Szokásosan kiváló videó. Szomorú, hogy minden évben el kell mondani az embereknek a szemük előtt lévő igazságot az ötvenhatos forradalom szocialista elemeinek létezéséről, de remélhetőleg idővel egyre többen el fogják fogadni. Valamint a munkástanácsok tragédiája számomra fontos emlékeztető a horizontális szerveződés forradalmi fontosságára. Lehet, hogy rövid távon hatékonyabbnak tűnhet a koordinálást rábízni valami vezetőre, viszont ez egy tökéletesen kipécézhető gyenge pontot is létre hoz, ahogy annak a vezetőnek a kiesésével szétesésnek indul az egység, vagy lecserélődésével megindulhat a korrumpálódás. Szerény véleményem szerint ez a hierarchikusság tette az amerikai Fekete Párducokat is annyira legyőzhetővé.
Kettős hatalom mention 👀Szuper, hogy beszéltél a stratégiáról, a mozgalmaknak fontos a saját pozíciójuk és befolyásuk felmérése, és a vezetők nélküli szervezettség tudatos kialakítása. Meg jó, hogy hatalmi vákuumot is érintetted. Az nem alakul ki mindig, ha egy vezető (vagy vezető csoport) kiesik, csak akkor, ha hierarchikus maradt a struktúrád. Akkor pedig nem sikerült kiharcolni a felszabadulást.
Több szó is eshetett volna a munkástanácsokról. Mert oké, tárgyaljanak, menjenek az alsóházba, de még is kik ők, honnan jöttek, ki választotta őket, milyen csoportokat képviseltek, mit akartak elérni stb. Így nehéz bármit gondolni róluk.
Két nagypapám egymás ellen küzdött 1956-ban. Mindkettő KOMMUNISTA VOLT. Csak az egyik NYUGAT BARÁT, a másik KELET BARÁT... és ezt kell eltitkolni!!! Mindenki jót akart! Csak próbálkozni is tilos! Csak a megmondó embereket lehet követni.
Nekem az a véleményem '56-ról, hogy az egy össznépi felkelés volt. A sztálinista-rákosista rendszer olyannyira ellenszenves lett mindenki számára, hogy elérte, hogy mindenki összefogjon ellene. Nem a munkástanácsok szerepét akarom elvitatni, de az volt az érzésem, hogy mintha az egész videót, így az egész '56-os forradalmat erre akarod kihegyezni, holott nem lehet zárójelbe tenni, hogy számos jobboldali ember is részt vett a felkelésben. Mint ahogy azzal is szembe kell nézni, hogy kommunisták is átálltak a forradalom oldalára, és igen, fasiszták és reakciós fehérek is voltak köztük. Így mérsékelt jobboldaliként írom, hogy semelyik ideológia képviselőjétől nem fair, ha Petőfi személyéhez hasonlóan kisajátítja magának a forradalmat. Illetve fordítva, minden magyar ember magának érezheti '56-ot, hiszen, ahogy írtam, ez egy össznépi felkelés volt. Tehát nem lehet azt mondani, hogy '56 egy reakciós, jobboldali érzelmű mozgalom volt, mint ahogy azt sem, hogy '56 lényege a szocializmuson alapuló munkástanácsok mozgalma volt. Amivel viszont nagyon egyet értek, az az, ahogy leírod, hogy a harmadik magyar köztársaságban miért van az, hogy minden nemzeti ünnepi megemlékezés (beleértve az iskolai ünnepélyeket is), ilyen gyászos, és miért majdnem mindegyik a vereségre és a megtorlásra fut ki. Tényleg figyelmen kívül hagyjuk azt, hogy miért tört ki a forradalom, és ebből csak nemzeti önsajnáltatás következik, nem pedig egy nemzet vagy egy nép (kinek hogy tetszik) épülése. Szóval örülök, hogy ezt ilyen jól megfogalmaztad. Ui. Ami pedig Orbán Balázst illeti, nem azért mondta azt, hogy ő nem vett volna részt '56-ban, mert ő annyira jobboldali, hanem azért, mert az oroszokhoz próbál odadörgölőzni. De ez nem csak az ő, hanem az egész Fidesz problémája, hogy szinte teljesen elelvtelenedtek. Mérsékelt jobboldaliként mondom, hogy a Fidesz nem képviseli a jobboldali értékeket, de ha mégis, az is többnyire csak látszatintézkedés. Szóval a jobboldaliságot a Fidesszel azonosítani elég téves gondolatmenet.
7:10 itt konkrétan melyik országokról beszélsz? Norvégia? Ny Németország? Olaszország? Ezekben a határ NATO országokban összehasonlíthatatlanul magasabb volt az életszínvonal és politikai szabadság a '80as évekre mint Magyarországon. még Görögország is jobb helyzetben volt. Törökország problémáit pedig nem tudom mennyire életszerű 100%-ban Amerikának felróni, ha nem az "Amerika rossz" szintű dogmatikus gondolkodás foglya vagy. Ezek a hamis ekvivalenciák nagyon rossz szájízt hagynak maguk után, Szamizdat.
@@Realandmovement aha, jó ötlet egy progresszív térben szűkítsük tovább a közösséget fölösleges purity check-kel. Szerintem meg te vagy jobbos. Tagadjuk ki egymást, úgyis túl sokan vagyunk outspoken baloldaliak az országban.
A nyugati jólét alapja a harmadik világ kizsákmányolása + annak felismerése hogy a lakosságot "jól kell tartani" különben a "komcsik" mellé áll. Amint a SZU összeomlott és a baloldal hiteltelenedett, visszatért a vadkapitalizmus és bontják lefelé a jóléti államot!
Én is nagyon kíváncsi vagyok, hogy milyen országokra gondol. Egy-egy elemét a mondatnak be tudom illeszteni valahová, de valahogy nekem ez az egész, mint valami általános tendencia nagyon nem állja meg a helyét.
Olyan, hogy kapitalizmus nincs, csakis piacgazdaság, ami nem gonosz vagy jó. A szocializmus nem az egyetlen, megkérdőjelezhetetlen jó, csak egy eszme a liberalizmus, konzervativizmus mellett (egyébként se használható minden helyzetben ezek az eszmék).
@GergelyPal. a piacgazdaság a normál gazdasági működés. A szocializmusban az állam, nem pedig az emberek az üzletkötők. A gátlástalan, pénzéhes, stb. viselkedés a munkavállalókkal szemben valóban van és nagy probléma, de ez ellen a munkavállalók erős érdekképviselete tudja megelőzni, megállítani. A szocializmus nem állítja meg.
@ Piacgazdaság = kapitalizmus. "a piacgazdaság a normál gazdasági működés. " Ezek szerint évezredeken át nem volt piac és gazdaság? "de ez ellen a munkavállalók erős érdekképviselete tudja megelőzni, megállítani" ideig-óráig, már ahol. Nálunk tudják? Nem nagyon. A rendszer alapból szar ha a többségnek állandóan küzdenie kell a kisebbség elnyomása ellen.
Milyen mocskolódás ?! és gondolom azt tudod,hogy László András buddhista pap is volt szóval az általa elmondottakat mindenképpen abból a szemszögből próbáld majd értelmezni, furálnám ha még azok után is ide akarnád hozni ellenpéldának.
Értem, tehát a „mocskolódás“ (konzisztens történelmi hipotézis) helyett menjünk el és hallgassunk meg valakit, aki karriert csinált a neki nem rokonszenves csoportok „szabadkőműves“nek hívásából... hmmm, érdekes, köszönjük nem!
@@GergelyPal. Politikai retorikában talán. Társadalmilag, gazdaságilag, ideológiailag nem. Teljesen jól tárgyalható szinte bármilyen témakör enélkül a nézet nélkül is, talán még pontosabban is.
@@SajtosNokedli "Teljesen jól tárgyalható szinte bármilyen témakör enélkül a nézet nélkül is," Társadalom, gazdaság, ideológia..? Igen erről szól a politika:) Úgy és onnan nézed a világot ahonnan akarod, de ne nyafogj hogy más meg máshonnan, ha nem tetszik akkor odébbállsz. Főleg ha egy baloldali oldalon találd magad:) Szóval, csukd be magad mögött az ajtót...
Nagyon örülök, hogy ilyen hiteles történelmi videók is elérhetőek a magyar youtube-on ☺️ az meg bónusz, hogy rendszerkritikát sem nélkülöznek
Vártam az új videót, köszi, király vagy
Szokásosan kiváló videó. Szomorú, hogy minden évben el kell mondani az embereknek a szemük előtt lévő igazságot az ötvenhatos forradalom szocialista elemeinek létezéséről, de remélhetőleg idővel egyre többen el fogják fogadni.
Valamint a munkástanácsok tragédiája számomra fontos emlékeztető a horizontális szerveződés forradalmi fontosságára. Lehet, hogy rövid távon hatékonyabbnak tűnhet a koordinálást rábízni valami vezetőre, viszont ez egy tökéletesen kipécézhető gyenge pontot is létre hoz, ahogy annak a vezetőnek a kiesésével szétesésnek indul az egység, vagy lecserélődésével megindulhat a korrumpálódás. Szerény véleményem szerint ez a hierarchikusság tette az amerikai Fekete Párducokat is annyira legyőzhetővé.
Köszönöm! Egy igazán alapos áttekintés 1956-ról
Kettős hatalom mention 👀Szuper, hogy beszéltél a stratégiáról, a mozgalmaknak fontos a saját pozíciójuk és befolyásuk felmérése, és a vezetők nélküli szervezettség tudatos kialakítása.
Meg jó, hogy hatalmi vákuumot is érintetted. Az nem alakul ki mindig, ha egy vezető (vagy vezető csoport) kiesik, csak akkor, ha hierarchikus maradt a struktúrád. Akkor pedig nem sikerült kiharcolni a felszabadulást.
Ez a csatorna messze több feliratkozót érdemel. Csak így tovább 🤝
Több szó is eshetett volna a munkástanácsokról. Mert oké, tárgyaljanak, menjenek az alsóházba, de még is kik ők, honnan jöttek, ki választotta őket, milyen csoportokat képviseltek, mit akartak elérni stb. Így nehéz bármit gondolni róluk.
Mérce aktuális cikkeit ajánlom, de volt itt könyv is említve..
Na meg ott a google...
Két nagypapám egymás ellen küzdött 1956-ban. Mindkettő KOMMUNISTA VOLT. Csak az egyik NYUGAT BARÁT, a másik KELET BARÁT... és ezt kell eltitkolni!!! Mindenki jót akart! Csak próbálkozni is tilos! Csak a megmondó embereket lehet követni.
Nekem az a véleményem '56-ról, hogy az egy össznépi felkelés volt. A sztálinista-rákosista rendszer olyannyira ellenszenves lett mindenki számára, hogy elérte, hogy mindenki összefogjon ellene. Nem a munkástanácsok szerepét akarom elvitatni, de az volt az érzésem, hogy mintha az egész videót, így az egész '56-os forradalmat erre akarod kihegyezni, holott nem lehet zárójelbe tenni, hogy számos jobboldali ember is részt vett a felkelésben. Mint ahogy azzal is szembe kell nézni, hogy kommunisták is átálltak a forradalom oldalára, és igen, fasiszták és reakciós fehérek is voltak köztük.
Így mérsékelt jobboldaliként írom, hogy semelyik ideológia képviselőjétől nem fair, ha Petőfi személyéhez hasonlóan kisajátítja magának a forradalmat. Illetve fordítva, minden magyar ember magának érezheti '56-ot, hiszen, ahogy írtam, ez egy össznépi felkelés volt. Tehát nem lehet azt mondani, hogy '56 egy reakciós, jobboldali érzelmű mozgalom volt, mint ahogy azt sem, hogy '56 lényege a szocializmuson alapuló munkástanácsok mozgalma volt.
Amivel viszont nagyon egyet értek, az az, ahogy leírod, hogy a harmadik magyar köztársaságban miért van az, hogy minden nemzeti ünnepi megemlékezés (beleértve az iskolai ünnepélyeket is), ilyen gyászos, és miért majdnem mindegyik a vereségre és a megtorlásra fut ki. Tényleg figyelmen kívül hagyjuk azt, hogy miért tört ki a forradalom, és ebből csak nemzeti önsajnáltatás következik, nem pedig egy nemzet vagy egy nép (kinek hogy tetszik) épülése. Szóval örülök, hogy ezt ilyen jól megfogalmaztad.
Ui. Ami pedig Orbán Balázst illeti, nem azért mondta azt, hogy ő nem vett volna részt '56-ban, mert ő annyira jobboldali, hanem azért, mert az oroszokhoz próbál odadörgölőzni. De ez nem csak az ő, hanem az egész Fidesz problémája, hogy szinte teljesen elelvtelenedtek. Mérsékelt jobboldaliként mondom, hogy a Fidesz nem képviseli a jobboldali értékeket, de ha mégis, az is többnyire csak látszatintézkedés. Szóval a jobboldaliságot a Fidesszel azonosítani elég téves gondolatmenet.
Köszönjük!
hiánypótló
imádlak téged kedves szamizdat elvtárs..... tali?
7:10 itt konkrétan melyik országokról beszélsz? Norvégia? Ny Németország? Olaszország? Ezekben a határ NATO országokban összehasonlíthatatlanul magasabb volt az életszínvonal és politikai szabadság a '80as évekre mint Magyarországon. még Görögország is jobb helyzetben volt. Törökország problémáit pedig nem tudom mennyire életszerű 100%-ban Amerikának felróni, ha nem az "Amerika rossz" szintű dogmatikus gondolkodás foglya vagy. Ezek a hamis ekvivalenciák nagyon rossz szájízt hagynak maguk után, Szamizdat.
Jobbos beszél ,,dogmatizmusról"
@@Realandmovement aha, jó ötlet egy progresszív térben szűkítsük tovább a közösséget fölösleges purity check-kel. Szerintem meg te vagy jobbos. Tagadjuk ki egymást, úgyis túl sokan vagyunk outspoken baloldaliak az országban.
A nyugati jólét alapja a harmadik világ kizsákmányolása + annak felismerése hogy a lakosságot "jól kell tartani" különben a "komcsik" mellé áll.
Amint a SZU összeomlott és a baloldal hiteltelenedett, visszatért a vadkapitalizmus és bontják lefelé a jóléti államot!
@@RJ-tr8vt Liberális Lassalleista
Én is nagyon kíváncsi vagyok, hogy milyen országokra gondol. Egy-egy elemét a mondatnak be tudom illeszteni valahová, de valahogy nekem ez az egész, mint valami általános tendencia nagyon nem állja meg a helyét.
Olyan, hogy kapitalizmus nincs, csakis piacgazdaság, ami nem gonosz vagy jó. A szocializmus nem az egyetlen, megkérdőjelezhetetlen jó, csak egy eszme a liberalizmus, konzervativizmus mellett (egyébként se használható minden helyzetben ezek az eszmék).
van kapitalizmus, méghogy nincs...átnevezheted de a lényeg ugyanaz.
@GergelyPal. a piacgazdaság a normál gazdasági működés. A szocializmusban az állam, nem pedig az emberek az üzletkötők. A gátlástalan, pénzéhes, stb. viselkedés a munkavállalókkal szemben valóban van és nagy probléma, de ez ellen a munkavállalók erős érdekképviselete tudja megelőzni, megállítani. A szocializmus nem állítja meg.
@
Piacgazdaság = kapitalizmus.
"a piacgazdaság a normál gazdasági működés. "
Ezek szerint évezredeken át nem volt piac és gazdaság?
"de ez ellen a munkavállalók erős érdekképviselete tudja megelőzni, megállítani"
ideig-óráig, már ahol.
Nálunk tudják? Nem nagyon.
A rendszer alapból szar ha a többségnek állandóan küzdenie kell a kisebbség elnyomása ellen.
Nagyon jó.
De 1956 ellenforradalom. Senki nem akart szocializmust. Jobbközép Kisgazda volt és amúgy ma is az a nép. Ezt csűri csavarja mindenki.
Marhaság, senki nem akart kapitalizmust, valódi - demokratikus - szocialzmust akartak!
Ehelyett a mocskolódás helyett hallgassátok meg László András előadásait 56-ról.
Kabbe!
Milyen mocskolódás ?! és gondolom azt tudod,hogy László András buddhista pap is volt szóval az általa elmondottakat mindenképpen abból a szemszögből próbáld majd értelmezni,
furálnám ha még azok után is ide akarnád hozni ellenpéldának.
Ezt tényszerűnek látom, nem mocskolódásnak. A videót érdemes megnézni. Számomra igen érdekes
Értem, tehát a „mocskolódás“ (konzisztens történelmi hipotézis) helyett menjünk el és hallgassunk meg valakit, aki karriert csinált a neki nem rokonszenves csoportok „szabadkőműves“nek hívásából... hmmm, érdekes, köszönjük nem!
Miért kell ezt a meme osztályelméletet erőltetni?
Mert létezik?
@@GergelyPal. Politikai retorikában talán. Társadalmilag, gazdaságilag, ideológiailag nem. Teljesen jól tárgyalható szinte bármilyen témakör enélkül a nézet nélkül is, talán még pontosabban is.
@@SajtosNokedli
"Teljesen jól tárgyalható szinte bármilyen témakör enélkül a nézet nélkül is,"
Társadalom, gazdaság, ideológia..?
Igen erről szól a politika:)
Úgy és onnan nézed a világot ahonnan akarod, de ne nyafogj hogy más meg máshonnan, ha nem tetszik akkor odébbállsz.
Főleg ha egy baloldali oldalon találd magad:)
Szóval, csukd be magad mögött az ajtót...
A szocializmus soha nem a munkásosztályról szólt.
Hanem miről?
Az hogy hogyan valósult meg nem írja felül a szocializmus alapelveit