Witam, camembert z tego pezepisu robię znowu ale pojawił sie drożdżowy zapach i skórka jest taka delikatnie brązowawa w kolorze a pleśń biała zaczyna sie powoli pojawiać, po jakichś może 2 tygodniach. Czy ser jest w porzadku? Dodawane byłyby PC i GEO
Czy popiół to jest po prostu węgiel drzewny czy też jest to jakiś specjalny rodzaj? Czy można użyć popiołu z drzew owocowych który powstał po wędzeniu?
Tak może może być, wg dawkowania czyli 0,5g. Tak samo PC wg. Dawkowanja czyli jak z serowara to 0,5g. To jeden z pierwszych filmów, więc proszę o wyrozumiałość, a teraz podaje wg. Zaleceń producenta bo kultury są różne i mają różne dawkowanie :)
Witaj, zrobilam wszystko według twojego filmiku. Mleko od rolnika, pasteryzacja 5 litrów 1 ml podpuszczki 1:18.0000 Serowar), formy do Camemberta bez dna. Bambusmata itd… kłopoty zaczęły się przy ociekaniu serwatki o 2/3 dopiero po dwóch dniach. Bardzo miękki , po nasoleniu w pudełku. Do dziś wypływa sporo solanki którą odlewam , ser wyglada na placek z wybałuszonymi bokami i jest mokry …. Chyba coś nie tak może mi podpowiesz ?
@@stefaniekozik164 Na drugi raz spróbuj odrobinę bardziej osuszyć skrzep przed przełożeniem do formy. Pokrojony skrzep dodatkowo pomieszaj kilka, a nawet kilkanaście minut. Dojrzewał w jakiej temperaturze? Soliłaś w temperaturze otoczenia? Czy po włożeniu sera do dojrzewania od razu był w zamkniętym pojemniku, czy na początku bez pokrywki? Pozdrawiam
Potrzebna pomoc doświadczonego kolegi. Czy mogę do camemberta przed zalabowaniem dodać odrobinę lipazy? Żeby był trochę bardziej pikantny? Jeśli tak to ile? żeby nie przesadzić. Lipazę mam duńską, cielęcą w proszku (trzymam w zamrażarce). Camembert robię z 5 litrów mleka. Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam Krzysztof
Dodać zawsze możesz bo nikt Ci nie zabroni, ale czy trzeba? Camembert to ser, który z czasem i tak łapie intensywny smak i aromat ;). Dodać możesz, choćby w ramach eksperymentu, ale moim zdaniem nie potrzeba.
Mam pytanie, po dojrzewaniu w pojemniku w dojrzewalni zauwazylam ze ser już cały spleśniał ale pojawiły się małe plamki zielonej pleśni. Czy taki ser nadaje się do jedzenia czy do wyrzucenia? Dodam tylko że w tej samej dojrzewalni są też inne sery pleśniowe takie jak camblue
Hej, a jak jest z tą pleśnią? Nie roznosi się na inne produkty w lodówce? Mam ochotę zrobić ten serek ale żona mnie zatłucze jak to się rozejdzie 😅 Gdzieś oglądałem filmik i coś wspominali że to inwazyjna pleśń.
Jeszcze nigdy nie udało nie udało mi się obrócić tego sera pierwszy w całości, zawsze coś mi się przykleja do dna i zostaje u góry. Jakieś rady? Z krótki czas ociekania wstępnego czy za długi?
Spróbuj obrócić po około 15-20 minutach od napełnienia formy, ale nie wyjmując sera. Użyj drobnej maty serowarskiej, aby przytrzymać ser w formie (robiłem tak przy niektórych serach) formy są czyste? Czasem jak nazbiera się trochę kamienia mlecznego to potrafi się przyklejać
Hello, are you using homogenized (or unhomogenized) milk? Also, do you not add any Geotrichum to your camembert in addition to the penicillium candidum?
Hello, i using low temp (65*c/ 30 min) pasteurised milk. In this recipe i dont use any geotrichum candidum. Just PC. I often use geo and PC mix in other bloomy rind cheeses but not in this case ;).
@@Domowyser Thanks for your reply! So you use pasteurized milk that is NOT homogenized then? Is it store bought milk, or from a farm? Also, the PC you use, is it pen. camemberti or pen. candidum? I am very interested in how these small changes effect the end product.
I use farm milk, which I pasteurize. My cultures are penicillum candidum. Never seen penicillum camemberti on sale. Camembert without the addition of geo has a clean and very mushroom aroma. ;) The negative aspect is that when it is very mature it has a stronger ammonia flavor than that with the addition of geo. Geo slightly reduces proteolysis, which reduces the production of ammonia.
@@Domowyser Would more GEO prevent the PC from developing too thickly? My camemberts mature too quickly and I think the PC needs suppressing by the Geo (it is not the temp or pH since those are well monitored).
@@Domowyser I find PC can be overly aggressive sometimes, so I always find added GEO helps, but I am glad to see yours worked so well! Loved your video!
Super, dziękuję bardzo za pokazanie! Już kiedyś robiłem ale była totalna klapa gdyż pokroiłem w za małą kostkę i ubijalem w formie co skutkowało tym, że odeszło zbyt dużo serwatki i ser zrobił się twardy jak kamień! Pozdrawiam przy okazji obejrzę resztę kanału. Z chęcią za subskrybowałem Ciebie ;) Muszę to napisać ale przez 20 minut miałem problem z tym podkładem muzycznym który dałeś lecz Twoja praca na filmie to zrewanżowała. Pozdrawiam Dawid! Udanych serów życzę!
W momencie natarcia sola sera wyczekuja na druga partie soli w lodówce czy w temp pokojowej ? I mam problem bo serek z jednej steony nie jest zbity ma dziury, spore ubytki sera. Pewnie źle w formie sie ulozyły. I pytanie jest jedno czy to nie przeszkadza w dalszym dojrzewaniu ?
Wcale nie jest głupie pytanie ;) oczywiście, że można ;) jeśli jesteś pewny higieny udoju i mleka to możesz użyć surowego, jeśli nie do końca to bym pasteryzowal.
Serdecznie dziękuję za wspaniały kanał i gratuluję! Czy można dodać do Camemberta lipazy? Zrobiłem bez - wyszedł pyszny, ale zastanawiam się przy następnym. Generalnie do jakich rodzajów serów lipaza jest niezbędna?
Dziękuję ;) Niezbędna nie jest do żadnego sera, a jedynie opcjonalna. Najlepiej do serów takich jak feta gdzie potrzebny jest ostry smak i np. do serów twardych. Nie polecam do serów z bardzo tłustego mleka bo po kilku miesiącach dojrzewania ma nieprzyjemny posmak.
Witam. Chciałam pobawić się w smakowe camemberty. Na jakim etapie najlepiej dodać zioła i przpyprawy? Może sypać między warstwami przy przekładaniu skrzepu do formy?
Czy ta sól to dwa razy po dwa gramy na 100 gram sera do każdego z dwóch nasoleń, czy dwa gramy na 100 gram seta podzielone na dwie części i solone w dwóch etapach ?
Z jakiego mleka? Gorzknienie sera może mieć wiele przyczyn. Od złej higieny udoju mleka, higieny pracy, po temperatury dojrzewania. W jakiej temperaturze dojrzewały?
@@Domowyser Mleko prawdziwe, temp dojrzewania ok. 7 stopni. Ręce myte przed każdym kontakcie z serkami, cóż, pierwsze koty za płoty. Powodzenia w 2022, czekamy na następne sery w Twoim wykonaniu. Pozdrawiam
Czy ser po zawinięciu w specjalny papier trzeba trzymać w pojemniku, w którym dojrzewał, czy można luzem na najwyższej półce w lodówce? Przy okazji gratuluję świetnych filmików!!!
@@Domowyser a ja myślałem, że to wina mleka. Jakiś czas temu zrobiłem 4 sztuki. Dokładnie wg Twojego przepisu , tyle tylko, że mi wyszły dość duże. Sztuka miała około 500g mimo form identycznych jak u Ciebie. Leżały sobie w idealnych warunkach te 6 tygodni, ale po rozkrojeniu były płynne, dopiero po jakimś czasie stwardniały ale właśnie mocno było czuć amoniakiem. Masz jakaś radę jak przedłużyć czas przechowywania, żeby tego uniknąć? Używam świeżego mleka, takiego bez pasteryzacji, jedynie przepuszczone przez filtry. To mleko zbierane jest bezpośrednio z pojemnika, z którego odbiera mleczarka
@@RomanStaniec Żeby trochę to zminimalizować można obniżyć tmperaturę dojrzewania w późniejszej fazie. Po 2-4 tygodniach trzeba przenieść do temperatury 1-4 stopnie ;). Czasem zawinięcie w papier powoduje efekt taki, że ser szybciej śmierdzi amoniakiem, ale z drugiej strony bez papieru może wyjść twardszy niż chcemy ;)
Jaką masz kuchenkę ceramiczną czy incdukcyjną? A dlatego pytam bo mój termometr z sondą na indukcji nie chcę działać A na ceramicznej pokazuje temperaturę ok.
1/8 to na czubek łyżeczki, a 1/16 połowa z tego ;).To jeden z moich pierwszych filmów i dawkowanie było raczej na oko (ale działało i działa), jeśli na kulturach masz dawkowanie to wg. zaleceń producenta
Cześć, Pierwszy Camembert poczyniony. Dojrzewał prawie 3 tygodnie, smak ok, jednak struktura jest b.zwarta. Nie jest lejący. Gdzie popełniłem bład??? Składniki i produkcja zgodnie z opisem.
Jak długo powinny suszyć się serki po wyciągnięciu z form zanim włożymy do lodówki? Rozumiem ze nie mogą być mokre tylko wilgotne ? Zdarzyło mi się tak ze leżało w lodówce a podstawka plastikowa była mokra tak jakby serki do końca nie były wysuszone być może przez to serki nie wyszły bo miały za mokro. Niestety codziennie do nich nie zaglądałem
Co robię nie tak, problem zaczyna się po włożeniu do pojemnika.Temperatura w piwnicy 8 10stopni.Robia się lepkie i skarpetkowy zapach.piwnica wiadomo warunki chigieniczne dużo do życzenia.mam warunki lepsze ale temperatura 5,6stopni.Czy camemberty w takiej temperaturze zaczna dojrzewać.ostatnio 10-szt wyrzuciłam.Prosze o radę.seru robię już od dwóch lat z pana przepisu,i problem zaczyna się podczas dojrzewania.
Hmm z opisu wygląda jakby wilgotność była zbyt wysoka lub łapał coś z otoczenia. Czy do zamykanego pojemnika trafia jak skórka jest już lekko osuszona? Czy w dojrzewalni są też sery dojrzewające z brevibacterium? Czy dodajesz geotrichum?
Sery do pojemnika trafiają jeszcze wilgotne.W piwnicy temperatura 10 stopni,i na pewno chigieniczne nie jest.zrobilam drugą turę serów i jest to samo.oprocz camembertow robię triple creme a w nim jest geo. Zawsze uchylam pudełko, żeby je trochę przewietrzyć.Moze błędem jest ta piwnica.Mam dojrzewalnię ale tam jest teraz 5 stopni i to mnie chamuje przed włożeniem serów do tak niskiej temperatury.prosze o radę
Witam.P.Marku przymierzam się zrobić Camembert, i chciałam dopytać o użyte bakterie, w tym przepisie podaje Pan Penicillum Candidum a w przepisie na blogu jest jeszcze dodane Geotrichum Candidum, więc chciałam dopytać czy dodawać te bakterie a jeśli tak to w jakiej ilości, i jeszcze jakie będą najlepsze kultury, do tych bakterii/ja mam wszystkie z serowara/. Jestem zachwycona P.przepisami ,tak obrazowo przedstawione że nie ma problemu żeby wykonać każdy ser.Pozdrawiam.
Geotrichum jest opcjonalne. Odrobinę szybciej porasta powierzchnię - dodał bym 1/4-1/2 dawki, ale nawet pełna dawka nie przeszkodzi. Kultury najlepiej MSE lub jakieś mezo-thermo
Witam, w 9:57 min gdy przewraca Pan te serki to one stoja w temperaturze pokojowej caly czas ? te 24h to tez w temperaturze pokojowej czy chowa Pan do lodowki ??
Witam, serki stoją w temperaturze pokojowej do momentu przełożenia do pojemnika. Solenie też odbywa się w temperaturze pokojowej - zaznaczę, że pokojowa to ok 20-24 stopnie jeśli jest więcej to solenie przeprowadziłbym już w chłodniejszym miejscu.
Ile trwa u pana osiadanie skrzepu w formach? U mnie bardzo długo i dużo mniejsza utrata "wysokości" skrzepu, jakby był pulchniejszy (wciąż dość miękki po kilku godzinach osiadania) ... zostawiam na noc w temp pokojowej, mam nadzieję, że nie zaszkodzi.
Ser ma zostać w temperaturze pokojowej podczas ociekania. Osiadanie trwa zazwyczaj ok 12h do zadowalającego poziomu ;) dużo zależy od ilości wody pozostałej w skrzepie (nawet robiąc z tego samego przepisu zaw. Wody może być inna bo wpływ na to ma intensywność mieszania i krojenie). W wyższej temperaturze otoczenia ser osiądzie szybciej, a w niższej później
Zrobiłem 2. Trzymałem na początku w lodówce w pojemnikach. Temperatura około 7stC. Nie było widać pieśni. Przeniosłem do spiżarki, temperatura ok.10stC i pokazała się pleśń, ale jest "mokra" rozłazi sie, nie jest tak zwarta i "sucha" jak na filmie... Co jest nie tak? Stan po 2 tygodniach. Za duża wilgotność?
@@Domowyser kurcze, nie pamiętam, na pewno zanim trafił do lodówki to stal w kuchni na szafce jakieś 10h. Teraz rozkroilemjeden po 3ch tygodniach. W środku konsystencja twarogu i jest gorzki w smaku... Pomocy !!! Plis :)
@@marcinkrupa78 Kurcze gorycz może świadczyć o słabej higienie, albo o mleku. Czy długo przechowywałeś mleko? W bardzo niskich temperaturach uaktywniają się bakterie zimnolubne, które powodują gorycz mleka. Konsystencja twarogu to normalna konsystencja sera, zanim pleśń zacznie go "rozpuszczać" od skórki ;)
@@Domowyser Mleko prosto od krowy ale niestety od takiej z obory co tylko stoi, żre i mleko daje, mleko stało w lodówce 12 godzina zanim poszło na ser.... Miało być od rolnika to było od rolnika :( Faktycznie na początku ser stał tylko w lodówce w około 6stC czy to mogło go "przeziębić". Czyli czekac dalej i próbować? Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Są bardzo pomocne, nie poddam się, w końcu się uda...prosze o więcej Czy taki ser też można jeść. Gorzki ale nie najgorszy? :) po 25 dniach nadal konsystencja twarogu. Pod wierzchnią warstwą jest odrobinę kremowy... mam olbrzymią determinację żeby zrobić camemberta...
Mleko surowe najlepiej przerabiać niezwłocznie po dojeniu bo jak wspominałem lubią rozwwinąć się bakterie zimnolubne. Powinien być ok do zjedzenia, ale nie mogę obiecać - nie chcę mieć Cię na sumieniu jeśli to coś innego 😅. Jeśli już jest lekko kremowy pod skórką - to z czasem będzie bardziej. Spróbuj pasteryzować mleko z tego źródła i zobaczymy
Głupi problem - ale często przy odwracaniu część sera przykleja się do formy (z boku albo na spodzie). Z boku mogę wcześniej poruszać formą/przejechać dookoła nożem, ale jak zaradzić temu przyklejaniu? Można wysmarować formę np oliwą? Forma jest gładka, nie ma zadziorów. Chusty nie chcę używać, bo przy wysokich formach nie jest wygodna.
Smarowanie oliwa to niezbyt dobry pomysł. Lepiej spróbować obrócić szybciej np. z pomocą maty serowarskiej na górze. (Bez wyjmowania sera z formy, tylko obrócenie z formą ;)
Zszedłem do tego filmu wracając do tematu bakterii. Nie wiem czy pamiętasz jak pisałem Ci ze camemberty wyszły mi jak kamyki. I to prawdopodobnie był problem ze złym doborem bakterii. I stad pytanie do Ciebie. Jakie bakterie proponujesz do camemberta?
Cześć! Ja używam typowo mezofilnych. Albo tw31 z Gap (probat222 mają te same szczepy) albo MSE. Na mse robię od kilku miesięcy duże ilości camembertow i jest super
Serowar do MST proponuje PC. Ty do PC proponujesz MSE. Tym razem posłucham Ciebie. Chce zrobić kamyk Sudecki. Wszystko w produkcji tak samo jak camembert tylko inne kształty i popiół. Wynikiem podzielę się po końcowym efekcie.
Co może być przyczyną jeżeli podczas dojrzewania pojawiają się miejscami czerwono-pomarańczowe plamy przebarwienia na dodatek gdy pojawia się prawidłowa pleśń to miejscami jest zielona ? Na dodatek strasznie śmierdzą musiałem je wyrzucić. Są partie które wychodzą a juz drugi raz mam taka sytuacje czy może to ze daje mleko 3,2 % z końcową data przydatności lub tydzień po terminie ale na moje były mleka ok. Spróbuje jeszcze z krowim mlekiem
Hmm czy higiena pracy jest zachowana? Ręce, otoczenie, pojemniki, maty są czyste i zdezynfekowane? Bardzo łatwo przenieść coś na serek nawet przypadkiem ;) na 99 procent to nie wina mleka po terminie
Po czym Pani podjerzewa? Miała ciemny kolor? Jeśli już usuwać nożykiem to obszar z pleśnią + kawałek zapasu bo wyskoczy znowu. Można w to miejsce wytrzeć sól
Czy mogłem zatrzymać porost pleśni przez użycie soli jodowanej? Minęło ok 10 dni i nic się nie dzieje. Jeśli tak, to czy istnieje możliwość zaszczepienia sera ponownie, przez natarcie czy w inny sposób itp? Pozdrawiam
I tak i nie. Zależy jak dużo tej soli było. Pleśń jest dosyć odporna i zobaczysz, że czasem rośnie nawet tam gdzie teoretycznie nie powinna. Na drugi raz spróbuj zostawić na jeden dzień dłużej w temperaturze pokojowej. Na tą chwilę możesz natrzeć roztworem PC (ew. ze szczyptą geotrichum) i czekać ;)
@@yarkorab spróbuj delikatnie zdrapać/ zmyć kłaczki. Nie moge obiecać, że nie wróci, ale jak PC szybko zajmie powierzchnię to nie powinno być problemu ;)
Moje pierwsze camembert robiłem z zaporzyczonego kawałka oryginalnego sera i zeskrobaną pleśń. Wychodzi tak jak byś urzyla kupne specyfiki. Pozdrawiam. Ps. Fajny kanał.
0,1g bakterii, 0,1g pleśni i 1ml podpuszczki cielęcej 1:17000 ;) bakterie i pleśń były z GAP, więc jeśli będziesz używał z serowar.pl to trzeba dać 1g/ 10l mleka
Witam, zrobiłem wczoraj serek ale nie chciał mi wyjść z formy, po prostu się przykleił na dobre i w efekcie mi się rozwalił i musiałem go poskładać na nowo. Czy coś z tego będzie ?
Witam, Hmm, a jak byl obracany? Forma nowa czy używana jakiś czas? Może dużo kamienia mlecznego jest na formie? Po złożeniu na nowo trzyma się, czy rozpada w rękach?
Forma była zupełnie nowa pierwszy raz używana bardzo podobna do tej z filmu tylko o mniejszej średnicy. problem w tym ze nie chciał mi się od dna oderwać nawet jak pukałem delikatnie. Natomiast miałem dość małe ziarno po krojeniu. Tzn u gory skrzep był fajny ale na dole bardzo drobny.
Nie stek jeszcze przed soleniem. Był obracany ale za każdym razem mi się rozwalał. Po jakim czasie powinno się pierwszy raz obracać ? W Piekarniku wylądował bo wykorzystałem ruszt do obciekania no i przy okazji osłona przed wścibskim kotem.
Czym może być spowodowane, rozwalanie się skrzepu na bardzo małe cząsteczki po pokrojeniu? Z wierzchu jest bardzo ładny i się trzyma, im dalej w dół tym jest miększy i rozpada się. Trzymałem go ponad godzinę po dodaniu podpuszczki. Test skrzepu wyszedł wzorowo.
Skrzep rozwala się bez mieszania, po samym krojeniu? Albo słabej jakości mleko, albo za mocno ukwaszone. Czy mleko było świeże i przechowywane w chłodzie?
@@Domowyser rozwala się po mieszaniu. Od góry był bardzo ładny i zwarty, a po zamieszaniu reszta zaczęła się "strzępić" i rozpadać na mniejsze kawałki. Mleko świeżutkie, nie ma mowy o zakwaszeniu.
@@wojciechzytko9222 swojskie czy ze sklepu? Mi się tak czasem dzieje na sklepowym. Jeśli pasteryzowane to dodał Pan chlorek wapnia żeby uzupełnić straty wapnia w mleku?
@@Domowyser Sklepowe 3.2%. Dodaje chlorek wapnia, 1g na 5l mleka. Używałem podpuszczki mikrobiologicznej w proszku 0.5g na 5l. Mam wrażenie, że to może być właśnie kwestia podpuszczki (za mało). Mam też tą płynną microclage. Polecal Pan 0.6-8 ml na 10l mleka, ale zastanawiam się czy nie sprobowac użyć takiej ilości na 5l.
@@wojciechzytko9222 Myślę, że głównym winowajcą jest mleko sklepowe. Pasteryzacja w 74 stopniach skutecznie niszczy strukturę białka i wapnia. Chlorek pomaga, i z takiego mleka można zrobić dobry ser, ale skrzep jest nieporównywalnie gorszej jakości. Nie jeden raz to przerabiałem ;) niech Pan spróbuję na wiejskim mleku jest ma Pan dostęp, a juz nie wróci Pan do sklepowego ;)
Super by było jakbyś pokazywał jak wyglądają po dodatkowym tygodniu 2-3. Wiadomo, że to wymaga od Ciebie przygotowania większej ilości, ale byłoby to coś fajnego.
18 dni to sporo u mnie pleśń zaczyna się pojawiać po 6 dniach i to dość intensywnie a po 14 ser już się rozlewa hm może coś robię nie tak ale serki są boskie w smaku.
@@Domowyser może to głupie pytanie ale spieramy się z kolegą czy jak dajemy węgiel aktywny to dodajemy tez sól? Według mnie nawet dla smaku trzeba tej soli dodać. Jakie jest Pana doświadczenie?
Tak dokładnie ;) jeśli zamiast 2% soli sypnie się 2,5 to nic się nie stanie, będzie odrobinę bardziej słony. Ew. Można ser wrzucić w solankę na 60minut na ser o wadze 250-300g i grubości ok 3cm bo zapewne tyle ma ;)
@@Domowyser bardzo bardzo dziękuję serki zasolne pierwszy raz . dziekuje ze błyskawicznie odpowiadasz na wiadomości i za farastyczny kanał oczywiscie👊👊👊.
@@Domowyser mam jeszcze jedno pytanko jak mam 6 sztuk sera to na moczenie w solance potrzebuje taka samoa ilość czasu?czy raczej moczyc kazdy oddzielnie?
Camembert własnej produkcji to jest to :). Mnie wychodzi z powodzeniem używanie jako bazy sklepowych camembertow - blenduje takiego osobnika z wodą i dodaje do mleka zamiast bakterii i zostawiam w 30 stopniach na 60min. Mamy wtedy zarówno bakterie jak i plesn namnozona. Zastanawiam się czy można tak ze lazurem z niebieską plesnia. W końcu jak ser sklepowy dojrzewa to żyje więc można namnażac :). Próbował ktoś kiedyś? :)
W camembercie sklepowym niestety bakterii zywych już nie ma ( może śladowe ilości). Plesn można namnożyć, ale bakterie jak zjedzą laktozę to umierają i zostawiają tylko enzymy. Dobrym patentem jest plesn z gotowego sera i np. maślanka jako źródło bakterii jeśli nie mamy czystych kultur. Serek na pewno wychodzi ekstra, ale jeśli chodzi o mikrobiologię to bez dodanych bakterii mogą rozwinąć się te niepożądane ;) oczywiście to domowe serowarstwo i nie ma się co czepiać jeśli wszystko finalnie wychodzi super ;)
Czy zdarzyło się komuś, że ser już po niespełna 4 tygodniach wewnątrz był bardzo rozlany i dało się go jeść wycierając chlebem lub łyżeczką? Ciekawi mnie jaka jest tego przyczyna. Wszystkie kroki wykonaliśmy zgodnie z przepisem. Na 99% temperatura nie ma wpływu, ponieważ cześć serów dojrzewała w 12 stopniach, a część w 7. Czy jest to kwestia czasu czy np. jakimiś mikroorganizmami chociaż reżim był trzymany na wydawało by się dostatecznym poziomie. Pozdrawiam
To czy ser płynie, czy jest kremowy zależy od zawartości wody w serze. Jeśli chcesz żeby zamiast płynąć był kremowy (w konsystencji zbliżony do tego ze sklepu) trzeba trochę bardziej osuszyć ziarno czyli mieszać kilka minut dłużej po pokrojeniu skrzepu. Zerknij na mój camembert po 4 tygodniach (film) był taki sam?
@@Domowyser nie no ten po prostu płynie. Jest w konsystencji gęstego kogla mogla. Skórka jest fajna i ser przed rozkrojeniem trzyma kształt i nic nie wskazuje, że cały popłynie. Spróbuje bardziej wysuszyć ziarno i podzielę się poniżej czy zadziałało.
@@asmamahdi4340 mastering artisan cheesemaking (gianaclis caldwell) I mean the bacteria in raw milk. There are both thermophilic and mesophilic bacteria as well as bad bacteria (e.g. coli for example)
Teraz jak odsluchalem kolejny raz to muszę przyznać rację. Bardziej przykładałem się do treści filmu niż dźwięku w tle. W nowych filmach jest w trochę innym stylu ;)
o gustach się nie rozmawia,jeden słucha elektroniki,drugi disco polo a trzeci muzyki klasycznej,wyłącz dźwięk i puść sobie w tle swój ulubiony kawałek...proste
*Zobacz również!*
*Belper knolle* ua-cam.com/video/g1h6rIkwutE/v-deo.html
*Butterkäse* ua-cam.com/video/B8atYCvIPw0/v-deo.html
*Cheddar* ua-cam.com/video/Ymgw38eL03I/v-deo.html
*Emmentaler* ua-cam.com/video/tMqZZHbp0-A/v-deo.html
Czy ten chlorek wapnia to coś nafuralnego i nieszkodliwego? Czy dawno temu stosowano coś innego?😊
Super chociaz ten podklad muzyczny mnie zmeczyl.
Pyszny ser wyszedł mi z tego przepisu. Dziękuję i pozdrawiam 🤩
Witam, camembert z tego pezepisu robię znowu ale pojawił sie drożdżowy zapach i skórka jest taka delikatnie brązowawa w kolorze a pleśń biała zaczyna sie powoli pojawiać, po jakichś może 2 tygodniach. Czy ser jest w porzadku? Dodawane byłyby PC i GEO
Jest w porządku, teraz pewnie już cały porośnięty jest pleśnią :). Geo zawsze startuje szybciej i robi podkład pod PC
thank you very much for your recipe. it's the best camembert I've made thanks to you.
Youre welcome:)
Witam. Super film. Zrobiłam ser z pańskiego przepisu ma on miesiąc i po spróbowaniu go jest nutka goryczki. Jakiś może być przyczyna. Pozdrawiam
Witam wpływ ma na to temperatura dojrzewania, ilość bakterii i pleśni, ew. Bakterie zimnolubne
Hi mister. your videos are superb. when you pack the cheese, do you put it back in the wet box or not ?
no - you dont need to put it into the box. Paper prevent from drying
@@Domowyser thank you so much. it helps me a lot.
Czy popiół to jest po prostu węgiel drzewny czy też jest to jakiś specjalny rodzaj? Czy można użyć popiołu z drzew owocowych który powstał po wędzeniu?
Używa się popiołu oczyszczonego i zmielonego dostępnego w sklepach serowarskich. Może być też węgiel aktywowany ;)
Hi, czy na 5 litrów mleka potrzeba 0,5 g MSE + 0,25g PC ? Z ilościami 1/8 i 1/16 łyżeczki nie umiem pracować a wagę jubilerską posiadam
Znalazłam … już to raz napisałeś 🤣
Tak może może być, wg dawkowania czyli 0,5g. Tak samo PC wg. Dawkowanja czyli jak z serowara to 0,5g. To jeden z pierwszych filmów, więc proszę o wyrozumiałość, a teraz podaje wg. Zaleceń producenta bo kultury są różne i mają różne dawkowanie :)
Witaj, zrobilam wszystko według twojego filmiku. Mleko od rolnika, pasteryzacja 5 litrów 1 ml podpuszczki 1:18.0000 Serowar), formy do Camemberta bez dna. Bambusmata itd… kłopoty zaczęły się przy ociekaniu serwatki o 2/3 dopiero po dwóch dniach. Bardzo miękki , po nasoleniu w pudełku. Do dziś wypływa sporo solanki którą odlewam , ser wyglada na placek z wybałuszonymi bokami i jest mokry …. Chyba coś nie tak może mi podpowiesz ?
Witaj , ser się prawie rozpłynął. Coś zrobiłam nie tak ale co ?
@@stefaniekozik164 Na drugi raz spróbuj odrobinę bardziej osuszyć skrzep przed przełożeniem do formy. Pokrojony skrzep dodatkowo pomieszaj kilka, a nawet kilkanaście minut. Dojrzewał w jakiej temperaturze? Soliłaś w temperaturze otoczenia? Czy po włożeniu sera do dojrzewania od razu był w zamkniętym pojemniku, czy na początku bez pokrywki? Pozdrawiam
Potrzebna pomoc doświadczonego kolegi. Czy mogę do camemberta przed zalabowaniem dodać odrobinę lipazy? Żeby był trochę bardziej pikantny? Jeśli tak to ile? żeby nie przesadzić. Lipazę mam duńską, cielęcą w proszku (trzymam w zamrażarce). Camembert robię z 5 litrów mleka. Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam Krzysztof
Dodać zawsze możesz bo nikt Ci nie zabroni, ale czy trzeba? Camembert to ser, który z czasem i tak łapie intensywny smak i aromat ;). Dodać możesz, choćby w ramach eksperymentu, ale moim zdaniem nie potrzeba.
Mam pytanie, po dojrzewaniu w pojemniku w dojrzewalni zauwazylam ze ser już cały spleśniał ale pojawiły się małe plamki zielonej pleśni. Czy taki ser nadaje się do jedzenia czy do wyrzucenia? Dodam tylko że w tej samej dojrzewalni są też inne sery pleśniowe takie jak camblue
najprawdopodobniej pleśń z camblue przeskoczyła również na camembert. Będzie jadalny taki ser, ale może mieć posmak niebieskiej pleśni ;)
@@Domowyser super 😻 dziękuję bardzo za poradę. Podziwiam widzę oraz pasję! Oglądam każdy film ze smakiem 😊
Czy ser można wrzucić do papieru szybciej?
Można, ale pod warunkiem że będzie cały pokryty pleśnią:)
Czy w początkowej fazie, gdy pojawia się pleśń, ten ser jest trochę śliski w dotyku?
Tak, może być lekko śliski ;)
Hej, a jak jest z tą pleśnią? Nie roznosi się na inne produkty w lodówce? Mam ochotę zrobić ten serek ale żona mnie zatłucze jak to się rozejdzie 😅 Gdzieś oglądałem filmik i coś wspominali że to inwazyjna pleśń.
Hej no nie roznosi się jakoś strasznie ;). Wiadomo jak by coś w lodówce leżało miesiąc to na pewno porośnie bo zarodniki jednak krążą w powietrzu
Aż mam chęć spróbować w domu :) super filmik
Polecam, ale jak już wejdziesz w sery to nie wyjdziesz ;)
witam ,proszę mi napisać ,czy serek ,który jest posypywany przez Pana popiołem nie trzeba solić ?
Również trzeba solić ;)
Świetny materiał! Jakiej wielkości form używasz?
Do camemberta użyłem form 12cm średnicy ( W12 z wanczykowki)
Jakiej pojemności są to formy?👍👍👍🍻
Jeszcze nigdy nie udało nie udało mi się obrócić tego sera pierwszy w całości, zawsze coś mi się przykleja do dna i zostaje u góry. Jakieś rady? Z krótki czas ociekania wstępnego czy za długi?
Spróbuj obrócić po około 15-20 minutach od napełnienia formy, ale nie wyjmując sera. Użyj drobnej maty serowarskiej, aby przytrzymać ser w formie (robiłem tak przy niektórych serach) formy są czyste? Czasem jak nazbiera się trochę kamienia mlecznego to potrafi się przyklejać
Hello, are you using homogenized (or unhomogenized) milk? Also, do you not add any Geotrichum to your camembert in addition to the penicillium candidum?
Hello, i using low temp (65*c/ 30 min) pasteurised milk. In this recipe i dont use any geotrichum candidum. Just PC. I often use geo and PC mix in other bloomy rind cheeses but not in this case ;).
@@Domowyser Thanks for your reply! So you use pasteurized milk that is NOT homogenized then? Is it store bought milk, or from a farm? Also, the PC you use, is it pen. camemberti or pen. candidum? I am very interested in how these small changes effect the end product.
I use farm milk, which I pasteurize. My cultures are penicillum candidum. Never seen penicillum camemberti on sale. Camembert without the addition of geo has a clean and very mushroom aroma. ;) The negative aspect is that when it is very mature it has a stronger ammonia flavor than that with the addition of geo. Geo slightly reduces proteolysis, which reduces the production of ammonia.
@@Domowyser Would more GEO prevent the PC from developing too thickly? My camemberts mature too quickly and I think the PC needs suppressing by the Geo (it is not the temp or pH since those are well monitored).
@@Domowyser I find PC can be overly aggressive sometimes, so I always find added GEO helps, but I am glad to see yours worked so well! Loved your video!
Super, dziękuję bardzo za pokazanie! Już kiedyś robiłem ale była totalna klapa gdyż pokroiłem w za małą kostkę i ubijalem w formie co skutkowało tym, że odeszło zbyt dużo serwatki i ser zrobił się twardy jak kamień! Pozdrawiam przy okazji obejrzę resztę kanału.
Z chęcią za subskrybowałem Ciebie ;)
Muszę to napisać ale przez 20 minut miałem problem z tym podkładem muzycznym który dałeś lecz Twoja praca na filmie to zrewanżowała. Pozdrawiam Dawid! Udanych serów życzę!
Dzięki za miłe słowa, co do podkładu to wiem ;) Teraz też mnie drażni, ale w nowszych filmach jest już trochę inny ;)
W momencie natarcia sola sera wyczekuja na druga partie soli w lodówce czy w temp pokojowej ? I mam problem bo serek z jednej steony nie jest zbity ma dziury, spore ubytki sera. Pewnie źle w formie sie ulozyły. I pytanie jest jedno czy to nie przeszkadza w dalszym dojrzewaniu ?
Nie powinno przeszkadzać, zarośnie pleśnią ;) serki podczas solenia czekają w temperaturze otoczenia
Czy można użyć mleka prosto od krowy ? Sory może to głupie pytanie ale to będzie mój 1 ser w życiu
Wcale nie jest głupie pytanie ;) oczywiście, że można ;) jeśli jesteś pewny higieny udoju i mleka to możesz użyć surowego, jeśli nie do końca to bym pasteryzowal.
Hej! Jaki rozmiar papieru najlepiej pasuje do serów z form fromaggio 12?
Hej, najlepiej 30x30
Dziękuję
Serdecznie dziękuję za wspaniały kanał i gratuluję!
Czy można dodać do Camemberta lipazy? Zrobiłem bez - wyszedł pyszny, ale zastanawiam się przy następnym. Generalnie do jakich rodzajów serów lipaza jest niezbędna?
Dziękuję ;) Niezbędna nie jest do żadnego sera, a jedynie opcjonalna. Najlepiej do serów takich jak feta gdzie potrzebny jest ostry smak i np. do serów twardych. Nie polecam do serów z bardzo tłustego mleka bo po kilku miesiącach dojrzewania ma nieprzyjemny posmak.
@@Domowyser Baaaardzo dziękuję :)
Witam. Chciałam pobawić się w smakowe camemberty. Na jakim etapie najlepiej dodać zioła i przpyprawy? Może sypać między warstwami przy przekładaniu skrzepu do formy?
Pewnie, że można ;) można też dodać przed dodaniem podpuszczki, ale dodatki mogą opaść na dno
Czy ta sól to dwa razy po dwa gramy na 100 gram sera do każdego z dwóch nasoleń, czy dwa gramy na 100 gram seta podzielone na dwie części i solone w dwóch etapach ?
dwa gramy na 100g sera podzielone na dwa etapy ;)
Przerażająca ta muzyka, jak z jakiejś creepypasty. Ale za to film i przepis super.
A jak dla mnie muzyka jak z gry sims city 4
Witam, jaki może być powód że serki są trochę gorzkawe? Wygląd i konsystencja super ..
Z jakiego mleka? Gorzknienie sera może mieć wiele przyczyn. Od złej higieny udoju mleka, higieny pracy, po temperatury dojrzewania. W jakiej temperaturze dojrzewały?
@@Domowyser Mleko prawdziwe, temp dojrzewania ok. 7 stopni. Ręce myte przed każdym kontakcie z serkami, cóż, pierwsze koty za płoty. Powodzenia w 2022, czekamy na następne sery w Twoim wykonaniu. Pozdrawiam
@@yarkorab Możliwe, że bakterie psychrotrofowe. Rozwijają się podczas chłodzenia mleka. Pasteryzowane?
Dzień dobry. Chciałem zapytać o ten specjalny papier do ostatniej fazy dojrzewania. Jak się profesjonalnie nazywa i gdzie można go kupić?
Pozdrawiam
W serowar.pl wanczykowka.pl lub agrovis.pl . Akurat w filmie użyłem nanofolii z serowar.pl
Super, czy wyrabiając ser z mleka "prosto od krowy" należy zebrać śmietanę z mleka wcześniej czy też nie jest to konieczne?
Nie jest to konieczne :)
@@Domowyser Dziękuję, a z praktycznego punktu- jak będzie lepiej- dla smaku, konsystencji, aromatu ????
Czy ser po zawinięciu w specjalny papier trzeba trzymać w pojemniku, w którym dojrzewał, czy można luzem na najwyższej półce w lodówce? Przy okazji gratuluję świetnych filmików!!!
Wystarczy luzem, może być i najniższa półka ;) Dziękuję!
Dzień dobry, gdzie dostanę chlorek wapnia, kultury i bakterie? Pozdrawiam :)
W sklepach serowarskich np. serowar.pl wanczykowka.pl gap food additives ;)
O co chodzi z tym popiołem? Jaki to popiół?
Jest to popiół spożywczy serowarski. Do kupienia w sklepach serowarskicg
Ile maksymalnie moze leżeć taki ser ? Moj ma 2 tygodnie
Ok 6 tygodni. Później jest bardzo dojrzały i czuć amoniak, ale są fani i takiego mocno dojrzałego ;)
@@Domowyser a ja myślałem, że to wina mleka. Jakiś czas temu zrobiłem 4 sztuki. Dokładnie wg Twojego przepisu , tyle tylko, że mi wyszły dość duże. Sztuka miała około 500g mimo form identycznych jak u Ciebie. Leżały sobie w idealnych warunkach te 6 tygodni, ale po rozkrojeniu były płynne, dopiero po jakimś czasie stwardniały ale właśnie mocno było czuć amoniakiem. Masz jakaś radę jak przedłużyć czas przechowywania, żeby tego uniknąć? Używam świeżego mleka, takiego bez pasteryzacji, jedynie przepuszczone przez filtry. To mleko zbierane jest bezpośrednio z pojemnika, z którego odbiera mleczarka
@@RomanStaniec Żeby trochę to zminimalizować można obniżyć tmperaturę dojrzewania w późniejszej fazie. Po 2-4 tygodniach trzeba przenieść do temperatury 1-4 stopnie ;). Czasem zawinięcie w papier powoduje efekt taki, że ser szybciej śmierdzi amoniakiem, ale z drugiej strony bez papieru może wyjść twardszy niż chcemy ;)
Jaką masz kuchenkę ceramiczną czy incdukcyjną? A dlatego pytam bo mój termometr z sondą na indukcji nie chcę działać A na ceramicznej pokazuje temperaturę ok.
Mam halogenową, taka elektryczna z płytą z hartowanego szkła
@@Domowyser Dzięki.
1/8 o 1/16 łyżeczki? Jak to zmierzyć?
1/8 to na czubek łyżeczki, a 1/16 połowa z tego ;).To jeden z moich pierwszych filmów i dawkowanie było raczej na oko (ale działało i działa), jeśli na kulturach masz dawkowanie to wg. zaleceń producenta
Cześć, Pierwszy Camembert poczyniony. Dojrzewał prawie 3 tygodnie, smak ok, jednak struktura jest b.zwarta. Nie jest lejący. Gdzie popełniłem bład??? Składniki i produkcja zgodnie z opisem.
Poczekaj dłużej. Z czasem będzie miękki.:)
witaj przyszła pora na kolejny ser.i mam pytanie czy Twoje sery nie są przewracane.w pojemniku?
Witam ;) są przewracane w pojemniku. Byłem pewny, że o tym wspomniałem w filmie, a jeśli nie to teraz wspominam ;))
raz dzienne?
@@jolantaswiatowska326 spokojnie wystarczy i trzeba wycierać kondensat z pojemnika. po 2-3 tygodniach można ew. co drugi dzień
dziękuję za pomc. 👍
Jakiej wielkości formy pan używa ?
Hej 12cm srednicy
ile sera wyszło z 5l mleka?
Nie pamiętam, ale około 600g
a skąd się wzięła pleśń?
Pleśń była dodana podczas produkcji :)
szokujące!
Ser pyszny, jednak mam pytanie co robię źle jeśli środek zostaje o strukturze twarogu? Czekam 2 tyg dłużej aż poprostu cały w środku będzie płynny.
Nic nie robisz źle. Camembert jest na początku twarożkowy w środku, a dopiero jak pleśń zaczyna rozkładać białka to mięknie do środka ;)
Jak długo powinny suszyć się serki po wyciągnięciu z form zanim włożymy do lodówki? Rozumiem ze nie mogą być mokre tylko wilgotne ? Zdarzyło mi się tak ze leżało w lodówce a podstawka plastikowa była mokra tak jakby serki do końca nie były wysuszone być może przez to serki nie wyszły bo miały za mokro. Niestety codziennie do nich nie zaglądałem
Najlepiej aż będą suche, ale nie zeschnięte, możesz przyłożyć r cznik papierowy żeby wciągnął trochę wilgoci
Co robię nie tak, problem zaczyna się po włożeniu do pojemnika.Temperatura w piwnicy 8 10stopni.Robia się lepkie i skarpetkowy zapach.piwnica wiadomo warunki chigieniczne dużo do życzenia.mam warunki lepsze ale temperatura 5,6stopni.Czy camemberty w takiej temperaturze zaczna dojrzewać.ostatnio 10-szt wyrzuciłam.Prosze o radę.seru robię już od dwóch lat z pana przepisu,i problem zaczyna się podczas dojrzewania.
Hmm z opisu wygląda jakby wilgotność była zbyt wysoka lub łapał coś z otoczenia. Czy do zamykanego pojemnika trafia jak skórka jest już lekko osuszona? Czy w dojrzewalni są też sery dojrzewające z brevibacterium? Czy dodajesz geotrichum?
Sery do pojemnika trafiają jeszcze wilgotne.W piwnicy temperatura 10 stopni,i na pewno chigieniczne nie jest.zrobilam drugą turę serów i jest to samo.oprocz camembertow robię triple creme a w nim jest geo. Zawsze uchylam pudełko, żeby je trochę przewietrzyć.Moze błędem jest ta piwnica.Mam dojrzewalnię ale tam jest teraz 5 stopni i to mnie chamuje przed włożeniem serów do tak niskiej temperatury.prosze o radę
Witam.P.Marku przymierzam się zrobić Camembert, i chciałam dopytać o użyte bakterie, w tym przepisie podaje Pan Penicillum Candidum a w przepisie na blogu jest jeszcze dodane Geotrichum Candidum, więc chciałam dopytać czy dodawać te bakterie a jeśli tak to w jakiej ilości, i jeszcze jakie będą najlepsze kultury, do tych bakterii/ja mam wszystkie z serowara/. Jestem zachwycona P.przepisami ,tak obrazowo przedstawione że nie ma problemu żeby wykonać każdy ser.Pozdrawiam.
Geotrichum jest opcjonalne. Odrobinę szybciej porasta powierzchnię - dodał bym 1/4-1/2 dawki, ale nawet pełna dawka nie przeszkodzi. Kultury najlepiej MSE lub jakieś mezo-thermo
@@Domowyser Dziękuję za odpowiedź.W czwartek zabieram się za wykonanie serka.Pozdrawiam.
Witam, w 9:57 min gdy przewraca Pan te serki to one stoja w temperaturze pokojowej caly czas ? te 24h to tez w temperaturze pokojowej czy chowa Pan do lodowki ??
Witam, serki stoją w temperaturze pokojowej do momentu przełożenia do pojemnika. Solenie też odbywa się w temperaturze pokojowej - zaznaczę, że pokojowa to ok 20-24 stopnie jeśli jest więcej to solenie przeprowadziłbym już w chłodniejszym miejscu.
@@Domowyser dziekuje bardzo za pomoc :)
Nuta pierwsza klasa.
Haha, wiem że jest słaba ;) w nowych filmach jest już inna muzyka ;D
@@Domowyser Właśnie zajebista jest ;)
Dlaczego nie dajesz Geotrichum Candidum?
Bo samo PC daje radę ładnie porosnac powierzchnię ;) oczywiście można dać i wtedy pleśń wyjdzie nawet szybciej ;)
Ile trwa u pana osiadanie skrzepu w formach? U mnie bardzo długo i dużo mniejsza utrata "wysokości" skrzepu, jakby był pulchniejszy (wciąż dość miękki po kilku godzinach osiadania) ... zostawiam na noc w temp pokojowej, mam nadzieję, że nie zaszkodzi.
Ser ma zostać w temperaturze pokojowej podczas ociekania. Osiadanie trwa zazwyczaj ok 12h do zadowalającego poziomu ;) dużo zależy od ilości wody pozostałej w skrzepie (nawet robiąc z tego samego przepisu zaw. Wody może być inna bo wpływ na to ma intensywność mieszania i krojenie). W wyższej temperaturze otoczenia ser osiądzie szybciej, a w niższej później
Zrobiłem 2. Trzymałem na początku w lodówce w pojemnikach. Temperatura około 7stC. Nie było widać pieśni. Przeniosłem do spiżarki, temperatura ok.10stC i pokazała się pleśń, ale jest "mokra" rozłazi sie, nie jest tak zwarta i "sucha" jak na filmie...
Co jest nie tak?
Stan po 2 tygodniach.
Za duża wilgotność?
Osuszałeś ser na początku bez pojemnika lub bez pokrywy pojemnika?
@@Domowyser kurcze, nie pamiętam, na pewno zanim trafił do lodówki to stal w kuchni na szafce jakieś 10h.
Teraz rozkroilemjeden po 3ch tygodniach. W środku konsystencja twarogu i jest gorzki w smaku...
Pomocy !!! Plis :)
@@marcinkrupa78 Kurcze gorycz może świadczyć o słabej higienie, albo o mleku. Czy długo przechowywałeś mleko? W bardzo niskich temperaturach uaktywniają się bakterie zimnolubne, które powodują gorycz mleka. Konsystencja twarogu to normalna konsystencja sera, zanim pleśń zacznie go "rozpuszczać" od skórki ;)
@@Domowyser Mleko prosto od krowy ale niestety od takiej z obory co tylko stoi, żre i mleko daje, mleko stało w lodówce 12 godzina zanim poszło na ser.... Miało być od rolnika to było od rolnika :( Faktycznie na początku ser stał tylko w lodówce w około 6stC czy to mogło go "przeziębić". Czyli czekac dalej i próbować?
Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Są bardzo pomocne, nie poddam się, w końcu się uda...prosze o więcej
Czy taki ser też można jeść. Gorzki ale nie najgorszy? :) po 25 dniach nadal konsystencja twarogu. Pod wierzchnią warstwą jest odrobinę kremowy... mam olbrzymią determinację żeby zrobić camemberta...
Mleko surowe najlepiej przerabiać niezwłocznie po dojeniu bo jak wspominałem lubią rozwwinąć się bakterie zimnolubne. Powinien być ok do zjedzenia, ale nie mogę obiecać - nie chcę mieć Cię na sumieniu jeśli to coś innego 😅. Jeśli już jest lekko kremowy pod skórką - to z czasem będzie bardziej. Spróbuj pasteryzować mleko z tego źródła i zobaczymy
Głupi problem - ale często przy odwracaniu część sera przykleja się do formy (z boku albo na spodzie). Z boku mogę wcześniej poruszać formą/przejechać dookoła nożem, ale jak zaradzić temu przyklejaniu? Można wysmarować formę np oliwą?
Forma jest gładka, nie ma zadziorów. Chusty nie chcę używać, bo przy wysokich formach nie jest wygodna.
Smarowanie oliwa to niezbyt dobry pomysł. Lepiej spróbować obrócić szybciej np. z pomocą maty serowarskiej na górze. (Bez wyjmowania sera z formy, tylko obrócenie z formą ;)
Zszedłem do tego filmu wracając do tematu bakterii. Nie wiem czy pamiętasz jak pisałem Ci ze camemberty wyszły mi jak kamyki. I to prawdopodobnie był problem ze złym doborem bakterii. I stad pytanie do Ciebie. Jakie bakterie proponujesz do camemberta?
Cześć! Ja używam typowo mezofilnych. Albo tw31 z Gap (probat222 mają te same szczepy) albo MSE. Na mse robię od kilku miesięcy duże ilości camembertow i jest super
Serowar do MST proponuje PC. Ty do PC proponujesz MSE. Tym razem posłucham Ciebie. Chce zrobić kamyk Sudecki. Wszystko w produkcji tak samo jak camembert tylko inne kształty i popiół. Wynikiem podzielę się po końcowym efekcie.
Co może być przyczyną jeżeli podczas dojrzewania pojawiają się miejscami czerwono-pomarańczowe plamy przebarwienia na dodatek gdy pojawia się prawidłowa pleśń to miejscami jest zielona ? Na dodatek strasznie śmierdzą musiałem je wyrzucić. Są partie które wychodzą a juz drugi raz mam taka sytuacje czy może to ze daje mleko 3,2 % z końcową data przydatności lub tydzień po terminie ale na moje były mleka ok. Spróbuje jeszcze z krowim mlekiem
Hmm czy higiena pracy jest zachowana? Ręce, otoczenie, pojemniki, maty są czyste i zdezynfekowane? Bardzo łatwo przenieść coś na serek nawet przypadkiem ;) na 99 procent to nie wina mleka po terminie
@@Domowyser wydaje mi się ze tak ale moim zdaniem to miały za bardzo mokro. Próbuje jeszcze raz
Jakie bakterie mezofilne wybrać dla mnie tego sera bo jest tego sporo?
Probat 222 z wańczyówki, MSE z serowara lub TW31 z GAP food additives ;)
@@Domowyser dziękuję za szybką i precyzyjną odpowiedź. Teraz można kompletować zamówienie. To będzie już 3 ser wg twojego przepisu
@@RomanStaniec Super!! Bardzo się cieszę ;)
Podejrzewam że na serze pojawiła się pleśń niewłaściwa
Usunęłam ją nożykiem
Czy jest jakiś sposób aby się nienamnażała
Można czymś spryskać?
Po czym Pani podjerzewa? Miała ciemny kolor? Jeśli już usuwać nożykiem to obszar z pleśnią + kawałek zapasu bo wyskoczy znowu. Można w to miejsce wytrzeć sól
Równocześnie robię gorgonzole
Może pojawiła się pleśń z tego serka jest niebieska .
Dziękuję za odpowiedź ,
dziękuję wspaniałe filmiki.
Serek uratowany wyszedł pyszny
Następnie czekają na degustację
Czy mogłem zatrzymać porost pleśni przez użycie soli jodowanej? Minęło ok 10 dni i nic się nie dzieje. Jeśli tak, to czy istnieje możliwość zaszczepienia sera ponownie, przez natarcie czy w inny sposób itp? Pozdrawiam
I tak i nie. Zależy jak dużo tej soli było. Pleśń jest dosyć odporna i zobaczysz, że czasem rośnie nawet tam gdzie teoretycznie nie powinna. Na drugi raz spróbuj zostawić na jeden dzień dłużej w temperaturze pokojowej. Na tą chwilę możesz natrzeć roztworem PC (ew. ze szczyptą geotrichum) i czekać ;)
@@Domowyser Bardzo dziękuje za odpowiedź, pleśń wystartowała. Pojawiły się jednak punktowo zielonawe kłaczki - mam się martwić? Czy jest to normalne?
Ratunku...
@@yarkorab spróbuj delikatnie zdrapać/ zmyć kłaczki. Nie moge obiecać, że nie wróci, ale jak PC szybko zajmie powierzchnię to nie powinno być problemu ;)
Czy przez cały okres dojżewania utrzymujesz temperaturę 8\9stopni?💥💥💥💯
Tak, przez cały okres. Niektórzy trzymają przez pierwsze 2-3 dni w temperaturze 18-20, ale ja po soleniu przenoszę od razu do dojrzewania.
A można zamiast bakterii dać skórkę z camemberta?
Zamiast bakterii niestety nie, ale zamiast pleśni można opcjonalnie zeskrobać pleśń z camemberta, rozmoczyć w wodzie lub mleku i dodać.
@@Domowyser Chodziło mi o pleśń właśnie, źle napisałem ;) Dzięki.
Moje pierwsze camembert robiłem z zaporzyczonego kawałka oryginalnego sera i zeskrobaną pleśń. Wychodzi tak jak byś urzyla kupne specyfiki. Pozdrawiam. Ps. Fajny kanał.
Liga Mistrzów!
Jakie to formy ? :)
W12 z wanczykowka lub fromaggii 12cm z serowara ;)
Witam,
Czy można wykorzystać serwatkę po serach pleśniowych?
Zależy do czego ;) jeśli chodzi o ricottę to jak najbardziej. Wysoka temperatura zabije zarodniki pleśni
@@Domowyser a jeszcze można przeznaczyć np do wypieku pieczywa?
@@FituBoy Pomyśl sam, czy chcesz spleśniały chleb?
@@lesnydziad7905 sam jwstes splesnialy, widziales kidykolwiek zeby jakakolwiek plesn przetrwala 200 st
@@bonifacykarol1418 Po dwóch latach coś do mnie piszesz. Nawet nie pamiętam o czym był film i o czym mowa
Mleko było pasteryzowane??
Tak, większość serów robię z pasteryzowanego. Ostatnimi czasy zrobiłem kilka z surowego
Jaką. Ilość podpuszczki użyłeś ??
1ml. Wszystko zależy od mocy podpuszczki jaką posiadasz. W nowszych filmach już wpisywałem żeby nie wprowadzać w blad :)
Domowy ser jakiej firmy podpuszczką? Jakiej mocy?
Podpuszczka cielęca serowar.pl 1:17000
A to jest połowa dawki podpuszczki ma ta ilość mleka czy normalna ilość?
@@slawcioooo Normalna dawka, bo czas działania podpuszczki to 30-60 minut
A czy możesz podać dokładne proporcje użytej pleśni i podpuszczki bo 1/16 łyżeczki to tak trochę ciężko ocenić ile to jest 😄
0,1g bakterii, 0,1g pleśni i 1ml podpuszczki cielęcej 1:17000 ;) bakterie i pleśń były z GAP, więc jeśli będziesz używał z serowar.pl to trzeba dać 1g/ 10l mleka
A jeśli mam podpuszczke sypka? To ile gram i czy mam wszystko rozcienczac z 50 ml wody ?
Mam jeszcze chlorek a mleko chce użyć z Lidla te z lodówek, też należy dodać chlorek jeśli tak to ile i czy mam rozcieńczyć z wodą ?
@@Ursyn1 sypka w zależności od mocy podpuszczki napisz jaka posiadasz to będzie łatwiej. W nowych filmach podaje jakiej i ile użyłem ;)
@@Ursyn1 tak, do pasteryzowanego mleka należy dodać chlorek. 2ml lub 2g na 10l mleka i wypadało by rozcieńczyć szczególnie w proszku.
Mój serek dziwnie pachnie jakby drożdżami. Co może być przyczyną tego zapachu.
W początkowej fazie dojrzewania? Jeśli tak to przejdzie i zapach zmieni się w grzybowy
Witam, zrobiłem wczoraj serek ale nie chciał mi wyjść z formy, po prostu się przykleił na dobre i w efekcie mi się rozwalił i musiałem go poskładać na nowo. Czy coś z tego będzie ?
Witam, Hmm, a jak byl obracany? Forma nowa czy używana jakiś czas? Może dużo kamienia mlecznego jest na formie? Po złożeniu na nowo trzyma się, czy rozpada w rękach?
Forma była zupełnie nowa pierwszy raz używana bardzo podobna do tej z filmu tylko o mniejszej średnicy. problem w tym ze nie chciał mi się od dna oderwać nawet jak pukałem delikatnie. Natomiast miałem dość małe ziarno po krojeniu. Tzn u gory skrzep był fajny ale na dole bardzo drobny.
Hmmm mija prawie cały dzień a ten ser jest wciąż bardzo wilgotny. Przez noc leżał w zamkniętym piekarniku może to jest problemem ?
@@pawloos4759 ser był obracany w formie? Czy jest już po soleniu? I pytanie czemu był w piekarniku? ;)
Nie stek jeszcze przed soleniem. Był obracany ale za każdym razem mi się rozwalał. Po jakim czasie powinno się pierwszy raz obracać ? W Piekarniku wylądował bo wykorzystałem ruszt do obciekania no i przy okazji osłona przed wścibskim kotem.
Miło litrowy jest to pojemnik?👍👍👍🍻
Ok 2,5l
Czym może być spowodowane, rozwalanie się skrzepu na bardzo małe cząsteczki po pokrojeniu? Z wierzchu jest bardzo ładny i się trzyma, im dalej w dół tym jest miększy i rozpada się. Trzymałem go ponad godzinę po dodaniu podpuszczki. Test skrzepu wyszedł wzorowo.
Skrzep rozwala się bez mieszania, po samym krojeniu? Albo słabej jakości mleko, albo za mocno ukwaszone. Czy mleko było świeże i przechowywane w chłodzie?
@@Domowyser rozwala się po mieszaniu. Od góry był bardzo ładny i zwarty, a po zamieszaniu reszta zaczęła się "strzępić" i rozpadać na mniejsze kawałki. Mleko świeżutkie, nie ma mowy o zakwaszeniu.
@@wojciechzytko9222 swojskie czy ze sklepu? Mi się tak czasem dzieje na sklepowym. Jeśli pasteryzowane to dodał Pan chlorek wapnia żeby uzupełnić straty wapnia w mleku?
@@Domowyser Sklepowe 3.2%. Dodaje chlorek wapnia, 1g na 5l mleka. Używałem podpuszczki mikrobiologicznej w proszku 0.5g na 5l. Mam wrażenie, że to może być właśnie kwestia podpuszczki (za mało). Mam też tą płynną microclage. Polecal Pan 0.6-8 ml na 10l mleka, ale zastanawiam się czy nie sprobowac użyć takiej ilości na 5l.
@@wojciechzytko9222 Myślę, że głównym winowajcą jest mleko sklepowe. Pasteryzacja w 74 stopniach skutecznie niszczy strukturę białka i wapnia. Chlorek pomaga, i z takiego mleka można zrobić dobry ser, ale skrzep jest nieporównywalnie gorszej jakości. Nie jeden raz to przerabiałem ;) niech Pan spróbuję na wiejskim mleku jest ma Pan dostęp, a juz nie wróci Pan do sklepowego ;)
What is the name and size of mold
Its Basic fromaggio mold. 12cm diameter and 13,5 height sklep.wanczykowka.com/formy-do-sera/79-129-forma-do-sera-wanczykowka.html#/61-rozmiar_-w_12
@@Domowyser thanks a lot for your help
Super by było jakbyś pokazywał jak wyglądają po dodatkowym tygodniu 2-3. Wiadomo, że to wymaga od Ciebie przygotowania większej ilości, ale byłoby to coś fajnego.
No tak, ale musiałbym rozkrajać w każdym stadium ;) jest krótki filmik z camemberta po 40 dniach
18 dni to sporo u mnie pleśń zaczyna się pojawiać po 6 dniach i to dość intensywnie a po 14 ser już się rozlewa hm może coś robię nie tak ale serki są boskie w smaku.
hmm po 14 dniach się rozlewa? baaardzo szybko, w jakiej temperaturze dojrzewasz?
@@Domowyser 12-13 st wilgotność 85/90 piwnica
A jaki popiół używasz
Użyłem popiołu serowarskiego z wańczykowki, ale może być węgiel aktywowany z apteki
@@Domowyser może to głupie pytanie ale spieramy się z kolegą czy jak dajemy węgiel aktywny to dodajemy tez sól? Według mnie nawet dla smaku trzeba tej soli dodać. Jakie jest Pana doświadczenie?
@@andrzejserafin7355 oczywiście, że dodajemy sól. Węgiel nie zastępuje soli, to dodatkowy składnik.
Nie chlorowanej? A może być mineralna
Ja używam źródlanej z butli 5l
@@Domowyser super dzięki za info
witam.proszę o pomoc moje setki czekają na solenie czy serek o wadze 276 gran powinien dostać dwa razy po 2 .76 grana sól to jest szczyptą!
Tak dokładnie ;) jeśli zamiast 2% soli sypnie się 2,5 to nic się nie stanie, będzie odrobinę bardziej słony. Ew. Można ser wrzucić w solankę na 60minut na ser o wadze 250-300g i grubości ok 3cm bo zapewne tyle ma ;)
@@Domowyser bardzo bardzo dziękuję serki zasolne pierwszy raz . dziekuje ze błyskawicznie odpowiadasz na wiadomości i za farastyczny kanał oczywiscie👊👊👊.
@@Domowyser mam jeszcze jedno pytanko jak mam 6 sztuk sera to na moczenie w solance potrzebuje taka samoa ilość czasu?czy raczej moczyc kazdy oddzielnie?
@@jolantaswiatowska326 Jeśli są takiej samej wielkości to można wrzucić wszystkie razem na 60 minut i wszystkie razem wyjąć ;)
@@Domowyser ratuj znowu. ..ser w pojemniku po otwarciu pojemnika czuć kwas 😬coz znowu zrobiłam zle?
A może jakiś film o serach moczonych w czerwonym winie?👍👍👍🍻
Jest w planach ;)
@@Domowyser Ok
mistrz 😊
Ale super !!!!
Camembert własnej produkcji to jest to :). Mnie wychodzi z powodzeniem używanie jako bazy sklepowych camembertow - blenduje takiego osobnika z wodą i dodaje do mleka zamiast bakterii i zostawiam w 30 stopniach na 60min. Mamy wtedy zarówno bakterie jak i plesn namnozona.
Zastanawiam się czy można tak ze lazurem z niebieską plesnia. W końcu jak ser sklepowy dojrzewa to żyje więc można namnażac :). Próbował ktoś kiedyś? :)
W camembercie sklepowym niestety bakterii zywych już nie ma ( może śladowe ilości). Plesn można namnożyć, ale bakterie jak zjedzą laktozę to umierają i zostawiają tylko enzymy. Dobrym patentem jest plesn z gotowego sera i np. maślanka jako źródło bakterii jeśli nie mamy czystych kultur. Serek na pewno wychodzi ekstra, ale jeśli chodzi o mikrobiologię to bez dodanych bakterii mogą rozwinąć się te niepożądane ;) oczywiście to domowe serowarstwo i nie ma się co czepiać jeśli wszystko finalnie wychodzi super ;)
Tak z ciekawosci to chyba zrobię camembert Twoją metodą i zobaczę jak wyjdzie ;)
Czy zdarzyło się komuś, że ser już po niespełna 4 tygodniach wewnątrz był bardzo rozlany i dało się go jeść wycierając chlebem lub łyżeczką? Ciekawi mnie jaka jest tego przyczyna. Wszystkie kroki wykonaliśmy zgodnie z przepisem. Na 99% temperatura nie ma wpływu, ponieważ cześć serów dojrzewała w 12 stopniach, a część w 7. Czy jest to kwestia czasu czy np. jakimiś mikroorganizmami chociaż reżim był trzymany na wydawało by się dostatecznym poziomie.
Pozdrawiam
To czy ser płynie, czy jest kremowy zależy od zawartości wody w serze. Jeśli chcesz żeby zamiast płynąć był kremowy (w konsystencji zbliżony do tego ze sklepu) trzeba trochę bardziej osuszyć ziarno czyli mieszać kilka minut dłużej po pokrojeniu skrzepu. Zerknij na mój camembert po 4 tygodniach (film) był taki sam?
@@Domowyser nie no ten po prostu płynie. Jest w konsystencji gęstego kogla mogla. Skórka jest fajna i ser przed rozkrojeniem trzyma kształt i nic nie wskazuje, że cały popłynie. Spróbuje bardziej wysuszyć ziarno i podzielę się poniżej czy zadziałało.
Trzeba naprawdę uważać z solą tylko troszecze z każdej strony bo inaczej bedzie smakować jak feta :)
wydaje się że za mało, ale nie ma co dawać wiecej niż trzeba ;) zawsze można też solankowac camemberty ;)
Hi i wonder if you can prepare the culture at home the thing no buttermilk here but I can get raw milk if that is needed
Without aby culture added, just raw milk? Shure i can but i didnt really knoe which culture is dominated
@@Domowyser do you mean bacteria dominant in the air ? I would like to know the theory if possible please advice me about a book that I can reed
@@asmamahdi4340 mastering artisan cheesemaking (gianaclis caldwell) I mean the bacteria in raw milk. There are both thermophilic and mesophilic bacteria as well as bad bacteria (e.g. coli for example)
كيف التعامل مع العفن وهل يضر الجبنه
I do not fight white mold because it is needed in this cheese. If white mold grows right, no other mold will emerge.
Mozna uzyc do takiego serka bakterii Penicillium rroqueforti ?
Można, ale to już nie będzie camembert ;)
Akurat takie mam i zastanawiam się co z tego się wykluje;)
@@stona7830 coś na pewno, może być całkiem smacznie ;)
Hi what sort of mesophilic culture did you use hete
Its TW31lyo. Aromatic culture
This is TSP but not TBSP....
But why did you add geotricum candidum ... ? You just add penecilum candidum
Geotrichum candidum is optional. In this recipe I only add penicillium candidum
👍👍👍🍻
Satysfakcja pewnie wielka. Ale nie jesteś wstanie zapewnić optymalnych warunków przez cały proces. Zostaw to lepiej Francuzom i zajmij się czymś innym
Dźwięk jest straszny, nie da się tego słuchać
Teraz jak odsluchalem kolejny raz to muszę przyznać rację. Bardziej przykładałem się do treści filmu niż dźwięku w tle. W nowych filmach jest w trochę innym stylu ;)
o gustach się nie rozmawia,jeden słucha elektroniki,drugi disco polo a trzeci muzyki klasycznej,wyłącz dźwięk i puść sobie w tle swój ulubiony kawałek...proste
To wyłącz dźwięk. To film o robieniu sera a nie musical…
To wylacz sobie dzwiek xd