Spotyka się dwóch kolegów: - Stary, jak często zmienia się olej ? - Szwagier zmienia raz na dwa lata. - Raz na dwa lata, a czym on jeździ ? - Niczym, smażalnie ma w Kołobrzegu.
Mogli byscie sprawdzić jakie wartosci beda po 10tys kilometrów tak dla pokazania jakie wtedy beda wartosci temperatury oleju czy starzenie sie oleju ma na to wpływ 🤔
@@jankos8684 wiesz ze dzisiaj jezeli ktos ci powie ze material, artykul itd. nie jest sponsorowany i ktos by to sprawdzil i okazalo by sie ze jednak byl to sa za to kary? ale znajdzie sie taka 200iq osoba i napisze gowno test, na 100% sponsorowany, chuja tam ten olej daje. prawda daje nic ale to widac na filmie wiec ta ,,papka'' raczej nie swiadczy super o producencie
Jednym z glownych zadan oleju jest zmniejszenie zuzycia powierzni pomiedzy ktorymi wystepuje tarcie. Spodziewalem sie ze beda przeprowadzone testy zuzycia cylindrow i tlokow czy innych czesci ruchomych. Oleje o mniejszej lepkosci wykazuja nizsze wspolczynniki tarcia ale tylko przy malych obciazeniach. Przy dlugotrwalym uzytkowaniu, moze sie okazac ze olej ktorym jestesmy zachwyceni ze wzgledu na male opory pracy silnika zupelnie nie przeciwdzialal jego zuzyciu. Nie jest to oczywiscie regula poniewaz oleje wysokiej jakosci maja w swym skladzie lepsze dodatki chemiczne tzw "extreme pressure additives" ktore sa aktywowane w podwyzszonych temperaturach i cisnieniu i wytwarzaja smarujace warstwy ochronne. Testy tutaj przeprowadzane nie sa przeznaczone do testowania olejow. Polegalbym raczej na wynikach jednego z najbardziej popularnych testow trybologicznych jakim jest four ball test. Jest to standardowy test laboratoryjny. Aby dokladnie sprawdzic dzialanie w warunkach ekspolatacyjnych nalezaloby rezebrac silnik po 10 tys kilometrow i dokonac dokladnych pomiarow zuzycia.
pixel601 dokładnie, lepkość nie jest parametrem determinującym jakość oleju, który jest złożoną mieszanką różnych dodatków chemicznych. wysokość sprężania może być poprawiona poprzez dodanie związków silnie polarnych wykazujących silną adhezję do powierzchni metalu. Te związki niekoniecznie mają działanie „antiwear” przeciw ścierne. Dlatego przeprowadzane są testy zużycia po wielu kilometrach przebiegu silnika lub testy laboratoryjne przy ekstremalnych obciążeniach.
Mi zabrakło trochę zrobienia płukanki przed pierwszym olejem. Bo możliwe że jedna wymiana, po 1000km kolejna wymiana, wiec silnik się oczyścił, co mogło dać właśnie takie wyniki jak widzimy
Też o tym pomyślałam. Ciekawe też, czy taki ceramiczny olej to opcja na stałe do silnika czy na jakiś czas... I co dzieje się z olejem po 10, 50, 100 tys km.
@@annamagorzatagrzesik9014 Może nie aż po 100k km, przecież nikt normalny nie jechałby tyle na jednym. Moim zdaniem max to by było 20k - uwzględnione w teście, żeby jeździć normalnie to też za dużo.
W Toyocie Yaris 1.0 zrobiłem płukanie silnika, nowy olej plus ceramizer. Efekt był taki że po około 1400 km auto lepiej reagowało na pedał gazu. Spalanie o jakieś 0,3 /0, 4 L mniejsze. Ale po następnych 2 -3 tys. przejechanych wróciło z powrotem do tego co było. Wniosek - chwilowy efekt , który niestety nie warty wydatku.
Nie wiem czy kiedykolwiek ktokolwiek z was miał do czynienia z hamowniami, ale przed przeprowadzeniem testu kalibruje się hamownie również na temperaturę otoczenia i ciśnienie atmosferyczne.
Oczywiście hamownia bierze poprawki na temperaturę i ciśnienie atmosferyczne. Pozatym po wykręć się widać że profesjonalista robił pomiary bo wykres idzie łeb w łeb pocztakiem tak więc warunki identyczne zachowane.
@@Povagowani Czyli na tej hamowni występuje klimatyzacja? Temperatura powietrza niższa o 8 stopni może dać wyniki rzędu +2 km w turbobenzynie, nie ma o tym nic w teście.
@@Povagowani ale czy bierze to rowniez poprawke na tem oleju w silniku? 22 i 14 temp zewnetrzna, to jednak bardzo duza roznica, ktora zapewne wplywa rowniez na tem oleju...tak sadze
trzeba sobie zdawać sprawę, że olej nie mógł by znacznie zmienić mocy i momentu bo musiał by popychać silnik. Udział strat mocy na opory tarciowe podczas jazdy a szczególnie testu przy największych wysiłkach gdzie na koła pada 300 koni to mniej jak 1 %. Ile kilowatów musielibyśmy wpuścić np. silnikiem indukcyjnym by rozpędzić korbowód bez głowicy (bo nie liczymy strat na zjawiska termodynamiczne)? 1500 wat ? Mniej ! Wiec pracujesz na zakresie udziału jednej dwusetnej całego wydatku mocy. Jeżeli tam zajdzie widoczne przesunięcie haraktertstyki to może się okazać że straty tarciowe spadły nawet o połowe. Dobry produkt!
straty na oleju to nie tylko tarcie ale i opór ruchu. Dlatego na oleju potocznie zwanym rzadszym opory ruchu jak i spalanie będą niższe mimo iż tarcie będzie wyższe. Oleje takie reklamują jako energooszczędne.
Zróbcie porównanie tego oleju ze zwykłym z samodzielnym dodatkiem dwusiarczku molibdenu ewentualnie ceramiczny + dwusiarczek. Ciekawe jakie by były wyniki :)
A co tu testować, mos2 redukuje tarcie po prostu. Nie odbudowuje powierzchni metali. Chris fajnie pokazał, jak po dodaniu mos2 dawki na wtryskach się zmniejszyły na jałowych obrotach, czyli silnik miał mniejsze tarcie.
Też ciężko określić czy pomiary były dokonane w przy identycznej temperaturze silnika, gdyby zrobić serię pomiarów i wyciągać średnią, bo różnica nawet kilku stopni może wpłynąć na wynik.
Czytałem o tym oleju na forach. W zasadzie nie było opinii, że to jest kupa. Zawsze pozytywnie - silnik ciszej chodzi, lżej zapala, lepiej się wkręca na obroty, powolutku zmniejsza się spalanie oleju. Coś w tym musi być.
"Warunki staraliśmy zachować się takie same," ale nie podali kluczowej informacji wpływającej na moc czyli temperatury otoczenia i temperatury powietrza w dolocie. Wszystkie dane zmieniły się o ok. 1% więc można to śmiało uznać za błąd pomiarowy. Czujniki w samochodzie też nie maja 100% dokładności - nie jest to sprzęt laboratoryjny jak sami wspomnieli. Materiał filmowy też jest mocno pocięty więc nie mamy 100% pewności, że pierwszy pomiar był pierwszym. Wiem, że czepiam się, ale mam duży dystans do testów sponsorowanych. Niech każdy sam zastanowi się, czy warto dopłacać do takiego oleju. Moim skromnym zdaniem - nie.
Nie wiem czy ktoś z Was ma jakiekolwiek doświadczenie z hamowaniem samochodów, ale przed każdym testem hamownia jest kalibrowana pod kątem temperatury oraz ciśnienia atmosferycznego i to nie z czujników samochodu...
@@Povagowani to prawda, czego jak się okazuje nie wie Pan właściciel hamowni... Nie ma również pojęcia jak działa hamownia i co mierzy, mówiąc o tym, że ciśnienie w kołach ma wpływ na ostateczny wynik. Ogólnie materiał ciekawy, ale ten content z wypowiedzią hamującego strasznie slaby. Moglibyście napisać sprostowanie gdzieś na końcu, bo to Wasz kanał i Wy się musicie wstydzić za brednie wygadywane przez osoby trzecie.
Przecież hamownia bierze poprawki na te dane i przelicza moce dla danej temperatury i ciśnienia. Czy ty masz chc trochę pojęcia o zasadzie działania hamowni? Dobra hamownia czy przy - 20 czy przy + 20 stopniach Celsjusza powinna podać ten sam wynik
Chłopaki mega, ale brakuje Wam inżynera w ekipie. Można jeszcze mocniej urealnić takie testy, za pomocą próby ślepej oraz randomizowania i odpowiednio dużej próbki badawczej. Założę się, że każdy z Was miał samochód, można było to sprawdzić jednocześnie na 3 samochodach (niewielkim kosztem czasu), co daje 300% próbki badawczej i przekrój producentów. Dodatkowo było przed testem przelać olej do nieoznakowanych opakowań, żeby nie wiaodomo było co się testuje w danej chwili (tzw. podwójna ślepa próba, która powoduje to, że "nie szukamy na siłę" nowych lepszych wyników, tylko porównujemy 2 testy). Takich inżynierskich typowo zachowań prostych urealniających testy jest dużo, polecam dobrać inżyniera do ekipy w celach jedynie konsultacji, wówczas nikt nie będzie mógł się przyczepić do Waszych testów a może i ktoś nawet kiedyś zbierze dane i zrobi protokół badawczy czy case studie. Pozdro Panowie czekam na kolejne odcinki!
Olej mihel na pewno nie jest zły. Osobiście zwracam na to uwagę i jest lepszy od liqiud moly czy motul a szczególnie ravenol. W dwóch autach diesel turbo jak i benzyna Z20net chodzi ciszej oraz nie brudzi się szybko. Ważne jest przejechać kilka tysięcy a nie że po wymianie oleju widać efekt. Ja polecam jak również nie jestem reklamą a osobą prywatną.
Normalnie, pewnie latał na longlife. Zapieczone pierścienie. Zmieniając dwa razy olej zrobili mu płukankę to kompresja się wyrównała. Reszta to zasługa tej kompresji a nie typu oleju.
Powiem tak...Jest to kanal jeden z dwoch jakie mam w subach ,z ktorych filmy ogladam w ciemno ,nie patrzac na tytul,bardzo bym nie chcial zeby stal sie on kanalem jakich wiele na YT i zeby tresci filmow byly zmieniane ,bo polubilem was i doceniam wasza prace za wlasnie tresci ktorych sie nie moge dowiedziec nigdzie indziej!!!wiec filmiki z testami tak ,ale nie kosztem starych dobrych filmikow z ciekawostkami ze swiata motoryzacji.Pozdrawiam
Zrobić 3 próby na zwykłym oleju, wyciągnąć średnią, i to samo zrobić na nowym oleju i wyciągnąć średnią. Myślę ze po podsumowaniu będą bardziej wiarygodniejsze wyniki niż po jednym, jak już chcecie bawić się w pomiary.
Moi drodzy, Wasz test nie jest miarodajny. Ten sam efekt (proponuje zrobienie kolejnego testu) uzyskalibyście na każdym oleju. Dlaczego? Otóż jeśli wcześniej auto jeździło na słabym oleju lub dobrym ale na długich przebiegach to normalne, że wokół pierścieni był nagar. Widać to po kompresji. Wlaliście swierzy olej premium i go zaraz zlaliście, czyli zrobiliście najzwyklejszą płukankę. Potem znów czysty olej ceramiczny który pewnie domył reszte. Wzrosła kompresja (wyrównała się, co oznacza, że pierścienie odpuściły) i poprawa mocy jak i cichsza praca to tylko i wyłącznie zasługa poprawionej kompresji. Naprawdę proponuje zrobić test. Weźcie podobne auto latające na longlife i zróbcie trzy wymiany oleju w odstępie kilkuset km. Poprawa bedzie taka sama. Lepsza kompresja, a pozostałe parametry to jej efekt. Robiłem takie testy i dokładnie uzyskiwałem takie same wzrosty i wyrównanie kompresji. A olej ceramiczny? Tak to działa, ale jak latasz po torze lub przy ostrej jeździe autostradowej. To dobry olej, ale pomogła sama zmiana a nie konkretny typ. Btw. sam czasami stosuje dodatki ceramiczne.
2KM więcej z 300KM to chyba 0,667%. Jaka jest tolerancja pomiaru na hamowni? Jakie były temperatury powietrza oraz wilgotności przy obu pomiarach? Moim zdaniem jest teza że olej świetny to i argumenty się znajdą.
Nawet jeśli ten olej nie wypełnia rys i nierówności to w sporym stopniu wycisza pracę silnika. Sprawdzałem na swoim 1.9 tdi. Klekotanie zmieniło się w cykanie nadal jest głośno w końcu to pompowtryski ale różnice słychać gołym uchem.
@@pjoter5398 A jaką masz lepkość/rozlewność według normy producenta? Potem sprawdź jaką ma to czym zalałeś a potem się wypowiadaj. Jak masz inny film olejowy niż wartości zalecane to może na słuch jest zmiana ale silnik cierpi. Trochę znajomości o smarowaniu się przyda.
@@pjoter5398 Przyrzad pokazal 1,5 dB ciszej. Czyli dla ucha nie do wylapania :D Wiec to, ze Ci ciszej 1.9 tdi chodzi, to zwykle placebo. Tak samo ja kupilem kiedys jakis srodek co niby wycisza silnik, ktory kazdy zachwalal jaki to nie zajebisty . Wlalem, zmierzylem halas przed i po i zadnych zmian XD
Po pomiarze cisnienia w cylindrach widac, ze silnik niekoniecznie byl "czysty" i mogly byc przyblokowane pierscienie na zaworach czy pokryte nagarem zawory. Wzrost cisnienia w drugim pomiarze mogly spowodowac dwie relatywnie szybkie wymiany oleju - kiedy dodatki czyszczace byly jeszcze aktywne i np. pierscienie zostaly uwolnione (mialem honde crv ktora po zakupie z przebiegiem 80 tys i po wymianach oleju co 5 tys km - do tego 3 litry dolane po pierwszej wymianie, 1 litr po drugiej, a po trzeciej -przestala brac olej). Wiec wyrownanie pracy silnika dzieki temu moglo spowodowac poprawe charakterystyki i obnizenie halasu. Wciaz temperatura oleju pokazana w drugim pomiarze jest wyzsza co nie powinno miec miejsca jesli rzeczywiscie wspolczynnik tarcia jest o 60 procent nizszy niz dla pierwszego oleju (nie widze osobnego wykresu z pierwszego pomiaru i jaka byla temperatura w pomieszczeniu? 19 st C pokazane jest przy drugim pomiarze). Innym czynnikiem wzrostu cisnienia w cylindrach moze byc roznica w ich lepkosci - oleje tej samej specyfikacji moga miec rozne charakterystyki (lepkosc podawana w karcie produktu przy 40 i 100 stopniach celsjusza). Kanal yt Profesor Chris robil testy w 1.9 tdi olejow o roznych specyfikacjach pokazujac jak znacznie moga same oleje zmieniac odczyty w pomiarach i jak dlugo kreci sie wirnik turbiny po zatrzymaniu silnika z biegow jalowych . Generalnie trudno jest uzyskac jednoznaczna odpowiedz w takich testach co rzeczywiscie spowodowalo zmiany - jest zbyt wiele czynnikow wplywajacych na pomiar. Czy dziala, czy nie dziala - kazdy musi sam zdecydowac. Nikt nie pokazuje jak dlugo olej zachowuje swoje parametry, jak dlugo dodatki pozostana aktywne w czasie i z postepujacym przebiegiem. Jesli jest znaczna roznica w cenie tych olejow to osobiscie nie widze powodu zeby stosowac cos niesprawdzonego.
Bez testu laboratoryjnego określającego parametry to jest wróżenie z fusów. Jaka ma lepkość kinematyczna jeden i drugi olej bo żeby porównać trzeba mieć te same parametry inaczej zawsze można dobrać gorszy olej i udowadniać lepszość innego. A jaka jest norma producenta auta pod lepkość aby test był wiarygodny.
Kiedyś moja sąsiada golfa zapalić nie mogła... I pyta się nas chłopaki pomóżcie. I silnik w ogóle nie ma siły kręcić choć rozrusznik zdrowy aku pełne. I kolega się pyta kiedy Pani olej wymieniała, 8 tysięcy kilometrów temu odpowiada... A kiedy to było? A ona na to 9 lat temu;-) Olej trzeba było łyżką wydłubywać;-) Ale wydłubali i golf z 1.9 tdi jeździ po dzisiaj dzień;-)
Passat 1.8 K Jetronic, 86 rok, wymienione swiece, filtry, przewody zaplonowe, regenerowany rozrusznik i alternator, nowy akumulator - "musi banglac" a przy ok -5st C ledwie zakreci z 3 razy. Ktorys z kolei mechanik w koncu pyta: ile ma olej przejechane?14700km na polsyntetyku lotosa prawie tylko po miescie. Wymiana oleju silnikowego - i palil od strzala przy -15stC. Olej nie byl zzelowany ale to pokazuje jakie opory w silniku moze stwarzac zaniedbanie wymiany oleju
Tak pseudo spec się odezwał😂 jeśli sypiesz piach do silnika to gratuluję. Test jest rzetelny i jasno pokazuje że przewaga oleju ceramicznego jest względem topowego oleju niemieckiego producenta Liqui Moly i mnie przekonuje ze jest sens ich zastosowania
roznica temperatury i cisnienia powietrza ma wplyw przechlodzenie dolotu itp tez daje roznice w wynikach a roznice sa w granicach bledu pomiarowego bo wiadomo to nie sa laboratoryjne warunki najwazniejsze to jest ze sprawdzanie oleju przez sprawdzanie glosnosci silnika itp to jest jak sprawdzanie dzialania wodociagowni pomp i wszytskiego poprzez puszczanie wody w kranie i testowanie jak leci xd
Jest jedna podstawowa zaleta ceramiki, w razie awarii np. rozszczelnienie magistrali olejowej - a taka zdarzyła się mojej małżonce - silnik przetrwa jazdę bez oleju przez kilkanaście km i jeździ do dziś bez żadnych remontów w bardzo dobrym stanie. Od wielu lat leje do samochodów dodatki ceramiczne - polecam na wszelki wypadek.
Myślę że cudów nie ma co się spodziewać, ale to powinno w jakimś stopniu wydłużyć jego żywotność. W końcu zmniejszenie tarcia to nie tylko mniejsze opory, ale również mniejsze zużycie elementów trących co jest bardzo ważne dla uszczelnień w vanklu Ja nie mam wiedzy żeby wyciągać jakieś wnioski mogę tylko gdybać ALE jakiś test chętnie bym zobaczył
@@grzegorznowatkiewicz9003 kusi mnie moje cudeńko zalać, bo widziałem wzrost kompresji na filmie na 5 i 6 cylindrze o prawie 2 bary... Nie oczekuję tego przy Rotary, natomiast by silnik pracował musi mieć wysoką kompresję, jeżeli powłoka "ceramiczna" zwiększa kompresję i utrzymuje się na zasadzie podobnej do galwanizacji to na 100% zwiększy to żywotność silnika ;) natomiast jeżeli tworzy to osobną powłokę... Cóż... Jeżeli się oderwie to uszkodzi silnik... A każda rysa na housingu ma znaczenie
@@JRz3znik ciekawe pytanie. Wankle konstrukcyjnie spalają dużo oleju i teraz ciekawe co sie dzieje jak spalisz dużo oleju ceramicznego. Żebyś nie zapierdzelił silnika jakimś ceramicznym syfem. Ale to takie gdybanie.
@@grumpy_0ld_man bardziej bałbym się o wtryski oleju - jak to wpłynie na ich żywotność... W silnikach rotacyjnych Mazdy masz kilka wtryskiwaczy które dozują olej do silnika, budowę mają podobną do zwykłych wtrysków benzynowych... Czy ceramika nie zapieprzy gumki?
@@swz13 tu nie chodzi o temp oleju a o to, ze jest to 5w30, a nie co najmniej 5w40. To duzy piec generujacy mnostwo temperatury. Przy dlugiej jezdzie autostradowej na bank w silniku jest po prostu "woda" a nie olej.
Co za głupie pomysły żeby lać olej gęstszy niż zaleca producent , dla tego silnika jest wymagany 5w30 i kropka jeśli zalejesz gęstszy to VANOS nie działa prawidłowo. Są już silniki które muszą mieć olej 0w16 i jeśli byś zalał 15w30 do takiego silnika to gwarantuję że obróci panewki. Pozatym w silnik mocno rozgrzanym luzy na elementach smarnych pod wpływem temperatury są niwelowanie. 15w40 to można zalać do starego Golfa.
Witamy w 21 wieku, gdzie reklamy skierowane są dokładnie tam, gdzie mogą zdziałać najwięcej. Widzowie tego kanału interesują się motoryzacja, mają samochody i o nie dbają, jednocześnie doskonale wiedzą, że 2km nie pozwala tak naprawdę stwierdzić nic, więc autorzy kanału też nie będą posądzeni o spisek. Równie dobrze można sprzedawać specjalne powietrze do kół i efekt mógł by być dokładnie taki sam. Nikt inny nie dał by się na to nabrać, ale widzowie kanału to zapaleni fani motoryzacji, więc kto wie ;)
To tylko olej więc nie ma co liczyć na kosmiczne zmiany jeśli chodzi o przyrost mocy i kondycję bo nie samym olejem silnik ma lepsze osiągi... a też duży ma wpływ prawidłowa eksploatacja silnika jeśli chce się wydłużyć jego pracę. Wydaję mi się że nowsza technologia oleju zdecydowanie się poprawiła na + dla żywotności silników.
Producent dał olej, bejcę, przelew na konto bankowe, ale my będziemy fer i powiemy jak było , ha ha ha ha, grunt to poczucie humoru przy sobocie, widać że to komediowa sobota. Ps 1000km w jeden dzień:‑X
Pytanie tylko czy nie takie same wzrosty parametrów nie nastapiły by po wymiane na ten sam olej tylko nowy. Wiadomo ze stary ma juz inna lepkość choćby poprzez rozrzedzenie paliwem i nagromadzenie sie w nim produktów spalania.
Od 14 lat w qashqaiu 1,6 benzyna od nowosci stosuje ceramizer firmy LM co druga wymiane oleju 5W40 f,synt, Valvoline przy kazdym 10K km i plukanke firmy LM tez co druga wymiane oleju , Teraz silnik ma 130K km przydala by sie hamownia czy ze stada 116 kucy jakies uciekly ?
W Mazdzie 6 2002 rocznik po specyfikach Liquy Molly przestały pływać mi obroty, nie nie czyściłem przepustnicy ;) Ceratec + dodatek do paliwa czyszczący wtryski
No nieźle to widać, może zróbcie to, z silnikiem trochę starszym, np z auta 20 letniego o przebiegu 300k km, zastanawia mnie, czy tam będzie widac jeszcze lepsze zbliżenie do fabryki. Ps szkoda, że ostatnio wymieniałem olej 😂 chcecie to udostępnię auto na testy nowy olej renomowanej marki ma. Dużo dał mi do myślenia ten materiał. Dobrze że dałem wam suba, od tego czasu każdy materiał akurat trafiał 👌
noto moja primera by sie nadała, 23 lata i 350 kkm, problem w tym ze dopiero co robiłem pomiary przysp do setki i jest o ponad pół sekundy lepsza niz w katalogu jako nowa....
O naprawdę delikatnie naciągnięte wyniki nie ma się co czepiać, ale chciałbym widzieć ten silnik teraz i za 10kk, od środka, pomiar powierzchni np czopy tłoki i cylindry, oględziny zdjęcia przed po, tak to wymaga niewiarygodnie większego nakładu pracy ale da bardziej miarodajne wyniki, a kto wie może okazało by się że jednostka jest w jeszcze lepszej formie niż teraz(na filmie)
Wszystkie różnice są faktycznie na granicy błędu poza pomiarem kompresji. Nieźle. Zastanowię się przy następnej zmianie oleju. Zastanawiam się tylko jak to wpłynie na turbosprężarke.
Test słaby. Mogę Wam wskazać olej, który obniży bardziej temperaturę na pracującym silniku jeszcze bardziej niż ten ceramiczny a dodatkowo LM które zastosowaliście jest zwykłym hydrokrakiem a nie olejem opartym o PAO i estry a do takich olejów powinno się porównywać olej ceramiczny. Nie jest to żadna rewolucja.
Mam pytanie LM top tec 4500 5w30c1 czy motul ecoclean + 5w30 c1 do 300 konne go diesla. Synthesis od rock oil 5w30c1 nie przyjdzie mi na czas przez koronę😫
Olej z dodatkiem ceramizera i tyle (który działa jak wiadomo tylko na rozgrzanych do wysokich temperatur gładzi cylindrów). Poprawa w granicy błędu pomiarowega, niewyczuwalna dla kierowcy. Może wynikać z zalania nowego oleju po wcześniejszej płukance, jak ktoś już wcześniej pisał lub np. z powodu nieco innych warunków podczas badania, np. innego ciśnienia, wilgotności lub temperatury powietrza. Kolejny "hit" do robienia kasy. Zastanawia mnie również czy taki olej nie powoduje np. skrócenia żywotności turbiny czy innego podzespołu. Na oleju z dodatkiem siarczku molibdenu jeżdżę od lat i wiem że się sprawdza ale ceramizatora raczej nie zaryzykuję.
CERAMIZER - krzem!! nie wypełnia rys tylko rysuje dalej. Taki rodzaj pasty ściernej. Poza tym wystarczy zalać czymś co wytarza osad i szlam aby zatkać pierścienie. Tak działa większość "motodoktorów"
Różnica 1.5 dB to serio dużo i robi wrażenie bo jest to rozbieżność rzędu kilkudziesięciu procent. Bo ta charakterystyka to chyba kwestia innych warunków i z reguły to pływa kilka procent. Każdego dnia silnik ma inna charakterystykę i moc bo na przykład jest powietrze bardziej lub mniej wilgotne itd itp.
Wlasnie go kupilem do arl pomodzonego na 250 kuni.Ciekawe co z tego wyjdzie.A 505.01 nie spelnia.Ale zamierzam wlac z xado stage 1.Wlewalem ten olej do toyoty 1.0 i dziwnie zachowuje sie na bagnecie.W sensie splywa z bagnetu i ciężko odrazu po zmianie,pkreslic poziom oleju.
Wierzę w przebieg i staranność testu, czyli że wszystkie pomiaru zostały dokonane i że staraliście się by warunki po dwóch tygodniach były zbliżone. Ale nie wierzę w wyniki testu. Taki efekt jaki tu został zaobserwowany mógł zostać osiągnięty przez samą tylko ponowna wymianę tego samego oleju. Świeża porcja oleju z nie zużytymi detergentami które czyszczą silnik od środka i byłby ten sam efekt. Spadek hałasu, spadek temperatury, przyrost mocy, wzrost kompresji dzięki czystszym pierścieniom. Wnioski wyciągnięte z testu są niestety w mojej opinii naciągane. Nie potwierdzają deklaracji producenta w najmniejszym stopniu. Producent deklaruje wpływ oleju na współpracujące pod obciążeniem powierzchnie metalu. Jak dla mnie to takie wnioski jakie tutaj padły byłyby uprawnione gdybyście dwa razy wzięli pod mikroskopem jedną z panewek i naocznie sprawdzili deklarowany wpływ tego oleju na powierzchnię współpracujących powierzchni metalowych. Z tego testu nic nie wiemy o tym wpływie, więc nic też nie wiemy o tym czy deklaracje producenta są prawdziwe. Widzimy tylko jakieś skutki uboczne, a sedno deklaracji producenta nie zostało w ogóle sprawdzone. Oprócz sprawdzenia pod mikroskopem wyglądu panewki, można też było sprawdzić skład chemiczny obu olejów. To jest usługa powszechnie dostępna. Można było ten test przeprowadzić dużo lepiej. Nie wierzę w wyciągnięte tutaj wnioski.
Nie wiem czy oglądałeś odcinek uważanie ale pierwszy pomiar był na nowym oleju bodajże Liqui Moly top tec wiec tu miał szanse wypaść lepiej a na oleju Mihel przejechali ponad tysiąc kilometrów wiec juz nie był nowy.
@@krzysztofromanowski3568 Nie wiem czy wiesz, ale producenci olejów stosują różne detergenty w olejach i w różnych ilościach. Wymiana oleju na inny, który zawiera inną, lepiej czyszczącą kompozycję detergentów, dałaby ten sam efekt.
@@martwy_Zorzyk Wrzucasz tutaj bełkot do dyskusji. To jest obojętne w jaki dokładnie sposób ten olej rzekomo zmienia współpracujące powierzchnie metalu. Szlifuje czy wypełnia - jeden wuj, bo w tym słabym teście w ogóle tego nie sprawdzono. Druga rzecz, że przed sprawdzeniem panewki pod mikroskopem wcale nie trzeba było jej myć ani czyścić. Pozwolić tylko olejowo swobodnie spłynąć, podgrzewając panewkę np halogenem. Zero wycierania. Sorry, ale nie widzę sensu w komentowaniu czyichś mało mądrych wymysłów nt tego co głupiego można byłoby zrobić, albo co głupiego tutaj ktoś NIE powiedział. Nie odniosłeś się do mojego komentarza, tylko wrzucasz wątki wyssane skądś tam. Jeżeli chciałeś zaciemnić moje uwagi do tego testu to ci nie wyszło.
Myślę że może to być ciekawa opcja przy fabrycznie nowych silnikach ktore potrzebują dotarcia, napewno ograniczy sie w ten sposób możliwość zatarcia silnika i przyspieszy oraz polepszy efekt po dotarciu silnika ale to tylko moje skromne zdanie jeśli ktoś sie zna bardziej to moze mnie poprawic albo po prostu podyskutować😃
Pierwszy raz słyszę,o oleju z dodatkami ceramiki.Dowiedziałem się dzięki temu kanałowi.Pozdrawiam Robercie Wojtku.Super Was widzieć razem w odcinku.Jak za starych czasów🙂👍
Wszystko fajnie,ale poproszę taki test jak auto jeździ na oleju premium 2 lata I w jakiej kondycji jest silnik.A drugie auto na oleju ceramicznym tez 2 lata jazdy I oczywiście wymiana najpóźniej co rok i wtedy poprzedzać dokładne parametry silników
Jedynie co to temperatura oleju może wskazywać na cokolwiek. Spoko opcja to regularna wymiana oleju nie co 20tys km. Fajnie, że sprawdziliście nie tylko hamownie, ale różnice są niezauważalne. Równie dobrze mógł na to wpłynąć poprzedni olej, który po prostu umył ze śmieci silnik ;) - moim zdaniem bez sensu takie "magiczne" oleje. Dobry sprawdzony olej i jego regularna wymiana co 10-15 tys km
Przy pomiarach na hamowni powinny być podane warunki testowe, jak temperatura i ciśnienie oraz wilgotność powietrza, istotne dla silników turbodoładowanych. Weryfikację jakości olejów przeprowadzić powinno się na dwóch porównywalnych samochodach testowych i dystanie minimum 10 tys. km.
W 1998 roku kupiłem nowego fiata 126 p . Pan w sklepie Castrol powiedział mi że częsta wymiana oleju dobrze działa na silnik więc wymieniałem co 1000 kilometrów mój maluszek latał 145 km/h tylko gaźnik miał małe modyfikacje , jak go sprzedawałem to na jeździe testowej przyszły właściciel krzyczał do mnie że chce jeszcze żyć jak na modlińskiej bujnełem czerwoną strzale
Czy ktoś mógłby mi powiedzieć jaki olej Mihel zastosować do silnika R20A2 CR-V III ? Pytałem trzech eksportów na portalach sprzedażowych i każdy mówi co innego .
A ceramizery dzialaja? Pod kazdym filmem nt ceramizera na YT komentarze zablokowane. Jak moze 4g ceramizera na 5l oleju i tak wielka powierzchnie w silniku cos pomoc
Dokładnie ,nikt nie powiedział jaka była temperatura w obu pomiarach , w jednym widzę deszcz wilgotne powietrze też wpływa na plus jeżeli chodzi o moc, Następna rzecz cena. Za tą cenę bo nikt jej nie podaje możesz kupić olej plus dodatek i wyjdzie to samo a może i taniej. Chętnie zobaczę taki test zwykły olej plus np, Ceratec i zakładam się że będzie to samo a nawet lepiej.
Efekt będzie identyczny. Mam, używam, silnik po 24 latach i 240k przebiegu ma kompresje na cylindrach niemal fabryczną, i co najważniejsze - równą. A że stosuję też grube płukanki przy wymianie oleju (1l nafty), to olej w tym benzynowym silniku musi przejechać tysiąc kilometrów, żeby zaczął się ściemniać. Gdybym zalał nowy olej, przejechał z 300km, a potem spuścił do bańki, to byś się nie skapnął że był w silniku - no może po zapachu, ale aż tak nie sprawdzałem.
Witam Mam fajny pomysł na przetestowanie Diesla A Benzyny który wytrzyma dłużej maksymalne obroty obydwa silniki wcisnąć gaz do dechy i trzymać który padnie legendarne diesle czy benzyna Pozdrawiam
Nie było płukanki przed zalaniem - TEST NIE JEST MIARODAJNY !!! (pisałem w momencie zalewania auta pierwszym olejem - czyli nie znajac wyniku). Gdyby testerzy zrobili plukanke silnika test dalby inne wyniki ...
Widziałem podobny test na oleju bardahl i powiem tak nie opłaca się! Olej w początkowej fazie pokazuje superparametry ale po ok 5-6 tys. parametry spadaja poniżej przecietnego oleju , jaki z tego wniosek taniej jest zmieniac olej co 3 tys. km a jeździc cały czas na bardzo dobrym oleju za przeciętna cene.Być moze już po 1 tys. taki superolej bedzie miał takie same własciwości co zwykły olej.
filtr oleju już np po 500km od wymiany jest omijany zaworem baypass. zależy to od stopnia zabrudzenia wnętrza silnika, im brudniejszy tym szybciej zanieczyszcza olej i zmienia obieg, pozostałe np 8tyś km/10tyś km olej krąży poza filtrem
@@Rafixx5 no to dawaj mordo doedukuj nas. Jakieś linki, źródła, skąd masz takie info? Zawsze myślałem że sadza z diesla jest na tyle mała że po prostu przechodzi przez filtr oleju ale i nie wyrządza szkody silnikowi. Dlatego inżynierowie mają w nią wbite i dlatego oleje w dieslach robią się czarne po kilku minutach pracy silnika. A filtr ma zbierać większe rzeczy: nagary, opiłki i inny syf. 500km... no trochę mi się nie chcę wierzyć. Btw ten zawór to bypass nie baypass
Jak by ktoś stosowal dużej jeden i drugi olej to tak a tak to jeden pomógł drugiemu olejowi :-( jak ten producent pisze magicze 2000km a nie jak mowicie troche dziwne
porownaliscie stary/zużyty olej do nowego... Jakbyście wlali nowy olej tej samej marki i o tych parametrach co stary to pewnie wyniki by były jeszcze lepsze. A do tego wystarczy ze pogoda i temperatura jednego dnia będzie inna i już się wszystko kładzie w liczbach. Najwaznijesza jedna rzecz co się stanie z tym olejem po 10k km?
zrobcie test grafenu i innych specyfikow jakich stosuje firma tuning 44 z Opola oni mowią ze przyrosty na fiacie tipo z 95 km zrobilo sie 120 bez chip tuningu i tylko po przez zmniejszone tarcie
No chyba nie. Jakiś filmiki, wydruki czy inne dowody? Bo mówić to se mogą ale samo zmniejszenie tarcia nie da ci aż takiego przyrostu mocy. Masz restrykcje w dolocie, w dawkach paliwa potem w wydechu itd...
Przed pierwszą zmianą oleju trzeba było zrobić płukanie silnika bo właściciel jeździł na smole. Trzeba było też zrobić 1k km na pierwszym oleju i zrobić wtedy test, tak to tylko pierwszy olej wypłukał silnik co było na korzyść drugiego...
wszystko ladnie, ale mogliscie sprawdzic to wsio na Octavii bo ma jakis nalot...gladzie i pierscionki nieidealne a tutaj...za bardzo ten magiczny olej nie bardzo ma co robic
Co z tego całego badania jeśli nie uwzględniliście podstawowych danych. Temperatury ciśnienia w dwóch pomiarach na hamowni.W drugim przypadku temperatura była niższa i z tąd lepsze parametry silnika.
@@Povagowani Nie o to mi chodzi. Pierwszy pomiar mógł być w wyższej temperaturze otoczenia a drugi był w niższej temperaturze i z tąd lepsze parametry silnika.
Kalibracja hamowni polega właśnie na wliczaniu temperatury i ciśnienia atmosferycznego do pomiaru mocy, przez co idealnie ten sam silnik w różnych temperaturach wypluje taki sam wynik.
Spotyka się dwóch kolegów:
- Stary, jak często zmienia się olej ?
- Szwagier zmienia raz na dwa lata.
- Raz na dwa lata, a czym on jeździ ?
- Niczym, smażalnie ma w Kołobrzegu.
Mogli byscie sprawdzić jakie wartosci beda po 10tys kilometrów tak dla pokazania jakie wtedy beda wartosci temperatury oleju czy starzenie sie oleju ma na to wpływ 🤔
bardzo słuszna uwaga.
Najlepiej byłoby po 10 tys. km wysłać próbki obu olejów do laboratorium, ponieważ koszt takiej usługi nie jest duży, a mieliby dokładniejsze dane.
Przecież to marketingowa papka przysłana przez sponsora... Kolejny gówniany kanał chce was walić prosto w ryj....
10tys km to np moj roczny przebieg a mam 1 auto a poza tym 10tys to juz czas na wymiane oleju
@@jankos8684 wiesz ze dzisiaj jezeli ktos ci powie ze material, artykul itd. nie jest sponsorowany i ktos by to sprawdzil i okazalo by sie ze jednak byl to sa za to kary? ale znajdzie sie taka 200iq osoba i napisze gowno test, na 100% sponsorowany, chuja tam ten olej daje. prawda daje nic ale to widac na filmie wiec ta ,,papka'' raczej nie swiadczy super o producencie
Jednym z glownych zadan oleju jest zmniejszenie zuzycia powierzni pomiedzy ktorymi wystepuje tarcie. Spodziewalem sie ze beda przeprowadzone testy zuzycia cylindrow i tlokow czy innych czesci ruchomych. Oleje o mniejszej lepkosci wykazuja nizsze wspolczynniki tarcia ale tylko przy malych obciazeniach. Przy dlugotrwalym uzytkowaniu, moze sie okazac ze olej ktorym jestesmy zachwyceni ze wzgledu na male opory pracy silnika zupelnie nie przeciwdzialal jego zuzyciu. Nie jest to oczywiscie regula poniewaz oleje wysokiej jakosci maja w swym skladzie lepsze dodatki chemiczne tzw "extreme pressure additives" ktore sa aktywowane w podwyzszonych temperaturach i cisnieniu i wytwarzaja smarujace warstwy ochronne.
Testy tutaj przeprowadzane nie sa przeznaczone do testowania olejow. Polegalbym raczej na wynikach jednego z najbardziej popularnych testow trybologicznych jakim jest four ball test. Jest to standardowy test laboratoryjny. Aby dokladnie sprawdzic dzialanie w warunkach ekspolatacyjnych nalezaloby rezebrac silnik po 10 tys kilometrow i dokonac dokladnych pomiarow zuzycia.
Dokladnie
No ale gdyby tylko miał mniejszą lepkość to nie wzrosłoby sprężanie.
pixel601 dokładnie, lepkość nie jest parametrem determinującym jakość oleju, który jest złożoną mieszanką różnych dodatków chemicznych.
wysokość sprężania może być poprawiona poprzez dodanie związków silnie polarnych wykazujących silną adhezję do powierzchni metalu. Te związki niekoniecznie mają działanie „antiwear” przeciw ścierne. Dlatego przeprowadzane są testy zużycia po wielu kilometrach przebiegu silnika lub testy laboratoryjne przy ekstremalnych obciążeniach.
testy zużycia cylindrów-mało kogo stać na nie
Jeden z rozsądniejszych komentarzy na YT pod tego typu filmami ...!
Test jest ok ale coś takiego powinniście zrobić na jakimś 1.9TDI z przebiegiem 500+.
Tam olej miałby co wypełniać i poprawiać.
Kazde auto prawie 20 letnie ma 500+ moze kompakty nie
Mi zabrakło trochę zrobienia płukanki przed pierwszym olejem. Bo możliwe że jedna wymiana, po 1000km kolejna wymiana, wiec silnik się oczyścił, co mogło dać właśnie takie wyniki jak widzimy
Dokładnie tak. Dlatego też wyrównała się kompresja. Ten sam efekt byłby na każdym dobrym oleju zmienionym dwa razy.
Też o tym pomyślałam. Ciekawe też, czy taki ceramiczny olej to opcja na stałe do silnika czy na jakiś czas... I co dzieje się z olejem po 10, 50, 100 tys km.
@@annamagorzatagrzesik9014 Może nie aż po 100k km, przecież nikt normalny nie jechałby tyle na jednym. Moim zdaniem max to by było 20k - uwzględnione w teście, żeby jeździć normalnie to też za dużo.
@@NinjaGamerow 100k używania tego rodzaju olejów, a nie bez wymiany. To nie stare ducato do którego możesz sypać piach i będzie jechał xD
@@danielpoweska6604 aaa, w sumie od tej strony o tym nie pomyślałem xD
Jakby każdy zmieniał olej co 10 tys. kilometrów, a nie co 30tys. albo co 10 lat😜 to by nie było problemów. Pozdrawiam 👋
ja dla pewności zmieniam co 2000
@@przemko216 Ja dla pewności zmieniam co 100 km.
@@cytrynowy_melon6604 pomyślę żeby też zmieniać co 100 ,dobra myśl
Wystarczy zmieniać olej co max 10tys km i dodać ceramikę Xado 1 stage maximum jest dodatkowo z modyfikatorami tarcia, polecam ogólnie sprawdzone!
@@cytrynowy_melon6604 Ja to w ogóle mam cały czas świeży olej, bo mi wpierdala.
W Toyocie Yaris 1.0 zrobiłem płukanie silnika, nowy olej plus ceramizer. Efekt był taki że po około 1400 km auto lepiej reagowało na pedał gazu. Spalanie o jakieś 0,3 /0, 4 L mniejsze. Ale po następnych 2 -3 tys. przejechanych wróciło z powrotem do tego co było. Wniosek - chwilowy efekt , który niestety nie warty wydatku.
Przy pierwszej próbie temperatura była 22 st. a przy drugiej 14 st. zapewne ta różnica temperatur nie miała wpływu na wyniki
Nie wiem czy kiedykolwiek ktokolwiek z was miał do czynienia z hamowniami, ale przed przeprowadzeniem testu kalibruje się hamownie również na temperaturę otoczenia i ciśnienie atmosferyczne.
Oczywiście hamownia bierze poprawki na temperaturę i ciśnienie atmosferyczne. Pozatym po wykręć się widać że profesjonalista robił pomiary bo wykres idzie łeb w łeb pocztakiem tak więc warunki identyczne zachowane.
@@Povagowani Czyli na tej hamowni występuje klimatyzacja? Temperatura powietrza niższa o 8 stopni może dać wyniki rzędu +2 km w turbobenzynie, nie ma o tym nic w teście.
@@Povagowani ale czy bierze to rowniez poprawke na tem oleju w silniku? 22 i 14 temp zewnetrzna, to jednak bardzo duza roznica, ktora zapewne wplywa rowniez na tem oleju...tak sadze
@@adambicho przeciez kalibrujesz hamownie pod temperature i cisnienie
trzeba sobie zdawać sprawę, że olej nie mógł by znacznie zmienić mocy i momentu bo musiał by popychać silnik. Udział strat mocy na opory tarciowe podczas jazdy a szczególnie testu przy największych wysiłkach gdzie na koła pada 300 koni to mniej jak 1 %. Ile kilowatów musielibyśmy wpuścić np. silnikiem indukcyjnym by rozpędzić korbowód bez głowicy (bo nie liczymy strat na zjawiska termodynamiczne)? 1500 wat ? Mniej ! Wiec pracujesz na zakresie udziału jednej dwusetnej całego wydatku mocy. Jeżeli tam zajdzie widoczne przesunięcie haraktertstyki to może się okazać że straty tarciowe spadły nawet o połowe. Dobry produkt!
straty na oleju to nie tylko tarcie ale i opór ruchu. Dlatego na oleju potocznie zwanym rzadszym opory ruchu jak i spalanie będą niższe mimo iż tarcie będzie wyższe. Oleje takie reklamują jako energooszczędne.
Zróbcie porównanie tego oleju ze zwykłym z samodzielnym dodatkiem dwusiarczku molibdenu ewentualnie ceramiczny + dwusiarczek. Ciekawe jakie by były wyniki :)
A co tu testować, mos2 redukuje tarcie po prostu. Nie odbudowuje powierzchni metali. Chris fajnie pokazał, jak po dodaniu mos2 dawki na wtryskach się zmniejszyły na jałowych obrotach, czyli silnik miał mniejsze tarcie.
@@xXZbyslawXx i kiedyś Chris mówił, że nie wolno łączyć MoS2 z Ceratekiem
Prawie wszystkie pomiary mieszczą się w granicy błędu pomiarowego. Jedyne na co warto zwrócić uwagę to poprawa ciśnienia sprężania.
Też ciężko określić czy pomiary były dokonane w przy identycznej temperaturze silnika, gdyby zrobić serię pomiarów i wyciągać średnią, bo różnica nawet kilku stopni może wpłynąć na wynik.
Czytałem o tym oleju na forach. W zasadzie nie było opinii, że to jest kupa. Zawsze pozytywnie - silnik ciszej chodzi, lżej zapala, lepiej się wkręca na obroty, powolutku zmniejsza się spalanie oleju. Coś w tym musi być.
cuda na kiju :)
"Warunki staraliśmy zachować się takie same," ale nie podali kluczowej informacji wpływającej na moc czyli temperatury otoczenia i temperatury powietrza w dolocie. Wszystkie dane zmieniły się o ok. 1% więc można to śmiało uznać za błąd pomiarowy. Czujniki w samochodzie też nie maja 100% dokładności - nie jest to sprzęt laboratoryjny jak sami wspomnieli. Materiał filmowy też jest mocno pocięty więc nie mamy 100% pewności, że pierwszy pomiar był pierwszym. Wiem, że czepiam się, ale mam duży dystans do testów sponsorowanych. Niech każdy sam zastanowi się, czy warto dopłacać do takiego oleju. Moim skromnym zdaniem - nie.
Lepiej częściej tańszy niż drogi i 30kkm
@@adnisony1700 o to to, polać mu! 😁
Nie wiem czy ktoś z Was ma jakiekolwiek doświadczenie z hamowaniem samochodów, ale przed każdym testem hamownia jest kalibrowana pod kątem temperatury oraz ciśnienia atmosferycznego i to nie z czujników samochodu...
@@Povagowani to prawda, czego jak się okazuje nie wie Pan właściciel hamowni... Nie ma również pojęcia jak działa hamownia i co mierzy, mówiąc o tym, że ciśnienie w kołach ma wpływ na ostateczny wynik. Ogólnie materiał ciekawy, ale ten content z wypowiedzią hamującego strasznie slaby. Moglibyście napisać sprostowanie gdzieś na końcu, bo to Wasz kanał i Wy się musicie wstydzić za brednie wygadywane przez osoby trzecie.
Przecież hamownia bierze poprawki na te dane i przelicza moce dla danej temperatury i ciśnienia. Czy ty masz chc trochę pojęcia o zasadzie działania hamowni? Dobra hamownia czy przy - 20 czy przy + 20 stopniach Celsjusza powinna podać ten sam wynik
Chłopaki mega, ale brakuje Wam inżynera w ekipie. Można jeszcze mocniej urealnić takie testy, za pomocą próby ślepej oraz randomizowania i odpowiednio dużej próbki badawczej. Założę się, że każdy z Was miał samochód, można było to sprawdzić jednocześnie na 3 samochodach (niewielkim kosztem czasu), co daje 300% próbki badawczej i przekrój producentów. Dodatkowo było przed testem przelać olej do nieoznakowanych opakowań, żeby nie wiaodomo było co się testuje w danej chwili (tzw. podwójna ślepa próba, która powoduje to, że "nie szukamy na siłę" nowych lepszych wyników, tylko porównujemy 2 testy). Takich inżynierskich typowo zachowań prostych urealniających testy jest dużo, polecam dobrać inżyniera do ekipy w celach jedynie konsultacji, wówczas nikt nie będzie mógł się przyczepić do Waszych testów a może i ktoś nawet kiedyś zbierze dane i zrobi protokół badawczy czy case studie. Pozdro Panowie czekam na kolejne odcinki!
Olej mihel na pewno nie jest zły. Osobiście zwracam na to uwagę i jest lepszy od liqiud moly czy motul a szczególnie ravenol. W dwóch autach diesel turbo jak i benzyna Z20net chodzi ciszej oraz nie brudzi się szybko. Ważne jest przejechać kilka tysięcy a nie że po wymianie oleju widać efekt. Ja polecam jak również nie jestem reklamą a osobą prywatną.
Interesuje mnie jak wygląda to samo porównanie po przejechaniu 8000-10000 km na każdym z olejów. Czy są takie dane?
Taka dużo rozbierzonsc przy ciśnieniu na cylindrach w nowym bmw? 😁😁😁😂😂😂
Normalnie, pewnie latał na longlife. Zapieczone pierścienie. Zmieniając dwa razy olej zrobili mu płukankę to kompresja się wyrównała. Reszta to zasługa tej kompresji a nie typu oleju.
rozbieżność*, bo wymienia się na "bieg"
Samochód froga. Więc ciągła odcina nawet na zimnym. Do tego longlife. Najpierw powinna być płukanka aby usunąć nagary na pierścionkach
Jakim nowym, N55 35i już od 5 lat wycofane...
No i na dodatek po przejechaniu 1 t.km check engine wyskoczył. Przypadek?
Po przejechaniu 1000 km właśnie zgasł spójrz na przebieg. Ale można domniewac że poprostu silnik był zgaszony wtedy zawsze się pali kontrolka
Hahahaha
To może teraz olej z dodatkiem grafitu? Np. XENUM 10W60?
Grafit nie nadaje się. Wyszorował by panewki.
Powiem tak...Jest to kanal jeden z dwoch jakie mam w subach ,z ktorych filmy ogladam w ciemno ,nie patrzac na tytul,bardzo bym nie chcial zeby stal sie on kanalem jakich wiele na YT i zeby tresci filmow byly zmieniane ,bo polubilem was i doceniam wasza prace za wlasnie tresci ktorych sie nie moge dowiedziec nigdzie indziej!!!wiec filmiki z testami tak ,ale nie kosztem starych dobrych filmikow z ciekawostkami ze swiata motoryzacji.Pozdrawiam
Ciekawostki nie znikną nigdy, będą trzonem kanału zawsze.
Zrobić 3 próby na zwykłym oleju, wyciągnąć średnią, i to samo zrobić na nowym oleju i wyciągnąć średnią. Myślę ze po podsumowaniu będą bardziej wiarygodniejsze wyniki niż po jednym, jak już chcecie bawić się w pomiary.
A jak mi silnik upije oleju to można uzupełniać poziom kawałkami glazury,filiżankami ew.jakiś pustak ceramiczny?
Hehe nawet nawet
Moi drodzy, Wasz test nie jest miarodajny. Ten sam efekt (proponuje zrobienie kolejnego testu) uzyskalibyście na każdym oleju. Dlaczego? Otóż jeśli wcześniej auto jeździło na słabym oleju lub dobrym ale na długich przebiegach to normalne, że wokół pierścieni był nagar. Widać to po kompresji. Wlaliście swierzy olej premium i go zaraz zlaliście, czyli zrobiliście najzwyklejszą płukankę. Potem znów czysty olej ceramiczny który pewnie domył reszte. Wzrosła kompresja (wyrównała się, co oznacza, że pierścienie odpuściły) i poprawa mocy jak i cichsza praca to tylko i wyłącznie zasługa poprawionej kompresji. Naprawdę proponuje zrobić test. Weźcie podobne auto latające na longlife i zróbcie trzy wymiany oleju w odstępie kilkuset km. Poprawa bedzie taka sama. Lepsza kompresja, a pozostałe parametry to jej efekt. Robiłem takie testy i dokładnie uzyskiwałem takie same wzrosty i wyrównanie kompresji. A olej ceramiczny? Tak to działa, ale jak latasz po torze lub przy ostrej jeździe autostradowej. To dobry olej, ale pomogła sama zmiana a nie konkretny typ. Btw. sam czasami stosuje dodatki ceramiczne.
Proponuję powtórzyć test tylko zalać beemkę olejami w odwrotnej kolejności :D
2KM więcej z 300KM to chyba 0,667%. Jaka jest tolerancja pomiaru na hamowni? Jakie były temperatury powietrza oraz wilgotności przy obu pomiarach? Moim zdaniem jest teza że olej świetny to i argumenty się znajdą.
Magiczny olej za magiczne pieniądze. A bajeczka o wypełnia rys i nierówności jest tak samo wiarygodna jak 1% błędu.
nie znasz sie
Nawet jeśli ten olej nie wypełnia rys i nierówności to w sporym stopniu wycisza pracę silnika. Sprawdzałem na swoim 1.9 tdi. Klekotanie zmieniło się w cykanie nadal jest głośno w końcu to pompowtryski ale różnice słychać gołym uchem.
@@pjoter5398 A jaką masz lepkość/rozlewność według normy producenta? Potem sprawdź jaką ma to czym zalałeś a potem się wypowiadaj. Jak masz inny film olejowy niż wartości zalecane to może na słuch jest zmiana ale silnik cierpi. Trochę znajomości o smarowaniu się przyda.
@@andreasfinter2714 na pewno nie ucierpi bo to Mihel 9600 który spełnia wszystkie normy do silników VW od 505 do 507
@@pjoter5398 Przyrzad pokazal 1,5 dB ciszej. Czyli dla ucha nie do wylapania :D Wiec to, ze Ci ciszej 1.9 tdi chodzi, to zwykle placebo. Tak samo ja kupilem kiedys jakis srodek co niby wycisza silnik, ktory kazdy zachwalal jaki to nie zajebisty . Wlalem, zmierzylem halas przed i po i zadnych zmian XD
A jak ta ceramika wpływa na panewki?
Pewnie się odkłada i miesza z nagarem a potem opada i trafia do obiegu w postaci pasty sciernej😁
@@Blejk_Karington Tak dokładnie się dzieje.
Dwusiarczek molibdenu tego nie zrobi.
Cześć minęły 3 miesiące od materiału może zrobicie teraz jeszcze jedna opinie po dłuższym okresie użytkowania?
Po pomiarze cisnienia w cylindrach widac, ze silnik niekoniecznie byl "czysty" i mogly byc przyblokowane pierscienie na zaworach czy pokryte nagarem zawory. Wzrost cisnienia w drugim pomiarze mogly spowodowac dwie relatywnie szybkie wymiany oleju - kiedy dodatki czyszczace byly jeszcze aktywne i np. pierscienie zostaly uwolnione (mialem honde crv ktora po zakupie z przebiegiem 80 tys i po wymianach oleju co 5 tys km - do tego 3 litry dolane po pierwszej wymianie, 1 litr po drugiej, a po trzeciej -przestala brac olej). Wiec wyrownanie pracy silnika dzieki temu moglo spowodowac poprawe charakterystyki i obnizenie halasu. Wciaz temperatura oleju pokazana w drugim pomiarze jest wyzsza co nie powinno miec miejsca jesli rzeczywiscie wspolczynnik tarcia jest o 60 procent nizszy niz dla pierwszego oleju (nie widze osobnego wykresu z pierwszego pomiaru i jaka byla temperatura w pomieszczeniu? 19 st C pokazane jest przy drugim pomiarze).
Innym czynnikiem wzrostu cisnienia w cylindrach moze byc roznica w ich lepkosci - oleje tej samej specyfikacji moga miec rozne charakterystyki (lepkosc podawana w karcie produktu przy 40 i 100 stopniach celsjusza). Kanal yt Profesor Chris robil testy w 1.9 tdi olejow o roznych specyfikacjach pokazujac jak znacznie moga same oleje zmieniac odczyty w pomiarach i jak dlugo kreci sie wirnik turbiny po zatrzymaniu silnika z biegow jalowych .
Generalnie trudno jest uzyskac jednoznaczna odpowiedz w takich testach co rzeczywiscie spowodowalo zmiany - jest zbyt wiele czynnikow wplywajacych na pomiar. Czy dziala, czy nie dziala - kazdy musi sam zdecydowac. Nikt nie pokazuje jak dlugo olej zachowuje swoje parametry, jak dlugo dodatki pozostana aktywne w czasie i z postepujacym przebiegiem. Jesli jest znaczna roznica w cenie tych olejow to osobiscie nie widze powodu zeby stosowac cos niesprawdzonego.
Bez testu laboratoryjnego określającego parametry to jest wróżenie z fusów. Jaka ma lepkość kinematyczna jeden i drugi olej bo żeby porównać trzeba mieć te same parametry inaczej zawsze można dobrać gorszy olej i udowadniać lepszość innego. A jaka jest norma producenta auta pod lepkość aby test był wiarygodny.
Kiedyś moja sąsiada golfa zapalić nie mogła... I pyta się nas chłopaki pomóżcie. I silnik w ogóle nie ma siły kręcić choć rozrusznik zdrowy aku pełne. I kolega się pyta kiedy Pani olej wymieniała, 8 tysięcy kilometrów temu odpowiada... A kiedy to było? A ona na to 9 lat temu;-) Olej trzeba było łyżką wydłubywać;-) Ale wydłubali i golf z 1.9 tdi jeździ po dzisiaj dzień;-)
Passat 1.8 K Jetronic, 86 rok, wymienione swiece, filtry, przewody zaplonowe, regenerowany rozrusznik i alternator, nowy akumulator - "musi banglac" a przy ok -5st C ledwie zakreci z 3 razy. Ktorys z kolei mechanik w koncu pyta: ile ma olej przejechane?14700km na polsyntetyku lotosa prawie tylko po miescie. Wymiana oleju silnikowego - i palil od strzala przy -15stC. Olej nie byl zzelowany ale to pokazuje jakie opory w silniku moze stwarzac zaniedbanie wymiany oleju
Mihel to bardzo dobre olej. A tu porównywali je z olejami Liqui Moly widać po butelce.
Lepiej lać dobry olej i dodawać ceramizer dobrej jakości czyli tec2000 lub ceratec. Stosuję do wielu lat i wiem że silniki dużo mniej zużywają się.
@@specvolt8769 ceramizer i te oleje ceramiczne to tak jakby dojebać garść piachu do silnika
@@Gilmur718 możesz rozwinąć? Masz jakieś doświadczenia z ceramiką w silnikach?
@@Gilmur718 Powiesz coś więcej? Mówisz zupełnie na odwrót niż jest to reklamowane.
Tak pseudo spec się odezwał😂 jeśli sypiesz piach do silnika to gratuluję. Test jest rzetelny i jasno pokazuje że przewaga oleju ceramicznego jest względem topowego oleju niemieckiego producenta Liqui Moly i mnie przekonuje ze jest sens ich zastosowania
roznica temperatury i cisnienia powietrza ma wplyw przechlodzenie dolotu itp tez daje roznice w wynikach
a roznice sa w granicach bledu pomiarowego bo wiadomo to nie sa laboratoryjne warunki
najwazniejsze to jest ze sprawdzanie oleju przez sprawdzanie glosnosci silnika itp to jest jak sprawdzanie dzialania wodociagowni pomp i wszytskiego poprzez puszczanie wody w kranie i testowanie jak leci xd
Dokladnie jakby chcieli testowac olej to silnik by trzeba wyjac na stanowisko pomiarowe i wtedy robic obciazenie interwalowe na danym oleju.
Ciekawe jaki to ma wpływ na żywotność turbo. Czy obojętne, czy też na plus, czy gorzej?
Jest jedna podstawowa zaleta ceramiki, w razie awarii np. rozszczelnienie magistrali olejowej - a taka zdarzyła się mojej małżonce - silnik przetrwa jazdę bez oleju przez kilkanaście km i jeździ do dziś bez żadnych remontów w bardzo dobrym stanie. Od wielu lat leje do samochodów dodatki ceramiczne - polecam na wszelki wypadek.
A jak by to się sprawdziło przy Silnikach Rotacyjnych?
Myślę że cudów nie ma co się spodziewać, ale to powinno w jakimś stopniu wydłużyć jego żywotność. W końcu zmniejszenie tarcia to nie tylko mniejsze opory, ale również mniejsze zużycie elementów trących co jest bardzo ważne dla uszczelnień w vanklu
Ja nie mam wiedzy żeby wyciągać jakieś wnioski mogę tylko gdybać ALE jakiś test chętnie bym zobaczył
@@grzegorznowatkiewicz9003 kusi mnie moje cudeńko zalać, bo widziałem wzrost kompresji na filmie na 5 i 6 cylindrze o prawie 2 bary... Nie oczekuję tego przy Rotary, natomiast by silnik pracował musi mieć wysoką kompresję, jeżeli powłoka "ceramiczna" zwiększa kompresję i utrzymuje się na zasadzie podobnej do galwanizacji to na 100% zwiększy to żywotność silnika ;) natomiast jeżeli tworzy to osobną powłokę... Cóż... Jeżeli się oderwie to uszkodzi silnik... A każda rysa na housingu ma znaczenie
@@JRz3znik ciekawe pytanie. Wankle konstrukcyjnie spalają dużo oleju i teraz ciekawe co sie dzieje jak spalisz dużo oleju ceramicznego. Żebyś nie zapierdzelił silnika jakimś ceramicznym syfem. Ale to takie gdybanie.
@@grumpy_0ld_man bardziej bałbym się o wtryski oleju - jak to wpłynie na ich żywotność... W silnikach rotacyjnych Mazdy masz kilka wtryskiwaczy które dozują olej do silnika, budowę mają podobną do zwykłych wtrysków benzynowych... Czy ceramika nie zapieprzy gumki?
Wszystkie wyniki na granicy bledu pomiarowego sprzetu.Trzeba bylo zrobic 10-20pomiarow i usredniac.
I uśrednisz granicę błędu a ale z tego nic nie wynika.
ponad 100 stopni na postoju, 300 kuni i lejecie tam 5w30 ?
Rozwin swoja mysl,wg ciebie ile powinien miec olej na postoju?
Przynajmniej 5w40 albo 50
@@swz13 tu nie chodzi o temp oleju a o to, ze jest to 5w30, a nie co najmniej 5w40. To duzy piec generujacy mnostwo temperatury. Przy dlugiej jezdzie autostradowej na bank w silniku jest po prostu "woda" a nie olej.
@@MrKwietas nooo a jak raz olej zagotujesz to jest do dupy
Co za głupie pomysły żeby lać olej gęstszy niż zaleca producent , dla tego silnika jest wymagany 5w30 i kropka jeśli zalejesz gęstszy to VANOS nie działa prawidłowo. Są już silniki które muszą mieć olej 0w16 i jeśli byś zalał 15w30 do takiego silnika to gwarantuję że obróci panewki. Pozatym w silnik mocno rozgrzanym luzy na elementach smarnych pod wpływem temperatury są niwelowanie. 15w40 to można zalać do starego Golfa.
Ciekawe jakie byłyby wyniki przy bardziej 'zużytym' motorze
Niech wezmą B5 1.9 TDI Z 1998 z bańką przebiegu. Tam pokaże co on potrafi, lub czy cokolwiek potrafi.
@@adamem3225 a po co, jak jemu żaden olej nie zaszkodzi?
Inteligentny proszek do prania...itd itd
lapke daje, chociaz nie jestem przekonany...jesli passat na zwyklym oleju po 500kkm potrafi trzymac moc....
Proszę wróć do serii co się stanie gdy.... albo czy da sie...
Czy znajdujace sie srebrne drobiny metalu w przepracowanym oleju silnikowym to normapne zjawisko ?
Ciekawe jak to się zachowuje w DOHC, gdzie są szklanki podatne na zabrudzenia.
Zróbcie analizę laboratoryjną składu olei po określonym przebiegu, jedynie to zobrazuje zużywanie się silnika na danym oleju..
Czyli niezauważalne różnice w codziennym użytkowaniu.
Witamy w 21 wieku, gdzie reklamy skierowane są dokładnie tam, gdzie mogą zdziałać najwięcej. Widzowie tego kanału interesują się motoryzacja, mają samochody i o nie dbają, jednocześnie doskonale wiedzą, że 2km nie pozwala tak naprawdę stwierdzić nic, więc autorzy kanału też nie będą posądzeni o spisek. Równie dobrze można sprzedawać specjalne powietrze do kół i efekt mógł by być dokładnie taki sam. Nikt inny nie dał by się na to nabrać, ale widzowie kanału to zapaleni fani motoryzacji, więc kto wie ;)
To tylko olej więc nie ma co liczyć na kosmiczne zmiany jeśli chodzi o przyrost mocy i kondycję bo nie samym olejem silnik ma lepsze osiągi... a też duży ma wpływ prawidłowa eksploatacja silnika jeśli chce się wydłużyć jego pracę. Wydaję mi się że nowsza technologia oleju zdecydowanie się poprawiła na + dla żywotności silników.
Producent dał olej, bejcę, przelew na konto bankowe, ale my będziemy fer i powiemy jak było , ha ha ha ha, grunt to poczucie humoru przy sobocie, widać że to komediowa sobota. Ps 1000km w jeden dzień:‑X
Czyli zasadniczo te oleje to hydrokrak?
Wiarygodność hamowni?. Motocyklem pojechałem w tym samym dniu. Na jednej wyszło 163 a na drugiej 187 kucyków. Jaki wniosek?.
Hamownia to hujnia 😉
Taki, że pomiary robi się na tej samej, a nie różnych.
@@Weapons_From_Games Że pomiary robi się na tej najmocniejszej :D
Pytanie tylko czy nie takie same wzrosty parametrów nie nastapiły by po wymiane na ten sam olej tylko nowy. Wiadomo ze stary ma juz inna lepkość choćby poprzez rozrzedzenie paliwem i nagromadzenie sie w nim produktów spalania.
Od 14 lat w qashqaiu 1,6 benzyna od nowosci stosuje ceramizer firmy LM co druga wymiane oleju 5W40 f,synt, Valvoline przy kazdym 10K km i plukanke firmy LM tez co druga wymiane oleju , Teraz silnik ma 130K km przydala by sie hamownia czy ze stada 116 kucy jakies uciekly ?
4:37 widać ocenzurowaną etykietę oleju Liqui Moly Top Tec 4200 5W-30
W Mazdzie 6 2002 rocznik po specyfikach Liquy Molly przestały pływać mi obroty, nie nie czyściłem przepustnicy ;) Ceratec + dodatek do paliwa czyszczący wtryski
Ceratec robi robote :|)
No nieźle to widać, może zróbcie to, z silnikiem trochę starszym, np z auta 20 letniego o przebiegu 300k km, zastanawia mnie, czy tam będzie widac jeszcze lepsze zbliżenie do fabryki. Ps szkoda, że ostatnio wymieniałem olej 😂 chcecie to udostępnię auto na testy nowy olej renomowanej marki ma. Dużo dał mi do myślenia ten materiał. Dobrze że dałem wam suba, od tego czasu każdy materiał akurat trafiał 👌
noto moja primera by sie nadała, 23 lata i 350 kkm, problem w tym ze dopiero co robiłem pomiary przysp do setki i jest o ponad pół sekundy lepsza niz w katalogu jako nowa....
O naprawdę delikatnie naciągnięte wyniki nie ma się co czepiać, ale chciałbym widzieć ten silnik teraz i za 10kk, od środka, pomiar powierzchni np czopy tłoki i cylindry, oględziny zdjęcia przed po, tak to wymaga niewiarygodnie większego nakładu pracy ale da bardziej miarodajne wyniki, a kto wie może okazało by się że jednostka jest w jeszcze lepszej formie niż teraz(na filmie)
Widzę , że odcinek sponsorowany 😉
Ciekawe jaka różnica cenowa 🤔
A filtr oleju był zmieniany?
Wszystkie różnice są faktycznie na granicy błędu poza pomiarem kompresji. Nieźle.
Zastanowię się przy następnej zmianie oleju. Zastanawiam się tylko jak to wpłynie na turbosprężarke.
Kivi, gdzie jesteś?
U wazapa niby kompresja się wyrównała ale no ja katuje tak te swoje silniki zalany walvo 10 w 60 i nic się z tym nie dzieje
Test słaby. Mogę Wam wskazać olej, który obniży bardziej temperaturę na pracującym silniku jeszcze bardziej niż ten ceramiczny a dodatkowo LM które zastosowaliście jest zwykłym hydrokrakiem a nie olejem opartym o PAO i estry a do takich olejów powinno się porównywać olej ceramiczny. Nie jest to żadna rewolucja.
Mam pytanie LM top tec 4500 5w30c1 czy motul ecoclean + 5w30 c1 do 300 konne go diesla. Synthesis od rock oil 5w30c1 nie przyjdzie mi na czas przez koronę😫
@@nordyk2 motul to woda, weź LM
@@michakulawiak5471 woda tpmobil,motul to klasa
@@tombouu od dwóch kumpli słyszałem że silniki łyknęły trochę tego motula 😫 obydwoje mają diesle
@@nordyk2 to dobrze że zaspokoiły pragnienie
Motul 5w30 ecoclean c1 czy liqui molly 5w30 top tec 4500 c1 do diesla 300konnego z dpfem. Rock oil synthesis nie dojdzie mi na czas przez koronę 😫
Zmień na którykolwiek a jak przyjdzie właściwy to zmień ponownie. Wypłuczesz nagary i inne świństwa. Ale jak juz musisz wybrać to LM.
@@rr6rr663 zalałem kocurowi Millers long life 5w30 c1 za 8 tkm znomu zmiana 😉
Olej z dodatkiem ceramizera i tyle (który działa jak wiadomo tylko na rozgrzanych do wysokich temperatur gładzi cylindrów). Poprawa w granicy błędu pomiarowega, niewyczuwalna dla kierowcy. Może wynikać z zalania nowego oleju po wcześniejszej płukance, jak ktoś już wcześniej pisał lub np. z powodu nieco innych warunków podczas badania, np. innego ciśnienia, wilgotności lub temperatury powietrza. Kolejny "hit" do robienia kasy. Zastanawia mnie również czy taki olej nie powoduje np. skrócenia żywotności turbiny czy innego podzespołu. Na oleju z dodatkiem siarczku molibdenu jeżdżę od lat i wiem że się sprawdza ale ceramizatora raczej nie zaryzykuję.
CERAMIZER - krzem!! nie wypełnia rys tylko rysuje dalej. Taki rodzaj pasty ściernej. Poza tym wystarczy zalać czymś co wytarza osad i szlam aby zatkać pierścienie. Tak działa większość "motodoktorów"
Różnica 1.5 dB to serio dużo i robi wrażenie bo jest to rozbieżność rzędu kilkudziesięciu procent. Bo ta charakterystyka to chyba kwestia innych warunków i z reguły to pływa kilka procent. Każdego dnia silnik ma inna charakterystykę i moc bo na przykład jest powietrze bardziej lub mniej wilgotne itd itp.
1,5 dB to dużo? To zauważalna różnica tylko przy porównaniu bezpośrednio po sobie.
@@symetris1480 Byku to naprawde jest spora roznica
Na ceramice, np. kubek od spodu ma gołą ceramikę, można nóż naostrzyć, więc jak działa na metal? Ścierająco .
Wlasnie go kupilem do arl pomodzonego na 250 kuni.Ciekawe co z tego wyjdzie.A 505.01 nie spelnia.Ale zamierzam wlac z xado stage 1.Wlewalem ten olej do toyoty 1.0 i dziwnie zachowuje sie na bagnecie.W sensie splywa z bagnetu i ciężko odrazu po zmianie,pkreslic poziom oleju.
Wierzę w przebieg i staranność testu, czyli że wszystkie pomiaru zostały dokonane i że staraliście się by warunki po dwóch tygodniach były zbliżone.
Ale nie wierzę w wyniki testu. Taki efekt jaki tu został zaobserwowany mógł zostać osiągnięty przez samą tylko ponowna wymianę tego samego oleju. Świeża porcja oleju z nie zużytymi detergentami które czyszczą silnik od środka i byłby ten sam efekt. Spadek hałasu, spadek temperatury, przyrost mocy, wzrost kompresji dzięki czystszym pierścieniom. Wnioski wyciągnięte z testu są niestety w mojej opinii naciągane. Nie potwierdzają deklaracji producenta w najmniejszym stopniu.
Producent deklaruje wpływ oleju na współpracujące pod obciążeniem powierzchnie metalu. Jak dla mnie to takie wnioski jakie tutaj padły byłyby uprawnione gdybyście dwa razy wzięli pod mikroskopem jedną z panewek i naocznie sprawdzili deklarowany wpływ tego oleju na powierzchnię współpracujących powierzchni metalowych. Z tego testu nic nie wiemy o tym wpływie, więc nic też nie wiemy o tym czy deklaracje producenta są prawdziwe. Widzimy tylko jakieś skutki uboczne, a sedno deklaracji producenta nie zostało w ogóle sprawdzone.
Oprócz sprawdzenia pod mikroskopem wyglądu panewki, można też było sprawdzić skład chemiczny obu olejów. To jest usługa powszechnie dostępna.
Można było ten test przeprowadzić dużo lepiej. Nie wierzę w wyciągnięte tutaj wnioski.
Nie wiem czy oglądałeś odcinek uważanie ale pierwszy pomiar był na nowym oleju bodajże Liqui Moly top tec wiec tu miał szanse wypaść lepiej a na oleju Mihel przejechali ponad tysiąc kilometrów wiec juz nie był nowy.
@@krzysztofromanowski3568 Nie wiem czy wiesz, ale producenci olejów stosują różne detergenty w olejach i w różnych ilościach. Wymiana oleju na inny, który zawiera inną, lepiej czyszczącą kompozycję detergentów, dałaby ten sam efekt.
@@martwy_Zorzyk Wrzucasz tutaj bełkot do dyskusji. To jest obojętne w jaki dokładnie sposób ten olej rzekomo zmienia współpracujące powierzchnie metalu. Szlifuje czy wypełnia - jeden wuj, bo w tym słabym teście w ogóle tego nie sprawdzono.
Druga rzecz, że przed sprawdzeniem panewki pod mikroskopem wcale nie trzeba było jej myć ani czyścić. Pozwolić tylko olejowo swobodnie spłynąć, podgrzewając panewkę np halogenem. Zero wycierania.
Sorry, ale nie widzę sensu w komentowaniu czyichś mało mądrych wymysłów nt tego co głupiego można byłoby zrobić, albo co głupiego tutaj ktoś NIE powiedział.
Nie odniosłeś się do mojego komentarza, tylko wrzucasz wątki wyssane skądś tam. Jeżeli chciałeś zaciemnić moje uwagi do tego testu to ci nie wyszło.
Myślę że może to być ciekawa opcja przy fabrycznie nowych silnikach ktore potrzebują dotarcia, napewno ograniczy sie w ten sposób możliwość zatarcia silnika i przyspieszy oraz polepszy efekt po dotarciu silnika ale to tylko moje skromne zdanie jeśli ktoś sie zna bardziej to moze mnie poprawic albo po prostu podyskutować😃
Pierwszy raz słyszę,o oleju z dodatkami ceramiki.Dowiedziałem się dzięki temu kanałowi.Pozdrawiam Robercie Wojtku.Super Was widzieć razem w odcinku.Jak za starych czasów🙂👍
Wszystko fajnie,ale poproszę taki test jak auto jeździ na oleju premium 2 lata I w jakiej kondycji jest silnik.A drugie auto na oleju ceramicznym tez 2 lata jazdy I oczywiście wymiana najpóźniej co rok i wtedy poprzedzać dokładne parametry silników
Jedynie co to temperatura oleju może wskazywać na cokolwiek. Spoko opcja to regularna wymiana oleju nie co 20tys km. Fajnie, że sprawdziliście nie tylko hamownie, ale różnice są niezauważalne. Równie dobrze mógł na to wpłynąć poprzedni olej, który po prostu umył ze śmieci silnik ;) - moim zdaniem bez sensu takie "magiczne" oleje. Dobry sprawdzony olej i jego regularna wymiana co 10-15 tys km
Przy pomiarach na hamowni powinny być podane warunki testowe, jak temperatura i ciśnienie oraz wilgotność powietrza, istotne dla silników turbodoładowanych.
Weryfikację jakości olejów przeprowadzić powinno się na dwóch porównywalnych samochodach testowych i dystanie minimum 10 tys. km.
W 1998 roku kupiłem nowego fiata 126 p . Pan w sklepie Castrol powiedział mi że częsta wymiana oleju dobrze działa na silnik więc wymieniałem co 1000 kilometrów mój maluszek latał 145 km/h tylko gaźnik miał małe modyfikacje , jak go sprzedawałem to na jeździe testowej przyszły właściciel krzyczał do mnie że chce jeszcze żyć jak na modlińskiej bujnełem czerwoną strzale
Spoko materiał !!!
czy warto zalac ten olej do silnika, w ktorym glowica zaczyna sie wyrabiac? zaczyna, tj. ma jeszcze calkiem niewielkie uszkodzenia.
Ze co? Jak glowica sie wyrabia wg ciebie?
@@swz13 nie wiem. nie znam sie na mechanice - to stwierdzil mechanik, ktory ostatnio wymienial mi uszczelki na pompowtryskach.
Czy ktoś mógłby mi powiedzieć jaki olej Mihel zastosować do silnika R20A2 CR-V III ? Pytałem trzech eksportów na portalach sprzedażowych i każdy mówi co innego .
A ceramizery dzialaja? Pod kazdym filmem nt ceramizera na YT komentarze zablokowane. Jak moze 4g ceramizera na 5l oleju i tak wielka powierzchnie w silniku cos pomoc
Dokładnie ,nikt nie powiedział jaka była temperatura w obu pomiarach , w jednym widzę deszcz wilgotne powietrze też wpływa na plus jeżeli chodzi o moc, Następna rzecz cena. Za tą cenę bo nikt jej nie podaje możesz kupić olej plus dodatek i wyjdzie to samo a może i taniej. Chętnie zobaczę taki test zwykły olej plus np, Ceratec i zakładam się że będzie to samo a nawet lepiej.
Co myślicie o ceramizerach do oleju, czy elekt nie będzie podobny?
Efekt będzie identyczny. Mam, używam, silnik po 24 latach i 240k przebiegu ma kompresje na cylindrach niemal fabryczną, i co najważniejsze - równą. A że stosuję też grube płukanki przy wymianie oleju (1l nafty), to olej w tym benzynowym silniku musi przejechać tysiąc kilometrów, żeby zaczął się ściemniać. Gdybym zalał nowy olej, przejechał z 300km, a potem spuścił do bańki, to byś się nie skapnął że był w silniku - no może po zapachu, ale aż tak nie sprawdzałem.
@@vmaxguy2610 czyli robi robotę, super! Dzięki serdeczne za informację
Witam Mam fajny pomysł na przetestowanie Diesla A Benzyny który wytrzyma dłużej maksymalne obroty obydwa silniki wcisnąć gaz do dechy i trzymać który padnie legendarne diesle czy benzyna Pozdrawiam
Nie było płukanki przed zalaniem - TEST NIE JEST MIARODAJNY !!! (pisałem w momencie zalewania auta pierwszym olejem - czyli nie znajac wyniku). Gdyby testerzy zrobili plukanke silnika test dalby inne wyniki ...
Ooo Wojtek 😄 byle więcej takich odcinków
Fajny materiał, ja leje ceramizer od Liquid co 50 tys. a interwały olejowe co 12-15tys, i nie wiem co to problemy z silnikiem Pozdrawiam PNT
Ponad milion ,Castrol 5w30 i uszczelniacze wtrysków ;-)
A co z Millers NanoDrive?
W jakim kraju produkują ten olej?
Temperatury takie same przy pomiarach na hamowni?
Widziałem podobny test na oleju bardahl i powiem tak nie opłaca się! Olej w początkowej fazie pokazuje superparametry ale po ok 5-6 tys. parametry spadaja poniżej przecietnego oleju , jaki z tego wniosek taniej jest zmieniac olej co 3 tys. km a jeździc cały czas na bardzo dobrym oleju za przeciętna cene.Być moze już po 1 tys. taki superolej bedzie miał takie same własciwości co zwykły olej.
#Povagowani, cześć Wojtek 👍👍👍😀😀😀👍👍👍👍
Zrobisz jakiś film o silnikach 1.8t i ich oznaczeniach? Który najlepszy, co w którym jest największą wadą itd :)
BWA prostę, tutaj nie ma co szukać
filtr oleju już np po 500km od wymiany jest omijany zaworem baypass. zależy to od stopnia zabrudzenia wnętrza silnika, im brudniejszy tym szybciej zanieczyszcza olej i zmienia obieg, pozostałe np 8tyś km/10tyś km olej krąży poza filtrem
Boże i ty w tow wierzysz?
@@adnisony1700 dOedukuj się. Zawór działa Kiedy olej osiągnie swoją pojemność magazynowania sadzy ' nieczystości'
@@Rafixx5 no to dawaj mordo doedukuj nas. Jakieś linki, źródła, skąd masz takie info? Zawsze myślałem że sadza z diesla jest na tyle mała że po prostu przechodzi przez filtr oleju ale i nie wyrządza szkody silnikowi. Dlatego inżynierowie mają w nią wbite i dlatego oleje w dieslach robią się czarne po kilku minutach pracy silnika. A filtr ma zbierać większe rzeczy: nagary, opiłki i inny syf. 500km... no trochę mi się nie chcę wierzyć. Btw ten zawór to bypass nie baypass
Jak by ktoś stosowal dużej jeden i drugi olej to tak a tak to jeden pomógł drugiemu olejowi :-( jak ten producent pisze magicze 2000km a nie jak mowicie troche dziwne
a jak działają dodatki do paliwa?
porownaliscie stary/zużyty olej do nowego... Jakbyście wlali nowy olej tej samej marki i o tych parametrach co stary to pewnie wyniki by były jeszcze lepsze. A do tego wystarczy ze pogoda i temperatura jednego dnia będzie inna i już się wszystko kładzie w liczbach. Najwaznijesza jedna rzecz co się stanie z tym olejem po 10k km?
zrobcie test grafenu i innych specyfikow jakich stosuje firma tuning 44 z Opola oni mowią ze przyrosty na fiacie tipo z 95 km zrobilo sie 120 bez chip tuningu i tylko po przez zmniejszone tarcie
No chyba nie. Jakiś filmiki, wydruki czy inne dowody? Bo mówić to se mogą ale samo zmniejszenie tarcia nie da ci aż takiego przyrostu mocy. Masz restrykcje w dolocie, w dawkach paliwa potem w wydechu itd...
Przed pierwszą zmianą oleju trzeba było zrobić płukanie silnika bo właściciel jeździł na smole. Trzeba było też zrobić 1k km na pierwszym oleju i zrobić wtedy test, tak to tylko pierwszy olej wypłukał silnik co było na korzyść drugiego...
Przecierz te różnice są w granicach błędu pomiarowego :D
Ja polecam cerateka mój pastuch głośno chodził po zalaniu się sporo poprawiło
wszystko ladnie, ale mogliscie sprawdzic to wsio na Octavii bo ma jakis nalot...gladzie i pierscionki nieidealne a tutaj...za bardzo ten magiczny olej nie bardzo ma co robic
Patrząc na kompresję na cylindrach to ta beema w idealnym stanie to nie jest
Co z tego całego badania jeśli nie uwzględniliście podstawowych danych. Temperatury ciśnienia w dwóch pomiarach na hamowni.W drugim przypadku temperatura była niższa i z tąd lepsze parametry silnika.
Hamownia jest kalibrowana przed każdym pomiarem pod kątem temperatury i ciśnienia atmosferycznego.
@@Povagowani Nie o to mi chodzi. Pierwszy pomiar mógł być w wyższej temperaturze otoczenia a drugi był w niższej temperaturze i z tąd lepsze parametry silnika.
Kalibracja hamowni polega właśnie na wliczaniu temperatury i ciśnienia atmosferycznego do pomiaru mocy, przez co idealnie ten sam silnik w różnych temperaturach wypluje taki sam wynik.