💀 Życie jest absurdem ❓ Zaskakująca filozofia od Nihilizmu przez Egzystencjalizm po Absurdyzm❗

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 13 кві 2023
  • Oto niezwykłe spojrzenie na różne aspekty filozofii, nihilizm, egzystencjalizm, absurdu i poszukiwania sensu życia❗
    W tym odcinku omawiamy zarówno kontrowersyjne myśli Fryderyka Nietzschego, jak i buntowniczą filozofię absurdu Alberta Camusa. Poznamy pesymistyczne myśli Artura Schopenhauer'a oraz Jean-Paul Sartre'a i przekonamy się, jak te filozoficzne koncepcje wpłynęły na nasze rozumienie świata i jak mogą pomóc w dążeniu do samoświadomości.
    Zastanowimy się, czy warto szukać sensu życia, czy raczej cieszyć się każdą chwilą, jaką mamy. Zrozumiemy, jak te filozofie mogą wpłynąć na nasze życie i otworzyć nas nowe możliwości!
    Będziemy się przyglądać fascynującym myślom kontrowersyjnego filozofa - Friedricha Nietzschego. Dowiedz się więcej o tym, jak jego koncepcje wpłynęły na rozwój nihilizmu, a także na sposób, w jaki ludzie poszukują sensu życia. Omówimy krytykę Nietzschego dotyczącą wartości i moralności, a także jego wizję przyszłości ludzkości po przejściu przez nihilizm. Zastanów się nad tym, czy jego filozofia została źle zrozumiana i jak wpłynęła na brutalne ideologie XX wieku. Odkryj, jak idee Nietzschego mogą mieć zastosowanie do współczesnych wyzwań i jak jego filozofia może wpłynąć na Twoje życie.
    Dowiedz się, jak Camus przedstawiał sprzeczność między ludzką potrzebą sensu a przypadkową, absurdalną rzeczywistością, w której żyjemy. Zapoznamy się z jego przemyśleniami na temat egzystencjalizmu, wolności i sensu życia, oraz z jego słynnym porównaniem ludzkiego życia do mitu o Syzyfie. Odkryj, jak teorie Camusa wpłynęły na współczesne rozumienie nihilizmu oraz na nasze poszukiwanie sensu i celu. Dowiedz się, jak jego podejście do życia może być inspirujące i wyzwalające, pozwalając nam cieszyć się każdą chwilą, zamiast bez końca szukać odpowiedzi na pytanie "dlaczego".
    Omówimy filozofię Artura Schopenhauera, niemieckiego filozofa, który miał głęboki wpływ na rozwój filozofii egzystencjalnej i nihilizmu. Zrozumiemy, jak Schopenhauer kładł nacisk na pesymizm i rolę woli życia jako siły napędowej ludzkiego istnienia. Odkryjemy jego poglądy na cierpienie i to jak jego praca wpłynęła na przyszłych filozofów. Dowiemy się, jak Schopenhauer podkreślał dążenie do ukojenia cierpienia poprzez sztukę, etykę i ascezę. Omówimy, też jak jego koncepcje wpłynęły na nasze zrozumienie wartości życia, naszą potrzebę znalezienia sensu, a także na filozoficzne podejście do cierpienia. Odkryj, jak Schopenhauer wywarł trwałe wpływy na rozwój pesymistycznej filozofii i jak jego myśli oddziałują na naszą współczesną kulturę.
    Dowiemy się, jak perspektywa Schopenhauera może wpłynąć na nasze życie, percepcję rzeczywistości, zmieniając sposób, w jaki postrzegamy sens i wartość naszego istnienia.
    Poznamy też filozofię Jean-Paul Sartre'a, wpływowego francuskiego filozofa, który stał się jednym z kluczowych przedstawicieli egzystencjalizmu. Zrozumiemy, jak Sartre skoncentrował się na idei, że istnienie poprzedza istotę oraz na koncepcji wolności i odpowiedzialności jednostki.
    Odkryj, jak Sartre twierdził, że ludzie są skazani na wolność i jak to zrozumienie może wpłynąć na nasze życie. Omówimy, jak jego myśli dotyczące egzystencjalizmu kształtują naszą indywidualność, wybory moralne i sposób, w jaki postrzegamy siebie i innych.
    Zgłębimy myśli Jean-Paul Sartre'a na temat wolności, odpowiedzialności, autentyczności oraz konsekwencji filozofii egzystencjalnej dla naszego codziennego życia. Poznaj, jak jego poglądy mogą wpłynąć na nasze decyzje, wartości i dążenia w poszukiwaniu sensu życia.
    #filozofia #nihilism #egzystencjalizm #absurdism #buddyzm #psychologia #wykład #zen #samorozwój #rozwójosobisty #depresja #nietzsche

КОМЕНТАРІ • 52

  • @nowyrozdzial
    @nowyrozdzial  Рік тому +6

    Zapraszam do dyskusji i przemyśleń w komentarzach ❗
    Często zapominamy, że nasze życie to nie tylko nasza indywidualna podróż, ale także podróż wśród innych ludzi. Dzieląc się z nami Waszymi doświadczeniami oraz przemyśleniami, dajecie nam dostęp do nieskończonej ilości możliwości i inspiracji. Dlatego zachęcam Was do subskrybowania kanału i stworzenia społeczności do naszej dalszej nieskończonej podróży poznawania życia w pełni.

    • @mariusztakeoff2622
      @mariusztakeoff2622 Рік тому +1

      Szacun. Ja już wybrałem kolor pigułki. Nie mam za bardzo potrzeby o tym dyskutować, ale polecam kanał. Myślę, że szybko się rozwinie😁

    • @ufofortnite6307
      @ufofortnite6307 Рік тому +2

      No to lecimy ...🎉🎉🎉

    • @maciejlublin829
      @maciejlublin829 10 місяців тому

      4:17 są pewne nieporozumienia jeśli chodzi o powiązania filozofii Nietzschego i nazizmu które to poruszył jakiś czas temu prof Wielomski (link na końcu) ale bardziej dziwi mnie nie to że o tym nie wspomniano tylko ze nie poruszono tutaj filozofii Petera Wessela Zapffego autora ''Ostatniego mesjasza'' oraz antynatalizmu który wywodzi się z filozofii pesymizmu chociaż jego wątki znajdujemy też w różnych religiach np buddyzmie oraz starym Testamencie (Księga Koheleta)?
      ua-cam.com/video/ut4NxHxkCwI/v-deo.html

    • @nowyrozdzial
      @nowyrozdzial  10 місяців тому

      @@maciejlublin829 Dzięki Maciej. Niestety mogłem omówic tylko tych, których dzieła znałem. Może i dobre dopasowanie do tematyki ale nie natknąłem się na P W Zapffego w trakcie studiów z psychologii czy hobbistycznie coś czytając. Stricte filozofowie/pisarze jeszcze nie trafili na moją półkę. Jeśli chodzi o filozofię to zaczęła się z moją przygodą ze stoicyzmem a reszta związana jest z psychologia. Choć np. w tym filmie jest filozofia Absurdzmu Camusa, który był pisarzem to najpierw musiałem się natknąć na jego dzieła.

    • @maciejlublin829
      @maciejlublin829 10 місяців тому

      @@nowyrozdzial Wiem że twórczość Zapffego ciężko znaleźć w polsko języcznym internecie (jak zwykle więcej info jest w języku angielskim) to samo dotyczy przedstawicieli antynatalizmu chociaż na polskim rynku ponoć wydano jedna z książek Davida Benatara ''Najlepiej - nie urodzić się. Istnienie jako źródło krzywdy'' wydane przez towarzystwo naukowe Stanisława Anderskiego ale teraz nie można tego kupić podobnie jak z esejem Ostatni mesjasz na który natknąłem się na YT w formie audiobooku. Sam natknąłem sie na to stanowisko na Wikipedii gdzie spore kawałki w formie cytatów można znaleźć takich autorów jak wyżej wspomniani ale też Julio Cabrera czy Karim Akerma itd.

  • @pawelkiszka4311
    @pawelkiszka4311 Рік тому +4

    Pełen profesjonalizm. Nie mam pytań i czapki z głów. Progress niesamowity. Z przyjemnością wysłuchałem :)

    • @nowyrozdzial
      @nowyrozdzial  Рік тому +1

      Dzięki :) motywuje mnie to do dalszej pracy i zapraszam na kolejny tedtalk ;)

  • @mariusztakeoff2622
    @mariusztakeoff2622 Рік тому +4

    Fajne te filmy. Wiedza w pigułce. Dobra, konkretna baza do przemyśleń. 👍MISZCZ

    • @nowyrozdzial
      @nowyrozdzial  Рік тому +2

      Dziękuje :). Staram się zebrać różne punkty widzenia i upchać w pigułkę pozostawiajac wybór - czerwona czy niebieska? Zapraszam wszystkich do dyskusji i przemyśleń w komentarzach.

    • @mariusztakeoff2622
      @mariusztakeoff2622 Рік тому

      @@edisprawiedliwy8861 MISZCZ to forma ekspresji. To znacznie więcej niż mistrz😁

  • @margarethalindblad8451
    @margarethalindblad8451 Рік тому +1

    Dziekuje❤️🙏❤️

  • @martscapes
    @martscapes Рік тому

    Cieszę się, że na Pana trafiłem 👍✨

    • @nowyrozdzial
      @nowyrozdzial  10 місяців тому

      Spoźniona odpowiedź, dzięki za oglądanie. Wypuściłem trochę nowych materiałów, nie wiem jak tam algorytm czy coś proponował więc zapraszam do ponownego tutaj zerknięcia.

  • @kinia5276
    @kinia5276 25 днів тому

    Zawsze w wyborach będziemy czuć żal.
    Odkrywanie i pielegnowanie tego, co dla nas najważniejsze.
    Zycie to wyjatkowa podróż, która tworzymy razem.
    I. Nihilizm: nic tu nie ma sensu
    (polityczny, egzystencjalny, etyczny)
    II. Absurdyzm: życie jest pełne paradoksów. (Dlaczego nie?)
    (Paradoks: pracujesz, aby zyc. A nie masz czasu, zsby cieszyc sie wolnym czasem)
    Mit o syzyfie, Albert Camus
    Ukojenie w religii
    Własne wybory, nie cudze myślenie, kierowanie własnym sercem i intuicją
    I. Sztuka/ filozofia
    II. Asceza
    Słuchanie siebie i swoich potrzeb.

    • @kinia5276
      @kinia5276 25 днів тому

      Jesteśmy elemtwmi większej całości.
      Podróż wśród ludzi

  • @haardvester2868
    @haardvester2868 Рік тому

    O chłopie! Dziękuję Ci! 😄

    • @nowyrozdzial
      @nowyrozdzial  10 місяців тому

      Spoźniona odpowiedź, cieszę się, że film się podobał. Wypuściłem trochę nowych materiałów, nie wiem jak tam algorytm czy coś proponował więc zapraszam do ponownego zerknięcia na ten kanał..

  • @konradwaty7087
    @konradwaty7087 8 місяців тому

    Sens życia zależy od samoświadomości ale według mnie sens życia to tylko doświadczenie szczęścia, radości i miłości nic więcej...

    • @nowyrozdzial
      @nowyrozdzial  8 місяців тому

      Niektórzy w życiu nigdy tego nie doświadczyli. Victor E. Frankl po 5 latach przebytych w Auschwitz i innych obozach koncentracyjnych napisał książkę o jego wysiłkach aby znaleźć powody do życia - człowiek w poszukiwaniu sensu. Wierzył, że największym popędem człowieka jest właśnie poszukiwanie sensu i celu. Uznawana jest za jedną z najbardziej wpływowych książek z dziedziny psychologii. Są ludzie, którzy dla przeciętnego człowieka mieli wszystko, sławę, pieniądze, wygląd, miłość a jednak wybrali rozwiązanie ostateczne dla swoich problemów i już z nami ich nie ma. Jeśli cel istnieje tylko dlatego, że wydaje się nam, że gdy go osiągniemy to w końcu będziemy szcześliwi ale w rzeczywistości ten cel, sława i pieniądze wcale nie zmieniły poczucia pustki w życiu i nie przyniosły oczekiwanego poziomu szczęścia czasem kończy się to tragedią. Osoba, która odnalazła swój sens nawet w obliczu smutku, otaczającej jej beznadziejności jest w stanie brnąć do przodu.

  • @PitersSs96
    @PitersSs96 10 місяців тому

    Chetnie posłuchał bym coś na temat, czy warto słuchać osób obłąkanych np. OSHO oglądałem dokument o nim oraz czytałem książkę. Mówił całkiem ciekawie ale w życiu dążył to utworzenia czegoś w rodzaju sekty 🧐

    • @nowyrozdzial
      @nowyrozdzial  10 місяців тому +2

      Hah, tydzień już siedzę nad tematem Osho. Mój kolejny materiał. Pewnie będzie już w tym tygodniu.

    • @PitersSs96
      @PitersSs96 10 місяців тому

      @@nowyrozdzialno to czekam. Ciekawi mnie twój punkt widzenia na jego temat

    • @nowyrozdzial
      @nowyrozdzial  10 місяців тому +2

      Nowy odcinek na temat OSHO: ua-cam.com/video/-jDk7JIvDIc/v-deo.html Mam nadzieję, że się spodoba.

  • @jeremki360xd6
    @jeremki360xd6 Рік тому

    rozczarowałem sie do nihilizmu 😉

  • @ufofortnite6307
    @ufofortnite6307 Рік тому +1

    Co było pierwsze ?.To pytanie obecnie staje się miażdżącą , jednak tylko obecnie...Poza tym ,w śród NAS- przypuszczam że , pewien procent naszych współ lokatorów , że tak powiem☆◇ po prostu wiedzą jak to dokładnie jest ...🎉

    • @nowyrozdzial
      @nowyrozdzial  Рік тому +1

      Uważam, że zamiast pytać o to, co było pierwsze, co może być błędne bo oparte na założeniu, że czas i przestrzeń są absolutnymi i nieodłącznymi elementami rzeczywistości\, powinniśmy zrozumieć, (chyba - nie na 100% więc warto poznać inne poglądy) że wszystko jest nierozerwalnie ze sobą związane i że cały wszechświat jest jednym, nieskończonym i wiecznym procesem. Watts uważał, że wszechświat jest w ciągłym ruchu i przemianie, a wszystkie rzeczy i zjawiska są ze sobą połączone i wzajemnie zależne, i powinniśmy skoncentrować się na teraźniejszym momencie, ponieważ to właśnie teraźniejszy moment jest jedyną rzeczywistością, jaką mamy.

  • @totalwar7518
    @totalwar7518 Рік тому +1

    5:00 skąd wiesz że w ogóle podejmujemy jakieś decyzje?

    • @nowyrozdzial
      @nowyrozdzial  10 місяців тому

      Nie jesteśmy bezmyślnym dronem z odgórnie nadanym celem i sensem. Idea wolnej woli jest dominująca w większości religii. Nawet w podstawowej idei w hinduizmie czy w buddyzmie kryje się wolna wola. Źródło tego wszystkiego, wszechświata, wielki wybuch którego częścią jesteśmy bo składamy się z tej samej materii, która rozpierzchła się po wszechświecie źródło też musiało podlegać wolnej woli a że my jesteśmy jego fragmentem też pewnie ją mamy. Nawet ta 1 osobliwość, źródło musiała podjąć decyzję, pustka albo wola życia istnienia. Nie twierdzę że to inteligętny design, ale wydaje mi się, że jest coś w nas co można nazwać wolą życia, poprostu wola do istnienia, przetrwania i replikowania siebie. Dlatego wydaje mi się że podejmujemy decyzję.

    • @totalwar7518
      @totalwar7518 10 місяців тому

      @@nowyrozdzial Skąd wiesz że nie jesteśmy dronem z odgórnie nadanym celem i sensem?
      Nie interesuje mnie to jak inne religie czy wiary to rozpatrują bo to chyba nic nie wnosi do dyskusji
      skąd wiesz że źródłem tego wszystkie jest wielki wybuch i co z hipotezą świata który się rozszerza a potem kurczy? Dlaczego ją od razu obalasz i na jakiej podstawie?
      skąd wiesz że źródło wszechświata podlegało wolnej woli i skąd wiesz że 1 osobliwość istniała?
      Dla mnie równie dobrze możemy nie mieć wolnej woli a to że podejmujemy decyzje to może być złudzenie

  • @romankomar8619
    @romankomar8619 Рік тому

    To tak jak z ziemią w centrum, każdy człowiek myśli o sobie że jest gwiazdą.

    • @nowyrozdzial
      @nowyrozdzial  Рік тому

      Można przynajmniej być bohaterem własnego filmu i odgrywać główną rolę. Choć nie zawsze scenariusz jest ciekawy a niektórzy mają pecha i grają przez całe życie w tragedii.

    • @romankomar8619
      @romankomar8619 Рік тому

      @@nowyrozdzial Pech i co z nimi?

    • @nowyrozdzial
      @nowyrozdzial  Рік тому

      @@romankomar8619 Pechowcy mogą się zapoznać z książką Viktora E. Frankla „Człowiek w poszukiwaniu sensu", głos nadziei z otchłani holokaustu.

  • @KristoJ
    @KristoJ Рік тому +4

    Jedyny postęp i cel ewolucji człeka to miłość bezwarunkowa❤ inaczej się zaoramy i zginiemy.. A potem znów przyjdziemy by do tego dochodzić.. Chyba

    • @nowyrozdzial
      @nowyrozdzial  Рік тому +2

      Miłość bezwarunkowa może być kluczowym elementem w ewolucji człowieka, ale wtedy kiedy doprowadzi do spojrzenia na życie z perspektywy większej całości, a nie tylko z punktu widzenia naszych indywidualnych doświadczeń.

    • @lukakot8415
      @lukakot8415 8 місяців тому

      To nie ewolucja tylko Jezus

    • @KristoJ
      @KristoJ 8 місяців тому +1

      @@nowyrozdzial tylko i wyłącznie indywidualnie bo wszystko dzieje się w iluzji umyslu

    • @KristoJ
      @KristoJ 8 місяців тому

      @@lukakot8415 o tak, Chrystus wspaniale pokazał skrót ewolucyjny czyli odpuszczenie i nie utożsamianie 🤔

    • @nowyrozdzial
      @nowyrozdzial  8 місяців тому +1

      @@KristoJ trochę zabawne, że istnieje teoria symulacji jak w matrix , ale każdy i tak jest zamknięty w matrixie swojego mózgu. Wszystko tam przetwarzamy, światło, odczucia fizyczne etc. 2 osoby w tym samym miejscu w tym samym czasie a jednak doświadczenie dla nich nie będzie takie samo. Jeszcze uwzględniajac jeszcze różne poziomy neurotransmiterów, błędy w przetwarzaniu sygnałów, inaczej skonstruowane połączenia neuronowe = 2 różne światy. Każdy żyje w matrixie swojego mózgu.

  • @Jakub-xc6mw
    @Jakub-xc6mw 2 місяці тому

    Może najpierw spróbować odpowiedzieć czym jest sens życia, a dopiero potem postarać się go odnaleźć?

  • @totalwar7518
    @totalwar7518 Рік тому

    jestem nihilistą i nie twierdzę że życie nie ma sensu a nihilizm nie jest destrukcyjny

    • @nowyrozdzial
      @nowyrozdzial  10 місяців тому

      Przepraszam byłem na wakacjach i przegapiłem jakoś twój komentarz. Tu chyba odnosisz się do nihilizmu egzystencjalnego, który neguje normy moralne, głosi brak sensu, celu, wartości. Jest wiele wersji nihilizmu, nie jestem w stanie powiedzieć która jest twoja. Ale brzmi mi bardziej jak absurdyzm Alberta Camusa, który często jest ewolucja nihilisty. Że pomimo braku inherentnego sensu i podróży od sali porodowej do krematorium w tej podróży nadajesz sobie sam sens. Nie pochodzi on od Boga, wszechświata etc, ale też absurdem jest że rodzisz się i umierasz, gdzie śmierć przekleśla twój sens nawet jak go znajdziesz. Stąd absurd.

    • @totalwar7518
      @totalwar7518 10 місяців тому

      ​@@nowyrozdzial w filmie mówisz o nihilizmie a nie o nihilizmie egzystencjalnym o ile się nie mylę

    • @nowyrozdzial
      @nowyrozdzial  10 місяців тому

      Nihilizm to worek różnych odłamów i różnych jego przedstawicieli przedstawiałem. Min. Moralny, egzystencjonalny i inne trochę bardziej pesymistycznej wywodzące się np. z dekadentyzmu.

    • @totalwar7518
      @totalwar7518 10 місяців тому

      @@nowyrozdzial dlatego bardzo prosiłbym żebyś w filmie mówił że część nihilistów tak twierdzi