DIESEL VS BENZYNA - Spalanie, Moment obrotowy, Analiza techniczna

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 13 лип 2024
  • Dlaczego diesel generuje więcej nM? Dlaczego dłużej się grzeje, i dlaczego pali mniej?
    Jeśli ciekawią Cię powyższe zagadnienia, zapraszam na film!
    Link do Fanpage
    / samurajdm-104029011339014
    Muzyka wykorzystana jako tło :
    • 🎵 Beginnings (Intro) -...
    • 🕰️ Mystery Music (No C...
    Zezwalam na wykorzystanie fragmentów powyższego filmu tylko przy czytelnym oznaczeniu mnie jako twórcę, oraz przy zachowaniu pełnego kontekstu wypowiedzi.
    0:00 Wstęp
    1:33 Substancja
    4:11 Proces spalania, moment obrotowy
    8:16 Typy tłoków
    13:34 Konie a moment i obroty
    15:22 Kalkulacja
    20:07 Dlaczego diesel pali mniej?
    20:48 Dlaczego diesel wolniej się grzeje?
    22:44 Dlaczego diesel ma świece?
    #SamuraJDM #diesel #benzyna
  • Авто та транспорт

КОМЕНТАРІ • 37

  • @marcint4521
    @marcint4521 4 місяці тому +3

    9:30 to nie korbowód pelni funkcje ramienia tylko wykorbienie na wale.

    • @SamuraJDM
      @SamuraJDM  4 місяці тому +1

      Trafna uwaga, dzięki!

    • @marcint4521
      @marcint4521 4 місяці тому

      @@SamuraJDM luz - opowiadałeś z taką pasją, że nie zauważyłeś błędu.😉

  • @makspayne1534
    @makspayne1534 17 днів тому

    Na początku filmu myślałem ze się w tym wszystkim pogubisz, pomimo kilku potknięć, całkiem nieźle to wyszło 😅

  • @michalmarcinkowski7236
    @michalmarcinkowski7236 4 місяці тому +3

    Dobry film, dowiedziałem się kilku rzeczy, natomiast jedną bym poprawił. Został porównany turbodiesel z wolnossącą benzyną. Doładowana benzyna generuje niewiele niższy moment obrotowy i to już od niskich obrotów, natomiast zdecydowanie wyższą moc niż turbodiesel o podobnej pojemności. Wspomniany tu 4g63 z turbodoładowaniem w lancerze evo 8 generowal 405 koni mechanicznych, podczas gdy najmocniejszy 2.0 TDI Volkswagena 268 koni mechanicznych. Jasne, że to zależy od ciśnienia doładowania, dlatego podaje realnie skonstruowane silniki a nie teorie. Diesel sprawdzi się na długich dystansach i w transporcie ciężkim. Do miasta i żeby wdepnąć lepsza jest benzyna.

    • @SamuraJDM
      @SamuraJDM  4 місяці тому +3

      Tak, oczywiście masz rację apropos benzynowego wolnossaka do turbodiesla - zestawiłem właśnie te silniki, z racji na ich największą popularność, wolnossacy diesel to już dzisiaj gatunek prawie martwy, turbobenzyn już trochę jest to fakt.
      Dodając ten aspekt musiałbym wchodzić w to jak wogóle działa doładowanie, dlaczego diesla zaczęto wcześniej niż benzynę uturbiać masowo, i tak dalej i tak dalej.
      Naprawdę szeroki temat, ciężko omówić każde zagadnienie, można też trafić stare silniki w których coś co powiedziałem w filmie nie będzie miało przełożenia etc.
      Dzięki za treściwy komentarz!

    • @marekoskarek6337
      @marekoskarek6337 4 місяці тому

      akurat jesli chodzi o 2 litrowe tdi to jestem w temacie. W superbie 3 190km po chipie mam 253 konie i to bez grzebania w silniku. Ten sam silnik (blok) w biturbo (arteon) ma 240km a po chipie okolice 305. Oczywiscie nic nie stoi na przeszkodzie dolozyc mocniejszy intercooler. W kazdym razie bariera 350 koni w nowozytnym silniku nie jest niczym strasznym chocby z tego wzgledu ze znam goscia majacego starego seata z 340 konnym 1.9 tdi jako daily, ale tam bylo sporo dlubania. Osobiscie lubie diesle bo po chipie najfajniej jezdzi sie miedzy 3200-4000 obrotow i wreszcie mozna wyprzedzac majac ponad pol tysia niutkow. Wiatr czy wzniesienie nie jest juz takim problemem. Tylko trzeba czesto zmieniac olej i filtry plus robic plukanki.

  • @krzysiekszymanski9737
    @krzysiekszymanski9737 4 місяці тому +5

    Ziomuś pewną rzecz trzeba sprostować. Przykładowo tak jak mówisz 10:1 czy 22:1 to jest stopień sprężania, a nie kompresja. Stopień sprężania to mniej więcej to, co wytłumaczyłeś a kompresja to ciśnienie wywierane w cylindrze wyrażone w barach w momencie GMP tloka.

    • @SamuraJDM
      @SamuraJDM  4 місяці тому +1

      Rzeczywiście, tworząc scenariusz bazowałem na wielu anglojęzycznych źródłach, gdzie w tym języku stopień sprężania to compression ratio, no czyli w bezpośrednim tłumaczeniu stopień kompresji i poszedłem tym błednym tokiem. Jak zwróciłeś na to uwagę to odrazu skumałem błąd, nawet z warsztatowych spraw, mierzymy kompresję a nie sprężanie, stopień sprężana wszak jest stały dla danej jednostki. Dzięki za komentarz, muszę bardziej zwracać uwagę na nomenklaturę!

  • @weneedweedstudios813
    @weneedweedstudios813 4 місяці тому +1

    tęskniłem za tym kanałem

  • @ghostanddiy
    @ghostanddiy 3 місяці тому

    Fajny film, wykorbienie wału, nie korba, ale ok 😉. W czasach kosiarek do trawy nie mam nic do dodania, w czasach prawdziwych silników dlaczego prawie 6ltr pojemności V8 made in usa i 300KM pali 8ltr/100km a europejskie 300KM z 3 ltr pali więcej? Bo Nm 😜

  • @marseluss4106
    @marseluss4106 12 днів тому

    Oj wcześniejsze filmu były git a tu wplynełeś na wody których nie kumasz chyba, ale plus za chęci, zapłon w benzynie jest grubo przed gmp, to jest kąt wyprzedzenie zapłonu. I apropo silnika Evo częsty patent to stroker na wykorbienie 100mm

  • @NxtV6
    @NxtV6 4 місяці тому

    Jaki słodki filtr stożkowy. Przeznaczony do tuningu 0.9L?

    • @SamuraJDM
      @SamuraJDM  4 місяці тому

      Dokładnie do 1.0, prawie się udało trafić 😁

  • @unaimed1337
    @unaimed1337 3 місяці тому

    Zastanawiam się czy sprawność cieplna to jest faktycznie odpowiedź na to, czemu diesel się dłużej grzeje i wydaje mi się, że nie.
    Wydaje mi się, że silnik diesla ma po prostu większa pojemność cieplną z racji tego, że często były używane inne materiały oraz po prostu więcej materiału, żeby wytrzymać większe ciśnienie w komorze spalania.
    P.S. Prawdopodobnie w dzisiejszych czasach są jednostki które rozgrzewają się podobnie, bo np. B58 ma ten sam blok dla benzyny i diesla co by dyktowało podobną pojemność cieplną ujmując rotacyjne elementy.

  • @jarekchwiej7034
    @jarekchwiej7034 3 місяці тому +1

    A skrzynia biegów?

  • @dan911911dan
    @dan911911dan 3 місяці тому

    W wielu Dieslach irytujacy jest nagły bardzo skokowy przyrost mocy w waskim zakresie obrotów, do tego klekot brak kultury pracy.

  • @luki1503
    @luki1503 4 місяці тому +2

    Diesel RULEZ!!! Pozdrowienia dla fanów benzynek od fana ropniaków. 👋

    • @SamuraJDM
      @SamuraJDM  4 місяці тому +3

      Kiedyś byłem zagorzałym przeciwnikiem dieslów. Słowo klucz - byłem :p Na co dzień jazda 90 konnym dieslem do 90 konnej benzyny to przepaść, w klekociku dusisz gaz na dowolnym biegu i poprostu jedzie, a w takim Civicu z 5 biegu najlepiej zbijać na dwójkę żeby jechał x) Na co dzień, do roboty zdecydowanie wybieram diesla, do poświrowania zdecydowanie benzyna

    • @luki1503
      @luki1503 4 місяці тому +2

      @@SamuraJDM ja osobiście używam benzyny (jeszcze bez gazu) ze względu na prostotę (a bardziej przez to, że akurat mi się taki trafił 😄). Ale nic dla mnie nie zastąpi sześciogarowych diesli Mercedesa (pewnie i BMW, ale akurat z tą marką miałem mało do czynienia) z przełomu wieków. Proste, może nie jakieś cudownie kulturalne jak następca V6, ale za to poczucie tego momentu obrotowego, siły - rewelacja. A prawdziwa wisienka na torcie to wszelkiego rodzaju diesle użytkowe (ciągniki, ciężarówki, maszyny budowlane). International/Case lata 80. i 90. Już chcesz redukować, bo za ciężko, a tu zaskoczenie - pyka dalej bez redukcji i ciągnie. Albo diesel Scanii V8, górki, podjazdy, ciężki ładunek, a na nim to nie robi wrażenia, jakby był człowiekiem to by powiedział "co tak mało nałożyłeś?".

    • @johnnyenglish4695
      @johnnyenglish4695 4 місяці тому +1

      Ja też mam golfa 1.9 TDI 90 KM i civica angielkę 1.5 vtec-e i zgadzam się co do odczuć z jazdy.

  • @rafaktos7798
    @rafaktos7798 4 місяці тому +4

    Porównanie silnika diesla doładowanego do wolnossącej benzyny uważam za głupotę.

    • @SamuraJDM
      @SamuraJDM  4 місяці тому +2

      Jakby nie patrzeć to porównanie 2 najpopularniejszych rodzajów silników spotykanych aktualnie na drogach, i na dodatek najczęstsze decyzja przy zakupie - właśnie pomiędzy wolnossącą benzyną a td

    • @sebastianbednarz185
      @sebastianbednarz185 4 місяці тому

      A co byś porównał ?

    • @las3k91
      @las3k91 3 місяці тому

      @@sebastianbednarz185 2.0 TDI i 2.0 TSI albo 1.6 THP i 1.6 HDI. Albo wolnossące 1.8 D z fiesty i 1.8 zetec z escorta itp. Wolnossaków już prawie nikt nie sprzedaje, diesle wymarły 25-30 lat temu, benzyny teraz.

  • @kacpitf3777
    @kacpitf3777 3 місяці тому

    ''tani olej" XD

  • @baymann9
    @baymann9 4 місяці тому

    .

  • @LHITS350
    @LHITS350 4 місяці тому

    Podstawowa sorawa vzego diesel ma niższe ibroty to czas spalania. A właściwie opoznienie samozaplonu. Opoznienir zaplonu nie zmienia swojej wartosvi zaleznie od obrotów jest ono stale. Dlatego po przelroczeniu pewnych obrotow diesel juz nie bedzie w stanie rozkrecic sue wyżej.
    A za opoznienie odpoeiada ksztalt komory spalania i samo paliwo. Im wyzsza liczba cetanowa tym krotszy czas opoźnienia samozaplonu.
    Benzyna zapala sie duzo sxybciej przez iskre i problem ten nie wystepuje.
    Dodatkowa keestia sa masy tlokiw korb itp. I samo wykorbienie na wale czyyli skok tloka .im te mady wyzsze i skok wiejszy tym nizsze ibroty.

    • @SamuraJDM
      @SamuraJDM  4 місяці тому

      Wszystko się zgadza, temat ten poruszony jest okolo 11 minuty i dalej

    • @LHITS350
      @LHITS350 4 місяці тому

      @@SamuraJDM A to spoczko tak to jest jak się ogląda w pracy filmiki😆

  • @mat1roz
    @mat1roz 4 місяці тому

    dawaj praktykę bo teorii to pełno w internetach

    • @marseluss4106
      @marseluss4106 12 днів тому

      To trza kerecic śrubki, frezować tłoki bloki itp 😉 z neta mało co takich info się uzyska 😊

  • @zibim1319
    @zibim1319 5 днів тому

    Ale głupoty... w zasadze więcej nieprawdy niż prawdy. Polecam Tobie obejrzenie filmów z kanału povagowani

  • @AMATOR-TworzWlasneProblemySam
    @AMATOR-TworzWlasneProblemySam 3 місяці тому +1

    Diesel to typ silnika a nie paliwo

  • @driftbmw1986
    @driftbmw1986 4 місяці тому

    bardzo dużo się dowiedzałem muślałem że to som podobne śilniki a tyle majom ruzni
    c