Így kezdődik a napelemes rendszer tervezése (Szemléltetés valós példán!)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 25 сер 2024
  • Egy olyan beszélgetést mutatunk meg (beékelve a Napelemes tudásmorzsák mini-sorozatba), amelyhez hasonlót mindenkinek ajánlok, aki azon gondolkodik, belevágjon-e napelemes rendszer telepítésébe a házára.
    Egy napelemes rendszer tervezése és kivitelezése egy többlépcsős folyamat, melynek első (vagy nulladik) lépcsője lehet egy tisztázó beszélgetés, ami elképzeléseket, lehetőségeket járja körbe.
    Mint a példa bizonyítja, ma már számtalan remek program áll rendelkezésre ahhoz, hogy meg lehessen tenni az első becsléseket - akár még a személyes felmérést megelőzően!
    Köszönet Szabolcsnak az élő példáért! :-)
    A videóban is említett "Az építő közösség VIP napelemes programja" itt érhető el:
    hazepites.epit...
    A Napelemes tudásmorzsák eddigi részei itt érhetők el:
    • Hogyan számoljuk el a ...
    • Napelem = biztonság???...
    • Napelemek - rendszersz...
    Az építő közösséget azért hoztuk létre, hogy az első gondolat megszületésétől kezdve, az előkészítésen és a kivitelezésen keresztül, egészen az elkészült otthon fenntartásáig segítsünk a családi házat építőknek és felújítóknak.
    Honlap: www.epitemahaz...
    Építem a házam könyvek: konyvaruhaz.ep...
    Facebook-oldal: / epitokozosseg
    Zárt Facebook-csoport: / 525263750909021

КОМЕНТАРІ • 22

  • @laszloosvath6599
    @laszloosvath6599 Рік тому +1

    Köszönöm, hogy megnézhettem a filmet! Nagyon okos és hasznos dolgokat láttam.

  • @MrBazsi888
    @MrBazsi888 2 роки тому +5

    Az óriási akkupakk ott az elektromos autóban, szoftver kérdése az egész...
    Egy háztartás éjszakai fel-fűtése (és le-hűtése), illetve az esti használati melegvíz-fűtése simán mehetne a parkoló autóból.
    Nem kellene ehhez gedEON bácsi segítsége. A legtöbb e-autó 30km alatt megy 1nap, a többi hatótávval lehetne "játszani" szabadon az esetek nagytöbbségében, ha éppen nincs előttünk hosszabb megteendő táv.

  • @imreszijj6253
    @imreszijj6253 2 роки тому +1

    Nagyon szuper ismertető. Köszönöm szépen.

  • @Solar976
    @Solar976 2 роки тому +4

    A videó nagyon jól bemutatja a lakossági napelemes kivitelezők nagy részénél tapasztalható túlzásba vitt marketinget ami gyakran a parasztvakítás eszközét is beveti. Például 21:13-nál a reptér közelében optimalizálókkal kell ellátni a napelemeket a repülőgépek árnyéka miatt. Egy felszálló gép kb. 400km/h sebességgel egy másodpercig sem árnyékol egy háztetőt, ami 5 percenként nem számottevő. Nem beszélve arról, hogy ilyen gyors árnyékváltozást nem is tud lekezelni az optimalizáló, mert nem erre találták ki. A telepítők nagy része sajnos a tízmilliós megtakarítással kecsegtető ajánlataival akarja eladni a napelemes rendszerét és csak apróságokat hoz fel veszteségként, mint például a hőveszteség meg a tükröződés de a komolyabb veszélyekről szó sem esik. Van napelemadó ami jelenleg 0% de ez változhat. A szaldós rendszer is bármikor visszavonható és a kéttarifás díj ki tudja milyen lesz. Csak jövő év végéig igényelhető, de lassan futnak át az engedélyek, napelem és inverter ellátási lánc gondok vannak és most túl sok a megrendelés. Egy, a megrendelőket a vállalkozó kiválasztásában segítő videó hasznos lenne.

    • @epitokozosseg
      @epitokozosseg  2 роки тому +2

      Kedves Tamás! Én csak egyet tudok tenni: megpróbálom objektíven, több irányból körbejárni ezt a témát is - például a most futó mini-sorozattal, ami jövő héten folytatódik! Üdvözlettel Bodnár György

    • @Solar976
      @Solar976 2 роки тому +1

      @@epitokozosseg Kedves György! Várom a folytatást. Mindenképpen meg fogom nézni. Sajnos ugyanolyan nehéz eligazodni a napelem telepítők ajánlatai között mint az építési munkákra bekért ajánlatok esetében. Talán a következő videókból kiderül milyen szempontok alapján válasszunk kivitelezőt és milyen telepítési hibákat szoktak elkövetni. Néhány kérdés: Kell tűzvédelmi főkapcsoló? Túlfeszültség védő AC és DC oldalon? Kelet-nyugati tájolású tetőre érdemes telepíteni? Ki kell emelni a napelem tartó profilokat, hogy a napelem hátoldalát hűtse a levegő? Kell-e földelni a tartókeretet és a napelem modulok fémkeretét? Modern nagy teljesítményű napelem típusokból válogassunk vagy jó a normál méretűből több darabbal elérni ugyanazt a névleges teljesítményt? Érdemes akkumulátor csatlakozással is rendelkező invertert választani? Engedjük a kivitelezőknek, hogy tetőtérbe telepítsék az invertert?

    • @epitokozosseg
      @epitokozosseg  2 роки тому +1

      @@Solar976 Köszönöm Tamás a rengeteg ötletet! Majd szép sorban... :-) Üdvözlettel Bodnár György

  • @Solar976
    @Solar976 2 роки тому +2

    Jó videó lett, tetőfelület felmérés műholdkép alapján szenzációs!

    • @gyorgy6099
      @gyorgy6099 2 роки тому +2

      Kedves Tamás!Köszönöm az elismerő szavakat!

    • @mihalynyitrai6609
      @mihalynyitrai6609 Рік тому

      @@gyorgy6099 Kedves György! Privátban szeretnék Önnek írni. Hol tudom elérni?

  • @MrBazsi888
    @MrBazsi888 2 роки тому +3

    mivel a szaldó valószínű tarthatatlan lesz, ugyanis az eon sem varázsló - ők is gyerekcipőben járnak energiatárolás terén (ami a videóban is elhangzott), nem lenne célszerű mégis téli napállásoknak megfelelő telepítést választani (+ későbbi akksi opció) , hogy az önnellátás valamelyest biztosítva lehessen télen is az energiatermelést illetően ? persze a legjobb a napkövetés lenne... nyáron nincs gond, de télen probléma van az energiaellátást illetően, legalábbis zöld úton. sosem értettem, hogy miért nem létezik mozgatható (két fix állású) konzol - ha kitavaszodik, lefektetném jobban a paneleket manuálisan - ha vége a jóidőnek felemelném a panel szöget a tetőn, hogy az alacsony állású nap kedvezőbben termeljen télen.

    • @gyorgy6099
      @gyorgy6099 2 роки тому +1

      Logikus felvetés.Mint ahogy a prizma használata is az.És akkor forgatni se kell a paneleket.

    • @MrBazsi888
      @MrBazsi888 2 роки тому +1

      @@gyorgy6099 Azért holmi prizmákkal nem játszanék egy 40C°-os magyar pusztán... lehetnek meglepetések belőle.

    • @quecksilberhochdruckdampfl7429
      @quecksilberhochdruckdampfl7429 2 роки тому

      a téli tájolás helyes, az akkumulátor nem

  • @dicetech3821
    @dicetech3821 2 роки тому +1

    Köszönjük a videót, nagyon profi a program!
    Azonban a megtérülésnél azzal is érdemes lenne számolni hogy nem csak az áram ára fog nőni, de a szaldó elszámolás is rövid időn belül megszűnik, ami viszont rontja a megtérülési időt.

    • @epitokozosseg
      @epitokozosseg  2 роки тому +1

      Így igaz, de akik jövő év végéig telepítenek, azok egy szerződésmódosításig ezt megúszhatják.

    • @gyorgy6099
      @gyorgy6099 2 роки тому +2

      Természetesen így van, igaz, jogos a felvetés.
      Ezért kulcs kérdés, hogy a szaldó elszámolás megszüntetéséig mi lesz az akkupack fejlődésével.
      Hiszen az kompenzálni tud a megtérülésben.

    • @norbertmadarasz9198
      @norbertmadarasz9198 2 роки тому +1

      @@epitokozosseg Az egyik előző videóban volt már arról szó, hogy nem kapnak egyesek hálózatra csatlakozási engedélyt új napelem telepítéskor. Ez hány % lehet? Eképzelhető, hogy a jövőben ez a szám emelkedik? Meg lehet szüntetni a szaldót egy tollvonással bármikor, akár 2024 előtt is? Jelenleg akkuval hány év a megtérülés, pl a mostani 6-8 kWp rendszernél? Szívesen látnék egy videót akkuval együtti megtérülésre, mert ha az áram ára ennyire ki lett hangsúlyozva, akkor ugyanennyire ki kellene emelni a szaldó elszámolás végét is.

    • @epitokozosseg
      @epitokozosseg  2 роки тому +1

      @@norbertmadarasz9198 Kedves Norbert! 1.) Szerintem nincs (nyilvános) statisztika az elutasítás arányáról, de az biztos, hogy ha mindenki egyszerre akar hálózatos napelemet, akkor ez a szám nőni fog. (Ezért lenne jó itt is a tervezettség, tervezhetőség...) 2.) Mint az utóbbi hetek mutatják, bármit bármikor meg lehet szüntetni... Jelenleg azonban ez szerződésben rögzített. 3.) A hálózatfüggetlen megoldásokról a legközelebbi videóban kezdünk majd foglalkozni! Üdvözlettel Bodnár György

  • @ivangaborige8623
    @ivangaborige8623 2 роки тому +1

    Az úgynevezett "konnektorba dugható napelem" mini rendszerekről eléggé sok írás és videó jelent meg mostanában. Ausztriában és Németországban engedélyezik ... nálunk is árulják, de nem engedélyezik. A fellelhető netes után nyomozásokból, eddig annyi derült ki, hogy inkább csak FIX BEKÖTÉSSEL lehetséges és érdemes kísérletezni, mert arra eddig sok helyen és egyértelműen azt írták még a hivatalok és a szolgáltatók is, hogy az pipa. Sikerült is találnom néhány ilyen már több éve működő rendszert videós bemutatott formában is. Hozzáértés nélkül persze ebbe sem szabad belevágni, de aki ért hozzá valamennyire az cirka 6-7 napelemmel és egy egyszerűbb elektronikával 300-350-400 eFt anyagköltségből ki tud hozni egy 1500 -2000 W teljesítményű rásegítő fűtést, vagy rásegítő vízmelegítést. Ez alapvetően tényleg csak arra jó, hogy a áram esetén kevesebb legyen a dupla annyiba kerülő rész, vagy gáz esetén a hétszeres szorzóval számolt fogyasztás. A lényeg persze az, hogy nem kellenek akkuk sem, még inverter sem, nincs elszámolási trükközés sem.

    • @epitokozosseg
      @epitokozosseg  2 роки тому +2

      Köszönöm Gábor az infókat, lehet, hogy megérne egy videót ennek is utánajárni! Feltettem a bakancslistára! :-) Üdvözlettel Bodnár György

    • @ivangaborige8623
      @ivangaborige8623 2 роки тому

      @@epitokozosseg Sok helyen láttam és különféle megoldásokkal. Az itteni Mikrosilver csatorna videói közt 3-4 is foglalkozik ezzel. Egy speciálisan ilyen célra készült gyári konvertert használ ami az inverterhez képest korlátozott DC /AC átalakító, de az ára is töredéke. Igaz a felhasználási mód is erősen behatárolt és kötött.