How To Price Your Candles FOR PROFIT (Retail + Wholesale Pricing)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 2 лют 2025

КОМЕНТАРІ • 72

  • @MemoryBoxCandleCo
    @MemoryBoxCandleCo  Рік тому +6

    Wholesale Profit Margin Calculator: www.shopify.com/tools/profit-margin-calculator/wholesale

    • @aksvlog1568
      @aksvlog1568 3 місяці тому

      I am speaking from India
      I can give you $5 candles export

    • @texaslonestar2927
      @texaslonestar2927 22 дні тому +1

      @@aksvlog1568 no hun. you buy from India express okay

  • @frederickkgagane
    @frederickkgagane 9 місяців тому +2

    This video has helped me understand how retail pricing is different from wholesale pricing. I would like to know how the pricing changes if you're selling candles in a pack of four. Thank you.

  • @Mariposa-JN
    @Mariposa-JN Місяць тому

    Hi! I just started selling on Faire. I am SO CONFUSED by wholesale pricing and understanding if I'll really be successful with making a profit. I'm following the 50% margin right now but loved this video, thanks for explaining!

  • @BreH.-sz6fm
    @BreH.-sz6fm Рік тому +4

    You are the best! Thank you so much for always sharing helpful tips and tricks! Hope your new little family is doing well 🤗

  • @christinast6346
    @christinast6346 Рік тому +2

    Thank you! I am about ready for the next step and getting a website. Would love a video on the difference with Shopify or Square. What do you use and why did you choose to go with it? Does Shopify offer the card readers? Do I even need the card reader? I really need to get educated haha

  • @stephanietorres1570
    @stephanietorres1570 7 місяців тому +1

    Great video! Quick question about the formula. Wouldn’t you want to calculate the time it takes to make the product? Say one product takes 5 min but then another takes an hour. That could make a big difference in the profit you want for you time. Unless that is included in the 10-25% additional markup, which I’m guessing also includes overhead?

  • @lisag6620
    @lisag6620 Місяць тому

    Thank you for your videos, I learn so much from you! I have a pretty good handle on my COGs. I sell in some stores near me, all of which take commission, a few of which do a smaller commission plus monthly rent. My question is, how do you suggest I figure that into my pricing? TIA!

  • @crishansen4248
    @crishansen4248 10 місяців тому

    Great information as usual! You are so great for sharing this.
    I have a question about wholesale selling: when you sell to another company for them to sell your candles you sell them with your logo and information as well or they have be blank or label less for that company to brand it and price it on their own! 💭 wondering!

  • @stacifrench9647
    @stacifrench9647 Рік тому +4

    Hi!! Wonderful information! Thank you! ❤ How do you factor in shipping when you're figuring out how much you have into each candle? I'm struggling with that.

    • @MemoryBoxCandleCo
      @MemoryBoxCandleCo  Рік тому +4

      So there’s a few different ways I recommend to charge for shipping. One is the flat fee across all orders, the other is to incorporate all of the shipping cost into the product price, and the other is the do sort of a combination of both! (You incorporate some of the price into the product + flat shipping fee)
      I have a playlist on my channel talking about shipping, and I also have an entire course dedicated to shipping which includes how to charge your customer for shipping and how to figure out what is the cheapest method ❤️ www.ericamariemorris.com/MasteringShipping

  • @claudialucia7585
    @claudialucia7585 Рік тому +1

    Hi Erika.... Thanks for everything you share with us. Do you hace any video about the temperature of the room or the environment where you make the candles? ❤

    • @MemoryBoxCandleCo
      @MemoryBoxCandleCo  Рік тому +1

      Hmm I do have a video on proper ventilation when making candles! But I usually like to keep the room between 72-78 degrees Fahrenheit when pouring! Sometimes it can get a little cooler or warmer depending on the time of year
      The most important thing is to try not to have the room really cold because this will cool down the candles too quickly and causing shrinkage which will pull the wax from the sides of the jar. Minor pulling isn’t a cause for concern but if it’s bad enough the wax could potentially detached from the bottom of the jar

    • @claudialucia7585
      @claudialucia7585 Рік тому

      @@MemoryBoxCandleCo hiii... Thanks for taking the time yo answer My quesiton!!! 🩷

  • @skull20003
    @skull20003 13 днів тому

    I figured cost of wax and fragrance per ounce and markup 250% and usually add what the container cost me. That's about $10 for 8oz coconut Beeswax cali jar ...maybe because I have a candle supply near by and i don't pay for shipping to receive ingredients

  • @JacquelineFalls54
    @JacquelineFalls54 8 місяців тому +3

    So...I used Candle Science pricing sheet. I am not charging enough for my candles according the calculations. But it's hard to get people to pay $20 for a 6 ounce candle when other people are charging $9 for a 8 oz candles. There is a lady in my area who has a candle shop. She has been selling her candles for $9 for twenty years. She has added a few more expensive candles to her candle line but her 8 oz Jelly Jars have been selling for that amount and she is very successful. I don't think I can compete with that.

    • @Queen_at_the_Crossroads
      @Queen_at_the_Crossroads 3 місяці тому

      This video is very misleading

    • @texaslonestar2927
      @texaslonestar2927 22 дні тому +1

      nobody wants granny jelly jars hun. that is why they are $9. people want luxe items, nice things, not granny candles

  • @riflemaster1
    @riflemaster1 Рік тому

    Great video questions what is the name of the phone app that you put your cost of supplies and thrn will give you what to sell your candles for

  • @molindacraig2266
    @molindacraig2266 Рік тому

    Thank You for the simplicity of this information!

  • @Rabeea09
    @Rabeea09 Рік тому +1

    Hey Erica (I hope I'm pronouncing that right) . I'm a longtime subscriber , and your channel helped me and my wife alot with starting our small scented candle business, so thanks alot and keep it up . Regarding the pricing ,we live in the middle east , and the prices for raw materials are way expensive than at the US, so costs you to make a candle in the US about 5$ , here it costs us about 8$.. so there is no way I can multiply the cost by 4 ... It would be about 32$ per candle and no one would buy it lol . So actually the best that we can do .. and we are doing is multiplying the cost only by 2 .. so our 290g candle would be around 15$ and unfortunately our profit out of that is only around half, so it pretty much depends on the cost of materials.

    • @singlehandedbeauty3581
      @singlehandedbeauty3581 Рік тому +3

      I have the same issue here in Italy. I still recommend multiplying your cost times four, but offering discounts/free shipping on multiple item purchases. This has really helped me move inventory because people feel like they are getting a deal. Best of luck!

    • @lenaamartin36
      @lenaamartin36 Рік тому

      @@singlehandedbeauty3581 I tried this math here in the Netherlands and turned out to be very expensive as well

  • @GlowwithChella
    @GlowwithChella 2 місяці тому

    How do you calculate the packaging? My candles come in a box. Do you add the packaging price within the retail price?

  • @naciala1327
    @naciala1327 Рік тому

    Thank you for this video . This helps me so much right now as I'm currently trying to figure out my pricing. It just confirmed my prices for me now 😊

  • @shinningstar439
    @shinningstar439 4 місяці тому

    Hello, is this the same formula for wax melts when it comes to pricing? If not can you make a video on how to price for wax melts for profit? Thanks in advance

  • @brunabertolo7603
    @brunabertolo7603 Рік тому

    Hi! Thank you for this. Very helpful. But, what quantities are considered wholesale? Is there a general rule for this? Or is this up to the individual business owner?

  • @Soulful_Spirit_Candle_Co
    @Soulful_Spirit_Candle_Co Рік тому +1

    Thank you! This was extremely helpful 🥰

  • @stormadh721
    @stormadh721 Рік тому +1

    How do you calculate your labor?

  • @makissmith338
    @makissmith338 Рік тому

    Hi, did you know Erika where's can upgrave my wick trimmer by any chance . My other question is, did you pay for the shopify website , or did it? Im about to pay, but I need your advice fist will appreciate 🙏

  • @sfakins5982
    @sfakins5982 Рік тому

    What type of candle wax is good for newbies?

  • @priscillajimenez9419
    @priscillajimenez9419 Рік тому

    Is this example from inventora? If not is there a way to make a video how to use that because it seems confusing

  • @alexray7062
    @alexray7062 Рік тому

    Thank you for this! Very helpful as always ❤

  • @saltlight4005
    @saltlight4005 Рік тому

    So, if you mark it up 100% for wholesale, the wholesaler then marks it up another 200% to achieve that total mark up percent of 300 (for retail)? This is where I get lost. I understand (somewhat, apparently) that wholesale markup simplified is times 2, and retail is times 4. What I’m noticing is that according to this model the wholesaler is making a much slimmer profit margin than the retailer. Is this correct? Thanks for you time!

    • @MemoryBoxCandleCo
      @MemoryBoxCandleCo  Рік тому +1

      Well think about it this way:
      If it cost the wholesaler $5 to make the product and they sell it for $10 to a retailer, they will make $5 on each sale (50% profit margin)
      The retailer purchases at $10 to sell for $20 to make $10 on each sale (50% profit margin)
      So both the wholesaler and retailer are making a 50% gross profit margin, the difference is the amount invested to earn that 50% GPM
      I hope this makes sense ❤️

  • @life4lightscandle364
    @life4lightscandle364 Рік тому

    Very nice of you . Helpful information thank you so much.

  • @sunitajsd
    @sunitajsd 7 місяців тому

    Do you mean how much it cost to purely make the candle (wax, FO, wick, jar, lid & label) or the whole package for one candle (packing peanuts, paper tissue, wax, wick, labels, care card, packaging etc.)?

    • @MemoryBoxCandleCo
      @MemoryBoxCandleCo  7 місяців тому +2

      How much it costs to purely make the candle!
      I don’t include the rest as COGS, they are either marketing costs or just regular business expense

  • @BobbyConway-g1e
    @BobbyConway-g1e Рік тому

    I am in the process of getting ready to launch my own candle business. I am worried about offering free shipping. I am worried that it will cut too far into my profits.

  • @karenhernke281
    @karenhernke281 Рік тому

    Very helpful! Thank you so much.❤

  • @toniboucher6931
    @toniboucher6931 Рік тому

    Great information, thank you

  • @marciahunter
    @marciahunter 8 місяців тому

    How many empty jars do you keep on hand?

  • @indiaking3561
    @indiaking3561 8 місяців тому

    Thanks

  • @this.is.me_Andrea
    @this.is.me_Andrea Рік тому +1

    I sell my 5 oz candle for $8 it costs me about $3.26 to make. If I did your method that would be one expensive small candle.. I don't feel like that method would work for me.

  • @lkwittmayer
    @lkwittmayer Рік тому

    Great video.

  • @makissmith338
    @makissmith338 Рік тому

    Very interesting, thanks pls reply my questions when you have a chance 🙌

  • @RS-bn1ty
    @RS-bn1ty 3 місяці тому

    Y’all do not understand what it is to be a small business and it shows yankee is a huge multimillion dollar company which you can not even compare to a small business. Not only do we make our own candles, we are also charging for time and price of products plus packing and shipping which I can tell you the owner of yankee doesn’t do lol. It’s the same thing why TikTok shop seller up their price when selling bundled items like book boxes

  • @Queen_at_the_Crossroads
    @Queen_at_the_Crossroads 3 місяці тому +2

    Honestly you are not helping beginners (just starting out) at ALL with this video. You know good and well that when people are first starting out most people are not buying everything in bulk so their cost to make product is naturally going to be high which in turn is going to cause them to charge way more than what is logical for the market. They do not need to be charging FOUR TIMES that price starting out. We need to be honest about how you will not be making as much money whenever you start off as when you get further down the road because they'll be able to buy in bulk and get materials fir cheaper. I like your channel but this video was very disappointing and misleading. My opinion.

    • @texaslonestar2927
      @texaslonestar2927 22 дні тому +1

      no, my costs COGS to make a single product is 5.20, I sell mine for 29.99 and they all sell. I turn a nice profits. Im not in the business to brake even. If that is what you're implying, than this isn't for you. Stay at your 9-5 hun

  • @StormJunkies
    @StormJunkies Рік тому

    price of goods x4 is INSANE!... thats literally a 400% profit margin... typically if u can get 50% profit margin your doing good.

    • @MemoryBoxCandleCo
      @MemoryBoxCandleCo  Рік тому +9

      COG x 4 is a 50% profit margin, I show that in the video :)

  • @StormJunkies
    @StormJunkies Рік тому

    MARK up 300%?!?!? LMFAO wtf... there is NO WAY you sell these at this price.. ur 10 oz soy candle for $30.. i can get a 22 oz yankee soy candle for $16.... cmon now

    • @godisreal9972
      @godisreal9972 Рік тому

      10oz candle for $30 thats a little bit expensive right

    • @Queen_at_the_Crossroads
      @Queen_at_the_Crossroads Рік тому +1

      I think she's talking about the cost to MAKE the candle not the OUNCES of the candle. That 10oz candle probably cost 4-5$ to make if you have good suppliers. So 5 × 300% is 1500 so 15$ candle✨

    • @Queen_at_the_Crossroads
      @Queen_at_the_Crossroads Рік тому

      ​​@@godisreal9972I think she's talking about the cost to MAKE the candle not the ounces of the candle. That 10oz candle probably cost 4-5$ to make if you have good suppliers. So 5 × 300% is 1500 so 15$ candle✨

    • @Queen_at_the_Crossroads
      @Queen_at_the_Crossroads Рік тому

      No hate just trying to help. This candle math can be confusing 😊

  • @StormJunkies
    @StormJunkies Рік тому

    does this women understand simple business...? how cna u make a 5$ candle and sell it for 20$ thats an $9 candle at most and 7$ wholesale...

    • @Queen_at_the_Crossroads
      @Queen_at_the_Crossroads Рік тому

      Depends on the size of the candle. If it cost me 5$ to make a candle the size of a bath and body works Lrg 3 wick candle then you damn right I'm charging 20$. That's cheaper than bath and body works. Same size. Better quality ✨ Now I'm talking that size idk what size she's talking about..

    • @priscillajimenez9419
      @priscillajimenez9419 6 місяців тому +3

      I purchased a 9 oz candle from a small business for 39$ I understand the cost of luxury wax, unique fragrance oils and better wick quality, along with pricey candle vessels, you want cheap candles you go buy paraffin wax from a huge retailer that can afford to sell at a fraction, artisan goods and luxury products cost.

  • @bmontero2006
    @bmontero2006 Рік тому

    should probably think about being made up when filming a video

    • @catie1305
      @catie1305 Рік тому +5

      Delete this. She looks fine...

    • @michaelkrauss1930
      @michaelkrauss1930 6 місяців тому +3

      Doesn’t need to and what does that have to do with the info she’s providing?

    • @AndyHlove
      @AndyHlove 6 місяців тому

      Your an IGNORANTIS

    • @ParisSunset
      @ParisSunset 2 місяці тому

      Your comment is misogynistic. Even if you believe that all people should dress up for presentations, telling a woman to wear makeup is unacceptable. Women never have to wear makeup if they choose not to. The value of her information is exactly the same.

    • @texaslonestar2927
      @texaslonestar2927 22 дні тому +1

      @@ParisSunset hun, please hush

  • @GlowwithChella
    @GlowwithChella 2 місяці тому

    I live in the netherlands and it cost me 7 euro to make my candle, but it is quite difficult to sell my candles for 30 euro 🫣