Tak,znam ten raport,nawet był omawiany na szerszym forum,chodzi o atomizację paliwa,wiekość dyszy wtryskowych i ciśnienie wtrysku,w wypadku starych diesli cząstki mają od 2um do nawet 7um,natomiast najnowsze diesle z Common railem mają poniżej 1um,ok 0,3um do 0,9um( dym z papierosa ma cząstki ok 1um) są tak małe te cząstki że przechodzą przez błony komórkowe.Kiedyś diesel miał 1 wtrysk na jeden cykl pracy teraz jest to kilkanaście,albo kilkadziesiąt wtrysków,paliwo się atomizuje do kilku molekuł,a to jest sciśle związane z tym co zostaje po spaleniu,spalanie jest szybsze.Żle dobrany filtr do silnika,lub pogorszenie warunków spalania powoduje wydzielanie większych cząsteczek sadzy,ich grupowanie,a co za tym idzie szybkie zapchanie DPF-a.
Dzięki, ale to tylko połowa sukcesu - druga połowa to komentarze od Widzów. Sam je czytam z zainteresowaniem. prawie wszystkie są merytoryczne i rozwijają temat z filmików. Pozdro, dzięki że zaglądasz na kanał.👍
Witam. Posiadam od dziewięciu lat samochód Honda Civic IX 1.6 i-dtec. Obecny przebieg to około 203 tyś. km. Przez ten okres eksploatacji nie miałem żadnych problemów z filtrem DPF. Nadmieniam, iż jeżdżę na oleju Motul Motul 8100 Eco-clean 5W-30.
1.6 Multijet euro 6b. 200 000 km przejechane. Dojazd do pracy 130 km w jedną stronę. Dpf wypala się co 430 km. Kiedyś jak na strzała zrobiłem trasę Gdynia - Katowice wypalał mi się po 800 km :p. Generalnie zero problemu. Oleju wlewam przy wymianie 4.8 litra i tyle samo zlewam po 10000 km.
U mnie w passacie b8 z 2016r, gdy filtr się wypala to podniesione są obroty jałowe. Generalnie to słychać i przez to wiem kiedy procedura jest w trakcie, czasami dojeżdżając do celu wrzucam na luz i patrzę czy wypala czy nie i jak tak to jadę gdzieś bo procedura trwa ok 10 min. Da się z tym żyć jak się wie jak to działa :)
Tak od życzliwego patrz na temperaturę oleju, ale nie na wskazowkowym - to atrapa zawsze 90-100 - tylko w komputerze na wyświetlaczu jak dobija do 125 po lekkiej gonitwie to zawór 3 obieg chłodzenia w pokrywie rozrządu - często przyczyna zatarc VW
Kolejny merytoryczny i bardzi dobrze opracowany odcinek . Sam mialem Opla Zafirę z silnikiem 1,9cdti , rocznik 2008 a wiec z filtrem dpf . Jezdzilem nim w cylku miesznym , częsciej trasą niz po mieście . Nic to nie pomagalo .
@@Motokomentator dokładnie moj c-max 1.6 z przebiegiem 260000mil skończył zywot z powodu awarji kolumny kierowniczej. Raz miałem awarje DPF jak sprawdzili przepływ to cisnienie było 0.03 bara a awaria bya z powodowana uszkodeniem izolacji kabla do sterowania. Teraz mam Forda Turno connect czyli wv kaddy 2.0 z adblu i sie troche martwie ale to nowe auto w lizingu.
Opel Astra K 2016, 1.6 CDTI, 110Km. 60%miasto, 40% trasa. 135,000 przebiegu. Cały czas jeżdżę z podglądem na chwilowe zużycie paliwa i modlę się żeby DPF nie wypalał się jak dojeżdżam na miejsce. Co jakiś czas używam dodatku do paliwa Liqui Moli. Filtr potrafi sporadycznie się wypalać 3km po uruchomieniu silnika, co wskazuje na duże zapełnienie filtra. Jak na razie nie pokazał się check engine , ale tylko na to czekam a wtedy pewno płukanie filtra. Czasami się zastanawiam co myślą sobie kierowcy, którzy stoją za mną w korku jak właśnie wypala się DPF. Mimo to uważam, że ten silnik z DPF jest w miarę bezproblemowy. Inna sprawa to rozrząd w tym silniku, ale o tym wolę nie myśleć.
Jak zawsze w punkt. To tak jak z plastikowymi opakowaniami. Pytanie kto śmieci. Ja je wyrzucając, czy producent opakowujący w plastik moje żarcie. Co do DPF - 1,5 Dci z Renault, Dacii. Ktoś miał problemy związane z ekologią?
Problem polega na tym, ze my - wszyscy - jako klienci chcemy miec opakowanie I producent sie do tego dostosuje. Zmiana stylu zycia spowodowala idace za tym inne zmiany. A stad I smieci.
Miałem to samo auto przez 7 lat 136kM ja kupiłem przy przebiegu 160000 przejechałem około 110000 i żadnych problemów z DPF przy stanie licznika 240000 dolałem eolis. Rewelacja
Mieliśmy Peugeota 5008 z 2011r., silnik 1.6 HDI. Przez 6 lat filtr nie sprawiał problemów, tak jak było powiedziane można było zapomnieć że jest(auto jeżdżone głównie po mieście, bardzo rzadko w trasie). W pewnym momencie wyświetlił się komunikat o problemie z filtrem. Gdy jechałem z ojcem wypalić filtr na trasie jakieś 10km od domu strzelił nam pasek rozrządu(nigdy nie był wymieniany, przebiegu było około 170k) Po zaskakująco prostej naprawie patrząc na usterkę(wałek rozrządu do wyrzucenia bo krzywki się obróciły, popychacze zaworowe się rozleciały i oczywiście kompletny rozrząd) pojechaliśmy znowu na wypalanie filtra czyli około 100km na autostradzie. Od tego czasu problem zniknął i nigdy więcej się już nie pojawił, a sprzedaliśmy auto po 9 latach i 100k zrobionych kilometrów. Ogólnie 5008 wspominamy bardzo dobrze pomimo bardzo powolnej skrzyni zautomatyzowanej i słabych osiągów, nie sprawiał problemów ani mechaniczych(poza zaniedbaniem rozrządu) ani elektronicznych.
Witam posiadałem Forda Focusa 1.6 TDCi 115 K M przebieg 370000km z tym że dużo po trasie filtr ok nigdy się nie zatkał w ostatnim roku częściej się wypalał ...dolewalem do paliwa środek k.2 do dpf i. To pomagało można i inny liquid moly...ale droższy i tak sprzedałem Forda i teraz mam Audi S4 benzyna LPG zastanawiam się czy znów wchodzić w Dishla czy benzyna....filmik super pozdrawiam 😊
Diesle z dpf dzielimy na jeżdzące w trasie , z którymi nic się nie dzieje niezależnie od marki. Oraz na jeżdzące w mieście które doprowadzą do szału również niezależnie od marki
@@rolkibabola4629 tez tak mogło być. Wcześniej jeździł dużo po mieście jeszcze przed wyjazdem. Ale w redakcji w motorze mieliśmy mazdę 6 II i w niej np. Bardzo się podnosil poziom oleju a cały czas na trasach latała.
Mam Hyundai i30, rocznik 2016, 1,6 CRDI 110KM z przebiegiem ok 100 tys. i na razie nic się nie dzieje z silnikiem ani z filtrem. Autko lekkie, więc ta moc daje radę, jedynie słabe wytłumienie generuje hałas na autostradzie, co zniechęca do szybkiej jazdy i tym samym oszczędza paliwo.
Na grupach wsparcia Mondeo MK4 częstym tematem jest przebywanie oleju. Ludzie montują dodatkowo diodę sygnalizacyjną aby nie przerywać procesu wypalania. Zaś w drugiej wersji Diesla Mondeo MK4 z wtryskiwaczem przed DPF też ludzie montują tą diodę ponieważ nie wiedzieli kiedy przebiega ten proces i przerywali go często nieświadomie co kończyło się częstym zapychanie dpf-a.
Astra Vectra i Zafira oczywiście modele z silnikami 1.9 fiata. Miały one problemy z filtrami u mnie w rodzinie Astra H 1.9 120ps spaliła się pod domem podczas wypalania, wiem że nie powinno się wypalac DPF na postoju ale w nie każdej sytuacji można pojechać w min trasę i autko przegonić. Ogólnie ople mają małe filtry DPF i szybko się zapychają to samo dotyczy fiata. Pozdrawiam
Też miałem astrę h 1.9 cdti 100 km, żadnych problemów z dpf przez 7 lat jazda mieszana wypalał się regularnie tylko trzeba wiedzieć kiedy się wypala i pozwolić zakończyć procedurę.
Alfa Romeo Giulietta 1,6 Jtdm, 255 tys przejechane, suchy, bezobsługowy dpf, regeneracja trwa 10 minut. Mam aplikację ta telefon dpf monitor, która pokazuje wszystkie parametry dpf, procent "zapchania" oraz co najważniejsze powiadamia o rozpoczęciu i zakończeniu procesu regeneracji. Przez cały okres użytkowania ani razu nie miałem checka od dpf na zegarach.
W sumie zastanawiające, że przy takim zapchaniu tabletami współczesnych aut, nie ma fabrycznego monitoringu statusu DPF na ekranie centralnym (dostępnego w menu). Ludzie obserwują chwilowe zużycie paliwa, montują diodki, tak jak Ty - szukają apek - a żeby coś takiego było seryjnie na pokładzie to jakoś nie ma. Jakby sie tego firmy wstydziły. Raz widziałem wygodny wskaźnik DPF-a na desce rozdzielczej wi Isuzu D-Max. A tak to tego raczej nie montują, bo po co 🤣🤣🤣
@@Motokomentator przydałby się fabryczny wskaźnik. Na postoju głośniej wyje wentylator, jak ktoś używa start-stop (ja nie) to też pozna że się regeneruje bo silnik się nie wygasi. Ogólnie jak ktoś używa Diesla na trasy to się nie ma czym przejmować, jak się więcej jeździ tylko po mieście to po prostu warto się zastanowić czy nie zmienić auta na benzynowe (ale takie bez GPF'a)
Dpf to mały pikuś dzisiaj… większe cyrki dziś robi AdBlue.., PSA jakąś sobie radzi z tym płynnym cerem do FAPu…jednak większym problemem jest rozrzedzanie oleju przez paliwo w czasie „wypalania” :)
Temat nienowy ale wciąż aktualny. Chciałbym podzielić się moimi doświadczeniami i spostrzeżeniami w temacie filtra cząstek stałych. Otóż w roku 2011 zakupiłem VW Passat B6 kombi w wersji Comfortline z silnikiem 1,9TDI PD BLS BLUEMOTION. W chwili zakupu nie miałem świadomości iż zakupiłem auto z DPF-em. Dopiero rozszyfrowując kody wyposażenia dowiedziałem się, że pojazd wyposażony jest w DPF i w pierwszej chwili trochę się przeraziłem. Oczywiście zaraz zacząłem szukać informacji jak eksploatować takie auto aby ustrzec się problemów. Auto posiada podpowiedź zmiany biegu i gdy niedługo po zakupie jadąc w miejscu gdzie zasadne byłoby zmienić bieg na wyższy dostrzegłem, że komputer nakazuje mi te biegi redukować. Pierwsza reakcja była trochę paniczna ale cóż zrobiłem to co sugerował komputer. Przy prędkości ok 70 km/h i obrotach ok 2200, 3 bieg nie był już kwestionowany przez komputer. Obserwowałem co będzie dalej komputer podpowiadał. Po przejechaniu ok 10-12km komputer zalecił mi zmianę biegu na wyższy. To dało mi do myślenia. Doszedłem do wniosku, że komputer w tym czasie aktywował proces wypalania filtra GPF. Dziś jestem przekonany , że tak to się odbywa w moim aucie. Aktualnie przebieg samochodu to 340 000 km, silnik w oryginale, turbina nie ruszana tak jak układ wydechowy. Wg mnie największym problemem nie jest sam filtr cząstek stałych lecz brak informacji dla kierowcy kiedy proces wypalania się zaczyna i kiedy kończy.
Insignia 2.0 CDTI dbając o pełne wypalanie (apka na telefon) udało mi się zrobić ( większość cyklu trasa) pomiędzy wypaleniami ponad 1000 km. Obecnie Kia Optima 1.7 crdi i masakra tj użytkując j.w max 300km ( pomiędzy wypaleniami) i to na "lepszym" dieslu, na zwykłym ok 220 km( wymiana EGR, kolektora ssącego, reg wtrysków - wszysko psu na budę) 2 warsztaty się poddały i Kia serwis też - wymień se pan filtr - wracam do benzyny.
Mam dwa samochody: Volvo C30 1.6 HDi zakupiony z przebiegiem 60 tyś. km zero problemów, przy około 120 tyś nowy zbiornik z płynem. Na chwilę obecną 180 tyś km. Jeździ nim żona do pracy okolo30 km w jedną stronę. Drugie auto to Honda Civic VIII 2.2 zakupiony w Niemczech z przebiegiem 75 tyś km. Na chwilę obecną 202 tyś i nie znam pojęcia jakiejkolwiek awarii:) Tylko regularny serwis.
Witam serdecznie, dzięki za odcinek i rozwianie pewnych wątpliwości. Czy można prosić o odcinek o układach wtryskowych w dieslach po 2009/2010? Na podobnej zasadzie, podać przykłady diesli z wytrzymałymi wtryskami i takimi, które trzeba raczej omijać. Ciekawym tematem są diesle, które po 2010 r. zachowały układ z elektromagnetycznymi wtryskami, które można regenerować np. w 1.7 CRDI 115KM/136KM od Hyundai/KIA. Czy mógłbyś podać więcej takich przykładów np. diesli z Euro5, które mają wytrzymały układ wtryskowy lub który można regenerować? Wiem, że nie ma cudów, ale może jednak jest więcej przykładów niż tylko Hyundai/KIA? Ile tysięcy kilometrów wytrzymują wtryski piezoelektryczne? Diesle z wtryskami piezo, z przebiegiem ponad 200 tys, jawią się jako potencjalne miny, biorąc pod uwagę ile kosztuje jeden taki wtrysk. Czy rzeczywiście są nienaprawialne? Czy można w razie awarii zastąpić je innymi używanymi? Sorry, może głupie pytania, ale dopiero zaczynam swoją przygodę z motoryzacją. Bardzo fajny kanał, z dużym potencjałem. Cenię rozsądek prowadzącego. Dzięki wielkie!
Astra J. 2.0 CDTI. 90% miasto. Nie powiem że DPF w tym aucie jest bezproblemowy ale jakoś z nim żyję. Mam aplikację do monitorowana napełnienia DPF-a i wiem mniej więcej, kiedy będzie się wypalał. Staram się wtedy pojechać taką trasą żeby jak naj mniej się zatrzymywać i jechać z nieco podniesionymi obrotami. Często nadkładam drogi przez to ale do kolejnego wypalania mam jakieś 300-400 km po mieście. Jak wypadnie tak że wypala się w korku czy na światłach to wystarcza na ok. 200-300 km. W trasie mogę zrobić jakieś 1000 km pomiędzy wypalaniami.
Hyundai Tucson 1,7 crdi tragedia. Co 150 kilometrów wypalanie. Już mnie trafia podjeżdżam gdzieś a tu się zaczyna wypalanie i co. Zostawisz to się może zfajczyć. Więc przymusowa jazda. 👹
Szczerze jedziemy od 10 lat Oplem astra H 1.9 cdti 150 km i przejechaliśmy nim 170kkm wypalanie dpf co 1tys km na paliwie premium z BP co 800 km jak zatankujemy lrenium na Moya, ale generalnie unikam tych stacji bo 3x zapalil sie check od cisnienia spalin;) dpf nadal w sanochodzie nadal oryginalny. Drugi samochód Fiat Freemont 2.0 mjt 2 Od 6 lat przejechaliśmy również 170 kkm i również brak problemów nawet nie wiem kiedy się wypala zima częściej latem rzadziej ale tankowany tylko dieslem premium ma Orlenie i BP generalnie jak dla mnie nasze samochody nie mają żadnych problemów z dpf.
Passat B6 1,9 TDI bls 105 koni ale od kilku lat ma 135. 340tys. przebiegu i aktualnie filtr się kończy. Wypalanie prewencyjne wcześniej co 320km, teraz co 150. Podczas wypalania komputer podpowiada przełączenie na niższy bieg i moc jest trochę większa. Na szczęście nie kopci na niebiesko jak np JTD w Ducato.
@@wadysawhoppe1497 zastanawiam się bo jak jeździłem isuzu d-max i on miał wskaźnik statusu filtra to on w zasadzie zapełniał się i wypalał co drugi dzień tak co 50-100 km dosłownie. I nie wiem co lepsze czy tak często mało czy raz na 300 km ale dużo.
Nie jestem mechanikiem ale tak szukając przyczyny częstego wypalania domyślam się, że w filtrze jest już dużo popiołu i na sadzę nie ma tyle miejsca. Z różnicy ciśnień sterownik widzi że filtr jest pełny i włącza dopalanie. Co 320 km to chyba w tym modelu był bazowy interwał jak filtr był zdrowy.
Miałem kiedyś Mondeo mk4 z 2011 roku z silnikiem 2.0 tdci 163KM. Należy dodać że dpf tam nie był zbyt suchy. Regeneracja nie odbywała się dodatkowym wtryskiem paliwa w fazie wydechu a dotryskiem paliwa specjalnym wtryskiwaczem z grzałką umieszczonym bezpośrednio w wydechu jakieś 20cm przed dpf. Żywotność tego ustrojstwa to jakieś 110k kilometrów, dość droga rzecz to kiedyś była ale po wymianie i komputerowym wypaleniu nadmiaru sadzy po tej awarii autko latało następne 100k km bez problemów z dpf. Pozdrawiam!
Mimo iż moja przygoda z motoryzacją zaczęła się ...38 lat temu ,to z 16 samochodów jakie posiadałem nie było ani jednego diesla (tym bardziej z DPF) .Niestety "postęp" mnie i tak dogonił ,mój obecny benzyniak ma wtrysk common raill ,ciśnienie wtrysku 2500 barów i filtr cząstek stałych GPF.
O nich tez będzie w przyszłości materiał. Najlepsze jest to, ze starsze silniki benzynowe bez wtrysku bezpośredniego nie generowały takiej ilości sadzy żeby im dawać filtry GPF😂😂😂
@@rolkibabola4629 Czemu tak brzydko traktujesz ludzi z kanału? Wytłumacz a nie szydź. Przecież ma rację. W benzynie GDI też jest listwa wysokiego ciśnienia JAK w Common Rail diesla
@@pawek2216 tak się składa że od 15 lat pracuje w gliwickim zakładzie produkującym DPF i pierwszy raz dziś usłyszalem że to z niemieckiego. Choć produkujemy filtry zarówno dla grupy VAG, PSA, Daimlera, czy do amerykańskich sprzętów ciężkich...
Pytanko mam,czy DPF off ma jeszcze sens, czy lada moment wejdą takie restrykcyjne przepisy że auto nie przejdzie przeglądu albo byle kontrola drogowa to wychwyci?
Ja mam Peugeota 208 1.6 HDI 92 km uważam że to jest bardzo udany silnik moc jest wystarczająca jeśli chodzi o filtr cząstek stałych to tam jest mokry słabe i po 220 000 musiałem dolać tylko fabuł ale teraz jest super znowu auto Chodzi jak nowe także co 200 000 trzeba dolać tego fabuł i auto fajnie chodzi Czy silnik 1,6 HDI jest bardzo udany według mnie bardzo ekonomiczny spalanie około 4 l
Ford Galaxy 2011r. 140KM 285tyś. przebiegu posiadam auto od 6lat i osobiście zrobiłem nim 220tyś. gdzie 85% przeplatane po autostradzie niejednokrotnie z przyczepą kampingową w 6 osób i bagarznikiem dachowym (wiec auto ma co robić) i jak na razie zero problemu z DPF
@@Motokomentator A jeazcze bardziej 1.6 125KM wolnossacy. Mam takiego, 300 tys km, silnik suchutki. Eksploatacja i naturalne zużycie, poza tym jakieś pierdoly typu przegoniła kostka zasilania modułu wspomagania elektrycznego. Spalanie paliwa 6-7l. Spalanie oleju 0,3-0,5l/10-12 tys km czyli żadne
Mam Forda C-Max 1,6 TDCI, jeździ tak jak żaden diesel nie powinien, czyli w mieście po kilka kilometrów. Po 5 latach eksploatacji i 50tys kilometrów, nie wiem czy to auto ma DPF. Pytałem znajomego diagnosty, ale powiedział że on nie ma możliwości tego sprawdzić fizycznie , a czystość spalin jest OK.
A co jeżeli filtr wypala się regularnie co 1200 km, ciśnienia ma dobre, gramy sadzy ciągle niskie a wydech nie jest czysty? Wypalanie przebiega niby tak jak trzeba.
1.6cAyc dobry silnik dopuki dpf sie nie skonczy to filtr ktory predzej czy pozniej sie skonczy , a jak juz go wytniesz programem to sie zaczyna zabawa z calym silnikiem , przypuszczam ze z 2.0 tdi cr jest pobodnie
Opel insignia A 2.0 cdti 170ps polift 2016r obecnie 245 tys km. Brak jakich kolwiek problemów z dpf-m, ale proces wypalania został zmieniony w stosunku do przedlifta
Ten polift jest bardzo dobry - to już silnik GM Powertrain. Cichszy, mocniejszy i bez problemów z uszczelką smoka. Ale troszkę droższy w naprawach. Pozdro👍
Adblue faktycznie jest ale ogólnie też bezproblemowo. Dwa może trzy razy wyświetlił się błąd od adblue, ale bez żadnej ingerencji sam zniknął i do dziś jest ok
Jestem ciekawy ile ludzi w Warszawie sie zatruło w pożarze Hali , tyle dymu co poszło w powietrze nawet przezrok auta tego nie wytworzą razem z kominami
Zafira B 1.9 120 koni. 2007 r. Wypalanie to tragedia. Smród, za autem siwo i chodzi jakby miał się rozlecieć. Dpf kaput przy 290 tysiącach. Aktualnie Astra K 1.6 110 koni 2017 r Bardzo częste wypalanie nawet co 50 km tryb jazdy mieszamy. Niestety częste wypalanie jest głównie przez aktualizacje softu. Przebieg 132 tysiące i będę na dniach sprawdzał stan dpf. Nad offem nie myślę, bo boje się , że będzie to sprawdzane na stacjach diagnostycznych 🥺 a chciałbym, bo ekologia ekologią i nie rozumiem dlaczego muszę jeździć i wypalać ( spalać paliwo i robić km ) gdzie myślę, że bez tego dpfa wyszłoby na to samo. Jak się mylę proszę mnie poprawić.
Ja przejechałem moim kangurem 1.5 dci 505000 i 2x wyoslalem u mechanika filtr. Teraz musiałem zmienić wtryski po 520000. Koszt...... Pozdrawiam Romek z wejherowa
ja mam vectre c 1.9 120km od 3 lat obecnie 255tys przebiegu dpf oryginalny wypala sie co okolo 350-400km w mieście i okolo 1000km w trasie zadnych problemów
Stara , sprawdzona konstrukcja. Znajomy ma w astrze IV i jest zadowolony ale niestety filtr cząstek musiał wyłączyć bo się nie dało jeździć. Nawet po trasie się zapychał.
Miałem forda fiestę 1,4 co jakis czas sie wypalal bezproblemowo. Włączał sie wentylator to już wiedziałem ze się zaczelo. Nieraz parę minut na postoju i po wszystkim.
Hej, a jak oceniasz ten dość długi i niski przód samochodu? Z jednej strony bardzo mi się podoba to auto - jeździłem kiedyś testowym kombi. Z drugiej strony ciężko się nim wjeżdżało na chodniki żeby zaparkować.
@@Motokomentator No mordkę ma długą 😄. Unikam jak ognia parkowania przodem. Krawężniki i jak naprzeciwko coś stanie ciężko wyłamać auto. Tyłem zdecydowanie lepiej. Jest wysoki i jak ryjka wysuniesz to już się ładnie wyjeżdża. Poza tym przewygodne auto,jeśli chodzi o klasę. No i podstawa...jak dbasz,tak masz😄. Pozdrawiam. Aha. Sedan ma ładniejsza bryłę kombi zaburza linie. Ale to subiektywna ocena.
Opel astra cdi 1.7.fajne autko ale nie można tym jeździć po mieście. Komunikat z komputera pokładowego żeby kontynuować jazdę przed wjazdem na zakład pracy irytuje.Wypalenie to20 min spoznenia.Najgorsze są niskie temp.Mam auto w serwisie wycinam.Pozdrawiam
Zobaczę, zorientuje się. Tez sprawdzę jakie jest dawkowanie eolys a ile wlewasz dodatku z butelki. Wiem ze tunap chyba tak się to nazywa ta firma robiła niezłe dodatki. Pozdro👍
@@Motokomentator Regularnie dodaje co 2-3 zbiornik preparat z Liqui Moly do swojego S Maxa 2.0 140KM i wypalanie DPF jest co ok 700km. Koszt ok 45 zl. Auto lata 95% trasa.
@@marekp.8737 Tak zalecają, tylko to tak jakby samochód spalał dodatkowe pół litra paliwa na 100km. Prof.Chris robił kiedyś test tego dodatku i potwierdził jego skuteczność. Sam używam przy 2-3 razy w roku.
Wszystkie te a-klasy w dieslach mają turbo. Tylko ta najsłabsza ma chyba 5 biegów a te dwie mocniejsze 180 i 200 6 biegów. Przed zakupem trzeba uważać na korozje i mieć mechanika co ogarnia wyciąganie silnika bo tam jest bardzo trudny dostęp. Ale główna zaleta to bezpieczeństwo pasażerów. Siedzą dość wysoko co redukuje ryzyko obrażeń miednicy w zderzeniach bocznych. A z przodu - silnik się chowa pod podłogę jak jest dzwon. Jeszcze jeden minus - dość sztywne zawieszenie i mały prześwit. Ale ja miałem to auto dwa lata i byłem zadowolony choć serwis był drogi.
@@Motokomentator slyszalem , ze te auta po 2010 byly cynkowane? Auto dla osb , ktore nie robia duzo kilometrow. Jak zajdzie potrzeba naprawy , to mechanik powinien wymienic takze czesci . ktore sa jeszcze dobre ,ale moga wkrotce sie zepsuc . Dlategotez mysle rownierz , ze naprawy powinien robic mechank , ktory ma doswiadczenie z tymi autami
@@witold3179 ja miałem 2005 rok, w rodzinie jeździ 2008 - oba bez rdzy, choć te starsze właśnie rdzewiały. Co do nowszych - nie wiem jak z cynkiem. Ja jestem mechanikiem, ale już nie prowadzę warsztatu od dawna i swoją a klasę oddawałem do mechanika wyspecjalizowanego w mercedesach który bez problemu robił a klasy. To najlepsze rozwiązanie. Może droższe na początku ale ostatecznie wychodzi najtaniej bo nie płacisz po dwa razy. Myśle ze niedługo wrzucę film o tym aucie na kanał. Pozdro👍
@@Red_Ford ale nie celowo. Tyle ze tez Włosi nie zrobili niczego szczególnego - zwykle suche dpf-y a co do niezawodności to raczej takie nieszczególne. Jak jeździłem bravo 1.6 to co chwile sie świeciła kontrolka ze coś z nim nie tak.
@@Motokomentator No ok, nie kłócę się bo miałem ten nieszczęsny ekologiczny wynalazek w poprzednim włoskim aucie i wiem czym to pachnie przy okazji typowo miejskiej eksploatacji. Dlatego teraz tylko noPb + LPG.
Tu się zdziwisz bo tylko 90. One normalnie nie miały filtra, ale ten ma bo to była wersja na jakiś inny kraj i to jest silnik 110 ograniczony programowo do 90 km i ma filtr. Sprawdzałem w ASO po numerze VIN i właśnie tak jest. Nawet turbo ma z wersji 110.
Megane 3 1.9 dci 130 kM 270000 km przebiegu euro 5, brak jakichkolwiek oznak zużycia i wypalania filtra cz. st., filtr fabryczny niegrzebany soft, użytkowanie głównie w mieście.
Peugeot 508 2.0 HDI 163@200 KM, 2012, nalot wg. drogomierza 260 kkm, FAP, głównie jazda miejska "wokół komina", ale zawsze z doprowadzeniem silnika do temperatury roboczej, "wypalanie" FAP co 550-600 km, kontrolowane za pomocą aplikacji... FAP ;) Tymczasem żadnych problemów.
Sportsgex1,7 crdi , 20 tyś temu mycie dpf w boschu, wypala co 80- 100 km. Masakra. Nikt nic nie potrafi zaradzić. Wszystko sprawdzone niby jest w normach.....
@@HermanPul faktycznie często. Ale jak w Isuzu miałem monitor filtra to w zasadzie bez przerwy się lądował i wypalał. Średnio cykl co 300-400 km. Miał niewielką pojemność .
Jest jeden przepis niezaleznie od marki🎉diesel musi jedzic w trady a nie krotkie odcinki codziennie...jezdzac w trase nawet nie zauwazysz wypalania chyba ze ci sie komunikat wyswietla jak np w alfa romeo...i tylko auto ciut kopci na bialo wtedy...ale kupienie diesla z gpf i jazda po miescie to jest dramatyxzny pomysl 😢😢😢
Dla mnie fakt że paliwo dostaje się do oleju silnikowego podczas regeneracji jest po prostu niedopuszczalne! Jeżdżąc po mieście Sprinterem 2017 90tys przebiegu. Zmieniam olej co 3-4tys km z powodu zbyt wysokiego stanu oleju. 2 litry za dużo!!! Czyli co? Kupuje specjalny olej za 500zł+filtr+wymiana po to żeby jeździć na gnojowicy pomieszanej z dieslem? 😡
@@Boxer4ever a najlepsze ze producent się nie poczuwa do odpowiedzialności a ekolodzy udają ze nie ma problemu. Ewentualnie obciążą Cię w przyszłości kosztami naprawy tego gówna.🤷♂️
Peugeot 5008 2.0 hdi 150KM. Przy jeździe 50/50 miasto/trasa generalnie myć filtr muszę co 2-3lata. Cholerny dziad potrafi się zacząć wypalać w mieście nawet, jeżeli dzień wcześniej był na trasie kilkaset km... Eko syf 🤮 Do pracy mam ok 7 km w jedną stronę i też regularnie zdarza się, że wypalanie zaczyna się na ostatniej prostej przed domem...oczywiscie robię wtedy kolejną rundę na obwodnicę ok 7 km... co za ekologia 😂 Następny samochód to będzie benzyna - 2.0 hdi to super silnik, ale pseudo ekologia go dyskwalifikuje w moim trybie jazdy (rocznie ok 15 tys km) Wiem, że nowe turbo benzyny też mają filtry cząstek, ale temp. spalin w silniku benzynowy jest wyższa niż w dieslu i to wypalanie szybciej i łatwiej zachodzi. Jeżeli chodzi o wielkość cząstek stałych, to właśnie silniki turbo benzyna z wtryskiem bezpośrednim dopiero sieją mikrocząsteczkami rakotwórczej sadzy, że te z diesla się chowają... Ale to diesle są "be" 😆
Niestety masz racje z tymi cząsteczkami w downsizingowych benzynach. Tez mam takie informacje z wiarygodnego źródła. Najpierw zrobili downsizingowych żeby było ekologicznie potem się okazało ze jest lipa to teraz dodali GPF-Y😂😂😂
Masz uszkodzony silnik w tym dieslu, najprawdopodobniej wtryskiwacze wymagają czyszczenia oraz płukanki swoje też będzie robił brudny EGR dlatego filtr ci się wypala zbyt często
Nieporozumieniem jest mówienie o filtrach DPF, fap czy innych jakby to było jakieś rozwiązanie mające coś wspólnego z ekologią. Nawet określenia typu ekosciema to również, pewnie niezamierzone, wpisywanie się w trend łączenia tych "rozwiązań" ze słowem eko, ekologia itp. Zamysłem twórców nie było jakieś tam zmniejszenie emisji czyli rozwiązanie pro/pseudo ekologiczne. Cały sposób działania, razem z procesami wypalania, czyszczenia, potem regeneracji, prania czy to tam jeszcze pokazuje jasno, że chodziło tylko o przeniesienie tej emisji z miast na tereny pozamiejskie. No i tyle. Cała reszta to marketing, bełkot i bzdury, na które szkoda śliny i tlenu - a propos.
Hyundai Tucson 1,7 crdi tragedia. Co 150 kilometrów wypalanie. Już mnie trafia podjeżdżam gdzieś a tu się zaczyna wypalanie i co. Zostawisz to się może zfajczyć. Więc przymusowa jazda. 👹
@@adam19595 znajomy tak miał z insiginią. Lubił to auto ale się poddał i kupił benzynową starą Hondę. Pali dużo ale mniej jeździ bo nie musi jeździć co tydzień w trasę na wypalanie filtra.
Co ty gościu za głupoty opowiadasz, że w Vectrze C dpf był szrotem. Ja kupiłem w 2010roku 3 letnią vectre 1.9 cdti 120koni z dpf i po 13 kolejnych latach mojej eksploatacji głównie w mieście z tym filtrem nigdy nie miałem z nim problemów. Jak się włączyła procedura wypalania i wypalałem go choćby na postoju nigdy nie przerywając procesu. W 2023 roku sprzedałem auto i jeździ i klienta cały czas z orginalnym filtrem.
Tak,znam ten raport,nawet był omawiany na szerszym forum,chodzi o atomizację paliwa,wiekość dyszy wtryskowych i ciśnienie wtrysku,w wypadku starych diesli cząstki mają od 2um do nawet 7um,natomiast najnowsze diesle z Common railem mają poniżej 1um,ok 0,3um do 0,9um( dym z papierosa ma cząstki ok 1um) są tak małe te cząstki że przechodzą przez błony komórkowe.Kiedyś diesel miał 1 wtrysk na jeden cykl pracy teraz jest to kilkanaście,albo kilkadziesiąt wtrysków,paliwo się atomizuje do kilku molekuł,a to jest sciśle związane z tym co zostaje po spaleniu,spalanie jest szybsze.Żle dobrany filtr do silnika,lub pogorszenie warunków spalania powoduje wydzielanie większych cząsteczek sadzy,ich grupowanie,a co za tym idzie szybkie zapchanie DPF-a.
@@mariuszkaminski7065 o - dziękuje za wyjaśnienie. Dopiero dzisiaj zauważyłem ten komentarz. Należy się medal 🏅
Naprawdę robisz dobrą robotę.
Dzięki, ale to tylko połowa sukcesu - druga połowa to komentarze od Widzów. Sam je czytam z zainteresowaniem. prawie wszystkie są merytoryczne i rozwijają temat z filmików. Pozdro, dzięki że zaglądasz na kanał.👍
ekologiczny szajs... w punkt!!!
Dzięki. Przynajmniej tak sobie człowiek ulży😂😂
Witam. Posiadam od dziewięciu lat samochód Honda Civic IX 1.6 i-dtec. Obecny przebieg to około 203 tyś. km. Przez ten okres eksploatacji nie miałem żadnych problemów z filtrem DPF. Nadmieniam, iż jeżdżę na oleju Motul Motul 8100 Eco-clean 5W-30.
Więcej trasa czy miasto?
@@maikwood7343 Pół na pół.
@@marek2045 ok czyli do miasta typowo odpada chyba
@@maikwood7343 Generalnie każdy samochód z silnikiem diesla i DPF-em nie jest polecany do miasta. Ogólnie sam silnik godny polecenia. Pozdrawiam
1.6 Multijet euro 6b. 200 000 km przejechane. Dojazd do pracy 130 km w jedną stronę. Dpf wypala się co 430 km. Kiedyś jak na strzała zrobiłem trasę Gdynia - Katowice wypalał mi się po 800 km :p. Generalnie zero problemu. Oleju wlewam przy wymianie 4.8 litra i tyle samo zlewam po 10000 km.
Zrobić płukankę wtrysków oraz silnika, spalanie będzie jeszcze czystsze i wypalanie filtra jeszcze rzadsze a Auto będzie bardziej ekologiczne..
U mnie w passacie b8 z 2016r, gdy filtr się wypala to podniesione są obroty jałowe. Generalnie to słychać i przez to wiem kiedy procedura jest w trakcie, czasami dojeżdżając do celu wrzucam na luz i patrzę czy wypala czy nie i jak tak to jadę gdzieś bo procedura trwa ok 10 min. Da się z tym żyć jak się wie jak to działa :)
Tak od życzliwego patrz na temperaturę oleju, ale nie na wskazowkowym - to atrapa zawsze 90-100 - tylko w komputerze na wyświetlaczu jak dobija do 125 po lekkiej gonitwie to zawór 3 obieg chłodzenia w pokrywie rozrządu - często przyczyna zatarc VW
Kolejny merytoryczny i bardzi dobrze opracowany odcinek . Sam mialem Opla Zafirę z silnikiem 1,9cdti , rocznik 2008 a wiec z filtrem dpf . Jezdzilem nim w cylku miesznym , częsciej trasą niz po mieście . Nic to nie pomagalo .
Dziękuje, pozdrawiam. 👍
Ford S-max 2.0 TDCI 163 ps. przebieg 160 tys, osobiście przejechałem 50tys km zero problemów, przeważnie w koło komina. Oby tak dalej.
Dzięki👍
@@Motokomentator dokładnie moj c-max 1.6 z przebiegiem 260000mil skończył zywot z powodu awarji kolumny kierowniczej. Raz miałem awarje DPF jak sprawdzili przepływ to cisnienie było 0.03 bara a awaria bya z powodowana uszkodeniem izolacji kabla do sterowania. Teraz mam Forda Turno connect czyli wv kaddy 2.0 z adblu i sie troche martwie ale to nowe auto w lizingu.
@@maleclukas dzięki, szerokosci👍
Podczas wypalania auto z dpf-em jest naprawdę ekologiczne😅
Tak. Biały śmierdzący dym😂😂😂
Opel Astra K 2016, 1.6 CDTI, 110Km. 60%miasto, 40% trasa. 135,000 przebiegu. Cały czas jeżdżę z podglądem na chwilowe zużycie paliwa i modlę się żeby DPF nie wypalał się jak dojeżdżam na miejsce. Co jakiś czas używam dodatku do paliwa Liqui Moli. Filtr potrafi sporadycznie się wypalać 3km po uruchomieniu silnika, co wskazuje na duże zapełnienie filtra. Jak na razie nie pokazał się check engine , ale tylko na to czekam a wtedy pewno płukanie filtra. Czasami się zastanawiam co myślą sobie kierowcy, którzy stoją za mną w korku jak właśnie wypala się DPF. Mimo to uważam, że ten silnik z DPF jest w miarę bezproblemowy. Inna sprawa to rozrząd w tym silniku, ale o tym wolę nie myśleć.
No - rozrząd faktycznie tam jest drogi w obsłudze.
polecam scaner OBD i apke OPL Monitor do monitorowania zapełnienia filtra. Skaner to koszt 60zł, apka jest free
Jak zawsze w punkt. To tak jak z plastikowymi opakowaniami. Pytanie kto śmieci. Ja je wyrzucając, czy producent opakowujący w plastik moje żarcie.
Co do DPF - 1,5 Dci z Renault, Dacii. Ktoś miał problemy związane z ekologią?
One jak chodzi o filtr działają OK.
Problem polega na tym, ze my - wszyscy - jako klienci chcemy miec opakowanie I producent sie do tego dostosuje.
Zmiana stylu zycia spowodowala idace za tym inne zmiany.
A stad I smieci.
Posiadam C5 2,0 hdi od 2008r z fapem raz dolewalem eolys 176. Przejechalem ponad 300 tys km, bez zadnych problemow. Jak dbasz tak masz👍🇵🇱
Miałem to samo auto przez 7 lat 136kM ja kupiłem przy przebiegu 160000 przejechałem około 110000 i żadnych problemów z DPF przy stanie licznika 240000 dolałem eolis. Rewelacja
Mieliśmy Peugeota 5008 z 2011r., silnik 1.6 HDI. Przez 6 lat filtr nie sprawiał problemów, tak jak było powiedziane można było zapomnieć że jest(auto jeżdżone głównie po mieście, bardzo rzadko w trasie). W pewnym momencie wyświetlił się komunikat o problemie z filtrem. Gdy jechałem z ojcem wypalić filtr na trasie jakieś 10km od domu strzelił nam pasek rozrządu(nigdy nie był wymieniany, przebiegu było około 170k) Po zaskakująco prostej naprawie patrząc na usterkę(wałek rozrządu do wyrzucenia bo krzywki się obróciły, popychacze zaworowe się rozleciały i oczywiście kompletny rozrząd) pojechaliśmy znowu na wypalanie filtra czyli około 100km na autostradzie. Od tego czasu problem zniknął i nigdy więcej się już nie pojawił, a sprzedaliśmy auto po 9 latach i 100k zrobionych kilometrów. Ogólnie 5008 wspominamy bardzo dobrze pomimo bardzo powolnej skrzyni zautomatyzowanej i słabych osiągów, nie sprawiał problemów ani mechaniczych(poza zaniedbaniem rozrządu) ani elektronicznych.
Jak scenariusz filmu sensacyjnego ze szczęśliwym zakończeniem.👍💪
Kupic diesla do jazdy po miescie i dodatkowo nie zmieniac rozrzadu przez 170tys km. Nastepny wlasciciel tego auta bedzie mial problemy.
Witam posiadałem Forda Focusa 1.6 TDCi 115 K M przebieg 370000km z tym że dużo po trasie filtr ok nigdy się nie zatkał w ostatnim roku częściej się wypalał ...dolewalem do paliwa środek k.2 do dpf i. To pomagało można i inny liquid moly...ale droższy i tak sprzedałem Forda i teraz mam Audi S4 benzyna LPG zastanawiam się czy znów wchodzić w Dishla czy benzyna....filmik super pozdrawiam 😊
Diesle z dpf dzielimy na jeżdzące w trasie , z którymi nic się nie dzieje niezależnie od marki. Oraz na jeżdzące w mieście które doprowadzą do szału również niezależnie od marki
No tak, ale nie do końca. Koledze astra IV 1.7 cdti zgłosiła zapchany filtr na drodze powrotnej z Chorwacji. 😀
@@Motokomentator Może zapchał się w Chorwacji i mimo jazdy w trasie nie był w stanie się wypalić
@@rolkibabola4629 tez tak mogło być. Wcześniej jeździł dużo po mieście jeszcze przed wyjazdem. Ale w redakcji w motorze mieliśmy mazdę 6 II i w niej np. Bardzo się podnosil poziom oleju a cały czas na trasach latała.
najlepszy komentarz jaki od dawna widziałem :D
Mam Hyundai i30, rocznik 2016, 1,6 CRDI 110KM z przebiegiem ok 100 tys. i na razie nic się nie dzieje z silnikiem ani z filtrem. Autko lekkie, więc ta moc daje radę, jedynie słabe wytłumienie generuje hałas na autostradzie, co zniechęca do szybkiej jazdy i tym samym oszczędza paliwo.
Na grupach wsparcia Mondeo MK4 częstym tematem jest przebywanie oleju.
Ludzie montują dodatkowo diodę sygnalizacyjną aby nie przerywać procesu wypalania.
Zaś w drugiej wersji Diesla Mondeo MK4 z wtryskiwaczem przed DPF też ludzie montują tą diodę ponieważ nie wiedzieli kiedy przebiega ten proces i przerywali go często nieświadomie co kończyło się częstym zapychanie dpf-a.
Dzięki. Fajnie ze to napisałeś. 👍
Wystarczy na postoju sprawdzić chwilowe spalanie paliwa Jeśli wskazuje 2-3 l to trwa proces wypalania
To fordziarze mają grupy wsparcia😉😁coś jak aaa
Seat Ibiza 1.9 TDI BLS, 278k na blacie i filtr nadal działa bezproblemowo.
Astra Vectra i Zafira oczywiście modele z silnikami 1.9 fiata. Miały one problemy z filtrami u mnie w rodzinie Astra H 1.9 120ps spaliła się pod domem podczas wypalania, wiem że nie powinno się wypalac DPF na postoju ale w nie każdej sytuacji można pojechać w min trasę i autko przegonić. Ogólnie ople mają małe filtry DPF i szybko się zapychają to samo dotyczy fiata.
Pozdrawiam
Też miałem astrę h 1.9 cdti 100 km, żadnych problemów z dpf przez 7 lat jazda mieszana wypalał się regularnie tylko trzeba wiedzieć kiedy się wypala i pozwolić zakończyć procedurę.
Ford focus MK3 1.6 TDCI 2011r. Silnik 8 zaworowy. Brak problemów z DPFem. Na liczniku 250000km. Jazda 80 procent miasto. Polecam
Najlepsza wersja tego silnika.👍
Alfa Romeo Giulietta 1,6 Jtdm, 255 tys przejechane, suchy, bezobsługowy dpf, regeneracja trwa 10 minut. Mam aplikację ta telefon dpf monitor, która pokazuje wszystkie parametry dpf, procent "zapchania" oraz co najważniejsze powiadamia o rozpoczęciu i zakończeniu procesu regeneracji. Przez cały okres użytkowania ani razu nie miałem checka od dpf na zegarach.
W sumie zastanawiające, że przy takim zapchaniu tabletami współczesnych aut, nie ma fabrycznego monitoringu statusu DPF na ekranie centralnym (dostępnego w menu). Ludzie obserwują chwilowe zużycie paliwa, montują diodki, tak jak Ty - szukają apek - a żeby coś takiego było seryjnie na pokładzie to jakoś nie ma. Jakby sie tego firmy wstydziły. Raz widziałem wygodny wskaźnik DPF-a na desce rozdzielczej wi Isuzu D-Max. A tak to tego raczej nie montują, bo po co 🤣🤣🤣
@@Motokomentator przydałby się fabryczny wskaźnik. Na postoju głośniej wyje wentylator, jak ktoś używa start-stop (ja nie) to też pozna że się regeneruje bo silnik się nie wygasi. Ogólnie jak ktoś używa Diesla na trasy to się nie ma czym przejmować, jak się więcej jeździ tylko po mieście to po prostu warto się zastanowić czy nie zmienić auta na benzynowe (ale takie bez GPF'a)
Ja w tej Alfie mam.komunikat ale może to kwestia modelu . U mnie jest wyświetlacz matrix
Tez korzystam z dpf monitor w fiacie tipo 1.6 multijet i ubolewam nad tym, że taka apka nie jest fabrycznie wgrana w radio - tablet
Dpf to mały pikuś dzisiaj… większe cyrki dziś robi AdBlue.., PSA jakąś sobie radzi z tym płynnym cerem do FAPu…jednak większym problemem jest rozrzedzanie oleju przez paliwo w czasie „wypalania” :)
Tak, o ad blue tez będzie.. Ale i tak to wszystko pikuś w porównaniu z tym co szykuje norma euro7.
Temat nienowy ale wciąż aktualny. Chciałbym podzielić się moimi doświadczeniami i spostrzeżeniami w temacie filtra cząstek stałych.
Otóż w roku 2011 zakupiłem VW Passat B6 kombi w wersji Comfortline z silnikiem 1,9TDI PD BLS BLUEMOTION. W chwili zakupu nie miałem świadomości iż zakupiłem auto z DPF-em. Dopiero rozszyfrowując kody wyposażenia dowiedziałem się, że pojazd wyposażony jest w DPF i w pierwszej chwili trochę się przeraziłem. Oczywiście zaraz zacząłem szukać informacji jak eksploatować takie auto aby ustrzec się problemów. Auto posiada podpowiedź zmiany biegu i gdy niedługo po zakupie jadąc w miejscu gdzie zasadne byłoby zmienić bieg na wyższy dostrzegłem, że komputer nakazuje mi te biegi redukować. Pierwsza reakcja była trochę paniczna ale cóż zrobiłem to co sugerował komputer. Przy prędkości ok 70 km/h i obrotach ok 2200, 3 bieg nie był już kwestionowany przez komputer. Obserwowałem co będzie dalej komputer podpowiadał. Po przejechaniu ok 10-12km komputer zalecił mi zmianę biegu na wyższy. To dało mi do myślenia. Doszedłem do wniosku, że komputer w tym czasie aktywował proces wypalania filtra GPF. Dziś jestem przekonany , że tak to się odbywa w moim aucie. Aktualnie przebieg samochodu to 340 000 km, silnik w oryginale, turbina nie ruszana tak jak układ wydechowy. Wg mnie największym problemem nie jest sam filtr cząstek stałych lecz brak informacji dla kierowcy kiedy proces wypalania się zaczyna i kiedy kończy.
Potwierdzam u mnie jest tak samo. Wyczuwalne jest też lekkie zwiększenie mocy. Spalanie u mnie pozostaje na tym samym poziomie.
Insignia 2.0 CDTI dbając o pełne wypalanie (apka na telefon) udało mi się zrobić ( większość cyklu trasa) pomiędzy wypaleniami ponad 1000 km. Obecnie Kia Optima 1.7 crdi i masakra tj użytkując j.w max 300km ( pomiędzy wypaleniami) i to na "lepszym" dieslu, na zwykłym ok 220 km( wymiana EGR, kolektora ssącego, reg wtrysków - wszysko psu na budę) 2 warsztaty się poddały i Kia serwis też - wymień se pan filtr - wracam do benzyny.
Może objętość filtra jest mniejsza. Ale to ciekawy pomysł - czelendż - ile przejedziesz na jednym wypalaniu filtra😀👍👍
Mam dwa samochody: Volvo C30 1.6 HDi zakupiony z przebiegiem 60 tyś. km zero problemów, przy około 120 tyś nowy zbiornik z płynem. Na chwilę obecną 180 tyś km. Jeździ nim żona do pracy okolo30 km w jedną stronę. Drugie auto to Honda Civic VIII 2.2 zakupiony w Niemczech z przebiegiem 75 tyś km. Na chwilę obecną 202 tyś i nie znam pojęcia jakiejkolwiek awarii:) Tylko regularny serwis.
Opisałeś dwa auta to należą się dwie łapki 👍👍dzięki😉
Witam serdecznie, dzięki za odcinek i rozwianie pewnych wątpliwości.
Czy można prosić o odcinek o układach wtryskowych w dieslach po 2009/2010?
Na podobnej zasadzie, podać przykłady diesli z wytrzymałymi wtryskami i takimi, które trzeba raczej omijać. Ciekawym tematem są diesle, które po 2010 r. zachowały układ z elektromagnetycznymi wtryskami, które można regenerować np. w 1.7 CRDI 115KM/136KM od Hyundai/KIA.
Czy mógłbyś podać więcej takich przykładów np. diesli z Euro5, które mają wytrzymały układ wtryskowy lub który można regenerować? Wiem, że nie ma cudów, ale może jednak jest więcej przykładów niż tylko Hyundai/KIA?
Ile tysięcy kilometrów wytrzymują wtryski piezoelektryczne? Diesle z wtryskami piezo, z przebiegiem ponad 200 tys, jawią się jako potencjalne miny, biorąc pod uwagę ile kosztuje jeden taki wtrysk. Czy rzeczywiście są nienaprawialne? Czy można w razie awarii zastąpić je innymi używanymi?
Sorry, może głupie pytania, ale dopiero zaczynam swoją przygodę z motoryzacją. Bardzo fajny kanał, z dużym potencjałem. Cenię rozsądek prowadzącego.
Dzięki wielkie!
Dzięki, coś o wtryskach powstanie. Pozdrawiam.
To się nazywa troska o widza :) Dziękuję serdecznie.
Renault 2.0 DCI. Co to jest filtr cząstek stałych?
👍
Astra J. 2.0 CDTI. 90% miasto. Nie powiem że DPF w tym aucie jest bezproblemowy ale jakoś z nim żyję. Mam aplikację do monitorowana napełnienia DPF-a i wiem mniej więcej, kiedy będzie się wypalał. Staram się wtedy pojechać taką trasą żeby jak naj mniej się zatrzymywać i jechać z nieco podniesionymi obrotami. Często nadkładam drogi przez to ale do kolejnego wypalania mam jakieś 300-400 km po mieście. Jak wypadnie tak że wypala się w korku czy na światłach to wystarcza na ok. 200-300 km. W trasie mogę zrobić jakieś 1000 km pomiędzy wypalaniami.
Fajnie sobie radzisz, ale jak czytam ze planujesz trasę pod DPF to aż się chce wysłać tego posta ekoterrorystom albo konstruktorom.😂😂
Kia Optima 1,7 .2014r paliwo dostaje się do miski olejowej ,jak się nie pilnuje procesu wypalania DPF
Hyundai Tucson 1,7 crdi tragedia. Co 150 kilometrów wypalanie. Już mnie trafia podjeżdżam gdzieś a tu się zaczyna wypalanie i co. Zostawisz to się może zfajczyć. Więc przymusowa jazda. 👹
Renault Fluence 2018 kupiony jako nowy w salonie. 338 000 km .Silnik 1.5 dci .Zero problemów z filtrem dpf.
@@andrzejboc437 1.5 dci ma ten dodatkowy wtryskiwacz do dpf👍
Szczerze jedziemy od 10 lat Oplem astra H 1.9 cdti 150 km i przejechaliśmy nim 170kkm wypalanie dpf co 1tys km na paliwie premium z BP co 800 km jak zatankujemy lrenium na Moya, ale generalnie unikam tych stacji bo 3x zapalil sie check od cisnienia spalin;) dpf nadal w sanochodzie nadal oryginalny. Drugi samochód Fiat Freemont 2.0 mjt 2
Od 6 lat przejechaliśmy również 170 kkm i również brak problemów nawet nie wiem kiedy się wypala zima częściej latem rzadziej ale tankowany tylko dieslem premium ma Orlenie i BP generalnie jak dla mnie nasze samochody nie mają żadnych problemów z dpf.
C5 III 2.0 HDI 163
303 000 tys km po W-wie - zero problemów z fap, dolewka przy 185 000. Polecam
Passat B6 1,9 TDI bls 105 koni ale od kilku lat ma 135. 340tys. przebiegu i aktualnie filtr się kończy. Wypalanie prewencyjne wcześniej co 320km, teraz co 150. Podczas wypalania komputer podpowiada przełączenie na niższy bieg i moc jest trochę większa. Na szczęście nie kopci na niebiesko jak np JTD w Ducato.
@@wadysawhoppe1497 zastanawiam się bo jak jeździłem isuzu d-max i on miał wskaźnik statusu filtra to on w zasadzie zapełniał się i wypalał co drugi dzień tak co 50-100 km dosłownie. I nie wiem co lepsze czy tak często mało czy raz na 300 km ale dużo.
Nie jestem mechanikiem ale tak szukając przyczyny częstego wypalania domyślam się, że w filtrze jest już dużo popiołu i na sadzę nie ma tyle miejsca. Z różnicy ciśnień sterownik widzi że filtr jest pełny i włącza dopalanie. Co 320 km to chyba w tym modelu był bazowy interwał jak filtr był zdrowy.
Laguna 3 2.0 DCI 130ps 450kkm sprzedany lata dalej, A4 B8 Quattro 3.0TDI CCWA 270kkm i mycie filtra i kodowanie 2 wtryskow, Ix20 1.4crdi 180kkm regeneracja 4wtryski i pompa paliwa, Golf 7 2.0tdi 150ps chip na 210ps 2016 230kkm przegrzany przez zacinający termostat trzeciego obiegu cieczy chłodzacej znajdujacy sie w pokrywie zaworowej + zapchana nagrzewnica kabiny - Remont = szlify blok, głowica - sprzedany
A co sądzisz o silniku 2.2 diesel w infiniti ?
@@zenonsobkowiak3295 a to nie jest ten z mercedesa? Niby spoko, ale w tym aucie jakoś głośno pracuje.
Miałem kiedyś Mondeo mk4 z 2011 roku z silnikiem 2.0 tdci 163KM. Należy dodać że dpf tam nie był zbyt suchy. Regeneracja nie odbywała się dodatkowym wtryskiem paliwa w fazie wydechu a dotryskiem paliwa specjalnym wtryskiwaczem z grzałką umieszczonym bezpośrednio w wydechu jakieś 20cm przed dpf. Żywotność tego ustrojstwa to jakieś 110k kilometrów, dość droga rzecz to kiedyś była ale po wymianie i komputerowym wypaleniu nadmiaru sadzy po tej awarii autko latało następne 100k km bez problemów z dpf.
Pozdrawiam!
Ja miałem 140 KM. Ciekawe co piszesz - u mnie nic się zupełnie nie dzialo
@@Motokomentator
U mnie również
@@MotokomentatorTak czy inaczej jeden z najmniej awaryjnych samochodów jakie miałem. Pozdrawiam serdecznie!
A jak sie sprawuje Insignia B 2.0 CDTI 170km b20dth? Są jakieś problemy z dpf i adblue?
Mimo iż moja przygoda z motoryzacją zaczęła się ...38 lat temu ,to z 16 samochodów jakie posiadałem nie było ani jednego diesla (tym bardziej z DPF) .Niestety "postęp" mnie i tak dogonił ,mój obecny benzyniak ma wtrysk common raill ,ciśnienie wtrysku 2500 barów i filtr cząstek stałych GPF.
Dowiedz się co to jest Common rail , potem pisz komentarz
O nich tez będzie w przyszłości materiał. Najlepsze jest to, ze starsze silniki benzynowe bez wtrysku bezpośredniego nie generowały takiej ilości sadzy żeby im dawać filtry GPF😂😂😂
@@rolkibabola4629 No to ty mnie uświadom dlaczego się mylę.
@@rolkibabola4629 Czemu tak brzydko traktujesz ludzi z kanału? Wytłumacz a nie szydź. Przecież ma rację. W benzynie GDI też jest listwa wysokiego ciśnienia JAK w Common Rail diesla
@@rolkibabola4629 jest to wtrysk bezpośredni, czyli w sumie to samo co w nowej benzynie
4:40 nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale DPF to nie jest niemiecka nazwa filtra cząstek stałych, a skrót, i to po angielsku - Diesel Particle Filter.
Może dojczland particle filter 😂
A tak serio to oczywiście że z angielskiego, a fap z francuskiego (filtre à particules)
@@Rupercik85 rzeczywiscie troche sie wyrwalem bo DPF to zarowno w ang jak i DE brzmi zgodnie więc autor miał racje, ja tez tylko ze niepotrzebnie :)
@@pawek2216 tak się składa że od 15 lat pracuje w gliwickim zakładzie produkującym DPF i pierwszy raz dziś usłyszalem że to z niemieckiego. Choć produkujemy filtry zarówno dla grupy VAG, PSA, Daimlera, czy do amerykańskich sprzętów ciężkich...
Pytanko mam,czy DPF off ma jeszcze sens, czy lada moment wejdą takie restrykcyjne przepisy że auto nie przejdzie przeglądu albo byle kontrola drogowa to wychwyci?
Zależy gdzie jeździsz i gdzie mieszkasz. Generalnie będzie z tym coraz większy problem.
Ja mam Peugeota 208 1.6 HDI 92 km uważam że to jest bardzo udany silnik moc jest wystarczająca jeśli chodzi o filtr cząstek stałych to tam jest mokry słabe i po 220 000 musiałem dolać tylko fabuł ale teraz jest super znowu auto Chodzi jak nowe także co 200 000 trzeba dolać tego fabuł i auto fajnie chodzi Czy silnik 1,6 HDI jest bardzo udany według mnie bardzo ekonomiczny spalanie około 4 l
Ford Galaxy 2011r. 140KM 285tyś. przebiegu posiadam auto od 6lat i osobiście zrobiłem nim 220tyś. gdzie 85% przeplatane po autostradzie niejednokrotnie z przyczepą kampingową w 6 osób i bagarznikiem dachowym (wiec auto ma co robić) i jak na razie zero problemu z DPF
Ford Focus 1.6 TDCI rok 2013 Przebieg 190000 tyś.km głównie po mieście Zero problemów z DPF
Dokładnie - to bardzo udane auta są.
@@Motokomentator
A jeazcze bardziej 1.6 125KM wolnossacy.
Mam takiego, 300 tys km, silnik suchutki.
Eksploatacja i naturalne zużycie, poza tym jakieś pierdoly typu przegoniła kostka zasilania modułu wspomagania elektrycznego.
Spalanie paliwa 6-7l. Spalanie oleju 0,3-0,5l/10-12 tys km czyli żadne
Mam Forda C-Max 1,6 TDCI, jeździ tak jak żaden diesel nie powinien, czyli w mieście po kilka kilometrów. Po 5 latach eksploatacji i 50tys kilometrów, nie wiem czy to auto ma DPF. Pytałem znajomego diagnosty, ale powiedział że on nie ma możliwości tego sprawdzić fizycznie , a czystość spalin jest OK.
@@kubaj611 czyżby to pepe pan dziobak? Pozdro😀
@@kubaj611 z którego roku masz Forda i z jakim przebiegiem?
CR-V 1.6 i-detec 2017 175tyś km Zero problemów z DPF Ciekawe ile wytrzyma?
A co jeżeli filtr wypala się regularnie co 1200 km, ciśnienia ma dobre, gramy sadzy ciągle niskie a wydech nie jest czysty? Wypalanie przebiega niby tak jak trzeba.
Może jest jakaś mała nieszczelność we wkładzie albo gdzieś indziej odrobine spalin się przedostaje.
Mondeo V, 2.0 TDCI - suchy DPF - 130 tys km przejechane, problemów zero,
Renault Laguna 2, 1.9 dCI, FAP - 340 tys km przejechane, problemów zero
Ta laguna II to pewnie 130 KM?
@@Motokomentator nie, ja akurat mialem 110 KM ... auto zostalo w rodzinie i jezdzi dalej bez zadnych problemów
Mondeo 2.0tdci mam od 11 lat żadnego problemu z filtrem,tylko nie pokazuje kiedy się wypala,brak kontrolki
niestety opel nie ma kontrolki wypalania takiego filtra...mowie o astra j
1.6cAyc dobry silnik dopuki dpf sie nie skonczy to filtr ktory predzej czy pozniej sie skonczy , a jak juz go wytniesz programem to sie zaczyna zabawa z calym silnikiem , przypuszczam ze z 2.0 tdi cr jest pobodnie
Insignia b 2.0 , 2019 rok, dwa czujniki nox do wymiany, obecnie 115 000 wypalanie dpf co 180 km, chyba sprzedam ten szrot
Opel insignia A 2.0 cdti 170ps polift 2016r obecnie 245 tys km. Brak jakich kolwiek problemów z dpf-m, ale proces wypalania został zmieniony w stosunku do przedlifta
Ten polift jest bardzo dobry - to już silnik GM Powertrain. Cichszy, mocniejszy i bez problemów z uszczelką smoka. Ale troszkę droższy w naprawach. Pozdro👍
Jest adblue?
Jest niestety 🙄
Adblue faktycznie jest ale ogólnie też bezproblemowo. Dwa może trzy razy wyświetlił się błąd od adblue, ale bez żadnej ingerencji sam zniknął i do dziś jest ok
Jestem ciekawy ile ludzi w Warszawie sie zatruło w pożarze Hali , tyle dymu co poszło w powietrze nawet przezrok auta tego nie wytworzą razem z kominami
2.0 diesel od PSA w np. fordach po 2010 roku z filtrem suchym. Brak problemów eksploatacyjnych. przynajmniej u mnie.
Potwierdzam.
1.6 hdi 2011r to samo odpukać zero problemów
Też potwierdzam.
Podpinam. Mam 120kw/163km, zero problemów
A diodę sygnalizująca wypalanie dpf-a już zamontowałeś ?
Focus mk4 2.0 Ecoblue z adblue 2020r . Cykl mieszany .Wypalanie średnio co 900km . Nie mam najmniejszych problemów z tym dpf .
Zafira B 1.9 120 koni. 2007 r.
Wypalanie to tragedia. Smród, za autem siwo i chodzi jakby miał się rozlecieć. Dpf kaput przy 290 tysiącach.
Aktualnie Astra K 1.6 110 koni 2017 r
Bardzo częste wypalanie nawet co 50 km tryb jazdy mieszamy.
Niestety częste wypalanie jest głównie przez aktualizacje softu. Przebieg 132 tysiące i będę na dniach sprawdzał stan dpf. Nad offem nie myślę, bo boje się , że będzie to sprawdzane na stacjach diagnostycznych 🥺 a chciałbym, bo ekologia ekologią i nie rozumiem dlaczego muszę jeździć i wypalać ( spalać paliwo i robić km ) gdzie myślę, że bez tego dpfa wyszłoby na to samo. Jak się mylę proszę mnie poprawić.
@@jerrykorzeniowsky934 tak - masz racje. Ciekawe czy ktoś liczy ile ludzie jeżdżą ekstra żeby wypalić DPF👍
Ja przejechałem moim kangurem 1.5 dci 505000 i 2x wyoslalem u mechanika filtr. Teraz musiałem zmienić wtryski po 520000. Koszt...... Pozdrawiam Romek z wejherowa
No dobra , jeszcze są włoskie auta .
Fiaty maja zwykle suchy filtr i działa tak sobie - podobnie jak w oplach. Alfa - te nowe w giuliach - działają nieźle, w starszych - kiepsko.
ja mam vectre c 1.9 120km od 3 lat obecnie 255tys przebiegu dpf oryginalny wypala sie co okolo 350-400km w mieście i okolo 1000km w trasie
zadnych problemów
Ds5 2.0hdi 163, bez problemu wypalanie co 800 km
Który rok mam Ds5 2015 też 2,0hdi 102tys przebiegu
A coś na temat silnika Isuzu 1.7 CDTI w oplach ?
Stara , sprawdzona konstrukcja. Znajomy ma w astrze IV i jest zadowolony ale niestety filtr cząstek musiał wyłączyć bo się nie dało jeździć. Nawet po trasie się zapychał.
Miałem forda fiestę 1,4 co jakis czas sie wypalal bezproblemowo. Włączał sie wentylator to już wiedziałem ze się zaczelo. Nieraz parę minut na postoju i po wszystkim.
@@adam19595 w Peugeocie 207 1.6 hdi nawet nie czuje ze jest filtr
@@MotokomentatorWłaśnie córka jeździła takim. Pytam jej, czy wypala się jej DPF a ona a co to jest😂
Posiadam Peugeota 407 2.0 hdi z fapem. Przebieg 309 tys. Zero problemu😊. Pozdrawiam.
Hej, a jak oceniasz ten dość długi i niski przód samochodu? Z jednej strony bardzo mi się podoba to auto - jeździłem kiedyś testowym kombi. Z drugiej strony ciężko się nim wjeżdżało na chodniki żeby zaparkować.
@@Motokomentator No mordkę ma długą 😄. Unikam jak ognia parkowania przodem. Krawężniki i jak naprzeciwko coś stanie ciężko wyłamać auto. Tyłem zdecydowanie lepiej. Jest wysoki i jak ryjka wysuniesz to już się ładnie wyjeżdża. Poza tym przewygodne auto,jeśli chodzi o klasę. No i podstawa...jak dbasz,tak masz😄. Pozdrawiam. Aha. Sedan ma ładniejsza bryłę kombi zaburza linie. Ale to subiektywna ocena.
@@arekziolko9729 Dzięki, tak z tą linią masz rację, pozdro!
Opel astra cdi 1.7.fajne autko ale nie można tym jeździć po mieście. Komunikat z komputera pokładowego żeby kontynuować jazdę przed wjazdem na zakład pracy irytuje.Wypalenie to20 min spoznenia.Najgorsze są niskie temp.Mam auto w serwisie wycinam.Pozdrawiam
Tylko co potem, jak wejdą zaostrzone kryteria badań technicznych i nowe wyposażenie na stacjach. SKP?
Wg mnie DPF to angielski akronim od: Diesel Particulate Filter
Co z dodatkami do paliwa obniżającymi temperaturę spalania sadzy reklamowanymi jako "do DPF" i użytymi w aucie z suchym filtrem?
Zobaczę, zorientuje się. Tez sprawdzę jakie jest dawkowanie eolys a ile wlewasz dodatku z butelki. Wiem ze tunap chyba tak się to nazywa ta firma robiła niezłe dodatki. Pozdro👍
@@Motokomentator
Regularnie dodaje co 2-3 zbiornik preparat z Liqui Moly do swojego S Maxa 2.0 140KM i wypalanie DPF jest co ok 700km. Koszt ok 45 zl. Auto lata 95% trasa.
@@marekp.8737 Tak zalecają, tylko to tak jakby samochód spalał dodatkowe pół litra paliwa na 100km. Prof.Chris robił kiedyś test tego dodatku i potwierdził jego skuteczność. Sam używam przy 2-3 razy w roku.
Czy Mercedes A-klasa 2.0 Diesel 81 Ps maja turbo? Ponadto, tez uwazam , ze to sa bardzo fajne auta do jazdy w miescie. Pozdrawiam
Wszystkie te a-klasy w dieslach mają turbo. Tylko ta najsłabsza ma chyba 5 biegów a te dwie mocniejsze 180 i 200 6 biegów. Przed zakupem trzeba uważać na korozje i mieć mechanika co ogarnia wyciąganie silnika bo tam jest bardzo trudny dostęp. Ale główna zaleta to bezpieczeństwo pasażerów. Siedzą dość wysoko co redukuje ryzyko obrażeń miednicy w zderzeniach bocznych. A z przodu - silnik się chowa pod podłogę jak jest dzwon. Jeszcze jeden minus - dość sztywne zawieszenie i mały prześwit. Ale ja miałem to auto dwa lata i byłem zadowolony choć serwis był drogi.
@@Motokomentator slyszalem , ze te auta po 2010 byly cynkowane? Auto dla osb , ktore nie robia duzo kilometrow. Jak zajdzie potrzeba naprawy , to mechanik powinien wymienic takze czesci . ktore sa jeszcze dobre ,ale moga wkrotce sie zepsuc . Dlategotez mysle rownierz , ze naprawy powinien robic mechank , ktory ma doswiadczenie z tymi autami
@@witold3179 ja miałem 2005 rok, w rodzinie jeździ 2008 - oba bez rdzy, choć te starsze właśnie rdzewiały. Co do nowszych - nie wiem jak z cynkiem. Ja jestem mechanikiem, ale już nie prowadzę warsztatu od dawna i swoją a klasę oddawałem do mechanika wyspecjalizowanego w mercedesach który bez problemu robił a klasy. To najlepsze rozwiązanie. Może droższe na początku ale ostatecznie wychodzi najtaniej bo nie płacisz po dwa razy. Myśle ze niedługo wrzucę film o tym aucie na kanał. Pozdro👍
@@Motokomentator dzieki pozdro
Ja mam skoda superb 2 2015rok.2.0 TDI CR.dpf porażka ciągle coś.mechanikowi ręce opadają.
Panda 1,3 mjet 340k i śmiga jak zła ale Kijanka 1,6 crdi 60 k to już dwa razy się obświeciła .
Mam Audi A4B8 2.0CAGA z przebiegiem 330.000 km i odpukać nie mam problemów z DPF 😊
BMW e60 2.5 diesel zero problemów z filtrem
Dzięki 👍
DPF - Diesel- partikel- filter🖐
Genau😀👍
@@Motokomentatorbzdura, to tylko przypadek, bo nazwa pochodzi z angielskiego (Diesel Particulate Filter). 😂
1.5 dCi 2014r megane, 260tkm, jazda głównie na krótkich dystansach - ŻADNEGO problemu,
Elegancko pominięte auta włoskie... 😅
@@Red_Ford ale nie celowo. Tyle ze tez Włosi nie zrobili niczego szczególnego - zwykle suche dpf-y a co do niezawodności to raczej takie nieszczególne. Jak jeździłem bravo 1.6 to co chwile sie świeciła kontrolka ze coś z nim nie tak.
@@Motokomentator No ok, nie kłócę się bo miałem ten nieszczęsny ekologiczny wynalazek w poprzednim włoskim aucie i wiem czym to pachnie przy okazji typowo miejskiej eksploatacji. Dlatego teraz tylko noPb + LPG.
@@Red_Ford dzięki, pozdrawiam👍
1.6 hdi, 240 000 i bez żadnych problemów...
A ile koni w tym 207 ? 1.6 ile KM
Tu się zdziwisz bo tylko 90. One normalnie nie miały filtra, ale ten ma bo to była wersja na jakiś inny kraj i to jest silnik 110 ograniczony programowo do 90 km i ma filtr. Sprawdzałem w ASO po numerze VIN i właśnie tak jest. Nawet turbo ma z wersji 110.
@@Motokomentator to ten sam silnik ci w Focusie 2. 1.6 tdci 90 KM, lub 109. 90 KM nie miały DPF i dwumasy też chyba nie.
BMW X5 E70 35sd zero problemów z DPF
Mercedes B klasa 2.0 cdi dobra jednostka bez problemu
Dokładnie. Jak coś padnie to drogo, ale tak to pancerny i szybki samochód. Zwłaszcza jak masz 14o KM.
Opel Movano ok
Megane 3 1.9 dci 130 kM 270000 km przebiegu euro 5, brak jakichkolwiek oznak zużycia i wypalania filtra cz. st., filtr fabryczny niegrzebany soft, użytkowanie głównie w mieście.
Kia ceed 2011 crdi 240 . tys .ok chyba nawet nic nie wypala
Peugeot 508 2.0 HDI 163@200 KM, 2012, nalot wg. drogomierza 260 kkm, FAP, głównie jazda miejska "wokół komina", ale zawsze z doprowadzeniem silnika do temperatury roboczej, "wypalanie" FAP co 550-600 km, kontrolowane za pomocą aplikacji... FAP ;) Tymczasem żadnych problemów.
Dzięki. Fajny samochód. Niby taki niepozorny, ale cichy i wdzięczny. Pozdro👍
Sportsgex1,7 crdi , 20 tyś temu mycie dpf w boschu, wypala co 80- 100 km. Masakra. Nikt nic nie potrafi zaradzić. Wszystko sprawdzone niby jest w normach.....
@@HermanPul faktycznie często. Ale jak w Isuzu miałem monitor filtra to w zasadzie bez przerwy się lądował i wypalał. Średnio cykl co 300-400 km. Miał niewielką pojemność .
1.5 hdi w fordzie...dramat. adblue i smród podczas wypalania zcina z nóg. Ekologia😄
1.5 hdi jest niestety gorszy od 1.6 hdi
Teraz w Niemczech jest afera z przeglądami tych samochodów. Nie przechodzą badania okresowego ze względu na sadze w spalinach.
Jest jeden przepis niezaleznie od marki🎉diesel musi jedzic w trady a nie krotkie odcinki codziennie...jezdzac w trase nawet nie zauwazysz wypalania chyba ze ci sie komunikat wyswietla jak np w alfa romeo...i tylko auto ciut kopci na bialo wtedy...ale kupienie diesla z gpf i jazda po miescie to jest dramatyxzny pomysl 😢😢😢
2.0 HDI Z FAP filtr działa idealnie, wystarczy dolać po taniości eolysa raz za ruski rok i działa bajka.
Renault, dacia , filtr działa bez zarzutu, filtr mokry, bezobsługowy, z wtryskiwaczem
Renault nie ma mokrego filtra
@@presio1tak , nie mokry, ale jak paliwo jest wtryskiwane to jest wilgotny?
@@radoslaw8444 🤣
Dla mnie fakt że paliwo dostaje się do oleju silnikowego podczas regeneracji jest po prostu niedopuszczalne! Jeżdżąc po mieście Sprinterem 2017 90tys przebiegu. Zmieniam olej co 3-4tys km z powodu zbyt wysokiego stanu oleju. 2 litry za dużo!!! Czyli co? Kupuje specjalny olej za 500zł+filtr+wymiana po to żeby jeździć na gnojowicy pomieszanej z dieslem? 😡
@@Boxer4ever a najlepsze ze producent się nie poczuwa do odpowiedzialności a ekolodzy udają ze nie ma problemu. Ewentualnie obciążą Cię w przyszłości kosztami naprawy tego gówna.🤷♂️
@@Motokomentator co więcej, mój poprzedni van spalał 10-10.5l, nowy 13-13.5l. Ta sama trasa, to samo tempo.
Ford Mondeo 1.6 Mk4 - Super, Opel Astra H 1.7 CDTi - tragedia
Sam znam użytkownika z astrą 1.7 w której nie dało się jeździć z filtrem
Peugeot 5008 2.0 hdi 150KM. Przy jeździe 50/50 miasto/trasa generalnie myć filtr muszę co 2-3lata. Cholerny dziad potrafi się zacząć wypalać w mieście nawet, jeżeli dzień wcześniej był na trasie kilkaset km... Eko syf 🤮
Do pracy mam ok 7 km w jedną stronę i też regularnie zdarza się, że wypalanie zaczyna się na ostatniej prostej przed domem...oczywiscie robię wtedy kolejną rundę na obwodnicę ok 7 km... co za ekologia 😂
Następny samochód to będzie benzyna - 2.0 hdi to super silnik, ale pseudo ekologia go dyskwalifikuje w moim trybie jazdy (rocznie ok 15 tys km)
Wiem, że nowe turbo benzyny też mają filtry cząstek, ale temp. spalin w silniku benzynowy jest wyższa niż w dieslu i to wypalanie szybciej i łatwiej zachodzi.
Jeżeli chodzi o wielkość cząstek stałych, to właśnie silniki turbo benzyna z wtryskiem bezpośrednim dopiero sieją mikrocząsteczkami rakotwórczej sadzy, że te z diesla się chowają... Ale to diesle są "be" 😆
Niestety masz racje z tymi cząsteczkami w downsizingowych benzynach. Tez mam takie informacje z wiarygodnego źródła. Najpierw zrobili downsizingowych żeby było ekologicznie potem się okazało ze jest lipa to teraz dodali GPF-Y😂😂😂
Masz uszkodzony silnik w tym dieslu, najprawdopodobniej wtryskiwacze wymagają czyszczenia oraz płukanki swoje też będzie robił brudny EGR dlatego filtr ci się wypala zbyt często
Audi a4 2.0 tdi bez adblue eksploatowany głównie w mieście brak problemów
Pewnie wszystko wycięte
@@tombouu 😂😂😂
@@Motokomentator to przestępstwo dla środowiska i prawa, więc uchodzi póki co na sucho.
hyundai i40 - 1.7 crdi, ciągłe problemy z DPF.
Ponieważ Najpierw trzeba naprawić silnik
Jeżeli chodzi o DPF to super zachowuje się w mercedesie z silnikiem OEM 642 czyli 320 CDI i podobne- tam sie nic nie dzieje
Psa peugeot508 sw 2l polecam dbam i jeżdżę
@@leszekfolgier5479 👍
Napisz do naukowego bełkotu. Niech sprawdzi.
W sensie o tych cząstkach? Dobry pomysł.
Nieporozumieniem jest mówienie o filtrach DPF, fap czy innych jakby to było jakieś rozwiązanie mające coś wspólnego z ekologią. Nawet określenia typu ekosciema to również, pewnie niezamierzone, wpisywanie się w trend łączenia tych "rozwiązań" ze słowem eko, ekologia itp. Zamysłem twórców nie było jakieś tam zmniejszenie emisji czyli rozwiązanie pro/pseudo ekologiczne. Cały sposób działania, razem z procesami wypalania, czyszczenia, potem regeneracji, prania czy to tam jeszcze pokazuje jasno, że chodziło tylko o przeniesienie tej emisji z miast na tereny pozamiejskie. No i tyle. Cała reszta to marketing, bełkot i bzdury, na które szkoda śliny i tlenu - a propos.
😢notabene nie a propos😂
@@luckyluke4435 a propos klimatu
Alfa giulia 2,2 żadnych problemów
Hyundai Tucson 1,7 crdi tragedia. Co 150 kilometrów wypalanie. Już mnie trafia podjeżdżam gdzieś a tu się zaczyna wypalanie i co. Zostawisz to się może zfajczyć. Więc przymusowa jazda. 👹
@@adam19595 znajomy tak miał z insiginią. Lubił to auto ale się poddał i kupił benzynową starą Hondę. Pali dużo ale mniej jeździ bo nie musi jeździć co tydzień w trasę na wypalanie filtra.
I chyba też tak zrobię z tym Hyundaiem. Lubię go , mało pali ale momentami a jest tych momentów sporo trafia mnie. Chyba następnym będzie benzyna.
Moim zdaniem Honda Accord 2.2 DTEC.
Ale w sensie dobry czy zły? :)
dobry dizelek 1.6 tdi ea288 bo mam i pomyka a zly vectra c bo juz go nie mam.Dal tak popalic, ze bluzgac moglbym tylko bez konca.
Co ty gościu za głupoty opowiadasz, że w Vectrze C dpf był szrotem. Ja kupiłem w 2010roku 3 letnią vectre 1.9 cdti 120koni z dpf i po 13 kolejnych latach mojej eksploatacji głównie w mieście z tym filtrem nigdy nie miałem z nim problemów. Jak się włączyła procedura wypalania i wypalałem go choćby na postoju nigdy nie przerywając procesu. W 2023 roku sprzedałem auto i jeździ i klienta cały czas z orginalnym filtrem.
@@jacekkania2350 cieszę się ze miałeś taki egzemplarz. Fajnie że wrzuciłeś taki komentarz. Pozdro.