Piotrze a może chcesz logo Astrofazy zrobione z neonu? Tak się składa że się tym zajmuję na co dzień i byłoby fajnie gdybym mógł wykonać neon dla Astrofazy 😉
Cenię dr Błaszkiewicza nie tylko za wiedzę nt. astronomii, fizyki, ale również min. za swoją własną i wg mnie trafną ocenę obecnej rzeczywistości w przeciwieństwie do wielu innych pracowników naukowych z różnych dziedzin.
Małe sprostowanie. Neon ma mniejszą gęstość (0,9 g/l) niż azot (1,2 g/l) i tlen (1,4 g/l), więc głos będzie wyższy. Nieznacznie lub nawet niezauważalnie. Dla helu i heksafluorku siarki to odpowiednio (0,1 g/l i 6 g/l). Więc przy tych gazach wyraźnie słychać zmianę głosu bo różnica w gęstości jest znaczna.
Mały dopisek: pomyłka prawdopodobnie wzięła się stąd, że zapomniano że azot i tlen tworzą cząsteczki dwuatomowe (czyli jedna cząsteczka "waży" tyle co dwa atomy), a neon ma "cząsteczki jednoatomowe".
Super materiał. Bardzo przyjemnie się słucha takich rozmów, które nie są sztucznie przesycone górnolotnym i fachowym słownictwem, tylko poruszają ciekawe tematy w taki sposób, że można ich posłuchać i rozluźnić i tak już spompowaną głowę ;) a i super opcja z Kraftwerk !
3:32 jako dziecko rozgryzłem termometr rtęciowy. Szybko zostałem zabrany do lekarza, ten obejrzał mi usta, i powiedział że nie widać żadnych ranek więc szkła raczej nie połknąłem. A ze względu na rtęć nie ma sensu nic robić bo o ile jej opary są bardzo szkodliwe (dlatego należy dobrze przewietrzyć takie pomieszczenie po zebraniu kuleczek), tak w postaci czystej, płynnej, praktycznie się nie wchłania, a skoro nie reaguje z organizmem nic mi się nie stanie, wyleci tyłem tyle ile wleciało przodem Czy nasza wiedza na temat rtęci zmieniła się od tego czasu?
Astrofazo, kolejny ,,pozakwadransowy" odcinek AstroKwadransu! I to odcineczek soczyście dobry! Dziwnie fenomenalne jest to, że od jednego pierwiastka o liczbie atomowej 10, zależy współczesny technologiczny świat! Z tą elektroniką w pojazdach mechanicznych, to jest tak, że aż głowa boli. Szwagier, Łej Panie, nową Skodę miał kupić (chyba Fabię). I nie kupił, bo komponentów elektronicznych zabrakło. Na planach jak widać się skończyło.
Nie będziemy mieli świetlówek energooszczędnych i pozostaną nam jedynie lampy LEDowe, w sumie mała strata. :D Tak poważnie to sprawa jest wyolbrzymiona i przesadzona, zaczęła się ta nieszczęsna wojna i nagle okazuje się, że wszystko było produkowane na Ukrainie od żywności po HiTech i że bez Ukrainy nagle światowa gospodarka się zawali, przy okazji to świetny pretekst dla wielu producentów żeby windować ceny i tłumaczyć to wojną. Bez przesady, nawet jeśli jakaś tam część produkcji tam była, to życie i wolny rynek nie znosi próżni i sam się ureguluje, inni producenci na pewno będą chcieli skorzystać i zwiększyć produkcję, jak również wielu nowych inwestorów może wyczuć biznes i w niego wejść.
Ok, co do przynależności, neon należy do grupy 18, nie 12, (dwunasta wspominania w filmie to węglowce). Co do ciężaru, tak azot waży 14 g/mol, (neon 20 g/mol), tylko jest zasadnicza różnica, azot występuję w cząsteczce N-N, czyli 14 mnożymy razy dwa daje nam to 28, do tego tlen 16 razy dwa daje nam 32 i można czasami doliczyć argon raz 40. Powietrze ma masę około 29 g/mol, (czyli 6,02*10^24 cząsteczek powietrza zajmujące 22,4 dm^3 waży 29 g). Neon jest lżejszy od powietrza, choć nieznacznie. No i wdychanie inertów... jest mało zdrowe, bo człowiek oddycha po to aby spalać, a czysty neon nie pomoże nam w spalaniu cukrów, tylko wypełni płuca inertem, co spowoduje uduszenie, i to znacznie gorsze niż przy tlenku węgla (IV), bo takiego uduszenia człowiek może nawet nie zauważyć, bo nie dochodzi do zwiększonego stężenia tlenku węgla (IV) we krwi.
Siemka. Zróbcie razem z Leszkiem materiał o rzekomym nie lądowaniu Amerykanów na księżycu. Coś na wzór tego o płaskoziemcach. Może być ciekawie, bo znam parę osób które w to wierzą. Pozdrawiam.
11:00 Dokładnie, gęstość nie zależy od liczby atomowej czy masy atomowej ot tak. Ona zależy od długości wiązania jakie tworzy cząsteczka gazu, bądź pojedynczy atom, gdy gaz znajduje się w taki warunkach, że wiązania cząsteczkowe pękają. Zależy też od efektywnego oddziaływaniu kulombowskiego głównie zewnętrznych powłok elektronowych cząsteczki lub atomu gazu. Rzecz jasna zależy też od temperatury, ale tutaj akurat, co nie zostało powiedziane, T=const. w domyśle. Jest jeszcze sprawa ułożenia się cząsteczek ze względu na siły kulombowskie wynikające właśnie z długości wiązań i budowy powłok, ale także od kształtu cząsteczki, gdyż związek chemiczny w postaci gazu ma inną gęstość np w zależności od chiralności cząsteczki. To wszystko jest bardzo złożone, ale teoretycznie można np zrobić gaz z ciężkiego uranu i fluoru, który jest lżejszy niż jakaś uśredniona masa atomowa, gdyż zamiast ciała stałego i gazu mamy ciężki gaz, bo zmianie ulegają odziaływania między cząsteczkami i nie są one już w stanie tworzyć wiązań typowych dla metali i gazów, które trzymają wszystko w kupie i utrzymują wysokie upakowanie a więc i gęstość substancji.
Generalnie tak ale w przypadku gazów rozrzedzonych gdzie objętość cząsteczek w gazie zajmuje minimalną objętość w porównaniu do całej objętości i temperatura wyrażnie wyższa od temperatur skraplania to zastosowanie mają prawa gazu doskonałego pV=nRT .Przy temperaturze 0 stopni Celcjusza inaczej273 kelwina 1 mol cząsteczek gazu doskonałego zajmuje 22,4 litry bez względu na masę cząsteczek ,czyli wtedy gęstość rozumiana jako ciężar właściwy zależy tylko od masy molowej składnika lub składników gazowych w określonej temperaturze. Od tej masy i temperatury bezwzględnej zależy też prędkość dźwięku,w temperaturach wyższych dźwięk idzie szybciej ,w gazie o cięższych a przez to wolniejszych w danej temperaturze cząstkach dźwięk biegnie wolniej ,w gazach o dużym ciśnieniu ,ciałach ciekłych i stałych prędkość dźwięku tym większa im mniej ściśliwe ciało w gęstrzych ciałach wolniejsze i wtedy te prawidłowości właściwości wiązań mają jak najbardziej znaczenie gdyż od nich też zależy ściśliwości danej materii .
na poczatku padaja wazne slowa ze niewiadomo o co chodzi to chodzi o kase... tak bo na Ukrainie mamy jedne z najwiekszych zloz uranow na swiecie oraz tytan zelazo i wiele wiele innych kopalin. Ale chce o czym innym napisac- dziwi mnie ze Polska i polacy na swiatowym wybiegu tak afiszuja sie z nienawiscia do Rosji oraz tak glosno krytykuja Niemcy. Mozna swoje sobie myslec ale myslec a afiszowac sie z tym to 2 rozne sprawy. Jesli to pokazujesz to oczekuj konsekwencji. Polska nie ma NIC czym mogla by poprzec swoje kozakowanie, bedac poza Unia oraz NATO jestesmy goli i bezbronni mimo tego szczekamy jak ten malenki piesek i kazdego chcemy obsikac lub ugrysc. Macimy w Unii namawiajac do nienawisci przeciwko Rosjii oraz glosno krytykujemy Niemcy. A co jesli to Niemcy maja racje i jesli to Niemcy zachowuja sie poprawnie politycznie? Ukraina i tak przegra te wojne- to czysta matematyka. A Rosja jest byla i bedzie najwiekszym krajem na swiecie majaca cala tabele Mendelejewa pod stopami. Z takim partnerem trzeba sie liczyc- to matematyka i rozsadek! Kolejna sprawa jest taka ze w naszym interesie jest aby ta wojna sie zakonczyla wiec nawet w gre wchodzi poddanie sie Ukrainy- wysylanie broni na Ukraine to blad! Im wczesniej sie zakonczy ten kryzys tym wczesniej drogi Kowalski lub inny Polaku bedziesz mial wiecej kasy w portfelu wiec to twoj interes aby to zakonczyc a namawianie do ciagniecia wojny to ekonomiczny blad. Ktos wygra ktos przegra a na koncu i tak niemcy zrobia na tym interes- bierzmy z madrzejszego przyklad ! Wiec nie kozakujmy bo nie warto i nieobrazajmy naszego poteznego sasiada jakim sa Niemcy tylko uczmy sie od nich polityki bo my nie jestesmy jeszcze na ich poziomie i wiele jeszcze musimy sie nauczyc. Boje sie tylko ze zakozakowalismy zbyt wiele i moze to skutkowac niechecia do polakow jako czlonka UE- wszyscy w EU mowia jednym zgodnym glosem tylko my podzegamy i marudzimy przy tym obrazajac kogo sie da.
W trzeciej części Obcego, Obcy zostaje zalany roztopionym ołowiem(albo czymś podobnym, nie pamiętam) i gdy Morse i Ripley myślą że go zabili, on wyskakuje i ginie dopiero gdy Ripley oblewa go wodą z spryskiwaczy wywołując szok termiczny. Proszę o ocenę realizmu tej sceny. Czy Obcy mógł przeżyć zalanie roztopionym ołowiem?
Co do motoryzacji i EKO... Jestem doktorantem w katedrze eksploatacji pojazdów... zauważcie, że tym bardziej staramy być się EKO to tym bardziej kondesujemy zanieczyszczenia w jednym miejscu. Czytałem ostatnio bardzo ciekawy artykuł naukowy gdzie opracowano model matematyczny mający za zadanie odpowiedzieć na pytanie kiedy uzasadnione ekologicznie uzasadnione jest wprowadzenie pojazdów elektryczny. Uwzględniono w nim ślad węglowy jaki zostawiamy podczas wydobywania surowców do produkcji aut jak i samą jego eksploatację plus produkacja energii. W odniesieniu do Polski uwzględniając planowy spadek produkcji CO2 na 1 kWh ( co patrząc na wojnę w Ukrainie jest to nie aktualne moim zdaniem ) dopiero po 2025 roku ekologiczne staje użytkowanie pojazdów elektrycznych. Dodatkowo naukowcy biją na alarm że z każdym rokiem mamy coraz większe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Żadna tak zwania zielona energia (patrz wiatraki, solary) nie zapewnią nam wystarczającej ilości energii. Przy aktualnie technologii tylko atom w tak krótkim czasie zapewni nam potrzebny zapas energii. Dodatkowo żadna sieć energetyczna na świecie nie jest przystosowana do ładowania ogromnej ilości pojazdów elektrycznych. Dodatkowo na przykładzie VW zaczyna wychodzić na jaw problemy z zasięgiem gdy mamy zimę. Temat rzeka. Osobiście oraz wiele osób z mojego wydziału są zwolennikami technologii wodorowej wzięta prosta z NASA. Tankujemy wodór i poprzez ogniwa przekształcamy go w energię elektryczną. Dodatkowo w samej Polsce mamy duże zapasy tego surowca. A co do problemów z elektroniką... buduje pewne stanowiska badawcze... prosty czujnik ciśnienia a małym ściśle określonym zakresie pomiaru nie całe dwa lata temu kosztował ok. 50 zł. Teraz jest nie dostepny... planowana oficjalna data dostawy będzie za rok... a jak już znalazłem ten czujnik to koszt jego jest 500-600% wyższy... mam wrażenie że w kwestii elektroniki jest gorzej niż za czasów początków Covida
Strasznie łatwo wychwycić że nie masz nic wspólnego z nauką o ekologii, jeżeli Głównym problemem elektryków jest zbyt duże zapotrzebowanie na energię elektryczną to powiedz mi co jest potrzebne do wytworzenia zielonego wodoru 😂 warto by było żebyś od razu napisał Jakie są straty w energii elektrycznej przy przemianach cząsteczek. Przykład Volkswagena przy wyborze auta które ma udowodnić spadek zasięgu Jest świetny ponieważ Jest to zdecydowanie najgorsza technologia dostępna Obecnie na rynku.
Nikt z dnia na dzień nie zmieni systemu, dlatego mówimy o transformacji energetycznej, czyli o procesie rozłożonym na lata i etapy. Co do możliwości generowania energii z wiatru - offshore daje duże możliwości. Co do nieprzystosowania sieci przesyłowych - konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie bilansowania lokalnego, z uwzględnieniem możliwości magazynowania energii. Co do wodoru, jako technologii z NASA - PV tez jest technologią z NASA ;) A lobby wodorowe to też ciekawy temat, ale na inną rozmowę. Pozdr!
@@marcinrat1 tak jak wspomniałem moja specjalizacja to szeroko pojętą motoryzacja powiedz mi tak z ciekawości od kiedy np. wiatraki stały się przyjazne środowisku po okresie eksploatacji ;) ?? Tak jak wspominałem tym bardziej staramy się być eko to bardziej kondesujemy zanieczyszczenia w danym miejscu
Małe sprostowanie jeśli chodzi o rtęć. Toksyczne są opary rtęci, nie jego postać ciekła. Można bez uszczerbku na zdrowiu wypić szklankę rtęci i wszystko się wydali :)
Jeśli ceny neonu tak wzrosły to o ile musiały wzrosnąć ceny kryptonu i ksenonu ,neonu jest dwadzieścia pare cząstek na milion w powietrzu ,kryptonu 1 na milion albo 1ml kryptonu w 1 metrze sześciennym powietrza ,ksenonu 0,09 części na milion a mają też zastosowanie w napędach jonowych sonda Dawn te ciężkie gazy szlachetne ,wzór na prędkość dźwięku to v=(Cp/Cv×T/M)wyrażenie w nawiasach pod pierwiastkiem kwadratowym .T to temperatura w kelwinach M masa molowa tylko molekuł, atomów jak są jednoatomowe molekuły jak to jest w gazach szlachetnych czyli helu neonie argonie kryptonie ksenonie i radonie. Jak to słusznie zauważyli komentujący prędkość dźwięku jest trochę większa w neonie bo masa atomowa 20 do 22 w zależności od składu izotopów ,zaś średnia masa molowa cząsteczek powietrza 29 ,w jednoatomowych gazach Cp/Cv to 1,7 a dwuatomowych 1,4 to też trochę się dokłada do większej prędkości dźwięku w neonie Jako że neon ma większą liczbę atomową od azotu i tlenu pochłania trochę lepiej promienie rentgena i gamma czyli jak to już rozważaliśmy ma nieco większą gęstość optyczną wysokoenergetycznego promieniowania ,oczywiście krypton i ksenon jeszcze lepiej pochłaniają ten typ promieniowania .Jak ceny będą dalej tak szaleć to może będzie się opłacać sprowadzać z Jowisza ,albo wyłapywać z wiatru słonecznego ,Słoneczko jest tak miłe że podsyła nam trochę swoich atomów w wietrze słonecznym w postaci plazmy ,średnio kilka cząsteczek w mililitrze ,głównie wodór i hel ,ale i neon też czasami jest a hel też jest w cenie .
Trzeba dodać pewną korektę uzupełnienie we wzorze na prędkość dźwięku w gazach zbliżonych do gazu doskonałego czyli nie za bardzo sprężonych i o nieco wyższej temperaturze niż temperaturze skraplania czy nawet temperatur krytycznych danych gazów . v=(Cp/Cv×RT/M )całość wyrażenia w nawiasie pod pierwiastkiem kwadratowym .R to jest stała gazowa która wynosi 8,31 J/mol K. Czyli wyraża się w jednostkach jak ciepło molowa gazu .R jest równe różnicy Cp czyli ciepła molowego pod stałym ciśnieniem minus Cv czyli ciepła molowego w stałej objętości .Cp jest zawsze większa od Cv gdyż przy ogrzewaniu aby gaz nie zmieniał ciśnienia musi się rozszerzyć na co potrzebuje nieco dodatkowej energi opisanej wielkością stałej gazowej R .Dopisuje gdyż brak tego współczynnika mógłby nie spodobać naszym panią od fizyki o ile jeszcze się doszkalamy i warto znać tę stałą. Tajemnic prędkości dźwięku i tam mamy sporo do wyjaśnienia na przykład dlaczego dźwięki o wyższej częstotliwości rozchodzą się w atmosferze marsjańskiej o parę metrów na sekundę szybciej niż o niższej częstotliwości w dodatku te o większej częstotliwości są szybciej wytłumiane w atmosferze Marsa składającej się z około 95 procentach z dwutlenku węgla ,tu sam praktyczny model gazu doskonałego może nie wystarczyć do wyjaśnienia wszystkich tych zjawisk .Czyli cały czas nauki nam nie zabraknie w miarę poszerzania wiedzy.
Tak jak was Lubię chłopaki kiedy mówicie o nauce tak po raz kolejny wykładacie się na ekologii. Po pierwsze, ekologia samochodów elektrycznych nie kończy się na nieemitowaniu spalin, bo produkcja baterii, produkcja samochodów, produkcja paliw, jak i źródło prądu przez całe życie samochodu jest również brana pod uwagę w wyliczeniach. Jeżeli chodzi o ten słynny prom to nie zaczął on z powodu samochodów elektrycznych a z powodu pożaru, warto tutaj zauważyć, że w tym czasie palił się też drugi prom z ciężarówkami ale nie można było na nim robić propagandy Pro-naftowej i jakoś mało kto o tym drugim pożarze słyszał, sam pożar trwał prawie 2 tygodnie jedyną różnicą jest to że statek nie zatonął bo zdążyli go zholować do portu.
Jest to mój pierwszy film na kanale i nie mogłem przestać mieć wrażenia, że szanowny pan z lewej bardzo dążył do pewnego przekazu, przedstawiając w bardzo selektywny sposób fakty, a wisienką na szczycie tortu już jest anegdotka z mitycznym panem* biznesmenem, bohaterem jakże wielu teorii alternatywnej rzeczywistości, który wysterował rozwojem przemysłu. *a raczej całą tą rodziną
Oglądałem film i o tym właśnie mówili, że nie chodzi tylko o brak emisji spalin - podkreślali konieczność uwzględnienia zarówno produkcji baterii jak i wytwarzania energii do ładowania akumulatorów. W kwestii pożaru - tu podali, że elektryk był powodem pożaru. Jeśli tak było to jakby nie patrzeć zatonął przez elektryka.
@@edmundsonos1813 przyczyna pożaru nie jest znana, elektryk to domnirmanie. Nawet jeżeli powodem byłby elektryk to powiedzenie że przyczyną zatonięcia statku był pożar w samochodu elektrycznego jest dość znaczącą nad interpretacją.
Od kiedy połykanie rtęci metalicznej (np. z termometru) jest szkodliwe? Ona w stanie niezmiennym prawie w 100% wydala się z kałem. Jej opary są szkodliwe, bo przenikają przez płuca do krwiobiegu. Natomiast szkodliwa może być jej forma organiczna, np. dimetylortęć, której wystarczy nawet kropelka na palec przez rękawiczkę, by było już pozamiatane.
Żeby rozbić cząsteczkę wody potrzebujesz x prądu następnie w ogniwach wodorowych łączysz cząsteczkę wodoru z tlenem z powrotem każda przemiana powoduje straty. Ogniwo wodorowe ładuje baterie, bateria zasila silnik. Efektywność całego procesu to około 60% czyli 40% pod prądu marnujesz na przemiany. Jeżeli naładujesz baterie a następnie z nich do ciebie silnik sprawność układu wynosi 96%. Różnica To właśnie ten brak opłacalności.
@@marcinrat1 Już czaję!Koszt sprężania. Koszt dystrybucji. Niech pojawia się sieci (USA, Japonia, Niemcy poszli w to- z handlu emisjami co2 w handel h2) . Natomiast elektroliza w domu to musisz mieć wodę dystylowana bo inaczej produkcja chloru i syfu. Może doczekamy czasów małych elektrowni atomowych przy domu. Albo szybciej domowych "wychwytaczy" co2 ( magazynowanie w glebie lub pręty grafitowe)
@@romanoprodagio9502 handel emisjami CO2 jest sporej części świata na przykład w Chinach, ma to sztucznie zwiększyć cenę żeby zwiększyć konkurencyjność innych nowych technologii i przyśpieszyć ich rozwój. Jeżeli będziesz miał przydomową elektrownię atomową to nadal jeżeli całym prądem z tej elektrowni naładujesz samochód to przejedziesz po około 30% więcej kilometrów z tej samej ilości paliwa niz przy procesch przemian 2H2O -> 2H2+O2 - >2H2O
@@marcinrat1 Niestety baterie choć coraz tańsze dalej są pieruńsko ciężkie. Dla samochodu, którym jeździsz na wypady po 100km całkiem spoko, dla ciężarówki, która ma przejechać kilkaset km po zadupiach be stacji ładowania dodatkowo przewożąc tony ładunku - mocno problematyczne. Dla samolotu czy kontenerowca oceanicznego - nieosiągalne przy obecnych technologiach. I tu mógłby wejść wodór.
@@pd209458 to się zgadzam w tej chwili transport inny niż osobowy nie ma szans jeździć na bateriach. Tyle że wodór ma szansę tylko i wyłącznie do momentu produkcji baterii z elektrolitem stałem na szeroką skalę
Panowie, kocham Was za to co robicie, ale jak czegoś nie jesteście pewni to lepiej milczcie niż głupoty opowiadajcie... Problem z półprzewodnikami nie ma nic wspólnego z neonem, wojną, pandemią. Zaczął się wcześniej przez zwiększony popyt na elektronikę i małą podaż producentów, od lat było wiadomo że tak się stanie dlatego w ostatnich 4 latach budowano 5 fabryk półprzewodników...
W Polsce nawet stałi gatunkowej nie produkujemy i wiele zakładów technologicznych nie mamy więc jestesmy z tyłu i pozostaniemy niestety . Osiągnięcia naukowców nie mają miejsca do wdrozenia w naszym prostym przemyśle może jak będzie nacisk i kasa za udziały to coś się zmieni za przykład dam Koreę południową od przemysłu ciężkiego ( stocznie , maszyny budowlane , sprzęt dla armii i motoryzacja ) do elektroniki trzeba korzystać z wzorców i dodać do tego ekologię i ominąć lub naprawić błędy. Wzorzec jest bardzo dobry , wysokiej jakości edukacja , specjaliści nie doktorzy filozofii z polskim ciągiem do modernizacji sukces gwarantowany . Trzeba mądrych ludzi na stołkach nie historyków czy filozofów ale dobrych gospodarzy żeby zadbali o przyszłość kraju a nie słupki w sondażach , dotyczy to jednych i drugich , wszyscy wiemy o co chodzi , dość dzielenia trzeba budować jak domy i osiedla , pokazaliśmy że potrafimy to samo dotyczy nauki i przemyslu jeżeli będzie potrzeba ludzie znajdą wyjście mam nadzieję że to będą Polacy.
smutne jest to, ze pojzdy elektryczne oparte na licie (bateria) to jest bardzo krotka noga. paliwo wodorowe jest "przyszloscia" szkoda,. ze nie ma to sily przebicia. lobby robi robote. smutne.
W Obcym Przymierzu jest scena gdy obcy jest wyrzucony na zewnątrz i nic mu się nie dzieje. Po prostu dalej atakuje i próbuje gwałtownym skokiem wrócić do statku, do czasu gdy drugi zasobnik uderza w niego i wyrzuca go ostatecznie w przestrzeń kosmiczną. Proszę o ocenę realizmu tej sceny.
Z samochodami elektrycznymi *obecnie* jest jeden problem; otóż sam pojazd jest znacznie prostszy i tańszy w konstrukcji (cenę "robią" właśnie baterie). Nie ma całej masy mechanizmów koniecznych przy silniku spalinowym. JEDNAKŻE problem dotyczy źródeł energii - i to nie jej wytwarzania, bo obecnie nie ma problemu, aby przejść całkowicie na atom, który jest i czysty i wydajny - chodzi o akumulatory. W obecnej technologii nie ma możliwości aby wyprodukować niezbędną ilość, ponieważ na Ziemi nie ma wystarczającej ilości metali ziem rzadkich. W związku z tym, źródła energii muszą być kompletnie inne. Pamiętajmy też, że baterie litowo-jonowe dość szybko tracą pojemność.
Kiepskie tłumaczenie, błędy, wprowadzanie w błąd i przeczenie samemu sobie. Kiepsko wyszło. Nic z tego odcinka merytorycznego się nie dało pozyskać poza błędnymi twierdzeniami.
Ostatnio wpadł mi artykuł o gwiazdach , które kopcą. Mianowicie w wyrzutach materii korony gwiazdy znajdują się pierścienie sadzy . Gwiazdy takie kopcą na potęgę i ich światło jest przyćmiewane sadzami , które same produkują. Długo myślałem ,że mnie ktoś wkręca ale chyba pierwsi astrologowie po części mieli czuja co do budowy gwiazd. Pozdrawiam, chętnie usłyszałbym czegoś więcej od specjalisty w dziedzinie Astro😉
Z całym szacunkiem dla dr Leszka Błaszkiewicza, którego bardzo szanuję i cenię, to wątpię aby ruskim chodziło o ukraiński neon, czy inne "zasoby" np węgiel z Donbasu, ta sprawa nie jest niestety taka prosta, a Rosja wiadomo ma ogromne zasoby surowcowe, wiele reaktorów atomowych, więc wątpię żeby angażowali takie środki żeby przejąć zasoby biednej jakby niebyło Ukrainy.
@@ademerlac3033 Jest biedna bo niezależnie kto tam rządzi to mentalność narodu jest taka jak i rosyjska, tak naprawdę niczym się nie różnią, szalejąca korupcja, banda oligarchów itd i to nie tylko prorosyjskich. Poroszenko jest milionerem, Tymoszenko tak samo, a Zełeński nie jest wyjątkiem i też biedny nie jest, chociaż udaje i się lansuje na biedaka co nawet się ubrać nie umie, także nie siej propagandy. Same zasoby to nie wszystko, trzeba umieć je wykorzystać, skorumpowana Ukraina nie potrafi, analogicznie w Rosji, ona ma dopiero ogromne zasoby, a sprzedaje głównie gaz, ropę i węgiel. Popatrz na mapę świata i oceń rozmiar Rosji i Ukrainy, bez komentarza, wg twojej logiki Rosja powinna być najbogatsza na świecie.
Oj, myślę, że dr Błaszkiewicz może jednak mieć rację. Rosja ma ogromne zasoby surowców, z których produkuje się energię. Tylko kto je kupi, jeśli trend światowy jest taki, że inwestujemy w energię odnawialną (Europa zwłaszcza)? Trzeba więc było podwyższyć ceny ropy i gazu...
dzieci w afryce litu nie wydobywają a LFP praktyczni się już nie palą. za to dwa bloki w warszawie wyłączone z użytkowania zostały dzięki pożarowi spalinówek. mity, mity mity. szkoda. zostańcie może przy tematach na których się znacie.
Problemy z podzespołami elektronicznymi zaczęły się już przed pandemią. Oczywiście braki były mniejsze, ale regularnie brakowało elementów conajmniej od 2018
Dokładnie, no i nie ma to nic wspólnego ze neonem, pandemią itp., a z małą podażą i wielkości m popytem na elementy półprzewodnikowe. Kolejne fabryki są w budowie więc za około rok to się poprawi. Ale mieszanie wojny u pandemii do braku półprzewodników to spore nadużycie...
@Krzysztof uruchomienie fabryki półprzewodników to min 5 lat, przy założeniach że mamy dostęp do wszystkiego (automatyka, maszyny specjalistyczne, specjaliści). Jak wiadomo w obecnych czasach wszystkiego brak, więc nie był bym takim optymistą. Za dużo śmieciowej elektroniki w ostatnich latach wyprodukowano, do tego boom na kopanie krypto i są tego efekty niestety.
@@raiden00pl Zgadzam się, jak najbardziej. Z tym że w mojej wypowiedzi biorę pod uwagę fakt że w latach 2022-2023 planuje się oddać do działania (pełnej już produkcji) 3 fabryki półprzewodników. Nawet jeśli będzie poślizg z uwagi na ostatnie wydarzenia to nie będzie on kilkuletni a bardziej paro miesięczny. Pracuję w branży bezpośrednio używającej półprzewodników w produkcji i w planach produkcyjnych widzimy jeszcze tylko kilka miesięcy "pod górkę", a wraz z początkiem 2023 roku produkcja powinna wrócić do poziomu z 2018-2019. Oczywiście to plany, ale bazujące na pewnych przesłankach i faktach. Jak będzie, zobaczymy, ale w najgorszym scenariuszu myślę że i tak będzie lepiej niż w 2020-2021.
@@krzysztof9476 również pracuje z elektroniką i słyszę od 3 lat (wtedy brakowało kondensatorów) że już z nowym rokiem wszystko wróci do normy ;) niestety ale nie jestem w tej kwestii optymistą. Czasy dostaw co chwila są zmieniane, a powrót do normalności w 2 kwartale 2022 który ogłaszano rok temu okazał się bzdurą. Obecnie jesteśmy na etapie, że zaczyna brakować zamienników zamienników, co bedzie za rok zobaczymy.
Co do teoriaii o tym dlaczego przyjęły się auta spalinowe a nie elektryczne to panowie odlecieli. W skrócie, silnik spalinowy wytwarza energię potrzebna do podboju świata i szerzenia cywilizacji a silnik elektryczny tylko energię pobiera. Ot cała tajemnica.
Bardzo, bardzo subiektywny ten odcinek. Za bardzo publicystyczny. Mam wrażenie że bez dobrego przygotowania merytorycznego. Pierwszy film który mi się nie podobał na astrofazie.
Piotrze a może chcesz logo Astrofazy zrobione z neonu? Tak się składa że się tym zajmuję na co dzień i byłoby fajnie gdybym mógł wykonać neon dla Astrofazy 😉
Tak z ciekawosci ile takie coś kosztuje na zamowienie?
Dołączam się do pytania, miałbym chęć zamówić
Ja tez byłbym ciekawy
@@HighFlyD W zależności od skomplikowania, ale na pewno powyżej 1000zł.
Coś koło tego 😉
Cenię dr Błaszkiewicza nie tylko za wiedzę nt. astronomii, fizyki, ale również min. za swoją własną i wg mnie trafną ocenę obecnej rzeczywistości w przeciwieństwie do wielu innych pracowników naukowych z różnych dziedzin.
Małe sprostowanie. Neon ma mniejszą gęstość (0,9 g/l) niż azot (1,2 g/l) i tlen (1,4 g/l), więc głos będzie wyższy. Nieznacznie lub nawet niezauważalnie. Dla helu i heksafluorku siarki to odpowiednio (0,1 g/l i 6 g/l). Więc przy tych gazach wyraźnie słychać zmianę głosu bo różnica w gęstości jest znaczna.
Mały dopisek: pomyłka prawdopodobnie wzięła się stąd, że zapomniano że azot i tlen tworzą cząsteczki dwuatomowe (czyli jedna cząsteczka "waży" tyle co dwa atomy), a neon ma "cząsteczki jednoatomowe".
@@ranma11pl Dokładnie to miałem zamiar napisać. Dzięki dla Was obojga za sprostowanie.
Super materiał. Bardzo przyjemnie się słucha takich rozmów, które nie są sztucznie przesycone górnolotnym i fachowym słownictwem, tylko poruszają ciekawe tematy w taki sposób, że można ich posłuchać i rozluźnić i tak już spompowaną głowę ;) a i super opcja z Kraftwerk !
będziemy musieli importować go od kosmitów
Dopoki nie padniemy ofiara sankcji od kosmitów 😂
Hejka Panowie 😄🤚, zawsze Was obadam, ostatnio zapomniałem skomentować, a dobre było i ciekawe! Pozdrawiam serdecznie 😄🤚 🙂👍👍.
Uwielbiam ten kanał YT - pozdrawiam
3:32 jako dziecko rozgryzłem termometr rtęciowy. Szybko zostałem zabrany do lekarza, ten obejrzał mi usta, i powiedział że nie widać żadnych ranek więc szkła raczej nie połknąłem. A ze względu na rtęć nie ma sensu nic robić bo o ile jej opary są bardzo szkodliwe (dlatego należy dobrze przewietrzyć takie pomieszczenie po zebraniu kuleczek), tak w postaci czystej, płynnej, praktycznie się nie wchłania, a skoro nie reaguje z organizmem nic mi się nie stanie, wyleci tyłem tyle ile wleciało przodem
Czy nasza wiedza na temat rtęci zmieniła się od tego czasu?
Astrofazo, kolejny ,,pozakwadransowy" odcinek AstroKwadransu! I to odcineczek soczyście dobry! Dziwnie fenomenalne jest to, że od jednego pierwiastka o liczbie atomowej 10, zależy współczesny technologiczny świat! Z tą elektroniką w pojazdach mechanicznych, to jest tak, że aż głowa boli. Szwagier, Łej Panie, nową Skodę miał kupić (chyba Fabię). I nie kupił, bo komponentów elektronicznych zabrakło. Na planach jak widać się skończyło.
Panowie ! popełniaćie tyle błedów merytorycznych i historycznych,źe powinniście ze 10 programów o tym zrobić. pozdrawiam
Podaj klika przykładów
Jak zwykle swietnie spedzony kwadrans.
Nie będziemy mieli świetlówek energooszczędnych i pozostaną nam jedynie lampy LEDowe, w sumie mała strata. :D Tak poważnie to sprawa jest wyolbrzymiona i przesadzona, zaczęła się ta nieszczęsna wojna i nagle okazuje się, że wszystko było produkowane na Ukrainie od żywności po HiTech i że bez Ukrainy nagle światowa gospodarka się zawali, przy okazji to świetny pretekst dla wielu producentów żeby windować ceny i tłumaczyć to wojną. Bez przesady, nawet jeśli jakaś tam część produkcji tam była, to życie i wolny rynek nie znosi próżni i sam się ureguluje, inni producenci na pewno będą chcieli skorzystać i zwiększyć produkcję, jak również wielu nowych inwestorów może wyczuć biznes i w niego wejść.
Dzięki Tobie Papież nie muszę oglądać do końca
@@grosikgrosik6510 I z duchem Twoim ament. ;)
Ok, co do przynależności, neon należy do grupy 18, nie 12, (dwunasta wspominania w filmie to węglowce). Co do ciężaru, tak azot waży 14 g/mol, (neon 20 g/mol), tylko jest zasadnicza różnica, azot występuję w cząsteczce N-N, czyli 14 mnożymy razy dwa daje nam to 28, do tego tlen 16 razy dwa daje nam 32 i można czasami doliczyć argon raz 40. Powietrze ma masę około 29 g/mol, (czyli 6,02*10^24 cząsteczek powietrza zajmujące 22,4 dm^3 waży 29 g). Neon jest lżejszy od powietrza, choć nieznacznie.
No i wdychanie inertów... jest mało zdrowe, bo człowiek oddycha po to aby spalać, a czysty neon nie pomoże nam w spalaniu cukrów, tylko wypełni płuca inertem, co spowoduje uduszenie, i to znacznie gorsze niż przy tlenku węgla (IV), bo takiego uduszenia człowiek może nawet nie zauważyć, bo nie dochodzi do zwiększonego stężenia tlenku węgla (IV) we krwi.
Łooo panie bez neonu nie byłoby nawet pewnego kabaretu.
Siemka. Zróbcie razem z Leszkiem materiał o rzekomym nie lądowaniu Amerykanów na księżycu. Coś na wzór tego o płaskoziemcach. Może być ciekawie, bo znam parę osób które w to wierzą. Pozdrawiam.
11:00 Dokładnie, gęstość nie zależy od liczby atomowej czy masy atomowej ot tak. Ona zależy od długości wiązania jakie tworzy cząsteczka gazu, bądź pojedynczy atom, gdy gaz znajduje się w taki warunkach, że wiązania cząsteczkowe pękają. Zależy też od efektywnego oddziaływaniu kulombowskiego głównie zewnętrznych powłok elektronowych cząsteczki lub atomu gazu. Rzecz jasna zależy też od temperatury, ale tutaj akurat, co nie zostało powiedziane, T=const. w domyśle. Jest jeszcze sprawa ułożenia się cząsteczek ze względu na siły kulombowskie wynikające właśnie z długości wiązań i budowy powłok, ale także od kształtu cząsteczki, gdyż związek chemiczny w postaci gazu ma inną gęstość np w zależności od chiralności cząsteczki. To wszystko jest bardzo złożone, ale teoretycznie można np zrobić gaz z ciężkiego uranu i fluoru, który jest lżejszy niż jakaś uśredniona masa atomowa, gdyż zamiast ciała stałego i gazu mamy ciężki gaz, bo zmianie ulegają odziaływania między cząsteczkami i nie są one już w stanie tworzyć wiązań typowych dla metali i gazów, które trzymają wszystko w kupie i utrzymują wysokie upakowanie a więc i gęstość substancji.
Generalnie tak ale w przypadku gazów rozrzedzonych gdzie objętość cząsteczek w gazie zajmuje minimalną objętość w porównaniu do całej objętości i temperatura wyrażnie wyższa od temperatur skraplania to zastosowanie mają prawa gazu doskonałego pV=nRT .Przy temperaturze 0 stopni Celcjusza inaczej273 kelwina 1 mol cząsteczek gazu doskonałego zajmuje 22,4 litry bez względu na masę cząsteczek ,czyli wtedy gęstość rozumiana jako ciężar właściwy zależy tylko od masy molowej składnika lub składników gazowych w określonej temperaturze. Od tej masy i temperatury bezwzględnej zależy też prędkość dźwięku,w temperaturach wyższych dźwięk idzie szybciej ,w gazie o cięższych a przez to wolniejszych w danej temperaturze cząstkach dźwięk biegnie wolniej ,w gazach o dużym ciśnieniu ,ciałach ciekłych i stałych prędkość dźwięku tym większa im mniej ściśliwe ciało w gęstrzych ciałach wolniejsze i wtedy te prawidłowości właściwości wiązań mają jak najbardziej znaczenie gdyż od nich też zależy ściśliwości danej materii .
idealnie do obiadku :D
azot w powietrzu występuje w dwuatomowych cząsteczkach więc trzeba go liczyć podwójnie
na poczatku padaja wazne slowa ze niewiadomo o co chodzi to chodzi o kase... tak bo na Ukrainie mamy jedne z najwiekszych zloz uranow na swiecie oraz tytan zelazo i wiele wiele innych kopalin. Ale chce o czym innym napisac- dziwi mnie ze Polska i polacy na swiatowym wybiegu tak afiszuja sie z nienawiscia do Rosji oraz tak glosno krytykuja Niemcy. Mozna swoje sobie myslec ale myslec a afiszowac sie z tym to 2 rozne sprawy. Jesli to pokazujesz to oczekuj konsekwencji. Polska nie ma NIC czym mogla by poprzec swoje kozakowanie, bedac poza Unia oraz NATO jestesmy goli i bezbronni mimo tego szczekamy jak ten malenki piesek i kazdego chcemy obsikac lub ugrysc. Macimy w Unii namawiajac do nienawisci przeciwko Rosjii oraz glosno krytykujemy Niemcy. A co jesli to Niemcy maja racje i jesli to Niemcy zachowuja sie poprawnie politycznie?
Ukraina i tak przegra te wojne- to czysta matematyka. A Rosja jest byla i bedzie najwiekszym krajem na swiecie majaca cala tabele Mendelejewa pod stopami. Z takim partnerem trzeba sie liczyc- to matematyka i rozsadek!
Kolejna sprawa jest taka ze w naszym interesie jest aby ta wojna sie zakonczyla wiec nawet w gre wchodzi poddanie sie Ukrainy- wysylanie broni na Ukraine to blad!
Im wczesniej sie zakonczy ten kryzys tym wczesniej drogi Kowalski lub inny Polaku bedziesz mial wiecej kasy w portfelu wiec to twoj interes aby to zakonczyc a namawianie do ciagniecia wojny to ekonomiczny blad. Ktos wygra ktos przegra a na koncu i tak niemcy zrobia na tym interes- bierzmy z madrzejszego przyklad !
Wiec nie kozakujmy bo nie warto i nieobrazajmy naszego poteznego sasiada jakim sa Niemcy tylko uczmy sie od nich polityki bo my nie jestesmy jeszcze na ich poziomie i wiele jeszcze musimy sie nauczyc.
Boje sie tylko ze zakozakowalismy zbyt wiele i moze to skutkowac niechecia do polakow jako czlonka UE- wszyscy w EU mowia jednym zgodnym glosem tylko my podzegamy i marudzimy przy tym obrazajac kogo sie da.
W trzeciej części Obcego, Obcy zostaje zalany roztopionym ołowiem(albo czymś podobnym, nie pamiętam) i gdy Morse i Ripley myślą że go zabili, on wyskakuje i ginie dopiero gdy Ripley oblewa go wodą z spryskiwaczy wywołując szok termiczny. Proszę o ocenę realizmu tej sceny. Czy Obcy mógł przeżyć zalanie roztopionym ołowiem?
Tak, mògłby, bo to Obcy
Ile razy mam pisać komentarz że jesteście jak zwykle the best?
Co do motoryzacji i EKO... Jestem doktorantem w katedrze eksploatacji pojazdów... zauważcie, że tym bardziej staramy być się EKO to tym bardziej kondesujemy zanieczyszczenia w jednym miejscu. Czytałem ostatnio bardzo ciekawy artykuł naukowy gdzie opracowano model matematyczny mający za zadanie odpowiedzieć na pytanie kiedy uzasadnione ekologicznie uzasadnione jest wprowadzenie pojazdów elektryczny. Uwzględniono w nim ślad węglowy jaki zostawiamy podczas wydobywania surowców do produkcji aut jak i samą jego eksploatację plus produkacja energii. W odniesieniu do Polski uwzględniając planowy spadek produkcji CO2 na 1 kWh ( co patrząc na wojnę w Ukrainie jest to nie aktualne moim zdaniem ) dopiero po 2025 roku ekologiczne staje użytkowanie pojazdów elektrycznych. Dodatkowo naukowcy biją na alarm że z każdym rokiem mamy coraz większe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Żadna tak zwania zielona energia (patrz wiatraki, solary) nie zapewnią nam wystarczającej ilości energii. Przy aktualnie technologii tylko atom w tak krótkim czasie zapewni nam potrzebny zapas energii. Dodatkowo żadna sieć energetyczna na świecie nie jest przystosowana do ładowania ogromnej ilości pojazdów elektrycznych. Dodatkowo na przykładzie VW zaczyna wychodzić na jaw problemy z zasięgiem gdy mamy zimę. Temat rzeka. Osobiście oraz wiele osób z mojego wydziału są zwolennikami technologii wodorowej wzięta prosta z NASA. Tankujemy wodór i poprzez ogniwa przekształcamy go w energię elektryczną. Dodatkowo w samej Polsce mamy duże zapasy tego surowca. A co do problemów z elektroniką... buduje pewne stanowiska badawcze... prosty czujnik ciśnienia a małym ściśle określonym zakresie pomiaru nie całe dwa lata temu kosztował ok. 50 zł. Teraz jest nie dostepny... planowana oficjalna data dostawy będzie za rok... a jak już znalazłem ten czujnik to koszt jego jest 500-600% wyższy... mam wrażenie że w kwestii elektroniki jest gorzej niż za czasów początków Covida
Strasznie łatwo wychwycić że nie masz nic wspólnego z nauką o ekologii, jeżeli Głównym problemem elektryków jest zbyt duże zapotrzebowanie na energię elektryczną to powiedz mi co jest potrzebne do wytworzenia zielonego wodoru 😂 warto by było żebyś od razu napisał Jakie są straty w energii elektrycznej przy przemianach cząsteczek.
Przykład Volkswagena przy wyborze auta które ma udowodnić spadek zasięgu Jest świetny ponieważ Jest to zdecydowanie najgorsza technologia dostępna Obecnie na rynku.
Nikt z dnia na dzień nie zmieni systemu, dlatego mówimy o transformacji energetycznej, czyli o procesie rozłożonym na lata i etapy. Co do możliwości generowania energii z wiatru - offshore daje duże możliwości. Co do nieprzystosowania sieci przesyłowych - konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie bilansowania lokalnego, z uwzględnieniem możliwości magazynowania energii. Co do wodoru, jako technologii z NASA - PV tez jest technologią z NASA ;) A lobby wodorowe to też ciekawy temat, ale na inną rozmowę. Pozdr!
@@marcinrat1 zielony wodór :)
Tak jak wspomniałem temat rzeka można z tego zrobić wielogodzinne odcinki astro rozkminy ;)
@@marcinrat1 tak jak wspomniałem moja specjalizacja to szeroko pojętą motoryzacja powiedz mi tak z ciekawości od kiedy np. wiatraki stały się przyjazne środowisku po okresie eksploatacji ;) ?? Tak jak wspominałem tym bardziej staramy się być eko to bardziej kondesujemy zanieczyszczenia w danym miejscu
no w końcu zmiana widoku
Trudno stwierdzić czy wydobywające się podczas przełamywania, gazy, są jakkolwiek szlachetne...
co sądzisz o pustce Keenana-Barger-Cowiego? mógłbyś nagrać jakiś odcinek o tym?
W Niemczech tez jest problem z parkowaniem w podziemiach i jest coraz wiecej miejsc gdzie tego robic nie wolno...
Super gadacie trochę za mądrze dla mnie ale zawsze przed programem strzele 2-3 piwka i jestem mądrzejszy:) pzdr
Małe sprostowanie jeśli chodzi o rtęć. Toksyczne są opary rtęci, nie jego postać ciekła. Można bez uszczerbku na zdrowiu wypić szklankę rtęci i wszystko się wydali :)
Jeśli ceny neonu tak wzrosły to o ile musiały wzrosnąć ceny kryptonu i ksenonu ,neonu jest dwadzieścia pare cząstek na milion w powietrzu ,kryptonu 1 na milion albo 1ml kryptonu w 1 metrze sześciennym powietrza ,ksenonu 0,09 części na milion a mają też zastosowanie w napędach jonowych sonda Dawn te ciężkie gazy szlachetne ,wzór na prędkość dźwięku to
v=(Cp/Cv×T/M)wyrażenie w nawiasach pod pierwiastkiem kwadratowym .T to temperatura w kelwinach M masa molowa tylko molekuł, atomów jak są jednoatomowe molekuły jak to jest w gazach szlachetnych czyli helu neonie argonie kryptonie ksenonie i radonie. Jak to słusznie zauważyli komentujący prędkość dźwięku jest trochę większa w neonie bo masa atomowa 20 do 22 w zależności od składu izotopów ,zaś średnia masa molowa cząsteczek powietrza 29 ,w jednoatomowych gazach Cp/Cv to 1,7 a dwuatomowych 1,4 to też trochę się dokłada do większej prędkości dźwięku w neonie Jako że neon ma większą liczbę atomową od azotu i tlenu pochłania trochę lepiej promienie rentgena i gamma czyli jak to już rozważaliśmy ma nieco większą gęstość optyczną wysokoenergetycznego promieniowania ,oczywiście krypton i ksenon jeszcze lepiej pochłaniają ten typ promieniowania .Jak ceny będą dalej tak szaleć to może będzie się opłacać sprowadzać z Jowisza ,albo wyłapywać z wiatru słonecznego ,Słoneczko jest tak miłe że podsyła nam trochę swoich atomów w wietrze słonecznym w postaci plazmy ,średnio kilka cząsteczek w mililitrze ,głównie wodór i hel ,ale i neon też czasami jest a hel też jest w cenie .
Trzeba dodać pewną korektę uzupełnienie we wzorze na prędkość dźwięku w gazach zbliżonych do gazu doskonałego czyli nie za bardzo sprężonych i o nieco wyższej temperaturze niż temperaturze skraplania czy nawet temperatur krytycznych danych gazów . v=(Cp/Cv×RT/M )całość wyrażenia w nawiasie pod pierwiastkiem kwadratowym .R to jest stała gazowa która wynosi 8,31 J/mol K. Czyli wyraża się w jednostkach jak ciepło molowa gazu .R jest równe różnicy Cp czyli ciepła molowego pod stałym ciśnieniem minus Cv czyli ciepła molowego w stałej objętości .Cp jest zawsze większa od Cv gdyż przy ogrzewaniu aby gaz nie zmieniał ciśnienia musi się rozszerzyć na co potrzebuje nieco dodatkowej energi opisanej wielkością stałej gazowej R .Dopisuje gdyż brak tego współczynnika mógłby nie spodobać naszym panią od fizyki o ile jeszcze się doszkalamy i warto znać tę stałą. Tajemnic prędkości dźwięku i tam mamy sporo do wyjaśnienia na przykład dlaczego dźwięki o wyższej częstotliwości rozchodzą się w atmosferze marsjańskiej o parę metrów na sekundę szybciej niż o niższej częstotliwości w dodatku te o większej częstotliwości są szybciej wytłumiane w atmosferze Marsa składającej się z około 95 procentach z dwutlenku węgla ,tu sam praktyczny model gazu doskonałego może nie wystarczyć do wyjaśnienia wszystkich tych zjawisk .Czyli cały czas nauki nam nie zabraknie w miarę poszerzania wiedzy.
W uniwersum Obcego podróże kosmiczne sà oparte o hibernacje. Jednak czy to na pewno dobry pomysł? Widzę tu sporo potencjalnych skutków ubocznych.
Oczekuje miniaturki z panem Leszkiem!!!!!!!!!!!!!!!
Tak jak was Lubię chłopaki kiedy mówicie o nauce tak po raz kolejny wykładacie się na ekologii.
Po pierwsze, ekologia samochodów elektrycznych nie kończy się na nieemitowaniu spalin, bo produkcja baterii, produkcja samochodów, produkcja paliw, jak i źródło prądu przez całe życie samochodu jest również brana pod uwagę w wyliczeniach.
Jeżeli chodzi o ten słynny prom to nie zaczął on z powodu samochodów elektrycznych a z powodu pożaru, warto tutaj zauważyć, że w tym czasie palił się też drugi prom z ciężarówkami ale nie można było na nim robić propagandy Pro-naftowej i jakoś mało kto o tym drugim pożarze słyszał, sam pożar trwał prawie 2 tygodnie jedyną różnicą jest to że statek nie zatonął bo zdążyli go zholować do portu.
Jest to mój pierwszy film na kanale i nie mogłem przestać mieć wrażenia, że szanowny pan z lewej bardzo dążył do pewnego przekazu, przedstawiając w bardzo selektywny sposób fakty, a wisienką na szczycie tortu już jest anegdotka z mitycznym panem* biznesmenem, bohaterem jakże wielu teorii alternatywnej rzeczywistości, który wysterował rozwojem przemysłu.
*a raczej całą tą rodziną
Oglądałem film i o tym właśnie mówili, że nie chodzi tylko o brak emisji spalin - podkreślali konieczność uwzględnienia zarówno produkcji baterii jak i wytwarzania energii do ładowania akumulatorów.
W kwestii pożaru - tu podali, że elektryk był powodem pożaru. Jeśli tak było to jakby nie patrzeć zatonął przez elektryka.
@@edmundsonos1813 przyczyna pożaru nie jest znana, elektryk to domnirmanie.
Nawet jeżeli powodem byłby elektryk to powiedzenie że przyczyną zatonięcia statku był pożar w samochodu elektrycznego jest dość znaczącą nad interpretacją.
Lubię Was słuchać chłopaki😉
Pracujcie dalej!
Hej. Gdyby połknąć rtęć nic się nie stanie bo się nie wchłania z przewodu pokarmowego. Niebezpieczne są opary. Pozdrawiam.
Przy produkcji procesorów są dwa rodzaje laserów: ARF 193nm, oraz KRF 246nm ( jeżeli dobrze pamiętam).
Od kiedy połykanie rtęci metalicznej (np. z termometru) jest szkodliwe? Ona w stanie niezmiennym prawie w 100% wydala się z kałem. Jej opary są szkodliwe, bo przenikają przez płuca do krwiobiegu. Natomiast szkodliwa może być jej forma organiczna, np. dimetylortęć, której wystarczy nawet kropelka na palec przez rękawiczkę, by było już pozamiatane.
smacznej KAWUSI życzę każdej osobie, która to czyta ;)
A jak to jest,że elektroliza wodoru (wzbogacanie diesla) nie opłaca się z paneli słonecznych?
Żeby rozbić cząsteczkę wody potrzebujesz x prądu następnie w ogniwach wodorowych łączysz cząsteczkę wodoru z tlenem z powrotem każda przemiana powoduje straty. Ogniwo wodorowe ładuje baterie, bateria zasila silnik. Efektywność całego procesu to około 60% czyli 40% pod prądu marnujesz na przemiany.
Jeżeli naładujesz baterie a następnie z nich do ciebie silnik sprawność układu wynosi 96%. Różnica To właśnie ten brak opłacalności.
@@marcinrat1 Już czaję!Koszt sprężania. Koszt dystrybucji. Niech pojawia się sieci (USA, Japonia, Niemcy poszli w to- z handlu emisjami co2 w handel h2) . Natomiast elektroliza w domu to musisz mieć wodę dystylowana bo inaczej produkcja chloru i syfu. Może doczekamy czasów małych elektrowni atomowych przy domu. Albo szybciej domowych "wychwytaczy" co2 ( magazynowanie w glebie lub pręty grafitowe)
@@romanoprodagio9502 handel emisjami CO2 jest sporej części świata na przykład w Chinach, ma to sztucznie zwiększyć cenę żeby zwiększyć konkurencyjność innych nowych technologii i przyśpieszyć ich rozwój.
Jeżeli będziesz miał przydomową elektrownię atomową to nadal jeżeli całym prądem z tej elektrowni naładujesz samochód to przejedziesz po około 30% więcej kilometrów z tej samej ilości paliwa niz przy procesch przemian 2H2O -> 2H2+O2 - >2H2O
@@marcinrat1 Niestety baterie choć coraz tańsze dalej są pieruńsko ciężkie. Dla samochodu, którym jeździsz na wypady po 100km całkiem spoko, dla ciężarówki, która ma przejechać kilkaset km po zadupiach be stacji ładowania dodatkowo przewożąc tony ładunku - mocno problematyczne. Dla samolotu czy kontenerowca oceanicznego - nieosiągalne przy obecnych technologiach. I tu mógłby wejść wodór.
@@pd209458 to się zgadzam w tej chwili transport inny niż osobowy nie ma szans jeździć na bateriach.
Tyle że wodór ma szansę tylko i wyłącznie do momentu produkcji baterii z elektrolitem stałem na szeroką skalę
Panowie, kocham Was za to co robicie, ale jak czegoś nie jesteście pewni to lepiej milczcie niż głupoty opowiadajcie...
Problem z półprzewodnikami nie ma nic wspólnego z neonem, wojną, pandemią.
Zaczął się wcześniej przez zwiększony popyt na elektronikę i małą podaż producentów, od lat było wiadomo że tak się stanie dlatego w ostatnich 4 latach budowano 5 fabryk półprzewodników...
Superkondensatory, Ultrakondensatory, Supercapacitors, Ultracapacitors...wielka pojemność
Pierwszy samochód, który przekroczył prędkość 100 km/h miał napęd elektryczny.
I co teraz z tymi świecącymi billboardami?
Ford dostał impuls od Rokefelera a nie Rotchilda. Rotchilda działa w sektorze bankowym
Dokładnie
W Polsce nawet stałi gatunkowej nie produkujemy i wiele zakładów technologicznych nie mamy więc jestesmy z tyłu i pozostaniemy niestety . Osiągnięcia naukowców nie mają miejsca do wdrozenia w naszym prostym przemyśle może jak będzie nacisk i kasa za udziały to coś się zmieni za przykład dam Koreę południową od przemysłu ciężkiego ( stocznie , maszyny budowlane , sprzęt dla armii i motoryzacja ) do elektroniki trzeba korzystać z wzorców i dodać do tego ekologię i ominąć lub naprawić błędy. Wzorzec jest bardzo dobry , wysokiej jakości edukacja , specjaliści nie doktorzy filozofii z polskim ciągiem do modernizacji sukces gwarantowany . Trzeba mądrych ludzi na stołkach nie historyków czy filozofów ale dobrych gospodarzy żeby zadbali o przyszłość kraju a nie słupki w sondażach , dotyczy to jednych i drugich , wszyscy wiemy o co chodzi , dość dzielenia trzeba budować jak domy i osiedla , pokazaliśmy że potrafimy to samo dotyczy nauki i przemyslu jeżeli będzie potrzeba ludzie znajdą wyjście mam nadzieję że to będą Polacy.
Ciekawy odcinek, ale byłoby lepiej gdyby Pan Leszek pozwalał kończyć zdanie Panu Piotrowi :) Pozdrawiam obu Panów :D
This city made of lights!
Odcinek o neonie a pod nim reklama reklam neonowych. Algorytm YT w działaniu.
Do tak wyrafinowanego marketingu nie trzeba było by algorytmu...
koszulka z Yoda firmy Chunk?
smutne jest to, ze pojzdy elektryczne oparte na licie (bateria) to jest bardzo krotka noga. paliwo wodorowe jest "przyszloscia" szkoda,. ze nie ma to sily przebicia. lobby robi robote. smutne.
No tak, tylko cząsteczka azotu to N2 (7+7=14) , neon Ne=10.
żadne 7... 7 to ma protonów.
N2 = 28 nukeonów
@@justincold7022 Jak by nie było więcej od 20 nukleonów Neonu
@@justincold7022Zwyczajnie chodziło o masę molową...
A może zrobi Pan nowy filmik na temat Rozszerzanie się Wszechświata i o jego końcu pozdrawiam serdecznie
Lord Vader ....chyba cały czas był pod wpływem neonu .😜
Mefedronu
Pandemia i wojenka to nam kreatorzy naszej rzeczywistości narzucili.Smugi chemiczne na niebie to także ich dzieło.Oj panowie ,panowie .
Może będzie postęp i znajdą nowe lepsze wyjścia .
Astro kwadrans xd a każdy ma około 19 min , nie to że mam cos przeciwko ale mega sio śmieszne jest . Pozdrawiam serdecznie widzów i zespół Astrofaza .
Dobry Ziomek Neon xD padłem
Co do Las Vegas to teraz prawie wszystkie Neony zamienili na ledy niby ze względu na zużycie prądu ale pewny nie jestem.
To co się stanie z Romanem Żurkiem?! :(
Duży problem jest z elektroniką sterowników przemysłowych
Ciekawe czy neonki w zoologicznym też podrożeją :)
W Obcym Przymierzu jest scena gdy obcy jest wyrzucony na zewnątrz i nic mu się nie dzieje. Po prostu dalej atakuje i próbuje gwałtownym skokiem wrócić do statku, do czasu gdy drugi zasobnik uderza w niego i wyrzuca go ostatecznie w przestrzeń kosmiczną. Proszę o ocenę realizmu tej sceny.
xD
Witam " podróżników w czasie" Co "kwadrans" jesteście " starsi" o kilka minut. CZAS się "odmłodzić" !
Czy możliwy jest organizm którego krew jest żrącym kwasem jak Obcy?
🚀🚀🚀
Wodór w neonówkach ?
Problemn aut elektrycznych dotyczy również hybryd, a niedługo większość samochodów to będą hybrydy lub elektryki.
Z samochodami elektrycznymi *obecnie* jest jeden problem; otóż sam pojazd jest znacznie prostszy i tańszy w konstrukcji (cenę "robią" właśnie baterie). Nie ma całej masy mechanizmów koniecznych przy silniku spalinowym. JEDNAKŻE problem dotyczy źródeł energii - i to nie jej wytwarzania, bo obecnie nie ma problemu, aby przejść całkowicie na atom, który jest i czysty i wydajny - chodzi o akumulatory. W obecnej technologii nie ma możliwości aby wyprodukować niezbędną ilość, ponieważ na Ziemi nie ma wystarczającej ilości metali ziem rzadkich. W związku z tym, źródła energii muszą być kompletnie inne. Pamiętajmy też, że baterie litowo-jonowe dość szybko tracą pojemność.
Dla podbicia statystyk
A jakby tak zaciągnąć się którymś z kolejnych (cięższych) gazów szlachetnych...? 🤔
¯\_(ツ)_/¯
1:12 Zgadza się o zasoby ale nie o naturalne zasoby lecz o ludzkie.Problem z demografią tego kraju jest gigantyczny.
Czy ktoś mógłby przyblizyć mi historię kubków, o ile taka historia istnieje?
Dołączam się do pytania
Super kubki :)) Gdzie takie można kupić?
np. na amazon, allegro...
czy mi sie wydaje czy Leszek schudł ?
dzisiaj prof. miał ciężki start - jak na ciężkim kacu ;)
👍
kwestia - zdecydowana wiekszosc "na yutube w tle" to ledy
@Astrofaza może nagranie pop ścienne pod tytułem ,,Seria Obcego- krytyczna analiza’’?
Kiepskie tłumaczenie, błędy, wprowadzanie w błąd i przeczenie samemu sobie. Kiepsko wyszło.
Nic z tego odcinka merytorycznego się nie dało pozyskać poza błędnymi twierdzeniami.
Ty za to nie potrafisz odróżnić podróbki od oryginału xD
Las Vegas powoli przechodzi na LEDy.
Ostatnio wpadł mi artykuł o gwiazdach , które kopcą. Mianowicie w wyrzutach materii korony gwiazdy znajdują się pierścienie sadzy . Gwiazdy takie kopcą na potęgę i ich światło jest przyćmiewane sadzami , które same produkują. Długo myślałem ,że mnie ktoś wkręca ale chyba pierwsi astrologowie po części mieli czuja co do budowy gwiazd. Pozdrawiam, chętnie usłyszałbym czegoś więcej od specjalisty w dziedzinie Astro😉
Nie zabraknie bo jak NASA odkupi od ludzi ich płyty z Need for speed UG 2 to będą mieli neunow do końca życia
Z całym szacunkiem dla dr Leszka Błaszkiewicza, którego bardzo szanuję i cenię, to wątpię aby ruskim chodziło o ukraiński neon, czy inne "zasoby" np węgiel z Donbasu, ta sprawa nie jest niestety taka prosta, a Rosja wiadomo ma ogromne zasoby surowcowe, wiele reaktorów atomowych, więc wątpię żeby angażowali takie środki żeby przejąć zasoby biednej jakby niebyło Ukrainy.
Ukraina nie jest biedna. To ludzie są biedni. Mają niebotyczne zasoby!
@@ademerlac3033 Jest biedna bo niezależnie kto tam rządzi to mentalność narodu jest taka jak i rosyjska, tak naprawdę niczym się nie różnią, szalejąca korupcja, banda oligarchów itd i to nie tylko prorosyjskich. Poroszenko jest milionerem, Tymoszenko tak samo, a Zełeński nie jest wyjątkiem i też biedny nie jest, chociaż udaje i się lansuje na biedaka co nawet się ubrać nie umie, także nie siej propagandy. Same zasoby to nie wszystko, trzeba umieć je wykorzystać, skorumpowana Ukraina nie potrafi, analogicznie w Rosji, ona ma dopiero ogromne zasoby, a sprzedaje głównie gaz, ropę i węgiel. Popatrz na mapę świata i oceń rozmiar Rosji i Ukrainy, bez komentarza, wg twojej logiki Rosja powinna być najbogatsza na świecie.
Oj, myślę, że dr Błaszkiewicz może jednak mieć rację.
Rosja ma ogromne zasoby surowców, z których produkuje się energię. Tylko kto je kupi, jeśli trend światowy jest taki, że inwestujemy w energię odnawialną (Europa zwłaszcza)?
Trzeba więc było podwyższyć ceny ropy i gazu...
Wojna jest o terytorium, a straty produkcji żywności i neonu są skutkiem ubocznym.
@@rafalkrk No tak Rosja ma za mało terytorium, już się nie mieszczą, potrzebują przestrzeni życiowej.
dzieci w afryce litu nie wydobywają a LFP praktyczni się już nie palą. za to dwa bloki w warszawie wyłączone z użytkowania zostały dzięki pożarowi spalinówek. mity, mity mity. szkoda. zostańcie może przy tematach na których się znacie.
Problemy z podzespołami elektronicznymi zaczęły się już przed pandemią. Oczywiście braki były mniejsze, ale regularnie brakowało elementów conajmniej od 2018
Dokładnie, no i nie ma to nic wspólnego ze neonem, pandemią itp., a z małą podażą i wielkości m popytem na elementy półprzewodnikowe. Kolejne fabryki są w budowie więc za około rok to się poprawi. Ale mieszanie wojny u pandemii do braku półprzewodników to spore nadużycie...
@Krzysztof uruchomienie fabryki półprzewodników to min 5 lat, przy założeniach że mamy dostęp do wszystkiego (automatyka, maszyny specjalistyczne, specjaliści). Jak wiadomo w obecnych czasach wszystkiego brak, więc nie był bym takim optymistą. Za dużo śmieciowej elektroniki w ostatnich latach wyprodukowano, do tego boom na kopanie krypto i są tego efekty niestety.
@@raiden00pl Zgadzam się, jak najbardziej. Z tym że w mojej wypowiedzi biorę pod uwagę fakt że w latach 2022-2023 planuje się oddać do działania (pełnej już produkcji) 3 fabryki półprzewodników. Nawet jeśli będzie poślizg z uwagi na ostatnie wydarzenia to nie będzie on kilkuletni a bardziej paro miesięczny. Pracuję w branży bezpośrednio używającej półprzewodników w produkcji i w planach produkcyjnych widzimy jeszcze tylko kilka miesięcy "pod górkę", a wraz z początkiem 2023 roku produkcja powinna wrócić do poziomu z 2018-2019. Oczywiście to plany, ale bazujące na pewnych przesłankach i faktach. Jak będzie, zobaczymy, ale w najgorszym scenariuszu myślę że i tak będzie lepiej niż w 2020-2021.
@@krzysztof9476 również pracuje z elektroniką i słyszę od 3 lat (wtedy brakowało kondensatorów) że już z nowym rokiem wszystko wróci do normy ;) niestety ale nie jestem w tej kwestii optymistą. Czasy dostaw co chwila są zmieniane, a powrót do normalności w 2 kwartale 2022 który ogłaszano rok temu okazał się bzdurą. Obecnie jesteśmy na etapie, że zaczyna brakować zamienników zamienników, co bedzie za rok zobaczymy.
Chłopaki ale na kubkach macie bardzo dziwnie wymowny napis.
Jak nazywa się galaktyczny gangbang ?
- Gromada w Pannie.
mowicie tak jakby wydobycie ropy naftowej bylo czyste a najwieksze katastrofy ekologiczne byly spowodowane prze wlasnie wydobycie ropy
Panowie popijacie z kubków NASA. A czy możecie pluć do kubka roskosmos?
A może tak pop sci o czarnych dziurach, horyzoncie zdarzeń i o tym co teoretycznie jest za lub w czarnej dziurze. Moim zdaniem świetny pomysł.
Jak się nauczysz szukać to znajdziesz na kanale.
Co do teoriaii o tym dlaczego przyjęły się auta spalinowe a nie elektryczne to panowie odlecieli. W skrócie, silnik spalinowy wytwarza energię potrzebna do podboju świata i szerzenia cywilizacji a silnik elektryczny tylko energię pobiera. Ot cała tajemnica.
nie wytwarza tylko przekształca, dokładnie jak elektryczny
Mniam
nasra :D
Zrobił byś moze odcinek o elektrowniach atomowych ?
Panie doktorze to sie nazywa stereolitografia
a na Helu można się nawdychać jodu;)
Bardzo, bardzo subiektywny ten odcinek. Za bardzo publicystyczny. Mam wrażenie że bez dobrego przygotowania merytorycznego. Pierwszy film który mi się nie podobał na astrofazie.
Czy możliwe jest życie syntetyczne takie jakie widzieliśmy w Obcym Prometeuszu i Przymierzu?
Kto ma problemy zenonem?
Jak taka Tesla na ,,zwarcie idzie'', to podłączyć taki wielki rezystor oporowy..Zamiast ognia, pół bloku ogrzeją....
Kolejny produkt, który wszyscy będą kupowali w Chinach.