How to Price your Candles | Make a Profit from your handmade products

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 8 лют 2025
  • Hey there! Today's video is all about determining your cost of goods and finding out how to sell your handmade candles for a real profit. If you are a small business owner you DESERVE to be paid for the hard work you are doing! Don't undercharge.
    My Website: beeswaxandwick...
    Article with FREE pricing worksheet: beeswaxandwick...
    Candle-making resources: beeswaxandwick...
    DISCLAIMER:
    All info presented in this video is from my own experience, and should not be taken as advice but more as a reference to help you determine your own cost of goods. Every candle maker's journey is different, and yours might look different than mine.
    That being said, I hope this video is helpful for you!

КОМЕНТАРІ • 35

  • @DWB1177
    @DWB1177 Рік тому +4

    This makes so much since. I use bees wax a lot but I also use soy and coconut for some of my first collection candles . This does makes sense now I need to find out the shipping part. I haven’t launched yet However my family and friends have been buying candles… I post my tester on social media so people will know that I’m getting close to launching and they seem interested and waiting patiently.

    • @DianneElizabeth64
      @DianneElizabeth64 Рік тому

      Where do you get your beeswax from. I have coconut/soy and am afraid of counterfeit beeswax

  • @swatson88
    @swatson88 11 місяців тому +3

    Something to cinsider for the pricing of your candles would be the fixed costs ( business liability insurance, electric, water etc ) running a calculation to ensure you're covering the basic business costs not just the profit.

    • @Purplekeys05
      @Purplekeys05 9 місяців тому

      I wonder if there is a recommended percent or margin to add to accommodate for this. Surely there is an average somewhere that somebody has calculated…? Maybe

  • @74Bignorm
    @74Bignorm Рік тому +3

    Thanks for the video. As with most watching, I just started making candles. I am interested in a at home label making video from you.

    • @holisticjourneywellness
      @holisticjourneywellness  Рік тому

      Awesome! I do have a video teaching how to make labels, I don't print them myself but I do design them!

  • @AndyHlove
    @AndyHlove 8 місяців тому +1

    I am interested in label making
    thanks for the video very helpful

  • @cranberry420
    @cranberry420 6 місяців тому

    I know I'm underselling (7.5 euros for the heaviest, most detailed beeswax candle (~170g) with color)
    But I'm not trying to make a living from it. I just want to continue making these and making a bit on the side.
    Where I live, beeswax is 19 euros per kilogram. Most of my body candles (most popular molds) are 4.5 euros. I buy 10 meters of wick, and that's around 3-5 euros.
    It takes me 3 hours to melt all the wax for 15 candles, and then 12 hours of cooling, before I can use the molds again. So within 24 hours, I can make max. 40 candles.
    I did the maths at one point, and for my 4.5 euro candles, it takes me around 1-1.75 euros to make.
    I also crochet, where I get more money.
    Great video!

  • @yvettestromsodt9710
    @yvettestromsodt9710 Рік тому +2

    Thank you for sharing!!!

  • @Dianalovee100
    @Dianalovee100 9 місяців тому

    This video was so helpful! You’re awesome 👏🏼 thank you

  • @wendyhanna9585
    @wendyhanna9585 8 місяців тому

    Thank you for sharing
    I am interested in labels 🏷 making

  • @JulieFranklin-
    @JulieFranklin- Рік тому +1

    Awesome video! Lots of great information. Thank you! 💕✨🕯️

  • @juliamckee3201
    @juliamckee3201 Рік тому +1

    I would love to see a label making video pls.
    Love your Channel ❤

  • @kazgaming5088
    @kazgaming5088 Рік тому +3

    I sell wholesale at around 2x cost, retail around 3.5x for a 6 oz candle. I do sell other products at anywhere from 3x to 9x retail. The 9x is actually 5x wholesale. You have to consider market value too. It could be that some items don't sell at 4x but would at 3x. And others, your competitors could be at 7x your cost and they fly off the shelf at 6x. Anything less than a 3x retail to sell is not worth making. You're better off skipping that product. But yeah, learn your cost and be able to give an exact number per item. And don't be afraid to wholesale at a lower cost like 2x or 2.2x. If I have a store purchasing 300 candles from me, I don't mind a 2x. It's super easy to mass produce. And 3 days of work for a $2,000 sale is worth it to me.

  • @stephanieworkman9976
    @stephanieworkman9976 11 місяців тому

    You have given a great deal of valuable information. I'm having trouble getting the links you've provided to work. What is the best way to connect with you?

  • @rodneyallen9263
    @rodneyallen9263 9 місяців тому

    Hello. I would like to learn about label making.

  • @kendramckenna7312
    @kendramckenna7312 Рік тому +1

    I am looking to get into making candles and my question if you usually need double the solid wax to make a candle wouldn’t you use 16 oz to make an 8oz. Candle?? If so doesn’t it double the cost of was. Everything I see you double solid wax for liquid size

  • @nospoon1111
    @nospoon1111 Рік тому +1

    Where are you sourcing your beeswax? I've not found any beeswax close to $8/lb. Thanks for staying with natural ingredients!

    • @holisticjourneywellness
      @holisticjourneywellness  Рік тому +1

      Amazon, candle science, and Bulk Apothecary typically have it for around $8 per lb!

  • @melroypereira1202
    @melroypereira1202 Рік тому

    What about adding cost for melting the wax.

  • @louierockefeller9371
    @louierockefeller9371 11 місяців тому

    Where does the cost of goods come from? Do we guess how much the wick is and then add up to a reasonable profit

    • @AedanBlackheart
      @AedanBlackheart 5 місяців тому

      Buy the wicks in bulk. Make it reasonable, profit is profit.

  • @Dasindance
    @Dasindance 11 місяців тому

    Hello I'm starting a candle hustle/business myself but am doing so now from Beijing. Perhaps you and I could work together, I could learn the candle biz from you and help you reduce costs by helping you import your materials.

  • @AedanBlackheart
    @AedanBlackheart 5 місяців тому

    5 bucks small, 10 med, 20+ large.

  • @skull20003
    @skull20003 19 днів тому

    $6 dollar an ounce of lavender... That's insane you need a new supplier.

  • @marthienel2190
    @marthienel2190 Рік тому

    And that price doesn't expressly count the cost of electricity and utensils...

  • @skull20003
    @skull20003 19 днів тому

    $6 dollar an ounce of lavender... That's insane you need a new supplier.