Bez kitu, przecież ten kanał działa tak dobrze ze szok, żadnych clickbaitow, nawet w tytule nie stosuje capslocka na jakies szczególne dla odcinka wyrazy. Jednym słowem mega, chciałbym pogadać z taka osoba
Ja ani nie jestem fanem motoryzacji ani też się na niej nie znam. Ale jak odpalam filmiki "povagowanych", to nie mogę się oderwać. I nigdy nie brzmi ciekawie, zawsze brzmi arcyciekawie. Dziękuję za tak profesjonalną pracę i świetne jej efekty. Pozdrawiam.
Jestem kolejarzem i jeździłem też na parowozach. Były kiedyś parowozy o dwustopniowym rozprężaniu pary. Może w silnikach spalinowych dałoby się ciśnienie spalin wykorzystać podwójnie w dwóch cylindrach, jak kiedyś parę w parowozach systemu compoundt.
Dawno Was nie oglądałem i przyznam, że jestem pod wrażeniem tego, jak się rozwinęliście. To jak wyglądały Wasze pierwsze filmy nijak ma się do tego, co prezentujecie teraz. Brawo!
Robert daje czadu z filmami. Pytanie co z tym drugim koleżką, bo gdy mówi "Z tej strony Robert z PoVAGowanych", to brzmi to tak, jak by kiedyś miał wpaść jakiś film z udziałem tego drugiego :)
Bardzo merytoryczny odcinek. Wiedza opracowana tak że nawet osoba nie orientująca się w mechanice łatwo zrozumie zagadnienie. Brawo i gratulacje. Bez wątpienia najlepszy kanał tego typu na polskim yt 👍 A co do samej treści to w 100% popieram Twój pogląd, warto mieć otwartą głowę. Oby tylko osoby decyzyjne też podchodziły do tego w taki sposób. Gorąco pozdrawiam
Co jak co, ale uważam, że ten kanał jako jeden z bardzo nielicznych na necie ma świetne podejście do tematu czy to silników elektrycznych czy wszystkich nowych technologii oraz alternatyw. Za to właśnie Was cenię i regularnie oglądam!
A może by teraz jakiś materiał o napędach w samochodach osobowych?! Quattro vs 4motion vs x-drive, czym się różnią, zasada działania, awarie no i który faktycznie lepszy.
Bardzo mi się podoba w twoich filmach ogrom wiedzy, i wiarygodne informacje Oraz oczywiście to że czuje podczas oglądania że jesteś fanem motoryzacji😃 Dziękuję za to co robisz
Panie Robercie. Rewelacyjny, fachowo i z pasją przeprowadzony wykład. Jestem facetem to o uroku osobistym Pana nie będę teraz pisał. Więcej takich programów. Pozdrawiam. Jacek
11,59 jak byłem młodym chłopakiem to z bibloteki wypożyczylem książkę w kturej były identyczne ilustracje silników no to bylo w 1969 roku a pompowtryski to widziałem w silniku stacjonarnym w radzieckim silniku agregatu prądotwórczego aa była tam jeszcze pompa doładująca no teraz ją nazywają kompresor tak ze te wszystkie nowości to tak naprawdę to starocie tylko wtedy nie było takiej technologi
@@gromosawsmiay3000 Fakt, jeszcze przed II WŚ, firma Junkers prowadziła prace nad taką jednostką. Warto przy okazji wspomnieć o drugim MBT z takim silnikiem, Leyland L60 z brytyjskiego Chieftain'a :)
@@mascared955 oczywiscie ten silnik ma tez wady jak cieższa konstrukcja, stosowanie turbiny co w latach 30-40 XX wieku nie bylo pozbawione wad, wieksze wymiary oraz koniecznośc dobrego zsynchronizowania góry i dołu co juz przy lekko wytartych kołach zębatych moze powodowac że będzie spadac komprsja pogarszając osiągi, jak widac wracaja do niego bo normy emisji wymuszają, a wczesniej tylko wojsko sie nimi interesowało własnei ze względu na duża sprawnośc i duzy moment obrotowy, oraz co też wazne niższe spalanie, co dość wazne szczególnei w czasach wojny.
6:06 Ja tu widzę kilka problemów z tym silnikiem. 1 smarowanie w wysokiej temperaturze 2 usuwanie spalin 3 częsta wymiana oleju zmieszanego z nagarem i paliwem 4 wynalezienie nowych sposobów smarowania różnych elementów - czyli od nowa trzeba zbudować nowe technologie. Ale trzymam kciuki, przy tej okazji można się czegoś nowego nauczyć.
Genialny absurd elektryki 100% a prąd z elektrowni węglowych w 80%. A samoloty B 787 tankuje 125 ton paliwa i spala 4 do 6 ton paliwa na godzinę jak się to ma do auta :)
Z tym, że samochodów jest znacznie więcej. A co do tych elektryków to rzeczywiście jest jakaś kipna bo mydlą ludzią oczy, że to niby takie eko. Zapominają jednak, że produkcja prądu w większości jest nie eko, produkcja baterii również jest bardzo nie ekologiczna oraz samochód elektryczny po nawet dość niewinnej stłuczce musi iść do kasacji co również jest nie ekologiczne. Dodatkowo zapowiadają "blackouty" w wielu europejskich krajach i ostrzegają, że tej zimy braknie prądu, to wyobraźcie sobie co by było gdybyśmy wszyscy albo chociaż w większości jeździli elektrykami...
Przelicz ilość samolotów a samochodów, przyjmij że z ciężarówkami i wszystkimi pojazdami będzie tego średnio 9 litrów na 100, pomnóż przez ilość podziel przez km średnio pokonane na rok, zrób to samo z samolotami, wtedy dowiesz się że samoloty nie spalają nawet 20% tego co samochodu, niestety tak to się ma do samochodów
Najlepszy kanał motoryzacyjny w Polsce. Najbardziej konkretny i merytoryczny. Plus pasją ociekająca wręcz z każdego słowa prowadzącego. Chapeau bas! Dziękuję, dowidzenia.
bardzo ciekawe koncepcje nie narzucajace zasady ze tylko elektryk i hybryda jest eko. bo jak się szerzej przyjzymy to bardziej eco moga być technologie niby znane i te na które swiat dzisiejszy jest stać jakoś niewiele słychać o nowoczesnych utylizacjach ogniw elektrycznych które mogą być w przyszłości następnym zagrożeniem naszej biednej planety ( zg . z zasadą im bardziej wydajne ogniwo tym bardziej niebezpieczny odpad po wyeksplatowaniu. większość wytrzymuje 3 lata problem się nasili przy masowych produkcjach aut na całym świecie, bardzo ciekawy program oby takich więcej , zdrówko
Ładna mowa ciała na zakończenie materiału. Intencjonalnie zagrana wzorowo, jeśli była niewymuszona to jeszcze lepiej - z pewnością wpłynęła na ogólny odbiór treści w materiale. Gratulacje. Konstrukcje i pomysły bardzo interesujące, a treści przedstawione w sposób zrozumiały i zachęcający do słuchania. Życzę silnikom spalinowym wszystkiego najlepszego, ale podejrzewam że wraz z pojawieniem się na rynku ogniw podobnych do 4680 Tesli, a tym samym wzrostowi zasięgów aut, skróceniu czasu ładowania, etc. sytuacja dla silników spalinowych może się mocno skomplikować. Na razie nie słychać o tym za wiele, ale Tesla wraz z rozwojem technologii związanych z ogniwami 4680 ma zamiar wejść w rynek pojazdów VTOL. A to wszystko do kupy razem wzięte może utrudnić dalszy rozwój technologii aut spalinowych. Nie mniej jednak zostało jeszcze jakieś 5 lat producentom spalinowych silników, potem nastąpi absolutna dominacja elektryków... Trochę szkoda będzie tych bulgoczących V8 czy ładnie wkręcających się V6, ale od 2022 roku czyli od komercyjnego zastosowania 4680 tego trendu nie uda sie już zatrzymać.
A ja mam i dwa elektryki i współczesny biturbo, (a nawet dwa), i także 70-letniego klasyka i lubię każdym z nich jeździć. Pozdrawiam i dziękuję za bardzo ciekawy i profesjonalnie prowadzony kanał. Życzę miliona subskrypcji i wielu jeszcze ciekawych filmów.
Oglądałem kilka Twoich programów i są za je ** ste ! Znajomość tematu i b. dobry przekaz werbalny to wg mnie główne zalety. Świetna ilustracja filmowa dopełna calości. Tak trzymaj ! Pozdrawiam.
zacząłem oglądać parę dni temu i się zakochałem. kanał jest bardzo profesjonalnie prowadzony, podawane są rzetelne i po prostu ciekawe informacje, można się naprawdę bardzo wiele dowiedzieć mimo że kanał zahacza bardzo mocno o zagadnienia czysto techniczne to nie sposób się nudzić podczas oglądania. Pozdrawiam.
13:32 - Można ulec wrażeniu, że zaprezentowany silnik jest pierwszą tego typu jednostką, tymczasem silniki z przeciwstawnie ustawionymi tłokami były stosowane m.in w radzieckim czołgu T-64, prawie 60 lat temu, czy chociażby lotniczym Junkers Jumo 205 sprzed 90-ciu lat.
takie silniki są nadal używane w rosyjskich wieloczłonowych lokomotywach diesla - ich praca nie ma nic wspólnego z ekologią ua-cam.com/video/wTNmrwwxwEk/v-deo.html
Może następny materiał obejrzymy o pobitym rekordzie prędkości przez motocykl elektryczny Voxan Motors rozpedzony do 408km/h I przyjrzymy się bliżej tej maszynie?
@@wujekradzi Miecio, miecio, podobnie jak inni elektrycy, reprezentuje najstarszy i najszybszy zawód świata, jak Bóg powiedział " niech stanie się jasność" to kable były już pociągnięte.
Dokładnie. Oglądałem reportaż o jakimś kanale nastolatka który w wieku 15lat zaczął na yt zarabiać gruba kasę. Jego kanał był mniejszy niż nie jeden kanał na polskim yt który zaczyna dopiero zarabiać co kolwiek sensownego.
Bo tematyka nie jest dla wszystkich, pozatym jest nas 38mln. A popatrz ile z tego jest osób starszych, kobiet, dzieci. Nie każdy facet jara się tak motorycja albo poprostu nie ma czasu bo musi zapieprzać do robo by utrzymac rodzine albo już jest pochłonięty jakimś innym tematem np. piłka nożna.
Na całym UA-cam nie widziałem tak dobrego filmu 😀 Szczególnie ostatni napęd ma przyszłość ponieważ liczy się ogólna sprawność całego układu. Silniki spalinowe z powodu swoich fizycznych ograniczeń nie są w stanie pójść ponad 40% dlatego wsparcie ze strony silnika elektrycznego połączone z rekuperacją energii podczas hamowania jest niezwykle ważne
Mimo całej mojej sympatii dla napędów elektrycznych, cieszę się, że powstał taki materiał, i że nadal ktoś pracuje nad poprawą silników spalinowych. Zwłaszcza koncepcja diesla z pracującymi "ku sobie" tłokami, może być wybawieniem dla transportu ciężkiego
Ja też lubię dźwięk mojej vki ale gdyby mieć dodatkowy silnik elektryczny na superkondensatorach jako wspomagacz przy starcie to bym się nie pogniewal. Same elektryki maja olbrzymią zaletę w postaci momentu ale dopóki nie będzie można ich szybko ładować na każdej stacji to sobie nie kupię. Chyba że będzie mieć silnik spalinowy jako generator
1. Pytanie powinno brzmieć: jak namieszać w niemieckiej polityce, aby silnik elektryczny nie był jedynym słusznym wyborem w UE, niezależnie od wszystkiego. 2. Z przedstawionych rozwiązań, najlepszym wyborem będzie połączenie idei "samotrafiającego tłoka z cylindrem" wraz z ideą "2 tłoków w cylindrze zamiast głowicy". To oczywiste, że w tym momencie mamy korzyść z podwyższonej sprawności 2 przeciwsobnych tłoków z wyeliminowaniem zamiany ruchu posuwistego na obrotowy. Wystarczy je umieścić w różnych płaszczyznach, czy nawet zrobić pary cylindrów o różnym skoku.
Przecież Ukraińcy od lat 60 czy 70tych rozwijają takie silniki. Wsadzają je do czołgów. A teraz Amerykanie mają zamiar takimi silnikami napędzać swoje pojazdy pancerne.
I nie będą jeszcze długi czas. Przyszłością są superkondensatory grafenowe. Poza obudowa zero odpadu toksycznego prawie. Ładują się bardzo szybko i oddają o wiele większy prąd chwilowy. A najlepsze były by ogniwa paliwowe.
Zapraszam cie do Bald tv i sciema elektrykow. Niemiec ma technologie akumulatorow co byly by idealne. Tylko za jego czasow nie chcieli przejsc na enegetyki.
@@pesymistik to już jest do ogarnięcia w prosty sposób wystarczy gniazdko o odpowiedniej mocy przetwornica i aku zbudowane na grafenowych kondensatorach. 15minut ładowania Maks. A do tego bardzo łatwo je doladowywac w trakcie jazdy z hamowania itp bo przyjmują dużo energii w krótkim czasie gdzie przy odzysku energii do zwykłych aku nie jesteśmy w stanie tej energii w nich upchnac. I druga kwestia majastandardowe pakiety maja o wiele mniejszy prąd szczytowy niż kondensatory przy tej samej wielkości pakietu więc mamy ograniczona moc maksymalna silnika. A wiemy o tym wszyscy że im szybciej wystartuje tym mniej Energi w sumie na danym odcinku zużyje więc i zasięg się poprawia
Fajnie kręcisz palcami i machasz dłońmi. I cały sens wypowiedzi poszedł w daleką podróż, bo tą dziwną mimiką spowodowałeś niechęć do słuchania. Silniki Junkersa istniały już ponad 90 lat temu i napędzały m.in. zupełnie udane łodzie latające Dorniera.
Starożytność góra, Ohv złoto a elektryków nikt niechce naprawiać świat pokazuje to dobitnie że stare a sprawdzone jest dużo lepsze niż ciągle kombinowanie a ta ekologia i emisję spalin... Gdyby naprawdę chciał dla ludzi dobrze to by się zajęli za fabryki i piece i ludzi którzy pala śmiećmi bo motoryzacja to najbardziej opłacalny biznes, jak dla mnie wystarczyło by aby zostań przy normie euro 4 i zajęli by się za piece i ich właścicieli i UE dofinansowala by remonty bądź budowę nowych tzw. ,,Eko" fabryk
Pokaż mi warsztat, który ma na etacie elektromechanika z uprawnieniami elektroenergetycznymi do 1 kV. Takie trzeba mieć,aby legalnie grzebać przy autach elektrycznych.
Super! Czytałem kilka dokumentów dotyczących sprawności różnych cykli produkcji energii i potencjalnej możliwości zwiększenia sprawności małych silników spalinowych do 60% ale nie miałem żadnego przykładu. A tu proszę - już zrobili taki, który ma 55% ! Niezły cios w zielone lewactwo!
Jak dla mnie to Hybryd to dobre rozwiązanie . Np jak w Lexusie , czyli elektryczny miasto a kiedy potrzebujemy mocy to korzystamy z spalinowego. Jestem bardzo ciekawy i czekam na paliwo syntetyczne co może uratować takie wspaniałe silniki jak w12 v12 v10 v8 v6 nie wyobrażam sobie mojego żywota bez dźwięku silnika V. Swoją drogą Bardzo Dziękuję za to co robisz , jak sposób przekazujesz mi wiedzę w sposób wymowy oraz filmy które pokazują jak to wszystko działa , lepiej człowiek wchłania wiedzę. Pozdrawiam i czekam na kolejne odcinki .
Na chwile obecną elektryki nie mają przyszłości. Są po prostu beznadziejne na długie trasy. Jeśli będziemy w czasach gdy baterie do pełna będą się ładować w min. 20min i prąd oddawać bardzo długo to jak najbardziej tak. Ale tak czy siak wole słyszeć dźwięk 6tki, v6tki, v8ki ITD. Elektryczne nie mają duszy. Mówią, że nadają się do miasta bo są ciche, a tu właśnie zaczęli montować głosniki w autobusach miejskich bo nikt ich nie słyszał i dochodziło do wypadków. No parodia. Amerykanie jeśli chodzi o motoryzacje to będą mieli co wspominać kiedyś :D
Technologia baterii ewoluuje niezwykle szybko. Nowe auta elektryczne mają zamontowane urządzenia emitujące dźwięk, żeby słyszeli je pieszy, ale wciąż te dźwięki są ciche. To nie jest jakiś hałas. Możesz sobie mówić o duszy, ale jeżeli "duszę" definiujesz przez warczący silnik, to to jest dobre w coupe które używasz w weekendy, ale krytykowanie aut elektrycznych jako przyszłości motoryzacji tylko dlatego że nie warczą, jest po prostu głupie. Ja akurat mieszkam niedaleko skrzyżowania, niewielkiego skrzyżowania, ale hałas co chwilę przyspieszających aut nie jest niczym przyjemnym. Szczególnie że człowiek nie jest naturalnie przystosowane do poziomu hałasu, jaki panuje w miastach. Jeszcze jak sobie pomyślę o dresie, który co drugi dzień parkuje pod moim oknem i zostawia na 15 min włączone BMW ze zburaczonym wydechem, to szczerze mówiąc mam dosyć tej "motoryzacji z duszą". Jeden w środku auta żeby mieć przyjemność, zakłóca spokój 12 innych (bo mało kto ma wydech z zaworem/klapą, który otwiera tylko poza miastem). Jeżeli doda się do tego fakt, że auta elektryczne mają dużo prostszą konstrukcję (dużo mniej mechanicznych części, elektroniki wcale nie jest więcej niż w autach spalinowych - jest nawet mniej, bo nie ma skomplikowanej elektroniki związanej z silnikiem i emisją spalin), są dużo bardziej ekologiczne, to w ogóle nie ma o czym rozmawiać. Aktualne statystyki (a nie te zmanipulowane przez niemieckie instytuty promujące diesla) mówią, że jeżeli auto elektryczne jest ładowane prądem z węgla, to jest wciąż bardziej ekologiczne pod względem emisji CO2 od auta spalinowego w kilkuletniej perspektywie, nawet przy uwzględnieniu produkcji baterii. Dlatego że samo wydobycie, produkcja paliwa i jego transport, a potem emisja z rury wydechowej, to jest naprawdę bardzo dużo zanieczyszczeń. No i poza emisją CO2 z rury wydechowej wydobywa się wiele bardzo niezdrowych dla układu oddechowego substancji, których nie emituje nawet elektrownia węglowa.
@@PoteznyOwal A LPG do kuchenki! A rozum? Po co komu do szamba xD. Dzięki elektrykom wymuszany jest postęp na spalinówkach. Krótkowzroczność a konkurencja to dla nas zbawienie.
Bardzo mądry film o autach spalinowych i elektrycznych. Ten materiał powinien byc przetłumaczony i puszczany jako obowiązkowy materiał edukacyjny dla rożnej maści polityków i ekozjepów.
@@CytatowyNurtt silnik spalinowy również jest prosty w utylizacji więc nie rozumiem tego argumentu. Problemem są ogniwa baterii i oczywiście "brudne" źródła energii, karoserie też chyba są w dużej części z tworzywa aby odchudzić ciężkie elektryki
Napęd wodorowy to w istocie napęd elektryczny tylko z ogniwem paliwowym zamiast baterii. No chyba że masz silnik spalinowy z wodorem jako paliwem to zasmucę Cię ale takie coś się nie sprawdziło. Szersze wyjaśnienie: ua-cam.com/video/_Ol8N-Od2T0/v-deo.html
Ukraińcy używają silników z tłokami przeciwstawnymi do napędzania swoich czołgów. morozov.com.ua/en/bronetankovaya-tehnika-i-vooruzhenie/uzly-sistemy-kompleksy/mto-6td-2/ pl.wikipedia.org/wiki/T-84
0:50 jakby było duże pole, to już dawno by je poprawli. Obecne silniki spalinowe są abstrakcyjnie przekombinowane. A spalanie dalej oscyluje 8-7 w mieście, z tym, że te niby oszczędne 1.0 i tak chleją jak się je trochę bardziej pociśnie
Nie ma możliwości obniżenia spalania bez poprawy sprawności a w obecnych silnikach to dalej ok 30-35%. W tradycyjnych silnikach tego się nie da zwiększyć.
No i ma rację, pchanie na rynek elektryków 'bo są czyste' zmusza osoby ogarniające temat do szukania innych rozwiązań, produkcja baterii a później energii elektrycznej dla samochodu elektrycznego w obecnych czasach jest tak samo 'brudna' jak produkcja i proces spalania paliwa w samochodach spalinowych. Dopóki nie ogarniemy gospodarki elektrycznej na świecie i nie znajdziemy czystszych sposobów na produkcję sensownych baterii to elektryki różnią się od spalinówek tylko tym że są ciche i mają natychmiastowy moment obrotowy
@@12dodek3 zgadzam się. Zresztą nie mam problemów ze słuchaniem ze zrozumieniem. nie o to mi chodziło. Dowcip, komizm, sarkazm Fuck logic. Bardziej o to. Yo
@@12dodek3 mają jeszcze kilka innych różnic 1. możesz sam produkować sobie prąd , produkowanie ropy jest niemożliwie 2. wujek Putin dostaje mniej pieniędzy . 3. samochód elektryczny (90% na jazdę 10% na ciepło ) jest bardziej efektywny niż samochód spalinowy (30% na jazdę 70% ciepło). 4. samochód elektryczny może być zasilany z baterii li-on, super-kondensatorów lub ogniw na metanol . Baterie li-on są najprostszą metodą którą opanował nawet koncern VW.
@@djpiecia produkcja prądu w naszym kraju polega głównie na brudnych metodach, które polegają na surowcach nieodnawialnych więc 'produkowanie sobie prądu' to argument mocno z dupy, zresztą prąd na całym świecie generuje się głównie z materiałów których zasób też jest ograniczony, włącznie z względnie czystym atomem. Putin z ropy ciągnie- fakt, ale tak samo Stany, Emiraty i inne tego typu. Tyle że właśnie li-ion jest brudny, produkcja baterii do elektryka produkuje niewiele mniej syfu niż spalinówka przez cały okres eksploatacji, nie wspominamy o warunkach w których wydobywa się materiały do produkcji elektryków bo to jeszcze inna 'bajka'
Temat znany od bardzo dawna, szeroko opisywany i testowany. Nawet w Polsce, patrz "Analiza sposobów elektromagnetycznego napędzania zaworów rozrządu tłokowego silnika spalinowego" Kossowski Z., Wajand J. A., Zbierski K.
Był już omawiany, na przykładzie Koeningsegga, bodajże Gamery. Działa, ale nie jest stosowany seryjnie z obawy przed ryzykiem i skutkami awarii (jak jest coś mechaniczne to póki nie zostanie urwane to będzie działać, a elektronika jednak lubi się wieszać, choć dobre systemy Real Time powinny tu zadziałać dobrze)
Szanowny Autorze! Dwusuwowe silnik diesla o przeciwsobnych tłokach są od dawna stosowane zarówno w BWP-ach jak i czołgach produkcji jeszcze radzieckiej. Jaka to nowość? No chyba że dla jankesów...
Wysokościowy Ju 86 P miał dwa, dwusuwowe silniki disla Jumo 205 C o mocy po 600 KM. Produkowano go latach 1936-1939. A jedynym czołgiem z takimi silnikami był T-64. Nazywały się 5DTF i z pojemności 13,6 l wyciskał 700 KM. Jego różne wersje produkuje się od 1964 roku do dnia obecnego. Teraz amerykanie opracowują taki disel o mocy 1500 KM dla nowego Abramsa. Zagadka: komu sprzedadzą paliwożerne z turbiną? Pozdrawiam autora.
Świetny program! Pomyślcie nad dodaniem tłumaczenia na inne języki, bo jakością nie odbiega to od produkcji zagranicznych, a moglibyście zwiększyć zasięgi i pozyskać srodki na dalszy rozwój. Brawo!
12:00 Za nastolatka zastanawiałem się dlaczego nie zastępuje się cztero-taktów dwutaktem, który nie sprężałby mieszanki pod tłokiem, ale przedmuchiwałby cylinder powietrzem z turbosprężarki. Silnik miałby normalne smarowanie i wykorzystywałby co drugi takt ruchu posuwisto-zwrotnego. Ale ten pomysł z przeciwstawnymi tłokami, eliminujący głowicę jest po prostu genialny!
No jednym problemem jest wydajnosc, musisz zrobic to bardzo dobrze zeby nie miec wysokich strat energii na tych przemianach. Chyba, ze chcesz palic tyle ile pali lokomotywa spalinowa ;) Drugim problemem jest masa. Dwa silniki + jakies baterie (chociaz oczywiscie duzo mniej niz w "klasycznym" elektryku) i robi sie ciezko.
@@zegarp Zgadzam się , ale moim zdaniem elektryki na akumulatory przy tym poziomie technicznym nie zastąpią spalinówek . Generalnie myślę o jakimś generatorze prądu który zasili silnik/i elektryczne . Wiem wiem pracują nad tym od wielu lat .
@@zundrik Osobiście uważam, że "elektryki" takie jak znamy obecnie (na bateriach litowo jonowych) nie przeżyją próby czasu. Rozwiązaniem pewnie będzie inny rodzaj źródła prądu, może wodór. Z tym, że nie spalinowy silnik wodorowy jak myślano kiedyś, a po prostu ogniwa wodorowe utleniające wodór troche na takiej zasadzie na jakiej utlenia go łańcuch oddechowy w naszych mitochondriach (atom po atomie, odprowadzając wysokoenergetyczne elektrony). Tego typu ogniwo wodorowe byłoby po prostu innym rodzajem baterii, oczywiście otwartą kwestią pozostaje czy byłby to układ "bak" z gazem, który napełniamy na stacji + stałe ogniwo zamontowane w samochodzie czy wymienny pakiet "ogniwo + wodór" który wymieniamy na stacji na inny taki sam a nasz idzie "do regeneracji" troche jak teraz butle LPG do domów. Tak czy siak wydaje mi się, że takie ogniwo będzie bardzo dobrze współgrało z obecnymi elektrykami, tyle tylko, że obecne moduły "klasycznych" baterii zostaną zastąpione przez takie źródło prądu. I w tym sensie uważam, że praca nad obecnymi autami na baterie ma sens, bo będa kompatybilne ze żródłami energii elektrycznej przyszłości.
Przy obecnym poziomie akumulatorów (błędnie przez niektórych zwanych bateriami) samochody z napędem elektrycznym to fanaberia niszcząca dodatkowo środowisko
Napęd który z łatwością przeżyje kilka razy dłużej niż przeciętna karoseria Akumulatory z już nie Polskiego grafenu ( gromi śmiech ) o kilkudziesięcioletniej trwałości to co fanaberie ,,
Język polski dopuszcza słowo bateria jako skóry od bateria akumulatorów, można go używać przy odnoszeniu się do akumulatorów złożonych z wielu ogniw/pakietów.
Bardzo fajnie i merytorycznie przygotowany program.Silniki z tłokami przeciwbieżnych produkowała swego czasu brytyjska firma Doxford.Ostatni tego typu silnik zniszczono parę lat temu.Byl to silnik okrętowy. Pozdrawiam.
Wolę v 8. Ładniej brzmi mocy ma niewiele mniej nie rzadko a za to spała nie o 1/3 mniej a o połowę mniej niż v12😉 ale obecnie jeżdżę v6 spodobał mi się akurat samochód w którym v8 nie było 😐
@@ThatHoodNiggaBrik w starym rumplu z 99r v12 spalala mi przy normalnej jeździe 16litrow do 20. Jak deptalem to dochodziło do 30l ale nigdy mi nie przekroczyło 30. Nie wiem co bym musiał robić tym autem żeby zjadł więcej 😉 może masz coś nie tak z nim. Jaki to silnik?
@@olo1299 Ilość cylindrów nie jest od generowania mocy a od kultury pracy i krzywej momentu. W jednym czasie i tak tylko jeden cylinder spala paliwo i nie ważne czy to r4 czy v12. Aby była większa moc to w takim V12 powinny co najmniej 2 gary na raz odpalać mieszankę w jednym cyklu pracy, było by 2x więcej mocy, takie dwie V6 połączone na raz i to ma sens. Silniki V12 oprócz kultury pracy nie oferują niczego lepszego od poczciwej V8. A więcej żrą paliwa bo dochodzą większe opory.
Tutaj nie ma co do odkrywania! Już bardzo dawno temu opracowano bardzo dobre silniki spalinowe nietłokowe o niebywałej wręcz trwałości i właśnie ta ostatnia cecha spowodowała przerwanie prac nad ich rozwojem, bo takie prace były oczywiście konieczne w celu wyeliminowania ich wad. Prace przerwano, ponieważ takie silniki spowodowałyby, że samochód jeździłby wiele milionów kilometrów, a to by było po prostu nieopłacalne dla koncernów. Niestety w dzisiejszym świecie o wszystkim decyduje nie rozwój i dobro ludzkości, ale ZYSK.
Ukraińcy używają silników z tłokami przeciwstawnymi do napędzania swoich czołgów. morozov.com.ua/en/bronetankovaya-tehnika-i-vooruzhenie/uzly-sistemy-kompleksy/mto-6td-2/ pl.wikipedia.org/wiki/T-84
Pieniądze to jedno ale druga kwestia to też praktyczność. Np do niedawna jeździłem do pracy 100km w jedna stronę. Czyli 1000-1200km tygodniowo (czasem w soboty pracowałem) dodajmy do tego 100km na weekend. Nie każdy ma możliwość ładowania elektryka w domu (za pieniądze sąsiada) i teraz wchodzi praktyczność takiego auta. Osobiście jestem w posiadani 2.2 benzyny i chwale sobie. Jeździłem diseylem co prawda przy tankowaniu był delikatny uśmiech, ale jednak wole benzynę.
Witaj w przedmowie masz 1000% racji. Pozdrawiam. PS. Mm 40lat, bez prawka haha i w zasadzie zero zainteresowania Motoryzacją choć procuję w Daimler AG. Dzięki Tobie nawet się zainteresowałem tematem. Pozdrawiam Povagowanych :)
Bardzo dobre informacje . Bardzo przystępnym językiem. Po prostu profesjonalizm w każdy cały. Boy ten cały czas były podawane. Gratuluję jestem słuchaczem z Australii.
Bez kitu, przecież ten kanał działa tak dobrze ze szok, żadnych clickbaitow, nawet w tytule nie stosuje capslocka na jakies szczególne dla odcinka wyrazy. Jednym słowem mega, chciałbym pogadać z taka osoba
fajna nazwa, z fartem mordeczko
Ja ani nie jestem fanem motoryzacji ani też się na niej nie znam. Ale jak odpalam filmiki "povagowanych", to nie mogę się oderwać. I nigdy nie brzmi ciekawie, zawsze brzmi arcyciekawie. Dziękuję za tak profesjonalną pracę i świetne jej efekty. Pozdrawiam.
Od lat 70-tych straszą że paliwa kopalne się kurczą, nawet twierdzili że w 2000 roku ich zabraknie, 2021 rok a dalej wydobywają ropę i gaz.
Jestem kolejarzem i jeździłem też na parowozach. Były kiedyś parowozy o dwustopniowym rozprężaniu pary. Może w silnikach spalinowych dałoby się ciśnienie spalin wykorzystać podwójnie w dwóch cylindrach, jak kiedyś parę w parowozach systemu compoundt.
Turbo😉
Dawno Was nie oglądałem i przyznam, że jestem pod wrażeniem tego, jak się rozwinęliście. To jak wyglądały Wasze pierwsze filmy nijak ma się do tego, co prezentujecie teraz. Brawo!
Największe odkrycie tego roku to Robert i jego "povagowani"
Pozdrawiam
Robert daje czadu z filmami. Pytanie co z tym drugim koleżką, bo gdy mówi "Z tej strony Robert z PoVAGowanych", to brzmi to tak, jak by kiedyś miał wpaść jakiś film z udziałem tego drugiego :)
Bardzo merytoryczny odcinek. Wiedza opracowana tak że nawet osoba nie orientująca się w mechanice łatwo zrozumie zagadnienie. Brawo i gratulacje. Bez wątpienia najlepszy kanał tego typu na polskim yt 👍
A co do samej treści to w 100% popieram Twój pogląd, warto mieć otwartą głowę. Oby tylko osoby decyzyjne też podchodziły do tego w taki sposób. Gorąco pozdrawiam
Dziękuje serdecznie, pozdrawiam ciepło :)
@@Povagowani
Super. expertyza
Poziom filmów w rok poszybował w kosmos :)
Bez problemu nadają się na program do tv
A ja bym powiedział, że całkowita zmiana kontentu, ktory obecnie to czysta teoria a była wczesniej praktyka
Ta a na początku kszesali koniki w turbo kondonkach, fakt jest progres na +++
niebagatelna zmiana. Robert wymiata, inny wymiar.
Zrób sobie testy genetyczne czy Kwasniewki nie jest Twoim ojcem 😀 masz jego oczy i ogólnie jesteś podobny 🤔
Co jak co, ale uważam, że ten kanał jako jeden z bardzo nielicznych na necie ma świetne podejście do tematu czy to silników elektrycznych czy wszystkich nowych technologii oraz alternatyw. Za to właśnie Was cenię i regularnie oglądam!
A może by teraz jakiś materiał o napędach w samochodach osobowych?! Quattro vs 4motion vs x-drive, czym się różnią, zasada działania, awarie no i który faktycznie lepszy.
W końcu ktoś przy temacie aut elektrycznych poruszył temat produkcji energii i baterii, bo większość osób to chyba myśli, że z powietrza to się bierze
jeden z mądrzejszych filmów jakie oglądałem w tym roku. zajebisty
Uwielbiam taki sposób dzielenia się wiedzą, dziękuję panie Robercie !!
Bardzo mi się podoba w twoich filmach ogrom wiedzy, i wiarygodne informacje
Oraz oczywiście to że czuje podczas oglądania że jesteś fanem motoryzacji😃
Dziękuję za to co robisz
Panie Robercie. Rewelacyjny, fachowo i z pasją przeprowadzony wykład. Jestem facetem to o uroku osobistym Pana nie będę teraz pisał. Więcej takich programów. Pozdrawiam. Jacek
Na mój gust najlepszy jest ten odwrócony bokser. Super film, pozdrawiam 👍
Też jestem tego samego zdania. Z tego coś z pewnością będzie :)
widziałem wywiad z tą firmą i ford bardzo sie tym interesuje
en.wikipedia.org/wiki/Junkers_Jumo_205 Silnik niemieckiej konstrukcji do samolotu junkers, amerykanie nic nowego nie wymyślili
@@dariuszgoralski6240 Tego nie wiedziałem, dzięki i pozdrawiam 👍
11,59 jak byłem młodym chłopakiem to z bibloteki wypożyczylem książkę w kturej były identyczne ilustracje silników no to bylo w 1969 roku a pompowtryski to widziałem w silniku stacjonarnym w radzieckim silniku agregatu prądotwórczego aa była tam jeszcze pompa doładująca no teraz ją nazywają kompresor tak ze te wszystkie nowości to tak naprawdę to starocie tylko wtedy nie było takiej technologi
Brawo za montaż 👏👏👏
Panowie z TVN turbo powinni się od Was uczyć
Tematy jak zwykle ciekawe a wykonanie perfekcyjne 👍
TVN robi to co eurooslowie w Beukseli mowia.
Silnika o przeciwległych cylindrach używał również radziecki czołg podstawowy T-64, 5TDF - wysokoprężny dwusuw pięciocylindrowy :)
Obecnie Ukraińcy proponują jego rozwinięcie 6TD do T-84 ;)
niemeickei samoloty też to używały, głowna zaleta duza sprawnosc co sie przekłada na niske spalanie w stosunku do mocy.
Ooo ciekawe
@@gromosawsmiay3000 Fakt, jeszcze przed II WŚ, firma Junkers prowadziła prace nad taką jednostką. Warto przy okazji wspomnieć o drugim MBT z takim silnikiem, Leyland L60 z brytyjskiego Chieftain'a :)
@@mascared955 oczywiscie ten silnik ma tez wady jak cieższa konstrukcja, stosowanie turbiny co w latach 30-40 XX wieku nie bylo pozbawione wad, wieksze wymiary oraz koniecznośc dobrego zsynchronizowania góry i dołu co juz przy lekko wytartych kołach zębatych moze powodowac że będzie spadac komprsja pogarszając osiągi, jak widac wracaja do niego bo normy emisji wymuszają, a wczesniej tylko wojsko sie nimi interesowało własnei ze względu na duża sprawnośc i duzy moment obrotowy, oraz co też wazne niższe spalanie, co dość wazne szczególnei w czasach wojny.
6:06 Ja tu widzę kilka problemów z tym silnikiem. 1 smarowanie w wysokiej temperaturze 2 usuwanie spalin 3 częsta wymiana oleju zmieszanego z nagarem i paliwem 4 wynalezienie nowych sposobów smarowania różnych elementów - czyli od nowa trzeba zbudować nowe technologie. Ale trzymam kciuki, przy tej okazji można się czegoś nowego nauczyć.
Genialny absurd elektryki 100% a prąd z elektrowni węglowych w 80%. A samoloty B 787 tankuje 125 ton paliwa i spala 4 do 6 ton paliwa na godzinę jak się to ma do auta :)
Tak samo żenująco, ani jedno, ani drugie rozwiązanie nie jest dobre. Pytanie które ma przyszłość, a w którym dochodzimy do ściany?
Zgadzam się ale przyjeło się że się pisze Boeing B 787 albo bez B
Z tym, że samochodów jest znacznie więcej. A co do tych elektryków to rzeczywiście jest jakaś kipna bo mydlą ludzią oczy, że to niby takie eko. Zapominają jednak, że produkcja prądu w większości jest nie eko, produkcja baterii również jest bardzo nie ekologiczna oraz samochód elektryczny po nawet dość niewinnej stłuczce musi iść do kasacji co również jest nie ekologiczne. Dodatkowo zapowiadają "blackouty" w wielu europejskich krajach i ostrzegają, że tej zimy braknie prądu, to wyobraźcie sobie co by było gdybyśmy wszyscy albo chociaż w większości jeździli elektrykami...
@@19Szynszyl10 Zgadza się
Przelicz ilość samolotów a samochodów, przyjmij że z ciężarówkami i wszystkimi pojazdami będzie tego średnio 9 litrów na 100, pomnóż przez ilość podziel przez km średnio pokonane na rok, zrób to samo z samolotami, wtedy dowiesz się że samoloty nie spalają nawet 20% tego co samochodu, niestety tak to się ma do samochodów
Najlepszy kanał motoryzacyjny w Polsce. Najbardziej konkretny i merytoryczny. Plus pasją ociekająca wręcz z każdego słowa prowadzącego. Chapeau bas! Dziękuję, dowidzenia.
Albo dobrze udaje, bo to nie działa tak, że jutuber w rzeczywistości jest taki sam jak na kanale.
JEEEZU SZARPNĄŁEM POWIADOMIENIE JAK DIAGNOSTA WAHACZ.
Bez jaj
Jak kibol krzesełko
XD
jak reksio szynke haha
😂 Made my day
Świetne materiały, naprawdę świetne. Gratuluję umiejętności tworzenia. :)
bardzo ciekawe koncepcje nie narzucajace zasady ze tylko elektryk i hybryda jest eko. bo jak się szerzej przyjzymy to bardziej eco moga być technologie niby znane i te na które swiat dzisiejszy jest stać jakoś niewiele słychać o nowoczesnych utylizacjach ogniw elektrycznych które mogą być w przyszłości następnym zagrożeniem naszej biednej planety ( zg . z zasadą im bardziej wydajne ogniwo tym bardziej niebezpieczny odpad po wyeksplatowaniu. większość wytrzymuje 3 lata problem się nasili przy masowych produkcjach aut na całym świecie, bardzo ciekawy program oby takich więcej , zdrówko
Nawet reklamy obejrzałem w całości z szacunku do twórczości.👍 Jeden z lepszych materiałów o tej tematyce !!!
Jezuuu! Ale to jest dobre! Ten ogień na tłok to jest zajebisty! Film również 👍
Mistrzostwo ! Poziom filmów merytorycznie, wizualnie to klasa sama w sobie. Dzięki
Poziom tego kanału jest nieprzyzwoicie dobry....
Ładna mowa ciała na zakończenie materiału. Intencjonalnie zagrana wzorowo, jeśli była niewymuszona to jeszcze lepiej - z pewnością wpłynęła na ogólny odbiór treści w materiale. Gratulacje.
Konstrukcje i pomysły bardzo interesujące, a treści przedstawione w sposób zrozumiały i zachęcający do słuchania. Życzę silnikom spalinowym wszystkiego najlepszego, ale podejrzewam że wraz z pojawieniem się na rynku ogniw podobnych do 4680 Tesli, a tym samym wzrostowi zasięgów aut, skróceniu czasu ładowania, etc. sytuacja dla silników spalinowych może się mocno skomplikować. Na razie nie słychać o tym za wiele, ale Tesla wraz z rozwojem technologii związanych z ogniwami 4680 ma zamiar wejść w rynek pojazdów VTOL. A to wszystko do kupy razem wzięte może utrudnić dalszy rozwój technologii aut spalinowych. Nie mniej jednak zostało jeszcze jakieś 5 lat producentom spalinowych silników, potem nastąpi absolutna dominacja elektryków... Trochę szkoda będzie tych bulgoczących V8 czy ładnie wkręcających się V6, ale od 2022 roku czyli od komercyjnego zastosowania 4680 tego trendu nie uda sie już zatrzymać.
A ja mam i dwa elektryki i współczesny biturbo, (a nawet dwa), i także 70-letniego klasyka i lubię każdym z nich jeździć. Pozdrawiam i dziękuję za bardzo ciekawy i profesjonalnie prowadzony kanał. Życzę miliona subskrypcji i wielu jeszcze ciekawych filmów.
Oglądałem kilka Twoich programów i są za je ** ste ! Znajomość tematu i b. dobry przekaz werbalny to wg mnie główne zalety. Świetna ilustracja filmowa dopełna calości. Tak trzymaj ! Pozdrawiam.
Everybody gangsta, till petrol engine goes *braaaaaaawwww stututututu*
Toyota Supra 2JZ
Everybody gangsta, till*
@@wojciechlewandowsky9397 dzięki
@pajęczak PL żaden słownik ci nie pomoże :D
@pajęczak PL oraz Passsssata w TDI
Kolejny syty i ciekawy odcinek ! Super tak trzymaj Robert! :)
zacząłem oglądać parę dni temu i się zakochałem. kanał jest bardzo profesjonalnie prowadzony, podawane są rzetelne i po prostu ciekawe informacje, można się naprawdę bardzo wiele
dowiedzieć mimo że kanał zahacza bardzo mocno o zagadnienia czysto techniczne to nie sposób się nudzić podczas oglądania.
Pozdrawiam.
Brawo ! Program doskknały ! Nic dodać, i proszę rozwijać.
13:32 - Można ulec wrażeniu, że zaprezentowany silnik jest pierwszą tego typu jednostką, tymczasem silniki z przeciwstawnie ustawionymi tłokami były stosowane m.in w radzieckim czołgu T-64, prawie 60 lat temu, czy chociażby lotniczym Junkers Jumo 205 sprzed 90-ciu lat.
takie silniki są nadal używane w rosyjskich wieloczłonowych lokomotywach diesla - ich praca nie ma nic wspólnego z ekologią ua-cam.com/video/wTNmrwwxwEk/v-deo.html
Może następny materiał obejrzymy o pobitym rekordzie prędkości przez motocykl elektryczny Voxan Motors rozpedzony do 408km/h I przyjrzymy się bliżej tej maszynie?
@pajęczak PL kawasaki ma model h2r ;)
🤣🤣🤣Yamaha h2r, no cóż, taką pomyłkę może popełnić nawet najlepszy
@@dziq5855 ale najszybszy elektryk
@@wujekradzi Miecio, miecio, podobnie jak inni elektrycy, reprezentuje najstarszy i najszybszy zawód świata, jak Bóg powiedział " niech stanie się jasność" to kable były już pociągnięte.
Zgadzam się
Kanał ma 160k subów, w Stanach taki content miałby kilka baniek
Dokładnie. Oglądałem reportaż o jakimś kanale nastolatka który w wieku 15lat zaczął na yt zarabiać gruba kasę. Jego kanał był mniejszy niż nie jeden kanał na polskim yt który zaczyna dopiero zarabiać co kolwiek sensownego.
Wystarczy by zaczęli dodawać napisy do filmów sukces murowany !
Jak Stany to i świat za sprawą angielskiego. A Polska, jest tylko jedna
Bo tematyka nie jest dla wszystkich, pozatym jest nas 38mln. A popatrz ile z tego jest osób starszych, kobiet, dzieci. Nie każdy facet jara się tak motorycja albo poprostu nie ma czasu bo musi zapieprzać do robo by utrzymac rodzine albo już jest pochłonięty jakimś innym tematem np. piłka nożna.
Wszystko co z USA i częściowo z Angli ma łatwiej sie wypromować.
Bardzo klarownie opowiadasz na temat motoryzacji i budowy silników, przy Tobie dużo się nauczyłem na ten temat.
Jak merytorycznie WOW
Jakie przygotowanie materiału....
Kawał dobrej roboty. Inni mogą się od Was uczyć
Dzięki
klekot w 2t coś pięknego
był już w ursusie c45
Juz 60 lat temu byly dizle 2t
@@stefanbatorypolskikrol to napewno
Ja tam jestem za ogniwami na wodór i żeby to Polska była Kuwejtem.
Serdecznie pozdrawiam Pana Roberta i Szanownych Widzów 🤗 🚙
A to Polska tyle wodoru produkuje co Kuwejt ropy?
Do takiego napędu trzeba naprawdę czysty wodór co nie jest takie łatwe.
Polska już opracowuje silnik zasilany czystym absurdem.
@@kamillimak9 trzeba ten wodor w czyms trzymac
@@hellis2885 nie tylko w Polsce są politycy
Jakość kanału pierwsza klasa! Oglądam coraz częściej i można powiedzieć, że już prawie mój numer 1.
Też odnoszę takie wrażenie. Co dla Ciebie jest numerem 1?
@@Jaklas88 coś zupełnie nie związanego z motoryzacją
@@Addicted2cars a możesz podać temat. Może i mnie to ciekawi.
Na całym UA-cam nie widziałem tak dobrego filmu 😀 Szczególnie ostatni napęd ma przyszłość ponieważ liczy się ogólna sprawność całego układu. Silniki spalinowe z powodu swoich fizycznych ograniczeń nie są w stanie pójść ponad 40% dlatego wsparcie ze strony silnika elektrycznego połączone z rekuperacją energii podczas hamowania jest niezwykle ważne
Mimo całej mojej sympatii dla napędów elektrycznych, cieszę się, że powstał taki materiał, i że nadal ktoś pracuje nad poprawą silników spalinowych. Zwłaszcza koncepcja diesla z pracującymi "ku sobie" tłokami, może być wybawieniem dla transportu ciężkiego
Elektryki - mega szacun za osiagniecia, ale zawsze wybiore zapach benzyny i dzwięk silnika.
Tyle, że silnik elektryczyn w autach to nie nowość, swoją drogą jego budowa jest dużo prostrza, niz silnika spalinowego
+1
Ja też lubię dźwięk mojej vki ale gdyby mieć dodatkowy silnik elektryczny na superkondensatorach jako wspomagacz przy starcie to bym się nie pogniewal. Same elektryki maja olbrzymią zaletę w postaci momentu ale dopóki nie będzie można ich szybko ładować na każdej stacji to sobie nie kupię. Chyba że będzie mieć silnik spalinowy jako generator
Ogułem elektryki są super tylko to że uwielbiam dźwięk silnika
@@olo1299 mazda mx 30 z wanklem będzie
(Nie w europie chyba)
Zajebiste filmiki, oby tak dalej!!!! ♥️
Tylko filmiki bo techniki do zrealizowania nie ma
"Po drodze czekają je jeszcze problemy natury ekonomicznej, gospodarczej i pewnie też politycznej"
15:25
Oglądam Twoje odcinki. Ale jest to rzadko.
Nieźle się rozkręcasz.
Super robota.
1. Pytanie powinno brzmieć: jak namieszać w niemieckiej polityce, aby silnik elektryczny nie był jedynym słusznym wyborem w UE, niezależnie od wszystkiego.
2. Z przedstawionych rozwiązań, najlepszym wyborem będzie połączenie idei "samotrafiającego tłoka z cylindrem" wraz z ideą "2 tłoków w cylindrze zamiast głowicy". To oczywiste, że w tym momencie mamy korzyść z podwyższonej sprawności 2 przeciwsobnych tłoków z wyeliminowaniem zamiany ruchu posuwistego na obrotowy. Wystarczy je umieścić w różnych płaszczyznach, czy nawet zrobić pary cylindrów o różnym skoku.
Super kanał naprawdę :)
Ten diesel na papierze wygląda bardzo sensownie.
jak by jeszcze go wymieszać z LPG ahh
@@xyz90kamil w Polsce na bank ogarną ;)
Przecież diesle tez się gazuje.
Przecież ten diesel z tłokami na przeciw siebie to stara konstrukcja. Był stosowany w lokomotywach i widziałem go w muzeum.
Przecież Ukraińcy od lat 60 czy 70tych rozwijają takie silniki. Wsadzają je do czołgów.
A teraz Amerykanie mają zamiar takimi silnikami napędzać swoje pojazdy pancerne.
Napisz coś o akumulatorach do elektryków i branży, na jakim to stoi poziomie, nadal elektryk nie jest przez to eko.
I nie będą jeszcze długi czas. Przyszłością są superkondensatory grafenowe. Poza obudowa zero odpadu toksycznego prawie. Ładują się bardzo szybko i oddają o wiele większy prąd chwilowy. A najlepsze były by ogniwa paliwowe.
Zapraszam cie do Bald tv i sciema elektrykow. Niemiec ma technologie akumulatorow co byly by idealne. Tylko za jego czasow nie chcieli przejsc na enegetyki.
Dopóki nie ogarną jak "zatankować" takiego elektryka w miarę sensownym czasie (podobne do zalania baku) to elektryk to tylko fantazja dla bogatszych.
@@pesymistik to już jest do ogarnięcia w prosty sposób wystarczy gniazdko o odpowiedniej mocy przetwornica i aku zbudowane na grafenowych kondensatorach. 15minut ładowania Maks. A do tego bardzo łatwo je doladowywac w trakcie jazdy z hamowania itp bo przyjmują dużo energii w krótkim czasie gdzie przy odzysku energii do zwykłych aku nie jesteśmy w stanie tej energii w nich upchnac. I druga kwestia majastandardowe pakiety maja o wiele mniejszy prąd szczytowy niż kondensatory przy tej samej wielkości pakietu więc mamy ograniczona moc maksymalna silnika. A wiemy o tym wszyscy że im szybciej wystartuje tym mniej Energi w sumie na danym odcinku zużyje więc i zasięg się poprawia
@@starszytatnamsok5675 BaldTV to foliarski kanał
Fajnie kręcisz palcami i machasz dłońmi.
I cały sens wypowiedzi poszedł w daleką podróż, bo tą dziwną mimiką spowodowałeś niechęć do słuchania.
Silniki Junkersa istniały już ponad 90 lat temu i napędzały m.in. zupełnie udane łodzie latające Dorniera.
Lub super generator . Mały reaktor , który da energię na całe życie auta.
Starożytność góra, Ohv złoto a elektryków nikt niechce naprawiać świat pokazuje to dobitnie że stare a sprawdzone jest dużo lepsze niż ciągle kombinowanie a ta ekologia i emisję spalin... Gdyby naprawdę chciał dla ludzi dobrze to by się zajęli za fabryki i piece i ludzi którzy pala śmiećmi bo motoryzacja to najbardziej opłacalny biznes, jak dla mnie wystarczyło by aby zostań przy normie euro 4 i zajęli by się za piece i ich właścicieli i UE dofinansowala by remonty bądź budowę nowych tzw. ,,Eko" fabryk
Pokaż mi warsztat, który ma na etacie elektromechanika z uprawnieniami elektroenergetycznymi do 1 kV.
Takie trzeba mieć,aby legalnie grzebać przy autach elektrycznych.
Bo te auta nie są przewidywane do naprawiania, kilka serwisów póki jest gwarancja jest a potem wywal na przemiał i kup nowe. Albo sprzedaj do Afryki😁
@@robsson7516 ja znam taki serwis w Małopolsce :p co prawda jest to ASO jednego w producentów ale jest tam gość z uprawnieniami i pojęciem :p
@@Zgredek320elo ASO nie bierzemy pod uwagę.
Normalny przeciętny warsztat.
Moje OHV chce miodu
Widzę że motoryzacja nie umrze tak szybko, dobrze że jest ekipa povagowanych !!! Pozdrowienia ze Szwecji
sracja!
Świetny materiał oby więcej takich! I dłuższych bo słucha się tego świetnie i po 21minutach czuję niedosty xD
Super! Czytałem kilka dokumentów dotyczących sprawności różnych cykli produkcji energii i potencjalnej możliwości zwiększenia sprawności małych silników spalinowych do 60% ale nie miałem żadnego przykładu. A tu proszę - już zrobili taki, który ma 55% ! Niezły cios w zielone lewactwo!
Jak dla mnie to Hybryd to dobre rozwiązanie . Np jak w Lexusie , czyli elektryczny miasto a kiedy potrzebujemy mocy to korzystamy z spalinowego. Jestem bardzo ciekawy i czekam na paliwo syntetyczne co może uratować takie wspaniałe silniki jak w12 v12 v10 v8 v6 nie wyobrażam sobie mojego żywota bez dźwięku silnika V. Swoją drogą Bardzo Dziękuję za to co robisz , jak sposób przekazujesz mi wiedzę w sposób wymowy oraz filmy które pokazują jak to wszystko działa , lepiej człowiek wchłania wiedzę. Pozdrawiam i czekam na kolejne odcinki .
Dykcja, składnia, tempo i sens... Celująco.
Prawda jest taka, że kto kontroluje rynek paliw, ten kontroluje rynek motoryzacyjny.
To jest właśnie odpowiedź na pytanie co się stało z firmą ( silnik nr 1 ), brak kontaktu z firmą rozwijającą konstrukcję. ;)
A może tak generowane wibracje spróbować usunąć rozwiązaniem typu boxer.
Na chwile obecną elektryki nie mają przyszłości. Są po prostu beznadziejne na długie trasy. Jeśli będziemy w czasach gdy baterie do pełna będą się ładować w min. 20min i prąd oddawać bardzo długo to jak najbardziej tak. Ale tak czy siak wole słyszeć dźwięk 6tki, v6tki, v8ki ITD. Elektryczne nie mają duszy. Mówią, że nadają się do miasta bo są ciche, a tu właśnie zaczęli montować głosniki w autobusach miejskich bo nikt ich nie słyszał i dochodziło do wypadków. No parodia.
Amerykanie jeśli chodzi o motoryzacje to będą mieli co wspominać kiedyś :D
Technologia baterii ewoluuje niezwykle szybko. Nowe auta elektryczne mają zamontowane urządzenia emitujące dźwięk, żeby słyszeli je pieszy, ale wciąż te dźwięki są ciche. To nie jest jakiś hałas. Możesz sobie mówić o duszy, ale jeżeli "duszę" definiujesz przez warczący silnik, to to jest dobre w coupe które używasz w weekendy, ale krytykowanie aut elektrycznych jako przyszłości motoryzacji tylko dlatego że nie warczą, jest po prostu głupie. Ja akurat mieszkam niedaleko skrzyżowania, niewielkiego skrzyżowania, ale hałas co chwilę przyspieszających aut nie jest niczym przyjemnym. Szczególnie że człowiek nie jest naturalnie przystosowane do poziomu hałasu, jaki panuje w miastach. Jeszcze jak sobie pomyślę o dresie, który co drugi dzień parkuje pod moim oknem i zostawia na 15 min włączone BMW ze zburaczonym wydechem, to szczerze mówiąc mam dosyć tej "motoryzacji z duszą". Jeden w środku auta żeby mieć przyjemność, zakłóca spokój 12 innych (bo mało kto ma wydech z zaworem/klapą, który otwiera tylko poza miastem). Jeżeli doda się do tego fakt, że auta elektryczne mają dużo prostszą konstrukcję (dużo mniej mechanicznych części, elektroniki wcale nie jest więcej niż w autach spalinowych - jest nawet mniej, bo nie ma skomplikowanej elektroniki związanej z silnikiem i emisją spalin), są dużo bardziej ekologiczne, to w ogóle nie ma o czym rozmawiać. Aktualne statystyki (a nie te zmanipulowane przez niemieckie instytuty promujące diesla) mówią, że jeżeli auto elektryczne jest ładowane prądem z węgla, to jest wciąż bardziej ekologiczne pod względem emisji CO2 od auta spalinowego w kilkuletniej perspektywie, nawet przy uwzględnieniu produkcji baterii. Dlatego że samo wydobycie, produkcja paliwa i jego transport, a potem emisja z rury wydechowej, to jest naprawdę bardzo dużo zanieczyszczeń. No i poza emisją CO2 z rury wydechowej wydobywa się wiele bardzo niezdrowych dla układu oddechowego substancji, których nie emituje nawet elektrownia węglowa.
@@cytrynowy_melon6604 Technologia akumulatorów niemalże stoi w miejscu od kilkunastu lat, od kiedy Sony spopularyzowało ogniwa litowo-jonowe.
Dobrze powiedziane.
Dobrze jest posłuchać kogoś, kto ma łeb jak sklep i poukładane na półkach.
jaki Ty jesteś inteligentny - jak dobrze, że tu trafiłem!
Silnik z przeciwstawnymi tłokami był użyty w czołgach Chieftain i T-64 w latach 60-tych
i w silnikach samolotów w II wojnie światowej przeciwstawne tłoki , dwusuwowe na rope
Śmierć elektrykom, tylko spalinówki :D
no musi byc wrum a nie świzdu gwizdu haha
@@wojtkievideos1838 haha dokładnie
Dizel musi kopcić kurłaaaa
Tak jest ! Elektryczne to mogą być maszynki do golenia!
@@PoteznyOwal A LPG do kuchenki! A rozum? Po co komu do szamba xD.
Dzięki elektrykom wymuszany jest postęp na spalinówkach.
Krótkowzroczność a konkurencja to dla nas zbawienie.
Zawsze jak mówisz "zapnij pasy" to biorę kluczyki, wsiadam do auta i zapinam pasy i oglądam :)
a mama wkurzona, że znowu w jej aucie przesiadujesz 😁
Kuku na muniu!
jeden z najlepszych kanałów na polskim yt!!!
Bardzo mądry film o autach spalinowych i elektrycznych. Ten materiał powinien byc przetłumaczony i puszczany jako obowiązkowy materiał edukacyjny dla rożnej maści polityków i ekozjepów.
Elektryki maja tyle zalet do czasu ich utylizacji i oczekiwania na naladowanie baterii :)
Silnik jest znacznie prostrzy od silnika spalinowego wiec utylizacja jest prosta. Baterie to inna sprawa, ogniwa paliwowe były by super rozwiazaniem
@@CytatowyNurtt silnik spalinowy również jest prosty w utylizacji więc nie rozumiem tego argumentu. Problemem są ogniwa baterii i oczywiście "brudne" źródła energii, karoserie też chyba są w dużej części z tworzywa aby odchudzić ciężkie elektryki
Utylizacja spalinowego auta wcale nie lepsza dodaj do tego wszystkie płyny oleje itp rzeczy ekspalacyjne paski rolki itp z okresu 5-10 lat
@@Thew666PL Ja mam 18-letnią corsę i żadnego płynu nie wymieniałem, oleju, części, tylko 2 razy akumulator zmieniłem
@@CytatowyNurtt na razie to samochód dla bogaczy niestety bateria cena 1/3 ceny samochodu a wymiana co 5 lat
Masz świetny radiowy głos. Dobrze się tego słucha i dobrze się ogląda:)
Ma tez wade wymowy ktora dyskwalfikuje go z mediow :)
Miałem się uczuć a tu cyk povagowani xDDD
Wreszcie głos rozsądku! Tak trzymać!
Jak działa rozrząd w silniku wolnotłokowym?
Może jakieś porównanie między a napędem wodorowym i elektrycznym, wady zalety itp.
Napęd wodorowy to w istocie napęd elektryczny tylko z ogniwem paliwowym zamiast baterii. No chyba że masz silnik spalinowy z wodorem jako paliwem to zasmucę Cię ale takie coś się nie sprawdziło.
Szersze wyjaśnienie: ua-cam.com/video/_Ol8N-Od2T0/v-deo.html
Gdyby silniki które przestawiłem w filmie miały sens, to koncerny motoryzacyjne wykorzystały by je.
Ukraińcy używają silników z tłokami przeciwstawnymi do napędzania swoich czołgów.
morozov.com.ua/en/bronetankovaya-tehnika-i-vooruzhenie/uzly-sistemy-kompleksy/mto-6td-2/
pl.wikipedia.org/wiki/T-84
To nie są Ukraińskie czołgi tylko modernizację rosyjskich
@@piotrroszkowski9094 Piszesz bzdury.
0:50 jakby było duże pole, to już dawno by je poprawli. Obecne silniki spalinowe są abstrakcyjnie przekombinowane. A spalanie dalej oscyluje 8-7 w mieście, z tym, że te niby oszczędne 1.0 i tak chleją jak się je trochę bardziej pociśnie
Nie ma możliwości obniżenia spalania bez poprawy sprawności a w obecnych silnikach to dalej ok 30-35%. W tradycyjnych silnikach tego się nie da zwiększyć.
1.5 TSI 4,8 w mieście
ua-cam.com/video/pwCer7eGlWw/v-deo.html
Fajnie sie słucha takich rzetelnych informacji, o motoryzacji!
gratuluję profesjonalizmu prezentacji tych nowości, brawo!
Prowadzący: nie jestem przeciwnikiem silników elektrycznych, dlatego Przedstawię wam listę silników spalinowych które mogą przedłużyć ich erę :))
No i ma rację, pchanie na rynek elektryków 'bo są czyste' zmusza osoby ogarniające temat do szukania innych rozwiązań, produkcja baterii a później energii elektrycznej dla samochodu elektrycznego w obecnych czasach jest tak samo 'brudna' jak produkcja i proces spalania paliwa w samochodach spalinowych. Dopóki nie ogarniemy gospodarki elektrycznej na świecie i nie znajdziemy czystszych sposobów na produkcję sensownych baterii to elektryki różnią się od spalinówek tylko tym że są ciche i mają natychmiastowy moment obrotowy
@@12dodek3 zgadzam się. Zresztą nie mam problemów ze słuchaniem ze zrozumieniem. nie o to mi chodziło. Dowcip, komizm, sarkazm Fuck logic. Bardziej o to. Yo
Ciut późno jest. Zbyt duża siła jest na elektryki przyłożona jest by ludzi przekonać że spalinowy jest passe
@@12dodek3 mają jeszcze kilka innych różnic
1. możesz sam produkować sobie prąd , produkowanie ropy jest niemożliwie
2. wujek Putin dostaje mniej pieniędzy .
3. samochód elektryczny (90% na jazdę 10% na ciepło ) jest bardziej efektywny niż samochód spalinowy (30% na jazdę 70% ciepło).
4. samochód elektryczny może być zasilany z baterii li-on, super-kondensatorów lub ogniw na metanol . Baterie li-on są najprostszą metodą którą opanował nawet koncern VW.
@@djpiecia produkcja prądu w naszym kraju polega głównie na brudnych metodach, które polegają na surowcach nieodnawialnych więc 'produkowanie sobie prądu' to argument mocno z dupy, zresztą prąd na całym świecie generuje się głównie z materiałów których zasób też jest ograniczony, włącznie z względnie czystym atomem.
Putin z ropy ciągnie- fakt, ale tak samo Stany, Emiraty i inne tego typu.
Tyle że właśnie li-ion jest brudny, produkcja baterii do elektryka produkuje niewiele mniej syfu niż spalinówka przez cały okres eksploatacji, nie wspominamy o warunkach w których wydobywa się materiały do produkcji elektryków bo to jeszcze inna 'bajka'
A co z silnikami czterosuwowymi, które mechaniczny rozrząd, mają zastąpiony rozrządem napędzanym przez cewki elektromagnetyczne?
Temat znany od bardzo dawna, szeroko opisywany i testowany. Nawet w Polsce, patrz "Analiza sposobów elektromagnetycznego napędzania zaworów rozrządu tłokowego silnika spalinowego" Kossowski Z., Wajand J. A., Zbierski K.
Był już omawiany, na przykładzie Koeningsegga, bodajże Gamery. Działa, ale nie jest stosowany seryjnie z obawy przed ryzykiem i skutkami awarii (jak jest coś mechaniczne to póki nie zostanie urwane to będzie działać, a elektronika jednak lubi się wieszać, choć dobre systemy Real Time powinny tu zadziałać dobrze)
Szanowny Autorze!
Dwusuwowe silnik diesla o przeciwsobnych tłokach są od dawna stosowane zarówno w BWP-ach jak i czołgach produkcji jeszcze radzieckiej. Jaka to nowość? No chyba że dla jankesów...
Wysokościowy Ju 86 P miał dwa, dwusuwowe silniki disla Jumo 205 C o mocy po 600 KM. Produkowano go latach 1936-1939. A jedynym czołgiem z takimi silnikami był T-64. Nazywały się 5DTF i z pojemności 13,6 l wyciskał 700 KM. Jego różne wersje produkuje się od 1964 roku do dnia obecnego. Teraz amerykanie opracowują taki disel o mocy 1500 KM dla nowego Abramsa. Zagadka: komu sprzedadzą paliwożerne z turbiną? Pozdrawiam autora.
Świetny program! Pomyślcie nad dodaniem tłumaczenia na inne języki, bo jakością nie odbiega to od produkcji zagranicznych, a moglibyście zwiększyć zasięgi i pozyskać srodki na dalszy rozwój. Brawo!
12:00 Za nastolatka zastanawiałem się dlaczego nie zastępuje się cztero-taktów dwutaktem, który nie sprężałby mieszanki pod tłokiem, ale przedmuchiwałby cylinder powietrzem z turbosprężarki. Silnik miałby normalne smarowanie i wykorzystywałby co drugi takt ruchu posuwisto-zwrotnego.
Ale ten pomysł z przeciwstawnymi tłokami, eliminujący głowicę jest po prostu genialny!
Rozwiązanie jest bardzo proste : silnik-prądnica na lpg napędza elektryczny i tyle , jaki problem .
No jednym problemem jest wydajnosc, musisz zrobic to bardzo dobrze zeby nie miec wysokich strat energii na tych przemianach. Chyba, ze chcesz palic tyle ile pali lokomotywa spalinowa ;) Drugim problemem jest masa. Dwa silniki + jakies baterie (chociaz oczywiscie duzo mniej niz w "klasycznym" elektryku) i robi sie ciezko.
@@zegarp Zgadzam się , ale moim zdaniem elektryki na akumulatory przy tym poziomie technicznym nie zastąpią spalinówek . Generalnie myślę o jakimś generatorze prądu który zasili silnik/i elektryczne . Wiem wiem pracują nad tym od wielu lat .
Kup toyotę hybrydową i wstaw LPG... :)
@@zundrik Osobiście uważam, że "elektryki" takie jak znamy obecnie (na bateriach litowo jonowych) nie przeżyją próby czasu. Rozwiązaniem pewnie będzie inny rodzaj źródła prądu, może wodór. Z tym, że nie spalinowy silnik wodorowy jak myślano kiedyś, a po prostu ogniwa wodorowe utleniające wodór troche na takiej zasadzie na jakiej utlenia go łańcuch oddechowy w naszych mitochondriach (atom po atomie, odprowadzając wysokoenergetyczne elektrony). Tego typu ogniwo wodorowe byłoby po prostu innym rodzajem baterii, oczywiście otwartą kwestią pozostaje czy byłby to układ "bak" z gazem, który napełniamy na stacji + stałe ogniwo zamontowane w samochodzie czy wymienny pakiet "ogniwo + wodór" który wymieniamy na stacji na inny taki sam a nasz idzie "do regeneracji" troche jak teraz butle LPG do domów. Tak czy siak wydaje mi się, że takie ogniwo będzie bardzo dobrze współgrało z obecnymi elektrykami, tyle tylko, że obecne moduły "klasycznych" baterii zostaną zastąpione przez takie źródło prądu. I w tym sensie uważam, że praca nad obecnymi autami na baterie ma sens, bo będa kompatybilne ze żródłami energii elektrycznej przyszłości.
Londyńska taksówka już taka jest. Jeździ na prąd a dodatkowy zasięg daję silnik spalinowy ładujący baterie. Zasięg bodajże na 650 km.
Przy obecnym poziomie akumulatorów (błędnie przez niektórych zwanych bateriami) samochody z napędem elektrycznym to fanaberia niszcząca dodatkowo środowisko
Napęd który z łatwością przeżyje kilka razy dłużej niż przeciętna karoseria
Akumulatory z już nie Polskiego grafenu ( gromi śmiech ) o kilkudziesięcioletniej trwałości to co fanaberie ,,
Język polski dopuszcza słowo bateria jako skóry od bateria akumulatorów, można go używać przy odnoszeniu się do akumulatorów złożonych z wielu ogniw/pakietów.
Mówiąc że silniki spalinowe mają jeszcze duży potencjał jeszcze bardziej czekam na odcinek z LCM 😁
Grzesiek by zrobił inaczej choc napewno nie lepiej
Widać że siedzimy w domu. Pozdrowionka. Dobra robota
Bardzo fajnie i merytorycznie przygotowany program.Silniki z tłokami przeciwbieżnych produkowała swego czasu brytyjska firma Doxford.Ostatni tego typu silnik zniszczono parę lat temu.Byl to silnik okrętowy.
Pozdrawiam.
Elektryczny to może być czajnik ;)
Kuźwa jakieś 2 miesiące temu w głowie pojawił mi się pomysł na taki ten 3 silnik z 2 tłokami
Też o tym pomyślałem tylko o takim ułożonym poziomo jak w boxerze
@@mepo8250 a Rosjanie wymyślili to ponad pół wieku temu i w dodatku zrobili i wsadzili do czołgu😄
Spalina V12 i niech trzydzieści mi nawet pali a elektryk koło domu.
Czym jezdzisz i jak zrobiłeś że V12 pali Ci 30? Ja Mercedesem nie mogę zejść poniżej 38
Napisałem to w formie przenośni.
Wolę v 8. Ładniej brzmi mocy ma niewiele mniej nie rzadko a za to spała nie o 1/3 mniej a o połowę mniej niż v12😉 ale obecnie jeżdżę v6 spodobał mi się akurat samochód w którym v8 nie było 😐
@@ThatHoodNiggaBrik w starym rumplu z 99r v12 spalala mi przy normalnej jeździe 16litrow do 20. Jak deptalem to dochodziło do 30l ale nigdy mi nie przekroczyło 30. Nie wiem co bym musiał robić tym autem żeby zjadł więcej 😉 może masz coś nie tak z nim. Jaki to silnik?
@@olo1299 Ilość cylindrów nie jest od generowania mocy a od kultury pracy i krzywej momentu.
W jednym czasie i tak tylko jeden cylinder spala paliwo i nie ważne czy to r4 czy v12.
Aby była większa moc to w takim V12 powinny co najmniej 2 gary na raz odpalać mieszankę w jednym cyklu pracy, było by 2x więcej mocy, takie dwie V6 połączone na raz i to ma sens.
Silniki V12 oprócz kultury pracy nie oferują niczego lepszego od poczciwej V8. A więcej żrą paliwa bo dochodzą większe opory.
Pełna profeska!!! Gratuluję i dziekuję!
Tutaj nie ma co do odkrywania! Już bardzo dawno temu opracowano bardzo dobre silniki spalinowe nietłokowe o niebywałej wręcz trwałości i właśnie ta ostatnia cecha spowodowała przerwanie prac nad ich rozwojem, bo takie prace były oczywiście konieczne w celu wyeliminowania ich wad. Prace przerwano, ponieważ takie silniki spowodowałyby, że samochód jeździłby wiele milionów kilometrów, a to by było po prostu nieopłacalne dla koncernów. Niestety w dzisiejszym świecie o wszystkim decyduje nie rozwój i dobro ludzkości, ale ZYSK.
W polsce to elektryki mają tyle sensu co zalanie Diesla benzyną
Napisałeś Polsce z małej litery, a diesla wielką literą. Matka musi być z Ciebie dumna.
Nie jest prawdziwym miłośnikiem motoryzacji ten, kto nie sprawdził co się dzieje z dieslem zalanym benzyną.
Tu poprawna pisownia nieobowiązuje
Płać kilka tysięcy za naprawę swoich TDI-ków od 2 generacji w górę
Poprawna jest tylko Pierwsza Generacja TDI-ków
silnik z przeciwstawnymi tłokami to koncepcja moim zdaniem bardzo dobra do transportu, maszyn rolniczych, wojkowych maszyn.
W trakcie drugiej wojny światowej zdaje sie Junkers takie robił.
Ukraińcy używają silników z tłokami przeciwstawnymi do napędzania swoich czołgów.
morozov.com.ua/en/bronetankovaya-tehnika-i-vooruzhenie/uzly-sistemy-kompleksy/mto-6td-2/
pl.wikipedia.org/wiki/T-84
Jeździłem elektrykiem, jeżdżę spalinowym. Oba chwalę, a kto co wybierze to jego sprawa. Nie widzę problemu żeby mieć oba w garażu. Takie moje zdanie.
Ja widzę pieniądze
Pieniądze to jedno ale druga kwestia to też praktyczność. Np do niedawna jeździłem do pracy 100km w jedna stronę. Czyli 1000-1200km tygodniowo (czasem w soboty pracowałem) dodajmy do tego 100km na weekend. Nie każdy ma możliwość ładowania elektryka w domu (za pieniądze sąsiada) i teraz wchodzi praktyczność takiego auta. Osobiście jestem w posiadani 2.2 benzyny i chwale sobie. Jeździłem diseylem co prawda przy tankowaniu był delikatny uśmiech, ale jednak wole benzynę.
@@damianbizowski6899 Ja też i obowiązkowo do tego LPG i wtedy jest uśmiech nie tylko przy tankowaniu ale również w warsztacie :-)
@@tadeuszch.6474 ja akurat bez lpg :D
Witaj w przedmowie masz 1000% racji. Pozdrawiam. PS. Mm 40lat, bez prawka haha i w zasadzie zero zainteresowania Motoryzacją choć procuję w Daimler AG. Dzięki Tobie nawet się zainteresowałem tematem. Pozdrawiam Povagowanych :)
Bardzo dobre informacje . Bardzo przystępnym językiem. Po prostu profesjonalizm w każdy cały. Boy ten cały czas były podawane. Gratuluję jestem słuchaczem z Australii.