Szépen megépített rendszer, gratulálok! Én is sokat gondolkodtam a használt Kona akkukon, hiszen nekem pont ilyen autóm van és az enyémben is nem rég cserélték gyári visszahívásban. :-) Ám ahogy el is mondod a videóban, ez a használt Kona akku megoldás hordoz némi kockázatot. Hiszen pont ezért cserélték a Konákban, mert volt rá példa sajnos, hogy kigyulladtak és nem volt szabad Nekem sem a csere előtt 90% fölé tölteni és 20% alá meríteni, mert sajnos szennyező anyag került az akkukba és ez okoz néha tüzet. Számomra a 1% kockázat is sok, mert az azt jelenti, hogy 100 akkuból 1 kigyulladhat és, ha van egy ilyen akkum, akkor lehet, hogy én leszek azaz 1 százalék. Ugyanez a helyzet, ha a kockázat 1 ezrelék. Nem tudni ki lesz a "szerencsés" akinél kigyullad. Pont ezért én egészen biztosan nem tenném ilyen közel a lakótérhez!!! Ha ez kigyullad, ott garantáltan kő kövön nem marad és mindenki életét veszti a felszabaduló gázokban. Ez is fontos információ azért ár/érték arányt vizsgálva, hogy hiába 13 kWh az akkupakk, mivel nem töltheted fel a tűzveszély miatt csak 80%-ig, így máris 20% mínusz. Azaz itt valójában 10 kWh akkuról beszélhetünk. És nem illek, ahogy mondtad is nagyon helyesen, 20-30% alá sem meríteni, itt megint elveszítünk 20%-ot és marad 7-8 kWh a 13 kWh-ból. Egy Li-Vasfoszfát akku pedig nyugodtan lemeríthető és feltölthető teljesen. Így azért már más a matek is szerintem. Nekem jelenleg targonca akkum van, az is a kűltérben, bár ez nem tűzveszélyes, de párolog. Hamarosan én is fejleszteni fogok és tovább lépek Li-vasfoszfát akkukra. Én is nagyon sokalt köszönhetek Mikrosilvernek, így innen is köszönöm szépen Neki! Ő ültette el a bogarat a fülemben és nélküle nem jöhetett volna létre a rendszerem.
Üdv. Én nem aggódom ennyire túl a dolgot a 20kWh pakkommal. :D Ami alap igazság. Laikusoknak NEM való egy az LG E63b cella, mert kellemetlenül megbosszulja az esetlegesen nem megfelelő kezelést/el*szást/zárlatot. Semmivel nem veszélyesebb, mint a gázokat üzemszerűen termelő ólom/lúgos akkuk.... :) Sebők kollégát utolérte sikeresen az érdeklődő...
A megoldás egyszerű: az akkupakkot egy betonkockába rakod a ház MELLÉ. Ha kigyullad akkor se gyújt fel semmit.
Рік тому+3
Megoldás lehet, csak további problémákat szül, fűtés, szellőzés, pára. Ha messze van az inverter ott van még a feszültségesés és az ígyis nagy 35 mm2 vezeték aminek 2000 ft felett van métere és ugye ez duplán kell. Nem lehetetlen de azért megbonyolítja a dolgokat.
@ Szvsz a fűtés szellőzést akkor is meg kell oldani ha a házban van, így meg sokkal biztonságosabb. Persze a vezeték az pénzbe kerül, de én inkább kifizetném, cserébe a nyugodt alvásért. Egy átlagember vagyonának kb a 80%-90%-a a háza, felesleges kockáztatni hogy leégjen. Ha Nirom vagy Springem vagy Leafem lenne én be se állnék vele a garázsba. A Teslákból is csak az új akkusokkal, a vasfoszfát vagy milyen akkus, az nem gyúlékony. Kicsit olyan ez, mint mikor egy időben a CNGs autókba átfejtették a földgázt. Ha az udvaron csinálták, nem lett belőle baj, de volt aki a garázsban csinálta és a kompresszor szikrájától felrobbant az egész kóceráj.
Hogyan van ez az akku csere? Úgy értem Kona vásárlás előtt állok. Honnan tudom, valóban volt e akku csere, vagy ha nem volt, akkor mi van? Vásárlás előtt állok, tulajdonképpen rábeszéltél egy 64-es konára. 😊
Nekem is volt egy Ali-expresszes inverterem, fél évig szépen ment, majd egyszer csak kigyulladt. Csak óvatosan vele. Nem csak az akku veszélyes. Az volt a szerencse, hogy nem a házban volt telepítve, hanem egy külön fém konténerben volt, különben leégett volna minden.
Nekem a borítón szereplő EaSun 5500w hybrid ketyeg már lassan 2 éve (poros környezetben) és szépen teszi a dolgát. De ismerek olyat, akinek a 5x ilyen drága Deye 12kw - os égett ki (magától- mivel soha nem volt 50% felett terhelve). Szóval nem igen számít, hogy milyen logó van rajta, mivel szinte mind kínai.
@@TiborVisnai EaSunból sajnos nekem is 2db gyulladt ki egyszerre kb 1/3-ad terhelésen. Sajnos tele van tervezési, alkatrész és szoftveres hibával pedig lehetne akár jó is. Javítottam párat és borzasztó az alkatrészek minősége. Cserébe olcsó és ha nincs vele gond akkor használható. Deye egy másik kategória. Persze minden el tud romlani.
Szép megodás. A túlfeszültség levezetőket hiányolom DC és AC oldalon, együtt sem lenne nagy plusz költség. Amit még máshogy csinálnék, az a hálózatos üzemmód. A szolgáltató nem csak a visszatáplálásra haraphat, hanem a galvanikus kapcsolatra is az inverter és a hálózat között, ezért jobbnak tartom az AC IN-t be sem kötni. Helyette egy akkutöltő is megoldja, hogy ne kelljen gyakran átkapcsolni hálózatra, és az szabályos megoldás.
Рік тому+1
AC és DC túlfesz levezető a berendezéseket védi alapvetően, AC t gyakorlatilag minden házba lehetne rakni akkor is ha nincs napelem, a berendezéseket védi elsősorban. Létezik gyárilag is kettős konverziós inverter (beépített tápegység gyakorlarilag) de roszabb a hatásfoka.
Igen, az AC túlfesz levezető mindenkinek ajánlott. A DC meg az invertert védené, ha a közelben villám csapkod, ne új kék-fehéret kelljen venni, hanem csak betétet. A kettős konverziós inverternek még az is baja, hogy ugyanúgy engedélyköteles, mint a visszatáplálók, mivel egyetlen jogszabály vagy szolgáltatói szabályzat sem tér ki rájuk, hogy mentességet élveznének, pedig megérdemelnék. Ezért csak a külön akkutöltő szabályos.
Рік тому+2
@@NorbertJózsefNagy Kettős konverziós ugyanolyan mint egy számítógép szünetmentes tápegység technikailag, arra sem kell engedély.
Ahogy én látom a napelemes szakmai csoportokban nem ez a vélemény alakult ki. Nem ugyanaz, mivel bele lehet kötni napelemet. Illetve jogilag ha inverternek hívják, arra más vonatkozik, mint egy UPS-re.
Рік тому+2
@@NorbertJózsefNagy Sok mindent beszélnek a "szakmai csoportokban" de az igazság az hogy jogilag sok még a szürke zóna a szabályzás tekintetében.
4:24 láttam már 30 éves polikarbonátot tökéletes állapotban. 6:36 véleményem szerint ez a fűtőfólia adja a legnagyobb komfortérzetet, még ha nem a legnagyobb valós hőt nem. Szőnyeg alá nagyon kellemes. Próbáltam.
nagyon tetszik amit összeépítettél, tök jó, hogy független vagy a szolgáltatótól, meg zöld stb ..... de 😊.... akárhogy számolgatok oda-vissza, szerintem nem rentábilis. Egyszerűen a mai árakon számolva nekem az jön ki, hogy nem éri meg kiépíteni. A fő probléma az akkumulátorok magas ára és azok kb. 10 éves életciklusa. Mire átfordulnék pluszba, pont újra kell vennem az akkukat és persze az inverter sem örökéletű (10év?), meg a napelemek (max 20-25év?) sem. Szóval én már több alkalommal is arra jutottam, hogy míg jelentősebb árcsökkenés nem lesz, addig nem érdemes belevágnom (az állami "támogatás" sem pálya, mert kötött, hogy milyen kivitelezőket választhatok, ők pedig valszeg kartelleznek, mert extra magas árakon dolgoznak, tehát a támogatás arra jó, hogy ezeknek a kormányközeli cégeknek a bevételét növelem, ami meg nekem nem célom)
nekem fontos hogy legyen áram mindig, nem a megtérülés a lényeg! háborús időszak van... áram nélkül semmi nem működik, fűtés, víz, fagyasztó, hűtő, stb régen 2 hétig nem volt áram, nagyon kellemetlen volt... aggregátorral kellet kínlódni...
Támogatással lett kivitelezve egy 2.4kw napelem rendszer. Napi 12-15 kw ot termel meg.Szaldóban. Háztartást kiszolgálja. Éves áram díjam eddig. 150.000 /év. A kivitelezés 300.000 Ft volt. 2év alatt megtérül.
@@thomasx767 +napelemek, +akkuk, +inverter ára? Ezeket nagyvonalúan nem számolod? 😊 2 utóbbi ahogy fentebb is írtam 10 év után csereérett lesz. Az a 300.000 ft-os kivitelezés meg inkább 1.000.000 szerintem.
Tényszerűen saját másfél évnyi szigetüzemű 3kw inverter tárolás 9kw ami még viszonylag kicsi. 270 ezer 9 tábla napelem inverter 100 ezer akkumulátorok 172 ezer volt 600 ezer volt vezeték, biztosítékok, minden. Lehet osztani szorozni jelenlegi 54 ft kw ami kedvezményes ár 209 kw ig utána 70 ft kw onként. 600 ezerből hány kilowatt ot sikerül venni ? Risen 410 wattos napelemeket használok 3 db van sorba kötve napi 8 órában ami igen csak szűk számolás.marad közel 1,6 kw óránként amit tárolok a többi el van használva.Megtérülési idő nem is olyan sok év úgy számolom néhány év egészen pontosan 2-3 év és csak napi 8 órát számolok. Gondozás mentes akkumulátorok használatával hogy ne kelljen aggódni hogy az akkuk rendben vannak. Ez csak egy alternatíva anno fél évig egy 700 wattos 24 voltos pici rendszerrel indultam. Kellett a tanulási idő Microsilvertöl még sok nevet lehetni írni akik a tapasztalataikat elmondták ami inspiráló volt számomra. Belevágjak egy nagyobb rendszerbe körültekintő számolással. Ha már egy háztartás áramszámláját csökkenteni lehet akkor miért ne. hogy mire elég 3 kw mosógép 1kw , szárítógép2.6kw ,mosogatógép 1kw , elektromos fűtőtest 2kw stb költség csökkentés villanyszámlában ezek eszközök ami korábban drága áram számlát produkált csak néhány példa persze az egész lakás világítása is működhet egy ilyen pici rendszeröl. A következő rendszer 5.5 kw os rendszer lesz idővel akkor már a klíma is fog folyamatosan működni 24 órában.
Az akku életciklusa 50%-os napi kihasználtsággal és 300 napi használattal 150 ciklus/év. Li-ion akku 1200 ciklus után már csak 80%-os, ezért 10 év múlva 10x150 ciklus után is még kb. 75% vagy a fölötti lesz (ami kb. 25%-os kapacitás vesztés - degradáció). Ugyanez (a romlás értéke) 20 év múlva várhatóan kb. 40-45% környékén lesz. Ekkor még nem számoltam az 1C töltés merítés helyett 0,3C értékkel (napemes rendszerekben való használat felüdülés az akkuknak az autó után, ahol gyakran 1C-t meghaladóan is töltik és kisütik), szóval ezek a romlási értékek nagyon pesszimista számitások. De ha pl. vasfoszfát (LifePo4) akkut használunk (4000-6000ciklusú), akkor vajon meddig lesz elég?
Szép munka, gratulálok! Nem került bemutatásra, de remélem, hogy van: kültéri, tűzóltóság által is hozzáférhető tüzvédelmi szakaszoló kapcsoló a napelemektől bejövő kábelekre, villámvédelem (túlfeszültség védelem a napelemekre), tűzoltóságot tájékoztató táblák a DC és AC oldali áramtalanításhoz. Nem kötelezőek, de erősen ajánlottak!
Üdv. Szép a minka bár én is hiányolom a tüzeseti leválasztót. Valamint ammyit hozzá tennék hogy amíg az energia tárolás ezen formálya nincs megoldva addig sajnos nem sokat ér. Majd ha fejlődik egy olyan szintre hogy egy év betermelést simán eltud raktározni akkor nagyot fog változni a világ minden szinten.
Köszi a videót, Nekem már 8 éve működik a rendszer, de a hallottak alapján gondolkoznom kell ilyen kiegészítéssel, hisz ha megszűnik a jelenlegi rendszer, akkor demoralizáló lenne, hogy tőlem 5 forintért megveszi a "hálózat" és a szomszédnak 220 forintért adja tovább. Így inkább aksiba és elektromos autóba töltöm a megtermelt áramot annak ellenére, hogy az aksi méregdrága a jelenlegihez képest. Ha szükségem lenne ilyen akkupakra akkor kereshetlek?
Ügyes kivitelezés, de a koncepció, amire méretezted nem világos számomra. Bemutattál 4,7 kW napelemet, 17 kW körüli fűtőteljesítményt, és 16 kWh akkumulátort aminek mondjuk 60%-át használod az kb. 10 kWh tárolásra. Ez azt jelenti, hogy a nyári napokon lesz naponta átlagosan 20-25 kWh körüli energiatermelésed, december, januárban 4-5 kWh. A nyári energiát hová teszed? Télen alig több mint fél óra fűtés maxon és kifogyott az akkud...Jó mondjuk ha 25%-on mennek a fogyasztók akkor mehet 3 órát a fűtés. Igazából az épület energiaigényére lenne itt szükség, hogy ezt pontosan be lehessen lőni, de érzésre ez nem fog működni. Jobban mondva nagyrészt a hálózatra fogsz támaszkodni. Annál is inkább, mert tapasztalatom szerint pl. a decemberi hónapban, bizony lehetnek olyan több napos periódusok, mikor a napi termelési átlag inkább csak 1-2 kWh. Ebbe belejátszik az is, hogy neked sem ideális a tetőszöged télre (túl lapos és nem déli), de főleg, hogy néha napokig nem süt ki a nap télen (akár egy hétig sem). Szóval amíg kisebb fogyasztókra tervezed a rendszert mint, világítás, hűtőgép, internet stb. addig ez tök jól működik, de a sziget üzemet nem fogod így elérni, de még az áramfogyasztásod nagy része is megmarad a fűtés igénye miatt. Inkább készítsd be a fát a kandallóhoz és a sparhelthez...
Рік тому+14
Nem is ez volt a cél hogy 0 legyen a villanyszámla, nyáros szinte lefedi a fogyasztást télen meg rásegít a klímára. Tudom hogy mindenkinki télen napelemmel akar fűteni, nem mondom hogy lehetetlen de rengeteg panel kell hozzá, nem igazán életszerű, legalábbis magyar éghajlaton. Ja és nem a 3 kw os hősugárzókat üzemeltetik róla, az csak dísznek van 😄
Én bírtam a lakóautós videókat, de ez a téma csalódás volt. Villanyszerelőként mondom hogy ezt sürgősen nézessétek meg egy szakemberrel mert ez így életveszély. Az ilyen mondatoktól kivert a víz. Hogy ez a fogyasztásmérő egyben fi reléként is működik. 😳 Meg az akkupakk hordoz némi veszélyt magában de a többit megépítheti aki érez magában annyit. Mi van? A hálózati feszültség életveszélyes, csak képesített villanyszerelő nyúlhat hozzá, már azzal hogy a maszkot levetted az elosztószekrényről azzal szabályt szegtél. Alapvető szakmai hibákat követtetek el. Az AC, DC oldali túlfeszültséglevezető??
Villamosmérnök vagyok. Nem mernék AliExpress -ről rendelt, garancia, és EU tanúsítványok nélküli invertert tenni a házamba. Nem tudom milyen állapotban vannak a bontott akkumulátorok, de november és február között van olyan, hogy a napelemes termelés napokig vagy akár egy hétig is alig termel valamit. Nekem 6,16kWp napelem van fent (22x280W panel), ebben az időszakban van olyan, a napi átlagtermelés az 5kWh -t sem éri el. Egy ilyen aksi csomag arra elég, hogy éjszaka ellássa a házat a napközben termelt áramból, de az egész házat a téli időszakban napokig kiszolgálni nem tudja. Innentől kezdve pedig szerintem nem éri meg a befektetett pénzt. És akkor azzal még nem számoltunk, hogy mennyi lesz az élettartama az aksiknak.. A rendszer amúgy szép, nagyon tetszik, de én nem csináltam ilyet magamnak, mert szerintem nem éri meg. Nincs olyan aksis rendszer amivel rentábilisan elérhető a teljes sziget üzemű működés. Egy 10 paneles hálózatra visszatáőlálós rendszer kiépítési költsége nincs 4,5 Millió forint akkumulátor nélkül, ez a mondat félrevezetés.
Рік тому+3
Tudom hogy mindenki napokat akar túlélni akksiról, de hiába lenne nagyobb akku ha télen nem tudjuk teletölteni max ha túlpanelezzük magunkat. Hogy ki mit használ... nem vagyunk egyformák.
Üdv! Miért nem éri meg? AKKOR A MOSTANI 66%-ban támogatott hibridrendszerek sem kifizetődők? Tulajdonképpen az önrész kb. ugyanannyi mint az itt latható "házilag épített rendszer költsége ( a villanyszerelést is beleszámolva) hasonló teljesítmény mellett, viszont hivatalos, garanciás a beépítés. Mondjuk az látszik, hogy a 66%-ban támogatott rendszerek túl vannak árazva, és talán nem is éri meg. ...de ha mondjuk ha nem árammal fűtök max ősszel-tavasszal és enyhébb időben fűtőklímázok és persze nyáron amikor magas a termelés, akkor klímával hűtök, különösen nappal, és mosok, vizet melegítek a bojlerben, töltöm a bringa, moci akksiját, felfűtőm a medencét, időzítővel kenyeret sütök, stb. ? Köszönöm
String feszültség emlitésénél a wat kicsit furcsa, valamint az 1 fázisú inverter és a 3 fázisu hálózat kapcsolata sem egyértelmű (leválsztó kapcsoló) amúgy valami hasonlóban gondolkodom , most hogy a panel árak kezdenek lemenni.
Nagyszerű összefoglalás, köszönjük! Egy kérdés, ha megengeded: az inverter átkapcsolása hálózatra mennyire zavaró a fogyasztói oldalon? Hasonló a jelenség egy bypass átkapcsoláshoz, vagy azért van 0 V-os szakasz?
Szia gond nélkül átkapcsol némelyik led lámpa pillant egy szempillantásnyit de a tv számítógép észre sem veszi. Nekem igaz a sárga oltár van(MikroSilver) de a szoftver hasonló. A beállított érték előtt kb. 1-2 tized voltal szinkronizálja az 50hz-et és ha eléri az értéket simán kapcsol.
22:41 ja. de hány ciklust bírnak az aksik? monduk 2000-et de az egy nagyon jóindulatú becslés. de csak akkor ha 80% alá nem meríted le. cc 3-5 év után kuka az összes. ha lemeríted csontra akkor 800 ciklus 2-3 év max.
Рік тому
1 ciklus alatt li ionnál kb 4.2 V ről 2.8 merítést értünk. Itt 4 V és 3.4 között van járatva. "Például egy 4,20 V/cellára feltöltött lítium-ion cella általában 300-500 ciklust biztosít. Ha csak 4,10 V/cellára töltjük, az élettartam 600-1000 ciklusra meghosszabbítható; A 4,0 V/cella 1200-2000, a 3,90 V/cella pedig 2400-4000 ciklust biztosít"
Butaságot írsz, rengeteg autó fut már ennyi töltési kisütési ciluson túl és igaz van degradáció, de nem tönkremenés... az USA-ban már van vállalkozás, aki a degradált - autóban már nem elég akukat - megveszi és ilyen tároló felhasználásra még évekig használja. de természetesen azok nem széria problémás aksik, hanem működő, de degradált akkumulátorok.
Sztem az inverterben be lehet állítani azt is hogy a napelemekkel vagy a hálózatról töltődjön az akksi vagy milyen sorrendben legyen ez és azt is hogy mennyi legyen a töltő DC áram és mennyi lehet az akkupakk max és minimum feszültsége, tehát nem az van hogy maxra tölt majd hagyja teljesen csutra lemeríti, ezeket pontosan be lehet állítani. Ha elérte az akku a beállított minimum DC-t, akkor simán átvált a szolgáltató hálózatra és így leválik a szigetüzemről. Sőt ha nincs nap akkor a hálózati áramról is töltődhet az akku, ilyenkor azt is be lehet állítani hogy milyen akkufesz érték után léphet be a háztartás ellátásába.
Рік тому+1
Igen pontosan így van, + még a BMS ben is be lehet állítani egy másodlagos védelmi vonalként hogy meddíg engedje tölteni/merülni. Szóval te döntöd el mennyire kíméled az akkut.
Vicc az egész az aksi legalább másfél millió forint. Új magyarban. Külföldről rendelve is 640.000ft. Egy hagyományos Gerendás házra 7 panelra legalább 160.000ft a tartó konzol. DC doboz 30.000ft biztosíték és leválasztható tábla 20-25 ezer Ft inverter ára jó de garancia csakis kapuig. Azaz nincs. Napelem 60.000ft/darabár reális
@@videos3d313 az egész nyarat végog írtam az EON nak szeretném ha engedélyeztetni a napelemes rendszer. Nem sikerült mivelhogy offgrides. Nem tudnak vele mit kezdeni
Ügyes vagy! Viszont ez így még mindig hálózatengedélyes. Ha ezt valaki otthon engedély nélkül építi, akkor a szolgáltató lekapcsolhatja a hálózatról, ha tudomására jut. Érdemesebb lenne teljesen függetlenre átépíteni.
Рік тому+2
Nem táplál vissza semmit. Ha ilyen történne a villanyóra megjegyezné a 28. regiszterben.
Рік тому+3
Az óra mutatná ha történne visszatáplálás, sőt össze is számolná. Ha ilyen történne az problem, de nem történik ilyen. Az inverter vagy rendesen hálózatról működik (átenged bypassban) vagy szigetüzemben akksiról. A kettőt nem keveri.
Ha az inverter működéséhez hálózati áram kell, ÉS nem 104-es kapcsolóval van leválasztva, akkor sajnos lekapcsolhatják az egész házat a hálózatról. Nem kockáztathatják, hogy bármi feszültséget juttathasson a trafókörbe ha például karbantartás miatt lekapcsolják. Jó ezzel tisztában lenni.
Рік тому+2
Egy kicsit szürke zóna ez még. Kettős konverziós inverter, abba tuti nem tudnak belekötni! 😉
Szia,hasonló rendszert rakok össze,savas akkukat tudtam szerezni,5,5 kw inverterre rá lehet kötni 2 szer 4 darab 12 voltos 155 ampros aksit,vagy csak maradjak a 4 nél?
Sziget üzemben nem engedélyköteles! Egyetlen szabály van az is tűzrendészeti okokból kifolyólag. 50 kw ot meghaladó szigetüzemű rendszernél köteles vagy a helyi önkormányzatnál bejelenteni. Van egy 50 kw os szigetüzemű rendszered a lakásodnál szóban és ennyi az önkormányzatnál.Ez is tulajdonképp tűzrendészeti okból kifolyólag.
az aksi építésben gyanús hogy minek az átkötő vezetékek amikor cellákat kellett volna minden másodikat átfordítani... illetve úgy érzem nem ismered a pontos töltési feszültség értékeket, szinteket litiumnál, azért ezzel vigyázz, nekem 24V inverterem van mert mnondig a régit fejlesztettem tovább ahoz 7S kell a 48V-hoz 14S az ideális.... A cellákat honnan veszed? Kona cellákat tudtam volna de azt nem mertem bevállalni most csak 900db 18650-ből építettem az meg kicsi és sokezer forrasztás kell nem csak csavarozni párat.....
Рік тому+2
Az cellák egyesével vannak használva, nem pedig 3P ben ahogy gyárilag vannak, ezért nem használható a gyári bus bar, 10mm2 vezetékek vannak szemes csősaruval helyette. Tisztában vagyok a feszültségértékekkel, gyári specifikációt is figyelembe véve van beállítva a bms. , 14S jobb bizonyos szempontból, így kicsit kisebb a kivehető kapacitás de nem az a cél hogy maxon járassuk az akkukat. 😉
@ hogy ne menjen maxon azt a JK-BMS beàllitàsnâl illetve inverter beàllitàsnâl 14S módban szépen be lehet konfigolni. Hol vehetek ilyen cellâkat? A sziget akkupakkra is vonatkozó nemrég bejelentett 65 szàzalék tàmogatàsos pâlyàzatról esetleg tudsz-e valamit, konkrétan hol lehet igényelni? Sajnoscsak 3kWh amit eddig összehoztam és igy felhős időbe a hűtőre nem elég 2 napnâl tovàbb ha nem süt...
18:50 nekem is ilyen rendszerem van ,de mindenki azt mondja hogy ez szabálytalan ,mert az inverter nem lehet kapcsolatban a hálózattal azaz az AC IN nem lehet bekötve ,szerinted ez mennyire igaz? mi lenne a legális megoldás? egy leválasztó transzformátor vagy egy akku töltő?
10 місяців тому+2
Ez egy örök téma. Elvileg nem lehet de ha nem táplálsz vissza és nem jegyzi meg az óra addíg nem gond. Nagyon félősöknek meg ott a kettős konverziós inverter.
Nem rossz, de: 1. ez kb. a napi szaldót helyettesíti.. 2. ennek az engedélyeztetése? 3. lehet vele fűteni télen 1 órát, max 2-t, 1 köbméter gáz fűtőértéke 10 kWh.. 4. nem tudnék nyugodtan aludni alatta vagy elmenni otthonról 5. meg lehet lenni klíma nélkül, árnyékolni kell :)
Рік тому+3
A szaldó jó dolog, de nem fenntartható hosszútávon mikor mindenki napelemet akar a házára, még havi szinten sem mert az energia nem tárolható a hálózatban. A szomszéd sincs otthon napközben mint te hogy elhasználja a hálózatból. A többit már nem is próbálom megmagyarázni! 🙂
@ de hát éppen erről beszélek! hogy épp attól ér még valamit a napelem, hogy van éves szaldó.. Ha kivezetik, akkor pont annyi értelme lesz annak is, mint ennek a szigetüzeműnek.
Рік тому+2
@@videos3d313 Persze ha valaki már szaldóban van és így gyakorlatilag kapott egy korlátlan akkumlátort és megszokta a jót annak elhiszem hogy fáj hogy piszkálják a dolgot, de egy fizika miatt nem fenntartható állapot hosszútávon mivel egyre több lesz a napelem a házakon. A kulcs a fogyasztási szokások optimalizálása, fogysztók időzítése nappalra, mosógép, mosogatógép, klíma, bojler, amit lehet, és lehetőség szerint valamennyi akumulátor. Válalkozásokról nem is beszélve akik 200 ft ért veszik a kilowattokat ott megtérülés 5X gyorsabb. De ha szerinted a bemutatott rendszernek semmi értelme akkor nem győzködlek tovább! 😉
Sziasztok! A lakossági szaldó símán fenntartható,mert azt pár száz méteren belül elhasználják. Hiába lesz egyre több annyi mint fing a szélben. A gondot a több hektáron elterülő napelemparkok okozzák. Na azok mellè kellenek éjszakára mondjuk biogázzal működő vagy hulladék égető erőmüvek.
Рік тому+3
@@zsoltpaulik4039 elhasználnák... de az átlagember nincs otthon napközben 8-17 óráig. Egy transzformátor pár utcát lát el, ő csinál 230 V ot a 22 ezer voltból. Rajta nem tud visszafelé menni a megtermelt áram. Amíg egy ilyen szegmensben van pár 5-10 kw os betáplálós napelem az még elmegy napközben de ha nincs az utcában egy két ipari fogyasztó aki napközben is felveszi a megtermelt áramot akkor már megy a levesbe. A nepelemparkok nem a 230V hálózatra táplálnak rá így azok teljesítménye azért jobban elosztható a városon belül, de itt is napközben kell valakinek elhasználni az energiát.
Kedves Zoli, szeretném kikérni a véleményed. Van egy solár rendszerünk amiben az inverter már másodszor halódik meg. Ugyanaz, mint ebben a videóban: a típusa: ISolar-SML-III-5.5KW /EASun-os/. Ehhez csatlakozik az EASun 10 KW-os LiPePO4 akkupakkja. Az a probléma, hogy pár hónap működés után nem látja az inverter az akkupakkot, pontosabban kiírja, hogy mennyi feszültség van benne csak nem jeleníti meg a kijelzőjén a kis aksipakk ikont és nem tölti és nem használja az akkupakkot. Egyébként az inverter működik csak az akupakkot nem kezeli/látja. Mi lehet a baja? Előre is Kösz!
A teljesen laikus én vagyok :-) hiába mondjátok , hogy érthető volt bocsánat érte. Szóval, ahogy elhangzott 1,5 M a beszerzési ár. Mibe kerül ennek a telepítése? Esetleg benne volt, vagy ez baráti? Akkor nem 1,5 M mivel a nagy átlag nem képes megcsinálni magának. Egy kérdés foglalkoztat. Áramszünet van: Mit tudok elműködtetni róla mondjuk télen? főként a létfenntartás miatt nyilván valami fűtőrendszerre gondolok. Nyáron ha megfogalmaznátok, hogy mennyit ér a termelt áram, lehet megérteném :-) köszi!
Рік тому+5
Igen ez csak a rendszer anyag ára (bruttó) , ahogy a fesorolásból is látszik, baráti alapon került felszerelésre. Nyilván a legtöbb ember nem tudja magának megcsinálni, neki fizetni kell munkadíjat, hogy mennyit az a kivitelezőtől függ. Fűtésről annyit hogy erre a rendszerre max 1 klíma amit ki tud gazdálkodni borúsabb napokon is, persze nem minden esetben, de azzal a kevéssel is csökkenti a vételezett árammennyiséget. A panelek számának növelésével lehet haladni a télen elégséges nyáron nem bírod elhasználni felé. Ez a rendszer egy nyári napon képes megtermelni akár 25 kwh is ha el tudsz használni ennyit. 25kwh x 35 Ft= 875 ft vagy ha 70 ft ért veszed 1750 ft napi szinten. Ha cég vagy akkor 200 ft felett van egy kwh. Kb így lehet számolni.
egy jó 5kw rendszer ha tudod tàrolni/ hasznàlni 40-50 kw ra is képes "optimàlis esetben jo panelokkal
Рік тому+3
@@viktorolcsvari8194 40-50 kwh egy 5 kw panellal? Nyáron és max ha napraforgó, de akkor is necces. Ugyanilyen rendszeren totál déli panelekkel 38 fokos dőlészöggel 26-28 kwh volt a maximum.
@értem ezért mondom amúgy ez a lítium pakk viszonylag fűtött helyiségben van mert nekem az a tapasztalatom ezek a lítium akkumulátor okkal hogy általában a hideget nem szeretik gyengébben teljesítenek
Szép rendszer🎉 a napelem oldalon lehetne növelni kicsit a feszültséget ,jobb lenne a hatásfoka az inverternek
Рік тому+3
Majd lehet kap még 2 panelt, így 250V, gyakorlatban inkább 200 V. Most 2x5, a 2x6 jobb lenne de amperben már ígyis túlvagyunk a 20 as határon azért gondoltuk elég a 10 panel kezdetnek.
Nagyon klassz lett. Hatékonyabb lenne a fűtést klímával megoldani.
Рік тому+4
Van az is egy 3.5 kw os, nagyrészt az fűt hűt. A padlófűzéssel csak csínján bánik a tulaj, az elektromos konvektorok meg nincsenek is használva, max a fürdőben néha mert ott nincs fűtőfólia.
A sziget üzemű rendszerekkel hogyan lehet pl egy egész télen át kifűteni árammal egy családi házat? Ha a rendszer tavasztól késő őszig megtermeli a több MWh többletet, amit aztán télen majdnem mind el is használunk(alig 800kWh a megmaradó szabadon elhasználható mennyiség évente) a fűtésre, akkor mégis mire elég egy nyamvadt akár 20-30kWh-s akkupakk? Hiszen ha a fűtési hónapokban nap mint nap jóval több a fűtési energia szükséglet mint a napelemek által megtermelt energia, akkor józan paraszti ész és matek alapján az jön ki, hogy szart se ér az energia tárolás, mert nem elegendő a kapacitás.
6 місяців тому
Nem az a cél hogy télen erről fűtsünk, az szigetüzemben csak erős túlpanelezéssel lehetséges de akkor sem 100% fedezi a téli szükségletek max ha nagyon energiatakarékos a ház.
Üdv! Gratulálok a munkádhoz nagyon hasznos videók. Szeretnék érdeklődni milyen teljesítményű bms-t építettetek az akkupakkokra? Előre is köszönöm a választ.
11 місяців тому+2
60 A JK bms. Igazából kisebb is elég lenne, a lényeg hogy az akkuk darabszáma függvényében a bms ek amper összege nagyobb legyen mint az inverter maximális áramfelvétele.
Gratula, szép munka. A trapézlemezre rögzítő elemek (gumis talp, csavar, kombinált leszorító) kapcsán kérhetnék konkrét típust esetleg linket? Más - ha a későbbiekben úgy döntenél, hogy szerződsz/betáplálni az eon felé elvárják, hogy szakember rakjon össze egy ilyen rendszert vagy ha "laikusként" jól megcsinálod akkor elfogadják?
Gratulálok, és hosszú élettartamot kívánok! 😊 Amúgy az akkuk hány évesek, hány %-osan kerültek ki a hibridekből? Nyilván újra vannak párosítva is, nagyon klassz, hogy van utó életük, ami szerintem hosszabb is lesz...
Рік тому+3
A korukat nem tudni, de szépen szinkronban vannak, szinte mint az új. 🙂
@ Minden Hyundaiban lévő akku tűpontosan szinkronban van és minimális a degradáció. Nekem 140 ezer km-nél cserélték, 4 évesen és nem veszek észre különbséget az újjal. Ám ettől van azért degradáció, mert ez fizika. Ám nagyon nem mindegy milyen a BMS. A Hyundai magas a legjobb a villanyautók közt is, ami most rákerült Kínai nem gyári, na arra nagyon kíváncsi leszek, hogyan tartja majd életben az akkukat. Majd Silvernél is teszteljük.
Рік тому+1
@@nepazarolj Elvileg itt még pontosabb a felügyelet mivel 1 cellánként van figyelve ellentétben a kona gyárilag 3 db párhuzamosított cellájával, amit az ő bms-e 1 cellának lát. A BMS eddigi tapasztalatok alapján szerintem jó cucc, meg van csinálva rendesen, a 0,6A balansz nem rossz, de majd az idő megmondja, én bízok benne hogy jó lesz.
Szeretném megtudni hogy ha a hálózat rá van kapcsolva az inverterre mennyit fogyaszt a hálózatból üresjátban nálam ez300w körül van és nem tudom miért ilyen sok
Рік тому+3
50 vagy 80 W de csak ha akksi nélkül használod. 300 W az tényleg elég sok.
@@FerencLamiOrdasi Gábornak van egy új videója Hibrid napelemes inverterek hajnala címmel, ő mutatja hogy az inverter és a rendszere mennyit fogyaszt miből adódik össze, kb hasonló a rendszere és 3 részből kb 100 watt sincsen, ott láthatod miket hol kellene megmérni mondjuk lakatfogóval…
Kona aksi? Nem véletlenül cserélték ki ingyen az LG aksiját, mert sok autor kigyulladt. Kona, Chevrolet Volt, Jaguar használt aksi mind felejtős, ugyanaz a hibásak LG aksi által készültek.
Рік тому+1
Igaz, de itt sokkal kisebb az igénybevétel mint egy elektromos autónál.
Szia. Szeretnék egy kis segitséget kérni. Lenne egy 2 kw furőbetét és azt szeretném használni napelemmel de nem akkumlátoros rendszert akarok hanem direktbe ebbe szeretnék segitséget kérni. Köszönöm előre is üdvözlettel István
2 місяці тому+1
A dolog működhet, ugye a DC megszakítására a bojler termosztát nem alkalmas, Jómagam nem próbálkoztam vele de napelemes FB csoportokban már láttam hogy valakiknek van már rá megoldása a DC ív kioltására. Ott keresgélj a témában.
@ értem amit írtál de nem értem a logikát mert nekem ugyan ijen aksijaim vannak 14 szer 3,65 /180A es így 48x180A ami durván számolva 8 kilowat
Рік тому+1
@@krisztijanbeinstingel9375 3.65 a névleges feszültsége 1 cellábak de ez lehet akár max 4.2V is. Rá van irva 1 cellára hogy 218 wh szóval neked 3x14 azaz 42 cellád van ami így számolva 9156Wh. Itt 5x15 cella van ami 16350Wh. 48 volt ugyanúgy névleges, 14S nél már majdnem lemerült állapot, gyakorlatilag 56 V os az akksid neked is.
Érdekes, még senkitől nem hallottam, hogy mi van, a tojás nagyságú jég esik rá a panelekre?
11 місяців тому+1
Azért mert nem mindegy hogy S es tojás vagy L-es. Attól is függ milyen szögben állnak a panelek. Azért hálistennek nem szoktak tojás nagyságú jegek esni. Persze mindennek van határa, de szerintem az a lemeztetőt is csúnyán összekalapálná...
Szia ! az 1.6 m .az szerelési költséggel 3milla, Nekem 12ezer a villanyszámlám. ! adjak számológépet.?! már rég nem élsz mikorrrrrra ez megtérül . Vagy ez érdekel vALAKIT!!!.
100mm-t átlagosan illik hagyni a tető és a napelem között a gyártók szerint. Remélhetőleg lemeznél nem okoz gondot de pl zsindelynél tűzvédelmi szempontokat jobban figyelembe kell venni.
A 2 pakk két végét a plusszot a plusszal,a minuszt a minusszal és úgy be az inverterbe?8 szor 155 amper nem lesz sok?
4 місяці тому
Igen. Az amper csak a párhuzamos kötésnél adódik össze. Szóval gondolom 48V akarsz akkor ez 48V 310 Ah lesz. Ha 12V akarsz akkor 8 db ot kell párhuzamosan akkor 8x155Ah lesz, de nincs vele baj úgy sem.
Ha ez 1,5M akkor mi kerül ma hasonló rendszerbe 7,5M-ba? Amugy elég szépen kezd újra nőni a szigetem, de én használt indító akkukkal "nyomulok. Szóval a 20 akku, hiába 12-18kWh a valóságban 600W fogyasztót 2 óra ha birna most. De nem is süt a napocska eleget hozzá, hogy fel is legyen töltve. Illetve 8-9° in vannak!
Remek érthető videó, példás kivitelezés, gratulálok! Egy kérdésem lenne, (amatőrként) egyesek targonca akkut használnak, mi a véleményed, jó-rossz? Köszi!
Рік тому+2
Nem rossz, nehezebben gyullad ki az biztos, de elég nagy nehéz mozgatni, élettartama kevesebb, és nem feltétlen olcsóbb mint ez, az új hulladéktörvény miatt az eddigi rossz akku is ért 2-300 ezret ólomárban de mostmár az ólom a HUMOL-é ugyhogy nem ér semmit.
Hogy alakul a képlet sötétebb hidegebb télies napokon?
Рік тому
Kevés termelés mert nem süt a nap - több fogyasztás mert hideg van és klímával fűtesz. 🙂 Sok mindentől függ, de dupla ennyi panellel talán télen is elviszi a klímát napközben.
Szia nagyon tetszik amit csinálsz, nekem van egy kis farmon és az eddigi szakembereket nem voltam megelegedve nekem nagyon nagyszüksegem lenne a precíz hozáertesedhez kérlek elérhetöséged. megkaphatnam előre is köszónöm
Szia! Mi a véleményed normális kb 35 fokos tetőnél érdemes azokat a napelem vizelvezető klipszeket felrakni a panelekre? Vagy csak laposnál hasznos? Ráadásúl még nincs is telepítve a napelem a kivitelezéskor semmiből nem tart a felrakásuk. Nem egy nagy összeg az Aliexpress-ről még ha egy panelre 2 ilyen műanyag klipszet rakunk kb vagy 20 dollár.
7 місяців тому
Nekem otthon meredekebben állnak kb 35 fokban és nem áll meg rajtuk a víz. Ha laposabb akkor lehet érdemes felrakni, de mivel nem egy nagy összeg és kacérkodsz a gondolattal hogy jó lenne rakd fel nyugodtan, ártani biztos nem árt!
Nem értem MI EBBEN az okosság? 19 év a megtérülése a használt aksis olcsó csodának ! Az ém háztartásomban 127nm en 7000ft /hó az áram.. !!! 19 év alatt hasznalnék el 1,6M ft ot ha mindig saját napenergiát használnék.. MI EBBEN AZ OKOSSÁG MONDJA EL VALAKI..
Ez a rendszer azoknak való, akik fogyasztanak áramot. Te nem "fogyasztasz", ezért neked ez nem gazdaságos. Nálam pl egy ilyen rendszer cca 4 év megtérülésű lenne.
Hat ez erdekes, en tavaly meg a nagy aremelkedesek elott tudtam 3M-ert 10kWh-s inverterrel 8.5kWh-s rendszert telepitettni.. Szoval csodalkozom, h a 1.6M-bol megvan a fele akkora manapsag + meg az aksik es a vezerles is hozza.
Рік тому+2
Kicsit normalizálódott az árhelyzet idén a tavaly ilyenkorihoz képest szinte fél áron van legalábbis a panelek ára.
Erre a 40cm-es sínre érzésed szerint mennyire merhetek konzolt erősíteni ami 45 fokban eltartja a napelemet? Amiatt kérdezem mert a trapéztetőm dőlésszöge minimális (kb 5-7 fok) és készült konzol így a leszorító elemmel nem direktben a napelemet hanem a konzol talpait rögzíteném erre a sínre. A szél így nyilván rá tud fogni ezért érdekelne mennyire elég egy ilyen talphoz rögzíteni aki elvileg csak a lemez csúcsokhoz kapcsolódik lemezfűző csavarral a lécezéshez nem....
Рік тому+2
Szerintem megoldható vele, bár akkor inkább 6 csavart használnék, vagy a lemezzel együtt a tetőlécbe is csavaroznám egy hosszabb csavarral. Bár utóbbihoz méricskéni kell hogy hova esik a léc.
@ Köszönöm. A PV/mains átkapcsolónál (Taxnele - zöld cucc) ha manualban PV-re teszed akkor az inverter sem kap mains-et vagy az inverternek már előtte adsz egy fázist az AC in-jére? Említetted, hogy auto is át tud kapcsolni. Ezt akkor teszi ha egyáltalán nem jön PV-ről semmi? Illetve az is érdekes, hogy auto vissza is kapcsol -e amikor már újra jön elég delej? Bocs, ha sokat kérdezek de tényleg tök jó a rendszered.
Nagyon nem ajánlom ezt a megoldást!!!! Van erre a célra gyártott lapos tetős szerkezet, amihez szélterelő is van.
Рік тому+1
@@sipdav55 Az invertrer a kapcsolótól függetlenül kap hálózatot de az is lehapcsolható külön egy 2 pólusú kismegszakítóval. A kapcsoló csak manuálban működik itt, az ats kapcsolót be lehet kötni több féle képpen az automata részét, pl ha vezérőnpontra kap feszt pl a z inverter felől akkor inverteren van, ha megszünik mert pl leáll valamiért az iverter akkor átdobja hálózatra, vagy akár fordítva.
Kedves Zoli ezt nagyon jól megtervezted és gondos munkával körültekintően épitetted meg. Látszik, hogy sok tapasztalatod van a témaban. Én is hasonló megoldassal csak kisebbet építek. Azt szeretnem tudni, hogy az inverter paramétereit hogyan allitottad be? (01,05,12,13,27,28,29)
Li-S kombinációjú akksi nem lenne megoldás a vasfoszfát helyett?
Рік тому+1
Ez nem vasfoszfát (lifepo4) hanem sima lithium ion (li-ion). A lithuim - kén még nem igazán kiforrott technika szerintem, ezért nem is látni a boltok polcain.
feltoltestol szamitva 10 honap telt el mikor ezt neztem.. ha annyira kockazatos az auto aksi,akkor miert nem csinaltok egy fem dobozt nekik.. ha neadjisten valami baj lenne legalabb nemtudnanak kiszokni a langok...4-5mm vastag anyagbol ossze hegeszteni valami dobozt nekik...hutest meg valahogy kitalalni hozza...amugy jo video...
Ezek az akksik egyszer gyulladnak.ki , és aki annak a füstjet beszivja annak kb fakereszt. Akksis rendszer fűtő panel? Elég necces itt már kötelező a klima
@ a vezeték nélkülire gondoltam, egyszer az inverter mellett mintha hallottam volna a dupla kattintást a zajszűrőhöz. Szóval érdekelne, hogy ajánlod-e megvásárlásra. Rode Go II volna talán az igazi, de az most nem fér bele a büdzsébe.
Рік тому+1
@@peterabraham3136 Nem nagyon használtam, majd ha lesz másik telóm esetleg azzal, ennek már elavult a kamerája, 6 éves lesz lassan.
@ Èrintèsvèdelmi szempontoknak nem felel meg. Vezetèk mèretezès nem megfelelő. Vèdelmek nem megfelelő. Es ezeket szakszerűen kibontva oldalakat lehetne ìrni.
Рік тому+1
@gergodrabik6208 Akkor csak a legegyszerűbbet kérdezem. Miért kevés a 4mm2 vezeték 5500W (23A) teljesítményre szerinted?
@ Egyrèszről tùlmelegedhet, de nem fog . ez az inverter nem bìrja a tartòs 3500w felett. Az inverter előbb melegszik tùl, ìgy a 4es vezetèk az meg kevèsbè èrdekes dolog. A DC oldalon van a gond inkàbb.
@De akkor listàban hogy szabvànyos ès műszakilag ok legyen. 1. Inv betap oldalra T2+T3 spd Inv elmenő oldalra is mehet ha tényleg csak vagy inv vagy grid a működés. 2. Inv elmenő ac oldalra B típusú fi relé (a közvetlen kis dc hibaáramok miatt kötelező) 3. Aksi kábelek alulméretezettek. Áramra is kevés, de DC ripplere végképp ami kinyírja majd az invertert. Ide minden vezeték ami aksi és inv között van legyen min 50mm2 inkább 70. 4.Aksi bankokat külön biztosítani mivel li ion ezért óriási Isc lehet vagy T-class vagy Késes NKI00 5. Ez az inverter nem tud PE-N relézni. Ha szigetbe kapcsol kell neki fix PE-N kötés persze ÁVK ELŐTT, hogy tn-s maradjon. 6. Kábelek mechanikai védelme nem adott olyan kábelek esetén ahol Ac230 van. 7. bms balanszálakon nincs biztosíték 8. Pv oldalon nincs spd JK bms azért az pacsi ! jó választás. + aksikat piros tűzgátlós gipszkartonnal vegyétek kórbe és tűzoltó labdát tegyetek be. Persze miután nagyobbra lesz cserélve a vezetékeik. Nincs felkészítve arra a rendszer ha tilt mondjuk 3 bms és csak 1 pakk van terhelve akkor ne legyen túlterhelve. Se a vezeték se a cellák.
Tényleg, lopás ellen van valami bevett trükk? Mitt'omén rejtett RFID chip, vagy ilyesmi. Eskü lövésem nincsen. De mivel ezek az eszközök eléggé értékesek, nem lepne meg, ha "egyesek" vérszemében megképződne a harmadik pólus.
Рік тому+1
Riasztó, kamera stb. De ha Józsi csak úgy elvágja a kábelt akkor nem visz el semmit, ő is ottmarad! 😂 Azért nem egy laptop vagy egy iphone hogy csak a hónod alá csapod.
Minél több van belőle, annál jobban misztifikálják de minden esetben egyre elérhetetlen az átlagnak. Milyen érdekes ez az akkumulátor, ez a gyenge láncszem, aranyáron adják de én még egyszer se tudtam venni olyat amelyik nem csalás volt, van egy fényképezőm, 2 darab ceruza akkuval megy, de amikor tönkre megy ötször veszem meg, mire egy jó, az is egy hónapig megy, utána már amikor előveszem, jelzi, hogy kimerült. Miért nem gyártanak olyan ólomakkut, amelyik alkatrészekben van, méteres lapokban, azt bele lehetne helyezni egy nagy műanyag edénybe, vagy az udvaron, vagy a pincében és az nem 100 Ah-s lenne, hanem 10 ezer, de nem, buta az okoska, vagy inkább nem érdeke, hogy okos nélkül építsenek napelemet, na és Maucetungnak a kici ócó vezérlése, ez a másik gyenge láncszem, ahhoz már diplomás szerelő kell! Bazmeg nekiülök és kiagyalok olyan vezérlést, amit egy 6 elemis is átlát és soha nem romlik el. Ennyit a hókuszpók napelemekről. Ha lenne pénzem akkor se vennék napelemet, mert egyszerűen nem ér annyit, ráadásul értelme sincs olyan helyen ahol van hálózat, mert mire behozza az árát, lehet kezdeni elölről és ott van hozzá a munka meg a karbantartás, ami meg se térül.
Рік тому+7
Látom kicsit elfogult vagy ragazkodsz a jó öreg technikákhoz, ólomakksi, elemes fényképező... De a világért sem akkarlak meggyőzni! 😉18650 akkuból és ceruzaelemkből valóigaz sok a bóvli.
Az ólomakkumulátor nem pálya! Főleg a "legó" akku. Nagy hátránya, hogy enyhén túl kell tölteni. Ilyenkor már a gázfejlődés is jelentős. Másik hátránya, hogy kisütéskor nagy a feszültségesés. Nem véletlen, hogy régebben (pl. telefonközpontok, telepített szünetmentes telepek) inkább lúgos Ni-akkumulátorokat telepítettek az olcsóbb savas ólomakkumulátorok helyett.
Nagyon hasznos volt! ......bár laikusként nemsokat értek belőle, de információnak kiváló! Köszönöm! Jól elmentettem! 🙂🙃😉További sok sikert! 🙂
Szépen megépített rendszer, gratulálok!
Én is sokat gondolkodtam a használt Kona akkukon, hiszen nekem pont ilyen autóm van és az enyémben is nem rég cserélték gyári visszahívásban. :-) Ám ahogy el is mondod a videóban, ez a használt Kona akku megoldás hordoz némi kockázatot. Hiszen pont ezért cserélték a Konákban, mert volt rá példa sajnos, hogy kigyulladtak és nem volt szabad Nekem sem a csere előtt 90% fölé tölteni és 20% alá meríteni, mert sajnos szennyező anyag került az akkukba és ez okoz néha tüzet. Számomra a 1% kockázat is sok, mert az azt jelenti, hogy 100 akkuból 1 kigyulladhat és, ha van egy ilyen akkum, akkor lehet, hogy én leszek azaz 1 százalék. Ugyanez a helyzet, ha a kockázat 1 ezrelék. Nem tudni ki lesz a "szerencsés" akinél kigyullad. Pont ezért én egészen biztosan nem tenném ilyen közel a lakótérhez!!! Ha ez kigyullad, ott garantáltan kő kövön nem marad és mindenki életét veszti a felszabaduló gázokban.
Ez is fontos információ azért ár/érték arányt vizsgálva, hogy hiába 13 kWh az akkupakk, mivel nem töltheted fel a tűzveszély miatt csak 80%-ig, így máris 20% mínusz. Azaz itt valójában 10 kWh akkuról beszélhetünk. És nem illek, ahogy mondtad is nagyon helyesen, 20-30% alá sem meríteni, itt megint elveszítünk 20%-ot és marad 7-8 kWh a 13 kWh-ból. Egy Li-Vasfoszfát akku pedig nyugodtan lemeríthető és feltölthető teljesen. Így azért már más a matek is szerintem.
Nekem jelenleg targonca akkum van, az is a kűltérben, bár ez nem tűzveszélyes, de párolog. Hamarosan én is fejleszteni fogok és tovább lépek Li-vasfoszfát akkukra.
Én is nagyon sokalt köszönhetek Mikrosilvernek, így innen is köszönöm szépen Neki! Ő ültette el a bogarat a fülemben és nélküle nem jöhetett volna létre a rendszerem.
Üdv. Én nem aggódom ennyire túl a dolgot a 20kWh pakkommal. :D
Ami alap igazság. Laikusoknak NEM való egy az LG E63b cella, mert kellemetlenül megbosszulja az esetlegesen nem megfelelő kezelést/el*szást/zárlatot.
Semmivel nem veszélyesebb, mint a gázokat üzemszerűen termelő ólom/lúgos akkuk.... :)
Sebők kollégát utolérte sikeresen az érdeklődő...
A megoldás egyszerű: az akkupakkot egy betonkockába rakod a ház MELLÉ. Ha kigyullad akkor se gyújt fel semmit.
Megoldás lehet, csak további problémákat szül, fűtés, szellőzés, pára. Ha messze van az inverter ott van még a feszültségesés és az ígyis nagy 35 mm2 vezeték aminek 2000 ft felett van métere és ugye ez duplán kell. Nem lehetetlen de azért megbonyolítja a dolgokat.
@ Szvsz a fűtés szellőzést akkor is meg kell oldani ha a házban van, így meg sokkal biztonságosabb. Persze a vezeték az pénzbe kerül, de én inkább kifizetném, cserébe a nyugodt alvásért. Egy átlagember vagyonának kb a 80%-90%-a a háza, felesleges kockáztatni hogy leégjen. Ha Nirom vagy Springem vagy Leafem lenne én be se állnék vele a garázsba. A Teslákból is csak az új akkusokkal, a vasfoszfát vagy milyen akkus, az nem gyúlékony. Kicsit olyan ez, mint mikor egy időben a CNGs autókba átfejtették a földgázt. Ha az udvaron csinálták, nem lett belőle baj, de volt aki a garázsban csinálta és a kompresszor szikrájától felrobbant az egész kóceráj.
Hogyan van ez az akku csere?
Úgy értem Kona vásárlás előtt állok. Honnan tudom, valóban volt e akku csere, vagy ha nem volt, akkor mi van?
Vásárlás előtt állok, tulajdonképpen rábeszéltél egy 64-es konára. 😊
Nekem is volt egy Ali-expresszes inverterem, fél évig szépen ment, majd egyszer csak kigyulladt. Csak óvatosan vele. Nem csak az akku veszélyes. Az volt a szerencse, hogy nem a házban volt telepítve, hanem egy külön fém konténerben volt, különben leégett volna minden.
én is emiatt aggódok. 80 ezerért a világot megígérik, de meddig bírja...
Nekem a borítón szereplő EaSun 5500w hybrid ketyeg már lassan 2 éve (poros környezetben) és szépen teszi a dolgát. De ismerek olyat, akinek a 5x ilyen drága Deye 12kw - os égett ki (magától- mivel soha nem volt 50% felett terhelve). Szóval nem igen számít, hogy milyen logó van rajta, mivel szinte mind kínai.
@@TiborVisnai EaSunból sajnos nekem is 2db gyulladt ki egyszerre kb 1/3-ad terhelésen. Sajnos tele van tervezési, alkatrész és szoftveres hibával pedig lehetne akár jó is. Javítottam párat és borzasztó az alkatrészek minősége. Cserébe olcsó és ha nincs vele gond akkor használható.
Deye egy másik kategória. Persze minden el tud romlani.
Köszönöm Zoli! Nagyszerű bemutató, laikusok számára is érthető.
Szép megodás. A túlfeszültség levezetőket hiányolom DC és AC oldalon, együtt sem lenne nagy plusz költség.
Amit még máshogy csinálnék, az a hálózatos üzemmód. A szolgáltató nem csak a visszatáplálásra haraphat, hanem a galvanikus kapcsolatra is az inverter és a hálózat között, ezért jobbnak tartom az AC IN-t be sem kötni. Helyette egy akkutöltő is megoldja, hogy ne kelljen gyakran átkapcsolni hálózatra, és az szabályos megoldás.
AC és DC túlfesz levezető a berendezéseket védi alapvetően, AC t gyakorlatilag minden házba lehetne rakni akkor is ha nincs napelem, a berendezéseket védi elsősorban. Létezik gyárilag is kettős konverziós inverter (beépített tápegység gyakorlarilag) de roszabb a hatásfoka.
Igen, az AC túlfesz levezető mindenkinek ajánlott. A DC meg az invertert védené, ha a közelben villám csapkod, ne új kék-fehéret kelljen venni, hanem csak betétet.
A kettős konverziós inverternek még az is baja, hogy ugyanúgy engedélyköteles, mint a visszatáplálók, mivel egyetlen jogszabály vagy szolgáltatói szabályzat sem tér ki rájuk, hogy mentességet élveznének, pedig megérdemelnék. Ezért csak a külön akkutöltő szabályos.
@@NorbertJózsefNagy Kettős konverziós ugyanolyan mint egy számítógép szünetmentes tápegység technikailag, arra sem kell engedély.
Ahogy én látom a napelemes szakmai csoportokban nem ez a vélemény alakult ki. Nem ugyanaz, mivel bele lehet kötni napelemet. Illetve jogilag ha inverternek hívják, arra más vonatkozik, mint egy UPS-re.
@@NorbertJózsefNagy Sok mindent beszélnek a "szakmai csoportokban" de az igazság az hogy jogilag sok még a szürke zóna a szabályzás tekintetében.
4:24 láttam már 30 éves polikarbonátot tökéletes állapotban. 6:36 véleményem szerint ez a fűtőfólia adja a legnagyobb komfortérzetet, még ha nem a legnagyobb valós hőt nem. Szőnyeg alá nagyon kellemes. Próbáltam.
Gyönyörű munka. Gratulálok!
nagyon tetszik amit összeépítettél, tök jó, hogy független vagy a szolgáltatótól, meg zöld stb ..... de 😊.... akárhogy számolgatok oda-vissza, szerintem nem rentábilis. Egyszerűen a mai árakon számolva nekem az jön ki, hogy nem éri meg kiépíteni. A fő probléma az akkumulátorok magas ára és azok kb. 10 éves életciklusa. Mire átfordulnék pluszba, pont újra kell vennem az akkukat és persze az inverter sem örökéletű (10év?), meg a napelemek (max 20-25év?) sem. Szóval én már több alkalommal is arra jutottam, hogy míg jelentősebb árcsökkenés nem lesz, addig nem érdemes belevágnom (az állami "támogatás" sem pálya, mert kötött, hogy milyen kivitelezőket választhatok, ők pedig valszeg kartelleznek, mert extra magas árakon dolgoznak, tehát a támogatás arra jó, hogy ezeknek a kormányközeli cégeknek a bevételét növelem, ami meg nekem nem célom)
nekem fontos hogy legyen áram mindig, nem a megtérülés a lényeg!
háborús időszak van...
áram nélkül semmi nem működik, fűtés, víz, fagyasztó, hűtő, stb
régen 2 hétig nem volt áram, nagyon kellemetlen volt...
aggregátorral kellet kínlódni...
Támogatással lett kivitelezve egy 2.4kw napelem rendszer. Napi 12-15 kw ot termel meg.Szaldóban. Háztartást kiszolgálja. Éves áram díjam eddig. 150.000 /év. A kivitelezés 300.000 Ft volt. 2év alatt megtérül.
@@thomasx767 +napelemek, +akkuk, +inverter ára? Ezeket nagyvonalúan nem számolod? 😊 2 utóbbi ahogy fentebb is írtam 10 év után csereérett lesz. Az a 300.000 ft-os kivitelezés meg inkább 1.000.000 szerintem.
Tényszerűen saját másfél évnyi szigetüzemű 3kw inverter tárolás 9kw ami még viszonylag kicsi. 270 ezer 9 tábla napelem inverter 100 ezer akkumulátorok 172 ezer volt 600 ezer volt vezeték, biztosítékok, minden. Lehet osztani szorozni jelenlegi 54 ft kw ami kedvezményes ár 209 kw ig utána 70 ft kw onként. 600 ezerből hány kilowatt ot sikerül venni ? Risen 410 wattos napelemeket használok 3 db van sorba kötve napi 8 órában ami igen csak szűk számolás.marad közel 1,6 kw óránként amit tárolok a többi el van használva.Megtérülési idő nem is olyan sok év úgy számolom néhány év egészen pontosan 2-3 év és csak napi 8 órát számolok. Gondozás mentes akkumulátorok használatával hogy ne kelljen aggódni hogy az akkuk rendben vannak. Ez csak egy alternatíva anno fél évig egy 700 wattos 24 voltos pici rendszerrel indultam. Kellett a tanulási idő Microsilvertöl még sok nevet lehetni írni akik a tapasztalataikat elmondták ami inspiráló volt számomra. Belevágjak egy nagyobb rendszerbe körültekintő számolással. Ha már egy háztartás áramszámláját csökkenteni lehet akkor miért ne. hogy mire elég 3 kw mosógép 1kw , szárítógép2.6kw ,mosogatógép 1kw , elektromos fűtőtest 2kw stb költség csökkentés villanyszámlában ezek eszközök ami korábban drága áram számlát produkált csak néhány példa persze az egész lakás világítása is működhet egy ilyen pici rendszeröl. A következő rendszer 5.5 kw os rendszer lesz idővel akkor már a klíma is fog folyamatosan működni 24 órában.
Az akku életciklusa 50%-os napi kihasználtsággal és 300 napi használattal 150 ciklus/év. Li-ion akku 1200 ciklus után már csak 80%-os, ezért 10 év múlva 10x150 ciklus után is még kb. 75% vagy a fölötti lesz (ami kb. 25%-os kapacitás vesztés - degradáció).
Ugyanez (a romlás értéke) 20 év múlva várhatóan kb. 40-45% környékén lesz. Ekkor még nem számoltam az 1C töltés merítés helyett 0,3C értékkel (napemes rendszerekben való használat felüdülés az akkuknak az autó után, ahol gyakran 1C-t meghaladóan is töltik és kisütik), szóval ezek a romlási értékek nagyon pesszimista számitások. De ha pl. vasfoszfát (LifePo4) akkut használunk (4000-6000ciklusú), akkor vajon meddig lesz elég?
Szép munka, gratulálok! Nem került bemutatásra, de remélem, hogy van: kültéri, tűzóltóság által is hozzáférhető tüzvédelmi szakaszoló kapcsoló a napelemektől bejövő kábelekre, villámvédelem (túlfeszültség védelem a napelemekre), tűzoltóságot tájékoztató táblák a DC és AC oldali áramtalanításhoz. Nem kötelezőek, de erősen ajánlottak!
Szép szakszerű kiviteles szép nagy rendszer lett. Gratulálok.
Egy aprócska hiba 9:11-nél az 500 Watt az helyesen 500 Volt.
Igen, ezt én is észrevettem ott.
Vévgre egy igényesen szerelt rendszer, bár néhány helyen csatornába lehetett volna tenni a vezetékeket.
Szia a 10-11-12 havi termelésről is csinálsz majd videót illetve hogy az őszi illetve téli időszakban hogyan működik a rendszered? Előre is köszi..
Összehozok majd valamit! 😉
Üdv. Szép a minka bár én is hiányolom a tüzeseti leválasztót. Valamint ammyit hozzá tennék hogy amíg az energia tárolás ezen formálya nincs megoldva addig sajnos nem sokat ér.
Majd ha fejlődik egy olyan szintre hogy egy év betermelést simán eltud raktározni akkor nagyot fog változni a világ minden szinten.
Szép kivitelezés és világos beszámoló, Köszi!
Köszi a videót, Nekem már 8 éve működik a rendszer, de a hallottak alapján gondolkoznom kell ilyen kiegészítéssel, hisz ha megszűnik a jelenlegi rendszer, akkor demoralizáló lenne, hogy tőlem 5 forintért megveszi a "hálózat" és a szomszédnak 220 forintért adja tovább. Így inkább aksiba és elektromos autóba töltöm a megtermelt áramot annak ellenére, hogy az aksi méregdrága a jelenlegihez képest. Ha szükségem lenne ilyen akkupakra akkor kereshetlek?
Ügyes kivitelezés, de a koncepció, amire méretezted nem világos számomra. Bemutattál 4,7 kW napelemet, 17 kW körüli fűtőteljesítményt, és 16 kWh akkumulátort aminek mondjuk 60%-át használod az kb. 10 kWh tárolásra. Ez azt jelenti, hogy a nyári napokon lesz naponta átlagosan 20-25 kWh körüli energiatermelésed, december, januárban 4-5 kWh. A nyári energiát hová teszed? Télen alig több mint fél óra fűtés maxon és kifogyott az akkud...Jó mondjuk ha 25%-on mennek a fogyasztók akkor mehet 3 órát a fűtés. Igazából az épület energiaigényére lenne itt szükség, hogy ezt pontosan be lehessen lőni, de érzésre ez nem fog működni. Jobban mondva nagyrészt a hálózatra fogsz támaszkodni. Annál is inkább, mert tapasztalatom szerint pl. a decemberi hónapban, bizony lehetnek olyan több napos periódusok, mikor a napi termelési átlag inkább csak 1-2 kWh. Ebbe belejátszik az is, hogy neked sem ideális a tetőszöged télre (túl lapos és nem déli), de főleg, hogy néha napokig nem süt ki a nap télen (akár egy hétig sem). Szóval amíg kisebb fogyasztókra tervezed a rendszert mint, világítás, hűtőgép, internet stb. addig ez tök jól működik, de a sziget üzemet nem fogod így elérni, de még az áramfogyasztásod nagy része is megmarad a fűtés igénye miatt. Inkább készítsd be a fát a kandallóhoz és a sparhelthez...
Nem is ez volt a cél hogy 0 legyen a villanyszámla, nyáros szinte lefedi a fogyasztást télen meg rásegít a klímára. Tudom hogy mindenkinki télen napelemmel akar fűteni, nem mondom hogy lehetetlen de rengeteg panel kell hozzá, nem igazán életszerű, legalábbis magyar éghajlaton. Ja és nem a 3 kw os hősugárzókat üzemeltetik róla, az csak dísznek van 😄
@ hogy jön ki 1.5 mill. . Ki épít ennyiért?
@@imrefarsang9487 ha jol ertettem ez anyagkoltseg, sajat kivitelezessel.
Én bírtam a lakóautós videókat, de ez a téma csalódás volt. Villanyszerelőként mondom hogy ezt sürgősen nézessétek meg egy szakemberrel mert ez így életveszély.
Az ilyen mondatoktól kivert a víz.
Hogy ez a fogyasztásmérő egyben fi reléként is működik. 😳
Meg az akkupakk hordoz némi veszélyt magában de a többit megépítheti aki érez magában annyit. Mi van?
A hálózati feszültség életveszélyes, csak képesített villanyszerelő nyúlhat hozzá, már azzal hogy a maszkot levetted az elosztószekrényről azzal szabályt szegtél.
Alapvető szakmai hibákat követtetek el.
Az AC, DC oldali túlfeszültséglevezető??
@@csakchaky5447
Amíg nem történik tragédia, addig az ezt kivitelező embereket nem tudod meggyőzni semmiről sem. XD
Villamosmérnök vagyok. Nem mernék AliExpress -ről rendelt, garancia, és EU tanúsítványok nélküli invertert tenni a házamba. Nem tudom milyen állapotban vannak a bontott akkumulátorok, de november és február között van olyan, hogy a napelemes termelés napokig vagy akár egy hétig is alig termel valamit. Nekem 6,16kWp napelem van fent (22x280W panel), ebben az időszakban van olyan, a napi átlagtermelés az 5kWh -t sem éri el. Egy ilyen aksi csomag arra elég, hogy éjszaka ellássa a házat a napközben termelt áramból, de az egész házat a téli időszakban napokig kiszolgálni nem tudja. Innentől kezdve pedig szerintem nem éri meg a befektetett pénzt. És akkor azzal még nem számoltunk, hogy mennyi lesz az élettartama az aksiknak.. A rendszer amúgy szép, nagyon tetszik, de én nem csináltam ilyet magamnak, mert szerintem nem éri meg. Nincs olyan aksis rendszer amivel rentábilisan elérhető a teljes sziget üzemű működés. Egy 10 paneles hálózatra visszatáőlálós rendszer kiépítési költsége nincs 4,5 Millió forint akkumulátor nélkül, ez a mondat félrevezetés.
Tudom hogy mindenki napokat akar túlélni akksiról, de hiába lenne nagyobb akku ha télen nem tudjuk teletölteni max ha túlpanelezzük magunkat.
Hogy ki mit használ... nem vagyunk egyformák.
Alin kapsz tanúsítványt is ;)
Üdv! Miért nem éri meg? AKKOR A MOSTANI 66%-ban támogatott hibridrendszerek sem kifizetődők? Tulajdonképpen az önrész kb. ugyanannyi mint az itt latható "házilag épített rendszer költsége ( a villanyszerelést is beleszámolva) hasonló teljesítmény mellett, viszont hivatalos, garanciás a beépítés. Mondjuk az látszik, hogy a 66%-ban támogatott rendszerek túl vannak árazva, és talán nem is éri meg. ...de ha mondjuk ha nem árammal fűtök max ősszel-tavasszal és enyhébb időben fűtőklímázok és persze nyáron amikor magas a termelés, akkor klímával hűtök, különösen nappal, és mosok, vizet melegítek a bojlerben, töltöm a bringa, moci akksiját, felfűtőm a medencét, időzítővel kenyeret sütök, stb. ? Köszönöm
@@tlaci60 Hagyjad szegenyt o "villamosmernok" aztan az ilyenek mindig megmondjak a tutit.
Nagyon jó! Pár hónapja terveztem én is egy ilyesmi rendszert, hasonló ötletekkel, teljesítménnyel ugyanennyire jött ki
String feszültség emlitésénél a wat kicsit furcsa, valamint az 1 fázisú inverter és a 3 fázisu hálózat kapcsolata sem egyértelmű (leválsztó kapcsoló) amúgy valami hasonlóban gondolkodom , most hogy a panel árak kezdenek lemenni.
Várjátok, meg amíg az első kínai elektromos autók baleseteznek. Akkor lesz bontott vas-foszfát akku. 🙂
🤣
Ügyes vagy Zoli! Gratulálok! 🥰
Nyáron, a klíma hoz nagyon jó!!!
Nagyszerű összefoglalás, köszönjük! Egy kérdés, ha megengeded: az inverter átkapcsolása hálózatra mennyire zavaró a fogyasztói oldalon? Hasonló a jelenség egy bypass átkapcsoláshoz, vagy azért van 0 V-os szakasz?
Szia gond nélkül átkapcsol némelyik led lámpa pillant egy szempillantásnyit de a tv számítógép észre sem veszi. Nekem igaz a sárga oltár van(MikroSilver) de a szoftver hasonló. A beállított érték előtt kb. 1-2 tized voltal szinkronizálja az 50hz-et és ha eléri az értéket simán kapcsol.
@@tamasfarkas6383 Üdv Köszi szépen a választ!
Szia Gratulálok szép munka! Akkumulátort és invertert holvettél? pár linket tudnál küldeni? Nagyon köszönöm!
22:41 ja. de hány ciklust bírnak az aksik? monduk 2000-et de az egy nagyon jóindulatú becslés. de csak akkor ha 80% alá nem meríted le. cc 3-5 év után kuka az összes. ha lemeríted csontra akkor 800 ciklus 2-3 év max.
1 ciklus alatt li ionnál kb 4.2 V ről 2.8 merítést értünk. Itt 4 V és 3.4 között van járatva.
"Például egy 4,20 V/cellára feltöltött lítium-ion cella általában 300-500 ciklust biztosít. Ha csak 4,10 V/cellára töltjük, az élettartam 600-1000 ciklusra meghosszabbítható; A 4,0 V/cella 1200-2000, a 3,90 V/cella pedig 2400-4000 ciklust biztosít"
Butaságot írsz, rengeteg autó fut már ennyi töltési kisütési ciluson túl és igaz van degradáció, de nem tönkremenés... az USA-ban már van vállalkozás, aki a degradált - autóban már nem elég akukat - megveszi és ilyen tároló felhasználásra még évekig használja. de természetesen azok nem széria problémás aksik, hanem működő, de degradált akkumulátorok.
Sztem az inverterben be lehet állítani azt is hogy a napelemekkel vagy a hálózatról töltődjön az akksi vagy milyen sorrendben legyen ez és azt is hogy mennyi legyen a töltő DC áram és mennyi lehet az akkupakk max és minimum feszültsége, tehát nem az van hogy maxra tölt majd hagyja teljesen csutra lemeríti, ezeket pontosan be lehet állítani. Ha elérte az akku a beállított minimum DC-t, akkor simán átvált a szolgáltató hálózatra és így leválik a szigetüzemről. Sőt ha nincs nap akkor a hálózati áramról is töltődhet az akku, ilyenkor azt is be lehet állítani hogy milyen akkufesz érték után léphet be a háztartás ellátásába.
Igen pontosan így van, + még a BMS ben is be lehet állítani egy másodlagos védelmi vonalként hogy meddíg engedje tölteni/merülni. Szóval te döntöd el mennyire kíméled az akkut.
@ az életartam szempontjábol hasznos funkció.
Vicc az egész az aksi legalább másfél millió forint. Új magyarban. Külföldről rendelve is 640.000ft. Egy hagyományos Gerendás házra 7 panelra legalább 160.000ft a tartó konzol. DC doboz 30.000ft biztosíték és leválasztható tábla 20-25 ezer Ft inverter ára jó de garancia csakis kapuig. Azaz nincs. Napelem 60.000ft/darabár reális
és ugye engedélyeztetni is kell... ha meg teljesen független akkor harmatos
@@videos3d313 az egész nyarat végog írtam az EON nak szeretném ha engedélyeztetni a napelemes rendszer. Nem sikerült mivelhogy offgrides. Nem tudnak vele mit kezdeni
Akkor ebből is az következik hogy nem kell. 😄
Ügyes vagy! Viszont ez így még mindig hálózatengedélyes. Ha ezt valaki otthon engedély nélkül építi, akkor a szolgáltató lekapcsolhatja a hálózatról, ha tudomására jut. Érdemesebb lenne teljesen függetlenre átépíteni.
Nem táplál vissza semmit. Ha ilyen történne a villanyóra megjegyezné a 28. regiszterben.
Az óra mutatná ha történne visszatáplálás, sőt össze is számolná. Ha ilyen történne az problem, de nem történik ilyen. Az inverter vagy rendesen hálózatról működik (átenged bypassban) vagy szigetüzemben akksiról. A kettőt nem keveri.
Ha az inverter működéséhez hálózati áram kell, ÉS nem 104-es kapcsolóval van leválasztva, akkor sajnos lekapcsolhatják az egész házat a hálózatról. Nem kockáztathatják, hogy bármi feszültséget juttathasson a trafókörbe ha például karbantartás miatt lekapcsolják. Jó ezzel tisztában lenni.
Egy kicsit szürke zóna ez még. Kettős konverziós inverter, abba tuti nem tudnak belekötni! 😉
Kérdés ? Ha felrobban egy Litium akkumulátor , akkor milyen károkat okoz a környezetében ?
Nem robban fel, de elég durván ég, eloltani nem lehet semmivel, gondolom a többit el tudod képzelni... de a cél az hogy ezt megelőzzük.
Ez a Konának a kigyulladós akksija?
Szia,hasonló rendszert rakok össze,savas akkukat tudtam szerezni,5,5 kw inverterre rá lehet kötni 2 szer 4 darab 12 voltos 155 ampros aksit,vagy csak maradjak a 4 nél?
Super nagyon jo ez kellene nekem is .kell hozzá engedély vagy valami az eon felé vagy semmi se kel csak ugy lehet fel tenni sziget üzemüt??
Szigetüzemhez nem kell semmi.
M. O. -on miért vagytok ilyen szentebbek a pápánál? Miert is kell rakerdezni, hogy kell-e engedély? ... nem taplalsz vissza....
@@BorcsaElod84 Mert a magyar nép szervilis egy jószág.
Sziget üzemben nem engedélyköteles! Egyetlen szabály van az is tűzrendészeti okokból kifolyólag. 50 kw ot meghaladó szigetüzemű rendszernél köteles vagy a helyi önkormányzatnál bejelenteni. Van egy 50 kw os szigetüzemű rendszered a lakásodnál szóban és ennyi az önkormányzatnál.Ez is tulajdonképp tűzrendészeti okból kifolyólag.
az aksi építésben gyanús hogy minek az átkötő vezetékek amikor cellákat kellett volna minden másodikat átfordítani... illetve úgy érzem nem ismered a pontos töltési feszültség értékeket, szinteket litiumnál, azért ezzel vigyázz, nekem 24V inverterem van mert mnondig a régit fejlesztettem tovább ahoz 7S kell a 48V-hoz 14S az ideális....
A cellákat honnan veszed?
Kona cellákat tudtam volna de azt nem mertem bevállalni most csak 900db 18650-ből építettem az meg kicsi és sokezer forrasztás kell nem csak csavarozni párat.....
Az cellák egyesével vannak használva, nem pedig 3P ben ahogy gyárilag vannak, ezért nem használható a gyári bus bar, 10mm2 vezetékek vannak szemes csősaruval helyette. Tisztában vagyok a feszültségértékekkel, gyári specifikációt is figyelembe véve van beállítva a bms. , 14S jobb bizonyos szempontból, így kicsit kisebb a kivehető kapacitás de nem az a cél hogy maxon járassuk az akkukat. 😉
@ hogy ne menjen maxon azt a JK-BMS beàllitàsnâl illetve inverter beàllitàsnâl 14S módban szépen be lehet konfigolni.
Hol vehetek ilyen cellâkat?
A sziget akkupakkra is vonatkozó nemrég bejelentett 65 szàzalék tàmogatàsos pâlyàzatról esetleg tudsz-e valamit, konkrétan hol lehet igényelni? Sajnoscsak 3kWh amit eddig összehoztam és igy felhős időbe a hűtőre nem elég 2 napnâl tovàbb ha nem süt...
18:50 nekem is ilyen rendszerem van ,de mindenki azt mondja hogy ez szabálytalan ,mert az inverter nem lehet kapcsolatban a hálózattal azaz az AC IN nem lehet bekötve ,szerinted ez mennyire igaz? mi lenne a legális megoldás? egy leválasztó transzformátor vagy egy akku töltő?
Ez egy örök téma. Elvileg nem lehet de ha nem táplálsz vissza és nem jegyzi meg az óra addíg nem gond. Nagyon félősöknek meg ott a kettős konverziós inverter.
@ értem,köszi 🙂
Nem rossz, de: 1. ez kb. a napi szaldót helyettesíti.. 2. ennek az engedélyeztetése? 3. lehet vele fűteni télen 1 órát, max 2-t, 1 köbméter gáz fűtőértéke 10 kWh.. 4. nem tudnék nyugodtan aludni alatta vagy elmenni otthonról 5. meg lehet lenni klíma nélkül, árnyékolni kell :)
A szaldó jó dolog, de nem fenntartható hosszútávon mikor mindenki napelemet akar a házára, még havi szinten sem mert az energia nem tárolható a hálózatban. A szomszéd sincs otthon napközben mint te hogy elhasználja a hálózatból. A többit már nem is próbálom megmagyarázni! 🙂
@ de hát éppen erről beszélek! hogy épp attól ér még valamit a napelem, hogy van éves szaldó.. Ha kivezetik, akkor pont annyi értelme lesz annak is, mint ennek a szigetüzeműnek.
@@videos3d313 Persze ha valaki már szaldóban van és így gyakorlatilag kapott egy korlátlan akkumlátort és megszokta a jót annak elhiszem hogy fáj hogy piszkálják a dolgot, de egy fizika miatt nem fenntartható állapot hosszútávon mivel egyre több lesz a napelem a házakon. A kulcs a fogyasztási szokások optimalizálása, fogysztók időzítése nappalra, mosógép, mosogatógép, klíma, bojler, amit lehet, és lehetőség szerint valamennyi akumulátor. Válalkozásokról nem is beszélve akik 200 ft ért veszik a kilowattokat ott megtérülés 5X gyorsabb. De ha szerinted a bemutatott rendszernek semmi értelme akkor nem győzködlek tovább! 😉
Sziasztok! A lakossági szaldó símán fenntartható,mert azt pár száz méteren belül elhasználják. Hiába lesz egyre több annyi mint fing a szélben.
A gondot a több hektáron elterülő napelemparkok okozzák. Na azok mellè kellenek éjszakára mondjuk biogázzal működő vagy hulladék égető erőmüvek.
@@zsoltpaulik4039 elhasználnák... de az átlagember nincs otthon napközben 8-17 óráig. Egy transzformátor pár utcát lát el, ő csinál 230 V ot a 22 ezer voltból. Rajta nem tud visszafelé menni a megtermelt áram. Amíg egy ilyen szegmensben van pár 5-10 kw os betáplálós napelem az még elmegy napközben de ha nincs az utcában egy két ipari fogyasztó aki napközben is felveszi a megtermelt áramot akkor már megy a levesbe. A nepelemparkok nem a 230V hálózatra táplálnak rá így azok teljesítménye azért jobban elosztható a városon belül, de itt is napközben kell valakinek elhasználni az energiát.
Szinte egy az egyben ezt építem, csak a földre. Később mozgatható lesz a napelem egytengelyes.
Szép munka! Hány amperes a bms amit egy akupakhoz használsz? Tudnál adni egy leirást a bms vezérlőről?
Kedves Zoli, szeretném kikérni a véleményed. Van egy solár rendszerünk amiben az inverter már másodszor halódik meg. Ugyanaz, mint ebben a videóban: a típusa: ISolar-SML-III-5.5KW /EASun-os/. Ehhez csatlakozik az EASun 10 KW-os LiPePO4 akkupakkja. Az a probléma, hogy pár hónap működés után nem látja az inverter az akkupakkot, pontosabban kiírja, hogy mennyi feszültség van benne csak nem jeleníti meg a kijelzőjén a kis aksipakk ikont és nem tölti és nem használja az akkupakkot. Egyébként az inverter működik csak az akupakkot nem kezeli/látja. Mi lehet a baja? Előre is Kösz!
A teljesen laikus én vagyok :-) hiába mondjátok , hogy érthető volt bocsánat érte. Szóval, ahogy elhangzott 1,5 M a beszerzési ár. Mibe kerül ennek a telepítése? Esetleg benne volt, vagy ez baráti? Akkor nem 1,5 M mivel a nagy átlag nem képes megcsinálni magának. Egy kérdés foglalkoztat. Áramszünet van: Mit tudok elműködtetni róla mondjuk télen? főként a létfenntartás miatt nyilván valami fűtőrendszerre gondolok. Nyáron ha megfogalmaznátok, hogy mennyit ér a termelt áram, lehet megérteném :-) köszi!
Igen ez csak a rendszer anyag ára (bruttó) , ahogy a fesorolásból is látszik, baráti alapon került felszerelésre. Nyilván a legtöbb ember nem tudja magának megcsinálni, neki fizetni kell munkadíjat, hogy mennyit az a kivitelezőtől függ.
Fűtésről annyit hogy erre a rendszerre max 1 klíma amit ki tud gazdálkodni borúsabb napokon is, persze nem minden esetben, de azzal a kevéssel is csökkenti a vételezett árammennyiséget. A panelek számának növelésével lehet haladni a télen elégséges nyáron nem bírod elhasználni felé.
Ez a rendszer egy nyári napon képes megtermelni akár 25 kwh is ha el tudsz használni ennyit. 25kwh x 35 Ft= 875 ft vagy ha 70 ft ért veszed 1750 ft napi szinten. Ha cég vagy akkor 200 ft felett van egy kwh. Kb így lehet számolni.
Köszi szépen!@
egy jó 5kw rendszer ha tudod tàrolni/ hasznàlni 40-50 kw ra is képes "optimàlis esetben jo panelokkal
@@viktorolcsvari8194 40-50 kwh egy 5 kw panellal? Nyáron és max ha napraforgó, de akkor is necces. Ugyanilyen rendszeren totál déli panelekkel 38 fokos dőlészöggel 26-28 kwh volt a maximum.
Tegyetek be oda az akkumulátor fölé egy úgynevezett labda tűzoltó cuccot firebal
Ennek mindegy, li-ion a víz alatt is ég, nem igazán lehet eloltani semmivel.
@értem ezért mondom amúgy ez a lítium pakk viszonylag fűtött helyiségben van mert nekem az a tapasztalatom ezek a lítium akkumulátor okkal hogy általában a hideget nem szeretik gyengébben teljesítenek
@@Outdoortechalexvilaga Így van hidegben sokkal alacsonyabb a hatásfok. :-(
Ha ez kigyullad, azt nem oltja el semmi sajnos én pont ezért hezitáltam rajta. Egyébként már rég ez lenne nekem is.
@@nepazaroljHelló Én szerintem gondolkozz el a lítium vasfoszfát aksin A de sokkal biztonságosabb akkumulátor és nem annyira érzékeny a hidegre
Hogy kap beüzemelészi engedélyt? vagy mivel nem táplál vissza nem kell?
Szuper, csak a biztosító nem fizet, ha tűz lesz, szóval olcsóbb a lithium-vasfoszvát.
Sziasztok. Helyileg hol lehet téged elérni? Köszönöm
Szép rendszer🎉 a napelem oldalon lehetne növelni kicsit a feszültséget ,jobb lenne a hatásfoka az inverternek
Majd lehet kap még 2 panelt, így 250V, gyakorlatban inkább 200 V.
Most 2x5, a 2x6 jobb lenne de amperben már ígyis túlvagyunk a 20 as határon azért gondoltuk elég a 10 panel kezdetnek.
Nagyon klassz lett.
Hatékonyabb lenne a fűtést klímával megoldani.
Van az is egy 3.5 kw os, nagyrészt az fűt hűt. A padlófűzéssel csak csínján bánik a tulaj, az elektromos konvektorok meg nincsenek is használva, max a fürdőben néha mert ott nincs fűtőfólia.
Jó videó, de ez a rendszer télen semmit nem fog érni.
Szerezzetek be egy fűtésre optimalizált klímát. Hamar meg fog térülni!
Tisztában vagyunk vele, nem is az volt a cél hogy télen napelemről fűtsünk! Klíma van nagyrészt az viszi a fűtést.
Szia. A solar váltokapcsolo,(Tomzn b0q5) bekötési rajzát eltudnám kérni?
Köszi a videókat sokat segítenek. 😊
Nekem már nincs meg a papírja, de a google-on tuti fentvan az infó
Igazából az egész rendszerhez jó lenne egy körési rajz, meg egy daradjegyzék!
A sziget üzemű rendszerekkel hogyan lehet pl egy egész télen át kifűteni árammal egy családi házat? Ha a rendszer tavasztól késő őszig megtermeli a több MWh többletet, amit aztán télen majdnem mind el is használunk(alig 800kWh a megmaradó szabadon elhasználható mennyiség évente) a fűtésre, akkor mégis mire elég egy nyamvadt akár 20-30kWh-s akkupakk? Hiszen ha a fűtési hónapokban nap mint nap jóval több a fűtési energia szükséglet mint a napelemek által megtermelt energia, akkor józan paraszti ész és matek alapján az jön ki, hogy szart se ér az energia tárolás, mert nem elegendő a kapacitás.
Nem az a cél hogy télen erről fűtsünk, az szigetüzemben csak erős túlpanelezéssel lehetséges de akkor sem 100% fedezi a téli szükségletek max ha nagyon energiatakarékos a ház.
Üdv! Gratulálok a munkádhoz nagyon hasznos videók. Szeretnék érdeklődni milyen teljesítményű bms-t építettetek az akkupakkokra? Előre is köszönöm a választ.
60 A JK bms. Igazából kisebb is elég lenne, a lényeg hogy az akkuk darabszáma függvényében a bms ek amper összege nagyobb legyen mint az inverter maximális áramfelvétele.
@ Köszönöm szépen a választ.
Köszönöm az infót
Gratula, szép munka. A trapézlemezre rögzítő elemek (gumis talp, csavar, kombinált leszorító) kapcsán kérhetnék konkrét típust esetleg linket? Más - ha a későbbiekben úgy döntenél, hogy szerződsz/betáplálni az eon felé elvárják, hogy szakember rakjon össze egy ilyen rendszert vagy ha "laikusként" jól megcsinálod akkor elfogadják?
Gratulálok, és hosszú élettartamot kívánok! 😊
Amúgy az akkuk hány évesek, hány %-osan kerültek ki a hibridekből?
Nyilván újra vannak párosítva is, nagyon klassz, hogy van utó életük, ami szerintem hosszabb is lesz...
A korukat nem tudni, de szépen szinkronban vannak, szinte mint az új. 🙂
@ Minden Hyundaiban lévő akku tűpontosan szinkronban van és minimális a degradáció. Nekem 140 ezer km-nél cserélték, 4 évesen és nem veszek észre különbséget az újjal. Ám ettől van azért degradáció, mert ez fizika. Ám nagyon nem mindegy milyen a BMS. A Hyundai magas a legjobb a villanyautók közt is, ami most rákerült Kínai nem gyári, na arra nagyon kíváncsi leszek, hogyan tartja majd életben az akkukat. Majd Silvernél is teszteljük.
@@nepazarolj Elvileg itt még pontosabb a felügyelet mivel 1 cellánként van figyelve ellentétben a kona gyárilag 3 db párhuzamosított cellájával, amit az ő bms-e 1 cellának lát. A BMS eddigi tapasztalatok alapján szerintem jó cucc, meg van csinálva rendesen, a 0,6A balansz nem rossz, de majd az idő megmondja, én bízok benne hogy jó lesz.
Szeretném megtudni hogy ha a hálózat rá van kapcsolva az inverterre mennyit fogyaszt a hálózatból üresjátban nálam ez300w körül van és nem tudom miért ilyen sok
50 vagy 80 W de csak ha akksi nélkül használod. 300 W az tényleg elég sok.
@ esetleg valaki tud erre valamilyen megoldást
@@FerencLamiOrdasi Gábornak van egy új videója Hibrid napelemes inverterek hajnala címmel, ő mutatja hogy az inverter és a rendszere mennyit fogyaszt miből adódik össze, kb hasonló a rendszere és 3 részből kb 100 watt sincsen, ott láthatod miket hol kellene megmérni mondjuk lakatfogóval…
Kona aksi? Nem véletlenül cserélték ki ingyen az LG aksiját, mert sok autor kigyulladt.
Kona, Chevrolet Volt, Jaguar használt aksi mind felejtős, ugyanaz a hibásak LG aksi által készültek.
Igaz, de itt sokkal kisebb az igénybevétel mint egy elektromos autónál.
Szia. Szeretnék egy kis segitséget kérni. Lenne egy 2 kw furőbetét és azt szeretném használni napelemmel de nem akkumlátoros rendszert akarok hanem direktbe ebbe szeretnék segitséget kérni. Köszönöm előre is üdvözlettel István
A dolog működhet, ugye a DC megszakítására a bojler termosztát nem alkalmas, Jómagam nem próbálkoztam vele de napelemes FB csoportokban már láttam hogy valakiknek van már rá megoldása a DC ív kioltására. Ott keresgélj a témában.
Lene egy kérdésem. 1aku tasak 60A
3 tasak 180A
48x180=8640wat.
Akor hogy lét belőle 3,3kilowat ?
A hármassával párhuzamosított tasakok szét vannak szedve így 15 db 3.65V és 60 ah van sorba kötve. 3.65x15=55 V,
55V x 60Ah=3300Wh azaz 3.3 Kwh.
@ értem amit írtál de nem értem a logikát mert nekem ugyan ijen aksijaim vannak 14 szer 3,65 /180A es így 48x180A ami durván számolva 8 kilowat
@@krisztijanbeinstingel9375 3.65 a névleges feszültsége 1 cellábak de ez lehet akár max 4.2V is. Rá van irva 1 cellára hogy 218 wh szóval neked 3x14 azaz 42 cellád van ami így számolva 9156Wh.
Itt 5x15 cella van ami 16350Wh.
48 volt ugyanúgy névleges, 14S nél már majdnem lemerült állapot, gyakorlatilag 56 V os az akksid neked is.
@ pontosan mijen bms-t használtál?
@@krisztijanbeinstingel9375 JK
Érdekes, még senkitől nem hallottam, hogy mi van, a tojás nagyságú jég esik rá a panelekre?
Azért mert nem mindegy hogy S es tojás vagy L-es. Attól is függ milyen szögben állnak a panelek. Azért hálistennek nem szoktak tojás nagyságú jegek esni. Persze mindennek van határa, de szerintem az a lemeztetőt is csúnyán összekalapálná...
Szia ! az 1.6 m .az szerelési költséggel 3milla, Nekem 12ezer a villanyszámlám. ! adjak számológépet.?! már rég nem élsz mikorrrrrra ez megtérül . Vagy ez érdekel vALAKIT!!!.
Nagyon klassz. Én is szeretnék egy ilyet
A nyári melegben nem lesz egy picit túl közel lesz a tetőhöz , azaz nincs megfelelő léghűtés alatta,ami miatt lehet hogy egy kicsit alulműködik majd!?
Elég neki annyi légrés, mindenhol így rakják lemezre. Hidegben jobb a hatásfoka de ezen nyáron sokat nem segít a több légrés 😉
Köszönöm,látod feljebb a szaki szerint elég...!!!!(Home made)
100mm-t átlagosan illik hagyni a tető és a napelem között a gyártók szerint. Remélhetőleg lemeznél nem okoz gondot de pl zsindelynél tűzvédelmi szempontokat jobban figyelembe kell venni.
1.6-ért én is kérem. Mikor jöttök beépíteni?
Hol vettél ilyen áron panelt?
A 8 aksit hogy kell rá kötni az inverterre?4 et sorba kétszer,aztán összekötni a két sort?
@@peterjasak7647 Igen, 4 et sorban, majd a 2 pakkot párhuzamosan.
A 2 pakk két végét a plusszot a plusszal,a minuszt a minusszal és úgy be az inverterbe?8 szor 155 amper nem lesz sok?
Igen. Az amper csak a párhuzamos kötésnél adódik össze. Szóval gondolom 48V akarsz akkor ez 48V 310 Ah lesz. Ha 12V akarsz akkor 8 db ot kell párhuzamosan akkor 8x155Ah lesz, de nincs vele baj úgy sem.
Ha ez 1,5M akkor mi kerül ma hasonló rendszerbe 7,5M-ba?
Amugy elég szépen kezd újra nőni a szigetem, de én használt indító akkukkal "nyomulok. Szóval a 20 akku, hiába 12-18kWh a valóságban 600W fogyasztót 2 óra ha birna most. De nem is süt a napocska eleget hozzá, hogy fel is legyen töltve. Illetve 8-9° in vannak!
1,5 M csak anyag ar, hasznalt akkuval es Aliexp. inverterrel (garancia nelkul)... es nincs benne munkadij egyaltalan...
@@Mrzoli1979 Akkor bőven 7,5 alatt van nálad is.😄
Remek érthető videó, példás kivitelezés, gratulálok!
Egy kérdésem lenne, (amatőrként) egyesek targonca akkut használnak, mi a véleményed, jó-rossz?
Köszi!
Nem rossz, nehezebben gyullad ki az biztos, de elég nagy nehéz mozgatni, élettartama kevesebb, és nem feltétlen olcsóbb mint ez, az új hulladéktörvény miatt az eddigi rossz akku is ért 2-300 ezret ólomárban de mostmár az ólom a HUMOL-é ugyhogy nem ér semmit.
Vigyázni kell vele, mert hidrogén gáz kepződik, ha nem szellőztetsz,,elszáll minden.
Hogy alakul a képlet sötétebb hidegebb télies napokon?
Kevés termelés mert nem süt a nap - több fogyasztás mert hideg van és klímával fűtesz. 🙂 Sok mindentől függ, de dupla ennyi panellel talán télen is elviszi a klímát napközben.
Sziasztok hol lehet venni ilyan aksikat?
Szia nagyon tetszik amit csinálsz, nekem van egy kis farmon és az eddigi szakembereket nem voltam megelegedve nekem nagyon nagyszüksegem lenne a precíz hozáertesedhez kérlek elérhetöséged. megkaphatnam előre is köszónöm
9:10 Mármint 500 Voltra, nem Wattra gondoltál, ugye?
Igen.
ilyesmit építek a garázsra, csak a Victron Energy elemekkel ez sokkal több lesz nekem....🙄
Szia! Mi a véleményed normális kb 35 fokos tetőnél érdemes azokat a napelem vizelvezető klipszeket felrakni a panelekre? Vagy csak laposnál hasznos? Ráadásúl még nincs is telepítve a napelem a kivitelezéskor semmiből nem tart a felrakásuk. Nem egy nagy összeg az Aliexpress-ről még ha egy panelre 2 ilyen műanyag klipszet rakunk kb vagy 20 dollár.
Nekem otthon meredekebben állnak kb 35 fokban és nem áll meg rajtuk a víz. Ha laposabb akkor lehet érdemes felrakni, de mivel nem egy nagy összeg és kacérkodsz a gondolattal hogy jó lenne rakd fel nyugodtan, ártani biztos nem árt!
Köszi! Gondolom akkor széleknél a por sem áll meg olyan 3-5 cm szélesen, ha elég meredek 35 fok a tető
Dupl ennyi panel kellene és nem vízszibtesbe mert ősszel gyermeteg lesz a termelés hanem kb 70-75 fokba télire tájolni. Dupla lenne a termelésed
Tripla annyi is elférne nyilván, van még hely. Nem lehet minden körülmény ideális 😉
Nem értem MI EBBEN az okosság? 19 év a megtérülése a használt aksis olcsó csodának ! Az ém háztartásomban 127nm en 7000ft /hó az áram..
!!! 19 év alatt hasznalnék el 1,6M ft ot ha mindig saját napenergiát használnék.. MI EBBEN AZ OKOSSÁG MONDJA EL VALAKI..
Hát az, hogy ha ma-holnap az áramdíj 4x-re emelkedik..
Ez a rendszer azoknak való, akik fogyasztanak áramot. Te nem "fogyasztasz", ezért neked ez nem gazdaságos. Nálam pl egy ilyen rendszer cca 4 év megtérülésű lenne.
Szia.Így hogy szinte vízszintesen van jégkár mennyire lehet?
Hát a jég mindent tönkretehet, tény hogy minnél laposabb annál nagyobb az esélye hogy beveri. De azért kisebb jeget kibír szerintem simán.
Hat ez erdekes, en tavaly meg a nagy aremelkedesek elott tudtam 3M-ert 10kWh-s inverterrel 8.5kWh-s rendszert telepitettni.. Szoval csodalkozom, h a 1.6M-bol megvan a fele akkora manapsag + meg az aksik es a vezerles is hozza.
Kicsit normalizálódott az árhelyzet idén a tavaly ilyenkorihoz képest szinte fél áron van legalábbis a panelek ára.
@ Ertem, akkor az aksik meg ingyen voltak hozza :-)
Szuper! Köszönjük !
Erre a 40cm-es sínre érzésed szerint mennyire merhetek konzolt erősíteni ami 45 fokban eltartja a napelemet? Amiatt kérdezem mert a trapéztetőm dőlésszöge minimális (kb 5-7 fok) és készült konzol így a leszorító elemmel nem direktben a napelemet hanem a konzol talpait rögzíteném erre a sínre. A szél így nyilván rá tud fogni ezért érdekelne mennyire elég egy ilyen talphoz rögzíteni aki elvileg csak a lemez csúcsokhoz kapcsolódik lemezfűző csavarral a lécezéshez nem....
Szerintem megoldható vele, bár akkor inkább 6 csavart használnék, vagy a lemezzel együtt a tetőlécbe is csavaroznám egy hosszabb csavarral. Bár utóbbihoz méricskéni kell hogy hova esik a léc.
@ Köszönöm. A PV/mains átkapcsolónál (Taxnele - zöld cucc) ha manualban PV-re teszed akkor az inverter sem kap mains-et vagy az inverternek már előtte adsz egy fázist az AC in-jére? Említetted, hogy auto is át tud kapcsolni. Ezt akkor teszi ha egyáltalán nem jön PV-ről semmi? Illetve az is érdekes, hogy auto vissza is kapcsol -e amikor már újra jön elég delej? Bocs, ha sokat kérdezek de tényleg tök jó a rendszered.
Nagyon nem ajánlom ezt a megoldást!!!! Van erre a célra gyártott lapos tetős szerkezet, amihez szélterelő is van.
@@sipdav55 Az invertrer a kapcsolótól függetlenül kap hálózatot de az is lehapcsolható külön egy 2 pólusú kismegszakítóval. A kapcsoló csak manuálban működik itt, az ats kapcsolót be lehet kötni több féle képpen az automata részét, pl ha vezérőnpontra kap feszt pl a z inverter felől akkor inverteren van, ha megszünik mert pl leáll valamiért az iverter akkor átdobja hálózatra, vagy akár fordítva.
Kedves Zoli ezt nagyon jól megtervezted és gondos munkával körültekintően épitetted meg. Látszik, hogy sok tapasztalatod van a témaban. Én is hasonló megoldassal csak kisebbet építek. Azt szeretnem tudni, hogy az inverter paramétereit hogyan allitottad be? (01,05,12,13,27,28,29)
Li-S kombinációjú akksi nem lenne megoldás a vasfoszfát helyett?
Ez nem vasfoszfát (lifepo4) hanem sima lithium ion (li-ion). A lithuim - kén még nem igazán kiforrott technika szerintem, ezért nem is látni a boltok polcain.
feltoltestol szamitva 10 honap telt el mikor ezt neztem.. ha annyira kockazatos az auto aksi,akkor miert nem csinaltok egy fem dobozt nekik.. ha neadjisten valami baj lenne legalabb nemtudnanak kiszokni a langok...4-5mm vastag anyagbol ossze hegeszteni valami dobozt nekik...hutest meg valahogy kitalalni hozza...amugy jo video...
A kilowatt az kW nem Kw.
Sorry 😌
Jövőre költözünk haza Magyarországra. Megkereslek. 🙂
űgyes vagy kérhetek egy tel elérhetőséget
Ezek az akksik egyszer gyulladnak.ki , és aki annak a füstjet beszivja annak kb fakereszt. Akksis rendszer fűtő panel? Elég necces itt már kötelező a klima
Az inverter 3 fazisú?
Nem, "csak" egy(fázisú).
Nagyon tetszik. Esetleg vállalnátok ilyen rendszert, vevő lennék rá.
Biztos vállalnak, de akkor szorozd meg az árat kettővel (vagy hárommal)... :D
Szép munka! Vállaltok másnál is telepítést? :)
Köszi. Nem, ez csupán egy baráti szivesség volt. 😉
Ezt a Boya mikrofonnal csináltad? Hogy vált be? Tudod ajánlani?
Nem simán a gopro 9, sajnos ezzel semmi nem kompatibilis ☹️. Melyikre gondolsz a vezeték nélkülire vagy a puskára?
@ a vezeték nélkülire gondoltam, egyszer az inverter mellett mintha hallottam volna a dupla kattintást a zajszűrőhöz. Szóval érdekelne, hogy ajánlod-e megvásárlásra. Rode Go II volna talán az igazi, de az most nem fér bele a büdzsébe.
@@peterabraham3136 Nem nagyon használtam, majd ha lesz másik telóm esetleg azzal, ennek már elavult a kamerája, 6 éves lesz lassan.
Szuper! Köszi!
Nem kevès kivitelezesi ès mèretezèsi hiba.😢
Szeretem mikor valaki leírja hogy "nem jó", nincs is ezzel baj, de hogy mi nem jó és miért arról semmi, mert a miértekből tudna mindenki tanulni. ☹️
@ Èrintèsvèdelmi szempontoknak nem felel meg. Vezetèk mèretezès nem megfelelő.
Vèdelmek nem megfelelő.
Es ezeket szakszerűen kibontva oldalakat lehetne ìrni.
@gergodrabik6208 Akkor csak a legegyszerűbbet kérdezem. Miért kevés a 4mm2 vezeték 5500W (23A) teljesítményre szerinted?
@ Egyrèszről tùlmelegedhet, de nem fog . ez az inverter nem bìrja a tartòs 3500w felett. Az inverter előbb melegszik tùl, ìgy a 4es vezetèk az meg kevèsbè èrdekes dolog.
A DC oldalon van a gond inkàbb.
@De akkor listàban hogy szabvànyos ès műszakilag ok legyen.
1. Inv betap oldalra T2+T3 spd
Inv elmenő oldalra is mehet ha tényleg csak vagy inv vagy grid a működés.
2. Inv elmenő ac oldalra B típusú fi relé (a közvetlen kis dc hibaáramok miatt kötelező)
3. Aksi kábelek alulméretezettek. Áramra is kevés, de DC ripplere végképp ami kinyírja majd az invertert. Ide minden vezeték ami aksi és inv között van legyen min 50mm2 inkább 70.
4.Aksi bankokat külön biztosítani mivel li ion ezért óriási Isc lehet vagy T-class vagy Késes NKI00
5. Ez az inverter nem tud PE-N relézni.
Ha szigetbe kapcsol kell neki fix PE-N kötés persze ÁVK ELŐTT, hogy tn-s maradjon.
6. Kábelek mechanikai védelme nem adott olyan kábelek esetén ahol Ac230 van.
7. bms balanszálakon nincs biztosíték
8. Pv oldalon nincs spd
JK bms azért az pacsi ! jó választás.
+ aksikat piros tűzgátlós gipszkartonnal vegyétek kórbe és tűzoltó labdát tegyetek be.
Persze miután nagyobbra lesz cserélve a vezetékeik.
Nincs felkészítve arra a rendszer ha tilt mondjuk 3 bms és csak 1 pakk van terhelve akkor ne legyen túlterhelve. Se a vezeték se a cellák.
Nagyon jó , ügyes!
Pár ezerből ki lehetett volna hozni...😅😂
Nem rossz, de kiváncsi lennèk tèlen mit produkál. Mert ha villannyal fűt, akkor lehet hogy gondban lesz
Nem az a cél hogy télen kifűtse vele a házat, max a klímára rásegít.
@akkor nem szigetrendszer..
@@tlaci60 Sziget, csak van egy leengedhető híd. 😁
@ így :)
és kézzel ereszted le a hídat.. Átkapcsolsz.@
Tényleg, lopás ellen van valami bevett trükk? Mitt'omén rejtett RFID chip, vagy ilyesmi. Eskü lövésem nincsen. De mivel ezek az eszközök eléggé értékesek, nem lepne meg, ha "egyesek" vérszemében megképződne a harmadik pólus.
Riasztó, kamera stb. De ha Józsi csak úgy elvágja a kábelt akkor nem visz el semmit, ő is ottmarad! 😂 Azért nem egy laptop vagy egy iphone hogy csak a hónod alá csapod.
En is gondolkozom hasonloban a kesobbiekben,de regi azbesztpalam van.
Mennyire felejtos?
Illetve mennyire dobja meg a koltseget?
A tetőcserével. Ha jót akarsz magadnak.
@@zoltanszabo8044 magyarul +5 milla.
Nagyon ügyesen megépítetted ennyi pénzből.
Üdvözlök mindenkit szeretném megkérdezni egy ilyen teljesítményű sziget üzemű rendszer kivitelezését tudná valaki vállalni?
Link a leírásban.
Bocsi tévedtem.
1 tábla 2 nek lászik 😄
A lényeg a megtérülési idő!
Minél több van belőle, annál jobban misztifikálják de minden esetben egyre elérhetetlen az átlagnak.
Milyen érdekes ez az akkumulátor, ez a gyenge láncszem, aranyáron adják de én még egyszer se tudtam venni olyat amelyik nem csalás volt, van egy fényképezőm, 2 darab ceruza akkuval megy, de amikor tönkre megy ötször veszem meg, mire egy jó, az is egy hónapig megy, utána már amikor előveszem, jelzi, hogy kimerült.
Miért nem gyártanak olyan ólomakkut, amelyik alkatrészekben van, méteres lapokban, azt bele lehetne helyezni egy nagy műanyag edénybe, vagy az udvaron, vagy a pincében és az nem 100 Ah-s lenne, hanem 10 ezer, de nem, buta az okoska, vagy inkább nem érdeke, hogy okos nélkül építsenek napelemet, na és Maucetungnak a kici ócó vezérlése, ez a másik gyenge láncszem, ahhoz már diplomás szerelő kell! Bazmeg nekiülök és kiagyalok olyan vezérlést, amit egy 6 elemis is átlát és soha nem romlik el.
Ennyit a hókuszpók napelemekről. Ha lenne pénzem akkor se vennék napelemet, mert egyszerűen nem ér annyit, ráadásul értelme sincs olyan helyen ahol van hálózat, mert mire behozza az árát, lehet kezdeni elölről és ott van hozzá a munka meg a karbantartás, ami meg se térül.
Látom kicsit elfogult vagy ragazkodsz a jó öreg technikákhoz, ólomakksi, elemes fényképező... De a világért sem akkarlak meggyőzni! 😉18650 akkuból és ceruzaelemkből valóigaz sok a bóvli.
Hencegett egy ismerősöm, milyen olcsón megúszta az aksikat. Kiderült vettek egy törött eautót aztán abból barkácsolták az akupackot.
@@karolyandras Mi ennek tudatában voltunk hogy miből származik, nyilván ha valakitnek laikusként eladják mert nem ért hozzá az más tészta.
Az ólomakkumulátor nem pálya! Főleg a "legó" akku. Nagy hátránya, hogy enyhén túl kell tölteni. Ilyenkor már a gázfejlődés is jelentős. Másik hátránya, hogy kisütéskor nagy a feszültségesés. Nem véletlen, hogy régebben (pl. telefonközpontok, telepített szünetmentes telepek) inkább lúgos Ni-akkumulátorokat telepítettek az olcsóbb savas ólomakkumulátorok helyett.
Az utolsó mondatodat kukàzhatod is. Majd a vezér gondoskodik arról, hogy méregdrága legyen
A videódban nem 16kWh akkuról beszéltél, most akkor mi a valóság?
Ez a rendszer tényleg kijött 1.5 misiből?
Ha végignézed a videót minden kérdésedre ott a válasz! 😉
A mesében!
@@zoltantalmacsi3361 1.6 lett a a sok kábel miatt de ennyi. Nincs itt semmi varázslat! Nyilván ez anyagár de bruttóban!