Super, że samo ATE przyznaje się do tego, że serwa są tak skonstruowane żeby się psuć podczas odpowietrzania i że celowo nie udostępnia uszczelniaczy w sprzedaży.
Problem nie leży w serwie, a w braku stosowania odpowiednich narzędzi przez serwisy. Do wymiany płynu hamulcowego i odpowietrzania w układach hydrauliki hamulcowej służą od zawsze odpowiednie narzędzia dostępne u dystrybutorów.
@@atehamulcepolska ale skoro ludzie (w domowych warunkach), jednak robią to w inny sposób, to chyba by pasowało im to ułatwić? A nie wszystko tylko utrudniać, by zamiast płyn zmienić sobie samemu, trzeba jechać do warsztatu i dać 500 zł
Czyli całe serwo dobre, musimy je wymienić z racji uszczelki gumowej? Gdzie tu ekologia ATE? Brak. Tylko produkować całe elementy. I jeszcze się do tego ATE przyznaje w sposób jawny.
Brak odpowiednich narzędzi do odpowietrzenia hamulcowego tk jedno. Brak cześci zamiennych do serwa to drugie. Producencji zacisków hamulcowych jakos maja dostępne płoczki, oraz uszczelniacze i osłony kurzowe. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o..... Materiał ciekawy i dajacy do myślenia. Pozdrawiam
Małe sprostowanie co do dostępności uszczelniacza na wejściu do serwa - nieprawdą jest, że uszczelniacz jest niedostępny, chyba, że mówimy o oryginalnym ATE, kupiłem w sklepie poliuretanowy zamiennik, pasujący po numerze ze starego, uszkodzonego do Forda Mavericka II, oczywiście katalog nie uwzględnia tego, że pasuje do tego modelu, natomiast sam uszczelniacz sprawuje się bez zarzutu.
Ford Maverick 2.0 - syczy w kabinie podczas pracy silnika, zaciąga lewe powietrze i przez to silnik też trochę wariuje na obrotach. Po demontażu serwa - zerwany uszczelniacz na wejściu do serwa od strony pedału hamulca. Uszczelniacz się podwinął i zerwał podczas odpowietrzania układu, czyli słusznie opisany problem. Wcześniej, przed serwisem układu hamulcowego problem występował sporadycznie przy hamowaniu, czasem było słychać syczenie, czasem nie. Teraz rozszczelniło się całkiem.
Choć UE obliguje do produkcji częsci zamiennych, to firmy bronią się, że to urządzenie newralgiczne i tylko można wymienić cały podzespół. Przykładem bardzo popularnym jest zbiornik adblue. Koszt ok. 5k dla busa. Zatem Panowie- przy wymianie płynu hamulcowego wymieniamy serwo i pompę hamulcową. Greta Tunberg będzie zadowolona i UE też. Niech żyje zielona ekologia, zaraz, zaraz prawidłowo - zgniła ekologia!!!
Bardzo fajny materiał😊 a mam takie pytanie odnośnie pompy hamulcowej. Co może być przyczyną braku podciśnienia płynu?. Konkretnie blokuje wszystkie zaciski, ale jak podciągnę do góry pedal hamulca(ponad normę co odbija) to wszystkie zaciski puszczają. Kilku mechaników rozłożyło rece
Witam mam pytanie : z jakim momentem dokręcić wspomagania serwa hamulcowego do grodzi komory silnika i pompę hamulcową do serwa?! Serwo ATE Megane coupe 1 1.6 16V 2002 r. ,za odpowiedź z góry dziękuję pozdrawiam
Świetny materiał. Ja jeżdżę po mechanikach ale wszyscy mówią że mój układ hamulcowy jest w dobrym stanie i mam tak jeździć, natomiast mam sytuację że po dłuższej jeździe trasą (ok. 150km) pedał sprzęgła robi się twardy. Właśnie chcę się zabrać za odpowietrzanie sprzęgła tylko nie wiem czy moja diagnoza trafna. Chyba kupię sobie to urządzenie do odpowietrzania.
W renault Scenic rok 2002 jak odrazu był kupiony Wszystko było wymienione. Zauważyłam że syczy hamulec i co to oznacza? Wiadomo przecież jest trzeba jak najszybciej do mechanika zostawić auto.
Witam. W mercedesie w211 e320 polift ,po wymianie rurki hamulcowej (lewy tył) nie ma ciśnienia na tyle w hamulach , przednie działają na natomiast z tylnych nawet nie leci płyn po odkreceniu zaworka. Czy to wina pompy serwa ?
nie wpadłeś na to bo popełniasz zasadniczy błąd w toku myślenia. Myślisz, że olej nigdy nie może iść z pompy vacum (podciśnienia) do serwa bo przeceiż ona zawsze ciągnie / wysysa powietrze więc robi podciśnienie i to raczej z serwa wszystko wyciąga do siebie. A właśnie, że może być odwrotnie. Zadaje Ci dwa pytania: 1.zastanów się kiedy olej może iśc z przepuszczajacej pompy do serwa (jakiej banalnej sytuacji nie wziąłeś pod uwagę ustalając warunki). 2. i dlaczego tak się dzieje że ten olej idzie? Dwie odpowiedzi muszą być
nie odpisałeś po miesiącu - to podam rozwiązanie zagadki dla innych - gdy silnik pracuje i kręci pompą vacum to ona wysysa powietrze z serwa - robi podciśnienie i nie ma jak pojawić się tam olej, ALE gdy silnik wyłączymy, i pompa vacum staje, to nie tworzy już pociśnienia - nie ciąnie - ale w serwie dalej mamy próżnię, którą ta pompa tam zrobiła - i ta próżnia na wyłączonym silniku będzie ciągnąć wszystko od pompy vacum. W pompie vacum są oringi/uszczelki, które mogą popuszczać więc serwo mogłoby sobie tak zaciągać olej z tej pompy. Dlatego przewidziano to i pompa vacum ma zaworek zwrotny w miejscu gdzie podłącza się przewód gumowy, jak i serwo ma taki sam zaworek zwrotny w miejscu gdzie przewód gumowy podciśnienia wciskany jest do obudowy serwa. Zaworki zwrotne puszczają powietrze w jedną stronę-z serwa do pompy gdy ona ciągnie, ale nie pozwalają po zgaszeniu silnika, żeby próżnia w serwie próbowała zaciągać coś z pompy vacum. Ja mam taką teorię, że gdy oringi w pompie Vacum popuszczają to olej dostaje się do zaworka zwrotnego w pompie vacum i ten olej ropo-pochodny rozpuszcza membranę gumową tego zaworka i ona się uszkadza -zaworek przestaje działać i olej idzie przewodem gumowym w kierunku pompy vacum i też dociera do membrany zaworka zwrotnego przy serwie i też go w końcu uszodzi - jak już dwa zaworki będą uszkodzonę to właśnie wtedy - po wyłączeniu silnika, gdy pompa vacum się zatrzyma, to próżnia w serwie zacznie wysysać olej z pompy vacum - i skoro dwa zaworki zwrotne będą uszkodzone to ten olej wpadnie do serwa i będzie się tam zbierał. I po czasie różnież uszkodzi membranę w serwie lub zrobi ją ciepowatą, miekką.
więc nie wystarczy wymienić tylko serwa bo problem wróci. należy wymienić pompę vacum jeśli jej zaworek zwrtony jest zintegrowany z metalową rurką na którą nasadzasz przewód gumowy. Jeśli to jest integralna część to nic nie zrobisz - trzeba wymienić pompę vacum. Jeśli ten kruciec nie jest metalowy a plastikowy i jest tam obok śrubka - to jest to wymienialny zaworek i można odkręcić i go wymienić i wtedy wymienić jeszcze oringi w środku starej pompy vacum, które popuszczają olej. NO ale też nie ma sensu ich wymieniać jeśli zaworek jest uszodzony i niewymienialny - wtedy i tak pompa do wymiany - no zależy jak masz. Niektórzy zostawiają tą pompę wadliwą i montują dodatkowy zaworek zwrotny na przewodzie gumowym - no kto jak woli - ale dla mnie to i tak się zepsuje. No i na serwie tam gdzie przewód gumowy jest wciskany w serwo - trzeba to ściagnąć i używając ust zobaczyć czy zaworek działa - powinien pozwolić na dmuchanie w stronę pompy vacum a niepozwolić na zaciąganie w stronę serwa- jeśli przepływ idzie w dwie strony to i ten zaworek jest do wymiany. dodatkowo trzeba oczyścić cały ten długi przewód gumowy z oleju - jeśłi on ma jakieś odnogi i z niego idą malutkie wężyki do innych elemetnów sterowanych powietrzem - to też je trzeba wymeinić lub oczyścić i sprawdzić bo olej pewnie i tam dotarł i narobił szkód. Jeśli zrobi się to tak jak opisałem to masz problem z głowy. A jak roibą niektórzy mechanicy? wymeiniają serwo i narazie - zero mózgu lub pomyślunku -że trzeba znaleźć przyczunę - albo im się nie chce albo nie wiedzą skąd ten olej,.
Dzień Dobry, a już miałem zrobić wymianę płynu hamulcowego metodą tradycyjną ( za namowa zresztą "starych": mechaników). pytanie do Pana prowadzącego: jaki zestaw kupić żeby zrobić to samodzielnie? Proszę o namiary. Pacjent to A6 C5 1.9 TDI 110 KM
6:45 Jesli korozja uszkodzila wnetrze cylindra to nie ma co liczyc na wymiane specjalnymi urzadzeniami Sami powiedzieliscie ze aktywacja abs zabije taka uszczelke.
Toyota Yaris P1 2004 r Wymieniłem szczęki w tylnych kolach. Po lewej stronie odpowietrzyłem układ bez problemu natomiast po prawej pomimo naciskania pedału hamulca płyn nie chciał wypływać z podłączonego wężyka . Zbiorniczek wyrównawczy pełny. Co to może być? Czyżby to wina cylinderka? Cylinderek bez wycieków ,szczelny suchy.
Golf 4. Jak delikatnie powolutku naciskam hamulec to idzie do samej podłogi i nie hamuje. Czy na wlaczonym silniku czy zgaszonym be różnicy. Jak tylko mocniej, raptowniej depne na pedał to hamulce brzytwa za kazdym razem. Czy to wina pompy?
Witam. Mam dziwna przypadłość w swoim aucie, może ktoś z was jak również prowadzący kanał podpowie gdzie szukać od czego zacząć. Problem polega na tym że auto hamuje normalnie do momentu kiedy nie pada deszcz wtedy zaczyna ściągać i robi się twardy podał hamulca. Dodam że chodzi tu o prędkość autostradową. Komputer diagnostyka ok.Dziekuje za wszystkie sugestie.
Świetny materiał, bardzo pomocny. Pytanie od laika: czy "twardy" pedał hamulca przed odpaleniem silnika (skrzynia automat) to powód do zmartwień? Czy jest to sygnał do rychłej awarii układu hamulcowego? Samochód Mini Cooper S R56 N18.
Czy ten twardy pedał hamulca jest zauważalny po dłuższym postoju? Po jakim czasie? Rzeczywiście może to świadczyć o uszkodzeniu serwa lub zaworka zwrotnego w serwie - na szczęście ten jest wymienny i nie kosztuje dużo.
@@atehamulcepolska Dziękuję za odpowiedź. Pedał hamulca twardnieje znacznie już po około 10 - 15 godzinach postoju. Na grupie FB ludzie piszą, że to normalne i żeby się nie przejmować, aczkolwiek jeszcze parę miesięcy temu takiej sytuacji nie było. W moim drugim aucie też z automatem (Volvo) takiej sytuacji nie ma, stąd trochę się martwię.
Prawda jest taka, że producenci podają, że wyrównanie ciśnienia w układzie serwa może następować nie szybciej niż 0,1 bar/h czyli w wypadku Pana samochodu ok. 8-9h. Natomiast doświadczenie mówi, że nawet po 15h dalej pedał hamulca jest "miękki" tzn. że jest jeszcze różnica ciśnieni. Rzeczywiście najtańszym rozwiązaniem może być wymiana zaworka zwrotnego w serwie. Jeśli będzie potrzebował Pan dalszej diagnostyki prosimy o kontakt z hot linią + 723 722 722
Witam. Mam spory problem z passatem B5. Na zgaszonym silniku hamulec jest twardy. Ale na włączonym cały czas powoli leci w dół. Nawet gdy kilka razy go podpompuję, tak jakby łapie opór, ale powoli schodzi aż do podłogi. Została wymieniona pompka hamulcowa ( na nową) bo było prawdopodobieństwo, że to ona lekko przepuszcza. Układ był odpowietrzany wiele razy (nie rekomendowaną metodą tradycyjną, aczkolwiek do tej pory skuteczną, a także za pomocą specjalnej pompki od kolegi mechanika). W płynie brak jest pęcherzyków powietrza. Słyszałem o możliwości zapowietrzenia ABS, ale znajomy mówił że w passatach nigdy nie miał z tym problemu. Może ktoś wie co tu jest grane? Z góry dzięki za wszelką pomoc.
Mam golfa 6 w ktorym po wymianie klocków z tylu jest problem z hamulcami. Po wciśnięciu hamulca nieco nisko bierze i ogólnie reakcja ma hamulec jest dość "tępa". Odpowietrzany byl uklad kilka razy i nic to nie dalo. Na postoju z pedal jest twardy. Zaś po odpaleniu schodzi niżej. Gdy nieco mocniej przycisne pedal hamulca to pedal opada bez mala do konca. Gdzie mozna szukac problemu ? Czy to uszkodzenie pompy hamulcowej ?
Proszę o radę z moim problemem. Hamulec jest dość "tępy" a właściwie jego wspomaganie. Trzeba użyć naprawę dużej siły żeby auto jako tako hamowało. Oczywiście elementy takie jak klocki tarcze zaciski płyn są wymienione. Dodam że w momencie kiedy w włączy się system BAS hamowanie jest bardzo dobre. Podciśnienie mierzone z kolektora wynosi -0.6 Bar i nie spada. Podsumowując wspomaganie hamulca jest bardzo słabe, ale jakieś jest.
Mierzenie ciśnienia w kolektorze ssącym nie jest miarodajne. Chyba, że opisał Pan tą procedurę w dużym skrócie. Problem może być bardziej złożony. Bardzo chętnie Panu pomożemy, prosimy o kontakt z naszym technikiem +48 723 722 722.
Nie wiem czy jest się czym martwić, skoda 1.0 mpi 2019 rok, twardy pedał po postoju, ale co ważne tylko jak jest mróz czy to woda w serwie? Hamuje po odpaleniu całkiem normalnie, czy jest się czym martwić?
Mróz nie powinien mieć tutaj znaczenia. Gdyby to była woda to byłby odczuwalny znaczny spadek skuteczności hamowania. Ciekawy przypadek. Zalecamy kontrolę w warsztacie.
Co może być Opel Insignia 2.8 automat po odpaleniu zanim auto trochę się nie rozgrzeje pedał hamulca twardy hamulce bez wspomagania po paru chamowaniach wraca do normy i na drugi dzień to samo co jest.
Focus mk3 był twardy pedał hamulca, auto hamowało ale ze słabą skutecznością, nie stawało "dęba" ABS się nie włączał, wymieniono płyn, wszystkie tarcze klocki ATE, wyczyszczono jarzma zacisków, prześladowano prowadnice zacisku i problem ustąpił, po pół roku problem powoli wraca a więc po co którymś hamowaniu pedał robi się twardy auto hamuje ale nie staje dęba, co może być przyczyną?
Dzień dobry a ja mam pytanie jak puszczam hamulec to słyszę takie tykniecie z tej puszki serwa czy to normalne bo trochę to mię wkurza czy można coś z tym zrobić ford mondeo mk4 rok 2012
Witam, w aucie a6 c5 1.9 tdi manual mam następujący problem: samochod od poczatku ma twardy pedal hamulca poki go nie spompuje 2,3 razy i do 80 km/h, pozniej jest okej powyzej tej predkosci pedal znowu robi soe twardy i jest brak jakiego kolwiek hamowania. Komputer pokazuje uszkodzony czujnik absu ale inni mówią że to wina serwa. Jakieś rady? Czy da sie jakoś zrobić test serwa?
Wygląda to na uszkodzenie "serwa" lub "układu budowania podciśnienia". Można to sprawdzić. Dobre warsztaty posiadają urządzenia, dzięki którym można sprawdzić poprawność działania układu wspomagania hamowania.
Mam pytanie co może być przyczyną większego luzu około 12-15 mm na dźwigni hamulca. Przy zgaszonym aucie beż wspomagania hamólców czuć tak jak by podwójny przeskok naciskając na hamulec. Winne było serwo ponieważ po wymianie na drugie auto hamuje normalnie. Nie jest to wina zapowietrzonego układu ponieważ pompa do sprawdzenia serwa została zakorkowana odpowietrznikami i odpowietrzona na 100%. Jakie uszkodzenie serwa może powodować taką usterkę?
Chcielibyśmy Panu pomóc ale potrzebujemy więcej informacji. Bardzo prosimy o kontakt z naszym technikiem pod nr 723 722 722 lub mailowo hotlinia@ate-polska.pl
Witam. Skąd może brać się olej w serwie w samochodzie benzynowym? Z kolektora dolotowego? Czy to świadczy o brudnym dolocie? W przeciągu 4 miesięcy padło mi drugie serwo, mechanik stwierdził właśnie olej w serwie, ale przyczyny nie potrafił podać :/
Taka ciekawostka i pytanie. Laguna 2 2003 2.0T trzy tygodnie temu wymienione całe kompletne hamulce tył zaciski, klocki, tarcze. Wszystko działało do dzisiaj. Co ciekawe, sytuacja śmieszna. Auto odpalone zimne po nocy, przejechałem 500m hamulce były. Zgasiłem, odpaliłem ponownie i już pedał wpada w podłogę. Żadnych błędów nie ma ABS ESP nie świeci trzy krotne pompowanie powoduje wzrost skuteczności i znowu spadek po odpuszczeniu. Oczywiście cała ta wymiana jest na gwarancji więc warsztat sie tym zajmie. Ale co może być przyczyną ?
Trudno powiedzieć, bo powodów takiego zachowania dźwigni pedału hamulca może być kilka, nie można tego bagatelizować. Najlepiej udać się do warsztatu. Gdyby chciał Pan porozmawiać z naszym doradcą technicznym zapraszamy do kontaktu z hot linią +48 723 722 722.
Nie robimy tego typu testów, wszystkie serwa działają na podciśnienie, więc zawory wewnętrzne działają w przeciwnym kierunku. Test nie będzie miarodajny.
@@atehamulcepolska A co może być przyczyną że przy 100km/h pedal się robi twardy A przy hamowaniu i przy ok.70 spada w dół i lepiej hamuje? Układ odpowietrzony, podcisnienia sprawdzone i zero nieszczelności. Również 1.8t a6c5
Witam,w moim A3 pojawił się problem. Na zgaszonym silniku gdy nacisnę pedał hamulca dwa razy robi się twardy i nie schodzi do podłogi, a po odpaleniu auta zejdzie prawie do podłogi. Tak samo podczas hamowania bardzo lekko wpada do podłogi wspomaganie działa mocno ale dlaczego schodzi tak nisko. Powietrza nie ma w układzie i również nie ma wycieków. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam
Niestety temat jest złożony, może dotyczyć nieprawidłowej pracy kilku podzespołów. Najlepiej będzie jeśli Pan skontaktuje się z naszym technikiem +48 723 722 722
Dzisiaj moje a6 2018r zahamowało gwałtownie samo jak skręcałem na skrzyżowaniu ! Po kilku sekundach go odblokowało . Co to może być ? Hamulce czy front assist. Przede mną nic nie jechało
Super, tylko ktory waesztat ma ten sprzet do odpowierzania i wykiany plynyi firmy ATE!? Na steonie od 2 lat jak patrzę, to NIE DZIAŁA wyszukiwarka warsztatów. Najblizszy moge znaleźć w Niemczech. Nikt tego nie naprawia - firma jeszcze istnieje? Na maile w tej sprawie też cisza. Wszystko fajnie, zrobione dla zarobku i ekologi, bo po co wymienić 1 małą uszczelkę, jak mozna cale dobre serwo wywalić do kosza
Jeśli szum (syczenie) dobiega z okolic pedału hamulca, wejścia serwa to należałoby to skontrolować w warsztacie mechanicznym. To nienaturalne, szczególnie że zanika po naciśnięciu na pedał.
Po wymianie płynu hamulcowego metodą tradycyjną i kilkukrotnym odpowietrzeniu przednie hamulce się blokują - zaciski nie odpuszczają i koła ciężko obrócić. W czym może być problem?
Mogą to byc np. uszkodzone uszczelki pompy hamulcowej. Najlepiej sprawdzić - w momencie zablokowanego koła odkręcić odpowietrznik - jeżeli koło zacznie się obracać swobodnie to może być pompa, wężyk, agregat a nie zacisk. Jeśli nadal jest zblokowane można szukać problemu w zacisku. W razie pytań zapraszamy do kontaktu z naszym technikiem pod nr 723 722 722
@@atehamulcepolska dziękuję za odpowiedź. Okazało się że klocek w obu kołach od wewnętrznej strony blokował się na blaszkach w jarzmie (układ TRW). Najpewniej płyn lekko skapując wywołał korozję na metalu przez co klocek nie miał możliwości wycofania.
Mam od kilku dni problem w superb I 2007 , dzwignia hamulca schodzi mi do końca po naciśnięciu i trzymaniu. Czuję iz siła hamulca jest słabsza, zaś gwałtowne szybkie naciśnięcie pedału powoduje jego wpadniecie z delikatnym oporem po czym auto coś hamuje i nagle załącza się ABS. Mechanicy szukali wycieku,brak dalej odpowietrzanie ukladu tradycyjne oraz przez urządzenia nic nie zmieniło. Po filmie stwierdzam, że pada właśnie albo servo badz pompa. Ciekawe informacje w końcu ktoś pokazał. Jakiś czas temu poprzednik sam wymieniał plyn metoda dradycyjna.
@@atehamulcepolska Wymieniłem pompe w servie na nową oryg ATE, servo trzyma ciśnienie jest szczelne. Hamulce są mocniejsze, lecz trzymając pedal dalej zejdzie do końca. Odpowietrzony uklad maszyna, tradycyjnie , nawet na pompie.
Czyli jak wcisne hamulec do końca w czasie jazdy to też uszkodę ten uszczelniacz? Kiedyś się wymieniało tylko tym "tradycyjnym" sposobem i nic się nie działo...teraz nagle się psują 🤔 Nowe ok bo to specjalnie robione by zarabiać na serwisach.
Ze względu na fakt, że starsze, wypracowane serwa częściej ulegają uszkodzeniom. Nowe nie mają wytartych elementów trących i są nasmarowane stąd różnica. Jednorazowe wpadniecie pedału hamulca nie powinno spowodować uszkodzenia uszczelniacze. Ale już podczas odpowietrzania czy wymiany płynu hamulcowego pedał hamulca osiąga swoje „maksimum” nawet kilkadziesiąt razy.
zgodze sie ale jak tlumaczyc ze bmw w instrukcji wymiany plynu uzywa pompki z banka i kaze dodatkowo w drugiej fazie odpowietrzania wciskac pedal do podlogi 5 razy ????to jak to ma byc w koncu niech Pane ekspert doradzi, materialy servisowe do wgladu jak potrzeba
Proszę pamiętać o różnicy między odpowietrzaniem układu hamulcowego a wymianą płynu. W serwisie BMW pracujemy na nowych, poprawnie serwisowanych samochodach, a warsztaty niezależne niestety mają do czynienia w których płyn hamulcowy nie był wymieniany przez ponad 6 lat. Na szkoleniach omawiamy wszystkie przypadki i procedury, również te o których Pan pisze.
A jak już bmka ma swoje lata to podczas takiej procedury odpowietrzania hamulców z użyciem komputra i użądzenia do wymiany płynu hamulcowego polecam klocek drewniany pod pedał hamulca który ograniczy ruch do maksymalnie połowy. Można w ten sposób odpowietrzyć hamulce tradycyjnie nie martwiąc się o uszkodzenie pompy hamulcowej i uszczelniacza serwa.
Tarcze były przetoczone. Pierwszy raz zamontowałem sobie klocki ceramiczne i baaardzo długo układają się, typowe klocki organiczne układają się po ~300km a te nie cały czas nie hamują tak jak wg mnie powinny.
@@Sacrum_Profanum - Po jednym dniu jazdy miejskiej klocki na pewno powinny byc juz w pelni dotarte. Na pewno przewody są dobrze odpowietrzone? Po kilku dniach powinny sie pojawić na tarczach kręgi z rdzy w miejscach gdzie klocek nie przylega do tarczy.
Czy pytanie dotyczy klocków ATE Ceramic? Jeśli tak to faktycznie do 300km jazdy i hamowania powinny być dotarte. Jeśli inne ceramiczne trudno nam się wypowiadać.
Jest tak: pedał hamulca działa, Astra H Diesel 2005. Ale gdy zahamuję i przytrzymam pedał, to on lekko i powoli ale stale idzie w dół. Już mówię - pompa wymieniona na nową, odpowietrzane kilka razy, pedał przy stałym nacisku powoli idzie w dół. Więc pompa jest OK. Może serwo nawala? Da się coś sprawdzić bez wymiany serwa? Jakiś zawór przy serwo? Bedę wdzięczny za uwagi, pozdro
Mnie zastanawia, dlaczego wspomaganie pompy hamulca nazywane jest Serwo, jak z serwomechanizmem nie ma nic wspólnego. Nie lepiej nazwać wspomaganie próżniowe hamulca?
Super, że samo ATE przyznaje się do tego, że serwa są tak skonstruowane żeby się psuć podczas odpowietrzania i że celowo nie udostępnia uszczelniaczy w sprzedaży.
Problem nie leży w serwie, a w braku stosowania odpowiednich narzędzi przez serwisy. Do wymiany płynu hamulcowego i odpowietrzania w układach hydrauliki hamulcowej służą od zawsze odpowiednie narzędzia dostępne u dystrybutorów.
@@atehamulcepolska ale skoro ludzie (w domowych warunkach), jednak robią to w inny sposób, to chyba by pasowało im to ułatwić?
A nie wszystko tylko utrudniać, by zamiast płyn zmienić sobie samemu, trzeba jechać do warsztatu i dać 500 zł
Czyli całe serwo dobre, musimy je wymienić z racji uszczelki gumowej? Gdzie tu ekologia ATE? Brak. Tylko produkować całe elementy. I jeszcze się do tego ATE przyznaje w sposób jawny.
ATE nie chce by. "ekologiczne" bo to się po prostu nie opłaca. Po co sprzedać Oring jak można sprzedać pompę.
Witam proszę o podpowiedź po delikatnym naciśnięciu hamulca słyszę buczenie przez sekundę praktycznie jest to za każdym razem .
Brak odpowiednich narzędzi do odpowietrzenia hamulcowego tk jedno. Brak cześci zamiennych do serwa to drugie. Producencji zacisków hamulcowych jakos maja dostępne płoczki, oraz uszczelniacze i osłony kurzowe. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o.....
Materiał ciekawy i dajacy do myślenia.
Pozdrawiam
ua-cam.com/video/yKLKX5O-BAU/v-deo.htmlsi=74FtHyn1_6IQsqDk
Pouczający materiał, potwierdził moje przypuszczenia w kwestii zjawisk mogących wystąpić w wyeksploatowanych układach hamulcowych. Pozdrawiam !
Dzisiaj rozbierałem pompę od mb w108. W środku ścianki jak nowe a może miec grubo ponad 50 lat. Tylko nie alu a jakiś stop. Kiedyś to robili części.
Panie Powiedz pan krótko że teraz produkowane są Bubble nie tak jak kiedyś konkretny towar
ale super, chyba posłuchaliście mojego ostatniego komentarza, zaraz biorę się do ogladania, pozdrowienia!
Małe sprostowanie co do dostępności uszczelniacza na wejściu do serwa - nieprawdą jest, że uszczelniacz jest niedostępny, chyba, że mówimy o oryginalnym ATE, kupiłem w sklepie poliuretanowy zamiennik, pasujący po numerze ze starego, uszkodzonego do Forda Mavericka II, oczywiście katalog nie uwzględnia tego, że pasuje do tego modelu, natomiast sam uszczelniacz sprawuje się bez zarzutu.
Tak, nie jest dostępny z części oryginalnych. W zamiennikach są już dostępne.
@@atehamulcepolska
Ale tego juz wspomniec zapomnieliscie - na ale i tak wyszlo w praniu - buahaha
Ford Maverick 2.0 - syczy w kabinie podczas pracy silnika, zaciąga lewe powietrze i przez to silnik też trochę wariuje na obrotach. Po demontażu serwa - zerwany uszczelniacz na wejściu do serwa od strony pedału hamulca. Uszczelniacz się podwinął i zerwał podczas odpowietrzania układu, czyli słusznie opisany problem. Wcześniej, przed serwisem układu hamulcowego problem występował sporadycznie przy hamowaniu, czasem było słychać syczenie, czasem nie. Teraz rozszczelniło się całkiem.
Można uniknąć takich problemów, jeżeli osoba serwisująca samochód stosuje odpowiednie narzędzia i ma wiedzę w temacie. Przykro nam bardzo.
@@atehamulcepolska uszczelniacz był już wcześniej uszkodzony, odpowietrzanie go dobiło
:(
Te uszczelki serwa są dostępne 😉
Daj namiar
Choć UE obliguje do produkcji częsci zamiennych, to firmy bronią się, że to urządzenie newralgiczne i tylko można wymienić cały podzespół. Przykładem bardzo popularnym jest zbiornik adblue. Koszt ok. 5k dla busa. Zatem Panowie- przy wymianie płynu hamulcowego wymieniamy serwo i pompę hamulcową. Greta Tunberg będzie zadowolona i UE też. Niech żyje zielona ekologia, zaraz, zaraz prawidłowo - zgniła ekologia!!!
Bo inaczej jakiś Janusz rozebrały to serwo i ewentualnie skleił starym silikonem który znalazł w garażu.
Bardzo fajny materiał😊 a mam takie pytanie odnośnie pompy hamulcowej. Co może być przyczyną braku podciśnienia płynu?. Konkretnie blokuje wszystkie zaciski, ale jak podciągnę do góry pedal hamulca(ponad normę co odbija) to wszystkie zaciski puszczają. Kilku mechaników rozłożyło rece
Jak już kupicie sobie jednostkę nadciśnieniową, to zrozumiecie czemu producent to rekomenduje. Drogi lecz dobry zakup
Dzięki za info 💪😁
Witam mam pytanie : z jakim momentem dokręcić wspomagania serwa hamulcowego do grodzi komory silnika i pompę hamulcową do serwa?! Serwo ATE Megane coupe 1 1.6 16V 2002 r. ,za odpowiedź z góry dziękuję pozdrawiam
Proszę o informację jaka jest siła dokręcania śruby serwaa hamulcowego BMW e90 pozdrawiam
Świetny materiał. Ja jeżdżę po mechanikach ale wszyscy mówią że mój układ hamulcowy jest w dobrym stanie i mam tak jeździć, natomiast mam sytuację że po dłuższej jeździe trasą (ok. 150km) pedał sprzęgła robi się twardy. Właśnie chcę się zabrać za odpowietrzanie sprzęgła tylko nie wiem czy moja diagnoza trafna. Chyba kupię sobie to urządzenie do odpowietrzania.
Najpierw polecamy wymienić płyn w układzie hydrauliki sprzęgła.
Do niektórych serw uszczelniacze są w sprzedaży.
Pozdrowienia dla P Warmusa
W renault Scenic rok 2002 jak odrazu był kupiony
Wszystko było wymienione.
Zauważyłam że syczy hamulec i co to oznacza?
Wiadomo przecież jest trzeba jak najszybciej do mechanika zostawić auto.
Witam jak odpowietrzyc pompe ABS pompe ?wymianie przewodow hamulcowych pedal hamulca jest miekki.
Szczena spada w trakcie "lekcji". To się wydaje przecież takie oczywiste, ale dopiero po obejrzeniu i zrozumieniu...
witam, mam słabe hamulce w Audi A4B6, przy wyciskaniu vag wskazuje max 90bar, pedał hamulca twardy, wysoki
Pytanie odnosnie serwa, czy olej w przewodzie z pompy podciśnienia do serwa może uszkodzić serwo?
Witam. W mercedesie w211 e320 polift ,po wymianie rurki hamulcowej (lewy tył) nie ma ciśnienia na tyle w hamulach , przednie działają na natomiast z tylnych nawet nie leci płyn po odkreceniu zaworka. Czy to wina pompy serwa ?
1:06
nie wpadłeś na to bo popełniasz zasadniczy błąd w toku myślenia. Myślisz, że olej nigdy nie może iść z pompy vacum (podciśnienia) do serwa bo przeceiż ona zawsze ciągnie / wysysa powietrze więc robi podciśnienie i to raczej z serwa wszystko wyciąga do siebie. A właśnie, że może być odwrotnie. Zadaje Ci dwa pytania: 1.zastanów się kiedy olej może iśc z przepuszczajacej pompy do serwa (jakiej banalnej sytuacji nie wziąłeś pod uwagę ustalając warunki). 2. i dlaczego tak się dzieje że ten olej idzie? Dwie odpowiedzi muszą być
nie odpisałeś po miesiącu - to podam rozwiązanie zagadki dla innych - gdy silnik pracuje i kręci pompą vacum to ona wysysa powietrze z serwa - robi podciśnienie i nie ma jak pojawić się tam olej, ALE
gdy silnik wyłączymy, i pompa vacum staje, to nie tworzy już pociśnienia - nie ciąnie - ale w serwie dalej mamy próżnię, którą ta pompa tam zrobiła - i ta próżnia na wyłączonym silniku będzie ciągnąć wszystko od pompy vacum.
W pompie vacum są oringi/uszczelki, które mogą popuszczać więc serwo mogłoby sobie tak zaciągać olej z tej pompy. Dlatego przewidziano to i pompa vacum ma zaworek zwrotny w miejscu gdzie podłącza się przewód gumowy, jak i serwo ma taki sam zaworek zwrotny w miejscu gdzie przewód gumowy podciśnienia wciskany jest do obudowy serwa. Zaworki zwrotne puszczają powietrze w jedną stronę-z serwa do pompy gdy ona ciągnie, ale nie pozwalają po zgaszeniu silnika, żeby próżnia w serwie próbowała zaciągać coś z pompy vacum.
Ja mam taką teorię, że gdy oringi w pompie Vacum popuszczają to olej dostaje się do zaworka zwrotnego w pompie vacum i ten olej ropo-pochodny rozpuszcza membranę gumową tego zaworka i ona się uszkadza -zaworek przestaje działać i olej idzie przewodem gumowym w kierunku pompy vacum i też dociera do membrany zaworka zwrotnego przy serwie i też go w końcu uszodzi - jak już dwa zaworki będą uszkodzonę
to właśnie wtedy - po wyłączeniu silnika, gdy pompa vacum się zatrzyma, to próżnia w serwie zacznie wysysać olej z pompy vacum - i skoro dwa zaworki zwrotne będą uszkodzone to ten olej wpadnie do serwa i będzie się tam zbierał. I po czasie różnież uszkodzi membranę w serwie lub zrobi ją ciepowatą, miekką.
więc nie wystarczy wymienić tylko serwa bo problem wróci. należy wymienić pompę vacum jeśli jej zaworek zwrtony jest zintegrowany z metalową rurką na którą nasadzasz przewód gumowy. Jeśli to jest integralna część to nic nie zrobisz - trzeba wymienić pompę vacum. Jeśli ten kruciec nie jest metalowy a plastikowy i jest tam obok śrubka - to jest to wymienialny zaworek i można odkręcić i go wymienić i wtedy wymienić jeszcze oringi w środku starej pompy vacum, które popuszczają olej. NO ale też nie ma sensu ich wymieniać jeśli zaworek jest uszodzony i niewymienialny - wtedy i tak pompa do wymiany - no zależy jak masz.
Niektórzy zostawiają tą pompę wadliwą i montują dodatkowy zaworek zwrotny na przewodzie gumowym - no kto jak woli - ale dla mnie to i tak się zepsuje.
No i na serwie tam gdzie przewód gumowy jest wciskany w serwo - trzeba to ściagnąć i używając ust zobaczyć czy zaworek działa - powinien pozwolić na dmuchanie w stronę pompy vacum a niepozwolić na zaciąganie w stronę serwa- jeśli przepływ idzie w dwie strony to i ten zaworek jest do wymiany.
dodatkowo trzeba oczyścić cały ten długi przewód gumowy z oleju - jeśłi on ma jakieś odnogi i z niego idą malutkie wężyki do innych elemetnów sterowanych powietrzem - to też je trzeba wymeinić lub oczyścić i sprawdzić bo olej pewnie i tam dotarł i narobił szkód.
Jeśli zrobi się to tak jak opisałem to masz problem z głowy.
A jak roibą niektórzy mechanicy? wymeiniają serwo i narazie - zero mózgu lub pomyślunku -że trzeba znaleźć przyczunę - albo im się nie chce albo nie wiedzą skąd ten olej,.
Witam proszę o podpowiedź po delikatnym naciśnięciu hamulca słyszę buczenie przez sekundę praktycznie jest to za każdym razem .
Witam asta j Automat w gazie gasnie przy hamowaniu na gazie i na bezynie nie pokazuj zadnych błędów prosze o pomoc
Dzień Dobry, a już miałem zrobić wymianę płynu hamulcowego metodą tradycyjną ( za namowa zresztą "starych": mechaników). pytanie do Pana prowadzącego: jaki zestaw kupić żeby zrobić to samodzielnie? Proszę o namiary. Pacjent to A6 C5 1.9 TDI 110 KM
6:45
Jesli korozja uszkodzila wnetrze cylindra to nie ma co liczyc na wymiane specjalnymi urzadzeniami
Sami powiedzieliscie ze aktywacja abs zabije taka uszczelke.
Toyota Yaris P1 2004 r Wymieniłem szczęki w tylnych kolach. Po lewej stronie odpowietrzyłem układ bez problemu natomiast po prawej pomimo naciskania pedału hamulca płyn nie chciał wypływać z podłączonego wężyka . Zbiorniczek wyrównawczy pełny. Co to może być? Czyżby to wina cylinderka? Cylinderek bez wycieków ,szczelny suchy.
Golf 4. Jak delikatnie powolutku naciskam hamulec to idzie do samej podłogi i nie hamuje. Czy na wlaczonym silniku czy zgaszonym be różnicy. Jak tylko mocniej, raptowniej depne na pedał to hamulce brzytwa za kazdym razem. Czy to wina pompy?
Perfecto.
Witam.
Mam dziwna przypadłość w swoim aucie, może ktoś z was jak również prowadzący kanał podpowie gdzie szukać od czego zacząć. Problem polega na tym że auto hamuje normalnie do momentu kiedy nie pada deszcz wtedy zaczyna ściągać i robi się twardy podał hamulca.
Dodam że chodzi tu o prędkość autostradową.
Komputer diagnostyka ok.Dziekuje za wszystkie sugestie.
Świetny materiał, bardzo pomocny. Pytanie od laika: czy "twardy" pedał hamulca przed odpaleniem silnika (skrzynia automat) to powód do zmartwień? Czy jest to sygnał do rychłej awarii układu hamulcowego? Samochód Mini Cooper S R56 N18.
Czy ten twardy pedał hamulca jest zauważalny po dłuższym postoju? Po jakim czasie? Rzeczywiście może to świadczyć o uszkodzeniu serwa lub zaworka zwrotnego w serwie - na szczęście ten jest wymienny i nie kosztuje dużo.
@@atehamulcepolska Dziękuję za odpowiedź. Pedał hamulca twardnieje znacznie już po około 10 - 15 godzinach postoju. Na grupie FB ludzie piszą, że to normalne i żeby się nie przejmować, aczkolwiek jeszcze parę miesięcy temu takiej sytuacji nie było. W moim drugim aucie też z automatem (Volvo) takiej sytuacji nie ma, stąd trochę się martwię.
Prawda jest taka, że producenci podają, że wyrównanie ciśnienia w układzie serwa może następować nie szybciej niż 0,1 bar/h czyli w wypadku Pana samochodu ok. 8-9h. Natomiast doświadczenie mówi, że nawet po 15h dalej pedał hamulca jest "miękki" tzn. że jest jeszcze różnica ciśnieni. Rzeczywiście najtańszym rozwiązaniem może być wymiana zaworka zwrotnego w serwie.
Jeśli będzie potrzebował Pan dalszej diagnostyki prosimy o kontakt z hot linią + 723 722 722
Witam. Mam spory problem z passatem B5. Na zgaszonym silniku hamulec jest twardy. Ale na włączonym cały czas powoli leci w dół. Nawet gdy kilka razy go podpompuję, tak jakby łapie opór, ale powoli schodzi aż do podłogi. Została wymieniona pompka hamulcowa ( na nową) bo było prawdopodobieństwo, że to ona lekko przepuszcza. Układ był odpowietrzany wiele razy (nie rekomendowaną metodą tradycyjną, aczkolwiek do tej pory skuteczną, a także za pomocą specjalnej pompki od kolegi mechanika). W płynie brak jest pęcherzyków powietrza. Słyszałem o możliwości zapowietrzenia ABS, ale znajomy mówił że w passatach nigdy nie miał z tym problemu. Może ktoś wie co tu jest grane? Z góry dzięki za wszelką pomoc.
Panie Krzysztofie zapraszamy do kontaktu z naszym technikiem pod nr 723 722 722. Tutaj będzie trudno wyjaśnić problem.
Mam golfa 6 w ktorym po wymianie klocków z tylu jest problem z hamulcami. Po wciśnięciu hamulca nieco nisko bierze i ogólnie reakcja ma hamulec jest dość "tępa". Odpowietrzany byl uklad kilka razy i nic to nie dalo. Na postoju z pedal jest twardy. Zaś po odpaleniu schodzi niżej. Gdy nieco mocniej przycisne pedal hamulca to pedal opada bez mala do konca. Gdzie mozna szukac problemu ? Czy to uszkodzenie pompy hamulcowej ?
Rozwiązałeś problem?
Proszę o radę z moim problemem. Hamulec jest dość "tępy" a właściwie jego wspomaganie. Trzeba użyć naprawę dużej siły żeby auto jako tako hamowało. Oczywiście elementy takie jak klocki tarcze zaciski płyn są wymienione. Dodam że w momencie kiedy w włączy się system BAS hamowanie jest bardzo dobre. Podciśnienie mierzone z kolektora wynosi -0.6 Bar i nie spada. Podsumowując wspomaganie hamulca jest bardzo słabe, ale jakieś jest.
Mierzenie ciśnienia w kolektorze ssącym nie jest miarodajne. Chyba, że opisał Pan tą procedurę w dużym skrócie. Problem może być bardziej złożony. Bardzo chętnie Panu pomożemy, prosimy o kontakt z naszym technikiem +48 723 722 722.
Nie wiem czy jest się czym martwić, skoda 1.0 mpi 2019 rok, twardy pedał po postoju, ale co ważne tylko jak jest mróz czy to woda w serwie? Hamuje po odpaleniu całkiem normalnie, czy jest się czym martwić?
Mróz nie powinien mieć tutaj znaczenia. Gdyby to była woda to byłby odczuwalny znaczny spadek skuteczności hamowania. Ciekawy przypadek. Zalecamy kontrolę w warsztacie.
Pierwsze słyszę o tego typu uszkodzeniach. Ciekawe, a w stodole parę aut kolegom porobione, na szczęście bez uszkodzeń jeżdżą.
Co może być Opel Insignia 2.8 automat po odpaleniu zanim auto trochę się nie rozgrzeje pedał hamulca twardy hamulce bez wspomagania po paru chamowaniach wraca do normy i na drugi dzień to samo co jest.
Witam. Czy grzanie się kół przednich mimo wyczyszczenia tłoczków i prowadnic ma coś wspólnego z pompą czy serwo?
Zobacz przewód hamulcowy, może nie pozwala płynowi się cofnąć. Może spuchł od środka, ja bym wymienił bo nie są drogie
Może mieć :) ponieważ grzanie kół przednich może być spowodowane zarówno przez elementy mechaniczne zacisku jak i problem z pracą hydrauliki.
Focus mk3 był twardy pedał hamulca, auto hamowało ale ze słabą skutecznością, nie stawało "dęba" ABS się nie włączał, wymieniono płyn, wszystkie tarcze klocki ATE, wyczyszczono jarzma zacisków, prześladowano prowadnice zacisku i problem ustąpił, po pół roku problem powoli wraca a więc po co którymś hamowaniu pedał robi się twardy auto hamuje ale nie staje dęba, co może być przyczyną?
Polecamy sprawdzić układ wspomagania hamowania (serwo)
Dzień dobry a ja mam pytanie jak puszczam hamulec to słyszę takie tykniecie z tej puszki serwa czy to normalne bo trochę to mię wkurza czy można coś z tym zrobić ford mondeo mk4 rok 2012
Nie wiemy o jaki rodzaj "tyknięcia" chodzi ;) Jeśli nie było takiego odgłosu wcześniej to sugerujemy kontakt z warsztatem.
Witam, w aucie a6 c5 1.9 tdi manual mam następujący problem: samochod od poczatku ma twardy pedal hamulca poki go nie spompuje 2,3 razy i do 80 km/h, pozniej jest okej powyzej tej predkosci pedal znowu robi soe twardy i jest brak jakiego kolwiek hamowania. Komputer pokazuje uszkodzony czujnik absu ale inni mówią że to wina serwa. Jakieś rady? Czy da sie jakoś zrobić test serwa?
Wygląda to na uszkodzenie "serwa" lub "układu budowania podciśnienia". Można to sprawdzić. Dobre warsztaty posiadają urządzenia, dzięki którym można sprawdzić poprawność działania układu wspomagania hamowania.
Mam pytanie co może być przyczyną większego luzu około 12-15 mm na dźwigni hamulca. Przy zgaszonym aucie beż wspomagania hamólców czuć tak jak by podwójny przeskok naciskając na hamulec. Winne było serwo ponieważ po wymianie na drugie auto hamuje normalnie. Nie jest to wina zapowietrzonego układu ponieważ pompa do sprawdzenia serwa została zakorkowana odpowietrznikami i odpowietrzona na 100%. Jakie uszkodzenie serwa może powodować taką usterkę?
Chcielibyśmy Panu pomóc ale potrzebujemy więcej informacji. Bardzo prosimy o kontakt z naszym technikiem pod nr 723 722 722 lub mailowo hotlinia@ate-polska.pl
@@atehamulcepolska bardzo dziękuję napewno zadzwonię pozdrawiam.
Witam. Skąd może brać się olej w serwie w samochodzie benzynowym? Z kolektora dolotowego? Czy to świadczy o brudnym dolocie? W przeciągu 4 miesięcy padło mi drugie serwo, mechanik stwierdził właśnie olej w serwie, ale przyczyny nie potrafił podać :/
Czy samochód wykorzystuje podciśnienie z korektora ssącego do wspomagania hamowania czy posiada oddzielną pompę vacuum?
@@atehamulcepolska Ma pomkpę próżniową.
Mam pytanko właśnie u mnie tak powietrze leci jak puszczam pedał hamulca to długo mi pochodzi takie serwo jeszcze ?
Ciężko stwierdzić. Najlepiej udać się do warsztatu ;)
Taka ciekawostka i pytanie. Laguna 2 2003 2.0T trzy tygodnie temu wymienione całe kompletne hamulce tył zaciski, klocki, tarcze. Wszystko działało do dzisiaj. Co ciekawe, sytuacja śmieszna. Auto odpalone zimne po nocy, przejechałem 500m hamulce były. Zgasiłem, odpaliłem ponownie i już pedał wpada w podłogę. Żadnych błędów nie ma ABS ESP nie świeci trzy krotne pompowanie powoduje wzrost skuteczności i znowu spadek po odpuszczeniu. Oczywiście cała ta wymiana jest na gwarancji więc warsztat sie tym zajmie. Ale co może być przyczyną ?
Trudno powiedzieć, bo powodów takiego zachowania dźwigni pedału hamulca może być kilka, nie można tego bagatelizować. Najlepiej udać się do warsztatu.
Gdyby chciał Pan porozmawiać z naszym doradcą technicznym zapraszamy do kontaktu z hot linią +48 723 722 722.
@@atehamulcepolska Jak się okazało rozciekła się Pompa ABS
Co w przypadku kiedy w wężyk idący do serwa podamy cisnienie, np 0,5 bara, powinno trzymać? Silnik benzynowy 1.8t.
Nie robimy tego typu testów, wszystkie serwa działają na podciśnienie, więc zawory wewnętrzne działają w przeciwnym kierunku. Test nie będzie miarodajny.
@@atehamulcepolska A co może być przyczyną że przy 100km/h pedal się robi twardy A przy hamowaniu i przy ok.70 spada w dół i lepiej hamuje? Układ odpowietrzony, podcisnienia sprawdzone i zero nieszczelności. Również 1.8t a6c5
Witam,w moim A3 pojawił się problem. Na zgaszonym silniku gdy nacisnę pedał hamulca dwa razy robi się twardy i nie schodzi do podłogi, a po odpaleniu auta zejdzie prawie do podłogi. Tak samo podczas hamowania bardzo lekko wpada do podłogi wspomaganie działa mocno ale dlaczego schodzi tak nisko. Powietrza nie ma w układzie i również nie ma wycieków. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam
Niestety temat jest złożony, może dotyczyć nieprawidłowej pracy kilku podzespołów. Najlepiej będzie jeśli Pan skontaktuje się z naszym technikiem +48 723 722 722
@@atehamulcepolska zapowietrzona była pompa ABS. Wszystko wróciło do normy. Pozdrawiam
Dzisiaj moje a6 2018r zahamowało gwałtownie samo jak skręcałem na skrzyżowaniu ! Po kilku sekundach go odblokowało . Co to może być ? Hamulce czy front assist. Przede mną nic nie jechało
Trudno powiedzieć. Nie jesteśmy w stanie tego stwierdzić.
Super, tylko ktory waesztat ma ten sprzet do odpowierzania i wykiany plynyi firmy ATE!? Na steonie od 2 lat jak patrzę, to NIE DZIAŁA wyszukiwarka warsztatów. Najblizszy moge znaleźć w Niemczech. Nikt tego nie naprawia - firma jeszcze istnieje? Na maile w tej sprawie też cisza.
Wszystko fajnie, zrobione dla zarobku i ekologi, bo po co wymienić 1 małą uszczelkę, jak mozna cale dobre serwo wywalić do kosza
Witam Astra H szum słyszalny na postoju,gdy wcisne pedał hamulca szum przestaje być słyszalny,czy to normalne?pozdrawiam
Jeśli szum (syczenie) dobiega z okolic pedału hamulca, wejścia serwa to należałoby to skontrolować w warsztacie mechanicznym. To nienaturalne, szczególnie że zanika po naciśnięciu na pedał.
@@atehamulcepolska dziękuję za odpowiedź 👍
Po wymianie płynu hamulcowego metodą tradycyjną i kilkukrotnym odpowietrzeniu przednie hamulce się blokują - zaciski nie odpuszczają i koła ciężko obrócić. W czym może być problem?
Mogą to byc np. uszkodzone uszczelki pompy hamulcowej. Najlepiej sprawdzić - w momencie zablokowanego koła odkręcić odpowietrznik - jeżeli koło zacznie się obracać swobodnie to może być pompa, wężyk, agregat a nie zacisk. Jeśli nadal jest zblokowane można szukać problemu w zacisku. W razie pytań zapraszamy do kontaktu z naszym technikiem pod nr 723 722 722
@@atehamulcepolska dziękuję za odpowiedź. Okazało się że klocek w obu kołach od wewnętrznej strony blokował się na blaszkach w jarzmie (układ TRW). Najpewniej płyn lekko skapując wywołał korozję na metalu przez co klocek nie miał możliwości wycofania.
Mam od kilku dni problem w superb I 2007 , dzwignia hamulca schodzi mi do końca po naciśnięciu i trzymaniu. Czuję iz siła hamulca jest słabsza, zaś gwałtowne szybkie naciśnięcie pedału powoduje jego wpadniecie z delikatnym oporem po czym auto coś hamuje i nagle załącza się ABS. Mechanicy szukali wycieku,brak dalej odpowietrzanie ukladu tradycyjne oraz przez urządzenia nic nie zmieniło. Po filmie stwierdzam, że pada właśnie albo servo badz pompa. Ciekawe informacje w końcu ktoś pokazał. Jakiś czas temu poprzednik sam wymieniał plyn metoda dradycyjna.
Gdyby Pan potrzebował konsultacji prosimy o kontakt z naszym technikiem pod nr +48 723 722 722. Problem może być złożony.
@@atehamulcepolska Wymieniłem pompe w servie na nową oryg ATE, servo trzyma ciśnienie jest szczelne. Hamulce są mocniejsze, lecz trzymając pedal dalej zejdzie do końca. Odpowietrzony uklad maszyna, tradycyjnie , nawet na pompie.
@@MarioMotoVlog w jakim stanie są uszczelnia w pompie?
@@pakontomasz pompa nowa oryg
Czyli jak wcisne hamulec do końca w czasie jazdy to też uszkodę ten uszczelniacz?
Kiedyś się wymieniało tylko tym "tradycyjnym" sposobem i nic się nie działo...teraz nagle się psują 🤔
Nowe ok bo to specjalnie robione by zarabiać na serwisach.
Ze względu na fakt, że starsze, wypracowane serwa częściej ulegają uszkodzeniom. Nowe nie mają wytartych elementów trących i są nasmarowane stąd różnica.
Jednorazowe wpadniecie pedału hamulca nie powinno spowodować uszkodzenia uszczelniacze. Ale już podczas odpowietrzania czy wymiany płynu hamulcowego pedał hamulca osiąga swoje „maksimum” nawet kilkadziesiąt razy.
zgodze sie ale jak tlumaczyc ze bmw w instrukcji wymiany plynu uzywa pompki z banka i kaze dodatkowo w drugiej fazie odpowietrzania wciskac pedal do podlogi 5 razy ????to jak to ma byc w koncu niech Pane ekspert doradzi, materialy servisowe do wgladu jak potrzeba
Proszę pamiętać o różnicy między odpowietrzaniem układu hamulcowego a wymianą płynu. W serwisie BMW pracujemy na nowych, poprawnie serwisowanych samochodach, a warsztaty niezależne niestety mają do czynienia w których płyn hamulcowy nie był wymieniany przez ponad 6 lat. Na szkoleniach omawiamy wszystkie przypadki i procedury, również te o których Pan pisze.
A jak już bmka ma swoje lata to podczas takiej procedury odpowietrzania hamulców z użyciem komputra i użądzenia do wymiany płynu hamulcowego polecam klocek drewniany pod pedał hamulca który ograniczy ruch do maksymalnie połowy. Można w ten sposób odpowietrzyć hamulce tradycyjnie nie martwiąc się o uszkodzenie pompy hamulcowej i uszczelniacza serwa.
Faktycha....
Świetny materiał! 🔥
Pytanie z innej beczki: czy możliwe aby ceramiczne klocki hamulcowe 'układały' się przez 1000km przy spokojnej miejskiej jeździe?
co masz na myśli pisząc o układaniu sie klocków? Tarcze nie są nowe?
Tarcze były przetoczone.
Pierwszy raz zamontowałem sobie klocki ceramiczne i baaardzo długo układają się, typowe klocki organiczne układają się po ~300km a te nie cały czas nie hamują tak jak wg mnie powinny.
@@Sacrum_Profanum - Po jednym dniu jazdy miejskiej klocki na pewno powinny byc juz w pelni dotarte. Na pewno przewody są dobrze odpowietrzone?
Po kilku dniach powinny sie pojawić na tarczach kręgi z rdzy w miejscach gdzie klocek nie przylega do tarczy.
Czy pytanie dotyczy klocków ATE Ceramic? Jeśli tak to faktycznie do 300km jazdy i hamowania powinny być dotarte. Jeśli inne ceramiczne trudno nam się wypowiadać.
Jest tak: pedał hamulca działa, Astra H Diesel 2005. Ale gdy zahamuję i przytrzymam pedał, to on lekko i powoli ale stale idzie w dół. Już mówię - pompa wymieniona na nową, odpowietrzane kilka razy, pedał przy stałym nacisku powoli idzie w dół. Więc pompa jest OK. Może serwo nawala? Da się coś sprawdzić bez wymiany serwa? Jakiś zawór przy serwo? Bedę wdzięczny za uwagi, pozdro
Bardzo szeroki temat. Proszę zadzwonić do Marka pod nr 728 878 889 (najlepiej poniedziałki). Postara się coś doradzić.
jesli pedal idzie w dol to masz gdzies wyciek plynu
ok
Mnie zastanawia, dlaczego wspomaganie pompy hamulca nazywane jest Serwo, jak z serwomechanizmem nie ma nic wspólnego. Nie lepiej nazwać wspomaganie próżniowe hamulca?
To w takim razie jak prawidłowo odpowietrzyć układ?
Zapraszamy do obejrzenia filmu o wymianie płynu i odpowietrzaniu: ua-cam.com/video/v2bGpAyl8U0/v-deo.html
R 25
A tam pierdolisz pan to trzeba wymienić uszczelniacze pompy paliwa