Nem tudom, hogy hol jár a fakivágós projekt, de a tiszafa védelmében annyit hozzátennék, hogy az a fa egy olyan őshonos fajunk ami könnyedén megél 500-1000 évet is, ennek megfelelően lassan nő. (És ha sokáig él, sokáig raktározza a szenet) Szóval ha szeretnél egy ilyen különleges fát a kertben, akkor szerintem érdemesebb megtartani mint újat ültetni, mert azt nagyobb faként nem éled meg. Én nem vágnám ki, persze nekem nagy kedvencem.
A holdraszállás részleteit megállapító meetingen ennél kevesebben voltak.
Рік тому+15
Mi egy tök üres telket vettünk. Folyamatosan ültetünk, hogy egyszer majd legyen vmi növényzet körülöttünk. Azóta irigylek minden elburjánzott kertet. Ha ilyen telkem lenne, mint a tiéd, az elpusztult fákon kívül nem vágnék ki semmit. Az utolsó bokorig mindent meghagynék. Sztem a dús növényzetű, elburjánzott kerteknek van jövője. Adott a biodiverzitás, mikroklíma kellemesebb, a növények egymást párásítják, árnyékolják és védik.
Itt is elburjánzott kert lesz újra, ez a cél, még ha olyan fákkal is, amik tuti kibírnak további évtizedeket.
Рік тому
@@magyarosi Bizonyosan igaza van Szabolcsnak abban, hogy mi fogja még sokáig bírni, és mi nem. Viszont talán érdemes egy arany középutat választani. Ahelyett, hogy egyből letarolnál "mindent" és 0-ról kezdenéd, talán érdemesebb apránként lecserélni a fákat úgy, hogy a növényzet tömege viszonylag állandó maradjon. Így egész idő alatt élvezhető lesz a kert, nem csak 10-20 év múlva :) De az a legjobb, ha nem kapkodjátok el és a szívetekre hallgattok.
Szia Csaba kitartás az építéshez! Biztos jó lesz, de rengeteg pénz illetve az már egy új ház lesz ne legyünk naívak.. Ez nem felújítás. Nekem kérdéses a lábnyom, de ezt a szakik biztos jobban kiszámolják, de amennyi pénzt rálocsolsz az nem tudom hány év rezsi stb stb. Plusz a kert, ott is több milliót akarnak majd tőled. Én nem tudom nekem ez nem példakép a fenntarthatóságból. Ha magadnak csinálnád apránként olcsóbban akkor jobban nevezném annak, de erre nyilván nincs időd stb. Így ezek a költségek nagyon-nagyon messze fognak zöld passzivak lenni. Addigra talán újra fel kell majd újítani ezt azt:(
@@annamariakovacs282 nekem inkább csak abból a megközelítésből furcsa a hozzáállás, hogy egy ökológiai szempontokat figyelembevevő projektnél én sem abban gondolkodnék, hogy a meglévő növényekből mit lehet eltüntetni, csak azért, mert annyira nem szép. A másik oldalról viszont azt is be kell látni, hogy ez a fajta kertkultúra elsősorban az esztétikáról szól.
Te jó ég! Az első videónál azt mondtam, egész pofás ház, ehhez képest szinte csak a két hosszanti főfal marad meg. Ilyen mértékű átalakításnál inkább üres telket vettem volna, 0-ról passzív, lehetőleg "off-grid" házat tervezve. Vagy 1 eurós olasz ház, felújítva eredeti (történelmi) stílusban. 100 000 eurót a zebegényi ingatlan is bőven el fog nyelni (vételár + átalakítás)... Tudom, ahhoz oda kell bejelenteni magad, de nem örökre és nem lennél röghöz kötve.
Nem akarok Csaba helyett okoskodni, de valószínűleg az volt a kiindulási alap, hogy ha szerkezetileg nagyrészt menthető az épület, akkor az már önmagában is csökkenti a projekt ökológiai lábnyomát, mert minden, amit megtartasz, azt nem kell újra legyártani, sőt, a kapcsolódó földmunkát sem kell újra elvégezni. Mondjuk a másik oldalról így valamivel több a hulladék, de ahogy látjuk, amit csak tudnak, megpróbálnak újrahasznosítani. Persze az érdekes kérdés, hogy az épület végső költség- és energiahatékonyságát mennyire befolyásolja az, hogy a meglévő keretekhez történő igazodás miatt itt-ott biztosan kompromisszumokat kell kötni. Az biztos, hogy a bekerülési ár sokkal így nem lesz alacsonyabb.
@@BotloB Amennyi sitt képződik + valószínűleg kiirtják szinte az egész kertet, nem lettem meggyőzve, hogy egy üres telekre építkezni annyival környezetszennyezőbb lett volna. Nem beszélve a megmaradt falak és a több évtizedes alapozás minőségéről. De természetesen sok sikert kívánok a projekthez!
@@csonmage persze, bele lehet ebbe menni mélyebben is. Statikai vizsgálat volt, ezt mondta Csaba már az elején, tehát amiatt nem kell aggódni. Gondolom, ha ez tényleg kiugró szempont, akkor azt is meg lehetett vizsgálni, hogy a keletkező hulladék elszállítása, tárolása generál nagyobb ökológiai lábnyomot, vagy új termékek előállítása és beépítése. Biztos ebben csak az lehet, aki utánaszámolt.
@@BotloB Amennyi maradt a házikóból, azt a kevés falat is ki lehetett volna ütni. Az alapozás, drénezés pedig 40 év alatt sokat romlik, pláne lejtős a telek, jönnek a szárazságok, majd az özönvízszerű esők, nem mindegy, ha több tízmilliós felépítmény van rajta. (Talán a telek magasabb pontjára is lehetne tenni az új házat.) Persze nyilván biztosítva lesz, de akkor is. Egy direkt passzívra tervezett ház pedig jobban megfelel a követelményeknek. Szóval, vagy kisebb átalakítás, vagy 0-ról kezdés - szerintem ez a romból kompromisszumokkal palotát építés nem kifizetődő. Drukkolok 1000-rel, hogy jól és gazdaságosan sikerüljön, kíváncsian várom a folytatást! (Nézettségnek csak jót tesz. 🙂)
Gratulálok a tervező választáshoz, Balázsnak nemcsak a tervezése, hanem jótanácsai is aranyat érnek! Retrolux zsaluziám van, ha azt választod nem fogod megbánni. Sok sikert!
😊😊😊Zebegényben voltunk keddig, és sétáink alkalmával kerestük is az épületet (lemaradtunk róla, ha valahol megosztottad a címet - szóval “kincskeresős” volt) És amúgy is írni akartunk, hogy másodjára megnézve is érdekes volt az eddigi két házpimpelős videó is! 😉 és sok felújítás építkezés van arrafele, de valószínűleg megtaláltuk a házikótokat 🤩 a tető hiánya miatt nem voltam teljesen biztos benne, de így már igen 😊
Jól halad a projekt, engem elsőre nagyon meglepett a kertész hozzáállása, bár van logika abban, amit mond. Érdekelt volna, hogy a kerttervezés során mennyire fogtok figyelni arra, hogy őshonos fajokkal dolgozzatok, bár a vörös nyárfából kiindulva nem igazán lesz szempont :) Mindenesetre meghallgatnám egy kertész véleményét erről az irányzatról, főleg abban a tekintetben, hogy ez mennyire összeegyeztethető a klímaváltozással.
Azért az őshonos fajok azok nem a mai klímán voltak őshonosok, húsz évvel ezelőtt eszembe se jutott volna fügefát(bokrot) ültetni, ma meg már annyi fügém van, hogy le se bírom szedni...
@@robertgago7533 nem véletlenül írtam, hogy nem biztos, hogy összeegyeztethető a klímaváltozással :) A lehetősége engem mindenesetre érdekelne, láttam már nagyon szép kertet, amit kifejezetten ilyen szemlélettel terveztek.
Az őshonosak is bajban vannak, pl: tölgyfacsemetét már vagy 20 év óta nem láttam az erdőkben, csak ez erdészek telepítése tartja életben a fajt! A klímaváltozás nem áll meg itt, évről-évre rosszabb lesz. Csak a legszívósabbak maradnak meg, legyenek azok akár invazívak, idegenhonosak is.
@@kerteszleszek3951 ez érdekes, mi éppen a nyáron voltunk egy túrán, ahol a helyi erdész azt mesélte, hogy a legtöbb őshonos faj bőven meglenne még most is, ha nem tarvágásos erdőgazdálkodás lenne, hanem engednék a három lombkoronaszintet organikusan fejlődni, és mindegyik faj megtalálhatná benne a neki ideális helyet, szerepet. Nyilván ez egy kerttervezésnél eleve nem lehet szempont.
@@kerteszleszek3951 Budakörnyéki erdőkben találkoztam sok magrólkelt kis tölggyel. Ez persze lehet elszigetelt eset, és kevesebb, mint az kívánatos lenne, de azért akadnak.
Én ettől a kertésztől sokkot kaptam. Vágjunk ki mindent, ami nem tökéletes és szép. Meg hogy mit szólnak majd a vendégek. (ha már szomszédok pont nincsenek) Kb mindent megtestesített, ami a fenntartóság és zöld filozófia ellen van. Még azt a mondatot vártam, hogy azt mondja, hogy ide művirágokat tenne. De ezeket a Csaba valószínűleg kivágta. Agyhalál.
De jó lehet egy ilyen projecten dolgozni :) Sok külső látványtervet csinálok de ott eléggé egyszerűen van megoldva. Tegyem egy zöld környezetbe. Itt legalább minden ki van gondolva előre. :) Izgatottan várom a következő részt.
Tök jó lenne majd egy összegzés, esetleg egy előrejelzés, hogy mennyibe fog kerülni a felújítás és végül mennyi lett. Ne érts félre nem a zsebedben akarok turkálni csak kíváncsi vagyok, hogy egy ilyen hyperszuper modern házat mennyiből lehet felújítani.
@@magyarosi remélem lesz egy összegző videó belőle. nagyon kíváncsi vagyok egy ilyen durván modern ház mennyiből jön ki, mivel én valószínűleg erről csak álmodhatok
Ahogy szét lett kapva a ház. Akár lehetett volna újat is építeni. Gyakorlatilag a Beton alap meg a fő falak maradtak. Nyílván a bontás többi része is nagy környezet terheléssel járna meg sok munkával. Viszont akkor mindent sokkal könnyebb lenne optimalizálni és tervezni ami viszont összességében lehet kedvezőbb mérleget mutatna környezet tudatosság és fenntarthatóság tekintetében. Viszont az a kevés újrahasznosítás inkább csak jelzés értékű ekkora projektnél. (némi kőzet gyapot és fa anyag) persze nyílván ez is jó. Tudom tudom sok kicsi sokkra megy :) Jók és hasznosak a videók és sok sikert a házpimpeléshez :)
Várjuk ki a végét. Bár nem láttam nyomát a videóban, de előfordulhat, hogy pl. a belső falak anyagát bontott téglaként újra lehet hasznosítani, és akkor csak a vakolat a tényleges hulladék.
fenntarthatóság szempontjából amúgy nem az a jó ha minél tovább megtartunk egy fát? sokszor hallottam a videóban a szép szót, ami szerintem 2023-ban nem feltétlen jó irány, a vadregényes, méhlegelős most a menő és klíma barát nem? persze üzleti szempontból egy szép, rendezett kertet könnyebb kiadni
Van benne ráció, viszont Megyeri Szabolcsnak webáruháza van, amit egy fokkal nehezebb lenne úgy fenntartani, ha nem csinálna helyet új növényeknek. Ugyanez igaz a kertészmérnöki tevékenységre is, ahhoz nem kell igénybe venni szolgáltatást, hogy azt mondjuk, minden marad, ameddig csak lehet :)
Szabolcs, a smaragd tuják permetezésénél, lombtrágyázásánál milyen szereket ajánlasz? Tudom, hogy nincs jövője, de hátha szinten lehet még tartani. :) Köszönöm!
Továbbra is szuper kis projekt, gratulálok Csaba! Jó látni, ahogy szépen halad előre és ennyi szaki be van vonva!😉 Viszont 16:40-nél furcsa, hogy a nyílászáró üvegezésnél elvárás a "legkisebb átengedett napfény melege". Az indok teljesen jó és érthető, cél a nyári hűtési energia csökkentése; de így a télen hasznosítható szoláris energia jó része is elveszik, ami a fűtési energiát csökkentené... Gondolkodtatok valami ideiglenes nyári árnyékoláson inkább? Egy esztétikus napvitorla vagy fenntarthatóbb alternatíva: pergolára futó zöld növényzet.
A videóban is szó van róla, hogy manapság már inkább a meleg ellen kell védeni, mert túlnyomóan több lett a meleg napok száma. Egy jól szigetelt ház fűtésigénye szerintem arányaiban sokkal kisebb, mint amit hűtésre kell fordítani, bár az tény, hogy a hűvös nyári belső tér sokkal inkább kényelmi szempont, mint a téli meleg.
@@BotloB mondani lehet, de számoljuk már át a hónapokat! Bejön augusztus végén egy korai ősz aztán elnyúlik júniusig egy késői tavasz… közte van 9 hónap. Ennyi idő alatt egy gyerek is “elkészül”, a nyár meg összesen 3 hónap… de számljunk a meleggel is, o.k. Bejön egy kellemes korai tavasz úgy április végén és elnyúlik a kellemes ősz, mint most, is, úgy október közepéig… ez még mindig csak az év fele, és ez kb a max… szóval a papír meg a reklám sokmindent elbír, de a tényeket azért kezeljük objektíven! A meleg ellen könnyebb védekezni, mint a hideg ellen… és ebből a házból kb sosem lesz passzív ház. A fény-nyereségről nem is beszélve, aminek télen (is) erősen hangulatjavító hatása van.
Szia Csaba! Követem a Házpimpelős projekted. Szuper ötleteid/ötleteitek vannak. Szakmai szemmel nézve az automatizálással kapcsolatos megvalósításra vagyok leginkább kíváncsi. Amellett viszont nehezen tudok szó nélkül elmenni, hogy a rengeteg okosítás mellett a hozzá kapcsolódó informatikai hálózatról egyáltalán nem esik szó. Szakmai szempontból számomra a legfontosabb a stabil hálózat kiépítése és a legtöbb esetben annak távoli felügyelete. A tapasztalom az, hogy a tulajdonosok nem fektetenek kellő hangsúlyt az informatikára. Magától értetődőnek tekintik, hogy az van, költeni pedig egyáltalán nem szeretnek rá (még megdöbbentőbb, hogy a nagyobb cégek sem!!). Manapság informatika, stabil hálózat, internet kapcsolat nélkül legtöbben nem tudnak dolgozni, elengedhetetlen az IoT eszközök működéséhez. A videóidat elnézve nálad is lesznek okos eszközök szép számmal (inverter, hőszivattyú, öntöző rendszer stb.). Ezért is nézem szomorúan, hogy a különböző szakágaknak megfelelően szakemberekkel dolgozol együtt, az informatika viszont kimaradt a listáról. 😕
Én nem vagyok szakértője a témának, de ezt még én is látom, hogy nem egy jó döntés mindentől megszabadulni a kertben. Ha igazán a környezeti szempontokat akarod nézni Csabi, akkor inkább egy permakultúrás tervezőnek kellett volna adni a feladatot. Jobb nem felbolygatni és beleszólni a természet dolgába, hanem inkább hagyni/támogatni kell ezt a rendszert.💚 Egy kis szemléletváltáshoz pedig ajánlom a Kiss the ground című filmet...😉
Na azért ez a vastartalomtól zöld az üveg, meg olyan árnyékoló, amitől több fény jut be, általános iskolás fizikatanárom, isten nyugosztalja, megfordult a sírjában... :)
Az üveg tényleg a vastartalmától lesz zöld, egészen pontosan Fe2+ ionoktól. Erről talán a kémiatanárodat kellene amúgy megkérdezni. A másik nagy valószínűséggel tényleg bullshit.
Csaba sosem hallottalak ennyit hallgatni. Remelem kivagjatok a kerteszt mielőtt ezeket az összes fákat… :( értem én hogy a csupasz telken könnyű kertészkedik. Építkezni is, mégsem ezt valasztottatok. 😡
Van az a közmondás, ha válni akarsz állj neki felújítani....Elnézve a "kabriót"....Nő elől ennyire menekülni akaró férjet nem mostanában láttam...🤣🤣🤣 Persze vicc volt csak😉
A tetővel mi volt a baj? Bár fele ilyen jó tető lenne a fejem felett! A legfenttarthatóbb környezetvédőbb stb. akkor lett volna a szitu, ha marad a tető nem? A faanyag újrahasznosításától mindenki retteg: elég egy bentfelejtett beleszakított szeg, és az asztalos lenullázza a többszázezres gépét!
Az első részben volt róla szó, hogy igazából nincs valami jó állapotban, be is ázott, meg is volt süllyedve. Ilyen korú épületnél már arra is figyelni kell, hogy egy nehezebb cserépburkolatot nem biztos, hogy megbír a meglévő szerkezet.
Ki "kellene" vágni egészséges fát, hogy ne takarjon ki egy részt a panorámából... Ahol a természet szépségében szeretnénk gyönyörködni...Amit leginkább a fák adnak.
Szabolcsnak igaza van, a régi ótvar fákat kivágni a pics@ba, szívós ellenálló növényeket kell ültetni, amik 50 év múlva is bírni fogják azt ami akkor itt lesz. Amúgy tudjátok mikor jó fát ültetni? Hát 20 évvel ezelőtt, meg PONT MOST!
Mikor vendegsegbe megyek, nekem is mindig az az elso kerdesem, hogy mitol ilyen ritkult ez a noveny 😄
Én ezt a kertészt itt mindenképp kivenném, nincs benne jövő, a 2022-es nyár nagyon megviselte.
😂😂😂😂😂
És milyen igaz !!!
Nem tudom, hogy hol jár a fakivágós projekt, de a tiszafa védelmében annyit hozzátennék, hogy az a fa egy olyan őshonos fajunk ami könnyedén megél 500-1000 évet is, ennek megfelelően lassan nő. (És ha sokáig él, sokáig raktározza a szenet) Szóval ha szeretnél egy ilyen különleges fát a kertben, akkor szerintem érdemesebb megtartani mint újat ültetni, mert azt nagyobb faként nem éled meg. Én nem vágnám ki, persze nekem nagy kedvencem.
Támogatom az előttem szólót.😊
Én a kertészt lecserélném. Lesz majd egy faiskolád 15 év múlva lesz árnyékod is.
A holdraszállás részleteit megállapító meetingen ennél kevesebben voltak.
Mi egy tök üres telket vettünk. Folyamatosan ültetünk, hogy egyszer majd legyen vmi növényzet körülöttünk. Azóta irigylek minden elburjánzott kertet. Ha ilyen telkem lenne, mint a tiéd, az elpusztult fákon kívül nem vágnék ki semmit. Az utolsó bokorig mindent meghagynék. Sztem a dús növényzetű, elburjánzott kerteknek van jövője. Adott a biodiverzitás, mikroklíma kellemesebb, a növények egymást párásítják, árnyékolják és védik.
Itt is elburjánzott kert lesz újra, ez a cél, még ha olyan fákkal is, amik tuti kibírnak további évtizedeket.
@@magyarosi Bizonyosan igaza van Szabolcsnak abban, hogy mi fogja még sokáig bírni, és mi nem. Viszont talán érdemes egy arany középutat választani. Ahelyett, hogy egyből letarolnál "mindent" és 0-ról kezdenéd, talán érdemesebb apránként lecserélni a fákat úgy, hogy a növényzet tömege viszonylag állandó maradjon. Így egész idő alatt élvezhető lesz a kert, nem csak 10-20 év múlva :)
De az a legjobb, ha nem kapkodjátok el és a szívetekre hallgattok.
Szia Csaba kitartás az építéshez! Biztos jó lesz, de rengeteg pénz illetve az már egy új ház lesz ne legyünk naívak.. Ez nem felújítás. Nekem kérdéses a lábnyom, de ezt a szakik biztos jobban kiszámolják, de amennyi pénzt rálocsolsz az nem tudom hány év rezsi stb stb. Plusz a kert, ott is több milliót akarnak majd tőled. Én nem tudom nekem ez nem példakép a fenntarthatóságból. Ha magadnak csinálnád apránként olcsóbban akkor jobban nevezném annak, de erre nyilván nincs időd stb. Így ezek a költségek nagyon-nagyon messze fognak zöld passzivak lenni. Addigra talán újra fel kell majd újítani ezt azt:(
a NAGYON DURVA 2022 es nyarat túlélték :D a kertészmérnököt már nem :D :D :D :D :D
Csúcs, vajon ilyen kertészmernokok tervezik a térkövezett kerteket is?
Jézus! A természetben miért kell mesterséges kert?
Jájj...ez a kertész ,se kert,se ész! Túltolta!
@@annamariakovacs282 nekem inkább csak abból a megközelítésből furcsa a hozzáállás, hogy egy ökológiai szempontokat figyelembevevő projektnél én sem abban gondolkodnék, hogy a meglévő növényekből mit lehet eltüntetni, csak azért, mert annyira nem szép. A másik oldalról viszont azt is be kell látni, hogy ez a fajta kertkultúra elsősorban az esztétikáról szól.
@@gyongyiszabo1212Üzletember!
Te jó ég! Az első videónál azt mondtam, egész pofás ház, ehhez képest szinte csak a két hosszanti főfal marad meg. Ilyen mértékű átalakításnál inkább üres telket vettem volna, 0-ról passzív, lehetőleg "off-grid" házat tervezve.
Vagy 1 eurós olasz ház, felújítva eredeti (történelmi) stílusban. 100 000 eurót a zebegényi ingatlan is bőven el fog nyelni (vételár + átalakítás)... Tudom, ahhoz oda kell bejelenteni magad, de nem örökre és nem lennél röghöz kötve.
Nem akarok Csaba helyett okoskodni, de valószínűleg az volt a kiindulási alap, hogy ha szerkezetileg nagyrészt menthető az épület, akkor az már önmagában is csökkenti a projekt ökológiai lábnyomát, mert minden, amit megtartasz, azt nem kell újra legyártani, sőt, a kapcsolódó földmunkát sem kell újra elvégezni. Mondjuk a másik oldalról így valamivel több a hulladék, de ahogy látjuk, amit csak tudnak, megpróbálnak újrahasznosítani.
Persze az érdekes kérdés, hogy az épület végső költség- és energiahatékonyságát mennyire befolyásolja az, hogy a meglévő keretekhez történő igazodás miatt itt-ott biztosan kompromisszumokat kell kötni.
Az biztos, hogy a bekerülési ár sokkal így nem lesz alacsonyabb.
@@BotloB Amennyi sitt képződik + valószínűleg kiirtják szinte az egész kertet, nem lettem meggyőzve, hogy egy üres telekre építkezni annyival környezetszennyezőbb lett volna. Nem beszélve a megmaradt falak és a több évtizedes alapozás minőségéről. De természetesen sok sikert kívánok a projekthez!
@@csonmage persze, bele lehet ebbe menni mélyebben is. Statikai vizsgálat volt, ezt mondta Csaba már az elején, tehát amiatt nem kell aggódni. Gondolom, ha ez tényleg kiugró szempont, akkor azt is meg lehetett vizsgálni, hogy a keletkező hulladék elszállítása, tárolása generál nagyobb ökológiai lábnyomot, vagy új termékek előállítása és beépítése. Biztos ebben csak az lehet, aki utánaszámolt.
@@BotloB Amennyi maradt a házikóból, azt a kevés falat is ki lehetett volna ütni. Az alapozás, drénezés pedig 40 év alatt sokat romlik, pláne lejtős a telek, jönnek a szárazságok, majd az özönvízszerű esők, nem mindegy, ha több tízmilliós felépítmény van rajta. (Talán a telek magasabb pontjára is lehetne tenni az új házat.) Persze nyilván biztosítva lesz, de akkor is. Egy direkt passzívra tervezett ház pedig jobban megfelel a követelményeknek. Szóval, vagy kisebb átalakítás, vagy 0-ról kezdés - szerintem ez a romból kompromisszumokkal palotát építés nem kifizetődő. Drukkolok 1000-rel, hogy jól és gazdaságosan sikerüljön, kíváncsian várom a folytatást! (Nézettségnek csak jót tesz. 🙂)
Csak a ház lehetett 100k euró, +100k euró még a felújítás.
Gratulálok a tervező választáshoz, Balázsnak nemcsak a tervezése, hanem jótanácsai is aranyat érnek! Retrolux zsaluziám van, ha azt választod nem fogod megbánni. Sok sikert!
😊😊😊Zebegényben voltunk keddig, és sétáink alkalmával kerestük is az épületet (lemaradtunk róla, ha valahol megosztottad a címet - szóval “kincskeresős” volt)
És amúgy is írni akartunk, hogy másodjára megnézve is érdekes volt az eddigi két házpimpelős videó is! 😉 és sok felújítás építkezés van arrafele, de valószínűleg megtaláltuk a házikótokat 🤩
a tető hiánya miatt nem voltam teljesen biztos benne, de így már igen 😊
Jól halad a projekt, engem elsőre nagyon meglepett a kertész hozzáállása, bár van logika abban, amit mond. Érdekelt volna, hogy a kerttervezés során mennyire fogtok figyelni arra, hogy őshonos fajokkal dolgozzatok, bár a vörös nyárfából kiindulva nem igazán lesz szempont :) Mindenesetre meghallgatnám egy kertész véleményét erről az irányzatról, főleg abban a tekintetben, hogy ez mennyire összeegyeztethető a klímaváltozással.
Azért az őshonos fajok azok nem a mai klímán voltak őshonosok, húsz évvel ezelőtt eszembe se jutott volna fügefát(bokrot) ültetni, ma meg már annyi fügém van, hogy le se bírom szedni...
@@robertgago7533 nem véletlenül írtam, hogy nem biztos, hogy összeegyeztethető a klímaváltozással :) A lehetősége engem mindenesetre érdekelne, láttam már nagyon szép kertet, amit kifejezetten ilyen szemlélettel terveztek.
Az őshonosak is bajban vannak, pl: tölgyfacsemetét már vagy 20 év óta nem láttam az erdőkben, csak ez erdészek telepítése tartja életben a fajt! A klímaváltozás nem áll meg itt, évről-évre rosszabb lesz. Csak a legszívósabbak maradnak meg, legyenek azok akár invazívak, idegenhonosak is.
@@kerteszleszek3951 ez érdekes, mi éppen a nyáron voltunk egy túrán, ahol a helyi erdész azt mesélte, hogy a legtöbb őshonos faj bőven meglenne még most is, ha nem tarvágásos erdőgazdálkodás lenne, hanem engednék a három lombkoronaszintet organikusan fejlődni, és mindegyik faj megtalálhatná benne a neki ideális helyet, szerepet. Nyilván ez egy kerttervezésnél eleve nem lehet szempont.
@@kerteszleszek3951 Budakörnyéki erdőkben találkoztam sok magrólkelt kis tölggyel. Ez persze lehet elszigetelt eset, és kevesebb, mint az kívánatos lenne, de azért akadnak.
Én ettől a kertésztől sokkot kaptam. Vágjunk ki mindent, ami nem tökéletes és szép. Meg hogy mit szólnak majd a vendégek. (ha már szomszédok pont nincsenek) Kb mindent megtestesített, ami a fenntartóság és zöld filozófia ellen van. Még azt a mondatot vártam, hogy azt mondja, hogy ide művirágokat tenne. De ezeket a Csaba valószínűleg kivágta. Agyhalál.
Valamiért az utóbbi 10 évbe eluralkodott az a nézet, hogy minden fekete és fehér és a szakértők, akik látják az árnyalatokat is, hülyék.
@@magyarosi igen, pontosan ezt írtam.
Meg a másik egy tucat ember is, akinek kikerekedett a szeme ennél a résznél.
Győr mellet van egy nyaralónk, épp felújítjuk a kerttel együtt ami meg elég nagy. Jó látni hogy te is projektbe vagy! Sok sikert és csak így tovább!
De jó lehet egy ilyen projecten dolgozni :) Sok külső látványtervet csinálok de ott eléggé egyszerűen van megoldva. Tegyem egy zöld környezetbe. Itt legalább minden ki van gondolva előre. :) Izgatottan várom a következő részt.
Tök jó lenne majd egy összegzés, esetleg egy előrejelzés, hogy mennyibe fog kerülni a felújítás és végül mennyi lett. Ne érts félre nem a zsebedben akarok turkálni csak kíváncsi vagyok, hogy egy ilyen hyperszuper modern házat mennyiből lehet felújítani.
@@zotya322 Tényleg kíváncsi vagyok. De én a duplájára tippeltem volna.
egyelőre annyit tudok elmondani, hogy akármennyit tervez be az ember, legalább a duplája. és most hirtelen én sem akarom tudni :)
valoszinuleg nem epitkeztel mostansag, de amik ebben a hazban lesznek itt boven 100 millio felett lesz ez a felujitas.@@zotya322
Szerintem nagyon keveset írtál, nem vagy tisztában az árakkal, ez százmilliós nagyságrendű ! @zotya322
@@magyarosi remélem lesz egy összegző videó belőle. nagyon kíváncsi vagyok egy ilyen durván modern ház mennyiből jön ki, mivel én valószínűleg erről csak álmodhatok
Húú ez nagyon komoly lesz! Köszi a videót!
Ahogy szét lett kapva a ház. Akár lehetett volna újat is építeni. Gyakorlatilag a Beton alap meg a fő falak maradtak. Nyílván a bontás többi része is nagy környezet terheléssel járna meg sok munkával. Viszont akkor mindent sokkal könnyebb lenne optimalizálni és tervezni ami viszont összességében lehet kedvezőbb mérleget mutatna környezet tudatosság és fenntarthatóság tekintetében. Viszont az a kevés újrahasznosítás inkább csak jelzés értékű ekkora projektnél. (némi kőzet gyapot és fa anyag) persze nyílván ez is jó. Tudom tudom sok kicsi sokkra megy :) Jók és hasznosak a videók és sok sikert a házpimpeléshez :)
Várjuk ki a végét. Bár nem láttam nyomát a videóban, de előfordulhat, hogy pl. a belső falak anyagát bontott téglaként újra lehet hasznosítani, és akkor csak a vakolat a tényleges hulladék.
“Ezt én kivenném mindenképp , ennek se
Jövője se értelme nincsen “. 😂
köszi a videót.
fenntarthatóság szempontjából amúgy nem az a jó ha minél tovább megtartunk egy fát? sokszor hallottam a videóban a szép szót, ami szerintem 2023-ban nem feltétlen jó irány, a vadregényes, méhlegelős most a menő és klíma barát nem? persze üzleti szempontból egy szép, rendezett kertet könnyebb kiadni
Van benne ráció, viszont Megyeri Szabolcsnak webáruháza van, amit egy fokkal nehezebb lenne úgy fenntartani, ha nem csinálna helyet új növényeknek. Ugyanez igaz a kertészmérnöki tevékenységre is, ahhoz nem kell igénybe venni szolgáltatást, hogy azt mondjuk, minden marad, ameddig csak lehet :)
Szabolcs, a smaragd tuják permetezésénél, lombtrágyázásánál milyen szereket ajánlasz? Tudom, hogy nincs jövője, de hátha szinten lehet még tartani. :) Köszönöm!
Továbbra is szuper kis projekt, gratulálok Csaba! Jó látni, ahogy szépen halad előre és ennyi szaki be van vonva!😉
Viszont 16:40-nél furcsa, hogy a nyílászáró üvegezésnél elvárás a "legkisebb átengedett napfény melege". Az indok teljesen jó és érthető, cél a nyári hűtési energia csökkentése; de így a télen hasznosítható szoláris energia jó része is elveszik, ami a fűtési energiát csökkentené... Gondolkodtatok valami ideiglenes nyári árnyékoláson inkább? Egy esztétikus napvitorla vagy fenntarthatóbb alternatíva: pergolára futó zöld növényzet.
A videóban is szó van róla, hogy manapság már inkább a meleg ellen kell védeni, mert túlnyomóan több lett a meleg napok száma. Egy jól szigetelt ház fűtésigénye szerintem arányaiban sokkal kisebb, mint amit hűtésre kell fordítani, bár az tény, hogy a hűvös nyári belső tér sokkal inkább kényelmi szempont, mint a téli meleg.
@@BotloB mondani lehet, de számoljuk már át a hónapokat! Bejön augusztus végén egy korai ősz aztán elnyúlik júniusig egy késői tavasz… közte van 9 hónap. Ennyi idő alatt egy gyerek is “elkészül”, a nyár meg összesen 3 hónap… de számljunk a meleggel is, o.k. Bejön egy kellemes korai tavasz úgy április végén és elnyúlik a kellemes ősz, mint most,
is, úgy október közepéig… ez még mindig csak az év fele, és ez kb a max… szóval a papír meg a reklám sokmindent elbír, de a tényeket azért kezeljük objektíven! A meleg ellen könnyebb védekezni, mint a hideg ellen… és ebből a házból kb sosem lesz passzív ház. A fény-nyereségről nem is beszélve, aminek télen (is) erősen hangulatjavító hatása van.
Szia Csaba!
Követem a Házpimpelős projekted. Szuper ötleteid/ötleteitek vannak. Szakmai szemmel nézve az automatizálással kapcsolatos megvalósításra vagyok leginkább kíváncsi. Amellett viszont nehezen tudok szó nélkül elmenni, hogy a rengeteg okosítás mellett a hozzá kapcsolódó informatikai hálózatról egyáltalán nem esik szó. Szakmai szempontból számomra a legfontosabb a stabil hálózat kiépítése és a legtöbb esetben annak távoli felügyelete. A tapasztalom az, hogy a tulajdonosok nem fektetenek kellő hangsúlyt az informatikára. Magától értetődőnek tekintik, hogy az van, költeni pedig egyáltalán nem szeretnek rá (még megdöbbentőbb, hogy a nagyobb cégek sem!!). Manapság informatika, stabil hálózat, internet kapcsolat nélkül legtöbben nem tudnak dolgozni, elengedhetetlen az IoT eszközök működéséhez. A videóidat elnézve nálad is lesznek okos eszközök szép számmal (inverter, hőszivattyú, öntöző rendszer stb.). Ezért is nézem szomorúan, hogy a különböző szakágaknak megfelelően szakemberekkel dolgozol együtt, az informatika viszont kimaradt a listáról. 😕
Szia, a kivágott/kivágandó fákra lehet jelentkezni vagy azt is újrahasznosítjátok, felhasználjátok?
szia uram
A bontási faanyagot megmentése szemben áll a kerti évtizedes árnyékot adó fák kivágásával, bukik a projekt.
Csaba én azért a faanyagért repülővel leszállnék😂
Ősszel nincs szúnyog...helyette van millió poloska, ami jellemzően nyomul a fűtött, zárt helyekre🙄
Szia!
Kihúzható napernyő a felső emeletre? Annyira egyszerű, mint a pofon!
A második (?) ezzel foglalkozó részben voltak látványtervek, szerintem nem igazán illene bele a képbe, ha továbbra is ahhoz tartják magukat.
Az az ezüstfenyő gyönyörű és rengeteg madárnak ad otthont. Miért kell kivágni? :( Ok, hogy ültettek majd helyette, de az ezt nem pótolja 20 évig. :(
Kertésztől féltem, hogy majd mindent meg akar tartani és semmit kivágni. Kellemesen csalódtam benne!
Én nem vagyok szakértője a témának, de ezt még én is látom, hogy nem egy jó döntés mindentől megszabadulni a kertben. Ha igazán a környezeti szempontokat akarod nézni Csabi, akkor inkább egy permakultúrás tervezőnek kellett volna adni a feladatot. Jobb nem felbolygatni és beleszólni a természet dolgába, hanem inkább hagyni/támogatni kell ezt a rendszert.💚
Egy kis szemléletváltáshoz pedig ajánlom a Kiss the ground című filmet...😉
Na azért ez a vastartalomtól zöld az üveg, meg olyan árnyékoló, amitől több fény jut be, általános iskolás fizikatanárom, isten nyugosztalja, megfordult a sírjában... :)
Az üveg tényleg a vastartalmától lesz zöld, egészen pontosan Fe2+ ionoktól. Erről talán a kémiatanárodat kellene amúgy megkérdezni. A másik nagy valószínűséggel tényleg bullshit.
Drága Csaba pihenj kicsit, mert nagyon fáradt volt ebben a videóban az arcod 😢❤😘
Esetleg Szomorú Miklós kerttervezéshez? A pilisszentkereszti kertje mutatja, hogy mit csinál.
Szia,meg áll az eszem,honnan ismered Paolo Nutini T.imadom
Zsaluziát soha. Hallgasd meg Kömkelt, éppen a egy-két hete beszélt róla: 1. drága, 2. zörög, 3. ha szél van, akkor így is - úgy is fel kell húzni
Megnézve ✅
Csaba sosem hallottalak ennyit hallgatni. Remelem kivagjatok a kerteszt mielőtt ezeket az összes fákat… :( értem én hogy a csupasz telken könnyű kertészkedik. Építkezni is, mégsem ezt valasztottatok. 😡
Van az a közmondás, ha válni akarsz állj neki felújítani....Elnézve a "kabriót"....Nő elől ennyire menekülni akaró férjet nem mostanában láttam...🤣🤣🤣 Persze vicc volt csak😉
A tetővel mi volt a baj? Bár fele ilyen jó tető lenne a fejem felett! A legfenttarthatóbb környezetvédőbb stb. akkor lett volna a szitu, ha marad a tető nem? A faanyag újrahasznosításától mindenki retteg: elég egy bentfelejtett beleszakított szeg, és az asztalos lenullázza a többszázezres gépét!
Az első részben volt róla szó, hogy igazából nincs valami jó állapotban, be is ázott, meg is volt süllyedve. Ilyen korú épületnél már arra is figyelni kell, hogy egy nehezebb cserépburkolatot nem biztos, hogy megbír a meglévő szerkezet.
Nem az lett volna tényleg környezet tudatos, ha nincs lecserélve a tető?
Nem. Beázik. Nem bírja el a napelemet. Azbesztből van. Nem szigetel. Szerintem ennyi elég lehet…
Ki "kellene" vágni egészséges fát, hogy ne takarjon ki egy részt a panorámából... Ahol a természet szépségében szeretnénk gyönyörködni...Amit leginkább a fák adnak.
“Kivagnam, mert nincs benne jovo.”
“Kivagnam, mert nagyon nem szep.”
Tisztara, mintha az exemet hallanam…😒
Szabolcsnak igaza van, a régi ótvar fákat kivágni a pics@ba, szívós ellenálló növényeket kell ültetni, amik 50 év múlva is bírni fogják azt ami akkor itt lesz. Amúgy tudjátok mikor jó fát ültetni? Hát 20 évvel ezelőtt, meg PONT MOST!