A ona sie chyba myli. Dobrzeście znaczy "w dobry sposób wy cos zrobiliście", a powonno być dobrze żeście przyszli - to znaczy "dobrze że przyszliście".
@@Claudel1990 Chyba, że właśnie o to chodzi: "dobrzeście zrobili, żeście przyszli, bo mój kanał to świetny kanał!" (też mokre miejsce, swoją drogą. Uwielbiam suchary!)
Super się oglądało :) Fajny temat z różnicą między listem i liściem, nigdy tego nie zauważyłem :) Jest jeszcze takie fajne, nadal obowiązujące słowo "listowie", co tylko potwierdza to co mówiłaś. Pozdro!
@@zosiamucha6734 Na logikę Liczba ludności powinna oznaczać liczbę grup ludzi a nie liczbę ludzi w grupie ale jakoś utarło się drugie znaczenie. Słowo ludność sugeruje grupę ludzi a grupa ludzi to jakaś ich liczba. W ten sposób uzyskujemy LICZBĘ LUDZI W LUDNOŚCI. Dlatego uznałem, że LICZBA LUDNOŚCI to skrót myślowy. Może mylący ale utarty przez lata.
To chyba musiało też być zapożyczone jakoś z niemieckiego, gdzie są też Bergleute a Berg to góra. A w zasadzie Bergleute by lepiej pasowało na Górala :)))
Jejku, trochę mi zajęło przekonanie się do ciebie, ale twoje żarty, poczucie humoru i dystans do siebie sprawiły, że nie miałam innego wyjścia jak tylko kibicować twojemu kanałowi. Pozdrawiam, filmik jak zawsze świetny :)
@@jankowalski7239 ??? Po prostu napisała, że ładnie wygląda... czemu według ciebie powiedzenie komuś czegoś miłego od razu znaczy, że się w niej zakochało? Nie wiem czy wiesz, ale to, że ktoś skomplementuje osobę tej samej płci nie od razu musi znaczyć, że jej się podoba... A nawet jeśli, to co w tym złego? Co to "oj! coś nie tak" miało w ogóle znaczyć? xd Nie bierz tego jako jakiś atak personalny, po prostu nie jestem w stanie rozumieć sensu powstania twojego komentarza...
Hmmm... Widzisz, @x X x, Ja Twój wpis uznaję za próbę hejtu. Wszystkich, którzy bez upoważnienia autorów i usiłują prowadzić dyskusję nie na temat - uznaję za hejterów. ;] Kto Ciebie upoważnił do wypowiadania się w imieniu @Wioletty Kot? Pisząc zgodnie z zasadami panującymi w Internecie i czatach, cały mój wpis jest jedynie ironią z uśmiechem na zakończenie, a nie chamską krytyką i hejtowaniem - jest to dozwolona dyskusja tak w formie jak i w treści. Jedynie osoby nie rozumiejące kontekstów i mające tylko jedno na myśli usiłują narzucić innym swój punkt widzenia - daleki od rzeczywistości. Gdyby autor/ka poczuła się urażona moim wpisem, sama mogła mi wyrazić swoją dezaprobatę - tego nie zrobiła. :-) Dla mnie jest to koniec dyskusji na ten temat. (!)
@@jankowalski7239 Być może namieszam w Twoim światopoglądzie, ale podtrzymuję, że Paulina wygląda prześlicznie i oznajmiam, że jestem samiczką. Dowodu na to drugie niestety nie przedstawię ;) Nie czuję się urażona, pozdrawiam!
bardzo dobrze i wyraźnie mówisz - dlatego lubię oglądać twoje filmiki=) ponieważ uczę języka polskiego) niewiele polaków tak dobrze mówią jak ty - większość bardzo niewyraźnie i szybko. z twoich filmików można się dowiedzieć coś ciekawego, mimo tego jeszcze można wyuczyć kilka nowych słów=) i usłyszeć jak one brzmią poprawnie=) dziękuję za twoją robotę!) pozdrawiam z Białorusi=)
Jak zawsze super odcinek z ciekawym tematem. Nie wiem , ale gdzieś mi się zapodział ten odcinek i po tygodniu dopiero go oglądam. Pięknie wyglądasz i cudownie się Ciebie słucha 😃
Trudno jest mi wyrazić słowami jak wielką Przyjemność sprawia słuchanie pięknej Polki mówiącej poprawnie w naszym pięknym języku :) A dowiedziałem się o Tobie z filmu o Japończykach uczących się Polskiego w Tokio - /watch?v=-Dd_016Jkl8&t=591s - dziewczyna wspomina Ciebie w 9:48 minucie tego wideo. Pozdrawiam
Paulino, w dzieciństwie zajmowała mnie pewna zagadka i może Ty będziesz potrafiła mi ją wyjaśnić. Uprzedzam, że jest dosyć zabawna. :) Ktoś, kto oszukuje to oszust (od czasownika oszukiwać), natomiast ktoś, kto poszukuje to poszukiwacz (od czasownika poszukiwać) - dlaczego tak, a nie odwrotnie, tj. poszust i oszukiwacz? :D
Czy mogłabyś wytłumaczyć w jakimś filmie zamiane znaczeń pomiedzy nieboszczyk (który powinien znaczyć drobny deszcz z nieba) i deszczyk (który powinien oznaczać kogoś pomiedzy deskaki) Bardzo mnie ciekawi dlaczego uzywamy tych słów w odwrotnych znaczeniach
Hej, mam pytanie odnośnie odmiany nazwy miasta Białystok. Obecnie wszyscy mówią w Białymstoku ale czy nie jest "bardziej poprawnym" sformułowanie w Białystoku?
+Mówiąc Inaczej A i lewą brew masz jakoś nierówną, ale równo nierówną (w sensie dolna i górna krawędź są w tej samej odległości) Pająk użarł? Na jakąś opuchliznę wygląda. (A ja mam taki czujnik, że na widok opuchlizny łzawię - oczy się czyszczą, żeby się nie zarazić). Tak, wiem, nieprzepisowo użyłem interpunkcji, ale o ile z ortografią nigdy nie miałem problemów, to znaków interpunkcyjnych zawsze stosowałem nadmiar.
Dobry wieczór! Nazywam się Andrzey. Jestem z Ukrainy. Proszę o radę. Uczę się polskiego. Ale jest problem. Mówienie jest dla mnie trudne. Jak to poprawić?
A był jakiś odcinek o różnicach w wymowie i zapisie? Bo od kiedy Word podkreślił mi słowo "organiźmie" byłam przekonana, że takie słowo nie istnieje. W związku z tym chcę też poznać inne przykłady i czegoś się nauczyć.
to ja też mam zagadkę językową. Jak brzmi zdrobnienie od słowa "pika" i dlaczego oznacza coś wprost przeciwnego do piki? Zobaczymy, czy jest tu jakiś Miodek, czy sami pozerzy❗️
Ależ Pani jest sexy! 🍌💋🌋🌋🌋😘 Bardzo ciekawy odcinek 👏👏👏👏👏 🐈🌹🏵️🌺💐🌷💖💎💰🍰🍓🍾🍷🌞 I super-suchar 🤣🤣🤣🤣🤣 Odwzajemniam całusy 😘😘😘😘😘😘 Oczywiście łapka w górę 👍 Całuję rączki 😘😘😘😘😘😘
Odnośnie strażaka: być może końcówka -ak wzięła się z gwary warszawskiej, dla której była charakterystyczna (za pl.wikipedia.org/wiki/Gwara_warszawska). Zresztą buziak :* (jak i łobuziak) także z niej pochodzą :) Mam też pytanie: dlaczego mówimy ortodoksyjny ale paradoksalny? Czy obie końcówki nie pochodzą od greckiego " δόξα (dóxa)" - wiara?
Mam pytanie czy Bartosz to to samo co Bartłomiej, ponoc słyszałem że na Bartosza mówi się Bartek(zdrobnienie), a na Bartłomieja mówi się Bartuś pls answer :)
Jeśli "organizmie" i "ograniźmie" są poprawne w wymowie to czy tak samo jest dla "pasmie" i "paśmie" (w wymowie oba poprawne, ale w piśmie tylko jedno)?
Może zrobiłabyś film o ulubionych autorach, książkach, wierszach itp... Bardzo bym chciał wiedzieć, co sądzisz o takich poetach jak Mickiewicz i o ich obecności w podstawach programowych zamiast bardziej współczesnych autorów?
coś z tej przeszłości jednak zostało, bo są miejsca w Polsce i na świecie, gdzie stoją wieże przeciwpożarowe, czy tzw. dostrzegalnie przeciwpożarowe, najczęściej w środku lasu lub na wzniesieniach. Dyżurują tam ludzie, którzy mają za zadanie sygnalizowanie pożaru jeśli coś się pojawi na horyzoncie...!
Córka mojej znajomej otrzymała podczas egzaminu pytanie o pochodzenie frazy "guzik prawda". Kiedy się nad tym zastanowiłem, doszedłem do wniosku, że najprawdopodobniej słowo "guzik" jest po prostu cenzuralnym zamiennikiem dla nieco mniej cenzuralnego słowa, również zaczynającego się na literę "G". To zaś słowo stosowane było ze względu na swój negatywny wydźwięk i nawiązanie do faktu, iż ekskrementy nie przedstawiają raczej większej wartości, podobnie jak zestawiana z nimi rzekoma prawda. Moje przypuszczenie potwierdza Wikisłownik, podając jako etymologię frazy "guzik prawda" właśnie owo "gówno prawda". Dziwnym jednak wydawałoby mi się, gdyby nauczycielce owej dziewuszki chodziło o rozpisywanie się na temat wulgaryzmów. Być może oczekiwała wyjaśnienia mówiącego o tym, iż - podobnie jak tłumaczyłem na temat kałowego pierwowzoru - guzik nie przedstawia sobą większej wartości. Problem w tym, że to powiedzenie (niecenzuralna wersja) powstało - jak podejrzewam - całe wieki temu, jeszcze przed erą przemysłową, której to nadejście umożliwiło produkcję wielu przedmiotów codziennego użytku (w tym i guzików) na masową skalę, co spowodowało znaczny spadek ich cen. Być może funkcjonowało już nawet w czasach, kiedy guzik (wcześniej - guz) był bardzo istotną z punktu widzenia zdobniczego częścią odzieży, bogato zdobioną, często wykonaną z wartościowego materiału, zaś co za tym idzie - do tanich, czyli niewiele wartych zdecydowanie nie należał. Co o tym sądzisz? Może kiedyś wspomniałabyś w którymś z odcinków coś na temat tego i podobnych historii różnych powiedzonek?
Moja polonistka z LO bardzo wyraźnie i nachalnie wymawiała organiZmie, pozytywiZmie, romantyZmie, itp... Mówiła, że tylko tak jest poprawnie. A to przecież takie nienaturalne.. 🤦 Czasem chyba trzeba tak na logikę pewne rzeczy.. 😄
Czym bardziej oglądam twój kanał mam wrażenie że język polski bardzo wyewoluował z języka czeskiego (staroczeskiego). Co ciekawe słowa które używają Polacy wydaja się Czechom archaizmami np. słowo szpital przyszło do języka czeskiego z niemieckiego(z resztą jak do polskiego) z kolei w języku formalny to po czesku szpita = nemocnice( w języku potocznym istnieje słowo szpital - z miękkim sz), podobnie Polacy mają z autem a samochodem. Polakom z kolei wydaje się że język czeski jest archaiczny np. pokuta to po czesku mandat.
nie czepiałbym się określenia "kartka papieru", gdyż kartka jest synonimem słowa arkusz, a arkusz już nie koniecznie musi być papierowy, może być arkusz blachy, arkusz folii. No właśnie folia, w języku francuskim słowo folia (feuille) oznacza dokładnie kartkę (arkusz) lub np liść. Tak z innej beczki, zawsze zastanawiało mnie dlaczego słowo montaż piszemy przez ż, skoro zgodnie z regułą j. polskiego, od słowa monter powinniśmy pisać "montarz"? Tu zapewne również przychodzi nam z pomocą j. francuski, gdyż montaż pochodzi od francuskiego "montage", ale chętnie usłyszałbym Twoją analizę :)
Bardzo ciekawu odcinek, jak chyba każdy, ale ciągłe nawiązania do hejterów są dosyć denerwujące. Oczywiście mówię to z perspektywy widza, który ogląda to dla przyjemności i nie bawi się w wyłapywanie błędów, żeby pokazać swoją większą wiedzę. Zdaje sobie sprawę, jak ciężko jest wytrzymać negatywne, a wręcz złośliwe wiadomości, ale (jeśli tylko jest taka możliwość) prosiłabym, żebyś nie przypomniała tego na każdym kroku. Pamiętaj, że nagrywasz, dla tych, którzy lubią Cię oglądać i dowiadywać się różnych rzeczy. Skup się na takich widzach. Powodzenia i również wesołych świąt!
itsme uknowwho, nie nawiązałam w tym odcinku do hejterów, tylko do ludzi, którzy mają błędne pojęcie o wymowie słów zakończonych na „-izm”, oraz do purystów. Nie przypominam sobie, bym ciągle wspominała o hejterach. Gdybyś dała znać, w których odcinkach z tego roku (a najlepiej z lat 2017-2020) znajdują się fragmenty poświęcone hejterom, byłabym zobowiązana, bo może coś mi umyka. Pozdrawiam!
Nie ma za co przepraszać! Dawniej rzeczywiście miałam z tym problem, ale tak od 4 lat staram się nie poświęcać hejterom za dużo czasu i uwagi. Co prawda mam w planach odcinek, w którym czytam hejty, ale raczej w celach humorystycznych. :)
Pani Paulino! Taka mała językowa uwaga. Używa Pani zwrotu "podejrzewam" w sytuacjach gdzie wg mnie powinno użyć się zwrotu "przypuszczam, czy domniemywam, czy myślę, czy uważam". Podejrzewanie czegoś raczej stosuje się w sytuacjach nacechowanych negatywnie, np. podejrzewam kogoś o coś, że ten zrobił coś złego. A jeśli zastanawia się Pani, że dane słowo utworzone zostało dlatego, że... to raczej przypuszczam będzie bardziej adekwatne. Pozdrawiam.
Dzień dobry 😊mam pewien dylemat🤔 jeśli chodzi o pewną krążącą w internecie zagadkę i może Pani mogłaby zinterpretować ją w swój sposób i czy jest ona w ogóle poprawnie skonstruowana 🤷🏻♀️ Zagadka brzmi tak: Królik zobaczył 6 słoni w drodze do rzeki. Każdy słoń widział 2 małpy zmierzające nad rzekę. Każda małpa trzyma 1 papugę w swoich rękach. Ile zwierząt zmierza nad rzekę? PS: przeczytaj dobrze ⚠️ Ja ostro argumentuję z moją mamą, która uważa że wynikiem jest 5 gdy ja odpowiadam, że 4 a może jest jeszcze inaczej? Jak to zinterpretować?
Dzień Dobry :) Mam pytanie związane z mieszkańcami krajów arabskich. Skoro słowo muzułmanin nazywa osobę, która wierzy w Allaha i oddaje mu cześć to nie powinniśmy raczej nazywać tak np. mieszkańca Egiptu, który może być ateistą lub chrześcijaninem. Z drugiej strony istnieje słowo arab, które odnosi się chyba do użytkownika języka arabskiego, ale przecież w Ameryce także są kraje jak Peru, Argentyna czy Honduras a nie mówimy na nich Hiszpanie. Jest też słowo Egipcjanin, ale nie odnosi się ono bardziej do mieszkańców starożytnego Egiptu? Owszem mamy Libańczyków, Algierczyków, Libańczyków, Marokańczyków, ale co z Egiptem? Pozdrawiam i wysyłam uściski! :D :D
Całe szczęście, że nasi przodkowi tak zgrabnie wymyślili tym liściem. Dzięki temu możemy dać komuś "z liścia", a zapewniam, że to coś daleko więcej niż dać "z lista" (z "listu" ?). Nie, no, dobrze pomyślane :-))) I jeszcze klasyka klasyki - czy słowa "nieboszczyk" i "deszczyk" nie powinny się zamienić znaczeniami? W końcu opady, kiedy coś tam z nieba "szczyka" (strzyka) mogłoby się to nazywać "nieboszczyk". A umarlak, leżący na desce - "deszczyk". W znanej, ludowej piosence umarły leży na desce: "Umarł Maciek, umarł i leży na desce, gdyby mu zagrali, podskocyłby jesce..."
Jak mi brakuje zwrotu "Dobrzeście przyszli" 😀🤣
A ona sie chyba myli. Dobrzeście znaczy "w dobry sposób wy cos zrobiliście", a powonno być dobrze żeście przyszli - to znaczy "dobrze że przyszliście".
@@Claudel1990 Chyba, że właśnie o to chodzi: "dobrzeście zrobili, żeście przyszli, bo mój kanał to świetny kanał!" (też mokre miejsce, swoją drogą. Uwielbiam suchary!)
"Dobrzeście przyszli" - ja to rozumiem w sensie "dobrze trafiliście", "przyszliście tam, gdzie mieliście przyjść".
Iście dobrze.
No z tym listkiem to mnie zaskoczyłaś 👀 Tobie również pogodnych Świąt Wielkanocnych ❤
I zdrowych
Miło posłuchać o czymś innym niż o koronawirusie, czy wyborach 😄
Paulina, ślicznie wyglądasz!
Super się oglądało :)
Fajny temat z różnicą między listem i liściem, nigdy tego nie zauważyłem :)
Jest jeszcze takie fajne, nadal obowiązujące słowo "listowie", co tylko potwierdza to co mówiłaś.
Pozdro!
Mam pytanie, dotyczące sformułowania „liczba ludności”. Chodzi przecież o liczbę ludzi, a nie ludności. Czy jest ono poprawne?
A ludność to nie ludzie?
@@jansmuga1121 Ale jest to liczba pojedyncza. Jeśli mówimy o jej liczbie, to tak jakby było kilka ludności
Moim zdaniem LICZBA LUDNOŚCI to skrót myślowy.
@@dominikt2854 Ale jest on poprawny, czy nie?
@@zosiamucha6734 Na logikę Liczba ludności powinna oznaczać liczbę grup ludzi a nie liczbę ludzi w grupie ale jakoś utarło się drugie znaczenie. Słowo ludność sugeruje grupę ludzi a grupa ludzi to jakaś ich liczba. W ten sposób uzyskujemy LICZBĘ LUDZI W LUDNOŚCI. Dlatego uznałem, że LICZBA LUDNOŚCI to skrót myślowy. Może mylący ale utarty przez lata.
Dlaczego osobę pracującą w kopalni nazywamy górnikiem, a nie "dolnikiem"?
..albo kopalnikiem 🤔
... bo fiedruje górninę.
To chyba musiało też być zapożyczone jakoś z niemieckiego, gdzie są też Bergleute a Berg to góra. A w zasadzie Bergleute by lepiej pasowało na Górala :)))
strzelam w ciemno, tak na prawde to nie mam pojęcia. bo kopalnie sa w górach?
@@rghbv No raczej na Śląsku :)))
Jejku, trochę mi zajęło przekonanie się do ciebie, ale twoje żarty, poczucie humoru i dystans do siebie sprawiły, że nie miałam innego wyjścia jak tylko kibicować twojemu kanałowi. Pozdrawiam, filmik jak zawsze świetny :)
Cudownie wyglądasz w tych nieumytych, zakręconych włosach😍 Trzymaj się💋
Skąd wiesz, że nie myła? 😎
Kamil S z relacji na instagramie😂
Dzięki, potrzebowałam dziś posłuchać o czymś przyjemnym i ciekawym
No nie - kobiecie podoba się inna kobieta - oj! coś nie tak.
Albo jesteś ukrytym samcem (Kot), albo jesteś normalnie samiczką (Kotka).
Bez urazy :)
@@jankowalski7239
Może jest bi 😃
@@jankowalski7239
???
Po prostu napisała, że ładnie wygląda... czemu według ciebie powiedzenie komuś czegoś miłego od razu znaczy, że się w niej zakochało?
Nie wiem czy wiesz, ale to, że ktoś skomplementuje osobę tej samej płci nie od razu musi znaczyć, że jej się podoba...
A nawet jeśli, to co w tym złego? Co to "oj! coś nie tak" miało w ogóle znaczyć? xd
Nie bierz tego jako jakiś atak personalny, po prostu nie jestem w stanie rozumieć sensu powstania twojego komentarza...
Hmmm... Widzisz, @x X x, Ja Twój wpis uznaję za próbę hejtu. Wszystkich, którzy bez upoważnienia autorów i usiłują prowadzić dyskusję nie na temat - uznaję za hejterów. ;]
Kto Ciebie upoważnił do wypowiadania się w imieniu @Wioletty Kot?
Pisząc zgodnie z zasadami panującymi w Internecie i czatach, cały mój wpis jest jedynie ironią z uśmiechem na zakończenie, a nie chamską krytyką i hejtowaniem - jest to dozwolona dyskusja tak w formie jak i w treści. Jedynie osoby nie rozumiejące kontekstów i mające tylko jedno na myśli usiłują narzucić innym swój punkt widzenia - daleki od rzeczywistości. Gdyby autor/ka poczuła się urażona moim wpisem, sama mogła mi wyrazić swoją dezaprobatę - tego nie zrobiła. :-)
Dla mnie jest to koniec dyskusji na ten temat. (!)
@@jankowalski7239 Być może namieszam w Twoim światopoglądzie, ale podtrzymuję, że Paulina wygląda prześlicznie i oznajmiam, że jestem samiczką. Dowodu na to drugie niestety nie przedstawię ;) Nie czuję się urażona, pozdrawiam!
bardzo dobrze i wyraźnie mówisz - dlatego lubię oglądać twoje filmiki=) ponieważ uczę języka polskiego) niewiele polaków tak dobrze mówią jak ty - większość bardzo niewyraźnie i szybko. z twoich filmików można się dowiedzieć coś ciekawego, mimo tego jeszcze można wyuczyć kilka nowych słów=) i usłyszeć jak one brzmią poprawnie=) dziękuję za twoją robotę!) pozdrawiam z Białorusi=)
Hura, okazało się że autorka czyta komentarze =)
Oglądając twój odcinek moja mama zapytała mnie: "To twoja pani od polskiego?". Myślała, że jestem na lekcji online :)
Jak zawsze super odcinek z ciekawym tematem. Nie wiem , ale gdzieś mi się zapodział ten odcinek i po tygodniu dopiero go oglądam. Pięknie wyglądasz i cudownie się Ciebie słucha 😃
Swietny kanal... a Twoje suchary...zabawne zakonczenie, czesto napradwe dobre... :) Pozdrawiam.
Świetny vlog,miło Cię widzieć po dłuższej przerwie. :) Również życzę Ci Wesołych Świąt i pozdrawiam. :)
Słodka kukurydzo - uwielbiam Panią normalnie 😄😍 Dziękuję i takoż życzę wesołych, zdrowych i błogosławionych Świąt 😉
skoro niedługo Wielkanoc, to może takie świąteczne pytanie: dlaczego pijemy za błędy, ale na zdrowie?
Sztos😁👍 gratuluję pomysłu i odwagi
Suchar piękny . 100% gra polskich słów! Nareszcie...
Paulino, nagrałaś może kiedyś coś na temat staro-cerkiewno-slowianskiego i jego wpływu na język polski? Nie kojarzę takiego filmu, a byłby ciekawy:D
Dołączam się do prośby o film na temat
języka staro - cerkiewno - słowiańskiego... 🇵🇱❤️
Paula, staw? A nie zatoki? ;) Wesołych świąt :*
Co ciekawe w języku kaszubskim słowa liść i list brzmią tak samo - lëst.
Ostatnio zagadnienie "strażników" przykuło moją uwagę i oto takie jasne wyjaśnienie. Dziękuję!
Filmik mega ciekawy, dzięki! Zdrówka! :)
Uwielbiam takimi zagadkami zabawiać znajomych! Dzięki.🤣❤
Przyjemnie się Ciebie słucha 🙂
Od zawsze chciałem to wiedzieć! Dziękuje
Trudno jest mi wyrazić słowami jak wielką Przyjemność sprawia słuchanie pięknej Polki mówiącej poprawnie w naszym pięknym języku :)
A dowiedziałem się o Tobie z filmu o Japończykach uczących się Polskiego w Tokio - /watch?v=-Dd_016Jkl8&t=591s - dziewczyna wspomina Ciebie w 9:48 minucie tego wideo.
Pozdrawiam
" [ ... ]do ataku - no na pewno... " 😂😂😂😂😂
Pani Paulino, mignęła mi dziś pani na TV Polsat. Dziękuję
Chciałbym dodać: doskonale!
Dziekuje pieknie za rozwiazanie mojego ,,lisciowo-listowego,, problemu!! ;-))
Boże!!! Ale Ty mi się podobasz!!!😍😍😍😍
Będe je rozwiewać
Świetny film! Uwielbiam Cię słuchać 😊♥️
Muszę...
Polonistka baraszkuje z mężem i nagle szepcze mu do ucha:
-Mów do mnie brzydko....
A mąż na to:
-Przyszłem, włanczam, wziełem...
W niemieckim też jest słowo "Blatt", które znaczy zarówno "liść", jak i "kartka".
@suchar: dlaczego moje pierwsze skojarzenie to nie była jama gębowa ;3
czy to oznacza, że jestem kreatywny??
Świetny odcinek.
Dodam suchar od siebie. A leci on tak:
Co robią lekarze w kuchni?
⬇️
⬇️
⬇️
⬇️
⬇️
Leczo.
Amy H. Hahahaha. Zrobiłeś mi dzień.
@@franciszekzielony Jak już to "zrobiłaś", ale nie zamierzam czepiać się końcówek.
Prośba o mówienie liściopad poszła do sejmu. Fajnie to brzmi
Przyjemnych Świąt Paulina! :)
Bardzo ciekawy odcinek! Dzięki!
Kocham ją
Paulino, w dzieciństwie zajmowała mnie pewna zagadka i może Ty będziesz potrafiła mi ją wyjaśnić. Uprzedzam, że jest dosyć zabawna. :) Ktoś, kto oszukuje to oszust (od czasownika oszukiwać), natomiast ktoś, kto poszukuje to poszukiwacz (od czasownika poszukiwać) - dlaczego tak, a nie odwrotnie, tj. poszust i oszukiwacz? :D
Dzień dobry Panno Paulino. 😊
Ni to list, ni to liść,
bardzo ładnie wyglądasz dziś ^^
Hmm... kwiat - kwiecie, list - liście... kiedyś: "liście leci z drzew", dziś: "liście lecą z drzew" lub ""listowie leci z drzew".
Ale pięknie dziś wygladasz ,ze az musialem kliknac w minaturke ❤😷
Adam Anderson no nawet
Czy mogłabyś wytłumaczyć w jakimś filmie zamiane znaczeń pomiedzy nieboszczyk (który powinien znaczyć drobny deszcz z nieba) i deszczyk (który powinien oznaczać kogoś pomiedzy deskaki) Bardzo mnie ciekawi dlaczego uzywamy tych słów w odwrotnych znaczeniach
Też mnie to nurtuje ;)
Super!
Mikuła, Miodek XXI wieku 😅
Chapeau bas szanowna Pani 😉
i te suchary na finiszu 😂😂😂
Hej, mam pytanie odnośnie odmiany nazwy miasta Białystok. Obecnie wszyscy mówią w Białymstoku ale czy nie jest "bardziej poprawnym" sformułowanie w Białystoku?
Nad listem i liściem też się zastanawiałem.
Super wyglądasz! Pięknie 😍
Świetny film!
+Mówiąc Inaczej
A i lewą brew masz jakoś nierówną, ale równo nierówną (w sensie dolna i górna krawędź są w tej samej odległości) Pająk użarł? Na jakąś opuchliznę wygląda. (A ja mam taki czujnik, że na widok opuchlizny łzawię - oczy się czyszczą, żeby się nie zarazić). Tak, wiem, nieprzepisowo użyłem interpunkcji, ale o ile z ortografią nigdy nie miałem problemów, to znaków interpunkcyjnych zawsze stosowałem nadmiar.
Super Cię widzieć :D
Gdzie ty wynajmujesz dla mas tyle tych językowych ciekawostek Paulina?😂
5:09 "Zdrobnienie liścik pojawiło się w XVIII wieku..." A z czego się wzięło? Wiadomo?
Z donosòw😂😂
Listek to także:
* plastikowy arkusik z tabletkami (pudełko aspiryny zawiera 30 tabletek, 3 listki po 10 sztuk).
* kawałeczek papieru nasączony narkotykiem (policja przy zatrzymanym znalazła 20 listków LSD)
PS: JESTEŚ PIĘKNA! 😍😍😍😍😍
Uczę biologii, kradnę suchara😁
Kozacka fryzura :P
Ja to zawsze się zastanawiam dlaczego jest Lublin a województwo lubelskie a nie lublińskie?
legenda głosi że gród, który książę zbudował, Lubelnią lud nazwał.
nigdy sie nie zastanawiałem nad tymi zdrobnieniami od liscia i listu :o troche to smieszne i dziwne XD
Dobry wieczór! Nazywam się Andrzey. Jestem z Ukrainy. Proszę o radę. Uczę się polskiego. Ale jest problem. Mówienie jest dla mnie trudne. Jak to poprawić?
Super film pozdrawiam :) życzę dużo zdrówka
Ps. Może uda się kiedys zrobic wywiad z Panią która prowadzi kanał wiedza z wami ;)
Pozdrawiam
A był jakiś odcinek o różnicach w wymowie i zapisie? Bo od kiedy Word podkreślił mi słowo "organiźmie" byłam przekonana, że takie słowo nie istnieje. W związku z tym chcę też poznać inne przykłady i czegoś się nauczyć.
Czy rozpoczniesz jeszcze kiedyś odcinek od "dobrzeście przyszli"? 😁
to ja też mam zagadkę językową. Jak brzmi zdrobnienie od słowa "pika" i dlaczego oznacza coś wprost przeciwnego do piki? Zobaczymy, czy jest tu jakiś Miodek, czy sami pozerzy❗️
Ależ Pani jest sexy! 🍌💋🌋🌋🌋😘
Bardzo ciekawy odcinek 👏👏👏👏👏
🐈🌹🏵️🌺💐🌷💖💎💰🍰🍓🍾🍷🌞
I super-suchar 🤣🤣🤣🤣🤣
Odwzajemniam całusy 😘😘😘😘😘😘
Oczywiście łapka w górę 👍
Całuję rączki 😘😘😘😘😘😘
Я тебя не понимаю!Но смотрю,потому что, нравишься! 😘
Haha :-D dumaju, szto nie Ty adin 😂
Jesteś kochana, Urocza.
Odnośnie strażaka: być może końcówka -ak wzięła się z gwary warszawskiej, dla której była charakterystyczna (za pl.wikipedia.org/wiki/Gwara_warszawska). Zresztą buziak :* (jak i łobuziak) także z niej pochodzą :)
Mam też pytanie: dlaczego mówimy ortodoksyjny ale paradoksalny? Czy obie końcówki nie pochodzą od greckiego " δόξα (dóxa)" - wiara?
wesołych świąt :-]
Mam pytanie czy Bartosz to to samo co Bartłomiej, ponoc słyszałem że na Bartosza mówi się Bartek(zdrobnienie), a na Bartłomieja mówi się Bartuś pls answer :)
Teraz to mamy czujniki dymu. Tak długo mieszkam w UK gdzie są one obowiązkowe w każdym pomieszczeniu, że zapomniałem o tym że w PL ich nie ma.
"Wróćmy jednak do e- tematu"- w sumie prawda😀
O, a wydawało mi się, że się przesłyszałem :-)))
Jeśli "organizmie" i "ograniźmie" są poprawne w wymowie to czy tak samo jest dla "pasmie" i "paśmie" (w wymowie oba poprawne, ale w piśmie tylko jedno)?
Jako ciekawostkę dodać mogę, że do dziś w języku francuskim wyrazy „kartka” i „liść” brzmią tak samo: „feuille” /fœj/ 😊
Może zrobiłabyś film o ulubionych autorach, książkach, wierszach itp... Bardzo bym chciał wiedzieć, co sądzisz o takich poetach jak Mickiewicz i o ich obecności w podstawach programowych zamiast bardziej współczesnych autorów?
Będę się z Tobą przygotowywać do ligi przedmiotowej z języka polskiego Paulinson :D
Ciekawe jak nazywał się las liściasty wtedy, gdy liść nazywany był listem? 🤔🤔
coś z tej przeszłości jednak zostało, bo są miejsca w Polsce i na świecie, gdzie stoją wieże przeciwpożarowe, czy tzw. dostrzegalnie przeciwpożarowe, najczęściej w środku lasu lub na wzniesieniach. Dyżurują tam ludzie, którzy mają za zadanie sygnalizowanie pożaru jeśli coś się pojawi na horyzoncie...!
Ślicznotka z Ciebie:) pozdrawiam
cześć Wiosna!!!
3:05 po prostu jebłem
jeżeli straż graniczna pilnuje granicy,
strażnicy miejscy pilnuja miasta,
to straż pożarna strzeże pożaru?
Czy coś na temat poprawnej odmiany nazwisk i formy deprecjatywnej liczby mnogiej udałoby się kiedyś nagrać?
Córka mojej znajomej otrzymała podczas egzaminu pytanie o pochodzenie frazy "guzik prawda". Kiedy się nad tym zastanowiłem, doszedłem do wniosku, że najprawdopodobniej słowo "guzik" jest po prostu cenzuralnym zamiennikiem dla nieco mniej cenzuralnego słowa, również zaczynającego się na literę "G". To zaś słowo stosowane było ze względu na swój negatywny wydźwięk i nawiązanie do faktu, iż ekskrementy nie przedstawiają raczej większej wartości, podobnie jak zestawiana z nimi rzekoma prawda.
Moje przypuszczenie potwierdza Wikisłownik, podając jako etymologię frazy "guzik prawda" właśnie owo "gówno prawda". Dziwnym jednak wydawałoby mi się, gdyby nauczycielce owej dziewuszki chodziło o rozpisywanie się na temat wulgaryzmów. Być może oczekiwała wyjaśnienia mówiącego o tym, iż - podobnie jak tłumaczyłem na temat kałowego pierwowzoru - guzik nie przedstawia sobą większej wartości. Problem w tym, że to powiedzenie (niecenzuralna wersja) powstało - jak podejrzewam - całe wieki temu, jeszcze przed erą przemysłową, której to nadejście umożliwiło produkcję wielu przedmiotów codziennego użytku (w tym i guzików) na masową skalę, co spowodowało znaczny spadek ich cen. Być może funkcjonowało już nawet w czasach, kiedy guzik (wcześniej - guz) był bardzo istotną z punktu widzenia zdobniczego częścią odzieży, bogato zdobioną, często wykonaną z wartościowego materiału, zaś co za tym idzie - do tanich, czyli niewiele wartych zdecydowanie nie należał.
Co o tym sądzisz? Może kiedyś wspomniałabyś w którymś z odcinków coś na temat tego i podobnych historii różnych powiedzonek?
Moja polonistka z LO bardzo wyraźnie i nachalnie wymawiała organiZmie, pozytywiZmie, romantyZmie, itp... Mówiła, że tylko tak jest poprawnie. A to przecież takie nienaturalne.. 🤦 Czasem chyba trzeba tak na logikę pewne rzeczy.. 😄
Hiperpoprawność to też błąd. Moja polonistka też tak mówiła :/
Czym bardziej oglądam twój kanał mam wrażenie że język polski bardzo wyewoluował z języka czeskiego (staroczeskiego). Co ciekawe słowa które używają Polacy wydaja się Czechom archaizmami np. słowo szpital przyszło do języka czeskiego z niemieckiego(z resztą jak do polskiego) z kolei w języku formalny to po czesku szpita = nemocnice( w języku potocznym istnieje słowo szpital - z miękkim sz), podobnie Polacy mają z autem a samochodem. Polakom z kolei wydaje się że język czeski jest archaiczny np. pokuta to po czesku mandat.
nie czepiałbym się określenia "kartka papieru", gdyż kartka jest synonimem słowa arkusz, a arkusz już nie koniecznie musi być papierowy, może być arkusz blachy, arkusz folii. No właśnie folia, w języku francuskim słowo folia (feuille) oznacza dokładnie kartkę (arkusz) lub np liść. Tak z innej beczki, zawsze zastanawiało mnie dlaczego słowo montaż piszemy przez ż, skoro zgodnie z regułą j. polskiego, od słowa monter powinniśmy pisać "montarz"? Tu zapewne również przychodzi nam z pomocą j. francuski, gdyż montaż pochodzi od francuskiego "montage", ale chętnie usłyszałbym Twoją analizę :)
Bardzo ciekawu odcinek, jak chyba każdy, ale ciągłe nawiązania do hejterów są dosyć denerwujące. Oczywiście mówię to z perspektywy widza, który ogląda to dla przyjemności i nie bawi się w wyłapywanie błędów, żeby pokazać swoją większą wiedzę. Zdaje sobie sprawę, jak ciężko jest wytrzymać negatywne, a wręcz złośliwe wiadomości, ale (jeśli tylko jest taka możliwość) prosiłabym, żebyś nie przypomniała tego na każdym kroku. Pamiętaj, że nagrywasz, dla tych, którzy lubią Cię oglądać i dowiadywać się różnych rzeczy. Skup się na takich widzach. Powodzenia i również wesołych świąt!
itsme uknowwho, nie nawiązałam w tym odcinku do hejterów, tylko do ludzi, którzy mają błędne pojęcie o wymowie słów zakończonych na „-izm”, oraz do purystów. Nie przypominam sobie, bym ciągle wspominała o hejterach. Gdybyś dała znać, w których odcinkach z tego roku (a najlepiej z lat 2017-2020) znajdują się fragmenty poświęcone hejterom, byłabym zobowiązana, bo może coś mi umyka. Pozdrawiam!
@@mowiacinaczej dziękuję bardzo za odpowiedź, moze faktycznie źle to zinterpretowałam. Masz rację, przepraszam
Nie ma za co przepraszać! Dawniej rzeczywiście miałam z tym problem, ale tak od 4 lat staram się nie poświęcać hejterom za dużo czasu i uwagi.
Co prawda mam w planach odcinek, w którym czytam hejty, ale raczej w celach humorystycznych. :)
Pani Paulino! Taka mała językowa uwaga. Używa Pani zwrotu "podejrzewam" w sytuacjach gdzie wg mnie powinno użyć się zwrotu "przypuszczam, czy domniemywam, czy myślę, czy uważam". Podejrzewanie czegoś raczej stosuje się w sytuacjach nacechowanych negatywnie, np. podejrzewam kogoś o coś, że ten zrobił coś złego. A jeśli zastanawia się Pani, że dane słowo utworzone zostało dlatego, że... to raczej przypuszczam będzie bardziej adekwatne. Pozdrawiam.
Nie do końca jest tak Pan pisze:
sjp.pwn.pl/sjp/podejrzewac;2502092.html
Pozdrawiam!
Dzień dobry 😊mam pewien dylemat🤔 jeśli chodzi o pewną krążącą w internecie zagadkę i może Pani mogłaby zinterpretować ją w swój sposób i czy jest ona w ogóle poprawnie skonstruowana 🤷🏻♀️
Zagadka brzmi tak:
Królik zobaczył 6 słoni w drodze do rzeki. Każdy słoń widział 2 małpy zmierzające nad rzekę. Każda małpa trzyma 1 papugę w swoich rękach.
Ile zwierząt zmierza nad rzekę?
PS: przeczytaj dobrze ⚠️
Ja ostro argumentuję z moją mamą, która uważa że wynikiem jest 5 gdy ja odpowiadam, że 4 a może jest jeszcze inaczej? Jak to zinterpretować?
Nie "większość osób" a "większa połowa ludzi" :P
Dzień Dobry :)
Mam pytanie związane z mieszkańcami krajów arabskich. Skoro słowo muzułmanin nazywa osobę, która wierzy w Allaha i oddaje mu cześć to nie powinniśmy raczej nazywać tak np. mieszkańca Egiptu, który może być ateistą lub chrześcijaninem. Z drugiej strony istnieje słowo arab, które odnosi się chyba do użytkownika języka arabskiego, ale przecież w Ameryce także są kraje jak Peru, Argentyna czy Honduras a nie mówimy na nich Hiszpanie. Jest też słowo Egipcjanin, ale nie odnosi się ono bardziej do mieszkańców starożytnego Egiptu? Owszem mamy Libańczyków, Algierczyków, Libańczyków, Marokańczyków, ale co z Egiptem?
Pozdrawiam i wysyłam uściski! :D :D
Całe szczęście, że nasi przodkowi tak zgrabnie wymyślili tym liściem. Dzięki temu możemy dać komuś "z liścia", a zapewniam, że to coś daleko więcej niż dać "z lista" (z "listu" ?). Nie, no, dobrze pomyślane :-)))
I jeszcze klasyka klasyki - czy słowa "nieboszczyk" i "deszczyk" nie powinny się zamienić znaczeniami? W końcu opady, kiedy coś tam z nieba "szczyka" (strzyka) mogłoby się to nazywać "nieboszczyk". A umarlak, leżący na desce - "deszczyk". W znanej, ludowej piosence umarły leży na desce:
"Umarł Maciek, umarł
i leży na desce,
gdyby mu zagrali,
podskocyłby jesce..."
uuu... podoba mi się tu! ^^
Fajna fryzura :)
ładna fryzura :) :*
Tak bardzo lubię Pani słuchać, ze aż sobie pomyślałam, jak fajnie byłoby posłuchać ASMR w Pani wykonaniu 🥰💕
Tytuł filmu powinien brzmieć "Dlaczego w straży pożarnej jest „strażak”, a w straży miejskiej „oferma”?"