FELTÁMASZTJÁK a NAPELEMEKET és a szélerőműveket is!

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 13 лют 2023
  • Dóra csodálatos sáljai: tiatia.hu/
    a TiaTia instája: tiatia.fashion?...
    Pólóvásár: videosbolt.hu/magyarosi_csaba
    Facebook: on. 1hc3BIa
    Insta: / magyarosicsaba
    Zenék Spotify: spoti.fi/2Dgxd6a
    Zenék Apple Music: itunes.apple.com/hu/playlist/...
    A technika:
    Olympus Kamera: www.olympusmintabolt.hu/om-sy...
    Objektív#1: www.olympusmintabolt.hu/olymp...
    Objektív#2: www.olympusmintabolt.hu/olymp...
    Sony Kamera: bit.ly/2oYotGO
    Állvány #1: www.manfrotto.hu/190-alu-trip...
    Állvány #2: www.manfrotto.hu/catalogsearc...
    Állványfej: www.manfrotto.hu/xpro-fluid-f...
    Világítás: www.manfrotto.hu/lykos-bicolo...
    Mikrofon#1: www.rodemikrofon.hu/rode_video...
    Mikrofon#2: bit.ly/2oGB1Dh
    Mikrofon#3: www.rode.com/microphones/smartlav

КОМЕНТАРІ • 506

  • @gaborkerek7724
    @gaborkerek7724 Рік тому +288

    Imádom ezt a "kiszámíthatóságot". Itt bármikor, bármi megtörténhet, vagy annak az ellenkezője is. :P

    • @jozsefszabolcsjakab1656
      @jozsefszabolcsjakab1656 Рік тому +15

      ✌️🤣🤣🤣 Esetenként óráról órára változik a helyzet. 🤣🤣🤣✌️

    • @joules83a
      @joules83a Рік тому +47

      Mi a gond a kiszámíthatósággal?
      Az ÁFA már több mint 10 éve stabilan 27%.😈

    • @davidkaszab747
      @davidkaszab747 Рік тому +10

      @@joules83a Bármikor emelhetik.

    • @KataDb75
      @KataDb75 Рік тому +9

      @@davidkaszab747 Ne adj nekik tippeket!

    • @gaborkerek7724
      @gaborkerek7724 Рік тому +1

      @@joules83a Oké, vannak pozitív(?) példák is, de nem ez a jellemző. 😁

  • @kaszas5
    @kaszas5 Рік тому +258

    7:09 amúgy milyen durva nem ? Szélerőmű 12 km , akkumulátor gyár 100 méter …:) ez egyik van amikor megy és van amikor nem a másik 0-24 Ben megy és hangos :) érdekes szabályozások ezek :)

    • @dzsi2009
      @dzsi2009 Рік тому +18

      Ezt akartam írni. Szélerőmű 12km, akksigyár meg lehet a kert végében! Ragyogó!

    • @brnrptr148
      @brnrptr148 Рік тому

      tipikus fideszes szakmaitlanság

    • @ZoltanHoppar
      @ZoltanHoppar Рік тому +5

      Igazából mindig azt nézd h kinek érdeke, és kinek van pénze belőle. Amin nem lehet élősködni, azt nem fogják engedélyezni. Ezért kell ragaszkodni a sziget üzemhez, ha magadnak csinálod, és kész. Aztán ha már mindenki megcsinálta körülöttünk, meg nem a saját pénzüket kell beleölni akkor majd lesz, minden lesz.

    • @danielpinter993
      @danielpinter993 Рік тому +2

      Az akkumulátorgyárnàl ha minden igaz azért van mert hűtésnek a szennyvízet használják.
      Egyébként elárulom mint aki láttot már közelről szélerőművet én inkább választanám a gyárat 😅 jó hangos az is és kb hányingert kaptam ahogy villódzot az árnyéka 🤔

    • @kaszas5
      @kaszas5 Рік тому +4

      @@ZoltanHoppar igen csak a problemam a az hogy miért igy gondolkodik a magyar ? Miért nem úgy ahogy Norvégia mondjuk hogy a megtermelt javakat szétosztásnak az emberek között igazságosan vagy igazságosabban ? Miért kell mindig azt nézni kinek a haszna vagy sem

  • @Napelemescsatorna
    @Napelemescsatorna Рік тому +67

    Sajnos van egy két dolog, amiről beszélnünk kell! (Ez amolyan Csabás szófordulat)
    1.) A jobb felső sarokba megint nem került link (már ez is amolyan Csabás szokás)
    2.) Az MNNSZ Baranya megyei elnökeként tudom mondani, hogy sokan mindent megteszünk, hogy jó irányba történjenek változások.
    3.) A szaldót anno ösztönzőnek használták, hogy az országnak egyáltalán esélye legyen elérni a napelemes céljait. Anno mindenkiattól félt, hogy a gonosz szolgáltatók (a gonosz multik ugye) majd keresztbe tesznek ennek, de mindenkit megnyugtattunk, hogy ez nem fordulhat elő, mert a szaldó egy jogosultság, ami sokkal stabilabb lábakon áll annál, mintsem egy cég azt kigáncsolhassa, hisz vég minket a Magyar Állam is! Fene se gondolta volna, hogy pont a szolgáltatónak nincs ezzel baja (amit tőlünk olcsón megvesz, azt eladja teljes áron a szomszédunknak utcán belül, anélkül, hogy használnánk az országos hálózatot), és pont a Magyar Állam babrál ki velünk!
    4.) A szaldótól előbb-utóbb ígyis-úgyis el fog esni mindenki, hiszen előbb-utóbb kell szerződést módosítanunk (kapacitásbővítés, invertercsere, ingatlan adásvétel, öröklés, akármi). Az emberek meghalnak, elköltöznek, átírják a szerződést más nevére, hálózatot bővítenek, stb. így max 15 év, és a szaldó minden beavatkozás nélkül, önmagától is megszűnne. Ha ügyesek, még le is lehetne kommunikálni, hogy az Állam megvéd minket Brüsszeltől!
    5.) A kerti fridzsider helyett a fogyasztókat viszont igenis ösztönözni kell az ésszerű energiamenedzsmentre! Akik beléptek a szaldóba úgy vannak vele, hogy nem számít semmi, van energia bőven! Ez rossz hozzáállás! Ha ők a fogyasztói egy részét átállítják okos megoldással vezérelhetővé, és olyankor fogyasztunk, amikor van felesleges energia, azzal csak nyerünk! Pl. nem muszáj sötétben felfűteni pl. a bojlert, amikor napsütésben is fel lehet, és később csak temperálni kell. Lehet nappalra belőni a mosógépet, mosogatógépet, stb-stb. Minél okosabb egy ház, annál nagyobb lehetőségek vannak! Különösen nagy szerepet fognak ebben játszani idővel az olyan ipari fogyasztók, ahol mindegy, hogy 1-2 órával korábban, vagy később kapcsolnak be fogyasztókat (pl. bevásárlóközpontok fűtése, hűtőházak hűtése, stb-stb!)
    6.) A szakmai szervezetek hosszú-hosszú évek óta lobbiznak a hálózati engedélyesek irányába, hogy a rendszerhasználati díjakat nem csak beszedni kell, és nem csak az épp felmerülő problémákat kell javítani, hanem már 5 éve is késésben voltunk a fejlesztésekkel! Mert amíg a HMKE által termelt enegia ki se jut az utcából, addig ezt nem veszik komolyan, de mindenki tudta, hogy ez nem lesz mindig így, csak épp Pató Pál módjára ejj ráértek arra még!
    7.) A szél sokszor nem akkor fúj, amikor süt a nap, így a hálózati terhelésük nem egyszerre jelentkezik. Ugyan azt a kapacitást nagy átfedéssel (és pár extra megoldással) lehetne használni különösebb hálózatfejlesztés nélkül is! (Ezt Te is feszegetted részben)
    8.) Azt, hogy miért nem települhetett szélerőmű a kormányváltás óta (2010), arról elég megalapozott pletykák keringenek szakmai berkekben, de mivel bizonyíték nélkül csak bulvár, így ezt max privátban...
    9.) A 100%-os pályázathoz úgy tudom 44000 igényt adtak be a szolgáltatók felé (nem is tudtak érdemben haladni a nem pályázatos igénybejelntőkkel anno). Amúgy ennek a pályázatnak volt egy igen kellemetlen hozadéka is: a kicsi, amúgy soha meg nem térülő rendszerekre irdatlan igény jelentkezett, pedig ilyenkor sok anyag és energia megy bele valamibe, ami nem tud önfentartó sem lenni, és ezzel gyakorlatilag termeljük a hulladékot!
    10.) A forint mostanában durván erősödik, az alapanyagárak is normalizálódnak, a napelemek nagykerára pedig újra szépen kúszik lefelé! Persze a forintot nem dícsérik, mert nem egyezik az "a kormány tehet mindenről" nézettel. Az alapanyagárak alakulása megjósolhatatlan, pláne amint megkezdődik majd egy háborúban álló ország rekonsrukciója, hisz akkor az mindent elszipkázik majd. A napelem árában a kovid hatásai durván jelen voltak, ez látszik eltűnni, de olyan talán már sosem lesz, mint pár éve volt.
    11.) Szélerőművek telepítése lesz. Ez már biztos.
    12.) A szélerőművek hangja ellen a leginkább azok szoktak kiabálni, akik sosem laktak még a közelében. A vasút mellett is laknak emberek, és azt is megszokták, ez pedig jóval halkabb. Tiltakoztak sokan a látképe miatt is - ők persze a villanyoszlopok, TV-tornyok, rádiójel-átjátszók (remélem így mondják) miatt sosem tiltakoztak még.
    13.) Jut eszembe, a 100%-os pályázatos kiírásban amúgy is benne volt, hogy aki azt választja, az automatikusan lemond a szaldóról (amint bevezetik a bruttó elszámolást).
    Remélem sikerült hozzátennem valamit a komment-szekcióhoz! A többit egy kávé mellett inkább... 😊

    • @zoltankiraly8363
      @zoltankiraly8363 Рік тому +3

      A 8-as pont miatt eléggé utána olvastam. Persze a neten sem lelhető fel minden. De a végső konklúzió valóban a politikára vezethető vissza. Ezért nem értem, amit már évek óta mondok, hogy mi szükség van a politikusokra? Hiszen megnyomorítanak bennünket, elveszik a jövőnket és a pénzéhségük és hatalomvágyuk teljesen elferdíti azt a tényt, hogy Ők a mi választottjaink, a mi érdekeinket kéne képviselniük, alázattal és becsületesen. Ez nem megy! Nem csak itt Magyarországon, de sehol a világon! Persze sok helyen sokkal jobban, sok helyen viszont egyáltalán nem. Rengeteg a példa. Ezért kell politika mentes szakértői testület (direkt nem kormányt írtam)aki ért a dolgokhoz. De ez csak utópia. Csaba a videód nagyon jó lett! Amúgy azért nincs több szélkerék, mert a szélturbina egy komcsi vircsaft! 😀Ez a kormány tömör véleménye. Ja és Kapolyit is említik. 🙂

    • @istvanmakkai3179
      @istvanmakkai3179 Рік тому +1

      Köszönjük a kimerítő választ.
      Ez igy már kerek egész.
      Én nagyon nem vagyok otthon a témában,de érdekel .

    • @zsoltkratochwil1383
      @zsoltkratochwil1383 Рік тому

      ​@@zoltankiraly8363 ,,

  •  Рік тому +20

    majd a gázszerelő áttveszi a napelem ipart és a szélipart is és onnantól kezdve lehet majd mindent mindenhol IS :)

  • @davidcsizmadia961
    @davidcsizmadia961 Рік тому +93

    Szia Csaba!
    Kérlek készíts egy adást egy EON-os szakemberrel, hogy mit is jelent pontosan ez a hálózatfejlesztés!
    Annyit lehet hallani ez mostanában, de olyan ez, mint Colombo felesége.
    Előre is köszönöm!

    • @MrAtesz33
      @MrAtesz33 Рік тому +3

      Rendszerhasználati díjban megtalálod.

    • @botondszabo9456
      @botondszabo9456 Рік тому +1

      -adott x forint hálófejl.-re
      -tervezésre, sikeres tervezésre kifizetnek lölőék maguknak x/2 forintot
      -megindul a hálófejl. de még kapavágás sem történik máris kérnek plusz támogatást a projektre (adóforintodból)
      -megindul a fejlesztés de félúton elkopik a pénz, illetve a megvalósult területeken sem felel meg a hálózat minősége az előírtaknak

    • @davidcsizmadia961
      @davidcsizmadia961 Рік тому +8

      @@botondszabo9456 Nem az anyagi részére gondoltam meg a háttérben folyó dolgokra. Fizikailag és műszakilag mit kell/ kellene fejleszteni?

    • @janospeto831
      @janospeto831 Рік тому

      Fizikailag ez új transzformátorokat, trafóállomásokat jelent és nagyobb számú és keresztmetszetű kábeleket, biztosítékokat, a lakott helyeken bővíteni kell a kisebb teljesítményű alállomásokat és az utcai felsővezetékek számát vagy keresztmetszetét, stb. Namost! Eddig b@sztak rá! Helyette viszont van vagy 25 db egyszerhasználatos stadionunk, 16.000 db jó drága kínai ventillátorunk és most vettek még hozzá egy veszteséges telefontársaságot! 🥴 Ez itt a legvidámabb barakk! 🤪😂🤣

    • @janospeto831
      @janospeto831 Рік тому +2

      ua-cam.com/video/6JPfZLGIImc/v-deo.html EON Székesfehérvár új kiegészítő trafóállomás, hasonlókból kéne még vagy 150-200 db! 🥴 😂 🤣

  • @laszlokenyo9151
    @laszlokenyo9151 Рік тому +130

    Ésszerűség 1
    Jóindulat 1
    Kapzsiság 5
    Szívatás 5 dícsérettel
    Na ez Magyarország , köszi Viktor!

    • @catcharmy4426
      @catcharmy4426 Рік тому +13

      Igaz amít írsz, de ez nem Viktor függő. Elötte is így volt, utána is így lesz. Ez az álltalanos morál.

    • @laszlokenyo9151
      @laszlokenyo9151 Рік тому +7

      @@catcharmy4426
      Lehet, hogy igaza van nem tudom.
      De én úgy gondolom, hogy mindenről tud és nélküle nincs érdemi döntés. Remélem már a mostani fiatalok között ott vannak akik egyszer jó irányba viszik az országot.

    • @catcharmy4426
      @catcharmy4426 Рік тому +6

      @@laszlokenyo9151 sokan a rendszerváltás után hittek abban hogy na akkor majd most jobb lesz. Ezek a mai vezérek akkor fiatalok voltak. Remélem hogy a mostani fiatalság nem ilyan mint a 89es

    • @richsimon001
      @richsimon001 Рік тому

      @@catcharmy4426
      Nézegesd itt a UA-cam-on hogyan hasonlottak meg a "rendszerváltók", hogyan vált Orbán diktátorrá, és hogyan váltak az akkori "fiatal demokraták" egy rezsimet kiszolgáló maffiózó bűnbandává...

    • @mulloy522
      @mulloy522 Рік тому +1

      Viktor az csak egy tünet, a magyar társadalom tünete. Amilyen romlott Viktor, na ugyanolyan vagy még romlottabb az egész társadalmunk

  • @AtariLL
    @AtariLL Рік тому +52

    A magadnak megtermelt energia azt a mennyiséget csökkenti, amit amúgy MVM Lőrinc adna el neked. Ezt mégse lehet hagyni! (Mondjuk van neki vagy 18 napelemes cége is, de az csak rövidtávú biznisz.)

    • @lacikeri3102
      @lacikeri3102 Рік тому +2

      Igen, én is ezt gyanítom a háttérben, nem szakmai okokat.

    • @tothvilmos8617
      @tothvilmos8617 Рік тому +1

      Alapjában nem lenne az rövidtávú biznisz, mert a napelemek is fáradnak el, cserélni kell idővel. Annyi, hogy most a nagy telepítési időszakban hatalmas biznisz, utána meg átlagos biznisz lesz fenntartani a mennyiséget.

    • @botondszabo9456
      @botondszabo9456 Рік тому +5

      nyugi, a szélerőmű projekteken is csak a lölőwind fog megfelelni a kiírt feltételeknek...

    • @megmurgyel
      @megmurgyel Рік тому

      szánalmas :D

  • @gusztavender1336
    @gusztavender1336 Рік тому +2

    Az a gond a szélerőművekkel és a napelemekkel is, hogy a támogatás nélküli bekerülési költsége és üzembentartása, (tehát a tejes ráfordított költség) magasabb, mint az energia értéke amit a teljes élettartalma alatt élő tud állítani, még a jelenlegi energiaárak mellett is!
    Hosszú távon kizárólag a geothermikus energiának és a hidrogénnek van értelme,nyilván az atomenergián kívül.

  • @lora.cassiopeia488
    @lora.cassiopeia488 Рік тому +2

    Egyet ne feledjünk a nap / szélenergia csak rásegitésnek jó. Nem stabil energia, periódusilag igen instabil. ( nem mindegy mit "kötünk" rá. Van ami nem is képes megfelelő hatásfokkal üzemelni róla). Zöld energiákat tekintve Atomenergia a költség/termelési (stabilitási) arányt nézve a legjobb. Utána a Geothermikus energia , utána jön a szél és nap.

  • @01marci01
    @01marci01 Рік тому +6

    Meg lehetne oldani ezt jól is, úgy hogy mindenki jól járjon, de legalábbis ne rosszul. Az tény, hogy valamit hosszútávon változtatni kell az elszámolási rendszeren, hogy a napelemes házak tulajdonosai, vagy akár minden más fogyasztó is pénzügyileg érdekelt legyen abban, hogy akkor használjon el energiát, olyankor végezzen energiaigényes folyamatokat, mikor magas a napelemes termelés az országban. Egy okos bojler vagy klíma simán vezérelhető lenne, hogy elsősorban akkor hűtsön, fűtsön, mikor a napelemek sokat termelnek. De akár egy mosó, mosogató vagy szárítógép is. Egyre több az ilyen eszköz a háztartásokban. Lassan már a kávéfőzőben is ott a wifi modul. De amig nem vagy pénzügyileg ösztönözve, addig nem fogsz ezzel foglalkozni.

    •  Рік тому

      Tettek ez ügyben valamit. Te nem vetted észre? Alaposan meg emelték az áram és a földgáz árát. Ha nem elé csak szólj. Tolhatjuk még feljebb is.

    • @01marci01
      @01marci01 Рік тому

      @ És ezzel hol ösztönöznek arra, hogy akkor használd az áramot, mikor "túltermelés" van?

  • @gu3610
    @gu3610 Рік тому

    Tök jó hasznos infók. Köszi a videót.

  • @OwerWild
    @OwerWild Рік тому +20

    Ha tippelhetek, a történet valahogy így festett:
    1: "Akkor én viszem az erőműveket és/vagy az energiaszektort! Lesz habzsi, dőzsi, luxusprostik!"
    2: "Majd én megmondom hogyan lesz, engem rakott ide Párt! Egyébként is, a szakértelem egyébként is balliberális ármány!"
    3: "Hűha., azért ez bonyolult.. vágjuk meg a kiadásokat! Fejlesztés, egyebek, ugyan, megy ez, nem? "
    4:' "Ne gyertek itt azokkal ventillátorokkal, így is elég macerás, egyébként is megmondták fentről, hogy Paks II lesz! Ez is valami nyugati hóbort.... Tiltsátok be az egészet a ...cibe!"
    5: " Ne haragudj Laci/Peti, kisebb yacht lesz csak.... nem, minden oké, persze... "
    6: " Azért mert nyáron sütött a nap, most ingyen adom az áramot a sok csöves prolinak?? (még egy rohadt villájuk sincs, nézd már!). A f@sznak fognak itt zöldeskedni az én kontómra, veszik szépen az én áramomat és kész! Régen se voltak ilyen baromságok!"
    6. "Hűűűűha.... "
    Természetesen minden egyes mondat száz oldalról támadható, de a logika tizenpár éve nem része a magyar politikaivá lett gazdasági/energetikai életnek.,..

    • @Mycr0bi
      @Mycr0bi Рік тому +1

      7.. na majd most végre itt Pisti öccse hanyatlóban tanult mérnöknek van gógyi, végre leosztjuk okosba, a pörgettyűket meg majd megmondja hogyan sápoljuk meg azt jó lesz. Paks II? Ruszkikra fogjuk..

  • @nandorvilagos6239
    @nandorvilagos6239 Рік тому +10

    Na Lölö, lesz az új szél erőmű király!

  • @outdoorstechalex7412
    @outdoorstechalex7412 Рік тому +4

    Szia Csaba nekem sziget üzemben van pici szigetüzem de teljesen jól működik én szeretem hogy megújuló energiát használnak

  • @bubandavid9356
    @bubandavid9356 Рік тому +21

    Ami még nagy energiapazarlás, az a panellakások fűtése. Nagyon ritka még mindig az egyéni mérős lakás/ház. Így a fogyasztás is borzasztóan magas, mert pl. én hiába zárom el magamnál a radiátort, ugyan annyit fizetek, mintha maxon menne, mert mindig van egy fázós valamelyik lakásban, ott meg megy 200%-on a téma. Jelenleg nálunk a lakásban legalább 26°C van, ha nem több (plusz nekem a 10-en ott vannak a visszamenő csövek is, amik akkor is fűtenek, ha nem akarom).
    És akkor még arról nem beszélve, hogy simán tele lehetne rakni napelemekkel ezeket a tömböket, és akkor máris sok felesleges fogyasztás lenne megújuló (lift, világítás, de akár a fűtésbe is besegíthetne).

    • @sandormedzi9839
      @sandormedzi9839 Рік тому +1

      pedig a sok lakás egymás mellett megoldás eléggé energiatakarékos -ha le van szigetelve-, laktunk A+-os lakásban Zuglóban, és az éves! fűtési költségünk 8000 Ft volt. Persze volt 15cm körüli szigetelés a falon, és körbe alul felül, jobbra balra lakott valaki mellettünk. A régi panelnél az a gond, hogy az építésekor beépített hőszigetelés (mert volt) összerogyott, semmit sem ér. Elvileg a panelprogramban feljavított szigeteléssel is épp, hogy jobbak lettek, mint amikor építették őket :D De még mindig jobb, mint egy szigeteletlen 150m2-es szabadon álló családi ház, azt már ember nincs akinek lenne pénze kifűteni úgy rendesen. A legolcsóbb energia, az el nem használt energia :)

    • @eviromankovics9179
      @eviromankovics9179 Рік тому

      Anyuméknál is igy van 11.emeleten Kispesten laknak és olyan meleg van, pedig le van tekerve csak a csövek fütenek. Laktam olyan lakásban Londonban ahol nem volt szomszéd és senki nem fütött olyan volt mint egy pénznyelő szigetelve sem volt nagyon aztán egy viztartály eltörés miatt egy 2. emeleti lakásba sikerült elköltözni és ég és föld, vannak szomszédok plusz a meleg felfele száll alig kell fütsek. (lábamnak a pénznyelő volt a jobb mert földszinti volt de számla fizetésileg a 2. emeleti a kedvezőbb

    • @azrael834
      @azrael834 Рік тому

      @@sandormedzi9839 El nem tudom képzelni, hogyan lehet évi 8000Ft-ot fizetni fűtésre. Amikor nekem csak a meleg vizet fűti a gázkazán, akkor fezetek kb 6000-8000Ft-ot egy hónapra.

    • @sandormedzi9839
      @sandormedzi9839 Рік тому +1

      @@azrael834 melegvíz az külön volt mérve, igen az jóval több

    • @azrael834
      @azrael834 Рік тому

      @@sandormedzi9839 👍

  • @davidmolnar6691
    @davidmolnar6691 Рік тому +45

    4:18 ebben nagyon igazad van, főnököm mondta, hogy ebben az esetben felszerel néhány hősugárzót odakint, jól látható helyre és nyáron csutkán járatja majd és fölé írja: "Magyarország kormánya jóvoltából"

    • @soltkemecsei
      @soltkemecsei Рік тому +1

      Akkor a főnököd az a napelemes, aki amúgy leszarja a környezetet, és esze sem sok van.

    • @davidmolnar6691
      @davidmolnar6691 Рік тому +1

      @@soltkemecsei nyugodtan lehet hülyézni, de nézz szembe a tényekkel: az embereket a pénz motiválja, nem a környezetvédelem (tisztelet a kivételnek!). Ő is befektetésnek szánta a napelemet ahogy sokan mások is és ezzel a kormány is tisztában van, éppen ezért kellene jó döntést hoznia a vezetőknek.

    • @soltkemecsei
      @soltkemecsei Рік тому

      @@davidmolnar6691 Ha valaki komolyan vette, hogy az 1:1 szaldó fenntartható, akkor ott már rezeg a léc.
      Ha pedig valaki valóban komolyan gondolja, hogy a napelem által megtermelt energiával a légkört fűtse, akkor az ilyen embert mindenféle kétkedés nélkül bármikor lehülyézem.
      Te nézz szembe a kényelmetlen ténnyel, hogy az utóbbi körbe hajlamos vagyok azokat is bevonni, akik szerint ez jó ötlet vagy jó poén.

    • @davidmolnar6691
      @davidmolnar6691 Рік тому +3

      @@soltkemecsei sosem állítottam, hogy ez jó ötlet vagy poén lenne. Egyszerűen csak közöltem, mint tényt, hogy Csaba lássa, hogy ebben nem téved.
      Illetve megértem főnököm álláspontját, ugyanis 30 évre kötött szaldó szerződést és mindene villannyal megy. Szerinted mennyire esik jól az embernek, ha 10 év után megszüntetik a kedvezményt, amit 30 évre ígértek neki?
      De mondta ő már nekem is, hogy semmi baja a bruttó nettó elszámolással, csak akkor ne 40/70 vs 5 Ft legyen az arány, mert az a vicc kategória, és ezzel egyetértek. Pl egy 40 vs 30 Ft már sokkal barátibb lenne.
      Továbbá mi most tervezünk napelemet telepíteni otthon, amit felesben fizettünk volna a velünk 1 házban élő családdal. 4 hónap után megérkezett az engedély, de a másik család kiszállt a projektből, egyrészt mert bizonytalan még, hogy mi lesz, másrészt ha ígérnek valamit, azt sem biztos, hogy betartják ("30 év szaldó"). Megértem őket is, de így most magunkra maradtunk egy 2x-esen túlméretezett inverterrel, mert arra kaptunk engedélyt...

    • @soltkemecsei
      @soltkemecsei Рік тому +2

      ​@@davidmolnar6691 Teljesen megértem, és valóban elkeserítő.
      Amikor kijött, hogy mennyi lesz a gáz, akkor az egy mérőórán lévő kétgenerációs két házunkba sokmillióért megcsináltattam az elektromos alapú hőszivattyús fűtést.
      Lölő (nálunk ő az áramszolgáltató is) azonban november óta nem bírta bekötni a három fázist és H tarifát, így egy egész szezont buktunk.
      Közben kijött, hogy a gázra (és csak a gázra!) van kétszeres keretünk, így most van egy csomó olcsó gázom. De nem jutna az eszembe, hogy kimenjek az udvarra és ott égessek egy perzselőt.
      Szar dolog, hogy a dolgok ennyire kiszámíthatatlanok, de ez nem lehet ok arra, hogy erre hivatkozva mi magunk meg beszámíthatatlanokká váljunk.

  • @impeller5
    @impeller5 Рік тому +10

    Nem tudom miért gondolja bárki, hogy az a rendszer, ami jelenleg van, az örökké úgy lesz, és nem lehet megváltoztatni. Az elektromos autók ingyen parkolását és töltését is mindenki öröknek hitte? Bizonytalan világban élünk, és a politika, és az üzlet irányít mindent. Úgy szokták mondani, hogy "csak egy tollvonás".

  • @zSoLow66
    @zSoLow66 Рік тому +2

    Menő lett az időutazós vágás!

  • @eurodental33
    @eurodental33 Рік тому +9

    Azért tiltották meg kedves Csaba, mert a beruházók nem a baráti társaságból kerültek ki. Amint a tulajdonviszonyok átrendeződnek, mindjárt feloldják a tiltást.

  • @robertgidaa2705
    @robertgidaa2705 Рік тому +21

    Fasza az a zöld Enyaq a nyaraló előtt. Remélem lesz róla videó.

    • @tuest001
      @tuest001 Рік тому

      volt róla insta poszt is és az alapján lesz! :)

    • @eviromankovics9179
      @eviromankovics9179 Рік тому

      Jah én is azt néztem itt a sorok között jól látok meg a szomszéd keritése vagy Csabáé ami Csabiék felé dől Dron arnyékát is láttam 😁😁😁😁

    • @richardgargya4961
      @richardgargya4961 Рік тому

      Azthittem tesla model Y

  • @theRabbit007
    @theRabbit007 Рік тому +18

    Úgy érzem épp most alakult meg a Mészáros féle Nemzeti Szélerőmű Zrt...

    • @zoltannagy8677
      @zoltannagy8677 Рік тому

      Az mindegy, hogy ki csinálja. De én amost sem hiszek benne. Akárhányszor járok Nyugat-Magyarországon, a szélerőművek legalább fele áll. Szóval nem jön ki a matek.

    • @rajnasteve
      @rajnasteve Рік тому

      @@zoltannagy8677 én itt lakom, körül vagyunk telepítve szélerőművekkel...akkor nem mennek, ha nem fúj a szél, vagy karban tartják, vagy épp vihar készül, mert akkor leszabályozza magát, de az ritka....Alpokalja, Kisalföld, Bakony, Szeged irányban húzódik az ország legszelesebb része, ezért is lettek (reméljük, hogy lesznek is) ebbe a szélcsatornába telepítve újra a szélkerekek. Még annyi, hogy a faluból semmit nem hallani a működésükből.

  • @VG-sh8nj
    @VG-sh8nj Рік тому +2

    Jó sokat termelt a szélerőmű.. itthonra annyira nem éri meg telepíteni sajnos.

  • @k-showroom9885
    @k-showroom9885 Рік тому +13

    Kedves Csaba! Van még egy aspektus, amiről szinte sehol nincs szó, pedig megérne egy misét! Ha jól tudom, a kis feszültségű hmke rendszerek által megtermelt energia a termelési hely közvetlen közelében , pl. A szomszédban kerül felhasználásra, tehát a trafokat és a közepes/nagyfeszültségű hálózatot nem érinti, tehát ezek miatt országos fejlesztés nem lenne szükséges. Ha jók az információim, akkor az előző évben ezen rendszerek kb 8%-anak igenybejelenteset tagadta meg bármely áramszolgáltató Mo.-on. Tehát, a mi és a te tetodon"keletkező" áramot, melyet tőlünk megvesz 5 forintért (a beruházás, mely az áramot állítja elő neki egy huncut fillerjebe sem került, kvázi ajándékba kapja) a szomszédnak eladja 35 vagy 70 forintért, tehát a rendszerhasználati díjat is felszamitja, arra a 10-20-50 méterre... . Majd, ha kivezetik az éves szaldo elszámolást, amikor nekünk lesz szükségünk plusz áramra megvehetjük az áramszolgáltatól 35/70 forintért. És voila, dupla haszon a szolgáltatónál, nulla bekerülési költséggel...
    Ez kissé elgondolkodtató szerintem, mármint ha helyesek az értesüléseim.....

    • @szbbnc93
      @szbbnc93 Рік тому

      @@SygmaGbr tokeletes meglatas

    • @azacs49
      @azacs49 Рік тому +1

      Arról se feledkezzünk meg, hogy a brutto ~37 forintos áramdíjon belül az elfogyasztott kw/h ára 12 forint volt, a többi a rendszerhasználat, meg áfa. Tavaly július 1-től szép nagy kussban találták ki, hogy a kedvezményesnek mondott áram árában a kw/h árát 5 ft-ra csökkentették és a rendszerhasználati díjakat növelték meg. Ez a fogyasztóknak nem okozott változást, de a visszatermelőkkel már akkor is kib... volt.
      Akik saját költségen telepítettek napelemet, azok jellemzően nem a kormány által kitalált "átlag" alatti fogyasztók voltak, amire a "támogatott" ár vonatkozik. Az augusztus 1-től bevezetett "lakossági piaci" ár nyomán az is egy kérdés, hogy ha náluk túltermelés jelentkezik a szaldóban, akkor miért a "támogatott" áron veszik azt vissza, miért nem a "lakossági piaci" áron?

  • @zsoltxx
    @zsoltxx Рік тому +1

    A szélerőműveknek azért lehet olyan hatása, hogy megzavarja a madarak mindennapjait, így előbb utóbb elkerülik a környékét, ami viszont felborítja az adott terület diverzitását, egyensúlyát. Ez nem azt jelenti, hogy nem szabad szélerőművet használni egyáltalán, de ezt is ésszel kell csinálni, figyelembe véve nem csak a szelek hatását, hanem a környezeti jellemzőket is. A videóban szereplő szélerőmű elég kicsi. Ennek nyilván kisebb a környezetre gyakorolt hatása is. Ipari területeken valószínűleg a legkisebb a hatása, monokultúrás mezőgazdasági területeken, ahol már jelentőse leamortizálták a talajéletet, és az arra épülő ökológiai rendszert, szintén kisebb a hatása, de pl. egy biogazdaságban, vagy ahol kifejezetten számítanak a minél gazdagabb élővilágra, diverzitásra, ott már jelenetős károkat okozhat.

  • @vmaxim1000
    @vmaxim1000 Рік тому

    Minden gyár potenciális célpont (békében is de főleg konfliktus esetén ) Mindenki érti amit mondok. közel a határ és a város is !

  • @01Ricsard
    @01Ricsard Рік тому +4

    Itt Mosonmagyaróváron rengeteg van, nincs is messze a várostól, de egyáltalán nem zavaró.

  • @ViBENo1
    @ViBENo1 Рік тому +1

    anno lázár nyilatkozatából eléggé nyilvánvalóvá vált, hogy az energiaszektor leuralása miatt szabályozták túl a szélerőművek létesítését. most hogy ez mért változott az kérdéses, de fix, hogy nem a mi érdekünkben.

  • @zoltannagy8677
    @zoltannagy8677 Рік тому +1

    Mikor én akartam hézi szélerőművet, azok beszéltek le róla, akik most azért sírnak. Ezt hívják politikának.
    Aztán nem lett belőle semmi, mert már tizenöt éve is legalább kétmillióba került volna anyagáron, mikor 7 ezer volt a villanyszémlám. Plusz adóznom kellett volna érte. Ez volt a mostani lipsik akkori doktrínája.
    Ennyit változott a világ.
    Egyszerűen röhej.

  • @gyorgynegallina1050
    @gyorgynegallina1050 Рік тому +1

    Nagyszerű ez a következetesség.😮‍💨

  • @csabapapp8481
    @csabapapp8481 Рік тому

    Az a fa most is komoly árnyékot vet a panelekre, hogy nincs rajta lomb. Nyáron elég szépen visszavetheti a termelést. Köszi a videót! Jó, hogy valaki foglalkozik ezzel a témával. Az EU-ban is. Ha már itthon csak elkaszálni tudnak mindent ami jó.

    • @azacs49
      @azacs49 Рік тому

      Nyáron egész más szögben (magasabbról és kicsit más irányból is) süt a nap azonos napszakban, simán lehet, hogy akkor alig vet árnyékot a panelekre. Feltételezem, ezt a szereléskor megnézték.

  • @horvathbud
    @horvathbud Рік тому +16

    Ezzel a 100%-os nappelem támogatással is érdemes volna foglalkozni. Még 21 decemberében leadtuk a pályázatot es kb 1 hete végre el is lehetett indítani az első részlet kifizetését. Mi csak napelemre pályáztunk és a cég amivel szerzödtünk a 30%-os áremelkedés elenére csak 20%-ot kér így csak több mint 500 ezer lesz. De édesanyámnál a teljes kivitelezésre pályáztunk, bapelem fütés korszerüsítés nyílászáró. Ö meg se kapta a teljes pályázott öszegett így 8-10 millió lenne már az önerő. Sokakat átvertek ezzel!!

    • @danielgerzsai9519
      @danielgerzsai9519 Рік тому

      Nekünk másfél millió Ft-ot kell befizetni

    • @zsolthorvath7703
      @zsolthorvath7703 Рік тому +7

      Jó reggelt! Azt hiszed csak itt kurtak át? Hát nem, ez itt a normál működés, erre szavaztatok.

    • @botondszabo9456
      @botondszabo9456 Рік тому +1

      ha 100%-os a támogatás, akkor nem kérhetnek önerőt... vagy mifene?!

    • @csigger
      @csigger Рік тому

      @@botondszabo9456 igen, arra az összegre 100% amire pályáztak, csak közben eltelt egy év a bekerülési költség meg egy jó 30-40%ot legalább emelkedett, az állam meg semmilyen garanciát nem nyújtott a kivitelezőknek, mert pénz az ugye nincs mert ez is EUs támogatásból lenne, csak azt érthető okokból nem igazán akarják ide adni, így pl szüleim is pályáztak de a kivitelező gyakorlatilag el sem kezdte, mert előlegre sem utalt ki semmit sem az állam, az önrész megy kb 3-400 ezer forint lett volna pluszban…

    • @horvathbud
      @horvathbud Рік тому +2

      Félre érted. Egyrészt ez egy unios támogatás másrészt pedig az átlag kereset alatiak veheték igénybe.

  • @UmrilBig
    @UmrilBig Рік тому +3

    Csaba, ha így halad a szomszéd, teljesen bedől a kerítés! 17:14

  •  11 місяців тому

    Csaba: tegnap kaptuk meg a 100%-os támogatásos napelemet. 2 évet vártunk rá, de jó nézegetni a termelési adatokat :)
    Szerencsére nagyon keveset kellett csak utólag fizetni.

  • @zoltannagy8677
    @zoltannagy8677 Рік тому +2

    Eddig is arról volt szó. Hogy csak ideiglenesen állítják le a kiépítések támogatását, míg az infrastruktúra le tudja követni a betáplálás növekedését. Ez nem egy egyoldalú valami.
    Ezért volt az, hogy a szigetözemű napelemeket nem érintette a dolog.

  • @laszloszentirmai2280
    @laszloszentirmai2280 Рік тому +2

    A szaldós elszámolás az unióban egyáltalán nem jellemző. Gazdaságilag fenntartható ugyan és a telepítési kedvnek természetesen jót tesz, de a fogyasztói szokásokat rettenetesen komfort alapon tartja. Gondoljunk bele, ha mindenki napsütésben használná az elektromos vízmelegítőt, a sütőt és a bojlert, a villamos fűtést, klímát (...stb.) természetesen előre beprogramozott okos módban, vagy relékkel, megszakítókkal, wifin távvezérelve (soknak tűnik, de ez nagyjából 50 ezer forint értékű eszköz, ha van wifi)... Éjszaka csak világítana, akkor ez egyáltalán nem jelentene problémát. Sokkal egyszerűbb százmilliárdokért (ami a mi pénzünk valójában) hálózatot fejleszteni, mint a fejekben rendet tenni, hogy nem akkor és úgy használjuk a háztartási nagyfogyasztókat, amikor kedvünk tartja. A "lepukkant, hanyatló Nyugaton" ezt már évtizedekkel ezelőtt felfogták. Mondjuk ott épület felújításnál is előírják a közel nulla energiaigényű megoldásokat, szóval... Futunk mi a busz után továbbra is, a legnagyobb baj a fejekben van, a népében és ennek folyományaként a döntéshozókéban is (vagy fordítva?). By the way szeretném tudni, hogy ki fogja építeni azokat a szélerőműveket... :D

    • @zzsofi1552
      @zzsofi1552 Рік тому

      Egy része megoldható, de a legtöbb ember napközben (amikor süt a nap) nem otthon van hanem munkahelyen, iskolában. Pl. otthon sütni, főzni, vizet forralni senki nem fog miközben egész nap távol van... Fűteni pedig éjszaka is kell, sőt, jellemzően éjszaka hidegebb van.. (Ismétlem, egy része persze megoldható, pl a klíma és a bojler)
      Meg lehetnek más szempontok is, én pl nem tudom napközbenre időzíteni a mosást, mert olyan alacsony a településen a víznyomás hogy folyton leáll a gép, otthon kell lenni hozzá.
      Szóval nem teljesen kedv kérdése.

    • @karisabnyi3137
      @karisabnyi3137 Рік тому

      Jogos. El kéne felejteni azt a torz felfogást is, hogy a villamosenergia hálózat egy akkumulátor. Nincs olyan fogy "feltöltök. Sajnos a legtöbb napelemes ezt így gondolja. A munkatársaim is napos időben állandóan a telefonjukat nézik, hogy mennyit "töltöttek fel" a rendszerbe, és az hú de jó.

  • @remekelek64
    @remekelek64 Рік тому +8

    Amennyiben az éhes NER-gömböcök üzletet látnak az alternatív energiákban- fognak, mert azért annyira nem hülyék-, akkor Magyarország Európa élvonalába fog kerülni az alternatív energia termelésben.

    • @77tilu
      @77tilu Рік тому +1

      Nehezen tudod felülmúlni azt a profitit amit a gáz, olaj, szén bizniszből tesznek zsebre... Szóval ilyen nem lesz...

  • @imrekoreny9355
    @imrekoreny9355 Рік тому +3

    Kicsit egyoldalú a megközelétés. A lakossági napelemes termelés nem igazán jó a hálózatnak. Régen a napelemek előtt a hálózat jól működött, egyenletes feszültség volt a hálózatban. Jöttek a napelemek, ezekkel a feszültség ingadozások is. Emiatt kellettek a gázerőművek, amik ugye nem olcsók. Emelkedett/emelkedik az árammal összefüggő összes díj, ezért meg ugye háborognak az emberek. Én meg azon háborgok, hogy a 230V +- 10% feszültségingadozás miatt nem az első elektromos berendezésem vezérlőpanelja szállt el. És nekem ne jöjjön senki azzal, hogy “fogyasztói társadalom van, ezek ennyit bírnak”, mert ez nem igaz. Kicsit összetettebben kellene gondolkodni. Persze az itt “Orbánisztánozó” meg Viktorozó jóképességű kommentelőktől ilyen gondolkodás nem várható el.

  • @endreszasz6634
    @endreszasz6634 Рік тому +1

    * * * Megoldás lehetne az éves szaldó megtartása azzal a feltétellel, hogy a pluszban termelt energiát a szolgáltató ingyen megkapja. * * *
    Így a "kecske is jóllakik, a káposzta is megmarad".
    A rendszereket jellemzően túlméretezik, ez nagyon sok többlet termelés és rengeteg plusz pénzt jelet(het) a szolgáltatónak.
    Ezzel a módszerrel az elszámolási folyamat egy faék szintjére egyszerűsíthető.
    A szolgáltató gondolkodhat azon, hogy a napsütéses órákban termelt többlet energiát miként tárolja éjszakára az akkumulátor gyáraknak, vagy áthárítja a megoldást a gyárakra.
    Hosszú távon ez a stratégia mindenki számára win-win lehetne.

  • @patrikszebeni9989
    @patrikszebeni9989 Рік тому +8

    Szia Csaba!
    Szerintem érdemesebb elmenni Levél településre, ami a valós képet mutatja a szélerőművekről. Levél és környékén összesen 172 darab szélerőmű található meg. Szerintem kifejezetten kellemetlen látványt nyújt az a több tucat ami a település körül megtaláltható. Az inodai ugyan 100 lakóépület energiaellátását biztosítja ha a maximális teljesítményén üzemel. Ami egy évben pár napig igaz adat. Sok esetben előfordul, hogy egyet sem képes ellátni. Ennek kompenzálására jóval többre van szükség mint ahogy levélen is látni. Paks a magyar energiaszükséglet kb. 40 %-át ellátja. Hogy a többi is karbonmentes legyen további 60% megújulóra lenne szükség. Ha ezt mind szélerőművekkel szeretnénk megoldani akkor a szemléletesség kedvéért összesen kb. 1400 darab nagyteljesítményű szélerőműre lenne szükség. Az egyes erőművek minimum telepítési távolsága hogy a hatásfokuk megfelelő legyen, és ne dőljenek egymásnak hiba esetén mint a dominó, durván 100 méter. Ha ezeket az erőműveket egy vonalban telepítenénk le, akkor egy 140 km-es vonalon férnének csak el. De ha közel teljes szélcsend van, tehát nem 40km/h ami kiadná a maximális teljesítményt, ennek kompenzálására minimum duplázni kellene ezt a számot, vagyis egy 280km-es vonalban véges-végig ezek látványa adná a magyar tájat Ez hatalmas mennyiség. Vagy ehelyett azonos áron, vagy olcsóbban megépíthetnénk egy újabb paksot. Nem beszélve hogy az életciklusuk kb. 30 év, és a nagy szilárdságú műanyagból készült lapátjai újrahasznosítása nem megoldott. Amerikában például egész egyszerűen elássák ezeket. 100 év alatt hány km2-nyi szántóterület alján lennének ezek elásva? Zöldebb egyáltalán? Így van e egyáltalán egyet is állítani? Ezek a mielött neliálnánk építeni őket.

    • @danielpinter993
      @danielpinter993 Рік тому +2

      Plusz nem is igazán érik meg nálunk. Az Alpokalján a hegyekből lejövő légrétegek hoznak annyi szelet megérje de az Alföldön egyszerűen nem fúj annyit a szél (erre vannak szél térképek) meg annyi állatot darál le hogy az már bajos 😔

    • @patrikszebeni9989
      @patrikszebeni9989 Рік тому +1

      A szemléletes példánál maradva az 1400 darab szélerőművet ha egy helyre telepítenénk, akkor 700 hektáros területen férnének csak el. Egy hektár 100*100 méter, vagyis 70*70 km-es területen csak ezeket látnánk. Egy Budapestnyi területen sem férnének el. Hány tonna acél, hány tonna műanyag, hány nm2 szántóterület elvétele ha egyesével min. 10nm2-rt foglalnak el ha a szokásos elkerített területeket nem vesszük figyelembe. És akkor hol vagyunk még attól hogy ha szélcsend van. A közepén találhatóaknál már úgy lelassulna a légtömeg szélben is, hogy alig lennének képesek működésbe lépni.

  • @robertfrey1105
    @robertfrey1105 Рік тому +4

    Kis korrekció Csaba: a 2. legszigorúbb szélerőmű szabályozás Bajorországban volt tavalyig: a híres 10H szabály. A 10H annyit jelent hogy a min. távolság a következő településtől = 10x a szélerőmű magassága

    • @rajnasteve
      @rajnasteve Рік тому +2

      akkor jót mondott a Csaba, mert egy ilyen szélkerék magassága kb. 120-130 méter....

  • @karolyorosz3396
    @karolyorosz3396 Рік тому +3

    Magyarországon minden elképzelhető itt minden megtörténhet!

  • @tokamelegito912
    @tokamelegito912 Рік тому +2

    De akkor lenne egy kérdésem. Az a nem kevés pénz ami rendszerhasználati díjként levonnak, azt mire szórták? Nem a hálózatra kellett volna?

  • @rewonkawebber
    @rewonkawebber Рік тому +1

    Szia Csaba,
    Jó a video és a témája, de csinálhatnál egy villamos szakemberrel (szolgáltató szektorból, nagyfeszültséges :) ) videót, aki elmeséli, hogy nem olyan egyszerű hogy csak az utca kábelre kivezetjük a kW-okat, azért ez bonyolultabb és több összetevős dolog, Lentebb is írta valaki hogy a hálózatfejlesztésről lehetne video, mert erről kevés helyen beszélnek illetve nem is futottam még bele UA-cam-on. Szakmai berkekben mennek róla beszélgetések de a nagy közönség nem tudom mennyire halott róla. Azért szélerőműveket telepíteni se annyiról szól, hogy csak lerakjuk a mező közepére. Az energiát gondolom el kell vezetni földbe, föl kell ásni, kábelt lefektetni (nem vékonyat:) ) stb. ennek azért költségei vannak. Erről is lehetne egy kicsit szakmaibb video :)
    Ha valahol volt már ilyen csak én nem láttam akkor elnézést érte!
    Köszönöm szépen!

  • @matehajas2814
    @matehajas2814 Рік тому +1

    Szomszéd pajtás szép kultúráltan nekidöntotte a szarjait a kerítésnek 👌

  • @messziroljott1516
    @messziroljott1516 Рік тому

    szuper :)

  • @klkl7801
    @klkl7801 Рік тому

    Nálunk is az 1,2 km lehet érvényben, mert gomba mód szaporodnak a 100 méter feletti szélerőművek. 10 km-en belül legalább 10 látszik a városból.

  • @tomej001
    @tomej001 Рік тому +1

    Szia! Pár dolgot hozzáfűznék az általad elmondottakhoz - hosszú leszek, mégpedig azért, hogy aki valójában meg szeretné érteni ezt a rendszert - picit rálásson midennek a technikai hátterére. Miért problémás az, mikor a napelemek által megtermelt villamosenergia-mennyiség nincs szinkronban a rendszerrel: Elsődleges probléma: A villamosenergia rendszer nem csak a hálózatból áll, a rendszer ennél jóval összetetteb. Mivel a tárolás ’mikro-szinten’ sem igen oldható meg jelenleg rentábilisan - ezért a rendszer egy u.n. ’menetrendes gazdálkodás’ - nevű elv alapján működik, ami azt jelenti, hogy a szolgáltatóknak adott időszakra előre, negyedórás bontásban le kell adni a villamosenergia-igényüket az általuk kiszolgált fogyasztók fogyasztási adatai alapján - úgy, hogy az ár minél alacsonyabb legyen és az ellátási biztonság 100%. Amennyiben ezt jól meg tudja előre becsülni a szolgáltató, az áram ára a tervezett szinten közelében realizálódik, ha nem akkor az ár mindig magasabb!!! Akkor is, ha nem fogyasztja el az adott, lekötött mennyiséget! Ugyanis az után is fizetni kell - amit nem fogyasztottál el!!! (nézd meg a számlán - ez a ’felszabályzás-leszabályzás’ - pont tartalmazza.) Azaz a szolgáltatásban a legtöbb, tervezettől eltérő állapot az általában nem az üzemzavart - azaz áramhiányt jelenti, hanem áram-drágulást. Ugyanis megkülönböztetünk több fajta villamosenergiát, mégpedig az alapján, hogy az előre lekötött, vagy ’promt’ vásárolt, tőzsdei, stb. villamosenergiát… (Ez egy lényegesen egyszerűsített magyarázat - és mindez a villamosenergia ’tárolhatatlanságából’ adódik azaz a rendelkezésreállásnak igen közel kell lenni a felhasználási volumenhez.). Más szempontból is meg kell különböztetni alapvetően kétfajta villamosenergiát: Az országon belül előállított és az import: Ott is jelentős ár-eltérés van rendre. Valóban van egy hálózati ’keresztmetszet’ - probléma is, ami abból adódik, hogy elértünk egy határponthoz, ahol a hálózat is már érintett… De az elsődleges érintettség nem ebből a szegmensbő jön: A napelemek által előállított villamosenergia-mennyiség sem könnyen tervezhető, míg Magyarországon a szélenergia még nehezebben… Ez utóbbinál jelentős további problémáját jelent, hogy egy ’lavórban élünk. Pl.: egy tengerparti országhoz képest jelentősen kevesebbet és kiszámíthatatlanabbul fúj a szél. Ráadásul a szélerőmű sokkal drágább a naperőműnél: egy ’szélkerék’ több, mint 4000 db alkatrészből áll - az lapátok kompozit, stb… Ez Környezetvédelmi gondot is okoz a megsemmisítésnél. További rendszerirányítási feladat:
    Minden országban alapvetően két fajta erőmű van: Vannak az u.n. ’alaperőművek’ és az u.n. csúcserőművek. A kettő között az a különbség, hogy az alaperőművek rendre vonali szinten termelnek, míg a csúcserőműveket időszakosan üzemeltetik. Miért van ez? Mert az ország fogyasztási jelleg-görbéje egy ’M’ betű szerű alakot formáz: Ez abból adódik, hogy reggel az emberek felkenek, beindítják a háztartási fogyasztást, majd elmennek a dolgukra és a háztartási fogyasztás visszaesik. Munka után ugyanez történik: Haza érnek, fogyasztanak, majd mikor ’nyugovóra térnek’ - kikapcsolnak szinte minden fogyasztót… De az ’M’ betű közepe nem ér le a szárakig, ez a munkahelyi fogyasztásból jön. Alaperőművek: Paks, Mátra, stb… Tehát a fogyasztási volumen nem ’vonalszerű’. Amíg a ’megújulók’ nem voltak a rendszerben - sokkal könnyebb volt tervezni, mert mind az alap, mind a csúcserőművek teljesítménye szinte pontosan kalkulálható - ezt kell ’csak’ a pillanatnyi fogyasztáshoz igazítani . DE: Te honnan mondod meg negyedórás pontossággal, hogy a rendszerben a nap és szélerőművek mennyit fognak termelni jövőhét pénteken? Azaz a megújulók behoznak egy újabb ’ismeretlen’ tényezőt a rendszerbe. Ugyanis - mint írtam’ a fel nem használt, de lekötött villamosenergiának is költsége van!!! Néha még drágább is, mintha elfogyasztanád!!! Ugyanis lehet, emiatt valahol a rendszerben - egy esetleg álló erőművet - a lekötés miatt beindítanak - mert te lekötötted az adott mennyiséget - mondjuk egy Cseh áramkereskedőtől - hol ott nincs is rá szükség… Ideális esetben az erőművek teljesítményének csökkentésével lehet ’valamiféle szinkront’ - létrehozni, de ez a gyakorlati életben sokkal nehezebb - ugyanis minden erőműnek van egy ’tehetetlensége’ - negyedórás ciklusban nem ’rángatható’… Még a földgázt tüzelő sem… (megjegyzem azok rendre u.n. vészhálózati rendszerek…) Másrészről : Más az árképzés a lakosságnak és más az egyéb fogyasztóknak. A Magyarállam által vállalt 2 féle lakossági tarif szerint most épp: Átlag szintig kb. 40 FT/kWh - átlag felett meg vmi 78 Ft/kWh - nincs kedvem utána nézni a pontos adatoknak - de kb. mentén mennek +- pár HUF. De ennek semmi köze a valós piaci árhoz - ez egy ’kegy’ épp… Hasonlítsd össze az ipari fogyasztók árával ami épp, talán 8,2-szeres ma a 2020-as átlagárnak… Ugyanis itt EU előírások is vannak - mégpedig egyik ebből a ’szabad piac elve’ - hogy minden szolgáltató egyenlő eséllyel vehessen részt minden EU országban - ha szolgáltatni akar… Összességében: minden ’rendszerrángási jelenség’ - a lakosságnak szolgáltatott villamosenergia árában ma az állami költségvetésre üt vissza!!! Megtehetné az állam, hogy piaci árakat tol ki a lakosságra. De ez 7-8 -szoros ár drágulást eredményezne most… És nem mellesleg igen megnehezíti a ’rendszerirányítói tevékenységet’… Ezért van épp a pauza erre. A rendszerüzemeltető rendszernek egy sokkal-sokkal összetetteb feladatot kell ma végezni a ’megújulók’ miatt - hiszen az elsődleges cél a stabil üzemvitel melletti ’minél olcsó ár’. Egy átlagember - azért alakít ki ilyen rendszert, mert egyszeri beruházással és állami támogatással jobban jár - különben nem költ erre - max pásszióból… Kis példa: Amíg a németeknél a ’sötétzöld’ államvezetés nem állította le az atomerőművek jelentős részét és nem lépett fel villamosenergia-hiány Németországban - rendszeresen előfordult, hogy a szélerőművek által ’kötelezően átvett’, megtermelt villamosenergiát a német szolgáltatók külföldre olcsóbban adták el, mint amennyiért ’megvették’… Így ezt az értékesítési különbséget a KÁT- német verziójában kiterhelték a német fogyasztókra…

  •  Рік тому

    Egy kis javítás: 1200 vs 12000 méter, vagy 1,2 vs 12 km.
    Mint mindenbe, most ebben a témában is csak a felelősség áthárítása megy ebben az országban. A kormány a szolgáltatókra és Brüsszelre hárítja a felelőséget, a lakosság az államra. Az állam tetteiért a lakosság a felelős. Az államnak nincs pénze, mert az a pénz a lakosságé. És igen az állam bármit elvehet a lakosságtól, a csökkentet rezsit, a tulajdont, az életet, a gyereket, a lovat, kocsit... És ezért csakis a lakosságot terheli a felelősség. A diktatúrák és a forradalmak is úgy születnek, hogy a lakosság bábáskodik a születésükkor. Se a KGB sem a CIA nem tudott sikeres forradalmat, puccsot végrehajtani ott ahol a lakosok ezt nem engedték meg nekik. Évtizedekre azért meg tudtak nyomorítani országokat.

  • @szilard3934
    @szilard3934 Рік тому +1

    Megvan a megoldás, lölő szájjjon be a napelemgyártásba és no perc alatt lesz kormányi rendelet, hogy Rózsikanéninek kötelező napelemet rakni a kertibudira és a tyúkólra is.

  • @JohhnyFirpo
    @JohhnyFirpo Рік тому +1

    Pandorf előtt jobbra a pálya mellett van egy nagy hangár. Ott szélerőműveket szerelnek össze, eleinte francaországbol hordták kamionokkal az elemeket. De ezek a buta osztrákok is rájöttek hogy olcsóbb gyárat építeni mint fuvaroztatni. Ha érdekel, és szerencséd lesz talán van a nézők közt valakinek a valakijének ismerőse aki betudna vinni oda téged körbe nézni. Csak hogy halljuk, lássuk Burgenland szélerőmű termelésének az adatait is.

  • @vmaxim1000
    @vmaxim1000 Рік тому +3

    Azt el kell fogadni hogy az éves szaldó nem fenntartható, de én most is azt mondom ,hogy az eladási áram árának 70-80% -n történő átvétel elfogadható lenne minden HMKE tulaj részére. Nem az 5FT-os áramdíj átvételi ár a realitás. Már több helyen leírtam de még senki sem járt utána milyen feltételekkel veszik át más országok az otthoni napelemmel termelt energiát.

    • @bgjfhfkyg
      @bgjfhfkyg Рік тому

      Angliában alap ársapkás tarifa 34 penny/kWh készenléti díj 42p/ nap. Alap átvételi díj 4-5 p/kWh. Sok szolgáltató van és az eladás átvétel nincs egybekötve tehát tudosz mással szerzödni vételre és eladásra. Ez az alap.
      Vannak különbözö tarifák amik nem esnek az ársapka alá és a szolgáltató feltételeket is állít. Legtöbbször, ha ö veszi meg a megtermelt áramodat drágábban, akkor ö is szolgáltat neked ( általában drágábban). Az 5p helyett megveszi töled 15p-ért de te 34p helyett 50p-ért veszed vissza. A többi feltétel technikai jellegü, smartmeter, tanusítvány a rendszeredröl meg ilyenek.
      Van egy napi félóránkénti árazású tarifa, ahol 5p es £1 között is megveszik töled csúcsidötöl függöen, de itt az is elöfordulhat hogy te fizetsz ha fel akarsz tölteni. Most a honapban jött ki egy napelemeseknek szolo tarifa ami 3 idösávos 02:00-05:00-ig import 20.4p/kWh export 9.4p/kwh (ez olyanoknak akiknek van akkujuk ha nincs elég nap akkor éjszaka lehet olcsobban feltölteni az akkut), 16:00-19:00-ig import 47.5p export 36.5p, minden más idöben import 34p export 22p ez jó tarifa nyárra. Télre nem igen, ilyenkor váltanak az emberek egy olcsóbb tarifára. Ilyenkor lehet kilépési díj. Az ársapka várhatóan áprilisban emelkedik. Az a helyzet hogy a rezsicsökkentett ár tul alacsony ezért “nem éri meg” a napelem.

  • @LelkesTamas
    @LelkesTamas Рік тому +3

    Zseniális, egy napon pár órára meghaladta a telejsítmény. Kívánom neked, hogy akkor legyen áramod amikor ez megtörténik.

  • @istvancsermak1452
    @istvancsermak1452 Рік тому

    A hálózatot szarér hugyért "megvásárló" multi szemétláda EON nem hajtott végre év alatt fejlesztést. Most újra velünk akarja megfizettetni azt, hogy jobban tudjon minket meglopni, aranyos!

  • @gaspikam5821
    @gaspikam5821 Рік тому

    Kérek majd részesedést:
    Lajosmizse határában a Szél Csárdánál is mindig fúj a szél 😁

  • @koczordavid
    @koczordavid Рік тому +1

    Egyet hiányolok , itt élünk ahol régen folyami mozgatható vizimalmokkal volt tele az ország és most nem használjuk ezt az energiaforrást ... na akkor mostantól el kezdek ezzel a problémával foglalkozni..

  • @lacikeri3102
    @lacikeri3102 Рік тому +16

    5:58 azért amikor Pakshoz hasonlítgatják a napelemeket, mindig azt felejtik el, hogy Paks 0-24 biztosítja azt a teljesítményt. A napelemek meg kb. délben 30percre.
    Ha az éves kWh termelést nézzük, sajnos még csak 10% sem volt a 2022-es termelés (MAVIR adat)
    Bár azt el kell ismerni hogy exponenciálisan növekszik a napelemes energia mennyiség, de van hova növekednie még, mielőtt Paks pozíciója valóban veszélybe kerülne.
    És igazából ezért is hülyeség hogy kvázi el lehetetlenítették, mert rengeteg hely van még a rendszerben (szintén MAVIR szerint) a napelemek számára, miközben a lakossági termelés gyakorlatilag elhanyagolható.
    Legfeljebb a helyi hálózat gyenge ehhez, de ott ahol ez gond, eddig sem engedtek már telepíteni.
    Én amúgy napelemes és villanyautósként támogatnám azt hogy legyenek időszakonként eltérő díjazás, amivel egyenletesebbé lehet tenni a fogyasztási és betermelési görbét, így pl. a villanyautót, fűtés puffert, villanybojlert, meg házi akkut, akkor tölteném amikor legolcsóbb az áram.

    • @peltarlendori7027
      @peltarlendori7027 Рік тому

      Azért kell ennyi napelemmel szórakozni (ami mellesleg jó és dicséretes) mert a kedves elvtársak a 1989 óta azaz rendszerváltoztatásuk óta nem építettek atom, vagy inkább Thorium erőművet. Már illene három darabnak lenni azon előrejelzések szerint amiket már régen tudnak az illetékesek csak leszarták. Halkan jegyzem meg mert kirívó eset, de a Franciáknál 10M emberre van 8 atomerőmű, de ezért bátorkodtam csak hármat írni hozzánk aminek már üzemelni kellene, akkor nem lenne ekkora gond. De itt a mutyi és a hely rá érünk arra még, meg fizesse az EU a 80%
      csak ahhoz rendesen kellene viselkedni.

    • @laszlopapp1269
      @laszlopapp1269 Рік тому

      13% volt - hétvégén jön a cikk.

  • @NyusziMotoros
    @NyusziMotoros Рік тому

    Kedves Csaba!
    Végül volt változás az unió nyomására vagy sem? Ha március végéig volt határidő a "vissza"változtatásra az már bőven lejárt. Viszont nem találtam semmit.
    Említetted, hogy majd lesz erről új videó.
    Üdv!
    G.

  • @inverter-doki
    @inverter-doki Рік тому +4

    Ez a nem bírja a hálózat szöveg egyébként nem igaz ám. ;) Jól elterjedt, az emberek jól elhitték. Az inverterek önszabályozott eszközök, csak annyit termelnek, amennyire ott a környéken szükség van! Úgy működik az önszabályozásuk, ahogy emelkedik felfelé a 230V, úgy veszi vissza a hálózatra tolt teljesítményét. Ha pedig az adott bekötési ponton eléri a 253V-ot, le is állnak. Ez kötelező szabvány, csak ilyeneket engedélyezett a hálózati szolgáltató. Valójában egészen más van a dolgok hátterében...

    • @hard83
      @hard83 Рік тому +1

      amikor nyáron 10 órát süt a nap és abból 8-at az inverter a feszültség miatt lekapcsol akkor szerinted bírja a hálózat? Van ahol bírja, van ahol még jó is lenne a napelem, van ahol nem bírja. Ezt a szolgáltatók kezelték, nem kellett volna rendelettel felülírni. Ne felejtsük el, hogy a tiltás előtt minden igényt fel kellett venni, ha bírja a hálózat, ha nem. Ez vmikor 22 elején kiadott rendelet volt.

  • @janosbocsor5031
    @janosbocsor5031 Рік тому +4

    Jé, most nézem, h "szomszéd" vagy. Mi bent a Kerekzátonyon. Ez a napelem téma a szigeten is felmerült kínunkban... Nem tudom, hogy mennyire ismered és egyáltalán érdekel e a téma, de sztem a szigetlakók (több mint 350 telek) megköszönnék, ha foglalkoznál a sziget áramellátásának anomáliájával (közmű egyesületként működik, 290ft/kw áron ipari fogyasztóként tudjuk csak venni az áramot, az önkori és a szolgáltató mossa a kezét úgy, hogy az északi részen pár telken szolgáltat az ELMŰ, de nem hajlandó bevenni több telket, nyilván nekik így jobb, hisz dupla áron adhatják el az egyesületnek). Ez milyen összetett mondat lett :) És akkor a vízhálózat nélkül kiépült szennyvízhálózatot még meg sem említettem :) "RSD parti sáv projekt"
    Jók a videók, csak így tovább!

  • @Newdesign35
    @Newdesign35 Рік тому +2

    7:24 .. Pont kimondtam magamban, hogy tuti elnéztek egy nullát :D .. Erre beröhögtem :D

  • @desza72
    @desza72 Рік тому

    Na,a szép asszony,megmondta 👌

  • @Zoltan74
    @Zoltan74 Рік тому

    Igen, csak Paks egész évben, minden órában fixen termel! A szél, meg borzasztó hektikus, kiszámíthatatlan! Van amikor napokig nincs 3-4m/s szélsebesség, hogy egyáltalán beinduljon a szélerőmű... vagy afölött, hogy teljesítsen is! Nem vagyunk túlságosan szeles ország! Persze, biztos vannak "szélcsatornák" itt is azért, ahova sokkal érdemesebb.

  • @istvanpaulo614
    @istvanpaulo614 Рік тому

    Aki egyszer már megégette magát a forró levessel,legközelebb nagyon óvatos lesz vele!Ez az állami vezetés csak a saját hasznát nézi és nem az állampolgárok érdekeit!

  • @Bonewerkz
    @Bonewerkz Рік тому

    A halozat siman elbirna.
    Egyebkent nekem meg visszataplalas nelkul is megerne,mert 5kWp mondjuk szolgaltatna nekem 5-800 Wattot telen,amivel lehetne futeni (klima) es mondjuk megfelezne a gazszamlamat.

  • @janospeto831
    @janospeto831 Рік тому

    Nagyon optimista vagy! Majd kidumálják ezt is! 🥴 😂 🤣

  • @istvanbruzak6537
    @istvanbruzak6537 Рік тому

    Energetikusnak tanultam, amikor tanultam akkor még tervbe volt kb 300 szélerőmű. (2009 környéke) de a szabályozás már akkor problémás volt. Pontosan megkellet jósolnod mennyit fogsz termelni. Ha ettől eltértél büntetést kaptál…. Itt a jogi hátteret kéne rendbetenni.

  • @Bonewerkz
    @Bonewerkz Рік тому

    Azonkivul,ha okos fogyasztasmeressel kombinalnank a betaplalast, es mindig csak a pillanatnyi fogyasztasra leszabalyozna az inverter

  • @bartosslajos
    @bartosslajos Рік тому

    Bpi Tarsashaz 2 hete kapta meg az engedelyt napelem telepítésre, mi még azelőtt adtuk be, hogy jött volna a Stop, szóval minket elvileg nem is érintett volna, de a valóságban igen.
    Amúgy az áram ára minden pillanatban változik gyakorlatilag, ez a szabalyozas egyik része h ki mikor kapcsolja be a gazeromuvet, a rezsi költsége fuggvenyeben, a korrekt az lenne ha a feltermelt áram mennyiseg x aktuális áram ára és elfogyasztott áram x akkori áram ára alapján lenne az elszámolás.
    Ez a bele termelem nyáron, télen kiveszem legyen nulszados elszamolást én nagyon nem tartom korrektnek, a "hálózati rendszert" nem lehet ingyen akkumulátornak nézni, gyakorlatilag ilyenkor a többi felhasználóval fizetteted ki ezt. Mondom ezt úgy hogy napelem van a tetőn. Legyen aktuális piaci áron számolva és jónapot!
    Ha nem tetszik, tessék túlméretezni a napelemeket és akku pakkot (pl tesla powerwall) használni a kiegyenlítésére.

  • @csurmy1977
    @csurmy1977 Рік тому +1

    Szia Csaba az a jószág RS Coupe?

  • @lillabakonyi1670
    @lillabakonyi1670 Рік тому +7

    Dehogy ismertek fel bármit is a törvényhozók! Naivitás ezt hinni. Inkább arról van szó, hogy bármit megígérnek az EU-nak, hogy küldjenek pénzt....

  • @Kristof_Kertesz
    @Kristof_Kertesz Рік тому +3

    A magyar jogbiztonság!

  • @Rambuu1990
    @Rambuu1990 Рік тому +2

    Szerbiában is az elmult 4 évben építettek már jó pár szélerőmű parkot, és állítólag 2024 végéig, ez 3000mw-ra fog duzzadni. Sőt állítólag egy olasz cég, itt fogja fel építeni Europa legnagyobb szélerőmű parkját, ami bő 600mw-ot fog termelni! És a magyar határtól kb. 40km-re lesz mindössze!

    • @karisabnyi3137
      @karisabnyi3137 Рік тому +1

      Amikor fúj a szél...

    • @gulasoft1
      @gulasoft1 Рік тому +1

      Akkor az 12 km-re van a legközelebbi magyar településtől 🙂

  • @fabrik.rei.4880
    @fabrik.rei.4880 Рік тому

    14:00 az öreg jól megmondta,hol elbasszák,hol működik🤣🤣

  • @craftsmanbrumicraftsmanbru1984

    Ez a hálózat rossz állapota csak a fele igazság lehet,Most őszintén van egy áramtermelő cégem ,veszi tőllem az áramot 100 lakás,de hirtelen 50 lakás felszereltet napelemeket és már nem fogyasztják az én áramomat max használti díjat tudok beszedni tőllük. Ezzel a bevételem drasztikusan csökken. Hát én is azt mondanám hogy mostantól az én hálózatomra többet nem köt senki napelemet.

  • @kristoffekete8202
    @kristoffekete8202 Рік тому

    lehet pattogni a szaldós elszámoláson de egyik országban se lesz fenntartható, főleg nem egy ilyen országban mint nálunk, ahol állami kézbe került az áram szolgáltatás...ha minden háztetőre teszünk napelemet, ki fizeti ki a hálózat karbantartását, a dolgozókat, fejlesztéseket (bár az nem sok van)?
    állami és eu-s támogatásokat adni kell hogy olcsóbban lehessen telepíteni, de ahogy egyre több napelem kerül fel, úgy fog egyre közelebb kerülni az a pont amikor már a szolgáltató nem tud megélni, és a környezet tudatos, spórolós embereknek is kell bele adni a közösbe. sajnos itt Kelet-Európában ez a pont valószínűleg előbb el fog jönni. szerencsére akku nagyhatalomként viszont a kamionról leeső energia tárolókba el lehet majd raktározni a megtermelt energiát :D

  • @tamastoth6788
    @tamastoth6788 Рік тому

    Győrmoson, Vas, Zala megye, gyakorlatilag non-stop fúj az északi szél, simán lehetne építeni rengetek szélerőművet errefelé. Alig van szélcsendes nap az évben. Amikor jöttek hozzánk segéd munkások a cégbe az ország túl végéből, Békéscsaba környékéről, ők kérdezték, hogy lehet itt így élni hogy állandóan fúj a szél? Őket nagyon zavarta, az ottanihoz képest 😅

  • @zsoltberes7293
    @zsoltberes7293 Рік тому

    Na akkor tisztázzuk mi is az a "betáplálok a rendszerbe". Úgy érzem, sokaknak a legkevésbé sincsen semmi fogalma arról, hogy ez hogy működik, csak venné a napelemet ész nélkül. Kezdjük mindjárt az elején a "trafókörzet" fogalmával. Az áram továbbítása magas feszültségen történik, kV-os nagyságrendben, mert úgy gazdaságos. Aztán, hogy a végpontokhoz eljusson, úgynevezett transzformátorok segítségével, ezt 240-250V körüli feszültségre transzformálják. Akiket egy-egy ilyen transzformátor ellát, azok tartoznak egy körzetbe. A transzformátoron visszafelé áram nem folyik, maximum kevesebbet használunk el a szekunder oldalon. Tehát amikor egy trafó körzetben napelemet rakunk fel, akkor mi, a körzet feszültségét emeljük meg, és a körzetben lakók élik fel a megtermelt áramot! Amikor a körzeben a hálózat feszültsége eléri a kritikus értéket, akkor az inverter lekapcsol, nem enged rátermelni a hálózatra. Tehát leegyszerűsítve: minél többen akarnak rátermelni a körzet hálózatára, és minél kevesebben szeretnének egyre kevesebbet fogyasztani a napos időszakban, annak az eredménye az lesz, hogy senki sem fog betáplálni SEMMIT, hiába van sok kW-os rendszer a tetőn. Azaz, ezek a rendszerek minél inkább elterjednek, annál inkábbb kinyírják ezt az elszámoló rendszert. Az elektromos műveknek csak nevetnie kell majd rengeteg kidobott pézt elköltőkön. Ez csak akkor lesz jó üzlet, ha az emberek maguk használják fel a megtermelt energiát: nyáron folyamatos légkondi, télen melegvíz puffertartály, vagy hőszivattyú üzemeltetésre. Mielőtt valki megkérdezné, hogy akkor az elektromos műveknek meg akkor mi a baja? Hát az, hogy neki vannak statikus kapacitásai pl Paks, amit mindenképp fel kell használni, illetve egyéb erőművi kapacitásai, amiket nem lehet csak úgy rángatni. Vagy hirtelen el kell adni valakinek, vagy épp beszerezni, ha jön az este. Ez irgalmatlan nagy management.

  • @pajeszgyula
    @pajeszgyula Рік тому +1

    Szerintem az elektromos autók elszaporodása, valamint az új iparosítás(akku, katód, szeparátorfóliagyárak) igencsak energiaigényesek, és Paks2-nek betett az ukrán-orosz konfliktus, meg hozományai, hogy pl.: a Siemens nem akar orosz érdekeltségben tevőlegesen részt venni, arra készteti a kormányt, hogy a megújulók felé lépjen, és ahogy mondtad, az EU is bőszen támogatja ezt milliárdokkal, plusz a lakosság hajlandó kedvezményekért előfinanszírozni ezeket.

    • @richsimon001
      @richsimon001 Рік тому

      Itt inkább van szó a brüsszeli források megszerzéséről, mint azokról a dolgokról, amikről írtál.
      Kényszerhelyzetbe került az Orbán rezsim, fokozatosan sarokba szorítja a rezsimet az EU.

  • @gyula170
    @gyula170 Рік тому +8

    aki komárommal/győrrel példálózik az kérdezett már meg valakit azokról a szélturbinákról mennyi üzemórát mennek?!
    Elég sokat jártam munkával kapcsolatban ott el(napi kétszer) döntő része mindig állt!!
    Jól hangzik az elméleti temelési kapacitás, csak az a valósághoz mindig nagyon messze áll!
    Hárfás Zsolttal csinálhatnál egyszer egy beszélgetést! :)

    • @alpinrenova
      @alpinrenova Рік тому

      Magyarországon átlagosan az OMSZ szerint is 131 napot fúj a szél amiből 30 nap a viharos .Viharos szélben ugyancsak nem működhet a szélerőmű.
      Komárom megyéből írok, elég gyakran látom őket én is.🙂

    • @gyula170
      @gyula170 Рік тому

      @@alpinrenova az omsz 2 napra nem tudja megmondani az időjárást....
      még mindig üzemórára lennék kíváncsi ;)

    • @alpinrenova
      @alpinrenova Рік тому +3

      @@gyula170 Évi 23% állítólag. De ehez kellenek a gyorsreagálású gázturbinás kis erőművek az ingadozások miatt. Ez LNG gázzal nem biztos hogy megéri.🙂

    • @domjantt6
      @domjantt6 Рік тому +1

      Csak vele ne, teljesen hiteltelen a csávó. Nem azt mondom, hogy nem ért hozzá, mert biztos jó atomenergetikai szakember, de nagyon egyoldalú. Az atomerőműveknek csak a pozitív, a megújulóknak meg csak a negatív oldalát hangoztatja. Emellett Fidesz propagandát tol, amivel mondjuk nem feltétlenül lenne baj, de sokszor túlmegy a szakmaiságon. A Facebook oldala egyik mélypontja szerintem az "elhibázott brüsszeli szankciókról" szóló posztja.
      Ha szakemberrel kell beszélni, akkor inkább mondjuk Aszódi Attila.

    • @szbbnc93
      @szbbnc93 Рік тому

      @@domjantt6 akkor ezen az alapon Aszódi meg ennek a fordítottja :D

  • @bbenhu7665
    @bbenhu7665 Рік тому +1

    Benne van a házam a videóban :D Amikor mutatod a szélerőművet!

  • @meszarosmenyhert7999
    @meszarosmenyhert7999 Рік тому

    Hat én szoktam horgászni egy-két szeleromu mellett, de nem zavaró annyi, hogy néha furcsállom, hogy suhog, (de nagyon halkan) de amúgy ha zavar valakit a lakosságban, akkor azt kéne tenni, hogy mondjuk -20 forinttal leviszik ott az arat, ahol zavaró.

  • @antalberente2137
    @antalberente2137 Рік тому

    Itt a 100%-os pályázat elbírálása 1 évet csúszott. Így 5MFt-ot kellene ráfizetni azonos műszaki tartalom mellett.

  • @atti7080
    @atti7080 Рік тому

    Vizierőművet miért nem lehet csinálni? Értem én hogy hajózás ,meg minden ,de rettenetesen sok energia és folyamatos.

  • @hard83
    @hard83 Рік тому +1

    30eFt-ért napelem a tetőre, ami amúgy több millió. Normál esetben azt hinnét átverés. A hálózat azért nem bírja mert 30eFt-ért az ország összes házára mindenki feltenné. Amúgy meg adtak Suzukit is 0Ft-os kezdőrészletre, annak se lett jó vége... De amúgy Csaba beszélhetnél az ELMŰ-vel, messze nem igaz, hogy nem költenek a hálózatra. Inkább csak az arányok mentek el, mióta ennyire pörgetjük a gazdaságot (2016tól kb), meg stadionok, lakóparkok, akkugyárak, logisztikai központok, stb. az új igényekre kell minden kapacitás, a meglévő hálózat felújítására már tényleg elég kevés marad. Továbbá a lakosság részéről meg óriási az ellenállás a legtöbb esetben, még akkor is ha meglévő hálózat kerül felújításra. Ha egy új trafónak kell hely, hogy mondjuk a napelemek az utcában tudjanak termelni, az meg mindig más valaki előtt lehet, ahol épp adná mágat ott csak tiltakozás van. Pedig közterületre kerül.

  • @istvandrdory6735
    @istvandrdory6735 Рік тому

    Az a megoldás az egész napelemes kérdésre, hogy KICSI napelemes rendszert kell építeni, és nem fűtésre meg autótöltésre használni. Ha túl sok energiát akarunk betáplálni és visszavenni pont rosszkor, annak ez a következménye. És ezt önfeledten csinálták az emberek 6-8 éven keresztül. Nekünk 4 azaz négy darab napelemünk van, és annyira nullszaldós, hogy nagyon. A téli-nyári eltérésünk mindösszesen 100 kWh (ami egy átlag háztartásnál két hét alatt lepereg). Mi ennyire vagyunk kiszolgál(tat)va az országos rendszer irányából. Ha most átállítanának az éves szaldóról piaci elszámolásra, akkor napi 6-7 Forintot még keresnénk is rajta. Azért ilyen keveset, mert nincs is több villanyszámlánk.😀

  • @followtheori
    @followtheori Рік тому

    Nekem úgy rémlik hogy a vándor madarakkal vagy ilyesmi téren is voltak kifogások a szélerőművek ellen anno. Persze azóta ezt a problémát úgy tudom kiküszöbölték talán?

  • @eviromankovics9179
    @eviromankovics9179 Рік тому +1

    Hollandiában voltam 2szer idén megyunk 3adszorra és szinte minden házon volt napelem amikor pl Magyarországon sokkal többet süt a Nap. Érdekes ott nem kaszálnak el jó ötleteket, nem az egész világ ilyen hanem a volt Kommunista országokban akarnak hamar meggazdagodni és nem visszaosztani. Nah apukám szulinapja március 31.😁😁😁. Csak néztem az már nem is 3év vissza hanem majdnem 4év kedves Csaba felrakás napjához képest. Nagyétényben ahol laktam ott is volt ingyen viz, forráskut. hordtam is a vizet palackokban és amikor csőtörés volt az utcánkban addig ebből ittunk. 3napig nem volt vizünk pont január 1jén arra ébredtünk nincs vizünk 11éve

  • @gaborbeliczay6945
    @gaborbeliczay6945 Рік тому

    Szerintem ez a téma a mai Magyarország legfontosabb problémája. Ezért annyira idegesít hogy a kormányzat lehetetleníti el a a megújulók erősítését. Vagy hanyagságból (áramhállózat) vagy direkt (szélerőművek), egyértelmű politikai elfogultságból az orosz gáz felé. Az meg a magyar elit csődjét mutatja, hogy a megújulókban lévő lehetőségek kiaknázását az Eu intézményeinek kell kvázi kizsarolni a magyar politkai vezetésből. Tudom hogy csak megújulóból nem megy de ha 40% kiváltható az orosz gázból, az 40%-al több függetlenség. Milyen az vezetés ami önszántából ellene van a megújulóknak és a centrumból kell erőltettésk ránk azt, ami a mi érdekünket szolgálja.

  • @oliver4711
    @oliver4711 Рік тому

    Inotán van egy szélerőmű, és egy szénerőmű. Önt melyik zavarja jobban?

  • @petergaspar5212
    @petergaspar5212 Рік тому +12

    Valahogy a nemzeti kormányunk intézkedései láttán mindig az az érzésem, hogy sok minden számít nálunk a kormánynak csak a magyar emberek nem.🙁

  • @kristofkiss1940
    @kristofkiss1940 Рік тому

    mosonmagyaróvári vagyok, kinézek az ablakon, és "csak" 15 szélerőművet látok. Egyátalán nem zavarőak, közvetlen alattuk állva is éppen csak hallani lehet ahogy dolgoznak. Úgy hallottam a főnöknek nem tetszik a látványa azért nem építenek többet...

  • @micropixel100
    @micropixel100 Рік тому

    Ez a videó legyen tanúság azoknak aki azt mondják hogy nem foglalkoznak politikával! Ugyanis a politika foglakozik velük. És előfordul hogy nem pont úgy ahogy az nekik jó lenne!

  • @OszvaldJuhasz
    @OszvaldJuhasz Рік тому

    Csaba,
    Engem zavart a videóban, hogy a teljesítmény és az árammennyiség keveredett. Nagyon félrevezető tud lenni, javasloma jövőben erre figyelni. (a napelemes rendszerek csúcsteljesítménye eléri Paksét, de termelt áram mennyiségben töredékét.)

    • @magyarosi
      @magyarosi  Рік тому

      Nem, nem igaz. Termelt áramban érte el Paksot a hazai napelemes piac, kapacitásban a sokszorosát hozza. Szóval szerintem te nem vagy tisztában a friss adatokkal.

  • @peterrohrbacher6012
    @peterrohrbacher6012 Рік тому +1

    Úgy legyen. Azért én még kivárok, mert fene tudja miért, de nem hiszem amit mondanak.

    • @gyulakis80
      @gyulakis80 Рік тому +2

      Nem is szabad sokan így tesznek

    • @benyusyouth
      @benyusyouth Рік тому

      Tökmindegy mit mondanak ma holnapra ez változhat.

  • @bludesz
    @bludesz Рік тому +1

    magyarországon kvázi betiltották a szélerőművet, eközben írországban akár bent a városban is találsz (Galway-ben pl)

  • @karolyllh1242
    @karolyllh1242 Рік тому

    Na most amit eddig rákötöttek napelemet az kiválóan termelt a hálózatra, és azért engedélyezték mert elviselte a hálózat Szóval a vissza,enöleges két évmúlva történő leválasztásnak semi értelme, a háéózat alkalmatlanságára hivatkozva.
    Speciál a széllek is az a tapasztalat hogy nagyon sok estben éjszakára megszünik.

  • @megmurgyel
    @megmurgyel Рік тому +2

    A nullszaldó az netto állami támogatás, úgyan is nem lehet eltárolni , télen valakinek úgyan úgy megkell termelni-e az áramot :D De puszira elvan várva ,hogy " gazdaságos legyen " igaz nem az mert csak a veszteséget áthárítod az államra :D

    • @szbbnc93
      @szbbnc93 Рік тому +4

      Pontosan. Elvárják, hogy napelemesként a megtermelt áramot vegye át a szolgáltató, majd télen vagy este, amikor nem termel a napelem, azt másnak a számlájára írják jóvá. Teljesen érthető, hogy több milliós befektetés a napelem és ez eddig így nekik jó volt. De gondoljunk bele, hogy az egész lakosság nappal (főleg nyáron) megújuló energiából 100 százalékosan kijön, akkor utána mindenki elvárja, hogy este meg télen az MVM ingyen biztosítsa az áramot, azért mert nekünk az jár? :D

    • @richsimon001
      @richsimon001 Рік тому

      @@szbbnc93
      A kommentedből kiderül, fogalmad sincs hogyan működik ez a rendszer.
      Azt sem tudod mennyit fizet a szolgáltató a betáplálásért, és hogy mennyit fizet a világpiacon a megvásárolt (túlnyomó többségében nem zöld!) villamos energiáért, amit elsősorban ipari felhasználóknak ad el -óriási árréssel...
      Szögezzük le: az MVM soha nem volt veszteséges, sőt, irdatlan nyereséget könyvel el évről-évre napelemmel megtermelt beáplálással, és anélkül is.
      Az a nem mindegy, hogy a megvásárolt villamos energia milyen hányada "hazai zöld energia", amit aztán tovább értékesítenek...😉

  • @chrisp4028
    @chrisp4028 Рік тому

    Szia!
    Stadiónok helyett, ezeket kellett volna fejleszteni és hogy az embereknek legyen pénzük, akkor menne a gazdaság és lenne adózás és nem az adók növelésével növelni a bevételt!
    Minden házra napelemet és szélgenerátort!
    Tapasztalataid szerint mennyi napelemre/széleröműre és akksira van szükség hogy egy háztartás független legyen?

    • @szbbnc93
      @szbbnc93 Рік тому

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

  • @zoltannagy8677
    @zoltannagy8677 Рік тому

    Mindennek van kiadási és bevételi oldala. Azon felül meg a hobbi.
    Az ideológiát meg felülírja a matek.

  • @krisztiankoteles4443
    @krisztiankoteles4443 Рік тому +3

    A 100%-os pályázatnál bebizonyították, hogy a dátumok és az árak csak irányszámok. Azokat bármikor lehet törölni, tolni, módosítani.