Prosty sposób na zakwas, bez wagi, bez wyrzucenia, potrzebny tylko termometr

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 12 січ 2024
  • 🥨Wykonanie zakwasu w zaciszu domowym jest o wiele łatwiejsze niż znalezienie dobrej piekarni, w której można dostać pyszny chleb na dzikich drożdżach!
    🍞Wystarczy tylko mieć dwa składniki, poświęcić odrobinę czasu i dbać o swój zakwas na chleb, odpowiednio go dokarmiając.
    🥐Tradycyjny zakwas na chleb otrzymujemy w podobny sposób, jednak różni się on rodzajem mąki. 🥖Zakwas żytni - jak sama nazwa wskazuje - uzyskujemy dzięki mące żytniej. Zapach i kolor tradycyjnego zakwasu różni się zdecydowanie od pszennego tak, jak chleb żytni różni się od pszennego i smakuje inaczej.
    🍞Aby przygotować na takim zakwasie chleb, musi on być w szczycie aktywności, czyli dokarmiony odpowiednio wcześniej zakwas wyrośnięty do swojego maksimum i lada moment zacznie stopniowo opadać. W tym momencie najlepiej jest zacząć mieszanie ciasta na chleb lub ponownie dokarmić zakwas.
    🥯Jeśli regularnie pieczemy chleb, przechowujemy zakwas w temperaturze pokojowej, dokarmiając go za każdym razem, gdy zacznie opadać w proporcji co najmniej 1:1:1 (zakwas: mąka: woda).
    🥨Powodzenie w pieczeniu chlebów na zakwasie to nauka obserwacji. Czas podawany w przepisie staje się tylko wskazówką, bo każde ciasto zachowuje się inaczej w różnych środowiskach.
    🥞Jeśli nie planujemy w najbliższych dniach pieczenia chleba, dokarmiamy zakwas w nieco większych proporcjach, odstawiamy pod przykryciem na 1-1,5 godziny na blat kuchenny, a następnie dokręcamy słój i chowamy do lodówki. Tak zabezpieczony zakwas dokarmiamy średnio raz w tygodniu, by utrzymać go przy życiu.
    🥖Przed planowanym pieczeniem dobrze jest wówczas dokarmić zakwas dwukrotnie, by go „wybudzić”.
    ‼️CZEGO NIE ROBIMY W DOMOWEJ HODOWLI ZAKWASU!
    ❎️Nie dokarmiamy zakwasu zbyt małą ilością wody i mąki - takie działa osłabia zakwas i prowadzi do jego obumarcia.
    ❎️Nie pozostawiamy zakwasu w temperaturze pokojowej na zbyt długo - przekwaszony zakwas będzie słabł, aż straci swoje właściwości.
    ❎️Nie przechowujemy ogromnych ilości zakwasu - nie jesteśmy w stanie w warunkach domowych tego wykorzystać. Lepiej trzymać malutki słoiczek i dokarmiać tylko tyle, ile będzie nam potrzebne.
    ❎️Nie przechowujemy zakwasu bez przykrycia. Dzięki temu uniemożliwimy dostęp niechcianym drobnoustrojom.
    ❎️Nie trzymamy się ściśle podanych czasów. Produkcja i prowadzenie zakwasu to sztuka obserwacji. Zakwas w każdym domu pracuje odrobinę inaczej i w różnych warunkach rośnie w różnym czasie. Trzymając się ściśle określonych czasów prawie na pewno użyjemy niedojrzałego lub przefermentowanego zakwasu do ciasta.
    ❎️Nie przechowujemy zakwasu w lodówce w nieskończoność bez karmienia. Zakwas ma swój termin ważności. Pozostawiony sam sobie na długie tygodnie bez odświeżania, najpewniej obumrze.
    ❎️Nie używamy spleśniałego zakwasu - jeśli zauważymy na ściankach słoja pleśń, nie próbujmy odrzucać zanieczyszczonej części i dokarmiać zakwasu ze spodu. Pleśń najprawdopodobniej rozeszła się już po całym zakwasie, co może być szkodliwe dla zdrowia.
    ❎️Nie wyrzucamy dobrego zakwasu - jeśli nie ma pleśni, a zakwas nie pachnie naprawdę brzydko, nie wyrzucamy. Głodny zakwas nabiera wyraźnie octowego, ostrego zapachu, czasami może przypominać aceton, czasami się rozwarstwia. Zazwyczaj nie jest to powód do niepokoju. Pozostawiamy niewielką ilość i dokarmiamy.
    🥞 Nadmiar zakwasu najczęściej wyrzucamy. Nie polecam tego robić. Możemy go wykorzystać do wypiekania keksów, naleśników, racuchów.
    #ВГостяхУВіки
    #ГотуюЗЛюбов'ю #WGościachUWiki
    #GotujeZMilością
    #zakwas
    #chlebNaZakwasie
    #chlebBezDrożdży
    Музыка: Balloon
    Музыкант: @iksonmusic

КОМЕНТАРІ •