PO CO RYGLUJEMY ZWROTNICĘ ?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 120

  • @mpuchatek
    @mpuchatek 2 роки тому +9

    gratuluje pomysłu i wykonania. Buduje Pan zasoby polskiego Internetu, gdyż nie jest to film o kotkach, ale porcja wiedzy. Sub i like.

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  2 роки тому +3

      Dzięki wielkie, takie słowa motywują 💪 i jak coś Michał jestem a nie Pan 😎 na kolei to prawie jak w rodzinie 😊

  • @thundo54
    @thundo54 2 роки тому +12

    takich filmów o kolei i pracy na nastawni potrzebowałem! świetna robota

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  2 роки тому +1

      Mogę zapewnić, że będzie ich więcej 😎 pozdrowienia

  • @6Dus
    @6Dus 2 роки тому +10

    W miły i przyjemny sposób znowu wytłumaczyłeś mi coś nowego, bardzo ci dziękuje Michale za ten odcinek :D

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  2 роки тому +1

      Właśnie nad tym tematem skupiłem się mocno bo ja wiem o co chodzi, ale cel był taki aby w najprostszy sposób wytłumaczyć to komuś innemu :) Dzięki

  • @bartekwu9791
    @bartekwu9791 2 роки тому +4

    Cześć Michał, super materiał o moich ulubionych urządzeniach. Jako ciekawostkę można dodać, że w niektórych przypadkach do ryglowania zwrotnic używano dźwigni semaforowych, sprzężonych z ryglami. Jednym słowem podając sygnał jednocześnie ryglowano rozjazd. Wtedy na dźwigniach pod oznaczeniem semafora i kierunku było napisane, np "Rg 5". Pozdrawiam, oby jak najwięcej filmów o urządzeniach mechanicznych.

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  2 роки тому +1

      Masz rację, gdzieś spotkałem się z tym przypadkiem. Ogólnie do jednego rygla można włączyć kilka elementów

    • @bartekwu9791
      @bartekwu9791 2 роки тому

      @@MichalPiatkowski zgadza się, na stacji Stefanowo widziałem dźwignie, która jednocześnie ryglowała rozjazd i wykolejnice.

  • @mieciu4825
    @mieciu4825 2 роки тому

    Można Cię słuchać godzinami tak ciekawie opowiadasz i z taką pasją . Dzięki 🙂

  • @kolejowymiosnik620
    @kolejowymiosnik620 2 роки тому +1

    Witam. Po raz kolejny świetnie wytłumaczone. Świetny materiał. Pozdrawiam

  • @hej_szogunie
    @hej_szogunie 2 роки тому +1

    Właśnie dostałem się na nastawniczego, wiec dałem suba i oglądam filmy, bo wiedza super przydatna

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  2 роки тому +1

      Super, oby nauka tej pięknej branży poszła szybko i sprawnie :) odezwij się do mnie na priv, wyślę kilka materiałów

  • @klaudiuszkaczmarczyk1737
    @klaudiuszkaczmarczyk1737 2 роки тому +1

    Dobra robota . Super wytłumaczone 👍. Nawet nie wiedziałem że rozjazdy z kontrolą napędu nie potrzebują rygli . Czekam na pokazanie mechanicznego napędu wykolejnicy i poszczególne sposoby napędu elektrycznego ( między innymi sterowanie z nastawnicy przekaźnikowej , zamków uze01 / uze02 .

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  2 роки тому +1

      Teraz właśnie będą napędy elektryczne przestawiane za pomocą różnych urządzeń. Napęd wykolejnicowy mechaniczny obiecany też będzie 😎

    • @klaudiuszkaczmarczyk1737
      @klaudiuszkaczmarczyk1737 2 роки тому

      @@MichalPiatkowski i jeszcze jedno : jak bedzie omawiany mechaniczny napęd wyolejnicy aby pokazać też wskaźniki ;)

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  2 роки тому +1

      @@klaudiuszkaczmarczyk1737 oki nie ma problemu

  • @chemik35
    @chemik35 2 роки тому +1

    Cieszę się bardzo, że widzę fajny i rzeczowy materiał z tej konkretnej stacji. Jeśli będzie jeszcze taka możliwość, to bardzo poproszę o omówienie podawania tarczy przelotowej kształtowej, póki ona tam jest w swej oryginalniej formie :)

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  2 роки тому

      Dzięki wielkie, jeśli będzie taka możliwość to czemu nie

  • @MK_z_TK
    @MK_z_TK 2 роки тому +1

    Dzień dobry!
    Świetny film!

  • @robertbyzantinosjankowski325

    Bosz... Co za wiedza. Wspaniala słucham któryś z kolei Twój materiał na youtube. Jestem pod wrażeniem. Co za wiedza. Wspaniala. Słucha się Ciebie z ogromną przyjemnością. Co za nie prawdopodobna wiedza. Nie znam slow podziwu dla Ciebie. Coś niebywałego. Fenomenalna. Jakbym słuchał jakiegoś profesora inżynierii ale Ty jesteś młody i ogromnie zafascynowany tematem. Mówisz w sposób spokojny ciekawy i cholernie interesujący. Jestem pod ogromnym wrażeniem. 😮😮😮😊😊😊😊😊😊😊 szczena mi opadła. Boże..mlody fajny facet. Prawdziwy pasjonat. Ale wiedza inzynieryjna z najwyższej półki.

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Рік тому

      Bardzo dziękuje za miłe słowa :) Nie ukrywam kolej to moja wielka pasja i staram się każdego dnia poszerzać wiedzę z zakresu branży kolejowej a jest tego dużo. Jeszcze raz dziękuje :) Pozdrawiam

  • @Kolej_Waskotorowa_Rudy
    @Kolej_Waskotorowa_Rudy Рік тому +1

    1:05 Ciekawe co by było gdyby pędnia pękła. Dźwignie zawsze sie przekłada od prawej strony ;) A po za tym to bardzo ciekawy materiał

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Рік тому

      W przypadku pęknięcia pędni niestety będzie wielki huk, naprężacze opadną. Dodatkowo nastąpi wykleszczenie dźwigni zwrotnicowej oraz pojawi się specjalny wskaźnik. Co do przekładania dźwigni możesz od lewej strony przekładać, ważne aby nie stać na wprost 😊

    • @Kolej_Waskotorowa_Rudy
      @Kolej_Waskotorowa_Rudy Рік тому

      @@MichalPiatkowski pan sie nachylił nad linki na filmie, jak strzeli w miejscu bliżej dźwigni to może ładnie trzasnąć kogoś przekładającego w sposób "nie zgodny ze sztuką"

    • @yarooseek
      @yarooseek Рік тому

      linka żeby "strzeliła" w tym miejscu przy dźwigni to by musiała być skorodowana, a to raczej każdy by widział (no chyba że się tego nie dogląda) Na nastawniach są dyżurni botanicy i często są prawdziwe dżungle nad dźwigniami -wtedy z wody przy podlewaniu kwiatów może linka skorodować -mialem taki przypadek

  • @piorab
    @piorab 2 роки тому +1

    Ależ to ciekawe! Mój ojciec uczył tego w Technikum Kolejowym, a ja czasem jak wcześniej przyszedłem ze szkoły siedziałem z tyłu i przyglądałem się lekcji. Niestety nigdy mi nie wyjaśnił dokładnie co i jak, a ja, jak tato skończył lekcje, bawiłem się tymi dźwigniami, bo pędnie wychodziły na poligon i oczywiście dzieciak niczego złego nie mógł nawywijać. Miałem wtedy kilka lat, początek mojej podstawówki. Piękne czasy, do dziś pamiętam zapach tej pracowni i jej numer W02. :)) Żałuję, że ojca nie przycisnąłem, żeby mi coś więcej wyjaśnił, zostały po nim fajne książki. Ojciec zanim trafił jako nauczyciel do technikum, zajmował się projektowaniem zabezpieczenia na stacjach.

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  2 роки тому +1

      Ciekawa historia i wspomnienia :) miałeś fajne doświadczenie, które nie każdy może zaznać, zazdroszczę 😁 wszystko można nadrobić ...

  • @andrzejlisek
    @andrzejlisek 2 роки тому +1

    Jeżeli zawsze tak jest, że dźwignia od zwrotnicy w górnym położeniu oznacza zwotnicę ustawioną na kierunek zasadniczy, to po połozeniu tej właśnie dźwigni wiadomo, jak jest ustawiona zwrotnica, więc sprawdzanie, który rygiel da się założyć (jak nie ma potrzeby ryglowania) jest troche bez sesnu. Jednak faktem jest, że założenie rygla nieodpowiedniego dla danego stanu zwrotnicy nie może być możliwe i operator musi to wyraźnie odczuć. A może praktykuje się tak, że zawsze jest założony rygiel, czyli chcąc zmienić kierunek jazdy należy zwrotnicę odryglować, przełożyć, a potem zaryglować za pomoca drugiej dźwigni? Po położeniu dźwigni widać, jak jest ustawiona zwrotnica w danym momencie.

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  2 роки тому

      Niekiedy tak trzeba robić. Powtarzam, że rygiel ma kontrolować położenie iglic i zamknąć ją w krańcowym położeniu. Robi się tak dla jazd o dużych prędkościach bo to są tylko mechaniczne urządzenia. Jak będę omawiał zwrotnice z kontrolą położenia iglic to wtedy jeszcze do tego wrócę :)

    • @andrzejlisek
      @andrzejlisek 2 роки тому

      @@MichalPiatkowski Jest to szczególnie ważne w przypadku pociągów osobowych, bo ewentualne wykolejenie jest zagrożeniem zdrowia i życia ludzi (zależy, jak wagon "poleci" bezpośrednio po wykolejeniu), dlatego ludzie wymyślili rygle zakładane dodatkowymi dźwigniami. Rozumiem, że to był pokaz, jak działa zwrotnica z ryglami, ale jeżeli by przyjąć, że zwrotnicę zawsze utrzymuje się zaryglowaną, to tak naprawdę są możliwe dwa układy trzech dźwigni (jedna od zwrotnicy i dwie od rygli, w prezentowanym przykładzie byłyby to gora-dół-góra lub dół-góra-dół). Założenie i zdjęcie rygla to tylko kwestia jednej sekundy poświęconej na przestawienie dźwigni, więc nie ma sensu rozważać, czy dla danego pociągu jest to konieczne. Z drugiej strony, pewnie w nowszych posterunkach wciska się jeden przycisk i mechanizm sterowany komputerowo sam przekłada zwortnice i zakłada rygiel, wtedy to komputer pilnuje, żeby zwrotnica była zaryglowana.

    • @lukaszb88
      @lukaszb88 2 роки тому

      Zasada jest taka, że po zrealizowaniu przebiegu rozwiązuje się całą drogę włącznie z odryglowaniem zwrotnic więc wszystkie dźwignie wracają do położenia zasadniczego (no chyba, że regulamin opisuje jakiś wyjątek). Nawet dla jazd manewrowych, może zajść potrzeba zaryglowania zwrotnicy ze względu na to, że taką drogę możemy sobie zamknąć przekładając drążek przebiegowy przeznaczony dla takiego przebiegu pociągowego, a bez przełożenia dźwigni ryglowej nie da się tego zrobić.

  • @atkl5195
    @atkl5195 2 роки тому

    Na różnych filmach, w tym o tematyce kolejowej było pokazywane takie przekładanie zwrotnic. Zawsze mnie zastanawiało czemu dyżurny przeklada więcej niż jedną dźwignię. No to się doczekałem odpowiedzi, za co bardzo dziękuję.

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  2 роки тому +1

      Cieszę się, że mogłem zaspokoić ciekawość 😁

  • @sw1853
    @sw1853 11 місяців тому +2

    Podoba mi się Twój gest ryglowania. Jak gest Kozakiewicza.

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  10 місяців тому

      Taki trochę niekontrolowany, ale jakoś trzeba było to pokazać :)

  • @kjetpl4820
    @kjetpl4820 2 роки тому +2

    15:37 koniecznie musi być zamek, czy może też być spona?

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  2 роки тому +1

      W pierwszej kolejności zakładamy zamek. Jeżeli zamka nie mamy to wtedy spona.

  • @najdos
    @najdos 2 роки тому

    Dzięki za kolejny ciekawy materiał. Nurtują mnie trzy rzeczy:
    1. Do jazy z ostrza zwrotnice rygluje się kiedy prędkość przejazdu jest duża. Czy nie byłoby bezpieczniej, gdyby zwotnica w takich przypadkach była rozpruwalna? Wykolejenie pociągu chyba będzie gorsze w skutkach niż rozprucie zwrotnicy. Chyba, że nadrzędnym celem jest w takim przypadku zatrzymanie pociągu.
    2. Wszystkie drążki w położeniu zasadniczym są w górze, czyli zwrotnice nie są zaryglowane. To znaczy, że za każdym razem przy utwierdzaniu drogi przebiegu bez zmiany położenia zwrotnicy trzeba ryglować, a po przejechaniu pociągu odryglować?
    3. Czy tablica zależności rozpoznaje jazdę z ostrza lub na ostrze tak, że w jednym przypadku nie trzeba ryglować, a w drugim już trzeba bo się nie utwierdzi drogi?

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  2 роки тому

      Dzięki wielkie 😎 odpowiadam
      1. Pamiętaj, że duże prędkości to duże naciski. Siła trzymania zwrotnicy musi być duża. Poza tym jak źle droga będzie ułożona to i tak nie podamy sygnału zezwalającego
      2. Dokładnie. Za każdym razem jeżeli jest to wymagane to trzeba zaryglować
      3. Oczywiście. Urządzenia na danej stacji są tak skonstruowane, że dla jednego przebiegu jest wymagane odpowiednie położenie dźwigni ryglowej a dla niektórych nie.

    • @najdos
      @najdos 2 роки тому

      @@MichalPiatkowski dzięki za szybką odpowiedź. W pierwszym przypadku chodziło mi raczej o sytuacje odbiegające od normy, czyli jazda na Sz, na rozkaz, albo przejechanie S 1 w przypadkach, gdzie droga nie jest ułożona.

    • @andrzejlisek
      @andrzejlisek 2 роки тому

      Czy dobrze rozumiem, że: Przy dużej predkości taboru jest ryzyko, że mechanizm zwrotnicy nie wytrzyma (być może w czasie budowy tej zwrotnicy nie było takiego zapotrzebowania i nie przewidziano takich obciążeń), coś w nim pęknie i iglica przyciśnięta do szyny odsunie się od szyny, a rygiel jest dodatkowym zabezpieczeniem przed taką sytuacją. W przypadku jazdy na ostrze taka odsunięta iglica z pewnością spowoduje wykolejenie, stąd potrzeba ryglowania. A w przypadku jazdy z ostrza czy to stanowi jakis problem? Przecież obręcz koła po prostu dociśnie iglicę tak samo, jak to się dzieje przy rozpruwaniu zwrotnicy, więc rygiel nie tylko nie jest potrzebny, ale też przeszkadzać.

  • @Tempera101
    @Tempera101 2 роки тому +2

    Ciekawa tematyka. Czy mogę prosić o wytłumaczenie czym się charakteryzuje kontrola napędu w zwrotnicy? Oraz czy można liczyć na pokazanie zwrotnic zamykanych na klucze?

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  2 роки тому +1

      Kontrola napędu może być uzyskana m.in poprzez dodatkowe wyposażenie drążków kontrolnych, które przymocowane są do iglic.
      O zwrotnicach zamykanych na zamek oczywiście, że będzie jak będę omawiał zamki trzpieniowe oraz urządzenia kluczowe 😎

  • @bgsmklub25
    @bgsmklub25 2 роки тому +1

    Czy pokażesz nastawianie zwrotnicy z użycie zamka trzpieniowego lub/i spoiny iglicowej? Ponadto dzięki za ten film...

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  2 роки тому

      Oczywiście, to będzie obowiązkowy punkt 🥳

    • @bgsmklub25
      @bgsmklub25 2 роки тому

      W takim razie obowiązkowo subskrybuje kanał z dzwoneczkiem, abym nie przegapił tego.

  • @wojtek9334
    @wojtek9334 2 роки тому +1

    Cześć Michał! Robisz świetne filmy i można się z nich duuużo nauczyć. Mam pytanko, robiłeś może odcinek o zasadach oględzin rozjazdów i na co trzeba wówczas zwracać uwagę? Nie znalazłem podobnego filmu na kanale

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  2 роки тому +1

      Siemka, dzięki za dobre słowo :) oczywiście taki materiał będzie i znajdzie się na kanale już wkrótce 😎

    • @wojtek9334
      @wojtek9334 2 роки тому

      Super, w takim razie czekam :)

  • @dominpiano
    @dominpiano 2 роки тому

    Wincyj z tej serii! Świetna robota!

  • @kolejowymati-filmykolejowe6519
    @kolejowymati-filmykolejowe6519 2 роки тому +1

    Ciekawy materiał 😀

  • @huluk
    @huluk Рік тому +1

    Super!

  • @elektrykpl9641
    @elektrykpl9641 2 роки тому +1

    3:42 ładny gest na cięcie :D

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  2 роки тому

      Hehe już ktoś mi to wysłał 😂 jakoś musiałem to tak zaprezentować 🥳

  • @mateuszgoscicki7981
    @mateuszgoscicki7981 2 роки тому +3

    Rygiel to taka dodatkowa „stara” kontrola położenia :)

  • @mariuszostrowski4844
    @mariuszostrowski4844 2 роки тому +1

    A z tylu dzwigni zwrotnicowych jest tzw lawa nastawcza w ktorej suwaki nastawcze z nasadkami zamykaja zwrot w danym przebiegu zamykanie odbywa sie drazkiem przebiegowym(znajduje sie pod aparatem blokowym) a elektrycznie zamyka sie to blokiem przebiegowo utwierdzajacym Temat jest mi znany bo byl tematem mojej pracy dyplomowej w TK (technikum kolejowe)w 1976r

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  2 роки тому

      Idealnie wytłumaczone od strony automatyki 🔥🔥🔥

  • @Kubuluno
    @Kubuluno 2 роки тому +1

    No super! Nie wiem czy gdzieś tam w waszej okolicy znajduje się jeszcze okręg nastawczy z urządzeniami które posiadają kontrole położenia iglic za pomocą zamka ryglowego, chętnie bym to jeszcze zobaczył.

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  2 роки тому +1

      Dokładnie może tak być. Tylko nastawienie przebiegu odbywa się na gruncie. Trzeba iść w teren aby przełożyć odpowiednią zwrotnicę.

    • @Kubuluno
      @Kubuluno 2 роки тому

      @@MichalPiatkowski Tak i zazwyczaj zależności na nastawni są realizowane za pomocą tablicy zazulaka wtedy, super :D

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  2 роки тому

      @@Kubuluno to mamy jeszcze jedną taką nastawnie z tym, że część rozjazdów jest zrobiona elektrycznie a część właśnie uzależniona kluczowo

    • @Kubuluno
      @Kubuluno 2 роки тому

      @@MichalPiatkowski O fajnie!

  • @klaudiuszkaczmarczyk1737
    @klaudiuszkaczmarczyk1737 Рік тому +1

    Panie Michale będzie materiał o naprężaczach pędni ?

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Рік тому

      Oczywiście jak najbardziej. O urządzeniach będę mówił na przełomie maja/czerwca

  • @weronikaxxx7155
    @weronikaxxx7155 Рік тому

    A ma Pan filmik może o odłączeniu pośrednimi krancowym jaka jest różnica

  • @ic_kolobrzeg
    @ic_kolobrzeg 2 роки тому +1

    Na jakiej stacji nagrywasz? Bo widzę semafory kształtowe, ale stacji nie rozpoznam. Nastawnia wykonawcza, czy dysponująca?

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  2 роки тому

      To była nastawnia dysponująca. Z wiadomych przyczyn niestety nie mogę podać dokładnej lokalizacji :(

    • @ic_kolobrzeg
      @ic_kolobrzeg 2 роки тому

      @@MichalPiatkowski zrozumiałe ;)

  • @stanisawwilanowski6166
    @stanisawwilanowski6166 2 роки тому +2

    Czy zwrotnicze są rozpruwalne .poc wykoleił sie bo zwrotnice nie rozpruły się.

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  2 роки тому +1

      Wyróżniamy napędy rozpruwalne gdzie siła trzymania iglic to ok 8 kN. W przypadku napędów nierozpruwalnych to ok 25 kN a więc trzy razy więcej. Pociąg mógł się wykoleić jeśli napęd był nierozpruwalny. Chyba, że jest wiele przyczyn wykolejenia np brak dolegania obu iglic albo przełożenie pod taborem

    • @stanisawwilanowski6166
      @stanisawwilanowski6166 2 роки тому

      @@MichalPiatkowski poc. wykolejł sie na zle ułorzoną droge poc. jezdza ponad 120 km.

  • @wlocek369
    @wlocek369 2 роки тому

    Kiedy można się spodziewać mechanicznych zwrotnic sygnałowych i rożróznienie ich na takie mogące podać tylko sr1/sr2 taki gdzie można podać wszystkie 3 sygnały oraz takie gdzie można podać tylko sr1/sr3 (zwrotnice sprężone)

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  2 роки тому +1

      Nie ma czegoś takiego jak mechaniczne zwrotnice sygnałowe chyba, że chodziło Ci o podawanie sygnałów w zależności od położenia zwrotnic. Jeśli chodzi o same sygnały to będzie wszystko zależało czy semafor kształtowy będzie miał jedno ramię czy dwa ramiona oraz od tego jaki jest przebieg ułożony i czy można taki zrealizować

  • @nefarious_0969
    @nefarious_0969 2 роки тому +1

    No spoko ale tłumaczycie każdy element dźwigni ale jakim sposobem ten mechanizm napędza zwrotnicę oddaloną o kilkadziesiąt metrów?

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  2 роки тому

      Dokładniej będę pokazywał gdy będę omawiał urządzenia mechaniczne scentralizowane

  • @jarosawkania3066
    @jarosawkania3066 2 роки тому +1

    Piękny film, łapka w górę. Nie mogę tylko zrozumieć, dlaczego po modernizacji linii kolejowych rozjazdy nie są oznakowane? Mam tu na myśli latarnie przy zwrotnicach (z dwoma prostokątami, strzałką i kółkiem) informujące maszynistę o położeniu zwrotnicy. Czyżby takie latarnie stały się już niemodne? Pozdrawiam serdecznie.

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  2 роки тому

      Dzięki 😁 Co do latarni zwrotnicowych to już nie chodzi o mode. Przepisy dopuszczają, że jeżeli na danej stacji mamy zwrotnice scentralizowane (a większość już takich jest) i po tych zwrotnicach odbywają się przebiegi zorganizowane czyli albo utwierdzane albo zamykane to nie trzeba stosować latarni. Skoro mamy takie przebiegi to sygnału na sygnalizatorze nie wyświetlimy jeżeli zwrotnice nie będą odpowiednio ułożone.

  • @lukaszb88
    @lukaszb88 2 роки тому

    Ten film powinien pojawić się na wielu kursach, bo z mojego doświadczenia wiem, że rygiel często tłumaczony jest na podstawie zdjęcia (szkicu) i to tyle, a na późniejszym egzaminie wymagane jest opisanie działań w przypadku wystąpienia jego usterki ;)
    PS Do pełnego objaśnienia zabrakło jedynie zbliżenia na to jak wieniec wchodzi w suwaki ryglowe i próby przełożenia na gruncie, ale samemu to ciężko zrealizować :)
    Pozdrawiam

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  2 роки тому +1

      Owszem masz rację, jednak potrzebowałbym tu automatyka. Często też rygiel nazywany jest napędem ryglowym co prawdą nie jest bo nie ma czegoś takiego jak napęd ryglowy. My ruchowcy ewentualnie musimy wiedzieć co zrobić jak nie można zaryglować zwrotnicy

    • @lukaszb88
      @lukaszb88 2 роки тому

      @@MichalPiatkowski Może znajdziesz tam jakiegoś jednego chętnego automatyka. :)
      Jest też opcja zerwania się pędni na zaryglowanym rozjeździe co jest większym problemem niż niemożność zaryglowania go. ;)

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  2 роки тому +1

      @@lukaszb88 chętny automatyk zawsze się znajdzie tylko trzeba to formalnie zrobić :) załatwi się

    • @andrzejlisek
      @andrzejlisek 2 роки тому

      @@MichalPiatkowski Jeżeli nie można zaryglować z powodu usterki, to wydaje się, że sa dwa wyjścia:
      1. Przeprowadzić pociąg trasą omijającą taką zwrotnicę.
      2. Jeżeli nie ma możliwosci ominięcia, to nakazać znaczne spowolnienie pociągu, że obciążenie mechanizmu zwotnicy jest bardzo małe, a skutki wykolejenia też nie są tragiczne.
      Czy nastawniczy i dyżurny ruchu zajmuje się również naprawą drobniejszych usterek zwrotnic? Na tym filmie od 2:25 padają nazwy tych stanowisk pracy: ua-cam.com/video/MCPMkIwEVbk/v-deo.html

    • @lukaszb88
      @lukaszb88 2 роки тому

      @@andrzejlisek Jeżeli nie da się zaryglować, to zabezpieczamy rozjazd na zamek trzpieniowy i jedziemy 50km/h. Na większość usterek mamy podane gotowe rozwiązania w instrukcjach dotyczących danego typu urządzeń tj. Ie-8 (urządzenia mechaniczne). Pracownicy nastawni mają sobie poradzić w przypadku wystąpienia usterek urządzeń, raczej sami ich nie naprawiają, ewentualnie coś tam mogą dokręcić jeżeli na nastawni jest do tego sprzęt i posmarować elementy trące w rozjazdach ;)

  • @BartoszSQ8BS
    @BartoszSQ8BS 2 роки тому

    Fajny film.

  • @harpcio
    @harpcio 9 місяців тому

    O kurczę! Od małego chciałem się dowiedzieć jak to działa :)

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  9 місяців тому +1

      Nie ukrywam, że kiedyś kompletnie nie wiedziałem jak to działa, ale wtedy na kolei jeszcze nie pracowałem :)

  • @ic_kolobrzeg
    @ic_kolobrzeg 2 роки тому

    Małą uwaga, nie każda zwrotnica w położeniu (+) jest w położeniu zasadniczym, a z Twojego filmu wydaje się to być "oczywiste". Zasadnicze położenie zwrotnicy może być w (-), o tym decyduje tablica zależności, dostępna w dodatku do Regulaminu Technicznego Stacji.
    Bądźmy profesioanlni w swoich wypowiedziach ;)
    Pozdrawiam dyżurny ruchu IZ Szczecin :D

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  2 роки тому

      To tu kolegę zaskoczę. Pierwotnie położenie zasadnicze zawsze jest w plusie. To o czym kolega piszę wynika z sytuacji awaryjnych m.in zamknięcie toru. Przykład. Mamy zamknięty tor (długotrwałe zamknięcie)i dlatego należy zmienić położenie zasadnicze aby zwrotnica nie kierowała na ten tor, ale to wynika z sytuacji awaryjnych a nie pierwotnych. Z tym, że w takich przypadkach należy zmienić tablice zależności i regulamin, ale zauważ to jest ZMIANA, więc to nie jest stan pierwotny

    • @ic_kolobrzeg
      @ic_kolobrzeg 2 роки тому

      Zgodzę się i nie zgodzę :) sam znam stację gdzie położenie zasadnicze rozjazdu jest w (-). I tak jest od wielu wielu lat i rozjazd nie kieruje na tor zamknięty ;)

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  2 роки тому

      @@ic_kolobrzeg to trochę dziwne, z uwagi, że minus oznacza położenie przełożone. Musi być to czymś uwarunkowane, ale podejrzewam, że taki stan pierwotny nie był.

    • @mariuszherchold1850
      @mariuszherchold1850 2 роки тому +2

      Zawsze mnie ciekawiło, skąd się bierze u niektórych (i to doświadczonych kolejarzy) to błędne przekonanie, że zasadnicze położenie może być w minusie. Przepisy mówią nam wprost, że (+) to synonim położenia zasadniczego, a (-) przełożonego. I tyle. M.in. po to mamy plan schematyczny, żeby wiedzieć, które położenie jest położeniem (+), czyli zasadniczym. Gdyby tymi pojęciami można było sobie żonglować, to używanie symboli (+) i (-) nie miałoby żadnego uzasadnienia. Jeśli ktokolwiek twierdzi, że jest miejsce, gdzie położenie zasadnicze jest w minusie, to się zwyczajnie myli.

  • @perkunND
    @perkunND 9 місяців тому

    Jak wygląda kontrolowanie napędu ? Kn

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  9 місяців тому +1

      Kontrolowanie napędu polega na wyposażeniu napędu w dwa dodatkowe pręty kontrolne, które odchodzą od napędu i są połączone z iglicami. Tutaj pokazuje jaka jest różnica pomiędzy napędami z kontrolą iglic a jaka bez kontroli. W urządzeniach mechanicznych możemy stosować napędy bez kontroli iglic, napędy z kontrolą iglic lub napęd gdzie za kontrolę iglic odpowiada rygiel
      ua-cam.com/video/NHKNdfeCmC0/v-deo.html

    • @perkunND
      @perkunND 9 місяців тому

      @@MichalPiatkowski dziękuję

  • @FrozenBok
    @FrozenBok Рік тому

    Jak wygląda rygiel zwrotnicowy?

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Рік тому

      w 10:50 jest pokazany

    • @FrozenBok
      @FrozenBok Рік тому

      ​@@MichalPiatkowski rygiel to jest że zwrotnica nigdy się nie przesuwała podczas jazdy pociągiem?

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Рік тому

      @@FrozenBok dokładnie. Rygiel ma na celu przytrzymać zwrotnice i skontrolować jej położenie. Po zaryglowaniu zwrotnicy nie można jej już przełożyć chyba, że ją się odrygluje

    • @FrozenBok
      @FrozenBok Рік тому

      @@MichalPiatkowski czy należy zaryglować zwrotnicę na stronę kozła (gdzie tor kończy się na ślepo), żeby skład towarowy przypadkowo nie wjechał na odcinek?

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Рік тому

      @@FrozenBok To nie ma żadnego znaczenia. Rygluje się zwrotnicę m .in po których przejeżdzają pociągi pasażerskie z prędkością większą niż 40 km/h. Również rygluje się zwrotnice po których przejeżdzają pociągi towarowe z prędkością większą niż 50 km/h. To są takie najpopularniejsze przypadki. Należy pamiętać, że rygluje się zwrotnicę dla jazd na ostrze. Z ostrza możliwe jest ryglowanie dla jazd pociągów powyżej 120 km/h

  • @wojtekjankowiak5763
    @wojtekjankowiak5763 2 роки тому +1

    Sredniowiecze

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  2 роки тому +1

      Można tak powiedzieć, ale jest w tym "średniowieczu" coś pięknego :)

  • @ernestpro1342
    @ernestpro1342 2 роки тому +1

    Leszczu przed przełożeniem nie sprawdziłeś czy rozjazd jest wolny!!!!?

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  2 роки тому

      Tu kolegę zaskoczę, filmik zmontowany z kilku cześć. Przed każdym przełożeniem sprawdzony dokładnie 😎

    • @ernestpro1342
      @ernestpro1342 2 роки тому

      @@MichalPiatkowski to trzeba było to pokazać a nie wykręcać się sianem ;troszkę pokory młokosie.

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  2 роки тому +1

      @@ernestpro1342 pierw trochę proponowałbym zmienić słownictwo i dopiero potem możemy rozmawiać ...

  • @medmedydon23
    @medmedydon23 8 місяців тому

    Ciekawe jest to dla mnie bardzo