Ogromne dzięki dla Karola za niezwykle ciekawą rozmowę :) Widzów zapraszam jak zawsze do komentowania zaproponowanych przez nas tez i opinii. Kanał rozmówcy: ua-cam.com/channels/hhFJY9RJNOgIs_QdaJjsrg.html Playlista ze wszystkimi wystąpieniami Karola Fjałkowskiego na UA-cam: ua-cam.com/play/PLwDwVQOvab6z1x9Q22Xj0-5cSGitKVgul.html
Możliwe że nie wiele jest tu więcej tego co mówił Szymon, a może nawet nieświadomie go jedynie powielam, ale u mnie na kanale możesz znaleźć film o Bogu, moje około filozoficzne rozważania i około religijne, serdecznie zapraszam :) i z góry dziękuję za każdą aktywność
Myślę, że filmy Karola oglądają ludzie, którzy mają jakieś wątpliwości w kwestii wiary albo przynajmniej przynależności do krk. Osoby wierzące i zadowolone nie sięgną po jego filmy. A tak przy okazji, mam pytanie, czy Ty, Szymonie, nigdy nie kwestionowałeś swojej wiary czy przynajmniej nauczania krk? Bo moim zdaniem czytanie Biblii powinno prowadzić przynajmniej do zakwestionowania prawdziwości nauczania krk.
@Piotrek Glapiak KK wymyślił też wiele innych rzeczy, których nie ma w Biblii, z drugiej strony usuwając mnóstwo z tych, które tam są. Skala jest tak ogromna, że KK nie można w żadnym razie nazywać chrześcijaństwem biblijnym. A skoro nauka KK nt. zbawienia niestety w rzeczywistości do niego nie prowadzi (gdyż jest sprzeczna z tym, co Biblia mówi na ten temat), to można wątpić, czy KK zasługuje w ogóle na miano chrześcijaństwa. Dobrą nazwą na to wyznanie jest "religia rzymska" - oddaje charakter wyznania (religia) i bardzo bliskie jego podobieństwo do uczynkowego pogaństwa rzymskiego, które było jednym z podstawowych źródeł katolicyzmu. To wszystko jest smutne, ale niestety prawdziwe.
Chyba wyrzekając się wszelkich systemów, moim zdaniem, tworzy jednak system. Rozpakowywanie znaczeń jest filozofią. Dobrze, że wymaga od innych myślenia, tylko, że jest to postawa patronistycznia, stawiająca siebie ponad innych i poniekąd unikająca odpowiedzialności, czyli trochę tchórzowska. Pozdrawiam
@@WILUsprawdza Właśnie przydałoby się nawet powtórzyć tematy tamtych debat bo niestety osoby z którymi wtedy Karol rozmawiał nie były w stanie prowadzić merytorycznej rozmowy. Z Szymonem miałoby to naprawdę sens.
Jedna z lepszych dyskusji jakie miałem przyjemność obserwować, dwie inteligentne osoby które mają odmienne zdanie i potrafia je argumentować, mam nadzieję że powtórzycie to panowie, dobra robota :)
I to bym chciał aby UA-cam promował, bo stawka jest większa niż źycie . Czy ktoś zrobi tłumaczenie na arabski? Dla tych wierzących w prawdę objawioną o życiu wiecznym z 72 dziewicami.
Spoko, ale tak naprawdę Szymon wypunktował swojego rozmówcę 10 do 0. On nawet nie nadążał za myślą Szymona. Te jego argumenty opierają się na ewidentnym braku wiedzy. Ot pierwsze z brzegu. Nawet naczelne małpy odczuwają wdzięczność i mają poczucie do wyświadczenia wzajemności. No i pięknie, super. Ale czy małpa wpadnie żeby komuś coś dać bezinteresownie? Raczej nie bardzo. Takie działanie jest efektem klutry która wytwarza środowisko w której taka postawa raz że może się zrodzić, a dwa że być utrzymana. A na kulturę wręcz porażający wpływ ma. Religia. Dyskusja czy kultura wypłynęła z Religi czy religia z kultury nigdy się nie skończą, ale jedno jest pewne że jedno na drugie ma olbrzymi wpływ.
@@OlejhunterPL No to popisałeś się ignorancją. Człowiek nie robi nic "bezinteresownie", co najwyżej może ci się wydawać, że tak czynisz. Twoimi decyzjami rządzą geny, wychowanie, kultura, a nawet twój własny mikrobiom. Poczytaj także o altruizmie krewniaczym oraz altruizmie odwzajemnionym. Podłoża większości swoich zachowań sobie nawet *nie uświadamiasz* , a jedynie je sobie racjonalizujesz w ramach przyjętego światopoglądu - jak widać fałszywego. Co do małp, to małpy też tworzą kulturę i jest ona badana przez prymatologów. Oczywiście kultura małp jest daleko niższa i prymitywniejsza od ludzkiej kultury. Nie mniej jednak, na miarę swoich możliwości, taką kulturę tworzą małpy naczelne i nawet można badać *różnice kulturowe małp* , co zainteresowanych przedmiotem nie dziwi. Tak więc najpierw sam się doszkol, zanim innych zaczniesz oceniać za "brak wiedzy".
@@prazuch5724 Tak ci sie tylko wydaje. Sam fakt, że o tym piszesz, nie jest bezinteresowne. To, że wyswiadcza się przysługę osobie, od której nie oczekujemy rewanżu, jest jednym z dostosowań społecznych, bowiem pośrednio spodziewasz się, że inni, będą mieć o tobie dobrą opinię dlatego, że pomogłeś bezdomnemu. Jeśli on komuś o tym opowie, pośrednio będziesz miał korzyści w postaci pozytywnej opinii. To uwarunkowanie ewolucyjne i niekoniecznie z tego musisz zdawać sobie sprawę
Szymonie taka uwaga - podczas niektórych przemów Twojego gościa wykonujesz wiele niepotrzebnych gestów. Swego czasu zwracałeś uwagę Łukaszowi Wybranczykowi na ton jego wypowiedzi i jak to może wpływać na osoby w niego zapatrzone, a w Twoim zachowaniu dostrzegam podobny problem. Często podczas odpowiedzi Karola wiercisz się, kręcisz głową z oznaką dezaprobaty, nie możesz doczekać się momentu zgłoszenia swojego wniosku. Myśle, że to niekorzystne zarówno dla Twoich odbiorców, którzy czują się pewniej w swoich odczuciach na podstawie Twoich ruchów, a także dla Ciebie jako osoby otwartej na dialog i wymianę myśli.
Bardzo trafna uwaga. Lubię posłuchać Szymona, ma wiele ciekawych spostrzeżeń, ale jego maniera (w moim odczuciu) często psuje ogólny wydźwięk jego wypowiedzi.
Ja tam tego tak nigdy nie odebrałem, myślę że to zależy od typu osobowości w dużym stopniu i każdy się zachowuje naturalnie, Karol znów jest bez żadnych emocji jak zombi co trochę zanudza mnie jako odbiorcę mimo, że jest elokwentny(żeby nie było ja jestem jeszcze bardziej zamulonym introwertykiem :D)
4 роки тому+176
Dzięki za obserwację, jak najbardziej możesz mieć rację, postaram się zwrócić na to uwagę.
Wydaje mi się że nie to nie do końca zależy od Szymona. No mi się wydaje że to po części wynikało trochę z takiego lekceważenia jego argumentów, raczej niecelowo, ale mówił w taki sposób jakby to były jakieś błahostki. Według mnie rozmowa mało przypomina rozmowę i wydaje mi się że może trudniej jest dyskutować z Karolem, mimo iż mówi wartościowe rzeczy.
Różnica jest taka, że u pana Wybrańczyka ton wypowiedzi i ekspresja jest celowa. Robi to po to, by ośmieszyć poglądy które chce w swoich wywodach podważyć, co jest bardzo powszechne wśród ateistów jemu podobnych. Zwracam uwagę na "jemu podobnych", bo jest cała masa ateistów, która ma swój światopogląd przemyślany i nie usiłuje ośmieszyć poglądów z którymi się nie zgadza. U pana Szymona natomiast jest to efekt frustracji postawą adwersarza, jeżeli mozna go tak nazwać, który jest po prostu niespójny w tym co mówi.
46:55 Tylko, że to już nie jest abstrakcja, ponieważ taka maszyna istnieje. Konkretnie chodzi o to, że można zainstalować komuś elektrody na baterie, które oddziałują na ośrodek przyjemności w mózgu. Robi się to w przypadku depresji / lęków których leczenie standardowymi metodami jak praca z terapeutą i farmakoterapia nie dały rezultatów. Oczywiście oddziałują te elektrody z pewną ograniczoną siłą, tak żeby pacjent czuł się dobrze, ale nadal był zmotywowany do działania. Gdyby podkręcić kogoś zbyt mocno, byłby to już praktycznie narkotyczny haj, nadmiar szczęścia. Swoją drogą pewnie wielu z was słyszało o eksperymencie na myszach, gdzie zainstalowano myszy takie same elektrody, a ich uruchamianie było możliwe za pomocą przycisku. Kiedy mysz zauważyła, że naciskanie przycisku wywołuje u niej poczucie szczęścia, zaczęła naciskać go tak długo aż umarła z głodu i wycieńczenia. Mysz była tak szczęśliwa, że odeszła jej ochota na inne przyjemności: jedzenie, picie, a nawet seks. Więcej na ten temat mówił Kacper Pitala na swoim kanale na youtube (chodzi o film nt. ludzkich instynktów), fantastyczny materiał (i cały kanał zresztą), polecam!
W tym eksperymencie Nozicka, chodzi bardziej o coś w rodzaju "Matriksa", "Mózgu w słoiku" itp. Z jednej strony ma się szczęśliwe życie, ale z drugiej strony, kosztem "realności" życia, bo to jest projekcja - coś jak sen. BTW - Ten wątek, to akurat szalenie ciekawy fragment rozmowy. Na początku Pan Karol przedstawia się jako klasyczny sceptyk - "nic nie neguję, wszystkie sady zawieszam" oraz hedonista - "wierzę, w co wierzę, bo to mi daje szczęście". Zastanawiające jest zatem, dlaczego w takiej sytuacji, mając do wyboru maksymalne szczęście, odrzuca je, odwołując się do wartości prawdy. Twierdzenie, że źle by się czuł, jest nonsensem. Czułby się rewelacyjnie, bo w tym "nowym życiu", nie przejmowałby się tym. Wobec tego, gdy odwołuje się do wartości prawdy, nie odwołuje się do niej na zasadzie, że to jest jego subiektywna / emotywna preferencja. Odwołuje się do niej, gdyż uważa, że ona jest czymś ponad jego życie. Stawia prawdę ponad szczęśliwe życie.
@@andrzejkosowicz5772 Poza tym, jako sceptyk-pirronista (on nazywa się nihilistą), nie wierzy w prawdę rozumianą jako episteme - w sensie, prawda jest dla niego tylko ideą, której nie sposób zrealizować. Zawsze można rozważać koherentne lub pragmatyczne koncepcje prawdy, ale one by się z tym nie kłóciły (choć nie w sensie pragmatyzmu np. Peirce'a).
Szczerze mówiąc jestem zaskoczony poziomem tej dyskusji, bo nie wiem czy spotkałem się kiedyś z tak konstruktywną polskojęzyczną debatą na tego typu temat, a przynajmniej na pewno bardzo rzadko zdarza mi się po wysłuchaniu takowej czuć niedosyt 😀
Jan Kowalski. Fakt, to była piękna debata. Była jednak jedna rzecz która nie pozwalała mi przyjąć pewnych argumentów oponenta Karola. Pan profesor z tego co pamietam, wyszedł z początkowego założenia, ze: racjonalnym jest wierzyć w coś, co jest prawda. Moim zdaniem jest to błąd. Racjonalnym jest wierzyć w cos, co wydaje się prawda, w coś na co wskazuje prawdopodobieństwo bądź inne przesłanki dla nas dostępne. Można wyobrazić sobie sytuacje, w której wiara w coś co jest prawda, jest nieracjonalna. Np, wiara, ze nasz kupon lotka jest wygrany, przed sprawdzeniem go ( w sytuacji, w której naprawdę jest wygrany ). Może być także odwrotna sytuacja, czyli wiara w coś co nie jest prawda, jest racjonalna. Np, wierzymy ze nasza żona właśnie rodzi dziewczynkę, bo wszystkie badania na to wskazywały, a maja one bardzo dużą sprawdzalność. Jest racjonalnym ze wierzymy ze rodzi się dziewczynka, podczas gdy jest to nie prawda, właśnie rodzi się chłopiec i wydarzyła się bardzo rzadka sytuacja, gdy przewidywania się nie sprawdziły. To moja taka jedyna uwaga co do tej debaty, jesli dobrze pamietam, oglądałem ja dawno. Jesli zle rozumuje, przyjmę krytykę, pozdrawiam
1:56:40 Dowód na to, że Karol to reptylianin, a jego nihilizm ma za zadanie zaszkodzić ludzkości: nie rusza się przez jakiś czas przez co ładuje swoją gadzią energię
Gość dzisiejszego odcinka jest mega skutecznym mówcą, w miejsce pytań na które niezna odpowiedzi bądź nie chcę na nie odpowiadać umieszcza własne pytanie na które jest przygotowany, mówi niezmiennym tonem, nie okazję emocji, konstruuje zawiłe zdania z dużą lidzbą słów które mają postrze synonimy, stosuje pauzy pedagogiczne wywołujące napięcie, w uprzejmy i taktowny sposób przerywa i zmienia trasę przebiegu konwersacji na jemu bardziej przychylną, DOPUSZCZA do głosu Szymona (co niestety jest cechą lidera) głównie gdy ten jest rozemocjowany, mówi szybko co daje złudzenie braku kontroli nad przebiegiem dyskusji. Kilka cech wymienionych powyżej stwarza inteligentną ,surową ,wyrafinowaną wręcz miejscami psychotyczną postać co daje naprawdę zaskakująco wiarygodny efekt. Na szczęście już na początku dał się zdemaskować przez trzykrotną czy czterokrotną próbę udawania braku zrozumienia w prostym acz skutecznym pytaniu Szymona które to miało uczłowieczyć wykreowaną postać. Pragnę jeszcze zwrócić uwagę iż Pan hedonista stara się nie zgadzać z Szymonem nawet gdy zgoda na dany temat jest obiektywnie oczywista, tym razem jest to sztuczka dialektyczna ze strony Szymona mająca na celu dojścia do porozumienia (stosuje ją na każdym spotkaniu).
Jedna z najlepszych dyskusji, jakie słyszałem w ostatnim czasie. Postanowiłem odpalić w trakcie pracy, jednak moja uwaga była zbyt skupiona na treści rozmowy, aby jednocześnie robić cokolwiek innego. Zostałem wchłonięty na dwie i pół godziny.
Nie jesteś głupi Osoba głupia nie zdawałaby sobie sprawy ze swojej głupoty (i myślałaby że ,,panie ja sam bym ich wszystkich poskładał w debacie, gdyby mi się tylko chciało") albo ograniczonej wiedzy Ty sobie zdajesz, a to już coś, pierwszy krok do wiedzy tej poszerzenia
Mi Karol pomógł. Jestem Mu za to wdzięczny. Nie był przyczyną a ukoronowaniem 3,5 l "poznań" i przemyśleń, które zaczęły się intensyfikować w Lourdes , tak w tym Lourdes, które ja odczytałem inaczej niż chce tego kościół.
Bardzo ciekawa rozmowa, przez ponad 2 godziny ani troche nie byłem znużony, przeciwnie. To się bardzo rzadko zdarza że mając ponad 2 godzinny film rozmowe na yt ani troche się człowiek nie nudzi, a słucha z ciekawością.
Jeśli Bóg jest - w perspektywie chrześcijańskiej - uosobieniem wszystkiego, co najlepsze, a jednocześnie jest właśnie Bytem osobowym, który zaprojektował w jakiś sposób wszystko wokół, to jedyną metodą rozstrzygnięcia, czy np. nauki Chrystusa są słuszne, jest długoletnie życie wedle Jego moralnych nauk i wskazówek oraz inspirowanie się Jego przypowieściami. A dlaczego? Ano dlatego, że skoro Bóg zaprojektował i stworzył również człowieka, to właśnie On, jako "projektant", ma najlepsze pojęcie, co (przy kondycji i konstrukcji ludzkiej) uniwersalnie prowadzi człowieka do szczęścia, a co nie. Przecież Jezus nie przyniósł nam setek zasad, a wręcz skondensował bardziej skomplikowane Prawo (żydowskie). Dlatego można mówić o pewnym uniwersalizmie Jego nauk, ponieważ te nauki nie odnoszą się do szczegółów, którymi jako ludzie możemy się różnić (i którymi wręcz powinniśmy się różnić, również dla naszego szeroko pojętego dobra). Zatem Bóg stworzył nas do szczęścia, które w języku biblijnym nazywane jest raczej "błogosławieństwem". Zaprzeczeniem tego jest przekleństwo (nieszczęście) lub grzech - grzech natomiast to z hebrajskiego "chybienie celu", a zatem chybienie owego... szczęścia! Szczęścia, które uosabia sobą Bóg, i do którego można się zbliżać, trzymając się Jego zasad. Zasady te pozytywnie działają na nasze "intuicje", tudzież impulsy czy instynkty, ponieważ posiadamy z natury SUMIENIE; dlatego owo sumienie reaguje pozytywnie na narrację chrześcijańską, która rozszerza pojęcie bliźniego na całą ludzkość, nie dzieląc jej na plemiona. A co to właściwie jest, to "wszystko, co najlepsze"? Co to jest, to "szczęście", tudzież błogosławieństwo? No właśnie, jest to dość wyrafinowane poczucie przyjemności, i nie chodzi tu o przyjemność krótkofalową i prymitywną. Jest to coś długodystansowego. Jeśli więc potraktujemy Chrystusa poważnie, bez wszystkich konstruktów doktrynalnych, ale świeżym okiem, i spróbujemy na miarę swoich możliwości żyć naśladując Chrystusa, to w miarę dojrzewania i po upływie lat będziemy mogli dopiero powiedzieć, czy "warto było", i czy człowiek faktycznie POWINIEN tak żyć, przy czym można rozumieć tę "powinność" właśnie w tym całkiem pragmatycznym sensie, jaki zaproponował p. Fjałkowski, tj. "chcę mieć X, ale żeby zdobyć X, POWINIENEM (czy też muszę) zrobić Y". Dokładnie w tym sensie! :) "Chcę być faktycznie szczęśliwy, a żeby być, muszę/powinienem to i owo". Chciałbym przy tym zauważyć, że właśnie ta kulturowa narracja chrześcijańska osłabia pewne plemienne impulsy, a wzmacnia to, co czyni nas gatunkową jednością. Bo spójrzmy: jeśli kochamy daną osobę miłością dojrzałą (czyli nie jest to np. zauroczenie), to życzymy jej najlepiej, a owa życzliwość też nastawiona jest na dalekowzroczność, długodystansowość. Jeśli więc kochamy kogoś w ten sposób, to nawet nie musimy myśleć kategoriami "powinności" czy też obowiązków, ale różne rzeczy względem tej osoby (np. pomoc czy porady) przychodzą nam naturalnie, odruchowo! A to wynika właśnie z tej miłości. Oczywiście, kiedy to swoje zachowanie przeanalizujemy, patrząc nieco chłodniejszym okiem, to być może uda nam się na tej podstawie sformułować szczegółowe zasady, które następnie nazwiemy "powinnościami". Ale co zrobił Chrystus? Powiedział właśnie "będziesz kochał Boga (...), a bliźniego swego jak siebie samego; na tym bowiem polega Prawo i prorocy". Co zatem powiedział tutaj Jezus? Że w gruncie rzeczy wszystko, co w Prawie dobre (bo część Prawa Chrystus jednak zrewidował) SPROWADZA SIĘ w gruncie rzeczy do miłości. Że jeśli będę kochał drugiego człowieka, to w sposób niejako AUTOMATYCZNY wypełnię wszystkie "powinności" wobec niego. Nie będę tego odczuwać jako "obowiązku", ale jako rzecz naturalną jak oddychanie. Taki właśnie Bóg ma przepis dla człowieka i na człowieka: kochaj, a będziesz zbliżać się do Istoty tego, kim jestem ja Sam - kochaj, a wypełnisz swoje gatunkowe i indywidualne przeznaczenie. Kochaj, a będziesz tą prawdziwie "najlepszą wersją siebie", tak dla siebie, jak i dla innych. Spełnisz się. Osiągniesz SZCZĘŚCIE. To prawdziwe, czyli m.in. długodystansowe. Ktoś mógłby spytać... ale czy da się zmusić do miłości? No, cóż - niby nie, ale jeżeli ktoś jest choćby empatyczny wobec ludzi, to ta empatia i życzliwość mają wektor skierowany ku miłości. Wtedy może się starać w tym udoskonalać. Może starać się przestrzegać "nakazu" miłości. Chwilami życie jest trudne, wydaje się nam, że mamy za dużo własnych problemów, by interesować się czyimiś i zachować przynajmniej ową życzliwość - ale to jest właśnie ułuda. Wystarczy zalążek empatii, by nadal starać się żyć jak człowiek i starać się kochać bliźniego. W trudniejszych chwilach taka praktyka może nieco przypominać zasadę "fake it, until you make it", chociaż jest to tylko trochę "fake", bo jest oparte na tym małym zalążku życzliwości. Nie musisz w każdej chwili gorliwie miłować każdego napotkanego człowieka, ale zachowuj się tak, jakbyś kochał, a wtedy przypomni Ci się, co ta miłość znaczy i co z niej wynika. I znika wówczas dylemat "czy miłość jest uczuciem, czy też obowiązkiem". Z miłością jest jak z kwantami. Zależnie od nastawienia obserwatora, kwant czasem wydaje się być falą, a czasami cząstką. Analogicznie z miłością - czasami jest decyzją i obowiązkiem, czasami uczuciem. Decyzja powala się przemóc i znów wrócić do uczucia. Masakra, jak się rozpisałem. Sorry, ale miałem wenę. ;)
Wykreslilbym 2 ostatnie zdania i emotke na końcu. Komentarz uzupełniający rozmowę ukazana na filmie jak dla mnie. Również pozdrawiam. Tylko mi nie lajkuj i nie odpowiadaj w miły sposób, bo ja tego nie potrzebuje. Chodzi o to, co właściwe i prawdziwe, a nie o poklepywanie się po plecach.
Jeśli Bóg jest - w perspektywie chrześcijańskiej - .... jest długoletnie życie wedle Jego moralnych nauk Jeśli Bóg jest - w perspektywie muzułmańskiej - .... jest długoletnie życie wedle Jego moralnych nauk Jeśli Bóg jest - w perspektywie shintoistycznej - .... jest długoletnie życie wedle Jego moralnych nauk Jeśli Bóg jest - w perspektywie - protestanckiej .... jest długoletnie życie wedle Jego moralnych nauk Jeśli Bóg jest - w perspektywie ??????- .... jest długoletnie życie wedle Jego moralnych nauk życia mi braknie.
@@LaOrajPantalonoj Na początku chodzi moim zdaniem właśnie o to, czy PRZEMAWIAJĄ do Ciebie np. słowa i opisywane czyny Jezusa. To jest poziom sumienia/intuicji. Pytanie, czy po zapoznaniu się z różnymi religiami i/lub wykładniami, skłaniasz się w którąś stronę bardziej, a to skłanianie się jest intuicyjne, choć nie wyklucza zupełnie roli rozumu.
Wydaje mi się że niezależnie od światopoglądu czy jego braku ludzie tak czy siak beda oszukiwać/gwalcic/mordowac. Jakby nie patrzec przez wiele lat wielu religijnych ludzi popelnialo zbrodnie czy inne "niegodziwosci" wbrew doktrynie religijnej
@@bushido_33 Niewolnictwo? Raczej zabijanie niegrzecznych dzieci, palenie ofiar gwałtu, zabijanie niemowląt wrogich plemion przez roztrzaskanie o skałę, zabijanie całych wrogich plemion prócz dziewcząt-dziewic, które należy sobie przywłaszczyć... Lista jest długa. No i nie zapominajmy mojej ulubionej historii o bogu zabijającym (niedźwiedziami!) 42 dzieci za to że naśmiewały się z łysiny proroka ;) No ale oczywiście nie zapominajmy też, że interpretacja biblii polega na dwóch zasadach - coś nam pasuje, to nienaruszalne nakazy boga, coś nam nie pasuje, to symbolika i metafora ;D ua-cam.com/video/OsAaxOFOUl4/v-deo.html ua-cam.com/video/OsAaxOFOUl4/v-deo.html ua-cam.com/video/OsAaxOFOUl4/v-deo.html
@@robertchmielecki2580 no z calutkim szacunkiem, tak jak napisal bushido, nie powstala ona w xxi wieku, jestem w stanie orzec że na miarę ówczesnych czasów byla przełomowa moralnie. Dodatkowo chrześcijanin(a zakladam ze myśląc o mnie masz na mysli chrześcijanina, co cóż, nie oddaje moich wierzeń) słucha bardziej Noewgo Testamentu, a Stary byl podwalinami pod nową religie. Zapewniam, ze Jezus nie mowi nic o gwałceniu i braniu niewolnikow
@@joannadz998 nie, to nie przełom moralny. Jednyne za co cenimy biblię to "nie krzywdź innych" i jesteśmy święcie przekonani że tacy Normanowie to barbarzyńcy którzy o tym nie wiedzieli i że "Celtowie to byli straszni poganie". Przed jak i po narodzinach "Mesjasza" wybijali Celtów bardziej niż Hitler żydów. Edit.: z tego co wiem to ten średniowieczny patriarchat to tak trochę przez chrześcijan. W każdym wypadku Celtowie i Normanowie traktowali kobiety dobrze (głównie celtowie). (z tego co wiem)
Problem w tym, że Karol jest jeden :D Moimi wykładowcami fozofii byli prof. Jan Hartman oraz x. prof. Michał Heller i cholibka chyba tylko oni na naszym podwórku (polu, dworze, gumnie?!) mogliby być równie dobrymi rozmówcami. Ale to kwestia preferencji... nie wiem... kuźwa... to zależy :D
@@zerglittle5454 masz rację... od dwóch dni w każdej wolnej chwili oglądam filmy Karola... ależ to jest mądry człowiek! Aż mi przykro, że ogranicza mnie moja zdolność poznawcza i co chwilę muszę robić przerwy i przewijać, by w pełni zrozumie o czym Karol mówi. Jestem wdzięczna Szymonowi za takiego gościa.
@@snapeaasnapeaa7506 Spoko, to nic złego :D Miałem na studiach sporo filozofii, gdzie mimo ścisłego kierunku mogliśmy wybierać liczne przedmioty dodatkowe i mimo prywatnego zakochania w filozofii przyrody też nie zawsze wszystko łapię. Jednak biorac pewność obecności absolutu księdza profesora Hellera i pewność jego nienistnienia profesora Hartmana wybieram Karola i jego "nie wiem, nie rozumiem". Bo jak się zastanowić to absolut nie może być ani wszechmogący (wszechmoc jest nielogiczna), ani doskonale dobry (mnóstwo bezsensownego cierpienia i bólu na swiecie), a przy tym z pewnością nie osobowy... bo jeśli jest osobowy to jest wrednym skurczybykiem a nie kochającym ojcem. Zatem: albo go nie ma, albo jest całkowicie niepoznawalny, co oznacza w obu tych przypadkach, że wszystkie religie są fałszywe...
1:32:52 szymon chce się nie zgodzić, ale nie znalazł argumentów żeby to poprzeć, przesuwa ciężar dyskusji, tak mi się wydaje i jeszcze, gość nie miał na celu, aby wszyscy zostali nihilistami, tylko gość promuje swoją narrację w taki sposób by nie przekreślała np. zasady wzajemności dla wszystkich. nowe religie filozofie są potrzebne w celu znalezienia lepszej, lub udoskonalaniu obecnej, jeśli nie są szkodliwe społecznie to moim zdaniem fajnie że są, może ktoś się stawać lepszym chrześcijaninem, nawet po zwątpieniu w narracje katolików, bądź episkopatu. tylko nie należy zakładać że dobrze żeby było dużo takich osób i że wszystkie takie osoby będą dbały o innych z poza grupy, fajnie jak każdy dba o to by wszyscy dbali o to by każdy był dobry dla wszystkich, nawet dla obcych z poza naszej grupy, i tak robi gość szymona
Bóg Szymona jest miłością, dlatego dziełem dwóch facetów w niebie i gołębia jest: *ebola, malaria, cholera dżuma, wszelkie patogeny wirusowe, bakterie chorobotwórcze, grzybice, pasożyty zjadające ludzi i zwierzęta od środka* . Maryja, krolowa Polski razem z Jezuskiem, nie zrobili nic, by uchronić naród przed pandemią. Powinni się podać do dymisji oficjalnie w Częstochowie. Zabrać im korony, sukienki, wisiorki, ozdoby. Żaden klecha wzywając Jezuska nie uzdrowił, ani nie wskrzesił zmarłych na *COVID-19* . Spadek zachorowań i zgonów mamy dzięki pracy lekarzy, epidemiologów, sanepidu, zarządzanych kwarantann, czasowych zakazów, policji. *Żadne religijne gusła, ani woda święcona nie działają.*
@@Tomasz_Kowalski czyli według ciebie jeśli byłby Bóg to on ma za ciebie pracować, rozwiązywać twoje problemy, przedłużać życie. Tyle że katolicy potrzebują umrzeć bo żywi do nieba zazwyczaj się nie dostają...
@@szymon823 Ludzie zasadniczo porzucają religie, których bóstwa stają się gorsze od ludzi pod względem moralnym. Do niektórych dociera już, że biblijne bóstwo najpierw stwarza wszystko, nazywa to *dobrym* , potem wszystko *zabija w potopie* , a potem *żałuje tego co zrobił* . To obraz psychopaty, którego syn bardziej szanuje prośby "demonów", niż *życie niewinnych zwierząt, pozwalając na ich straszliwą śmierć przez upadek z klifu do morza* . Dziś Jezus miałby sprawę karną.
@@Tomasz_Kowalski Dlaczego uważasz, że zarządzanie kwarantann, czasowych zakazów, zarządzeń sanepidu sprawia, że mamy mniej zachorować i zakażeń? Dla przykładu Szwecja, która nie miała praktycznie żadnych obostrzeń, miała śmiertelność na 100 tyś. mieszkańców podobną co Polska z tymi wszystkimi obostrzeniami niszczącymi gospodarkę. W Szwecji bez obostrzeń ich śmiertelność w 2020 roku byłą najwyższa raptem od ostatnich 2 lat, a w Polsce mimo wszystkich obostrzeń, mieliśmy śmiertelność najwyższą od II WOJNY ŚWIATOWEJ! Dlaczego? Właśnie między innymi przez działania rządu, których konsekwencją były przemianowywane oddziałów w szpitalach, które stawały się dostępne tylko dla covidowców, przez co np. zabiegi/operacje kardiologiczne lub inne były pacjentom przekładane z powodu braku możliwości ich przeprowadzenia z powodu wspomnianych paraliżów w placówkach. Jest to dowodem na to, że jeśli rząd na coś kładzie swoje łapska, to bardzo często te decyzje źle wpływają na działanie poszczególnych sfer życia publicznego.
Podoba mi się jak już na samym początku rozbijają się o definicje słowa "należy" XD Zajebiste XD Tego oczekuję od dobrej dyskusji. Podważania i rozkładania na czynniki pierwsze.
Wychodzi na to że nihilizm to postawa antysystemowa. Dlatego politycy tak bardzo się tego obawiają. Wiedzą, że nihilista z definicji jest neutralny w związku z tym nie da się go ani zastraszyć, ani przekonać ani kupić do popierania ideologii.
Panowie! Mam nadzieję, że stworzycie razem codzienny program wieczorny. Powiedzmy taka dobranocka przy mikrofonie. Podejrzewam, że nawet ateiści byliby wniebowzięci! :D
Filmy Szymona do opowieści biblijnych były tym, co trzymało mnie długo przy wierze. Jak miałam jakikolwiek problem z jakimś fragmentem nauczania to szukałam odpowiedzi w podobnym tonie. No i okazało się,że na większość pytań nie ma tak pięknych odpowiedzi, jak te Szymona o Edenie, Abrahamie itp (jak myślę "W tym ogrodzie jest wąż" to aż mnie ciarki przechodzą). Problemem jest też to,że w trakcie poszukiwań trafiłam na odpowiedzi doktrynalne. A one okazały się być straszne, jak kiedyś podejrzewałam. Rygorystyczny zestaw zasad,ścisła hierarchia i monopol na prawdę. Dla publiczności rozwadniane,ale one wciąż tam są. Nie zmieniły się i nie mogą nigdy się zmienić. Filmy Karola pomogły mi zrozumieć, dlaczego byłam wierząca. Jestem wdzięczna za życie i kocham świat. Pragnęłam ukierunkować tę wdzięczność. Czułam potrzebę wspólnoty. I tyle. Ale chyba skończyłam (przynajmniej na razie) swoją podróż i żegnam wie z chrześcijaństwem
"odpowiedzi doktrynalne. A one okazały się być straszne" Czyli co konkretnie? "Rygorystyczny zestaw zasad,ścisła hierarchia i monopol na prawdę." A to nie znałaś Biblii, że się zdziwiłaś tymi rzeczami? Naprawdę nie potrafię zrozumieć czemu ludzie mają o to pretensje. a)"Rygorystyczny zestaw zasad" no sorry, nikt nie powiedział że ma być łatwo i przyjemnie. Katolicyzm ma żelazne zasady dlatego przetrwał wiele prób niszczących, a nie rozlał się jak chociażby buddyzm, który przybrał formy sprzeczne z naukami buddy. b) "ścisła hierarchia" co jest w tym złego? c) "monopol na prawdę" taka jest religia, jeśli religia się gdzieś myli to znaczy że nie jest objawiona przez Boga, a jest wytworem ludzkim. d) "Dla publiczności rozwadniane,ale one wciąż tam są. Nie zmieniły się i nie mogą nigdy się zmienić." A czemu miałyby się zmienić i w zasadzie co bo na razie są ogólniki? "Jestem wdzięczna za życie i kocham świat. Pragnęłam ukierunkować tę wdzięczność. Czułam potrzebę wspólnoty. I tyle. Ale chyba skończyłam (przynajmniej na razie) swoją podróż i żegnam wie z chrześcijaństwem" Czyli nigdy nie byłaś chrześcijanką, bardziej teistyczną hedonistką wychowaną w chrześcijaństwie.
@@todafalapa5915 xD teistyczną hedonistką XD Ja, nie pijąca, nie paląca, nie imprezująca, monogamistka XD tak, bo każdy komu nie pasują z dupy wzięte zasady katolicyzmu jest od razu hedonistą xD nie chce mi się z Tobą gadać bo Ty nie chcesz tak naprawdę mnie wysłuchać. Chcesz prowadzić agresywną dyskusję, a to mnie nie interesuje. Dość już takich mam za sobą. Ale do jednego się odniosę- uwielbiam to jak oskarżacie ludzi że nigdy tak naprawdę nie byli katolikami/chrześcijanami. Bo w sumie macie rację. 90% wierzących nie spełnia zasad które narzuca im katolicyzm. I Oni nawet o tym nie wiedzą, bo jak to Karol przedstawia w różnych swoich filmach, katolicyzm został rozmyty i zmieniony na SW2. Także czekam na dni, w których ludzie to sobie uswiadomią, Was zostsnie tylko garstka i uwolnimy się od waszego wpływu.
@@werak.8595 Teistyczny hedonizm nie ogranicza się do używek. To pokazuje jakie masz wąskie rozumowanie pojęcia hedonizm. Najlepiej zarzucić oponentowi że jest agresywny czyli erystycznie emocjonalnie zaatakować bezpodstawnie oponenta by uniknąć odpowiedzi na pytania, na które się nie ma odpowiedzi lub strach przed tym, że ktoś może je obalić. No, to cieszę się że uznałaś że nigdy nie byłaś katoliczką. Bardzo mnie to cieszy. "Oni nawet o tym nie wiedzą, bo jak to Karol przedstawia w różnych swoich filmach, katolicyzm został rozmyty i zmieniony na SW2" No Karol tak mówi, więc tak jest. Trochę to dziwne podejście zważając na argumentacje, że Katolicyzm ma "monopol na prawdę". Bardzo dziwna niekonsekwencja logicznego rozumowania. "Także czekam na dni, w których ludzie to sobie uswiadomią, Was zostsnie tylko garstka i uwolnimy się od waszego wpływu." Tak, to zdanie pokazuje wszystko tak naprawdę. Twierdzisz, że nie jesteś/byłaś hedonistyczną teistką mówiąc jednocześnie, że Katolicyzm ma na ciebie jakiś wpływ i o "uwolnieniu" spod katolickiego wpływu. Czyli, że katolicyzm narzuca ci coś nawet teraz z czego chcesz się uwolnić, bo ciebie to "uwiera" im sprawia dyskomfort, czyli szukając komfortu chcesz "uwolnienia" więc podążasz za zmysłami doznaniami przyjemności zatem za hedonizmem. Masz pretensje do Kościoła, ale tak naprawdę nie wiesz jakie, gdyż opierasz się na panu Karolu a nie na swoich badaniach tematu. Nie potrafisz wykazać ani jednego przykładu, mówisz że katolicyzm został rozmyty, nie mówiąc jak gdzie i co itd. Nie, bo Karol tak powiedział to jest to definitywna, niepodważalna prawda i koniec. Masz rację mi też nie chce się z tobą gadać, ponieważ nic od siebie nie pokazałaś, tylko tak Karol powiedział więc tak musi być bez nawet uzasadnienia, a teksty typu "obejrzyj sobie" są g warte. Masz pretensje i nadal nawet chyba sama nie wiesz o co, musisz poczekać aż pan Karol powie za ciebie.
@@todafalapa5915 "Najlepiej zarzucić oponentowi" OPONENTOWI Mówiłam. Ty nie chcesz mnie słuchać, tylko agresywnie dyskutować. Zresztą sam lepiej wiesz, kogo ja słucham, co czytałam, co uważam, co jest w moim sercu. " teksty typu "obejrzyj sobie" są g warte." Gdzie coś takiego zasugerowałam? Zarzucasz mi erystykę a potem sam stosujesz manipulacje i błędy logiczne. Ciekawe Po co w ogóle mi odpisałeś? Chcesz bronić swojej wiary? Pokpić z niewierzącego? No bo chyba nie nawracać, bo taką retoryką to się chyba nigdy nie udaje. Ale na pewno czujesz się zwycięzcą tej "dyskusji". Brawo, winszuję, możesz sobie pogratulować! Pokój
Według mnie nie ma ludzi pozbawionych przekonań. Jeśli ktoś mówi, że żadnych przekonań nie ma, to albo oszukuje sam siebie, albo nie zdaje sobie sprawy z nieświadomych procesów zachodzących w umyśle.
@@pantheliryk Umysł to ogólne pojęcie odnoszące się do całości procesów mentalnych i doznań, jakich doświadcza człowiek. Jest to również pewnego rodzaju aparat, który steruje naszym zachowaniem i przetwarza informacje. Pewna część informacji jest przetwarzana poza naszą świadomością. Na poziomie fizycznym odpowiednikiem aktywności umysłu jest aktywność mózgu.
@@pantheliryk Nie mam na myśli poziomu w sensie "level" jak w jakiejś grze, tylko pewnego rodzaju aspekt rzeczywistości. Można rzeczywistość podzielić na fizyczną i mentalną albo świat zewnętrzny i wewnętrzny. Problem jest bardziej złożony, ale o tym potem. Rzeczywistość mentalna jest to po prostu świat naszych doznać, uczyć, myśli, wyobraźni, marzeń sennych itd. Nie można powiedzieć, że są one fizyczne, bo nawet jakbyś zrobił obrazowanie mózgu i powiedział, że znalazłeś rejony aktywności odpowiedzialne za wygenerowanie swojego marzenia sennego (przykładowo), to w praktyce zobaczyłeś tylko aktywność mózgu i nic więcej. Przecież nie zobaczysz ani nie doświadczysz czyjegoś marzenia sennego, obserwując jego mózg. Wracając do tej złożoności, to problem polega też na tym, że nasz umysł (albo mózg jak kto woli) niejako generuje świat - interpretuje bodźce docierające zewnątrz, ale nie ukazuje ich w taki sposób, jak wygląda świat "zewnętrzny" naprawdę. Czy za pomocą swojego aparatu percepcyjnego widziałeś kiedykolwiek fale grawitacyjne? No nie widziałeś. Oznacza to, że żyjemy w pewnego rodzaju iluzji. Ogromna część rzeczywistości jest dla nas ukryta, a to, co widzimy i czego doświadczamy, to jest właśnie rzeczywistość mentalna, która jest pewnego rodzaju cieniem rzeczywistości fizycznej - to interpretacja mózgu. Rzeczywistość fizyczna ponoć składa się z czterech wymiarów - trzech przestrzennych i czasu. My widzimy tylko w 2d, gdyś widział w 3d i na mnie spojrzał, to zobaczyłbyś mnie ze wszystkich stron równocześnie. Tak jak my widzimy całego ludzika narysowanego na kartce papieru.
Ale co to znaczy oczekiwania? I co masz na myśli mówiąc, że Ty je masz? I dlaczego powinniśmy odnosić się do twojego komentarza a nie innych? I co to znaczy "tego typu"? 😀
W mojej opini jest to najkonstruktywniejsza i najbardziej pochłaniająca rozmowa jaka została zamieszczona na tym kanale. Wyrazy uznania dla obu rozmówców i życzę kontynuacji takiego poziomu zamieszczanych materiałów. Pozdrawiam!
"Nihilizm egzystencjalny głosi brak celu, sensu, znaczenia i wartości życia " - wikipedia ale w sumie patrząc obiektywnie to prawda cel, sens, znaczenie i wartość życia jest wyłącznie subiektywna. Ale wydaje mi się że to nie jest żaden problem. Świadomość tego że nic nie ma obiektywnej wartości i tą wartość nadaje sam człowiek to chyba pozwala skupić się na swojej osobie.
postawa że nic nie ma znaczenia, czy też że życie na ziemi nie ma znaczenia, przyjęcie niej często jest bolesne, wiele osób nie radzi sobie z tym bólem, i dlatego opisują że postawa jest zła, ale nie mają ku temu podstaw, bo to może ocenić znacznie obiektywnie dopiero osoba która doszła do tej postawy, pogadzając się z jej wszystkimi aspektami, ocena cele, podczas drogi do niego, jest mocno nie pełna w tym przypadku
Też tak myślałem. Miałem taki etap ale minęło troszkę czasu i miałem dylemat - albo się wieszać albo zacząć coś robić ze sobą. No to się wziąłem i nie żałuję. Zacząłem od małych rzeczy - ogródek, rower i w trakcie tego stwierdziłem że bez sensu to są te wszelkie wzniosłe ideę, ideały, polityczne spory itd - życie jest tu i teraz i tylko ono ma sens i znaczenie
@@Zdzislawpaleta777 yy to miałeś łatwo, ja chcąc być dobry między innymi odciołem się bardzo mocno od emocji by w razie w zawsze muc postawić na swoje decyzje a nie przymusy, nigdy nie ulegałem przymusą nawet jako małe dziecko, nigdy nie robiłem nic na pokaz ani dla poklasku, nawet jako najmniejszy nigdy nie przegrywałem, nie ulegałem nawet naciską grup ludzi
@@szymon823 Łatwo... po prostu nie wspomniałem o pewnych trudnościach...Doskonale znam te stany o których piszesz i sam przez nie przechodziłem. Po prostu obecnie niezbyt mi się chce je rozpamiętywać.
Gorący zwolennicy Karola którzy wydaję mi się - w większości nie wprowadzili w życie jego "podejscia" chyba czesto nie zauważają pewnej istotnej kwestii. Jego nihilizmy i skuteczna implikacja ich w życie wynika z jego rysu psychologicznego który to jest mimo wszystko rzadki i zależny w dużej mierze od genów- biologii. Druga sprawa to to że był kilkanaście lat chrześcijaninem i przeczytal masę książek a więc to także wpływa niewatpliwie na jego rzekomo "intuicyjne wybory". Nie oszukujmy się, taka postawa nie sprawdziła by się na dłuższą metę w znacznej większości społeczeństwa jeszcze biorąc pod uwagę jego ponadprzeciętną inteligencję. Pisząc o biologii mam na myśli to że np ludzie o lewicowych poglądach także mają pewne wrodzone cechy biologiczne charakterystyczne dla danej postawy. I nie uwazam że wszyscy kierowani są determinizmem bo wolna wola jak najbardziej istnieje(wg mnie) ale z pewnością do jakiegoś stopnia biologia warunkuje nasze wybory. U Karola jeszcze bardziej widoczne jest, że jest osobą jedną na milion i ma po prostu opanowane solidne argumenty wspierające jego postawę ale jest to jednak rodzaj skrajności.
Tak, ale zauważ, że Karol postuluje jedną ważną kwestię. Wszystko jest opinią stąd też nie można stosować jakichś obiektywnych kryteriów w celu ustalania życia innym. A np. tworząc społeczeństwo zależne od jakiejś ideologii (świeckiej czy religijnej) istnieją dość spore koszty społeczne dla konkretnych jednostek, które tej ideologii nie popierają. Wtedy też wchodzą autorytety całe na biało i mówią: "to my znamy obiektywną prawdę i ta prawda zawiera się w ideologii X".
"Nie oszukujmy się, taka postawa nie sprawdziła by się na dłuższą metę w znacznej większości społeczeństwa jeszcze biorąc pod uwagę jego ponadprzeciętną inteligencję". Nie oszukujmy się - na razie to twierdzenie bez żadnego uzasadnienia. Nie trzeba być szczególnie lotnym, żeby zrozumieć, że skoro nikomu jeszcze nie udało się udowodnić istnienia jakiejś obiektywnej prawdy, to warto krytycznie podchodzić do osób, które wysuwają właśnie takie twierdzenie (że są w posiadaniu jakiejś "Prawdy"). "wolna wola jak najbardziej istnieje" - jesteś pewien?
@@kaganamemiku831 ale można być bliżej prawdy i bliżej obiektywnego kryterium co robiły cywilizacje na przestrzeni wieków az doszliśmy do dobrobytu i względnego szczęścia który jest teraz, który to ma fundamenty w chrzescijanstwie. Wystarczy zobaczyć jak żyją kobiety w Arabii Saudyjskiej zeby przekonać się że nie kazde społeczeństwo jest optymalne, są bardziej lub mniej co nie znaczy że nadal nie możemy poszukiwać i poprawiac pewne schematy i standardy. Nie widzę konsekwencji społecznych ludzi nie przestrzegających ideologi na których zbudowana została dana cywilizacja dla konkretnek jednostki. Dzis kazdy zyje jak chcę i nikt nikogo nie ma prawa skrytykować. Niestety widać tego spore konsekwencje.
@@Pec3t ok to nie było do końca trafne zdanie. Oczywiście że trzeba krytycznie podchodzić w zasadzie do kazdej idei natomiast to ze nie udowodniono obiektywnej prawdy to nie znaczy ze cywilizacje na przestrzeni wieków nie zbliżały się do pewnego optimum a fundamenty w najbardziej rozwiniętych a obecnie też i zamożnych społeczeństwach praktycznie bez biedy, z rownymi szansami i dostępem do wiedzy stworzyli chrzescijanie. Działający system dla praktycznie calej społeczności byc może ma w sobie sporo prawdy co oczywiście nie oznacza że nie mozna go polepszyć- ale ostrożnie. Nie jestem pewien ze wolna wola istnieje a Ty jestes przekonany o determinizmie podczas gdy rozważałeś i podejmowales swoje różne zyciowe decyzje?
@@grzesce1906 z tym chrześcijaństwem jako motorem napędowym rozwoju to byłbym ostrożny. Być może jaki wkład miało, natomiast: - sporo zawdzięczamy w tej kwestii muzułmanom ('pożyczyliśmy' od nich sporo wiedzy, zanim się u nich wszystko spieprzyło) - warto też zwrócić uwagę na sytuację geopolityczną panującą w Europie; tzn. z jednej strony mielilśmy sporo terenów pod np. pola uprawne, z drugiej strony podział na wiele państw oznaczał konkurencję, a ta wymuszała rozwój Myślę też, że ogólnie przeceniasz rolę religii w Polsce. Wydaje mi się, że gdyby populacja składa się np. w 100% z ateistów to zylibyśmy prawdopodobnie w państwie np. bardziej liberalnym, ale wciąż obowiązywałaby zasada wzajemności o której wspominał Karol. Jeśli chodzi o kwestię wolnej woli to nie widzę podstaw, żeby twierdzić, że coś takiego istnieje. Są na ten temat badania, ale przede wszystkim ja nie widzę sposobu w jaki sposób WW miałaby działać. Wyróżniamy zdarzenia losowe (niezależne od czegokolwiek) i/lub zdeterminowane. WW musiałaby działać w jakiś inny, trzeci sposób. Ale nic takiego nie widać. Co więcej wydaje się, ze losowość i determinizm pokrywają pełne spektrum możliwości.
@@JBMJaworski chyba już przyjął :D Wygląda na to, że obaj są z tych co lubią gadać więc się dobrze dobrali i pewnie trochę tych debat będzie co mnie akurat cieszy hehe
To niesamowite przeżycie, które sprawia, że mój mózg wyrzuca tony dopaminy przez 2 h, jednocześnie dając mi do zrozumienia, że mogę uczestniczyć w czymś, co jest tak skrajnie położone na wyżynach intelektualnych, że nie sposób nawet zrozumieć takiego ogromu myślenia. Brawo Panowie. Mega szacunek i dziękuje. Zazdroszczę erudycji.
Rozmowa na wybitnym poziomie!! Ludzi z tak rozsądnymi, przemyślanymi światopoglądami jak pan Szymon i Karol są dla mnie wzorami do naśladowania. POzdrawiam
@Normalny Człowiek Jeden opiera swój światopogląd na tezach, które uważa za sztywne, choć wcale takie nie są, pozwalając sobie na interpretację tylko tam gdzie system nie zdołał czegoś sprecyzować, drugi popada w fraktalną dekonstrukcje. Co nie zmienia faktu że są w tym dobrzy.
1:21:51 co ciekawe w polskim społeczeństwie to właśnie ogólnie pojęta katolicka narracja jest często połączona z chęcią cofnięcia uniwersalistycznej zasady wzajemności i powrotu do światopoglądu plemiennego.
@@francescamantegna7435 kurde nie zaobserwowałem takich u niego moze po prostu nie rozumiesz co chce przekazać? Czesto ludzie mówią,, głupie,, na to To czego nie rozumieją, co ostatecznie pokazuje tylko ich własną głupotę
Bardzo dobra rozmowa. Taka mała uwaga - nie staraj się być na siłę aż za miły, powtarzając w jednym zdaniu 10 razy, że się w pełni z czymś zgadzasz (zwłaszcza jak się wcale w pełni z czymś nie zgadzasz), bo nie brzmi to dobrze.
Ale Szymon się widocznie z tym zgadzał - jak na niego wyjątkowo często się zgadzał z wieloma stwierdzeniami Karola, co świadczy o tym, że trafił w końcu na poważnego, równego poziomem intelektualnym kontrdyskutanta.
@@pawekurowski prawdopodobnie tak, po prostu czasem mam takie wrazenie że używa tego stwierdzenia nawet jak nie w pełni się zgadza (nawet nie chodzi o tą rozmowe), ale pewnie się mylę, a rozmówcy na bardzo wysokim poziomie i mam nadzieje, że to nie będzie jedyna ich rozmowa
Jak tego słuchałem, miałem wrażenie, że już o czymś takim czytałem... I rzeczywiście, sytuację Szymona w tej dyskusji, przed ponad 200 laty, antycypował Potocki w swoim nieśmiertelnym Pamiętniku. Oto macie urywek: "Gdy otwarła kufer, ujrzałem wychodzącego kościotrupa, który zaczął iść ku mnie, przybrawszy groźną postawę. Dobyłem szpady. Kościotrup wyrwał sobie lewą rękę i posługując się nią niczym bronią, natarł na mnie z furią. Broniłem się dosyć dzielnie, gdy wtem z kufra wyszedł drugi kościotrup, wyrwał pierwszemu żebro i zdzielił mnie nim po głowie. Schwyciłem go za gardło, ale oplótł mnie suchymi ramionami i chciał powalić na ziemię. Zdołałem się uwolnić. Trzeci szkielet wyszedł z kufra i dołączył do tamtych dwóch. Za nim zjawiły się trzy inne. Nie mając nadziei na zwycięstwo w tak nierównej walce, padłem na kolana i błagałem księżniczkę o łaskę. Rozkazała kościotrupom wrócić do kufra..." No i co, czyż nie podobnie?
@@M22-p4c zostań patronem na Patronite. W mailu od Wojna Idei dostaniesz zaproszenie do grupy na FB. Na tej grupie udostępniane są przedpremierowo linki do nagrań. Link do patronite powinien znajdować się w opisie filmu.
Mega szanuję. Szymon zadaje te pytania które mnie ciekawiły (potencjalna szkodliwość negowania sensu posiadania przekonań i braku uniwersalności)... Ehh... I to takim ładnym językiem.
To prawda. Człowiek jest istotą racjonalizującą, lecz nie jest istotą racjonalną. To kawał ciężkiej pracy by nauczyć się dostrzegać własne reakcje emocjonalne i mechanizmy obronne, a nawet mistrz w tej dziedzinie będzie nadal irracjonalny przez wiekszosc czasu - bo taka nasza natura. Kora mózgowa moze wpływać na resztę mózgu, jednak nie przejmie całkowitej kontroli. Prym w naszym życiu wiedzie wciąż mózg ssaczy i mózg gadzi. Pozdrawiam
Szymon nagraj proszę odcinek o strachu przed Bogiem i właściwym rozumieniu bojaźni Bożej. Straszną rzeczą jest mieć obraz Boga tyrana który Cię skaże na potępienie. Okropną rzeczą jest straszenie innych ludzi Bogiem. Ktoś mógł Ci powiedzieć żebyś bał się Boga i powiedzieć, że to jest chrześcijaństwo. Moim zdaniem to jest bardzo ważny temat któremu warto poświęcić więcej uwagi. Może dobrym pomysłem jest zaprosić kogoś do rozmowy, kto właśnie miał dosyć życia w lęku przed Bogiem i piekłem, i dlatego odrzucił wiarę w Boga. Edytuje: już kiedyś nagrał, znalazłem.
Myslę, że dla większości to nie lęk przed Bogiem jest barierą nie do przejścia, ale uświadomienie sobie, że Boga może w ogóle nie być. Dla większości ludzi stwierdzenie, że bogowie nie istnieją jest zwyczajnie poza ich możliwościami pojmowania. Tak ich urobiono od najmlodszych lat, że dla nich życie w świecie bez boga nie miałoby sensu (sens trzebaby wymyślić samemu). Przy czym to nie ich wina. Całe życie w indoktrynacji w Korei Północnej też daje ludziom przekonanie, że ich otyly pan jest słońcem samym w sobie i wymyślił hamburgera.
Piekło mamy tu i teraz właśnie dzięki kvrwa chrześcijanom, islamistom i reszcie tej abrahamicznej hołoty. Przyleźli tu z pustyni ale piach i kamienie przywlekli ze sobą.
Mówisz,że nie chodzi o strach przed Bogiem? Jeśli ktoś żyje w grzechu ciężkim (który może być normalną aktywnością nie mająca negatywnych skutków społecznych, psychologicznych itp) i umrze bez spowiedzi, z automatu idzie do piekła. Nie ważne jak dobrym byłby człowiekiem przez całe swoje życie. To może ja Ci opiszę sytuację mojej rodziny. Wyobraź sobie,że za godzinę opisany umrze: Ja biorę tabletki antykoncepcyjne - pójdę do piekła Mój mąż nie wierzy w Boga - pójdzie do piekła Moja mama nie chodzi do kościoła- pójdzie do piekła Mój tata żyje po rozwodzie w związku - pójdzie do piekła Jego partnetka jest buddystką - pojdzie do piekła Mój brat mieszka z dziewczyną - pójdzie do piekła Mój starszy brat i jego żona nie chodzą do kościoła- pójdą do piekła Praktycznie wszyscy moi znajomi też pójdą do piekła. Tu nie ma miejsca na dyskusję. Taką jest doktryna wiary. Katolicyzm to religia która uczy że większość ludzkości będzie potępiona. Oczywiście od kilkudziesięciu lat następuje rozwodnienie doktryny, ale to już inny temat. To jest religia strachu, ucząca miłości warunkowej
Oglądałem na raty ale muszę przyznać że Pan Karol na koniec pięknie podsumował mówiąc o tym "kto ma podejmować decyzję za "człowieka", czy on sam czy ktoś kto twierdzi że wie lepiej", Szymon poszedł troszkę że nie wiadomo co będzie lepsze a ja twierdzę że nawet jeśli ten konkretny "człowiek" podjąłby samodzielnie gorszą dla siebie decyzję to jak mawia JKM "chcącemu nie dzieje się krzywda". Super rozmowa ;)
Najbardziej fundamentalne kategoria myślenia np.: czy jest dobro czy jest zło, co jest dobre co jest złe, nie wynikają z dedukcji/indukcji(przemyśleń) lecz z wiary. W fizyce jest to autorytet zmysłów/rozumowania/pamięci/powagi-naukowców w metafizyce jest to autorytet wiary/nadziei/miłości/powagi-Boga(które nie są dostępne rozumowi choć zawsze z nim niesprzeczne. Więc osoba skrajnie sceptyczna/nichilistyczna namawiająca do kwestionowania/odrzucania zasad/praw/relacji w świecie fizycznym w gruncie rzeczy namawia do kwestionowania zmysłów/rozumowania/pamięci-naukowców i podobnie jeśli ktoś namawia do kwestionowania/odrzucania zasad/praw/relacji w świecie metafizycznym co przejawia się kwestionowania autorytetów religijnych w gruncie rzeczy namawia do kwestionowania wiary/nadziei/miłości/powagi-Boga. I pewnie jakoś można być szczęśliwym odrzucając lub kwestionując praw(może nie wszystkie) fizyki i podobnie pewnie jakoś można być szczęśliwym odrzucając lub kwestionując prawa(może nie wszystkie) metafizyki, choć postawa taka przypomina mi smutną pychę rozumu która zamyka się się na wiarę i zaufanie najpierw do autorytetów w świecie fizycznym a w konsekwencji do wszelkich autorytetów, a w konsekwencji zmusza taką osobę by rzuciła wszystko to czego jest świadoma i czego świadoma nie jest na jedną tylko kartę na kartę swojego niedoskonałego rozumu.
@@monias3709 "Prawdziwą tragedzią ludzkości jest to że głupcy są zawsze pewni a mędrcy wiecznie wątpią". Trzeba sporej wiedzy by zrozumieć jak niewiele się wie.
@@Donnie_Darko Myślę że można mieć zbudowany światopogląd i być sceptykiem w wielu sprawach🙂Natomiast "nie-poglądy"Karola to takie mielenie o niczym,ja rozumiem że można mieć takie "nie-poglądy" ale w moim przekonaniu dyskusja z taką osobą nie ma sensu,bo zawsze sprowadza się do "nic nie wiemy", więc o czym tu gadać🤷♀️
16:12 mogę wam trochę skomplikować, czasem zdążało mi się odwoływać się "poprzez powinno się" do jakiegoś nie sprecyzowanego zestawu zasad, które wynikają też w nie sprecyzowany sposób w danej dziedzinie, a tylko te schematy są budowane poprzez moje preferencje, np. jeśli ja mówię o moralności mogę się odnosić do katolickiej, świeckiej, wobec sprawiedliwości, poszanowania autonomiczności innych itd, ale większość z tego przez ludzi jest rozumiane inaczej, i ja też nie mam zamkniętych ram wszystkich terminów, które przynależały by do danej z tych kategorii, trzymam ramy bardziej jako takie mniej więcej, i czy w danym momencie jest mniej czy więcej zależy od kontekstu rozmowy, albo tego jak się odnoszę do norm i pojęć rozumianych przez rozmówcę.. niestety ja już nie wierzę że w każdej dziedzinie lepiej wszystkie normy pojęcia definicje itd. ustalać na sztywno, to należy a to nie, to się mieści w definicji a to nie, są dziedziny gdzie bym się tego trzymał bardzo mocno jak nauka, ale też są takie gdzie bym luźno do tego podchodził, jak rozmowy dotyczące tematów pokrewnych z moralnością
Kilka razy już pojawił się tutaj ten argument i za każdym razem nie rozumiem czemu on służy. Chodzi o to unieszczęśliwianie. Czy Karola działalność może kogoś unieszczęśliwić? Pewnie może. Czy Szymona działalność może kogoś unieszczęśliwić? Np. jakiegoś komunistę? :) Pewnie może. Ale czym ten argument jest? Bo kanał sam traktuje o wiedzy i oczywiście ta wiedza (taka czy inna) dla wielu osób może być niewygodna, co za tym idzie, prowadzić do subiektywnie pojmowanego nieszczęścia. Ale co to znaczy dla autora jeśli tak jest? Albo co to znaczy dla tej wiedzy? Bo chyba wiedza nie jest od tego by kogoś uszczęśliwiać? Dla mnie ten argument jest groźny. Wiedza to wiedza - stosowanie argumentu o tym, że wiedza czy rozmowa może kogoś unieszczęśliwiać traktuję jako fałszywy argument w rozmowie. Działa on na zasadzie - nie mam argumentu przeciwko temu co mówisz ale ponieważ się z tym nie zgadzam to zarzucę Ci, że Twoja postawa/wiedza może kogoś unieszczęśliwiać. Teraz się tłumacz. Podejrzewam, że był to podstawowy argument przeciwko tezom Kopernika w jego czasach. Oraz przeciwko prowadzeniu badań na zwłokach w jeszcze wcześniejszych czasach.
Szczerze mówiąc, to czasem się dziwię, jak ktoś w okopach może być wierzący. Ostatnio oglądałam film o pierwszej wojnie i pomyślałam, że na prawdę nie może być Boga, bo to co tam się działo było potworne A później była jeszcze 2 wojna... jeśli jakiś Bóg pozwalały by na coś takiego, to musi być zły. Więc tym bardziej wierzę i chce wierzyć, że żadnego TAKIEGO Boga tam gdzieś nie ma...
@@dede-uk6rp to że istnieją ograniczenia, nie oznacza braku wolnej woli. Musiałbyś być istotą wszechmocną, czy czymś w tym rodzaju, by zaznać wolności woli w taki sposób.
Wydaje mi się, Szymonie, że -niezależnie od mojego stanowiska w gestii swiatopogladowej- po raz pierwszy w historii kanału trafiłeś na równego sobie intelektualnie rywala w dyskusji. Czysta polemiczna rozkosz z debaty. W takich chwilach cieszy mnie, że medialny moloch jakim jest youtube, mieści takie materiały.
Jest taka przepowiednia. Jeśli spotka się Fiałkowski, Szymek, Bogu i Śmiem wątpić w jednym miejscu to znów dojdzie do wielkiego wybuchu w naszym wrzechswiecie. Edit: do wielkiego wybuchu będzie też potrzebny wkurwiony Carrioner, kochana pani Gosia z kanału stacja ateizm i Pan Ateista Kalafaticz ( chyba dobrze napisałem), boże święty zapomniałem też o kolesiu z kanału DOBRA NOWINA
Genialny odcinek i bardzo intensywna oraz ciekawa dyskusja! Jedyna wada to że na premierze live chat takim ciemnogrodem śmierdział, że musiałem go ukryć.
Dobrze, że to piszesz. Ja zaczęłam oglądać live od 20 min. i wyłączyłam...bo niestety po czacie stwierdziłam, że to zapewne totalnie denna rozmowa jest i nie chce mi się brać w tym udziału. Teraz weszłam poczytać komentarze i wywiedzieć się jak rozmowa, bo temat i tak mnie interesuje.
A jest prawda absolutna i jest nią śmierć. Korzystne poglądy odradzają się w kolejnym pokoleniu, bo dają większe szanse wydania płodnego potomstwa, a fałszywe pod względem adaptacyjnym przekonania idą do piachu ze swymi wyznawcami. Spróbujcie z tym dyskutować.
Witam serdecznie.Swiatopogladowo jestem z panem Karolem, ale pan Szymon też mi zaimponował szacunkiem dla współrozmowcy. Mój nastoletni syn jest za panem Szymonem, a ja za panem Karolem.
@@nodell8729 Tu nihilista z wahaniami nastroju. Właściwie czemu obraz, zwany życiem, jest tak istotny ? Mnie przeraża mnogość opcji .Na dobrą sprawę możemy być jakąś symulacją komputerową. Nie jestem w stanie znieść myśli o utracie świadomości na stałe. Już kiedyś byłem w stanie nieistnienia np w 1894r :D nic fajnego. Lepiej jest odczuwać...I mieć nadzieje na to, że odczuwanie jeszcze kiedyś po naszej śmierci będzie możliwe. Życie w ciągłym cierpieniu>Nieistnienie> Życie w pełnej przyjemności>Życie.
@@bezelpopo9272 Hm, nie wiem co masz na myśli mówiąc że byłeś w stanie nieistnienia. Ja lubię myśleć że po śmierci, jest dokładnie tak jak przed narodzinami, w sumie to było bardzo w porządku. Tutaj być może mi brakuje jakiejś potrzeby wytłumaczenia. Możemy żyć w symulacji komputerowej, może świat istnieje w pętlach, a może to wszystko tylko projekcje mojego umysłu itd. Nie ważne dla mnie. Koniec końców żyje się tak samo, i to na tym chyba warto się skupić.
@@nodell8729 Dokładnie to mam na myśli, tylko, że ja to odbieram negatywnie. Nie uspokaja mnie myśl o tym, że przed narodzinami nie istniałem. Nie rozumiem czemu by mnie miała uspokajać...
22:00 w sumie no nie da się istnieć bez światopoglądu chyba że dopiero co się narodziłeś lub nie żyjesz albo ewentualnie masz jakiś problem z mózgiem chyba, żyjąc jakiś czas powinno się przynajmniej instynktownie wykształcić moralność czy coś na jej wzór co powinno następnie wykształcić światopogląd ubogi lub nie ale światopogląd.
Trzeba mieć moc i siłę do takich rozmów😯!!?ciekawie!#jednak wpadam w stan odlotu w Kosmos👀🌃odpocznę i wrócę kiedyś do tej ,,wymiany myśli,,/teraz wyskok z sieci#Wszystkim zdrowia i Pokoju🌟
Ciężka ta rozmowa, ale jednocześnie jak ciekawa... -Mówiąc nie rozumiesz, na tyle na ile rozumiem, chodzi o to, że nie mieści się to w twojej postawie, tzn w twojej postawie nie ma tego typu... -Tak
Jak dotychczas wyniosłam super pytanie rewidujące „czym jest powinność” - z jakiego gruntu startuje osoba, która wypowiada takie słowa. Niestety w życiu codziennym pytanie „Ale do jakiej powinności się odwołujesz?” może conajmniej zaognić dyskusję. Słucham już 2h na przyspieszeniu 1,5x i tak się zastanawiam, czy chłopaki nie zgłodnieli 🤔
W wypadku gdy dana osoba potrafi opanować emocje (lub nie występują emocje, które miałyby wpływ na wybór), to ma ona największe szanse na podjęcie najkorzystniejszej decyzji dla samej siebie.
9:50 Praktyka nihilistów jest taka, że zasady etyczne nie zmieniają ich postępowania, nie przekładają się na zaangażowanie na rzecz drugiego człowieka lub poświęcenie dla innych. Nihiliści działają, biorąc pod uwagę nie to, co dobre, ale to, co dla nich korzystne i co sprawia im przyjemność. Orientują się na interes, którym mogą być pieniądze, władza lub sława. W dążeniu do tych dóbr mogą oczywiście wykorzystywać moralność, ale czynią to instrumentalnie.
Karol ma rację, że najlepiej jest dla jakiegoś człowieka samodzielnie podejmować decyzje za siebie. Natomiast kościół jest od tego, żeby przedstawiać wszystkie możliwe konsekwencje jakiegoś wyboru. Kościół informuje o zagrożeniach i możliwościach związanych z różnymi decyzjami.
Dlaczego kościół? Przecież istnieje wiele alternatyw, dlaczego muszą być jakiekolwiek konsekwencje całe clue jest takie że wydaje mi się (Karolowi też się to chyba wydaje) że Kościół I nie tylko uzurpuje sobie prawo do mówienia to jest obiektywnie dobre a to złe.. więc rób tak jak my Ci powiemy że to jest dobre bo jak nie to piekło.
Chciałem napisać komentarz odnoszący się do treści rozmowy (po raz 6 czy 7 w trakcie odsłuchu), ale to się nie zmieści w youtube.... Świetny odcinek, dawno nie miałem okazji skupić uwagi przez tak długi czas.
Ogromne dzięki dla Karola za niezwykle ciekawą rozmowę :) Widzów zapraszam jak zawsze do komentowania zaproponowanych przez nas tez i opinii.
Kanał rozmówcy: ua-cam.com/channels/hhFJY9RJNOgIs_QdaJjsrg.html
Playlista ze wszystkimi wystąpieniami Karola Fjałkowskiego na UA-cam: ua-cam.com/play/PLwDwVQOvab6z1x9Q22Xj0-5cSGitKVgul.html
Możliwe że nie wiele jest tu więcej tego co mówił Szymon, a może nawet nieświadomie go jedynie powielam, ale u mnie na kanale możesz znaleźć film o Bogu, moje około filozoficzne rozważania i około religijne, serdecznie zapraszam :) i z góry dziękuję za każdą aktywność
Dlaczego Karol brzmi tak źle mimo nowego mikrofonu, który w rozmowie z Łukaszem Wybrańczykiem brzmi super?
jak walka Jotaro i Dio
Myślę, że filmy Karola oglądają ludzie, którzy mają jakieś wątpliwości w kwestii wiary albo przynajmniej przynależności do krk. Osoby wierzące i zadowolone nie sięgną po jego filmy. A tak przy okazji, mam pytanie, czy Ty, Szymonie, nigdy nie kwestionowałeś swojej wiary czy przynajmniej nauczania krk? Bo moim zdaniem czytanie Biblii powinno prowadzić przynajmniej do zakwestionowania prawdziwości nauczania krk.
@Piotrek Glapiak KK wymyślił też wiele innych rzeczy, których nie ma w Biblii, z drugiej strony usuwając mnóstwo z tych, które tam są. Skala jest tak ogromna, że KK nie można w żadnym razie nazywać chrześcijaństwem biblijnym. A skoro nauka KK nt. zbawienia niestety w rzeczywistości do niego nie prowadzi (gdyż jest sprzeczna z tym, co Biblia mówi na ten temat), to można wątpić, czy KK zasługuje w ogóle na miano chrześcijaństwa. Dobrą nazwą na to wyznanie jest "religia rzymska" - oddaje charakter wyznania (religia) i bardzo bliskie jego podobieństwo do uczynkowego pogaństwa rzymskiego, które było jednym z podstawowych źródeł katolicyzmu. To wszystko jest smutne, ale niestety prawdziwe.
Nikt: *nic*
Jutuber nihilista z jutuberem katolikiem:
- "nie rozumiem, co znaczy należy"
- "nie rozumiem, co znaczy "
:D
I tak w kółko przez 2 i pół godziny
hahaha, dobre:)
Na szczęście tę kwestię sobie wyjaśnili.
Chyba wyrzekając się wszelkich systemów, moim zdaniem, tworzy jednak system. Rozpakowywanie znaczeń jest filozofią. Dobrze, że wymaga od innych myślenia, tylko, że jest to postawa patronistycznia, stawiająca siebie ponad innych i poniekąd unikająca odpowiedzialności, czyli trochę tchórzowska. Pozdrawiam
@@kapitansosnowiec8296 szanuję za nick :)
@@aleksanderwojciechowski2124 Karol by sie nie zgodził bo on uważa, że nie jesteśmy za nic odpowiedzialni :)
Zarost polskich youtuberów:
Gonciarz: lvl 1
Szymon Pękala: lvl 17
Karol Fjałkowski: lvl 1000
Szarpanki z życiem level 900 ;)
Sokrates Mistrz Nowej Ery pińćset milijonów!
Moim zdaniem ten zarost wygląda tragicznie, Karol wygląda jak człowiek pierwotny.
Mieciu: lvl 1000000001
Gdzie Rock
wow, ktoś kto jest bardziej "to zależy" od Szymona :)
Karol jest nihilistą, nie relatywistą
@@adamkoncewicz132 a Szymon jest relatywistą? :) chyba nie.
@@adamkoncewicz132 w swoim własnym znaczeniu
@@adamkoncewicz132 Nihilizm i relatywizm mają sporo wspólnego i nie ma problemu żeby być nihilistą i relatywistą.
@@deci2723 Mają też wiele sprzecznego więc można być także albo jednym albo drugim.
W końcu gość, który ma normalny mikrofon i dobrze go słychać! :D
Prawdziwy youtuber
@@suertod Prawdziwy kanalarz
Lobby akustyczne też ma używanie. Nice...
Towarzysza Michała, to lepiej jak nie słychać...
ktoś wie co to za sprzęt?
Liczę na debatę odnośnie samego katolicyzmu kiedyś, bo rozmowa była rewelacyjna. Świetnie się was słuchało!
@I ' m L a i n fajnie by było
Karol takich rozmów, debat odbył dziesiątki. Są na YT.
@@WILUsprawdza Właśnie przydałoby się nawet powtórzyć tematy tamtych debat bo niestety osoby z którymi wtedy Karol rozmawiał nie były w stanie prowadzić merytorycznej rozmowy. Z Szymonem miałoby to naprawdę sens.
@I ' m L a i n
Kanał nieważny. Chłopaki i tak sobie udostepnią.
A ja nawet wolałbym zobaczyć w drugą stronę na kanale Szymona :)
@@WILUsprawdza
Aż tak przepytany ze swojego światopoglądu chyba jeszcze publicznie nie był.
Marvel: Avengers Endgame to najambitniejszy crossover w dziejach
Szymon: Potrzymaj mi kubek z tie fighterem
Jedna z lepszych dyskusji jakie miałem przyjemność obserwować, dwie inteligentne osoby które mają odmienne zdanie i potrafia je argumentować, mam nadzieję że powtórzycie to panowie, dobra robota :)
I to bym chciał aby UA-cam promował, bo stawka jest większa niż źycie .
Czy ktoś zrobi tłumaczenie na arabski? Dla tych wierzących w prawdę objawioną o życiu wiecznym z 72 dziewicami.
Spoko, ale tak naprawdę Szymon wypunktował swojego rozmówcę 10 do 0. On nawet nie nadążał za myślą Szymona. Te jego argumenty opierają się na ewidentnym braku wiedzy. Ot pierwsze z brzegu. Nawet naczelne małpy odczuwają wdzięczność i mają poczucie do wyświadczenia wzajemności. No i pięknie, super. Ale czy małpa wpadnie żeby komuś coś dać bezinteresownie? Raczej nie bardzo. Takie działanie jest efektem klutry która wytwarza środowisko w której taka postawa raz że może się zrodzić, a dwa że być utrzymana. A na kulturę wręcz porażający wpływ ma. Religia. Dyskusja czy kultura wypłynęła z Religi czy religia z kultury nigdy się nie skończą, ale jedno jest pewne że jedno na drugie ma olbrzymi wpływ.
@@jali4154 Z dwojga złego, to już wolę raj muzułmański z dziewicami, niż katolickie niebo ze śpiewaniem dla dwóch facetów i gołębia.
@@OlejhunterPL No to popisałeś się ignorancją. Człowiek nie robi nic "bezinteresownie", co najwyżej może ci się wydawać, że tak czynisz. Twoimi decyzjami rządzą geny, wychowanie, kultura, a nawet twój własny mikrobiom. Poczytaj także o altruizmie krewniaczym oraz altruizmie odwzajemnionym. Podłoża większości swoich zachowań sobie nawet *nie uświadamiasz* , a jedynie je sobie racjonalizujesz w ramach przyjętego światopoglądu - jak widać fałszywego.
Co do małp, to małpy też tworzą kulturę i jest ona badana przez prymatologów. Oczywiście kultura małp jest daleko niższa i prymitywniejsza od ludzkiej kultury. Nie mniej jednak, na miarę swoich możliwości, taką kulturę tworzą małpy naczelne i nawet można badać *różnice kulturowe małp* , co zainteresowanych przedmiotem nie dziwi. Tak więc najpierw sam się doszkol, zanim innych zaczniesz oceniać za "brak wiedzy".
@@prazuch5724 Tak ci sie tylko wydaje. Sam fakt, że o tym piszesz, nie jest bezinteresowne. To, że wyswiadcza się przysługę osobie, od której nie oczekujemy rewanżu, jest jednym z dostosowań społecznych, bowiem pośrednio spodziewasz się, że inni, będą mieć o tobie dobrą opinię dlatego, że pomogłeś bezdomnemu. Jeśli on komuś o tym opowie, pośrednio będziesz miał korzyści w postaci pozytywnej opinii. To uwarunkowanie ewolucyjne i niekoniecznie z tego musisz zdawać sobie sprawę
Szymonie taka uwaga - podczas niektórych przemów Twojego gościa wykonujesz wiele niepotrzebnych gestów. Swego czasu zwracałeś uwagę Łukaszowi Wybranczykowi na ton jego wypowiedzi i jak to może wpływać na osoby w niego zapatrzone, a w Twoim zachowaniu dostrzegam podobny problem. Często podczas odpowiedzi Karola wiercisz się, kręcisz głową z oznaką dezaprobaty, nie możesz doczekać się momentu zgłoszenia swojego wniosku. Myśle, że to niekorzystne zarówno dla Twoich odbiorców, którzy czują się pewniej w swoich odczuciach na podstawie Twoich ruchów, a także dla Ciebie jako osoby otwartej na dialog i wymianę myśli.
Bardzo trafna uwaga. Lubię posłuchać Szymona, ma wiele ciekawych spostrzeżeń, ale jego maniera (w moim odczuciu) często psuje ogólny wydźwięk jego wypowiedzi.
Ja tam tego tak nigdy nie odebrałem, myślę że to zależy od typu osobowości w dużym stopniu i każdy się zachowuje naturalnie, Karol znów jest bez żadnych emocji jak zombi co trochę zanudza mnie jako odbiorcę mimo, że jest elokwentny(żeby nie było ja jestem jeszcze bardziej zamulonym introwertykiem :D)
Dzięki za obserwację, jak najbardziej możesz mieć rację, postaram się zwrócić na to uwagę.
Wydaje mi się że nie to nie do końca zależy od Szymona. No mi się wydaje że to po części wynikało trochę z takiego lekceważenia jego argumentów, raczej niecelowo, ale mówił w taki sposób jakby to były jakieś błahostki. Według mnie rozmowa mało przypomina rozmowę i wydaje mi się że może trudniej jest dyskutować z Karolem, mimo iż mówi wartościowe rzeczy.
Różnica jest taka, że u pana Wybrańczyka ton wypowiedzi i ekspresja jest celowa. Robi to po to, by ośmieszyć poglądy które chce w swoich wywodach podważyć, co jest bardzo powszechne wśród ateistów jemu podobnych. Zwracam uwagę na "jemu podobnych", bo jest cała masa ateistów, która ma swój światopogląd przemyślany i nie usiłuje ośmieszyć poglądów z którymi się nie zgadza. U pana Szymona natomiast jest to efekt frustracji postawą adwersarza, jeżeli mozna go tak nazwać, który jest po prostu niespójny w tym co mówi.
46:55 Tylko, że to już nie jest abstrakcja, ponieważ taka maszyna istnieje. Konkretnie chodzi o to, że można zainstalować komuś elektrody na baterie, które oddziałują na ośrodek przyjemności w mózgu. Robi się to w przypadku depresji / lęków których leczenie standardowymi metodami jak praca z terapeutą i farmakoterapia nie dały rezultatów. Oczywiście oddziałują te elektrody z pewną ograniczoną siłą, tak żeby pacjent czuł się dobrze, ale nadal był zmotywowany do działania. Gdyby podkręcić kogoś zbyt mocno, byłby to już praktycznie narkotyczny haj, nadmiar szczęścia. Swoją drogą pewnie wielu z was słyszało o eksperymencie na myszach, gdzie zainstalowano myszy takie same elektrody, a ich uruchamianie było możliwe za pomocą przycisku. Kiedy mysz zauważyła, że naciskanie przycisku wywołuje u niej poczucie szczęścia, zaczęła naciskać go tak długo aż umarła z głodu i wycieńczenia. Mysz była tak szczęśliwa, że odeszła jej ochota na inne przyjemności: jedzenie, picie, a nawet seks.
Więcej na ten temat mówił Kacper Pitala na swoim kanale na youtube (chodzi o film nt. ludzkich instynktów), fantastyczny materiał (i cały kanał zresztą), polecam!
Także polecam
W tym eksperymencie Nozicka, chodzi bardziej o coś w rodzaju "Matriksa", "Mózgu w słoiku" itp. Z jednej strony ma się szczęśliwe życie, ale z drugiej strony, kosztem "realności" życia, bo to jest projekcja - coś jak sen. BTW - Ten wątek, to akurat szalenie ciekawy fragment rozmowy. Na początku Pan Karol przedstawia się jako klasyczny sceptyk - "nic nie neguję, wszystkie sady zawieszam" oraz hedonista - "wierzę, w co wierzę, bo to mi daje szczęście". Zastanawiające jest zatem, dlaczego w takiej sytuacji, mając do wyboru maksymalne szczęście, odrzuca je, odwołując się do wartości prawdy. Twierdzenie, że źle by się czuł, jest nonsensem. Czułby się rewelacyjnie, bo w tym "nowym życiu", nie przejmowałby się tym. Wobec tego, gdy odwołuje się do wartości prawdy, nie odwołuje się do niej na zasadzie, że to jest jego subiektywna / emotywna preferencja. Odwołuje się do niej, gdyż uważa, że ona jest czymś ponad jego życie. Stawia prawdę ponad szczęśliwe życie.
@@Raindog_PL koszt wejścia w świat urojeń jest zbyt wysoki, musiałby przejść przez przykry proces odrzucenia prawdy
@@mabciapayne16 Ten proces trwałby 30 sekund, świat idealny trwałby cale życie. Maksymalizacja preferencji?
@@andrzejkosowicz5772 Poza tym, jako sceptyk-pirronista (on nazywa się nihilistą), nie wierzy w prawdę rozumianą jako episteme - w sensie, prawda jest dla niego tylko ideą, której nie sposób zrealizować. Zawsze można rozważać koherentne lub pragmatyczne koncepcje prawdy, ale one by się z tym nie kłóciły (choć nie w sensie pragmatyzmu np. Peirce'a).
Szczerze mówiąc jestem zaskoczony poziomem tej dyskusji, bo nie wiem czy spotkałem się kiedyś z tak konstruktywną polskojęzyczną debatą na tego typu temat, a przynajmniej na pewno bardzo rzadko zdarza mi się po wysłuchaniu takowej czuć niedosyt 😀
Wbijał w jego kanał. Na playliście ma znakomitą debatę z pewnym uznanym profesorem filozofii. Prawdziwa uczta z obu stron.
Jan Kowalski. Fakt, to była piękna debata. Była jednak jedna rzecz która nie pozwalała mi przyjąć pewnych argumentów oponenta Karola. Pan profesor z tego co pamietam, wyszedł z początkowego założenia, ze: racjonalnym jest wierzyć w coś, co jest prawda. Moim zdaniem jest to błąd. Racjonalnym jest wierzyć w cos, co wydaje się prawda, w coś na co wskazuje prawdopodobieństwo bądź inne przesłanki dla nas dostępne. Można wyobrazić sobie sytuacje, w której wiara w coś co jest prawda, jest nieracjonalna. Np, wiara, ze nasz kupon lotka jest wygrany, przed sprawdzeniem go ( w sytuacji, w której naprawdę jest wygrany ). Może być także odwrotna sytuacja, czyli wiara w coś co nie jest prawda, jest racjonalna. Np, wierzymy ze nasza żona właśnie rodzi dziewczynkę, bo wszystkie badania na to wskazywały, a maja one bardzo dużą sprawdzalność. Jest racjonalnym ze wierzymy ze rodzi się dziewczynka, podczas gdy jest to nie prawda, właśnie rodzi się chłopiec i wydarzyła się bardzo rzadka sytuacja, gdy przewidywania się nie sprawdziły. To moja taka jedyna uwaga co do tej debaty, jesli dobrze pamietam, oglądałem ja dawno. Jesli zle rozumuje, przyjmę krytykę, pozdrawiam
@@franekfranciszek1413 dobrze to odebrałeś. Osobiście dużo bliżej mi było do podejścia Karola. Tym niemniej obu oglądało się znakomicie
Robert ale fejm
@@deuterokatechumenizator8158 jeszcze jak
1:56:40 Dowód na to, że Karol to reptylianin, a jego nihilizm ma za zadanie zaszkodzić ludzkości: nie rusza się przez jakiś czas przez co ładuje swoją gadzią energię
😉
Uśmiałem się
"Nie ma jeszcze mandatów za niechodzenie do kościoła"
"Już nie ma"
Najśmieszniejszy fragment rozmowy :D
dlaczego? nie chłoszcze się chłopów za brak stawiennictwa na niedzielneh=j mszy po łacinie
@Adam Adamowski - Ta rozmowa, to faktycznie jakiś kabaret.
@@paweradosawsuski7331 A to ciekawe - rozwiniesz?
@@paweradosawsuski7331 Cała nasza egzystencja to kabaret, pozdrawiam
Jest mandat za niechodzenie do kościoła. Nazywa się piekło
Bo nie ma ucieczki przed gębą jak tylko w inną gębę.
Jest jedna ucieczka. Samobójstwo.
@@Kuba-cs7wh Tu chodzi o Ferdydurkę xd
Przed pupą zaś w ogóle nie ma ucieczki.
@@gabstera5754 O łydce już nie wspominając.
@@januszkorczak4527 no wow
Gość dzisiejszego odcinka jest mega skutecznym mówcą, w miejsce pytań na które niezna odpowiedzi bądź nie chcę na nie odpowiadać umieszcza własne pytanie na które jest przygotowany, mówi niezmiennym tonem, nie okazję emocji, konstruuje zawiłe zdania z dużą lidzbą słów które mają postrze synonimy, stosuje pauzy pedagogiczne wywołujące napięcie, w uprzejmy i taktowny sposób przerywa i zmienia trasę przebiegu konwersacji na jemu bardziej przychylną, DOPUSZCZA do głosu Szymona (co niestety jest cechą lidera) głównie gdy ten jest rozemocjowany, mówi szybko co daje złudzenie braku kontroli nad przebiegiem dyskusji.
Kilka cech wymienionych powyżej stwarza inteligentną ,surową ,wyrafinowaną wręcz miejscami psychotyczną postać co daje naprawdę zaskakująco wiarygodny efekt. Na szczęście już na początku dał się zdemaskować przez trzykrotną czy czterokrotną próbę udawania braku zrozumienia w prostym acz skutecznym pytaniu Szymona które to miało uczłowieczyć wykreowaną postać. Pragnę jeszcze zwrócić uwagę iż Pan hedonista stara się nie zgadzać z Szymonem nawet gdy zgoda na dany temat jest obiektywnie oczywista, tym razem jest to sztuczka dialektyczna ze strony Szymona mająca na celu dojścia do porozumienia (stosuje ją na każdym spotkaniu).
Jeżeli rozumiesz co to znaczy, że coś "powinno się robić" to proszę o wytłumaczenie.
Jedna z najlepszych dyskusji, jakie słyszałem w ostatnim czasie. Postanowiłem odpalić w trakcie pracy, jednak moja uwaga była zbyt skupiona na treści rozmowy, aby jednocześnie robić cokolwiek innego. Zostałem wchłonięty na dwie i pół godziny.
@@ŚwiętyJudasz gratuluje, stałeś się popularny, oczekuj przypływu komentarzów za 3, 2, 1...
@@worti1337 Jednak nie \_/;-;\_/
@@ŚwiętyJudasz Karol i Szymon spowodowali wzrost lokalnego promieniowania do poziomu 3.6 rentgena.
@@ŚwiętyJudasz Yebło to yebło, na chvj drążyć? Nasypać piachu, zalać betonem :P
Oglądam i dochodzę do wniosku, że jestem jednak głupi.
Wbrew pozorom to bardzo mądra postawa 😉
To, że nie posiadasz wiedzy w jakimiś temacie nie czyni cię głupcem!
To dobrze.Prawdziwy głupiec nie zdaje sobie sprawy ze swojej głupoty.
Nie jesteś głupi. Jesteś jaki jesteś.
Nie jesteś głupi
Osoba głupia nie zdawałaby sobie sprawy ze swojej głupoty (i myślałaby że ,,panie ja sam bym ich wszystkich poskładał w debacie, gdyby mi się tylko chciało") albo ograniczonej wiedzy
Ty sobie zdajesz, a to już coś, pierwszy krok do wiedzy tej poszerzenia
Mi Karol pomógł. Jestem Mu za to wdzięczny. Nie był przyczyną a ukoronowaniem 3,5 l "poznań" i przemyśleń, które zaczęły się intensyfikować w Lourdes , tak w tym Lourdes, które ja odczytałem inaczej niż chce tego kościół.
Bardzo ciekawa rozmowa, przez ponad 2 godziny ani troche nie byłem znużony, przeciwnie. To się bardzo rzadko zdarza że mając ponad 2 godzinny film rozmowe na yt ani troche się człowiek nie nudzi, a słucha z ciekawością.
szczerze to na nic bardziej nie czekałem na yt, dziękuję
Jeśli Bóg jest - w perspektywie chrześcijańskiej - uosobieniem wszystkiego, co najlepsze, a jednocześnie jest właśnie Bytem osobowym, który zaprojektował w jakiś sposób wszystko wokół, to jedyną metodą rozstrzygnięcia, czy np. nauki Chrystusa są słuszne, jest długoletnie życie wedle Jego moralnych nauk i wskazówek oraz inspirowanie się Jego przypowieściami. A dlaczego? Ano dlatego, że skoro Bóg zaprojektował i stworzył również człowieka, to właśnie On, jako "projektant", ma najlepsze pojęcie, co (przy kondycji i konstrukcji ludzkiej) uniwersalnie prowadzi człowieka do szczęścia, a co nie. Przecież Jezus nie przyniósł nam setek zasad, a wręcz skondensował bardziej skomplikowane Prawo (żydowskie). Dlatego można mówić o pewnym uniwersalizmie Jego nauk, ponieważ te nauki nie odnoszą się do szczegółów, którymi jako ludzie możemy się różnić (i którymi wręcz powinniśmy się różnić, również dla naszego szeroko pojętego dobra). Zatem Bóg stworzył nas do szczęścia, które w języku biblijnym nazywane jest raczej "błogosławieństwem". Zaprzeczeniem tego jest przekleństwo (nieszczęście) lub grzech - grzech natomiast to z hebrajskiego "chybienie celu", a zatem chybienie owego... szczęścia! Szczęścia, które uosabia sobą Bóg, i do którego można się zbliżać, trzymając się Jego zasad. Zasady te pozytywnie działają na nasze "intuicje", tudzież impulsy czy instynkty, ponieważ posiadamy z natury SUMIENIE; dlatego owo sumienie reaguje pozytywnie na narrację chrześcijańską, która rozszerza pojęcie bliźniego na całą ludzkość, nie dzieląc jej na plemiona. A co to właściwie jest, to "wszystko, co najlepsze"? Co to jest, to "szczęście", tudzież błogosławieństwo? No właśnie, jest to dość wyrafinowane poczucie przyjemności, i nie chodzi tu o przyjemność krótkofalową i prymitywną. Jest to coś długodystansowego. Jeśli więc potraktujemy Chrystusa poważnie, bez wszystkich konstruktów doktrynalnych, ale świeżym okiem, i spróbujemy na miarę swoich możliwości żyć naśladując Chrystusa, to w miarę dojrzewania i po upływie lat będziemy mogli dopiero powiedzieć, czy "warto było", i czy człowiek faktycznie POWINIEN tak żyć, przy czym można rozumieć tę "powinność" właśnie w tym całkiem pragmatycznym sensie, jaki zaproponował p. Fjałkowski, tj. "chcę mieć X, ale żeby zdobyć X, POWINIENEM (czy też muszę) zrobić Y". Dokładnie w tym sensie! :) "Chcę być faktycznie szczęśliwy, a żeby być, muszę/powinienem to i owo". Chciałbym przy tym zauważyć, że właśnie ta kulturowa narracja chrześcijańska osłabia pewne plemienne impulsy, a wzmacnia to, co czyni nas gatunkową jednością. Bo spójrzmy: jeśli kochamy daną osobę miłością dojrzałą (czyli nie jest to np. zauroczenie), to życzymy jej najlepiej, a owa życzliwość też nastawiona jest na dalekowzroczność, długodystansowość. Jeśli więc kochamy kogoś w ten sposób, to nawet nie musimy myśleć kategoriami "powinności" czy też obowiązków, ale różne rzeczy względem tej osoby (np. pomoc czy porady) przychodzą nam naturalnie, odruchowo! A to wynika właśnie z tej miłości. Oczywiście, kiedy to swoje zachowanie przeanalizujemy, patrząc nieco chłodniejszym okiem, to być może uda nam się na tej podstawie sformułować szczegółowe zasady, które następnie nazwiemy "powinnościami". Ale co zrobił Chrystus? Powiedział właśnie "będziesz kochał Boga (...), a bliźniego swego jak siebie samego; na tym bowiem polega Prawo i prorocy". Co zatem powiedział tutaj Jezus? Że w gruncie rzeczy wszystko, co w Prawie dobre (bo część Prawa Chrystus jednak zrewidował) SPROWADZA SIĘ w gruncie rzeczy do miłości. Że jeśli będę kochał drugiego człowieka, to w sposób niejako AUTOMATYCZNY wypełnię wszystkie "powinności" wobec niego. Nie będę tego odczuwać jako "obowiązku", ale jako rzecz naturalną jak oddychanie. Taki właśnie Bóg ma przepis dla człowieka i na człowieka: kochaj, a będziesz zbliżać się do Istoty tego, kim jestem ja Sam - kochaj, a wypełnisz swoje gatunkowe i indywidualne przeznaczenie. Kochaj, a będziesz tą prawdziwie "najlepszą wersją siebie", tak dla siebie, jak i dla innych. Spełnisz się. Osiągniesz SZCZĘŚCIE. To prawdziwe, czyli m.in. długodystansowe. Ktoś mógłby spytać... ale czy da się zmusić do miłości? No, cóż - niby nie, ale jeżeli ktoś jest choćby empatyczny wobec ludzi, to ta empatia i życzliwość mają wektor skierowany ku miłości. Wtedy może się starać w tym udoskonalać. Może starać się przestrzegać "nakazu" miłości. Chwilami życie jest trudne, wydaje się nam, że mamy za dużo własnych problemów, by interesować się czyimiś i zachować przynajmniej ową życzliwość - ale to jest właśnie ułuda. Wystarczy zalążek empatii, by nadal starać się żyć jak człowiek i starać się kochać bliźniego. W trudniejszych chwilach taka praktyka może nieco przypominać zasadę "fake it, until you make it", chociaż jest to tylko trochę "fake", bo jest oparte na tym małym zalążku życzliwości. Nie musisz w każdej chwili gorliwie miłować każdego napotkanego człowieka, ale zachowuj się tak, jakbyś kochał, a wtedy przypomni Ci się, co ta miłość znaczy i co z niej wynika. I znika wówczas dylemat "czy miłość jest uczuciem, czy też obowiązkiem". Z miłością jest jak z kwantami. Zależnie od nastawienia obserwatora, kwant czasem wydaje się być falą, a czasami cząstką. Analogicznie z miłością - czasami jest decyzją i obowiązkiem, czasami uczuciem. Decyzja powala się przemóc i znów wrócić do uczucia. Masakra, jak się rozpisałem. Sorry, ale miałem wenę. ;)
Dobrze powiedziane
Bardzo wartościowe spostrzeżenia 🤗👍
Wykreslilbym 2 ostatnie zdania i emotke na końcu. Komentarz uzupełniający rozmowę ukazana na filmie jak dla mnie. Również pozdrawiam. Tylko mi nie lajkuj i nie odpowiadaj w miły sposób, bo ja tego nie potrzebuje. Chodzi o to, co właściwe i prawdziwe, a nie o poklepywanie się po plecach.
Jeśli Bóg jest - w perspektywie chrześcijańskiej - .... jest długoletnie życie wedle Jego moralnych nauk
Jeśli Bóg jest - w perspektywie muzułmańskiej - .... jest długoletnie życie wedle Jego moralnych nauk
Jeśli Bóg jest - w perspektywie shintoistycznej - .... jest długoletnie życie wedle Jego moralnych nauk
Jeśli Bóg jest - w perspektywie - protestanckiej .... jest długoletnie życie wedle Jego moralnych nauk
Jeśli Bóg jest - w perspektywie ??????- .... jest długoletnie życie wedle Jego moralnych nauk
życia mi braknie.
@@LaOrajPantalonoj Na początku chodzi moim zdaniem właśnie o to, czy PRZEMAWIAJĄ do Ciebie np. słowa i opisywane czyny Jezusa. To jest poziom sumienia/intuicji. Pytanie, czy po zapoznaniu się z różnymi religiami i/lub wykładniami, skłaniasz się w którąś stronę bardziej, a to skłanianie się jest intuicyjne, choć nie wyklucza zupełnie roli rozumu.
Ten moment kiedy dowiadujesz się że 2.5h rozmowa była dłuższa o fragment dla patronów - bezcenny.
kiedy?
@@sebastian_2697 na samym końcu
Wydaje mi się że niezależnie od światopoglądu czy jego braku ludzie tak czy siak beda oszukiwać/gwalcic/mordowac. Jakby nie patrzec przez wiele lat wielu religijnych ludzi popelnialo zbrodnie czy inne "niegodziwosci" wbrew doktrynie religijnej
@Normalny Człowiek wtf, daj przykład
@@bushido_33 Niewolnictwo? Raczej zabijanie niegrzecznych dzieci, palenie ofiar gwałtu, zabijanie niemowląt wrogich plemion przez roztrzaskanie o skałę, zabijanie całych wrogich plemion prócz dziewcząt-dziewic, które należy sobie przywłaszczyć... Lista jest długa. No i nie zapominajmy mojej ulubionej historii o bogu zabijającym (niedźwiedziami!) 42 dzieci za to że naśmiewały się z łysiny proroka ;) No ale oczywiście nie zapominajmy też, że interpretacja biblii polega na dwóch zasadach - coś nam pasuje, to nienaruszalne nakazy boga, coś nam nie pasuje, to symbolika i metafora ;D
ua-cam.com/video/OsAaxOFOUl4/v-deo.html
ua-cam.com/video/OsAaxOFOUl4/v-deo.html
ua-cam.com/video/OsAaxOFOUl4/v-deo.html
@@robertchmielecki2580 no z calutkim szacunkiem, tak jak napisal bushido, nie powstala ona w xxi wieku, jestem w stanie orzec że na miarę ówczesnych czasów byla przełomowa moralnie. Dodatkowo chrześcijanin(a zakladam ze myśląc o mnie masz na mysli chrześcijanina, co cóż, nie oddaje moich wierzeń) słucha bardziej Noewgo Testamentu, a Stary byl podwalinami pod nową religie. Zapewniam, ze Jezus nie mowi nic o gwałceniu i braniu niewolnikow
@Hussar Rzeczpospolitej bardzo ciekawe, dziękuję
@@joannadz998 nie, to nie przełom moralny. Jednyne za co cenimy biblię to "nie krzywdź innych" i jesteśmy święcie przekonani że tacy Normanowie to barbarzyńcy którzy o tym nie wiedzieli i że "Celtowie to byli straszni poganie". Przed jak i po narodzinach "Mesjasza" wybijali Celtów bardziej niż Hitler żydów.
Edit.: z tego co wiem to ten średniowieczny patriarchat to tak trochę przez chrześcijan. W każdym wypadku Celtowie i Normanowie traktowali kobiety dobrze (głównie celtowie). (z tego co wiem)
Podejrzewam, że Pan Karol może pozwolić sobie na takie poglądy bo jest po prostu nadzwyczajnie dojrzałym i oczytanym gościem.
uwielbiam ten kanał
Świetna rozmowa. Jestem pod ogromnym wrażeniem.
Oby więcej takich gości, Szymon!
Problem w tym, że Karol jest jeden :D Moimi wykładowcami fozofii byli prof. Jan Hartman oraz x. prof. Michał Heller i cholibka chyba tylko oni na naszym podwórku (polu, dworze, gumnie?!) mogliby być równie dobrymi rozmówcami. Ale to kwestia preferencji... nie wiem... kuźwa... to zależy :D
@@zerglittle5454 masz rację... od dwóch dni w każdej wolnej chwili oglądam filmy Karola... ależ to jest mądry człowiek! Aż mi przykro, że ogranicza mnie moja zdolność poznawcza i co chwilę muszę robić przerwy i przewijać, by w pełni zrozumie o czym Karol mówi.
Jestem wdzięczna Szymonowi za takiego gościa.
@@snapeaasnapeaa7506 Spoko, to nic złego :D Miałem na studiach sporo filozofii, gdzie mimo ścisłego kierunku mogliśmy wybierać liczne przedmioty dodatkowe i mimo prywatnego zakochania w filozofii przyrody też nie zawsze wszystko łapię. Jednak biorac pewność obecności absolutu księdza profesora Hellera i pewność jego nienistnienia profesora Hartmana wybieram Karola i jego "nie wiem, nie rozumiem". Bo jak się zastanowić to absolut nie może być ani wszechmogący (wszechmoc jest nielogiczna), ani doskonale dobry (mnóstwo bezsensownego cierpienia i bólu na swiecie), a przy tym z pewnością nie osobowy... bo jeśli jest osobowy to jest wrednym skurczybykiem a nie kochającym ojcem. Zatem: albo go nie ma, albo jest całkowicie niepoznawalny, co oznacza w obu tych przypadkach, że wszystkie religie są fałszywe...
1:32:52 szymon chce się nie zgodzić, ale nie znalazł argumentów żeby to poprzeć, przesuwa ciężar dyskusji, tak mi się wydaje
i jeszcze, gość nie miał na celu, aby wszyscy zostali nihilistami, tylko gość promuje swoją narrację w taki sposób by nie przekreślała np. zasady wzajemności dla wszystkich. nowe religie filozofie są potrzebne w celu znalezienia lepszej, lub udoskonalaniu obecnej, jeśli nie są szkodliwe społecznie to moim zdaniem fajnie że są, może ktoś się stawać lepszym chrześcijaninem, nawet po zwątpieniu w narracje katolików, bądź episkopatu. tylko nie należy zakładać że dobrze żeby było dużo takich osób i że wszystkie takie osoby będą dbały o innych z poza grupy, fajnie jak każdy dba o to by wszyscy dbali o to by każdy był dobry dla wszystkich, nawet dla obcych z poza naszej grupy, i tak robi gość szymona
Bóg Szymona jest miłością, dlatego dziełem dwóch facetów w niebie i gołębia jest: *ebola, malaria, cholera dżuma, wszelkie patogeny wirusowe, bakterie chorobotwórcze, grzybice, pasożyty zjadające ludzi i zwierzęta od środka* . Maryja, krolowa Polski razem z Jezuskiem, nie zrobili nic, by uchronić naród przed pandemią. Powinni się podać do dymisji oficjalnie w Częstochowie. Zabrać im korony, sukienki, wisiorki, ozdoby. Żaden klecha wzywając Jezuska nie uzdrowił, ani nie wskrzesił zmarłych na *COVID-19* . Spadek zachorowań i zgonów mamy dzięki pracy lekarzy, epidemiologów, sanepidu, zarządzanych kwarantann, czasowych zakazów, policji. *Żadne religijne gusła, ani woda święcona nie działają.*
@@Tomasz_Kowalski czyli według ciebie jeśli byłby Bóg to on ma za ciebie pracować, rozwiązywać twoje problemy, przedłużać życie. Tyle że katolicy potrzebują umrzeć bo żywi do nieba zazwyczaj się nie dostają...
@@szymon823 Ludzie zasadniczo porzucają religie, których bóstwa stają się gorsze od ludzi pod względem moralnym. Do niektórych dociera już, że biblijne bóstwo najpierw stwarza wszystko, nazywa to *dobrym* , potem wszystko *zabija w potopie* , a potem *żałuje tego co zrobił* . To obraz psychopaty, którego syn bardziej szanuje prośby "demonów", niż *życie niewinnych zwierząt, pozwalając na ich straszliwą śmierć przez upadek z klifu do morza* . Dziś Jezus miałby sprawę karną.
@@szymon823 Cóż, niektórzy się tam ponoć dostali żywcem. Zachodzi więc pytanie gdzie w niebie jest dla nich "wychodek" ;-)
@@Tomasz_Kowalski Dlaczego uważasz, że zarządzanie kwarantann, czasowych zakazów, zarządzeń sanepidu sprawia, że mamy mniej zachorować i zakażeń?
Dla przykładu Szwecja, która nie miała praktycznie żadnych obostrzeń, miała śmiertelność na 100 tyś. mieszkańców podobną co Polska z tymi wszystkimi obostrzeniami niszczącymi gospodarkę. W Szwecji bez obostrzeń ich śmiertelność w 2020 roku byłą najwyższa raptem od ostatnich 2 lat, a w Polsce mimo wszystkich obostrzeń, mieliśmy śmiertelność najwyższą od II WOJNY ŚWIATOWEJ! Dlaczego? Właśnie między innymi przez działania rządu, których konsekwencją były przemianowywane oddziałów w szpitalach, które stawały się dostępne tylko dla covidowców, przez co np. zabiegi/operacje kardiologiczne lub inne były pacjentom przekładane z powodu braku możliwości ich przeprowadzenia z powodu wspomnianych paraliżów w placówkach. Jest to dowodem na to, że jeśli rząd na coś kładzie swoje łapska, to bardzo często te decyzje źle wpływają na działanie poszczególnych sfer życia publicznego.
Podoba mi się jak już na samym początku rozbijają się o definicje słowa "należy" XD Zajebiste XD Tego oczekuję od dobrej dyskusji. Podważania i rozkładania na czynniki pierwsze.
Wychodzi na to że nihilizm to postawa antysystemowa. Dlatego politycy tak bardzo się tego obawiają. Wiedzą, że nihilista z definicji jest neutralny w związku z tym nie da się go ani zastraszyć, ani przekonać ani kupić do popierania ideologii.
Miło posłuchać rozmowy dwóch inteligentnych osób, które podchodzą do siebie z szacunkiem i zrozumieniem. Czekam na kontynuację!
Gdyby takie filmy wyświetlano w kinie, kupiłbym kartę unlimited
Niezwykle interesujący człowiek mówiąc szczerze
Panowie! Mam nadzieję, że stworzycie razem codzienny program wieczorny. Powiedzmy taka dobranocka przy mikrofonie. Podejrzewam, że nawet ateiści byliby wniebowzięci! :D
Filmy Szymona do opowieści biblijnych były tym, co trzymało mnie długo przy wierze. Jak miałam jakikolwiek problem z jakimś fragmentem nauczania to szukałam odpowiedzi w podobnym tonie. No i okazało się,że na większość pytań nie ma tak pięknych odpowiedzi, jak te Szymona o Edenie, Abrahamie itp (jak myślę "W tym ogrodzie jest wąż" to aż mnie ciarki przechodzą).
Problemem jest też to,że w trakcie poszukiwań trafiłam na odpowiedzi doktrynalne. A one okazały się być straszne, jak kiedyś podejrzewałam. Rygorystyczny zestaw zasad,ścisła hierarchia i monopol na prawdę. Dla publiczności rozwadniane,ale one wciąż tam są. Nie zmieniły się i nie mogą nigdy się zmienić.
Filmy Karola pomogły mi zrozumieć, dlaczego byłam wierząca. Jestem wdzięczna za życie i kocham świat. Pragnęłam ukierunkować tę wdzięczność. Czułam potrzebę wspólnoty. I tyle. Ale chyba skończyłam (przynajmniej na razie) swoją podróż i żegnam wie z chrześcijaństwem
No i nara
"odpowiedzi doktrynalne. A one okazały się być straszne" Czyli co konkretnie?
"Rygorystyczny zestaw zasad,ścisła hierarchia i monopol na prawdę."
A to nie znałaś Biblii, że się zdziwiłaś tymi rzeczami? Naprawdę nie potrafię zrozumieć czemu ludzie mają o to pretensje.
a)"Rygorystyczny zestaw zasad" no sorry, nikt nie powiedział że ma być łatwo i przyjemnie. Katolicyzm ma żelazne zasady dlatego przetrwał wiele prób niszczących, a nie rozlał się jak chociażby buddyzm, który przybrał formy sprzeczne z naukami buddy.
b) "ścisła hierarchia" co jest w tym złego?
c) "monopol na prawdę" taka jest religia, jeśli religia się gdzieś myli to znaczy że nie jest objawiona przez Boga, a jest wytworem ludzkim.
d) "Dla publiczności rozwadniane,ale one wciąż tam są. Nie zmieniły się i nie mogą nigdy się zmienić." A czemu miałyby się zmienić i w zasadzie co bo na razie są ogólniki?
"Jestem wdzięczna za życie i kocham świat. Pragnęłam ukierunkować tę wdzięczność. Czułam potrzebę wspólnoty. I tyle. Ale chyba skończyłam (przynajmniej na razie) swoją podróż i żegnam wie z chrześcijaństwem"
Czyli nigdy nie byłaś chrześcijanką, bardziej teistyczną hedonistką wychowaną w chrześcijaństwie.
@@todafalapa5915 xD teistyczną hedonistką XD Ja, nie pijąca, nie paląca, nie imprezująca, monogamistka XD tak, bo każdy komu nie pasują z dupy wzięte zasady katolicyzmu jest od razu hedonistą xD
nie chce mi się z Tobą gadać bo Ty nie chcesz tak naprawdę mnie wysłuchać. Chcesz prowadzić agresywną dyskusję, a to mnie nie interesuje. Dość już takich mam za sobą.
Ale do jednego się odniosę- uwielbiam to jak oskarżacie ludzi że nigdy tak naprawdę nie byli katolikami/chrześcijanami. Bo w sumie macie rację. 90% wierzących nie spełnia zasad które narzuca im katolicyzm. I Oni nawet o tym nie wiedzą, bo jak to Karol przedstawia w różnych swoich filmach, katolicyzm został rozmyty i zmieniony na SW2.
Także czekam na dni, w których ludzie to sobie uswiadomią, Was zostsnie tylko garstka i uwolnimy się od waszego wpływu.
@@werak.8595
Teistyczny hedonizm nie ogranicza się do używek. To pokazuje jakie masz wąskie rozumowanie pojęcia hedonizm.
Najlepiej zarzucić oponentowi że jest agresywny czyli erystycznie emocjonalnie zaatakować bezpodstawnie oponenta by uniknąć odpowiedzi na pytania, na które się nie ma odpowiedzi lub strach przed tym, że ktoś może je obalić.
No, to cieszę się że uznałaś że nigdy nie byłaś katoliczką. Bardzo mnie to cieszy.
"Oni nawet o tym nie wiedzą, bo jak to Karol przedstawia w różnych swoich filmach, katolicyzm został rozmyty i zmieniony na SW2"
No Karol tak mówi, więc tak jest. Trochę to dziwne podejście zważając na argumentacje, że Katolicyzm ma "monopol na prawdę". Bardzo dziwna niekonsekwencja logicznego rozumowania.
"Także czekam na dni, w których ludzie to sobie uswiadomią, Was zostsnie tylko garstka i uwolnimy się od waszego wpływu."
Tak, to zdanie pokazuje wszystko tak naprawdę.
Twierdzisz, że nie jesteś/byłaś hedonistyczną teistką mówiąc jednocześnie, że Katolicyzm ma na ciebie jakiś wpływ i o "uwolnieniu" spod katolickiego wpływu. Czyli, że katolicyzm narzuca ci coś nawet teraz z czego chcesz się uwolnić, bo ciebie to "uwiera" im sprawia dyskomfort, czyli szukając komfortu chcesz "uwolnienia" więc podążasz za zmysłami doznaniami przyjemności zatem za hedonizmem.
Masz pretensje do Kościoła, ale tak naprawdę nie wiesz jakie, gdyż opierasz się na panu Karolu a nie na swoich badaniach tematu. Nie potrafisz wykazać ani jednego przykładu, mówisz że katolicyzm został rozmyty, nie mówiąc jak gdzie i co itd.
Nie, bo Karol tak powiedział to jest to definitywna, niepodważalna prawda i koniec. Masz rację mi też nie chce się z tobą gadać, ponieważ nic od siebie nie pokazałaś, tylko tak Karol powiedział więc tak musi być bez nawet uzasadnienia, a teksty typu "obejrzyj sobie" są g warte.
Masz pretensje i nadal nawet chyba sama nie wiesz o co, musisz poczekać aż pan Karol powie za ciebie.
@@todafalapa5915
"Najlepiej zarzucić oponentowi"
OPONENTOWI
Mówiłam. Ty nie chcesz mnie słuchać, tylko agresywnie dyskutować. Zresztą sam lepiej wiesz, kogo ja słucham, co czytałam, co uważam, co jest w moim sercu.
" teksty typu "obejrzyj sobie" są g warte." Gdzie coś takiego zasugerowałam? Zarzucasz mi erystykę a potem sam stosujesz manipulacje i błędy logiczne. Ciekawe
Po co w ogóle mi odpisałeś? Chcesz bronić swojej wiary? Pokpić z niewierzącego? No bo chyba nie nawracać, bo taką retoryką to się chyba nigdy nie udaje.
Ale na pewno czujesz się zwycięzcą tej "dyskusji". Brawo, winszuję, możesz sobie pogratulować!
Pokój
Według mnie nie ma ludzi pozbawionych przekonań. Jeśli ktoś mówi, że żadnych przekonań nie ma, to albo oszukuje sam siebie, albo nie zdaje sobie sprawy z nieświadomych procesów zachodzących w umyśle.
co to jest umysł?
@@pantheliryk Umysł to ogólne pojęcie odnoszące się do całości procesów mentalnych i doznań, jakich doświadcza człowiek. Jest to również pewnego rodzaju aparat, który steruje naszym zachowaniem i przetwarza informacje. Pewna część informacji jest przetwarzana poza naszą świadomością. Na poziomie fizycznym odpowiednikiem aktywności umysłu jest aktywność mózgu.
@@rafal788 Na poziomie fizycznym. A są jakieś inne poziomy? Nie bardzo rozumiem o co chodzi.
@@pantheliryk rozmowa jak na nagraniu:
- Nie rozumiem
- Ja też nie rozumiem
- Dziękuję
- Również dziękuję
@@pantheliryk Nie mam na myśli poziomu w sensie "level" jak w jakiejś grze, tylko pewnego rodzaju aspekt rzeczywistości. Można rzeczywistość podzielić na fizyczną i mentalną albo świat zewnętrzny i wewnętrzny. Problem jest bardziej złożony, ale o tym potem. Rzeczywistość mentalna jest to po prostu świat naszych doznać, uczyć, myśli, wyobraźni, marzeń sennych itd. Nie można powiedzieć, że są one fizyczne, bo nawet jakbyś zrobił obrazowanie mózgu i powiedział, że znalazłeś rejony aktywności odpowiedzialne za wygenerowanie swojego marzenia sennego (przykładowo), to w praktyce zobaczyłeś tylko aktywność mózgu i nic więcej. Przecież nie zobaczysz ani nie doświadczysz czyjegoś marzenia sennego, obserwując jego mózg. Wracając do tej złożoności, to problem polega też na tym, że nasz umysł (albo mózg jak kto woli) niejako generuje świat - interpretuje bodźce docierające zewnątrz, ale nie ukazuje ich w taki sposób, jak wygląda świat "zewnętrzny" naprawdę. Czy za pomocą swojego aparatu percepcyjnego widziałeś kiedykolwiek fale grawitacyjne? No nie widziałeś. Oznacza to, że żyjemy w pewnego rodzaju iluzji. Ogromna część rzeczywistości jest dla nas ukryta, a to, co widzimy i czego doświadczamy, to jest właśnie rzeczywistość mentalna, która jest pewnego rodzaju cieniem rzeczywistości fizycznej - to interpretacja mózgu. Rzeczywistość fizyczna ponoć składa się z czterech wymiarów - trzech przestrzennych i czasu. My widzimy tylko w 2d, gdyś widział w 3d i na mnie spojrzał, to zobaczyłbyś mnie ze wszystkich stron równocześnie. Tak jak my widzimy całego ludzika narysowanego na kartce papieru.
Mam nadzieję na debatę obydwu Panów na temat katolicyzmu ❤️ czystą przyjemnością było Was słuchać. Dzięki!
Sądziłem, że youtube'a nie może spotkać nic lepszego od otwarcia kanału Makłowicza, a tu takie coś
Zawsze z przyjemnością słucham Pana Karola, trafia do mnie ze swoim brakiem światopoglądu.
To jest tego typu filmik co do którego mam takie oczekiwania, że boję się go obejrzeć.
W punkt.
Ale co to znaczy oczekiwania? I co masz na myśli mówiąc, że Ty je masz? I dlaczego powinniśmy odnosić się do twojego komentarza a nie innych? I co to znaczy "tego typu"? 😀
Szymon plz, jak najszybciej kolejna rozmowa z Karolem. Tego potrzebujemy właśnie.
Nareszcie rozmówca z dobrym mikrofonem
"Ja nie rozumiem w tej chwili co masz na myśli mówiąc >Nie rozumiem
Jestem w połowie filmu wow jestem pod wrażeniem obu rozmówców liczę po cichu na część 2
Musi być
Skoro jesteś w połowie to przed tobą dosłownie druga czesc
@@Tritsus wiem
01:48:00 pierwszy w historii objaw zdenerwowania Karola?
Ktoś kiedyś na debacie zabrał mu tableta i był bardziej zdenerwowany
Intelektualny prezent w dniu moich imienin! Dziękuję Panowie! :)
Tego mi było trzeba, dziękuje
"... to co myślę i co reprezentuje a mianowicie nic..." Xd
Wow, czekam z niecierpliwością ;D obu was bardzo cenię za brak potrzeby nachalnego przekonywania. To będzie prawie na pewno coś genialnego ;)
W mojej opini jest to najkonstruktywniejsza i najbardziej pochłaniająca rozmowa jaka została zamieszczona na tym kanale. Wyrazy uznania dla obu rozmówców i życzę kontynuacji takiego poziomu zamieszczanych materiałów. Pozdrawiam!
Czekałem na tę rozmowę, dzięki :D
"Nihilizm egzystencjalny głosi brak celu, sensu, znaczenia i wartości życia " - wikipedia ale w sumie patrząc obiektywnie to prawda cel, sens, znaczenie i wartość życia jest wyłącznie subiektywna. Ale wydaje mi się że to nie jest żaden problem. Świadomość tego że nic nie ma obiektywnej wartości i tą wartość nadaje sam człowiek to chyba pozwala skupić się na swojej osobie.
postawa że nic nie ma znaczenia, czy też że życie na ziemi nie ma znaczenia, przyjęcie niej często jest bolesne, wiele osób nie radzi sobie z tym bólem, i dlatego opisują że postawa jest zła, ale nie mają ku temu podstaw, bo to może ocenić znacznie obiektywnie dopiero osoba która doszła do tej postawy, pogadzając się z jej wszystkimi aspektami, ocena cele, podczas drogi do niego, jest mocno nie pełna w tym przypadku
Też tak myślałem. Miałem taki etap ale minęło troszkę czasu i miałem dylemat - albo się wieszać albo zacząć coś robić ze sobą. No to się wziąłem i nie żałuję. Zacząłem od małych rzeczy - ogródek, rower i w trakcie tego stwierdziłem że bez sensu to są te wszelkie wzniosłe ideę, ideały, polityczne spory itd - życie jest tu i teraz i tylko ono ma sens i znaczenie
@@Zdzislawpaleta777 yy to miałeś łatwo, ja chcąc być dobry między innymi odciołem się bardzo mocno od emocji by w razie w zawsze muc postawić na swoje decyzje a nie przymusy, nigdy nie ulegałem przymusą nawet jako małe dziecko, nigdy nie robiłem nic na pokaz ani dla poklasku, nawet jako najmniejszy nigdy nie przegrywałem, nie ulegałem nawet naciską grup ludzi
@@szymon823 Łatwo... po prostu nie wspomniałem o pewnych trudnościach...Doskonale znam te stany o których piszesz i sam przez nie przechodziłem. Po prostu obecnie niezbyt mi się chce je rozpamiętywać.
Gorący zwolennicy Karola którzy wydaję mi się - w większości nie wprowadzili w życie jego "podejscia" chyba czesto nie zauważają pewnej istotnej kwestii. Jego nihilizmy i skuteczna implikacja ich w życie wynika z jego rysu psychologicznego który to jest mimo wszystko rzadki i zależny w dużej mierze od genów- biologii. Druga sprawa to to że był kilkanaście lat chrześcijaninem i przeczytal masę książek a więc to także wpływa niewatpliwie na jego rzekomo "intuicyjne wybory". Nie oszukujmy się, taka postawa nie sprawdziła by się na dłuższą metę w znacznej większości społeczeństwa jeszcze biorąc pod uwagę jego ponadprzeciętną inteligencję. Pisząc o biologii mam na myśli to że np ludzie o lewicowych poglądach także mają pewne wrodzone cechy biologiczne charakterystyczne dla danej postawy. I nie uwazam że wszyscy kierowani są determinizmem bo wolna wola jak najbardziej istnieje(wg mnie) ale z pewnością do jakiegoś stopnia biologia warunkuje nasze wybory. U Karola jeszcze bardziej widoczne jest, że jest osobą jedną na milion i ma po prostu opanowane solidne argumenty wspierające jego postawę ale jest to jednak rodzaj skrajności.
Tak, ale zauważ, że Karol postuluje jedną ważną kwestię. Wszystko jest opinią stąd też nie można stosować jakichś obiektywnych kryteriów w celu ustalania życia innym. A np. tworząc społeczeństwo zależne od jakiejś ideologii (świeckiej czy religijnej) istnieją dość spore koszty społeczne dla konkretnych jednostek, które tej ideologii nie popierają. Wtedy też wchodzą autorytety całe na biało i mówią: "to my znamy obiektywną prawdę i ta prawda zawiera się w ideologii X".
"Nie oszukujmy się, taka postawa nie sprawdziła by się na dłuższą metę w znacznej większości społeczeństwa jeszcze biorąc pod uwagę jego ponadprzeciętną inteligencję". Nie oszukujmy się - na razie to twierdzenie bez żadnego uzasadnienia. Nie trzeba być szczególnie lotnym, żeby zrozumieć, że skoro nikomu jeszcze nie udało się udowodnić istnienia jakiejś obiektywnej prawdy, to warto krytycznie podchodzić do osób, które wysuwają właśnie takie twierdzenie (że są w posiadaniu jakiejś "Prawdy").
"wolna wola jak najbardziej istnieje" - jesteś pewien?
@@kaganamemiku831 ale można być bliżej prawdy i bliżej obiektywnego kryterium co robiły cywilizacje na przestrzeni wieków az doszliśmy do dobrobytu i względnego szczęścia który jest teraz, który to ma fundamenty w chrzescijanstwie. Wystarczy zobaczyć jak żyją kobiety w Arabii Saudyjskiej zeby przekonać się że nie kazde społeczeństwo jest optymalne, są bardziej lub mniej co nie znaczy że nadal nie możemy poszukiwać i poprawiac pewne schematy i standardy. Nie widzę konsekwencji społecznych ludzi nie przestrzegających ideologi na których zbudowana została dana cywilizacja dla konkretnek jednostki. Dzis kazdy zyje jak chcę i nikt nikogo nie ma prawa skrytykować. Niestety widać tego spore konsekwencje.
@@Pec3t ok to nie było do końca trafne zdanie. Oczywiście że trzeba krytycznie podchodzić w zasadzie do kazdej idei natomiast to ze nie udowodniono obiektywnej prawdy to nie znaczy ze cywilizacje na przestrzeni wieków nie zbliżały się do pewnego optimum a fundamenty w najbardziej rozwiniętych a obecnie też i zamożnych społeczeństwach praktycznie bez biedy, z rownymi szansami i dostępem do wiedzy stworzyli chrzescijanie. Działający system dla praktycznie calej społeczności byc może ma w sobie sporo prawdy co oczywiście nie oznacza że nie mozna go polepszyć- ale ostrożnie. Nie jestem pewien ze wolna wola istnieje a Ty jestes przekonany o determinizmie podczas gdy rozważałeś i podejmowales swoje różne zyciowe decyzje?
@@grzesce1906 z tym chrześcijaństwem jako motorem napędowym rozwoju to byłbym ostrożny. Być może jaki wkład miało, natomiast:
- sporo zawdzięczamy w tej kwestii muzułmanom ('pożyczyliśmy' od nich sporo wiedzy, zanim się u nich wszystko spieprzyło)
- warto też zwrócić uwagę na sytuację geopolityczną panującą w Europie; tzn. z jednej strony mielilśmy sporo terenów pod np. pola uprawne, z drugiej strony podział na wiele państw oznaczał konkurencję, a ta wymuszała rozwój
Myślę też, że ogólnie przeceniasz rolę religii w Polsce. Wydaje mi się, że gdyby populacja składa się np. w 100% z ateistów to zylibyśmy prawdopodobnie w państwie np. bardziej liberalnym, ale wciąż obowiązywałaby zasada wzajemności o której wspominał Karol.
Jeśli chodzi o kwestię wolnej woli to nie widzę podstaw, żeby twierdzić, że coś takiego istnieje. Są na ten temat badania, ale przede wszystkim ja nie widzę sposobu w jaki sposób WW miałaby działać. Wyróżniamy zdarzenia losowe (niezależne od czegokolwiek) i/lub zdeterminowane. WW musiałaby działać w jakiś inny, trzeci sposób. Ale nic takiego nie widać. Co więcej wydaje się, ze losowość i determinizm pokrywają pełne spektrum możliwości.
Teraz zapraszamy Szymona na kanał Karola :)
nie ta liga
a kto zaprasza, bo to chyba Karol powinien a nie widzowie :D?
@@simonjd1443 Jeśli dobrze pamiętam to patroni mogą co drugi odcinek podrzucać pomysły Karolowi kogo zaprosić do rozmowy
Karol już zaprosił Szymona. Pytanie: czy Szymon podejmie wyzwanie?
@@JBMJaworski chyba już przyjął :D Wygląda na to, że obaj są z tych co lubią gadać więc się dobrze dobrali i pewnie trochę tych debat będzie co mnie akurat cieszy hehe
To niesamowite przeżycie, które sprawia, że mój mózg wyrzuca tony dopaminy przez 2 h, jednocześnie dając mi do zrozumienia, że mogę uczestniczyć w czymś, co jest tak skrajnie położone na wyżynach intelektualnych, że nie sposób nawet zrozumieć takiego ogromu myślenia. Brawo Panowie. Mega szacunek i dziękuje. Zazdroszczę erudycji.
Ponad dwugodzinna "partia szachów" ;)
Skąd wiesz że ponad dwugodzinna?
@@ukaszteo592 On jest patronem a patroni mają wcześniej filmy.
@@kacper6817 aha, dzięx za info
Marianczello by się oczy zaświeciły
@@kacperz5683 Kawka lub herbatka w dłoń i jedziemy :)
Rozmowa na wybitnym poziomie!! Ludzi z tak rozsądnymi, przemyślanymi światopoglądami jak pan Szymon i Karol są dla mnie wzorami do naśladowania. POzdrawiam
@Normalny Człowiek i myślisz ze pan fijałkowski byłby dumny z takiej wypowiedzi ad personam ?
@@BerserkGigachad Fjałkowski!
@@dede-uk6rp my bad
@@BerserkGigachad zdarza się najlepszym.
@Normalny Człowiek Jeden opiera swój światopogląd na tezach, które uważa za sztywne, choć wcale takie nie są, pozwalając sobie na interpretację tylko tam gdzie system nie zdołał czegoś sprecyzować, drugi popada w fraktalną dekonstrukcje. Co nie zmienia faktu że są w tym dobrzy.
1:21:51 co ciekawe w polskim społeczeństwie to właśnie ogólnie pojęta katolicka narracja jest często połączona z chęcią cofnięcia uniwersalistycznej zasady wzajemności i powrotu do światopoglądu plemiennego.
Chyba pierwszy film gdzie więcej mówi gość a nie Szymon :D
TAK, wreszcie "Szymon słucha"
@@mariuszjastrzebski3394 I nie wtrąca swoich bezsensownych, owijających w bawełnę, nic nie wnoszących wypowiedzi.
@@francescamantegna7435 kurde nie zaobserwowałem takich u niego moze po prostu nie rozumiesz co chce przekazać? Czesto ludzie mówią,, głupie,, na to
To czego nie rozumieją, co ostatecznie pokazuje tylko ich własną głupotę
@@francescamantegna7435 aha przepraszam wlasnie sie zorientowałem ze logika do ciebie nie przemawia tak jak ideologia więc nie ma o czym gadać
@@adamcelinski5517 to Twój problem, że nie zaobserwowałeś. Radzę sprawdzić, czym jest definicja logiki.
Bardzo dobra rozmowa. Taka mała uwaga - nie staraj się być na siłę aż za miły, powtarzając w jednym zdaniu 10 razy, że się w pełni z czymś zgadzasz (zwłaszcza jak się wcale w pełni z czymś nie zgadzasz), bo nie brzmi to dobrze.
He he, właśnie o tym była mowa,że inni wiedzą lepiej co inni myślą.
Ale Szymon się widocznie z tym zgadzał - jak na niego wyjątkowo często się zgadzał z wieloma stwierdzeniami Karola, co świadczy o tym, że trafił w końcu na poważnego, równego poziomem intelektualnym kontrdyskutanta.
@@pawekurowski prawdopodobnie tak, po prostu czasem mam takie wrazenie że używa tego stwierdzenia nawet jak nie w pełni się zgadza (nawet nie chodzi o tą rozmowe), ale pewnie się mylę, a rozmówcy na bardzo wysokim poziomie i mam nadzieje, że to nie będzie jedyna ich rozmowa
@Eljot79 Karol dopiero się "rozkręcał" jak Szymon już" leżał na deskach". 😉
@Eljot79 😂😂
Jak tego słuchałem, miałem wrażenie, że już o czymś takim czytałem... I rzeczywiście, sytuację Szymona w tej dyskusji, przed ponad 200 laty, antycypował Potocki w swoim nieśmiertelnym Pamiętniku. Oto macie urywek: "Gdy otwarła kufer, ujrzałem wychodzącego kościotrupa, który zaczął iść ku mnie, przybrawszy groźną postawę. Dobyłem szpady. Kościotrup wyrwał sobie lewą rękę i posługując się nią niczym bronią, natarł na mnie z furią. Broniłem się dosyć dzielnie, gdy wtem z kufra wyszedł drugi kościotrup, wyrwał pierwszemu żebro i zdzielił mnie nim po głowie. Schwyciłem go za gardło, ale oplótł mnie suchymi ramionami i chciał powalić na ziemię. Zdołałem się uwolnić. Trzeci szkielet wyszedł z kufra i dołączył do tamtych dwóch. Za nim zjawiły się trzy inne. Nie mając nadziei na zwycięstwo w tak nierównej walce, padłem na kolana i błagałem księżniczkę o łaskę. Rozkazała kościotrupom wrócić do kufra..." No i co, czyż nie podobnie?
Nie czytalam jeszcze ale odkrylam wlasnie wersje filmowa i jeatem zachwycona!
To teraz czekamy na debatę Karola Fjałkowskiego z Jordanem Petersonem, ktora bedzie hostował Szymon Pękala. Po takiej debacie moglbym umierac.
Jak to nastąpi wszechświat się zresetuje
To byłaby najlepsza debata.
W koncu pojawił sie wyczekiwany materiał
Jak można być takim sadystą i kazać mi czekać dzień?!
Zgadzanie
Patronem warto zostać.
@@forestg83 jak zacznę sam zarabiać to taki mam zamiar
@@forestg83 i trzeba jakoś połączyć z yt patronite, żeby oglądać wcześniej, czy jakaś grupa jest bo szczerze mówiąc ciężko się połapać?
@@M22-p4c zostań patronem na Patronite. W mailu od Wojna Idei dostaniesz zaproszenie do grupy na FB. Na tej grupie udostępniane są przedpremierowo linki do nagrań.
Link do patronite powinien znajdować się w opisie filmu.
Mega szanuję. Szymon zadaje te pytania które mnie ciekawiły (potencjalna szkodliwość negowania sensu posiadania przekonań i braku uniwersalności)... Ehh... I to takim ładnym językiem.
Ten gloryfikowany "racjonalny namysł" po reakcji emocjonalnej bardzo często jest racjonalizacją. Dobrze to wiedzieć. Pozdrawiam.
To prawda. Człowiek jest istotą racjonalizującą, lecz nie jest istotą racjonalną. To kawał ciężkiej pracy by nauczyć się dostrzegać własne reakcje emocjonalne i mechanizmy obronne, a nawet mistrz w tej dziedzinie będzie nadal irracjonalny przez wiekszosc czasu - bo taka nasza natura. Kora mózgowa moze wpływać na resztę mózgu, jednak nie przejmie całkowitej kontroli. Prym w naszym życiu wiedzie wciąż mózg ssaczy i mózg gadzi. Pozdrawiam
No taa
Szymon nagraj proszę odcinek o strachu przed Bogiem i właściwym rozumieniu bojaźni Bożej. Straszną rzeczą jest mieć obraz Boga tyrana który Cię skaże na potępienie. Okropną rzeczą jest straszenie innych ludzi Bogiem. Ktoś mógł Ci powiedzieć żebyś bał się Boga i powiedzieć, że to jest chrześcijaństwo. Moim zdaniem to jest bardzo ważny temat któremu warto poświęcić więcej uwagi. Może dobrym pomysłem jest zaprosić kogoś do rozmowy, kto właśnie miał dosyć życia w lęku przed Bogiem i piekłem, i dlatego odrzucił wiarę w Boga. Edytuje: już kiedyś nagrał, znalazłem.
Myslę, że dla większości to nie lęk przed Bogiem jest barierą nie do przejścia, ale uświadomienie sobie, że Boga może w ogóle nie być. Dla większości ludzi stwierdzenie, że bogowie nie istnieją jest zwyczajnie poza ich możliwościami pojmowania. Tak ich urobiono od najmlodszych lat, że dla nich życie w świecie bez boga nie miałoby sensu (sens trzebaby wymyślić samemu). Przy czym to nie ich wina. Całe życie w indoktrynacji w Korei Północnej też daje ludziom przekonanie, że ich otyly pan jest słońcem samym w sobie i wymyślił hamburgera.
@Eljot79 To zależy... czy wybierasz interpretację św. Augustyna czy Tomasza z Akwinu.
@Eljot79 co to za brednie, człowieku.
Piekło mamy tu i teraz właśnie dzięki kvrwa chrześcijanom, islamistom i reszcie tej abrahamicznej hołoty. Przyleźli tu z pustyni ale piach i kamienie przywlekli ze sobą.
Mówisz,że nie chodzi o strach przed Bogiem? Jeśli ktoś żyje w grzechu ciężkim (który może być normalną aktywnością nie mająca negatywnych skutków społecznych, psychologicznych itp) i umrze bez spowiedzi, z automatu idzie do piekła. Nie ważne jak dobrym byłby człowiekiem przez całe swoje życie. To może ja Ci opiszę sytuację mojej rodziny. Wyobraź sobie,że za godzinę opisany umrze:
Ja biorę tabletki antykoncepcyjne - pójdę do piekła
Mój mąż nie wierzy w Boga - pójdzie do piekła
Moja mama nie chodzi do kościoła- pójdzie do piekła
Mój tata żyje po rozwodzie w związku - pójdzie do piekła
Jego partnetka jest buddystką - pojdzie do piekła
Mój brat mieszka z dziewczyną - pójdzie do piekła
Mój starszy brat i jego żona nie chodzą do kościoła- pójdą do piekła
Praktycznie wszyscy moi znajomi też pójdą do piekła.
Tu nie ma miejsca na dyskusję. Taką jest doktryna wiary. Katolicyzm to religia która uczy że większość ludzkości będzie potępiona. Oczywiście od kilkudziesięciu lat następuje rozwodnienie doktryny, ale to już inny temat. To jest religia strachu, ucząca miłości warunkowej
Ta rozmowa ma moc, Ciekawe by było również odwrócenie stron kiedy to Karol był by prowadzącym dyskusji i to on zadawał by pytania xD
Oglądałem na raty ale muszę przyznać że Pan Karol na koniec pięknie podsumował mówiąc o tym "kto ma podejmować decyzję za "człowieka", czy on sam czy ktoś kto twierdzi że wie lepiej", Szymon poszedł troszkę że nie wiadomo co będzie lepsze a ja twierdzę że nawet jeśli ten konkretny "człowiek" podjąłby samodzielnie gorszą dla siebie decyzję to jak mawia JKM "chcącemu nie dzieje się krzywda". Super rozmowa ;)
Najbardziej fundamentalne kategoria myślenia np.: czy jest dobro czy jest zło, co jest dobre co jest złe, nie wynikają z dedukcji/indukcji(przemyśleń) lecz z wiary. W fizyce jest to autorytet zmysłów/rozumowania/pamięci/powagi-naukowców w metafizyce jest to autorytet wiary/nadziei/miłości/powagi-Boga(które nie są dostępne rozumowi choć zawsze z nim niesprzeczne. Więc osoba skrajnie sceptyczna/nichilistyczna namawiająca do kwestionowania/odrzucania zasad/praw/relacji w świecie fizycznym w gruncie rzeczy namawia do kwestionowania zmysłów/rozumowania/pamięci-naukowców i podobnie jeśli ktoś namawia do kwestionowania/odrzucania zasad/praw/relacji w świecie metafizycznym co przejawia się kwestionowania autorytetów religijnych w gruncie rzeczy namawia do kwestionowania wiary/nadziei/miłości/powagi-Boga. I pewnie jakoś można być szczęśliwym odrzucając lub kwestionując praw(może nie wszystkie) fizyki i podobnie pewnie jakoś można być szczęśliwym odrzucając lub kwestionując prawa(może nie wszystkie) metafizyki, choć postawa taka przypomina mi smutną pychę rozumu która zamyka się się na wiarę i zaufanie najpierw do autorytetów w świecie fizycznym a w konsekwencji do wszelkich autorytetów, a w konsekwencji zmusza taką osobę by rzuciła wszystko to czego jest świadoma i czego świadoma nie jest na jedną tylko kartę na kartę swojego niedoskonałego rozumu.
To jest genialne
Karol jak zawsze z klasą. Naprawdę podziwiam jego inteligencję
A, ja wiedzę!
@@dede-uk6rp Przecież ta wiedza sprowadza sie do "wiem że nic nie wiem"🙂
@@monias3709 "cogito ergo sum" 😏
@@monias3709 "Prawdziwą tragedzią ludzkości jest to że głupcy są zawsze pewni a mędrcy wiecznie wątpią". Trzeba sporej wiedzy by zrozumieć jak niewiele się wie.
@@Donnie_Darko Myślę że można mieć zbudowany światopogląd i być sceptykiem w wielu sprawach🙂Natomiast "nie-poglądy"Karola to takie mielenie o niczym,ja rozumiem że można mieć takie "nie-poglądy" ale w moim przekonaniu dyskusja z taką osobą nie ma sensu,bo zawsze sprowadza się do "nic nie wiemy", więc o czym tu gadać🤷♀️
Denerwują mnie premiery z dwudziestoparogodzinnym wyprzedzeniem
Możesz sobie czas zaplanować.
Podobno cierpliwość to cnota
Kretyńska funkcja. I tak każdy ogląda kiedy mu pasuje, a nie jak w tv dziennik w tv rządowej o 19:30
Mnie też
Mi się podoba, zapowiadanie debat poprzez premierę jest bardzo masne
16:12 mogę wam trochę skomplikować, czasem zdążało mi się odwoływać się "poprzez powinno się" do jakiegoś nie sprecyzowanego zestawu zasad, które wynikają też w nie sprecyzowany sposób w danej dziedzinie, a tylko te schematy są budowane poprzez moje preferencje, np. jeśli ja mówię o moralności mogę się odnosić do katolickiej, świeckiej, wobec sprawiedliwości, poszanowania autonomiczności innych itd, ale większość z tego przez ludzi jest rozumiane inaczej, i ja też nie mam zamkniętych ram wszystkich terminów, które przynależały by do danej z tych kategorii, trzymam ramy bardziej jako takie mniej więcej, i czy w danym momencie jest mniej czy więcej zależy od kontekstu rozmowy, albo tego jak się odnoszę do norm i pojęć rozumianych przez rozmówcę.. niestety ja już nie wierzę że w każdej dziedzinie lepiej wszystkie normy pojęcia definicje itd. ustalać na sztywno, to należy a to nie, to się mieści w definicji a to nie, są dziedziny gdzie bym się tego trzymał bardzo mocno jak nauka, ale też są takie gdzie bym luźno do tego podchodził, jak rozmowy dotyczące tematów pokrewnych z moralnością
Najlepszy rozmówca na Twoim kanale. Pozdrawiam!
Kilka razy już pojawił się tutaj ten argument i za każdym razem nie rozumiem czemu on służy.
Chodzi o to unieszczęśliwianie.
Czy Karola działalność może kogoś unieszczęśliwić? Pewnie może.
Czy Szymona działalność może kogoś unieszczęśliwić? Np. jakiegoś komunistę? :) Pewnie może.
Ale czym ten argument jest? Bo kanał sam traktuje o wiedzy i oczywiście ta wiedza (taka czy inna) dla wielu osób może być niewygodna, co za tym idzie, prowadzić do subiektywnie pojmowanego nieszczęścia. Ale co to znaczy dla autora jeśli tak jest? Albo co to znaczy dla tej wiedzy? Bo chyba wiedza nie jest od tego by kogoś uszczęśliwiać?
Dla mnie ten argument jest groźny. Wiedza to wiedza - stosowanie argumentu o tym, że wiedza czy rozmowa może kogoś unieszczęśliwiać traktuję jako fałszywy argument w rozmowie.
Działa on na zasadzie - nie mam argumentu przeciwko temu co mówisz ale ponieważ się z tym nie zgadzam to zarzucę Ci, że Twoja postawa/wiedza może kogoś unieszczęśliwiać. Teraz się tłumacz.
Podejrzewam, że był to podstawowy argument przeciwko tezom Kopernika w jego czasach.
Oraz przeciwko prowadzeniu badań na zwłokach w jeszcze wcześniejszych czasach.
"Na koniec zadam jeszcze jedno krótkie pytanie" i jeszcze 30 minut materiału :D Najbardziej wyczekiwana przeze mnie rozmowa na polskim YT
43:25 "w okopach nie ma ateistów" nie jest argumentem przeciwko ateistom, a przeciwko okopom.
Szczerze mówiąc, to czasem się dziwię, jak ktoś w okopach może być wierzący. Ostatnio oglądałam film o pierwszej wojnie i pomyślałam, że na prawdę nie może być Boga, bo to co tam się działo było potworne A później była jeszcze 2 wojna... jeśli jakiś Bóg pozwalały by na coś takiego, to musi być zły. Więc tym bardziej wierzę i chce wierzyć, że żadnego TAKIEGO Boga tam gdzieś nie ma...
@@waterbear2802 Dokładnie!!! Bóg daje ludziom wolną wole, ale w momemcie gdy chcą sie zabijać powinien jom zabierać!!!!
@@RedCandle23 Wolna wola to, żart!
Nie mamy żadnego wpływu na to jacy się rodzimy i gdzie!
Nie mamy wpływu na orientację seksualną, choroby itp i itd!
@@dede-uk6rp Wolna wola wybiera orientacje, kolor skóry i płeć? XD
@@dede-uk6rp to że istnieją ograniczenia, nie oznacza braku wolnej woli. Musiałbyś być istotą wszechmocną, czy czymś w tym rodzaju, by zaznać wolności woli w taki sposób.
Wydaje mi się, Szymonie, że -niezależnie od mojego stanowiska w gestii swiatopogladowej- po raz pierwszy w historii kanału trafiłeś na równego sobie intelektualnie rywala w dyskusji. Czysta polemiczna rozkosz z debaty. W takich chwilach cieszy mnie, że medialny moloch jakim jest youtube, mieści takie materiały.
Czy mozliwy jest dobry wybór...bez przekonań ?
Jest taka przepowiednia. Jeśli spotka się Fiałkowski, Szymek, Bogu i Śmiem wątpić w jednym miejscu to znów dojdzie do wielkiego wybuchu w naszym wrzechswiecie.
Edit: do wielkiego wybuchu będzie też potrzebny wkurwiony Carrioner, kochana pani Gosia z kanału stacja ateizm i Pan Ateista Kalafaticz ( chyba dobrze napisałem), boże święty zapomniałem też o kolesiu z kanału DOBRA NOWINA
Genialny odcinek i bardzo intensywna oraz ciekawa dyskusja! Jedyna wada to że na premierze live chat takim ciemnogrodem śmierdział, że musiałem go ukryć.
Niestety za każdym razem na tym czacie to samo
+1
nigdy nie patrz na czat przy ciekawych debatach. To bydło nie ma nic do powiedzenia, poza "przekrzykiwaniem się" i trollowaniem.
Dobrze, że to piszesz. Ja zaczęłam oglądać live od 20 min. i wyłączyłam...bo niestety po czacie stwierdziłam, że to zapewne totalnie denna rozmowa jest i nie chce mi się brać w tym udziału. Teraz weszłam poczytać komentarze i wywiedzieć się jak rozmowa, bo temat i tak mnie interesuje.
+1
A jest prawda absolutna i jest nią śmierć. Korzystne poglądy odradzają się w kolejnym pokoleniu, bo dają większe szanse wydania płodnego potomstwa, a fałszywe pod względem adaptacyjnym przekonania idą do piachu ze swymi wyznawcami. Spróbujcie z tym dyskutować.
Witam serdecznie.Swiatopogladowo jestem z panem Karolem, ale pan Szymon też mi zaimponował szacunkiem dla współrozmowcy. Mój nastoletni syn jest za panem Szymonem, a ja za panem Karolem.
No i dużo rozmawiam z synem na różne tematy i jest ciekawie ☺
Dziękuję obydwu panom za klasę i wiedzę ☺
chce więcej takich rozmów :)) dla mnie są to najciekawsze filmy w necie, kiedy spotykają sie rozmówcy o innych światopoglądach :)
Super!
O kurde.... to chyba będzie zajebiste ^^
Proste
Oj będzie :D
Po dzisiejszym wywiadzie uświadomiłem sobie, że zawsze byłem nihilistom tylko dla odmiany nieszczęśliwym.
Niestety nie jesteś wyjątkiem :P
Tu szczęśliwy nihilista. Jak to jest być nieszczęśliwym nihilistą? Macie jakieś pomysły z czego to nieszczęście pochodzi?
@@nodell8729 Tu nihilista z wahaniami nastroju. Właściwie czemu obraz, zwany życiem, jest tak istotny ? Mnie przeraża mnogość opcji .Na dobrą sprawę możemy być jakąś symulacją komputerową. Nie jestem w stanie znieść myśli o utracie świadomości na stałe. Już kiedyś byłem w stanie nieistnienia np w 1894r :D nic fajnego. Lepiej jest odczuwać...I mieć nadzieje na to, że odczuwanie jeszcze kiedyś po naszej śmierci będzie możliwe. Życie w ciągłym cierpieniu>Nieistnienie> Życie w pełnej przyjemności>Życie.
@@bezelpopo9272 Hm, nie wiem co masz na myśli mówiąc że byłeś w stanie nieistnienia. Ja lubię myśleć że po śmierci, jest dokładnie tak jak przed narodzinami, w sumie to było bardzo w porządku.
Tutaj być może mi brakuje jakiejś potrzeby wytłumaczenia. Możemy żyć w symulacji komputerowej, może świat istnieje w pętlach, a może to wszystko tylko projekcje mojego umysłu itd. Nie ważne dla mnie. Koniec końców żyje się tak samo, i to na tym chyba warto się skupić.
@@nodell8729 Dokładnie to mam na myśli, tylko, że ja to odbieram negatywnie. Nie uspokaja mnie myśl o tym, że przed narodzinami nie istniałem. Nie rozumiem czemu by mnie miała uspokajać...
22:00 w sumie no nie da się istnieć bez światopoglądu chyba że dopiero co się narodziłeś lub nie żyjesz albo ewentualnie masz jakiś problem z mózgiem chyba, żyjąc jakiś czas powinno się przynajmniej instynktownie wykształcić moralność czy coś na jej wzór co powinno następnie wykształcić światopogląd ubogi lub nie ale światopogląd.
Trzeba mieć moc i siłę do takich rozmów😯!!?ciekawie!#jednak wpadam w stan odlotu w Kosmos👀🌃odpocznę i wrócę kiedyś do tej ,,wymiany myśli,,/teraz wyskok z sieci#Wszystkim zdrowia i Pokoju🌟
Ciężka ta rozmowa, ale jednocześnie jak ciekawa...
-Mówiąc nie rozumiesz, na tyle na ile rozumiem, chodzi o to, że nie mieści się to w twojej postawie, tzn w twojej postawie nie ma tego typu...
-Tak
O kurde. 2 godziny... Masakra. Widać, że Szymon wziął się za YT na pełen etat.
Czas na oglądanko!
Wciągnął się po prostu. Wziął się na poważnie za filozofię, to na pewno.
Jak dotychczas wyniosłam super pytanie rewidujące „czym jest powinność” - z jakiego gruntu startuje osoba, która wypowiada takie słowa. Niestety w życiu codziennym pytanie „Ale do jakiej powinności się odwołujesz?” może conajmniej zaognić dyskusję. Słucham już 2h na przyspieszeniu 1,5x i tak się zastanawiam, czy chłopaki nie zgłodnieli 🤔
W wypadku gdy dana osoba potrafi opanować emocje (lub nie występują emocje, które miałyby wpływ na wybór), to ma ona największe szanse na podjęcie najkorzystniejszej decyzji dla samej siebie.
9:50
Praktyka nihilistów jest taka, że zasady etyczne nie zmieniają ich postępowania, nie przekładają się na zaangażowanie na rzecz drugiego człowieka lub poświęcenie dla innych.
Nihiliści działają, biorąc pod uwagę nie to, co dobre, ale to, co dla nich korzystne i co sprawia im przyjemność. Orientują się na interes, którym mogą być pieniądze, władza lub sława. W dążeniu do tych dóbr mogą oczywiście wykorzystywać moralność, ale czynią to instrumentalnie.
chyba bym nie wytrzymał gdyby tacy ludzie pracowali przy ladzie w piekarni :D
Karol ma rację, że najlepiej jest dla jakiegoś człowieka samodzielnie podejmować decyzje za siebie. Natomiast kościół jest od tego, żeby przedstawiać wszystkie możliwe konsekwencje jakiegoś wyboru. Kościół informuje o zagrożeniach i możliwościach związanych z różnymi decyzjami.
Dlaczego kościół? Przecież istnieje wiele alternatyw, dlaczego muszą być jakiekolwiek konsekwencje całe clue jest takie że wydaje mi się (Karolowi też się to chyba wydaje) że Kościół I nie tylko uzurpuje sobie prawo do mówienia to jest obiektywnie dobre a to złe.. więc rób tak jak my Ci powiemy że to jest dobre bo jak nie to piekło.
Kto chce debatę Karola z naszym ukochanym TOWARZYSZEM ???? Chętnie bym obejrzał hahha
oj tak, debata o słuszności komunizmu :)
Kolejny ciekawy rozmówca. Dzięki
Chciałem napisać komentarz odnoszący się do treści rozmowy (po raz 6 czy 7 w trakcie odsłuchu), ale to się nie zmieści w youtube....
Świetny odcinek, dawno nie miałem okazji skupić uwagi przez tak długi czas.