Mam już ponad trzy lata 1,3 Tce w Kadjarze i...teraz sobie przypomniałem że jest tam GPF 😁. A tak poważnie, to do tej pory byłem przekonany że procedura wypalania jest podobna do diesla i sprzyja jej np. forsowna jazda autostradą .Dobrze dowiedzieć się czegoś nowego .
Hyundai 1.6 GDI M-hev. po ok. 14-15 000km zapaliła się ikona gpf.Zgodnie z instrukcją powinna zniknąć po ok.20-30 minutach jazdy na IV lub wyższym biegu z prędkością minimum 80km/h. Nie zniknęła mimo iż jechałem tak jakieś 40 minut. Następnego dnia jechałem do Warszawy(ok. 60 km)Dopiero na powrocie z Warszawy ikonka zgasła - sumarycznie po przejechaniu jakiś 120-130km
Skyactive G 2.5L urzekł mnie od razu (CX-5 KF). Zawsze cieszę michę, gdy prowadzę i lubię jeździć bez radia. Świetny dźwięk silnika, a przy tym wygłuszenie od otoczenia. Kiedy trzeba, to i da radę dynamicznie przyśpieszyć, moment wystarczający, zwłaszcza po wkręceniu na 3-4 tys. obrotów. Myślałem nad gazem, ale o dziwo w trasie 6-5-7L, a w mieście 7.5-8L, więc jak na takie duże auto spalanie zdecydowanie jest ok :)
@@-xYz--nk1gm Tak i działa to sprawnie. Jedynie chwilę musiałem przyzwyczaić się do tego, że jeżeli chcę przyśpieszyć po jednostajnej jeździe, np. do wyprzedzenia, to muszę wcześniej lekko docisnąć gaz, żeby wybudzić dwa uśpione. Inaczej trzeba czekać chwilę zanim wyraźniej ruszy do przodu. Nie instalowałem gazu i jak na razie nie będę z tą ekonomiką.
Z tym zubożaniem mieszanki to też tak nie do końca, bo przez zdecydowaną większość czasu silniki benzynowe pracują na mieszance stechiometrycznej benzyny (14.7:1), i jest to punkt, w którym spaliny osiągają najwyższą temperaturę, dodawanie lub ujmowanie paliwa spowoduje tylko spadek temperatury. Dopiero jak silnik wejdzie na większe obciążenia, to wtedy pracuje na mieszankach bogatych, i wtedy dopiero ujmowanie paliwa (czyli zbliżenie się do 14.7:1) zwiększy temperaturę spalin do takiej, która pozwoli wypalać filtr. Dlatego zaleca się przyspieszanie i zwalnianie do wypalania GPF, aby wygenerować większe obciążenie dla silnika i dać możliwość sterownikowi podniesienia temperatury spalin poprzez zubożenie mieszanki bogatej potrzebnej przy większych obciążeniach. Po prostu do wypalania GPF potrzebne są duże obciążenia silnika, a nie duże obroty, czyli przyspieszenia, jazda pod górę, jazda z dużą prędkością lub kombinacja wszystkich.
10 lat sprzedaję samochody poleasingowe, za te 10 lat mieliśmy jeden problem z DPF w Oplu Insignii. Z koncernem VW, Skoda nigdy, a sprzedaliśmy tego tysiące. Problemy są częściej z samochodami koreańskimi jak Kia czy Hyundai, szczególnie skrzynie DCT i filtry GPF.
Miałem filtr DPF w Touranie rok 2007. Wiem, że to nie GPF ale wszyscy mi mówili, że zaraz po zakupie będę szukał mechanika, który go wytnie i zmodyfikuje oprogramowanie silnika. Samochód sprzedałem jak miał 17 lat, zrobiłem nim 150 tysięcy kilometrów, a poprzedni właściciel 110 tysięcy kilometrów. Przy przebiegu 260 tysięcy kilometrów cały czas była jedna turbina, ten sam zestaw pompowtrysków, filtr DPF.
Mam w Hyundaiu 1.0 100KM. Jeszcze mi się ta kontrolka nie zapaliła, jednak na liczniku nie ma jeszcze nawet 3k km. Kupując auto nie słyszałem, że w tych autach jest taki problem z tym. Jeżdżę głównie po mieście, więc bardziej obawiam się wpływu na kondycję sprzęgieł w skrzyni. O tym, że filtr jest wiedziałem, jednak tego uniknąć się już nie da. Zobaczymy jak to się będzie zachowywać w przyszłości. Na razie jest gwarancja i to mnie jakoś pociesza. Super odcinek. Bardzo przydatny. Do tej pory sądziłem, że działa to tak samo jak w silnikach diesla. Więc bardzo mi się przyda ta wiedza. Dzięki.
@@Motokomentator Dlatego zdecydowałem się na zakup w tym roku. Raz z obawy przed rosnącymi cenami aut, a drugim powodem były właśnie te kombinacje z nową normą. Zobaczymy jak to będzie się sprawować. Przy okazji będę wspominał w komentarzach, gdy coś ciekawego się wydarzy z tym autem.
@@PaweKomorowski-hr7di Oczywiście. Zresztą - nie mamy już nic innego - no chyba, że stać Cię na miejskiego elektrycznego SUV-a który waży 2,5 tony, kosztuje 250-300 tys. zł i ma latem zasięg 320 km :) Pozdro!
Ciekawy materiał-jak zwykle 😋 W dieslach jest jeszcze trzeci system zwiększania temperatury spalin-przepustnica na układzie wydechowym, za dpf-em (nowsze diesle Renault, np 1.5dci w Megane 4) Silniki z gpf-em i LPG emitują od kilku- , do kilkunastu razy mniej cząstek stałych w czasie pracy na LPG Pozdrawiam
FAP(mokry DPF w klekotach) też bezproblemowo wypala się w mieście. także stojąc w korku. Podczas jazdy wystarczą 3-5 kilometrów do wypalenia. No i temperatury filtra są zauważalnie niższe niż przy suchym DPF. Niestety wypala się kilka razy częściej niż suchy DPF
Przejechałem już 170 tys 2.0 tsi z GPF. Parę razy tak miałem, że auto było zduszone, paliło 10 litrów przy jeździe 60km/h. Na początku nie domyśliłem się, że to musi być GPF. Nawet serwis przez tydzień zastanawiał się co jest (to był 2020 - jeszcze była to nowość w benzynie). Wystarczyło wziąć auto na autostradę, dwa lub trzy przyspieszenia 80-200 i wyhamowanie silnikiem ponownie do 80. Teraz po prostu co okazję w miarę możliwości na autostradzie przyspieszam agresywnie parę razy i od 100tys nie powtórzyło się to. Także można uznać GPF za bezproblemowy. Aktualnie jeżdżę dieslem z BMW. Auto czasami wypala się pod domem, ale wychodzę z założenia, że to auto jest dla mnie a nie ja dla niego i nie będę jeździć jak szaleniec żeby się wypalił. Pozdrawiam
nikt nie każe ale pamiętaj że w klekocie przerywanie wypalania do spory przyrost ropy w oleju. szczególnie przy suchym DPF przy którym w dodatku wypalanie trwa bardzo długo
A teraz na temat. Mam 1.5 tsi z GPFem. Nawet nie wiem czy sie wypala, czy nie. Szczerze to nie wiem nawet ze ten filtr mam. Dla mnie GPF z VAGa jest bezproblemowy. Dosam jeszcze, ze mimo dwuznacznych informacji rozwazalem montaz lpg z dotryskiem benzyny. Dla mojej jazdy 12-15 tys km instalacja zwracala by sie teraz przez prawie 3 lata, ale ze zamierzam jezdzic autem jeszcze co najmniej 10 lat, to i taak by sie zwrocilo. Powstrzymuje mnie gwarancja i kwestia co z cenami po grudniu czyli embargo. Prawie sie gwarancja skonczy i zobacze jak ceny wzrosna. To info o gniazdach zaworowych jest dla mnie dodatkowym plusem jesli chodzi o lpg. Dodam tylko ze mam zrobione 52 tys km.
@@mandragor-81wypalało się raczej napewno. Saturday car ever miał superba z tym silnikiem i miał kontrolkę gpf. Zakładam że to jak w dieslu, 3x możesz przerwać zanim pojawi się kontrolka. A z racji wyższej temperatury spalin w benzynie masz dużo łatwiej wypalić niż w dieslu i stąd tego nie zauważasz.
Jest kontrolka GPF w grupie VW jeśli silnik ma GPF np. wszystkie 1.5 tsi itd. Ale co to ma do rzeczy, że jest kontrolka? Filtr jest całkowicie bezproblemowy, wypala się podczas codziennej, nawet tylko spokojnej jazdy bo spaliny mają b. wysoką temp. ze względu na sposób pracy TSI.
mam samochód benzynowy z filtrem GPF już 6 lat i jedyna rzecz świadcząca o obecności tego filtra, którą zauważyłem to końcówki rur wydechowych idealnie czyste od środka. Poza tym żadnych objawów istnienia tego filtra nie widziałem
Mam GPF w Daci z 1.0 Eco-g czyli wtrysk pośredni z LPG i gdybym się tym nie interesował to wcale bym nie wiedział że mam ten filtr bo nie miałem do tej pory żadnej informacji o jego wypalaniu czy zapchaniu. Zobaczymy jak będzie po większym przebiegu bo na razie to tylko 12k km.
Tez mam GPF i nie mam zadnej kontrolki. Ale jestem prawie pewien, ze komputer rejestruje zdarzenia zwiazane z GPF, a tez wiem, ze jak go przegonie po obwodnicy, to pozniej jezdzi lepiej
bo nikt poza JEDNĄ toyota NIE MA KONTROLKI WYPALANIA. i nie ma jej od pierwszych filtrów DPF czyli gdzieś od 2007 roku. masz jedynie kontrolkę OD AWARII
@ bzdura - jeździłem isuzu D-max i on na wskaźnik zapełnienia filtra DPF. A Kia ma kontrolkę zapełnienia GPF i działa na dwóch poziomach zmieniając sygnał.
Mój Hundai Tuscon 2021 po 3 misiącach z salonu GPF się zapalił... No ale przegoniłem autostrada 200km i przepaliło a teraz jeżdżę bardziej dynamiczniej i jest ok tylko musze w zimę jeszcze dodatkowo jakieś 2 razy przegonić na autostradzie..
@@kloszi mojej znajomej tez palil sie GPF w Tusconie 1.6 turbo. Troche mi glupio bylo, bo jej polecilem zakup Huindaia z tym silnikiem. Ale chyba sie uspokoilo, albo moze jakas akcja serwisowa byla ? Nie dopytuje sie.
W grupie vag nie mam problemu z GPF, wypalanie co 4-8 tys km. Jak ktoś jeździ wokół komina po 2km dziennie max jedynie może się zapalić po czasie. Wystarczy rozpędzić się do 80-90 km/h i puścic gaz na biegu, 2-3 razy i wypalony. Nie mam problemu jak w Koreańskich. Problemy pojawiają się po chiptuningu. W 2.0 tfsi notorycznie dlatego najczęściej się go tunerzy pozbywają. Po chipie notorycznie dochodzi do jego nadtopienia i problemu z kontrolką. na serii nie ma.zadnych problemów.
Dacia 1.0 Tce zasilany LPG, 2021 rocznik czyli powinien mieć GPF, przez 3 lata 80 tys. km. nie pamiętam żeby kiedykolwiek zaświeciła się kontrolka wypalania GPF. Żółtą lampkę zauważyłbym na pewno, więc jestem pewien że się nie świeciła 😆
bo się w żadnym samochodzie nie zapali BO JEJ NIE MA. jedynie toyota ma JEDEN model z kontrolką wypalania filtra jak i wymuszenia jego wypalania - klekot. żaden inny samochód takich kontrolek NIE MA
Mam GPF w 500x 1.0 - 120 KM. Przebieg 53 tys. i do tej pory gpf istnieje bezobjawowo. Nie zauważam wypalania, żadnych problemów. Kontrolka nigdy nie dała o sobie znać.
Małe sprostowanie Eco-G to silnik mpi z gazem fabrycznym i nie ma GPF ( na PB ma on 90KM a na LPG 100KM) on ma katalizator SCR.. Jest jeszcze silnik 1.0 TCE 100KM na PB bez LPG i on ma GPF i żeby było śmieszniej ma on hydraulikę zaworową, to taki 1.3Tce bez jednego gara😜😉
@@grociu85 dokładnie to wyjaśniłem na filmiku z 28 marca - przedstawiłem obie wersje tego silnika i pokazałem zdjęcia różnic o których piszesz. A co do GPF - skad masz swoje informacje - akurat zamówiłem takie auto i mam mieć GPF. Może jest różnica w rocznikach. ?
@@grociu85 o - już sprawdziłem to jeszcze raz - od 2020 ma na pewno filtr cząstek - możliwe ze miałeś dane z innego rocznika. Pozdro, dzięki za czujność - bardzo ważne są takie komentarze. Pozdro👍👍
@@Motokomentator To teraz przybiłeś mi gwoździa... mam DD2 z 23r październik i byłem przekonany, że niema GPF bo to pośredni wtrysk a tu jednak ... muszę jutro po robocie dokładnie obejrzeć katalizator czy ma czujnik różnicy ciśnień.
@@mariuszklein1805 obstawiam ze tak - ale ręki sobie nie dam uciąć. Może ktoś z Widzów się wypowie. Tak jak powiedziałem - po 2018 zaczęli montować często a po 2012 - prawie we wszystkich. Pozdro👍👍
@@mariuszklein1805 1.0 tsi to GPF jak juz. DPF to w dieslu. W benzynach czy dieslach VAG najczesciej nie masz kontrolki wypalania. Byly takie dinksy zapinane do gniazda diagnostycznego na BT (takie proste obd11) do odczytu bledow itp. Do tego byl program pokazujacy w telefonie stan napelnienia filtra DPF w dieslu i jak sie wlaczalo wypalanie to pokazywala grafika, ze sie wypala. Ja to nawet kupilem, bo rozwazalem zakup diesla, bo po aferze dawali wieksze upusty niz na benzyna. 1.6tdi DSG wychodzil mnie z fabrycznym webasto tyle samo co 1.5tsi DSG. Ale jak zobaczylem kolege stojacego pod peaca i czekajacego na wypalanie DPF to kupilem benzyne.
ludzie zapamiętajcie!!! ŻADEN SAMOCHÓD NIE MA KONTROLKI WYPALANIA FILTRA I NIGDY JEJ NIE MIAŁ!!!! (jest jedna toyota terenowa w klekocie z kontrolką wypalania i przyciskiem wymuszania wypalania - JEDNA)
@@user-re7cq3wy6r skąd takie twierdzenie? Jeździłem isuzu d-max i on ma normalny wskaźnik zapełniania się filtra dpf oraz jego oczyszczania. A np. w Kia kontrolka sygnalizuje zapelnienie filtra i w zależności od tego czy miga czy swieci na stałe trzeba albo wypalać filtr podczas jazdy albo jechać do seriwisu.
Świat stanął na głowie. Najtańsza marka budżetowa może pochwalić się jednym z lepszych małych silników. A jej protektor(Renault) nigdy przecież z jakości nie słynął, choć dobre silniki potrafił robić.
nawet sławetny 1.9dci był bardzo dobrym silnikiem a jedynym jego problemem byly interwały olejowe renault - 30kkm....volvo już zalecało 15kkm i 400 tysiaków takim silnikiem zrobiłem. tylko turbo regenerowane i wymieniany termostat
@@remedypitwydaje mi się że gpf nie jest tak łatwo zatkać jak dpf, jednak specyfika działania benzyny jest inna od silnika diesla, ale mogę się oczywiście mylic. Pozdrawiam
A jak się ma obecność filtra Gpf do przedostawania się benzyny do oleju i ewentualnego spadku właściwości smarnych? Na Jagodowy Tv temat był poruszany, francuski koncern zbytnio nie był zadowolony z jego publikacji i wniosków 😁 oddawał ktoś z tutaj zgromadzonych olej do analizy po np. 5 tysiącach kilometrów? Obecnie mam auto na katalizatorze i mam świadomość że prędzej czy później skończy się zakupem czegoś z tym filtrem.
Benzyna w oleju to raczej efekt start/stop. Tuz po rozruchu idą większe dawki paliwa, zwłaszcza na zimno. Podczas jazdy przy dopalaniu GPF-a dawki są zmniejszane, aby zubożyć mieszankę i w ten sposób podnieść temperaturę spalin. To ten sam efekt - jeśli instalacja gazowa jest zbyt oszczędna i daje małe dawki gazu - zubaża mieszankę, podnosi temperaturę i wypala zawory. Pozdro!
@@Motokomentator Dzięki za porcję ciekawej wiedzy. Chłopaki z Jagodowy Tv z kolei doszli do wniosku że po rozruchu silnika sterownik ładuje więcej paliwa by rozgrzać filtr gpf. Jeśli mnie pamięć nie myli to robili nawet testy oleju i sam właściciel kanału bardzo często go zmieniał przez dużą zawartość benzyny. Według nich, po usunięciu gpf'u i remapie sterownika problem ustąpił. Temat o tyle ciekawy że właściciel kanału twierdzi, że producentowi pojazdu jego badania i wnioski były wybitnie nie na rękę. Pozdrawiam również! 😉
nie ma takiego problemu bo w przeciwieństwie do diesla nie ma potrzeby dodawania większych dawek paliwa! w dieslu ten problem jest największy przy SUCHYCH filtrach DPF gdzie wypalanie trwa kilkanaście kilometrów i w zasadzie nie ma szans na prawidłowe wypalenie w mieście (jak w przypadku mokrego filtra DPF (FAP) ludzie gaszą silnik a nadmiar paliwa (bo wypalanie się nie skończyło) spływa do michy
Odnośnie mazdy i jej sposobu na wszystko, czytałem wywiad w zeszłym roku bodaj, w którym inżynier procesu z mazdy właśnie wyjaśniał, dlaczego w silnikach tego koncernu stosuje się filtry cząstek stałych (ropa i benzyna). Powiedział o coś w tym stylu - łatwiej jest nam, czyli Mazdzie, dostosować się do trendów w motoryzacji (chyba chodziło o Europę) niż tłumaczyć się z tego, że nie stosujemy pewnych rozwiązań. Innymi słowy silniki mazdy są w stanie sprostać wymaganiom euro 6 (chyba), ale koncern dla "świętego spokoju" daje te filtry, bo inaczej wzbudził by niezdrowe zainteresowanie mediów, "ekspertów" i podejrzenia o jakieś machinacje ( tu kłania się dieselgate). Nie zlinczujcie mnie, tak było, nie kłamię.
Ale skoro przeprowadza się badania na działającym silniku pod względem emisji zanieczyszczeń (WLTP) - to punktu widzenia takich badań nie jest istotne jak jest ten silnik zbudowany i jakie ma "filtry". Istotne jest tylko czy emisja mieści się w normie.
Nie mogę się zgodzić z twierdzeniem, że w dizlu trzeba dołożyć do pieca. Miałem dawno temu citroena c4 1,6 hdi. Jak dawałem w piec na autostradzie to przejeżdżałem mniej kilometrów, (od wypalania do wypalania) niż jak wypalałem na postoju utrzymując obroty silnika na poziomie 2 tys.
@@tomekk1262 No ale jak można wypalić filtr na postoju? Chyba tylko w warsztacie z podłączonym kominem? Przecież przepisy ruchu drogowego zabraniają tego żeby auto stało i silnik pracował ponad minutę. W minutę wypalisz filtr?
@@tomekk1262 Jak najbardziej rozumiem, że stworzenie systemów DPF, które nie działają jest patologią unijną, ale jeżdżenie po krzakach, żeby wypalić filtr to już kosmos. Pozdro, dzięki za komentarze👍
@@Motokomentator hahah nie jeździłem po krzakach 😉 ale rzeczywiście tak zabrzmiało. Systemy i filtry działają pod warunkiem, że wiemy kiedy zaczyna się wypalanie. Wtedy auta nie zgaszę tylko wypalę. Niestety nie każde auto sygnalizuje wypalanie i citroen też nie sygnalizował, inna sprawa, że można było sobie z tym łatwo poradzić.
Nie wiem jak jest w benzynie, ale w dieslu wypalanie załącza się bez żadnej kontrolki, a kontrolka pojawia się wtedy jak auto chce wypalić filtr, ale nie ma do tego warunków. Przejeździłem różnymi dieslami ponad pół mln km i nigdy kontrolka mi się nie zapaliła. Może w benzynie jest podobnie. Ale z tego co czytam, że ktoś przeleciał 80 tkm i nie miał kontrolki to może nie znaczy, że filtr nie wypala, tylko wypala, ale ma ku temu warunki. W dieslu to widać, bo obroty podniesione i wiatrakami kręci. Nie wiem jak jest w benzynie.
@@maciejnapiorkowski7359 dokładnie tak samo. Kontrolka się załącza jak filtr jest już pod korek, nie dał rady się oczyścić „w tle” i teraz już krzyczy żebyś się postarał i dał mu ostatnią szanse bo jak nie to kupa😂👍
@@lukteam w 99,99999% przypadkow wchodzisz na neta, czytasz i komentujesz ktorys tam z kolei. Jak wchodzisz na filmiki jednego z subskrybowanych tworcow, to fajnie jak widzisz ze jestes pierwszy, a ze komentarz tylko zwieksza zasiegi to co szkodzi napisac. Dziwne te twoje uwagi 🤔
Moje obecne auto z 2009r nie ma tego badziewia. Nie mniej pewnie gdy będę zmianial auto to będę skazany na taki filtr 😢 Na oku mam Mondeo mk5 z 2.0tdci ktury niby jest mało problemowy ale jak ja jeżdżę głównie w mieście to triche obawiam się tego dpf 🤔🤔🤔
@@strazak79 ale tutaj piszesz o dieslu a ja filmie mówię głównie o benzynach. Ale jak już tak to ja miałem mondeo 2.0 tdci z 2011 czy 2012 roku z dpf-em i zupełnie nie miałem z tym problemu. W tych fordach działa to rewelacyjnie.
@@strazak79 tak, zmiana jest dopiero mk5 jak jest silnik eco blue. Tez jest oznaczony jako 2.0 tdci ale właśnie z dopiskiem eco blue i To inny diesel z mokrym paskiem rozrządu.
Zauważcie, że im co jest niby bardziej przyjazne klimatowi tym to jest bardziej nieprzyjazne naszemu portfelowi- takie to są te uroki lewackiego wpływu na rzeczywistość
Po 4 latach i 80000km nawet nie wiem kiedy się wypala. Kontrolka nigdy się nie zapaliła. Mazda Cx-30 2.0 X. Już nie ma na Polskim rynku 2.0 G. Bo nie miały GPF.
Ja po mieście jeżdżę mniej, a głównie trasy i stała wyższa prędkość na tempomacie. Zakres 2500-3100 obrotów. Koreański 1,5tgdi jeszcze nie mrugał żadnym giepeefem ale kto wie.
Szczerze mam 40k na auto szukam autka wygodnego i już zwariowałem dpf nie gpf nie ,te wtryski złe, drogie psuja sie do gazu złe ten silnik za mały ten dużo pali ten sie sypie te skrzynie ok tamte chujowe to drogie w naprawach zwariować idzie :D
@@Motokomentator kwestią jest taka że małe silniki typu 1.0 / 1.2 nawet 1.4 jakoś mnie nie przekonują jak na razie myślałem nad c klasa 204 w kombi z racji tego że głównie jeżdżę po trasach i myślałem nad większą przestrzenią.
Pomijając niedorzecznośc wyśrubowanych eko norm które to po nowym roku ponownie podniosą ceny aut o 20 tys zł, należy przypomnieć iż było kilka pomysłów na silniki spalające o połowę mniej paliwa a tym samym b ekologiczne, ale chciwe i leniwe koncerny nie byly zainteresowane inwestowaniem w nowe technologie. Wolą klepać konstrukcje prymitywne, rodem z XIX w o sprawności 35% dodając wraz z kolejną normą EURO jakieś wynalazki typu pdf, bezpośredni wtrysk, turbina, egr itd. Podrożyło to ceny aut o 100 % a awaryjność wzrosła nawet o 200 %. Tymczasem zwykłe piece węglowe itp o wiele bardziej trują powietrze 😅...
@@diesel34167 gorzej. Juz nie chca spalinowych i na elektryki nas namawiaja. Te dpf i gpf i inne ekopierdulety to narzut UE, by udupic producentow i zmusic przejscie na elektryki. Ja w sumie nie winie producentow tak do konca, oni chcieli psim smedem i bez wymyslania silnika na nowo spelnic normy. Stad najpierw wtrysk bezposredni w benzynach i turbiny z malymi pojemnosciami, a na koncu filtry itp.
@@Motokomentator Dokładnie. Ktoś policzył te koszty i wyszło po 100 tys zł na osobę. Należy w to wliczyć ocieplenie domów, wymiana pieców na pompy ciepła, budowa elektrowni atomowych, wymiana samochodów na elektryczne, zakup fotowoltaiki i to. Co najmniej dekada albo i więcej stagnacji. Decydenci milczą o kosztach jak zaklęci. Francja chce zabronić budowy fabryki baterii Samsungowi w Polsce tłumacząc to zacofaniem ekologicznym Polski. Niech ktoś nie mówi że UE to nie mafia. Tusk jak go znam nie kiwanie nawet palcem przeciw Francji.
To raczej opóźnić, żeby prawie strzelało w wydechu. W sumie fajny pomysł - ale by była jazda jakby podczas wypalania filtra auta strzelały z wydechu. 👍
Szanowny prowadzący opowiada ludziom bzdury na temat tych filtrów chociażby dlatego że nie wie co to znaczy zubożała mieszanka powinien pan przeprosić wszystkich za wprowadzanie ich w błąd i mówienie nieprawdy na temat działania tych filtrów w silnikach benzynowych
Dzięki za komentarz. Warto jednak w takim przypadku przedstawić własną wersję i wyjaśnić jak wypalają się filtry GPF według Pana - bo tak jak Pan to ujął - to może każdy napisać. Pozdrawiam.
Nie wiem z czego to wynika, ale 1.5 t-GDI nie ma takich problemów jak 1.6 T-GDI a to bardzo podobne konstrukcje. Ale myślę, że 1.5 T-GDI jest chyba lepszy.
W moim przypadku nie załącza się tryb ev w chłodne dni mimo osiągnięcia odpowiedniej temperatury silnika. Podejrzewam że wypala się w tym silniku gpf, a jeżdżę często 6-8 kilometrów w jedną stronę. W toyocie nie podali mi jednoznacznej przyczyny dlaczego tak się dzieje, że nie załącza się tryb ev w takim przypadku.
Mam już ponad trzy lata 1,3 Tce w Kadjarze i...teraz sobie przypomniałem że jest tam GPF 😁. A tak poważnie, to do tej pory byłem przekonany że procedura wypalania jest podobna do diesla i sprzyja jej np. forsowna jazda autostradą .Dobrze dowiedzieć się czegoś nowego .
Hyundai 1.6 GDI M-hev.
po ok. 14-15 000km zapaliła się ikona gpf.Zgodnie z instrukcją powinna zniknąć po ok.20-30 minutach jazdy na IV lub wyższym biegu z prędkością minimum 80km/h. Nie zniknęła mimo iż jechałem tak jakieś 40 minut.
Następnego dnia jechałem do Warszawy(ok. 60 km)Dopiero na powrocie z Warszawy ikonka zgasła - sumarycznie po przejechaniu jakiś 120-130km
To żeś mnie zaskoczył. Zaraz zabieram się do lektury instrukcji mojego i30. Dzięki.
zwróć też uwagie na Tłoki i korbowód....
Skyactive G 2.5L urzekł mnie od razu (CX-5 KF). Zawsze cieszę michę, gdy prowadzę i lubię jeździć bez radia. Świetny dźwięk silnika, a przy tym wygłuszenie od otoczenia. Kiedy trzeba, to i da radę dynamicznie przyśpieszyć, moment wystarczający, zwłaszcza po wkręceniu na 3-4 tys. obrotów. Myślałem nad gazem, ale o dziwo w trasie 6-5-7L, a w mieście 7.5-8L, więc jak na takie duże auto spalanie zdecydowanie jest ok :)
Zgadza się ponoć te silniki dobrze gaz przyjmują.Pozdrawiam.
Masz już odłączane cylindry?
@@-xYz--nk1gm Tak i działa to sprawnie. Jedynie chwilę musiałem przyzwyczaić się do tego, że jeżeli chcę przyśpieszyć po jednostajnej jeździe, np. do wyprzedzenia, to muszę wcześniej lekko docisnąć gaz, żeby wybudzić dwa uśpione. Inaczej trzeba czekać chwilę zanim wyraźniej ruszy do przodu. Nie instalowałem gazu i jak na razie nie będę z tą ekonomiką.
Z tym zubożaniem mieszanki to też tak nie do końca, bo przez zdecydowaną większość czasu silniki benzynowe pracują na mieszance stechiometrycznej benzyny (14.7:1), i jest to punkt, w którym spaliny osiągają najwyższą temperaturę, dodawanie lub ujmowanie paliwa spowoduje tylko spadek temperatury. Dopiero jak silnik wejdzie na większe obciążenia, to wtedy pracuje na mieszankach bogatych, i wtedy dopiero ujmowanie paliwa (czyli zbliżenie się do 14.7:1) zwiększy temperaturę spalin do takiej, która pozwoli wypalać filtr. Dlatego zaleca się przyspieszanie i zwalnianie do wypalania GPF, aby wygenerować większe obciążenie dla silnika i dać możliwość sterownikowi podniesienia temperatury spalin poprzez zubożenie mieszanki bogatej potrzebnej przy większych obciążeniach. Po prostu do wypalania GPF potrzebne są duże obciążenia silnika, a nie duże obroty, czyli przyspieszenia, jazda pod górę, jazda z dużą prędkością lub kombinacja wszystkich.
Dzięki, fajnie że to napisałeś - Pozdrawiam !
można też jechać na hamulcu
@@ftrdtuh4827 Można. Kto bogatemu zabroni ;)
Ciekawy pouczjący materiał...dzięki pozdrwiam....
Mam już ponad cztery lata Captura II TCe 130 155 KM i najmniejszych problemów z filtrem GPF.
10 lat sprzedaję samochody poleasingowe, za te 10 lat mieliśmy jeden problem z DPF w Oplu Insignii. Z koncernem VW, Skoda nigdy, a sprzedaliśmy tego tysiące. Problemy są częściej z samochodami koreańskimi jak Kia czy Hyundai, szczególnie skrzynie DCT i filtry GPF.
@@rinkk-y2w dzięki - wartościowa uwaga, pozdrawiam 👍💪💪
Miałem filtr DPF w Touranie rok 2007. Wiem, że to nie GPF ale wszyscy mi mówili, że zaraz po zakupie będę szukał mechanika, który go wytnie i zmodyfikuje oprogramowanie silnika. Samochód sprzedałem jak miał 17 lat, zrobiłem nim 150 tysięcy kilometrów, a poprzedni właściciel 110 tysięcy kilometrów. Przy przebiegu 260 tysięcy kilometrów cały czas była jedna turbina, ten sam zestaw pompowtrysków, filtr DPF.
@@michanapieraa3121 Są dwa powody - miałeś szczęście i umiesz jeździć. Pozdrawiam!
Mam w Hyundaiu 1.0 100KM.
Jeszcze mi się ta kontrolka nie zapaliła, jednak na liczniku nie ma jeszcze nawet 3k km.
Kupując auto nie słyszałem, że w tych autach jest taki problem z tym. Jeżdżę głównie po mieście, więc bardziej obawiam się wpływu na kondycję sprzęgieł w skrzyni.
O tym, że filtr jest wiedziałem, jednak tego uniknąć się już nie da.
Zobaczymy jak to się będzie zachowywać w przyszłości.
Na razie jest gwarancja i to mnie jakoś pociesza.
Super odcinek. Bardzo przydatny. Do tej pory sądziłem, że działa to tak samo jak w silnikach diesla. Więc bardzo mi się przyda ta wiedza.
Dzięki.
@@dawid9408 dzięki, pozdrawiam. Ale i tak lepsze to niż to co będzie w euro7. 😄
@@Motokomentator Dlatego zdecydowałem się na zakup w tym roku.
Raz z obawy przed rosnącymi cenami aut, a drugim powodem były właśnie te kombinacje z nową normą.
Zobaczymy jak to będzie się sprawować.
Przy okazji będę wspominał w komentarzach, gdy coś ciekawego się wydarzy z tym autem.
Mój Mondeo mk5 1.5 ecoboost z filtrem gpf ma przejechane 120.000 tysięcy .Wypalanie filtra było tylko dwa razy .Pozdrawiam👍
@@mariuszkurowski2280 dzięki, Pozdro👍
@@Motokomentator Czyli auto z GPF nadaje się do jazdy miejskiej i np na krótkich odcinkach?
@@PaweKomorowski-hr7di Oczywiście. Zresztą - nie mamy już nic innego - no chyba, że stać Cię na miejskiego elektrycznego SUV-a który waży 2,5 tony, kosztuje 250-300 tys. zł i ma latem zasięg 320 km :) Pozdro!
@@Motokomentatormamy toyote i lexusa oraz mazde. Tam jeszcze gpf nie dotarł.
Ciekawy materiał-jak zwykle 😋
W dieslach jest jeszcze trzeci system zwiększania temperatury spalin-przepustnica na układzie wydechowym, za dpf-em (nowsze diesle Renault, np 1.5dci w Megane 4)
Silniki z gpf-em i LPG emitują od kilku- , do kilkunastu razy mniej cząstek stałych w czasie pracy na LPG
Pozdrawiam
Mój hdi z FAP ma dodatkowo drugi krótki obieg dolotu pomijający intercooler. Pomaga w szybszym rozgrzaniu silnika i wspomaga go przy wypalaniu filtra
FAP(mokry DPF w klekotach) też bezproblemowo wypala się w mieście. także stojąc w korku. Podczas jazdy wystarczą 3-5 kilometrów do wypalenia. No i temperatury filtra są zauważalnie niższe niż przy suchym DPF. Niestety wypala się kilka razy częściej niż suchy DPF
Kolejna ciekawostka👌👌
Przejechałem już 170 tys 2.0 tsi z GPF. Parę razy tak miałem, że auto było zduszone, paliło 10 litrów przy jeździe 60km/h. Na początku nie domyśliłem się, że to musi być GPF. Nawet serwis przez tydzień zastanawiał się co jest (to był 2020 - jeszcze była to nowość w benzynie). Wystarczyło wziąć auto na autostradę, dwa lub trzy przyspieszenia 80-200 i wyhamowanie silnikiem ponownie do 80. Teraz po prostu co okazję w miarę możliwości na autostradzie przyspieszam agresywnie parę razy i od 100tys nie powtórzyło się to. Także można uznać GPF za bezproblemowy. Aktualnie jeżdżę dieslem z BMW. Auto czasami wypala się pod domem, ale wychodzę z założenia, że to auto jest dla mnie a nie ja dla niego i nie będę jeździć jak szaleniec żeby się wypalił. Pozdrawiam
Niby zubożenie mieszanki.... U mnie spalanie wzrasta o ok 3 litry. 2.0tsi DKZ . Całe szczęście że żadko się to wypala
nikt nie każe ale pamiętaj że w klekocie przerywanie wypalania do spory przyrost ropy w oleju. szczególnie przy suchym DPF przy którym w dodatku wypalanie trwa bardzo długo
A teraz na temat. Mam 1.5 tsi z GPFem. Nawet nie wiem czy sie wypala, czy nie. Szczerze to nie wiem nawet ze ten filtr mam. Dla mnie GPF z VAGa jest bezproblemowy.
Dosam jeszcze, ze mimo dwuznacznych informacji rozwazalem montaz lpg z dotryskiem benzyny. Dla mojej jazdy 12-15 tys km instalacja zwracala by sie teraz przez prawie 3 lata, ale ze zamierzam jezdzic autem jeszcze co najmniej 10 lat, to i taak by sie zwrocilo. Powstrzymuje mnie gwarancja i kwestia co z cenami po grudniu czyli embargo. Prawie sie gwarancja skonczy i zobacze jak ceny wzrosna.
To info o gniazdach zaworowych jest dla mnie dodatkowym plusem jesli chodzi o lpg.
Dodam tylko ze mam zrobione 52 tys km.
Przejechałem Octavia 3 z tym silnikiem i GPFem prawie 80 tyś. km nigdy nic się nie wypalało, a na pewno nie było żadnej kontrolki.
@@mandragor-81wypalało się raczej napewno. Saturday car ever miał superba z tym silnikiem i miał kontrolkę gpf. Zakładam że to jak w dieslu, 3x możesz przerwać zanim pojawi się kontrolka. A z racji wyższej temperatury spalin w benzynie masz dużo łatwiej wypalić niż w dieslu i stąd tego nie zauważasz.
Żona użytkuje TRoca z tym motorem, 54 tys km I żadna kontrolka wypalania się nie pojawiła...
@@-xYz--nk1gm saturday mialby kontrolke i w elektryku. Ja go nie ogladam, bajkopisarz.
Jest kontrolka GPF w grupie VW jeśli silnik ma GPF np. wszystkie 1.5 tsi itd. Ale co to ma do rzeczy, że jest kontrolka? Filtr jest całkowicie bezproblemowy, wypala się podczas codziennej, nawet tylko spokojnej jazdy bo spaliny mają b. wysoką temp. ze względu na sposób pracy TSI.
No i dowiedziałem się czegoś nowego o motoryzacji. Dzięki :)
Dzięki, że tutaj wpadłeś 👍
Kia Sportage 1.6 tgdi 177km 2019 ,77 tyś km.
Jaza 80% trasa ,20% miasto. Zero problemu z gpf,nigdy kontrolka nie zapaliła się.
Zbliża się jej kres.
Świetna porcja wiedzy , dzięki 👌
mam samochód benzynowy z filtrem GPF już 6 lat i jedyna rzecz świadcząca o obecności tego filtra, którą zauważyłem to końcówki rur wydechowych idealnie czyste od środka. Poza tym żadnych objawów istnienia tego filtra nie widziałem
Użytkuję Kia Xceed 2021 z GPF ani razu nie wyskoczyła kontrolka o zapchanym filtrze, jazda 70/30 przewaga w mieście pozdrawiam.
Dzięki, pozdrawiam!
Mam GPF w Daci z 1.0 Eco-g czyli wtrysk pośredni z LPG i gdybym się tym nie interesował to wcale bym nie wiedział że mam ten filtr bo nie miałem do tej pory żadnej informacji o jego wypalaniu czy zapchaniu. Zobaczymy jak będzie po większym przebiegu bo na razie to tylko 12k km.
@@zaqmko2591 i to jest proszę Pana doskonała wiadomość👍 Pozdro👍
Tez mam GPF i nie mam zadnej kontrolki. Ale jestem prawie pewien, ze komputer rejestruje zdarzenia zwiazane z GPF, a tez wiem, ze jak go przegonie po obwodnicy, to pozniej jezdzi lepiej
bo nikt poza JEDNĄ toyota NIE MA KONTROLKI WYPALANIA. i nie ma jej od pierwszych filtrów DPF czyli gdzieś od 2007 roku. masz jedynie kontrolkę OD AWARII
@ bzdura - jeździłem isuzu D-max i on na wskaźnik zapełnienia filtra DPF. A Kia ma kontrolkę zapełnienia GPF i działa na dwóch poziomach zmieniając sygnał.
Hyundai elantra 1,6 mpi brak GPF, brak koła dwumasowego i brak turbo, wtrysk pośredni ostatni taki silnik polecam
Pamiętaj o regulacji zaworów.
I brak mocy
i braku zabezpieczenia antykorozyjnego podwozia.
@@berni_saskanie gniją, zabezpieczenie poliuretanem
@@jarotesz moc powyżej 3 tys obrotów bez problemów, ten silnik lubi obroty. Na trasę genialna, po mieście na 3 biegu.
Mój Hundai Tuscon 2021 po 3 misiącach z salonu GPF się zapalił... No ale przegoniłem autostrada 200km i przepaliło a teraz jeżdżę bardziej dynamiczniej i jest ok tylko musze w zimę jeszcze dodatkowo jakieś 2 razy przegonić na autostradzie..
@@kloszi masz 1.6 GDI?
@@kloszi mojej znajomej tez palil sie GPF w Tusconie 1.6 turbo. Troche mi glupio bylo, bo jej polecilem zakup Huindaia z tym silnikiem. Ale chyba sie uspokoilo, albo moze jakas akcja serwisowa byla ? Nie dopytuje sie.
@@Motokomentator tak
@kloszi a już myślałem że żeś Gaśnica gasił ten zapalony gpf
@@prostowpomidory3746 przeciez wiadomo ze o kontrolke chodzi.
W grupie vag nie mam problemu z GPF, wypalanie co 4-8 tys km. Jak ktoś jeździ wokół komina po 2km dziennie max jedynie może się zapalić po czasie. Wystarczy rozpędzić się do 80-90 km/h i puścic gaz na biegu, 2-3 razy i wypalony. Nie mam problemu jak w Koreańskich. Problemy pojawiają się po chiptuningu. W 2.0 tfsi notorycznie dlatego najczęściej się go tunerzy pozbywają. Po chipie notorycznie dochodzi do jego nadtopienia i problemu z kontrolką. na serii nie ma.zadnych problemów.
po czipie zauważalnie wzrasta temperatura spalin
Dacia 1.0 Tce zasilany LPG, 2021 rocznik czyli powinien mieć GPF,
przez 3 lata 80 tys. km. nie pamiętam żeby kiedykolwiek zaświeciła się kontrolka wypalania GPF.
Żółtą lampkę zauważyłbym na pewno, więc jestem pewien że się nie świeciła 😆
bo się w żadnym samochodzie nie zapali BO JEJ NIE MA. jedynie toyota ma JEDEN model z kontrolką wypalania filtra jak i wymuszenia jego wypalania - klekot.
żaden inny samochód takich kontrolek NIE MA
Gpf….oooo taaak, Dacia i Renault mają dobre silniki oooooo taaak, mów mi tak dalej 😅
Pozdro i dzięki za kolejny materiał 🎉
jak na europejską motoryzację to jedne z lepszych
@ I tak Mazda Love 🫶 ☺️😉
Ehh alttack 2.0 tsi chyba 220 km . Zakładam gaz. Będę już zawsze jeździć na trybie sport. W innych trybach to zamula
Mam GPF w 500x 1.0 - 120 KM. Przebieg 53 tys. i do tej pory gpf istnieje bezobjawowo. Nie zauważam wypalania, żadnych problemów. Kontrolka nigdy nie dała o sobie znać.
Małe sprostowanie Eco-G to silnik mpi z gazem fabrycznym i nie ma GPF ( na PB ma on 90KM a na LPG 100KM) on ma katalizator SCR.. Jest jeszcze silnik 1.0 TCE 100KM na PB bez LPG i on ma GPF i żeby było śmieszniej ma on hydraulikę zaworową, to taki 1.3Tce bez jednego gara😜😉
@@grociu85o obu tych silnikach nakręciłem filmik na kanale - sprawa zaworów itp. Jest tam dokładnie wyjaśniona razem ze zdjęciami. Pozdro👍
@@grociu85 dokładnie to wyjaśniłem na filmiku z 28 marca - przedstawiłem obie wersje tego silnika i pokazałem zdjęcia różnic o których piszesz. A co do GPF - skad masz swoje informacje - akurat zamówiłem takie auto i mam mieć GPF. Może jest różnica w rocznikach. ?
@@grociu85 o - już sprawdziłem to jeszcze raz - od 2020 ma na pewno filtr cząstek - możliwe ze miałeś dane z innego rocznika. Pozdro, dzięki za czujność - bardzo ważne są takie komentarze. Pozdro👍👍
@@Motokomentator To teraz przybiłeś mi gwoździa... mam DD2 z 23r październik i byłem przekonany, że niema GPF bo to pośredni wtrysk a tu jednak ... muszę jutro po robocie dokładnie obejrzeć katalizator czy ma czujnik różnicy ciśnień.
@@grociu85 jest na YT pełny film Renault - wiesz - taki techniczny i pokazują to i omawiają. Pozdro👍👍
Ja w Skodzie fabi 2019r. Nie mam kontrolki wypalania DPF, to czy jest w tym modelu 1.0 tsi DPF?
@@mariuszklein1805 obstawiam ze tak - ale ręki sobie nie dam uciąć. Może ktoś z Widzów się wypowie. Tak jak powiedziałem - po 2018 zaczęli montować często a po 2012 - prawie we wszystkich. Pozdro👍👍
@@mariuszklein1805 1.0 tsi to GPF jak juz. DPF to w dieslu. W benzynach czy dieslach VAG najczesciej nie masz kontrolki wypalania. Byly takie dinksy zapinane do gniazda diagnostycznego na BT (takie proste obd11) do odczytu bledow itp. Do tego byl program pokazujacy w telefonie stan napelnienia filtra DPF w dieslu i jak sie wlaczalo wypalanie to pokazywala grafika, ze sie wypala. Ja to nawet kupilem, bo rozwazalem zakup diesla, bo po aferze dawali wieksze upusty niz na benzyna. 1.6tdi DSG wychodzil mnie z fabrycznym webasto tyle samo co 1.5tsi DSG. Ale jak zobaczylem kolege stojacego pod peaca i czekajacego na wypalanie DPF to kupilem benzyne.
ludzie zapamiętajcie!!! ŻADEN SAMOCHÓD NIE MA KONTROLKI WYPALANIA FILTRA I NIGDY JEJ NIE MIAŁ!!!! (jest jedna toyota terenowa w klekocie z kontrolką wypalania i przyciskiem wymuszania wypalania - JEDNA)
@@user-re7cq3wy6r skąd takie twierdzenie? Jeździłem isuzu d-max i on ma normalny wskaźnik zapełniania się filtra dpf oraz jego oczyszczania. A np. w Kia kontrolka sygnalizuje zapelnienie filtra i w zależności od tego czy miga czy swieci na stałe trzeba albo wypalać filtr podczas jazdy albo jechać do seriwisu.
Czy w 1.0 tce LPG od renault jest gpf?
@@adamskistefan tak, ale nie przeszkadza w niczym. Jest bezobjawowy bo ten silnik zwłaszcza z lpg prawie nie generuje sadzy.
od kiedy sa montowane te filtry GPF?
2018 obowiązek, ale jak były już zarejestrowane wcześniej auta dealerskie to od kolejnych dostaw
Świat stanął na głowie. Najtańsza marka budżetowa może pochwalić się jednym z lepszych małych silników.
A jej protektor(Renault) nigdy przecież z jakości nie słynął, choć dobre silniki potrafił robić.
nawet sławetny 1.9dci był bardzo dobrym silnikiem a jedynym jego problemem byly interwały olejowe renault - 30kkm....volvo już zalecało 15kkm i 400 tysiaków takim silnikiem zrobiłem. tylko turbo regenerowane i wymieniany termostat
Kia stonic 1.0 w układzie miękkiej hybrydy, w 3 lata. 50 tys km i do tej pory GPf kontrolki brak 😀
Szukałem takiego komentarza. Dziękuję ! Ja mam narazie 12k km. Ale dokładnie ten sam 1.0 mhev 7dct. Pzdr
@@remedypitwydaje mi się że gpf nie jest tak łatwo zatkać jak dpf, jednak specyfika działania benzyny jest inna od silnika diesla, ale mogę się oczywiście mylic. Pozdrawiam
A jak się ma obecność filtra Gpf do przedostawania się benzyny do oleju i ewentualnego spadku właściwości smarnych? Na Jagodowy Tv temat był poruszany, francuski koncern zbytnio nie był zadowolony z jego publikacji i wniosków 😁 oddawał ktoś z tutaj zgromadzonych olej do analizy po np. 5 tysiącach kilometrów? Obecnie mam auto na katalizatorze i mam świadomość że prędzej czy później skończy się zakupem czegoś z tym filtrem.
Benzyna w oleju to raczej efekt start/stop. Tuz po rozruchu idą większe dawki paliwa, zwłaszcza na zimno. Podczas jazdy przy dopalaniu GPF-a dawki są zmniejszane, aby zubożyć mieszankę i w ten sposób podnieść temperaturę spalin. To ten sam efekt - jeśli instalacja gazowa jest zbyt oszczędna i daje małe dawki gazu - zubaża mieszankę, podnosi temperaturę i wypala zawory. Pozdro!
@@Motokomentator Dzięki za porcję ciekawej wiedzy. Chłopaki z Jagodowy Tv z kolei doszli do wniosku że po rozruchu silnika sterownik ładuje więcej paliwa by rozgrzać filtr gpf. Jeśli mnie pamięć nie myli to robili nawet testy oleju i sam właściciel kanału bardzo często go zmieniał przez dużą zawartość benzyny. Według nich, po usunięciu gpf'u i remapie sterownika problem ustąpił. Temat o tyle ciekawy że właściciel kanału twierdzi, że producentowi pojazdu jego badania i wnioski były wybitnie nie na rękę. Pozdrawiam również! 😉
nie ma takiego problemu bo w przeciwieństwie do diesla nie ma potrzeby dodawania większych dawek paliwa! w dieslu ten problem jest największy przy SUCHYCH filtrach DPF gdzie wypalanie trwa kilkanaście kilometrów i w zasadzie nie ma szans na prawidłowe wypalenie w mieście (jak w przypadku mokrego filtra DPF (FAP)
ludzie gaszą silnik a nadmiar paliwa (bo wypalanie się nie skończyło) spływa do michy
@ te suche dpfy tez działają dobrze - sam sprawdziłem na mondeo mk4 i na dwóch mercedesach - działały idealnie.
Odnośnie mazdy i jej sposobu na wszystko, czytałem wywiad w zeszłym roku bodaj, w którym inżynier procesu z mazdy właśnie wyjaśniał, dlaczego w silnikach tego koncernu stosuje się filtry cząstek stałych (ropa i benzyna). Powiedział o coś w tym stylu - łatwiej jest nam, czyli Mazdzie, dostosować się do trendów w motoryzacji (chyba chodziło o Europę) niż tłumaczyć się z tego, że nie stosujemy pewnych rozwiązań. Innymi słowy silniki mazdy są w stanie sprostać wymaganiom euro 6 (chyba), ale koncern dla "świętego spokoju" daje te filtry, bo inaczej wzbudził by niezdrowe zainteresowanie mediów, "ekspertów" i podejrzenia o jakieś machinacje ( tu kłania się dieselgate). Nie zlinczujcie mnie, tak było, nie kłamię.
@@jarekrygua6163 świetny komentarz. Nikt Cię tu nie będzie linczował. Pozdrawiam serdecznie👍
Ale skoro przeprowadza się badania na działającym silniku pod względem emisji zanieczyszczeń (WLTP) - to punktu widzenia takich badań nie jest istotne jak jest ten silnik zbudowany i jakie ma "filtry". Istotne jest tylko czy emisja mieści się w normie.
@@krzysztofjarzyna3194 no właśnie, tu się kłania dieselgate, jak wcześniej napisałem. Tam też się mieściło wszystko w normie, prawda?
@@jarekrygua6163
Dlatego zmienili sposób badania.
Nie mogę się zgodzić z twierdzeniem, że w dizlu trzeba dołożyć do pieca. Miałem dawno temu citroena c4 1,6 hdi. Jak dawałem w piec na autostradzie to przejeżdżałem mniej kilometrów, (od wypalania do wypalania) niż jak wypalałem na postoju utrzymując obroty silnika na poziomie 2 tys.
@@tomekk1262 No ale jak można wypalić filtr na postoju? Chyba tylko w warsztacie z podłączonym kominem? Przecież przepisy ruchu drogowego zabraniają tego żeby auto stało i silnik pracował ponad minutę. W minutę wypalisz filtr?
@@Motokomentator w szczerych polach gdzie wiatr wieje. Czas wypalania 7 minut.
@@tomekk1262 Jak najbardziej rozumiem, że stworzenie systemów DPF, które nie działają jest patologią unijną, ale jeżdżenie po krzakach, żeby wypalić filtr to już kosmos. Pozdro, dzięki za komentarze👍
@@Motokomentator hahah nie jeździłem po krzakach 😉 ale rzeczywiście tak zabrzmiało. Systemy i filtry działają pod warunkiem, że wiemy kiedy zaczyna się wypalanie. Wtedy auta nie zgaszę tylko wypalę. Niestety nie każde auto sygnalizuje wypalanie i citroen też nie sygnalizował, inna sprawa, że można było sobie z tym łatwo poradzić.
@@tomekk1262 Pozdro, dzięki jeszcze raz 💪
Nie wiem jak jest w benzynie, ale w dieslu wypalanie załącza się bez żadnej kontrolki, a kontrolka pojawia się wtedy jak auto chce wypalić filtr, ale nie ma do tego warunków. Przejeździłem różnymi dieslami ponad pół mln km i nigdy kontrolka mi się nie zapaliła. Może w benzynie jest podobnie. Ale z tego co czytam, że ktoś przeleciał 80 tkm i nie miał kontrolki to może nie znaczy, że filtr nie wypala, tylko wypala, ale ma ku temu warunki. W dieslu to widać, bo obroty podniesione i wiatrakami kręci. Nie wiem jak jest w benzynie.
@@maciejnapiorkowski7359 dokładnie tak samo. Kontrolka się załącza jak filtr jest już pod korek, nie dał rady się oczyścić „w tle” i teraz już krzyczy żebyś się postarał i dał mu ostatnią szanse bo jak nie to kupa😂👍
Pierwszy like i komentarz 😁😁😁🤪🤪
@@grzegorzfortuna2982 super, dzięki👍
Ale z czego ten zachwyt, że ktoś 1, czy 2?...
Aż tak Wam się nudzi, macie nudne życie, czy o co chodzi?
@@lukteam sam masz kolego taki sportowy nick - lukteam. Jak jakaś ekipa rajdowa albo serwis sprzęgieł sportowych😂 daj na luz, Pozdro👍
@@lukteam w 99,99999% przypadkow wchodzisz na neta, czytasz i komentujesz ktorys tam z kolei. Jak wchodzisz na filmiki jednego z subskrybowanych tworcow, to fajnie jak widzisz ze jestes pierwszy, a ze komentarz tylko zwieksza zasiegi to co szkodzi napisac. Dziwne te twoje uwagi 🤔
Kto jeszcze tego Pana "doradcę" ogląda😅 to dawno, dawno temu przestał być wartościowy kanał 😊
@@Funny_Danny ja czasem oglądam. 😀
I strasznie się sprzedał komuchom dilerom i innym grupom wpływów...nie dziwne w końcu sam handluje autami i żyje z rąbania ludzi po kieszeni
@@dymialejedzie1626 A tego nie znam - tylko go widziałem na YT - zupełnie nie wiem czym się zajmuje.
Moje obecne auto z 2009r nie ma tego badziewia. Nie mniej pewnie gdy będę zmianial auto to będę skazany na taki filtr 😢 Na oku mam Mondeo mk5 z 2.0tdci ktury niby jest mało problemowy ale jak ja jeżdżę głównie w mieście to triche obawiam się tego dpf 🤔🤔🤔
To kupić benzynę I trzymać się z bardzo daleka od diesli, zwłaszcza do jazdy miejskiej.
@@strazak79 ale tutaj piszesz o dieslu a ja filmie mówię głównie o benzynach. Ale jak już tak to ja miałem mondeo 2.0 tdci z 2011 czy 2012 roku z dpf-em i zupełnie nie miałem z tym problemu. W tych fordach działa to rewelacyjnie.
@@mariuszklein1805 ale ford o 1,5ecoboost to też chyba mina 🤔
@@Motokomentator ale czy 2,0tdci z 2011r i po 2015r to to samo?
@@strazak79 tak, zmiana jest dopiero mk5 jak jest silnik eco blue. Tez jest oznaczony jako 2.0 tdci ale właśnie z dopiskiem eco blue i To inny diesel z mokrym paskiem rozrządu.
Zauważcie, że im co jest niby bardziej przyjazne klimatowi tym to jest bardziej nieprzyjazne naszemu portfelowi- takie to są te uroki lewackiego wpływu na rzeczywistość
@@mareksosnowski989 tak jak dawniej w wojsku - z wierzchu, na pokaz. A to co faktycznie to już mało kogo obchodzi.
hej, wszystko w porzadku! jest tam gdzie jego miejsce, na złomie!
Ty durniu
Po 4 latach i 80000km nawet nie wiem kiedy się wypala. Kontrolka nigdy się nie zapaliła. Mazda Cx-30 2.0 X. Już nie ma na Polskim rynku 2.0 G. Bo nie miały GPF.
@@darkluke2528 No w salonach nie ma, ale w ogłoszeniach są i jak ktoś wybiera używane to taka informacja mu się przyda. Pozdro👍
@@darkluke2528 a tak przy okazji cx-30 to kapitalne auto. Większe od ładnej ale za małej cx-3 i ładniejsze dużo od cx5👍
Eco "G" - nazwa zobowiązuje
Ja po mieście jeżdżę mniej, a głównie trasy i stała wyższa prędkość na tempomacie. Zakres 2500-3100 obrotów. Koreański 1,5tgdi jeszcze nie mrugał żadnym giepeefem ale kto wie.
@@blase1101 dzięki, szerokości👍
zamruga jak będzie AWARIA. w innym wypadku żaden samochód nic nie wskazuje
Szczerze mam 40k na auto szukam autka wygodnego i już zwariowałem dpf nie gpf nie ,te wtryski złe, drogie psuja sie do gazu złe ten silnik za mały ten dużo pali ten sie sypie te skrzynie ok tamte chujowe to drogie w naprawach zwariować idzie :D
Ja w budżecie do 40 tys, wybrałem 1.2 TSI na pasku. Równie dobry jest 1.4TSI na pasku. Pozdro!
@@Motokomentator kwestią jest taka że małe silniki typu 1.0 / 1.2 nawet 1.4 jakoś mnie nie przekonują jak na razie myślałem nad c klasa 204 w kombi z racji tego że głównie jeżdżę po trasach i myślałem nad większą przestrzenią.
Wie ktoś jakie silniki z grupy vag miały jaszcze pośredni i bezpośredni wtrysk paliwa ?
Toyota tez niena gpf , tylko 2.0 hibryda ma
A skąd ty to wiesz skoro nawet w Toyocie nie są w stanie udzielić takiej odpowiedzi
Z tym gpf w toyota corolla 1.8 hybryda to chyba tylko wróżka albo jasnowidz wiedzą czy jest, czy nie ma.
@@tomcze8574 w. 1.8 nie ma
Pomijając niedorzecznośc wyśrubowanych eko norm które to po nowym roku ponownie podniosą ceny aut o 20 tys zł, należy przypomnieć iż było kilka pomysłów na silniki spalające o połowę mniej paliwa a tym samym b ekologiczne, ale chciwe i leniwe koncerny nie byly zainteresowane inwestowaniem w nowe technologie. Wolą klepać konstrukcje prymitywne, rodem z XIX w o sprawności 35% dodając wraz z kolejną normą EURO jakieś wynalazki typu pdf, bezpośredni wtrysk, turbina, egr itd. Podrożyło to ceny aut o 100 % a awaryjność wzrosła nawet o 200 %. Tymczasem zwykłe piece węglowe itp o wiele bardziej trują powietrze 😅...
@@diesel34167 piece z elektrowni tez nam zamkną…. Zostanie nam niestety import energii. UE przyzna Polsce kredyt na zakup ekologicznej energii.
@@diesel34167 gorzej. Juz nie chca spalinowych i na elektryki nas namawiaja. Te dpf i gpf i inne ekopierdulety to narzut UE, by udupic producentow i zmusic przejscie na elektryki. Ja w sumie nie winie producentow tak do konca, oni chcieli psim smedem i bez wymyslania silnika na nowo spelnic normy. Stad najpierw wtrysk bezposredni w benzynach i turbiny z malymi pojemnosciami, a na koncu filtry itp.
@@Motokomentator Dokładnie. Ktoś policzył te koszty i wyszło po 100 tys zł na osobę. Należy w to wliczyć ocieplenie domów, wymiana pieców na pompy ciepła, budowa elektrowni atomowych, wymiana samochodów na elektryczne, zakup fotowoltaiki i to. Co najmniej dekada albo i więcej stagnacji. Decydenci milczą o kosztach jak zaklęci. Francja chce zabronić budowy fabryki baterii Samsungowi w Polsce tłumacząc to zacofaniem ekologicznym Polski. Niech ktoś nie mówi że UE to nie mafia. Tusk jak go znam nie kiwanie nawet palcem przeciw Francji.
@@diesel34167 nie kiwnie ale za to pojedzie na otwarcie powiększonego portu lotniczego do Niemiec. 😂
bajki wypisujesz
czyli szczęśliwymi są ci co mają 1.0 tce eco-g.Kto by pomyslał, że Rumuni mają taki łeb.
mam nadzieje ze nie mam yaris 3 1.0
@@YamahaNajlepsza zależy który rok - jak 2022 czy młodszy to raczej jest. Ale w większości aut nie sprawia on problemów.
@@Motokomentator a to spoko bo 2019r
A ....komputer nie moze cofnac zaplonu bedzie wieksza temp w wydechu😊
To raczej opóźnić, żeby prawie strzelało w wydechu. W sumie fajny pomysł - ale by była jazda jakby podczas wypalania filtra auta strzelały z wydechu. 👍
Nie mam problemu .Wziolem "wypaliłem" ......w ognisku przed stodołą.
myślę że kazdy model może być bez gpf gdy się go zwyczajnie usunie
🤣🤣🤣🤣
Szanowny prowadzący opowiada ludziom bzdury na temat tych filtrów chociażby dlatego że nie wie co to znaczy zubożała mieszanka powinien pan przeprosić wszystkich za wprowadzanie ich w błąd i mówienie nieprawdy na temat działania tych filtrów w silnikach benzynowych
Dzięki za komentarz. Warto jednak w takim przypadku przedstawić własną wersję i wyjaśnić jak wypalają się filtry GPF według Pana - bo tak jak Pan to ujął - to może każdy napisać. Pozdrawiam.
Kia 1.5 tgdi 35tys najechane, ani razu nie zapalila sie kontrolka gpf. Jazda glownie miejska.
Nie wiem z czego to wynika, ale 1.5 t-GDI nie ma takich problemów jak 1.6 T-GDI a to bardzo podobne konstrukcje. Ale myślę, że 1.5 T-GDI jest chyba lepszy.
Czy Toyota Corolla z 2024 roku 1.8 hybryda 140 km ma gpf ? Bo w internecie krążą sprzeczne informacje.
Pytałem jasnowidza z Człuchowa i nie wie. W Toyocie też nie wiedzą. 😂
@@tomcze8574 w Toyocie w każdym salonie pier . . . lą co innego i uj wie jak to jest.
@@tomcze8574 on nic nie wie wszystko zmyśla. Albo trafi albo nie.
@@tomcze8574 zmyśla, zgaduje i albo trafi albo nie.
W moim przypadku nie załącza się tryb ev w chłodne dni mimo osiągnięcia odpowiedniej temperatury silnika. Podejrzewam że wypala się w tym silniku gpf, a jeżdżę często 6-8 kilometrów w jedną stronę. W toyocie nie podali mi jednoznacznej przyczyny dlaczego tak się dzieje, że nie załącza się tryb ev w takim przypadku.
A jak się prawidłowo czyta STINGER? SZTYNGIER czy STINDŻER?
A tutaj niestety nie pomogę - sam się np. zastanawiam jak ludzie czytają VW ID3 : Aj Di trzy. Trochę po angielsku a trochę po polsku. :) :)
1.5 DPI w Hyundai także nadal bez GPF
2024?
@@Motokomentator 2022 110 KM, może ten nowy obcięty do 96 już ma?
eh jednak nie ma to jak Tesla w gazie
@@GarryP139 😂😂😂
@@GarryP139 No niektórzy myślą nad niezależnym ogrzewaniem spalinowym do elektryków😀
No to będzie wtedy Zaporożec po lifcie !😅@@Motokomentator
@@blored2663 a co byś wolał: zastavę, dacie, Skodę 105 czy ladę 2107?
@@Motokomentator To trochę tak jakby w pierwszych samochodach spalinowych do zasilania ogrzewania montować jeszcze kotły parowe.