-30 zerwie film olejowy ,pomyśl ile takich sytuacji masz jak jeździsz autem ? .Ja osobiście to przerabiałem w fordzie mondeo 2.0 TDCI tylko zo lejem castrol 5w-30,szybko wróciłem do 5w- 40 .Z moich doświadczeń optymalnym olejem w naszych warunkach klimatycznych jest olej 0w-40 lub 5w-40.Jak jest dobrze to nic nie kombinuj ,zmieniaj olej max co 10 tyś. i ciesz się jazdą i użytkowaniem auta. Pozdrawiam .
@@PS5-u5bS8 to droga ekspresowa i nie wystepuja tutaj swiatla
@@N.P.T.R.Z co masz na mysli piszac ""40ka lepiej znosi wieksze temperatury"?
Dziękuję za film
Dziękuję za komentarz 😉
Warto podkreślić, że użytkownik robi takie odcinki (przewaga długich spokojnych jazd, gdzie olej ma szansę się rozgrzać i odparować wilgoć i benzynę), że w zasadzie każdy olej będzie się charakteryzował dobrymi wynikami zużycia.
Dobra robota😮
Dzięki 😉
Sam mam Skode Octavie ale z 14 roku. 1.4 TSI CHPA. Kupiłem od typa co zmienial wg zaleceń serwisu. Nie dość że beznadziejny Castrol to jeszcze co 30k(zrobił aby 3 wymiany zanim kupiłem). Silnik terkotał mało przyjemnie na tym syfie. Płukanka,zmiana oleju i tak 3 razy. Zalewany caly czas teraz Ravenolem VMP 5W30 co 15tys. Cisza na postoju jakby auto nie odpalone 😊 Silnik rewelacja. Na blacie 210tys. Najniższe spalanie(jazda pozamiejska,bardzo spokojna wg znakow 4,2 litra). Średnie odkąd kupiłem (z tankowań) mam 5,4. Nawet jadąc na wakacje w 3 osoby nie zbliżam sie do 6 litrów. Turbo od nowosci,nawet zawieszenie(był na szarpakach w lutym) od nowości. Chociaż mimo sprawności to amortyzatory bede wymieniał bo zaczynają się pocić. Do tej pory żadnej awarii,tylko pierdoły (awaria klap ogrzewania), cieknąca pompa wody(standard w TSI) i eksploatacja. Dodam że od wymiany do wymiany nie muszę dolać nawet kropli 😉
Dla mnie mimo słabego wyciszenia i audio super auto. Mega oszczędne,wygodne i bezkonkurencyjnie pakowne.
Dziękuję za podzielenie się swoim doświadczeniem 😉
Excelente informacion, pude entender algo con el traductor a ingles😅 saludos desde España! 🇪🇦👍🏻👍🏻👍🏻🍻
Dzięki za komentarz. Czy napisy były pomocne i zrozumiałe po automatycznym tłumaczeniu? Czy masz jakieś sugestie zmian?
@@R2D-laboratoriumdlakierowcow usando el traductor se puede comprender toda la informacion si se tienen conocimientos técnicos de aceites.
Ahora probé el traductor automático a español que UA-cam ofrece y es sorprendentemente claro también 👍🏻🙂
Kolejny bardzo ciekawy odcinek, bardzo przyjemne auto i dobry olej. Osobiście skróciłbym interwał wymiany do 10 tyś, widać było po oleju, silnik dłużej pożyje.
Ta pseudo ekologia jest tragiczna jak u przysłowiowego astmatyka dodatkowy zestaw przerzutek w rowerze, jejku jej - 6 bieg i 70 km/h, ale niestety takie czasy. Dobrze, że właściciel auta zna się na właściwym dbaniu o auto, bo autko na autostradzie też się może wyhasać. Poleciałbym używanie od czasu do czasu trybu manualnego i przy tych 70 km/h na wyższych obrotach i na zdrowym biegu np 3 (w zależności od obrotów) lub 4, fakt spali więcej paliwa ale lepiej będzie hasać i dłużej.
Serdecznie pozdrawiam
Nic nie wiesz o tym jakie są przełożenia w tej skrzyni, wiec jak możesz mówić że na 7 biegu jest zbyt ciężko? 7 biegów mówi tylko o ich ilości...
Dlatego fajnie obejrzeć filmik na kanale gdzie ktoś faktycznie coś bada a nie tylko tak pieprzy 3 po 3 to co mu się wydaje.
...
jesienią zalałem olej (5w40)syntetyczny grupa IV i V z temperaturą krzepnięcia -51
Zauwazyłem latiwejszy rozruch zimą . Silnik ponad 20 letni na paliwo ON
Olej spełnił swoją rolę, był dość mocno ciemny(czarny)
Przebieg na tym oleju - ok 8kkm
W kwietniu zalałem 'jakiś zwykły' i wymienie go następnie jesienia, ponownie na ten pierwszy.
Ot, taki eksperyment sezonowy.
dobry materiał
Thx 😉
dobra robota
Dzięki 😉
10:03 można w ogóle wysiąść i pchać zamiast jechać na 7-mym biegu 68 km/h jednocześnie polecam już przy tym przebiegu zdjąć kolektor dolotowy i zobaczyć jaki wpływ na "światło otworu" kanale ma wspomniany styl jazdy ;) Oczywiście każdego indywidualna sprawa jak eksploatuje swój silnik,
Dokładnie tak. Jeszcze skrzynia i sprzęgło dostaje mocno w dupę przy takiej pseudo eko jeździe
To wątpliwa oszczędność. Ja taką eko jazdę kiedyś stosowałem dieslem SDI. Wytłukły się łożyska w skrzyni biegów, przeguby, rzęzi łańcuch od napędu pompy oleju. Nie wiem czy jakaś panewka nie zaczęła stukać.
@@mk119k9 Akurat DQ200 sama z siebie padnie bardziej chodzi tu o niskie ciśnienie na małych obrotach i duże obciążenie na wysokim biegu dla układu korbowo-tłokowego + nagar w bezpośrednim wtrysku dwukrotnie większy własnie z okazji tych niskich prędkości obrotowych, ale właściciel jak się z kumplami zobaczy to powie że mu pali cztery i trzy ;)
Wysokie biegi na niskich obrotach szkodzą bardziej silnikowi benzynowemu niż wymiana oleju po 25 tys. km :).
@@mk119k9 Napęd dostaje w dupę na niskich obrotach i przy dużym obciążeniu(mocne przyspieszanie, jazda pod górę). Jednostajna jazda 70-80 km/h po płaskim, nie wymaga wielkiego wysiłku od napędu- podejrzewam, że do takiej jazdy potrzeba nie więcej niż 10-15 KM
Widziałbym Ciebie w jakiejś współpracy z jakimś większym kanałem motoryzacyjnym na YT. Bo filmów na temat kiedy wymieniać olej jest sporo, ale nie kojarzę żadnego z dokładnymi badaniami. M4K mi się nasuwa ale on patrzył pod kątem ewentualnych opiłków metalu w oleju w autach na docieraniu.
Życzę wszystkiego dobrego, filmy bardzo fajne.
Ciekawy temat z ilością oleju wlanego do silnika, pomiędzy połową bagnetu a pełnym, i paliwem marketowym a glownych koncernów 🤔
o ile różnice w paliwie jeszcze można jakoś wytłumaczyć, o tyle wpływ stanu oleju na spalanie to jakiś żart ;) Kolejna bujda z tym "włączaniem się turbo", tak jakby ono wcześniej gdzieś wyparowało.
Właściciel tego samochodu raczej ogląda TVN Turbo i coś kombinuje niż spytać się fachowca w serwisie
Dobry olej zastosowano.
Fajny jest ten olej używny ;)
Co szczególnie jest w nim takiego fajnego?🫣
Nazwa, chyba brakuje a?
Co miesiąc najlepiej!!
Być może w niektórych przypadkach wymiana co dwa lata będzie optymalna. O to się rozchodzi aby to ustalić. Nie za często i nie za późno 🤷♂️
@@R2D-laboratoriumdlakierowcow W tych nowych silnikach Eco o pojemności kosiarki raz w roku to raczej konieczność, za bardzo wysilone za małe pojemności
Wreszcie po polsku ..."milimetr kwadratowy" uszy sią wdzięczne ;)
Mówisz i masz 😉 dzięki Filip za troskę o najwyższe standardy R2D 👍
Świetne porównanie. Dużo szczegółów od właściciela. Faktycznie widać degradację oleju z przebiegiem.
Dziękuję za komentarz 😉
Wymiana oleju powinna byc oparta na przebiegu, stylu jazdy oraz tym czy jezdzimy w trasie czy w miescie (przy takim samym przebiegu jezdzac w trasie wyjdzie nam mniej motogodzin)
Przykład mojego starego auta. Kupiona w 2015 roku Audi A5 2014 rok 1.8 TFSI CJEB, przebieg 37 tys miała. Olej zmieniałem co 6-7 tys kilometrów. Wada olejowa (tak, CJEB zaczął pobierać olej) przy 180 tys. Dobiłem do 290 tys bez jakiejkolwiek awarii. Przy wymianie tłoków i pierścieni panewki jak nowe, reszta podzespołów w środku silnika też. (nie mówię tu np o łańcuchu rozrządu - on się wyciąga, nic tu nie pomoże, czy turbinie - chociaz jej nie regenerowałem IHI fabryczna była ze mną do końca). Moim zdaniem, bo przetestowałem, naprawdę każdy olej, zaczyna on tracić swoje właściwości po około 7 tyś km. Obecnie też mam A5 45 TFSI i olejek 0W20. Leję głównie Penrite, LM, Meguin, Ravenol (choć na nim silnik chodzi troszkę głośniej). TEMp oleju średnio 75-80 stopni w mieście, na autostradzie koło 96. Olej zmieniam co 5 tyś. Zrobiłem nią już 100 tyś od 2021 roku bezawaryjnie.
dlaczego o audi mówisz "ona"?
@@piotrn9450 Bo takie mam widzimisię koleżanko
Myślę, że olej 0w-20 do benzyniaka to trochę nieporozumienie. Benzyna bardziej się grzeje i dał bym przynajmniej 30, a raczej bym jeździł na 40. W swoim dieslu CNHA ten sam rocznik mam 5w-30 i nie planuje zejść niżej w tej górnej granicy. 0w-20 po obciążeniu już nie ochrania silnika zwłaszcza w benzynie... Chyba, że jeździsz w trybie emeryta... choć widziałem paru dziadków którzy potrafią się cieszyć jazdą.
Nawet Ravenol na swojej stronie dopuszcza oleje 0w-30, 0w-40, 5w-30, 5w-40w. Nie wiem dlaczego wybrałeś ten olej... Tak można jeździć na wszystkich olejach kwestia ile kilometrów.
@@mario8197 Czyli nie masz pojęcia o doborze oleju, nie masz pojęcia o trybologii, a mimo wszystko będziesz pisał, co myślisz i odradzał stosowanie oleju 0w20.
Super logika. Niech zostanie z Tobą.
A ja dalej będę lał 0w20. :F
Taki sam test wykonał profesor Chris, ale wnioski były odmienne. Po 12 tys km można myśleć o zmianie
Proszę o link do analogicznego testu 😉
78km/h na 6 z 7 biegów to niszczenie silnika i całego układu napędowego, jakie obroty może mieć wtedy silnik?
Bajki wać pan opowiadasz. Stała prędkość, bez gwałtownych przyspieszeń, okolice 50-90 kmh.
Ideale warunki eksploatacji.
@@EmielRegisRohellec
Jakie masz obroty na 5 biegu przy prędkości 50km/h?
Jadąc dieslem, 6 wrzucam od 120 km/h, mam wtedy ok 2100obr/m. Staram się nie schodzić poniżej 2000, dla 5 i 6 biegu lekko powyżej 2000.
obejrzyj proszę od 24min ua-cam.com/video/o3HEv8HtQLY/v-deo.html&t
Obserwuje wiele kierowców i mam przykłady gdy ktoś jeździ na niskich obrotach i silniki działają już nie najlepiej.
Dla turbodiesla, minimalne obroty pracy to ok 1500 i też należ nie przyśpieszać gwałtownie i nie pokonywać wzniesień na takich obrotach. Jazda na niskich obrotach niszy silnik, sprzęgło, skrzynię biegów, półosie, DPF itd.
Benzyną nie schodzę poniżej 2000 obr/min
2 przykład od 2:30s ua-cam.com/video/MhMLDZmbEkg/v-deo.html
Poziom oleju na miarce ma wpływ na spalanie, jakim cudem?
Więcej oleju to i silnik dłużej rozgrzewa się ale mowa o 2-3 setki więc czy ja wiem że moja teza jest słuszna?
Ja jestem zwolennikiem wyższego poziomu oleju by jedna ta sama kropelka oleju była urzywa mniej razy na przejechanie tych samych kilometrów. Robię 2x50km więc Olej zawsze ciepły.
Brednie.
Uwielbiam takie komentarze "brednie, bzdura" bez podstawnego uzasadnienia. U made my day 🤣🤣🤣👍
Bo nie ma wpływu. To herezje właściciela.
@@karolzabielski jezdziłem fiatem 125 p uwiez mi gdy olej spadał do poziomu sredniego było juz słychać ten poziom w kabinie,nigdy się nie pomyliłem przy potrzebie dolewania ..Tak więc zawszę max :)
Witam. W takim razie dla motocykla jaki bedzie najleoszy olej. Przewijał się temat że estry mogą szybko degradowac itp. Lepszy zwykly hc valvoline 4t czy jednak ester silkolene fuchs. Mam na uwadze tez millesrs zf dla motoctkli
Thx! Mam taki silnik...w Superb,e...Pozdro
PS jeżdżę na Motulu 5w30
Dzięki za komentarz 😉
Motul to semisyntetic wg niemieckich norm, a ten Ravenol jest "pełnym syntetykiem"
@@marekamargro7039 Ma Pan może listę takich olejów, które są pełnym syntetykiem?
@@MaximusHexonKiedyś robiłem research, żmudna robota bo oprócz danych ze stron producentów dobrze jest nawet porównywać różniące się opakowania z rynku niemieckiego i pozostałych krajów europejskich. Było o ile pamiętam kilku producentów ale teraz pamiętam Ravenol i Eurol. Motul natomiast, który kilka lat temu na rynku niemieckim oznaczał oleje "pełny syntetyk" w pewnym momencie z jakiegoś powodu musiał zmienić tam oznaczenia na "w technologii syntetycznej" w pozostałych krajach nadal podaje "syntetyk"
@@MaximusHexon Revanol i Eurol robi na 99% tylko pełne syntetyki, Motul i liqui moly (przynajmniej te 502.00 i 504.00) tylko hyrockack . Chyba są też producenci którzy mają linie syntetyków i hyrockack. Ja jak znajdowałem jakiś interesujący mnie olej to patrzyłem co producent pisze na niemieckiej wersji swojej strony (dla pewności zmieniałem IP na niemieckie w VPN), oraz szukałem aukcji z tym olejem na niemieckim ebay (czołem opisy i napisy na fotkach oparkań) .
Kilka lat temu była duża afera bo Motul również na niemiecki rynek robił napisy full syntetyk i musiał to zmienić (wcześniej oszukiwał Niemców- łamał tamtejsze prawo)
Obecnie na polskim rynku są opakowania motul z napisami full syntetyk i hydrocrack zależności czy dystrybucja przez Niemcy czy ogólna Europejka (zawartość jest taka sama).
Ja bym spróbował Ravenol USVO VMP 5w30, silnikowi nie zaszkodzi, a wydłuży sprawność katalizatora o 30%.
Dla trwałości napędu nie schodził bym poniżej 2500 obr.
VMP jest super tylko kosztuje z 700zł za 10L
@@BBoySewo to wybierz tańszy np.
Czytaj pierwsze litery.
Jan
Adam
Staś
Ola
Lidka
Cena ok.18 zł/ 1l.
Produkt Polski.
@@andrzejwardzinski793 leje Mannola i trochę ar9200v2. Może to nie jakaś kosmiczna technologia, ale w cenie tego Ravenola wymienię ten tani 5 razy zbytnio go nie przepracowując
Spalanie to rzecz względna bo nigdy nie ma takich samych warunków nawet na tej samej trasie pokonywanej codziennie. A poza tym to 1.4 tsi EA211 to udany silnik ze spalaniem prawie na poziomie 2.0tdi.
W astrze g wymieniam co 10, max 12 tkm. Co wymianę płukam silnik. Nic z nim nie dzieje się. Robię same wymiany eksploatacyjne tzn. Świece, cewki, filtry, itp. Żaden long life :)
Dziękuję za podzielenie się swoim doświadczeniem 😉
Mam już czwarty samochód z salonu i w każdym wymieniam co 30 000 km olej. Utrzymuję obroty powyżej 1800 a poniżej 3500. Staram się jeździć 2200 do 2800 obr/min W pierwszym samochodzie Opel Combo przejechałem 400 000 km bez usterek ( przy 270 000 regeneracja turbiny) i sprzedałem. Samochód nadal jeździ w sąsiedniej miejscowości. Drugie auto to Citroen Jumper 3.0 i 305 000 i przy 280 000 regeneracja turbiny. Toyota 2.0 benzyna ponad 190 000 i jeździ bez usterki. VW Caddy ponad 210 000 km i już siódmy rok od nowości silnik pracuje bez usterki i też wymiana co 30 000 ale teraz będę wymieniał co 15 000 i zobaczę czy wytrzyma więcej niż 300 000. Nie planuję wymiany samochodu wcześniej niż za 5 lat. Czyli chcę przejechać 400 000 km. Podstawa w eksploatacji samochodu to unikanie skrajności.
Dziękuję za podzielenie się swoim doświadczeniem. Gdyby była szansa na taką próbkę oleju po 30k km to proszę o kontakt - research2drivers@gmail.com. Brakuje nam obserwacji w grupie LL
Wymiana olej w silnikach z turbo max 15 tys km, chyba że firmowe bądź w leasingu
A jest jakiś olej który z upływem czasu wolniej się degraduje? Pytanie czy jak robię 3000 km rocznie To mogę przeciągnąć wymianę do półtorej roku? Silnik N52 bmw.
Dobrze rozumiem? Płukanka przed pobraniem próbki trzeciej?
Po co? Chyba najpierw pobór próbki a potem płukanka jak już, wtedy będzie faktyczny stan oleju a nie oleju z płukanką.
Dziękuję za pytanie. Płukanka była wyłącznie raz zastosowana przed zalaniem oleju, później trzykrotny pobór próbek.
Ja zrozumiałem że chodzi o dolewkę 200ml po pobraniu próbki nr 2. A płukanka na koniec przy wymianie 🤔
@@derbreslauer płukanka każdorazowo przed i po zmianie oleju (nie mylić z poborem próbki), dolewka po drugim poborze próbki.
@@R2D-laboratoriumdlakierowcow 2:57 jakoś w tej tabeli wygląda jakby to 3 próbka była z płukanką właśnie, stąd moje wątpliwości. Pardą
Co to znaczy "przed włączeniem turbo"? Przecież sprężarka się włącza razem z silnikiem.
też nie wiem xD
prawdopodobnie moment kiedy energia spalin przy niskich obrotach nie jest wystarczajaca aby turbina robila cisnienie w ukladize dolotowym. Wtedy auto jedzie prawie jak wolnossace.@@ukaszukasz3552
Proponuje poczytac co to jest turbo dziura i po co stosuje sie bi-turbo (albo nawet potrojne turbo)
@@MariuszKasperkiewicz Nic to nie zmieni, wszak fakt to fakt.
ja mam zasadę od 20 lat wymiana oleju co 8000. żadnych płukanek przez 20 lat. każdy silnik lśni jak zdejmę dekiel... obecnie od 3 lat używam specola 5w-30 i nic innego w tej cenie.
Dzięki za podzielenie się swoją zasadą 😉
@@R2D-laboratoriumdlakierowcownie ma sprawy, nie ma lepszej także tyle w temacie
chciałbym żeby sprawdziła się u mnie w bmw e60 😅 olej po 8000 km jest w stanie agonalnym 🫣
Kolega ma audi a6c6 2.0tdi z 2007 z przebiegiem 370000km i jak wymienialiśmy świece żarowe to silnik był elegancko czysty. Olej zmienia co 30kkm od samego poczatku.
auto posiada od nowości. Sam byłem mega zdziwiony że wygląda tak dobrze
@@karolzabielskiw volvo zmieniamy co 30 000 km i niestety padają jak muchy i silniki i turbiny
za dużo
Czemu wyższy stan oliwy podnosi spalanie ?
Też jestem ciekaw argumentów właściciela :D
Czyli można założyć że samochód robi raczej trasy po 25 km + co nie zużywa tak oleju. Ja mam 5km przeloty i czasem olej po 5-6 tyś. jest czarny i lekko gęsty.
Oj tak, długość pokonywanuch odcinków to istotny czynnik w odniesieniu do degradacji oleju silnikowego
5km to nawet auto się nie zagrzeje, olej dostaje mocno po tyłku bo musi chłonąć cały syf z komory spalania bo dostaje dużo paliwa szczególnie na ssaniu i jeszcze jak chłodno na zewnątrz i wydłużony czas grzania się
Napisze odnośnie płukanki ....
Ja osobiście nie stosuje tego.
Ostatnio wymieniłem rozrząd w BMW F11 LCI 2.0D 184KM, gdy wymieniam olej , do auta należy wlać 5,2L . Wtedy na bagnecie jest MAX. po wymianie rozrządu aby pokazał MAX na bagnecie musiałem wlać w sumie 6L.
Różnica to 0,8L, gdzieś ten olej leży i nie zlatuje do miski. Dolewając płukankę mamy 100% pewność, że jej jakaś cześć zmiesza się ze świeżym olejem silnikowym.
Zastanawiam się czy juz taka ilość może wpłynąć na jakość oleju silnikowego? Czy to nie wplynie na szybsze zużycie elementów ruchomych silnika ??????
Płukanka powinna szybko odparować w całości.
@@gvertm3158 polecam zapoznać się z czego składa się płukanka, to nie woda 😅
@@damiangarbos1629
Właśnie tego mi brakuje, bo badanie to badanie a nie , wydaje mi się że.....?
zostaje L 9.0 Kia. mojejW
Odpowiedz na wasze pytanie macie w tym filmie. Nie wpływa w żadnym stopniu, nie zmienia lepkości, nie wpływa nawet na jej pogorszenie poprawie 15k km.
ja w moim 1.5dCi 110km zmieniam olej średnio co 7000-9000km :P nie wiem czy za wcześnie czy optymalny czas. Filtr oleju mam firmy kamoka zależy co podpadnie chyba takich większych różnic nie ma między filtrami?
Dzięki za komentarz. Filtrów nie badałem do tej pory 🫣
Jest różnica w jakości filtrów ... nie wkłada się badziewia.
Olej w dieslu który trzyma fabryczne przedmuchy do komory korbowej do 12 tys. km nie traci n swoich właściwościach. Do 15 tys., lub Rok można spokojnie tym hulać.
Po 12 tys. wzrasta kwasowość oleju, lepkość dalej on trzyma .. jak długo to już zależy od jakości oleju
FABRYCZNE PRZEDMUCHY SĄ TRZYMANE PRZEZ SILNIK TŁOKOWY DO 100 TYS. KM. Cudów NIE MA NIE NIE POMOŻE CHUCHANIE I DMUCHANIE TAKA TO WADA SILNIKA TŁOKOWEGO.
Współczesne silniki diesla nie olej zabija a miejskie jazdy. Silnik tłokowy zużywają zimne starty.
@@krzysztofczaraj170 Miejska jazda zabija?Ja mam w swojej Octavii ponad pół miliona i 90procent, to jazda miejska,bo na Taxi i silnik ma się dobrze
Wymiany oleju co 7000km. w zwykłym aucie, to już nadgorliwość, albo fanatyzm...weź zrób dla matki ziemi choć tyle,że wymieniaj ten olej przy 10000km.
To naprawdę dla stanu twojego silnika nic nie zmieni, ale dla środowiska zawsze to jakiś plus.
Niestety, jedni fanatycy chcą auta spalinowe likwidować a inni ignoranci wręcz na ekologię zupełnie nie zwracają uwagi...nie bądź jednym z nich.
Ja sam wymieniam co 11-12 tyś.
Wymiany oleju co 7000km. w zwykłym aucie, to już nadgorliwość, albo fanatyzm...weź zrób dla matki ziemi choć tyle,że wymieniaj ten olej przy 10000km.
To naprawdę dla stanu twojego silnika nic nie zmieni, ale dla środowiska zawsze to jakiś plus.
Niestety, jedni fanatycy chcą auta spalinowe likwidować a znowu inni wręcz na ekologię zupełnie nie zwracają uwagi...nie bądź jednym z nich.
Ja sam wymieniam co 11-12 tyś.
@11:15 Co to są za fotele? Chyba nie od Škody... Audi? Tylko który model? Udało Ci się przełożyć z elektryka? Wcześniej miałeś elektryczne? Proszę odpisz😢 fotele zwykle w octavii są do D
Brawo za czujność! :) Marek zastanawiał się czy ktoś zwróci na to uwagę. Dokładnie tak napisał w mailu - "ciekawe czy właściciele takich aut zorientują się ze wewnątrz auta są fotele z audi a3 opcjonalne o nazwie foteli "sport" " Pozdrawiam :)
@@R2D-laboratoriumdlakierowcow ok dziękuję a jak mam zwykle sterowanie ręką to mogę założyć takie z elektrycznym sterowaniem?
Ten silnik pięknie wykorzystuje benzynę 98, spalanie będzie jeszcze niższe. Jak na silnik benzynowy te 1.4 TSI 150 są zaskakująco ekonomiczne. Do Octavii jeśli nie jeździ się wyłącznie autostradą to idealna jednostka.
Dziękuję za cenną wskazówkę 😉
Ten silnik nic nie wykorzystuje 98, nie widzę absolutnej różnicy 95 vs 98. Czy to w spalaniu, czy to dynamice samochodu, czy pomiarach 0-100. Nic k...a a nic. Prędzej poczuję, zmierzę różnicę na jakości paliwa.
@@januszwidzyk4656 No ja akurat zauważyłem w spalaniu użytkując go kilka lat. Przyspieszenia nie mierzyłem, bo nie mam za bardzo czym zrobić tego w wiarygodny sposób. Ale kąt wyprzedzenia zapłonu w skanerze diagnostycznym widać więc wiem, że potrafi dostosować swoją pracę.
@@aa-iy6yn Mam go od nowości 6 rok i 122000 zrobione. Wielokrotnie testowałem i osobiście....- jak pisałem. Pozdr.
@@januszwidzyk4656 rozumiem. Nie będę z tym polemizował. Swoją droga najniższe spalanie jakie mi wyszło to 3,7 na 300km trasie. Drogami krajowym. Jestem w szoku jak bardzo udany jest ten silnik.
Co najmniej 85% trasy (styl jazdy nie agresywny), reszta miasto, silnik 2,5 wolnossący (hybryda). Czy w takich warunkach można trzymać się interwałów 15 000km? (producent aktualnie zaleca co 20 000km).
Ja bym mimo wszystko skrócił nawet do 10tys, i stosował olej wysokiej jakości typu Ravenol z USVO,czy Millers EE,itp. po 5-7,5tys olej traci już połowę swoich właściwości, nie ma sensu dla tych 5tys więcej oszczędzać na silniku. 20tys to już jest gruba przesada dla mnie.
Mam 30+ doświadczenia w użytkowaniu samochodów. Z filmu wynika, że optymalnym okresem wymiany jest co 15k km co sie pokrywa z moim doświadczeniem. Badany olej pochodził z samochodu o pojemności 1.4 L, a twój ma 2.5L pojemności, co przekłąda się na znacznie niższe obroty w których silnik pracuje. Dodatkowo 85% pracy silnika to nieagresywna jazda w trasie.
Trzymaj się zaleceń producenta bo one są prawidłowe.
Możesz skrócić interwał wymiany oleju, napewno nie zaszkodzi to silnikowi.
Jeśli wydłużysz interwał np. o 5k km bo ci się zapomniało olej wymienić, katastrofy nie będzie.
Jestem przekonany, że po przejechaniu 300k km kompresja na cylindrach będzie książkowa, bo wiem to z praktyki.
A to że ktoś tam wymienia częściej olej , to jego brocha. Nie znaczy to , że tak trzeba.
Tak jak na filmie, wymiana oleju co 15k km jest optymalnym interwałem z mojego doświadczenia, ale Ty masz większy silnik i .to, że głównie samochód jeździ w trasie + normalnie jeżdżony, spokojnie wystarczy interwał zalecany przez producenta.
Każdy powinien dostosować interwały wymiany oleju do stylu jazdy bo same kilometry mało mówią, na proces zużywania się oleju wpływ mają:
- Czas,
- Ilość cykli silnika (jadąc 100km po mieście silnik wykona tyle cykli co 500km na trasie),
- Ilość zimnych startów,
- Obciążenie silnika.
Jeśli handlowiec wymienia olej po 30K km i robi to w mniej niż rok w długich trasach to jest jak najbardziej OK, ale ten samochód w rękach osoby która robi 10tyś km rocznie po mieście to inna sprawa.
Przykład: mercedes w samochodach ciężarowych służących do dalekiego transportu zaleca wymianę co 80 - 90tyś km ale już ten sam silnik zamontowany w maszynie budowlanej - wywrotka czy gruszka do betonu to 10tyk km. Czyli ten sam silnik ale inne warunki użytkowania i częstotliwość wymiany 8 razy częstrza.
30 tys. km nie będzie okay w żadnym przypadku (w autach osobowych), co zresztą udowodniło parę testów. 14-15 tys. km same trasy to max, przy czym dotyczy to olei dobrej jakości, oraz jeśli takie przebiegi robi w mniej niż w pół roku. Z kolei w przypadku robienia samego miasta 6-7 tys. km to max. Jazda mieszana ale z przewagą miasta - max 8 tys. km, jazda mieszana 50 / 50 - max 10 tys. km, jazda mieszana z przewagą tras - max 12 tys. km
Oczywiście mowa o wymianach w przypadku, gdy ktoś dba o auto i chce zachować na dłużej. Jak ktoś ma leasing na 2-3 lata i nie zrobi w tym czasie więcej jak 150 tys. km, to może sobie wymieniać co 30 tys. km na trasach, lub co 15 tys. w mieście - że tak powiem: problemy wyjdą przy kolejnym właścicielu.
Właściciel auta, zamiast sobie spokojnie jeździć do pracy, to analizuje wszystko lepiej niż komputer pokładowy 🙂No - ale co kto lubi :-P
Mnie takie analizy też cieszą dlatego ja go rozumiem doskonale 😅
A to 5w-30 synpower Valvoline 504/507 mozna tez do tego silnika zalać?
Gdzie można znaleźć adres na jaki wysyłać olej do badania?
Każdorazowo zalecam kontakt mailowy żeby ustalić szczegóły eksperymentowania - research2drivers@gmail.com
Tym czasem ja, który leje jakikolwiek olej do silnika w renault kangoo z 2006 roku benzyna 1.2l. W sumie trochę się boję kupić nowe auto, które tylko źle dotkniesz i już zepsute...
Zobacz sobie czym jest błąd przeżywalności 😁
To kup i nie dotykaj😅
Wymieniam olej coraz rzadziej bo auto coraz starsze i mimo tego chodzi kiedys co 15 potem 20,30, 40 i zastanawia mnie...może sprobojemy 0w40 dolewki 0,5l na 40tys
NIe bardzo wiem o czym jest ten materiał.... Jedyny rzeczowy wniosek to ten z minuty 9:25 gdzie jest mowa, że wymiana po 14tys to dobra decyzja. Czyli zgodnie z instrukcją producenta :)
Ja wymieniam olej co tydzień. W głowach oszołomów! 😂 Żadne skrajności nigdy nie były dobre dla samochodu. ✌🇵🇱
Zdecydowanie tak, stąd poszukiwania zdrowego kompromisu 😉
Jak zalanie oleju do full bagnetu ma wpływ na wieksze ubytki bo mam rozkmine :> ?
Ta też nie wiem dlaczego ;)
ja widziałem to w praktyce … była to powtarzająca się reguła na moim odcinku kontrolnym ... zaobserwowana w dłuższym okresie czasu gdzie miałem kilkukrotne wymiany oleju (a sam olej był ten sam)
a jaka jest do tego teoria to nie będę się mądrzyć
mogę dodać
jak wspominałem najbardziej te ubytki było widać jak olej był na full i trasa 140km/h
Przy analogie trasie jak oleju było 1/2 bagnetu ubytku nie zanotowałem
Nie wiem też czy stan bagnetu jest "liniowy"
Bo np wskaźnik z zbiorniku paliwa w grupie VAG pokazuje full przez pierwsze 160km (czyli pewnie jakie 7-8 litrów) a dopiero potem zaczyna spadać wskazówka
Macie swoje pomiary spalania w zależności od poziomu oleju w silniku?
👍
👍
Zmieniam co 7 tkm jesli jeżdżę krótkie odcinki, dluzsze co 10-11😎
Dziękuję za podzielenie się swoją strategią 😉
@@R2D-laboratoriumdlakierowcow Właściwie moja instukcja w KIA przewiduje wymianę oleju po 6 tyś jeśli auto użytkowane jest głównie w mieście.
Test fajny jak zwykle rzetelny. Ale te wyliczenia na temat spalania mnie śmieszą. Przecież wystarczy że wiatr będzie silniej wiał i wynik już będzie inny.
Świetny film. Ja natomiast mam inne pytanie. Posiadam starszego turbo benza, który ma problem z osiągnięciem temperatury roboczej oleju. Czy dynamiczna jazda takim autem z temperaturą oleju 50-70 stopni C jest ryzykowna?
To zależy jak dynamiczna ma to być jazda, jaka jest moc jednostki napędowej, jakie jest jej zużycie i jaki lejesz olej . Jest wiele czynników na które powinno się zwracać uwagę , ale jak na ''wodzie'' jest już właściwa temperatura a olej ma te 50-70° to ja już cisnę ile tylko się da.
Witam, bardzo fajny temat !
Widziałem większość filmów z tego kanału i mam pytanie co do lepkości.
Z kad pochodzi zalecenie że >10% zmiany lepkości jest stan ostrzegawczy a powyżej 15% krytyczny ?
Np. inny Hiszpanski youtouber co też się specjalizuje w olejach zaleca ze dopiero po 25% zmiany lepkości wchodzimy w stan krytyczny.
W sumie jeśli weźmiemy olej SAE 5w40 to (chyba) sytuacja będzie trochę inna niż wyjściowa lepkość będzie np. 15,1 a inaczej jeśli będzie 12,9.
15% na jednym i drugim będzie miało (chyba) różne konsekwencje ?
Wiem ze w grę wchodzi tez zużycie oleju/dodatków.
Dziękuję za ten bardzo merytoryczny komentarz.
Wartość graniczna została ustalona w oparciu o konsultację z praktykami (m.in. INiG), naukowcami z innych ośrodków oraz w oparciu o przegląd literaturowy. Natomiast zdecydowanie zgadzam się, że jest to kwestia dyskusyjna i w literaturze przedmiotu można znaleźć też inne limity. Stąd ważne aby jasno sygnalizować jakie limity uznajemy za krytyczne, ostrzegawcze a jakie za akceptowalne. Stosowanie tych samych limitów dla wszystkich olejów jest swego rodzaju uproszczeniem, ale pozwala zachować przejrzystość prowadzonych eksperymentów. Co do zasady, zmiana powyżej 15% ma z reguły zawsze jakieś uzasadnienie w fizyko-chemii oleju i niesie dodatkowe informacje dla kierowcy. Warto przyglądnąć się dokładniej całemu układowi (silnik-olej) gdy występuje taka zmiana lepkości.
Odnośnie drugiej części pytania ("W sumie jeśli weźmiemy olej SAE 5w40 to (chyba) sytuacja będzie trochę inna niż wyjściowa lepkość będzie np. 15,1 a inaczej jeśli będzie 12,9.
15% na jednym i drugim będzie miało (chyba) różne konsekwencje ?") - jeśli ocenie podlegałaby nominalna wartość lepkości to zdecydowanie tak. Natomiast w prowadzonych eksperymentach ocenie podlega zmiana procentowa. Tym samym interesuje nas źródło zmiany lepkości. Nie oceniamy czy po zmianie lepkości jest ona wciąż na "przyzwoitym" poziomie, tylko jasno sygnalizujemy że za zmianą lepkości stoi jakieś konkretne źródło (np. benzyna, glikol, woda, procesy chemiczne itd.). Środek smarny po zagregowaniu takich zanieczyszczeń cechuje się zmienionymi właściwościami - mimo, że nominalna lepkość utrzymuje się na "akceptowalnym" poziomie tzn. utrzymuje się wciąż w tej samej klasie lepkościowej SAE.
@@R2D-laboratoriumdlakierowcow na poczatku istnienia kanau pisalem, zeby analizowac przyczyne spadku lepkoci, bo zasadniczo sa dwie:
- "zuzycie mechaniczne" oleju
- rozcieczenie paliwem.
Moim zdnie wystarczy podawac % paliwa w analizowanym oleju i ju wiemy duzo wiecej niz bez tej informacji.
Swoja droga, TSI niespecjalnie dolewaja benzyne do oleju, stad podany tutaj spadek lepkosci to najpewniej spowodowany jest przez degradacje polimerow.
@@saczisaczi7317 skąd brać % paliwa?🙃
@@R2D-laboratoriumdlakierowcow z widma ...
@@saczisaczi7317z widma można odczytać orientacyjnie, ciężko o wskazanie %
Ja w swoim leciwym juz 1.8 turbo wynieniam olej oraz filtry co 8 tys km ☺️
A rocznie jakie robisz przebiegi?
@@KrzysztofKosmowski-v7z z tym że silnik jest mocno wysilony. Jest to 1.8T o oznaczeniu BJX na seryjnej turbinie K03 w serii 150 KM i 220 Nm. Obecnie jest już wyciśnięte raczej pod max tej turbiny, 223 KM i 348 Nm.
@@Kaszmir1991 ok. Ale pytałem ile robisz rocznie km?
@@KrzysztofKosmowski-v7z odpowiedziałem :)
niech ktos zrobi taki test 1.olej czysty , 2. olej przepracowany 6000km 3. olej przepracowy + dodatek 6200km. 4. olej przepracowany z dodatkiem 12000km. wszyscy dodaja dodatki dla nowego oleju , dlaczego nie dodac dodatku w pol cyklu zrobic 200km pobrac probke i potem pobrac probke przy zmianie oleju
Wymieniam olej max co 10 tys km. Śpię spokojnie i nigdy żadnego silnika nie remontowałem a miałem już kilka samochodów.
to ile miałeś samochodów nic nie mówi, bardziej to jakie przebiegi robiłeś i w jakich warunkach
Robie to samo. 10,000 to max, szczgolnie w silniku z turbo.
@@michalp2362mój silnik nie ma turbo. Robię głównie trasy i połowa tych tras to jazda ekspresówkami nakazane 120km/h. Ponoć w takich warunkach olej zużywa się wolniej niż wykręcając ten sam przebieg jeżdżąc po mieście czy na trasach ale bardzo ostro.
@@jmydyoczywiście że tak ale i tak dostaje bardziej niż w wolnossaku. Pamiętaj że olej ma o wiele więcej funkcji jak np chłodzenie i smarowanie sprężarki. Do tego opary z brudnego oleju osadzają nagary i depozyty na zaworach w silniku z bezpośrednim wtryskiem. Ale te przykłady to tylko czubek góry lodowej.
Poprawka, nie doczytałem że nie masz turbo.
Dokładnie. Wymienic co 10 k olej i filtr oleju. Koszt mały a silnik się rewanzuje. Sam jeżdżę tak od 220 k przebiegu i 1.6 tdci się uśmiecha. :)
ja mam jedno mega wazne pytanie czy te dodatki typu ceratec cos naprawde daja? nurtuje mnie to pytanie odkad stosuje
Poczytaj o AR9200V2
Panie kochany, właśnie wymieniłem zwykły olej 5W40 castrol w golf plus V 1.9tdi po 27 tys km i zgadnij co się stało? Normalnie auto dalej jeździ 😂😂😂
Zostało coś próbki?😁 long life'y w cenie 😎
@@R2D-laboratoriumdlakierowcow stary olej mam zlany w bańce po nowym oleju. To nie był olej long life. Zwykły Castrol Edge 5W40 ze specyfikacją 505 01 do pompowtryskiwaczy. Jeśli jesteś zainteresowany, to mogę wysłać
Witam mam pytanie jaka może być przyczynąa wzrostu zużycia paliwa jeśli olej jest zalany do pełna, ja zawsze tak robię. Czy to może być na przykład na takich trasach do 25km, późniejsze dogrzanie się oleju, bo innej przyczyny nie potrafię sobie wytłumaczyć. Proszę o jakieś inne sugestie bo to dla mnie ciekawy wątek. Pozdrawiam Andrzej
Do pełna tzn ile ? Jeśli wlane więcej o pół litra czy litr to nie powinno mieć znaczenia, no chyba że zalane sporo więcej no i pytanie czy olej o lepkości taka jak powinna być - tu już prędzej jest wpływ na spalanie
Raczej nie ma to żadnego wpływu. Oporu to nie powinno zwiększyć. Przyczyną musi być coś innego. Zbyt wiele zmiennych w tekście użytkowania. Jadąc pod wiatr trzeba się liczyć z większym spalaniem
@@jacekp7091 Też mi się tak wydaje, osobiście zalewam olej do poziomu max, gdyż na trasie przy większych prędkościach większa ilość oleju lepiej odbiera ciepło z silnika. Dlatego mocno mnie zainteresowała sugestia autora testu o większym zużyciu paliwa jeśli poziom oleju był na maksimum, pozdrawiam Andrzej
Witam, jaki polecił byś olej do 2.0biTdi cuaa ? samochód po programie na 300koni
Zależy od budżetu. Średnia cena to dla mnie hellix ultra 5w40 + ar9200/ceratec
Dobre pytanie bo też mnie interesuje odpowiedź Ja aktualnie leję do cuaa 0W30 valvoline synpower xl-III c3
@@michu2609 ja wlałem Ravenol 5w40
Czemu olej w benzynowym aucie po 5k km jest czarny? Kiedys w moim aucie pamietam po 7k km mial kolor slomkowy
Ponieważ nowsze auta z wtryskiem bezpośrednim produkują więcej sadzy niż te na wtrysku pośrednim.
@@Leo11162 Taa :) mam MB 4 cylindrowy z bezpośredni wtryskiem ... olej jest czysty !!!
Do 8 tys, km jest tak klarowny że muszą z miarką pod światło iść by zobaczyć poziom ... przy 12 tys. jest już widoczny, ale dalej mega przezroczysty tylko już o barwie bursztynowej/słomkowej.
Może ten VW silnik takie przedmuchy ma fabrycznie -> jakość wykonania silnika gorsza. Starannością obróbki mechanicznej elementy silników VAG nie grzeszą.
Na video tak wyszedł.... na żywo różnica pomiędzy 5, 9 a 14 tys była znacznie wiesza ... jakby słoiki z używanymi były otwierana i obracane tak jak z olejem nowym byłoby to widać
@@krzysztofczaraj170 Możliwe że lejesz olej, który ma słabe właściwości myjące - nie ma się z czego cieszyć. Ja mam Hondę z silnikiem benzynowym, wtrysk bezpośredni i po kilku tysiącach km olej czarny jak w dieslu. Jednak to o niczym nie świadczy, bo samochody z tymi silnikami robią bezawaryjnie setki tysięcy kilometrów. Wtrysk bezpośredni ma to do siebie, że tworzy się znacznie więcej sadzy i cząstek stałych niż przy wtrysku pośrednmi, m. in. dlatego montuje się filtry GPF.
Te liczby i dane moglibyście umieszczać również jako napisy.
Które konkretnie?
@@R2D-laboratoriumdlakierowcow Wszystkie, które pracowicie odczytujesz ?
To w takim razie wszystko jest podane 😉 wszystko co jest mówione również znajduje się w formie napisów
Witam mam też Octavie z tym silnikiem tylko polift combi w manualu,po zakupie gdy miała 30 tysięcy kilometrów zrobiłem płukankę i przeszedłem na olej 5w40 Total z fabrycznej wody 0w30 long life jaka szła do tych silników od nowości.
Teraz mam najechane 90 tysięcy i olej wymieniam co 10 plus co 3 wymienię zalewam płukankę, te silniki nie lubią jazdy na niskich obrotach bo faktycznie dużo szybciej zapycha się dolot jak to przy wtrysku bezpośrednim i potem jest nierówna praca silnika i wypadania zapłonów do tego utrata mocy, mi pali średnio 6,5 litra i nie jeżdżę ekonomicznie. Pozdrawiam
Dzięki za podzielenie się swoimi obserwacjami 😉
Witam
Jak jeżdżę po Warszawie to też mam takie wyniki około 6litrów... może trochę więcej (bo tam się nie da hamować silnikiem/skrzynią)... Zbyt małe odstępy pomiędzy autami
Na dodrze to pracy 50-90kmh to wiosna/jesień (10-20C) spalanie trochę poniżej 5 litrów
ta ciekawostka że na przedostaniem biegu przed turbo 78km/h na odcinku 25km i dłuższych odc 4-4,2litra to tylko eksperyment - bo jak wspominałem to za niska prędkość i tak się nie da jechać ...
Ale widzę w komentarzach że wiele osób uważa to za coś co robię non stop ;P
Jeszcze nie zaglądałem ale pewnie zapobiegawczo będę oddawał auto na czyszczenie dolotu i zaworów.
Na razie silnik nie wykazuje spadków mocy, błędów czy innych niepokojących objawów
ps. zwróć uwagę w wideo na fotele włożyłem je z audi A3 fotele opcjonalne "sport" - dużo wygodniejsze iż wszystkie oferowane w octavii ... z wysuwanym podparciem uda dla kierowcy i pasażera
Pozdrawiam ;)
Kolejny madrzejszy od producenta ktory wie lepiej jaki olej ma byc.Cebulandia
@@martinusstrucker1521 Procent zezwala na każdy olej który spełnia normę VW 502.00 (lub long live 504.00) a co do tego czy klient chce kupić wysoko przetworzony olej mineralny, czy droższy prawdziwy syntetyk ... oraz czy 0W40, 0W30, 5W30, 5W40 (by miał normę VW) to pozostawia do w gestii właściciela
@@Marek-Q zapychanie się dolotu niestety standard :/ szkoda że nie zrobili tak jak w nowszych 2.0TSI pośrednich wtrysków, tam praktycznie udało się wyeliminować ten problem. A jak ma się pompa wody? Lubi z niej podciekac przy tym przebiegu. U mnie po ok. 4 latach i gdzies przy ~80kkm już się zaczęło i poszła do wymiany
Od garażu do bramy i olej wymieniamy.
Turbo się nie włącza , działa cały czas .
Można powiedzieć "turbo wstaje" lub "zaczyna dmuchać "
Dmucha cały czas mniej lub więcej , kwestia mapy jak napisana i czy wytryski sprawne , ale to nie miejsce by się rozwodzić na ten temat.
Mają ludzie czas na prowadzenie takich obserwacji
Różne ludzie mają skrzywienia, ja tam cenię sobie takie dociekanie 😎
@@R2D-laboratoriumdlakierowcow ja też, ludzie mają różne pasje, jedni mają akwaria drudzy jeżdżą w Alpy na narty a tu cyk
Czyli 98 wpływa na mniejsze spalanie? mam od niedawna octavie 4 i się powoli dociera ale takie opinie krążę po necie.
98 to marketing, w nieprzystosowanym aucie nic nie daje. Ale polecam dodatki do paliwa, tutaj eksperci pokroju autora kanału są zgodni, że jest to najbardziej sensowny rodzaj dodatków. Smaruje pompę, trzyma system w czystości, zawiązuje wodę itp itd. Do każdego tankowania dolewam Archoila AR6900 (2x tyle co producent zaleca:) i po niedługim czasie zniknęły problemy z falującymi obrotami/nierówną praca
Mógłbyś zrobic test Ravenol HLS 5w30 ?
Jak tylko pojawi się takie zgłoszenie to czemu nie 😉
Ile kosztuje taki pomiar?
Eksperymentuje z Patronami kanału - Patronite.pl/R2D, zapraszam 😉
Audi s3 1.8t ma normę pomiędzy 502 a 504 dokładnie ma normę 503.01
Małe sprostowanie dla właściciela, oraz innych ciekawskich - płukanka mannol, z tego co wyczytałem bazuje na oleju mineralnym :D więc nie jest to płukanka na nafcie bądź estrowa, jak większość dostępnych na rynku.
I tak nie jest obowiązkowa. Mój mechanik odmawia lania płukanek, bo nie weźmie odpowiedzialności jeżeli uwolniony nagaru zatka smoka. Nie wie co jest w środku, a zrzucanie misji nie jest także obowiązkowe.
@@Szarko32c olej też ma właściwości czyszczące, jednak sam stosuję płukanki, aby bardziej doczyścić silnik przed zalaniem nowego oleju
@@patrykzygmunt3450 wlewając nowy olej, miesza on się z resztką starego oleju rozcieńczonego płukanką. Zawsze zostanie z 0,5l.
Większość producentów płukanek do silnika podaje, że jej głównym składnikiem jest nafta. Stanowi ona nawet do 80% składu. Pozostałe 20%, tworzą natomiast dodatki uszlachetniające
@@tms323 wiadomo, dlatego jak ja płukałem silnik w swoim aucie ostatnio to zastosowałem taką procedurę: 1. Płukanka Xado Total Flush i przejechane z nią około 100km. Zlanie oleju, wlanie jakiegoś shitowskiego i dodanie K2 motor Flush. Po tym zlanie oleju i zalanie tego samego, słabego oleju. Na jałowym 15 minut, aby nowy olej zebrał reszti z płukanek i zlanie tego, następnie zalanie już docelowego PMO.
Wow, że ilość oleju w misce olejowej wpływa na zużycie paliwa to nie wiedziałem :o
Już do 10 lat nie wpływa ... pompy oleju stały się mądrzejsze we współczesnych silnikach już nie produkują niepotrzebnego ciśnienia.
Starownik silnika dynamicznie reguluję wydajnością pompy, podobnie tez pompa wody ma i układu wspomagania.
Euro 6 narzuciło takie zmiany aby nie obciążać silnika pracującymi pompami niepotrzebnie.
@Atetus94
Ta też nie wiem dlaczego ;)
ja widziałem to w praktyce … była to powtarzająca się reguła na moim odcinku kontrolnym ... zaobserwowana w dłuższym okresie czasu gdzie miałem kilkukrotne wymiany oleju (a sam olej był ten sam)
a jaka jest do tego teoria to nie będę się mądrzyć
Ja mam taką Octavię 1,4 tsi tylko manual. Kupiłem nową, olej zmieniam co 30 tysięcy, jak komputer pokazuje. Teraz mam już ok. 200 tysięcy km przebiegu.
Auto całkowicie bezawaryjne, chodzi super. Moim zdaniem z tym zmienianiem oleju co 8 czy 10 tysięcy km to jakaś bzdura.
Dzięki za komentarz. Czy jest szansa na taką próbkę po 30k km? 🙃
@@R2D-laboratoriumdlakierowcow Myślę że tak, ale raczej nieprędko bo niedawno właśnie wymieniałem.
Pytanko, jak użytkowane auto. W moim przypadku głównie miasto, krótkie trasy, częste wypalanie DPF ze względu na długi czas pracy silnika ale niewielkie przebiegi. W takiej sytuacji przebig rośnie powoli, a olej chyba szybciej degraduje niż w optymalnych, autostradowych przebiegach (w granicach dopuszczalnych prędkości).
Słuchacie tego: wymieniłem bagnet oleju w 3.0 TDi na nowy z ASO i po wymianie oleju włączyło się ostrzeżenie o niskim poziomie oleju!
Myślałem co jest? może czujnik się zepsuł?
Bagnet był zamówiony pod konkretny silnik i numery katalogowe się zgadzały.
A okazało się że sprzedali mi dłuższy bagnet, który niby pokazywał stan a tak naprawdę brakowało dobrego litra!
P.S.
Przypomniał mi się stary numer z czasów II wojny światowej gdzie francuzi sprzedawali niemcom samochody wojskowe i robili taki numer, przez to silniki się zacierały a niemcy nie wiedzieli o co chodzi hehehehe.
Przy samochodzie z hydrauliką na zaworach olej max 8k km i wymiana.
Czy ja dobrze widziałem na postoju pokazywało ci 3,9litra na godzine? Strasznie dużo by to było tak 0,6 to myśle max i to na zimnym 😮
Tak , przez około 15-30 sec w tych silnikach po uruchomieniu jest procedura dogrzewania katalizatora ze zwiększoną dawka paliwa ... Są też podwyższone obroty do 1100...
Potem obroty i spalenie spada ...
Na szczęście to silnik jeszcze bez GPF (odpowiednik DPF) bo tam dogrzewanie filtra cząstek stałych daje jeszcze więcej paliwa przez dłuższy czas
Znajomy, 63 lata, nigdy nie zmieniał oleju w samochodach i nigdy nie mal problemów.
Takiej próbki szukam 😁 jest szansa?
Jak nie zmienia to nie ma szans 😂😂😂😂😂
@@R2D-laboratoriumdlakierowcow no niestety jakiś rok temu sprzedał samochód i kupił sobie nowy. Był już tez na serwisie, znaczy ze wymieniał olej z powodu gwarancji. Ale ja tez osobiście nie słyszałem o awarii silnika z powodu starego oleju.
Czyli klasyka najlepiej wymieniać co 10-12tys, 15tys. tak jak właściciel z filmu przy bardzo spokojnej jeździe.
Czyli tak jak mówią wymiana co 10kkm max 15kkm jak cos pojdzie nie tak.
Zacznijmy od tego że eco-driving to nie jest normalna jazda ale ostatnio obserwuję że ludziom się coś poprzewracało w głowach i wszyscy prowadzą na trasie analizy najniższego możliwego spalania bo jeżdżą góra 70 po niezabudowanym
Nie ma terminu właczania sie turbo. Turbospreżarka kreci sie non stop.
Dziękuję za czujność 😉
Ok. Wszyscy wiedzą o co mu chodziło 🙄
Potwierdzają się opinie mechaników. Jeśli jedziesz i dogrzewasz za każdym razem olej to wymieniaj co 15 tyś km
Dominują odcinki min 20 km - wiec olej zdąży się nagrzać i wygrzać za każdym razem.
W podobnym silniku olej łapie temperaturę 80 *C po koło 10 km / 15 min. Przy takiej eksploatacji pasuje jeszcze bardziej skrócić interwał.
Warsztat w którym serwisuje służbówkę wymienia zgodnie z komputerem 30 tys km lub 2 lata (wiadomo - leasing) ale twierdzi, że ten sam silnik poza UE ma interwał wymian oleju 5000 mil/ 8000 km.
👍🇨🇦
Wow daleki odbiór 🙉
Zastanawiam się z czego bierze się przekonanie że paliwo na stacjach marketowych jest gorszej jakości? Sam pracowałem na takiej stacji (do 2009 roku) i wiem że takie paliwo niczym nie różni się od paliwa dostępnego na innych stacjach.