Tomasz, slime to nie jest mleczko. Jego forma jest jak wymioty, po wykryciu dziury w dętce tworzą się nitki, które zatykają dziurę. Ja kupiłem 237 ml, to zestaw na dwa dwie dętki, co więcej jest nawet miarka na środku butelki, aby nie zaaplikować za dużo. Sprawdz na YT, jest pełno o nim filmików :)
Ostatnio budowałem sobie rower 29er do wszystkiego:D budżet był ograniczony do 8 tys sporo pochłonęła rama i amortyzator. na koła pozostało około 1200zł Zacznę od wymagań jakie miały spełniać; 1. Musiały posiadać mocne obręcze , mieć 32 szprychy 2. Gotowe do "zamleczenia" 3. (rower będzie używany często w trudnym terenie) wymiana szprychy i nypla bez konieczności zdejmowania opony!!?? 4. Piasty na sztywne osie 12x142 i QR15 5. Opony stosunkowo lekkie z agresywnym bieżnikiem Jako że na co dzień pracuję w serwisie rowerowym miałem jakieś tam rabaty co pomogło mi poskładać koła takie jak chciałem :) zacznę od podpunktu trzeciego bo może jest to zagadkowe ale jak na pewno większość wie obręcze ze stajni np Mavick-a z oznaczeniem UST właśnie tak są robione nypel do obręczy jest mocowany za pomocą wkręcanego gniazdka nie ma możliwości dojść do nypla od wewnątrz. W poprzednich projektach często wykorzystywałem Obręcze mavicka i nadal marka trzyma poziom :) Obręcze w rowerze DH znajomego Mavick EX 823 spisują się doskonale ale mają swoje minusy niestety nie sprawdzałem czy owy problem był po stronie obręczy czy opony przystosowanej pod UST i trzeba było uszczelnić wszystko mlekiem dlatego w moim rowerze postanowiłem nie bawić się w opony UST ponieważ niestety można sie rozczarować a jak wspomniał Jan taka opona zawsze jest sporo cięższa. Padło na odpowiedniki EX823 czyli Mavick EN821 29er 2017r. Piasty niestety z normalnym bębenkiem Deore XT opony Continental Trail King 29er 2,4 złapane wszystko szprychami mach1 pro i zalane mlekiem Continental REVO co wyszło ? Koła które są naprawdę bardzo sztywne i mocne (już przetestowane) dodatkowo trail king pozwala wspinać się po naprawdę nie korzystnym terenie podczas wypraw gdzieś dalej od domu rower wożę na aucie gdzie mam sporo gratów wymiana szprychy w przednim kole (jakiś patyk zabójca) trwała około 10 min :D bez zdejmowania koła z roweru! Naprawdę polecam takie rozwiązanie jeśli ktoś buduje koła od podstaw warto przemyśleć temat obręczy typu UST plus normalne opony TR :)
Cześć Mam pytanie techniczne. Na jesieni wymieniłem w jednym z serwisów opony na tubless continental. W domu rower zimuje na takim wieszaki na ścianie. Zawieszony jest poprzez włożenie przedniego koła w taką obręcz. Przez zimę zeszło z kół całkowicie powietrze. Koło tylne dało się napompować. Natomiast z przedniego po napompowaniu po około 5 minutach schodzi całkowicie powietrze. Czy to oznacza, ze opona się rozszczelniła? Czy zalanie jej mlekiem uszczelni oponę? Czy trzeba najpierw oponę napompować pod ciśnieniem i dopiero potem dopiero zalać oponę ? Pozdrawiam
Ja bym prosił o poradę jaki rower kupić w granicach 8000 do startu w maratonach mtb. Nie dawno zacząłem przygodę z wyścigami i na przełomie roku chciałbym kupić porządny rower. Interesuje mnie rama karbon, koła 29 i najlepszy możliwy osprzęt, aha i jeszcze dwa blaty z przodu. Pozdrawiam
Zależy jak mamy uszczelnione koło. Tak czy siak, w najgorszym razie to nowa taśma, nie są to milionowe koszty...chociaż oczywiście na zwykłej dętce byłoby taniej. W razie chwilowej potrzeby turbo - oszczędności możemy założyć dętkę, albo dojeździć bez jednej szprychy:)
ua-cam.com/video/EtmatxJG_zg/v-deo.html fajny patent, sprawdzałem i działa. Nie potrzeba kupować nowej pompki stacjonarnej. Materiał jak zawsze treściwy i fachowy. Pozdrawiam
miałem taka sytuacje że zeszło mi powietrze w oponie bezdętkowej, ( ale nie całkowicie)po spuszczeniu całego powietrza przechylam oponę by zajrzeć do środka a tam prawie nie ma mleczka i moje PYTANIE takie czy powinienem przeczyścić koło w środku by wlać mleko? czy mogę bezpośrednio wlać mleczko bez czyszczenia i czy mleczko musi być takie same?
Generalnie lepiej byłoby wyczyścić, ale w sytuacji awaryjnej można wlać dowolne mleczko i przy założeniu, że nie ma dużych uszkodzeń i nie jest np. nierówno zabrudzony poklejonym mleczkiem rant nowe mleczko powinno zadziałać. Oczywiście płynną resztę starego mleczka wylać.
A czy w systemie bezdętkowym musi znajdować się mleko, i czy może go nie być gdy opona jest napompowana? a jeśli opona jest napompowana to może uchodzić powietrze bez mleka?
A czy jak rower z kołami z mleczkiem postoi nieużywany np miesiąc to czy ten system nadal działa? czy mleko się gdzieś nie sklei albo opona nie rozszczelnienia? Może głupie pytanie ale to do tej pory jakoś blokuje mnie przed przejściem na tubeless.
Oczywiscie że mleczko ma jakiś okres działania w oponie - zazwyczaj pare miesięcy. Wszystko zależy od producenta tegoż mleka, temperatury w jakiej jeżdzimy czy przechowujemy rower. Opona nie jest w 100 % szczelna. Po pewnym czasie płyn zasycha w oponie I trzeba go wymienić na nowy. W tej chwili używam podobno najlepszy uszczelniacz na świecie firmy Orange Seal w wersji Endurance. Wolno wysycha w oponie co oznacza rzadsze wymiany oraz radzi sobie dobrze z większymi dziurami czy przecięciami. Polecany jest przez dobrych mechaników, a na świecie zbiera bardzo dobre recenzje. Polecam.
Oczywiście, że będzie, bo gwarancja jako taka nie obejmuje elementów eksploatacyjnych. Oponę można przeciąć na kamieniu pierwszego dnia jazdy, a klocki hamulcowe zajechać w miesiąc jeśli ktoś ma talent i gwarancja nie ma tu nic do rzeczy.
W oponie też jest wysokie ciśnienie. Mleczko nie zasycha w oponie bo powietrze w niej nasyca się wodą czy jakąś tam inną lotną substancją zawartą w mleczku. Tzn część mleczka zasycha ale po nasyceniu się powietrza w oponie - przestaje. Tak samo jak pranie słabo schnie kiedy jest mokra pogoda. Powietrze zawiera już dużo wilgoci i ciężko jest mu przyjąć jej więcej.
Zamiast tego mleka które może jest dobre do ścigania sie dla amatora polecam normalną detkę nie żadna odchudzaną i do tego opony z solidną wkładką antyprzebiciową taki zestaw zapewnił mi możliwość zapomnienia o tym co to jest łapanie kapci. I to dużo niższym kosztem niż te całe obręcze i opone tubeless ready itp.
Sebastian Pelka Tak zgadza sie ten system z mlekiem jest dla ludzi którzy cenią sobie niską wagę kół czyli dobre przyspieszenie oraz możliwość przejechania większej ilości kilometrów. Piszę tu o mniejszej wadze rotującej. W dawnych czasach używałem dętek z płynem Slime. Byłem w sumie z tego zadowolony ale waga tego systemu zniechęciła mnie do niego. Pozdrawiam
Jest trudniej przebić na mleku, bo praktycznie odpada jeden z najpopularniejszych sposobów na przebicie dętki, czyli popularny "snejk" - dobicie dętki do obręczy przy zbyt niskim ciśnieniu.
nie bardzo rozumiem to NIŻSZE CIŚNIENIE... w zwykłym starym MTB miałem ciśnienie sugerowane rzędu 40 PSI, w Roamie 0 mam 55-70 PSI na oponie jako sugerowane. MNIEJSZE?
Prawda, może być wlewane. Ale prawdą też jest to, że mleczko się nie rozpryskuje, ciśnieniem się wali żeby opona siadła na rancie, żeby możliwie się ułożyła i docisnęła stopką do rantu.
No dobra nie mądrkuje już. :)))). Kanał super spoko. Dużo się dowiedziałem. Tylko czemu prowadzący (Pozdro) patrzy się w ekran kamery a nie w obiektyw. ????
ciekawe jak zadziala pianka samochodowa do opon przebity skuter jeździ napompowany drugi rok i działa za 17zł pompuje koło auta na 2bary to powinno wystarczyć na 4 koła rowerowe tylko nie ściągałem jeszcze takiej opony detki nie wiem jak się to zachowuje podczas wymiany
W jakichś super tanich kołach warto wypróbować, ale obawiam się, że późniejsze czyszczenie opony lub dętki może być kłopotliwe. Na pewno nie ryzykowałbym w jakichś wypasionych kołach, bo może być różnie, ale na próbę w jakimś miejskim rowerze - czemu nie. Jest tez jeszcze jedna kwestia - kontrola ciśnienia, obawiam się, że te zestawy naprawcze do samochodów sa przystosowane do uzyskiwania ciśnienia ok 2bar w dużo większej objętościowo gumie, więc trzeba uważać, żeby to nie rozerwało opony rowerowej - na pewno nie ładować do końca!
Dobrerowery.pl dodał bym coś na temat dętek lateksowych mam takie w szosie fajna sprawa jeśli chodzi o wagę ale trzeba często pompowac ciekaw jestem czy mleczko mogło by pomóc uszczelnić taki wynalazek :)
niby tak i mnie na początku też to dziwiło, ale świat idzie do przodu i coś co kiedyś było nie halo, teraz często jest powszechne, nie tylko w ubraniach, ale też w słownictwie, czy jak ostatnio widzę w sposobach rekrutacji zawodowej. Młodzież nie ma już takich oporów co nasi rodzice/babcie itd. Patrząc z perspektywy to starsze pokolenia żyły w całej masie konwenansów, niepisanych zasad, które teraz młodzi kwestionują, bo czemu nie? dopóki nie krzywdzi tym nikogo, nie paraduje z gołymi 4 literami, nie nawołuje do przemocy to w czym problem? ;) zauważ, że lada moment 30latkowie, a wiec ludzie z całkiem sporym doświadczeniem i ogromna część społeczeństwa to będą ludzie wychowani już w dobie internetu, nie pamiętający bardzo czasów sprzed boomu cyfrowego.. ja też jestem jeszcze tej starszej daty, ale jestem ok z tym, że kształtowanie świata jest niejednokrotnie w rękach młodych.. no ale to temat na całkiem długą dyskusję :)
Łapa w górę za promocję NS'a. Świetne rowery. :)
Dzięki wielkie za wyjaśnienia
Świetne rowery, świetna firma, polska oczywiście ;)
zostawiam suba i lajka
Naprawdę warto zalać dętki czy to szosa lub mtb, nie raz mnie to uratowało. Ja używam zielonego Slime i daje radę.
bartekzz1 ile wlewas mleczka do jednej detki ?
Tomasz, slime to nie jest mleczko. Jego forma jest jak wymioty, po wykryciu dziury w dętce tworzą się nitki, które zatykają dziurę. Ja kupiłem 237 ml, to zestaw na dwa dwie dętki, co więcej jest nawet miarka na środku butelki, aby nie zaaplikować za dużo. Sprawdz na YT, jest pełno o nim filmików :)
bartekzz1 super dzieki
a co ile zalewac koło? mleczkiem.
Sıemka fajny poradnik !
A to mleczko pozniej na feldze zostaje i trzeba jakos felge czyscic ?
Ostatnio budowałem sobie rower 29er do wszystkiego:D budżet był ograniczony do 8 tys sporo pochłonęła rama i amortyzator.
na koła pozostało około 1200zł Zacznę od wymagań jakie miały spełniać;
1. Musiały posiadać mocne obręcze , mieć 32 szprychy
2. Gotowe do "zamleczenia"
3. (rower będzie używany często w trudnym terenie) wymiana szprychy i nypla bez konieczności zdejmowania opony!!??
4. Piasty na sztywne osie 12x142 i QR15
5. Opony stosunkowo lekkie z agresywnym bieżnikiem
Jako że na co dzień pracuję w serwisie rowerowym miałem jakieś tam rabaty co pomogło mi poskładać koła takie jak chciałem :)
zacznę od podpunktu trzeciego bo może jest to zagadkowe ale jak na pewno większość wie obręcze ze stajni np Mavick-a z oznaczeniem UST właśnie tak są robione nypel do obręczy jest mocowany za pomocą wkręcanego gniazdka nie ma możliwości dojść do nypla od wewnątrz. W poprzednich projektach często wykorzystywałem Obręcze mavicka i nadal marka trzyma poziom :) Obręcze w rowerze DH znajomego Mavick EX 823 spisują się doskonale ale mają swoje minusy niestety nie sprawdzałem czy owy problem był po stronie obręczy czy opony przystosowanej pod UST i trzeba było uszczelnić wszystko mlekiem dlatego w moim rowerze postanowiłem nie bawić się w opony UST ponieważ niestety można sie rozczarować a jak wspomniał Jan taka opona zawsze jest sporo cięższa. Padło na odpowiedniki EX823 czyli Mavick EN821 29er 2017r. Piasty niestety z normalnym bębenkiem Deore XT opony Continental Trail King 29er 2,4 złapane wszystko szprychami mach1 pro i zalane mlekiem Continental REVO co wyszło ? Koła które są naprawdę bardzo sztywne i mocne (już przetestowane) dodatkowo trail king pozwala wspinać się po naprawdę nie korzystnym terenie podczas wypraw gdzieś dalej od domu rower wożę na aucie gdzie mam sporo gratów wymiana szprychy w przednim kole (jakiś patyk zabójca) trwała około 10 min :D bez zdejmowania koła z roweru! Naprawdę polecam takie rozwiązanie jeśli ktoś buduje koła od podstaw warto przemyśleć temat obręczy typu UST plus normalne opony TR :)
Cześć
Mam pytanie techniczne.
Na jesieni wymieniłem w jednym z serwisów opony na tubless continental. W domu rower zimuje na takim wieszaki na ścianie. Zawieszony jest poprzez włożenie przedniego koła w taką obręcz. Przez zimę zeszło z kół całkowicie powietrze. Koło tylne dało się napompować. Natomiast z przedniego po napompowaniu po około 5 minutach schodzi całkowicie powietrze. Czy to oznacza, ze opona się rozszczelniła? Czy zalanie jej mlekiem uszczelni oponę? Czy trzeba najpierw oponę napompować pod ciśnieniem i dopiero potem dopiero zalać oponę ? Pozdrawiam
Ja bym prosił o poradę jaki rower kupić w granicach 8000 do startu w maratonach mtb. Nie dawno zacząłem przygodę z wyścigami i na przełomie roku chciałbym kupić porządny rower. Interesuje mnie rama karbon, koła 29 i najlepszy możliwy osprzęt, aha i jeszcze dwa blaty z przodu. Pozdrawiam
Widzę że NS Bike dalej stoi na półce, słabo schodzi? :)
Mam pytanie czy będzie to działąć na rowerach typu bmx i dirt????
Kwestia teraz pęknięcia szprychy albo samego nypla - trochę zabawy będzie z demontażem i ponownym uszczelnianiem systemu, czyż nie?
Zależy jak mamy uszczelnione koło. Tak czy siak, w najgorszym razie to nowa taśma, nie są to milionowe koszty...chociaż oczywiście na zwykłej dętce byłoby taniej. W razie chwilowej potrzeby turbo - oszczędności możemy założyć dętkę, albo dojeździć bez jednej szprychy:)
obręcz typu UST i po problemie :) nie trzeba ściągać opony. Powodzonka gustav w wyprawie dookoła Polski.
Testujesz specialized ???
dzień dobry dopiero zaczynan przygode z rowerem szosowym czy doradzili byście mi który rower dla młodziczki będzie dobry to ważne dla mnie
Hej, wszystko zależy jaki wzrost, jaka waga:) Na szczęście jest coraz więcej damskich rowerów w dość małych rozmiarach więc jest z czego wybierać.
ua-cam.com/video/EtmatxJG_zg/v-deo.html fajny patent, sprawdzałem i działa. Nie potrzeba kupować nowej pompki stacjonarnej. Materiał jak zawsze treściwy i fachowy. Pozdrawiam
miałem taka sytuacje że zeszło mi powietrze w oponie bezdętkowej, ( ale nie całkowicie)po spuszczeniu całego powietrza przechylam oponę by zajrzeć do środka a tam prawie nie ma mleczka i moje PYTANIE takie czy powinienem przeczyścić koło w środku by wlać mleko? czy mogę bezpośrednio wlać mleczko bez czyszczenia i czy mleczko musi być takie same?
Generalnie lepiej byłoby wyczyścić, ale w sytuacji awaryjnej można wlać dowolne mleczko i przy założeniu, że nie ma dużych uszkodzeń i nie jest np. nierówno zabrudzony poklejonym mleczkiem rant nowe mleczko powinno zadziałać. Oczywiście płynną resztę starego mleczka wylać.
A czy w systemie bezdętkowym musi znajdować się mleko, i czy może go nie być gdy opona jest napompowana? a jeśli opona jest napompowana to może uchodzić powietrze bez mleka?
A jakieś mleczko do dętek?
Warto to robić?
A czy jak rower z kołami z mleczkiem postoi nieużywany np miesiąc to czy ten system nadal działa? czy mleko się gdzieś nie sklei albo opona nie rozszczelnienia?
Może głupie pytanie ale to do tej pory jakoś blokuje mnie przed przejściem na tubeless.
Oczywiscie że mleczko ma jakiś okres działania w oponie - zazwyczaj pare miesięcy. Wszystko zależy od producenta tegoż mleka, temperatury w jakiej jeżdzimy czy przechowujemy rower. Opona nie jest w 100 % szczelna. Po pewnym czasie płyn zasycha w oponie I trzeba go wymienić na nowy. W tej chwili używam podobno najlepszy uszczelniacz na świecie firmy Orange Seal w wersji Endurance. Wolno wysycha w oponie co oznacza rzadsze wymiany oraz radzi sobie dobrze z większymi dziurami czy przecięciami. Polecany jest przez dobrych mechaników, a na świecie zbiera bardzo dobre recenzje. Polecam.
Mam takie pytanie czy jak mam rower nowy razem z gwarancja to czy jak wymienię sobie sam oponę to czy gwarancja dalej będzie obejmowała rower ?
Oczywiście, że będzie, bo gwarancja jako taka nie obejmuje elementów eksploatacyjnych. Oponę można przeciąć na kamieniu pierwszego dnia jazdy, a klocki hamulcowe zajechać w miesiąc jeśli ktoś ma talent i gwarancja nie ma tu nic do rzeczy.
Czy będzie coś o rowerach typu BMX lub Dirt?
A jak z twardością ? Z dętką to pompuje sobie ile chcę zależnie od nawierzchni po jakiej się będę poruszał.
szytke też można zmienić tak żeby dojechać do domu;)
Obawiam się, że wielu użytkowników rowerów z szytkami to jak się szytkę zmienia widziało co najwyżej w internecie;)
Witam jaki rozmiar roweru do mnie by pasował ? 178cm/65kg
M
Zależy jaki typ roweru, jaki model, do czego, jaki styl jazdy itp itd etc.
Dobrerowery.pl górski lub crossover do 4000 zł.
Wszystko zależy od konkretnego modelu:) Nie polecam orzekania jaki rozmiar będzie dobry w sensie ogólnym, nie na konkretnym przykładzie.
Dobrerowery.pl właśnie wiem :D Podobają mi się rowery marki Trek, w szczegolnosci x-caliber 8 oraz 7.
Zrecęzujcie romet mustang 29 1.0 prosze i blagam
Dlaczego mleczko nie zasycha w opnie? Przecież w oponie jest takie samo powietrze jak na zewnątrz opony, co zatem powoduje zasychanie mleczka?
Pan Dzikus A dlaczego mleczko nie zasycha juz w butelce?
Mleczko zasycha pod wpływem "przeciskania" przez mały średnicą otwór, czyli wymaga bardzo, bardzo wysokiego ciśnienia.
W oponie też jest wysokie ciśnienie. Mleczko nie zasycha w oponie bo powietrze w niej nasyca się wodą czy jakąś tam inną lotną substancją zawartą w mleczku. Tzn część mleczka zasycha ale po nasyceniu się powietrza w oponie - przestaje. Tak samo jak pranie słabo schnie kiedy jest mokra pogoda. Powietrze zawiera już dużo wilgoci i ciężko jest mu przyjąć jej więcej.
Zamiast tego mleka które może jest dobre do ścigania sie dla amatora polecam normalną detkę nie żadna odchudzaną i do tego opony z solidną wkładką antyprzebiciową taki zestaw zapewnił mi możliwość zapomnienia o tym co to jest łapanie kapci. I to dużo niższym kosztem niż te całe obręcze i opone tubeless ready itp.
Sebastian Pelka
Tak zgadza sie ten system z mlekiem jest dla ludzi którzy cenią sobie niską wagę kół czyli dobre przyspieszenie oraz możliwość przejechania większej ilości kilometrów. Piszę tu o mniejszej wadze rotującej. W dawnych czasach używałem dętek z płynem Slime. Byłem w sumie z tego zadowolony ale waga tego systemu zniechęciła mnie do niego. Pozdrawiam
Fajnie tylko, ze wkladka antyprzebicowa nie uchroni cie przed przebiciami bocznymi, o ktore nie latwo np. w lesie.
Nie jest trudniej przebić na mleku
Jest trudniej przebić na mleku, bo praktycznie odpada jeden z najpopularniejszych sposobów na przebicie dętki, czyli popularny "snejk" - dobicie dętki do obręczy przy zbyt niskim ciśnieniu.
nie bardzo rozumiem to NIŻSZE CIŚNIENIE... w zwykłym starym MTB miałem ciśnienie sugerowane rzędu 40 PSI, w Roamie 0 mam 55-70 PSI na oponie jako sugerowane. MNIEJSZE?
Mleczko się nie rozpryskuje od powietrza. I nie warto łac przez wentyl bo może się zakleić.
chimney13 znalazł się mądrala. Oczywiście że można wlewać przez wentyl. Tylko musi to być wlewanie a nie wstrzykiwanie.
Prawda, może być wlewane. Ale prawdą też jest to, że mleczko się nie rozpryskuje, ciśnieniem się wali żeby opona siadła na rancie, żeby możliwie się ułożyła i docisnęła stopką do rantu.
No dobra nie mądrkuje już. :)))). Kanał super spoko. Dużo się dowiedziałem. Tylko czemu prowadzący (Pozdro) patrzy się w ekran kamery a nie w obiektyw. ????
ciekawe jak zadziala pianka samochodowa do opon przebity skuter jeździ napompowany drugi rok i działa za 17zł pompuje koło auta na 2bary to powinno wystarczyć na 4 koła rowerowe tylko nie ściągałem jeszcze takiej opony detki nie wiem jak się to zachowuje podczas wymiany
W jakichś super tanich kołach warto wypróbować, ale obawiam się, że późniejsze czyszczenie opony lub dętki może być kłopotliwe. Na pewno nie ryzykowałbym w jakichś wypasionych kołach, bo może być różnie, ale na próbę w jakimś miejskim rowerze - czemu nie. Jest tez jeszcze jedna kwestia - kontrola ciśnienia, obawiam się, że te zestawy naprawcze do samochodów sa przystosowane do uzyskiwania ciśnienia ok 2bar w dużo większej objętościowo gumie, więc trzeba uważać, żeby to nie rozerwało opony rowerowej - na pewno nie ładować do końca!
Dużo mówisz, a mało przekazujesz konkretnych informacji.
rowerowe creampie
Nie powiedziałeś, że są jeszcze szytki ;)
O ty czym są szytki i przy okazji open tubular to chyba trzeba osobny odcinek, bo wiem, że dla wielu osób to także czarna magia:)
Dobrerowery.pl dodał bym coś na temat dętek lateksowych mam takie w szosie fajna sprawa jeśli chodzi o wagę ale trzeba często pompowac ciekaw jestem czy mleczko mogło by pomóc uszczelnić taki wynalazek :)
Słowo "szytka" pada co najmniej dwa razy od momentu 6:32. ;P
A jakby tak zalać mlekiem takim pelnotlustym albo śmietana? Tak z pół litra na opone
Ta a potem felga brudna. Jakupiłem dętki odrazu z tym glutem bo jak ja bym miał to wlewać i coś by mi nie wyszło to szału bym dostać.
Ludzie co wy macie z tymi czapkami? Babcia nie uczyla ze w czapce sie w pomieszczeniu nie chodzi?
Kierownik popraw sie:)
niby tak i mnie na początku też to dziwiło, ale świat idzie do przodu i coś co kiedyś było nie halo, teraz często jest powszechne, nie tylko w ubraniach, ale też w słownictwie, czy jak ostatnio widzę w sposobach rekrutacji zawodowej. Młodzież nie ma już takich oporów co nasi rodzice/babcie itd. Patrząc z perspektywy to starsze pokolenia żyły w całej masie konwenansów, niepisanych zasad, które teraz młodzi kwestionują, bo czemu nie? dopóki nie krzywdzi tym nikogo, nie paraduje z gołymi 4 literami, nie nawołuje do przemocy to w czym problem? ;) zauważ, że lada moment 30latkowie, a wiec ludzie z całkiem sporym doświadczeniem i ogromna część społeczeństwa to będą ludzie wychowani już w dobie internetu, nie pamiętający bardzo czasów sprzed boomu cyfrowego.. ja też jestem jeszcze tej starszej daty, ale jestem ok z tym, że kształtowanie świata jest niejednokrotnie w rękach młodych.. no ale to temat na całkiem długą dyskusję :)
Zalać mlekiem to można już na pierwszej randce 🤣