@@OmnisArma A po to aby mieć precyzyjny krzyż na środku i proporcjonalną siatkę na reszcie obrazu. Krzyż wchodziłby na siatkę tylko przy najmniejszym powiększeniu, ale przecież pokrywałby się wtedy z poziomą i pionową linią siatki pierwszoplanowej więc dodatkowych "artefaktów" na obrazie by nie generował.
@@Lord_Oktan Ja nie mam siły do was. Rozumiem, co gadasz ale nie rozumiem czemu. W filmie tłumaczyłem, że to bzdury. A pod filmem takie pomysły lecą dalej. Jaki precyzyjny krzyż? Myślisz, że od chudej nitki strzelisz lepiej? Albo co może zasłaniać cel mniej niż puste pole, o którym mówiłem? Wyważacie otwarte drzwi.
@@OmnisArma z całym szacunkiem do Ciebie, ale wydaje mi się, że jednak nie do końca rozumiesz o co pytam. Moja ocena rosnącego krzyża nie jest na skali tak blisko "neutralnej" jak Twoja, ale oboje zgodzimy się co do tego, że rosnący krzyż to nie zaleta. Dlatego zapytałem o lunetę łączącą zalety obu typów wraz z konkretnym rozwiązaniem technicznym i grzecznym pytaniem: czy słyszałeś o takiej? Cała pozostała polemika wydaje mi się być wynikiem niezrozumienia istoty samego pytania.
Panie Poruczniku melduje że na skutek kursu snajperskiego, który odbyłem jakiś czas temu (chyba to była druga edycja) w OmnisArma, moja luneta z siatką mil dot w drugim planie i jakże intuicyjną regulacją 1/4 moa została bezapelacyjnie sprzedana. Na dzień dzisiejszy posiadam dwie lunety z siatką w pierwszym planie EBR-2C oraz Xtreme X1 z regulacją 0.1 MRAD. 👍🏻🇮🇸👍🏻
Bardzo dobrym standardem w WP jest SWD M modernizacja karabinu wyborówego KB SWD Dragunowa tylko trzeba posiadać celiwne patrony kal 7.62x54R w wersji 7N1 i 7N13 których w WP było jak na lekarstwo. Z pierwszego udało się skutecznie zdiac afganca Saszy z 1350m a z nowszej wersji nawet i 1500m skutecznego rażenia, to sporo jak na karabin samopowtazalny w tym kalibrze i sztywna lufa o krutkim skoku tłoka gazowego. BYŁY TEŻ Bull pupy SWD. Wyłącznie dla OSNAZ, OMON, SPETSNAZ. Spokojnie myślę że w tej wersji zwiększyło się skupienie o 40% jak też skuteczne radzenie celu pomiędzy 1400 a 1600m oraz porecznosc w transporcie!
A tak wogóle, to jak zwykle konkretny, merytoryczny materiał 👍, zresztą jak zwykle prawie. Cieszę się, że trafiłem na Twój kanał i zabubskrybowałem (rety jakie trudne słowo do napisania 😰).
Świetny materiał! Co prawda wykorzystuje lunety do strzelań w kierunku HFT i wtedy czy SFP czy FFP nie zmienia tak dużo gdyż przybliżenia nie można ruszać, to i tak materiał upewnił mnie w przekonaniu ze następne szkło to będzie vortex z EBR-2C FFP
Wypowiem sie jako strzelec dlugodystansowy oraz absolwent szkolenia szkolenia :) Generalnie sa 3 kategorie zawodow dlugodystansowych: Statyczne - (np typowe zawody w skarzysku) Znamy odleglosci do tarcz 300,600,800, 900 (zalezy od klasy w jakiej startujemy wybieramy trzy - trójbój) Nie musimy oceniac odleglosci siatka. Siatki w drugim planie maja tu przewage. Te zaslanianie celu ma tutaj znaczenie gdy walczymy o kazda dziesiata czesc skupienia (polecam zobaczyc wyniki z zawodow - 0.5 moa do takich skupien dochodza czolowi zawodnicy. Czesto decyduje o zjwyciestwie ilosc X czyli trafien w centralna dziesiatke. Do tego dochodzi tolerancja wykoniana lunet - w praktyce strzela sie na jednym powiększeniu zazwyczaj ok 40x. Zawody taktyczne: np. Long Range Mykita. Zazwyczaj znamy odleglosci do celow np 656m. Czesto trzeba ostrzelac kilka celow na raz w odpowiedniej kolejnosci na roznych dystansach tutaj zazwyczaj nie mierzymy odleglosci ale pracujemy na powiekszeniu. Zawody dynamiczne: np sniper mission. Tutaj strzelnie jest tłem do całych zawodow. Nie znamy odleglosci czasem mozna uzyc dalmierzy czasem mierzymy siatką. Generalnie o ile w statyce/bench rescie optyka w drugim planie ma realna przewagę nad siatkami w pierwszym planie (o ile strzelec w 100% wie co robi) natomiast na pozostałych typach zawodow lub na pierwszym typie dla osob mniej doświadczonych pierwszy plan nbierze górę. Jest prostszy i praktyczniejszy.
Cześć, jestem na zakupie lunety. Skłaniam się ku lunecie z siatką w pierwszym planie, ale trochę mnie zaintrygowałeś tą przewagą drugiego planu w strzelaniu statycznym. O co dokładnie chodzi? Tak sobie liczę, że 0.5moa tych najlepszych na 800m to 11,6cm skupienia, a grubość nitki w siatce lunety z pierwszym planem to 0,03mrada - czyli 24mm na tych samych 800m. Więc chyba nic mi nie będzie zasłaniać - na pewno nie pola X, które ma 75mm, srednicy?
@@przemekk2595 fb grupa ldsp polska (long range shooting polska) opisz do czego bedziesz glownie uzywal i budzet i grono praktycznych strzelcow doradzi. Jezeli zestaw (karabin optyka bipod) maja byx tylko pod zawody typu skarzysko to mozesz ale... To super specjalizacja - bardzo waski zakres, wg mnie lepiej jak kupisz w pierwszym planie - latwiejsza i praktyczniejsza bedziesz mogl nia zrobic wiecej rzeczy
Trochę wzruszająca historia ale... 1. Jak ktoś chce mieć celownik za 10-30 tys. do jednej konkurencji - spoko. Jak ma być uniwersalny - bez sensu pakować się w drugi plan. 2. Co z tego, że siatka zasłoni strukturę papieru? Widzisz całą pierdzieloną tarczę - wystarczy celować w środek. Pole "X" nie jest ukryte w przypadkowym punkcie - innym na każdej tarczy. 3. Tak jak pokazałem - sporo siatek ma puste pola w centralnym punkcie - obala to powyższe teorie dla tego przykładu. Może ktoś odbierze wpis jako "niemiły". Nie o to chodzi - to są argumenty bez pokrycia. Zwyczajne preferencje indywidualne. A już znalazła się osoba, która została nimi lekko zmieszana. Takie opinie tworzą - z jakiegoś powodu - inne opinie. I mamy młyn. Jak w cytowanym na wstępie komentarzu. Nie wchodzę w temat powiększeń, bo strzelanie na 40x to też przeginanie pały bez potrzeby. Intuicyjnie niby lepsze ale w praktyce nie poprawi skupienia.
@@OmnisArma czyli to co napisalem. jak ktos chce miec zestaw specjalistyczny pod jedną konkurencję to drugi plan ma waskie pole dla zastosowan. pozostale 98% fpp Jak dojdzie miraz i warunki realne to na tych 800+ metrach wyglada to inaczej niz na filmie i na tych 40x+ powiekszeniach i tym dystansie sfp maja przewage. Mozna sprawdzić wyniki f class i widac czym topowi zawodnicy wojuja. W filmie jest jasny przekaz ze tylko ffp jest gora. Sam mam tylko lunety ffp. Ale jakbym chciał na starość bawic sie w Benchrest/statyke to sfp bym wybral na codzien jestem obiema rękami przy fpp. Do tego w filmie założenie jest stricte taktyczne. Podczas gdy np wiekszoac myśliwych strzelców rekreacyjnych strzela do tych 300m. A koszt lunety w tej samej klasie jezeli ffp jest znacznie wyzszy niz sfp i wchodzi tu watek ekonomiczny - szkoda wydac duzo więcej na funkcje z ktorycj nie skorzystamy dlatego kazdy zakup lunety/optyki trzeba rozpatrywac indywidualnie
To ja tutaj dorzucę od siebie. Mini snajper strzelany jest na tarczy olimpijskiej, która jest tycia nawet na 50, a na 100 m to już w ogóle. Podchodziłem do tematu z lunetą FFP z rozbudowaną siatką i... tak, da się. Kolega jednak strzela konkurencję na SFP z prostą siatką składająca się z dwóch krzyżujących się nitek i punktu w środku. Ponieważ najczęściej robi 100/100, to z ciekawości sprawdziłem jego zestaw (tak, wiem, że broń i strzelec nie są bez znaczenia). I powiem tak, do tego typu konkurencji jest to zwyczajnie lepsze (dla mnie) ze względu na czytelność na tarczy. Luneta jest przystrzelana w punkt, więc nawet jak jest jakiś "odchył", to mając wiedzę jak rozkładają się kręgi na tarczy wklikanie poprawki jest bezproblemowe. Dopóki tego nie sprawdziłem uważałem, że FFP jest najlepszym rozwiązaniem do wszystkiego. Jak sytuacja wyglądałaby na 1000 m? Śmiem twierdzić, że dość podobnie. Większość zawodników (a może i wszyscy) z top10 long shotow właśnie takich używa, a nie sądzę, że robią to ze względu na niższą cenę zestawu. Natomiast jeżeli strzela się konkurencje taktyczne, to tutaj nie ma co dyskutować, zwłaszcza, że są zawodu zabraniające używania, jak to Omnis Arma mawia, "oszukiwaczy". ;)
duże koła paralaksy służą za bardzo dokładny "dalmierz", do tych kół montuje się jeszcze większe skale aby mierzyć odległość z dokładnością do jednego metra, przydatne przy strzelectwie pneumatycznym...
Większe koło nie wnosi większej dokładności. Z tego, co mi podpowiedziano i później sprawdzałem - na te koła ludziska wklejają dane o poprawkach na danym dystansie. Taka automatyzacja procesu: "ostrzę i odczytuję poprawkę".
Zaczynam przygodę z 22 LR. Aby w ogóle wejść w świat jakiegokolwiek dystansu większego niż pistolet, kupiłem karabin bocznego zapłonu i zwyczajnie tanią optykę. Niestety wadą tego rozwiązania jest fakt, że siatka jest w drugim planie w half mil dotach a pokrętła wyskalowane są na 1/4 MOA na 100y... Więc zabawa się zacznie, jeśli będę chciał odkładać poprawki na siatce lub korygować lunetę, na zmiennych powiększeniach. Luneta to Nikko 4-12x50.. No nic, najważniejsze dla mnie na dzisiaj to to, że 1 klik=7mm skoro 1/4MOA na 100y. Dziękuję za materiał, Twoje wszystkie filmy są merytoryczne i bardzo pomocne :)
Dzięki za dobre słowo. Siatka w drugim planie ma ten plus, że możesz ją ustawić w dowolnej skali (MOA, mrad, cal/100yd). Także ustal powiększenie takie, które będzie najlepiej ci służyło (10 klików między kropkami, albo 1 mrad czy cokolwiek). Aha ~7 mm tak ale tylko na dystansie 100 m.
Po raz enty to oglądam i dalej nie wszystko kumam fajnie by było nakręcić odcinek jak sie tymi lunetami posługiwać ale na żywo na strzelnicy na broni i to by było coś ...pragnę pozdrawiam
FFP na pewno przydaje się gdy trzeba oddać kilka strzałów do jednego celu, zwłaszcza gdy cel się porusza i nie możemy szybko zmienić nastaw lunety. Wtedy instynktownie wykorzystujemy siatkę celowniczą. W myślistwie trzeba oddać jeden celny strzał, rzadko jest sytuacja że trzeba ich oddać kilka, więc myślę że SFP ma większą rację bytu od FFP, zwłaszcza przy typowych dystansach 200m. Choć jak ktoś dobrze zna swój karabin i nie chcę zmieniać co trochę nastaw podczas celowania[zwierzyna pojawia się w różnej odległości od naszych nastaw zera przecież] to FFP z siatką będzie lepszym rozwiązaniem, bo sobie od razu nasienie człowiek poprawkę na bieżąco. Innym rozwiązaniem będą lunety z dalmierzem i korektą celowania, ale to już ceny jak za leupolda...
Dzięki za film! Prawdziwy, niespodziewany prezent. Super wytłumaczone, kawa na ławę. Pozdrawiam także innych specjalistów. Już sobie nie dam wciskać mitów.
Nie widzę sensu montowania 1 planu w biegówkach - w 2 planie nie trzeba "szukać" małego znaku celowniczego na minimalnym powiększeniu do oddania szybkiego strzału. 1 plan to domena lunet do strzelań precyzyjnych.
Zgadza się. Miałem biegowke FFP i zmieniłem na SFP właśnie dlatego. Tylko obecnie biegówki zaczynaja mieć nawet 12x (sic!) i są traktowane jako coś uniwersalnego pomiędzy luneta biegowa a para precyzyjną. Moja FFP miała 1-8 i była ciężka, przez co traciła jedną z cech charakterystycznych dla biegówki. Obecnie wróciłem do 1-6, waży 300 g mniej i jest zwyczajnie "szybsza" w prowadzeniu.
Moja meopta miala siatke 6.5 creedmore dla amonicji 125 grain....taka dostalem wiadomsc z meopty...a ja strzelam 140 grain, wiec musze jakos to skompensowac
Jedną z zalet siatki w drugim planie jest możliwość ustawienia zera dla różnych odległości przy wykorzystaniu znaków pomocniczych i zmiany powiększenia.
A siatka w pierwszym planie pozwala, przy wykorzystaniu znaków pomocniczych, ustawić zero na różnych odległościach - niezależnie od powiększenia, które masz ustawione. To naprawdę jest lepsza opcja.
Hm. Nadal mam mętlik w głowie. Czyli w biegówce którą chciałbym zamontować na AR-15 lepszą opcją będzie 1 czy 2 plan ? Skłaniam się do 1planu ale czy słusznie?
Wspaniały materiał jak zawsze brawo . Może troch późno pytam ale czy da się sprawdzić jaką ma się lunetę już kupioną bo często producent nie podaję czy to pierwszy czy drugi plan pozdrawiam
Witam, pytanie nie na temat filmu, ale bardzo mnie zastanawiające. Czy faktycznie dociera się jakoś fabrycznie nowe lufy w broni? Dziękuję za odpowiedź z góry!
@@Franeq09 Zazwyczaj tyczy się to luf zamawianych osobno. Wtedy producenci luf często o tym informują i podają swoje procedury. Broń fabryczna - niekiedy ma zrobione jakieś docieranie (lub po prostu jest strzelana i z docierania za wiele nie będzie). Powiem szczerze - jak ma strzelać precyzyjnie i nie wiemy czy coś było robione przy lufie - można sobie takie docieranie zafundować. Nie zaszkodzi. Proces jest bajecznie prosty.
Z ciekawości przejrzałem oferty lunet w internecie w przedziale do 1000 zł i na żadnej aukcji sprzedawca nie zaznacza czy krzyż jest na 1 czy na 2 planie. Na bazarach też nie miałem okazji znaleźć lunety, w której krzyż powiększa się wraz z powiększaniem celu. Moje pytanie brzmi, czy da się kupić lunetę do wiatrówki z krzyżem na 1 planie w cenie do 1000 zł?
w takim budżecie chyba tylko drugi plan - wydaje mi się, że są prostsze w produkcji = tańsze? ewentualnie szukaj dodatkowego opisu na stronie producenta.
@@przemekk2595 da się. Obecnie używam na .22 LR i .223 lunety kupionej u Majfrenda, 4-16, FFP, MRAD (sprawdzone na tarczy od Omnis Army, również na teście powtarzalności nastawów), trzyma zero, możliwość resetu wieży, w komplecie bardzo przyzwoity montaż. Kupiłem żeby latała z .22LR, ale skoro można i na .223, to dlaczego nie? Z tego co czytałem, to ludzie z powodzeniem zakładają również na .308 i trzyma zero (może kiedyś sprawdzę). Szło jest czyste i nie mydli, siatka typowa taktyczna "choinka", trzyma ustawienia, więc jak ktoś nie ma parcia na mega pancerność (bo idzie na wojnę), albo na logo na pokrywie wieży, to polecam. A teraz uwaga, koszt 450 zł z przesyłką. Tak, wiem, Vortex, Leupold, Trijicon, Meopta i Swarovsky lepsze, no ale nie za ten "piniondz". ;)
Odpowiem sobie sam. W budżecie do 1000 zł raczej nic nie da się znaleźć. Tzn. na znanym prtalu aukcyjnym są, oferty lunet w całkiem sensownej konfiguracji ( 1 klik = 1/10 MIL, pierwszy plan, krzyż podobny do EBR-2C) za ok. 500-600 zł, ale wysyłka z Chin, więc jak ktoś jest cierpliwy, a w wrazie W nie zaboli go strata tych kilkuset zł, to można zaryzykować. W przdziale 1000-1500 zł już można znaleźć lunetę od polskiego dystrybutora, oczywiście Majfrendowej produkcji, ale w sensownej konfiguracji (jw). Za ~500 zł więcej można kupić lunetę podobno renomowanego producenta z USA, jednak patrząc na dane techniczne i recenzje youtuberów zza wielkiej wody jest to dokładnie ten sam sprzęt tylko z innym logo. Sama luneta to Marksman 6-24x50FFP. Cena na 01.2022r. to 1200-1300 zł. Co do jakości wykonania to w porównaniu do wynalzków szeroko znanych z bazarów to zupełnie inna galaktyka. Jak wypada na tle konkurecji nie wiem, bo nie mam porównania. Na początku trochę ciężko pracowały pokrętła od zoomu i paralaksy, ale po kilkunastu ruchach nieco się rozruszały i jest ok. Wykonane ok. 150 strzałów na sprężynowiej wiatrówce i rozjazdów w nastawach niestwierdziłem.
A jeżeli mam lunetkę hawke ventage 3-9×50 z pokrętłem paralaksy przy obiektywie i krzyż celowniczy w drugim planie, to czy to coś zmienia na plus? (np. ustawiając paralaksę, ustawiam jednocześnie ostrość na cel, odczytując dystans z pokrętła i wówczas znając rozmiary celu, mogę ocenić poprawkę na krzyżu celowniczym. Czy ma to sens?
Generalnie mając pokrętło paralaksy gdziekolwiek (ja mam na wieży z boku) możesz odczytać dystans, ale tylko "zgrubnie", zwłaszcza kiedy mierzysz już na nieskończoność (najczęściej powyżej 500, czyli wiersz, że jest powyżej). Inna sprawa, pokrętła paralaksy nie są jakieś mega dokładne nawet w super-duper drogich lunetach. Tak, da się to odczytać w jakiś tam sposób, ale lepiej użyć siatki. Inna sprawa, znajomi strzelający HFT mają do dyspozycji tylko takie pokrętło, ale to są dystanse do 45 (?) m i tutaj jest to jeszcze w miarę precyzyjne jak masz dobrą lunetę.
A mam pytanie jak to jest w lunetach myśliwskich ? tzn. co do zasady to na pewno tak samo ale jakieś różnice w siatkach/krzyżach i z jakich aktualnie najlepiej korzystać do polowania ? czy na te powiedzmy 150m to w zasadzie krzyż różnicy nie robi ?
Polecam samemu testować, bo dla mnie dystans 150 m to jest bardzo krótki i raczej łatwy strzał. Zazwyczaj lunety wykorzystywane do polowania mają za wysokie parametry do takich strzelań (nadmiar potencjału - nie, że przeszkadzają). Także... to, co komu pasuje najlepiej - jest dla niego najlepsze.
@@OmnisArma czyli spokojnie można sobie kupić jasną lunetę z krzyżem w pierwszym planie z podziałką np.w moa albo mils i z taką polować i postrzelać dalej.. masz jakieś typy co będzie dobre zarówno do polowania jak i dalszego strzelania.. mam tikkę w 6.5 CM i szukam lunety..
Ale tą pierwotną która była Uzbrojeniem i Materiałami wybuchowymi, a nie pseudo informatyką połączoną diabli wiedzą z czym. :) to już nie jest ten sam kierunek co kiedyś.
@@georgep6861 gość jest rusznikarzem, instruktorem i ekspertem strzeleckim, myśliwym, oficerem WP, członkiem Mensy i z pierdyliarda mniej lub bardziej ciekawych pytań jakie możesz mu zadać pytasz go o jakieś pierdoły z jego prywatnego życia które nigdy nie powinny Cię obchodzić, serio?!
@@georgep6861 Ja Ci odpowiem jako małżonka tego Pana i również nosząca obrączkę na lewej ręce. Czemu ? Bo ja tak zadecydowałam, że ustalamy noszenie na lewej, bo jest wygodniej, bo nie przeszkadza w codziennej pracy i w strzelaniu. Na temat tego na której powinna być, co kraj to obyczaj w USA nosi się na lewej, w Australii jak kto chce. A że w Pl się przyjęła prawa... super ale dla nas jest to nie wygodne. Poza tym, sorry ale to nasza prywatna sprawa czy nosimy na prawej, lewej, na nodze czy na łańcuszku, a może i bez. Jak masz z tym jakiś problem, to zachowaj go dla siebie, bo nic Ci do naszego życia prywatnego. Polecam się zająć własnym życiem, a nie komentować czyjeś. Pozdrawiam
►Sekcja Strzelecka Omnis Arma: tinyurl.com/sekcja-strzelecka
►Artykuł do tego filmu: www.omnisarma.pl/162s
►Kurs Elaboracji On-Line: www.OmnisArma.pl/yt/elaboracja
►Kursy Snajperskie: www.OmnisArma.pl/yt/snajper
►Nasze koszulki: www.omnisarma.pl/bajery
►Vortal Omnis Arma: www.omnisarma.pl/vortal
►Wesprzyj nas: www.patronite.pl/omnisarma
►Tarcze do łatwego przystrzeliwania broni: www.ekademia.pl/kurs/tarcze
Znasz jakiś celownik z siatką w pierwszym planie, ale krzyżem celowniczym (tym małym fragmentem na samym środku) w drugim planie?
@@Lord_Oktan A po kij? Żeby jeden wjeżdżał w drugi jak pokręcisz powiększeniem?
@@OmnisArma A po to aby mieć precyzyjny krzyż na środku i proporcjonalną siatkę na reszcie obrazu. Krzyż wchodziłby na siatkę tylko przy najmniejszym powiększeniu, ale przecież pokrywałby się wtedy z poziomą i pionową linią siatki pierwszoplanowej więc dodatkowych "artefaktów" na obrazie by nie generował.
@@Lord_Oktan Ja nie mam siły do was. Rozumiem, co gadasz ale nie rozumiem czemu. W filmie tłumaczyłem, że to bzdury. A pod filmem takie pomysły lecą dalej. Jaki precyzyjny krzyż? Myślisz, że od chudej nitki strzelisz lepiej? Albo co może zasłaniać cel mniej niż puste pole, o którym mówiłem?
Wyważacie otwarte drzwi.
@@OmnisArma z całym szacunkiem do Ciebie, ale wydaje mi się, że jednak nie do końca rozumiesz o co pytam. Moja ocena rosnącego krzyża nie jest na skali tak blisko "neutralnej" jak Twoja, ale oboje zgodzimy się co do tego, że rosnący krzyż to nie zaleta. Dlatego zapytałem o lunetę łączącą zalety obu typów wraz z konkretnym rozwiązaniem technicznym i grzecznym pytaniem: czy słyszałeś o takiej? Cała pozostała polemika wydaje mi się być wynikiem niezrozumienia istoty samego pytania.
Świetny film, dzięki. Super wyjaśniłeś zagadnienie w/w tematu.
Panie Poruczniku melduje że na skutek kursu snajperskiego, który odbyłem jakiś czas temu (chyba to była druga edycja) w OmnisArma, moja luneta z siatką mil dot w drugim planie i jakże intuicyjną regulacją 1/4 moa została bezapelacyjnie sprzedana. Na dzień dzisiejszy posiadam dwie lunety z siatką w pierwszym planie EBR-2C oraz Xtreme X1 z regulacją 0.1 MRAD. 👍🏻🇮🇸👍🏻
Jasna sprawa 😉
jeszcze nigdy nie widziałem filmu ze 100% łapek do góry. biorąc pod uwagę ilość szwagrów to osiągnięcie. Gratuluję
👍 Dzięki
a jednak do dzisiaj znalazło się jakichś 4 dziwaków ;)
Film super. Żałuję ze nie powstal wczesniej zaoszczędziło by mi godziny reasearchu;) czekam na kolejne. Pozdrawiam
W końcu konkretne wyjaśnienie problemu. Oczywiście nie omieszkam przyjechać na kurs snajperski.
👍 Dzięki. Zapraszamy.
Znakomity materiał! Chyba jeden z lepszych filmów w dorobku. Dzięki!
Bardzo dobrym standardem w WP jest SWD M modernizacja karabinu wyborówego KB SWD Dragunowa tylko trzeba posiadać celiwne patrony kal 7.62x54R w wersji 7N1 i 7N13 których w WP było jak na lekarstwo. Z pierwszego udało się skutecznie zdiac afganca Saszy z 1350m a z nowszej wersji nawet i 1500m skutecznego rażenia, to sporo jak na karabin samopowtazalny w tym kalibrze i sztywna lufa o krutkim skoku tłoka gazowego. BYŁY TEŻ Bull pupy SWD. Wyłącznie dla OSNAZ, OMON, SPETSNAZ. Spokojnie myślę że w tej wersji zwiększyło się skupienie o 40% jak też skuteczne radzenie celu pomiędzy 1400 a 1600m oraz porecznosc w transporcie!
A tak wogóle, to jak zwykle konkretny, merytoryczny materiał 👍, zresztą jak zwykle prawie. Cieszę się, że trafiłem na Twój kanał i zabubskrybowałem (rety jakie trudne słowo do napisania 😰).
👍 Dzięki
No i rozwaliłeś System. Super robota.
Najlepszy film który wyczerpuje temat FFP i SFP.
👍 Dzięki
Filmik tak dobry, że każdy chyba to potwierdzi, nie tylko w pierwszym planie ;-)
👍
Genialnie to wyjaśniłeś. Dzięki wielkie! Szacunek.
Dzięki za film...
Szkoda, że po zakupie lunety:)
Całe szczęście nie droga była:)
👍
Super wytłumaczone, pozdrawiam 😀
Dziękuję za ten film. Pozdrawiam.
Świetny materiał! Co prawda wykorzystuje lunety do strzelań w kierunku HFT i wtedy czy SFP czy FFP nie zmienia tak dużo gdyż przybliżenia nie można ruszać, to i tak materiał upewnił mnie w przekonaniu ze następne szkło to będzie vortex z EBR-2C FFP
👍Dzięki za dobre słowo!
Wypowiem sie jako strzelec dlugodystansowy oraz absolwent szkolenia szkolenia :)
Generalnie sa 3 kategorie zawodow dlugodystansowych:
Statyczne - (np typowe zawody w skarzysku)
Znamy odleglosci do tarcz 300,600,800, 900 (zalezy od klasy w jakiej startujemy wybieramy trzy - trójbój)
Nie musimy oceniac odleglosci siatka.
Siatki w drugim planie maja tu przewage. Te zaslanianie celu ma tutaj znaczenie gdy walczymy o kazda dziesiata czesc skupienia (polecam zobaczyc wyniki z zawodow - 0.5 moa do takich skupien dochodza czolowi zawodnicy. Czesto decyduje o zjwyciestwie ilosc X czyli trafien w centralna dziesiatke. Do tego dochodzi tolerancja wykoniana lunet - w praktyce strzela sie na jednym powiększeniu zazwyczaj ok 40x.
Zawody taktyczne: np. Long Range Mykita. Zazwyczaj znamy odleglosci do celow np 656m. Czesto trzeba ostrzelac kilka celow na raz w odpowiedniej kolejnosci na roznych dystansach tutaj zazwyczaj nie mierzymy odleglosci ale pracujemy na powiekszeniu.
Zawody dynamiczne: np sniper mission. Tutaj strzelnie jest tłem do całych zawodow. Nie znamy odleglosci czasem mozna uzyc dalmierzy czasem mierzymy siatką.
Generalnie o ile w statyce/bench rescie optyka w drugim planie ma realna przewagę nad siatkami w pierwszym planie (o ile strzelec w 100% wie co robi) natomiast na pozostałych typach zawodow lub na pierwszym typie dla osob mniej doświadczonych pierwszy plan nbierze górę. Jest prostszy i praktyczniejszy.
Cześć, jestem na zakupie lunety. Skłaniam się ku lunecie z siatką w pierwszym planie, ale trochę mnie zaintrygowałeś tą przewagą drugiego planu w strzelaniu statycznym. O co dokładnie chodzi? Tak sobie liczę, że 0.5moa tych najlepszych na 800m to 11,6cm skupienia, a grubość nitki w siatce lunety z pierwszym planem to 0,03mrada - czyli 24mm na tych samych 800m. Więc chyba nic mi nie będzie zasłaniać - na pewno nie pola X, które ma 75mm, srednicy?
@@przemekk2595 fb grupa ldsp polska (long range shooting polska) opisz do czego bedziesz glownie uzywal i budzet i grono praktycznych strzelcow doradzi. Jezeli zestaw (karabin optyka bipod) maja byx tylko pod zawody typu skarzysko to mozesz ale... To super specjalizacja - bardzo waski zakres, wg mnie lepiej jak kupisz w pierwszym planie - latwiejsza i praktyczniejsza bedziesz mogl nia zrobic wiecej rzeczy
Trochę wzruszająca historia ale...
1. Jak ktoś chce mieć celownik za 10-30 tys. do jednej konkurencji - spoko. Jak ma być uniwersalny - bez sensu pakować się w drugi plan.
2. Co z tego, że siatka zasłoni strukturę papieru? Widzisz całą pierdzieloną tarczę - wystarczy celować w środek. Pole "X" nie jest ukryte w przypadkowym punkcie - innym na każdej tarczy.
3. Tak jak pokazałem - sporo siatek ma puste pola w centralnym punkcie - obala to powyższe teorie dla tego przykładu.
Może ktoś odbierze wpis jako "niemiły". Nie o to chodzi - to są argumenty bez pokrycia. Zwyczajne preferencje indywidualne. A już znalazła się osoba, która została nimi lekko zmieszana. Takie opinie tworzą - z jakiegoś powodu - inne opinie. I mamy młyn. Jak w cytowanym na wstępie komentarzu.
Nie wchodzę w temat powiększeń, bo strzelanie na 40x to też przeginanie pały bez potrzeby. Intuicyjnie niby lepsze ale w praktyce nie poprawi skupienia.
@@OmnisArma czyli to co napisalem. jak ktos chce miec zestaw specjalistyczny pod jedną konkurencję to drugi plan ma waskie pole dla zastosowan. pozostale 98% fpp
Jak dojdzie miraz i warunki realne to na tych 800+ metrach wyglada to inaczej niz na filmie i na tych 40x+ powiekszeniach i tym dystansie sfp maja przewage. Mozna sprawdzić wyniki f class i widac czym topowi zawodnicy wojuja. W filmie jest jasny przekaz ze tylko ffp jest gora. Sam mam tylko lunety ffp. Ale jakbym chciał na starość bawic sie w Benchrest/statyke to sfp bym wybral na codzien jestem obiema rękami przy fpp.
Do tego w filmie założenie jest stricte taktyczne. Podczas gdy np wiekszoac myśliwych strzelców rekreacyjnych strzela do tych 300m. A koszt lunety w tej samej klasie jezeli ffp jest znacznie wyzszy niz sfp i wchodzi tu watek ekonomiczny - szkoda wydac duzo więcej na funkcje z ktorycj nie skorzystamy dlatego kazdy zakup lunety/optyki trzeba rozpatrywac indywidualnie
To ja tutaj dorzucę od siebie. Mini snajper strzelany jest na tarczy olimpijskiej, która jest tycia nawet na 50, a na 100 m to już w ogóle. Podchodziłem do tematu z lunetą FFP z rozbudowaną siatką i... tak, da się. Kolega jednak strzela konkurencję na SFP z prostą siatką składająca się z dwóch krzyżujących się nitek i punktu w środku. Ponieważ najczęściej robi 100/100, to z ciekawości sprawdziłem jego zestaw (tak, wiem, że broń i strzelec nie są bez znaczenia). I powiem tak, do tego typu konkurencji jest to zwyczajnie lepsze (dla mnie) ze względu na czytelność na tarczy. Luneta jest przystrzelana w punkt, więc nawet jak jest jakiś "odchył", to mając wiedzę jak rozkładają się kręgi na tarczy wklikanie poprawki jest bezproblemowe. Dopóki tego nie sprawdziłem uważałem, że FFP jest najlepszym rozwiązaniem do wszystkiego. Jak sytuacja wyglądałaby na 1000 m? Śmiem twierdzić, że dość podobnie. Większość zawodników (a może i wszyscy) z top10 long shotow właśnie takich używa, a nie sądzę, że robią to ze względu na niższą cenę zestawu. Natomiast jeżeli strzela się konkurencje taktyczne, to tutaj nie ma co dyskutować, zwłaszcza, że są zawodu zabraniające używania, jak to Omnis Arma mawia, "oszukiwaczy". ;)
Byłem widziałem testowałem jak dla mnie pierwszy plan pozdrawiam
duże koła paralaksy służą za bardzo dokładny "dalmierz", do tych kół montuje się jeszcze większe skale aby mierzyć odległość z dokładnością do jednego metra, przydatne przy strzelectwie pneumatycznym...
Większe koło nie wnosi większej dokładności.
Z tego, co mi podpowiedziano i później sprawdzałem - na te koła ludziska wklejają dane o poprawkach na danym dystansie. Taka automatyzacja procesu: "ostrzę i odczytuję poprawkę".
bardzo fajny film, do tej pory miałem sprzeczne informacje powtarzane przez niekompetentnych forumowiczów.
Cieszę się, że materiał pomógł 👍
Zaczynam przygodę z 22 LR. Aby w ogóle wejść w świat jakiegokolwiek dystansu większego niż pistolet, kupiłem karabin bocznego zapłonu i zwyczajnie tanią optykę. Niestety wadą tego rozwiązania jest fakt, że siatka jest w drugim planie w half mil dotach a pokrętła wyskalowane są na 1/4 MOA na 100y... Więc zabawa się zacznie, jeśli będę chciał odkładać poprawki na siatce lub korygować lunetę, na zmiennych powiększeniach. Luneta to Nikko 4-12x50..
No nic, najważniejsze dla mnie na dzisiaj to to, że 1 klik=7mm skoro 1/4MOA na 100y. Dziękuję za materiał, Twoje wszystkie filmy są merytoryczne i bardzo pomocne :)
Dzięki za dobre słowo.
Siatka w drugim planie ma ten plus, że możesz ją ustawić w dowolnej skali (MOA, mrad, cal/100yd). Także ustal powiększenie takie, które będzie najlepiej ci służyło (10 klików między kropkami, albo 1 mrad czy cokolwiek).
Aha ~7 mm tak ale tylko na dystansie 100 m.
Po raz enty to oglądam i dalej nie wszystko kumam fajnie by było nakręcić odcinek jak sie tymi lunetami posługiwać ale na żywo na strzelnicy na broni i to by było coś ...pragnę pozdrawiam
FFP na pewno przydaje się gdy trzeba oddać kilka strzałów do jednego celu, zwłaszcza gdy cel się porusza i nie możemy szybko zmienić nastaw lunety. Wtedy instynktownie wykorzystujemy siatkę celowniczą. W myślistwie trzeba oddać jeden celny strzał, rzadko jest sytuacja że trzeba ich oddać kilka, więc myślę że SFP ma większą rację bytu od FFP, zwłaszcza przy typowych dystansach 200m. Choć jak ktoś dobrze zna swój karabin i nie chcę zmieniać co trochę nastaw podczas celowania[zwierzyna pojawia się w różnej odległości od naszych nastaw zera przecież] to FFP z siatką będzie lepszym rozwiązaniem, bo sobie od razu nasienie człowiek poprawkę na bieżąco. Innym rozwiązaniem będą lunety z dalmierzem i korektą celowania, ale to już ceny jak za leupolda...
Dodam, że korzystałem z różnych lunet w tym MOA, Ale dokładnie Horus pozwolił mi na proste, poprawki.
Dla mnie też, wydaje mi się że pierwszy plan jest lepszy.
Witam. Możesz zrobić playliste z tematyką snajperską? Dużo by pomogła ;) pozdrawiam
Fajny film obyczajowy.Umiesz dobrze przekazać wiedzę (warto wybrać się na kurs snajpierski).
Super!
Dzięki za film! Prawdziwy, niespodziewany prezent. Super wytłumaczone, kawa na ławę.
Pozdrawiam także innych specjalistów. Już sobie nie dam wciskać mitów.
Polecamy się 👍
Dziękuję bardzo za ten film. Kawał dobrej roboty.
Komentarz taktyczny dla zasięgu.
👍 Dzięki
Nie widzę sensu montowania 1 planu w biegówkach - w 2 planie nie trzeba "szukać" małego znaku celowniczego na minimalnym powiększeniu do oddania szybkiego strzału.
1 plan to domena lunet do strzelań precyzyjnych.
Zgadza się. Miałem biegowke FFP i zmieniłem na SFP właśnie dlatego. Tylko obecnie biegówki zaczynaja mieć nawet 12x (sic!) i są traktowane jako coś uniwersalnego pomiędzy luneta biegowa a para precyzyjną. Moja FFP miała 1-8 i była ciężka, przez co traciła jedną z cech charakterystycznych dla biegówki. Obecnie wróciłem do 1-6, waży 300 g mniej i jest zwyczajnie "szybsza" w prowadzeniu.
Moja meopta miala siatke 6.5 creedmore dla amonicji 125 grain....taka dostalem wiadomsc z meopty...a ja strzelam 140 grain, wiec musze jakos to skompensowac
Witam rewelacja dziekuje i pozdrawiam z łapom na tak , zapraszam w wolnej chwili dziękuje z góry.
👍 Dzięki
Sztos, masz suba👍
Zaaaajjjebistą wiedzę nam przekazałeś , jesteś dla mnie góruuu w tym temacie . Dziękuję Anton
Dyskretny helikon 😉 polecasz jakieś konkretne rzeczy tej firmy?
Chyba musiałbym listę wyprodukować. Od ponad 10 lat używam różnych ich sprzętów. Będzie film o wyposażeniu strzeleckim tej marki.
I cyk dwójeczka. Oglądamy!
W sensie seans w toalecie?
@@OmnisArma Nie!😁 Tu akurat oznacza to drugi bieg, czyli biegnę szybko do telewizora, zaraz po tym jak wyskoczyło powiadomienie na telefonie.
Mildoty się przy powiększeniu rozjadą, ale czy środek krzyża też straci zero na siatce z drugim planem?
Jedną z zalet siatki w drugim planie jest możliwość ustawienia zera dla różnych odległości przy wykorzystaniu znaków pomocniczych i zmiany powiększenia.
A siatka w pierwszym planie pozwala, przy wykorzystaniu znaków pomocniczych, ustawić zero na różnych odległościach - niezależnie od powiększenia, które masz ustawione.
To naprawdę jest lepsza opcja.
@@OmnisArma Zgadzam się i nie twierdzę że w drugim jest lepsza, tylko zwracam uwagę na jedną z zalet.
Czyli na dobrą sprawę lunety biegowe które w większości mają drugi plan niezbyt nadają się do zastosowań "taktycznych" na różnych odległościach?
Hm. Nadal mam mętlik w głowie. Czyli w biegówce którą chciałbym zamontować na AR-15 lepszą opcją będzie 1 czy 2 plan ? Skłaniam się do 1planu ale czy słusznie?
Wzór na pomiar odległości tyczy się tylko obiektów mierzonych w poziomie? Czy pion też wchodzi w rachubę? Np wysokość budynku.
Każdy wymiar, nawet na skos.
Wspaniały materiał jak zawsze brawo . Może troch późno pytam ale czy da się sprawdzić jaką ma się lunetę już kupioną bo często producent nie podaję czy to pierwszy czy drugi plan pozdrawiam
Jak się kręci powiększeniem i siatka jest cały czas taka sama, to jest to drugi plan.
Niestety drugi :( dziękuje pozdrawiam i czekam na kolejny film
17:29 Nie słychać co tu mówisz: dystans = co przez kąt? Ktoś podpowie?
Witam no właśnie jaka luneta do wiatrówki sprężynowej na 100M Mil-dot i paralaksą
Witam, mam pytanko czy podejmiesz temat kalibracji lunety w tym RZR zero stop - blokady poza obręb pola widzenia - czy jest to niezbędne. Pozdrawiam
Ale naczepaliscie grafiki komputerowej. Szok. Gruby materiał.
Prawda.
Witam, pytanie nie na temat filmu, ale bardzo mnie zastanawiające. Czy faktycznie dociera się jakoś fabrycznie nowe lufy w broni? Dziękuję za odpowiedź z góry!
Niektóre.
@@OmnisArma a w przypadku takiej broni, bedzie to opisane w instrukcji przez producenta?
@@Franeq09 Zazwyczaj tyczy się to luf zamawianych osobno. Wtedy producenci luf często o tym informują i podają swoje procedury. Broń fabryczna - niekiedy ma zrobione jakieś docieranie (lub po prostu jest strzelana i z docierania za wiele nie będzie). Powiem szczerze - jak ma strzelać precyzyjnie i nie wiemy czy coś było robione przy lufie - można sobie takie docieranie zafundować. Nie zaszkodzi. Proces jest bajecznie prosty.
@@OmnisArma dziekuje serdecznie, a co sluzy jako czynnik smarujacy podczas docierania takich luf?
Komary nie dają spokoju...😂
To w sumie zalet drugiego planu jest więcej?
Jeszcze wazne na jakiej amonicji siatka byla konstruowana....mam na mysli grain
S U P E R 😊😊👍👍😊😊
👍 Dzięki
Z ciekawości przejrzałem oferty lunet w internecie w przedziale do 1000 zł i na żadnej aukcji sprzedawca nie zaznacza czy krzyż jest na 1 czy na 2 planie. Na bazarach też nie miałem okazji znaleźć lunety, w której krzyż powiększa się wraz z powiększaniem celu.
Moje pytanie brzmi, czy da się kupić lunetę do wiatrówki z krzyżem na 1 planie w cenie do 1000 zł?
w takim budżecie chyba tylko drugi plan - wydaje mi się, że są prostsze w produkcji = tańsze? ewentualnie szukaj dodatkowego opisu na stronie producenta.
@@przemekk2595 da się. Obecnie używam na .22 LR i .223 lunety kupionej u Majfrenda, 4-16, FFP, MRAD (sprawdzone na tarczy od Omnis Army, również na teście powtarzalności nastawów), trzyma zero, możliwość resetu wieży, w komplecie bardzo przyzwoity montaż. Kupiłem żeby latała z .22LR, ale skoro można i na .223, to dlaczego nie? Z tego co czytałem, to ludzie z powodzeniem zakładają również na .308 i trzyma zero (może kiedyś sprawdzę). Szło jest czyste i nie mydli, siatka typowa taktyczna "choinka", trzyma ustawienia, więc jak ktoś nie ma parcia na mega pancerność (bo idzie na wojnę), albo na logo na pokrywie wieży, to polecam. A teraz uwaga, koszt 450 zł z przesyłką. Tak, wiem, Vortex, Leupold, Trijicon, Meopta i Swarovsky lepsze, no ale nie za ten "piniondz". ;)
Odpowiem sobie sam.
W budżecie do 1000 zł raczej nic nie da się znaleźć. Tzn. na znanym prtalu aukcyjnym są, oferty lunet w całkiem sensownej konfiguracji ( 1 klik = 1/10 MIL, pierwszy plan, krzyż podobny do EBR-2C) za ok. 500-600 zł, ale wysyłka z Chin, więc jak ktoś jest cierpliwy, a w wrazie W nie zaboli go strata tych kilkuset zł, to można zaryzykować.
W przdziale 1000-1500 zł już można znaleźć lunetę od polskiego dystrybutora, oczywiście Majfrendowej produkcji, ale w sensownej konfiguracji (jw). Za ~500 zł więcej można kupić lunetę podobno renomowanego producenta z USA, jednak patrząc na dane techniczne i recenzje youtuberów zza wielkiej wody jest to dokładnie ten sam sprzęt tylko z innym logo.
Sama luneta to Marksman 6-24x50FFP. Cena na 01.2022r. to 1200-1300 zł. Co do jakości wykonania to w porównaniu do wynalzków szeroko znanych z bazarów to zupełnie inna galaktyka. Jak wypada na tle konkurecji nie wiem, bo nie mam porównania. Na początku trochę ciężko pracowały pokrętła od zoomu i paralaksy, ale po kilkunastu ruchach nieco się rozruszały i jest ok. Wykonane ok. 150 strzałów na sprężynowiej wiatrówce i rozjazdów w nastawach niestwierdziłem.
A jeżeli mam lunetkę hawke ventage 3-9×50 z pokrętłem paralaksy przy obiektywie i krzyż celowniczy w drugim planie, to czy to coś zmienia na plus? (np. ustawiając paralaksę, ustawiam jednocześnie ostrość na cel, odczytując dystans z pokrętła i wówczas znając rozmiary celu, mogę ocenić poprawkę na krzyżu celowniczym. Czy ma to sens?
Generalnie mając pokrętło paralaksy gdziekolwiek (ja mam na wieży z boku) możesz odczytać dystans, ale tylko "zgrubnie", zwłaszcza kiedy mierzysz już na nieskończoność (najczęściej powyżej 500, czyli wiersz, że jest powyżej). Inna sprawa, pokrętła paralaksy nie są jakieś mega dokładne nawet w super-duper drogich lunetach. Tak, da się to odczytać w jakiś tam sposób, ale lepiej użyć siatki. Inna sprawa, znajomi strzelający HFT mają do dyspozycji tylko takie pokrętło, ale to są dystanse do 45 (?) m i tutaj jest to jeszcze w miarę precyzyjne jak masz dobrą lunetę.
HORUS!
A mam pytanie jak to jest w lunetach myśliwskich ? tzn. co do zasady to na pewno tak samo ale jakieś różnice w siatkach/krzyżach i z jakich aktualnie najlepiej korzystać do polowania ? czy na te powiedzmy 150m to w zasadzie krzyż różnicy nie robi ?
Polecam samemu testować, bo dla mnie dystans 150 m to jest bardzo krótki i raczej łatwy strzał.
Zazwyczaj lunety wykorzystywane do polowania mają za wysokie parametry do takich strzelań (nadmiar potencjału - nie, że przeszkadzają).
Także... to, co komu pasuje najlepiej - jest dla niego najlepsze.
@@OmnisArma czyli spokojnie można sobie kupić jasną lunetę z krzyżem w pierwszym planie z podziałką np.w moa albo mils i z taką polować i postrzelać dalej..
masz jakieś typy co będzie dobre zarówno do polowania jak i dalszego strzelania.. mam tikkę w 6.5 CM i szukam lunety..
Pan kończył na WAT mechatronikę? Mechanikę??
Ale tą pierwotną która była Uzbrojeniem i Materiałami wybuchowymi, a nie pseudo informatyką połączoną diabli wiedzą z czym. :) to już nie jest ten sam kierunek co kiedyś.
@@meganstanisz kiedyś to było... :)
OI K CZEKALEM MADREGO TO MILO POSLUCHAC
👍 Dzięki
Tylko ffp 😉
A takie pytanie trochę z innej beczki, może bardziej prywatne, ale dlaczego nosisz obrączkę na lewym ręku?
Bo wolę lunety z siatką w pierwszym planie.
Drażliwy temat jak widać 😁 raz nosi raz nie...może kręcił film po robocie to założył ale zapomniał że nagrywając na YT też jest niejako w robocie.
@@OmnisArma ok. A tak po ludzku, to
przytyło się i paluszek na prawym ręku za gruby? czy to taka tajemnica?
@@georgep6861 gość jest rusznikarzem, instruktorem i ekspertem strzeleckim, myśliwym, oficerem WP, członkiem Mensy i z pierdyliarda mniej lub bardziej ciekawych pytań jakie możesz mu zadać pytasz go o jakieś pierdoły z jego prywatnego życia które nigdy nie powinny Cię obchodzić, serio?!
@@georgep6861 Ja Ci odpowiem jako małżonka tego Pana i również nosząca obrączkę na lewej ręce. Czemu ? Bo ja tak zadecydowałam, że ustalamy noszenie na lewej, bo jest wygodniej, bo nie przeszkadza w codziennej pracy i w strzelaniu.
Na temat tego na której powinna być, co kraj to obyczaj w USA nosi się na lewej, w Australii jak kto chce. A że w Pl się przyjęła prawa... super ale dla nas jest to nie wygodne. Poza tym, sorry ale to nasza prywatna sprawa czy nosimy na prawej, lewej, na nodze czy na łańcuszku, a może i bez. Jak masz z tym jakiś problem, to zachowaj go dla siebie, bo nic Ci do naszego życia prywatnego. Polecam się zająć własnym życiem, a nie komentować czyjeś.
Pozdrawiam
A meopta zd niby drugi plan a bardzo zręczna luneta.
jestesi super mam problem zbarettom 92x nie lubje jej uzywac wole zigzalera
Eee???
Wszystko fajnie pięknie. Ale moim zdaniem za dluuuuuuugo
Pierwsza wersja miała godzinę. Na szukanie samemu straciłbyś całe dni.
......calosc = belkot.......na pierwszym szkicu nie widac zadnego bembna, chyba chodzi o pokretlo regulacyjne
Czad , chyba sie zapisze na szkolenie do was
Zapraszamy
Super materiał , coś czuję że ludzie szkoleniowcy korzystaja z tego i kopiują twoją wiedzę
Kto kopiuje zawsze jest z tyłu.