Дякуємо всім ВАМ за підтримку!!! Особлива подяка патронам проєкту! ДОПОМОГТИ РОЗВИТКУ ПРОЕКТУ: Стати патроном www.patreon.com/besahy Разова допомога Приватбанк: 4731185627438119 Також поширюйте і рекомендуйте відео. Це теж величезний вклад в розвиток цього проекту. Давайте наповнювати і розвивати НАШІ БЕСАГИ разом ;) Рецепт пирогів ми зняли в рамках експедиції “52 стилі життя в Карпатах: відродження традиційних культур праці”, який організувували в рамках великого міжнародного проєкту 52 Carpathian Lifestyle Experiences facebook.com/go52heritage Пані Оксана готує стародавні бойківські страви, які вас може навчити готувати під час гостювання у її садибі... Садиба Дарваїв кут goo.gl/maps/wtuMDVAaaQeRHbQn6 Оксана Клебан у фейсбук facebook.com/profile.php?id=100011209565199
Я із Закарпаття. В нас готують давно ці трені пироги.в 1908 році родилася моя бабуся то її мама теж готувала . Так що ця страва давно у нас була а не тільки в ЛИТОВЦІВ. З ТАКОГО ТІСТА У НАС В ПІСТ ГОТУЮТЬ ПАЛЕНЯТА ТАКІ МАЛЕНЬКІ КРУЖАЛЬЦЯ ЯК ЗВАРЯТЬСЯ ТО ЗМІШУЮТЬ З ВІДВАРЕНОЮ КИСЛОЮ КАПУСТОЮ ДОДАЮТЬ ЗАЖАРЕНУ ЦИБУЛЬКУ ЧУТЬ ЧАСНИКУ І ПІСНА СТРАВА ГОТОВА.
@@НадійнаУкраїнка діалекти, що вже відмінили? uk.m.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%83%D0%BB%D1%8C%D0%B1%D0%B0_(%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F)
Мої батьків робити так само, але... Картоплі вареної брали 1/3 частину від сирої, тертої картоплі. А сок котрий видушили з тертої картоплі відстоювали, зливали, а на дні залишався крохмал, то його додавали до тіста. Тому крохмалю вистачало і не додавали більше. А вареники, коли були кострубаті, то смачніші. Зажарка може бути сучасна: цибуля, морква, перець, і на рослинному маслі - оливковому, соняшниковому, кукурузному. З шкварками смачніші.
Щиро дякую господині та автору БЕСАГІВ! І я вмію готувати такі пироги! Мізуньська бабуся навчила! І вона, і її сестри готували. Вони ще обов'язково укроп давали в начинку. І ще: аби пироги не розварювалися за невеликої кількості крохмалю, їх можна готувати на водяній бані. Смакота! Де би українець не жив, він завжди готує страви своїх пращурів!
Не перестаю захоплюватися Вами та радіти тому яка різноманітна та добра Українська кухня. ЯКІ Ж ВИ МОЛОДЦІ! Дай Вам Боже здоров'я. Нехай Богородиця родину Вашу оберігає. Слава Україні.
Я з Ів -франківська Моя мама деколи і зараз готує. Смакота ! Ми називаємо книдлі. Я на даний час проживаю далеко від рідного міста, тому дякую ,що нагадали . Здоров'я і усіх благ усім.
Слюнями давлюся!!! Згадую цей смак!!! Боже! Як смачно!!! Дуже дякую вашому каналу, що відроджуєте нашу українську традиційну кухню!❤❤❤💙💛 Привіт з Франції❤
Черговий кулінарний шедевр від наших українських предків! Дяка за колоритне відео, зрозумілу фірмову "бесагську" подачу! Чекаєм на наступні кулінарні автентичні смаколики.
Щиро дякую Вам! Я народилась на Львівщині район де живуть Бойки і ця страва мого дитинства , дуже прємні спогади ,обовязково приготую . Здоровья Вам 💛💛💛💛💛💙💙💙💙💙💥💥💥
ЄВАНГЕЛІЯ, ХАЙ БОГ БЛАГОСЛОВИТЬ ДУЖЕ РЯСНО З НЕБА І ЗЕМЛІ МИРОМ І ВСІМ ДОБРИМ РАНКОМ Й ДІТЕЙ ТА МОЛОДІ СЕРЦЯ БАЖАЮ ВАМ ЩАСТТЯ ВІД ГОСПОДА БОГА І ЗДОРОВЛЯ НАШОГО ІСУСА ХРИСТА І ЧИТАЙ ЄВАНГЛІЮ ПОКАЯННЯ НАВЕРНЕННЯ РОКУ ПЛАН ЗАХОДІВ !!!...
Какими мудрыми и умелыми раньше были люди!!!Спасибо за интересное ,полезное и вкусное видео!Ведущему тоже спасибо за подробную и интересную подачу рецепта и всего видео!!!Отдельное спасибо женщине,сумевшей сохранить старинные ,полезные ,вкусные и здоровые рецепты!!!
Такі пироги робила моя мама, начинку робила з картоплі,як на звичайні пироги,а зажарку робила цибуля,шкварки і дом.сметана все разом.Смак незабутній,ну і звичайно я Бойківчанка
А я роблю начинку з вареної фасолі і картоплі. Більша частина фасолі і трошки картоплі, додати трохи підсмаженої цибулі. Дуже смачні вареники з тертої картоплі.
Навіщо?! Їжте на здоров'я та насолоджуйтесь життям! Чим менше ви будете зациклюватись на кілограма, тим швидше вони вас покинуть! Це мій досвід. Я повна все життя, ніколи цим не заморочуюсь і диво дивне! чогось схудла, хоча зовсім до цього не прагнула! Їм що хочу коли хочу і скільки хочу! Живіть в кайф!
Хімозу жують лидачі. В моїй сім'ї страви тільки домашнього приготування. В магазині для нас нічого їстивного немає. Проживаємо в місті від народження, землі немаємо.
І у нас готують таку страву, називають книглі. Крохмаль, що залишився після відстоювання соку, додають до картоплі. А до води, в якій варимо книглі, додають 1-2 столові ложки крохмалю з магазину. Дякую, що нагадали таку смачнустраву.
Чудова страва я сьогодні готувала . Моїй родині сподобались бульбяні пироги з сиром. Обов'язково приготую ще з грибами. Дякую вам велике дуже цікава і смачна страва.
Чому не пироги Їх так тут здавна називають.І ніхто не казав кнедлі ніколи.Так поляки кажуть.Це ж люди в різних регіонах по різному говорять. Моя бабуся була з1888 року,а мама 1922 і так казали і готували доволі часто.І я готую.Смачно,недорого та й звично.
Дай боже, Вам здоров'я! Дякую, що нагадали про цю нашу страву. Готувала моя бабуся і називала їх, мені здається, картопляниками. А смажена цибуля з шкварочками взагалі була до всього майже щодня, м'ясо було значно рідше.
Колись коштувала ці пироги,це надзвичайно смачно, тільки до сиру,ще додавали зелений кріп. Щиро дякую за цей рецепт! Ще чимось схожий цей рецепт на "Цепеліни",але їх готують з м'ясним фаршем...
Так, у нашій місцевості (Львівська обл) також готують такі пироги, але їх називають макогони. З відцідженого соку зливають рідину і крохмаль, що був на дні, додають до тіста. Начинка теж може бути різна, але в основному - це варена картопля з сиром.
Литовские цеппелины - простое народное блюдо со шкварками и луком, попробовала первый раз в каком-то литовском посёлке, посоветовал водитель автобуса, была в восторге
Свого часу навчалася з дівчатами з Коломийщини, і вони часто привозили,як вони називали їх,книглі. З віком,згадавши,хотіла приготувати,але не знала як.А завдяки вам ще й побачила.Дякую.
Слухайте, це просто якийсь кладязь українських рецептів. Дуже сподобалось. Спробуємо обовьязково. Дякую всім за рецепт та відео. Жіночка в вишиванці просто шикарная, дуже приємная👍😃💙💛🇺🇦Миру нам всім та ПЕРЕМОГИ над рашистами як найшвидше. 🙏🙏🙏
@@МаріяЯцура-я7ш Ў Беларусі гэта страва называецца клёцкі , толькі начынка мясны фарш і ў драннё не дабаўляюць пюрэ , трэба драннё добра выжыць ў марле , а ў выжатай вадзе збіраецца крахмал яго дадаць ў драннё і клёцкі тады не развалюцца пры варкі , паспрабуйце будзе смачна !
Моя баба , що жила на Івано-Франківщині дуже часто готувала такі терті пироги.на другий день розрізала їх половинками і підсмажувала в маслі - було ще смачніше.
Дуже дякую Вам і пані Оксані! Це одна з найулюбленіших моїх страв, яку готувала моя мама❤️ Я ходила цього року по Станіславові у всіх кафе і ресторанах пропонують тільки щось подібне з вареної бульби((. Всі лінуються докладати зусиль. Тому завдяки вам, тепер поїду до пані Оксани 💪 у Мізунь на таку смакоту👏
@@nashi.besahy це я так сказав, до слова. Уже не перший місяць слідкую за Вашим каналом і знаю, де ви буваєте. Навіть у моєму рідному Борщеві, що на півдні Тернопільщини, побували. А буряки з м'ясом готував сам, то смакота вийшла неабияка. Щиро дякую за працю та віртуально тисну руку, робите щось неймовірне!!!
І на Івано-Франківщині-в Богородчанськім районі готувала моя матуся таку страву- книґлі називаються.Дійсно, тоді картопля мала більше крохмалю, і дуже смачно.Всім хто спробує приготувати-СМАЧНОГО.А вам,молодь, величезне ДЯКУЮ
На Надвірнянщині це книдлі!Так готувала моя свекруха і мене навчила!Тай я рідко, але готую!Страва дуже смачна, хоч і трудомістка!Можна їсти їх і на другий і третій день припечені у сковорідці!Смакота!Знаю, скажуть, що калорійно, крохмальної!Згідна ,але їси ж не кожен день.Можна собі дозволити.Дякую, що нагадали!Успіхів Вам!
Готую ці варені пироги досить часто.Смакота надзвичайна.Правда,у нас вони називалися трохи інакше.Рецепт я перейняла від своєї бабці.І крохмаль я додаю той,що осідає на дні рідини від відцідженої сирої картоплі До води теж додаю трохи крохмалю.А все решта так, як показує господиня.Цей рецепт вартує уваги.Обов'язково приготуйте.Раджу.
Це супер смачна страва, яку я вперше спробувала у Вільнюсі, в них це національна страва і називається вона цепеліни! Була здивована що в нас теж роблять) це смакота, дякую за рецепт!
Очень приятного слышать настоящий украинский язык.. На ухо отличное понимание.. Спасибо,,, оксаночка. Привет вам с Запорожья. Мелитополь.. Мы готовим аналогичное,, но только картофельные сразы с начинками.. Продаются,, у нас в карчме,, либо кафе..поливаем так же сметана с жареным луком и выжарки. 👍😊❤️👏💯😘😀👍👍
С детства помню это блюдо, мама всегда готовила длинными зимними вечерами. Начинкой был фарш с луком . Такде делали зажарку. Картофель только сырой, тертый отжатый, добавлен крахмал и ложку крахмала заваривали в воде и осторожно бросали. Теперь это блюдо готовлю и я, но ничего не разваливается, все нормально. Не знаю, очень много хороших сортов.картофеля. Королева Анна, Скарб, Палац, Первоцвет. Всегда отменные-называем цепелины.
Моя баба з бойківщини таке готувала. Тільки без начинки. І без вареної картоплі, здається. На другий день підсмажені були ще смачніше. Довго не могла знайти цей рецепт. Дякую!
Дякую вам за це чудове відео. Такі вареники , нам в дитинстві готувала нам наша покійна бабця Єва. Вона теж із бойків, депортовані при советах. Ми ,в минулому діти, а зараз пенсіонери, не пам'ятали як робилися ці вареники, але залишилося в спогадах які вони смачні. Я Вам дуже вдячна за рецепт, завтра обов'язково зроблю. Дякую.
Люблю коли майстриня працює голими руками. Не судіт мене строго, але нерозуміюя моду на пластик Не прийміть за образу. Насправді мені сподобалася господиня, що готує такі пироги.
@@LalaSigal хоч і перед камерою, все одно готує для себе. І навіть, якщо в ресторані - чистота понад усе, а рукавички цього не гарантують ( ними теж можна мацати що завгодно).
@@ОльгаБалик-и3ш з рукамичками там ідея не лише в чистоті від зовнішнього бруду, але і в тому щоб шкірні виділення, наприклад піт, не потрапляли в їжу)
У нас давно була на Житомирщині така синя картопля. Нам її з Івано Франківщини колись дала на розвід мамина сестричка. Ми казали фіолетова. Крохмалю мала багато. І ще не боялася мокви.
Дякуємо всім ВАМ за підтримку!!! Особлива подяка патронам проєкту!
ДОПОМОГТИ РОЗВИТКУ ПРОЕКТУ:
Стати патроном www.patreon.com/besahy
Разова допомога Приватбанк: 4731185627438119
Також поширюйте і рекомендуйте відео. Це теж величезний вклад в розвиток цього проекту.
Давайте наповнювати і розвивати НАШІ БЕСАГИ разом ;)
Рецепт пирогів ми зняли в рамках експедиції “52 стилі життя в Карпатах: відродження традиційних культур праці”, який організувували в рамках великого міжнародного проєкту 52 Carpathian Lifestyle Experiences facebook.com/go52heritage
Пані Оксана готує стародавні бойківські страви, які вас може навчити готувати під час гостювання у її садибі...
Садиба Дарваїв кут goo.gl/maps/wtuMDVAaaQeRHbQn6
Оксана Клебан у фейсбук facebook.com/profile.php?id=100011209565199
Моя мама готувала такіж,але замість бринзи давала варену м'яту бульбу з домашнім сиром.Вони називалися ЙОКЛІ.Львівщина.
Я із Закарпаття. В нас готують давно ці трені пироги.в 1908 році родилася моя бабуся то її мама теж готувала . Так що ця страва давно у нас була а не тільки в ЛИТОВЦІВ. З ТАКОГО ТІСТА У НАС В ПІСТ ГОТУЮТЬ ПАЛЕНЯТА ТАКІ МАЛЕНЬКІ КРУЖАЛЬЦЯ ЯК ЗВАРЯТЬСЯ ТО ЗМІШУЮТЬ З ВІДВАРЕНОЮ КИСЛОЮ КАПУСТОЮ ДОДАЮТЬ ЗАЖАРЕНУ ЦИБУЛЬКУ ЧУТЬ ЧАСНИКУ І ПІСНА СТРАВА ГОТОВА.
Бульба- Білоруська
Картопля - Украінська
@@НадійнаУкраїнка діалекти, що вже відмінили? uk.m.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%83%D0%BB%D1%8C%D0%B1%D0%B0_(%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F)
Мої батьків робити так само, але... Картоплі вареної брали 1/3 частину від сирої, тертої картоплі. А сок котрий видушили з тертої картоплі відстоювали, зливали, а на дні залишався крохмал, то його додавали до тіста. Тому крохмалю вистачало і не додавали більше. А вареники, коли були кострубаті, то смачніші. Зажарка може бути сучасна: цибуля, морква, перець, і на рослинному маслі - оливковому, соняшниковому, кукурузному. З шкварками смачніші.
Щиро дякую господині та автору БЕСАГІВ!
І я вмію готувати такі пироги! Мізуньська бабуся навчила! І вона, і її сестри готували. Вони ще обов'язково укроп давали в начинку. І ще: аби пироги не розварювалися за невеликої кількості крохмалю, їх можна готувати на водяній бані. Смакота! Де би українець не жив, він завжди готує страви своїх пращурів!
Яки працьовиті наші люди, яку смакоту готовлять! Боже, бережи Україну! Миру усім та здоров'я. 🙏🙏🙏☀️🩵💛✨
Не перестаю захоплюватися Вами та радіти тому яка різноманітна та добра Українська кухня. ЯКІ Ж ВИ МОЛОДЦІ! Дай Вам Боже здоров'я. Нехай Богородиця родину Вашу оберігає. Слава Україні.
Як приємно слухати чисту українську мову! Дякую!
На Житомирщині подібні пироги роблять лише з сирої картоплі, обсмажують їх, а потім запікають в печі в сметані. Дуже люблю їх))
Дякуємо, що допомагаєте відродити традиційну кухню українську.
Я з Ів -франківська
Моя мама деколи і зараз готує. Смакота ! Ми називаємо книдлі. Я на даний час проживаю далеко від рідного міста, тому дякую ,що нагадали . Здоров'я і усіх благ усім.
To i je knedli !
Слюнями давлюся!!! Згадую цей смак!!! Боже! Як смачно!!!
Дуже дякую вашому каналу, що відроджуєте нашу українську традиційну кухню!❤❤❤💙💛
Привіт з Франції❤
Черговий кулінарний шедевр від наших українських предків! Дяка за колоритне відео, зрозумілу фірмову "бесагську" подачу! Чекаєм на наступні кулінарні автентичні смаколики.
Это блюдо литовской кухни, но распространилось на территорию Беларуси и Украины.
Щодо начинки тут є великий простір для фантазії . Які ж Ви МО-ЛОД-ЧА-ГИ гарну справу робите. Дуже Вам ДЯКУЮ.
Моя бабуся варить такі, називає їх книдлі.
Ох, яка смакота! ❤️
Хоча ми з Львівщини, та старі рецепти мало хто знає.
Кнедлех - слово на идиш…
😊
Ми теж називаємо книдлі. Франківськ
Наша кухня дивує все більше. За мову окреме дякую.
Дуже все гарно.Дякую за нашу рідну мову.
Привет из Николаева.Лайк вам,обов'язково зроблю.
Щиро дякую Вам! Я народилась на Львівщині район де живуть Бойки і ця страва мого дитинства , дуже прємні спогади ,обовязково приготую . Здоровья Вам 💛💛💛💛💛💙💙💙💙💙💥💥💥
Пані Оюбо а як називалася ваша сирава напишіть я теж із Львівдини і моя бабцся називала книдлі!!
Я із Стрийщини,і у нас кажуть терті пироги.А щоб сира бульба не темніла,то додати 2-3 ложки сметани,і пироги будуть біленькі.🤩
@@ГалинаДовга-й9э дякую
ЄВАНГЕЛІЯ, ХАЙ БОГ БЛАГОСЛОВИТЬ ДУЖЕ РЯСНО З НЕБА І ЗЕМЛІ МИРОМ І ВСІМ ДОБРИМ РАНКОМ Й ДІТЕЙ ТА МОЛОДІ СЕРЦЯ БАЖАЮ ВАМ ЩАСТТЯ ВІД ГОСПОДА БОГА І ЗДОРОВЛЯ НАШОГО ІСУСА ХРИСТА І ЧИТАЙ ЄВАНГЛІЮ ПОКАЯННЯ НАВЕРНЕННЯ РОКУ ПЛАН ЗАХОДІВ !!!...
Дякую Вам за відео.Дуже приємно чути таку гарну українську мову.Мені,напів росіянці ,напів татарці як єлей на моє серце.Одразу ж підписалась.
Какими мудрыми и умелыми раньше были люди!!!Спасибо за интересное ,полезное и вкусное видео!Ведущему тоже спасибо за подробную и интересную подачу рецепта и всего видео!!!Отдельное спасибо женщине,сумевшей сохранить старинные ,полезные ,вкусные и здоровые рецепты!!!
ТеткеОксане респект ✌️👍👍👍💯🏆
Оце так пироги! Я й не знав що в нас таке готують. Думав лише литовці мають ципеліни, але виходить що й ми таке маємо :) Дуже дякую за цікаве відео!
Дякуємо!
Готують- канони
Такі пироги робила моя мама, начинку робила з картоплі,як на звичайні пироги,а зажарку робила цибуля,шкварки і дом.сметана все разом.Смак незабутній,ну і звичайно я Бойківчанка
Мы в Литве больше любим цеппелины с мясом :) Хотя и с творогом делают.
А я роблю начинку з вареної фасолі і картоплі.
Більша частина фасолі і трошки картоплі, додати трохи підсмаженої цибулі.
Дуже смачні вареники з тертої картоплі.
Хлопці! Мені треба схуднути, а я дивлюсь цю смакоту! І ще насолоджуюсь МОВОЮ!
От просмотра смакотыВы точно не поправитесь.Так что смотрите с удовольствием!))
@@ТетянаАкімова-п9д але ж хочеться покуштувати! Це проблема!
@@tetyanakatysheva9409 , действуйте по-студенчески: нельзя- значит нельзя, но чуточку можно😁
Нашо вам та дієта , не псуйте фігуру
Навіщо?! Їжте на здоров'я та насолоджуйтесь життям! Чим менше ви будете зациклюватись на кілограма, тим швидше вони вас покинуть! Це мій досвід. Я повна все життя, ніколи цим не заморочуюсь і диво дивне! чогось схудла, хоча зовсім до цього не прагнула! Їм що хочу коли хочу і скільки хочу! Живіть в кайф!
Дуже люблю такі страви. Колись в Литві такі куштувала. Там їх називають ципелини. Дякую за смачний і цікавий контент.
Да,мы в Литве готовим такие цеппелины с мясом или творогом
А у гуцулів ця страва називається книдлі!😉
Дякую дуже цікаво 👍🇺🇦🙏🌻🌞 Слава Україні та нашим героям які нас захищають перемога буде за нами 💐❤️
Я чуть слюной не подавилась. Вот раньше реально вкусная еда была,сейчас одну химозу жуют. Я точно приготовлю,спасибо за рецепт🤗
Хімозу жують лидачі. В моїй сім'ї страви тільки домашнього приготування. В магазині для нас нічого їстивного немає. Проживаємо в місті від народження, землі немаємо.
І у нас готують таку страву, називають книглі. Крохмаль, що залишився після відстоювання соку, додають до картоплі. А до води, в якій варимо книглі, додають 1-2 столові ложки крохмалю з магазину. Дякую, що нагадали таку смачнустраву.
У нас книдлі
@@ЛюбовВинничук-т5п точно,і так само готують,ще й крохмаль промивають,щоб книдлі були світліші
@@ОльгаГапатин ji!
Ципеліни з мясом
@@СтефаніяЯременко в Україні в бойків- книдлі
Дякую за Вашу працю. Обов'язково приготую своїй родині. Хорошу і варту справу робите.
Точно буду таке готувати. Виглядає дуже смачно.
Какая молодец 👏🏻 дай бог ей здоровья. И спасибо за сохранённые старинные рецепты.
Чудова страва я сьогодні готувала . Моїй родині сподобались бульбяні пироги з сиром. Обов'язково приготую ще з грибами. Дякую вам велике дуже цікава і смачна страва.
Чудесно ❤️ дякуємо за відгук 👍👍 раді, що сподобалось 😊
То не пироги,а Книдлі!!! Найсмачніші в світі Книдлі з шкварками ,смаженою цибулькою политі домашньою сметаною!!! За відео окрема подяка👌👍
Бульбяні пироги, книдлі, нудлі, зрази, цепеліни - це все, так схоже!
@@acquario1298 Зразы жареные или запеченые, хотя похоже
@@amina.v2965 Сегодня я запекла в духовке то, что должно быть варёным. Не вкусно получилось!
@@acquario1298
До запеченої, додайте трохи домашньої сметани, або масло і піджарте на сковороді.
Смачного ☺️😊
Чому не пироги Їх так тут здавна називають.І ніхто не казав кнедлі ніколи.Так поляки кажуть.Це ж люди в різних регіонах по різному говорять. Моя бабуся була з1888 року,а мама 1922 і так казали і готували доволі часто.І я готую.Смачно,недорого та й звично.
Прекрасная женщина и хозяйка !
Спасибо за рецепт )
Дай боже, Вам здоров'я! Дякую, що нагадали про цю нашу страву. Готувала моя бабуся і називала їх, мені здається, картопляниками. А смажена цибуля з шкварочками взагалі була до всього майже щодня, м'ясо було значно рідше.
Колись коштувала ці пироги,це надзвичайно смачно, тільки до сиру,ще додавали зелений кріп. Щиро дякую за цей рецепт! Ще чимось схожий цей рецепт на "Цепеліни",але їх готують з м'ясним фаршем...
Дякую!
Дуже файно дякую за рецепт, який сподобався.
Яка гарна господиня 😍😍😍 Хай живе довго і багато 🤗 Вашому каналу багато мільйонів підписників, дякую за відео 🔥🔥🔥👏👏👏👏
Польські пизи.... майже та сама рецептурв
Так, у нашій місцевості (Львівська обл) також готують такі пироги, але їх називають макогони. З відцідженого соку зливають рідину і крохмаль, що був на дні, додають до тіста. Начинка теж може бути різна, але в основному - це варена картопля з сиром.
Дуже дякую за рецепт бульбяних пирогів, ви молодці ці рецепти це наша історія, ще раз дякую.
Класс, большое спасибо. Первый раз в жизни вижу такое и мне уже хочется налепить.
Сделайте с фаршем,очень вкусно
В Чехії це національне блюдо кнедлики
Дуже смачно, раджу. Я робила з грибочками.
Моя мамулічка такі готувала.Я їх в дитинстві дуже любила.А називала їх книглі, рецепт призабувся.Дякую, що нагадали.👍
Литовские цеппелины - простое народное блюдо со шкварками и луком, попробовала первый раз в каком-то литовском посёлке, посоветовал водитель автобуса, была в восторге
Дуже люблю цю страву,в нас називають лелеки,тому що кінцї роблять витягнуті і загострені,типу рогалика.Обожнюю лелеки.😙
Народ Украины ! Желаю вам мира !
Дякуємо !❤
Дякуємо, навзаєм...
дякую. після повної нашої Перемоги буде мир
Це божественно!!!! Обов‘язково спробую! Дякую вам! ❤️
Х
Дякую вам, рецепт приготування страви, супер!👍👍👍
Свого часу навчалася з дівчатами з Коломийщини, і вони часто привозили,як вони називали їх,книглі. З віком,згадавши,хотіла приготувати,але не знала як.А завдяки вам ще й побачила.Дякую.
Вірно пишете книдлі!!
@@ЛідіяМисак-э9з Напевно ви хотіли написати вірно ПИШЕТЬСЯ. Незнаю як правильно,але вони їх називали книглі.
Яка гарна мова! Дякую за канал! Готую так вже здавна, загортаю в середину курку :) :).
Пригощали такими в Гуті, а називали їх цепелинами. Дякую за відео! Карпати заворожують, як завжди
Як завжди смачно іі талановито! Дякую за кулінарну казку! Удачі Вам і процвітання!
Дякуємо 😊
Наші Бесаги найцікавіший канал!!!👍💙💛Дякую💞
Дякуємо приємно 😊
Слухайте, це просто якийсь кладязь українських рецептів. Дуже сподобалось. Спробуємо обовьязково. Дякую всім за рецепт та відео. Жіночка в вишиванці просто шикарная, дуже приємная👍😃💙💛🇺🇦Миру нам всім та ПЕРЕМОГИ над рашистами як найшвидше. 🙏🙏🙏
Дякую, спробую приготувати! Чудові , корисні відео, щиро вдячна за таку потрібну працю!
В нас називають бульбовники,дуже смачні із квасолею товченою і зажарено цибулею на шкварочках.
Добре що тільки що пообідав,тому дивився спокійно.:-)
А ви звідки ?
@@nashi.besahy Волинь
В нас їх називають крумбери але в начинку ми даємо варену картоплю з сиром
@@МаріяЯцура-я7ш а ви звідки ?
@@МаріяЯцура-я7ш Ў Беларусі гэта страва называецца клёцкі , толькі начынка мясны фарш і ў драннё не дабаўляюць пюрэ , трэба драннё добра выжыць ў марле , а ў выжатай вадзе збіраецца крахмал яго дадаць ў драннё і клёцкі тады не развалюцца пры варкі , паспрабуйце будзе смачна !
Такі прості продукти,а смакота надзвичайна! Велика вдячність
Дякуємо
Я из Беларуси.
У нас такое блюдо называют или
ципелины или калдуны.
Очень вкусно!! Минск
Дякую. За все.дуже смачно. Молодець
Як апетитно! Я готувала такі смаколики із свинним фаршем. І ситно, і смачно!
Це просто неймовірна смакота 😊❤️ їв би і їв
Вау ,яка смакота ,завтра буду робити ,вперше такий рецепт бачу ,дуже дуже вдячна !!!!
Смакота! Треба обов'язково попробувати приготувати! Дякую за рецепт!👍
Моя баба , що жила на Івано-Франківщині дуже часто готувала такі терті пироги.на другий день розрізала їх половинками і підсмажувала в маслі - було ще смачніше.
Дуже дякую Вам і пані Оксані! Це одна з найулюбленіших моїх страв, яку готувала моя мама❤️ Я ходила цього року по Станіславові у всіх кафе і ресторанах пропонують тільки щось подібне з вареної бульби((. Всі лінуються докладати зусиль. Тому завдяки вам, тепер поїду до пані Оксани 💪 у Мізунь на таку смакоту👏
Зготували за вашим рецептом, це щось неймовірне!
Молодці 💪💪 раді, що сподобалось 😊
Дякую за цікавий і смачний рецепт .Обов'язково спробую приготувати.💞
І де ви лише знаходите такі шедеври!!! 👍👍👍
Україна багата на такі шедеври 💛💙 але це була експедиція #go52 село Старий Мізунь (в описі є лінки)
@@nashi.besahy це я так сказав, до слова. Уже не перший місяць слідкую за Вашим каналом і знаю, де ви буваєте. Навіть у моєму рідному Борщеві, що на півдні Тернопільщини, побували. А буряки з м'ясом готував сам, то смакота вийшла неабияка. Щиро дякую за працю та віртуально тисну руку, робите щось неймовірне!!!
@@able8206 щиро дякуємо 😊❤️
Колись готовив мій батько такі, але я ніколи не знала,як це готується.
Дякую вам. Обовьязково приготую .
Всего найкращого вам і всій нашій Україні❤❤❤
👀😋 Оце я розумію смакота. Вперше таку страву бачу, обовязково спробую. Наша рідна кухня може нас дивувати💙💛
І на Івано-Франківщині-в Богородчанськім районі готувала моя матуся таку страву- книґлі називаються.Дійсно, тоді картопля мала більше крохмалю, і дуже смачно.Всім хто спробує приготувати-СМАЧНОГО.А вам,молодь, величезне ДЯКУЮ
Смакота неймовірна, нагадує дитинство..мама часто готувала з начинкою з сиру, потім також їли з шкварками і сметаною.
Дякую за відео!
Я из Беларуси, из Бреста. У нас такое блюдо называется " колдуны", а ещё делаю круглые и небольшие - это клёцки. Тоже очень вкусно. Классное видео:)
А як Ви розумієте українську мову?
@@alkharchenko9884 Українська і Білоруська мови схожі.
а мы их жарим и начинка мясо! спасибо за видио!
Сподіваюсь, що вам то поперек горла стане і що хату вашу блискавка спалить. З вітаннями вас з Києва, блядоруси
З шкварками я можу й цвики їсти...жарені)
😂😂🔥🔥
Що таке цвики?
@@ЗрказНеба Гвозді,цв'яхи,цвики,цівахи-одне те й саме)
@@ЗрказНеба" цвики" це по гуцульськи цвяхи
Дякую за чудовий рецепт! Спробую обов'язково
*В Литві то називають ЦЕПЕЛІНИ* Не робила, не знаю смаку, але мабуть*
*Смачно*. Дякую вам за відео. Ви та Пані Іннуся молодці великі*.
На Надвірнянщині це книдлі!Так готувала моя свекруха і мене навчила!Тай я рідко, але готую!Страва дуже смачна, хоч і трудомістка!Можна їсти їх і на другий і третій день припечені у сковорідці!Смакота!Знаю, скажуть, що калорійно, крохмальної!Згідна ,але їси ж не кожен день.Можна собі дозволити.Дякую, що нагадали!Успіхів Вам!
Готую ці варені пироги досить часто.Смакота надзвичайна.Правда,у нас вони називалися трохи інакше.Рецепт я перейняла від своєї бабці.І крохмаль я додаю той,що осідає на дні рідини від відцідженої сирої картоплі До води теж додаю трохи крохмалю.А все решта так, як показує господиня.Цей рецепт вартує уваги.Обов'язково приготуйте.Раджу.
Щойно приготувала!
Дякую.
Дивовижно смачно!
Трохи додала свого в рецепт, я є жінка 😉
Файно 👍❤️❤️ молодчинка 👍
ваш канал то просто щось неймовірне!
Дуже частенько ця страва (ще називається "пироги терті") на столі в моій хаті
А в якому регіоні ваша хата?
@@nashi.besahy Бойківщина☺️
@@nashi.besahy вірно. це терті пироги
Я так драники картопляні роблю, із кисломолочним сиром, печінкою і т. д., дуже смачно, а як ще постоять у духовці із зажаркою то взагалі бомба
Це супер смачна страва, яку я вперше спробувала у Вільнюсі, в них це національна страва і називається вона цепеліни! Була здивована що в нас теж роблять) це смакота, дякую за рецепт!
Колись смакувала таку страву на Чернiгiвщинi. Це божественно! Дякую, Панi, що нагадали.
Дуже сподобалося , хотілосяб все попробувати і навіть самому приготовити. Господині дякую.
Благодарю за рецепт! Обязательно приготовлю)
Вперше побачив таке в польському фільмі "Знахарь" ще думав чому це в поляків така картопля здоровенна)
Очень приятного слышать настоящий украинский язык.. На ухо отличное понимание.. Спасибо,,, оксаночка. Привет вам с Запорожья. Мелитополь.. Мы готовим аналогичное,, но только картофельные сразы с начинками.. Продаются,, у нас в карчме,, либо кафе..поливаем так же сметана с жареным луком и выжарки. 👍😊❤️👏💯😘😀👍👍
Також смачно!
С детства помню это блюдо, мама всегда готовила длинными зимними вечерами. Начинкой был фарш с луком . Такде делали зажарку. Картофель только сырой, тертый отжатый, добавлен крахмал и ложку крахмала заваривали в воде и осторожно бросали. Теперь это блюдо готовлю и я, но ничего не разваливается, все нормально. Не знаю, очень много хороших сортов.картофеля. Королева Анна, Скарб, Палац, Первоцвет. Всегда отменные-называем цепелины.
Это клецки. А тут ,,пироги,, (цеппелины) делают из двух видов картошки. Вкус другой.
моя бабуся цю страву називала Пацюки бо в неї були дуже великі і смачні. дякую за чудовий рецепт.
У нас готовят,как ципилины,но с мясом. Очень вкусно. Спасибо,что напомнили.
Готуємо вдома такі ж, дуже всі полюбляють. Це справді смакота!!!
Дякую за цікаве відео.Заінтригували цією смакотою, обов'язково приготую за Вашим рецептом.Я з Харкова.
Дякую , яка смакота !!!
Дякую !!!
Привет с Харькова! Рецепт огонь, тоже сегодня приготовили только с мясной подливой)
готували по цьому рецепту чи у вас свій в запасі? ))
Дякуємо!
@@nashi.besahy по этому рецепту))
Моя баба з бойківщини таке готувала. Тільки без начинки. І без вареної картоплі, здається. На другий день підсмажені були ще смачніше. Довго не могла знайти цей рецепт. Дякую!
Дякую за таку смакоту я вже давно в росии и забула и так дуже до души ваши видео дай Бог вам здоровья на многая лита
Дякую вам за це чудове відео. Такі вареники , нам в дитинстві готувала нам наша покійна бабця Єва. Вона теж із бойків, депортовані при советах. Ми ,в минулому діти, а зараз пенсіонери, не пам'ятали як робилися ці вареники, але залишилося в спогадах які вони смачні. Я Вам дуже вдячна за рецепт, завтра обов'язково зроблю. Дякую.
Великі, як цепеліни....❤ Дякую.
Люблю коли майстриня працює голими руками. Не судіт мене строго, але нерозуміюя моду на пластик
Не прийміть за образу. Насправді мені сподобалася господиня, що готує такі пироги.
Чисті руки, то найперший і найліпший інструмент кухаря і нічого вимахуватися тими рукавичками.
Я думаю , что это перед съёмкой,а так голыми руками.
@@LalaSigal хоч і перед камерою, все одно готує для себе. І навіть, якщо в ресторані - чистота понад усе, а рукавички цього не гарантують ( ними теж можна мацати що завгодно).
@@ОльгаБалик-и3ш з рукамичками там ідея не лише в чистоті від зовнішнього бруду, але і в тому щоб шкірні виділення, наприклад піт, не потрапляли в їжу)
Господиня є медик за фахом, вона знає, як потрібно робити
Дякую Вам за чудовий рецепт!
У нас давно була на Житомирщині така синя картопля. Нам її з
Івано Франківщини колись дала на розвід мамина сестричка.
Ми казали фіолетова. Крохмалю мала багато. І ще не боялася мокви.