Igen, emlékszem szívatós autókra. Többek között azért is, mert most a 93-as LADA SAMARA-m használom. :) A kommentek között van egy hasonló bejegyzés. Hát igen, előbb érdemes lemenni, beindítani mint a másikat. Karburátort kb. 2 hete állította be szerelőm és készítette fel, hogy télen is üzembiztos. Ja, hát pöttyet másképp történik az elindulás ezekkel a veterán autókkal, ahol még elindulás után is figyelni kell hogyan tolja vissza az ember a szivatót, hogy egy körforgalom előtt ne fulladjon le. Kb. úgy és annyit melegítem mint mondtad, mindkét autóm. De a LADA-n azért másképp működik ha párás az ablak és egyebek az elindulás, vagy épp jeges. De azt is jól írja az egyik kommentelő, hogy a többség szarik bele és a kényelem az első. Jól írja. Sok ilyet látni. De nem is hiszem, hogy Ők nézegetnék az ilyen tartalmakat közösségi médiákon. Az szar ügy, hogy Németországban ezért büntetnek. Nem hinném, hogy a melegítés az autónak ártana. Na, ez meg már az elmebeteg zöldek agyfasz lobbija. Marhaság. Együttérzésem! És mindig lesznek kivételek, amikor sietni kell, mert gyerek elkésik, késésben van az ember, hasonlóak. De általánosságban figyeljünk oda ezekre a dolgokra. Jók az ilyen tartalmak. Az autó van értünk. Bullshit. Lájk + feliratkozás! (ide is) Jó és hasznos tartalom volt ez is. Ja, és remélem így 5x után sokáig élvezhetem még a szívatós autózás érzést és a retró világot. Kifejezetten jótékony a léleknek. Én mindenkinek csak ajánlom, aki korom bele. A mai rohanó világban, megszépül ez a világ egy veterán autó volánja mögül és vissza is fog. Ha akarnál sem tudsz rohanni. Tanítja az embert. Namaste!
kismotoroknak 2t vagy 4t sem véletlen van automata szívatójuk.1-2 p azt miután kikapcsolt már indulhatsz vele.amúgy a szívató elmélye a legkárosabb mivel a a vezérlő felküldi a másvilágba a fordulatot ezzel rögtön hazavágja a dugattyút mivel az még szárazon mozog főleg a gépjármű sokat állt.a hideg olaj még keresi útját de addig az első ütemek szépen megkeserítik a gyűrűk életét és a kompressziót.na erről mit gondolt annó a tervező?
Beunditod a motort, vársz tiz- húsz másodpercet amíg felépül az olaj nyomás, elundulsz és fokozatos terhelés mellett menet közbe , uzemhimerseklrtre melegedik a motor.
fokozatos öö most dízel vagy benzinesről beszélünk mert nagyon nem mind1.a dízel eleve öngyilkos pilóta mert a koromból nem lesz soha tiszta égés csak növeli a lerakódást.azért se tudják megoldani hogy bármi meggátólja azt a sok kormot.hiába dúgják le 2 x is a saját szarját akkor se lesz tiszta az a korom.a benzines meg igényli a pörgést lehet hamarabb eléri az optimális égést viszont jobban fog kopni mivel még hidegen terheli az ember.
Én is így csinálom. Csak egy a baj. Olyan helyen lakom,hogy egyből a hemzsegő forgalomba indulok el. Szélvédő jeges,mosó ráfagy menet közben. Semmit sem látok percekig. Melegíteni lehet,de semmi értelme. Teherautó common eail rendszer. Valahogy erről soha senki nem beszél.
Ha 20 másodperc alatt felépül a megfelelő olajnyomas akkor, miért csak 4 perc után esik le a normálisra az alapjárati fordulat? Több üzemanyagot ad a motornak, mert tökéletlen az égés, valamint az olaj is csak 15-20 km alatt lesz üzemmeleg, tehát addig a kopás is nagyobb. Én Gajdán Miklósnak hiszek és ő nem teljesen, így mondja, ahogy ebben a videóban van.
Hidegindításnál megvárom míg vissza esik a fordulatszám aztán indulás de mivel turbo benzint használok nem űzöm hanem csak fokozatosan. Leállításnál is kb fél percet járatom a turbo miatt
nekem nincs turbom hála ég eggyel kevesebb probléma és igen én is picit hagyom járatni hogy visszahüljön a vas.nem is értem mikor leparkolnak azt motor ki.szépen sűl addig a blokk mivel semmi hűtés nincs már csak talán a szellő.
Köszönöm az újabb szuper videót! Már a cím olvasásakor azon gondolkodtam, mi van a páramentesítéssel? Tirolban élek a hegyek között, ahol nagyon párás a levegő. Ősszel vagy kora tavasszal, míg ki nem érek a faluból, törölnöm kell az ablaktörlővel a párát a szélvédőről. Télen, a fagyok idején ez még kritikusabb: általában minden belső légkeringetést lekapcsolok, míg fel nem melegszik az autó. Ha ezt nem teszem, azonnal belülről ráfagy a kinti pára a szélvédőre, és akkor várnom kell, amíg az autó bemelegszik és eltűnik a pára. Itt, Tirolban sem szabad törvény szerint üresen járatni az autót. Szerencsére az osztrák rendőrök elég elnézőek, csak normálisan kell velük beszélni; nekem még nem szóltak, de ismerősömnek már igen. Egyszerűen elmondta, hogy így nem tud elindulni, és rendben otthagyták. Ugyanis azért is jár büntetés, ha bepárásodott szélvédővel közlekedsz, bár alacsonyabb, mint a környezetvédelmi bírság. Úgy gondolom, itt az ésszerűségnek kell győznie: a biztonságos közlekedés fontosabb, mint a környezetvédelem.
Szevasz! Lassan 61 vok és igen, nagyon is emlékszem, milyen kellemetlen volt a Zsigánkkal hidegben elindulni, mert az 1-est is nehezen, de aztán a 2-est pláne nehezen vette, és nagyon figyelni kellett a gáz adagolására, amíg meg nem melegedett kicsit, mert simán lefulladt, ha nem a kénye kedve szerint kapta a naftát! :D Apámnak 1500-ös nagy Polskija volt no, az még makrancosabban tudott viselkedni a nagyobb hidegekben... :D Micsoda változás volt, mikor beültem az első nyugati kocsimba, egy Fiat Tipóba, és nem kellett ilyesmivel kínlódni, csak indított az ember és már mehetett is, minden nyűg nélkül! :) A melegítésre térve én rászoktattam magam, hogy amint beülök, azonnal indítok, csak ezután fészkelődök, és kapcsolom be a biztonsági övet. Ez eltart 10-15 sec-ig, aztán azonnal indulok is, max 2000-2300-as fordulaton haladva, és mindig egy fokozattal alacsonyabban van a váltó, mint egyébként, meleg motornál lenne, és csak akkor kapcsolok fel, ha a 2300 fordulat már kevés, pl. ha kiérek a városból. Motorozom is, és érdekes dolog a motoros társaknál megfigyelni, hogy sokan nyáron a melegben is percekig járatják helyben a motorjaikat, úgymond, hogy "melegedjen", én meg csak állok értetlenül köztük álló motorral. Mikor jön a kérdés, -te nem melegíted?-, én csak visszakérdezek, hogy mégis 25 fokban mit kéne, akkor néznek furcsán. Aztán, ha én kérdezek vissza, hogy mikor kocsiba ülnek nyáron ugyanígy, azt is melegítik feleslegesen percekig, akkor meg ők néznek furcsán... :D Érdekes az emberi természet! Az, ami az egyik esetben természetes számukra, az a másikban nagyon nem, még sincs magyarázatuk a saját eltérő hozzáállásukra... :)
Karburátoros, kézi szívatós ZX11R-et hajtok 25 éve (van modern motorom is 2 ,de a zx a kedvenc) Na,ezt nyáron is kell melegíteni, mert egyébként nem is megy..hidegen odahúzol neki, jobb esetben csak dadog, de nem ritkán lefullad.
te is érdekes vagy de minden esetben 2 féle vélemény van.én a dúsítóra bízom a motort igaz rohadt káros az is de hát a mérnököknek valahogy működővé kellett építeniük ezt a fos otto motort.csodálom hogy megy amúgy.2t-n nöttem fel az borzasztó volt de a 4t se kutya.ez a 4 ütem mekkora baromság tele 100 féle mozgó alkatrésszel ami kártyavárként dől össze.amióta ev-m is van ég és föld.az nem nyávog induláskor.
Vw golf mk4 sdi 98. Első autóm. A tél úgy néz ki, ha hideg van akár 10-20 percet is melegítem, amíg leolvaszt és kicsit melegebb lesz az utastér, főleg amióta van gyerek is, de ezt a kényelmet magamért is megteszem. Illetve, ha csak a két utcával lejebbi boltocska a cél, akkor lezárom és berreg tovább. Ez megy már 8 éve és közel 400k km óta. Kedvelem ezt az autót, és nem adnám semmi pénzért, de az eszköz kategóriából nem fogom kiléptetni.
Nekem 1.6 szívó van. Télen szoktam melegíteni pár percig, ugyan is a párát hideg levegővel nem lehet lenyomatni a szélvédőről. Bepárásodott szélvédővel meg nem igazán jó közlekedni. Hidegen pár km-ig meg 2000 fölé nem szoktam forgatni.
Igen,minimum öt percig ketyeg a 190 és és csak utána indulok el,egyrészt mert szeretem a hangját,másrészt meg nem vagyok skót sem. Öröm akinek van programozható kályha stb,csak jót tesz az alkatrészeknek.
1,6 szívó benzinem van jelenleg és korábban is az volt, én mindig hideg indítás után járatom kb 1 percet, ez idő alatt el is rendezem magam simán az autóban.
Mi mindig adunk neki indulás előtt 1-2 percet.Beülünk, elindítjuk, amíg ketyeg mi bekötjük magunkat, berakjuk a zenét, telefonokat a helyükre és csak aztán indulunk.Soha nem húzzuk a száját hidegen.Nálunk így alakult ki.
Nos, ez a kérdéskör még az autógyárak mérnökeit is megosztja néhány kérdésben, de abban mindegyik egyetértett, hogy a hideg (fagyos) időben éjszaka túlzottan lehűlnek a fémalkatrészek és a szíjjak is, így ha ezeknek nagy terhelést adnak (elindítod és már indulsz, haladsz rutinszerűen, húzatod), akkor sokkal jobban kopnak, az olaj sem képes megfelelő módon kenni ahol kell, a szíjjak ha öregek, előbb szakadnak, a lánc szintén túl rideg, hamarabb képes akár szakadni is. Láttunk már ilyenkor eltörött dugattyúgyűrűket, kilyukadt szelepfedelet, összehányt turbót, elszakadt vezérműláncot, szóval talán sokan vigyorognak ezen az egészen, de csak addig amíg ők nem járnak így. Ezzel szemben ha indítás után 5-10 percet alapjáraton járatod (én addig kotrom a jeget, havat ha van), fokozatosan kezd melegedni minden, így jóval kedvezőbb eredmények születnek a kopások, szakadások és egyéb ilyesmik terén - hosszú távon (avagy nem feltétlen jellemzőek a példaként felsorolt problémák). Én nyáron is elszívok a járó motor mellett egy cigit, csak utána lódulok meg. Momentán egy 2200 cm3-is benzinesem van, ezt cserélem 1.6 hdi-re, a szokás megmarad, pont leszarom hogy ki nem ért ezzel egyet, én járatom, melegítem és kíméletesen hajtom amíg üzemi hőfokra nem megy fel a víz. Teherautóztam és buszoztam eleget, ott szintén melegítettük a járgányokat, nyáron 10, télen 15 percet is. Ezzel viszont a nagybüdös nyugaton az a baj, hogy az osztrák rendőr képes 2ezer eurós bírsággal fenyegetni a kamionost aki motorindítás után nem indul azonnal, németeknél szintén hasonló, eközben a személyautós ha fél órán át járatja az autó motorját, az senkit sem érdekel... A motor leállításával kapcsolatban: 5 perc alapjárat a turbósoknak biztos kell, hogy a turbó kellő képpen visszahűljön mikor megállunk, ez megint nem érdekli se az osztrák, se a német rendőrt amikor kontrollra kivesz. Amikor pedig megkérdezed, hogy egy 150 milliós busznak a turbóját kifizeti-e, kiröhög és közli hogy nem az ő problémája. Nem vagyok műszaki ember, a kategóriák és a tapasztalatok alapján bátorítok mindenkit, hogy télen-nyáron az első indítás után bátran járassa 10-15 percig az autót mielőtt elindul vele, ezzel kárt nem okoz sem a motorban, sem egyéb alkatrészekben, de nem is koptatja szét 1-2 év alatt ezeket.
Az EU6-os autók már könnyebben melegszenek, de a turbó miatt télen legalább 2 percig melegíteni kell. Az ez alattiak bőven három perc is lehet. Ha valaki azzal érvel, hogy a katalizátornak nem jó, azt tájékoztatom, jhogy belsőégésű autót 10km alatt értelmetlen elővenni.
25 éve melegítem 2-3 percet Opel F Astra 1.4 16 v , kifogástalan a motor, minden hengerben egyforma kompresszió, persze végig magam cseréltem az olajat, hivatalos szervízt, szalont nem látott a Gépkoccsi Gépkoccsííí...
Az jó kis autó volt, én 540000-nél adtam el, és még pöccröff indult. Nem én cseréltem az olajat, viszont odafigyeltem rá,mint az összes autómnál, nem is volt gondom soha.
Világos tökéletes magyarázat! Egyetértek, csakis az általad említett rövid várakozás utáni kíméletes elindulás a legjobb, hogy a motor, a váltó a folyadékokkal, minden szerkezeti egység, együtt érje el az üzemi hőfokot. Ahogy említetted, inkább a kíméletes, a nyomaték erőltetése nélküli gázadáson lenne a hangsúly, mert sajnos azt tapasztalom, hogy sokan ezt hagyják figyelmen kívül, mert se nem értik, se nem tudják. Csalóka érzést kelt, a nagy hidegben, egy hosszú időre leállított napos helyen felmelegedett utastérbe, vagy reggel a fűtött garázsban bepattanva a kellemes meleg autóba, ugyanis sokan elfelejtkeznek arról, hogy kint a motortérben a motor számára nem elegendő a hőmérséklet, mert a visszahűlt motor, vagy a garázs cseppet sem zord hőfoka ahhoz kevés, hogy pörgessük a hideg motor. Bár a testünk, tévesen olyan komfortos jelzést küld a lábnak, hogy nyomd a gázt pajtás. Ami a régi idők szivatóját illeti, viszonylag szerencsés emlékeim vannak, mert ügyeltem az alapvető legfontosabb szempontok karbantartására. Jó akkumulátor, kábelek épsége, gyertyák minősége, hőértéke, kondenzátorok legyenek tartalékban, és a megszakítók precízen gyújtással együtt beállítva legyenek. Eltanultam gyerekként apámtól aki régi motoros volt, így apáról szállt fiúra. Az autós motoros élet evolúciójában nekem a Simson, MZ, Trabant,(kis)Polski126 voltak az elsők, ami jó iskola volt a későbbi modernebb technikához. Gyújtás nélkül szivató ráhúzás után két-három rúgás, aztán gyújtással már indult is az elsőre, majd fokozatosan ahogy kezdett egyenletesen pöfögni a 2utemű, zártam el a szivató kis alumínium karját a kormányon. Inkább kétkezes játék volt a mociknon. Az autónál ugyanez a Trabinál a fűtés szabályzó mellet egy sorban volt a kar, mint az NDK egyen kapcsolók egyike. Wartburg, IFA, Barkas.. Kis Polskiban még az első generációs volt, az olasz mintájú két karocska egymás mellett, a kézifék mögött a két ülés közt, egyik az önindító, mert külön volt a gyújtáskulcstól. Meleg motornál egyiknél sem kellett használni, maradt zárva, szépen indultak. Eleinte bizony jobban fogyasztotta a nem túl drága benzint, ha elfelejtettük visszatolni a szivató gombját, az volt a tanulópénz, de a 2uteműek látványosabb füstfelhővel, de még hörgőbb hanggal is figyelmeztettek, mert nem tudta a sok benzint elégetni rendesen szerencsétlen motor.
megint csak hely és szitu függő.valaki jó helyen lakik ahol nem kell rögtön terhelni a vasat de valaki nem.így is úgy is ártasz egy hideg blokknak akárhogy terheled.mikor rágyújtassz az első ütemektől a szívatótól már is kap egy jó nagy pofont.szarok ezek a belsőégésű motorok.csodálkozom hogy működnek.
Dizelt azért illik melegíteni alapjáraton 1-2 percig! Amúgy is kopogni fog ,amíg nem melegszik fel kb 60c fokig! Csak óvatosan a gázzal. Nem csak olajzás miatt kell egy kis melegítés!
A cégnél van két ugyanolyan teherautó. Kollégám reggel beért, beindította hadd melegedjen, majd ott ketyegett szerencsétlen egy helyben 1 vagy akár két órát is. 70 ezer km körül már ment motorgenerálra mert zabálta az olajat, amivel én jártam, azzal egyelőre semmi gond, én indítás után pár percen belül elindulok.
dízelt nem szabad alapjáraton hagyni sokáig.eleve kokszolódik a koromtól.a benzinesnek kevésbé árt.amúgy nem biztos hogy az miatt lett generálos a kolléga blokkja.
Diesel autóm van, több mint 300e km van benne, izzítógyertya elalszik azonnal indítok, rögtön indúl, pár másodperc és az automata kapú nyításig jáj alapon, utánna indulok. 1000-1200 fordulat között megyek 3-4 kilómétert nem lesz üzem meleg de szépen egyenletesen fog működni. Kiérek a magasabb útvonalra ott már a váltó felvált 5. fokozatba ott is 1300-1500 fordulaton haladok vele felvéve a forgalom ütemét. Én így használom a további két autómat is. Említetted az olaj hőmérsékletet, kb 10 fok külömbséggel követi a vízhőmérsékletet. majd a víz 90 az olaj 100 foknál beáll az óra, ez még a legmelegebb nyárban is változatlan.
Egyetlen kilometerre van a telephely az autópályától ahová ráadásul jó kis emelkedőn kell felhajtani a 85-90 km/h-val vonatozó kamionsor közé. Tizenháromezer köbcentivel. Szerintetek?
Az autószerelőm tanácsa az volt, hogy mínuszokban elég annyi, amíg pl. kinyitom a kaput, esetleg lezúzom a jeget a szélvédőről, 1-2 perc. (2007-es Punto-ról van szó, nem új modellről.) De nem javasolja, hogy ezután azonnal felmásszak az autópályára a sebességhatárig gyorsulva, csak módjával. Kezdjen el a motorhő eljutni a beltérbe, akkor már jók vagyunk. Ennél újabb kocsim még nem volt, jó tudni, hogy újabb autóknál ez még egyszerűbb.
na, nem javasolja.ez megint hely függő ugyanis városban parkolóból kifordulva rögtön fel kell venni a tempót a sok majommal.de aki nyugis helyen lakik 30as zónák között annak van ideje nyugisan terhelni a vasat.
@@dokesz530 Tényleg az utóbbi környezetben lakom, de a másik esetben valójában dönthetsz úgy, hogy ahelyett, hogy szétroncsolod a dugattyúkat és a cilindert, elindulás után egy hosszabb, mellékutcás útvonalat választasz, hogy ezáltal felmelegedhessen a motor. Plusz 5-10 perc, ennyit megérhet a motor kímélése.
Ezt a videót meg kellene néznie jó sok embernek. A halálom, mikor a 2.2l-es TD motorra úgy vigyáz a gazdája, hogy hidegben 40-nel megy 5-dikben, hogy ne pörögjön a motor. Egy 25 éves V6 Mondeot használok, de amíg nem érzem a fűtést melegedni, addig a fordulat folyamatosan 2000 körül van. Így tanította az oktatóm is anno. Az alacsony fordulat hideg motornál több kárt okoz, mint hasznot...
nem mondod főleg a korom okádó dízeleknél.benzinesnél meg hát prögetni kell jobban a kenés meg égés miatt is de az akkor se kokszolódik mint a dízel csak hát cserébe többet eszik.
Bmw 320d e46 autóm nyáron egy fél percig max 1 percig hagyom ketyegni, most télen mivel dúsít hidegen emelt alapjáraton így addig várok amig a fordulat visszaesik normálra, ez kb 1-2 perc, (de ilyen 5 percnél tovább már túlzás járatni. ) mivel garázsban áll így előszőr elindítom utánna vissza sétálok, kapu nyitás, kigurulás alapjáraton, majd kapuzárás, tehát ez idő alatt is eltelik 2-3 perc. ez már elég is bőven. Utánna indulok kis terheléssel. városi rohangálós, suzukin is ugyan ezt csinálom, de az szabadban áll így télen ha jeges, akkor elindítom és amig takaritom a jeget addig lehet jár 3-4 percig is.. nyáron viszont ilyen fél percnél tovább nem járatom
Télen beindítom a motort, bekapcsolom az ülésfűtést, elszámolok 10-ig (egy, kettő... tíz) és kiállok a kapun. Kapu becsukódik, és elindulok finoman, ahogy itt elhangzott 2000-2500-as fordulaton járatva gyorsan eléri az üzemi hőfokot. 5W30-as olajjal, szívóbenzines motor. Nyáron, ugyanez, csak ülésfűtés nélkül.
Tanácsot kérnék. Ausztriában élek. Vidéken. A munkahelyem kb 15 km re van a lakástól, de folyamatosan felfelé kell mennem. tehát nem tudom alacsony fordulaton pörgetni a motort. Mivel itt hidegebb van mint Magyarországon, lassan melegszik a rendszer. Amennyire tudom 2000 es fordulat körül tolom fel az autót a hegyre. kb 2 perc állóhelyzeti járatás után. Szeretnék tanácsot kérni,hogy mit javasol ebben az esetben. Az alany egy 2012 es 140 LE 2.0 Ford Mondeo. Előre is köszönöm a válaszát.
Nem is kell (nagyon) alacsony fordulaton. Dízelnél lehet 2.000 - 2.500, benzinessel magasabb is. Normális, dinamikus vezetés. Motorolaj minőségre érdemes odafigyelni, részletesebben itt: ua-cam.com/video/T93bEQjrj4w/v-deo.html Jó munkát és sok sikert Ausztriában!
5w-40 én 30 secet szoktam várni aztán amíg nem üzemmeleg addig nem tiprom, de a fordulatszám 2000 körül szokott lenni. Konkrétan ahogy te is mondtad. Leállításkor pedig a turbó miatt járatom 30 secet pálya után inkább 2 perc
@@chillland9379 mp kicsit kétértelműbb az a balfasz miatt, aki mindenkit lehallgat, de köszi az észrevételt :) Tény, hogy mindig így használtam majd kiírom, hogy másodperc.
háááát.... én mindent is vezettem már! (88'óta - téli Szíbériától a Gibraltárig mindenhol és mindent (busz, kamion, szgk, motor..)).. mindig az volt - alapjáraton termelni a levegőt.. és utána indulhatsz!!! -volt teherem.. amire szinte alapjáraton menni, ameddig meg nem mozdul a víz műszer!! - a mostani buszom 15-20mp mire tud váltani és indulni (automata váltós!)... - szgk-n meg régen melegítés - az ablak tisztitásig járatni és lassan indulni - amit a mostani gépeken is ajánlott!!!! de amint írtam.. voltam télen szíbériában - na ott 2 hónapig szinte le sem állítottuk a Merci motorját!! mert -40 fokban nem biztos az indulás 🙂 --- de mixereztem.. és ott szinte ameddig el nem mostam a dobot.. addig végig járt, még álló helyzetben is (dob forgatás miatt) akár órákon át!!! amúgy 🙂 tehát volt új Rőnó kamionom.. ami 6-700 alapjárat helyet 1200-ra emelte az alapjáratot (és 1000-1500 a menet fordularszám!) hideg inditáskor, hogy levegőt és egyebet megtermeljen!! de fordított is volt 🙂 ha pl: német zsaru leállított, a parkolóban mondta, azonnal motort stop/finis!! .. mindig mondtam tört magyarsággal 🙂 turbó hot!! lagszam kuul.. majd akkor motor stop!! 🙂 és mindig igazat adott!!! és kb. fél perc alapjáratás után leállítottam!!! akkkor ez "hogyanisvan"??? mindenki máshogy.. tanítja - magyarázza!!
Hibrid Toyotával járok, hidegen a motor akkor is alapjáraton jár, ha elindulok, és a villannyal hajt, vagyis mindegy, hogy megyek vagy állok. 40 fokos vízhőmérséklet felett kezdi el használni jobban a benzinmotort, és emelni a fordulatszámot. Hagyományos autónál nagy hidegben én is járatom 20-30 mp-ig. Egy biztos, hidegen mindent óvatosan. Ha bemelegszik, lehet pörgetni. Sajnos a dízel passatosok fejében van, hogy 20 percig kell járatni hidegen, persze az egész utca bűzlik, a tulaj ott bagózik mellette 😆.
77 óta van sima (nem hivatásos) "B" jogsim, > 1 Millió km-t vezettem eddig. Az első autóim: Skoda S100, Dacia 1300, Zsiguli 1500, 1200, Kispolszki, stb. Csak a Zsigulikkal mentem kb. 300 ezret. Az utolsó az már Lada volt, 4,5 év alatt 245 ezer km, nullától. Az is egy történet, és a MOTOR-ja, bizony! Amire hangsúlyt szeretnék tenni, akkor még voltak telek. November végétől, februárig lehetett rá számítani, átlag -10 Celsius. Olyankor nagyon figyelni kellett az akksira, főleg azokkal a fesszabályozókkal. Ha beindult, mert hát a cél az volt, akkor az én gyakorlatom, hogy kb. fél perc járatás után, nagyon óvatosan elindultam. Azért óvatosan, mert erő (önmagukhoz képest) az még nyomokban volt csak, de így, kb. 2000-es fordulatig pörgetve maximum, sokkal gyorsabban feléledt a kis terhelés miatt. A szivatót igyekeztem minél előbb visszanyomni, ahogy reagált a motor. "Röviden" ennyi. 👋
Igen ,így kell,csak sokan biszont azért melegítenek hogy ne hideg kocsiba üljenek be. Nem értik hogy egy két perc és sokkal gyorsabban kezdi kiadni a meleget. Ez van.
Szeretem a kényelmet, így aztán kb 5 pervig jaratom és csak utána ülök es megyek vele. Addig elszívok egy cigit es lelökök egy kávét.Jóbb egy langyos kocsiba ülni, mint egy jéghidegbe. Lehet hogy ezzel nem teszek jót a kocsinak, de ne tévesszük szem elől hogy ez csak egy eszköz A-bol B-be eljutni.
És a környezetnek sem teszel jót. Ezenkívül valószínűleg állsz a kocsi mellett, és szívod be a kipufogógázt. Persze lehet, hogy a cigifilterben bízol.....
Szia! Nekem 1.6 benzines szívó motor a IV . golfomban és anny ideig szoktam jaratni a mortort amig reggeli indulásnál körbe pucolom az ablakokat , meg a világító testeket, mert LÁTNI ÉS LÁTSZÓDNI szabálynak eleget tegyünk, illetve a világitó források világításit is le tudom ellenőrizni .
2008 as szívó benzinesem van.Minden hideg indításkor 1400-1600 a fordulat majd úgy esik le szépen dolgozik az automata szivató. Nyáron ez 10 másodperc télen hosszabb idő akar egy perc is lehet de mindig megvárom majd szépen fokozatosan terhelem az autót.Én úgy tudom ilyenkor nem ajánlatos az elindulás ha meg nagy a fordulat mert nem jó az emisszió.
Igen kb fél percet járatom és lassan elindulok, finoman fokozatosan terhelve. Úgyis van kb 3 lámpa ami általában pirosra vált, addig van ideje még alapjáraton ketyegni kb 4 éve így használom azóta kevesebbet fogyasztok benzínből. A szíj meg a többi kopása kiderül, míg sokat járattam sem volt gondom a vezérlésbe volt 45-50 ezer körül még mehetett volna pár ezret de eltelt annyi év/km mikor papíron csereérett lett... Azt is megtanúltam az előző autómnál mikor -23 fokba elindúltam kb 1 perc után és kb 10 perc után fel a pályára 130 as tempóval, hogy az rossz ötlet volt a hőfok kb 20 fokon állt nem ment feljebb, aztán nagy csattanás és a hosszbordásszíj szilánkokra tört kb 😂 azóta tudom hogy ha nem melegszik be a motor nem pályázunk, ha pályázni kényszerülsz mindennap munka miatt mondjuk, és nincs lehetőség olyan útvonalon menni, ahol tudsz egyenletesen terhelve feljutni a pályára akkor bizony kell az 5-10 perc, ha városon belül mész, akkor jó a fél-1 perc után indúlva finoman lassan haladva melegíteni... Szerintem ;)
Két autóm van egy 20 év közeli szívó benzines, nagyon magas az emelt alapjárata, 1500 környékén pörgeti a szivató. Kész anyagi csőd, ha járatni hagyom, amíg 60 fokos nem lesz a víz akkor veszi le normál alapjáratra. Van egy újabb szívó benzinesem, az meg állóhelyzetben kb. mint egy dízel, semmit nem melegszik, viszont a beltér 1-2 percen belül meleget nyom. Mindkét autóval 30-60mp múlva indulok indítózás után.
Általánosságban használt 5w-30-as olajnak 0 celsius fokon 8 másodperc kell, hogy eljusson a motor minden pontjához. Ennek betartása csökkenti a kopást és megnöveli a mitor élettartamát.
Tavasszal vettem automata váltós autót (Superb 2020 140kw TDI DSG A7). Előtte benzines, manuális autóm volt. Nagyon hamar magas fokozatba kapcsol így nagyon alacsony a fordulatszám is. Az esetleg segít, hogy télen a D fokozat helyett S-t használom városban a felmelegedésig?
Ezek az új autók nagyon alacsonyan járnak. Más ideális a motornak, meg a környezetvédelemnek. Azt is megteheted, ha olyan szakaszon mész, hogy amikor hármasba vált (vagy 4.-esbe) akkor ott manuálisba rakod a váltót. Ergo se le,- se fel nem vált, de mégsem "Sport"-ban mész, rögzíted a kívánt fokozatot.
Apamnak volt Škoda 105L volt es igen volt ott is kis kar a kezifek mellet. En fagyoknal megvarom amig leolvad a szelvedo asztan megyek-van ido. Azutan se nyomom neki amig nics legalab 70°C nal .
Az autót nem melegítem, csak a motort :) Azt sem sokáig, ha garázsból indulok, úgyis eltelik egy perc, mire kigurulok a kapun gázadás nélkül. Aztán 2000 körül tartom a fordulatot, ahogy mondod is, nem pörgetem és nem terhelem (szívó benzines autó). Amikor a hűtőfolyadék elérte az üzemi hőfokot, még maradok a maximum 3000-es fordulatszámnál, ha több kellene a gyors menéshez, várok még pár kilométert. Amúgy Honda Accord, ha rosszul csinálnám is elmenne félmilliót, de így tiszta a lelkiismeretem :)
27éves hondám (2.2 vti) van, telen kicsit tobbet varok, de beinditom, zenet kapcsolok, bekotom magam, wazeba beirom Hova akarok menni aztan szepen elindulok.. 2500fole nem engedem a fordulatot amig az olaj meg a viz el nem eri az uzemi hőt…
Szerintem mar nagyon sokat segitene ha mindenki kb 50ekm-kent berakna egy uj minosegi termosztatot. Addigra altalaban a tomitöfelület megkopik annyira h zart allapotban is picit atengedi a nagy kör fele a vizet. Nem nagyon, csak picit es tovabb tart teljesen bemelegednie a kocsibak. Autotoö függöen szinten jo dolog alacsonyabb hideg oldali viszkozitasu oöajat belerakni. (Persze a gyartoi szabvanynak megfelelöt. Pl. 504/507-ben is van 0w30 es 5w30)
Menet közben kell motort melegíteni, kanyarba motorfékkel forgatva. A teknőben lévő olaj hőmérséklete nem számít a legkisebb fajsúlyú anyag a motorban amikor érintkezik a fémmel azonnal felmelegszik. Persze ha emiatt a szivattyú nem tudja felszívni akkor ott már nagyobb bajok vannak.
Abszolút. Alacsony fordulaton nagy a terhelés, de nincs megfelelő olajnyomás. Az alapjárati olajnyomása az Otto és Diesel motoroknak (üzemi hőmérsékleten!) kb. 1,0 BAR. / Míg 2.500 - 3.000 fordulaton = 3,5 - 4,5 BAR.
Én azt látom télen, hogy mindenki beindítja az autót és utána legalább 10 percig kapargatja a szélvédőket mielőtt elindulna. Azért járatja, hogy mire beül meleg legyen. Az emberek többsége sz@rik arra mi a jó a motornak, a kényelem az első. Persze van olyan szituáció télen amikor annyira lefagynak a szélvédők vagy annyira párásodik, hogy kénytelen vagy várni és nem lehet azonnal elindulni.
Én leszoktam a jégkaparásról. Flakonban viszek ki vezet, azt öntöm a szélvédőre, de vigyázni kell, mert a nagy hőmérséklet-különbség miatt elrepedhet. Először hideg vizet (kb. 10 fok alatti) öntök a szélvédőre, ez gyakran ráfagy, de az már melegedett, nem mínusz 15 fokos. A következő már majdnem langyos, lehetőleg 30 fok alatti. A harmadik lehet langyostól melegebb. 3-4 alkalommal fordulok a lakás és a kocsi között egy 1,5 literes flakonnal. Több mint 30 éve ezt csinálom, még egyetlen szélvédőm se repedt el. Ha lekaparom a jeget, a szélvédő még hideg marad, és újra visszafagy, út közben újra meg kell állni és újra letakarítani kívül-belül. (A jégoldótól meg "ráncos" lesz a kép, az se jó.) Manapság már vannak fűthető szélvédők, az az igazi.
Kapargatni az ablakot nem igazán jó. Jégoldót kell használni. Kell egy nyeles kefét tartani a kocsiban, hogy letudjuk söpörni a havat mindenhonnan, ne a mögötte haladóra fújja a menetszél. Sok madár csak az ablaktörlővel takarít. Sokan befagyott ablakokkal indulnak el aztán nem látnak semmit. Mondjuk ha a háza előtti járdát nem takarítja, nem sózza fel, akkor a kocsit se fogja rendesen.
Én is ilyen ember vagyok. Azért vettem autót, hogy könnyebbé, konfortosabbá tegye az életem, vagyis szolgáljon engem. Nem azért, hogy én szolgáljam a gépet. Persze tudom és el is fogadom, hogy nem mindenki ilyen.
A mostani befecskendezős kocsikkal addig melegítek, amíg egy pici gázfröccsre nem reagál a motor, majd kitolatok, ez kb. fél perc. Ezután indulok otthonról. Ilyenkor max. 2200-2300-as fordulatig forgatom, majd felkapcsolok. (A motort nem erőltetem, inkább visszakapcsolok, és nem pörgetem, télen nem kell nagy nyomatékot produkálni, mert könnyebben kipörög a kerék.) A karburátoros autóknál ismerni kell az adott kocsit, a hőmérséklet függvényében kellett valamennyire kihúzni a szivatót, 2 gázfröccs... Indítás után a pici gázfröccsre később reagált, ezért tovább kellett melegíteni, de az se volt nagy hidegben két percnél több. Indulás után ugyanúgy kis terheléssel, amíg be nem melegszik a motor. (Több autóval jártam, apám is így járt el évtizedeken keresztül. Így fogy a legkevesebb üzemanyag, és autók is ezt viselték el a legkisebb károsodással.)
Én melegítek . Külömben nem is lehet vele normálissan mennii. 1-2 perc , még le nem fut a hideg program. Ha nem tartom be szaggat , rángat és extrém nagy a fogyasztás .
Ha havas vagy le van fagyva, akkkr amig takaritok, addig is jaratom a motort, elkezdi lefűteni a párásodást is. Hiába szeretnék én elindulni egyből, ha nem látok ki. Akkor marad a járatás 5-10 percig. Köszi a videót! Apum trabantjában még volt szivató 😂❤
Pont így. Ma hajnalban olyan jégpáncél volt a kocsin, hogy bejutni alig tudtam. A jégoldó 1/3a erre ment el. Szélvédő kìvül, belül lefagyva. El sem tudtam indulni, csak jó 10 perc melegítés és vakarás után.
Letakarod a szelvedot ejszakára valamivel ....kb 2 mp az egész míg leveszed plusz legyen 5 mp amíg elrakod beulsz és már mehetsz is az egész kb 20 mp ......csak gondolkodni kell
Üdv Volkswagen Bora 1.6 Benzin 16V 2003. Minden indításnál 3-5 percig szoktam melegíteni nem tudom hogy az sok vagy normális.? Továbbá 2-3 ezres fordulaton szoktam el váltani és 2-3 ezresen is szoktam tartani ha meleg ha hideg. Kíváncsiságból érdeklődöm hogy ezzel nem e gyilkolom az autót..?
én dettó így 1.3 szívó benzinest.ha turbód van akkor jobban kell rá figyelni.amúgy hogy lenne baja?a benzineseknek a katalizátoruk szokott rinyálni mikor sokat állt a vas de amúgy semmi.a dízeles pilótáknak kell mindenre figyelniük és szerintem a legtöbbje az is azért szarik a meleg járatásra.más faj olyanok mint az autóik igénytelenek.
Optimális ha van állófűtés a járgányban, akkor minden megoldódik mire odamész hozzá, meleg a kocsi a motor és leolvadt a jég! A motor pöccre indul! Lényeges, hogy az akksid toppon legyen!
Sosem melegítettem. A világ legnagyobb butasága. Nekem egy 2006-os 1.8 benzines Honda Civicem van. 1. Kidobott pénz. Mert az autó feleslegesen égeti az üzemanyagot. Hatékonyság zéró, hisz a km/Ft arányod nő, mert nem mész sehova, csak ketyeg a motor. 2. Sokkal lassabban melegszik. A mozgó, 2-2500 fordulaton használt autónál maximum 2-3 perc alatt nyit a termosztát. 3. Kikapcsolt fűtéssel megyek 2-3 percet, addigra a motorban a víz elég meleg, hogy ha bekapcsolom 30-40 fokos levegőt venni toljon befele. 4. Beindítom, becsatolom magam és megyek. Max 3-4 mp. Ezt már azelőtt alkalmaztam, hogy bármilyen műszaki ismeretem lett volna. Józan paraszti ésszel ezt ki lehet logikázni. Most már hogy a hobbim, szenvedélyem, munkám már nyilván többet értek hozzá, tudok róla. Aki eztel dicsekszik, hogy ő 10 percig járatja, mire elindul, attól sosem vennék autót.
Fagyban nyilvan…. . Mikor 1-5 tok van. En akkor is jaratom 4-5 percet.. aztan elindulok vele ugy. Hogy nem kap magy terhelest. Nagyon ovatos gyorsitas egyenletes tempo stb…. Sztem ezt igy kell😃🤷🏽♂️ de mindenki szive joga.
Az, hogy 1-2 másodperc alatt felér az motorolaj a vezérléshez, az nem jelenti azt, hogy optimális a kenés. Ezért szokták modern autónak is megemelni az alacsony fordulatszámon történő olajnyomását. (mivel az emissziós elvárások miatt úgy vannak konfigurálva, hogy alacsony fordulaton járjanak. Vannak többen akik említették a kommentek között) Az alapjárati olajnyomása az Otto és Diesel motoroknak (üzemi hőmérsékleten!) kb. 1,0 BAR. / Míg 2.500 - 3.000 fordulaton = 3,5 - 4,5 BAR.
Tehát tilos álló helyzetben járatni a motort mondjuk akkor ha szélvédőt jég mentesíted de az lesz a probléma megtisztított szélvédő menet közben vissza fog fagyni. Tehát vagy ezért vagy azért fogod a bírságot kapni.
@kissjanos1745. Ha jol ertelek akkor meg vsgy gyözödve arrol h igy van. Melyik modellröl tudsz ami igy csinalja? (Mert en eggyel sem talalkoztam. DPF regnel bekapcsoljak ill bekapcsoltak regebben az elektromos fogyasztokat)
Modern autónál, modern motorolajok mellett, maximum 30 sec-1 percig csak a legnagyobb hidegben. ( Vagyis kb amíg az olaj biztosan "körbe" nem ér. ) Utána pedig lehet menni vele de nem szabad nagyon nyomni még fél órán át nem szabad nagy gázzal gyorsítani!
A hűtővíz feladata, hogy gyorsan elvonja a motor által termelt hőt.A hűtőrendszer tervezése során a víz keringése hatékonyabb, mert célja a motor hőmérsékletének gyors stabilizálása. A hűtővíz zárt rendszerben van, amelyet a termosztát és a hűtőventilátor szabályoz, meg ahogy említettem bizonyos vízpumpák is. A gyors felmelegedést elősegíti a termosztát, amely megakadályozza a víz keringését a nagy hűtőkörben, amíg a hőmérséklet el nem ér egy adott szintet. Az olaj viszont általában csak a hőleadás mértéke alapján melegszik fel, és nincs ilyen gyors felfűtési mechanizmusa.
A víz vastagabb járatokban áramlik, az olaj meg nagyon vékonyakban, ezért amikor már elkezd melegedni valahol az olaj, azok hosszú járatok a blokkban hamar visszahűtik. Kevés autóban van olajhőfok mérő, óvatosan kell menni.
Normál esetben, azonos mennyiségek esetén az olaj gyorsabban melegszik mint a víz, mert a víz fajhője sokkal nagyobb. (A fajhő megmutatja, hogy 1 kg anyag 1 °C-kal történő melegítéséhez mennyi energia szükséges). A víznek kb 2x akkora a fajhője, mint az olajnak, ezért 2x annyi energia kell ahhoz, hogy a hőmérséklete 1c fokot emelkedjen azonos mennyiségek esetén.
Telefonon lévő applikációból küldök egy parancsot az autónak hogy indítsa el a fűtést és pár perc alatt bent meleg van és ha le volt jegesedve a szélvédő az is le van addigra olvadva. A motort nem tudom járatni mert csak akkor megy amikor hajt. Persze ez egy semmire sem jó dodgem amit mint tudjuk nem jó semmire és a kutyának sem kell.
Nekem be kell indítani az autót. Nincs mese. Mert, a szélvédő és tükörfűtés máshogy nem működik. 3-5 percig mennie kell. Ha nem akarok jeget vakargatni. 😂😂
A hibridekkel mi újság? Ott nem az ember dönti el, mikor induljon a benzin motor és hogyan, milyen fordulaton. Volt erről szó a TC-ben is, a vezess.hu -n Gajdán tanárúrral is, de már nem emlékszem :(
Attól függ melyik hibrid. - Összességében a hibrid motorok jobban igénybe vannak véve, mert ritkábban érik el az üzemi hőmérsékletet. De ez használattól, típustól és számos más faktortól függ. - Egyébként egy Euro6-os dízelt sem tudsz álló helyzetben melegíteni, mert le fog állni. (hacsak nincs kikapcsolva a start/stop)
Minden autót az üzemi hőmérséklet elérésekor azaz kb. 85 - 95 C elérése után szabad terhelésnek kitenni ! Belső égésű motoroknál nem csak a víz hőmérséklet miatt, meg az olaj hőmérséklet miatt kell melegíteni a motorokat , hanem az alkatrészek felmelegedés után érik el a legtökéletesebb illesztési állapotukat,stb,stb. Szóval, a motorokat elindulás előtt melegíteni kell ! Az ember is mielőtt elkezd nehéz terheléses mozgást végezni , előtte be kell melegítenie magát !
Pontosan. Terhelni nem szabad hidegen, nem pedig használni :) Tehát amíg a motor nem éri el az üzemi hőmérsékletet ne csapasd neki, de azért közben oda is érsz ahová elindultál.
Akkor most már tudom miért vannak akkora dugók az utakon és egymást szidják az emberek, hogy nem lehet haladni! Mindenki a közúton melegíti az autóját, mert nem nyomják a gázpedált! Úristen mi baja lesz az autónak hogyha üzemelegre melegítem otthon a kertben, belesemerek gondolni! 24 év alatt semmi nem történ a motorblokkal, avval a motorblokkal amibe én tettem bele minden kilométert. 🤔
A kulcs a dinamikus vezetés. - Nem kell 40 km./h -val menni, meg lehet kicsit pörgetni az autót és felváltogatni. Lehet 6-os fokozatban 130 km./h-val menni kb. 2.000-es fordulaton.
Üzemi hőfokra nagyon sok idő felmelegíteni ha csak járatod! Én 5 percet ha járatom,amíg a víz ki nem mozdul,utána lassan,nem erőltetve indulok el amíg üzem meleg nem lesz addig nem tolom neki.
Ez részemről nem technikai kérdés, hanem komfort kérdése. Nem szeretek sem fázni, sem vastag ruhában vezetni és szeretek kilátni az ablakokon. Ennél fogva nem érdekel, hogy ártok-e vele az autónak, melegítem.
Azonnal , nagy fordulaton elindulni? Télen ? Lapos Föld hívők ,meglehet tenni és lehet minimum gyűrűzni a dugattyukat mert szarrá törik minden gyűrű !!
Te melegíted az autód elindulás előtt, és esetleg emlékszel szívatós autókra? 🥸
Igen, emlékszem szívatós autókra. Többek között azért is, mert most a 93-as LADA SAMARA-m használom. :) A kommentek között van egy hasonló bejegyzés. Hát igen, előbb érdemes lemenni, beindítani mint a másikat. Karburátort kb. 2 hete állította be szerelőm és készítette fel, hogy télen is üzembiztos. Ja, hát pöttyet másképp történik az elindulás ezekkel a veterán autókkal, ahol még elindulás után is figyelni kell hogyan tolja vissza az ember a szivatót, hogy egy körforgalom előtt ne fulladjon le. Kb. úgy és annyit melegítem mint mondtad, mindkét autóm. De a LADA-n azért másképp működik ha párás az ablak és egyebek az elindulás, vagy épp jeges. De azt is jól írja az egyik kommentelő, hogy a többség szarik bele és a kényelem az első. Jól írja. Sok ilyet látni. De nem is hiszem, hogy Ők nézegetnék az ilyen tartalmakat közösségi médiákon. Az szar ügy, hogy Németországban ezért büntetnek. Nem hinném, hogy a melegítés az autónak ártana. Na, ez meg már az elmebeteg zöldek agyfasz lobbija. Marhaság. Együttérzésem! És mindig lesznek kivételek, amikor sietni kell, mert gyerek elkésik, késésben van az ember, hasonlóak. De általánosságban figyeljünk oda ezekre a dolgokra. Jók az ilyen tartalmak. Az autó van értünk. Bullshit. Lájk + feliratkozás! (ide is) Jó és hasznos tartalom volt ez is. Ja, és remélem így 5x után sokáig élvezhetem még a szívatós autózás érzést és a retró világot. Kifejezetten jótékony a léleknek. Én mindenkinek csak ajánlom, aki korom bele. A mai rohanó világban, megszépül ez a világ egy veterán autó volánja mögül és vissza is fog. Ha akarnál sem tudsz rohanni. Tanítja az embert. Namaste!
igen
kismotoroknak 2t vagy 4t sem véletlen van automata szívatójuk.1-2 p azt miután kikapcsolt már indulhatsz vele.amúgy a szívató elmélye a legkárosabb mivel a a vezérlő felküldi a másvilágba a fordulatot ezzel rögtön hazavágja a dugattyút mivel az még szárazon mozog főleg a gépjármű sokat állt.a hideg olaj még keresi útját de addig az első ütemek szépen megkeserítik a gyűrűk életét és a kompressziót.na erről mit gondolt annó a tervező?
Igen, szeretnék kilátni....
0w olajnál 25 mp
5w olajnál kb 35 mp
10w olajnál kb 45-55mp alatt ér körbe a motorba hidegen.
Beunditod a motort, vársz tiz- húsz másodpercet amíg felépül az olaj nyomás, elundulsz és fokozatos terhelés mellett menet közbe , uzemhimerseklrtre melegedik a motor.
fokozatos öö most dízel vagy benzinesről beszélünk mert nagyon nem mind1.a dízel eleve öngyilkos pilóta mert a koromból nem lesz soha tiszta égés csak növeli a lerakódást.azért se tudják megoldani hogy bármi meggátólja azt a sok kormot.hiába dúgják le 2 x is a saját szarját akkor se lesz tiszta az a korom.a benzines meg igényli a pörgést lehet hamarabb eléri az optimális égést viszont jobban fog kopni mivel még hidegen terheli az ember.
Papír forma szerint így kell csinálni. Az én autóm könyve is így írja 😊✌️
Én is így csinálom. Amíg mindenhova eljut az oljaj, addig kell járatni tudtommal. Nincs is semmi baj az autómmal.
Én is így csinálom. Csak egy a baj. Olyan helyen lakom,hogy egyből a hemzsegő forgalomba indulok el. Szélvédő jeges,mosó ráfagy menet közben. Semmit sem látok percekig. Melegíteni lehet,de semmi értelme. Teherautó common eail rendszer. Valahogy erről soha senki nem beszél.
Ha 20 másodperc alatt felépül a megfelelő olajnyomas akkor, miért csak 4 perc után esik le a normálisra az alapjárati fordulat? Több üzemanyagot ad a motornak, mert tökéletlen az égés, valamint az olaj is csak 15-20 km alatt lesz üzemmeleg, tehát addig a kopás is nagyobb. Én Gajdán Miklósnak hiszek és ő nem teljesen, így mondja, ahogy ebben a videóban van.
Hidegindításnál megvárom míg vissza esik a fordulatszám aztán indulás de mivel turbo benzint használok nem űzöm hanem csak fokozatosan. Leállításnál is kb fél percet járatom a turbo miatt
nekem nincs turbom hála ég eggyel kevesebb probléma és igen én is picit hagyom járatni hogy visszahüljön a vas.nem is értem mikor leparkolnak azt motor ki.szépen sűl addig a blokk mivel semmi hűtés nincs már csak talán a szellő.
Köszönöm az újabb szuper videót! Már a cím olvasásakor azon gondolkodtam, mi van a páramentesítéssel? Tirolban élek a hegyek között, ahol nagyon párás a levegő. Ősszel vagy kora tavasszal, míg ki nem érek a faluból, törölnöm kell az ablaktörlővel a párát a szélvédőről. Télen, a fagyok idején ez még kritikusabb: általában minden belső légkeringetést lekapcsolok, míg fel nem melegszik az autó. Ha ezt nem teszem, azonnal belülről ráfagy a kinti pára a szélvédőre, és akkor várnom kell, amíg az autó bemelegszik és eltűnik a pára.
Itt, Tirolban sem szabad törvény szerint üresen járatni az autót. Szerencsére az osztrák rendőrök elég elnézőek, csak normálisan kell velük beszélni; nekem még nem szóltak, de ismerősömnek már igen. Egyszerűen elmondta, hogy így nem tud elindulni, és rendben otthagyták. Ugyanis azért is jár büntetés, ha bepárásodott szélvédővel közlekedsz, bár alacsonyabb, mint a környezetvédelmi bírság. Úgy gondolom, itt az ésszerűségnek kell győznie: a biztonságos közlekedés fontosabb, mint a környezetvédelem.
Szevasz!
Lassan 61 vok és igen, nagyon is emlékszem, milyen kellemetlen volt a Zsigánkkal hidegben elindulni, mert az 1-est is nehezen, de aztán a 2-est pláne nehezen vette, és nagyon figyelni kellett a gáz adagolására, amíg meg nem melegedett kicsit, mert simán lefulladt, ha nem a kénye kedve szerint kapta a naftát! :D
Apámnak 1500-ös nagy Polskija volt no, az még makrancosabban tudott viselkedni a nagyobb hidegekben... :D
Micsoda változás volt, mikor beültem az első nyugati kocsimba, egy Fiat Tipóba, és nem kellett ilyesmivel kínlódni, csak indított az ember és már mehetett is, minden nyűg nélkül! :)
A melegítésre térve én rászoktattam magam, hogy amint beülök, azonnal indítok, csak ezután fészkelődök, és kapcsolom be a biztonsági övet.
Ez eltart 10-15 sec-ig, aztán azonnal indulok is, max 2000-2300-as fordulaton haladva, és mindig egy fokozattal alacsonyabban van a váltó, mint egyébként, meleg motornál lenne, és csak akkor kapcsolok fel, ha a 2300 fordulat már kevés, pl. ha kiérek a városból.
Motorozom is, és érdekes dolog a motoros társaknál megfigyelni, hogy sokan nyáron a melegben is percekig járatják helyben a motorjaikat, úgymond, hogy "melegedjen", én meg csak állok értetlenül köztük álló motorral.
Mikor jön a kérdés, -te nem melegíted?-, én csak visszakérdezek, hogy mégis 25 fokban mit kéne, akkor néznek furcsán.
Aztán, ha én kérdezek vissza, hogy mikor kocsiba ülnek nyáron ugyanígy, azt is melegítik feleslegesen percekig, akkor meg ők néznek furcsán... :D
Érdekes az emberi természet!
Az, ami az egyik esetben természetes számukra, az a másikban nagyon nem, még sincs magyarázatuk a saját eltérő hozzáállásukra... :)
Köszönöm, szépen összefoglaltad. A "te nem melegíted?" kérdésre, "de csak hatékonyabban". 😉
Karburátoros, kézi szívatós ZX11R-et hajtok 25 éve (van modern motorom is 2 ,de a zx a kedvenc)
Na,ezt nyáron is kell melegíteni, mert egyébként nem is megy..hidegen odahúzol neki, jobb esetben csak dadog, de nem ritkán lefullad.
te is érdekes vagy de minden esetben 2 féle vélemény van.én a dúsítóra bízom a motort igaz rohadt káros az is de hát a mérnököknek valahogy működővé kellett építeniük ezt a fos otto motort.csodálom hogy megy amúgy.2t-n nöttem fel az borzasztó volt de a 4t se kutya.ez a 4 ütem mekkora baromság tele 100 féle mozgó alkatrésszel ami kártyavárként dől össze.amióta ev-m is van ég és föld.az nem nyávog induláskor.
Vw golf mk4 sdi 98. Első autóm. A tél úgy néz ki, ha hideg van akár 10-20 percet is melegítem, amíg leolvaszt és kicsit melegebb lesz az utastér, főleg amióta van gyerek is, de ezt a kényelmet magamért is megteszem. Illetve, ha csak a két utcával lejebbi boltocska a cél, akkor lezárom és berreg tovább. Ez megy már 8 éve és közel 400k km óta. Kedvelem ezt az autót, és nem adnám semmi pénzért, de az eszköz kategóriából nem fogom kiléptetni.
Nekem 1.6 szívó van.
Télen szoktam melegíteni pár percig, ugyan is a párát hideg levegővel nem lehet lenyomatni a szélvédőről.
Bepárásodott szélvédővel meg nem igazán jó közlekedni.
Hidegen pár km-ig meg 2000 fölé nem szoktam forgatni.
Igen,minimum öt percig ketyeg a 190 és és csak utána indulok el,egyrészt mert szeretem a hangját,másrészt meg nem vagyok skót sem. Öröm akinek van programozható kályha stb,csak jót tesz az alkatrészeknek.
Persze, hogy kell alapjáraton járatni, min. 1-2 percet. Másképp olyan mint amikor kiugrasz az ágyból és szaladni indulsz…
Ezt elmondhattad volna anno a katonaságnál....imádtam a kiugrás és futás kombinációt :D
1,6 szívó benzinem van jelenleg és korábban is az volt, én mindig hideg indítás után járatom kb 1 percet, ez idő alatt el is rendezem magam simán az autóban.
Köszi a videót!
Napi szinten járok karbis manuális szivatós kocsival, nem mondom a szivatót el kell találni, de mindig indul..... imádom
Mi mindig adunk neki indulás előtt 1-2 percet.Beülünk, elindítjuk, amíg ketyeg mi bekötjük magunkat, berakjuk a zenét, telefonokat a helyükre és csak aztán indulunk.Soha nem húzzuk a száját hidegen.Nálunk így alakult ki.
Nos, ez a kérdéskör még az autógyárak mérnökeit is megosztja néhány kérdésben, de abban mindegyik egyetértett, hogy a hideg (fagyos) időben éjszaka túlzottan lehűlnek a fémalkatrészek és a szíjjak is, így ha ezeknek nagy terhelést adnak (elindítod és már indulsz, haladsz rutinszerűen, húzatod), akkor sokkal jobban kopnak, az olaj sem képes megfelelő módon kenni ahol kell, a szíjjak ha öregek, előbb szakadnak, a lánc szintén túl rideg, hamarabb képes akár szakadni is. Láttunk már ilyenkor eltörött dugattyúgyűrűket, kilyukadt szelepfedelet, összehányt turbót, elszakadt vezérműláncot, szóval talán sokan vigyorognak ezen az egészen, de csak addig amíg ők nem járnak így.
Ezzel szemben ha indítás után 5-10 percet alapjáraton járatod (én addig kotrom a jeget, havat ha van), fokozatosan kezd melegedni minden, így jóval kedvezőbb eredmények születnek a kopások, szakadások és egyéb ilyesmik terén - hosszú távon (avagy nem feltétlen jellemzőek a példaként felsorolt problémák).
Én nyáron is elszívok a járó motor mellett egy cigit, csak utána lódulok meg. Momentán egy 2200 cm3-is benzinesem van, ezt cserélem 1.6 hdi-re, a szokás megmarad, pont leszarom hogy ki nem ért ezzel egyet, én járatom, melegítem és kíméletesen hajtom amíg üzemi hőfokra nem megy fel a víz.
Teherautóztam és buszoztam eleget, ott szintén melegítettük a járgányokat, nyáron 10, télen 15 percet is.
Ezzel viszont a nagybüdös nyugaton az a baj, hogy az osztrák rendőr képes 2ezer eurós bírsággal fenyegetni a kamionost aki motorindítás után nem indul azonnal, németeknél szintén hasonló, eközben a személyautós ha fél órán át járatja az autó motorját, az senkit sem érdekel...
A motor leállításával kapcsolatban: 5 perc alapjárat a turbósoknak biztos kell, hogy a turbó kellő képpen visszahűljön mikor megállunk, ez megint nem érdekli se az osztrák, se a német rendőrt amikor kontrollra kivesz. Amikor pedig megkérdezed, hogy egy 150 milliós busznak a turbóját kifizeti-e, kiröhög és közli hogy nem az ő problémája.
Nem vagyok műszaki ember, a kategóriák és a tapasztalatok alapján bátorítok mindenkit, hogy télen-nyáron az első indítás után bátran járassa 10-15 percig az autót mielőtt elindul vele, ezzel kárt nem okoz sem a motorban, sem egyéb alkatrészekben, de nem is koptatja szét 1-2 év alatt ezeket.
osztrák német egy faj nácik sosem változnak viszont ők azt hiszik megengedhetnek mindent az eu ban.
Az EU6-os autók már könnyebben melegszenek, de a turbó miatt télen legalább 2 percig melegíteni kell. Az ez alattiak bőven három perc is lehet. Ha valaki azzal érvel, hogy a katalizátornak nem jó, azt tájékoztatom, jhogy belsőégésű autót 10km alatt értelmetlen elővenni.
ha előveszed pl gyerekért kell menni ami 2-3 km csak legalább a hétvégén pályára kell menni vele had égjen ki.az olaj lesz csak koszosabb ennyi.
25 éve melegítem 2-3 percet Opel F Astra 1.4 16 v , kifogástalan a motor, minden hengerben egyforma kompresszió, persze végig magam cseréltem az olajat, hivatalos szervízt, szalont nem látott a Gépkoccsi Gépkoccsííí...
Az jó kis autó volt, én 540000-nél adtam el, és még pöccröff indult.
Nem én cseréltem az olajat, viszont odafigyeltem rá,mint az összes autómnál, nem is volt gondom soha.
Világos tökéletes magyarázat! Egyetértek, csakis az általad említett rövid várakozás utáni kíméletes elindulás a legjobb, hogy a motor, a váltó a folyadékokkal, minden szerkezeti egység, együtt érje el az üzemi hőfokot. Ahogy említetted, inkább a kíméletes, a nyomaték erőltetése nélküli gázadáson lenne a hangsúly, mert sajnos azt tapasztalom, hogy sokan ezt hagyják figyelmen kívül, mert se nem értik, se nem tudják. Csalóka érzést kelt, a nagy hidegben, egy hosszú időre leállított napos helyen felmelegedett utastérbe, vagy reggel a fűtött garázsban bepattanva a kellemes meleg autóba, ugyanis sokan elfelejtkeznek arról, hogy kint a motortérben a motor számára nem elegendő a hőmérséklet, mert a visszahűlt motor, vagy a garázs cseppet sem zord hőfoka ahhoz kevés, hogy pörgessük a hideg motor. Bár a testünk, tévesen olyan komfortos jelzést küld a lábnak, hogy nyomd a gázt pajtás.
Ami a régi idők szivatóját illeti, viszonylag szerencsés emlékeim vannak, mert ügyeltem az alapvető legfontosabb szempontok karbantartására. Jó akkumulátor, kábelek épsége, gyertyák minősége, hőértéke, kondenzátorok legyenek tartalékban, és a megszakítók precízen gyújtással együtt beállítva legyenek. Eltanultam gyerekként apámtól aki régi motoros volt, így apáról szállt fiúra. Az autós motoros élet evolúciójában nekem a Simson, MZ, Trabant,(kis)Polski126 voltak az elsők, ami jó iskola volt a későbbi modernebb technikához. Gyújtás nélkül szivató ráhúzás után két-három rúgás, aztán gyújtással már indult is az elsőre, majd fokozatosan ahogy kezdett egyenletesen pöfögni a 2utemű, zártam el a szivató kis alumínium karját a kormányon. Inkább kétkezes játék volt a mociknon. Az autónál ugyanez a Trabinál a fűtés szabályzó mellet egy sorban volt a kar, mint az NDK egyen kapcsolók egyike. Wartburg, IFA, Barkas.. Kis Polskiban még az első generációs volt, az olasz mintájú két karocska egymás mellett, a kézifék mögött a két ülés közt, egyik az önindító, mert külön volt a gyújtáskulcstól. Meleg motornál egyiknél sem kellett használni, maradt zárva, szépen indultak. Eleinte bizony jobban fogyasztotta a nem túl drága benzint, ha elfelejtettük visszatolni a szivató gombját, az volt a tanulópénz, de a 2uteműek látványosabb füstfelhővel, de még hörgőbb hanggal is figyelmeztettek, mert nem tudta a sok benzint elégetni rendesen szerencsétlen motor.
megint csak hely és szitu függő.valaki jó helyen lakik ahol nem kell rögtön terhelni a vasat de valaki nem.így is úgy is ártasz egy hideg blokknak akárhogy terheled.mikor rágyújtassz az első ütemektől a szívatótól már is kap egy jó nagy pofont.szarok ezek a belsőégésű motorok.csodálkozom hogy működnek.
Dizelt azért illik melegíteni alapjáraton 1-2 percig! Amúgy is kopogni fog ,amíg nem melegszik fel kb 60c fokig! Csak óvatosan a gázzal. Nem csak olajzás miatt kell egy kis melegítés!
A cégnél van két ugyanolyan teherautó. Kollégám reggel beért, beindította hadd melegedjen, majd ott ketyegett szerencsétlen egy helyben 1 vagy akár két órát is. 70 ezer km körül már ment motorgenerálra mert zabálta az olajat, amivel én jártam, azzal egyelőre semmi gond, én indítás után pár percen belül elindulok.
dízelt nem szabad alapjáraton hagyni sokáig.eleve kokszolódik a koromtól.a benzinesnek kevésbé árt.amúgy nem biztos hogy az miatt lett generálos a kolléga blokkja.
Skoda 105S, mindig csak szívatóval tudtam beindítani télen.
Diesel autóm van, több mint 300e km van benne, izzítógyertya elalszik azonnal indítok, rögtön indúl, pár másodperc és az automata kapú nyításig jáj alapon, utánna indulok. 1000-1200 fordulat között megyek 3-4 kilómétert nem lesz üzem meleg de szépen egyenletesen fog működni. Kiérek a magasabb útvonalra ott már a váltó felvált 5. fokozatba ott is 1300-1500 fordulaton haladok vele felvéve a forgalom ütemét. Én így használom a további két autómat is. Említetted az olaj hőmérsékletet, kb 10 fok külömbséggel követi a vízhőmérsékletet. majd a víz 90 az olaj 100 foknál beáll az óra, ez még a legmelegebb nyárban is változatlan.
Egyetlen kilometerre van a telephely az autópályától ahová ráadásul jó kis emelkedőn kell felhajtani a 85-90 km/h-val vonatozó kamionsor közé. Tizenháromezer köbcentivel. Szerintetek?
Az autószerelőm tanácsa az volt, hogy mínuszokban elég annyi, amíg pl. kinyitom a kaput, esetleg lezúzom a jeget a szélvédőről, 1-2 perc. (2007-es Punto-ról van szó, nem új modellről.) De nem javasolja, hogy ezután azonnal felmásszak az autópályára a sebességhatárig gyorsulva, csak módjával. Kezdjen el a motorhő eljutni a beltérbe, akkor már jók vagyunk. Ennél újabb kocsim még nem volt, jó tudni, hogy újabb autóknál ez még egyszerűbb.
na, nem javasolja.ez megint hely függő ugyanis városban parkolóból kifordulva rögtön fel kell venni a tempót a sok majommal.de aki nyugis helyen lakik 30as zónák között annak van ideje nyugisan terhelni a vasat.
@@dokesz530 Tényleg az utóbbi környezetben lakom, de a másik esetben valójában dönthetsz úgy, hogy ahelyett, hogy szétroncsolod a dugattyúkat és a cilindert, elindulás után egy hosszabb, mellékutcás útvonalat választasz, hogy ezáltal felmelegedhessen a motor. Plusz 5-10 perc, ennyit megérhet a motor kímélése.
Ezt a videót meg kellene néznie jó sok embernek. A halálom, mikor a 2.2l-es TD motorra úgy vigyáz a gazdája, hogy hidegben 40-nel megy 5-dikben, hogy ne pörögjön a motor.
Egy 25 éves V6 Mondeot használok, de amíg nem érzem a fűtést melegedni, addig a fordulat folyamatosan 2000 körül van. Így tanította az oktatóm is anno. Az alacsony fordulat hideg motornál több kárt okoz, mint hasznot...
nem mondod főleg a korom okádó dízeleknél.benzinesnél meg hát prögetni kell jobban a kenés meg égés miatt is de az akkor se kokszolódik mint a dízel csak hát cserébe többet eszik.
@dokesz530 ha érdekelne a fogyasztás, akkor egy 800ccm Matizzal járnék 😀
Bmw 320d e46 autóm nyáron egy fél percig max 1 percig hagyom ketyegni, most télen mivel dúsít hidegen emelt alapjáraton így addig várok amig a fordulat visszaesik normálra, ez kb 1-2 perc, (de ilyen 5 percnél tovább már túlzás járatni. ) mivel garázsban áll így előszőr elindítom utánna vissza sétálok, kapu nyitás, kigurulás alapjáraton, majd kapuzárás, tehát ez idő alatt is eltelik 2-3 perc. ez már elég is bőven.
Utánna indulok kis terheléssel.
városi rohangálós, suzukin is ugyan ezt csinálom, de az szabadban áll így télen ha jeges, akkor elindítom és amig takaritom a jeget addig lehet jár 3-4 percig is.. nyáron viszont ilyen fél percnél tovább nem járatom
Télen beindítom a motort, bekapcsolom az ülésfűtést, elszámolok 10-ig (egy, kettő... tíz) és kiállok a kapun. Kapu becsukódik, és elindulok finoman, ahogy itt elhangzott 2000-2500-as fordulaton járatva gyorsan eléri az üzemi hőfokot. 5W30-as olajjal, szívóbenzines motor. Nyáron, ugyanez, csak ülésfűtés nélkül.
Tanácsot kérnék. Ausztriában élek. Vidéken. A munkahelyem kb 15 km re van a lakástól, de folyamatosan felfelé kell mennem. tehát nem tudom alacsony fordulaton pörgetni a motort. Mivel itt hidegebb van mint Magyarországon, lassan melegszik a rendszer. Amennyire tudom 2000 es fordulat körül tolom fel az autót a hegyre. kb 2 perc állóhelyzeti járatás után. Szeretnék tanácsot kérni,hogy mit javasol ebben az esetben. Az alany egy 2012 es 140 LE 2.0 Ford Mondeo. Előre is köszönöm a válaszát.
Nem is kell (nagyon) alacsony fordulaton. Dízelnél lehet 2.000 - 2.500, benzinessel magasabb is. Normális, dinamikus vezetés. Motorolaj minőségre érdemes odafigyelni, részletesebben itt: ua-cam.com/video/T93bEQjrj4w/v-deo.html
Jó munkát és sok sikert Ausztriában!
5w-40 én 30 secet szoktam várni aztán amíg nem üzemmeleg addig nem tiprom, de a fordulatszám 2000 körül szokott lenni.
Konkrétan ahogy te is mondtad.
Leállításkor pedig a turbó miatt járatom 30 secet pálya után inkább 2 perc
*2 minute ha már secezel :D :D :D
@@chillland9379 mp kicsit kétértelműbb az a balfasz miatt, aki mindenkit lehallgat, de köszi az észrevételt :)
Tény, hogy mindig így használtam majd kiírom, hogy másodperc.
háááát....
én mindent is vezettem már! (88'óta - téli Szíbériától a Gibraltárig mindenhol és mindent (busz, kamion, szgk, motor..))..
mindig az volt - alapjáraton termelni a levegőt.. és utána indulhatsz!!!
-volt teherem.. amire szinte alapjáraton menni, ameddig meg nem mozdul a víz műszer!!
- a mostani buszom 15-20mp mire tud váltani és indulni (automata váltós!)...
- szgk-n meg régen melegítés - az ablak tisztitásig járatni és lassan indulni - amit a mostani gépeken is ajánlott!!!!
de amint írtam.. voltam télen szíbériában - na ott 2 hónapig szinte le sem állítottuk a Merci motorját!! mert -40 fokban nem biztos az indulás 🙂 --- de mixereztem.. és ott szinte ameddig el nem mostam a dobot.. addig végig járt, még álló helyzetben is (dob forgatás miatt) akár órákon át!!!
amúgy 🙂
tehát volt új Rőnó kamionom.. ami 6-700 alapjárat helyet 1200-ra emelte az alapjáratot (és 1000-1500 a menet fordularszám!) hideg inditáskor, hogy levegőt és egyebet megtermeljen!!
de fordított is volt 🙂 ha pl: német zsaru leállított, a parkolóban mondta, azonnal motort stop/finis!! .. mindig mondtam tört magyarsággal 🙂 turbó hot!! lagszam kuul.. majd akkor motor stop!! 🙂 és mindig igazat adott!!! és kb. fél perc alapjáratás után leállítottam!!!
akkkor ez "hogyanisvan"??? mindenki máshogy.. tanítja - magyarázza!!
Hibrid Toyotával járok, hidegen a motor akkor is alapjáraton jár, ha elindulok, és a villannyal hajt, vagyis mindegy, hogy megyek vagy állok. 40 fokos vízhőmérséklet felett kezdi el használni jobban a benzinmotort, és emelni a fordulatszámot. Hagyományos autónál nagy hidegben én is járatom 20-30 mp-ig. Egy biztos, hidegen mindent óvatosan. Ha bemelegszik, lehet pörgetni. Sajnos a dízel passatosok fejében van, hogy 20 percig kell járatni hidegen, persze az egész utca bűzlik, a tulaj ott bagózik mellette 😆.
77 óta van sima (nem hivatásos) "B" jogsim, > 1 Millió km-t vezettem eddig. Az első autóim: Skoda S100, Dacia 1300, Zsiguli 1500, 1200, Kispolszki, stb. Csak a Zsigulikkal mentem kb. 300 ezret. Az utolsó az már Lada volt, 4,5 év alatt 245 ezer km, nullától. Az is egy történet, és a MOTOR-ja, bizony! Amire hangsúlyt szeretnék tenni, akkor még voltak telek. November végétől, februárig lehetett rá számítani, átlag -10 Celsius. Olyankor nagyon figyelni kellett az akksira, főleg azokkal a fesszabályozókkal. Ha beindult, mert hát a cél az volt, akkor az én gyakorlatom, hogy kb. fél perc járatás után, nagyon óvatosan elindultam. Azért óvatosan, mert erő (önmagukhoz képest) az még nyomokban volt csak, de így, kb. 2000-es fordulatig pörgetve maximum, sokkal gyorsabban feléledt a kis terhelés miatt. A szivatót igyekeztem minél előbb visszanyomni, ahogy reagált a motor. "Röviden" ennyi. 👋
Igen ,így kell,csak sokan biszont azért melegítenek hogy ne hideg kocsiba üljenek be. Nem értik hogy egy két perc és sokkal gyorsabban kezdi kiadni a meleget. Ez van.
Akkor most már értem hogy miért mennek emberek 50-es táblánál 30-al de ha nem is 30-al akkor meg úgy gyorsítanak 70-ig mint a csiga
@@b-Lajutub én 99 óta vezetek ,nem tudom mennyi van mögöttem ,deminden autóval hasonlóan kellett bánni.
Szeretem a kényelmet, így aztán kb 5 pervig jaratom és csak utána ülök es megyek vele. Addig elszívok egy cigit es lelökök egy kávét.Jóbb egy langyos kocsiba ülni, mint egy jéghidegbe. Lehet hogy ezzel nem teszek jót a kocsinak, de ne tévesszük szem elől hogy ez csak egy eszköz A-bol B-be eljutni.
És a környezetnek sem teszel jót. Ezenkívül valószínűleg állsz a kocsi mellett, és szívod be a kipufogógázt. Persze lehet, hogy a cigifilterben bízol.....
Addig úgysem tudsz elindulni amíg jeges, havas a szélvédő, annyi elég /1-2perc/. A garázsból induló autó persze más ott fél perc aztán mehetsz. 😎
Szia! Nekem 1.6 benzines szívó motor a IV . golfomban és anny ideig szoktam jaratni a mortort amig reggeli indulásnál körbe pucolom az ablakokat , meg a világító testeket, mert LÁTNI ÉS LÁTSZÓDNI szabálynak eleget tegyünk, illetve a világitó források világításit is le tudom ellenőrizni .
2008 as szívó benzinesem van.Minden hideg indításkor 1400-1600 a fordulat majd úgy esik le szépen dolgozik az automata szivató. Nyáron ez 10 másodperc télen hosszabb idő akar egy perc is lehet de mindig megvárom majd szépen fokozatosan terhelem az autót.Én úgy tudom ilyenkor nem ajánlatos az elindulás ha meg nagy a fordulat mert nem jó az emisszió.
Fogadjunk Japán auto 😊 és lehet Toyota
@@zsoltmarko5390 Japánnak japán de nem Toyota. Mazda!
@@zsoltmarko5390 Japan igen Mazda
Igen kb fél percet járatom és lassan elindulok, finoman fokozatosan terhelve. Úgyis van kb 3 lámpa ami általában pirosra vált, addig van ideje még alapjáraton ketyegni kb 4 éve így használom azóta kevesebbet fogyasztok benzínből.
A szíj meg a többi kopása kiderül, míg sokat járattam sem volt gondom a vezérlésbe volt 45-50 ezer körül még mehetett volna pár ezret de eltelt annyi év/km mikor papíron csereérett lett... Azt is megtanúltam az előző autómnál mikor -23 fokba elindúltam kb 1 perc után és kb 10 perc után fel a pályára 130 as tempóval, hogy az rossz ötlet volt a hőfok kb 20 fokon állt nem ment feljebb, aztán nagy csattanás és a hosszbordásszíj szilánkokra tört kb 😂 azóta tudom hogy ha nem melegszik be a motor nem pályázunk, ha pályázni kényszerülsz mindennap munka miatt mondjuk, és nincs lehetőség olyan útvonalon menni, ahol tudsz egyenletesen terhelve feljutni a pályára akkor bizony kell az 5-10 perc, ha városon belül mész, akkor jó a fél-1 perc után indúlva finoman lassan haladva melegíteni... Szerintem ;)
te is a nehezebb úton tanultad meg.
Két autóm van egy 20 év közeli szívó benzines, nagyon magas az emelt alapjárata, 1500 környékén pörgeti a szivató. Kész anyagi csőd, ha járatni hagyom, amíg 60 fokos nem lesz a víz akkor veszi le normál alapjáratra. Van egy újabb szívó benzinesem, az meg állóhelyzetben kb. mint egy dízel, semmit nem melegszik, viszont a beltér 1-2 percen belül meleget nyom. Mindkét autóval 30-60mp múlva indulok indítózás után.
Általánosságban használt 5w-30-as olajnak 0 celsius fokon 8 másodperc kell, hogy eljusson a motor minden pontjához. Ennek betartása csökkenti a kopást és megnöveli a mitor élettartamát.
Ha egy motor minden hidegindításnál kenés nélkül járna 8 másodpercig, akkor igen gyorsan tönkremenne.
Tavasszal vettem automata váltós autót (Superb 2020 140kw TDI DSG A7). Előtte benzines, manuális autóm volt. Nagyon hamar magas fokozatba kapcsol így nagyon alacsony a fordulatszám is. Az esetleg segít, hogy télen a D fokozat helyett S-t használom városban a felmelegedésig?
Ezek az új autók nagyon alacsonyan járnak. Más ideális a motornak, meg a környezetvédelemnek. Azt is megteheted, ha olyan szakaszon mész, hogy amikor hármasba vált (vagy 4.-esbe) akkor ott manuálisba rakod a váltót. Ergo se le,- se fel nem vált, de mégsem "Sport"-ban mész, rögzíted a kívánt fokozatot.
Köszönöm a választ!@@abn-germany
Apamnak volt Škoda 105L volt es igen volt ott is kis kar a kezifek mellet.
En fagyoknal megvarom amig leolvad a szelvedo asztan megyek-van ido.
Azutan se nyomom neki amig nics legalab 70°C nal .
Nekem mindegy csak tiszta és jég mentes szelvedovel induljatok el😊
Az autót nem melegítem, csak a motort :) Azt sem sokáig, ha garázsból indulok, úgyis eltelik egy perc, mire kigurulok a kapun gázadás nélkül. Aztán 2000 körül tartom a fordulatot, ahogy mondod is, nem pörgetem és nem terhelem (szívó benzines autó). Amikor a hűtőfolyadék elérte az üzemi hőfokot, még maradok a maximum 3000-es fordulatszámnál, ha több kellene a gyors menéshez, várok még pár kilométert. Amúgy Honda Accord, ha rosszul csinálnám is elmenne félmilliót, de így tiszta a lelkiismeretem :)
27éves hondám (2.2 vti) van, telen kicsit tobbet varok, de beinditom, zenet kapcsolok, bekotom magam, wazeba beirom
Hova akarok menni aztan szepen elindulok.. 2500fole nem engedem a fordulatot amig az olaj meg a viz el nem eri az uzemi hőt…
Szerintem mar nagyon sokat segitene ha mindenki kb 50ekm-kent berakna egy uj minosegi termosztatot.
Addigra altalaban a tomitöfelület megkopik annyira h zart allapotban is picit atengedi a nagy kör fele a vizet.
Nem nagyon, csak picit es tovabb tart teljesen bemelegednie a kocsibak.
Autotoö függöen szinten jo dolog alacsonyabb hideg oldali viszkozitasu oöajat belerakni. (Persze a gyartoi szabvanynak megfelelöt. Pl. 504/507-ben is van 0w30 es 5w30)
Ez minden télen előjön?🙂
És mi van az automata sebváltós autókkal? Köszönöm a választ!
6:58
Büszke vagyok magamra, hogy én pont úgy csinálom ,ahogy kell :)
Hali. Én mindig várok kB 1 percet, télen nyáron.
Menet közben kell motort melegíteni, kanyarba motorfékkel forgatva. A teknőben lévő olaj hőmérséklete nem számít a legkisebb fajsúlyú anyag a motorban amikor érintkezik a fémmel azonnal felmelegszik. Persze ha emiatt a szivattyú nem tudja felszívni akkor ott már nagyobb bajok vannak.
5:44 ez a 90LE diesel Passatokra is vonatkozik?
Abszolút. Alacsony fordulaton nagy a terhelés, de nincs megfelelő olajnyomás. Az alapjárati olajnyomása az Otto és Diesel motoroknak (üzemi hőmérsékleten!) kb. 1,0 BAR. / Míg 2.500 - 3.000 fordulaton = 3,5 - 4,5 BAR.
👍
Én azt látom télen, hogy mindenki beindítja az autót és utána legalább 10 percig kapargatja a szélvédőket mielőtt elindulna. Azért járatja, hogy mire beül meleg legyen. Az emberek többsége sz@rik arra mi a jó a motornak, a kényelem az első. Persze van olyan szituáció télen amikor annyira lefagynak a szélvédők vagy annyira párásodik, hogy kénytelen vagy várni és nem lehet azonnal elindulni.
Igen b..ki mivel az ember nem bírja a hideget, a motor az meg fém, egy szaros gép.
Az autó van értünk, nem fordítva!!
Annyit nem károsodik...
Én leszoktam a jégkaparásról. Flakonban viszek ki vezet, azt öntöm a szélvédőre, de vigyázni kell, mert a nagy hőmérséklet-különbség miatt elrepedhet. Először hideg vizet (kb. 10 fok alatti) öntök a szélvédőre, ez gyakran ráfagy, de az már melegedett, nem mínusz 15 fokos. A következő már majdnem langyos, lehetőleg 30 fok alatti. A harmadik lehet langyostól melegebb. 3-4 alkalommal fordulok a lakás és a kocsi között egy 1,5 literes flakonnal. Több mint 30 éve ezt csinálom, még egyetlen szélvédőm se repedt el. Ha lekaparom a jeget, a szélvédő még hideg marad, és újra visszafagy, út közben újra meg kell állni és újra letakarítani kívül-belül. (A jégoldótól meg "ráncos" lesz a kép, az se jó.)
Manapság már vannak fűthető szélvédők, az az igazi.
@@RangerHMMWV Úgy is lehet használni a gépet, hogy az évtizedeken keresztül működjön rendesen, csak egy kis odafigyelés kell, és pénzbe se kerül.
Kapargatni az ablakot nem igazán jó. Jégoldót kell használni. Kell egy nyeles kefét tartani a kocsiban, hogy letudjuk söpörni a havat mindenhonnan, ne a mögötte haladóra fújja a menetszél. Sok madár csak az ablaktörlővel takarít. Sokan befagyott ablakokkal indulnak el aztán nem látnak semmit. Mondjuk ha a háza előtti járdát nem takarítja, nem sózza fel, akkor a kocsit se fogja rendesen.
Én is ilyen ember vagyok. Azért vettem autót, hogy könnyebbé, konfortosabbá tegye az életem, vagyis szolgáljon engem. Nem azért, hogy én szolgáljam a gépet. Persze tudom és el is fogadom, hogy nem mindenki ilyen.
A mostani befecskendezős kocsikkal addig melegítek, amíg egy pici gázfröccsre nem reagál a motor, majd kitolatok, ez kb. fél perc. Ezután indulok otthonról. Ilyenkor max. 2200-2300-as fordulatig forgatom, majd felkapcsolok. (A motort nem erőltetem, inkább visszakapcsolok, és nem pörgetem, télen nem kell nagy nyomatékot produkálni, mert könnyebben kipörög a kerék.)
A karburátoros autóknál ismerni kell az adott kocsit, a hőmérséklet függvényében kellett valamennyire kihúzni a szivatót, 2 gázfröccs... Indítás után a pici gázfröccsre később reagált, ezért tovább kellett melegíteni, de az se volt nagy hidegben két percnél több. Indulás után ugyanúgy kis terheléssel, amíg be nem melegszik a motor. (Több autóval jártam, apám is így járt el évtizedeken keresztül. Így fogy a legkevesebb üzemanyag, és autók is ezt viselték el a legkisebb károsodással.)
Én melegítek . Külömben nem is lehet vele normálissan mennii. 1-2 perc , még le nem fut a hideg program. Ha nem tartom be szaggat , rángat és extrém nagy a fogyasztás .
Ha havas vagy le van fagyva, akkkr amig takaritok, addig is jaratom a motort, elkezdi lefűteni a párásodást is. Hiába szeretnék én elindulni egyből, ha nem látok ki. Akkor marad a járatás 5-10 percig.
Köszi a videót!
Apum trabantjában még volt szivató 😂❤
Pont így. Ma hajnalban olyan jégpáncél volt a kocsin, hogy bejutni alig tudtam. A jégoldó 1/3a erre ment el. Szélvédő kìvül, belül lefagyva. El sem tudtam indulni, csak jó 10 perc melegítés és vakarás után.
Letakarod a szelvedot ejszakára valamivel ....kb 2 mp az egész míg leveszed plusz legyen 5 mp amíg elrakod beulsz és már mehetsz is az egész kb 20 mp ......csak gondolkodni kell
@@tomdenem4669 mindenhol jeges volt, se jobbra se balra, se hátul nem lehetett kilátni.
@tomdenem4669Neked nincs sok tapasztalatod télen, nagyon ez jön le!
Üdv Volkswagen Bora 1.6 Benzin 16V 2003. Minden indításnál 3-5 percig szoktam melegíteni nem tudom hogy az sok vagy normális.? Továbbá 2-3 ezres fordulaton szoktam el váltani és 2-3 ezresen is szoktam tartani ha meleg ha hideg. Kíváncsiságból érdeklődöm hogy ezzel nem e gyilkolom az autót..?
én dettó így 1.3 szívó benzinest.ha turbód van akkor jobban kell rá figyelni.amúgy hogy lenne baja?a benzineseknek a katalizátoruk szokott rinyálni mikor sokat állt a vas de amúgy semmi.a dízeles pilótáknak kell mindenre figyelniük és szerintem a legtöbbje az is azért szarik a meleg járatásra.más faj olyanok mint az autóik igénytelenek.
Optimális ha van állófűtés a járgányban, akkor minden megoldódik mire odamész hozzá, meleg a kocsi a motor és leolvadt a jég! A motor pöccre indul! Lényeges, hogy az akksid toppon legyen!
Sosem melegítettem. A világ legnagyobb butasága. Nekem egy 2006-os 1.8 benzines Honda Civicem van.
1. Kidobott pénz. Mert az autó feleslegesen égeti az üzemanyagot. Hatékonyság zéró, hisz a km/Ft arányod nő, mert nem mész sehova, csak ketyeg a motor.
2. Sokkal lassabban melegszik. A mozgó, 2-2500 fordulaton használt autónál maximum 2-3 perc alatt nyit a termosztát.
3. Kikapcsolt fűtéssel megyek 2-3 percet, addigra a motorban a víz elég meleg, hogy ha bekapcsolom 30-40 fokos levegőt venni toljon befele.
4. Beindítom, becsatolom magam és megyek. Max 3-4 mp.
Ezt már azelőtt alkalmaztam, hogy bármilyen műszaki ismeretem lett volna. Józan paraszti ésszel ezt ki lehet logikázni. Most már hogy a hobbim, szenvedélyem, munkám már nyilván többet értek hozzá, tudok róla.
Aki eztel dicsekszik, hogy ő 10 percig járatja, mire elindul, attól sosem vennék autót.
Az olajnyomás felépülését nem várod meg? Az jellemzően 20-30 másodperc.
@@carterwilde9395 az olajnyomás felépülés? ez egy tévhit.
Más miatt van gond. Egy jármű mérnök 2,5millió kilométerrel a feneke alatt..
Fagyban nyilvan…. . Mikor 1-5 tok van. En akkor is jaratom 4-5 percet.. aztan elindulok vele ugy. Hogy nem kap magy terhelest. Nagyon ovatos gyorsitas egyenletes tempo stb…. Sztem ezt igy kell😃🤷🏽♂️ de mindenki szive joga.
1.7 diesel 5 perc és lassan indulás 😊
4:46 "1-2 másodperc elég hogy az olaj bejárja a motort"
6:00 "alacsony fordulatszám miatt még nem épült fel az oljanyomás"
Most akkor hogy van?
Az, hogy 1-2 másodperc alatt felér az motorolaj a vezérléshez, az nem jelenti azt, hogy optimális a kenés. Ezért szokták modern autónak is megemelni az alacsony fordulatszámon történő olajnyomását. (mivel az emissziós elvárások miatt úgy vannak konfigurálva, hogy alacsony fordulaton járjanak. Vannak többen akik említették a kommentek között)
Az alapjárati olajnyomása az Otto és Diesel motoroknak (üzemi hőmérsékleten!) kb. 1,0 BAR. / Míg 2.500 - 3.000 fordulaton = 3,5 - 4,5 BAR.
@@abn-germany Jaa így már értem. Köszi
Tehát tilos álló helyzetben járatni a motort mondjuk akkor ha szélvédőt jég mentesíted de az lesz a probléma megtisztított szélvédő menet közben vissza fog fagyni.
Tehát vagy ezért vagy azért fogod a bírságot kapni.
Bolygóműves automatáknál a motorindítás után azonnal érdemes R-be, vagy D-be bevágni, hogy ne pörögjön. Régebbi dízeleket illik járatni.
A legtöbb új' autó hideg motornál bekapcsolja a tükör ablak stb,. fűtést, hogy hamarabb érje el az üzemi hőfokot..
Szerintem kevered a DPF regeneracioval... (Bekapcsolt elektromos fogyasztok odabasznak a CO2-nek, nem kicsit
@ePetike36 ha az autós szakmában dolgozol akkor ismerned kell ezeket a trükköket'...
@kissjanos1745. Ha jol ertelek akkor meg vsgy gyözödve arrol h igy van. Melyik modellröl tudsz ami igy csinalja? (Mert en eggyel sem talalkoztam. DPF regnel bekapcsoljak ill bekapcsoltak regebben az elektromos fogyasztokat)
Legjobb lenne a gyártók előírásait figyelembe venni!
legtöbbször nincs ilyen irány mutató, szerelők meg fajtája válogatja mit mond.
Modern autónál, modern motorolajok mellett, maximum 30 sec-1 percig csak a legnagyobb hidegben. ( Vagyis kb amíg az olaj biztosan "körbe" nem ér. ) Utána pedig lehet menni vele de nem szabad nagyon nyomni még fél órán át nem szabad nagy gázzal gyorsítani!
Miért melegszik lassabban az olaj a vizhez képest?
A hűtővíz feladata, hogy gyorsan elvonja a motor által termelt hőt.A hűtőrendszer tervezése során a víz keringése hatékonyabb, mert célja a motor hőmérsékletének gyors stabilizálása. A hűtővíz zárt rendszerben van, amelyet a termosztát és a hűtőventilátor szabályoz, meg ahogy említettem bizonyos vízpumpák is. A gyors felmelegedést elősegíti a termosztát, amely megakadályozza a víz keringését a nagy hűtőkörben, amíg a hőmérséklet el nem ér egy adott szintet.
Az olaj viszont általában csak a hőleadás mértéke alapján melegszik fel, és nincs ilyen gyors felfűtési mechanizmusa.
@abn-germany Köszönöm.
A víz vastagabb járatokban áramlik, az olaj meg nagyon vékonyakban, ezért amikor már elkezd melegedni valahol az olaj, azok hosszú járatok a blokkban hamar visszahűtik. Kevés autóban van olajhőfok mérő, óvatosan kell menni.
Normál esetben, azonos mennyiségek esetén az olaj gyorsabban melegszik mint a víz, mert a víz fajhője sokkal nagyobb. (A fajhő megmutatja, hogy 1 kg anyag 1 °C-kal történő melegítéséhez mennyi energia szükséges). A víznek kb 2x akkora a fajhője, mint az olajnak, ezért 2x annyi energia kell ahhoz, hogy a hőmérséklete 1c fokot emelkedjen azonos mennyiségek esetén.
Persze, csak ne rőzsével meg akàccal.A kocsi hàlàs lesz érte,hogy szükség esetén a karbantartás és a kíméletes használat nem marad el.
Telefonon lévő applikációból küldök egy parancsot az autónak hogy indítsa el a fűtést és pár perc alatt bent meleg van és ha le volt jegesedve a szélvédő az is le van addigra olvadva. A motort nem tudom járatni mert csak akkor megy amikor hajt. Persze ez egy semmire sem jó dodgem amit mint tudjuk nem jó semmire és a kutyának sem kell.
Nekem be kell indítani az autót. Nincs mese. Mert, a szélvédő és tükörfűtés máshogy nem működik. 3-5 percig mennie kell. Ha nem akarok jeget vakargatni. 😂😂
5w40 8mp mire körbe ér az olaj, 10w40 28mp 15w40 48mp
A hibridekkel mi újság? Ott nem az ember dönti el, mikor induljon a benzin motor és hogyan, milyen fordulaton. Volt erről szó a TC-ben is, a vezess.hu -n Gajdán tanárúrral is, de már nem emlékszem :(
Attól függ melyik hibrid. - Összességében a hibrid motorok jobban igénybe vannak véve, mert ritkábban érik el az üzemi hőmérsékletet. De ez használattól, típustól és számos más faktortól függ. - Egyébként egy Euro6-os dízelt sem tudsz álló helyzetben melegíteni, mert le fog állni. (hacsak nincs kikapcsolva a start/stop)
A Toyota hybrid beindítja a motort, ha hideg van és valamennyire felmelegíti. Így ha terhelni kell, akkor nem a jéghideg motort erölteti.
én sosem melegitem beulok oszt megyek. Opel astra 1.4
Akkor nem jó járatni..hm.. én meg jég kaparas alatt járattam..😢😢😢
Minden autót az üzemi hőmérséklet elérésekor azaz kb. 85 - 95 C elérése után szabad terhelésnek kitenni !
Belső égésű motoroknál nem csak a víz hőmérséklet miatt, meg az olaj hőmérséklet miatt kell melegíteni a motorokat , hanem az alkatrészek felmelegedés után érik el a legtökéletesebb illesztési állapotukat,stb,stb.
Szóval, a motorokat elindulás előtt melegíteni kell !
Az ember is mielőtt elkezd nehéz terheléses mozgást végezni , előtte be kell melegítenie magát !
Alapjáraton rettentő lassan érik el az üzemi hőfokot, tehát rögtön el kell indulni, gyorsabban melegszik.
Persze, a melegítés szükséges, de nem álló helyzetben, ennyi az egész.
Pontosan. Terhelni nem szabad hidegen, nem pedig használni :) Tehát amíg a motor nem éri el az üzemi hőmérsékletet ne csapasd neki, de azért közben oda is érsz ahová elindultál.
Persze hogy télen melegítem...le van fagyva a szélvédő! Kb 2 perc és indulás!
Feleségemnek 20 másodpercet mondok. Persze szarik rá, azonnal elindul.
nem kell mert megbuntettnek kornyezet szenyezes miatt :))
én sosem melegítem a motort, igaz elektromos
Akkor most már tudom miért vannak akkora dugók az utakon és egymást szidják az emberek, hogy nem lehet haladni!
Mindenki a közúton melegíti az autóját, mert nem nyomják a gázpedált! Úristen mi baja lesz az autónak hogyha üzemelegre melegítem otthon a kertben, belesemerek gondolni! 24 év alatt semmi nem történ a motorblokkal, avval a motorblokkal amibe én tettem bele minden kilométert. 🤔
A kulcs a dinamikus vezetés. - Nem kell 40 km./h -val menni, meg lehet kicsit pörgetni az autót és felváltogatni. Lehet 6-os fokozatban 130 km./h-val menni kb. 2.000-es fordulaton.
a golf 4 fagyban is indul nyugi xD
Nem melegítem, az állófűtés felmelegíti a hűtőfolyadékot.
Üzemi hőfokra nagyon sok idő felmelegíteni ha csak járatod!
Én 5 percet ha járatom,amíg a víz ki nem mozdul,utána lassan,nem erőltetve indulok el amíg üzem meleg nem lesz addig nem tolom neki.
Ez részemről nem technikai kérdés, hanem komfort kérdése. Nem szeretek sem fázni, sem vastag ruhában vezetni és szeretek kilátni az ablakokon. Ennél fogva nem érdekel, hogy ártok-e vele az autónak, melegítem.
Na ezért jó az elektromos. Hidegben indítás: beülsz és mész. Akár azonnal nyomhatod nem kell várni vízre olajra váltóra stb.
Booster🎉
A kollágám reggelente 20-30percig melegíti........lol
Gazdag ember😅
@@greg1158céges autó, de inkább zakkant😅.
egy biztos , az auto van ertem es nem en az autoert
Elektromos autonál nincs ilyen szarakodás.. :)
Igen, az szar anélkül is 🤣
Szia én indítok és padlógáz előre. Eddig nem volt baja
2-3 perc ha hideg van és uzsgyi!😀
Kb 2 percet várok elrendezek mindent bekötöm magam stb utána indulok.
Azonnal , nagy fordulaton elindulni? Télen ? Lapos Föld hívők ,meglehet tenni és lehet minimum gyűrűzni a dugattyukat mert szarrá törik minden gyűrű !!