Most tényleg KINYÍRTÁK a napelemet Magyarországon?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 3 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 999

  • @ciammiao
    @ciammiao 2 роки тому +505

    Kérdésedre válaszolva, annyi az ok, hogy az elmúlt X évben rezsicsökkentés alatt a hálózatfejlesztés nem volt nemzetstratégia érdek. Gyakorlatilag a meglévő hálózatra gombamódon rátoltak 3000 Mw-nyi naperőművet. Ezt bővítik erőművi szinten 2025-ig terv szerint még legaláb ennyivel. ( Előadáson ennyit mondott az MVM egyik vezetője ).
    EGy VER-ben sokkal több dolog van, mint , hogy "töltjük fel az áramot".. Frekvenciatartás, hossz-keresztirányú feszültségszabályozás, több feszültségszinten, védelmi kérdések, stb..
    A Problémát régóta tudjuk, én utoljára két éve írtam belőle projektmunkát. "Naperőművek hatásai a villamosenergia rendszerre". Ebből próbálok kiragadni idézeteket:
    "Egyik ilyen probléma a napelemek betáplálása következtében létrejövő feszültségemelkedés."
    "További probléma a napelemes rendszerekkel kapcsolatban a gyenge hatásfok ( emiatt nagy felületigény ), illetve a szabályozatlan termelés ( időjárásfüggőség ). Megemlíteném, hogy PV rendszereknél problémát okozhat az is, hogy energia-áramlás történhet a mögöttes KÖF hálózat felé."
    Szabályozatlan termelés:
    Az előzőekben leírtak alapján láthattuk, hogy 1370 W/m^2 az a napenergia ami a földet éri. Ennek egy része elnyelődik, egy része visszaverődik. Így keletkezik a gyakorlatban használt 1000W/m^2-es érték. Nagyon sok tényező befolyásolja ezt az értéket. Ilyen maga a nap pályája ( tehát az évszakok, napszakok, földrajzi elhelyezkedés ) A szabályozatlan termelés okozója még az időjárás ( felhős ég, hó ), de ilyen a környezeti hőmérséklet és a páratartalom. A későbbiekben megismerkedünk az ehhez kapcsolódó hagyományos centralizált villamosenergia-rendszer alapjaival.
    Az inverter nem képes tökéletes, csak alapharmonikust tartalmazó szinuszos áramot előállítani, ezért felharmonikusok jelennek meg a hálózatba táplált váltakozó áramban. Ezek a felharmonikusok több nehézséget is okozhatnak a villamosenergiarendszerben, elsősorban a villamosenergia-minőség területén. A felharmonikusok által okozott problémák:
    10
    • Valódi effektív érték növekedése - túlterhelés, veszteség
    • Kondenzátorok-túlterhelődése (Xc=1/(C),   Xc   Ic)
    • Tápfeszültség torzulása
    • Generátorok, motorok, transzformátorok túlterhelődése
    • Áram a nullvezetőben
    Abban az esetben, ha egy adott transzformátor ellátási körzetében a napelemek betáplálása meghaladja a fogyasztási igényeket, akkor a kisfeszültségű hálózatból a magasabb feszültségű hálózati részek felé folyhat az áram, vagyis a nagymértékű fordított teljesítményáramlás visszaáramló energiát okozhat, ami komoly hatásokkal lehet a hálózatra. Különböző védelmi berendezések léphetnek működésbe, amik akár leválaszthatnak fogyasztókat a hálózatról. Ez a fordított
    11
    teljesítményáramlás jelentős hatással lehet az elosztóhálózatban található védelmek működésére is.
    "A napelemek feszültségváltoztató hatásával szorosan összefügg a meddőteljesítmény fluktuáció okozása, hiszen a feszültségváltozásnál tárgyaltaknak megfelelően a feszültségszabályozó eszközöket gyakori működésre késztethetik. Példának okáért, ha egy fázisjavító kondenzátor is szerepet játszik a feszültségszabályozásban, akkor a gyakori ki-bekapcsolásuk meddőteljesítmény ingadozáshoz vezethet. Ha a napelemes rendszer nagy és kiterjedt, akkor akár a középfeszültségű elosztóhálózaton is zavarokat okozhat. Ezen felül negatív hatáskén jelentkezik ekkor, hogy a fázisjavító kondenzátorok leválása azt eredményezi, hogy a meddőenergiát a középfeszültségű hálózatnak kell szolgáltatnia. Ez gazdasági következményekkel jár a nagy napelemes rendszereknél, hisz a meddő energia szállítása költségesebb annál, mintha helyben állítanánk elő."
    "Kisfeszültségű hálózaton fellépő feszültség változás
    A napelemek energiatermelését a napfény intenzitásának változása és egyenetlen eloszlása befolyásolja. A termelt energia csökkenésén kívül problémaként jelentkezik a változó termelés tápponton okozott feszültségnövekedése/csökkenése. Ez a két különböző eset a hosszú és a rövid idejű feszültségváltozás. Mindkét probléma a napelemek számával arányosan növekszik, és főként akkor jelentősek, ha a nagy napelemes rendszerek közel a hosszú távvezeték nem túlterhelt végpontjához kerültek betelepítésre. Az elhelyezés is befolyásolja a feszültségváltozás mértékét. A rövid idejű feszültségváltozást általánosságban a felhők mozgásából adódó gyors intenzitásváltozás okozza. Ez olyan tüskéket hoz létre az energiatermelésben, ami feszültségcsökkenések és feszültségnövekedések rövid idejű egymás utáni lefolyását válthatják ki."
    "1. A 120/KÖF transzformátorok szabályozó automatikái a tervezettnél sokkal többször avatkoznak be. Ez az élettartalmukra nézve rendkívül káros.
    2. Mint már megemlítettem feszültségnövekedés és feszültségletörés jöhet létre a hálózaton melynek mértéke a naperőmű nagyságától függ. Egy „túlméretezett” naperőmű allándó feszültségtúllépést is eredményez, tehát a naperőmű tervezésénél ezt is figyelembe kell venni!
    A feszültségemelkedés jelensége általában abban az esetben fordul elő, amikor alacsony terhelés mellett nagy a napelemek által leadott teljesítmény. Mivel ez a két feltétel a legtöbbször teljesül, - hiszen nappal a lakóházak fogyasztása viszonylag alacsony, valamint kedvező
    19
    időjárási körülmények között nagy a napelemek betáplált teljesítménye - ezért a feszültségemelkedés problémája viszonylag gyakran lép fel."
    "A napelemek által a hálózatra kifejtett globális hatások akkor léphetnek fel, ha a beépített napelemes kapacitás összemérhető az adott ország átlagos fogyasztási igényével. Ez jelenleg Magyarország esetében még nem teljesül, ugyanis a napelemek összteljesítménye közelítőleg 1,5 százaléka a villamosenergia-rendszer átlagos terhelésének. Nehéz pontos becslést adni arról, hogy mekkora elterjedtségi szintnél jelentkeznek majd a globális hálózati hatások, mivel viszonylag kevés ország rendelkezik releváns tapasztalattal ennek terén. A nemzetközi szakirodalmak, illetve az aktuális publikációk jellemzően a 10-20 százalékos értéket jelölik meg olyan határként, aminél a napelemek globális hálózati hatásai már nem hagyhatók figyelmen kívül. A napelemek által okozott kedvezőtlen globális hálózati hatások a következők lehetnek:" / ez már telejsült azóta /
    Ezek csak idézetek az írásból, nem ad teljese képet és vannak megoldások is, amik természetesen anyagi okokból nem valósultak meg.
    Források
    Armin, R. (dátum nélk.). Forrás: Fizika és Folyamatirányítási Tanszék: fft.szie.hu/fizika/Turkalo/napenergiahaszn/G04%20-%20Napelem%20technologiak%20es%20jellemzoik.pdf
    Dr.Boross, N., & Dr.Kádár, P. (2020). PV rendszerek által okozott feszültségemelkedési problémák kezelése fogyasztó oldali befolyásolással elosztóhálózatokon. Elektrotechnika, 5.
    Faludi, A. (dátum nélk.). Villamos Energetika Tanszék. Forrás: vet.bme.hu: vet.bme.hu/sites/default/files/tamop/vivem265/out/html/vivem265.html
    Maksa, Á. (dátum nélk.). Naperőművek létesítése.
    Morva, G., Dr. Bender, T., Dr. Tombor, A., & Hatvani, G. (1984). Villamos hálózatok létesítése és üzemvitele II.
    Ökrös, L. (dátum nélk.). NVsolar. Forrás: nvsolar.hu: nvsolar.hu/a-napelemek-mukodese/
    Tamás, K. K. (2014). Villamos Energetika Tanszék. Forrás: vet.bme.hu/: tdk.bme.hu/VIK/DownloadPaper/Kisfeszultsegu-halozatra-csatlakozo-napelemek
    Tóth, Á. (2010). MVM Magyar Villamos Művek Zrt. Forrás: mvm.hu: mvmp.hu/hu-HU/Szolgaltatasok/Villamos-energia/Erdekessegek/Szivattyus-tarozoseromuvekfeladataeshasznalataavillamosenergia-rendszerben
    V., M. (2020. 02 24). autopro.hu. Forrás: autopro.hu/elemzesek/kiderult-mennyire-klimabarat-a-tesla-ausztraliai-akkumulator-telepe/301304
    Zarándy, T., Kovács , K., Simon, T., & Zemplényi, Z. (2015). Energetikai monitor 2015. Századvég Gazdaságkutató Zrt.
    Zsolt. (2018. 09 25). villanyautosok.hu. Forrás: villanyautosok: villanyautosok.hu/2018/09/25/elkepesztoen-gyorsan-megterul-a-del-ausztraliai-tesla-akkutelep/

    • @kkjj6325
      @kkjj6325 2 роки тому

      Kár hogy humbug az egész - Az MVM és az áramszolgáltatók is olyan iszonyatos profitokat realizáltak, hogy még a legeldugottabb kisvárosi irodában az igazgató minden évben új Mercedest tudott vásárolni.
      A szolgáltató tulajdonosok illetve az MVM felső vezetői meg helikoptereket és jachtokat vásárolgatnak, több ezer hektáros birtokokat, aranyat tonnaszámra....
      Ebből a pénzből évente 12-szer is fel lehetett volna újítani az egész hálózatot.
      Szóval mese habbal!

    • @Buba_96
      @Buba_96 2 роки тому +19

      Számomra egy dolog nem tiszta. Ezeknek a problémáknak a megoldására van az inverter, nem? Lekapcsol, ha túlfeszültség keletkezik, szinkronba hozza magát a hálózattal, stb. Ez nem elég? Miért fizet ki az ember milliós tételeket egy inverterre, ha nem azért, hogy ezeket tudja?

    • @Waranus36
      @Waranus36 2 роки тому +11

      TLDR

    •  2 роки тому +6

      @@Buba_96 Az inverter a lekapcsolást (túlfeszültség esetén) tudja, de ilyenkor értelemszerűen nincs semmilyen visszatáplálás, azaz az energia elveszik. Ilyen helyzet akkor áll elő, ha a termelés meghaladja a fogyasztást az adott hálózati részen. Ilyen esetekre eddig is volt példa.

    • @ciammiao
      @ciammiao 2 роки тому +10

      @@Buba_96 Röviden a válasz, az ,hogy nem, lokálisan ad megoldást az inverter, de sokkal összetettebb a hálózat felépítése.

  • @laszlogyamati5471
    @laszlogyamati5471 2 роки тому +7

    Sziasztok.
    Első körben, a napelemes telepítéssel kapcsolatban, sajnos a média kicsit félrebeszél a hálózat milyenségével kapcsolatban. A Magyar Villamos Rendszer Irányító -nak (alaphálózat üzemeltető) stabil hálózata van, a tényleges max. rendszerterhelés 40-55% -án üzemel. Tehát bőven van tartalék a hálózatban. Sajnos mivel a magyar rendszer nem erre a változó kapacitású villamos termelésre volt tervezve, a megújuló energiatermelés nagyon megváltoztatta a stabilitást és ki-számíthatóságot.
    Nem a teljesítmény szállítással van a gond, a tárolással.
    Magyarország sajnos rengeteg sík területtel rendelkezik, amiről a környező országok nem vagy kevésbé, ennek van előnye és hátránya. Az energia tárolásnak Magyarországon nem nagy megoldási lehetőségei vannak. (Pl: csúcsvízerőmű) Tudomásom szerint 2015 tájékán voltak tervben 10-40 kW teljesítményű energiatároló (akku) állomások, melyek megvalósítása nem történt meg gazdasági okok miatt. Ebbe nem szeretnék belemenni, az MVM állami cég.
    A szabályozás eddig is meg volt áramszolgáltatói szinten, csak úgy lehetett telepíteni napelemes rendszert, ha az áramszolgáltató áment mondott rá. Az áramszolgáltatói hálózatokon vannak területenként problémák, na de azt tudjuk, hogy nem állami kézben voltak - sokáig ill. vannak. A profitorientált cégek csak akkor ruháznak be, ha látják annak megtérülését. Ez nem az jelenti, hogy új távvezetékeket kellene építeni.
    És akkor jöjön az összeesküvés elmélet.
    Az MVM 2020-től országszerte elindított egy hatalmas beruházást napelem parkok építésére. Külön céget is csináltak neki, aki üzemelteti ezeket. 25-40 MW teljesítményűek, és sok helyen ebből 2-4 napelem park épül és épült. Szóval nem is írom tovább.

  • @gyenisattila1069
    @gyenisattila1069 2 роки тому +15

    Biztos voltam, hogy ez bekövetkezik, de ilyen hamar nem gondoltam. Általában az jár jól aki az elsők között, lép és beüzemel rendszert, akkor még esélye, hogy jól kijön... bármilyen témában...
    Nem tudom megítélni, ez tényleg ilyen sürgős volt-e, mert nincs elég infóm, de a EON os villanyszerelő cimbora már évek óta mondogatta, hogy nem bírja a rendszer, lépni kell....Most léptek. Az biztos, hogy hirtelen kellett lépni, mert ha van idő még több tízezer rendszerre beadták volna hirtelen az igényt az emberek.

    • @manfreed
      @manfreed 2 роки тому

      Persze, kellett volna lépni, csak nem így, hanem mondjuk úgy, hogy időben fejlesztik a hálózatot, hogy elbírja az új napelemeket.

    • @gyenisattila1069
      @gyenisattila1069 2 роки тому

      @@manfreed Ez innét nem tudjuk megítélni, nincs rálátásunk valószínű nem volt rá keret... Az tudom, hogy mikor a kormány átvette az országot, szinte minden önkormányzat adósságban úszott, a csőd szélén lavírozott. Ezeket az adósságokat, akkor a kormány mind rendezte, átvette az iskolák fenntartását, ez több száz milliárd volt. Nem volt könnyű a helyzet és most sem az.... Biztos, hogy nem lehet mindetn megtenni amit jó lett volna... eddig ér a takaró.

  • @Bogica133
    @Bogica133 2 роки тому

    Sosem foglalkoztam a napelem kérdéssel, így mindenre választ kaptam, köszönöm a részletes tájékoztatást.

  • @bubandavid9356
    @bubandavid9356 2 роки тому +150

    Én ezekből az intézkedésekből csak arra tudok gondolni, hogy inkább fizess 75.000Ft-ot, mint csak 700-at. Abból, ha nem fizetsz, nincs adó, adó nélkül nincs jelenleg az államnak bevétele, mivel az EU-s pénzek nem jönnek. A KATA is az adóemelés, a több profit miatt lett megváltoztatva, az extraprofit adó is emiatt lett kivetve (kivétel néhány haver cége).

    • @denesfabian
      @denesfabian 2 роки тому +29

      @@bg11LL Nekem ez ilyen fordítva gondolkodásnak tűnik megint (nem a tiéd, ne értsd félre, hanem az intézkedések iránya). Elvégre a zöld irány a jövőbe mutató, a világ ezt már rég felismerte, és pont az volna a cél, hogy minden háztartás termelje meg a saját fogyasztását. Itt van rá az eszköz, megvan a lehetőség, de ahelyett, hogy az elavult infrát formálnánk át ennek az iránynak megfelelően, inkább az elavult infrába erőszakoljuk bele a fejlődést. Ez olyan, mintha egy régi és korhadó ablakkeretbe egy műanyag nyílászárót akarnánk berakni, de mivel nem passzol, ezért inkább dobjuk ki az utóbbit és tegyük vissza a korhadó ablakot. Meggondolatlan, koncepciótlan, elkapkodott (-nak tűnik). :(

    • @sekond01
      @sekond01 2 роки тому +9

      ​@@bg11LL Ez az érverlés elgondolkodtató lenne ha nem Magyarországon lennénk. Magyarországon 10-ből 2 házon van normális szigetelés nemhogy napelem és Borzasztóan sokan még fával fűtenek. Fényévekre vagyunk attól, hogy értelmes mennyiségű napelem legyen lakóházakon...

    • @Artyom1552
      @Artyom1552 2 роки тому

      @@bg11LL - Az könnyen belátható, hogy ha a napelem akkor tölt vissza a hálózatba, amikor arra nincs szükség, és cserébe a hálózatról olyankor kap ingyen áramot, amikor azt erőművek meg import energia viszi bele, akkor az egy erősen mínuszos rendszer. Így nem érdemes napelemes rendszert kiépíteni országosan, mert óriási giga mínusz lesz belőle. A napelemesnek ugyan alig lesz villanyszámlája, de csak azért mert fizeti az állam, vagyis az adófizetők azt az energiát, amit kipótolnak neki, amikor nem termel a napeleme és közben meg fogyaszt. Lényegében az az egyelőre megoldhatatlan feladvány, hogy hogyan használjuk a napelemmel termelt áramot télen, amikor napközben is rossz a hatásfok, rövidebbek a nappalok is, és éjjel is megy a klíma, amire viszont a napelem már nem termeli ki az energiát. Amíg nincs egyensúlyba hozva a kitermelt és felhasznált energia, addig ez egy szar rendszer.

    • @csabagyetvai547
      @csabagyetvai547 2 роки тому +1

      @@sekond01
      Tehat adott lenne a cel. Meg ha egy evtizedes lemaradasban is van az egesz. Kesobb eljezdeni meg mindig ertelmesebb, mint sosem elkezdeni.

    • @bubandavid9356
      @bubandavid9356 2 роки тому +4

      @@bg11LL Ha megtermeli magának az áramot, akkor le is válhat a hálózatról. Onnantól nem tart igényt ezekre.

  • @jakab-hajdoklaszloinviair4125
    @jakab-hajdoklaszloinviair4125 2 роки тому +1

    Köszönjük!

  • @kormanyizsolt3689
    @kormanyizsolt3689 2 роки тому +99

    "A kormány által kezdeményezett jogalkotást megelőzően időt biztosítanak a társadalmi konzultációra és vállalják, hogy a speciális, rendkívüli gyors jogalkotási lehetőségek arányát csökkentik." Ennyit erről.

    • @balazsnemeth9640
      @balazsnemeth9640 2 роки тому

      "A kormány által kezdeményezett jogalkotást" ló.fasz van kormány, Fidesz van :D

    • @nandorbalogh2992
      @nandorbalogh2992 2 роки тому

      Múltkor azt mondta erre az a fasz Gulyás Gergely, hogy még nem állapodtunk meg az Unióval, na ennyire veszik komolyan a dolgokat, jobb ha nem is kapunk pénzt legyen inkább csőd... Megérdemlik.

    • @borbalavirag9131
      @borbalavirag9131 2 роки тому +3

      Na nem kell etetni a népet ezzel is , ,és aki nem tudja vegbevinni a tervüket , mi is lessz azokkal az emberekkel ? Kikerülnek az utcára ,ezért van az összeírás ?

    • @ferencvaloczi9808
      @ferencvaloczi9808 2 роки тому +3

      Hogyne, majd amikor itt az energia krízis, majd hónapokig évekig, konzultálnak, a mindenkivel is... Nem tudom tetszett-é hallani arról, hogy energia krízis van? Tehát most mindazt, amire nem lehetett számítani, tehát nem lehetett felkészülni sem, azt nem tárgyalták meg? Egy olyan tecnikai fejlesztést, amit jó estben is 6-8-10 év alatt kellett volna megcsinálni, azt most csinálják meg egy pár hónap alatt? ( Persze meg konzultálva az összes nem tudom kivel, akik azon hisztiznének, hogy nekik zöldre festett kábelt húzzanak ne barnát? ) !

    • @ferencvaloczi9808
      @ferencvaloczi9808 2 роки тому

      @@Snazohs Mert a hálózat nem bírja a megnövekedett többletterhelést. Ahogy te sem, úgy a hálózat sem tudja tárolni a megnövekedett többlet áramot! Mit nem lehet ezen nem érteni? Mit nem lehet azon nem érteni, hogy senki, de senki a világon nem számított arra, hogy egyik hónapról a másikra, az eddig megszokott ütem helyett egyszerre a sokszorosa készül a saját felhasználású nepelem rendszerekből!

  • @amakkos
    @amakkos 2 роки тому +7

    Az ereszt majd pucold ki tél előtt!
    Azt a részét nem értem, hogy eddig a szigetüzeműt nem támogatták. Ha csak a villanybojlert szerettem volna az éjszakai áramról kiváltani egy olcsóbb megoldással, arra nem volt támogatás. Most arra nem lesz, hogy rákapcsolódjak a hálózatra. Ezt pl. miért nem a megrendelő/pályázó döntötte el eddig?
    Meg arra leszek kiváncsi, hogy csak a napelemekre vonatkozik ez a tiltás? Szélerőmű? A 30kW alatti házi rendszerek nem voltak tiltólistán.

  • @Cartman_77
    @Cartman_77 2 роки тому +1

    Szuper videó, pontosan rávilágít a megújulók óriási hátrányára. Akik azon háborognak hogy a nyáron "betárolt" energia téli "kivétele" miért nem lehetséges azok nincsenek képben a villamoshálózat működésével. Eddig sem tárolta a szolgáltató az energiát, csak támogatásként eddig úgy számolt mintha ez így lenne. Na most ezt szüntetik meg, mert a sok napelemmel kezelhetetlenné vált a nyári túlenergia. A központilag vezérelt hibrid rendszerek lehetnek alternatívák, de a télen ez sem segít, pontosan látszik a zöldek félreértelmezése, hogy csak megújulóval meg lehet oldani az energiamixet.

    • @Czvetkovics
      @Czvetkovics 2 роки тому

      Tökéletes.
      A szolgáltatónak a visszatáplálás a szaldós elszámolással eddig is egy istenverése volt. De addig, amíg ez csak néhány százalékot jelentett kb. egy különadónak fogták föl, ami belefért az üzleti modellbe. Most pedig kiborult a bili: a király meztelen.

  • @erzsebetlorincz5669
    @erzsebetlorincz5669 2 роки тому +20

    Nekem az a tipp jutott eszembe, hogy talán a tavaly decemberi napelemes pályázatok kifizetését szeretnék megspórolni. Így mindenki vissza fog lépni a megvalósításától és spóroltak arcvesztés nélkül pár milliárdot..

    • @konyee77
      @konyee77 2 роки тому

      Pont erre gondoltam én is. Kaptak ajánlatot elfogadták, amire telepítenék addigra már 30-40%-al drágább minden amit fizess zsebből. Aztán jön ez. Akinek valamiért nem fogadták be még a kérelmét az megsz.pta. Én jövő évben akartam telepíteni egy 8kW-s rendszert, úgy hogy már vége legyen az idei anyaghiány parának, de még szaldós legyen. Szerintem jövőre a kerítést fogom cserléni, a villanyszámlát meg fizetem.

    • @-Odiv-
      @-Odiv- 2 роки тому +1

      @@konyee77 Jó magas kerítést építs szögesdróttal és őrtoronnyal, hasznos lesz, mikor megindulnak a hordák ellopni az udvarokról a hatósági áras tűzifát. :D

    • @tibornedanajka8013
      @tibornedanajka8013 2 роки тому +4

      Hálózati áramot használd, annak van 27%-os áfa bevétele. Ennek a rezsimnek semmi sem drága. Ha szektorokat kell kinyirni egyik napról a másikra, az életben maradásukhoz, megteszik . - Hosszútávon felvetődik a kérdés, hogy kell e Paks 2, "mindenki" számára elérhető, és megfizethető beruházás lesz a napelemmel termelt energia.

  • @ropeti
    @ropeti 2 роки тому +17

    Etessük be az embereket praktikus dolgokkal, majd ha már kellően sokan vettek fel rá hitelt, szivassuk meg őket!
    Ez Magyarország! Mindig is ez volt, mindig is ez lesz.... 🤷 Nincs olyan opció, hogy a polgár jól jár.

    • @tothpeter8118
      @tothpeter8118 2 роки тому +2

      Jaja mert más országban nincs ilyen. #mindenszarizmus

    • @lillabakonyi1670
      @lillabakonyi1670 2 роки тому +1

      mint a KATA, gyertek, itt egy egyszerű és olcsó adónem, oké, akkor most már kinyírhatjuk

    • @tothpeter8118
      @tothpeter8118 2 роки тому +2

      @@lillabakonyi1670 Én voltam KATA-s egyszerűnek egyszerű,de legalább annyira rossz.A KATA-ban például csak a ledolgozott órák felét számolják bele a nyugdíjba.Tehát ha te KATA-sként heti 40 órát dolgoztál,abból csak 20-at fognak neked elszámolni a nyugdíjalapba.Ez azt jelenti,ha valaki kb 10 évig KATA-zik,akkor búcsút mondhat az állami nyugdíjnak.Mármint annak a kevésnek is amit amúgy kapna.Túl van dramatizálva ez a KATA dolog.Arról nem is beszélve hogy pont azok tüncikéztek a KATA törvény módosítása ellen,akik miatt módosítani kellet.Mert bizony sok cég(pl ételfutár cégek) KATA-ban jelentették be a dolgozóikat,hogy kevesebb járulékot kelljen fizetni állambácsinak.Ezzel csak egy gond volt.Hogy a KATA-sok száma nem lineárisan,hanem exponenciálisan kezdett növekedni,ez pedig már a jelenlegi nyugdíj hálózat is megérezte,mert úgy van a KATA-sok nem adnak bele a nyugdíj alapba.Jaaaaa hogy ezt egy politikus sem mondta el?De még a média is hallgatott róla?Nahát!Ilyen még sohasem volt.Főleg nem "függetlenobjektívprogresszíveknél".

    • @ropeti
      @ropeti 2 роки тому +1

      @@tothpeter8118 ez azért nem egészen így van, plusz rengeteg 75 ezres Katás is volt. A rendszert és a lehetőséget a kormány találta ki nem azok akik éltek vele... Olyan mintha téged azért szidnálak mert autóval jársz bicikli helyett! Van fogalmad, hogy mennyi helyet veszel el ezért mástól? 🤷 Kb. Ennyire baromság a Katást szidni és megitélni. Viszont mi sem bizonyítja jobban, hogy ezzel is besz.patták a népet. Teljesen mindegy, hogy melyik oldal van hatalmon, de talán ezek cifrázták meg a legjobban az innovációs lehetőségeket!

    • @ropeti
      @ropeti 2 роки тому

      @@tothpeter8118 dehogynem! Gonoszok mindenhol vannak! 👍 Csak időnként úgy érezzük, hogy ebbe a medencében picit több szorult be! 😉

  • @bambusaurus585
    @bambusaurus585 2 роки тому +26

    Igen , kinyírták

    • @martanemeth6018
      @martanemeth6018 2 роки тому +2

      Átvitt értelemben a népet nyírják ki...Nem csak Magyarországon. Aki még mindig nem érti és látja a nyilvánvalót...
      Nem akarják, hogy az embereknek jó dolga legyen... ennyi.
      Ébresztő! A hajam az égnek áll, ha azt látom, hogy kártyával, órával, telefonnal fizetnek az emberek, mindenre van egy app, hogy minél inkább függj a digitális diktatúrától.
      Aztán ha nem lesz majd készpénz, csak elektronikus pénz, leshetünk... és ha így megy tovább, fogunk is... Mármint lesni.
      Az elektromos autók is az átverés egy részét képzik.
      Na ennyi, aki érti, érti.

  • @istvandrdory6735
    @istvandrdory6735 2 роки тому +4

    Mondom a kiutat, 8 éve ezt csinálom, fizikusként: Takarékosság, fejenként 2-3 napelem (nem több, nem fűtés), alkalmazkodás az időjáráshoz, a napelemek negyede szigetüzemmódban, pl. áramszünet esetére, ha pedig nincs áramszünet, akkor este ezt a negyed energiát használni. Ezen kívül van egy tisztán napelemes járművünk, a NapCsiga (2 lóerő, ezt tudja a Nap, tessék elolvasni a napelemek hátulján az adatlapot). Ebben a szigetüzemű járműben most van 25000 km, hálózati töltést nem kap. Fényevő.

    • @nandorbalogh2992
      @nandorbalogh2992 2 роки тому

      Azt hittem a NapCsiga valami vicc, de rákerestem.Igen amúgy ennyi lenne a megldás, alkalmazkodni, olyan épületet építeni, ami kevés energiát igényel, nem agy nem kics, éppen jó méretű, jó a tájolás, stb. Közlekedésben úgyanez. De az emberiség gyarló sajnos, szóval ez nem fog menni.

    • @istvandrdory6735
      @istvandrdory6735 2 роки тому +1

      @@nandorbalogh2992 10 évvel ezelőtt 214 kWh/hó volt a villanyszámlánk, tehát pont a magyar átlag. Most az ezredrésze. A ház ugyanúgy néz ki. Most is van ugyanúgy számítógépünk, hűtőnk, mélyhűtőnk, melegvizünk, (fa)fűtésünk, erdőnk, mosógépünk, fűnyírónk, (elektromos) biciklink, stb.

    • @zoltanvecsernyes8032
      @zoltanvecsernyes8032 2 роки тому

      @@istvandrdory6735 o

    • @v1l1k3
      @v1l1k3 2 роки тому

      Ezt a Nap Csiga cikket én is elolvastam. A cikk 2019-es és van benne pár érdekesség: "Az LK 1500 legegyszerűbb kivitelében kb. ezer dollárért ( kb. 285.000 Ft) már megvásárolható." vagy: "a ledaruzás pedig további 1060 euróval (kb. 340 000 Ft) növelte meg a masina hazahozatalának költségét". Bárcsak még itt tartana a Forint.

  • @AttilaAntal
    @AttilaAntal 2 роки тому +3

    Köszi a részletezést. Itt romániában csak az jött le a sajtóban, hogy magyarországon már nem lehet szaldós elszámolás és kész. Én személy szerint ezt a problémát "mondjuk" előrelátóan (osztrák példa) figyelembe vettem és ezért építettem sziget üzemet akkumulátorokkal meg minden egyébbel. A befektetés megtérülése kb. 5 év, de ha az energiaárak nőnek akkor még kevesebb.

    • @zoltandemeter1532
      @zoltandemeter1532 2 роки тому

      Hány kw a rendszered az akura is kiváncsi vagyok

    • @AttilaAntal
      @AttilaAntal 2 роки тому

      @@zoltandemeter1532 8.6 kWp, és három darab 48V/100A LiFePo4 (a faluban nincs gáz es a havi energiafogyaszás az minimum 600kW)

  • @bobbrut1042
    @bobbrut1042 2 роки тому +1

    Szia Csaba!
    Remek a műsorod, gratulálok !
    Utána tudnál nézni a lenti kérdéseknek.
    Egy kerület, egy város rész egy nagyvárosban, vagy egy kisebb település, létrehozhat elektromos közmű társulást ??? Nincs külföldi példa gyakorlat? Önkormányzattal??? Vagy csak az emberek összefogásával ???Vagy cég alapításával mint részvényesek ???Egy elektromos közmű társulás lehet egy nagy szolgáltatoknak minősített beszállítója és a családok mint minősített alávállalkozok?Az egyik oldalon bezár a vendéglátós a hotel, az apróbb üzem iroda szolgáltatok akik adóznak ezeknek miért nem tudom az olcsóbb energiát eljuttatni napközben és amit fizet érte azt én este el is költőm elektromos energiára. A potenciális felhasználok vevők akik napközben fogyasztanak nem mind tudja fizikailag vagy anyagilag megfinanszírozni amit előtte már mások megtettek és főleg úgy és azzal a céllal hogy, ezt pont ebben az irányban hasznosítanák. Környező országokból is van aki vesz elektromos energiát. Egy család aki most kénytelen lenne szigetüzem fejlesztésre költeni az ezen a pénzen nem fejleszthet mint részvényes a körülötte lévő elektromos hálózaton, hogy kereskedelmi alapon eladja a rendszere által megtermelt energiát?
    Vagy az utcák végében egy egy nagy bérelhető Tesla akkumulátor tárolók lesznek? Te mit vizionálsz ? Biztos van itt is másoknak jobb ötlete, össze szednéd és hozzá adnád a saját ötleteidet, hogy mit lehetne tenni ebben a helyzetben, elvégre egy világot járt kepézett művelt ember vagy. Előre is köszönöm ha úgy érzed érdemes foglalkozni a kérdéssel. Várom a következő részt amiben helyet kap ez a rész mert sok családot érint.

  • @balintd5646
    @balintd5646 2 роки тому +26

    Érdemes megjegyezni a nagy kizöldítés közben hogy ennek következményeként Németországban pl hányszorosára nőtt a gáz/olaj/széntüzelésű erőművek aránya. Konkrétan még tavaly ősszel is új gázerőművek hadrendbe állításán gondolkoztak. Ami teljes mértékben a napelemes rendszerek közvetlen hozadéka, hiszen az ingadozás miatt kellenek olyan erőművek, amik gyorsan tudnak reagálni, és kb ez az egyetlen alternatíva. Jah, hogy ezeket közben sikeresen megszankcionálták (igen tudjuk a gázt nem, bár az Északi Áramlat 2 halogatása /szankció/ körül kezdtek elszállni az árak először)? Hát akkor ideje lenne visszakapcsolni az atomerőműveket, meg esetleg támogatni olyan projekteket mint az ITER, hogy ne az legyen a fő probléma hogy nincs rá pénz...

    • @peltarlendori7027
      @peltarlendori7027 2 роки тому

      Na meg nem politikai okokból bezárni 11 atomerőművet, mert az nem elég zöld, most megy három, a zöldek fejét meg ütni kéne most valami kemény fával vagy brikettel, hogy jöjjön már meg az eszük és ott zöldüljenek ahol tényleg lehet értelmesen, reálisan, nem csak álmodozni
      a hideg fúzión, mint ha már 20 éve a lakásban lenne egy mini reaktor ami 1000 évre ad korlátlan energiát. Legyen már realitás a zöldülésben és ne csak EU hanem világ szinten, akkor rögtön kiderül hogy az EU és az Észak Amerika zöldüljünk együtt 20% a többi ne zöldüljünk országhoz képest nem oszt és szoroz. Sajnos.

    • @arnoldmike0com
      @arnoldmike0com 2 роки тому +3

      Azt azért ne feledjük, hogy közben lekapcsoltak egy csomó atomot. Azért több kicsi gáz, mert így logikus. A néha kiesö zöld termelést sokkal gyorsabban és precizebben tudják kis gáz üzemekkel lokálisan kiegészíteni.

    • @krisztiankovacs4839
      @krisztiankovacs4839 2 роки тому +2

      neha kieso zold?? nezz mar meg egy terheleses grafikont... pont este van a csucs amikor mar hol van a nap termelese... ha az eredo szendioxid pluszos akkor elertuk a nagy semmit..

    • @peltarlendori7027
      @peltarlendori7027 2 роки тому

      @@Villanyreszeleu Nekem a Putyin félék, vagy Trump, Bush 1-2 soha nem voltak a haverjaim és nem is lesznek, sorolhatnám még a neveket de sok idő lenne.
      Viszont a cikket köszi ;-) azt elolvasom.

    • @peltarlendori7027
      @peltarlendori7027 2 роки тому

      @@Villanyreszeleu Na a hozzászólásom ugrott,
      viszont a cikk jó, de ezt kántálom már rég óta cikk nélkül is. Reaktorokra szükség van, de most már ha lehet Thorium reaktorokra
      4x annyi van mint Urán. Persze napelemes rendszereket is gőzerővel fejleszteni, támogatni kell, csak nem visszatáplálós rendszereket hanem OffGrid, így lehet zöldülni is. + A szolgáltató sincs túlterhelve
      a visszatáplálások miatt, vagy iszonyat fejleszteni kell a villamos hálózatot de akkor még magasabb az áram ára. De a több reaktor még mindig olcsóbb mint a szén, gáz, olaj + zöldebb is. A Németek Fukusimára való hivatkozása hibás, ott nem volt baleset, ott szökőár volt 10m hullámokkal ami átcsapott az erőmű védőgátján és elöntött mindent.
      Egyszerűen rossz helyre építkeztek a Japánok, amit már ők is elismertek.
      Csernobil meg akkora szabályszegés volt
      hogy az mindent visz, de ezt meg már mindenki ismeri. Szándékos , a következményeket direkt figyelmen kívül hagyó tesztelés volt a hiba és a katasztrófa oka.

  • @pasztorcsaba4237
    @pasztorcsaba4237 2 роки тому +58

    Akkor Kocsis Máténak azt az egy megmaradt akváriumot is meg kell szűntetnie? Borzalmas.

    • @tamaskiss6197
      @tamaskiss6197 2 роки тому +2

      Ööö izé hát szal ő önmagában elég meleget áraszt, így a többit is megtarthatta vón...

    • @galtamasferenc
      @galtamasferenc 2 роки тому

      @@tamaskiss6197 maradjon otthon Máté :)

  • @anagy8285
    @anagy8285 2 роки тому +79

    Ez Magyarország! Koszonjuk a kormanynak! ❤

    • @o.l.cap1tal
      @o.l.cap1tal 2 роки тому +2

      Az jobb lenne ha folyamatosan áramszünet lenne mert túterhelt a rendszer? Igazad van. 😊

    • @robertnagy2456
      @robertnagy2456 2 роки тому +2

      Előre megyünk, nem hátra!

    • @azrael834
      @azrael834 2 роки тому +1

      @@gabrielderdak6632 Lölőnek a Mátrai szénerőműve is be van izzítva ne aggódj! 9 turbinával több termel. Most előbb csökkentik a Paks termelését, ha kell. 🤣 De már épül az új akkumulátor gyár is. Szigetüzem kapóra jön. 🤣

  • @ciammiao
    @ciammiao 2 роки тому +21

    Alapvető probléma, hogy a villamos energiát nem tudjuk tárolni csak kis mértékben ( akkumulátor, tárolós szivattyús erőmű , lendkerék stb.)
    Energetika alaptétele, hogy a pillanatnyi fogyasztáshoz kell igazítani a termelést. EGy paksi erőmű kihasználtsága eléri a 95%-ot ( 2015-ös adat ) és 0-24 tud termelni állandó teljesítményen. Őt illetve a hozzá hasonló alaperőműveket ( széntüzelésű ), drága szabályozni. De ezt már leírtam. Nem kikapcsolni kell, hanem szabályozni!
    A napelemes rendszerek névleges teljestménye teljesen időjárásfüggő, ki ugyan lehet kapcsolni , de ha nem süt a nap, akkor kiesik 3000 MW jelenleg, de ezt bővíteni akarják még jelentősen ). Ha nincs napsütés, vagy túl meleg van ( mivel a fotocella is félvezető ), romlik a teljesítmény.
    Ezt kompenzálni idehaza ( ahol nincs tározós erőmű ), csak gázüzemű erőművekkel tudjuk, mert azok azonnal bekapcsolhatóak és könnyen szabályozhatóak. / a gáz árának okárol meg tudunk nem ? /
    És it a szabályozás oldalon egy irányítónak ( mavir ) tudni kell, több feszültségszinten is frekvenciatartást , valamint hossz és keresztirány feszültséget szabályozni is! Ezt így kifelejted a történetedből.
    "Azert felmerul a kerdes, hogy egy olyan halozaton amit allandoan KIVULROL azaz exporttal latnak el MIROL BESZELTEK?"
    Ez az állítás nem igaz. ha megnézed a mavir honlapját 13:31 -kor 5 szomszédos ország felé exportálunk villamos energiát.
    "Amennyiben nem igy van akkor azt jelenti, hogy a napelemek elott a nappali fogyasztas pont lefedte amit termeltek az eromuvek (amiket emlitesz) es ejszaka mi csinaltak a tobblettel hiszen most irtad nem lehet oket csak ugy allitani?"
    Mint írtam nem így van, de elárulom, hogy van a rendszerben primer , szekunder és tercier szabályozás is. Azért van a mavir, illetve az alatta lévő KDSZ-ek, hogy a fogyasztás/ termelés egyensúly fennmaradjon. DE az egyszerűség kedvéért, ha mondjuk nem fogyaszt annyit éjszaka M.O., mint amit termelnek, akkor az exportáljuk például ( de előtte ütemezve van áramtőzsde stb. )
    "Mikent lehetseges, hogy az allaminak mondott beruhazasok eppen elkeszultek es maris nem jo a napelem?" Ezt csak te látod így, aki ezzel fogallkozik is az 10 éve is ezt mondja ( jómagam is ), fejlődik ugyan a technika, de vannak komoly nehézségei. ( Védelmi és minden oldalon )
    Németországban is okozott már nem kevés kellemetlenséget a gyorsan beépített szél/nap energia. Illetőleg mivel az egész rendszer egybe van kapcsolva . ( ENSTO-E )
    "The synchronous grid of Continental Europe (also known as Continental Synchronous Area; formerly known as the UCTE grid) is the largest synchronous electrical grid (by connected power) in the world. It is interconnected as a single phase-locked 50 Hz mains frequency electricity grid that supplies over 400 million customers in 24 countries, including most of the European Union. In 2009, 667 GW of production capacity was connected to the grid, providing approximately 80 GW of operating reserve margin.[1] The transmission system operators operating this grid formed the Union for the Coordination of Transmission of Electricity (UCTE), now part of the European Network of Transmission System Operators for Electricity (ENTSO-E)."

    • @almacsutka4571
      @almacsutka4571 2 роки тому +3

      Kiegészíteném azzal, hogy a "gázos erőmű" az valójában gázturbinás, tehát nem földgáz kell a működéséhez hanem kőolaj származék!

    • @peltarlendori7027
      @peltarlendori7027 2 роки тому

      Azt mond még meg, ha napra pontosan tudható 34 éve, hogy folyamatosan nő az energiaigény évről évre miért nem tudtak felhúzni 3db Thorium erőművet és hozzá fejleszteni a villamos hálózatot.
      1.) Nem tudja Magyarország hogy lehet Thorium vagy atomerőművet építeni. Azt csak szocialista jó munkásemberek tudták
      2.) Lesz..ják
      3.) Lesz..ják és még a pénzeket is lenyúlták amit rá lehetett volna fordítani az az 10 évente 1db nukleáris erőmű

    • @amakkos
      @amakkos 2 роки тому

      Pont ezért lenne jó hálózatra kötni mindent. Ugye a legnagyobb villanyhasználó az ipar, méghozzá napközben, amikor pont lehet sok napenergia. A háztartások alig használnak nap közben.

    • @ciammiao
      @ciammiao 2 роки тому

      @@almacsutka4571 "Gázerőműnek nevezzük azokat a hőerőműveket, melyek egy gáznemű anyag elégetésével a kémiai energiát átalakítják emberek számára is használható energiává, mint például árammá, hőenergiává vagy mechanikus energiává. A gázerőműveket több fajta gázzal is lehet üzemeltetni. Ez általában földgáz, illetve ritkábban biogáz."

    • @ciammiao
      @ciammiao 2 роки тому

      @@almacsutka4571 egy részét valóban gázolajjal "táplálják", míg van ami földgázzal megy : pl. Gönyüi 2x400 MW-os Kombinált Ciklusú Erm (KCE)
      A választott technológia - a gázturbinás összetett körfolyamatú energiatermelés - a
      leghatékonyabb módszer a földgáznak vagy tüzelolajnak villamosenergiává való
      átalakítására, amely az alternatív technológiákkal szemben a következ elnyökkel
      rendelkezik:
      "Az elsdleges tüzelanyag
      A földgázellátásnak a kombinált ciklusú ermvi blokk ellátását, illetve üzemszüneti esetekre
      a segédkazánok ellátását kell szolgálnia.
      A kombinált ciklusú blokk gázfogyasztási adatai (az értékek gáz-normál állapotra
      vonatkoznak):
      Névleges földgázfogyasztás: 75.000 m3/h/blokk,
      Névleges földgázfogyasztás: 14-16 kg/s/blokk,
      Az éves földgázfogyasztás: max. 580-620 millió m3/év/blokk
      Igényelt gáznyomás: ~40 bar
      A földgáz minségi jellemzi a következk:
      - minsége MSZ 1648 szabvány szerinti 2/H
      - névleges ftértéke 34 MJ/m3 (15 °C, 1,01325 bar)
      Az erm teljesítménydíjas földgázzal fog üzemelni, azaz a lekötött gázmennyiséget -
      üzemzavar és tervszer karbantartás esetét kivéve - a gázszolgáltató mindig garantálja, azt
      nem korlátozhatja (ellenkez esetben kötbért köteles fizetni)."

  • @danielpeter8133
    @danielpeter8133 2 роки тому +8

    Sztem számos ismert ok (évek óta felelőtlen hozzáállás miatt) mellet rém egyszerű: érdekek.
    - kevesebb fizetett számla egyeseknek és az államháztartásnak nem jó
    - simán nagyon fellendülő piac és nem sikerült behuzni maguknak. Most időt nyernek és ha kész a terv, elkezdik kiengedni, ahol lehet.
    - lehet megint az EUra fogni mindent, hiszen nincs hálózatfejlesztés, mert nem adja a pénzt Brusszel.
    Ezek aljas játszmák létező problémák talajára építve.

    • @narancsprees
      @narancsprees 2 роки тому +1

      Gondolom milyen hetken át tartó szakmai viták lehettek a döntés meghozatala előtt....
      Sajnos jól látod. A harmadik pontban leírtad a legfőbb "szakmai" okot.

    • @janosnagy120
      @janosnagy120 2 роки тому +1

      Mindig ez az üldözési mánia. Kicsit olvass a kommentek közt találsz elég jó SZAKMAI érveket is.

    • @danielpeter8133
      @danielpeter8133 2 роки тому

      @@janosnagy120 mint mondtam a valós szakmai érvek mentén.
      Az pedig nem üldözési mánia, ha végignézel a mai Magyarországon és sorozatmintát vélsz felismerni.
      Eleve sokadjára valós szakmai egyeztetés nélkül, ad hoc hozott, már már beböfögött intézkedés, ami jogszerűsítése rejtélyesen csúszik, majd százszor lesz módosítva. Nincs itt paranoia, nem mondom, hogy nincs szakmai érv, de felteszem a kérdést,
      Ez évek ota nem volt varhato?
      Mire fizetunk be hasznalati dijat?
      Ha eddig is egyedi elbiralas volt, egyeni engedelyezes vagy elutasitas, mi szukseg az egesz folyamat leallitasara?
      Egy energetikai valsagban, miert nem teremtettuk meg a lehetoseget az ilyesfajta zold energia jozan hasznalatara?
      Miert egybol az EUs penzrol beszelnek es attol teszik fuggove a fejlesztest, ahogy a tanarok beremeleset is?
      Aki ismeri a rendszer eszjarasat, nem lepodik meg az ilyen huzasokon…

  • @DevPerZero
    @DevPerZero 2 роки тому +11

    Csaba, érdemes lenne egy tech videót készítened az energiatárolási lehetőségekről is. Azokról is amik már vannak és működnek a világban és azokról amiket még csak fejlesztenek, tesztelnek (pl. Energy Vault). Érdekes téma ez a zöldenergiához kapcsolódóan.

    • @cheek1_breek1
      @cheek1_breek1 2 роки тому

      @henr akjo Info gombra kattintva megtalálod

    • @ciammiao
      @ciammiao 2 роки тому

      Jaja, én is szeretem Csaba videóit a CERN is marha jó volt.

  • @zoltanrevesz5321
    @zoltanrevesz5321 2 роки тому +18

    Szia. Én egy picit másképp hallottam. Nekem is folyamatban van a napelem telepítése, de jelenleg még a hálózat fejlesztése folyik. Kezdeném azzal, hogy a dolgot nagyon jól megvilágítottad, amikor azt mondtad, hogy: A nyáron megtermelt energiát télen el tudod használni (most még) vagy a nappal megtermelt energiát éjszaka. Annyi hozzáfűzni valóm viszont lenne az A1 solar képviselőjéhez, hogy nagyon dióhéjban fogalmazott, szolár telepítői oldalról mondta a véleményét, de van egy másik oldal is, amit nem említett (bár az tényleg nem az ő oldala), mégpedig az, hogy ha valaki napelemet szeretne és nincs meg hozzá a megfelelő hálózat akkor eddig sem lehetett csatlakoztatni az MVM hálózathoz, viszont az MVM-nek törvényi kötelessége a hálózat bővítése, akár napelem miatt, akár bármi más miatt. Az esetek többségében a hálózat bővítését persze a napelemek miatt igénylik. Nekem jelenleg 1 fázis van bekötve (16A), külterületen lakom, és 3×40 Ampert, azaz 120 Ampert igényeltem és meg is csinálják. Trafó ház, új vezetékek (több km -ről stb.). Csak az Amperenkénti összegeket kellett kifizetnem, illetve még valami részarányos kivitelezési díjat, ami nem is volt olyan jelentős. Tehát visszatérve a problémára, a lényeg az, hogy a vészcsengő az MVM -nél szólalt meg először, ugyanis az éves elszámolásnál az emberek ún. pazarolnak (persze nem mindenki), de fogalmazhatnék úgy is, hogy pazarlásra ösztönöz, mert a nyáron megtermelt energiát télen felhasználják ugye, amikor a napelemek alig-alig dolgoznak, az erőműveknek pedig biztosítaniuk kell azt az óriási teljesítményt, és már nem igazán tudják vagy iszonyatos nagy költségekkel. Ez lenne az első probléma. A második pedig az, hogy olyan szinten megugrott a napelemek iránti kereslet, hogy egyes területeken (ahol eddig bírta a hálózat), már nem lehet telepíteni, mert mostanra már nem bírja. Az A1 solar képviselője is negatívan említi ezen korlátozást, de ha egyszer az MVM már nem tudja hova tenni azt a rengeteg megtermelt energiát amiket a napelemek tömkelege megtermel, akkor nincs mit tenni. Zöldenergia ide vagy oda, ezért született meg a rendelet. Az MVM nagyon el van csúszva a hálózatfejlesztéses munkákkal, az én hálózatfejlesztésem is csúszik, ja és el sem kell mondanom, hogy a hálózattervezés, engedélyezés stb. sokkal több idő, mint maga a munka. Mire egy munkát befejeznek jön öt másik. Természetesen rám is vonatkozik a rendelet, engem is érint, nekem is pl. az éves elszámolású dolog lenne a legjobb (főleg nekem még földgáz sem áll rendelkezésre a fűtéshez), de nyissuk ki a szemünket, túl kell látnunk a dolgokon és meg kell értenünk, hogy tényleg hálózati problémák állnak fenn jelenleg.
    Ja és még egy utolsó gondolat, az akkumulátoros dolgokkal kapcsolatban. Ha jelenleg minden olyan helyen ahol napelem van felszerelve, csak egy pár kilowattnyi akku csomag lenne, akkor a hálózat kicsit fellélegezne. Gondoljunk csak bele Magyarországon éjszaka "mindenütt sötét van" nem termelnek a napelemek. A lényeg, hogy az MVM "nagy akkuját" használjuk éjszaka és télen. Ezt szeretnék egy kicsit más irányba terelni.

    • @gyorgydurucz2764
      @gyorgydurucz2764 2 роки тому

      Nagyon hülye vagy, és még magyarázatot sem érdemelsz!!!

  • @a.demecs.
    @a.demecs. 2 роки тому +3

    Az előrelátásra jó példa, hogy szerdán még 100%-os vissza nem térítendő támogatom a napelemes rendszerek telepítését majd csütörtökön közlöm, hogy nincs rájuk szükség és ellehetetlenítem a telepítésüket. Ha én miniszter lennék, én már hétfőn is a hálózatfejlesztésekbe nyomtam volna a pénzt és nem a házi erőművekbe.

    • @janosnagy120
      @janosnagy120 2 роки тому

      "én már hétfőn is a hálózatfejlesztésekbe nyomtam volna a pénzt" abból olyan sok szavazat nem fog jönni, már pedig a politikusok max 4 években gondolkodnak.

  • @janosjarvas7156
    @janosjarvas7156 2 роки тому +5

    A mézesmadzag végén általában lópikula van! Az elektromos autók egy jó példa: Ingyen töltés, ingyen parkoló, és nyugodtan alszik a tulajdonos, "MERT ZÖLD". Akinek van pénze elveszik, akinek nincsen attól meg úgy sem tudják.

    • @bgergo13
      @bgergo13 2 роки тому

      1 éve vettem a benzines mellé a kis elektromost 3 millióért.
      15 ezer km alatt spóroltam vele 500 ezret az üzemanyagon, és közben 1,3-1,5 milliót emelkedett az autó értéke, miközben a benzines jó ha 3-400 ezret drágult az elmúlt 1 év alatt.
      Összesen 2-3 alkalommal parkoltam budapesten olyan helyen, ahol a zöld rendszám miatt volt "ingyenes", szóval ez nem igazán számít nekem.
      Pityergek is rendesen, hogy mennyire ráfaragtam... :)

  • @simontemplomos
    @simontemplomos 2 роки тому +15

    Giuliaról lesz videó? Eddig is állítottam>csak szigetes rendszer! A napelemnek is, mint a geotermikus és szél erőműveknek, nem az olcsóbb energia termelés a legfontosabb pozitív tulajdonsága, hanem hogy függetleníted magadat az ellátórendszerektől.

    • @robertkiss7525
      @robertkiss7525 2 роки тому +4

      Szigetes és hálózati! A japánok ezért fejlesztik a hidrogénhajtású (üzemanyagcellás) autókat. Vízből elektromos árammal hidrogén nyerhető (vice versa), a hajtás elektromos, a háztartás áramellátása részlegesen akár a járművel biztosítható.
      Nekem ez egy komplex koncepciónak tűnik.
      A lényeg a körforgás kezdő energiaforrása. Ha az tiszta, akkor a rendszer is az.

    • @simontemplomos
      @simontemplomos 2 роки тому +3

      @@robertkiss7525 Nem kell hálózati. Semmiből sem. Direkt olyan helyen építkeztem, ahol nincs és 100 éven belül nem is lesz semmilyen közmű. Az állam és/vagy a szolgáltatók zsarolási potenciálját minimalizálom, plusz a hálózatok hibáját-megsemmisülését (ez ugye mostanában sajna nem utópia) kivédem. Autóban veteránokat használok, hidegen hagy a hidrogén. 🤣

    • @robertkiss7525
      @robertkiss7525 2 роки тому +3

      @@simontemplomos saját kőolaj-kutad van? De jó neked!

    • @simontemplomos
      @simontemplomos 2 роки тому +1

      @@robertkiss7525 Amúgy majdnem beletrafáltál. 102-es verseny benzinből tartok 3 db. 54 L-es hordót szivattyúval és az áramtermelő dízel agregátorhoz van leásva egy 5000 literes DTO tartály is. Biztosra megyek.

    • @tothgabor100
      @tothgabor100 2 роки тому +1

      @@simontemplomos Hol laksz, mert mi is szeretnénk odaköltözni mind a tízmillióan, de csak ha a búzát is megtermelhetjük hogy ne kelljen boltba venni a kenyeret. 😊

  • @frantisekhajdok8647
    @frantisekhajdok8647 2 роки тому +12

    Kedves Csaba! Én ebből írtam Szlovákiába diplomamunkát - Megújjulóenergia felhasználasa, és a lényeg az hogy manapság nincs olyan hálozat kiépitve se Magyarországon se Szlovákiába(részben épül) ami ezeket a forrásokat tudná támogatni. A probléma az hogy ha minnél többen használnak napelemet, és pl. egy napsütéses esetén ezek elkezdenek 100%-ot termelni és a fogyasztás alacsony lenne akkor a hálozat túl lenne terhelve, pl. nem 230-240 V lenne bene hanem 250-260V és az már veszélyes lenne pár otthoni berendezésre. Tehát a hálozát nem tud minden energiát befogadni mert akkor túlfeszültség lenne, és persze ki szeretné azt hogy otthon bekapcsol egy számitógépet és kilőne benne a biztositék jobesetben(attól füg hogy milyen tápja van) vagy tökre is mehetne.
    Egyszer már megtörtént hogy Németországban nagyon fújt a szél és nem tudták felhasználni az energiát és itt kötött ki Magyarországon és itt is izadtak az MVM-nel hogy hogy oldják meg.
    A tárolást egyszerűen úgy lehet megoldani ha egy mesterséges duzasztóban felszivatyúzuk az vizet a töblet energiával, és amikor energiahiány van akkor meg duzastóban bekapcsolnák a generátorokat és az gyartana energiát. Továbba szükség lenne egy előrejelző rendszere hogy ezekből a rendszerekből mennyi árom fog termelődni a kövektező 1,2,4,8,12,24,48 órában, mivel a hálozat az egy magyarországon - Centralizált, tehát a többi áromfejleszőnek(nem megújjuló energiából) hozzá kell alkalmazkodnia a megújjuló eneria termeléshez. pl egy atomerőmünek min. 8-24 óra kell hogy tudjon változtatni az energia termelésben.
    Továbba a centralizált hálozatott át kell épiteni decentralizálta - mivel az erőművekból van vezetve a vezeték, és a hálózat arra nincs felkészülve hogy mi van akkor ha egy faluba/városban töblet energia hogy azt hogy tudná mi legrövidebb úton elszálítani olyan helyre ahol energia hiány van. Ezt hálozatott is már feltalálták és úgyhívjak hogy SMART GRID, csak még nincs kiépitve.
    Csodálkozom hogy erre a problömára nem gondoltak amikor megengedték a megújjuló energia forrásokat telepíteni, szerintem most jött el az pont amikor az MVM azt mondta hogy már nem kell több megujulló energia mert kiszámithatatlan lesz a hálozat biztonsága.
    Ez nem arról szól hogy hogy adóztaság meg a kisembert hanem egyszerűen a hálozat nincs felkészülve a megújjuló energiára!

    • @peltarlendori7027
      @peltarlendori7027 2 роки тому

      Na és kinek a hibája az hogy nem történt hálózatfejlesztés a 34 év alatt? Holott napra pontosan tudták, ahogy azt is hogy 20 éve megy a duma a zöld energia mindennél fontosabb, oké fontos, de akkor told alá azt ami szükséges hozzá, azaz vagy olcsó, minőségi aksik hegyekben és Offgrid rendszer, vagy építeni kell Thorium, vagy atomerőműveket ameddig nincs hideg fúziós energia. De mivel itt is ott is szartak bele és a pénzeket is zsebre tették, ezért tartunk itt.
      Lehetőség, technika, pénz minden lett volna a 34 év alatt, ha akarták volna.

    • @v1l1k3
      @v1l1k3 2 роки тому +1

      Hát, ha ebből írta a diploma munkáját, akkor őszintén csodálkozom, hogy nem tudja azt, hogy a névleges hálózati feszültség +10%-nál az inverterek lekapcsolnak és nem tolnak be energiát a hálózatba. Emiatt biztosan nem lesz túlfeszültség. Ha megmutatná azt, hogy Magyarországon hol van az a hegy, ahová a megfelelő mennyiségű vizet fel lehet pumpálni, majd onnan az energiát visszanyerni, azt megköszönném. Az, hogy az egész országban megtiltják a visszatermelést, egy butaság. Ott, ahol sok a napelem, ne engedjenek újat telepíteni, ne adj' Isten lehetne hálózatot fejleszteni. De ahol a helyiek elfogyasztják az energiát, mint pl. nálam, ott miért is ne lehetne még telepíteni?

    • @Czvetkovics
      @Czvetkovics 2 роки тому

      @@v1l1k3 1. nincs még meg a rendelet, csak Gulyás miniszter szövegére tudunk hagyatkozni.
      2. Szó nincs arról, hogy nem lehet telepíteni napelemes rendszert, csak arról, hogy a szaldós elszámolást kívánják megszüntetni, lehetséges persze az is, hogy a visszatáplálást sem fogják engedélyezni, de ha már nem fizetnek érte ez szerintem mellékes.
      3. a diploma munkáról - anélkül, hogy olvastam volna - nekem is van némi prekoncepcióm. Imádom az ilyen mondatokat, hogy: "Továbba a centralizált hálozatott át kell épiteni decentralizálta" - ez kb olyan, mint amikor a nagyon okos feltaláló bemondja, hogy kitalálta, hogy hogyan lehet az autót vízzel hajtani, és ezt elintézi azzal, hogy mellékes első lépésben a vizet felbontjuk hidrogénre, meg oxigénre, stb. :)

  • @pdenes89
    @pdenes89 2 роки тому +1

    Szia Csaba!
    Nem feltétlen témába vágó, de gondoltam praktikusabb egy frissebb videód alá beírni, mint egy régebbihez :)
    Mivel tudom, hogy te tényleg csak olyan céget és/vagy terméket szoktál reklámozni, amivel azonosulni tudsz, így gondoltam érdekes lehet számodra a Curve-el szerzett tapasztalatom:
    - A fizikai kártyát megrendeltem tőlük, ki is fizettem a szállítását, viszont soha nem kaptam meg...
    - A Csabás bónuszt nem kaptam meg, pedig egyértelműen jogosult voltam rá, és a linkeden keresztül regisztráltam
    - A fizetés egy ideig működött vele, aztán már az sem
    - Az ügyfélszolgálatukra hiába írtam le a panaszomat, még válaszra sem méltattak...
    Ezek így együtt szerintem a több mint gáz kategóriába tartoznak, így erre mindenképp fel szerettem volna hívni a figyelmedet :)

  • @vmaxim1000
    @vmaxim1000 2 роки тому +6

    az egyik ok egyértelmű: nem akarják télen visszatölteni a gáz és egyéb erőművekből a nyáron beszedett energiát.
    a másik : az Unió elleni hangulatkeltés.
    (nem is a HMKE termelés nőtt nagyot (127MW ról 1387MW ra), hanem az 50kW feletti napelem telepek amik nem a lakossági( 6MW-ról 2289MW-ra)2015-2022.10.01.ig)

    • @steve_video
      @steve_video 2 роки тому

      Szóval szerinted emiatt majd nem fognak most télen áramot használni a napelemesek vagy mire gondolt a költő?

    • @vmaxim1000
      @vmaxim1000 2 роки тому

      @@steve_video Nem erre gondoltam. (Nekem is van 3 éve visszatáplálós rendszerem.)
      De aki ma kezd bele annak teljesen felesleges a napi nyári fogyasztásánal nagyobb rendszert építenie.
      Egyébként az EU már évekkel ezelőtt fizetett lakossági célú napelem telepítésre nagyon sok pénzt , amiből a lakosság semmit sem látott. Lett belőle az összes önkormányzati létesítményre napelem rendszer amit sok helyen nem is használnak. A focipályákon be sem volt kapcsolva több évig a kiépített rendszer.(van ahol a gaz is benőtte már a táblákat)
      Ez az egész egy eltúlzott reakció jelenleg hiszen az eddig is valóban problémás hálózatrészeken megtagadták a napelemes rendszer telepítését. Ez most csak politika.

    • @steve_video
      @steve_video 2 роки тому

      @@vmaxim1000 Gondolom az utolsó támogatási hullámmal érte el az a kritikus szintet a napelemarány, aztán ha minden második pályázatot elutasítják abból legalább akkora botrány lenne mint így és most ezzel egy körben egy hisztivel letudták a szaldómegszüntetést is ami egy év múlva úgyis esedékes lenne.

  • @robertdobrai4818
    @robertdobrai4818 2 роки тому +22

    Sziasztok.
    Több megoldás létezik.
    Az egyik hogy fejlessztik a hálózatot ez 10-20 év vagy több .
    A másik hogy tudatosabban használjuk fel a megtermelt energiát (10 és 14 óra közé állítunk be minden lehetséges fogyasztót ) Bojler mosógép mosogatógép inverteres klíma, autótöltés stb a megtermelt áramunk minél nagyobb részét azonnal elhasználjuk.
    A szolgáltató bevezet egy tarifát (smart grid) hogy amikor olcsó áram áll rendelkezésre akkor okosmérőkkel olcsóbban adja az áramot az adott körzetben . Ez a fejlesztés is elmaradt sajnos pedig a technológia már legalább 15 éves. Okoseszközökkel vagy okosítható eszközökkel ez nagyon könnyen kiaknázható lenne. Be van készítve a ruha a mosógépbe, be van rakva az étkészlet a mosogatógépbe, elektromos autó rá van dugva töltőre és amikor felesleg keletkezik áramból a szolgáltató jelet küld és indulnak a fogyasztók. Ennek az őse az éjszakai vezérelt áram .
    A nap és a szél energiatermelés a villamosenergia rendszert instabillá teszi . Amikor süt a nap fúj a szél akkor kellene vizet szivattyúzni egy magasan lévő tóba. Este pedig amikor csúcsfogyasztás van le lehet ereszteni és áramot termelni vele. Így a megujukók kiegyenlítenék a rendszert. Sajnos a zöldek ezt biztosan nem engednék .

    • @fchris82
      @fchris82 2 роки тому +1

      "kellene vizet szivattyúzni egy magasan lévő tóba" Az a baj, hogy nem érted a problémát. Az ilyen erőműveket csúcserőműveknek hívjuk, azaz csak egy rövid időszakot tudnak áthidalni, azt is drágán. Magyarországon nincsenek nagyon magas tavak, sőt, magaslatok sem nagyon, az így tárolható energi erősen korlátos, kb semmire nem jó. Nyugodtan számold ki, hogy ha a Balaton teljes vizét felszivattyúzod 50 méter magasra, az mennyi energiát képes tárolni. És hova is akarod azt felpumpláni?
      Amiért írtam, hogy nem érted a problémát sajnos: a fő gond a szezonalitással van. A téli napenergia termelés Németországi adatok alapján leesik a tizedére ÁTLAGBAN, Magyarországon a Kárpát medence hatásai miatt hetekre leeshet közel nullára is, mindezt úgy, hogy télen a fűtések és rövidebb nappalok miatt több energiára van szükség. Tehát pont akkor nem működik, amikor kellene, és akkor működik, amikor majdnem mindegy. A drága, és igen környezetromboló víztározós erőműveid kirakhatod az ablakba, ezt a problémát nem tudod vele megoldani.
      De nem is az az ijesztő, hogy nem érted a problémát, hanem úgy kommentelsz megoldási javaslatokat, mint ha értenéd őket. Ha nem értesz hozzá, és csak tudod, hogy nem értesz hozzá, mert nem szakmád, akkor miért gondolod, hogy releváns ötletekkel tudsz előállni?

    • @peltarlendori7027
      @peltarlendori7027 2 роки тому

      A legfontosabb megoldást nem írtad, akik a 34 év alatt eladták, meglopták az országot, lenyúlták az EU pénzeket, stadionokat építettek a semmire, azoktól mindent elvenni, mert régóta tudják hogy az elektromos hálózatot, amit a köznép pénzéből építettek fejleszteni kéne, ugyan úgy az úthálózatot nem csak fejleszteni, de karbantartani is, ugyan ez a víz és csatorna hálózat
      és a többi, helyette irdatlan pénzek tűntek el zsebekben, vagy értelmetlen beruházásokban.
      + vesszük fel a rengeteg hitelt hogy az életképtelen rendszer nagyurai a piramis csúcsán maradhassanak Európában, mert ez nem csak Magyarországon probléma. De ha nálunk dübörög a gazdaság akkor 12 év alatt hogyan tudott a forint az Eurohoz képest 50% romlani.
      Nekem elegem van abból hogy majd jobb lesz 10-20-30 év múlva, ezt hallom már a rendszerváltozás-átmentés óta, egy bizonyos százaléknak nagyon jól megy, miattuk tart itt az ország, most meg én spóroljak, meg a többi 70%-80% aki nem az elithez tartozik? Valamit ezzel is kezdeni kell és inkább előbb mint utóbb.

    • @bubandavid9356
      @bubandavid9356 2 роки тому

      @@fchris82 És ha nem felfelé, hanem lefelé szivattyúzol (sajtolsz)?

    • @andrasracz7117
      @andrasracz7117 2 роки тому +3

      @@fchris82 Ja az segít, ha minden megoldásra egy újabb problémával állsz elő. Kurvára konstruktív gondolkodásmód. A lényeg, hogy valakit lehülyézhess, mert ehhez végzettség kell.
      Egyébként erre példa lehet a Swann lake víztározó.

    • @csabafejer1578
      @csabafejer1578 2 роки тому

      @@andrasracz7117 "Ja az segít, ha minden megoldásra egy újabb problémával állsz elő. Kurvára konstruktív gondolkodásmód" - Itt az a baj, hogy a német energiaforradalom vezére Habeck a filozófus végzettségű és nem villamosmérnök. Egy hálózatnál az is baj ha kevés az energia és az is ha sok. Eddig törvény kötelezte a szolgáltatókat, hogy akkor is fizessenek a "feltöltött" áramért, ha arra nincs is szükség és szépen hővé alakul. Te meg örülsz, hogy "áramot töltöttél fel" és pár perccel elodáztad a klíma-armageddont.

  • @TheJamis007
    @TheJamis007 2 роки тому +2

    Kedves. @Magyarósi Csaba. Van arról pontos adat, hogy a télen mennyi volt a ház áram fogyasztása a temperáló fűtés miatt?

  • @rideg74
    @rideg74 2 роки тому

    Bocsi még egy kérdés:az nem lehet megoldás,hogy több ház,lakás egy rendszen müködjön?
    Nem értek hozzá,szóval bovsi ha nagy marhaságot kérdeztem.

  • @janoshotz6148
    @janoshotz6148 2 роки тому +110

    Csaba, az az igazság, hogy a legfontosabb dolgot megemlítetted a videodban. Ez a rendszer ílyen formában nem fenntartható. Az eddigi szaldós megoldás elfedi a legnagyobb bajt, az időbeliséget. Csak napelemekkel nem leszünk képesek ellátni magunkat, mert.... A rendszer működtetése időnként elég nagy gond a rendszerirányítónak. Volt pár éve olyan eset (ha jól emlékszem Németországban), hogy akkora volt a napelemes termelés, hogy NEGATÍV volt az ára az adott időszakban, csak valaki fogyassza el. Szóval mixben kell gondolkodni, mert az egylábon állás csak matematikalag működik. Mint a szociális tüzifa, amit majd január, február környékén megkapnak a rászorulók, de addigra megfagynak. Ez nem a napelem kinyírásáról szól, hanem a ... nem akarom leírni, de ez van a kapzsiságról. Senki nem akar fizetni az elektromos áramért, ezért akinek most van rá lehetősége napelemet akar telepíteni. Nekem is van olyan ismerősöm, aki rájött, hogy nem fog termelni annyi energiát, amit elfogyazt, ezért még rakott fel napelemeket. Itt nem az a feladat, hogy mindenképpen ingyen legyen, hanem hogy gazdaságosabban használjuk fel, CO2 semlegesen termeljük meg.
    Szóval lehet szidni a rendszert, de a kutya ott van elásva, hogy most mindenki be akar jutni egy olyan kapun, amin csak jóval kevesebben férnek be jelenleg, s ennek megoldása ez a változtatás, mégha rosszul is érint sok embert. A másik megoldás a szélesítés, de meg kell fontolni annak a feltételeit. Nehogymár az alaperöműveket is vissza kelljen fogni, esetleg leállítani nyáron, mert akkor előfordulhat, hogy télen nem fog visszacsurogni a vezetéken a nyáron betáplált napocska. :)
    A legolcsóbb, s leg környezetkímélöbb energia az, amit el sem fogyaztunk.

    • @zsoltbolvari4940
      @zsoltbolvari4940 2 роки тому

      Kapzsiságról, te meg hol a fa.zba élsz ember? Ez amit ide nyomsz egy tipikus kormányzati agymosó duma!! Nem jött be!!!

    • @laszlokiraly4566
      @laszlokiraly4566 2 роки тому

      Ez netto baromsag. Ha az összes lakossági apelem termel a legverofenyesebb napon, akkor sem termel annyit ami fedezne az ország szuksegletet. A hálózat kapacitása meg van ahol ki van használva, es van ahol an meg kapacitás. Ahol már ki van hasznalva, ott eddig sem adtak rá engedélyt. Ezért nem érti senki mi van, hiszen energiára szükség van, eddig is tiltva volt zelepitws ott ahol nem bírja a hálózat . Totálisan ertelmetlen az egész a jelenlegi indoklás és bejelentések alapján és nem tudja senki mi vana háttérben

    •  2 роки тому

      Szerintem a hozzáértő szakemberek közül eddig se gondolkodott senki CSAK napelemes rendszerekben - ez a hozzá nem értő átlagember rózsaszín ködös álma. Ma csak hazánkban vagy tucatnyi fajta erőmű típus működik, és jó eséllyel fog is. Ami célként lebeghet előttünk, hogy igyekezzünk minél nagyobb részt megújuló energiát használni - és ebben azért még bőven van potenciál (szélerőművel, tároló rendszerek stb). Részemről bevezetném a sávos áramárat is, azaz amikor energiabőség van (pl. hét ágra süt a nap nyáron), legyen jelentősen olcsóbb az áram ára, mint télen, sötétben - és ehhez kapcsolódjanak megfelelő rendszerek, amikkel ilyenkor el lehet indítani pl. mosógépet, bojlert, fűtési / hűtési rendszereket, ösztönözve a fogyasztókat ennek kihasználására.

    • @gyorgyhanko
      @gyorgyhanko 2 роки тому +21

      De ezt akkor sem így kellett volna. Évekkel ezelőtt el kellett volna kezdeni a hálózatot, a mindent is afelé terelni, hogy minél hosszabb távon fenntartható legyen, és ez a kormány feladata. Csak baszott rá, hát most kibaszott a napelemesekkel.

    • @peltarlendori7027
      @peltarlendori7027 2 роки тому

      Mert most az Orosz-Ukrán háborús szankciókra megnyitott szén erőművek, a felrobbantott gázvezetékből a levegőbe kerülő gáz, a gáz elégetése hogy áram legyen, a sok autó, repülő, annyira környezetkímélő hogy csak na. Egy fejlődő világ több energiát használ tetszik vagy sem. Ez nem baj, mert ott a nap, a szél, a víz, a Thorium, az Urán csak időben fejleszteni kellett volna.
      De helyette ment a zöld duma, ami csak pár százalékban segít. A fő probléma az a cégek , politikusok, részvényesek kapzsisága ezért nem lesz soha tiszta zöld minden, a klímaösszeomlás elkerülhetetlen mert az emberiség ostoba és pénz alapú társadalmat erőlteti.
      Viszont így még több energia fog kelleni, amihez 4000 évre megvan az alapanyag ami a Thorium, csak építeni kéne az erőműveket, ésszel használni, aki meg a tengerparttól 10 m építkezett az ráfázott, mert ostoba volt, az költözhet magasabbra, ahol több lesz a vihar, tájfun, tornádó, ott nem papírból kell házat építeni, kell óvóhelyet is a föld alá ilyen esetre, ahol szárazság van ott öntözni. Az vicc hogy a föld 70% víz fedi 4 km átlagmélységben, a sós vízből
      már régóta simán lehet ivóvizet készíteni, lásd repülőgép hordozó anyahajók, de már Dél Afrika is rájött. Egyszerűen alkalmazkodni kell, minden technikai lehetőség, tudás megvan hozzá,
      csak nem abban a rohadt pénzben kell gondolkozni, hogy sokba kerül. Sok munka? Igen.
      Sok pénz igen, de ez egy kitalált valami, ami a föld lakosságának 10% a pénz elitnek a kezében van, na ezeket agyonütni, aztán azért dolgozni, hogy az emberiség túléljen, jobb létben éljen, kevesebb legyen az egyenlőtlenség. Vagy így, vagy sehogy nem fog menni. Ezzel az erővel nyugodtam kilőheti mindenki az összes atomját, egy oka van hogy ne, a természet és a benne élő minden élőlény kivétel az ember. Az emberi ostobaság miatt ne pusztuljon már ki a föld élővilága.

  • @csabavarga4302
    @csabavarga4302 2 роки тому +1

    Sokan meg fognak kövezni de Én az elejétől nem engedtem volna 8-10kW teljesítményű napelem rendszereket telepíteni mezei felhasználóknak.Az egész rendszer ebben a formában egy mézesmadzag volt. Egy alternatív valóságban Én akkora teljesítményt engedtem volna a tetőre rakatni ami a fűtés-hűtés nélküli átlagfogyasztás egy háztartásnál(mosógép, tv, hűtő ,világítás).Ez jellemzően 1-2 Kw és akkor nem keletkeztek volna ekkora hálózati problémák sehol sem, hiszen amit egy háztartás termelt volna azt ott helyben el is fogyasztotta volna.Cserébe lehetett volna hatósági árazni a kisméretű napelemes rendszerek árát (úgy, hogy azért ne deficittel kelljen telepíteni a Solar cégeknek sem )Ez azt eredményezte volna, hogy 2* de inkább 3* annyi tetőre került volna napelem Magyarországon.

  • @robertgkalman453
    @robertgkalman453 2 роки тому +4

    Magyarország előre megy...Kinek mit intézett a kormánya...
    Lölőéknek az a cél, hogy tőlük vedd az áramot, ne magadnak állítsd elő! Most, hogy mindenki aki tehette beruházott napelemekre, most meg így kicsesztek már megint mindenkivel... Köszönjük!

  • @tamasvilagi1429
    @tamasvilagi1429 2 роки тому

    Szia! Ok nap. Kérlek szépen, ha lehet, tudnál csinálni egy adást a levegő autóról? Tata AIRcar? És lehet venni az unióban? És előnyök, hátrányok, stb. Nekem kell egy, csak hülye vagy hozzá. Ez van. Előre is köszönöm szépen!
    További jó munkát!
    Szia!

  • @oliver4711
    @oliver4711 2 роки тому +10

    O.o pedig én kifizettem a teljesitmeny bővítést a szolgáltatónak, amikor plusz ampert vásároltam.

    • @lacikeri3102
      @lacikeri3102 2 роки тому +7

      És köszöni is szépen Lölö a hozzájárulást az új Bentley-hez 😁

    • @tamassonkoly8572
      @tamassonkoly8572 2 роки тому +5

      @@lacikeri3102 azaz a monacoi villájához, yachtjához

  • @102szotyi
    @102szotyi 2 роки тому +1

    Tanuljatok meg a természettel együtt élni és nem minden áron rombolni meg kiszorítani azt. Régen az emberek nappal éltek, feljött a nap dolgoztak lement a nap aludtak. A természettel összhangban éltek és nem a sötétben kóvályogtak. Nem kell milliós tételeket akkura költeni, mindenkinek az az első gondolata, hogy hú de drága az akku, pedig anélkül is lehet ám élni csak át kell állni fejben, 1kw akkuval élünk, ha süt a nap akkor bekapcsolsz minden gépet, így holnapra van kenyér, víz, meleg. Ne a megtérülés miatt telepítsetek napelemet, hanem hogy a következő generációnak maradjon levegő a földön! Arról kéne beszélni, hogy a mindenhova táplálás nélkül is egy napos órában mire elég az áram amit a napelem megtermel, nekünk 5kw körüli van telepítve, amiből 4kw termelődik óránként mikor süt a nap és megváltjuk a világot vele, amikor nem süt akkor is jön be annyi ami ellátja a kisebb fogyasztókat. Ha áldoznátok egy kis kényelmet a föld megköszönné! Mert kényelmes este mosni meg főzni meg járatni a gépeket hogy reggelre minden tiszta és friss legyen, csak ez nem fenntartható életforma. Értékeljétek jobban az áramot mert egyszer nem lesz ilyen természetes hogy bedugod a konnektorba és működik.

  • @zsakpeter
    @zsakpeter 2 роки тому +15

    Csaba! Egy lépéssel rosszabb a helyzet.
    Nem hogy a szaldó szűnik meg, de nem lehet visszatáplálni a hálózatba.
    Vagyis hiába lenne igény a hálózaton időszakosan a plusz energiára, te nem tölthetsz fel semmit, vagyis 2 lehetőség maradt az új telepítések során: hálózatos üzemű sziget üzemmód vsgy a tiszta sziget üzemmód.

    • @cartoonelladefrasz7568
      @cartoonelladefrasz7568 2 роки тому +1

      Úgy érted félsziget üzem🌄

    • @gyorgydurucz2764
      @gyorgydurucz2764 2 роки тому

      Tárolás!!!!!
      Értitek, tárolás!!!!!

    • @konyee77
      @konyee77 2 роки тому

      ​@@gyorgydurucz2764 Tárolás. Mennyi akkut kéne vennem a hőszivattyúm TÉLI üzemeltetéséhez (2-3 ezer kWh az téli fogyasztás) Ennyit kéne őszig elraktározni? Ja és tervezd túl 20%-al hogy ne nyírd ki az akksit, vagy cserélheted 5-10 évente. Ismerősöm vett 12kW-nyi akksit kínából 800e-ért. Ha ezzel az árral számolok akkor cc 100-150 millióért vegyek akksit???

    • @v1l1k3
      @v1l1k3 2 роки тому +1

      @@gyorgydurucz2764 Nyárról télre hogyan???

    • @silvyspedkft1761
      @silvyspedkft1761 2 роки тому

      @@v1l1k3 El sem tudod hinni a tehereloszónak mekkora segítség lenne délután ketőről este hatra eltenni az áramot!
      2000 liter homok 500 fokon eltárolja azt az energiát ami egy családi ház fűtéshez kell egy átlagos szezonban. Csúcsárammal 5 hónapon keresztül felfűtöd, majd élősködsz rajta.
      Rengeteg apró megoldás van, nem kell parázni, csak a szakmát ismerni....

  • @kallogabor6345
    @kallogabor6345 2 роки тому +2

    Kérdés : Ha bírnà is a hàlózat, érdekében áll-e az energiaszolgàltatóknak,hogy minél több háztartásnak legyen napeleme ?

    • @mariaterezia295
      @mariaterezia295 2 роки тому +1

      Dehogy érdeke,akkor a lölő miből gazdagodna!

    • @manfreed
      @manfreed 2 роки тому

      Már hogyne lenne érdeke, csak előremutatóan kellene itt is gondolkodni. A napelem nem azt a célt szolgálja, hogy egész évre 100% ingyen áramot adjon a használónak. Más formában megtermelt áramra mindig lesz szükség, ráadásul a napelemes hálózatot is csak kell karbantartani, ellenőrizni, fejleszteni, tehát ha a szolgáltató nem vaskalaposan áll hozzá, akkor szimplán csak alkalmazkodik a feladathoz.

  • @MK_Prince_
    @MK_Prince_ 2 роки тому +45

    Én ezt màr ecseteltem egy hasonló videód alatt,amíg nincs megépítve az alap addig ne kezdjünk el tetöt építeni,amíg ott tartunk hogy nincsenek a Magyar ingatlanok ellàtva megfelelö szigetelt nyílàszàrókkal,homlokzati és födém szigetelésekkel,passzív klímàval,addig nem kell napelemen gondolkodni,ugyan is az épület szigetelése nagy valószínüséggel kiszolgàl egy életen àt,szigetelés újrahasznosított anyagokból is megvalósítható,(csak szàndék kellene hozzà)ha ezek meglennének a te ingatlanodon is akkor eleve nem lett volna szükség ennyi napelemre,és nem lenne szükség akkora akumlàtor kapacitàsra is,ha lenne paszív klímàd ami csak egyszeri munkavégzésbe kerül a teljes költsége kb egyszeri 15000Ft akkor lehetett volna kisebb fogyasztàsú klímàt is beépíteni és kevesebbet is kellene hasznàlni,vagy lehet hogy egyàltalàn nem is lenne rà szükség,egy paszív klíma megfelelö szígetelés melett képes elérni szerintem a +7-10 fokot télen.Azzal lenne a vilàg elörébb ha egy ember életébe nem kellene 4-5 X napelemet akumlàtor hegyeket legyàrtani,hanem ésszel építkeznénk,kihasznàlva minden olyan lehetöséget ami nem igényel energia forràst a tovàbbiakban vagy csak minimàlisat a hatàsfok még is magasabb mint a befektetett energia.

    • @peltarlendori7027
      @peltarlendori7027 2 роки тому

      Ésszel építkezni sok pénzből lehet, a nap ingyen van, ha ésszel akarsz építkezni akkor a föld alá kell tenni a házat és kész, már ahol lehet a talajvíz miatt. Ha van hely a napelemet a kertebe, tető helyett, a ház teteje meg egy golyóálló üvegből épített napfénytető. Vagy töröld el az értelmetlen emberi butaság csúcsát a pénzt amire nincs is valós fedezet. Mindenki dolgozik mint a hangya napi 4 órát, valamit, bármit. Aki nem, az megy egy szigetre. Semmilyen munka nem alantas ha a magad és a közösség jólétéért teszed. Csak ide fel kéne már nőni.

    • @amakkos
      @amakkos 2 роки тому +4

      Van ebben ráció, csak kérdés, hogy kinek mondod? A felhasználó azt a pályázatot tudja igényelni, amit meghirdet az állam. Nyílászáró cserét vagy hőszigetelést nem támogatnak évek óta, csak koplex megoldásokat. Ilyen módon az állam jelöli ki a fő csapásirányt. Csinálhatnám állami támogatás nélkül, saját pénzből, ha lenne.

    • @MK_Prince_
      @MK_Prince_ 2 роки тому

      @@bg11LL paszív klíma lényege a talajhö,lényegében minnél lejebb megyünk annàl melegebb van,lényeg hogy fagypont alà kell menni az a bistos ha 2 méter mélységben àsol egy àrkot a hàzkörül vagy teszed ezt akkor amikor úgy is a csatornàt vagy a vizet vezeted be csak lejebb mész az àrokkal és bele vezetsz egy 110 es pvc csövet,(Amit lehetne újrahasznosított müanyagból gyàrtani)a csö egyik végét felengeded a talajmenti fagyhatàr fölé,mondjuk 2 méter magasra,raksz rà egy könyököt hogy víz ne kerüljön bele és egy pollenszüröt,a csö màsik felét a hàzadba vezeted be,ha gipszkarton mennyezeted van nyilvàn egyszerübb,minden szobàba el tudod akàr flexibilis csövekkel is vezetni a padlàson és különbözö csöelosztokkal,a lényeg hogy egyetlen egy elszívó ventillàtort kell a fö àgra felszerelni nyilvàn megfordítva mert most befele kell szívnia a levegöt,a hideg kinti levegö felmelegítödik,a meleg kinti levegö meg lehül,kB télen nyàron 19 fokot enged be a hàzba,ehez azért szükséges hogy a földben lévö csöben legyen ideje àtvenni a talaj hömérsékletét szóval 10 méter legyen meg legalàbb és két méteres mélységben,a ventillàtor lehet 12 voltos is az kB semmit se fogyaszt,össze vissza 15000-20000Ft ból meg van,de egyszer az életbe végig kell àsni hozzà egy kétmétet mély 10-20méter hosszú àrkot,és télen nyàron kapod ingyen a 19 fokos friss kinti levegöt.

    • @surcapisca
      @surcapisca 2 роки тому +6

      Milyen összefüggést véltél felfedezni a "szigetelt nyílàszàrókkal,homlokzati és födém szigetelésekkel,passzív klímàval" (sic!) és az általános energiaszükséglet között? Csak a fűtés igényel villanyáramot? De például a szigetelt nyílászárókkal hogyan töltenél elektromos autót?

    • @MK_Prince_
      @MK_Prince_ 2 роки тому

      @@surcapisca azt hogy óriàsi nagy pazarlàs,hatalmas ökológiai làbnyomról nem is beszélve túlméretezett napelem rendszerek kiépítése és 10 évenkénti cseréje a teljes lakossàgra kivetítve,amikor is a hàzak energiatakarékossà tétele megvan,utàna harmad annyi napelemmel is el lehet érni ugyan azt az eredményt,és egy ingatlan szigetelését egyszer kell megcsinàlni jól egy életbe,utàna csak karban kell tartani,nem igényel cserét minden évtizedbe,nem igényel újabb gyàrtàst stb..

  • @felcsutimaradona4299
    @felcsutimaradona4299 2 роки тому +2

    Sajnos igen. Nem kell ide minőségi oktatás, zöld energia stb. Csak 2,5-3M birka akik választáskor behúzzák az X-et...

  • @kovacs1349
    @kovacs1349 2 роки тому +9

    Gondolom kong az államkassza az ürességtől. Amíg nem ad pénzt az unió nem tartanám kizárt dolognak, hogy más területeken is lesz drasztikusabb beavatkozás.

    • @robertdobrai4818
      @robertdobrai4818 2 роки тому +2

      Rosszul gondolod . Ha kongana akkor az üzemanyagár kedvezményt miért tartják fent?

    • @szilardhorvath9408
      @szilardhorvath9408 2 роки тому +3

      @@robertdobrai4818 Mert az ingyen krumpli már nem elég, kell valami más a népnek.

    • @batmarci
      @batmarci 2 роки тому

      @@robertdobrai4818 Ez pont hülye példa, figyelembe véve azt ami (elsősorban) a Kádár féle szocializmusban történt.
      Per pillanat a múlt megismétli önmagát. Kongott az államkassza de a hatósági árak megmaradtak így egy illúzióban élhettek az emberek egészen a rendszerváltásig, amikor is a Forint akkori értéke, a tényleges árak és a lehetetlen drágulások zúdultak a nyakukba.
      Ha a "legvidámabb barakk" megnevezés mond valamit akkor nem írsz ilyen butaságot.

    • @csilla9352
      @csilla9352 2 роки тому +4

      @@robertdobrai4818 Nem gond, hogy az üzemanyagár 'kedvezményt' a piaci szereplő Mol Nyrt. (meg más kereskedők) zsebéből veszik ki? A kamat 'kedvezményt' pedig a kereskedelmi bankok zsebéből?

  • @peterr8083
    @peterr8083 2 роки тому

    Üdv
    Mindíg szóba kerülnek ilyen témában az akkumulátorok a napelemes rendszerekhez. Itt is máshol is.
    Ha az árat nem nézzük,mik a lehetőségek?
    Mert ha jól tudom itthon csak 1 fajta rendszert lehet telepíteni, a HUAWEI rendszerét, saját inverterre.
    Tehát az a több 10e háztartás akinek nem ilyen invertere van, jelenleg semmilyen akkumulátort nem telepíthet ha akar sem.
    Van erről egyáb infó ?

  • @PeterGal987
    @PeterGal987 2 роки тому +21

    Annyira tervezem màr, hogy vissza költöznök Magyarorszàgra ìgy 15 èv utàn, DE SAJNOS MINDIG KAPOK EGY NAGY NEMET! 😔

    • @robertnagy2456
      @robertnagy2456 2 роки тому +1

      Most már nyugdíjasként sem élhetsz itt király módjára, mivel az árak is elszálltak.

    • @otapi
      @otapi 2 роки тому +4

      @@robertnagy2456 Ha nem forintban kapja a nyugdíjat, most is király módjára élhet a gyenge forint miatt :)

    • @robertnagy2456
      @robertnagy2456 2 роки тому +1

      @@otapi Igaz.. erről az jut az eszembe, hogy kis országunk tele van nyugati cégekkel, akik nem szeretnek bért emelni, holott most ezt kvázi ingyen megtehetnék csak az árfolyamromlás miatt.

  • @HappyLordx
    @HappyLordx 2 роки тому +1

    Ez megint arról szól, hogy Lölő megvette az erőműveket így oda kell fizetni, illetve kell a pénz az államkasszába hogy ne menjünk csődbe…. Lássunk tisztán!

  • @eszterolah4739
    @eszterolah4739 2 роки тому +4

    Csaba itt mindenkit és mindent is kinyírnak !

    • @azrael834
      @azrael834 2 роки тому

      👍 Lölő bandája, amiben érdekeltségük van, mindent felnyomnak és keresztbe tesznek. Nehogy más jól járjon!

  • @ytfae6448
    @ytfae6448 2 роки тому

    Sziasztok!
    Egy dolog amit érdemes figyelembe venni, amikor azt mondjuk, hogy ezzel javítottuk az itthon megtermelt áram arányát és környezetbarátok voltunk.
    A napelemes felhasználók sokkal bátrabban (olykor pazarlóan) használták az áramot azokban az időszakokban, amikor csak nem megújuló energiaforrások elégetésével lehet termelni, mivel ez nem fájt a pénztárcájuknak.
    Amellett, hogy rengeteg műszaki kérdést vet fel, ahogy Csaba mondtad is, szomorú, de nem volt fenntartható. Nem hinném, hogy lenne jelentősége, hogy előbb vagy később szüntetik meg, mindenhogyan fájdalmas lett volna a rétegnek, aki éppen tervezte a beruházást.

  • @danielviragh896
    @danielviragh896 2 роки тому +12

    1.) Tegyük hozzá, hogy Ti nem laktok itt, így nehezebb elhasznál mindent!
    2.) a napelem feletti részt rezsicsökkentett áron kapod/kaptátok volna! Így a fizetendő kevesebb lett volna, a fele kb., ha nincs is szaldó

  • @byhofe
    @byhofe 2 роки тому +2

    Fő zabálógépként energetikai szakértőként magyarázod a tutit. Nagy arc, kevés műszaki tudás. El kell végezni a műegyetemetet a labdába rugás minimumáért. kapis ?

  • @sandornagy5513
    @sandornagy5513 2 роки тому +6

    Szerintem ennél egyszerűbb a dolog.
    Az egész nem szól másról mint hogy meggátolják hogy a meglevő nullszaldós partnereknek fizetniük kelljen.
    Ha belegondoltok, ha az elosztó szakaszon még 10-en visszatáplálnak, akkor a régi null szaldós partner a hajára kenheti a szerződését, mert nem csak ő fog visszatápláni, hanem az új csatlakozók is.
    Továbbá mindenki igyekszik spórolni ahol tud, a mindenki által ismert okoknál fogva, tehát a visszatáplálás nő, az igény csökken.
    Ebből az következik, hogy hiába van valakinek null szaldós szerződése, ha rendszer nem viszi el tőle az általa feltölthető energiát...
    Magyarul, hiába a szerződés, hiába a visszatöltési lehetőség, a szomszéd is vissza fog táplálni.
    Tehát mivel a régebbi csatlakozó nem tud visszatáplálni, neki is fizetni kell, hiába szerződése...
    Naszóval feltenném a kérdést, kiknek volt lehetőségük akár jópár évvel ezelőtt is rendszert kiépíteni?
    Nos megoldódott hogy nekik továbbra se kelljen fizetni.
    De lehet hogy csak én vagyok rosszindulatú....

    • @csehszlovakze
      @csehszlovakze 2 роки тому

      amúgy az off grid telepítés idehaza legális még egyáltalán?

  • @denesfodor8497
    @denesfodor8497 2 роки тому +1

    Döbbenetes mellébeszélés minden oldalról.

  • @zoltanbiro6388
    @zoltanbiro6388 2 роки тому +7

    köszönjük fidzse, hogy rohaggyatok meg, hogy 12 év alatt nem tudott a KÁT energia tárolásával/elosztásával mit kezdeni

  • @alkalomadtan
    @alkalomadtan 2 роки тому +1

    Nem értem ezt a hisztit. Attól, hogy nem tudsz visszatáplálni, még termel a napelem. Előrébb vagy, mint Panel Pista, aki még csak napelemet sem tud használni. Valamilyen szinten értelmetlen a megtérülés számítása is x év távlatában. Annak mi az ára, hogy mondjuk van áramod nappal, mi közben másnak nincs (mert az energiaválság már odáig jutott)?

    • @alkalomadtan
      @alkalomadtan 2 роки тому

      @@bg11LL Tehát máris mondtál két lehetőséget.

    • @petersimon978
      @petersimon978 2 роки тому

      Ha nem táplálhatsz vissza, akkor a napközben termelt energiának a 2/3-át, vagy 3/4-ét el kell tárolnod, ugyanis ennyi a szokásos önfogyasztási arány normál háztartásnál. Ez egy kicsi 3kW-os rendszernél akár napi 15kWh termelés is lehet, azaz a háromnegyede 11kW, aminek az eltárolásához (egy napra) három darab 5kWh-ás akkumulátor szükséges, ami kb. 3,9 millió forint + a telepítés díja. Akkumulátor nélküli rendszer pedig nem üzemelhet, ha nincs hálózat, még a visszwatt rendszer is kikapcsol. Ami üzemelhet az a szigetüzemű, ami éppen a teljes függetlenségre, vagy a hálózattal való együttműködéses üzemre lett kitalálva. Így már kezded érzékelni, hogy egy eddigi napelemes rendszer máris a duplájára drágulhat? Ráadásul mennyi a garancia az akkura, mert olyan jelenleg nincs, ami ne használódna el ciklusról ciklusra. Ráadásul ha nincs szaldóképzés akkor hiába termelsz nyáron háromszor annyit, azt nem viheted át más hónapra, azzal nem fűthetsz, vagyis akkor meg magát a rendszert kell kb. háromszorosan túlméretezni, amiből a tényleges éves hozamának jelentős része menne a szemétbe mert háztartáson belül nem tudod felhasználni a többletet, ki pedig nem táplálhatod a közösbe. Akárhogy is, súlyos milliókat vesztesz.

    • @alkalomadtan
      @alkalomadtan 2 роки тому

      @@petersimon978 "Így már kezded érzékelni, hogy egy eddigi napelemes rendszer máris a duplájára drágulhat?"
      Értem, tehát ha van egy 5000 forintos kenyered akkor, amikor éhezel, mint mindenki más (akinek még 5000-ért sincs kenyere), akkor súlyos ezreket veszítesz, mert nem 500-ba kerül neked épp akkor. Arról van itt szó, hogy itt sokan elvárják, hogy egész szektorok technikai állapota változzon meg hirtelen azért, mert most ők okosak lesznek és be akarnak szállni a bizniszbe. Megy az őrült kalkulálás, mi közben ott áll a 7-8 millió forintos autó a garázsban, ami helyett egy 3-4 milliós is ellátná ugyanazt a feladatot.
      "Akkumulátor nélküli rendszer pedig nem üzemelhet, ha nincs hálózat, még a visszwatt rendszer is kikapcsol."
      Akkor pedig felgyűlik az el nem használt napfény a napelemben és szétdurran? Sőt, a kerti beállóra jutó rengeteg napfény is csak melegíti pocsékba a betont és nem tudod visszatáplálni a Napba, hogy télen majd visszakapd. Örök probléma ez. Hogyan lehetne elrakni a nyári meleget télire, meg a téli hideget nyárra.
      "Ráadásul ha nincs szaldóképzés akkor hiába termelsz nyáron háromszor annyit, azt nem viheted át más hónapra, azzal nem fűthetsz, vagyis akkor meg magát a rendszert kell kb. háromszorosan túlméretezni, amiből a tényleges éves hozamának jelentős része menne a szemétbe mert háztartáson belül nem tudod felhasználni a többletet, ki pedig nem táplálhatod a közösbe."
      Tökéletesen leírtad a megújulókkal járó problémát. Az van, hogy meg kell várni, hogy az áramszolgáltatóddal együtt mikor tudtok úgy bizniszt csinálni, hogy az neki is megérje, ne csak neked. Ilyen egyszerű ez.

    • @alkalomadtan
      @alkalomadtan 2 роки тому

      @@bg11LL tovabbra is hiszti. az egyik esetben az a baj, hogy nem lehet keresni rajta, a masik esetben meg az, hogy a vesztartalek nem olyan olcso, mint a boseg idejen.

    • @alkalomadtan
      @alkalomadtan 2 роки тому

      @@bg11LL dehogynem lehet keresni rajta. csak bele kell szamitani az alternativ koltsegeket (mennyit er neked egy minimalis biztonsag) es jovobeli arakat is, meg ugy meretezni, hogy ne eromuvesdit jatsz. a nyari maradekbol meg szivattyuzz kutbol vizet es hutsd. azt megertem, hogy a bizonytalansag frusztralo, de hat ilyen vilag lesz. 10 evvel kesobbre meg nem az a vilag lesz, mint most. ugyanakkor tovabbra sem kell itt hisztizni azon, hogy jaj, 4-5 milliom van es nem tudom a folosleget hova tenni, amikor mindenki masnak foloslege van, mi kozben szazezrek neznek szemben a kozelgo melyszegenyseggel.

  • @JoYnT01
    @JoYnT01 2 роки тому +13

    Kinek mit intezett a kormanya … ez mar nagyon bohockodas … siralmas … foleg h mindent elhisznek az emberek … 😢

    • @haverjamarosi680
      @haverjamarosi680 2 роки тому

      az emberek nem hiszik, csak a zemberek! de azok bármit beszopnak!

    • @laszloblue3611
      @laszloblue3611 Рік тому

      Látom nem vagy villanyszerelő, vagy valamilyen társ szakmából való.

  • @HerculesVlog
    @HerculesVlog 2 роки тому +1

    Szín tiszta politika. Soha nem az embereknek lesz a jó... "Az éhinség nem azért van a Földön, mert képtelenek lennénk jóllakatni a szegényeket, hanem azért, mert képtelenek vagyunk jóllakatni a gazdagokat"
    Teréz anya

  • @zsoltbugyi1230
    @zsoltbugyi1230 2 роки тому +3

    Ma hallottam a hírt a rádióban. Ott úgy tálalták a szaldós megszűnését mintha előrelépés, siker lenne. És esküszóm azt mondták ettől RÖVIDÜL a megtérülési idő.

    • @azrael834
      @azrael834 2 роки тому +1

      Mert itt minden előre megy és nem hátra! 🤣Mese és agymosás az egész ország. 😂 Mi mindent másképpen csinálunk. 😂 Akkora szopatások vannak itt amekkorát nem láttunk. Valakinek 13 szoros gázszámlát küldtek. Ilyen az amikor Lölő és bandája felvásárol valamit.

    • @nandorbalogh2992
      @nandorbalogh2992 2 роки тому +2

      Komrányinfon is úgy mondták, megcsűnik a visszatáplálási kötelezettség.Szóval úgy hazudtak, mintha ez előny lenne, sírni volna kedve az ilyen aljas csúsztatásoktól, de már leszarom...

  • @gaborvargahu
    @gaborvargahu 2 роки тому +1

    Csak szólok. Nem sikerült 1800 kg CO2-t megspórolni, hiszen a napelem gyártása és a majdani megsemmisítése / újra felhasználása is mind-mind CO2-be kerül.

  • @ZagZagSama
    @ZagZagSama 2 роки тому +9

    Conteo: Ad. 1., MVM csipogott, hogy azért nincs extraprofit után adó, mert a napelemeseknek kell nyalni most és megy a hálózatfejlesztésre és visszatápálásra a pénz. Erre a megoldás: megszűntetni a szaldós elszámolást. Ad. 2., Paks II üzembehelyezésének idejére, ha a napelemek hatásfoknövekedését és terjedését előreprognosztizálták, akkor kidobta a matek, hogy valószínűleg nem lesz szükség a tervezett teljesítményre és ez rossz fényt vetne a KülGazd. KülMin és Moszkva kapcsolatára. Ahogy látom az államháztartási hiány vérzésének az elállítása jelenleg a cél, nem pedig a hadászati célból is előnyös decentralizált energiaforrástelepítés elősegítése. Valószínűleg nagyobb belső vérzést tudnának elhárítani, ha egy külföldi auditor cég (pl. japán) által végzett felmérést csinálnának a kormányzati ingyenélők és századeleji ügyintézési folyamatok 'optimalizálására'.

    • @peltarlendori7027
      @peltarlendori7027 2 роки тому

      És felállítanának egy független, de igazságos, rögtön ítélő kivégzőosztagot. Japánoknál még van halálos ítélet. 6 hónap után végre is hajtják, ha 100% le van zárva az ügy és fellebbezni sem lehet, mert egyértelmű a bűncselekmény.

    • @robertnagy2456
      @robertnagy2456 2 роки тому +1

      Elég lenne hirtelen visszakapni a sok ellopott milliárdot, megvan az még, csak nem ott, ahol lennie kellene.

    • @ZagZagSama
      @ZagZagSama 2 роки тому

      ​@@robertnagy2456 Nem lenne elég, mert megmaradna a lehetőség az újralopásra. Tisztogatniuk kell mielőtt olyan méreteket ölt, hogy más is észreveszi és pampogni kezdenek.... Ja, hogy már itt vagyunk. Szaporodnak a tüntetések, gyarapodnak a Lámpavaskészítő szakemberek. Most kéne lépniük az ügyben, mielőtt elveszik a mentelmi jog. Kár hogy nem tudnak, mert mindenkinek(sic. vannak kivételek!) kell lennie a füle mögött vajnak, hogy biztonságban egymásnak falazhassanak 'bennfentes'ként. Ez is conteo, de nincs új a nap alatt).

    • @tothpeter8118
      @tothpeter8118 2 роки тому

      @@robertnagy2456 Na és hány milliárdról van is szó?

    • @lillabakonyi1670
      @lillabakonyi1670 2 роки тому +1

      Ad3. A kínaiak most csináltak giga napelem parkot Magyarországon termőföldre.

  • @k0zi.
    @k0zi. 2 роки тому +2

    Szerintem szimplán ezzel akartak javítani a devizaegyensúlyon. Rengeteg pályázat EUR forrásból történik, valamint amint elindul egy napelemes telepítés, irgalmatlan pénzeket (HUF) váltanak át devizába (EUR, USD). A rezsicsökkentés miatt boldog-boldogtalan elkezdett villanyfűtés+napelem irányba elmozdulni, most ezt a keresletet vágják agyon, kevesebben vesznek EUR-t.
    Ugyanakkor nem elhanyagolható az sem, hogy eddig se bírta a rendszer, de most olyan szinten jönnek a kérvények, hogy inkább kormányzati szinten mondanak egy nagy nemet, így nem az MVM-nek kell minden levelet megválaszolni hogy "nem, most nem lehet rákötni"

  • @zsoltkovacs7001
    @zsoltkovacs7001 2 роки тому +10

    Áá… építünk még pár stadiont a fejlesztések helyett!

    • @Waranus36
      @Waranus36 2 роки тому +2

      A józan ész ezt diktálja. Mindenki aki mást mond az ...

  • @biztonsagteknika
    @biztonsagteknika 2 роки тому +1

    Arra vagyok kíváncsi, hogy ha majd sokan bekapcsolják az elektromos fűtőtesteket (mert sokan használni fognak olyat) azt a terhelést a hálózat hogy fogja elviselni???

    • @attila7276
      @attila7276 2 роки тому

      Erről míèrt nem beszél senki?
      Ez miért nem jutott eszébe senkinek?

  • @adam7825
    @adam7825 2 роки тому +9

    Azért azt kijelenteni, hogy ez nem rossz a napelemes cégeknek.... legalábbis elég bátor. Finance101: Profit = volume * margin, ebből a volume ezzel drasztikusan esik. Attól, hogy a margin nő, még a profit nem biztos, hogy nem csökken jelentősen. Szóval az érvelésed utána engem arról győzött meg, hogy nem objektíven nézed ezt a kérdést.
    (egyébként nagyon szeretem a videóidat és az egész munkásságodat)

    • @zsigmondvas
      @zsigmondvas 2 роки тому +1

      Ez a mondat mondjuk nálam is kib*szta a biztosítékot, főleg ahogy a napelemes guru a videóból nem egy rózsás képet festett le a jövőt illetően! Minden esetre Csaba videói mindíg aktuálisak és tényleg próbálja (szerintem sikeresen) minden irányból megvilágítani, körbejárni az adott témát! Ez most is sikerült!

    • @magyarosi
      @magyarosi  2 роки тому +1

      @@zsigmondvas pont a napelemes guru mondta nekem, hogy nem maguk miatt van baj, mert náluk ez még profitnövekedést is okozhat, hanem szakmailag és a társadalom szempontjából nem értenek egyet.

    • @zsigmondvas
      @zsigmondvas 2 роки тому +11

      @@magyarosi ok, legyen, elméletben lehetséges, csak az a kérdés hogy ezek után ki fog csilliókért egy több évtizedes megtérülési napelemes rendszert telepíteni. Én inkább attól tartok hogy ezek a cégek lassan eltűnnek a magyar piacról. Mondjuk nem vagyok szakember, csak sejtem hogy így lesz....

    • @ciammiao
      @ciammiao 2 роки тому +8

      Sokat elárul a cégről, hogy egy pénzügyi vezető nyilatkozott. Ugyan elsimeri, hogy 10+ éve tudva levő a probléma stb... Majd hozzáteszi, hogy jó lenne, ha még többet telepítenénk. Tipkus kapitalista berögzülés.

    • @pressing1977
      @pressing1977 2 роки тому +1

      @@ciammiao mit is kellet volna mondania?

  • @SalaKaland
    @SalaKaland 2 роки тому +1

    Most komolyan azt hitte valaki,hogy ezt nem fogják meglépni? Előre lehetett sejteni. Jó reggelt !

  • @gabortopa1692
    @gabortopa1692 2 роки тому +7

    12:00 "... Nem értem a célt...' ha műszaki indok nincs, márpedig nincs, mert az engedélyezési folyamat eddig is kontrollálta a hálózatot, akkor csak pénzügyi/politikai cél lehet. Ez ilyen faék egyszerűségű. A világban az a folyamat zajlik - nemcsak Mo-n -, hogy az emberektől az olcsó pénzt vissza kell gyűjteni valamilyen módon, amit a kormányok az elmúlt 10 évben kiszórtak. Ebbe a forgatókönyvbe illeszkedik ez a döntés kizárólag, mert ahogy átbeszéltétek, műszaki indok és a józan ész nem magyarázza ezt a közelgő jogszabályt.

    • @balintczimmer8409
      @balintczimmer8409 2 роки тому +2

      Igen is lehet műszaki oka. Ami valószínű az hogy a hálózat befogadó képessége vagy gyengesége elért egy olyan szintet amit egyszerűbb jogszabályilag titlani mint egyenkén továbbra is vizsgálgatni.

    • @tibormadl814
      @tibormadl814 2 роки тому +1

      @@balintczimmer8409 Egyik napról a másikra? Ne viccelj már! A videót nem nézted?

    • @tibormadl814
      @tibormadl814 2 роки тому

      Szerintem egyértelműen politikai és pénzügyi döntés! Nem jó nekik, ha te állítasz elő magadnak valamit, és nem tőlük veszed meg jó drágán! Mindig is tiltakoztak a megújuló energiák ellen.

    • @balintczimmer8409
      @balintczimmer8409 2 роки тому +1

      @@tibormadl814 Örülök hogy látom semmit nem értesz hozzá szakmailag de azért megvan a határozott véleményed hogy mi miért van. Tipikis magyar hozzáállás. Javasolnék átolvasni kezdésnek pár energetikai könyvet.

    • @tibormadl
      @tibormadl 2 роки тому

      @@balintczimmer8409 Képzeld, egy keveset értek hozzá, ami bőven elég ahhoz, hogy megértsem, ez egy szakmailag megalapozatlan, politikai döntés. Ugyanúgy , mint az EU energia-ársapka el nem fogadása. Náladnál sokkal okosabb embertől hallottam, aki egy napelem telepítő cégnél dolgozik, hogy ez egy teljesen szakmaiatlan döntés.

  • @bgjfhfkyg
    @bgjfhfkyg 2 роки тому

    Az akkunak az lenne a lényege, hogy télen éjszakai olcsó áramról (H tarifa) feltöltöd és azt használod napközben. Így lesz jó a megtérülése.
    A szaldó elszámolás eddig is ajándék volt a szolgáltatótól.
    Én most rakattam fel 4,8 kw - os rendszert 10 kWh akkuval £12 000- ért, csak hogy legyen egy ár is. Nézzetek például angliai csoportokat, hogy hogyan lehet minél több áramot elhasználni.

  • @l201012
    @l201012 2 роки тому +10

    Ezek ki 😆 ezek mindent!

  • @janokid023
    @janokid023 2 роки тому +2

    Sziasztok, én tényleg nem értek hozzá, de ha jól értem a baj az amit Csaba mondott az időbeniség, hogy nyáron sok a termelt energia és télen kevés. Akkor nem az államnak és a hálózat fantartónak kellene gondoskodni a hálózat fejlesztésről, hogy ők ezt tudják tárolni ? Mert akarhogy is nézem ezt nem egyénileg hanem központilag kellene megoldani. És ha tényleg a haza energia 40% importáljuk akkor nem lenne egyszerűbb azt a pénzt hálózat fejlesztésre költeni és akkor tudjuk tárolni és télen használni a megtermelt áramot. Nekem ez a logikus és akkor tényleg függetlenek lehetnénk. Vagy rosszul látom ezt ?

    • @nandorbalogh2992
      @nandorbalogh2992 2 роки тому +1

      Ez egy sokkal összetettebb probléma, annyi energiát, amiről itt szó van nem leeht tárolni, nagyon nem, sehol a világon nem. A szaldós elszámolás miatt, az eneriga tárolást majd újbóli "kiszállítást" ingyen kellene végeznie a szolgáltatónak, így fejleszteni sincs miből, sőt minnél több napele van, annál ovább np a veszteség, és a műszaki problémák is. De van tovább is, nem csak a nyár és a tél a baj, hanem már napon belül is gond van, napközben napos időben túltermelés miatt az alaperőműveket le kell állítani, de éjszaka meg mennük kellene, de ez a legtöb erőműnél nem megoldható könnyen, ráadául napközben az erőm nem termle nyereséget, tehát a normál erőmávesekkel is kibaszás van. Az igaz megoldás ha az egész piaci alapo működne, nyáron 2 Ft-ért veszik meg az áramot, mert akkor mikor sok van annyit ér, de télen te 70Ft ért kapod vissza, ha ez így lenne, minden is tudna jól működni. Ja csak ebből rögtön látszik az is, hogy ez az egész napelemesdi nem fenntarthtó.

    • @janokid023
      @janokid023 2 роки тому

      @@nandorbalogh2992 értem amit mondasz csak azt a részt nem amit az összegekrol írtál. Mármint én arról írtam hogy a hálózattal mit kellene csinálni de nem hiszem hogy annak közé lenne ahhoz hogy mennyiért adják vagy veszik.
      Én olyan rendszerről is hallotam Amerikában ahogy szektorok vannak és egy szektorban lévő fogyasztók (háztartások) fogyasztják el a megtermelt energiát először és ha nekik sem kell akkor megy csak ki. Valami ilyesmi is lehetne a megoldás. De értem hogy ez alapokban változtatna meg a hálózat felépítését

    • @csabafejer1578
      @csabafejer1578 2 роки тому

      Mert akarhogy is nézem ezt nem egyénileg hanem központilag kellene megoldani. - Tanultál valamikor fizikát?

    • @janokid023
      @janokid023 2 роки тому

      @@csabafejer1578 ezt nem tudom kinek akartad írni de én is ezt írtam.

  • @ciammiao
    @ciammiao 2 роки тому +5

    Sajnos a "szakember" nem szakmai érveket hozott fel. Az, hogy kisfeszültségű csatlakozási pontokra ránéznek nem jelent semmit.

  • @OAdam84
    @OAdam84 2 роки тому

    Hello Csaba
    Nem a témába vág😊
    De légy oly Kedves és írd meg Nekem, hogy milyen szék/fotel van a háttérben?
    Köszi
    Ez a vid is tartalmasra sikeredett

  • @foidentitas6631
    @foidentitas6631 2 роки тому +5

    Miért nem kéri a hálózat nyáron az energiát Hiszen éppen idei hír volt, hogy a klímák üzemeltetése miatt nyári hónapokban volt legnagyobb az áramfogyasztás !
    A kinyírás ott kezdődött, amikor megkövetelték a 3 fázisú rendszer kiépítését is a házakban,
    Nem említed azt sem, hogy a letöltött / feltöltött energia ára erősen különbözik.

    • @surcapisca
      @surcapisca 2 роки тому

      Azt nem mondta senki, hogy a hálózat nem kéri nyáron az energiát. Hol követelték meg a 3 fázisú rendszer kiépítését? A letöltött/feltöltött áram árának eltérése most hogy jön ide, milyen összefüggésben van a témával?

    • @almasiweb
      @almasiweb 2 роки тому +1

      @@surcapisca 2021. május 1 től csak 2,5 kVA-ig lehet 1 fázisú a fölött kötelező a 3 Fázis. :( Nyáron beszéltem egy helyi céggel ők csak e fölötti teljesítménnyel foglalkoznak.

    • @steve_video
      @steve_video 2 роки тому

      szaldós rendszerben a le és feltöltött áram nullázza egymást, gyakorlatilag mintha nem lenne az órán fogyasztás. A 3 fázis teljesen jogos, egy erőmű ne csak 1 fázis terheljen. Most télen lesz csak magas az áramfogyasztás, hogy boldog boldogtalan rakat fel a gáz mellé klímát fűteni. És bizony fűtésre sokkal több áram elmegy mint nyáron a hűtésre, főleg egy olyan nagy és/vagy rosszul szigetelt házban ahol a gázfűtés fogyasztása nem fér be a rezsilimitbe.

    • @foidentitas6631
      @foidentitas6631 2 роки тому

      @@surcapisca OLYAN ÖSSZEFÜGGésben, hogy már hivatali / szolgáltatói szintről is szeretnének az emberek korrekt viszonyulást tapasztalni...

    • @surcapisca
      @surcapisca 2 роки тому

      @@foidentitas6631 Ez teljesen érthető.

  • @gmeszi.
    @gmeszi. 2 роки тому

    Az erőműveket kell/kénne pufferként használni ballanszírozásra. Persze ez csökkentené a profitott ami az államnak kiesés(abból lehet nagyot lopni). De az állami válallatok úgyebár kvázzi közzöségi cégek és nem lenne a cél a profitorientáltság.

  • @kovacs1349
    @kovacs1349 2 роки тому +21

    "Kinek mit intézett a kormánya!" 🤷

    • @peltarlendori7027
      @peltarlendori7027 2 роки тому

      Ki, kire szavazott, szólok mindenkinek, hátha egyszer meghallani, a két szar közül nem opció a
      kisebbet választani, itt mind a két kupac akkora hogy belefulladsz. Ha csak szar van köszönjük nem kérjük egyiket sem, hihetetlen spórolás, majd kintről felveszünk hozzáértő országüzemeltetőket fejvesztés terhe mellett.

    • @MrTauron77
      @MrTauron77 2 роки тому

      Akkor a kormány tagok is momdjanak le a napelemes rendszerekről.

  • @cs.t.2620
    @cs.t.2620 2 роки тому

    Sziasztok! Volna egy fontos kérdésem, hogy ha a hálózat nem alkalmas meg bla bla elavult stb, akkor mi a fenére fizetjük a minden hónapban jól felszámított alapdíjat hálózatfejlesztési díjat meg még mittudomén milyen díjakat ..??? Én ide és tova lassan 20 éve ! Van több millió háztartás mindenhol van áram ha csak 100 forintal számolunk akkor is szép summák akadnak le szóval jó büdös ez az egész mi meg szagolgatjuk bőszen! 🙂 Csak egy szösszenet volt és ez csak a villany mi is van a többivel? ;-)

  • @peterkolonics9399
    @peterkolonics9399 2 роки тому +10

    Lengyelországban sem bírja a rendszer. Ott a kinti ismerősöktől kapott infók alapján a túltermelést “megadóztatják”. Ezt már korábban bevezették.
    Nyilván nem ez a jó és okos megoldás.

    • @dezsototh3235
      @dezsototh3235 2 роки тому

      A jövedelmet adóztatják meg. Ez van itt is Magyarországon. Nem is érdemes kivenni pénzt. Legjobb elhasznáni minden megtermelt kilowattot.

  • @erhardpfisztner2327
    @erhardpfisztner2327 2 роки тому +1

    Amíg egy közösségben (család, falu, város, ország) nem WIN-WIN játékot játszanak az ott élők, addig ez a marakodás az élet része marad.
    A szolgáltatók már évek óta tudhatják, hogy hogyan kell(ett volna) a napenergiát a háztartásokba eljuttatni. Energiaközösségek által létrehozott napelem- és akkuparkok lehetnének a megoldások, amik tudnak úgy együttműködni, a meglévő hálózattal, hogy az megfelelő legyen. Ebbe a közösségbe az is be tud lépni, akinek egy darab délre néző tetője sincs, nincs egy négyzetméter fala az akkunak. De tehetsége van ahhoz, hogy pénzzel beszálljon. A szolgáltatóknak az lehetne a feladatuk, ahogy a faluvillamosítás idején, hogy a korszerű műszaki megoldást elérhetővé tegyék mindenki számára. A szaldó elszámolás helyett a legolcsóbb napenergia kerülhetne az "ármixbe". Aki napsütéses déli időben és éjszakai völgyidőszakban abszolválja a háztartása fogyasztását az a mindenkori legalacsonyabb áron jutna az energiához. A hálózati szolgáltató nem maradna bevétel nélkül, a kereskedők áraikkal terelhetnék a fogyasztókat, a villamosenergia fogyasztók nem lennének csalódottak, hogy soha meg nem térülő beruházásuk van.

  • @davidmolnar6691
    @davidmolnar6691 2 роки тому +5

    Mi kb 2 hónapja nyújtottuk be a HMKE engedély kérésünket, de válasz még nem érkezett.
    Most így marhára érdekelne, hogy csak új kérvény nem nyújtható be, vagy amit még nem bíráltak el, az sem kap már pozitív visszajelzést?...

    • @peltarlendori7027
      @peltarlendori7027 2 роки тому

      Akkor ti még nagyon friss versenyzők vagytok, a tavaly decemberiek közül sem mindenki kapott még választ.

    • @koncsos95
      @koncsos95 2 роки тому

      Én is 2,5 hónapja küldtem be, bízom benne hogy amire ennyit vártunk, nem b*sznak ki velünk.

    • @peltarlendori7027
      @peltarlendori7027 2 роки тому

      @@koncsos95 Valahol volt már róla szó, ezt megelőzően, aki nem ragaszkodik a visszatápláláshoz az előbb kap engedélyt, támogatást. Ugye akkor nem kell felmérni az illetőnek a lakóhelyén (település) energetikai rendszerét.
      Az is egy jó megoldás lenne, ha valaki Offgrid rendszert szeretne, arra egyszerűbb, gyorsabb szabályok vonatkoznának.

    • @davidmolnar6691
      @davidmolnar6691 2 роки тому +1

      @@peltarlendori7027 ha nem táplálsz vissza, nincs szükség engedélyre (ha jól emlékszem 50 kW-ig bárki építhet sziget üzemet engedélyeztetés nélkül).

    • @peltarlendori7027
      @peltarlendori7027 2 роки тому

      @@davidmolnar6691 Köszi, én tudom, fent vagyok pár komolyabb offgrides csatornám
      onnan gyűjtögetem a tudást, már csak pénz kéne : ((

  • @krisztiankovacs4839
    @krisztiankovacs4839 2 роки тому +2

    Azért ha valamilyen műszaki engedélyeztető eljárásba beesik pár hét alatt százezer új igény, szerintem bárhol kiveri a biztosítékot... Itt ennek az oka részben ez is lehet.

  • @iceman5961
    @iceman5961 2 роки тому +4

    Az intézkedés oka szerintem:
    - Pakson az olcsó 12 Ft-os áramot 3-6*-os áron kapjuk a rezsicsökkentés-csökkentés miatt
    - A HMKE által termelt áramot egyre jobban nem éri megvenni az emelt hatósági ár miatt, mert a Pakson, olcsón előállított áram marginja hatalmas.
    A legegyszerűbb lépés ez volt a kormány részéről, hogy hatalmasat tudjanak mindenkin kaszálni...

    • @iceman5961
      @iceman5961 2 роки тому +3

      @@bg11LL Láttad, hogy mennyivel nőtt az árbevétele? Ez mellé társult az emelkedett működési költség, ami alapján rá lehet mondani, hogy veszteséges...ne higyj már el mindent, amit olvasol. A kormánynak az jó, hogy a működési költsgből ered a veszteség, el lehet tüntetni így sok pénzt. A 4 Ft-os áram ár 210-ig nem tudom hogy jött ki neked. RHD-val közel 40 Ft/kWH 210 kWH-ig. Semmi közünk a világpiachoz, mert magunknak termelünk olcsó áramot, de a kormány ezen is nyerészkedni akar, ennyi.

    • @petermarton1339
      @petermarton1339 2 роки тому

      Aki az atomot nem becsüli a napot nem érdemli.

    • @steve_video
      @steve_video 2 роки тому

      @@iceman5961 "A 4 Ft-os áram ár 210-ig nem tudom hogy jött ki neked" olvasd el a számlarészleteződet ott van benne :)

    • @iceman5961
      @iceman5961 2 роки тому

      @@steve_video Nem én írtam én az RHD-val számoltam. Tisztában vagyok vele, hogy 20 ft körül van. A lényegen nem változtat. Nem akarják kifizetni a HMKE tulajoknak az áram árát, mert tisztában vannak vele, hogy elvetemül marginnal tudják eladni a sajátjukat.

  • @frostyati
    @frostyati 2 роки тому +1

    10 éve tudjuk, hogy nem lesz elég a hálózat. Ez a vicc, hogy nem a félig elsüllyedt hajót kellene megmenteni, hogy elsüllyedjen, hanem a repedéseket, kellett volna már befoltozni. Akkor el sem kezd süllyedni. Nagyon sok éve le van maradva a hálózat, a régen telepített helyeken. Mondtam én ezt sok embernek, a témával foglalkozónak is, de nem hitte. Most meg ez van. Egy villanyszerelő vagyok.

  • @Vadafakable
    @Vadafakable 2 роки тому

    Ez a kormanyrendelet a mar meglevo vagy csak a most epulo rendszerekre fog vonatkozni?

  • @peltarlendori7027
    @peltarlendori7027 2 роки тому +5

    34 év alatt nem sikerült fejleszteni a hálózatot, ami épült az 98%-ban az adóból még a rendszerváltás előtt.
    A mostani rendszer fenntartása is az adóból megy az a villanyszámla nagyobb része.
    Az államnak nem kell az áramod mert akkor nem fizetsz nekik jóformán adót az áram után, mint a példa mutatja. Na meg ki is vásárolta be magát az energiaszektorba, kinek is jó az, ha mindenféle egyéb magas
    díjak vannak a villanyszámládon? (Persze szükségszerű a fejlesztés, karbantartás, de az megint csak az állampolgárok adójából, az "Állam" reményei szerint EU pénzekből 80% , meg esetleg egy része ami tényleg a villanyszámlán szereplő egyéb tételekből fog állni. Volt 34 év, napra pontosan tudták hogy a felhasználási igények, mennyiség napról, napra emelkednek, már 3 Paksot fel kellett volna húzni, max nem
    Urán, hanem Thorium alapon, amelyik kormány ezt nem látta az teljesen alkalmatlan mindenre.
    Ha meg neki akarnának állni, itt olyan lassan tökölősen folyik minden hogy ezer év mire elkészül, azaz mire vissza lehet a sok szerencsétlennek táplálni a rendszerbe addigra az már soha nem éri meg.
    Na ezért kell olyan rendszer ami gazdagon tartalmaz napelemet, invertert, némi aksit, aztán amikor süt a nap akkor van ingyen áram, örülsz, használod, aztán ha nem süt, a rendszer automatikusan átvált a hálózatra. A Magyar kormány elérte azt hogy teljesen megbízhatatlan, minden kitelhet tőlük, így ha napelemes rendszert telepítesz valamilyen formában akkor garantált hogy lesz áramod a lakásban napközben. Aksi meg arra kell hogy menjen a hűtő és legyen világítás, mert az aksi tényleg több millió forintos költség ha több napot arról kéne üzemelni rossz időjárási körülmények között. Azaz valós offgrid rendszered van. Zöldeknek üzenem amíg az aksik nem lesznek jók és olcsók, nagy kapacitásban, addig marad a reaktor Thorium vagy Urán alapon. Az olaj, földgáz, szén égetés rosszabb mint egy modern ésszel üzemeltetett atomerőmű. Egyszerűen nincs jobb addig ezt kell használni. + Temérdek napelemet, ahol lehet szélerőmű.

    • @torjekgyula7242
      @torjekgyula7242 2 роки тому

      Igen,pontosan erről van szó,ha én napelemet használok,nem veszek az államtól áramot,,nem lesz neki bevétele

    • @steve_video
      @steve_video 2 роки тому

      @@torjekgyula7242 Ezután is használhatsz napelemet, 0 adminisztációval, senki nem tiltja.

  • @ExZsole
    @ExZsole 2 роки тому +1

    Üdv a klubban! Elkezdtél teremteni! Érdekes lesz az életed! 😉

  • @hyperninja1987
    @hyperninja1987 2 роки тому +3

    a cél nagyon egyszerű, mészáros és így rajta keresztül Orbánék zsebét kitömni úgy hogy megálj a zöld energiának!

    • @azrael834
      @azrael834 2 роки тому

      👍 Ha ezek maradnak még sokáig, itt kinyírnak mindenkit ebben az országba.

    • @csabafejer1578
      @csabafejer1578 2 роки тому

      @@azrael834: 12 év alatt nem nyírtak ki mindenkit?

  • @richardlaki3800
    @richardlaki3800 2 роки тому +2

    Köszi az informatív videót! Ha jól értem, ez nem vonatkozik arra aki már megkötötte a szerződést a napelemes rendszerre? Mi júliusban kötöttünk szerződést egy 10 kwh rendszerre, még egy engedélyeztetésre várunk és utána jönnek szerelni. Van esély rá, hogy megszívathatnak?

    • @korodiadi
      @korodiadi 2 роки тому +1

      Ugyan ez a helyzet nálunk is.

    • @MickeyShort70
      @MickeyShort70 2 роки тому +1

      Egyenlőre

    • @robertkiss7525
      @robertkiss7525 2 роки тому +4

      Van. Nézz utána. Formálisan és informálisan is.
      Én igyekeztem, és ragaszkodtam a szaldóhoz. Csak hát kétharmad van, ugye?
      (= a törvényi háttérkörnyezet bármikor újraírható.)

    • @79chrisone
      @79chrisone 2 роки тому +2

      Nálunk is ugyanez, 10kw, már felszerelve, kifizetve, de szerződésünk még nincs a szolgáltatóval. Szerintem nagyon megszívtuk. Az MVM-nél semmit nem tudtak mondani.

    • @MagyarViktor90
      @MagyarViktor90 2 роки тому

      Sokan vannak igy es pont ezek szivtak meg a legjobban a jelenlegi felallas szerint! Kifizettek csomo penzt es a 8ev megterules helyett a dupla aram arral lett 4ev, viszont ha nincs szaldo es kenytelen lesztek fel-sziget uzemmodkent beuzemelni venni akkumulatorokat milliokert, amivel mar inkabb 15-20 ev lesz a megterulesi ido + a jelenlegi akkumulatorok amugy tonkremennek majd 5-10even belul a folyamat hasznalat mellett! (Szoval a nyari termeles ok lesz, nappal-estit az akkumulator tarolja es megoldja, de telen venned kell a draga aramot, mert tized annyit fog termelni neked a rendszer es a draga akkumulatorod se tud tarolni par napnal tobb energiat - ergo ablakon kidobott penz lett szinte az egesz napelemesdid)
      Engedely MEGKAPASATOL szamitjak, pont ezert szivta meg kb. mindenki honapos feleves "varoslista" volt, igy aki feleve adta be is megszivta! A jelenleg helyzet szerint, remelheted a legjobbat, de ettol a kormanytol csak a legrosszabbra szamithatsz (ERRE!)

  • @Bajuszod
    @Bajuszod 2 роки тому +3

    Az egyik legsemmitmondóbb tartalom...értem, hogy még semmi részlet nem derűlt ki,de tényleg kell egy ilyen kattintásvadász cím? Tényleg nem lehetett volna esetleg a sziget üzemet körbejárni?
    Ilyen videót egy jó Blikkes csapat készít....sajnálom.
    Igen,van napelemes rendszerünk 1,5 éve

  • @viktorvarga468
    @viktorvarga468 2 роки тому +2

    Sziasztok! Engem az érdekelne, hogy mit jelent a hálózatfejlesztés? Pontosan mit és miért kellene lecserélni újabbra? Jó lenne, ha erről is készülne egy videó!

    • @steverose88
      @steverose88 2 роки тому

      Trafóállomások, országos szintű táolókapacitások, erőművek modrrnizálása, újak építése stb.

  • @Artyom1552
    @Artyom1552 2 роки тому +3

    Tetszik az a napszemüveg. Szeretném megkérdezni, hogy mi a márkája.

  • @herbaklaszloherla8910
    @herbaklaszloherla8910 2 роки тому

    Szia Csaba lehet egy kérdésem, a nyaralok nem Dunaharasztin van?

    • @zatrok78
      @zatrok78 2 роки тому +1

      Dunavarsányon

  • @LPeter38
    @LPeter38 2 роки тому +4

    azt se feledjük, hogy az aksi gyártás mennyire környezetszennyező, és máris nem zöld a zöld energia...

    • @arnoldmike0com
      @arnoldmike0com 2 роки тому

      Van só/víz akksi is. ;-)

    • @LPeter38
      @LPeter38 2 роки тому

      @@arnoldmike0com sok sikert hozzá...

  • @o.l.cap1tal
    @o.l.cap1tal 2 роки тому +1

    A gond ott van hogy nagyon sok helyen(gazdagabb mo-i régiók) mindenki napelemet akar felrakni mert nem szeretné kifizetni a magas rezsit. Itt túltermelés van amihez a hatszoros igény bejelentés naplemre már nem fér bele a hálózati kapacitásba. Ellenben azokban a régiókban ahol nem áll fent ez a probléma a szolgáltató dönti el hogy lehet e betáplálni vagy sem. Amúgy már most is rengeteg helyen szerelnek fel smartmeter-t amivel nem engedik a betáplálást.

    • @peltarlendori7027
      @peltarlendori7027 2 роки тому

      A magas rezsi azért van mert 34 év alatt nem voltak képesek 3 paksot felhúzni, pedig pontosan tudták hogy kell. + bújtatott adó megy bizonyos emberek zsebébe, mert a hálózat üzemeltetése, fenntartása nem kerül ennyibe. Ez csak politikai duma. Hatalmi játszma a pénzed lenyúlására.

  • @Attila880805
    @Attila880805 2 роки тому +4

    Így hogy ennyire körbe van fával a vityilló nem árnyékol túl sokat a napelemre?

  • @pclandhu1
    @pclandhu1 2 роки тому

    A videód jó, teljesen érthető miért száll ki az állam. majd megírom hosszabban. Teljesen jól összeszedtétek az érveket.

  • @peterstosz8478
    @peterstosz8478 2 роки тому +10

    Nézzük inkább a jó oldalát a dolognak. Van egy csomó alig használt stadionunk.

    • @tothpeter8118
      @tothpeter8118 2 роки тому

      Nem unalmas már ez a stadionozás?Én unom pedig nem is szavazok.

    • @tothpeter8118
      @tothpeter8118 2 роки тому

      @@gabrielderdak6632 Hát ha annyit fizettünk volna be mint amennyit stadionra költöttünk,akkor jobban be rágott volna ránk az EU.Mert kb 650 milliárdot költöttünk stadionra 12 év alatt,de az eu-s befizetéseink,csak az elmúlt 3 évben kb kétszer ennyi volt.Egészségügyre már 3000 ezer milliárdnál járunk,és nincs látszata.

    • @azrael834
      @azrael834 2 роки тому

      Darabja évi 100 milliós karbantartási költséggel. Gyepfűtés van. Iskolába a gyerekeknek meg 18 fok jut. 😂

    • @azrael834
      @azrael834 2 роки тому

      @@tothpeter8118 Egészségügyre költöttek. Szépen beszínezték az épületeket és parkosítottak. Vettek talán pár gépet is. 🤣

    • @tothpeter8118
      @tothpeter8118 2 роки тому

      @@azrael834 Németországban meg alakóépületben nem lehet több 17 foknál.Szóval?

  • @gingi453
    @gingi453 2 роки тому

    Az elternatív energia termelést nem lehet megoldani hidrogénbe konvertálás és energia raktározás nélkül, de ennek a fejlesztése pénzbe kerül, és költeni kéne rá. Ha nem oldják meg az országos hálózat szintjén. akkor marad hogy sziget üzemű hálózatokat kell telepíteni (hps/picea német rendszer például már több éve működik annak aki nem tudná..). Sajnos a hazai szakértők is csak az elektromos közlekedésben látják a fejlesztési célokat, noha az is csak rövid távú helyi kölekedésnek megoldás, mert hosszab távon ott is csak a hidrogén üzem működik. Ezt viszont nem hajlandók fejleszteni, mert mindenki csak az orráig lát úgy tűnik..

  • @TheRealSaddamHussein
    @TheRealSaddamHussein 2 роки тому +5

    Kinek mit intézett a kormánya!

  • @attilaszabo7932
    @attilaszabo7932 2 роки тому +1

    A napelem a kis hatásfokával, 15 éves életkorával egy elég kőkorszaki dolog, csak ott éri meg, ahol semmi lehetőség a vezetékes áramra.
    Ezért is kellett beleszámolni a megtérüléshez a hálózati betáplálást- visszafizetést.
    Gyanítom, hogy csak a háztartásoktól nem veszik majd át az áramot, DE a napelem parkoktól, mint pl a Kaposvári , kínai érdekeltségű, egész nagy , jó minőségű mezőgazdasági területre épített napelemes rendszer biztosan . Pedig ott sem süt éjjel a nap:), tehát ugyanakkor van a csúcsteljesítmény, mint máshol, de azt majd elbírja a rendszer.

  • @tdizsolt
    @tdizsolt 2 роки тому +17

    Mi az,amit nem nyírnak ki módszeresen ma Magyarországon?

    • @o.l.cap1tal
      @o.l.cap1tal 2 роки тому +5

      Szaldót EU törvény miatt vezetik ki 2023.12.31-el. Nem magyaroszág nyírja ki.

    • @andrasa7809
      @andrasa7809 2 роки тому +2

      @@o.l.cap1tal 2023.12.31 majdnem másfél év múlva lesz...

    • @peltarlendori7027
      @peltarlendori7027 2 роки тому +3

      A modern kori rabszolgát, a beszélő pénzt, azaz minket. Sanyargatnak, kínoznak, de arra ügyelnek nehogy megdögöljünk, persze csak éppen hogy, de ez világszintű probléma, de nekem első sorban az fáj ami itthon van, utána nagyon fáj a többi is, vagy mellette.

    • @tdizsolt
      @tdizsolt 2 роки тому

      @@peltarlendori7027 teljes mèrtèkben osztom a vèlemènyed.

    • @tdizsolt
      @tdizsolt 2 роки тому

      @@o.l.cap1tal ez csak csepp a tengerben. ..viszont nem egy olyan embert ismerek,aki elektromosra tervezte a házát,a klímák,caleo,használati melegvíz,stb.,így is lett kialakítva mondhatni az alapoktól(hogy majd napelemmel oldja meg az egèszet),ès egy ilyen bejelentèssel kb kezdheti újból az egèszet.

  • @psymouss
    @psymouss 2 роки тому +2

    Laikusként (bár tavasszal előre gombolkozva feltetettem a napelemeket, így szaldósban vagyok másfél hónapja) ez nekem úgy tűnik, hogy a hálózatra egy adagban nagyon sok plusz termelő szakadt, és mivel elmismásolták a fejlesztést, most pauzálják az ezután érkezőket, amíg ki nem találnak valamit.
    Optimista hozzáállással nyilván mindennek van oka és nem gonosz idióták dolgoznak ezeken a rendszereken és nem is töltött fánk bonyolultságával van összerakva, szóval negyedmillió ok lehet bármilyen döntésre, ami lesz és ezeket nyilván nem látjuk.
    Viszont nagyon remélem, hogy a jól elaludt Magyarország egy Ferris Bueller ügyességével pattan ki elkésve az ágyból és oldja meg a helyzeteit.. mert jelenleg nem úgy tűnik, hogy politikai maszlagon túl bármi is jól alakulna.

  • @pokkeresztes6540
    @pokkeresztes6540 2 роки тому +9

    Megint az járt jól, aki "időben" lépett. Éppen volt erre pár milliója. Mindig ez van, amióta csak dolgozom (pedig az már elég régóta van).

    • @zsuzsajaczkovszky1798
      @zsuzsajaczkovszky1798 2 роки тому

      Igy van. Akinek volt ra kerete, annak mar reg fent vannak a napelemek.

    • @robertnagy2456
      @robertnagy2456 2 роки тому +1

      Egyáltalán nem biztos, hogy olyan jól jártak vele.

    • @zsuzsajaczkovszky1798
      @zsuzsajaczkovszky1798 2 роки тому

      @@robertnagy2456 A jovo zeneje...

    • @krisztiankovacs4839
      @krisztiankovacs4839 2 роки тому +1

      ez mindennel igy van. ha valamit sokan akarnak csinalni egyszerre arra vagy nincs lehetoseg vagy elfogy... legtobbszor akar racionalis okok miatt is.

    • @peterkiraly356
      @peterkiraly356 2 роки тому +1

      Még egy év és őket is szétszopatják, csak várd ki.

  • @laszlodeczki4341
    @laszlodeczki4341 2 роки тому

    Ha jól látom, megjelent. 10/2022. (X. 25.) MEKH rendelet. Ha nem tévedek, fel lehet tölteni a hálózatba a termelt energiát, csak nem fizetik ki. De ezt csak sejtem az alapján, hogy mi a rendelet címe. Jó volna felhívni az A Solart.