Czy mój zakwas się zepsuł? 🍞 Zapytaj Tomka #1 ✌️
Вставка
- Опубліковано 5 лют 2025
- Czy mój zakwas się zepsuł? Czy zakwas musi być szczelnie zamknięty?
Kliknij tu, aby subskrybować mój kanał ► bit.ly/zajadam
📷 Instagram: / tomeklach
---
Sprzęty z jakich korzystam w mojej kuchni i polecam jako sprawdzone:
Blender ręczny: www.zajadam.pl...
Blender kielichowy: www.zajadam.pl...
Piekarnik: www.zajadam.pl...
Blacha do pieczenia pizzy: www.zajadam.pl...
Czajnik: www.zajadam.pl...
Ekspres do kawy: www.zajadam.pl...
---
Kliknij tu, aby subskrybować mój kanał ► bit.ly/zajadam
Instagram:
/ tomeklach
/ zajadam
Twitter: / tomeklach
Facebook: / zajadam
#zakwas #chleb 😎
👉 Tu wpisujcie pytania do drugiego odcinka programu "Zapytaj Tomka" 🙈
Witaj, od trzech tygodni używam zakwasu z Twojego przepisu, co prawda trochę go zmodernizowałem. Po pierwszym upieczeniu chleba dokarmiłem go mąka żytnią a następne dwa zacząłem dokarmiałem mąką orkiszową, gdzie teraz znów wracam do karmienia zakwasu mąką żytnią. Chlebek wychodzi dobry więc chyba nie ma problemu z takim eksperymentem?
A drugie pytanie moje - czy muszę wkładać zakwas do lodówki jeśli piekąc raz w tygodniu chleb dokarmiam zakwas codziennie po łyżce / dwie mąki do słoiczka i wody oczywiście :) , który pracuje sobie codziennie tak jak w pierwszy tygodniu jego hodowli ?
Dodam że piekę chlebek pszenno orkiszowy, na różne sposoby z żurawiną i pestkami słonecznika, z czarnuszką i suszonymi pomidorami, ze śliwką, a teraz będę piekł z morelą suszoną i błonnikiem, a także z oliwkami i pomidorami ;)
Na początek, gratuluję , subskrybuję i oglądam filmiki regularnie. Pytanie : dłuższy wyjazd ( trzy miesiące ) , co z zakwasem? Do wywalenia, można zamrozić czy jakoś przetrwa w lodówce?
Opuść radę o wysuszeniu, o tym wiem. Chciałabym uniknąć suszenia. Pozdrawiam!
Witam panie Tomku próbowałam robić zakwas na mące żytniej razowej bio,ale strasznie słabo rośnie i nie wiem czy ten chleb się uda tymbardziej że chciałam kupić dość droga mąkę więc szkoda było by mi gdyby się nie udało ,właśnie nie wiem czy dobra mąkę kupiłam na ten zakwas,pozdrawiam
1. chleb wkladamy do piekarnika zimnego czy goracego i dlaczego w jeden ze sposobow ?
2.jak dlugo trzymac chleb w piekarniku chodzi juz o pieczenie ...godzina czy od czegos to zalezy ?
Jeszcze jedno pytanie.
W słoiku z zakwasem stojącym w lodówce, na wierzchu wytrąca się ciemna woda. O czy to świadczy.
Czy za rzadko dokarmiam ? Robię to co ok 7- 10 dni.
Zakwas ma zawsze konsystencję gęstej śmietany i jest z mąki razowej żytniej.
Stoi na codzień w lodówce. Zapach ok.
Witaj po długiej nieobecności, całą "sztukę" zakwasu i wypieku chleba przygarnąłem od Ciebie w marcu, DZIĘKI, próby/nauka i dopracowanie do swojej kuchni trwały cały marzec, już się chciałem poddać, przekleństwa latały w powietrzu, od kwietnia nie wyobrażam sobie nic piękniejszego i smaczniejszego od swojskiego chleba /wczoraj zrobiłem smalczyk/ no i raj w ustach - jako ciekawostka: pierwsze 2-3 mce podczas piezcenia, kuchnia musiała być moja a tzw. czystość była wątpliwa. Dzisiaj wystarcza mi 0,5 m2, jest czysto i tylko zapach zdradza co tu się dzieje, pozdrawiam Cię serdecznie, łapa poszła 😁😁😁
Dziękuję za komentarz! :)
Mój zakwas od marca ma się doskonale, wciąż z niego korzystam i jestem zachwycona z dokładnego tłumaczenia, chlebki wychodzą za każdym razem przepyszne. Dziękuję za przepisy 😀☝👍☝☝
Serdecznie pozdrawiam 🍞
Dziękuję za odpowiedź ...zanim zadałam pytanie . Właśnie zaczynam moją przygodę z chlebkiem.
Wow dzisiaj patrzyłam na swój zakwas i się nad tym zastanawiałam. A tu filmik. Cuda.
Hah! Telepatia :D
Tak teraz działa Internet, pomyślisz i masz odpowiedź 😄
Świetne rady, dziękuję 👍👍👍
Witam serdecznie! Ja mam przerwę w pieczeniu chleba ale zakwas trzymam cały czas. Dokarmiam raz w tygodniu a trzymam w lodówce w zakręconym słoju tylko dziurę w pokrywce zrobiłam. 😂 Pachnie pięknie a jak za dużo było to wysuszyłam. Pozdrawiam.
Cześć , na zakwasie który był w lodowce powstał kurzych z zielonymi plackami , to pleśń . Delikatnie ściągnęłam ten korzuch i dokarmiam zakwas.Czy taki zakwas można jeszcze uratować ?
Wyrzuciłabym. Wszystko, co zaczyna chociaż trochę pleśnieć, zgodnie z zaleceniami, powinno się wyrzucić w całości.
Czy skorupa na powierzchni zakwasu jest normalna czy to juz plesn?
Muszę powiedzieć, że robienie chleba to nauka. Dzięki za udostępnienie tego. Pozdrawiam, Tomek! ✌️
Warto dodać, że nie ma sensu trzymać zakwasu w takiej ilości i w takim wielkim słoiku. Ja mam słoiczek 400ml i trzymam 1/4 słoika zakwasu. Mój jest już dojrzały więc w lodówce. Raz na 2-3 tygodnie go karmię gdy nie piekę a gdy piekę to biorę z niego 20-50g i karmię w nowym słoiku 1:3:3 czyli na przykład 30g zakwasu, 90g wody, 90g mąki. Pozostaje jeszcze słoiczek w którym mam źródłowy zakwas, w zależności ile z niego pobrałem czyli ile zostało to go dokarmiam lub usuwam nadmiar (śmietnik) + karmię 1:2:2 i po wymieszaniu wędruje do lodówki lub na szafkę jeżeli piekę codziennie. Zakwas w temp pokojowej należy karmić codziennie, dbając aby był silny czyli aby nie naprodukować go litr bo jego dokarmianie musi być w stosunku 1:2:2 minimum. Im mniej zakwasu trzymamy tym lepiej, bo wystarczy naprawdę mało (2 łyżki) aby zrobić sobie zakwas na rano do wypieku (taki jakby zaczyn) o gęstości i proporcji zakwasu. Następnego ranka z tego nowego słoika używam 100% zakwasu do chleba (oczywiście tyle ile wymaga przepis np. 100g zakwasu). Słoik myję i osuszam i czeka na kolejny wypiek.
To zależy, ile czasu później chcesz poświęcić na pieczenie. Ja trzymam w lodówce tyle zakwasu, żeby zawsze spokojnie te 3 łyżki były. Gdy mam piec chleb, to wyciągam z lodówki, 3 łyżki zużywam do robienia zaczynu, a do zakwasu wsypuję ok. 3 łyżki mąki i dolewam wody.
W lodówce mam zawsze jeden i ten sam słoik (900 ml) z zakwasem - zakwasu jest oczywiście nie więcej, jak 1/3, ale reszta objętości pusta na wypadek, gdyby mi zakwas zaczął mocno pracować po dokarmieniu.
@@mwitbrot To samo przecież napisałem :)
Witam pytałam juz kiedys ale nie uzyskałam.odpowiedzi ;( na wierzchu zakwasu pojawiła się woda czy to oznacza ze się zepsuł? Pozdrawiam
Przyłączam się do pytania. Właśnie otworzyłem zakwas, który stał bez dokarmiania równo miesiąc w lodówce. Na wierzchu oddzieliła się woda. Czy zakwas śmierdzi? A co to znacz "śmierdzi"? Ma bardzo intensywny, kwaśny zapach.
Dzisiaj dokarmiłem i będę przygotowywał zaczyn. Jak wyrośnie przez noc, to jutro będę z tego piekł chleb. Mam nadzieję, że się uda i będzie smaczny, jak zawsze (ale tylko nadzieję, bo wcześniej z takim zakwasem nie próbowałem).
Mam identycznie tak jak Wy. Czasem na zakwasie pojawia się taka woda albo korzuszek i nie wiem co to jest. Tak samo pachnie solidnie kwaśnie ale czy to jest smród to nie wiem...
Ściągam wodę czy korzuszek, dokarmiam, zakwas rośnie a chleb wychodzi pyszny. Pytanie tylko czy używam zepsutego zakwasu.... ??🤔🤔🤔
Jednak się okazało, że ten mój zakwas był niestety zepsuty. Wczoraj wieczorem przygotowałem z niego zaczyn i przez całą noc nic nie urosło.
Całość wyrzucam i robię zakwas od nowa.
@@mwitbrot hmmm ale jak czytałam czasem zakwas szczególnie gdy robi sie zimno lub jest wyciągnięty z lodówki to potrzebuje więcej czasu na obudzenie się i robi to nawet po 2, 3 dniach. Tak doczytalam sie wczoraj..
@@candykol już nie sprawdzałem. Wyrzuciłem. Wczoraj po południu z przezorności przygotowałem nowy zakwas (mąkę żytnia z wodą). Dzisiaj dokarmiłem, postawiłem na kaloryferze i... już mi wykipiał. Myślę, że może już jutro z tego chleb się da upiec (zaczyn przygotuje dzisiaj wieczorem).
Miło Cię znowu słyszeć ;)
Cześć! :)
Zrobilam zaczyn który po tygodniu przestal wyrastac. Co zrobilam zle? Musze dodac ze jest lato i w kuchni bardzo cieplo.
Wiem panie Tomku, co zrobić żeby chlebek żytni był bardziej puszysty ?
Tomku, co to znaczy jezeli zakwas ma na wierzchu plyn i bardzo intensywnie pachnie octem? To mi sie zdarza kiedy zakwas stoi w lodowce przez 2 tygodnie niedokarmiony.
niska temperatura
@@marekzawrotny1399mój zakwas ma zapach octowy- czy on jest dobry?
Witam serdecznie, mam pytanko , wydaje mi się że mój zakwas przechowywany w lodówce sfermentował , czy to znaczy że się zepsuł? Bardzo dziękuję za przepisy i porady
sfermentował w pozytywnym znaczeniu czy to już procesy gnilne?.
Witam robie zakwas z maki zytniej typ 2000 po trzecim dniu zaczal robic sie bialy nalot i niewiem czy mam sie czym marywic
Witam, zabrałam się za swój pierwszy zakwas... pierwszego dnia robiąc go zgodnie z ogólnymi internetowymi przepisami czyli 50:50 zrobiła mi się taka papa że nic nie ruszyło... drugiego dnia gdy pozwoliłam by był mniej gęstszy ruszył delikatnie, widziałam bąbelki na ściankach, lekko poszedł do góry... trzecie karmienie i... nic pustynia... po 4 mogłam go lekko przegrzać bo opadł i zupełnie nic się nie działo.. Jego wzrost był może o 1-2 mm... bąbelków praktycznie nie ma. Wieczorem przelałam pół do drugiego słoika i znów dokarmiłam z tym, że zebrałam wcześniej nieco ciemniejszą skorupkę... czy będzie coś jeszcze z tego czy trzeba nastawić kolejny?
W drugim słoiczku wstawiłam kolejny, rzadszy ale z grubszym przemiałem mąki... jest znacznie rzadszy.. ale nie dzieje się nic. Dawałam do jednego i drugiego ciepłej wody przegotowanej i wody z butelki... jeden stoi w ciemnej szafce drugi przy kaloryferze. Już nie wiem co mam z nimi zrobić...
PS: zakwas na mące żytniej 2000
Witaj - jeśli naprawdę zależy Ci na prawdziwym zakwasie, to udaj się do fachowców piekarzy - np posłuchaj B. Smolorza.
Prawdziwy, zdrowy zakwas robią przedewszystkim bakterie kwasu mlekowego, nie np bakterie kwasu octowego.
"Lodówkowi kwasiarze" są dumni ze swoich ostro octowych zakwasów, z których też da się chleb upiec, ale równie dobrze mogą to być drożdże.
Bakterie kwasu mlekowego możesz kupić jako starter - a cały mocny zakwas uzyskać w 2-3 dni - zakwas nie musi, a nawet nie powinien być zbyt stary, ponieważ mogą go kolonizować inne bakterie i drożdżaki.
Jeszcze kwestia mąki - polecam jasne ziarno żytnie z Juchowa.
Bakterie kwasu mlekowego niszczy niska ujemna temperatura, dlatego nie można zamrażać! Są też wrażliwe na zagrzybione pomieszczenia.
Zakwas można przechowywać i kilka miesięcy bez jakiejkolwiek opieki - lecz na sucho!
Więcej u Smolorza, pozdrawiam
Panie Tomku! Jak wyciągnę słoik z zakwasem z lodówki to ile musi on stać na blacie aby go dokarmić i po jakim czasie ponownie dać do lodówki?
Wyrabiam ciasto ręcznie z mąki chlebowej. Po kazdym kolejnym składaniu ciasto robi się coraz rzadsze. Dlaczego?
Czy zakwas żytni można dokarmić inna mąką? Np orkiszowa?
Panie Tomku, mam nadzieję że Pan tu jeszcze zagląda.
Mam problem z pizzą, masakryczna trudność, żeby przełożyć wyrób surowy z blatu na łopatę, a następnie jeszcze większy problem aby przełożyć surowy produkt z łopaty na kamień. Co więcej, pizza przylega do kamienia.
Stosuje przepis na pizze napolitanska na zakwasie od tego Włoskiego Pana Pepe.
Proszę, pomocy! ;)
Witaj Tomku. Zaczęłam robić zakwas 6 dni temu, po drugim dniu zaczęło się coś dziać, pojawiły się bąbelki i mocno urusł, lecz to była jedyna i ostatnia jego aktywność. Zakwas jest cały czas jedna masą, bez nawet malutkich kropeczek bąbelkowych. Był karmiony według harmonogramu oraz było mu ciepło. Ok 24C. Co teraz? Czy taki zakwas nada się do pieczenia chleba?
Można to sprawdzić robiąc zaczyn - równa ilość mąki i wody, do tego łyżka zakwasu i powinno w ciągu kilkunastu godzin ładnie urosnąć 🙂
ja robie zakwas z mąki żytniej2000 a zaczyn z pytlowej
Czy można upiec chlebek z mąki orkiszowej na zakwasie żytnim...?
Pewnie że tak 😉
@@wilczyca8803 dziękuję bardzo 💓
Można ale z orkiszu najlepiej robić chleby do foremki bo one słabo tworzą siatkę glutenową i nie wyrośnie ładny duży bochenek a foremka to pewny chleb.
@@heisenebrg_pl dziękuję 🤩
mam pewien problem , otóz przez 6 dni robiłam zakwas i jakoś nie szalał ledwo co pracował , mimo wszystko postanowiłam zrobić chleb zgodnie z przepisem nastwaiłam sie na 10 godzin wyrastania a nawet więcej . Napełniłam keksówki do połowy bo tak na próbę i po pieciu godzinach szybko wstawiałam do piekarniaka bo chwila i by wyciekł z foremek nie wiem czy to normalne założyłam młody zakwas . Dziś piekłam po raz drugi i znowu to samo 5 godzin i do piekarnika w smaku bardzo dobry tylko nie rozmumiem dlaczego tak szybko rośnie co zrobiłam nie tak?
Panie Tomaszu czy można do zakwasu zamiast wody dodać serwatki?
tak tylko po co?. lepiej do ciasta :) przyśpiesza fermentację.
Dzien dobry.
Czy moge uzyc zakwasu po polrocznym przechowywaniu w lodowce bez dokarmiania. Byl zakrecony.
Zaprzestalam pieczenia I zapomnialam dokarmiac zakwas. Nie wyrzucilam bo ciagle dobrze pachnie, nie ma plesni, byl tylko rozwarstwiony. Wyjelam go z lodowki, dokarmilam I babelkuje delikatnie. Wydaje sie ok. Czy wszystkie bakterie sa ok?
Pozdrawiam
Doszedł do siebie? Nie słyszałem o takim przypadku, a jest to ciekawe. Jak pracuje to pewnie odżyje. Możesz wystartować z łyżki, a resztę zostawić w lodówce i poczekać na rezultat testu. Ogólnie słyszałem historie, że odratowano drożdże ze ścian piwnic, które w średniowieczu były warzelnia piwa ;) Zakwas jest kwaśny, a większość kwaśnych produktów, jak ocet czy musztarda może stać, szczególnie w lodówce, prawie w nieskończoność.
@@pavel9652 Pieklam nastepnego dnia. Chleb byl smaczny, bez zakalca. Chociaz ciezkawy I gesty. ale to chyba raczej kwestia maki. Zawsze taki mam. Zjadlam do ostatniej okruszynki. Pieklam jeszcze kilka razy. Zakwas mam dalej w lodowce.
@@lilak8841 Ciekawa historia! Mi się zdarzyło, że zakwas miał silny zapach acetonu, bo trzymam na blacie i jak jest ciepło to szybko pracuje, ale nigdy nie miałem oznak, że się z nim coś złego dzieje. Wygląda na to, że drożdże zużyły tlen w zakręconym słoiku, a beztlenowce najwyraźniej nie dają rady w tak zakwaszonym środowisku ;)
Czy po oddzieleniu zakwasu woda była lekko ciemnawa? Mój zakwas leżał prawie 2 miesiące beż dokarmiania. Nie widzę pleśni. Zakwas się oddzielił a woda przybrała ciemny kolor.
@@uelwepRascal Tak wlasnie wygladal.
Tomku mam pytanie. Robię picce z twego przepisu czy mogę ją upiec na kamieniu bo dostałam w prezencie i ile minut pięć. Pozdrawiam serdecznie ciebie
Ja co jakiś czas myje słoik jakoś tak lubię kiedy zakwas ładnie wygląda w lodówce a nie taki uchlapany 😆🙈
😸😸😸
Haha mam dokladnie tak samo😜🤣
Dokładnie, woda po opłukaniu słoika ma tyle drożdży w sobie, że od razu można wystartować na świeżej mące. Kilka razy opróżniłem tak zakwas przy pieczeniu ;) Drożdże tyrały jak na pańszczyźnie ;) Są prawie niezniszczalne. Wiadomo, trzeba by wysterylizować pojemnik, żeby zlikwidować kolonię. Mi w lodówce szkoda miejsca, trzeba tylko coś piec albo smażyć placki w miarę regularnie.
A ile tego zakwasu użyć np.do kg.mąki ??
zależy od udziału mąki żytniej w przepisie
Witam. Zakwas nagle jakby przestał pracowac. Co zrobic ? :( . Maka zytnia 720. Chlebek nie rosnie :(( Co zrobic ? Prosze o podpowioedz
Nie przesadzałbym z tym ciśnieniem w słoiku z drożdżami 😂 Na pewno nic nie pęknie. Pierwsze puści wieczko, jeżeli już. Uniesie się na milisekundę i się ciśnienie wyrówna, o ile w ogóle to jest możliwe 😂 Jeżeli słoik miałby dezintegrować od ciśnienia to by nie pękł tak sobie, tylko eksplodował odłamkami szkła. Moje drożdże czasami zapierniczają w górę, jak króliki na koksie, ale nie ma na to szans.
Jaka make zytnia kupic?
Ja swój zakwas mam gdzieś ponad 3 lata, i u mnie dokarmianie wygląda w ten sposób, dokarmiam i do lodówki od razu😁 rośnie równie dobrze jak w temperaturze pokojowej, tylko zajmuje mu to z 3 dni dłużej 😉
Ps. Od tych 3 lat ani razu nie myłam słoika z zakwasu, zero jakiej kolwiek plesni 🙂
To jest chyba zakwas eskimoski...
@@wjd2339 😅 Do dziś mam" ten sam" I do dziś chleb z jego udziałem wychodzi przepyszny 👌 😁
8:26 "oczywiście zdarzyło mi się dwa razy słoik umyć" 😂😂😂😂😂
Czy jak robimy zakwas z maki żytniej to później gdy go dokarmiamy to możemy dodać innej mąki, czy ciągle tą samą mąkę mamy dodawać? Czy możemy mieszać mąkę i np raz dokarmić żytnią a raz pszenną? I jeszcze jedno pytanie. Zakwas po 3 dniach wyrósł, a na czwarty dzień opadł i już taki do końca pozostał. Czy taki zakwas będzie dobry i chleb wyrośnie? Dziękuję za ciekawe filmiki i pozdrawiam.
inny typ mąki można dodać coby była to mąka żytnia :) "kwas opadł" - zestarzał się
czy mozna dokarmiac dojrzaly zakwas po 12 h
Piekłam z pana przepisu chlebek na zakwasie ,wyszedł pychota ..Pozdrawiam
Po 4-ch dniach zakwas, który dzień wcześniej "uciekał", przestał pracować (mąka chlebowa), dosypałam mąki, dolalam wody ale już nie ruszył. Jakieś kilka mini bąbelków. Teraz dwa dni stoi u nie ma wogóle bąbelków. Co robić?
U mnie to samo. Trzy dni wspaniale rósł i koniec. Zastanawiam się jak go uratować
co to znaczy że widać dno w słoiku rozwin ten skót myślowy bo jak podniosę słoik i popatrzę na niego z dołu to też widzę dno ale chyba nie o to chodzi w ocenianiu czy zakwas jest głodny
A może byś zrobił chleb na podmłodzie? Fajnie by było zobaczyć cały proces łącznie z ręcznym składaniem (wyrabianiem).
szczerze mówiąc to nie wiem co to podmłód :)
@@TomekLach "podmłód początkowa faza fermentacyjna ciasta pszennego sporządzona z mąki, wody i drożdży" na zachodzie znany jako polish :) jeśli mnie pamięć nie myli nasz rodzimy wynalazek stosowany w piekarniach od 19 wieku :) polecam bardzo smaczny chleb z tego wychodzi :)
@@TomekLach rozczyn pszenny (gęsta zawiesina drożdży, maki w wodzie) :)
Chlebek na zakwasie orkiszowym rośnie tak samo?
zrobilam zakwas i bardzo mocno pachnial jak farba olejna, wywalilal zrobilam nowy i tez pachnie bardzo mocno. Czy to narmalne?
To, że wywaliłas jest nienormalne xd
A jak zakwas pachnie acetonem?
To znaczy, że jest mocno zakwaszony moim zdaniem. Ja nigdy nie wyrzucam zakwasu i jak mam za dużo, to robię z tego placek doprawiony przyprawami i cebulą albo szczypiorem. Te z takiego mocnego zakwasu są zbyt kwaśne, więc unikam, ale jak dodasz odpowiednią ilość mąki i rozmieszasz porządnie to wróci do normy. Zimą, jak jest zimniej w kuchni, rzadko tak się dzieje, ale latem to norma, bo trzymam zakwas na blacie i karmie raz dziennie. W najcieplejsze dni warto schłodzić w lodówce chyba, że ktoś ma duży przemiał zakwasu, bo dużo piecze ;) W lodówce oczywiści znacznie wolniej fermentuje, więc trzeba zaplanować jego użycie wcześniej.
@@pavel9652 Mój stoi w lodówce. Wyciągam co 5 dni i robię chleb. Ale w słoiku jest go mało. Może zwiększyć ilość mąki?
@@kptKOX Musi być odpowiednia konsystencja, ale jak jest kwaśny to możesz dać więcej. Natomiast jak będzie za dużo wody to się rozwarstwi. Kwasowość to jest funkcją czasu i temperatury, więc im dłużej drożdże działają na mące, tym robi się kwaśniejszy. Drożdże rosną w sposób geometryczny. Jak masz kilka łyżek zakwasu to wystarczy kilka łyżek mąki, ale jak masz duży słoik pełen zakwasu, to trzeba mąki dać też więcej. W praktyce oznacza to, że masz zakwasu coraz więcej i więcej, o ile go nie zużywasz ;) Można robić placki na zakwasie, są bardzo dobre na śniadanie ;)
Bo stoi w zimnej lodówce to czego kwas nie lubi. Zdominowany fermentacją octową. Przyczyna zimne środowisko.
Ja mojego zakwasu nigdy nie zamykałam szczelnie 🙊 zawsze tylko ręcznik papierowy i gumka recepturka, ale nic się nie działo... 🧐
Panie Tomku, nie wiem czy mój zakwas się nie zepsuł bo ma zapach wina. Czy jest to poprostu zapach jaki mieć powinien bo przecież zachodzą w nim procesy fermentacji. Na bierząco go podkarmiam bo piekę chleb co 3-4 dni ale upiekłam póki co zaledwie 2 chleby. Widzę, że zakwas żyje bo ładnie pracuje po każdym podkarmianiu ale nie wiem czy jest jeszcze zdrowy.
Dziękuje z góry za pomoc i pozdrawiam
zapach winno kwaśny dobry
@@marekzawrotny1399a zapach octowy???
@@user4xgut6x8cxze przewaga fermentacji octowej. Fermentacja alkoholowa i octowa powinny się równoważyć
Mam pytanie czy zakwas jest lepiej zrobić na cieplej wodzie czy zimnej
lepiej na zimnej wodzie, i być cierpliwym :)
@@TomekLach ???? od kiedy? trzeba wiedzieć jakie procesy zachodzą podczas fermentacji i jakie fermentacje zachodzą w kwasie.
Jaka woda do zakwasu?
Ciepła? Zimna?
Czy może być z kranu czy lepiej przegotować?
Nie ma znaczenia, ale jak będzie zbyt ciepła to zabije drożdże.
ciepła może być z kranu.
Witam smacznie !
Zrobiłem chleb według Twojej receptury ( pierwszy raz ) - wyszło ! Hit !
Zrobiłem pierwszy raz pizzę wg Twojej receptury - Hit !
Zrobiłem, robię zakwas ( też pierwszy raz) rośnie ! Ale proszę powiedz jak mogę rozpoznać czy się nie zepsuł, bo jakiś nie smaczny zapach powstał.
Nie znam nikogo kto ma dobry żeby porównać. Dokarmiam już 8 dzień
Z góry dzięki i pozdr
Jeszcze jedno ! Robię zakwas z mąki żytniej 1150.
w trzeciej dobie zaczątek jest już dobry, a ty masz już 8 dzień
Zdarzyło mi się że na dojrzałym zakwasie zrobił się gruby kożuch i pleśń, co się stało?
za stary wywalić
Panie Tomku, mój zakwas dzisiaj zaczął pachnieć octem winnym i nie widać w nim takich specyficznych bąbli które pracują w zakwasie, czy on się zepsuł? Dokarmiam go co dwa, trzy dni bo często go używam a dzisiaj otwieram i taki zapach.. Przechowuje go w szafce.
niska temperatura zaczątku.
...jak wyglada zepsuty zakwas? 🤔
Dzień dobry panie Tomku mam zakwas zrobiony Pana metodą stoi w lodówce i na gurze zawsze zbiera się nie wiem jak to nazwać ten ocet winny ale mieszam i dokarmiam i jest ok . Czy to jest normalne zakwas ma z pół roku.
To normalne :)
To mam jeszcze jedno pytanie zlałem ten czarny ocet do szklanki i stoi cały czas w lodówce co mam z nim zrobi. Wlać do zakwasu wylać czy coś innego może jakiś trunek -:)))
@@TomekLach to nie normalne żeby tyle trzymać stary kwas
Jaki typ mąki żytniej będzie najlepszy do zrobienia zakwasu? Czy mąka o typie 2000 będzie lepiej przetwarzana od np 720?
najprościej jest używać mąki typu 720, czasem jak mi zabraknie to używam 2000, ale już takiego wigoru zakwas nie ma, a chleb jest ciężki i zbity :)
z maki typ 2000 jest mocniejszy zaczątek (pierwsza faza produkcji kwasu).
@@TomekLach nie jest to prawdą :)
Czy jest możliwość zrobienia zakwasu jeśli w nocy mocno spada temperatura w domu?
Drożdże można nawet mrozić. Będziesz miała zakwas tyle, że będzie wolniej rosło. Możesz dodać mąki i wygrzać zakwas w piekarniku w powiedzmy 20-40 stopniach C albo postawić w pobliżu kaloryfera. Generalnie, im zimniej tym wolniej zachodzą reakcje chemiczne.
@@pavel9652 Drożdży nie można mrozić.
Drożdże prasowane przechowuje się w temp. 1-4 stopnie, przez 96h
Drożdże suszone w temp. 20 stopni, ok. 6 miesięcy.
@@pavel9652 Im zimniej tym przewagę bierze fermentacja octowa.
@@marekzawrotny1399 Dzięki za komentarz! ;) Mroziłem świeże drożdże w przeszłości i pracowały po rozmrożeniu. Obecnie piekę na zakwasie z niewielkim dodatkiem suszonych drożdży. Suszone mam jeszcze z wiosny 2020, bo zrobiłem mały zapas przewidując pandemie, tak z 600g łącznie w małych sprasowanych bloczkach ;) Zrobiłem zapas, ale przesiadłem się na zakwas i dlatego mi zostały. Nadal mają moc i się nadają do pieczenia, ale planuje je zużyć do końca następnego roku ;) W kuchni mam chłodno.
@@marekzawrotny1399 Jaka jest różnica pomiędzy fermentacją w niskiej i wysokiej temperaturze? (poza prędkością reakcji)
Nastawiłem nowy zakwas, który bardzo ładnie pracował przez 3-4 dni. Zakrętki nie dokręcałem. Z dnia na dzień pojawiła się pleśń. Słoik był wcześniej solidnie wyczyszczony i wyparzony. Poprzedni zakwas nastawiałem w ten sam sposób co ten obecny i się nie zepsuł. Miałem go wsadzić do lodówki po wstępnym tygodniu w kuchni, ale niestety nie wytrzymał. Ktoś ma jakiś pomysł co poszło nie tak? Jeśli tak, proszę o komentarz.
Tez mi sie to zdarzylo, spleśniał z lekko dokrecona zakretka. Teraz kładę zakrętkę na gorze ale wogole nie dokręcam a nawet zostawiam szparę żeby powietrze dochodziło.
@@wild3812 dzięki za odpowiedź. Dawno nie robiłem zakwasu, ale jak będę kiedyś robił to wezmę to pod uwagę :)
@@kurekvision może wrócisz:) powodzenia w każdym razie
kwas po prostu się zestarzał. Jeśli ktoś myśli że kwas może żyć latami to trochę się myli :) a może bardzo :)
@@marekzawrotny1399 mylić się ludzka rzecz. A po drugie to przeczytaj jeszcze raz komentarz, bo go nie zrozumiałeś. Zepsuł się ten kilkudniowy zakwas, a nie ten starszy :)
Zakwas czwarty rok :) mój ma 8 dni i wyszedł z niego mój pierwszy bagietko-chleb
Nie pozwól mu tylko teraz umrzeć, bo to jak członek rodziny ;)
A kiedy zapach jest dziwny to co?
o właśnie 3 dni temu wywaliła zupe ktora zrobilam na zakwasie ale chyba się zepsuł
Witam, jaka jest przyczyna jesli zakwas dokarmiany nie zawsze pracuje co robię nie tak?
temperatura, czas fermentacji, wielkość fazy.
👍 Kiedy wygram w lotto?🤭😂
Mój zakwas od marca zdrowiutki.
❤Tomek mój zakwas czuć alkoholem co zrobić dziękuję za odpowiedź zdrowia ❤
Mój zakwas po zrobieniu chleba i trzymaniu potem w lodówce zalatuje...alkoholem... Wyrzucić?
nie
Napisałbym komentarz ale i tak nie odpowiesz... Nigdy nie odpowiadasz w starszych filmach
Muszę spróbować mojego zakwasu, przez 6 lat nie przyszło mi do głowy.
Tylko nie wyrzucaj, bo w wielu poradnikach wyrzucają zakwas podczas karmienia. Można z tego przerobionego ciasta zrobić placki albo dodać do naleśników, pizzy, etc.
@@pavel9652 wiem, wiem, nigdy nie marnuję...
Mój zakwas śmierdzi zgniłym jajem ale nie ma pleśni. Mam go dopiero 4 dni. Czy to oznacza że jest zepsuty? Trzymałem go w plastikowym pudełku przykryty pokrywką na grzejniku
Nie trzymałbym na grzejniku chyba, że masz zimno w domu, a grzejniki nie są mocno gorące, inaczej będziesz musiał dokarmiać dwa razy dziennie. Na początku zakwas potrzebuje kilka dni, do tygodnia, aby zacząć pracować. Czasami zimą wygrzewam przez kilka godzin zakwas w piekarniku w temp. 20-40 C, jak potrzebuję odbudować zapasy, bo potrafi bardzo szybko urosnąć. Ale to jest jak szybsze rośnięcie ciasta w ciepłym. Nie pojawia się żaden nieprzyjemny zapach. Jak masz zakwas niedokarmiony kilka dni, dwa lub więcej, w zależności od temp. to może mocno pachnieć acetonem, ale to jest normalne. Zgniłe jajka to chyba siarkowodór i to nie jest zdrowy objaw ;)
wywalić
Mój pierwszy zakwas uciekł 😅 chyba miał za ciepło
Albo było go za dużo do objętości pojemnika.
Moj zakwas był octowy chleb wyszedł ale był bardzo kwaśny ze nie dało się jeść
zdominowany fermentacją octową (niska temp. fermentacji) za duży udział w cieście.
Mój Zakwas dostał wody czy to oznacza że się zepsuł
nie
Im zaczątek jest starszy tym gorszy.