Warto, teraz proszę o kalkulatorach trochę. Jakie błędy można popełnić i dlaczego różne kalkulatory dają bardzo różne wyniki przy tych danych np. do 800-900 metrów jest ok ale dla dystansu 1100 różnica to kosmos.
Powrót do korzeni, zdecydowanie materiał na plus, takie filmy utworzyły ten kanał, przeciwstawnia do strzelania kalachem do kibla.... Kontynuuj tą serię
BRAWOOOOOOO W końcu jakieś lekcje czyli nauka od Omnis tej wiedzy było dużo na kanale i to go wyróżniało ciągniemy to dalej świetny odcinek bardzo dawno takiego nie było czekam na więcej KURA BALISTYCZNA DOMOWA 🥰🥰🥰 idę obierać ziemniaki pozdrawiam
Seria jak najbardzie potrzeba bo infirmacje są bardzo konkretne bez zbędnego gadania💪 Miałem przyjemność posłuchania wyglądu w Poznaniu i ciesze się że jest to kontynuowane na YT 👍
Nie bawię się póki co w strzelectwo, ale uwielbiam takie techiczno-fizyczne ciekawostki, i oglądnąłem z wielkim zainteresowaniem 👍 Jak będą następne odcinki omawiające bardziej szczegółowo te poszczególne działy to pewnie też chętnie obejrzę. Pozdrawiam!
Jestem za. W końcu ktoś kto nie będzie nagrywał jak wybucha kapusta od breneki. Mam nadzieję że ta seria nie będzie jednoodcinkowa bo nauka o balistyce jest bardzo ciekawa a dla strzelców nawet i ważna. Wiem że już było kiedyś nagrywane o balistyce tutaj na kanale Ale i tak warto temat odświeżyć. Pozdrawiam
Balistykę końcową można rozszerzyć o zagadnie co się dzieje z pociskiem, który przebił cel i dalej stwarza zagrożenie lub rykoszetuje na strzelnicy. Seria zapowiada się bardzo ciekawie.
Zastanawiam się nad zakupem 7.62 lub 5.56 ... Zacząłem szukać w sieci informacji o ich balistyce , a tu proszę... Seria jak znalazł 💪👍 Czekam na następne odcinki.
Zawsze mozna na maila dosłać pytania z tematami do rozwinięcia czy wyjaśnienia bardziej łopatologicznie :) postaram się Mateuszowi w tym pomóc jako odbiorca pierwszego frontu 😂
Super materiał. Prośba o więcej szczegółów dla każdej z typów balistyki, zwłaszcza zewnętrznej. Co się dzieje z pociskiem w trakcie lotu, kiedy warunki atmosferyczne zaczynają mieć znaczący wpływ na zasięg i tor lotu pocisku itp.
Pierwsze słyszę że to jest ważne i jako przyszły myśliwy chętnie posłucham albo nawet przyjadę na kurs. Byłem na razie u Ciebie na jednym i uważam że warto było. Pzdr
Trafiłem na ten kanał poprzez materiały wyjaśniające zasady działania zamków. Zostałem, ale takich materiałów mi brakowało i super byłoby nadal je chłonąć 😅
Zasady działania broni - tak podejrzewam. Zamki to są odrębne zagadnienia ale nie omawiałem ich w szczegółach. Cieszę się, że te techniczne sprawy mają posłuch.
Bardzo czekam na wątek że wspomnianymi siłami/efektem Coriolisa, bo z tego co rozumiem oddając strzał na długim dystansie musi być brany pod uwagę ruch obrotowy ziemii. Ciekawe jakie wartości w kalkulatorach przybiera taka poprawka aby zniwelować efekt Coriolisa.
ogladam ogladam...moja zona w poblizu tez slyszy. "gosc ma mega wiedze ale ma chyba chore zatoki." M. jest laryngologiem czekam na kolejne odcinki czytajac Ejsmonta
Trochę krótko 😁 Gdzieś tam rok temu czytałem wywody p. Ejsmonta odnośnie balistyki właśnie. Przede mną jeszcze elaboracja. Proponuję materiały 30min+ do godziny nawet. Sama balistyka to turbo fajna dziedzina gdzie zrozumienie jej działa wprost proporcjonalnie do dalszej chęci wchodzenia w szczegóły. Do teraz pamiętam długie godziny gdzie rozpracowywałem tabele balistyczne dla swoich własnych przykładów. Odc jak każdy obejrzany do ostatniej sekundy. Like i do następnego 😎
Chetnie bym posłuchał dłuższych wywodów. Czytam teraz "balistyka dla snajpera" i łeb puchnie momentami. 😅 przydałoby się zeby ktoś to po polsku omówił 😄
Balistyka jest bardzo ciekawym tematem którego nie za wiele w ogólnym dostępie , czy jest też w planie odcinek poświęcony wpływom budowy kompensatorów na balistykę rożnych kalibrów pocisków?
Jedna uwaga, wiem że to trochę ciężko jest osobą nie oswojonym z kamerą ale mów do kamery. Ludzie Ciebie oglądają i słuchają ale jest to materiał video. Dziwnie się Ciebie ogląda jak oczy uciekają wszędzie tylko nie do "rozmówcy". Poza tym dla mnie bomba :) Pozdrawiam
Jest pytanie: jaki radar będzie śledził trajektorię pocisku ~10mm (kaliber) na dystansie 600 i więcej metrów? To jest jak 1 do 60 000 (lub jeszcze lepiej). Który radar ma taką rozdzielczość?
Profesjonalny radar balistyczny. Nie rzucam nazwami, bo nie znam. Aczkolwiek jedna ekipa, która robi strzelcom takie pomiary jeździ, z relatywnie mobilnym, radarem, który widzi pociski na znacznie dalszych trajektoriach niż 600 m.
@@OmnisArma Właśnie: relatywnie mobilny. Mniemam, że musi fest palić mocą, by echo radarowe od tak małego przekroju dało się w ogóle odebrać i wyróżnić z szumu. Ale też druga kwestia: wiązka radarowa pewnie nie musi być specjalnie szeroka, co jest okolicznością sprzyjającą.
Mam 2 pytania 1 . Dlaczego pociski są płaskie z tyłu ? A nie posiadają ogona . Podciśnienie go hamuje wyraźnie to widać gdy pocisk zwalnia poniżej 1000 km/h 2 . Dlaczego niema pocisków 2 stopniowych ? Taki ciężki pocisk wylatujący z lufy i tracąc masę znacznie by przyspieszył .
1. Bo by była dupa zbita z ciśnieniami w lufie. 2. Raczej by nie przyspieszył, a musiałbyś rozpędzić dodatkową, zbędą masę. I znowu byłaby dupa z ciśnieniami w lufie.
@@OmnisArma Widziałem (na obrazkach) i z sabota/tu (?) wystaje właśnie ogon z brzechwami a wspominałeś o problemach z ciśnieniami w lufie przy niepłaskim "zadzie" pocisku. :) Dodatkowe zaburzenia aerodynamiczne i mechaniczne związane z oddzieleniem sabota po opuszczeniu lufy również nie są pomijalne a jednak to działa.
To, co jest tam napisane jest raczej ok. Natomiast znam ludzi, którzy przeczytali i nic nie zrozumieli. Potem przyjechali do nas na kurs i dopiero połapali, o co chodzi. Czemu mogło się tak stać? Autor ma akademicki styl pisania (rozumie się samo z siebie), a ten sposób podania wiedzy często zawodzi. Sam złapałem się w tej książce na czytaniu akapitów lub stron po 2-3 razy, bo myślałem, że znalazłem jakiś poważny błąd w treści, a okazywało się, że po prostu sposób wypowiedzi był zawiły.
Gdy słyszę jak ktoś próbuje przekazać jakąś wiedzę i używa zwrotów typu coś tam coś tam gdzieś tam coś tam jakoś tam no to już daję sobie spokój. Generalnie materiał wydaje mi się mógłby być spokojnie krótszy o 1/3 kolejna rzecz to to że nie każdy ma talent mówcy. Nie kwestionuje merytorycznej wiedzy jednak sposób przekazania no dla mnie jest męczący po prostu mimo że temat mnie interesuje odłożyłem to na później kiedy będę bardziej chętny do skupienia
Równolegle do materiału na UA-cam pisz książkę z tymi samymi zagadnieniami, oczywiscie rozwijajac temat o szczegóły. Sporo ludzi kupi taką publikację bo wygodnie jest mieć takie kompendium wiedzy pod ręką... - powodzenia !
Żony mają sposoby na przekonanie do swoich racji i jestem pewny, że w tym przypadku też się uda ? Każde materiały dotyczące tematyki broni palnej, pisane przez osobę kompetentną, z takim doświadczeniem jakie posiadasz, będą nieocenione na naszym, polskim rynku a strzelcy są cierpliwi i mimo wszytko będą czekać na każdy film ... @@OmnisArma
Nie no udowodnienie fizycznie jest proste po prostu to ryje dekiel np co może zrobić ziarenko piachu rozpędzone do odpowiedniej prędkości. Problem jest to tłumaczyć "na chłopski rozum"
@Herezjush Skąd takie informacje pochodzą? Pytam, bo brzmi trochę inaczej, niż doświadczalne wyniki i nie wiem, czy już wpisywać na listę rzeczy do sprawdzenia.
@@OmnisArma nie chce mi się pisać, bo zbyt długo, mogę przez telefon opowiedzieć, włącznie z rozwiązaniem problemu, biorąc pod uwagę że na MŚ IPRF ludzie z tym "walczyli" i nawet mają rozwiązanie, aczkolwiek nikt nie wie dlaczego tak jest, ani dlaczego rozwiązanie działa 😂
Fajny materiał, ale - nie mów o pociskach rakietowych - proszę jako artylerzysta, nie ma czegoś takiego jak "uchylenie w bok" albo w kierunku albo w wysokości, pominąłeś całkowicie stożek rozrzutu, Dla strzelania długodystansowego nie przebrzmiała poprawka na Zboczenie. Proszę nie traktować tego jako przyp..... się a raczej rady praktyka. No i coś można powiedzieć o znakach wagowych pocisków i partiach prochu. Ale generalnie fajny materiał
Bez powiązania z konkretnym nabojem ciężko odpowiedzieć jednoznacznie. Dla broni centralnego zapłonu, strzelającej nabojem karabinowym, to powinno być powyżej 800 m. Natomiast w polskiej praktyce strzeleckiej często będzie to dystans powyżej/od 300 m.
mając dostęp do bryana litza, erika cortiny i wielu innych osób, po co ktoś miałby słuchać wynurzeń człowieka bez jakichkolwiek osiągnięć w strzelaniu długodystansowym.
Po co ktoś miałby się przejmować komentarzem kogoś, kto nie ma żadnych innych osiągnięć, niż napisanie tego komentarza? Masz dostęp do Litza? Super. To nie strzęp klawiatury bez sensu, tylko wytłumacz panu z komentarza wyżej, czemu współczynnik balistyczny przyjmuje inne wartości w różnych zakresach prędkości. Przydasz się na coś przynajmniej.
Błąd logiczny w przyporządkowaniu momentu tuż po opuszczeniu lufy do bw- poruszenie lufy w tym nomencie ma wpływ na celność strzału, zwłaszcza w broni krótkiej. Z pozdrowieniami... .
@@IronSly1 mam na myśli szeroko pojęte grono strzeleckie ze szczególnym uwzględnieniem "taktycznych" jednostek oraz innych wyrafinowanych strzelających do 25m.
@@Veteran6666 To, wg mojej skromnej oceny, zamiast uczyć się skomplikowanych pojęć, na dystansie, o którym piszesz wystarczy wprawne oko, bądź talent. Poza tym, każdy może bawić się jak chce, oczywiście nie krzywdząc nikogo, ale "widzę" twój punkt. :)
@@IronSly1 bardziej chodzi o to, że ludzie, których przerasta wiatrówka będą tworzyć teorie i uszczęśliwiać nimi wszystkich w koło. Masz rację. Każdy może bawić się jak chce. Jeśli ma ochotę może nawet strzelać na 25m z .50 BMG. Problem zaczyna się wtedy gdy zaczyna być "lepszy" bo na te 25 m on strzela z 50-ki, a twoje .223 się do tego nie nadaje jego zdaniem. Trochę przerysowany przykład, ale wiemy o co chodzi :D
@@Veteran6666To, o czym piszesz, to dobry przykład na to, że my, Polacy znamy się na wszystkim i to lepiej od innych, tyle, że najgorsze jest to, że próbujemy przekonywać na siłę innych o swojej "nieomylności". No, ale to wykracza już poza ramy tego filmu. Ja też jestem januszem (sic!), choć na imię mi inaczej, z tym, że bardzo lubię uczyć się nowych rzeczy i nauczyłem się, nawet nie próbować przekonywać innych do swoich racji, mimo, iż wiem, że to, co twierdzę jest prawdą. Nawet, jeżeli ktoś twierdzi, że 2+2=6. Pozdrawiam.
W języku polskim ciut ciężko z publikacjami. Na poziomie początkującym w zasadzie jedna, żelazna pozycja wśród strzelców, na poziomie średnim nic, później już specjalistyczne.
@@OmnisArma ale ja nie filozofuje bo od lat strzelam, w tym na dalsze dystanse łącznie z elaborowaniem amunicji. Lufa karabinu w zależności od dystansu jest uniesiona a nie pozioma, chyba że strzelasz w cel poniżej pozycji strzeleckiej to lufa może być i nawet skierowana poniżej poziomu. W momencie wylotu pocisku zaczyna na niego działać siła grawitacji.
Filozfujesz i to w uj. Równie dobrze mogłeś napisać, że pocisk poleciał zaledwie na dystans dwóch długości karabinu. Schemat, to schemat. Poza tym powiedz jeszcze, że ten kąt pod, którym podniesiona jest lufa, w ogóle byłoby widać na grafice tej wielkości.
@@OmnisArma kąta na grafice nie było by widać ale już poglądowa aczkolwiek faktyczną trajektorię tak 🙂 i niema się co denerwować, wiosna jest. PS. filmik bardzo treściwy i wartościowy.
Mam nadzieję, że znajdą się wytrwali, którzy obejrzą całość i dadzą znać, czy warto iść w ten temat.
Moim zdaniem, pewnie, że tak. Im więcej wiedzy tym lepiej.
Warto, teraz proszę o kalkulatorach trochę. Jakie błędy można popełnić i dlaczego różne kalkulatory dają bardzo różne wyniki przy tych danych np. do 800-900 metrów jest ok ale dla dystansu 1100 różnica to kosmos.
Idealny moment, właśnie czytam książkę Pana J. Eismonta. Temat mega ciekawy.
Więcej rysunków zdjęć .
Warto warto. Dziękuję i pozdrawiam.
Znajdą się wytrwali. Mówisz z sensem, bardzo dobrze się tego słucha. Pozdro
Powrót do korzeni, zdecydowanie materiał na plus, takie filmy utworzyły ten kanał, przeciwstawnia do strzelania kalachem do kibla....
Kontynuuj tą serię
W punkt. Mniej opinii, więcej merytorki. Kanałów opiniowych typu "jak się strzela z x" albo "strzelamy do y" jest na pęczki.
Bardzo ciekawy materiał i przedstawiony w zrozumiały sposób. Ekstra! Czekam na kolejne
BRAWOOOOOOO W końcu jakieś lekcje czyli nauka od Omnis tej wiedzy było dużo na kanale i to go wyróżniało ciągniemy to dalej świetny odcinek bardzo dawno takiego nie było czekam na więcej KURA BALISTYCZNA DOMOWA 🥰🥰🥰 idę obierać ziemniaki pozdrawiam
Seria jak najbardzie potrzeba bo infirmacje są bardzo konkretne bez zbędnego gadania💪 Miałem przyjemność posłuchania wyglądu w Poznaniu i ciesze się że jest to kontynuowane na YT 👍
Nie bawię się póki co w strzelectwo, ale uwielbiam takie techiczno-fizyczne ciekawostki, i oglądnąłem z wielkim zainteresowaniem 👍 Jak będą następne odcinki omawiające bardziej szczegółowo te poszczególne działy to pewnie też chętnie obejrzę. Pozdrawiam!
Jestem za. W końcu ktoś kto nie będzie nagrywał jak wybucha kapusta od breneki. Mam nadzieję że ta seria nie będzie jednoodcinkowa bo nauka o balistyce jest bardzo ciekawa a dla strzelców nawet i ważna. Wiem że już było kiedyś nagrywane o balistyce tutaj na kanale Ale i tak warto temat odświeżyć. Pozdrawiam
Balistykę końcową można rozszerzyć o zagadnie co się dzieje z pociskiem, który przebił cel i dalej stwarza zagrożenie lub rykoszetuje na strzelnicy.
Seria zapowiada się bardzo ciekawie.
15:55 Uzupełniając różniczka to wyniczek odejmowanka. 🤣
Jest nareszcie :) jak tu można nie wytrwać? tylko więcej chcieć wiedzy :D
Jak to był tylko wstęp to nie moge się doczekać reszty zajęć... Tych praktycznych z kulką styropianu w roli głównej szczególnie 😉😁
Turbo zainteresował mnie ten temat na pewno z wielkim zainteresowaniem będę śledził kolejne odcinki.
super materiał mądrego człowieka aż miło posłuchać czekam na dalszy ciąg
Bylem na wykładzie na targach i z ogromną przyjemnością będę oglądał tę serię, dziękuję i nie mogę się doczekać kolejnych odcinków :-)
Super. Czekamy na wiedzę
Serdecznie pozdrawiam
Zastanawiam się nad zakupem 7.62 lub 5.56 ... Zacząłem szukać w sieci informacji o ich balistyce , a tu proszę... Seria jak znalazł 💪👍
Czekam na następne odcinki.
Ogólnie, to będzie pionierski projekt tego typu ,na polskim YT. Tak że będę czekał z niecierpliwością na każdy kolejny odcinek.
Super materiał, prosimy więcej. Właśnie zgłębiam temat bo chce spróbować swoich sił na większych dystansach.
Obejrzałem dwa razy , za pierwszym nie wszystko zrozumiałem teraz też nie wiem ale materiał super.
Zawsze mozna na maila dosłać pytania z tematami do rozwinięcia czy wyjaśnienia bardziej łopatologicznie :) postaram się Mateuszowi w tym pomóc jako odbiorca pierwszego frontu 😂
Super materiał. Prośba o więcej szczegółów dla każdej z typów balistyki, zwłaszcza zewnętrznej. Co się dzieje z pociskiem w trakcie lotu, kiedy warunki atmosferyczne zaczynają mieć znaczący wpływ na zasięg i tor lotu pocisku itp.
Bardzo ciekawy film, dawaj więcej! Świetnie się Ciebie ogląda
Ja jestem za. Będę oglądać. Kręć pan serial Panie Poruczniku. Pozdrowienia dla całej ekipy!
👍 dziękujemy
gen Edward Włodarczyk o którym wspominasz zmarł w grudniu 2023 - cześć jego pamęci.
Czekam na odcinek balistyki końcowej specjalnie dla myśliwych, ponieważ jest nas aż 130tys. Sądzę że to będzie przydatne.
To się nie ujmie w jednym odcinku ale postaram się coś przygotować.
@@OmnisArma super, będę bardzo wdzięczny.
@@OmnisArmaJa też byłbym bardzo wdzięczny
Pierwsze słyszę że to jest ważne i jako przyszły myśliwy chętnie posłucham albo nawet przyjadę na kurs. Byłem na razie u Ciebie na jednym i uważam że warto było. Pzdr
Bardzo proszę, chętnie przyswoję. Dzięki.
Bardzo ciekawe! Lećmy z tematem :)
Trafiłem na ten kanał poprzez materiały wyjaśniające zasady działania zamków. Zostałem, ale takich materiałów mi brakowało i super byłoby nadal je chłonąć 😅
Zasady działania broni - tak podejrzewam. Zamki to są odrębne zagadnienia ale nie omawiałem ich w szczegółach. Cieszę się, że te techniczne sprawy mają posłuch.
@@OmnisArma Konkretnie to były materiały #180 i #181, seria "Jak działa broń" - tak jest :)
Dzięki za nie!
tak trzymać
Dla zasięgu. Świetny temat.
Kolejny świetny materiał, pozdrawiam
Bardzo ciekawa seria.👍
Zapowiada sie ciekawie. Czekam na wiecej.
Bardzo czekam na wątek że wspomnianymi siłami/efektem Coriolisa,
bo z tego co rozumiem oddając strzał na długim dystansie musi być brany pod uwagę ruch obrotowy ziemii.
Ciekawe jakie wartości w kalkulatorach przybiera taka poprawka aby zniwelować efekt Coriolisa.
Są ważniejsze poprawki od tej konkretnej ale na pewno opowiem coś więcej.
Świetny materiał, bardzo dziękuję za taką ucztę, nie mogę doczekać się kolejnych
Szczególnie interesujące wydają się być zagadnienia z zakresu balistyki końcowej.
ogladam ogladam...moja zona w poblizu tez slyszy.
"gosc ma mega wiedze ale ma chyba chore zatoki."
M. jest laryngologiem
czekam na kolejne odcinki czytajac Ejsmonta
To nie byłby zatoki ale był problem laryngologiczny. I kilka nagrań niestety będzie brzmiało tak, jak to.
@@OmnisArma zdrowka zyczymy Panu a sobie kolejnych tresci z OA 😬
Trzymam kciuki!
Trochę krótko 😁
Gdzieś tam rok temu czytałem wywody p. Ejsmonta odnośnie balistyki właśnie. Przede mną jeszcze elaboracja.
Proponuję materiały 30min+ do godziny nawet. Sama balistyka to turbo fajna dziedzina gdzie zrozumienie jej działa wprost proporcjonalnie do dalszej chęci wchodzenia w szczegóły.
Do teraz pamiętam długie godziny gdzie rozpracowywałem tabele balistyczne dla swoich własnych przykładów.
Odc jak każdy obejrzany do ostatniej sekundy.
Like i do następnego 😎
Cudowny materiał - proszę o kontynuowanie tematu bo jest niesamowicie ciekawy
Witam ciekawy temat .
Zapowiada się obiecująco 😊
Bardzo merytoryczny odcinek super
Zapowiada się super seria.
"Trzymamy poziom zachodni - mało kto coś o tym wie" 😂😂😂
Taak❤
Ciekawe, czekam na rozwinięcie!
No też pytanie. Daje Pan z tą balistyką! 😄
..dawaj Hopie! właśnie ściągam klamury do laborki 338LM...wiedza jak znalazł, dzięki i łapa w górę...
Chetnie bym posłuchał dłuższych wywodów. Czytam teraz "balistyka dla snajpera" i łeb puchnie momentami. 😅 przydałoby się zeby ktoś to po polsku omówił 😄
Balistyka jest bardzo ciekawym tematem którego nie za wiele w ogólnym dostępie , czy jest też w planie odcinek poświęcony wpływom budowy kompensatorów na balistykę rożnych kalibrów pocisków?
Jedna uwaga, wiem że to trochę ciężko jest osobą nie oswojonym z kamerą ale mów do kamery. Ludzie Ciebie oglądają i słuchają ale jest to materiał video. Dziwnie się Ciebie ogląda jak oczy uciekają wszędzie tylko nie do "rozmówcy". Poza tym dla mnie bomba :) Pozdrawiam
Nagrywam dziesiąty rok. Oswojenie z kamerą mam za sobą. Po prostu tak mi się lepiej gada ostatnio.
Czeska ciężka,, jakoś to będzie 😂😂😂 pozdrawiam 😢
Jest pytanie: jaki radar będzie śledził trajektorię pocisku ~10mm (kaliber) na dystansie 600 i więcej metrów? To jest jak 1 do 60 000 (lub jeszcze lepiej). Który radar ma taką rozdzielczość?
Profesjonalny radar balistyczny. Nie rzucam nazwami, bo nie znam. Aczkolwiek jedna ekipa, która robi strzelcom takie pomiary jeździ, z relatywnie mobilnym, radarem, który widzi pociski na znacznie dalszych trajektoriach niż 600 m.
@@OmnisArma Właśnie: relatywnie mobilny. Mniemam, że musi fest palić mocą, by echo radarowe od tak małego przekroju dało się w ogóle odebrać i wyróżnić z szumu. Ale też druga kwestia: wiązka radarowa pewnie nie musi być specjalnie szeroka, co jest okolicznością sprzyjającą.
właśnie szukam informacji o balistyce
Mam 2 pytania
1 . Dlaczego pociski są płaskie z tyłu ? A nie posiadają ogona . Podciśnienie go hamuje wyraźnie to widać gdy pocisk zwalnia poniżej 1000 km/h
2 . Dlaczego niema pocisków 2 stopniowych ? Taki ciężki pocisk wylatujący z lufy i tracąc masę znacznie by przyspieszył .
1. Bo by była dupa zbita z ciśnieniami w lufie.
2. Raczej by nie przyspieszył, a musiałbyś rozpędzić dodatkową, zbędą masę. I znowu byłaby dupa z ciśnieniami w lufie.
Przecież niektóre nie są płaskie z tyłu.
@@OmnisArma No a APFDS czy jakoś tak, jakoś sobie radzą a są ukształtowane dziwacznie.
@@andrzej4512 Widziałeś APFSDS przed strzałem? Sabot jest ukształtowany jak należy.
@@OmnisArma Widziałem (na obrazkach) i z sabota/tu (?) wystaje właśnie ogon z brzechwami a wspominałeś o problemach z ciśnieniami w lufie przy niepłaskim "zadzie" pocisku. :)
Dodatkowe zaburzenia aerodynamiczne i mechaniczne związane z oddzieleniem sabota po opuszczeniu lufy również nie są pomijalne a jednak to działa.
Co sądzicie o książce J.A.Ejsmonta *_Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik._* ? Właśnie pojawiło się wznowienie.
To, co jest tam napisane jest raczej ok. Natomiast znam ludzi, którzy przeczytali i nic nie zrozumieli. Potem przyjechali do nas na kurs i dopiero połapali, o co chodzi.
Czemu mogło się tak stać? Autor ma akademicki styl pisania (rozumie się samo z siebie), a ten sposób podania wiedzy często zawodzi. Sam złapałem się w tej książce na czytaniu akapitów lub stron po 2-3 razy, bo myślałem, że znalazłem jakiś poważny błąd w treści, a okazywało się, że po prostu sposób wypowiedzi był zawiły.
@@OmnisArma Dziękuję za opinię!
8:00 jaki to kierunek studiów?
Gdy słyszę jak ktoś próbuje przekazać jakąś wiedzę i używa zwrotów typu coś tam coś tam gdzieś tam coś tam jakoś tam no to już daję sobie spokój. Generalnie materiał wydaje mi się mógłby być spokojnie krótszy o 1/3 kolejna rzecz to to że nie każdy ma talent mówcy. Nie kwestionuje merytorycznej wiedzy jednak sposób przekazania no dla mnie jest męczący po prostu mimo że temat mnie interesuje odłożyłem to na później kiedy będę bardziej chętny do skupienia
Rozwiń temat tych kulek styropianowych, zostało mi tego trochę po budowie 😅
Równolegle do materiału na UA-cam pisz książkę z tymi samymi zagadnieniami, oczywiscie rozwijajac temat o szczegóły. Sporo ludzi kupi taką publikację bo wygodnie jest mieć takie kompendium wiedzy pod ręką... - powodzenia !
Teoretycznie to jest dobry pomysł. Z resztą sugerowany przez Żonę. Tylko jak się skuszę, to materiały na kanale będą dość rzadko. 😉
Żony mają sposoby na przekonanie do swoich racji i jestem pewny, że w tym przypadku też się uda ? Każde materiały dotyczące tematyki broni palnej, pisane przez osobę kompetentną, z takim doświadczeniem jakie posiadasz, będą nieocenione na naszym, polskim rynku a strzelcy są cierpliwi i mimo wszytko będą czekać na każdy film ... @@OmnisArma
Bardzo ciekawe,czekam na drugą część.
Jeśli można to poproszę o nazwy opracowań z których korzystacie chętnie poczytam sobie do poduszki
Tu nie ma co pytać ,tu trzeba publikować materiały w tej tematyce ,pzdr
Koment dla zasięgów
Temat mega ciekawy, mógł byś polecic jakąś literaturę??
Po polsku średnio, choć zależy o jakim poziomie mówimy.
Po angielsku prędzej ale ciężko jest się przebić przez specjalistyczne pojęcia.
Książki prof. Jerzego Ejsmonta
prof, Ejsmonda już przeczytałem
Trzymamy światowy poziom... zachodni... czyli o balistyce nie wiemy nic. Zbuduj napięcie... a potem rozwal system :D
Taka prawda, o naszej wiedzy.
...toż to sioook! i wszystko TO na jednego człowieka...
Nie no udowodnienie fizycznie jest proste po prostu to ryje dekiel np co może zrobić ziarenko piachu rozpędzone do odpowiedniej prędkości. Problem jest to tłumaczyć "na chłopski rozum"
Każdy kojarzy przecinanie strumieniem wody, może to jest dobra analogia?
@@mabciapayne16 "Brudnej wody" strumieniem.
👍🎯
Taka pierdoła, ale warto powiedzieć że okres powylotowy bywa czasem w literaturze nazywany balistyką przejściową.
W związku z tematem nasuwa mi się pytanie: czy film olejowy w lufie pistoletu, karabinu (powiedzmy 0,03mm) wpływa na prędkość wylotową pocisku?
Wszystko wpływa. Pytanie: o ile? Kwestia do prostego pomiaru.
W bocznym zapłonie wilgotność przewodu lufy ma znaczenie, przez to pierwszy strzał jest wyraźnie szybszy od pozostałych
@Herezjush Skąd takie informacje pochodzą? Pytam, bo brzmi trochę inaczej, niż doświadczalne wyniki i nie wiem, czy już wpisywać na listę rzeczy do sprawdzenia.
@@OmnisArma nie chce mi się pisać, bo zbyt długo, mogę przez telefon opowiedzieć, włącznie z rozwiązaniem problemu, biorąc pod uwagę że na MŚ IPRF ludzie z tym "walczyli" i nawet mają rozwiązanie, aczkolwiek nikt nie wie dlaczego tak jest, ani dlaczego rozwiązanie działa 😂
@@Herezjush😂 czyli wiedza tajemna
Fajny materiał, ale - nie mów o pociskach rakietowych - proszę jako artylerzysta, nie ma czegoś takiego jak "uchylenie w bok" albo w kierunku albo w wysokości, pominąłeś całkowicie stożek rozrzutu, Dla strzelania długodystansowego nie przebrzmiała poprawka na Zboczenie. Proszę nie traktować tego jako przyp..... się a raczej rady praktyka. No i coś można powiedzieć o znakach wagowych pocisków i partiach prochu. Ale generalnie fajny materiał
Ale to nie był jedyny odcinek, tylko wstęp. Nie można wszystkiego dać we wstępie, bo nie zostanie nic na później.
😂 dobrało sie 2 altyl... Nie straszyć mi tu ludzi proszę. Niech się nacieszą namiastką.
Co nazywacie ,,długim dystansem..."?
Bez powiązania z konkretnym nabojem ciężko odpowiedzieć jednoznacznie.
Dla broni centralnego zapłonu, strzelającej nabojem karabinowym, to powinno być powyżej 800 m. Natomiast w polskiej praktyce strzeleckiej często będzie to dystans powyżej/od 300 m.
mając dostęp do bryana litza, erika cortiny i wielu innych osób, po co ktoś miałby słuchać wynurzeń człowieka bez jakichkolwiek osiągnięć w strzelaniu długodystansowym.
Po co ktoś miałby się przejmować komentarzem kogoś, kto nie ma żadnych innych osiągnięć, niż napisanie tego komentarza?
Masz dostęp do Litza? Super. To nie strzęp klawiatury bez sensu, tylko wytłumacz panu z komentarza wyżej, czemu współczynnik balistyczny przyjmuje inne wartości w różnych zakresach prędkości. Przydasz się na coś przynajmniej.
Od 17 minuty - nie dziekujcie .
„Humanitarnie zabić” 😂
Jeśli nie rozumiesz tego stwierdzenia, to chyba pochodzisz z innego świata albo nikt cię historii nie uczył.
Seria. Serio.
Błąd logiczny w przyporządkowaniu momentu tuż po opuszczeniu lufy do bw- poruszenie lufy w tym nomencie ma wpływ na celność strzału, zwłaszcza w broni krótkiej. Z pozdrowieniami... .
Błąd logiczny tak.
W naszym materiale - nie.
Dunning i Kruger uśmiechnięci szeroko.
Świetny materiał. Strzelać i patrzeć gdzie leci a potem balaski. 😂
No to teraz Janusze nauczą się dużej ilości pojęć, których nie rozumieją, ale będą nadużywać 😅
Uważasz, że np. subskrybenci kanału to Janusze? Więcej wiary, bracie.
@@IronSly1 mam na myśli szeroko pojęte grono strzeleckie ze szczególnym uwzględnieniem "taktycznych" jednostek oraz innych wyrafinowanych strzelających do 25m.
@@Veteran6666 To, wg mojej skromnej oceny, zamiast uczyć się skomplikowanych pojęć, na dystansie, o którym piszesz wystarczy wprawne oko, bądź talent. Poza tym, każdy może bawić się jak chce, oczywiście nie krzywdząc nikogo, ale "widzę" twój punkt. :)
@@IronSly1 bardziej chodzi o to, że ludzie, których przerasta wiatrówka będą tworzyć teorie i uszczęśliwiać nimi wszystkich w koło. Masz rację. Każdy może bawić się jak chce. Jeśli ma ochotę może nawet strzelać na 25m z .50 BMG. Problem zaczyna się wtedy gdy zaczyna być "lepszy" bo na te 25 m on strzela z 50-ki, a twoje .223 się do tego nie nadaje jego zdaniem. Trochę przerysowany przykład, ale wiemy o co chodzi :D
@@Veteran6666To, o czym piszesz, to dobry przykład na to, że my, Polacy znamy się na wszystkim i to lepiej od innych, tyle, że najgorsze jest to, że próbujemy przekonywać na siłę innych o swojej "nieomylności". No, ale to wykracza już poza ramy tego filmu. Ja też jestem januszem (sic!), choć na imię mi inaczej, z tym, że bardzo lubię uczyć się nowych rzeczy i nauczyłem się, nawet nie próbować przekonywać innych do swoich racji, mimo, iż wiem, że to, co twierdzę jest prawdą. Nawet, jeżeli ktoś twierdzi, że 2+2=6. Pozdrawiam.
balistyka rakietowa leci przez Ukrainę wlatuje 2 km w Polskę potem zawraca :P
Dramat a wystarczy czytać czytać czytać i wdrażać
W języku polskim ciut ciężko z publikacjami. Na poziomie początkującym w zasadzie jedna, żelazna pozycja wśród strzelców, na poziomie średnim nic, później już specjalistyczne.
@@OmnisArma o widzisz i tu masz ze swoją wiedza pole do popisu 😜napisz Pozostanie na bardzo długo ! Pierwszy kupie
Żona już mnie drugi albo trzeci rok namawia na pisanie...
@@OmnisArma a widzisz !
Czemu na rysunku trajektoria pocisku wygląda jakby pocisk po opuszczeniu lufy lecial do góry? Ewidentny błąd. Pocisk leci torem opadającym.
Dlaczego? Bo przy rzucie poziomym zasięg jest kijowy. A ewidentny błąd, to filozofowanie w sieci.
@@OmnisArma ale ja nie filozofuje bo od lat strzelam, w tym na dalsze dystanse łącznie z elaborowaniem amunicji. Lufa karabinu w zależności od dystansu jest uniesiona a nie pozioma, chyba że strzelasz w cel poniżej pozycji strzeleckiej to lufa może być i nawet skierowana poniżej poziomu. W momencie wylotu pocisku zaczyna na niego działać siła grawitacji.
Filozfujesz i to w uj.
Równie dobrze mogłeś napisać, że pocisk poleciał zaledwie na dystans dwóch długości karabinu.
Schemat, to schemat.
Poza tym powiedz jeszcze, że ten kąt pod, którym podniesiona jest lufa, w ogóle byłoby widać na grafice tej wielkości.
@@OmnisArma kąta na grafice nie było by widać ale już poglądowa aczkolwiek faktyczną trajektorię tak 🙂 i niema się co denerwować, wiosna jest. PS. filmik bardzo treściwy i wartościowy.
Super materiał. Polecam kursy snajperskie w Omnis Arma.