09. Хляб с квас / С вкус на Здраве

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 29 вер 2024
  • Гост в студиото ни е Любов Йорданова, която е главен готвач в Център за Здраве и профилактика в село Баня, Нова Загора. Тя ще ни покаже как да си направим хляб с квас, крекери със семена и шарена сол и пликчета с череши. Приятен апетит!
    www.ltv.bg

КОМЕНТАРІ • 19

  • @ЙорданкаКолева-л5и
    @ЙорданкаКолева-л5и 6 місяців тому +2

    Поздравления ,момичета ,полезна информация и аз почвам да правя хляб със квас ,благодаря пак за достъпната рецепта❤

  • @МилкаСтойчева-в2м
    @МилкаСтойчева-в2м 4 місяці тому +2

    страхотни вкусотии! в момента правя хляб по вашата рецепта, дано да ми стане хубав хляба като вашия, браео за всичките неща, които птиготвихте! 👍😊❤️

    • @LTVBulgaria
      @LTVBulgaria  4 місяці тому

      Чудесно, радваме се, че ви вдъхновявахме да изпробвате рецептите!

  • @RadoslavVelev
    @RadoslavVelev 24 дні тому +1

    КАК ТОЧНО СЕ ПРОГОТВЯ КВАСА

    • @LTVBulgaria
      @LTVBulgaria  20 днів тому

      Гледайте това видео: ua-cam.com/video/0s_W4kyzbjM/v-deo.html

  • @monikamini28
    @monikamini28 3 роки тому +2

    Много приятно момиче. Много добре обяснява! Благодаря!

  • @ninayordanova3188
    @ninayordanova3188 2 роки тому +2

    Блаогдаря за подробното обяснение !

  • @mariyasimona
    @mariyasimona 3 роки тому +4

    С удоволствие ще опитам, а как точно приготвяте самият квас, бихте ли обяснили

    • @LTVBulgaria
      @LTVBulgaria  3 роки тому +3

      Квасът се приготвя от пълнозърнесто брашно или ръжено и вода. Добре е водата да е изворна, а брашното да няма консерванти и лъжичката която използвате да е дървена или пласмасова. Забърква се гъста каша в един стъклен буркан, така че да се запълни една пета от буркана. Покрива със салфетка или с марля, така че да може кваса да диша и се оставя на стайна температура. В продължение на 5 дни - всеки ден по едно и също време, се прибавя 2-3 с. л. вода и брашно, така че да се получи същата консистенция като каша. На 3-4 ден започват да се появяват балончета и кваса се надига. На 5-тия ден вече имате готов квас и можете да си замесите хляб. Добре е да стои на стайна температура, но ако е по-топло в стаята е възможно квасът да стане и по-бързо. След това подхранвайте кваса всеки ден. Аромата на кваса трябва да е приятен. Ако започне да мирише на вкиснато не е добре. Ако няма да месите хляб, можете да подхраните кваса и да го оставите в хладилник до 3-4 дни. Но след това трябва да го подхраните отново преди да го използвате.

    • @asengavira
      @asengavira Рік тому

      @@LTVBulgaria Не се получава така, пробвах около 3/4 пъти.

    • @LTVBulgaria
      @LTVBulgaria  Рік тому

      @@asengavira Как точно не се получа? Сместта не става на балончета или се вкисва? Можете да го направите и само с бяло брашно, но трябва да е без консерванти. Препоръчваме ви водата да няма химикали, ако може да си вземете вода от извор е най-добре. С чешмяна вода няма да стане. Иначе планираме да покажем в бъдещ епизод как се прави квас.

    • @asengavira
      @asengavira Рік тому

      @@LTVBulgaria Ползвам брашно на “София мел” пълнозърнесто и водата, която ползвам е изворна на “Девин”. Брашното получава балончета всеки ден, но след третия ден се вкисва.

    • @LTVBulgaria
      @LTVBulgaria  Рік тому

      ​@@asengavira Ако се вкисва може би е твърде топло в стаята, където го държите. Няколко съвета, които може да са ви полезни: 1. Освен пълнозърнесто можете да използвате и бяло брашно по равни количества, когато правите кваса и когато го подхранвате. 2. Всеки ден преди да подхраните кваса изхвърлете малко от най-горния слой. Така има по-малка вероятност да се вкисне. 3. Разбърквайте с дървена лъжица. 4. Направете сместта по-гъста почти като меко тесто. Колкото по-гъст е кваса, толкова по-малка вероятността да се вкисне, понеже има с какво да се храни. 5. Ако в стаята където го държите е много топло, тогава можете да го подхранвате на 12 часа или го сложете на по-хладно. 6. Когато кваса е готов и го използваме за направата на хляб, после отново се подхранва и се оставя за 1-2 часа на стайна температура, след това може да се прибере в хладилника. В хладилника е добре да стои най-много три дни. След като решим да го използваме отново го изваждаме от хладилника (по принцип го изваждаме вечер), оставяме го пак за 1-2 часа на стайна температура. След това изхвърляме почти цялото съдържание на буркана освен 2-3 с. л. на дъното и го подхранваме с брашно и вода. Ако искате да имате по-голямо количество квас прибавете повече брашно и вода. След 12 часа или на сутринта кваса трябва да има балончета и да мирише приятно. Кваса е готов за употреба.

  • @svetlanadjambazova3883
    @svetlanadjambazova3883 4 місяці тому +1

    10 гр. Квас не е ли малко ?

    • @LTVBulgaria
      @LTVBulgaria  4 місяці тому

      Да, в рецептата има малко квас, за да може да втасва цяла нощ и да се изпече на сутринта. Ако сложете повече квас ще втаса по-бързо.

    • @svetlanadjambazova3883
      @svetlanadjambazova3883 2 місяці тому +1

      @@LTVBulgariaБлагодаря Ви

  • @vogueinterfashionltd.tchol7488
    @vogueinterfashionltd.tchol7488 3 роки тому +2

    Благодаря, започвам да пробвам.😊

  • @RadoslavVelev
    @RadoslavVelev 24 дні тому

    МОЖЕЛИ ДА СЕ ПРАВИ САМО СЪС РЪЖЕНО БРАШНО

    • @LTVBulgaria
      @LTVBulgaria  20 днів тому

      Здравейте, да, може да приготвите квас само от ръжено брашно, в този епизод показваме такъв квас: ua-cam.com/video/0s_W4kyzbjM/v-deo.html