Interesujący i wyczerpujący materiał odnośnie odbieraków prądu na lokomotywach i EZT. Konkretnie i rzeczowo.Duży kciuk do góry.Pozdrowienia P. Mirosławie.
Fantastyczny materiał. Myślę, że dobrze byłoby treść kształtować w nieco bardziej popularnonaukowym kierunku, bo choć przeglądają ten kanał fachowcy kolejarze, to jednak większość chyba raczej stanowią podziwiający i fascynujący się koleją cywile. Ci zaś pewnych fachowych określeń (siłą rzeczy) nie rozumieją. Mam nadzieję, że kanał będzie kwitł jak dotąd (mimo z mego punktu widzenia, idiotycznych zarządzeń). Te zarządzenia przypominają mi czasy PRL'u kiedy to pewnego razu piloci LOT'u będąc bodaj w Londynie, kupili sobie w tamtejszej zwykłej księgarni lotnicze mapy nawigacyjne wschodniej Europy z Polską włącznie. Narwali się na te mapy, bo były dokładniejsze i bardziej szczegółowe niż to co dostarczał im pracodawca. Do głowy im wtedy nie przyszło, że ściągną na swe głowy poważne problemy. Podczas przekraczania granicy na Okęciu owe mapy im zabrano, oraz zatrzymano ich do wyjaśnienia, co zakończyło się wielogodzinnymi przesłuchaniami. W kwestii zakazu fotografowania odczuwam pewne deja vu sugerujące powrót czasów komuny i zarządzeń wydawanych przez matołków mających blade pojęcie o świecie współczesnym. Myślę, że nie muszę nikomu tłumaczyć idiotyzmu tego zarządzenia. Kto ma wątpliwości niech sobie poogląda dowolne dworce kolejowe w PL w google mapsach lub google earth.
Dziennik ustaw 2023r, poz 1834, art 9. Zmiany w Ustawie o obronie Ojczyzny,, i co teraz z Pana materiałami ? Mogą być ? Materiał bardzo dobry i tak 3-mać dalej. Pozdrawiam Ryszard
Warto było nadmienić, że wszystko to co pojazdom tradycyjnym służy do odbioru energii z sieci napowietrznej, to generalnie ODBIERAKI, a te na przestrzeni dziejów miały postać pałąka z rolką, liry oraz dziś - pantografu. PANTOGRAFEM zaś nazywamy układ dźwigni zapewniających ściśle określoną orientację elementu skrajnego względem podstawy. I tak na przykład kreślarze na swoich stanowiskach korzystali z pantografów.
To nie wiesz, że przepływ prądu przez miedź generuje więcej CO2 niż przez węgiel? Żarcik taki... chodzi oczywiście o twardość materiału. Węglowe są bardziej miękkie niż miedziane, więc nie zużywają tak bardzo przewodów trakcyjnych.
@@viz12345 Ta oni się martwili o nasze przewody :-) węglowe bo dobry rynek zbytu praktycznie bez naszej konkurencji no i można je robić z ruskiego węgla o przepraszam ukraińskiego kupionego u ruskich .
Witam serdecznie Jak zawsze super odcinek Panie Inżynierze. Chciałbym się zapytać co było podyktowane faktem wymiany nakładek w 2011r z miedzianych na węglowe, skąd ten nakaz ze strony UE? Oraz drugie pytanie o nakładkę węglową, jaki to stop pod względem proporcji składników? Pozdrawiam serdecznie Bartosz
Zawsze się mówiło o elektryfikacji, a widać całkiem sporo wyzwań i problemów z utrzymaniem sieci trakcyjnej i wygląda, że takie tanie to nie jest. Ciekawe, jak pokonanie 1km ma się w cenie jeśli chodzi o lokomotywy spalinowe kontra elektryczne, biorąc pod uwagę całokształt, czyli utrzymanie całej sieci trakcynej.
Zawsze się zastanawiałem dlaczego te pantografy "trapezowe" są zaprojektowane tak, że ulegają zniszczeniu po wyjechaniu spod sieci trakcyjnej. Wydawać by się mogło, że zapobiegnięcie takiemu uszkodzeniu nie jest szczególnie trudnym wyzwaniem inżynieryjnym.
Ryczałt...opłacalny tylko dla przewoźników ze starym taborem energochłonnym. A tak to rozliczenia indywidualne na podstawie licznika energii i faktycznie zużycia energii elektrycznej. Pozdrawiam
W najnowszych lokomotywach są montowane kamery pokazujące pracę odbieraków prądu. Zły lub zaniedbany odbierak równa się zerwana sieć trakcyjna i przestoje na linii, które kosztują gigantyczne pieniądze, Do tego dochodzi niebezpieczeństwo pożaru i porażenia prądem. Pantograf to bardzo ważny element każdego pociągu elektrycznego i tramwaju.
Panie Mirosławie , czy nie powinno byc "prąd stały" a nie "napięcie stałe" ? ja wprawdzie nie jestem inzynierem ale tak mnie uczono, jesli sie myle to uprzejmie prosze o wyjasnienie. pozdrawiam, i dziekuje za super dawki wiedzy z Pana filmów
Tego nie wiem. Pracowałem w Pesie przy Elfach , ale nie przy pantografach. Wiem, że profil ślizgacza był z aluminium o profilu zamkniętym. I doprowadzone były do niego przewody pneumatyczne, które go chłodziły.@@listonoszpat233
Witam. Dzięki za kolejny ciekawy odcinek, niestety nie doczekałem się odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie: czy ma znaczenie kierunek poruszania się pojazdu z pantografem połówkowym??? Będę wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam.
jak sąszę węglowe nakładki jako miększe niż Cu powodują mniejsze zużycie przewodu. ponadto grafit jest śliski więc można przyjąć że sam się smaruje i mniej ściera przewody trakcji
Cześć - mam pytanie - czy pociągi rejestrują przejazd na kamerach? Choćby po to aby w razie wypadków czy samobójstw mieć dowody? Z gór dziękuję za odpowiedź. Na wszeli wypadek umieszczam to pytanie pod kilkoma filmami abyś nie przoczył. Pozdro.
Jak zwykle bardzo merytoryczny odcinek. Bez wątpienia jeden z najlepszych kanałów o kolei na YT. Szkoda, że niedługo koniec. Przypominam, że od 23.09. br. wchodzi zakaz filmowania. Nawet nie chce mi się komentować stanu umysłu polityków z PiS. Centralnie powrót komuny.. 😢
Zakaz filmowania oznaczonych tabliczka obiektów strategicznych, proszę się nie martwić mam materiałów na rok do przodu wszystko przesłane na UA-cam pozdrawiam
Z przeglądu asortymentu jednego z producentów nakładek, wynikałoby że na kolei stosowane są (lub były) metalografity. Oznacza to dość dużą zawartość miedzi w materiale grafitowej wypraski. Czy właśnie tego typu materiały zostały w filmie opisane określeniem nakładek miedzianych?
11:27 I cyk kolejne 40 wagonów pełne polskiego drewna jedzie do portu, a potem do Chin.Wszystko w ramach akcji Zera "nie oddamy wam kasy za wasze lasy"
@@steam7087 wystarczająco, na torach szlakowych z dużym obciążeniem ruchowym stosuje się dwa druty jezdne obok siebie, aby rozłożyć prąd na dwa punkty styku na ślizgu. Dodatkowo podczas rozruchu czy ogrzewania składu zimą przepisy nakazują podniesienie drugiego patyka w celu dodatkowego rozłożenia prądu na dwa punkty na sieci. Nasza sieć 3kV DC jest mega przestarzała na tle innych sieci w Europie.
@@gagarin578 przeglądając materiały w sieci znalazłem informację o linach nośnych L95, L120 i L150. Stąd wynika moje zaskoczenie tak niskim przekrojem liny nośnej.
Jak zakaz fotografowania i filmowania wpłynie na Pana filmy? Z tego co piszą na forum to już niektórzy podostawali nawet mandaty za robienie zdjęć. Chore to wszystko jak dla mnie.
Kompletnie się tym nie przejmuje. Ja mam porobione filmy na rok do przodu. Nie wiem na jakich zasadach dostali mandaty. Zdjęcia wolno robić z miejsc powszechnie dostępnych a jeśli się chodzi po terenie kolejowym już nie, ale to żadna nowość nigdy nie było można należało oficjalnie zapytać i mieć kamizelkę. Nie będzie wolno robić zdjęć obiektów strategicznych oznaczonych tabliczką zakaz fotografowania (nastawnie, obiekty inżynieryjne), ale tylko na liniach strategicznych. Nie wszystkie nimi są. Zanim przygotują tabliczki to trochę zejdzie a niewiadomo czy po drodze coś się nie zmieni.
@@jankarolczak9668 i pozostali. 🙂 Wszyscy powyżej macie rację oczywiście. Jak się okazuje, Panie Karolczak, nie wystarczy mieć ojca który się zna, ale żeby się czepić trzeba jeszcze samemu wiedzieć. Fulereny (śmiszne i fikuśne są, można nimi w piłkę grać ;-)) - nie mój temat, jak kończyłem TCH3 były nowinką, ale pozostałe to ok. Jak w tym słynnym skeczy, że "wódka i gorzołka to je jedno", ale też w tym o rabinie, który przyznał rację temu co mówił "nie" i temu co mówił "tak", a jak trzeci zwrócił mu uwagę, że "tak nie może być", to też mu przytaknął. ;-) Także ten... ;-) Tyle ode mnie, laika, choć o alotropach słyszałem. A, jak Pan tatę zapyta (bo pewnie wie to co powyżej wspomniano), to może się okazać, że stanie on przed lustrem i sam się będzie ze sobą kłócił, choć będzie miał rację. :-o xD. Pozdro.
Tyle informacji o "zwykłym" pantografie. 😃👍
No i ruskie to oglądną i za miesiąc będzie rakieta do niszczenia pantografów ! :-)
@@listonoszpat233 kacapy nie oglądną bo zajęci aktualnie czyszczeniem rowa kimowi.
Który "niespodziewanie" został dwa dni dłużej w kacapii. ;)
@@jezuschrystus.onlycash Pewnie czeka w kolejce na przydział tej salonki co kursuje między Przemyślem a Kijowem :-)
Zabrakło mi tutaj wspomnienia o jeszcze jednym typie odbieraka, czyli 160EC z EC Engineering z Krakowa
Interesujący i wyczerpujący materiał odnośnie odbieraków prądu na lokomotywach i EZT. Konkretnie i rzeczowo.Duży kciuk do góry.Pozdrowienia P. Mirosławie.
Fantastyczny materiał. Myślę, że dobrze byłoby treść kształtować w nieco bardziej popularnonaukowym kierunku, bo choć przeglądają ten kanał fachowcy kolejarze, to jednak większość chyba raczej stanowią podziwiający i fascynujący się koleją cywile. Ci zaś pewnych fachowych określeń (siłą rzeczy) nie rozumieją. Mam nadzieję, że kanał będzie kwitł jak dotąd (mimo z mego punktu widzenia, idiotycznych zarządzeń). Te zarządzenia przypominają mi czasy PRL'u kiedy to pewnego razu piloci LOT'u będąc bodaj w Londynie, kupili sobie w tamtejszej zwykłej księgarni lotnicze mapy nawigacyjne wschodniej Europy z Polską włącznie. Narwali się na te mapy, bo były dokładniejsze i bardziej szczegółowe niż to co dostarczał im pracodawca. Do głowy im wtedy nie przyszło, że ściągną na swe głowy poważne problemy. Podczas przekraczania granicy na Okęciu owe mapy im zabrano, oraz zatrzymano ich do wyjaśnienia, co zakończyło się wielogodzinnymi przesłuchaniami.
W kwestii zakazu fotografowania odczuwam pewne deja vu sugerujące powrót czasów komuny i zarządzeń wydawanych przez matołków mających blade pojęcie o świecie współczesnym. Myślę, że nie muszę nikomu tłumaczyć idiotyzmu tego zarządzenia. Kto ma wątpliwości niech sobie poogląda dowolne dworce kolejowe w PL w google mapsach lub google earth.
Dziennik ustaw 2023r, poz 1834, art 9. Zmiany w Ustawie o obronie Ojczyzny,, i co teraz z Pana materiałami ? Mogą być ? Materiał bardzo dobry i tak 3-mać dalej. Pozdrawiam Ryszard
Będzie trzeba robić filmy o takiej tematyce że ominie się konieczność fotografowania obiektów oznaczonych z tabliczką zakaz
Ale czemu takie półśrodki nie możnaby przed stacją pasażerom zawiązywać oczy ?
Warto było nadmienić, że wszystko to co pojazdom tradycyjnym służy do odbioru energii z sieci napowietrznej, to generalnie ODBIERAKI, a te na przestrzeni dziejów miały postać pałąka z rolką, liry oraz dziś - pantografu.
PANTOGRAFEM zaś nazywamy układ dźwigni zapewniających ściśle określoną orientację elementu skrajnego względem podstawy. I tak na przykład kreślarze na swoich stanowiskach korzystali z pantografów.
Bardzo ciekawie omówiona tematyka odbieraków prądu👍
Pan Mirosław prosto i ciekawie opowiada o podstawach elektryfikacji na kolei👍
Gdyby jeszcze Pan podał powód wymiany nakładek z miedzianych na węglowe, byłoby to kompletne kompendium wiedzy dla laików w temacie odbieraków.
To nie wiesz, że przepływ prądu przez miedź generuje więcej CO2 niż przez węgiel? Żarcik taki... chodzi oczywiście o twardość materiału. Węglowe są bardziej miękkie niż miedziane, więc nie zużywają tak bardzo przewodów trakcyjnych.
@@viz12345 Ta oni się martwili o nasze przewody :-) węglowe bo dobry rynek zbytu praktycznie bez naszej konkurencji no i można je robić z ruskiego węgla o przepraszam ukraińskiego kupionego u ruskich .
Ja to wiem, ale zabrakło mi tej informacji w odcinku.
@@viz12345
Ciekawy materiał 👍
Fantastyczny kanał wiele ciekawych informacji pełny profesjonalizm👍
Jak zawsze bardzo dobrze przygotowany merytorycznie od strony technicznej film 👍
Nareszcie się doczekałem odcinka! Dziękuję bardzo!
Materiał jak zwykle ekstra.
Świetny materiał😃👍
Mega ciekawy odcinek. Pozdrawiam.. 😃
Witam serdecznie
Jak zawsze super odcinek Panie Inżynierze. Chciałbym się zapytać co było podyktowane faktem wymiany nakładek w 2011r z miedzianych na węglowe, skąd ten nakaz ze strony UE? Oraz drugie pytanie o nakładkę węglową, jaki to stop pod względem proporcji składników? Pozdrawiam serdecznie Bartosz
Mega ciekawy film, obejrzałem go z ogromnym zainteresowaniem. Profesjonalizm!! Pozdrawiam serdecznie i łapka w górę 🙂
Zawsze się mówiło o elektryfikacji, a widać całkiem sporo wyzwań i problemów z utrzymaniem sieci trakcyjnej i wygląda, że takie tanie to nie jest. Ciekawe, jak pokonanie 1km ma się w cenie jeśli chodzi o lokomotywy spalinowe kontra elektryczne, biorąc pod uwagę całokształt, czyli utrzymanie całej sieci trakcynej.
Super film. Pan Mirek klasa światowa
Zawsze się zastanawiałem dlaczego te pantografy "trapezowe" są zaprojektowane tak, że ulegają zniszczeniu po wyjechaniu spod sieci trakcyjnej. Wydawać by się mogło, że zapobiegnięcie takiemu uszkodzeniu nie jest szczególnie trudnym wyzwaniem inżynieryjnym.
super materiał
Ciekawy material. W jaki sposob przewoznicy rozliczaja sie z PKP Energetyka ze zuzytego pradu? W lokomotywach istnieja jakies rejestratory?
Ryczałt...opłacalny tylko dla przewoźników ze starym taborem energochłonnym.
A tak to rozliczenia indywidualne na podstawie licznika energii i faktycznie zużycia energii elektrycznej.
Pozdrawiam
W najnowszych lokomotywach są montowane kamery pokazujące pracę odbieraków prądu. Zły lub zaniedbany odbierak równa się zerwana sieć trakcyjna i przestoje na linii, które kosztują gigantyczne pieniądze, Do tego dochodzi niebezpieczeństwo pożaru i porażenia prądem. Pantograf to bardzo ważny element każdego pociągu elektrycznego i tramwaju.
Bardzo ciekawy odcinek
Ciekawy materiał
Ciekawy materiał - sporo można się dowiedzieć.
Super
Dobry film 👍
Witam no ciekawie w materiale
Panie Mirosławie , czy nie powinno byc "prąd stały" a nie "napięcie stałe" ? ja wprawdzie nie jestem inzynierem ale tak mnie uczono, jesli sie myle to uprzejmie prosze o wyjasnienie. pozdrawiam, i dziekuje za super dawki wiedzy z Pana filmów
A jak wygląda sprawa odbieraków przy większym napięciu sieci, np. w krajach gdzie jest 25 kV? Czy wtedy mniej czy więcej problemów?
Przeglądam któryś raz, wiele jest o utrzymaniu odbieraków, niewiele o sieci.
Super materiał.
Dodam, że w "Elfach" od Pesy nakładki węglowe są przymocowane do profili zamkniętych, które są dodatkowo chłodzone powietrzem.
Ale jak ze sprężarki ? :-) ciekawe poco teraz w pantografach jest stosowane aluminium jak wiadomo że miedź z aluminium się 'nie lubi' .
Co znaczy "miedź z aluminium się nie lubi"?
@@tomekzyber3105na łączeniu występuje korozja elektrochemiczna.
@@tomekzyber3105, reagują ze sobą
Tego nie wiem. Pracowałem w Pesie przy Elfach
, ale nie przy pantografach. Wiem, że profil ślizgacza był z aluminium o profilu zamkniętym. I doprowadzone były do niego przewody pneumatyczne, które go chłodziły.@@listonoszpat233
Witam. Dzięki za kolejny ciekawy odcinek, niestety nie doczekałem się odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie: czy ma znaczenie kierunek poruszania się pojazdu z pantografem połówkowym??? Będę wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam.
Brawo
Od czego zależy że jest podniesiony 1 lub 2 pantografy?
jak sąszę węglowe nakładki jako miększe niż Cu powodują mniejsze zużycie przewodu. ponadto grafit jest śliski więc można przyjąć że sam się smaruje i mniej ściera przewody trakcji
Cześć - mam pytanie - czy pociągi rejestrują przejazd na kamerach?
Choćby po to aby w razie wypadków czy samobójstw mieć dowody?
Z gór dziękuję za odpowiedź. Na wszeli wypadek umieszczam to pytanie pod kilkoma filmami abyś nie przoczył. Pozdro.
Jak zwykle bardzo merytoryczny odcinek. Bez wątpienia jeden z najlepszych kanałów o kolei na YT.
Szkoda, że niedługo koniec.
Przypominam, że od 23.09. br. wchodzi zakaz filmowania.
Nawet nie chce mi się komentować stanu umysłu polityków z PiS. Centralnie powrót komuny.. 😢
Zakaz filmowania oznaczonych tabliczka obiektów strategicznych, proszę się nie martwić mam materiałów na rok do przodu wszystko przesłane na UA-cam pozdrawiam
Mirku, kiedy zrobisz jakiś materiał o zrewitalizowanej lini na lotnisko Rzeszów-Jasionka?
Będzie film pt Rzeszowski węzeł kolejowy cześć 3 i tam będzie o tym
Z przeglądu asortymentu jednego z producentów nakładek, wynikałoby że na kolei stosowane są (lub były) metalografity. Oznacza to dość dużą zawartość miedzi w materiale grafitowej wypraski. Czy właśnie tego typu materiały zostały w filmie opisane określeniem nakładek miedzianych?
Czy jest szansa na odcinek o miejscach gdzie następuje zmiana napięcia w sieci np. = 3kv na ~ 25kv. Jak wyglądają takie miejsca i sam proces zmiany.
Coś pomyślimy, w filmie o napięciu 25kV było pokazane od 10:21 minucie takie miejsce ua-cam.com/video/gB-csmzLnv4/v-deo.html&si=1Ky8JZzg-PD6IEZ3
Czy pantograf cały czas dotyka przewodu elektrycznego czy zdarzają się jakieś mikro przerwy ? a jeśli tak to jak to wpływa na prace silników ?
A tak z obszaru pozakolejnictwa to na jakiej zasadzie działa odbierak pałąkowy np. w trolejbusach?
czy są jeszcze teraz jakieś ep09 z pantografami nożycowymi
@@tustalowastacja już nie ma
Szkoda
Dlaczego do pradu stałego i do przemiennego używa się innych pantografów?
Co to poleciało w 6:31 ? Motyl , ptak ?😊
Jak legenda twierdzi albo 2 patyki albo 4 ha ha hi ha i tak pojedzie pozdrawiam pana panie Mirku
Dlaczego elektrowóz przeważnie pracuje na tylnym pantografie ?
11:27 I cyk kolejne 40 wagonów pełne polskiego drewna jedzie do portu, a potem do Chin.Wszystko w ramach akcji Zera "nie oddamy wam kasy za wasze lasy"
Co się stanie jak pantograf uszkodzi trakcje i drut spadnie ?
2:47 Pięknie tory wyboczone.
Widać kolejarze komentują
Niebawem poprawne będzie "pantograf" bo dziwnie będzie brzmiało "odbierako-dawak" 😂
Polska Kronika Filmowa. Jedzie komuną az miło.
troche tak
W upalne dni po długiej i szybkiej jeździe to odbierak chyba może się nieźle rozgrzać ? Czerwony chyba się nie zrobi ?
tez mnie to zastanawia, przy takich tarciach, kilka godzin musi byc jakis patent o ktorym nie wiemy
👍👍👍
Że tez TVN TURBO albo Discovery nie wpadło na pomysł zrobienia jakiejś serii programów z Panem :)
zero dwa milimetra trochę razi po uszach
👍
3:03 urwany wieszak nieładnie ;)
1000 A? To by znaczyło, że średnica przewodu trakcyjnego to jakieś 20 mm (albo 2 druty po 14 mm).
Lina nośna składa się z 19 miedzianych drutów 2,5mm², natomiast djp ma przekrój od 100 do 150 mm²
@@gagarin57819 drutów po 2,5 mm2 daje przewód naprawdę cienki, jak na te warunki. Sumarycznie to 47,5 mm2.
@@steam7087 wystarczająco, na torach szlakowych z dużym obciążeniem ruchowym stosuje się dwa druty jezdne obok siebie, aby rozłożyć prąd na dwa punkty styku na ślizgu. Dodatkowo podczas rozruchu czy ogrzewania składu zimą przepisy nakazują podniesienie drugiego patyka w celu dodatkowego rozłożenia prądu na dwa punkty na sieci. Nasza sieć 3kV DC jest mega przestarzała na tle innych sieci w Europie.
@@gagarin578 przeglądając materiały w sieci znalazłem informację o linach nośnych L95, L120 i L150. Stąd wynika moje zaskoczenie tak niskim przekrojem liny nośnej.
Bardzo dobry materiał, bardzo rzeczowy. Ale fajnie jakbyś wytłumaczył pewne pojęcia dla wszystkich
No właśnie, siedzimy trochę jak na tureckim kazaniu. Dlaczego nie mogło być miedzi tylko węgiel?
@@riesling5771
Ponieważ węglowe/grafitowe znacznie zmniejszają degradacje przewodow jezdnych (sieci trakcyjnej) dzięki redukcji tarcia.
@@switkowek
Jak zakaz fotografowania i filmowania wpłynie na Pana filmy? Z tego co piszą na forum to już niektórzy podostawali nawet mandaty za robienie zdjęć. Chore to wszystko jak dla mnie.
Ostatnio odwiedziłem w Łodzi lokomotywownie i zastanawiam się czy opublikować relację z obawy czy nie narobię sobie kłopotów :(
Kompletnie się tym nie przejmuje. Ja mam porobione filmy na rok do przodu. Nie wiem na jakich zasadach dostali mandaty. Zdjęcia wolno robić z miejsc powszechnie dostępnych a jeśli się chodzi po terenie kolejowym już nie, ale to żadna nowość nigdy nie było można należało oficjalnie zapytać i mieć kamizelkę. Nie będzie wolno robić zdjęć obiektów strategicznych oznaczonych tabliczką zakaz fotografowania (nastawnie, obiekty inżynieryjne), ale tylko na liniach strategicznych. Nie wszystkie nimi są. Zanim przygotują tabliczki to trochę zejdzie a niewiadomo czy po drodze coś się nie zmieni.
@@KOLEJmirmur2 To super bo Pana filmy są ciekawe i rzeczowe. Mam nadzieję, że nadal będzie miał Pan możliwość ich robienia dla nas. Pozdrawiam.
Ja jebię. To są kozackie tematy dla laików.
troche omijasz Pan fakty... chyba ze slask to nie Polska.
WINCYJ K**WA
Czyli znowu niemieckiego gufna uzywamy
Nie weglowe, tylko grafitowe
Grafit to odmiana alotropowa węgla, podobnie jak np. diament oraz sadza a także fullereny.
Jak zwykle musi znaleźć się ktoś, kto błyśnie ... brawo Ty 😂
@@pokrec ok, ale elementy ślizgowa na odbierakach są z grafitu, spoko mój ojciec przeprojektował et22 coś tam wiem.
@@jankarolczak9668 i pozostali. 🙂 Wszyscy powyżej macie rację oczywiście. Jak się okazuje, Panie Karolczak, nie wystarczy mieć ojca który się zna, ale żeby się czepić trzeba jeszcze samemu wiedzieć.
Fulereny (śmiszne i fikuśne są, można nimi w piłkę grać ;-)) - nie mój temat, jak kończyłem TCH3 były nowinką, ale pozostałe to ok.
Jak w tym słynnym skeczy, że "wódka i gorzołka to je jedno", ale też w tym o rabinie, który przyznał rację temu co mówił "nie" i temu co mówił "tak", a jak trzeci zwrócił mu uwagę, że "tak nie może być", to też mu przytaknął. ;-)
Także ten... ;-) Tyle ode mnie, laika, choć o alotropach słyszałem.
A, jak Pan tatę zapyta (bo pewnie wie to co powyżej wspomniano), to może się okazać, że stanie on przed lustrem i sam się będzie ze sobą kłócił, choć będzie miał rację. :-o xD.
Pozdro.
Ale dymesy magistrów fizyków 🦊😆 afera musi być... ruu!
Wiem że grafit jest robiony z węgla, ale wyslawiaj się poprawnie.
Grafit nie jest robiony z węgla. To jest węgiel.
12:00 czyzby drewno do elektrowni połaniec? ;)
Z tego co wiem to tak