Świetnie, że poruszacie tę tematykę! Łukasiewicz to jeden z najwybitniejszych i jednocześnie najbardziej niedocenianych Polaków. Społecznik, twórca polskiego przemysłu naftowego, wynalazca lampy naftowej, działacz w organizacjach demokratyczno-niepodległościowych - a to tylko niektóre z jego aktywności. Co ciekawe, spędził też trochę czasu w Krakowie (o czym mało kto wie) ;)
Jak Kopernik wstrzymał Słońce, Łukasiewicz mrok rozjaśnił, By w wieczory, noce ciemne, Wszystkim ludziom było jaśniej, Jego lampa, choć naftowa, Śmiało już rzucała blask, Była krokiem do postępu, Który wciąż zadziwiał świat... Hymn mojej podstawówki... Tak... Chodziłam do szkoły im. Ignacego Łukasiewicza... Jestem z Podkarpacia
Piotrze, robisz mistrzowską robotę. Niektóre Twoje filmiki oglądam z prawdziwą przyjemnością. Bardzo fajny początek z fragmentem piosenki "Bądź gotowy dziś do drogi" Haliny Frąckowiak.
Jasne, że DR. Błaszkiewicz jest swój chłop i nie jest pro elektro mobil. Pali drewnem w kominku i ma zapas drewna i nafty zapewne tej nafty%👍👌 też. Bardzo cierpliwie przemilczał wszelkie wtrącenia Kosełka o obecnie poprawnej polytycznie elekromobility 😁 Polać mu za to
Światło w domach. Ale mnie w szkole podstawowej tego uczono i nie tylko tego. Jestem rocznik 1967.Pozdrawiam Pana Leszka,Piotra oraz cały zespół Astrofazy. Jeśli chodzi o świece to polecam gromnice ponoć na pioruny też działa ale zapalona na parapecie.
Bardzo dobry pomysł ( i jego realizacja) upamiętnienia Łukasiewicza, który sam (z tego co pamiętam) uważał spalanie ropy naftowej za marnotrawienie tej substancji. Co do wczesnych pojazdów elektrycznych - zabił je problem gęstości energetycznej. Nawet nowoczesne baterie mają 1/40 gęstości energetycznej kerozyny, a do tego konieczność używania materiałów ziem rzadkich. Dziękuję za super program. Piotr
Dobrze, że nauka już stawia na przetrwanie życia biologicznego na Ziemi i w kosmosie. Kiedyś ludzie byli egoistami, egocentrykami i hejterami - jak dzisiejsza Rosja czy kraje Bliskiego Wchodu. Na Syberii zwiększyła się liczb wymierających gatunków, które dysponują cennymi genami (czy związkami), których dzisiejszy naukowiec nie wyprodukuje. Bez biologicznych fabryczek (krowy, kury, drożdże, itd.) ludzkości byłoby o wiele cięższej przetrwać, a więc różnorodność genów jest bardzo ważna. Przykre, że z powodu wiecznych wojen - marnowanie jest paliwo, które ma ograniczone zasoby, i tracimy geny (wymieranie gatunków), które mogą produkować cenne związki (np. leki). Narody i religie to tylko wytwory ludzkiej wyobraźni, czyli światy wirtualne. Kiedy skończy się ta wojna światów wirtualnych, które walczą o to, kto ma najlepszą bajkę? Tak naprawdę jesteśmy tylko biopolimerowymi robocikami, którą walczą o energię i materiały budulcowe. I energia (np. ropa) i materiały budulcowe (np. geny) są najważniejszymi rzeczami - jak je można marnotrawić i pozwalać na wyginięcie?
Mieszkam w okolicach gdzie Łukasiewicz działał i mieszkał. W miejscowości Węglówka nadal wydobywana jest ropa i przy drodze widać działające pompy. Przez 30 lat kiedy tam przejeżdżam cały czas pompują.
6:50 lampy olejowe, czyli znane też jako "kaganki" lub "lampki oliwne". Ale w Europie Północnej w starożytności oraz średniowieczu częściej były stosowane pochodnie oraz świece.
Sam używałem lampy m naftowej. Nawet kilku. Mam je do dziś. Niby mój wiek na to nie wskazuje, jednak na jachcie gdyby nie było jeszcze oświetlenia energooszczędnego to warto było mieć w zapasie lampy i naftę. Trudno sobie pozwolić na stanie na kotwicy bez światła, a prąd się szybko kończył. Nie raz lampy się przydały.
No jak to co dał Łukasiewicz ?:D Wydawało mi się zawsze że jest to wiedza dość oczywista w świecie :D Bezpośredni wynalazek - lampa naftowa - tak bardziej ogólnie to cały przemysł petrochemiczny tak na dobrą sprawę. Bardzo ciekawą konstrukcją lampy naftowej jest lampa ciśnieniowa - wynalazek w prawdzie późniejszy ale znacznie bardziej efektywny.
oczywiście chodzi o wynalezienie lampy naftowej, pozdrawiam były uczeń Technikum Elektronicznego w Bydgoszczy i zarazem przyjaciel sporej liczby uczniów Technikum Chemicznego im. I Łukasiewicza 😎
Generalnie polecam muzeum Łukasiewicza w Bóbrce. Sporo zwiedzania zarówno w budynkach jak i na powietrzu. Przegląd metod wydobywczych na przestrzeni wielu lat. A i jest miejsce (a przynajmniej było) gdzie można zobaczyć ropę bulgoczącą w ziemi :)
Kerozyna to zwyczajowa nazwa paliwa lotniczego, a jest to po prostu nafta. Początkowo była nie modyfikowana, z liczbą oktanową poniżej 40. Obecnie kerozyna jest wytwarzana w standardzie 100/130 (średnia liczby oktanowej RON i MON). Nie jest stosowana w lotnictwie bo ma super parametry, tylko dlatego, że jest najtańsza...
Polecam Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowego im. I. Łukasiewicza w Bóbrce. Jest tam przedstawiona historia polskiego przemysłu nafty i tego co dokonał Łukasiewicz
Asfalty i smoły które w naturalny sposób wypływały na powierzchnię wykorzystywały starożytne cywilizacje w Sumerze i Babilonie. Służyły do konserwacji i uszczelniania powierzchni a także jako element dekoracyjny.
Baterie, gdyby auta elektryczne pozostały, to ich udoskonalenia i rozwój postępował i na pewno dzisiaj mielibyśmy prawdopodobnie bardzo dobre źródła energii. Jednak chciwy i umiejący dbać o swoje interesy Rockefeller wiedział, jak dbać o swoje interesy i jak widzimy dzisiaj też wiedzą. Po prostu, gdy Ford dostał subwencje od tej rodziny, Rockefellera powiedział, tak dostanie pan ode mnie pieniądze, ale do auta musi pan zastosować motor spalinowy pochodzący z Niemiec. To było przyczyną, że nie nastąpił rozwój auta elektrycznego i bakterii. Jeszcze jedno panowie pominęli osiągnięcie Łukasiewicza w dziedzinie matematyki, a mianowicie o jego notacji, w której nie stosuje się nawiasów, jej odwrócenie doprowadziło do powstania odwrotnej notacji polskiej, którą stosuje się w komputerach i kalkulatorach. Ja sam używam jej, gdy powstają problemy tego rodzaju, na przykładzie prostego termu tak napisany sprawia niektórym osobom problem 5+2*3 = 11 (ONP zapis 5 2 3 * +), ale tak zapisany już nie 2*3+5 = 11 (ONP 2 3 × 5 +) chodziarz wynik obu termów jest ten sam. Poza tym zapis w odwrotnej notacji polskiej zmniejsza ilość kliknięć na klawiaturze. Porównajmy [(4+5)/3+ (15-9)*6] /3 tutaj potrzeba 19 razy nacisnąć na klawiaturę a w zapisie ONP 4 5 + / 15 9 - 6 * + 3 / tylko 14. Jeżeli coś jest nie tak, proszę sprawdzić.
Niedaleko krosna jest też taka miejscowość n.b. o nazwie Ropianka. A tam chatka (zawiązana z PW) drewniana konserwowana niegdyś wydobywaną w szybie zaraz obok ropą.
Odnośnie wielkich i zapomnianych polskich naukowców i wynalazców polecam kanał Nauka To Lubię. Jest i o Łukasiewiczu i o innych wynalazcach. Pan Rożek wydał też książkę Akademia Superbohaterów. Również polecam.
Za moich czasów w szkołach uczyli tylko, że wynalazł lampę naftową, gdy tak naprawdę jest ojcem całego przemysłu petrochemicznego i jednym z ojców motoryzacji.
Tu nawt nie chodziło o łatwość, a o moc. O ile samochody osobowe były elektryczne, to pomijając niski zasięg, zwykle były jedno lub dwuosobowe. A szukano czegoś, co zastąpi konia po prostu - czyli musiał to być napęd bardziej uniwersalny - zarówno służący do przewozu osób, jak i ciężarów, a same akumulatory już stanowiły na tyle duży ciężar, że dołożenie jakiegokolwiek ładunku nie pozwalało mu na osiąganie sensownej prędkości, a wręcz w ogóle nie dawało mu się ruszyć. Do tego niskie tempo ładowania akumulatorów pozwalało na kilkunastominutową przejażdżkę raz dziennie... fajny gadżet, ale funkcjonalnośc żadna... Niemniej spalinowe silniki też miały masę wad i dopiero prace inżynieryjne nad nim go poprawiły i to samo mogło czekać w sferze elektryfikacji i być może tylko dlatego wydajność silników i sprawność akumulatorów i procesu ładowania się nie rozwinęła, bo nie było na to presji. Na dobrą sprawę dzisiaj wracają di łask samochody elektryczne, bo akumulatory są lepsze, ponieważ... no właśnie nikt nad nimi nie pracował ze względu na auta elektryczne, a technologie zostały opracowane dla laptopów i jedynie zaadaptowane w motoryzacji...
Mało kto wie że akumulatory 120 lat temu nie były wcale dużo gorsze niż teraz... a dlaczego zaprzestano rozwijania tej technologii napędzania aut?? Odpowiedź częściowo padła w tym odcinku. Dobry odcinek. Pozdrawiam
Z jakich materiałów były wtedy produkowane akumulatory? Jakie miały wymiary, wagę, pojemność i żywotność? Bo raczej to co piszesz ma mało wspólnego z prawdą :/ ...
Słyszę o Łukasiewiczu od małego. Ale to pewnie dla tego że pochodzę ze wsi Zręcin, gdzie Pan Ignacy ufundował kościół, i spoczywa na Zręcińskim cmentarzu :)
Co do konkluzji odcinka na temat ropy to zabrakło najważniejszego- LEKI większość syntetyków powstaje z ropy. nawet teraz wyobraźmy sobie świat bez aspiryny itp. a my prostacko ją spalamy.
Barbarzyńskie wykorzystanie ropy w dzisiejszych czasach i to co można będzie z niej zrobić łatwo porównać do historii która już się zdarzyła z innym materiałem. Miedź. Kiedyś jedyne do czego się nadawała, to wybijanie drobniaków i wyrób tandetnej biżuterii / naczyń czy sztućców dla ubogich. Teraz? Sam jestem elektrykiem, więc wiem coś o tym ^^
A w Dubaju też powinni baner z Łukasiewiczem wszędzie wisieć, w końcu szejki złote mercedesy mają dzięki niemu dziś a nie kiedyś potem- bo oczywiście ktoś by kiedyś wpadł na to że naftę z ropy można wydestylować
Świetnie, że poruszacie tę tematykę! Łukasiewicz to jeden z najwybitniejszych i jednocześnie najbardziej niedocenianych Polaków. Społecznik, twórca polskiego przemysłu naftowego, wynalazca lampy naftowej, działacz w organizacjach demokratyczno-niepodległościowych - a to tylko niektóre z jego aktywności. Co ciekawe, spędził też trochę czasu w Krakowie (o czym mało kto wie) ;)
Polak, który bardzo przyczynił się do rozwoju ludzkiej cywilizacji.
@@dawidburdelak mało takich?
@@janostaszewski8520 no raczej nie za dużo :p
Jak Kopernik wstrzymał Słońce,
Łukasiewicz mrok rozjaśnił,
By w wieczory, noce ciemne,
Wszystkim ludziom było jaśniej,
Jego lampa, choć naftowa,
Śmiało już rzucała blask,
Była krokiem do postępu,
Który wciąż zadziwiał świat...
Hymn mojej podstawówki... Tak... Chodziłam do szkoły im. Ignacego Łukasiewicza... Jestem z Podkarpacia
Tak zupełnie na marginesie... Oglądam ten materiał i jednocześnie mogę zobaczyć przez okno grób Łukasiewicza. Mieszkam dosłownie 50/70 metrów obok :P
Piotrze, robisz mistrzowską robotę. Niektóre Twoje filmiki oglądam z prawdziwą przyjemnością. Bardzo fajny początek z fragmentem piosenki "Bądź gotowy dziś do drogi" Haliny Frąckowiak.
Miło jest posłuchać mądrych ludzi
Pozdrawiamy - Politechnika Rzeszowska im. I.Łukasiewicza!!!
I stała się jasność!
Jasne, że DR. Błaszkiewicz jest swój chłop i nie jest pro elektro mobil. Pali drewnem w kominku i ma zapas drewna i nafty zapewne tej nafty%👍👌 też.
Bardzo cierpliwie przemilczał wszelkie wtrącenia Kosełka o obecnie poprawnej polytycznie elekromobility 😁
Polać mu za to
@@Blejk_Karington elektryczność e końcu taka eko w tych czasach, gdzie Polska stoi tylko na węglu lub nieekologicznej obecnie fotowoltaice :))
Jesteście bardzo charyzmatyczni. Super odcinek. Dziękuję!
Światło w domach. Ale mnie w szkole podstawowej tego uczono i nie tylko tego. Jestem rocznik 1967.Pozdrawiam Pana Leszka,Piotra oraz cały zespół Astrofazy. Jeśli chodzi o świece to polecam gromnice ponoć na pioruny też działa ale zapalona na parapecie.
Dziękuję bardzo za ten nietypowy odcinek! Jesteście moją Sondą i Kwantem! Tak trzymać ❤️❤️❤️
Pierwszy raz od Was się dowiaduję :D
Bardzo dobry pomysł ( i jego realizacja) upamiętnienia Łukasiewicza, który sam (z tego co pamiętam) uważał spalanie ropy naftowej za marnotrawienie tej substancji. Co do wczesnych pojazdów elektrycznych - zabił je problem gęstości energetycznej. Nawet nowoczesne baterie mają 1/40 gęstości energetycznej kerozyny, a do tego konieczność używania materiałów ziem rzadkich. Dziękuję za super program.
Piotr
Dobrze, że nauka już stawia na przetrwanie życia biologicznego na Ziemi i w kosmosie. Kiedyś ludzie byli egoistami, egocentrykami i hejterami - jak dzisiejsza Rosja czy kraje Bliskiego Wchodu. Na Syberii zwiększyła się liczb wymierających gatunków, które dysponują cennymi genami (czy związkami), których dzisiejszy naukowiec nie wyprodukuje. Bez biologicznych fabryczek (krowy, kury, drożdże, itd.) ludzkości byłoby o wiele cięższej przetrwać, a więc różnorodność genów jest bardzo ważna. Przykre, że z powodu wiecznych wojen - marnowanie jest paliwo, które ma ograniczone zasoby, i tracimy geny (wymieranie gatunków), które mogą produkować cenne związki (np. leki).
Narody i religie to tylko wytwory ludzkiej wyobraźni, czyli światy wirtualne. Kiedy skończy się ta wojna światów wirtualnych, które walczą o to, kto ma najlepszą bajkę? Tak naprawdę jesteśmy tylko biopolimerowymi robocikami, którą walczą o energię i materiały budulcowe. I energia (np. ropa) i materiały budulcowe (np. geny) są najważniejszymi rzeczami - jak je można marnotrawić i pozwalać na wyginięcie?
To co się kiwa to nie kiwak ale kiwon. Pierwsze kiwony były u nas!
Drewno jest teraz najtanszym zrodlem energii, polecam.
Jakie piękne intro :D
Mieszkam w okolicach gdzie Łukasiewicz działał i mieszkał. W miejscowości Węglówka nadal wydobywana jest ropa i przy drodze widać działające pompy. Przez 30 lat kiedy tam przejeżdżam cały czas pompują.
Witam. 🙂
Przykro mi wspomnieć, ale raczej nie przypominam sobie Ignacego Łukasiewicza.
Dla tego dzięki za materiał 🙂
Wynalazł lampę naftową i położył podwaliny pod przemysł naftowy. Czego was teraz uczą w szkołach?
O 2021 roku Lema dowiedziałem się od Was, rok 2022 rokiem Łukasiewicza, dowiaduję się od Was 🤔
Mieszkam na podkarpaciu, i szczerze dopiero sie o tym od Was dowiedziałem a mamy tu w Bóbrce nawet Muzeum Przemysłu Naftowego, polecam do odwiedzenia.
6:50 lampy olejowe, czyli znane też jako "kaganki" lub "lampki oliwne". Ale w Europie Północnej w starożytności oraz średniowieczu częściej były stosowane pochodnie oraz świece.
Dieselpunk ;)
A na serio to rzecz przydatna na obozach
Byliśmy pierwsi - historia bez cenzury :)
Sam używałem lampy m naftowej. Nawet kilku. Mam je do dziś. Niby mój wiek na to nie wskazuje, jednak na jachcie gdyby nie było jeszcze oświetlenia energooszczędnego to warto było mieć w zapasie lampy i naftę. Trudno sobie pozwolić na stanie na kotwicy bez światła, a prąd się szybko kończył. Nie raz lampy się przydały.
Warto odwiedzić muzeum w Bóbrce. Nawet "przy okazji" zapoznać się z przemysłem który nadal funkcjonuje ( i będzie przez kilkanaście lat będzie)
Idealny wieczór
👏
Idealny odcinek Astrofaza dla głodnych kosmosu 👏
No jak to co dał Łukasiewicz ?:D Wydawało mi się zawsze że jest to wiedza dość oczywista w świecie :D Bezpośredni wynalazek - lampa naftowa - tak bardziej ogólnie to cały przemysł petrochemiczny tak na dobrą sprawę. Bardzo ciekawą konstrukcją lampy naftowej jest lampa ciśnieniowa - wynalazek w prawdzie późniejszy ale znacznie bardziej efektywny.
Kolejny astrokotowaty odcinek :D Do teraz myślałem, że to Edison i Tesla roświetlili świat :P
Pozdrawiam, jesteście najlepszym duetem naukowym na YT !
Ostatnie słowa Pana Leszka 👍
Ammmm Wasze wejścia są coraz bardziej zaskakujące ;)
Pozdrawiam, sam jestem z miejsca 10km od Jasła.
hehe co wy tam pijecie, sam poszedłem browara otworzyć i sobie introo przewijam 😀👍🥂
Dla zasięgów
fajny odcinek 👌
W końcu jakcyś Polacy zaczynają mowić o własnych narodach, tak jak wszystkie inne normalne narody o sobie samych.
Ukończyłem Szkołę Podstawową 228 im. Ignacego Łukasiewicza w Warszawie. W 1986 roku. 😀
W razie blackoutu trzeba sobie zapalić lampę naftową w komórce, wtedy można świecić komórką 😉
oczywiście chodzi o wynalezienie lampy naftowej, pozdrawiam były uczeń Technikum Elektronicznego w Bydgoszczy i zarazem przyjaciel sporej liczby uczniów Technikum Chemicznego im. I Łukasiewicza 😎
dodam, że jestem rocznik 00’ 😅
Generalnie polecam muzeum Łukasiewicza w Bóbrce. Sporo zwiedzania zarówno w budynkach jak i na powietrzu. Przegląd metod wydobywczych na przestrzeni wielu lat. A i jest miejsce (a przynajmniej było) gdzie można zobaczyć ropę bulgoczącą w ziemi :)
Kerozyna to zwyczajowa nazwa paliwa lotniczego, a jest to po prostu nafta. Początkowo była nie modyfikowana, z liczbą oktanową poniżej 40. Obecnie kerozyna jest wytwarzana w standardzie 100/130 (średnia liczby oktanowej RON i MON).
Nie jest stosowana w lotnictwie bo ma super parametry, tylko dlatego, że jest najtańsza...
Dał nam pierwszą latarnię uliczną! Stanęła przy skrzyżowaniu ulic w mieście Gorlice , w mieście z którym Ignacy Łukasiewicz był ściśle związany.
Moje pokolenie też dowiedziało się o nim w szkole podstawowej
Spoko odcinek, teraz poproszę odcinek o Janie Szczepaniku , jego ojciec był kolegą Ignacego Lukasoewicza ,
Polecam Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowego im. I. Łukasiewicza w Bóbrce. Jest tam przedstawiona historia polskiego przemysłu nafty i tego co dokonał Łukasiewicz
Pozdrawiam wszystkich którzy wiedzieli z Historii bez Cenzury 😉
Asfalty i smoły które w naturalny sposób wypływały na powierzchnię wykorzystywały starożytne cywilizacje w Sumerze i Babilonie. Służyły do konserwacji i uszczelniania powierzchni a także jako element dekoracyjny.
Baterie, gdyby auta elektryczne pozostały, to ich udoskonalenia i rozwój postępował i na pewno dzisiaj mielibyśmy prawdopodobnie bardzo dobre źródła energii.
Jednak chciwy i umiejący dbać o swoje interesy Rockefeller wiedział, jak dbać o swoje interesy i jak widzimy dzisiaj też wiedzą. Po prostu, gdy Ford dostał subwencje od tej rodziny, Rockefellera powiedział, tak dostanie pan ode mnie pieniądze, ale do auta musi pan zastosować motor spalinowy pochodzący z Niemiec. To było przyczyną, że nie nastąpił rozwój auta elektrycznego i bakterii.
Jeszcze jedno panowie pominęli osiągnięcie Łukasiewicza w dziedzinie matematyki, a mianowicie o jego notacji, w której nie stosuje się nawiasów, jej odwrócenie doprowadziło do powstania odwrotnej notacji polskiej, którą stosuje się w komputerach i kalkulatorach. Ja sam używam jej, gdy powstają problemy tego rodzaju, na przykładzie prostego termu tak napisany sprawia niektórym osobom problem 5+2*3 = 11 (ONP zapis 5 2 3 * +), ale tak zapisany już nie 2*3+5 = 11 (ONP 2 3 × 5 +) chodziarz wynik obu termów jest ten sam. Poza tym zapis w odwrotnej notacji polskiej zmniejsza ilość kliknięć na klawiaturze. Porównajmy [(4+5)/3+ (15-9)*6] /3 tutaj potrzeba 19 razy nacisnąć na klawiaturę a w zapisie ONP 4 5 + / 15 9 - 6 * + 3 / tylko 14. Jeżeli coś jest nie tak, proszę sprawdzić.
Niedaleko krosna jest też taka miejscowość n.b. o nazwie Ropianka. A tam chatka (zawiązana z PW) drewniana konserwowana niegdyś wydobywaną w szybie zaraz obok ropą.
Z doświadczenia powiem, że w Gorlicach znają Łukasiewicza.
02:35 Jak z podlasia, to strzelam że bimber 😄😂🍻🥳
Odnośnie wielkich i zapomnianych polskich naukowców i wynalazców polecam kanał Nauka To Lubię. Jest i o Łukasiewiczu i o innych wynalazcach. Pan Rożek wydał też książkę Akademia Superbohaterów. Również polecam.
Dowiaduję się właśnie teraz ogalajac Astro F ...
Rockefeller był w Bóbrce, Łukasiewicz zdradził mi patent za darmo, Polecam film "Łukasiewicz nafciarz romantyk"
Kolega po lewej tworzy świetny klimat w tych kwadransach
Za moich czasów w szkołach uczyli tylko, że wynalazł lampę naftową, gdy tak naprawdę jest ojcem całego przemysłu petrochemicznego i jednym z ojców motoryzacji.
Pozdrawiam 5
Byłem i widziałem miejsce gdzie mieszkał Ignacy Łukasiewicz, wynalazł nawtę i lampe naftową
Przemysł naftowy po prostu narodził się w Polsce. Nie w Arabii Saudyjskiej ale u nas.
Od Was
Tu nawt nie chodziło o łatwość, a o moc. O ile samochody osobowe były elektryczne, to pomijając niski zasięg, zwykle były jedno lub dwuosobowe. A szukano czegoś, co zastąpi konia po prostu - czyli musiał to być napęd bardziej uniwersalny - zarówno służący do przewozu osób, jak i ciężarów, a same akumulatory już stanowiły na tyle duży ciężar, że dołożenie jakiegokolwiek ładunku nie pozwalało mu na osiąganie sensownej prędkości, a wręcz w ogóle nie dawało mu się ruszyć.
Do tego niskie tempo ładowania akumulatorów pozwalało na kilkunastominutową przejażdżkę raz dziennie... fajny gadżet, ale funkcjonalnośc żadna...
Niemniej spalinowe silniki też miały masę wad i dopiero prace inżynieryjne nad nim go poprawiły i to samo mogło czekać w sferze elektryfikacji i być może tylko dlatego wydajność silników i sprawność akumulatorów i procesu ładowania się nie rozwinęła, bo nie było na to presji. Na dobrą sprawę dzisiaj wracają di łask samochody elektryczne, bo akumulatory są lepsze, ponieważ... no właśnie nikt nad nimi nie pracował ze względu na auta elektryczne, a technologie zostały opracowane dla laptopów i jedynie zaadaptowane w motoryzacji...
Mało kto wie że akumulatory 120 lat temu nie były wcale dużo gorsze niż teraz... a dlaczego zaprzestano rozwijania tej technologii napędzania aut?? Odpowiedź częściowo padła w tym odcinku. Dobry odcinek. Pozdrawiam
Z jakich materiałów były wtedy produkowane akumulatory? Jakie miały wymiary, wagę, pojemność i żywotność? Bo raczej to co piszesz ma mało wspólnego z prawdą :/ ...
Nie no Jgnaś Obajtkowi być wdzieczny powinien ;-)
10:10 kreozyna jest nisko oktanowa :)
Ropę i metan możemy pozyskiwać z Tytana.
Skąd ropa naftowa na Tytanie?
maczek na stoliczek wleciał i to jeszcze jaki :DD
9:14 Sprostowanie. Z Trzeciewskim a nie Trzcielskim :-). Pozdrawiam serdecznie
A weś to proszę > ,,breaking hubble just made a stunning black hole discovery"
Z MOJEGO MIASTA :o
2:05 według Wikipedii urodził się w marcu :)
Jak Indianie zbierają chrust to zima idzie.
Mój syn urodził się 15 marca 2022. Na imię mu daliśmy Ignacy 😁
Order ustanowił Pius IX, ale to Pius X ostatni zmieniał zasady jego przyznawania.
Kwadrans w 23 minuty
Oj tam, oj tam
Słyszę o Łukasiewiczu od małego. Ale to pewnie dla tego że pochodzę ze wsi Zręcin, gdzie Pan Ignacy ufundował kościół, i spoczywa na Zręcińskim cmentarzu :)
I nawet o Bolku Wałęsie jest.. "Bywało że prezydentem zostawał niedouczony elektryk...."
Pod Polskimi ziemiami jest więcej ropy niż u Saudów. Tylko, że u nas na głębokości 6-8km
Podaj jakieś źródło tej informacji
Lampa naftowa to wynalazek , który do dziś służy na landach.
Co do konkluzji odcinka na temat ropy to zabrakło najważniejszego- LEKI większość syntetyków powstaje z ropy. nawet teraz wyobraźmy sobie świat bez aspiryny itp. a my prostacko ją spalamy.
Ano :) Jakoś mi to nie przyszło do głowy :)
Przyszłe pokolenia może będą nas przeklinać za takie wykorzystywanie węglowodorów.
Barbarzyńskie wykorzystanie ropy w dzisiejszych czasach i to co można będzie z niej zrobić łatwo porównać do historii która już się zdarzyła z innym materiałem. Miedź. Kiedyś jedyne do czego się nadawała, to wybijanie drobniaków i wyrób tandetnej biżuterii / naczyń czy sztućców dla ubogich. Teraz? Sam jestem elektrykiem, więc wiem coś o tym ^^
Wynalazł najlepszy sposób na rafinowanie ropy naftowej i mało tego oddał patent za darmo Rokefelerowi
Pierwsza rafineria. Co by Ford bez niego zrobił.
Przepraszam ale ile trwa kwadrans? Bo myślałem że 15 minut ale może się mylę.
a co z Czochralskim ?
Piotrze słabo Cię słychać w porównaniu do Leszka ;)
Trochę mnie czasami wkurza pajacowanie na siłę Pana Piotra zwłaszcza gdy przez to Pan Profesor nie może dokończyć zdania 😕
👍
A w Dubaju też powinni baner z Łukasiewiczem wszędzie wisieć, w końcu szejki złote mercedesy mają dzięki niemu dziś a nie kiedyś potem- bo oczywiście ktoś by kiedyś wpadł na to że naftę z ropy można wydestylować
Ale jaja, historia na kanale Astrofazy!
Dał nam Jasność 🤣🤣🤣
Co to za UFO-dźwięk w 2.48?????
Za komuny ciągle trąbili o Łukasiewiczu. Nota bene mieszkałem w Płocku przez wiele lat najbliżej petrochemii . Bliżej już się nie dało.
1:43 Nie wiem xD
Przeczytałem krematorium, zamiast kreatorium XD
A pod pomnikiem Łukasiewicza tylko sztuczne kwiaty ;)
Światlo?
Nafta
Pierwszy raz słyszę żeby to był jego rok :(
Eh, 3 próba dodania komentarza, na tvp vod jest całkiem świeży film o nim, Łukasiewicz nafciarz romantyk
"Weź podróżny stary worek i butelki coli dwie,
jutro lub we wtorek wyp****olisz się" :)
Jak tu się dziwić że ktoś stosuje AdBlocka skoro reklama trwa 5 min
Dziwić się, skoro po 5 s. można ją pominąć
@@dominikkurek1155 no tak ale trzeba np. wstać z łóżka podejść do PC i kliknąć myszką...
@@TomaszTomzik To cena za trud twórców. Krótkich reklam nie pomijam.
@@dominikkurek1155 coś nie w temacie, ja pisałem o długich reklamach
@@TomaszTomzik W temacie, o ile z początkowego fragmentu reklamy youtuber coś ma
2023 rok będzie Kopernika