Oglądając Twoje materiały, coraz bardziej lubię i szanuję swój wiekowy pojazd, który pamięta stare dobre czasy, kiedy to jeszcze do samochodów nie dobrały się unijne eko-świry, wprowadzając eko-ściemę.
Ciekawe czy byś szanował serwis takiego starego sprzętu. Teraz masz duże moce, niskie spalanie, nie wali z rury. Prawda jest to, że technologia poszła w super stronę, tylko niektóre rozwiązania, mające na celu poprawę jakości naszego życia są zwyczajnie zbyt skomplikowane i wadliwe. Rozwiązania eko są konieczne, ale bez pogarszania żywotności i nastawienia na kicz i sprzedaż.
Albo po prostu się starzejesz! 😉Twoje dzieci będą chwalić auta produkowane obecnie że były porządne a nie to co tam będą produkować za 20 lat. Taka prawda. Wtrysku się wszyscy bali, mówili że to nie to co gaźnik, że elektronika to będzie się psuć i drogie w serwisie. A teraz znaleźć fachowca od gaźnika... A tym bardziej jeździć pojazdem z gaźnikiem, starym pojazdem... Trudny temat. 😂
Takie rzeczy już stare V12 z E31 miały, tylko działały na takim tłoczku - MECHANICZNIE. Dopiero jak prąd dodali i różne elektrozaworki, to się zaczęło ebać. Podstawa elektryki - prądu z płynami nie mieszamy. Prąd służy do zapłonu mieszanki LPG - powietrze :D
W mojej Corsie 1,2 benzyna z 2011 roku, taka parszywa pompa oleju rozsypała się na 12 części i dobrze, że żona szybko zgasiła silnik. Bo by chwile później trzeba by było cały silnik wymieniać.
Bardzo ładna prezentacja. Taka pompa o zerowej regulacji sama w sobie pomaga zmniejszyć opory na silniku i nie jest wcale złym rozwiązaniem, dopóki sterowanie elektryczne przy awarii może przejść w pełen wydatek i zachowuje się wtedy jak zwykła pompa o stałym wydatku jak za lepszych czasów.
Najbardziej mnie w tej ekologii bawi ratowanie planety. UE, czyli 8% mieszkańców Ziemi stara się często durnymi metodami uratować planetę. Pozostałe 92% ludności ma w tyłku ekologie, może w krajach rozwiniętych zwraca się uwagę na emisje spalin, ale i tak większość mieszkańców naszego globu nie przejmuje się normami na CO2 czy inne gazy.
To jest kit. Im chodzi o kontrolę, monopol, zależność mas od ich usług i produktów no i hajs. Od wieków wciskają kit że to dla naszego zdrowia, dobra, bezpieczeństwa, równości itd. W wała mas robią non stop.
Ej jakie 8procent?w całej Unii ludzi mających gdzieś ekologię. Jak. W reszcie świata jest około 50procent czyli wedle twoich obliczeń nie 8 a 4procent 😂 sam mam gdzieś ekologię! Nie mylić z dbaniem o. Środowisko. Bo jedno. Drugiego nie wyklucza.
@@maciejb.1025 może 8% procent szkodzi zdecydowanie bardziej, ale tej niewielkiej ilości społeczeństwa wiele osób jest świadoma tego jak bardzo niszczymy naturę i może starają się chociaż trochę ograniczyć konsumpcje. Tylko problem w tym, że w naszej kulturze musimy iść w pewne kompromisy, a jesteśmy przyzwyczajeni do wielu ugodonień. Brakuje u nas świadomości co jest ekologiczne.
Panie profesorze Chris wielkie chapeau bas za mówienie prawdy o wszelakiej maści "eko" wynalazkach w motoryzacji; normy emisji ,oleje o wiecznej lepkości, tudzież pompa oleju która oszczędza paliwo. Niskie ukłony ,zmierza Pan do miana siewcy ciemnoty i zacofania w motoryzacji.
Dobrze zaimplementowany EGR w silniku benzynowym w niczym nie szkodzi a znacząco obniża spalanie przy niskim obciążeniu silnika, ecvt jak Toyota stosuje także nic nie szkodzi a znacznie obniża spalanie, super technologia generalnie, katalizator też ci w niczym nie szkodzi a jednak fajnie jest nie wąchać smrodu niedopalonej benzyny stojąc w korku etc. etc. można by wymieniać.
wtryskiwacze common rail? Silnika nie mordują, ale zalewane złej jakości paliwem bez serwisu filtra paliwa potrafią się zniszczyć (lub tez zajechać z powodu dużego przebiegu), ale za to bardzo obniżają spalanie w stosunku do generowanej mocy i silnik emituje mniej zanieczyszczen
@@grzeniu9972 mnie na spalaniu nie zależy. Wolę nie przejmować się autem dlatego. Jeżdżę 20letnim 2.5v6 kupiłem uszkodzony wyremontowane silnik i praktycznie całe auto odstawilem na fabrykę. 5lat zrobiłem 260tys km i nie dotykalem nic w aucie poza alejem i klockami.
2020 rok A6 C8 Avant 3.0TDI 286HP kod silnika DDVB przy przebiegu 55 000km coś stukało (tak pukało) I na gwarancji została wymienione to co Krzysiu pokazywał (popma oleju która jest zintegrowana z pompą vacum która hałasowała) Pozdrawiam 😁
Takie pompy o zmiennym wydatku to sposób w układach hydralicznych na oszczędność energii. Ale tu na studiach miałem o hydraulice siłowej, gdzie taką pompę zazwyczaj zasilał silnik elektryczny trojfazowy o stałych obrotach. Drugim sposobem na energooszczędność były falowniki, ale wtedy były drogie i nie tak elastyczne. Fajnie widzieć taką pompę w rzeczywistości.
Pompa o zerowej regulacji nastawiana napięciem wstępnym sprężyny :) w przypadku zasilania jak opisałeś taka pompa daje czasem wręcz ogromne oszczędności na stratach energii.
Dziękuję za wykład - do tej pory z niecierpliwością czekałem na dzwonek na przerwę ale w tym przypadku chciałem jeszcze i jeszcze. Pozdrawiam serdecznie z Olsztyna 🤗👍👍🤗
Profesor zapomniał o najważniejszym w podsumowaniu o combo u tunera, wyciąć DPF, wyprogramować go ze sterownika + wyrzucenie z programu sterowanie pompą oleju :-)
Bardzo fajny odcinek Cris. Powiem tak;jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze!!! Stara ponadczasowa prawda. Podobało Mi się jak prowadziłeś odcinek,określe to tak: z batutą i humorem.👍
14:26 od tego momentu Profesorze jesteś moim idolem. Sam jeżdżę wynalazkiem od pewnej niemieckiej firmy w której już dawno inżynierowie przestali konstruować jednostki, a wzięli się za to księgowi. Zachciało się wynalazka, to tera trzeba do Pana Profesora Chrisa. Pozdro Mordo. Jesteś zajebisty. :):)
Zgadzam się z Lisem.Teraz konstruują samochody do 5lat(tyle najwięcej gwarancji) potem się ma sypać jak choinka na trzech króli(Melchior chelchior i belzebób ja k mówił jeden z PO)😃
W rzeczywistości ten system służy do podania szybko i dużego ciśnienia już w trakcie rozruchu-system start stop...Funzionuje bardzo dobrze, a prawdopodobną przycznę zacierania w miarę dokładnie opisałem w komentarzach na filmie Krzysztofa Jaskulskiego, który jako jedyny uchwycił ten moment...Ewidentnie problem jest związany z softem w mapach... Robisz bardzo fajne i użyteczne filmiki..😊
Super program Doktorze 😉Zgodnie z sumieniem klientowi proponuję zmianę softu wydajności pompy oleju, jest tak jak powiedziałeś ingerencja w fabrykę !!!ale w tym przypadku zmiana softu uzasadniona ,drugi silnik lub remont to już spory wydatek szkoda klienta 😉 Pozdrawiam Patryk
tak dokładnie pompa olejowa z zmiennym wydatkiem dla portfela użytkownika w zależności od humoru nic się nie dzieje lub kupujesz nową pompą czy tylko cały silnik ;)
Facet co to ustrojstwo sobie ubzdurał , facet co to ustrojstwo zatwierdził do utylizacji za :działanie na szkodę ludzi i zdrowej motoryzacji.! Profesor jak zwykle w pełni zasługuje na to miano ,pomimo że z tego żyje (jak wspomniał) to sumienie nie pozwoliło mu przejść koło tego tematu obojętnie .Pełen szacun POZDRAWIAM !!!
W skuterze zmieniam olej co 1000 km, w samochodzie nawet czasem częściej niż co 7500km średnio. Jest to na tyle niedrogi płyn eksploatacyjny i na tyle istotny, że nie szkoda mi na to czasu ani pieniędzy.
Od samego początku byłem na nie! ale jak ta banka spadło po 5w30 dałem lajkacza !!! ;) chyba tam kiedyś do Ciebie Profesorze przyjadę zalejemy jakiegoś minerala
Super Krzyś temat dokładnie masz rację też oglądam Pitera z tymi audikami i 3.0 tdi nowe się zacierają jakiś mejtfack.Super przekaz pozdrawiam i tak dalej Profesorze krisie 🙂🙂👍
@@daniel007adams sam sobie odpowiedz. Ile serwisów musiało po kilku wymianach dopiero dojść do tego, że to pompa jest winna przycieraniu się silników? Czy Kris przedstawia, stare niezawodne pojazdy abyś rzadziej go odwiedzał? Piter, medialnie był pierwszym, który to ogłasza. Zatem, w czym problem?
@@Michal.KT91 Miej na uwadze, że do Pitera nie zjeżdżają na serwis wszystkie Audiki z 3.0TDI jakie VAG wyprodukował... garstka samochodów na rok, to nie dziesiątki tysięcy jakie jeżdżą pod drogach. Poza tym żaden z dotychczas naprawianych u niego Audic nie kojarzę by były w jednych rękach od nowości... same używki-perełeczki. Czyli (prawdopodobnie) skatowane fury poleasingowe z olejem wymienianym co 30-40tys.km...
No i wszystko wyjaśnione lekcja z pompą olejową odrobiona 😁 super to wyjaśniłeś aż sie szkoła przypomniała hehe bardzo fajnie że jak coś pokazujesz to masz materiał człowiek lepiej zapamiętuje pozdrawiam😉
Chętnie zobaczył bym wykład Profesora na temat smarowania w systemach start-stop ( może już było ?) , czy jest tam jakiś akumulator ciśnienia czy np elektryczna pompa oleju ?
Wszystkie "ekologiczne" i "ekonomiczne" wynalazki to jedna wielka wykańczalnia silnika oraz portfela jego właściciela, o jego nerwach nie wspomnę. Wspomniana wykańczalnia rozpoczyna oficjalnie swoją działalność po tym jak już nadejdzie ten piękny dzień w którym fabryka przestaje ponosić odpowiedzialność z tytułu tak zwanej gwarancji. A co do karoserii to powłoka antykorozyjna w nowych samochodach też wydaje się być coraz bardziej ekolo/ekono dzięki czemu nasze autko jest lżejsze co po paru latach nie przeszkadza mu zacząć chudnąc w oczach a my w skrajnych wypadkach możemy, jeżeli terapia odchudzająca na bazie soli wymknie się spod kontroli, wsiadać do naszego autka bez potrzeby otwierania drzwi gdyż wystarczą do tego dziury w podłodze.
Brawo pięknie wyjaśniłes....Ciekawe dlaczego w moim silniku kontrolka oleju gaśnie po 4 sekundach⁉️..a gdy wyłącze stacyjkę cisnienia wystarcza na około 15 minut😔
Taką pompe znajdziesz np w Audi 3.0TDi v6 z regulatorem ciśnienia oleju gdzie na obrotach jałowych odejmuje tego ciśnienia co powoduje zacieranie się silnika na wale korbowym szczególnie roczniki od roku 2015.
Ta, przy takich rozwiązaniach pasuje bardziej wersja Złomnika "jak dbasz tak srasz". Bo częstą wymiana oleju, choć kluczowa, nie jest żadną gwarancją, że coś się nie spieprzy.
Konkretny odcinek, z tą całą ekologią niestety płacimy dodatkowo za coraz nowsze rozwiązania w silnikach. Zapytam o bieg jałowy w takich ekologicznych rozwiązaniach, a mianowicie czy na biegu jałowym zmniejszenie ciśnienia poprzez zastosowanie tej pompy doprowadzi do powolnego zatarcia się silnika i czy to nie było w planach przy projektowaniu takiej technologii. Jeżeli tak to nawet pilnowanie wymiany oleju w takim przypadku nic tu nie pomoże. Proszę o komentarz. Pozdrawiam
Krisu! (Krisie???) Szanuje za dobre filmy bez reklam, ten film chyba nakręcony z potrzeby przekazania wiedzy ale również z reklamyLM, bo było to widać po twojej minie ;) .Robisz, dzielisz się wiedzą, załóż zrzutkę na patronite i nie krępuj się.
18:20 Zabrakło Profesorze tutaj takiej strzałeczki jaką miał Adam Słodowy. Jestem pewien, że taką strzałeczkę dorobisz na najbliższy solidny wykład specjalnie dla Widza 👍🤣😛
Profesorze po dodaniu płukanki tej firmy która polecał też Pan z programu ... turbo przytkało mi 3 na 16 dźwigienek z popychaczami hydraulicznymi było rozkręcanie i czyszczenie zatkanych dźwigienek z popychaczami zaworów silnika. Więc jak już płukanki to tylko do nowych silników
W praktyce wydatek klasycznej pompy olejowej nie będzie miał charakterystyki liniowej czy zbliżonej. Miałaby, ale wtedy trzeba by zablokować zawór nadmiarowy pompy. Bo zawór nadmiarowy pompy oleju właśnie o to dba. On nie ma charakterystyki 0:1 tylko płynną, im wyższe obroty, tym bardziej jest otwarty, i wydatek smarowania w jednostce czasu jest już od w miarę niskich obrotów taki sam, a maleje się tylko na wolnych obrotach silnika, acz szybko rośnie i ustala się, bo o to właśnie dba zawór nadmiarowy pompy. Wystarczy sobie pomierzyć ciśnienie oleju w klasycznym, ale zdrowym silniku. Na wolnych obrotach spada do jakichś tam 150 kPa (minimalne ciśnienie książkowe to 30 kPA), ale szybko rośnie po dodaniu gazu i zatrzymuje się w okolicach 400-500 kPa i już dalej nie rośnie. Właśnie dzięki działaniu zaworu nadmiarowego. A im wyższe obroty silnika, tym więcej oleju jest upuszczane ww. zaworem nadmiarowym, właśnie po to, by w magistrali olejowej było stałe ciśnienie na prawe całym zakresie obrotów silnika, oczywiście jeśli jest on zdrowy i niezarżnięty. W miarę powstawania luzów w silniku, zawór ten będzie się otwierał coraz mniej, bo jego funkcje przejmą rosnące luzy w smarowanych pod ciśnieniem węzłach, ale długo czasu do tego trzeba. Niemniej jednak, konstruowanie ww. pomp ze zmienną wydajnością to jakaś egzotyka i zboczony pomysł. Po co zmieniać coś, co jest sprawdzone i potrafi działać całymi dekadami bez zaglądania tam nawet? Ano właśnie po to, żeby tam była konieczność zaglądania. Producenci silników wiedzą, co robić, byście mieli wydatki. Nie darmo firma Mercedes w latach 70-tych prawie samą siebie z torbami puściła, bo zaczęła robić tak dobre, trwałe i niepsujące się samochody, że im ludzie zaczęli mniej kupować, a także i części do nich. Ale szybko zmądrzeli i obecne mercedesy - to szajs.
Bez zielonego fartucha brzmisz niewiarygodnie, coś Ci nie wierzę, ale dostajesz jeszcze jedną szansę na poprawę
Też tak uważam. Bez fartucha to jak jakiś jutuber wygląda zamiast jako prawilny mechanik xD
Jak Friz jakiś w tej bluzie...
Czy Frizowi zaufacie w kwestiach magistrali olejowej?
No właśnie.....
Szczęście, że choć białą tablicę ma ! ;-) pozdrawiam!
@@Kawka1122 kto? komu?
@@przemyslawbojdys9874 ?
Pompa z zmienną wydajnością zmniejsza zużycie paliwa. Bo jak nam się silnik zatrze to już nic nie pali.
Brakuje tego fartucha jak za dawnych czasów 😁
Dokładnie 💪
Zielony był, ekologiczny!
Pewnie był uszyty ze współczesnych materiałów
Brakuje
Tak, to już nie to samo 😢....
Wciąż nie mogę wyjść z podziwu jaką wiedzą dysponujesz. A dodatkowo że się nią dzielisz. Pozdro profesorze
to wszystko z jutuba
@@profesorchris youtube to potega💪
@@profesorchris i z Wikipedii 😁
Istotne jest przekazanie informacji odpowiednim słownictwem, kierowco nie pałuj, podzespoły dostają w dupę, its itp 😁
@@profesorchris profesor chyba z you łba 🧐
Pompa z większym wydatkiem...klienta
To podobnie jak z DPF - Dodatkowe Pieniądze z Frajerów
Od Frajerów * xd to ma sens
Znów Niemcy rozszyfrowani.
Oglądając Twoje materiały, coraz bardziej lubię i szanuję swój wiekowy pojazd, który pamięta stare dobre czasy, kiedy to jeszcze do samochodów nie dobrały się unijne eko-świry, wprowadzając eko-ściemę.
Renault Thalia 😍
Ciekawe czy byś szanował serwis takiego starego sprzętu. Teraz masz duże moce, niskie spalanie, nie wali z rury. Prawda jest to, że technologia poszła w super stronę, tylko niektóre rozwiązania, mające na celu poprawę jakości naszego życia są zwyczajnie zbyt skomplikowane i wadliwe. Rozwiązania eko są konieczne, ale bez pogarszania żywotności i nastawienia na kicz i sprzedaż.
Albo po prostu się starzejesz! 😉Twoje dzieci będą chwalić auta produkowane obecnie że były porządne a nie to co tam będą produkować za 20 lat. Taka prawda. Wtrysku się wszyscy bali, mówili że to nie to co gaźnik, że elektronika to będzie się psuć i drogie w serwisie. A teraz znaleźć fachowca od gaźnika... A tym bardziej jeździć pojazdem z gaźnikiem, starym pojazdem... Trudny temat. 😂
@@shogunlechuza6650 bo to co przeżyje 20 lat będzie tym pancernym reliktem... A śmietnik dawno zostanie przetopiony i zapomniany...
@@boobrowsky Polonezy przetrwały 20 lat to co nie przetrwa? I to nie znaczy że były "pancerne"😉
No się wie nie od dziś,im mniejsza dziurka tym ciaśniej. Krzysztof Twoja edukacja,przynosi efekty.
Bańka po oleju miała zawał po tym co powiedziałeś :D
Jesteś Krisie prawdziwym profesorem bo aż nie chce się wychodzic z wykładu :)
No no olej usłyszał o ekologii i zemdlał. Tylko prawdziwy Profesor potrafi zemdleć olej.
Ciasna dziurka to jest to!
Takie rzeczy już stare V12 z E31 miały, tylko działały na takim tłoczku - MECHANICZNIE. Dopiero jak prąd dodali i różne elektrozaworki, to się zaczęło ebać. Podstawa elektryki - prądu z płynami nie mieszamy. Prąd służy do zapłonu mieszanki LPG - powietrze :D
Tak sobie myślę że w takim OHV 1.3 w mojej Skodzie Favorit pompa oleju to dwie zębatki o średnicy mniej więcej 3cm każda, i komu to przeszkadzało ;)
Hah ja też mam 1.3 tylko w Felicji i faktycznie po prostu jeździ i jeździ. Jednak dawniej auta robili inżynierzy a nie księgowi
Księgowemu?
Skodzie, bo nie zarabiali na serwisie
Widzisz pompa zębata przemieli wszystko a łopatkowa już nie ! .
Oglądałem to u Pitera ale jak zwykle u ciebie wszystko staje mi się jaśniejsze
Super Krisie, że dzielisz się z nami tak wartościową wiedzą.
Perkekcyjny balans. Traktory, mechanika, ciekawostki z życia warsztatu, 100% mechaniki.
W mojej Corsie 1,2 benzyna z 2011 roku, taka parszywa pompa oleju rozsypała się na 12 części i dobrze, że żona szybko zgasiła silnik. Bo by chwile później trzeba by było cały silnik wymieniać.
Bardzo ładna prezentacja. Taka pompa o zerowej regulacji sama w sobie pomaga zmniejszyć opory na silniku i nie jest wcale złym rozwiązaniem, dopóki sterowanie elektryczne przy awarii może przejść w pełen wydatek i zachowuje się wtedy jak zwykła pompa o stałym wydatku jak za lepszych czasów.
W przypadku awarii od strony elektrycznej to właśnie tak się dzieje, pompa działa na full
Bardzo dobry wynalazek, pozwala utrzymać stałe cieśninie oleju, także na niskich obrotach czy biegu jałowym.
Profesor jak się patrzy , powinno się takich ludzi w szkołach zatrudniać , mistrzostwo 👍🥳
Najbardziej mnie w tej ekologii bawi ratowanie planety. UE, czyli 8% mieszkańców Ziemi stara się często durnymi metodami uratować planetę. Pozostałe 92% ludności ma w tyłku ekologie, może w krajach rozwiniętych zwraca się uwagę na emisje spalin, ale i tak większość mieszkańców naszego globu nie przejmuje się normami na CO2 czy inne gazy.
To jest kit. Im chodzi o kontrolę, monopol, zależność mas od ich usług i produktów no i hajs. Od wieków wciskają kit że to dla naszego zdrowia, dobra, bezpieczeństwa, równości itd. W wała mas robią non stop.
Ale nie pomyslales ile co2 emituje te 8% ludnosci? :p
Trzeba zaczac od samego siebie, zeby moc wymagac od innych.
Ej jakie 8procent?w całej Unii ludzi mających gdzieś ekologię. Jak. W reszcie świata jest około 50procent czyli wedle twoich obliczeń nie 8 a 4procent 😂 sam mam gdzieś ekologię! Nie mylić z dbaniem o. Środowisko. Bo jedno. Drugiego nie wyklucza.
A ile co2 i innego świństwa idzie do atmosfery z powodu wojny spowodowanej przez jednego putlera???
@@maciejb.1025 może 8% procent szkodzi zdecydowanie bardziej, ale tej niewielkiej ilości społeczeństwa wiele osób jest świadoma tego jak bardzo niszczymy naturę i może starają się chociaż trochę ograniczyć konsumpcje. Tylko problem w tym, że w naszej kulturze musimy iść w pewne kompromisy, a jesteśmy przyzwyczajeni do wielu ugodonień. Brakuje u nas świadomości co jest ekologiczne.
21:06 Już nie przesadzajmy, że nic. Wtedy też pompuje, tylko że pewnie niewiele i bardziej na zasadzie pompy odśrodkowej.
Otóż to.
Dziękujemy profesorze
Bardzo przstepnie wyjaśniona zasada pracy pompy. Dzięki. Pozdr.
Świetny materiał jak zawsze, otwierasz oczy na wiele aspektów związanych z naszymi maszynami. Pozdro
Świetny wykład,jak zawsze profesjonalnie.
Świetny temat profesorze!!!
Na taki wykład mogę chodzić 24/h dzięki profesorze
pamiętajcie żeby nie obcinać sobie końcówki
Uuu antysemityzm
Panie profesorze Chris wielkie chapeau bas za mówienie prawdy o wszelakiej maści "eko" wynalazkach w motoryzacji; normy emisji ,oleje o wiecznej lepkości, tudzież pompa oleju która oszczędza paliwo. Niskie ukłony ,zmierza Pan do miana siewcy ciemnoty i zacofania w motoryzacji.
Krzysiu jak chcesz mnie zaskoczyć, to pokaż mi jakąś Eko-Technologię, która NIE morduje silników
Cos za cos. Chce sie mieć samochody ,które pala 5 l/100 ,a silnik ma być pancerny jak 20 lat temu.
Hybryda :) lexus/toyota. Eko i nie morduje silników
Dobrze zaimplementowany EGR w silniku benzynowym w niczym nie szkodzi a znacząco obniża spalanie przy niskim obciążeniu silnika, ecvt jak Toyota stosuje także nic nie szkodzi a znacznie obniża spalanie, super technologia generalnie, katalizator też ci w niczym nie szkodzi a jednak fajnie jest nie wąchać smrodu niedopalonej benzyny stojąc w korku etc. etc. można by wymieniać.
wtryskiwacze common rail? Silnika nie mordują, ale zalewane złej jakości paliwem bez serwisu filtra paliwa potrafią się zniszczyć (lub tez zajechać z powodu dużego przebiegu), ale za to bardzo obniżają spalanie w stosunku do generowanej mocy i silnik emituje mniej zanieczyszczen
@@grzeniu9972 mnie na spalaniu nie zależy. Wolę nie przejmować się autem dlatego. Jeżdżę 20letnim 2.5v6 kupiłem uszkodzony wyremontowane silnik i praktycznie całe auto odstawilem na fabrykę. 5lat zrobiłem 260tys km i nie dotykalem nic w aucie poza alejem i klockami.
Świetnie pokazane i opowiedziane. Profesorze - byłbyś świetnym nauczycielem, ale cóż, świetny mechanik też jest na wagę złota.
Pozdrawiam.
Kris pełen szacun. Warto dodać że pompa nie jest modulowana tylko ma dwa zakresy ciśnienia a sprężyna utrzymuje max wydajność. Pozdrawiam
2020 rok A6 C8 Avant 3.0TDI 286HP kod silnika DDVB przy przebiegu 55 000km coś stukało (tak pukało) I na gwarancji została wymienione to co Krzysiu pokazywał (popma oleju która jest zintegrowana z pompą vacum która hałasowała)
Pozdrawiam 😁
Cześć Krzysiu✋ Dzięki wielkie za tak cenne informacje. Pozdrawiam
Bardzo dobra seria.
Aż olej spadł ze wstydu 🤪
Takie pompy o zmiennym wydatku to sposób w układach hydralicznych na oszczędność energii. Ale tu na studiach miałem o hydraulice siłowej, gdzie taką pompę zazwyczaj zasilał silnik elektryczny trojfazowy o stałych obrotach. Drugim sposobem na energooszczędność były falowniki, ale wtedy były drogie i nie tak elastyczne. Fajnie widzieć taką pompę w rzeczywistości.
Pompa o zerowej regulacji nastawiana napięciem wstępnym sprężyny :) w przypadku zasilania jak opisałeś taka pompa daje czasem wręcz ogromne oszczędności na stratach energii.
Mistrzowska forma lokowania produktu. Gratulacje.
Pan Profesor w bardzo przejzysty sposob wyjasnil dzialanie nowoczesnego ukladu smarowania silnika. Dzieki
Mam zawsze zmienne wydatki. Zawsze więcej.
Obejrzane...łapka po 3 kroć w górę 👍👍👍....mjut na uszy Pana wykład...👊👊👊
Dzięki za super materiał profesorze!
Dziękuję za wykład - do tej pory z niecierpliwością czekałem na dzwonek na przerwę ale w tym przypadku chciałem jeszcze i jeszcze. Pozdrawiam serdecznie z Olsztyna 🤗👍👍🤗
Profesor zapomniał o najważniejszym w podsumowaniu o combo u tunera, wyciąć DPF, wyprogramować go ze sterownika + wyrzucenie z programu sterowanie pompą oleju :-)
Przystosowanie auta do jazdy
egr jeszcze co by silnik swojego gowna nie jadł
No i trzeba wyłączyć jeszcze klapy w kolektorze i klapę gaszącą i kilka innych dtc
@@MarcinS70R Tak klapę gasząco żeby dwumasa padła szybciej.
@@aaronvh4095 no tak, zapomniałem o syfiastym EGR.
Profesor zawsze super jesteś cool pozdrawiam serdecznie Robert 👍👍👍🖐️🖐️🖐️
Bardzo fajny odcinek Cris. Powiem tak;jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze!!! Stara ponadczasowa prawda. Podobało Mi się jak prowadziłeś odcinek,określe to tak: z batutą i humorem.👍
Dobrze prawisz, przekarze bratu.
No w końcu jakaś ciekawa pogadanka.
Dzięki za filmik .
Zajebiscie opowiedziane! Krisu zakładaj fartucha! 👍
14:26 od tego momentu Profesorze jesteś moim idolem. Sam jeżdżę wynalazkiem od pewnej niemieckiej firmy w której już dawno inżynierowie przestali konstruować jednostki, a wzięli się za to księgowi. Zachciało się wynalazka, to tera trzeba do Pana Profesora Chrisa. Pozdro Mordo. Jesteś zajebisty. :):)
Zgadzam się z Lisem.Teraz konstruują samochody do 5lat(tyle najwięcej gwarancji) potem się ma sypać jak choinka na trzech króli(Melchior chelchior i belzebób ja k mówił jeden z PO)😃
Takie filmy lubię najbardziej
Jakbym miał w szkołach takich nauczycieli, jak Prof. Chris, to dziś sam byłbym profesorem.
Co profesur powi, to prowda. Dzięki za ten filmasek. Nie miałem pojęcia o takim barbarzyństwie. Dobra robota. Pozdrawiam!!
Są 3 Prowdy...😂
W rzeczywistości ten system służy do podania szybko i dużego ciśnienia już w trakcie rozruchu-system start stop...Funzionuje bardzo dobrze, a prawdopodobną przycznę zacierania w miarę dokładnie opisałem w komentarzach na filmie Krzysztofa Jaskulskiego, który jako jedyny uchwycił ten moment...Ewidentnie problem jest związany z softem w mapach... Robisz bardzo fajne i użyteczne filmiki..😊
Super film.
Super temat .i fajnie wyjaśnienione.
Ta pompa kojarzy mi się z pompą hydrauliki siłowej i silnikami hydraulicznymi. Pozdrawiam.
o to ten sam układ.
Super program Doktorze 😉Zgodnie z sumieniem klientowi proponuję zmianę softu wydajności pompy oleju, jest tak jak powiedziałeś ingerencja w fabrykę !!!ale w tym przypadku zmiana softu uzasadniona ,drugi silnik lub remont to już spory wydatek szkoda klienta 😉 Pozdrawiam Patryk
O jaki soft chodzi?w moim vagu cofnalem sobie soft sprzed afery dg i wydaje mi się że ciśnienie mi się pogubiło
Mi wystarcza zwykly zawor upustowy na pompie. Proste tanie i skuteczne.
tak dokładnie pompa olejowa z zmiennym wydatkiem dla portfela użytkownika w zależności od humoru nic się nie dzieje lub kupujesz nową pompą czy tylko cały silnik ;)
Profesorze my to wszystko wiemy... wiemy jak dobrze robisz filmy
Bardzo fajny materiał trochę naświetlił mi sprawę na na nową technologię albo patolo-technologę
Facet co to ustrojstwo sobie ubzdurał , facet co to ustrojstwo zatwierdził do utylizacji za :działanie na szkodę ludzi i zdrowej motoryzacji.! Profesor jak zwykle w pełni zasługuje na to miano ,pomimo że z tego żyje (jak wspomniał) to sumienie nie pozwoliło mu przejść koło tego tematu obojętnie .Pełen szacun POZDRAWIAM !!!
aż olej się wystraszył, że w ramach ekologii będzie musiał zrobić 30 tyś. Pozdro Profesorze i oby tak dalej!!!
Wykład ciekawy i zawiera wiele informacji. Najbardziej rozśmieszył mnie gościu w masce przeciwgazowej i spadająca bańka po oleju :D
4:27 Coś postrzępionego jest śliczne.
mialem tak ze po wymianie oleju zmienne fazy poszly do lasu bo lany byl inny jak zajecany wczesniej pozdro kris dobry film dobrze sie slucha
W skuterze zmieniam olej co 1000 km, w samochodzie nawet czasem częściej niż co 7500km średnio. Jest to na tyle niedrogi płyn eksploatacyjny i na tyle istotny, że nie szkoda mi na to czasu ani pieniędzy.
Od samego początku byłem na nie! ale jak ta banka spadło po 5w30 dałem lajkacza !!! ;) chyba tam kiedyś do Ciebie Profesorze przyjadę zalejemy jakiegoś minerala
Kolejny "inteligentny " wynalazek..jakiego polmózga...
Brawo Kriss
Super Krzyś temat dokładnie masz rację też oglądam Pitera z tymi audikami i 3.0 tdi nowe się zacierają jakiś mejtfack.Super przekaz pozdrawiam i tak dalej Profesorze krisie 🙂🙂👍
A nie masz wrażenia że Piter straszy ludzi tym regulatorem po to żeby mógł zarabiać na tym zmodyfikowanym sofcie? ;)
@@daniel007adams sam sobie odpowiedz. Ile serwisów musiało po kilku wymianach dopiero dojść do tego, że to pompa jest winna przycieraniu się silników? Czy Kris przedstawia, stare niezawodne pojazdy abyś rzadziej go odwiedzał? Piter, medialnie był pierwszym, który to ogłasza. Zatem, w czym problem?
@@Michal.KT91 Miej na uwadze, że do Pitera nie zjeżdżają na serwis wszystkie Audiki z 3.0TDI jakie VAG wyprodukował... garstka samochodów na rok, to nie dziesiątki tysięcy jakie jeżdżą pod drogach. Poza tym żaden z dotychczas naprawianych u niego Audic nie kojarzę by były w jednych rękach od nowości... same używki-perełeczki. Czyli (prawdopodobnie) skatowane fury poleasingowe z olejem wymienianym co 30-40tys.km...
No i wszystko wyjaśnione lekcja z pompą olejową odrobiona 😁 super to wyjaśniłeś aż sie szkoła przypomniała hehe bardzo fajnie że jak coś pokazujesz to masz materiał człowiek lepiej zapamiętuje pozdrawiam😉
Miło mi Cie słyszeć
6:48 stara prawda przekazana jak przez najlepszego majstra na warsztacie 20lat temu.:-). Pozdrawiam profesora.!!
Chris miło cię słyszeć bo tylko na UA-cam są filmiki Ukraina i kowite super że jesteś
Starzy kierowcy do silnków autobusów i ciężarowych, zawsze lali olej ponad stan
i chyba mieli dobrą intuicję.
Chętnie zobaczył bym wykład Profesora na temat smarowania w systemach start-stop ( może już było ?) , czy jest tam jakiś akumulator ciśnienia czy np elektryczna pompa oleju ?
"Ciasna dziurka" marzenie 🤣
Fajny odcinek
21:22 - pompa raczej nie przestaje pompować a tylko pompuje z mniejszym ciśnieniem wtedy....
Wszystkie "ekologiczne" i "ekonomiczne" wynalazki to jedna wielka wykańczalnia silnika oraz portfela jego właściciela, o jego nerwach nie wspomnę. Wspomniana wykańczalnia rozpoczyna oficjalnie swoją działalność po tym jak już nadejdzie ten piękny dzień w którym fabryka przestaje ponosić odpowiedzialność z tytułu tak zwanej gwarancji. A co do karoserii to powłoka antykorozyjna w nowych samochodach też wydaje się być coraz bardziej ekolo/ekono dzięki czemu nasze autko jest lżejsze co po paru latach nie przeszkadza mu zacząć chudnąc w oczach a my w skrajnych wypadkach możemy, jeżeli terapia odchudzająca na bazie soli wymknie się spod kontroli, wsiadać do naszego autka bez potrzeby otwierania drzwi gdyż wystarczą do tego dziury w podłodze.
Fajny filmik pozdrawiam👍👍👍👍
Dziękujemy za lekcje o pompach krisie powinieneś uczyć ty młodych ludzi w szkole
O nie! Olej w tłumiku jest zagrożony!
Brawo pięknie wyjaśniłes....Ciekawe dlaczego w moim silniku kontrolka oleju gaśnie po 4 sekundach⁉️..a gdy wyłącze stacyjkę cisnienia wystarcza na około 15 minut😔
tak jest to jest prawda i to jest naprawdę wtop
Taką pompe znajdziesz np w Audi 3.0TDi v6 z regulatorem ciśnienia oleju gdzie na obrotach jałowych odejmuje tego ciśnienia co powoduje zacieranie się silnika na wale korbowym szczególnie roczniki od roku 2015.
SUPER
Podsumowanie odcinka: jak dbasz tak masz. Dzięki za jak zwykle świetny odcinek 👍👍👍
Ta, przy takich rozwiązaniach pasuje bardziej wersja Złomnika "jak dbasz tak srasz". Bo częstą wymiana oleju, choć kluczowa, nie jest żadną gwarancją, że coś się nie spieprzy.
@@pancakewsx Można też powiedzieć : Żeby wyjąć trzeba najpierw włożyć. 😉
@@dwtrucking4410 włożyć zwykłą pompę oleju znaczy ;)
@@pancakewsx 😉👍
Ta przewaga dzięki technice to wszystko musi skomplikować przerobić ażeby było mniej wytrzymałe.
Konkretny odcinek, z tą całą ekologią niestety płacimy dodatkowo za coraz nowsze rozwiązania w silnikach. Zapytam o bieg jałowy w takich ekologicznych rozwiązaniach, a mianowicie czy na biegu jałowym zmniejszenie ciśnienia poprzez zastosowanie tej pompy doprowadzi do powolnego zatarcia się silnika i czy to nie było w planach przy projektowaniu takiej technologii. Jeżeli tak to nawet pilnowanie wymiany oleju w takim przypadku nic tu nie pomoże. Proszę o komentarz. Pozdrawiam
Krisu! (Krisie???) Szanuje za dobre filmy bez reklam, ten film chyba nakręcony z potrzeby przekazania wiedzy ale również z reklamyLM, bo było to widać po twojej minie ;) .Robisz, dzielisz się wiedzą, załóż zrzutkę na patronite i nie krępuj się.
18:20 Zabrakło Profesorze tutaj takiej strzałeczki jaką miał Adam Słodowy.
Jestem pewien, że taką strzałeczkę dorobisz na najbliższy solidny wykład specjalnie dla Widza 👍🤣😛
Profesor Ori. pozdro
elegancko
Pogoda w sam raz na katalizator sąsiada :)
Profesorze po dodaniu płukanki tej firmy która polecał też Pan z programu ... turbo przytkało mi 3 na 16 dźwigienek z popychaczami hydraulicznymi było rozkręcanie i czyszczenie zatkanych dźwigienek z popychaczami zaworów silnika. Więc jak już płukanki to tylko do nowych silników
krisie a czy ten zawór w stanie spoczynku jest otwarty czy zamknięty? Jeśli otwarty to czy nie wystarczyłoby odciąć zasilanie elektrozaworu?
W praktyce wydatek klasycznej pompy olejowej nie będzie miał charakterystyki liniowej czy zbliżonej. Miałaby, ale wtedy trzeba by zablokować zawór nadmiarowy pompy. Bo zawór nadmiarowy pompy oleju właśnie o to dba. On nie ma charakterystyki 0:1 tylko płynną, im wyższe obroty, tym bardziej jest otwarty, i wydatek smarowania w jednostce czasu jest już od w miarę niskich obrotów taki sam, a maleje się tylko na wolnych obrotach silnika, acz szybko rośnie i ustala się, bo o to właśnie dba zawór nadmiarowy pompy. Wystarczy sobie pomierzyć ciśnienie oleju w klasycznym, ale zdrowym silniku. Na wolnych obrotach spada do jakichś tam 150 kPa (minimalne ciśnienie książkowe to 30 kPA), ale szybko rośnie po dodaniu gazu i zatrzymuje się w okolicach 400-500 kPa i już dalej nie rośnie. Właśnie dzięki działaniu zaworu nadmiarowego. A im wyższe obroty silnika, tym więcej oleju jest upuszczane ww. zaworem nadmiarowym, właśnie po to, by w magistrali olejowej było stałe ciśnienie na prawe całym zakresie obrotów silnika, oczywiście jeśli jest on zdrowy i niezarżnięty. W miarę powstawania luzów w silniku, zawór ten będzie się otwierał coraz mniej, bo jego funkcje przejmą rosnące luzy w smarowanych pod ciśnieniem węzłach, ale długo czasu do tego trzeba. Niemniej jednak, konstruowanie ww. pomp ze zmienną wydajnością to jakaś egzotyka i zboczony pomysł. Po co zmieniać coś, co jest sprawdzone i potrafi działać całymi dekadami bez zaglądania tam nawet? Ano właśnie po to, żeby tam była konieczność zaglądania. Producenci silników wiedzą, co robić, byście mieli wydatki. Nie darmo firma Mercedes w latach 70-tych prawie samą siebie z torbami puściła, bo zaczęła robić tak dobre, trwałe i niepsujące się samochody, że im ludzie zaczęli mniej kupować, a także i części do nich. Ale szybko zmądrzeli i obecne mercedesy - to szajs.
No i kurwa o to więcej PROSZĘ!!!