Medycyna oparta na dowodach - czy jest dla niej skuteczna alternatywa? | Jakub Zawiła-Niedźwiecki

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 20 вер 2023
  • 👉 Zostań Patronem: patronite.pl/radionaukowe
    👉 Wesprzyj jednorazowo: suppi.pl/radionaukowe
    🎧 Posłuchaj na streamingu: ffm.bio/radionaukowe
    🔔 Subskrybuj: / @radionaukowe
    🌐 Strona: radionaukowe.pl
    👍 Facebook: / radionaukowe
    📷 Instagram: / radionaukowe
    ❌ Twitter: / radionaukowe
    🎓 Odwiedź LAMU: / @letniaakademiamlodych...
    🎬 Zobacz więcej: • Radio Naukowe poleca
    📩 Kontakt: kontakt@radionaukowe.pl
    Medycyna często występuje z przymiotnikami: konwencjonalna lub akademicka, alternatywna, holistyczna i komplementarna. Nietrudno się pogubić. Czy te różne podejścia są sobie równe? - Prawda nie leży pośrodku, tylko leży tam, gdzie leży - tak krótko podsumowuje rozterki Jakub Zawiła-Niedźwiecki z Centrum Bioetyki i Bioprawa Uniwersytetu Warszawskiego, badacz etyki klinicznej i pseudonauki w medycynie.
    Rozmawiamy o EBM: evidence based medicine, medycynie opartej na dowodach, czyli medycynie akademickiej. Czy może po prostu: medycynie, bo jeśli udowodniona zostanie skuteczność danej metody to trafia ona do medycyny; nie musi się tułać wśród „alternatyw”.
    EBM została sformalizowana dość niedawno, bo dopiero w 1991 roku przez grupę epidemiologów klinicznych z Kanady. Powstała jako ruch sprzeciwu wobec medycyny opartej na autorytecie. W dużym skrócie: jeśli chcemy uznać, że jakaś procedura ma działanie lecznicze, musimy ją przebadać i dostarczyć odpowiednich dowodów, że tak jest.
    Dowody można widzieć w formie piramidy. Najwyższe znaczenie mają tzw. metaanalizy, czyli badania sumujące wyniki innych badań naukowych, swego rodzaju ekstrakty wiedzy z danej dziedziny. Następnie mamy randomizowane badania kliniczne, dalej badania eksperymentalne, ale nie randomizowane - stosowane szczególnie w sytuacjach, kiedy randomizacja nie jest możliwa (bardzo trudno jest na przykład przeprowadzić chirurgiczne placebo!). Niżej są badania obserwacyjne: badacz nie tworzy i nie kontroluje warunków, tylko obserwuje to, co się dzieje. Dużo łatwiej uzyskać w nich zafałszowane wyniki. Jeszcze niżej znajdują się case studies, czyli opisy pojedynczych przypadków działania, a na samym końcu mamy opinie ekspertów.
    Brzmi to spójnie. Dlaczego więc pacjenci często czują potrzebę szukania dodatkowych rozwiązań? Bo szukamy pewności, obietnicy, a tego w nauce nie ma. - Pseudomedycyny obiecują rzeczy, których medycyna obiecać nie może ze względu na zasadę prawdomówności - zauważa mój gość. Tymczasem w tzw. „altmedzie” charakterystyczne jest obiecywanie stuprocentowego sukcesu i powoływanie się na konkretne przypadki osób, z którymi pacjent może się utożsamić.
    Ta pozorna wada EBM jest jednak jej ogromną zaletą: statystyki badań klinicznych to twarde dane potwierdzające, że dana metoda jest aktualnie najlepsza. EBM przyniosła rewolucję w medycynie: udowodniono, że dawniej popularne zabiegi (np. podwiązywanie naczyń krwionośnych przy dusznicy) nie działają, a nawet szkodzą pacjentom. Jesteśmy poddawani tylko procedurom o potwierdzonym działaniu.
    Rozmawiamy o tym, jak alternatywne metody próbują upodabniać się do medycyny, jakie są granice wolności lekarza co do wyboru sposobu leczenia oraz gdzie w tym wszystkim jest pacjent.
    Gorąco polecam!
    💛 Rozmowę nagrałam w studio RN, które mogłam urządzić dzięki wsparciu na patronite.pl/radionaukowe Bardzo dziękuję! Mamy kolejne plany rozwoju, jeśli chcesz w nich pomóc - zachęcam do wpłat w dowolnej kwocie 💛
    POLECAMY INNE MATERIAŁY:
    • Radio Naukowe - Wszyst...
    • Fizyka
    • Biologia
    • Astronomia
    • Psychologia
    • Zwierzęta
    • Religia
    • Historia
    • Historia życia
    • Geografia
    • Technologia
    • Człowiek
    • Kultura
    • Medycyna
    • Archeologia
    🧠 Radio Naukowe - włącz wiedzę! 🧠
    #RadioNaukowe #KarolinaGłowacka #JakubZawiła-Niedźwiecki 🎬

КОМЕНТАРІ • 700

  • @skaut4312
    @skaut4312 8 місяців тому +62

    Jest zaufanie do lekarzy, tylko bezobjawowe😂

  • @JarKo880
    @JarKo880 8 місяців тому +19

    Miałem ostatnio przypadek kiedy dwóch ekspertów z doktoratami (z różnych specjalizacji) namawiało mnie na dwie kompletnie różne metody leczenia tego samego schorzenia. Jedna z metod była dobrze znana, szybsza, kosztowna, uciążliwa i obarczona sporym ryzykiem, druga mniej znana, nieinwazyjna i długotrwała. Obaj powoływali się na badania naukowe. Obaj byli rekomendowani jako najlepsi w swojej dziedzinie. Oczywiście obaj byli w konflikcie interesów bo wybór metody leczenia miał im zapewnić dodatkowy dochód. Decyzję musiał podjąć pacjent nie mający medycznego wykształcenia. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło. Mój wniosek jest taki, że medycyna od strony wiedzy, badań, kompetencji i specjalistów działa normalnie. To co kompletnie leży to system ochrony zdrowia i zarządzanie nim.

  • @biayiczarnybez8417
    @biayiczarnybez8417 7 місяців тому +12

    No tak przecież najlepiej działają lekarze w pandemii...i leki za 3 tyś dla bogatych. A nie profilaktyka. To lelarze idą na łatwiznę. Klienci znają swoje dolegliwości i siebie...

  • @piotrspiewak436
    @piotrspiewak436 8 місяців тому +28

    Pochodze z rodziny lekarskiej, większość ludzi z którymi miałem kontakt to lekarze. Jedno co moge powiedzieć to że 9 na 10 nie interesuje sie niczym więcej niz tym czego nauczyli się podczas ostatniej specjalizacji a jedyne czego sie dowiaduje podczas pratyki to informacja o nowych lekach od przedstawicieli handlowych.

    • @Ciachoo
      @Ciachoo 8 місяців тому +6

      Były w tej bajce krasnoludki i jednorożce?

    • @dropsdrops
      @dropsdrops 7 місяців тому +1

      Co to znaczy „podczas ostatniej specjalizacji” ? Jasne, tylko przedstawiciele handlowi 😂

    • @piotrspiewak436
      @piotrspiewak436 7 місяців тому +4

      @@dropsdrops no ostatniej którą robili więc musieli się uczyć żeby zdać egzaminy. Może za mało sprecyzowałem, mówiłem o lekarzach studiujących w latach 50-70, dawno już zauważyłem że bardziej ufam trzydziestopieciolatkowi niż ,,doświadczonemu" lekarzowi który ma już dziesięć lat prawa do emerytury. Choć zawsze miałem możliwości pójścia na nieformalną wizytę czy to w szpitalu czy poradni do któregoś ze znajomych moich czy rodziców od dawna już z takiej możliwości nie korzystam. Wolę mojego lekarza rodzinnego z poradni który ma trzydzieści lat mniej doświadczenia ale należy do tych którzy starają się być na bieżąco ze współczesnymi zdobyczami medycyny a nie odcinają kuponów od swoich siwych włosów i lat pracy.

    • @dropsdrops
      @dropsdrops 7 місяців тому +2

      @@piotrspiewak436 lekarze "starej daty" tak mają, a to właśnie dlatego, że uczyli się medycyny w czasach, kiedy nie było pojęcia EBM, czyli to co było w książkach napisanych przez szacownych profesorów, to obowiązywało dekadami. Teraz mamy ciągle prowadzone badania, stąd wytyczne diagnostyki, leczenia itp. zmieniają się co kilka lat albo i częściej i są coraz bardziej skomplikowane. Poza tym badania potrafią dawać sprzeczne wyniki, bo zależy kto jak je zaprojektował itp. To nie ułatwia "bycia na bieżąco" i nie dziw się, że jak ktoś ma 70 lat to już nie ma chęci (albo głowy) żeby swoją wiedzę cały czas na nowo przemeblowywać - taka ludzka natura i umysł. A na samym doświadczeniu bazować się nie da, a wręcz jest to szkodliwe (jak mówi znane lekarskie przysłowie: "doświadczenie to popełnianie tych samych błędów z coraz większym przekonaniem"), dlatego również uważam, że lepiej chodzić do młodszych lekarzy, a nie do emerytów.

    • @piotrspiewak436
      @piotrspiewak436 7 місяців тому +4

      @@dropsdrops problem polega moim zdaniem na tym, że ci lekarze starej daty dalej są na rynku medycznym, dalej mają w swoich rękach życie i zdrowie pacjentów a w prywatnych gabinetach tłumy które gotowe są płacić dwieście złotych za krótką wizytę bojąc się że w poradni za darmo będą potraktowani byle jak. Mój ojciec, chirurg, nie miał gabinetu prywatnego niemniej do 85roku życia pracował w przychodni na pół etatu bo nie było nikogo na jego miejsce i tu jest cały problem . Wiadomo, w przychodni robił tylko drobne zabiegi więc korzystał głównie z manualnego doświadczenia i nie zgrywał nigdy mądrzejszego niż jest.

  • @magorzata-eq1uy
    @magorzata-eq1uy 8 місяців тому +33

    Pan doktor trochę zawęził problem. Jestem anestezjologiem z ponad 40 letnim stażem; przykładem dziedziny w której EBM praktycznie nie ma zastosowania jest resuscytacja. Nie da się zaplanować zaślepionych i powtarzalnych badań na ludziach. Oczywiście prowadzenie tej procedury jest intensywnie badane i następują ciągłe zmiany. 40 lat temu reanimowaliśmy zupełnie inaczej. Polecam Pani ten temat oraz prelegenta - prof. Roman Jaeschke z Krakowa. Większość pacjentów leczonych w polskich OIT ma niewydolność wielonarządową,więc nie dość że tę samą chorobę każdy z założenia przechodzi inaczej to jeszcze każdy nasz pacjent ma inne powikłania. Z tego właśnie powodu w intensywnej terapii nigdy nie będziemy mieć tego co najlepsze- prospektywnych,podwójnie zaślepionych badań na ludziach. Pozostaje nam analiza przypadków,statystyka,symulacje komputerowe,badania na ochotnikach, zwierzętach, in vitro i może jeszcze AI.
    Bardzo cenię Pani audycje,gratuluję i życzę dużo inwencji w przyszłości
    Małgorzata Składanowska

    • @MateuszSienkan
      @MateuszSienkan 7 місяців тому +1

      Przecież mówi o tym, że nie zawsze możliwe jest przeprowadzenie takich badań i podaje przykłady. Resuscytacja jest po prostu kolejnym przykładem.

  • @Bylobyinaczej
    @Bylobyinaczej 8 місяців тому +64

    Z tej opowieści wynika, że aby coś odkryć, trzeba jednak płynąć pod prąd. A współczesna medycyna płynie z prądem koncernów farmaceutycznych, niestety. Nie mówię, że farmakologia jest zła, bo nie raz leki uratowały mi samopoczucie, a kilka razy nawet i życie, natomiast w medycynie brakuje mi holistycznego i empatycznego spojrzenia na pacjenta. Medycyna obecnie przypomina urząd, w którym wypisywane są papierki na leki, a myślę, że często proces zdrowienia człowieka mógłby się odbyć bez leków, szczególnie antybiotyków. Mówię to jako osoba mająca w bardzo bliskiej rodzinie dwóch lekarzy. Widzę, że oni tego zawodu nie traktują jako misji, a jako środek do zarobienia naprawdę dobrych pieniędzy.

    • @marcin__k
      @marcin__k 8 місяців тому +8

      Zawód jak każdy inny. Przychodzi do pracy, wykonuje ją z różnym efektem (tak jak przeciętnie się to zdarza Kowalskiemu) i wraca do domu, a potem sport/alkohol/TV/inne hobby. I tyle w temacie. Po co kombinować?

    • @BodekFifi
      @BodekFifi 8 місяців тому +4

      ​@@marcin__kto nie jest zawód, jak każdy inny.

    • @Bylobyinaczej
      @Bylobyinaczej 8 місяців тому +14

      @@BodekFifi dokładnie tak! Nie bronię tym ludziom zarabiać pieniędzy na tym, co robią, ale nie chcę być też królikiem doświadczalnym koncernów farmaceutycznych. Po wysłuchaniu tej audycji doszłam do wniosku, że tak naprawdę wszystko, co wiemy o farmakologii, wiemy tak naprawdę z altmedu i z medycyny ludowej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie, a bagatelizowanie tej wiedzy jest zwyczajnym chamstwem i zakłamywaniem rzeczywistości. Przecież współczesne leki są niczym innym jak jakąś formą występujących w przyrodzie toksyn wydzielanych przez rośliny czy grzyby, a naukowcy uważają, że wszystkie rozumy pozjadali i nie ma już nic do odkrycia, bo święta farmakologia wie już wszystko. Bzdury!

    • @dropsdrops
      @dropsdrops 7 місяців тому +5

      @@Bylobyinaczejnikt tak nie uważa. To twoje przekonanie i tyle.

    • @Marek-Expanse
      @Marek-Expanse 7 місяців тому +1

      Haha. Misja. Najlepiej od kogoś tego wymagać. Praca jak praca, należy ją wykonywać najlepiej. Kropka. Po co szukać drugiego dna. Nie jesteśmy w sejmie 😉

  • @michahubert1179
    @michahubert1179 8 місяців тому +33

    Fajny odcinek, może kiedyś zrobić coś stricte odnośnie "jakości" statystycznej badań ? Przeglądając pubmeda włos się jeży. Mylenie p wartości z błędem pierwszego rodzaju, stosowanie testów bez sprawdzenia czy dane spełniają warunki stosowalności danego testu (np. homogeniczności wariancji), dobieranie parametrów do regresji aż coś wyjdzie a jak nie wyjdzie to gniecenie regresji logistycznej aż jakaś wartość odcięcia z krzywej ROC wyda się sensowna, itp. Metaanaliza ma sens jak indywidualne badania są rzetelnie przeprowadzone bez kultu cargo.

    • @knaw35
      @knaw35 7 місяців тому

      nieźle ciebie prąd popieścił 😀😀

    • @upimwdziuba2120
      @upimwdziuba2120 7 місяців тому +5

      Ale ma rację, jest kanał doktora chemi z UMCS który pokazuje "kanał" w badaniach. Jeżeli tak jest, to trochę przeraża

    • @michahubert1179
      @michahubert1179 7 місяців тому

      @@knaw35 Odniesiesz się merytorycznie ? www.nature.com/articles/533452a
      molecularbrain.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13041-020-0552-2
      www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2685008/

  • @zbyszek2951
    @zbyszek2951 7 місяців тому +7

    Aktualny stan wiedzy a obowiązujące w leczeniu procedury to mijające się o 10 a nawet 20 lat światy. Na dodatek, jeśli stosowane procedury przynoszą duży zysk, to sponsorowana nauka zaczyna służyć ich kontynuowaniu i zwalczać naukę która udowodniła ich nieskuteczność lub szkodliwość. Lekarze są sprzedawcami procedur i leków i wydajność w tej sferze jest miarą ich przydatności. Spotkałem się nawet z promocyjną akcją mającą na celu znalezienia nowych biorców statyn pod pretekstem zbyt wysokiego "cholesterolu". Dopóki zbrodnia trucia ludzkości statynami będzie kontynuowana przez wszystkich lekarzy, nie maja sensu jakiekolwiek dywagacje na temat medycyny opartej na faktach.

    • @anarrrche
      @anarrrche 7 місяців тому

      Jedyny tu, sensowny komentarz.
      Dodam jeszcze, że dywagacje tego pana można było poważnie traktować przed era covidozy.
      Ten pan jest całkowicie niewiarygodny. UKRYWA fakt, że lekarze przeciwni "szczepiniom" przedstawiali TONY dowodów wynikające z badań naukowych, ale cwaniaki "zarzadzajace percepcją" nie douscily ich do głosu.
      Od tego czasu jasne jest, że EBM to teoria, która ma zastosowanie tam gdzie jest interes BigFsrmy.

  • @GregorySeko
    @GregorySeko 8 місяців тому +43

    Pytanie czy ja jako pacjent powinienem ufac procedurom...
    Lekarzy juz nie ma...to sa wykonawcy procedur i polecen ksiegowego ze szpitala lub nfz...
    Kasa leczy a nie lekarz...dowod... miliony za proste zabiegi.xD

  • @szymonszychta6986
    @szymonszychta6986 8 місяців тому +66

    Jak mam ufać lekarzom. Żona jak miała 19 lat to lekarze podkreślam lekarze, odsyłali ją z opinią, że to sprawy kobiece aż wyrostek pękł i się rozlał ledwo odratowali. Przeżyła tylko dzięki detreminacji teścia. U mnie podobna sytuacja tylko w wieku 3 lat. Starsza córka choroba jersinioza. Prawie rok tułaliśmy się po szpitalach dopiero po tym czasie trafiliśmy na lekarza który wykonał droższe badania i wyszło, że to jersinioza, dziecko miało wtedy 4-5 lat.
    Szwagra wnuk syn bratanka żony w czasie porodu dziecko się zaklinowało w drogach rodnych bo było za duże lekarze wyszarpując dziecko złmali obojczyk. Ponad rok jeżdżenia do Warszawy na rechabilitacje. Dla niewtajemniczonych przedporodowa waga dziecka powyżej 4kg kwalifikuje do cesarki. Tylko dziwnym trafem lekarze często zapominają o tym fakcie.
    Lekarze ze swojego grona nie usówają czarnych owiec więc fama się rozlewa na całość środowiska.
    Zaś co do fuszerki lekarskiej mógłbym podać jeszcze wiele przykładów. Tylko szkoda strzępić języka.
    Zresztą papier dokumentacji medycznej wszystko przyjmie, a życie wygląda inaczej. Dlatego ludzie nieufają lekarzom.

    • @tomasz3122
      @tomasz3122 8 місяців тому +12

      Bo lekarz to człowiek a nie robot, poza tym wiele schorzeń daje podobne symptomy. Jak idziesz do mechanika aby naprawić swój samochód to też tak naprawdę nie masz pewności że usterka zostanie usunięta oraz że mechanik w ogóle ma dobrą diagnozę problemu.

    • @itall87
      @itall87 8 місяців тому +14

      trzy tygodnie temu mąż koleżanki trafił z bólami brzucha na sor. dali środki przeciwbólowe i wysłali do rodzinnego. Chłop z bólu wytrzymać nie może, ale rodzinny do domu nie przyjedzie, bo wizyty domowe są tylko w środy po uprzednim umówieniu się. zawieźli go do lekarza, lekarza nie ma, będzie później. w końcu wysłali go do szpitala. w szpitalu przeciwbólowe i kroplówka. po jakimś czasie "proszę przyjechać bo z mężem jest ciężko". Gość konał z bólu w szpitalu i wszyscy go mieli gdzieś, jakaś pielęgniarka się zlitowała i wezwała chirurga. ten pomimo, że właśnie kończył swój dyżur wziął go na stół, dzięki czemu facet przeżył. rozlanie wyrostka.
      moja mama zachorowała. brak sił, płacz z bólu i wszystko co najgorsze. pojechali do lekarza i pierwsze pytanie "czy robiła pani test na COVID", nie. "to proszę zrobić inaczej nie pomożemy". Matka z gorączką i bólami ledwo żywa zrobiła test, wynik negatywny. "przepraszam nie ma pani covida a my tylko przyjmujemy tych z covidem". potem nie ma co się dziwić, że takie statystyki w tym kraju.
      ja mając 13 lat zachorowałem na zapalenie płuc. siostra chwilę wcześniej chorowała i leczyła się w domu. mnie też lekarka leczyła w domu. koniec końców trafiłem do szpitala w stanie ciężkim.
      wujek i babcia zarażeni sepsą w szpitalu, zmarli.
      babcia uzależniona od leków, dawała lekarzowi łapówki byle by ten coś jej zapisał. w końcu tylko lekarstwa leczą.
      potem się dziwią, że ludzie lekarzom nie ufają.

    • @szymonszychta6986
      @szymonszychta6986 8 місяців тому +12

      Do "tomasz" jak dobry mechanik to w kilka chwilę zdiagnozuje problem jak niedouczony to pół auta rozbierze a problemu nie rozwiąże.
      Ps.
      Teść wówczas za własne pieniądze pożyczył auto sąsiada i za własne pieniądze opłacił podstawowe badania krwi co lekarze nie chcieli zrobić. Czekali z godzinę na wynik, laborant wyszedł i kazał natychmiast jechać do szpitala. Widocznie z labolatorium już dzwoniło do szpitala sala operacyjna czekała.
      A lekarka z ośrodka i dwie z pogotowia twierdziły że żona wówczas panna symuluje, a bóle ciągnęły się ponad tydzień.

    • @Sagannnnnn
      @Sagannnnnn 8 місяців тому +4

      ​@@tomasz3122bo jest takim samym fachowcem jak i ci lekarze.

    • @ZdzichaJedziesz
      @ZdzichaJedziesz 8 місяців тому +5

      Co do tej solidarnosci lekarzy i krycia błędów kolegów to rzeczywiście jest chore

  • @nosuchname247
    @nosuchname247 8 місяців тому +61

    Rzeczywiście, po tej manianie podczas pandemii koronawirusa, ludzie powinni ufać lekarzom. Dobry żart tynfa wart. Z wyjątkiem paru wyjątków lekarze jako środowisko zawiodło kompletnie. Jak żołnierze uciekną z pola walki, to też raczej późniejsze pohukiwania "ufajcie nam, ufajcie!" będą brzmiały krotochwilnie.

  • @e.k.-g.3571
    @e.k.-g.3571 7 місяців тому +14

    Moja koleżanka w Szwecji przyjmuje 12 pacjentów dziennie i całą dokumentację nagrywa na dyktafon i przepisuje to sekretarka. Ma na pacjenta 30 minut

    • @Crovaify
      @Crovaify 7 місяців тому +2

      A w Afryce sa regiony, gdzie statystycznie jednen lekarz przypada na 50 tys ludzi.

    • @arturkoszykowski9592
      @arturkoszykowski9592 7 місяців тому +2

      Szwecja to kraj lewicowy. W prawicowym neoliberalizmie jest 12 pacjentów na godzinę.

    • @rmbt
      @rmbt 7 місяців тому

      ​@@arturkoszykowski9592nie ośmieszaj się

    • @arturkoszykowski9592
      @arturkoszykowski9592 7 місяців тому +1

      @@rmbt Mógłbyś użyć choć jednego argumentu, nawet niechby z dupy, ale nie, wolisz zwyczajnie pierdnąć. --- to jest dopiero śmieszne.

    • @rmbt
      @rmbt 7 місяців тому

      @@arturkoszykowski9592 porównanie Szwecji do nieznanego kraju o nazwie "w prawicowym liberalizmie".

  • @PominReklamy
    @PominReklamy 7 місяців тому +4

    Większość lekarzy to konowały. Biorą kasę za samą możliwość wpisania się na listę wizyt, a nie za to czy są skuteczni. Kasa powinna być na końcu jak się wykona dobrze swoją robotę, a nie na początku na piękne oczy.

    • @Ciachoo
      @Ciachoo 7 місяців тому

      Skąd informacje o "większości" lekarzy? Rozwiń proszę.

    • @oliwiaincarbone4408
      @oliwiaincarbone4408 7 місяців тому +2

      ​@@CiachooTy tu grasujesz nie mając nic do powiedzenia.

    • @vaakdemandante8772
      @vaakdemandante8772 6 місяців тому

      @@Ciachoo z doświadczenia

  • @monografik
    @monografik 8 місяців тому +17

    To, że mam do wyboru wskoczyć na główkę do pustego basenu, oraz zrobić to samo do basenu z 10 cm wody, nie oznacza że mam bezapelacyjnie wybrać tę drugą opcję. Szanuję i doceniam osiągnięcia medycyny, ale przykro mi bardzo - jeszcze wiele musimy się dowiedzieć, żeby lekarza traktować jak specjalistę, a to dlatego że człowiek jest ogromnie skomplikowany. Nie pomaga też to, co lekarze robili przez ostatnie 3 lata (na szczęście nie wszyscy). I dlatego lekarz ma być DORADCĄ a nie panem i władcą MOJEGO życia i zdrowia, bo to JA będę ponosił konsekwencje JEGO decyzji.
    Dziękuję za świetny program.

    • @Ciachoo
      @Ciachoo 8 місяців тому

      Z ciekawości - co jest alternatywą wobec "traktowania lekarza jak specjalisty"?

    • @monografik
      @monografik 8 місяців тому +2

      @@Ciachoo Alternatywy za bardzo nie widzę, ale nie uważam żebym miał przestać używać własnego rozumu z tego powodu. Bo, jak już pisałem, finalnie to i tak ja na własnym ciele będę ponosił konsekwencje decyzji lekarza.

    • @Ciachoo
      @Ciachoo 8 місяців тому

      @@monografik
      Jeżeli własny "rozum" zawodzi, to należy z niego nie korzystać tylko wybierać najlepsze dostępne opcje. EBM jest najlepszą dostępną opcją, homeopatia nie jest alternatywą dla niej.

    • @monografik
      @monografik 8 місяців тому +3

      @@Ciachoo Nie przypominam sobie, żebym pisał cokolwiek o homeopatii. Napisałem wręcz, że nie widzę alternatywy. Ale to nie oznacza zaprzestania używania rozumu, bo nauka nie jest (i być może nigdy nie będzie) kompletna.

    • @Ciachoo
      @Ciachoo 8 місяців тому

      @@monografik
      Jeżeli nauka jest niekompletna, a nauka jest szczytowym efektem używania rozumu, to nie rozumiem co "rozum" ma w tej kwestii zmienić?

  • @keizariene
    @keizariene 8 місяців тому +13

    Dla mnie przełomem była sprawa tzw. "Dawida-19", kiedy lekarze skompromitowali się po całości. Ta ich zaciekłość i brak podejmowania jakiejkolwiek dyskusji były wręcz odpychające. Od tamtej pory zainteresowałam się jakże wyśmiewaną medycyną alternatywną i wiem jedno - żadnych prochów. Dlaczego lekarz na wizycie nie pyta mnie o dietę, styl życia, a jedynie co go interesuje to wypisywanie recept za ciężkie pieniądze? Dlaczego nie powie: zacznij się lepiej odżywiać, rusz tyłek, idź na basen? Bo za to mu nie płacą koncerny farmaceutyczne.

    • @Ciachoo
      @Ciachoo 8 місяців тому +1

      Ładnie ukryty antysemityzm. Kto się konkretnie i w jaki sposób skompromitował?
      Dlaczego nikt Ci nie powtarza na osobistej konseultacji wszędzie powtarzanych dobrych praktyk zdrowotnych? Bo jest to oczywistość, coś w stylu "nie wsadzaj widelca do gniazdka".
      Co mają płacić koncerny farmaceutyczne pojedynczym lekarzom w Polsce pracującym w NFZ?

    • @keizariene
      @keizariene 8 місяців тому +1

      @@Ciachoo Żaden antysemityzm, tylko obejście cenzury na YT, bo o Zvidzie 19 nie wolno nic złego pisać. Jeśli pytasz kto się skompromitował, to krótką masz pamięć. Wystarczy przypomnieć czołowych "ekspertów", a dokładnie medialnych naganiaczy siejących panikę w społeczeństwie. Gdzie są teraz? Oprócz tego dla mnie skompromitowali się też wszyscy siedzący cicho i przyzwalający na tę hucpę lekarze. I chyba dawno nie byłeś w przychodni NFZ, bo akwizytorów z walizkami pełnymi cudownych "leków" jest więcej niż pacjentów.

    • @dropsdrops
      @dropsdrops 7 місяців тому +2

      Rusz d na basen, zdrowo się odżywiaj itd to są oczywistości, które każdy wie. Zresztą spróbuj powiedzieć pacjentowi, żeby schudł - u 80% foch murowany.

    • @annabien2517
      @annabien2517 7 місяців тому +1

      Dostaniesz raka, zawału lub udaru, to sobie o lekarzach przypomnisz 😉

  • @annaska2182
    @annaska2182 7 місяців тому +19

    Jakość wywiadu super. Lata 2019 - 2023 podważyly zaufanie milionów ludzi na świecie do lekarzy, raczej bezpowrotnie. I szczerze, jakoś mnie to nie zaskakuje. Każdy przeciętnie inteligentny człowiek raczej potrafi wyciągać logiczne wnioski.

    • @Th3Alfisti
      @Th3Alfisti Місяць тому

      Na pewno nie bezpowrotnie, ale na wiele lat, zwłaszcza poprzez szczepionki, które rzekomo miały nad unicestwić

  • @sebastianpaluch1460
    @sebastianpaluch1460 8 місяців тому +15

    Odnośnie WHO i akupunktury to chodzą żarty że to nie żadna Światowa Organizacja Zdrowia, tylko Chińska Organizacja Zdrowia :)

  • @giwera4927
    @giwera4927 7 місяців тому +7

    No to ja tak bez słuchania twierdzę iż ww grupa zawodowa straciła zaufanie przez bigfarme Hipokratesa, Mengele, łowców skór itp itd. Jutro odsłucham. Ciekawe czy się mylę.
    Pozdrawiam

  • @tomaszmiekina801
    @tomaszmiekina801 8 місяців тому +3

    Mysle ze czesc lekarzy, nie podaza za intuicja, nie slucha pacjentow i zbyt latwo przepisuja leki, a czasem wystarczy zmienic styl zycia czy diete.

  • @krysztalica2461
    @krysztalica2461 7 місяців тому +8

    Witam ,świetny program a co do tematu to ja mam jak najbardziej "lekarzofobię"nie lubię lekarzy i ich lekceważenia w stosunku do pacjenta,

    • @breton5569
      @breton5569 7 місяців тому +2

      Najbardziej jednak boli ich chamskie zachowanie.

  • @justynamponda1791
    @justynamponda1791 8 місяців тому +9

    Nie ufają ludzie lekarzom chodzą do kilku i porównują

  • @janciowodnik1752
    @janciowodnik1752 8 місяців тому +6

    Jest alternatywa - głos eksperta, albo dyrektywa wydana przez rząd.
    Potwierdziły to eksperymrnty socjologiczne z covidem.
    Ludzie są w stanie uwierzyć w każdy absurd, który zobaczą i usłyszą w TV.

  • @karolm7405
    @karolm7405 8 місяців тому +60

    Ostatnie trzy lata pokazały co większość lekarzy ma na względzie.

    • @lolololololo5261
      @lolololololo5261 8 місяців тому +19

      Hajs. Raport NIK wyraźnie wskazuje, że poszło się je*** 7-9 mld zł za utrzymywanie PUSTYCH placówek oraz na wynagrodzenia dla lekarzy. Wg raportu wystarczyło aby lekarz przeszedł obok osoby uwaga "z podejrzeniem covid" i inkasował dodatkowe 15k zł.

    • @karolm7405
      @karolm7405 8 місяців тому

      Przyczynili się do śmierci 200tys ludzi za srebrniki@@lolololololo5261

    • @ZdzichaJedziesz
      @ZdzichaJedziesz 8 місяців тому +2

      To nie znaczy że ich diagnozy były błędne

    • @karolm7405
      @karolm7405 8 місяців тому +7

      @@ZdzichaJedziesz Już wcześniej poznałem mechanizm, znajomą miałem, która miała pracę. Jeździła po lekarzach i według zasług wręczała ajfony, laptopy zagraniczne wycieczki itd. mówiła wprost , zawsze sprawdzaj co Ci dają i zapisują ,bo często to nie ma nic wspólnego z Twoją choroba i pół biedy jak nie zaszkodzi. Ilu było takich co mówili prawdę, że te szmaty na twarzy są szkodliwe ? Na palcach ręki można policzyć .

    • @ZdzichaJedziesz
      @ZdzichaJedziesz 8 місяців тому +9

      @@karolm7405 bredisz jak po zastrzyku ze Sputnika rosyjski trollu Putina udający Polaka 😁
      Maseczki ograniczały ryzyko infekcji.
      Ukraina bez Putina, rosyjski trollu ⚡

  • @ukaszsobczak62
    @ukaszsobczak62 7 місяців тому +3

    Świetny odcinek 👌😍 Jak zwykle rzetelne przygotowanie i profesjonalne prowadzenie 👍👌❤️

  • @jakubsiewicz8239
    @jakubsiewicz8239 8 місяців тому +38

    Przez 3 lata jeździłem do różnych specjalistów z moimi bólami pleców które paraliżowały mnie od pasa w dół każdy lekarz miał swoją teorię i nie brakowało opinii że udaję. Neurolog,rehabilitant,ortopeda, homeopata itp. Czy prywatny czy na NFZ nie było różnicy. Zaczęłam chodzić na siłownię wzmacniać słabe odcinki . I jest lepiej. Lekarzom podziękuję

    • @mariuszkajstura6635
      @mariuszkajstura6635 8 місяців тому +18

      Niestety w obecnym świecie medycyna przestała być medycyną, a zaczęła być biznesem. Nauka przestała być nauką, a zaczęła być biznesem. Ciężko będzie się nam odnaleźć w tym "świecie" podporządkowanemu "biznesom".

    • @bladadupa8774
      @bladadupa8774 8 місяців тому

      tez Go wolę od Zięby...@@iskrazroda6644

    • @Ciachoo
      @Ciachoo 8 місяців тому +1

      @@mariuszkajstura6635
      Co to znaczy "w obecnym świecie"? A jak było w innym?
      Co jest konkretnie momentem poprzedzającym wystąpienie tego trendu?
      Wyjaśnij proszę.

    • @mariuszkajstura6635
      @mariuszkajstura6635 8 місяців тому +2

      @@Ciachoo O tym jak było w innym świecie, możesz popytać rodziców, dziadków, sięgnąć do wspomnień. Co właściwie definiuje pojecie "świata", zastanawiałeś się kiedyś nad tym ? Świat przeszłości wspomnień jest inny od świta przyszłości domniemań i projekcji. Świat obecny ( teraźniejszy ) który możemy obserwować o ile zechcemy. 😀

    • @Ciachoo
      @Ciachoo 8 місяців тому +2

      @@mariuszkajstura6635
      Za życia moich rodziców, dziadków również ochrona zdrowia była upaństwowiona i dostępna powszechnie w Polsce.
      Może tak konkrety zamiast jakiegoś mglistego nicniemówienia?

  • @user-oq1hc2eb9o
    @user-oq1hc2eb9o 8 місяців тому +20

    Chyba to pierwszy odcinek na tym kanale, który wywołał u mnie spory zgrzyt.
    Mam wrażenie, że Gość dość rzadko ma okazję bywać jako pacjent u lekarzy i to co mówi jest bliżej utopii niż rzeczywistości.
    Szkoda, że oprócz efektu placebo, nie był poruszany wątek efektu nocebo.
    Szkoda też, że medycyna alternatywna uległa takiej generalizacji, co mnie osobiście szczególnie rusza w odniesieniu do ziół. Jeśli spojrzymy np. na Japonię, tam medycyna Kampo (wywodząca się z TCM) jest traktowana przez rząd na równi z medycyną konwencjonalną. Nie byłoby tak, gdyby była nieskuteczna.

    • @sebastianpietrasz2711
      @sebastianpietrasz2711 8 місяців тому +3

      Samego odcinka jeszcze nie odsłuchałem także początek pominę. Mogę tylko powiedzieć że ja osobiście nie miałem nigdy problemów z lekarzami czy u samych lekarzami. Natomiast co do medycyny alternatywnej to nie masz racji - to że jakiś rząd ja wspiera nic nie oznacza . Jakby medycyna alternatywna była skuteczna to byłyby na to dowody w postaci wyników badań i byłaby to normalna medycyna a nie alternatywna.

    • @Ciachoo
      @Ciachoo 8 місяців тому +4

      Zioła nie są medycyną alternatywną. W EBM korzysta się z izół.
      Argument że "było więć nie mogło być nieskuteczne" jest myśleniem życzeniowym i błędem logicznym. TCM nie ma podstaw naukowych, tyle.

    • @user-oq1hc2eb9o
      @user-oq1hc2eb9o 8 місяців тому +1

      @@sebastianpietrasz2711 polecam artykuły na PudMed dotyczące Kampo.

    • @Ciachoo
      @Ciachoo 8 місяців тому

      @@user-oq1hc2eb9o
      No tak - niskiej jakości badania, małe grupy badanych. Polecam poczytać Ernzta, jednego z tuzów badaczy pseudonauki.

  • @krzysztofantyga424
    @krzysztofantyga424 8 місяців тому +11

    Karolina - jesteś wielka!! Dzięki za Twoje programy, są wspaniale ciekawe 😀😀😀

  • @monikarogowska825
    @monikarogowska825 8 місяців тому +18

    Gdyby wszystko było tak proste jak gość to przedstawia, to nikt by nie szukał innych rozwiązań.

    • @MateuszSienkan
      @MateuszSienkan 7 місяців тому

      Gość przedstawia właśnie, że nie wszystko jest takie proste, jak byśmy chcieli.

  • @nerusemi788
    @nerusemi788 8 місяців тому +4

    Tragedią jest dawanie wapna na alergię. Występuje to tylko w Polsce, nie ma żadnego badania o tym że to pomaga, ale są za to takie które temu przeczą. A nawet jest to szkodliwe jeśli chodzi o alergię na ukąszenia owadów, może nawet doprowadzić do wstrząsu.

    • @vaakdemandante8772
      @vaakdemandante8772 6 місяців тому

      a tam, nie tłumacz, oni lepiej wiedzą. Oczywiście są lekarze, którzy posiadają współczesną wiedzę i ją stosują, ale to nadal zdarza się rzadko.

  • @zbigniewbulka
    @zbigniewbulka 8 місяців тому +23

    Rozmówca Pani redaktor wykazuje szokujące dla mnie stanowisko wobec cierpienia pacjenta na płaszczyźnie psychicznej. Dobrze punktuje to w kilku miejscach Pani redaktor (np 80% szans na przeżycie 5ciu lat po diagnozie nowotworowej czy rola "wywiadu lekarskiego" przy wizycie u "lekarza" alternatywnego), spotyka się to jednak z kompletnym niezrozumieniem rozmówcy. Rzuca coś w stylu "no tak" i idzie dalej z myślą. Jedyny moment, w którym przejawia jakąś troskę o psychikę kogokolwiek jest w przypadku pochylania się nad problemem potencjalnej trudnej rozmowy lekarza rodzinnego z pacjentem przy jednym z pytań od partonów (Dotyczy to tylko lekarza, nie pacjenta). Jako pacjent, jest to dla mnie kwintesencja medycyny NFZ (powinien być taki termin!). Sprowadzanie pacjentów do ciekawych przypadków albo roli petenta w urzędzie (natrętnego intruza, zło konieczne) jest dla mnie przerażające i ta myśl towarzyszyła mi przez większość tej rozmowy.

    • @Caahir
      @Caahir 8 місяців тому

      Zanim to powiedział to uprzedził, że są przepisy, że lekarz ma mówić prawdę i nie wprowadzać w błąd. Skoro jest 80% na przeżycie to musi to powiedzieć 💁‍♀️

    • @monikat2327
      @monikat2327 8 місяців тому +2

      Człowiek jest kłopotliwą i nieistotną naroślą na chorym organie. A szczególnie naganne są tutaj próby pacjentów poszerzenia wiedzy o chorobie w internecie.

    • @oliwiaincarbone4408
      @oliwiaincarbone4408 8 місяців тому +6

      @@monikat2327 Do czego pacjent ma prawo, znając angielski może poznać "obecny stan wiedzy medycznej" i być partnerem w dyskusji, a nawet wiedzieć więcej.Ilu pacjentów samodzielnie doszło do diagnozy, potem potwierdzonej badaniami wbrew wszystkim utrudnieniem ze strony " lekarzy", którzy jeszcze potrafią nazwać kogoś hipochondrykiem lub przydać jakiś syndrom.Potem fakty (dowody) przygniatają tych konowałów na całe życie.

    • @okej7749
      @okej7749 8 місяців тому +1

      Świat jest czasami okrutnym miejscem, i osoba która ma tego świadomość czasem musi odpowiedzieć "no tak" i kontynuować dalej inną myśl, bo nie ma nic więcej do powiedzenia w temacie.

    • @aldonasabina314
      @aldonasabina314 7 місяців тому

      Nie rozumiem o co ci chodzi. Jasno wskazał fakty i trudności z ich podaniem pacjentowi. To nie jest odcinek o psychice pacjenta, na pewno takie znajdziesz.
      Ja wolałabym mieć do czynienia z lekarzem szczerze mówiącym źle informację i dający mi prawo do decydowania o sobie, niż empatycznego klamcę, który są mnie będzie decydował o kluczowych sprawach.

  • @GregorySeko
    @GregorySeko 8 місяців тому +21

    Lekarz jak kazdy fachowiec.... kafelki kładzie lepiej lub gorzej. xD

    • @zbigniewkrekora
      @zbigniewkrekora 8 місяців тому +2

      To jest jego piepszona praca i powołanie więc powinien to robić dobrze

    • @GregorySeko
      @GregorySeko 8 місяців тому +5

      @@zbigniewkrekora
      jakie powołanie?
      takie samo jak u policjanta?
      czyli powołanie na emeryturke po 15 latach.. xD
      zapytaj lekarza na co poleciał w tym zawodzie...
      moze liczył na wielotysieczne zarobki... xD
      i to było jego powołaniem xD

    • @GregorySeko
      @GregorySeko 8 місяців тому +3

      @@zbigniewkrekora do tego po 5 latach nastepuje u lekarzy znienawidzenie pacjenta.. poprzez utrate cierpliwosci..

    • @oliwiaincarbone4408
      @oliwiaincarbone4408 8 місяців тому

      ​@@GregorySekoTo niech znika.

    • @GregorySeko
      @GregorySeko 8 місяців тому

      @@oliwiaincarbone4408 a kto mu kaze? xD
      i po co ma znikać?
      jak zasłoni sie prcedurą i konszachtem.... xD

  • @sebastiananik2344
    @sebastiananik2344 7 місяців тому +2

    Świetny odcinek. Tropy, ścieżki, inne perspektywy spojrzenia na złożony temat - bardzo pomocne.

  • @mlodafoka2
    @mlodafoka2 7 місяців тому +2

    Bardzo dziękuję za ciekawą rozmowę! Osobom zainteresowanym tematem polecam fascynującą książkę "Lekarze czy znachorzy?" Singha i Ernsta, z której dowiedziałem się bardzo dużo o historii medycyny, powstaniu ebm, pierwszych badaniach klinicznych itp

  • @81michalg
    @81michalg 7 місяців тому +6

    Pani Karolino , ale jednak trochę ten odcinek się przeslizguje nad jedną kwestią. Powodem braku zaufania, jest brak skuteczności i solidności. Nigdy się Pani nie spotkała z tym że kilku lekarzy nie stawia diagnozy , albo stawia błedną ? NIgdy nie było tak, że lekarz nawet nie próbuje pomóc tylko kasuje 350 zł za 15 minut i tyle ? Nawet w prostej sprawie, ostatni bliska mi osoba usłyszała od 3 laryngologów że jest zdrowa, dopiero jak na własną rękę zrobiła badania i wyszły źle , czwarty potraktował ją poważnie odnajdując poważny stan zapalny w trąbce eustachiusza. I jak tu nie leczyć się samemu? Jakie byłyby skutki zaufania do 3 lekarzy ? A to nie jedyny taki przypadek, przecież.

    • @joannamroz4305
      @joannamroz4305 5 місяців тому +1

      Tu serduszka Pan nie dostanie. Zgadzam się z Panem. Mnie u lekarzy brakuje empatii, dociekliwości i źyczliwosci. Rozumiem, że deficyt czasu = deficyt tych cech. Ubolewam. Aaa, jeszcze często widzę brak pokory wobec braku wiedzy. Współczuję lekarzom. Serio.

  • @displosa8857
    @displosa8857 7 місяців тому +2

    @RadioNaukowe, czy planujesz program o Terapii fagowej, albo czy możesz zgłębić ten wątek przy okazji roznowy z naukowcem z dziedziny medycznej.
    W okolicznosciach coraz to bardziej antybiotyko-odpornych bakterii wydaje się to interesujący kierunek.

  • @xy.....
    @xy..... 8 місяців тому +10

    Problem z lekarzami polega na tym, że mają swoich pacjentów w d.pie.
    Zrobić absolutne minimum, wziąść wypłatę olbrzymią i strajkować, że jest mała.
    Od lat choruję i nie wiem na co bo jegomościom brak chęci żeby to zbadać!!!! Gratuluję!!! Kogo obchodzi, że człowiek cierpi!?????

    • @Ciachoo
      @Ciachoo 7 місяців тому

      Olbrzymią wypłatę?
      A, to pewnie przez te "olbrzymie wypłaty" nasi młodzi lekarze wyjeżdżają na zachód i mamy niedobory lekarzy jak i pielęgniarek...

    • @xy.....
      @xy..... 7 місяців тому +1

      @@Ciachoo
      Apetyt rośnie...

    • @Crovaify
      @Crovaify 7 місяців тому +2

      Kilkadziesiat tys zł to dosyć sporo. Wiadomo, że nie od razu po studiach. Sprawdź średnia wieku lekarzy w Polsce, a potem przestań manipulować. Jedynie niewielki procent lekarzy słabo zarabia, bo sa jeszcze mało doświadczeni. Różnica między Polska, a krajami które sa celami emigracji, jest to, że u nas frajer podatnik płaci każdemu, a na zachodzie trzeba brać kredyty studenckie na kilkanaście lat. Co z tego, że taki lekarz zarobi więcej niż w Polsce, jak będzie musiał większość wypłaty oddawać bankowi?

  • @grzegorzczerkowicz4299
    @grzegorzczerkowicz4299 8 місяців тому +22

    Odkąd odkryłem ten kanał słucham prawie każdego wywiadu!
    Świetne tematy i bardzo dobra robota!
    Pozdrawiam serdecznie :)

  • @krzysztofjozwik4791
    @krzysztofjozwik4791 7 місяців тому +3

    Już odpowiadam; dlatego że biegają na krótkiej smyczy przemysłu farmaceutycznego.
    By dobrze się żyło.

    • @Ciachoo
      @Ciachoo 7 місяців тому

      Kto konkretnie biega na "krótkiej smyczy"? Wyjaśnij proszę i podaj konkretne liczby.

  • @katarzynaturaj-kalinska.st2032
    @katarzynaturaj-kalinska.st2032 8 місяців тому +8

    Są jakieś granice autonomii pacjenta z wyjątkiem granic jego kieszeni?

    • @filekvandrel9920
      @filekvandrel9920 8 місяців тому +1

      Pacjent ma zawsze decydujące znaczenie w leczeniu. Ma podstawowe prawo. Może się zgodzić lub nie zgodzić na proponowane leczenie. Jedyne czego nie może to sam proponować metody leczenia bo nie ma w tym kierunku wiedzy i doświadczenia i uprawnień. Gdyby miał, wtedy byłby lekarzem i leczył się sam. Proste.

    • @monikat2327
      @monikat2327 8 місяців тому

      @@filekvandrel9920 To prawda. Pacjent zmuszony jest do podejmowania decyzji o własnym zdrowiu w sytuacji braku wiedzy o medycynie i działaniach zaproponowanych leków oraz braku zaufania do wiedzy lekarzy, którzy nie wyglądają na godnych zaufania.

  • @SmokWawelski4D
    @SmokWawelski4D 8 місяців тому +15

    dwa krańcowo różne problemy:
    1) czemu ludzie nie ufają lekarzom
    2) czemu POLACY nie ufają POLSKIM lekarzom

    • @oliwiaincarbone4408
      @oliwiaincarbone4408 8 місяців тому +4

      Ukraińskim jeszcze mniej.

    • @skaut4312
      @skaut4312 8 місяців тому +7

      Leczę się na zachodzie i nie jest wcale tak jak było naprawdę każdą diagnozę trzeba konfrontować, konsultować ze znajomymi lekarzami, dużo szukać w internecie bo nazwać kogoś kto przepisuje statyne na wysoki cholesterol ,lekarzem to olbrzymia przesada, to nawet znachor nie jest

    • @vaakdemandante8772
      @vaakdemandante8772 6 місяців тому +1

      @@skaut4312 szczególnie, że stosując sztywne metody statystyczne, a nie statystyczne kłamstwo, to statyny praktycznie w niczym nie pomagają - to takie drogie placebo. Znam ludzi, którzy biorą ledwo połowę dawki, wyniki mają dobre, a lekarza szlag trafia, bo pacjent się nie słucha. No ale po co ma się słuchać i brać nadmierną dawkę skoro niższa też wystarcza? Bo, bo, bo ego i autorytet lekarza cierpi - to jasne.

  • @jagoda1234
    @jagoda1234 8 місяців тому +4

    Normalnie nie wiem co napisać. Wyjątkowo tym razem komentarze są bardzo twórcze, aż dziw, że OP szanownej pani redaktor nie kazali banować🤔

    • @jagoda1234
      @jagoda1234 8 місяців тому +1

      Chociaż jak widzę paru delikwentów bany dostało, szkoda bo już myślałem, że wraca normalność. Niestety, golenie głowy jednak będzie👀

    • @oliwiaincarbone4408
      @oliwiaincarbone4408 8 місяців тому +1

      Jaka medycyna, każdy widzi.

  • @Kela89
    @Kela89 8 місяців тому +2

    U mnie lekarze nie potrafili sobie poradzić z zapaleniem pecherza i do 4 lat mam problem ktory ewoluował. Takich kobiet jak ja jest mnostwo. Jak ufac lekarzom? Teraz przynajmniej znalazlam kulturalnych i chetnych do pomocy, wczesniejsi ponizali mnie, ze jak to, taka mloda i cos sobie wymysla, ze przeciez badania pokazuja ze jsstem zdrowa, ze do psychologa to sie nadaje,ze jestem nadgorliwa i lecze sie internetem, po co robie dokladniejsze badania itp itd. Po latach zapalen mam zniszczona sluzowke w pecherzu. Najchetniej pozwalabym wszystkich lekarzy z poczatkow leczenia ale jakoe sa moje szanse? Zadnen dokladnie nawet nie wypisywal diagnozy, nie bylo opisu wizyt.kolezanki maja podobne problemu z infekcjami drog rodnych, wieloletnie. To, co zapisuja lekarze i jakie maja pomysly znamy na pamiec. Czesto lekadz jest po prostu wyuczony ze na sprawe A daje sie zawsze lek A, jak jie pomoze to B, a potem do innego specjalisty.nie pomysli logicznie,nie poczyta badan

    • @vaakdemandante8772
      @vaakdemandante8772 6 місяців тому

      inne schorzenie, ale podejście lekarzy podobne, porażka

  • @naatiins816
    @naatiins816 2 місяці тому

    Pierwszy odcinek na tym kanale, ktory budzi moj wewnetrzny sprzeciw... Ja osobiscie bardzo wierze w skutecznosc i zalozenia AJURWEDY.. pozdrawiam i szacun dla tworcow i prowadzacej 🙂

  • @bogdancokura4533
    @bogdancokura4533 8 місяців тому +6

    Dzisiaj lekarze to bezwzledni biznesmeni i jedyne dobro na jakim im zakezy to dobre wpltwt na konto.

    • @Ciachoo
      @Ciachoo 8 місяців тому

      Świetni biznesmeni na państwowy NFZ, totalnie nie masz pojęcia o czym mówisz xD

    • @bogdancokura4533
      @bogdancokura4533 8 місяців тому

      @@Ciachoo Na NFZ kilku pacjentów a prywatnie dziesiątki dziennie przyjmują.Widać że dureń jesteś.

    • @Ciachoo
      @Ciachoo 8 місяців тому

      @@bogdancokura4533
      Tak było, cała polska medycyna stoi pracą po południu w prywatnych gabinetach, to totalna plaga.
      Jesteś totalnie odklejony.

  • @vieczurable
    @vieczurable 8 місяців тому +14

    Koncerny Big Placebo - podoba mi się to. Nie tylko lewica i prawica nas kroją z obydwu stron.

  • @Ja-vr5tr
    @Ja-vr5tr 8 місяців тому +4

    Tu nie ma nic więcej tylko manipulacja systemowa… czyli pieniądze …. Kasa… popyt… nawet lekarze są w tym matrixie… lecz empaci i sociopaci są wszędzie … w medycynie również. Człowiek człowiekowi równy jest czy to lekarz czy nie…♾️💎❄️🤍🎼🔺🗝️🔻

  • @melciaish
    @melciaish 8 місяців тому +20

    Pierwszy raz w dziejach historii lekarze jakiś czas temu odmówili leczenia łamiac przysięgę, ale za to meli mnóstwo czasu na nagrywanie i publikowanie całych choreografii tanecznych na tic tokach tak bardzo byli zajęci, wszelkie odpowiedzi na zadane pytanie osobiście uważam za nie potrzebne .

    • @oliwiaincarbone4408
      @oliwiaincarbone4408 8 місяців тому +5

      Ale lud nadal naiwny....

    • @Ciachoo
      @Ciachoo 8 місяців тому +5

      Kto odmawiał leczenia łamiąc przysięgę?
      Rozwiń proszę.

    • @melciaish
      @melciaish 8 місяців тому +10

      @@Ciachoo udajesz czy może teleporada według ciebie jest leczeniem ? Czy może w twoich przychodniach lekarze przyjmowali normalnie ?

    • @melciaish
      @melciaish 8 місяців тому +11

      Czy może poodwolywane terminy operacji ratujących życie do odwołania z powodu pandemii w praktycznie pustych szpitalach to było leczenie ?

    • @Ciachoo
      @Ciachoo 8 місяців тому +1

      @@melciaish
      Teleporada z definicji nie może być leczeniem. Co to za idiotyczne pytanie?

  • @jakubwyszynski3686
    @jakubwyszynski3686 8 місяців тому +4

    W Wielkiej Brytanii podawanie placebo w badaniach klinicznych w leczeniu chorób rzadkich i śmiertelnych jest nieetyczne. Podaje się wyłącznie lek eksperymentalny, stosując ścisły protokół i monitoring. Stosuje się za to często wyśrubowane kryteria rekrutacji. Przykładem może być terapia CAR-T Cell u osób z rzadkimi nowotworami.

  • @ilonaterlecka2337
    @ilonaterlecka2337 8 місяців тому +17

    Jeśli coś nie jest poparte naukowo to nie znaczy, że nie działa.

    • @ZdzichaJedziesz
      @ZdzichaJedziesz 8 місяців тому

      Zawsze działa tylko nie zawsze wiadomo na co 😁. W jednym może pomóc w innej kwesti jednoczesnoe szkodzić 😁

    • @dankadanka8717
      @dankadanka8717 8 місяців тому

      ​@@ZdzichaJedzieszZależy kto zleca badania taki jest wynik.

    • @ZdzichaJedziesz
      @ZdzichaJedziesz 8 місяців тому

      @@dankadanka8717 szamani i znachorzy nie zalecają żadnych badań, matołku 😁

  • @leonschwichtenberg9329
    @leonschwichtenberg9329 8 місяців тому +6

    Toalety, czysta woda i szczepionki, dla populacji ważniejsze od całej medycyny.

    • @arturkoszykowski9592
      @arturkoszykowski9592 7 місяців тому +3

      Gość to bardzo zawęził, co pokazują zachodnie cywilizacje. Otóż jeszcze równie ważne jest ograniczenie stresu, zanieczyszczeń, odpowiednie żywienie z pominięciem koncernów spożywczych, mniej pracy, więcej zdrowych relacji społecznych i ruchu.

  • @luciferra8413
    @luciferra8413 8 місяців тому +2

    moja teściowa bardzo dlugo ukrywala przed nami ze ma nowotwór... nie poszla do lekarzy, wybrala jakiegoś "szamana"... jej terapia polegala na piciu naparu z majeranku oraz szorowaniu ciala pod pryszynicem szczotka druciana... koniec historii byl taki, ze jednego dnia przyszla do nas na kawe, nie czula sie najlepiej, obiecala ze na drugi dzien pojdzie do swojego lekarza rodzinnego... w nocy ja odwiozla karetka prosto na SOR. nie odzyskala przytomności, zmarla po poludniu... lekarze poinformowali nas, ze na MRI zobaczyli w jej klatce piersiowej oraz jamie brzusznej bylo tyle nowotworów, ze nie sposób bylo określić gdzie to sie zaczelo... kilka lat splacaliśmy dlugi za jej "leczenie", brala pozyczke za pozyczka...

    • @oliwiaincarbone4408
      @oliwiaincarbone4408 8 місяців тому +2

      całą onkologię mieli gdzieś przez lata srandemii, poumieralo mnóstwo ludzi, niektórzy byli skazani na samych siebie.Kto się zajął tym tematem? kto pamięta aferę łódzką? Grudziądz? Inne?

    • @piotrspiewak436
      @piotrspiewak436 8 місяців тому +1

      To zawsze trudna decyzja, mój przyjaciel miał rozpoznany nowotwór zanim pojawiły się przerzuty, przecierpiał straszliwie rok chemii i zmarł. Bez chemii miałby zapewne że dwa miesiące bez cierpienia i miesiąc umierania. Na logikę podjął właściwą decyzję o leczeniu ale obróciło się to przeciw niemu.

  • @jakub6791
    @jakub6791 7 місяців тому +5

    Medycyna kręci się wokół leków. Znaczenie diety, sportu, snu i emocji jest marginalizowane. Winny jest nie tylko system, ale i pacjenci którzy pragną magicznej tabletki. Może warto o tym zrobić odcinek radia naukowego?

    • @Ciachoo
      @Ciachoo 7 місяців тому

      Medycyna kręci się wokół diety, sportu, snu, emocji i leków. Nie masz widocznie totalnie pojęcia dot. rekomendacji zdrowotnych i powtarzasz durnoctwa z Internetu - szkoda.

    • @pantomas-uy9ns
      @pantomas-uy9ns 7 місяців тому +1

      ​@@Ciachoodoprawdy? w telewizji reklamują nawet leki na otyłość, a lekarze je rekomendują w tych reklamach. Widzisz ten paradoks?

    • @Ciachoo
      @Ciachoo 7 місяців тому

      @@pantomas-uy9ns
      Nie ma paradoksu, bo reklamy są produktem firm prywatnych, a rekomendacje tworzone są przez instytucje państwowe/międzynarodowe.

    • @pantomas-uy9ns
      @pantomas-uy9ns 7 місяців тому +1

      ​@@Ciachoonie widzisz tego paradosku? lekarze czyli przedstawicielem medycyny reklamują leki na otyłość, które kompletnie nic nie dają. Nadal nie widzisz tutaj paradoksu? 😀

    • @DayWalker966Rip
      @DayWalker966Rip 7 місяців тому

      @@pantomas-uy9ns *a lekarze je rekomendują w tych reklamach*
      Nie lekarze tylko aktorzy.
      Poza tym jedyne skuteczne leki wspierające proces odchudzania są na receptę.

  • @darodarecki6921
    @darodarecki6921 7 місяців тому +16

    Fenomenalny kanał.Dziękuję pani Karolino.

  • @Maciek287
    @Maciek287 7 місяців тому +2

    Z jakich badań wychodzi nieskuteczność baniek?

    • @Ciachoo
      @Ciachoo 7 місяців тому

      Badań z Azji. Polecam stronę amerykańskiego NIH.

  • @maxmankowski9539
    @maxmankowski9539 8 місяців тому +8

    Poniewaz wielu tzw . lekarzy nie traktuje swojego zawodu jako misji ale chce sie jedynie nachapac bo im sie nalezy i trza sie im klaniac. Skarlala moralnosc nie idzie w parze z tak szlachetnym zawodem jakmi jest lekarz.

    • @marcin__k
      @marcin__k 8 місяців тому +2

      Tak jak większość ludzi. Serio jesteś tak naiwny, że wierzysz w misję, a nie pieniądz? Rozumiem, że Ty pracujesz głównie dla niesienia dobra, rozwoju gospodarki, szerzenia patriotyzmu, a nie głównie dlatego by opłacić czynsz, media, zapłacić na kolonię swoim dzieciom i na jedzenie, a czasem na jakąś podróż? Serio?

    • @maxmankowski9539
      @maxmankowski9539 8 місяців тому +1

      Ja nie jestem naiwny .Lekarz to zawod specialnego traktowania. Jezeli mamy ich traktowc jak mechanikow samochodowych,hydrallikow,murarzy to ok jak dla mnie. Ale dlaczego lekarz oczekuje zaplaty przed dokonaniem naprawy ??? nie wyleczy nie ma pieniedzy a i specjalnego traktowania tez . Koncentrujcie sie na ksaie a kasa wylacznie po dobrze zrobionej pracy.@@marcin__k

    • @marcin__k
      @marcin__k 8 місяців тому +1

      Płacisz z góry i tyle. Tak jak kupujesz na allegro jakiś towar czy usługę. Płacisz z góry. I co rzucasz się wtedy, że płacisz za coś czego jeszcze nie otrzymałeś? Mógłbym sypać przykładów z życia gdy płaci się z góry i jakoś tak się składa, że w przypadku lekarzy jest taki problem. Ech ...

    • @oliwiaincarbone4408
      @oliwiaincarbone4408 8 місяців тому +3

      ​​​@@marcin__kLekarz pracuje z dobrami najwyższymi człowieka, zdrowiem i życiem. Dlatego tu muszą trafiać tylko ludzie z powołaniem, z wysokim poziomem wiedzy, umiejętności i z konkretnymi cechami osobistymi (empatia, etyka, służba) oraz prezentujący nienaganną kulturę osobistą, gotowi kształcić się przez całe życie i odpowiadać (również karnie) za swoje działania lub ich brak. Nie dla telemedycyny, medycyny on line, pazerności, ignorancji wśród lekarzy, a przede wszystkim stop ich bezkarności ( żadnych no fault, no blame).A jak się nie podoba, droga wolna.W Polsce konowałów jest od groma, lekarzy ze świecą szukać.

    • @maxmankowski9539
      @maxmankowski9539 8 місяців тому

      Kolego jak towar jest trafiony na alegro czy gdziekolwiek indziej lub sie rozmysle to klient ma prawo wzrot gotowki.U takiego konowala-koperty jak ty to pewnie cegle by wcisnal choremu i by sie cieszyl ze wyruchal frajera. zmien zawod na hochsztapler. Bedzie bardzej uczciwie.@@marcin__k

  • @piotrlisiak7205
    @piotrlisiak7205 8 місяців тому +9

    przepraszam bardzo ja również przywołuję fizykę kwantową ale w kontekście ogromu niewiedzy jaka nas otacza..czyli: nie bądź pewien, że wiemy..bo żyjemy w czasach odkryć fizyki kwantowej ;)

  • @ekorych
    @ekorych 7 місяців тому +3

    Tylko jest problem z przebadaniem naturalnie dostępnych produktów na których nie zarabiają koncerny.... i nie ma kto za to zapłacić... niestety komercjalizacja nie zawsze idzidzie w parze z interesem pacjenta. Koncernom niestety opłaca się leczyć w nieskończoność choroby przewlekłe, a nie opłaca się szybko, tanio i skutecznie z nich wyleczyć pacjenta. A skąd się bierze tzw medycyna alternatywna, bo medycyna oficjalna nie umie wyleczyć wielu problemów tylko je maskuje... np nie potrafią naprawić zniszczonych organów, wyleczyć chorób metabolicznych, odbudować uszkodzenia neurologicze, trwale usunąć np cukrzycę czy padaczkę. Brak empatii i poważnego traktowania pacjenta nie jak kolejny numerek w kilkudziesięcio osobowej kolejce.

    • @Ciachoo
      @Ciachoo 7 місяців тому

      A których to produktów nie mamy niby przebadanych? Rozwiń proszę.
      Co to znaczy "koncernom opłaca się leczyć", skoro koncerny nie leczą chorób, a to czy dany lek się używa czy nie decyduje EMA - nie "koncerny"?
      Medycyna alternatywna nic nie potrafi wyleczyć, więc nie wiem jaką jest alternatywą wobec medycyny opartej na dowodach xD
      Co to znaczy "maskowanie chorób"? W jaki sposób "maskuje się" choroby?

  • @obeah987
    @obeah987 7 місяців тому +3

    Rozumiem że gość wywiadu jest zwolennikiem zagorzałym tego co robi, bo się tym zajmuje i utwierdza sam siebie w przekazie, aby nie doznać dysonansu poznawczego. Ale właśnie brakuje mocno krytycznego myślenia, kwestionowania status quo! W momencie kiedy „medycyna akademicka” stała się biznesem, w momencie kiedy farmakologia to maszynka do zarabiania pieniędzy, powinniśmy zawsze na dzień dobry zadawać pytania i kwestionować to co nam „lekarz” przepisuje w ramach „leczenia”. Lata 2019-2022 pokazały świetnie jak to wygląda! I na czym zależy ów lekarzom i bigfarmie! Musił szaleniec z rosji najechać na suwerenne państwo aby zakończyć idiodemie jaka trwała przez te lata. Jedno z czym się zgodzę na co zwróciła uwagę prowadząca to właśnie plus altmedów że patrzą holistycznie na człowieka. Przecież jesteśmy maszyną naczyń połączonych, wszystko oddziaływuje na siebie nawzajem, trzeba być skaranym idiotą aby „leczyć” wycinek organizmu za pomocą tabletki do końca życia i udawać że to jedyne rozwiązanie. Ale przeciez pacjent wyleczony pacjent stracony, bo bigfara traktuje nas jak klientów a lekarzy jak sprzedawców swoich produktów. Proszę się nie dziwić że ludzie budzą się i chcą czegoś innego niż łykanie tabletki do końca życia. Chcą realnej pomocy, holistycznego spojrzenia dlaczego organizm działa źle i akurat tak się objawia jakiś problem który występuje. Absurdem jest „leczenie” cukrzycy poprzez podawanie leków bez zmiany diety i trybu życia! Absurdem jest robienie przeszczepów wątroby alkoholikom, absurdem jest podejście ortopedów którzy najchętniej by od razu każdego cięli, gdzie aktualnie fizjoterapeuci przeskoczyli poziomem wiedzy i umiejętności ortopedów, bo potrafią postawić ludzi na nogi, skazanych przez ortopedów na wózki, potrafią wyleczyć z migren, i wiele innych. Co do samych badań naukowych no cóż, zgadzam się co do restrykcyjnych metod jakie są wymagane i mniej więcej a nawet więcej się orientuję jak i na czym one polegają (miałam metodologię badań naukowych na studiach), problem polega na tym, że nie publikuje się badań które nie wyszły! Aby ludzie aby inni naukowcy widzieli co nie działa, aby było powszechne pozwolenie na popełnianie błędów i świadomość tego że naukowiec przyznaje się do błędu do tego że coś mu nie wyszło. Póki co mamy podejście świętej krowy: naukowcy z Ameryki odkryli i hurdur to jedyne słuszne podejście. Brakuje krytyki brakuje falsyfikacji wyników jednego zespołu badawczego. Proszę się nie dziwić, że ludzie szukają innych rozwiązań kiedy widzą że pieniądze rządzą medycyna a nie chęć niesienia realnej pomocy.

    • @Ciachoo
      @Ciachoo 7 місяців тому +1

      Dużo mądrych słów napisałeś by po prostu przekazać, że nie podoba Ci się sceptycyzm i ludzie, którzy są sceptykami par excellence i potrafią docenić nowoczesną naukę. Niezłe.
      Medycyna akademicka z definicji nie jest biznesem, bo "akademia" polega na państwowym finansowaniu, które jest ograniczone.
      Szaleniec Rosji nic nie zakończył, prawie wszystkie restrykcje zostały zarzucone już w w 2021 roku, przypadki po czwartej fali zaczęły spadać wcześniej. Jest to antyszczepowa mitologia.
      Zmiana diety jest jedną z podstawowych metod walki i zapobiegania cukrzycy, wykorzystywaną przez medycynę. Nie masz za bardzo pojęcia o czym mówisz, prawda?
      Absurdem jest zastępowanie zniszczonych organów działającymi? Genialne stwierdzenie.
      O, widzę że nie masz pojęcia o czymś takim jak pre-printy. Wrzuć to hasło do wyszukiwarki i wróć z wynikami i przemyśleniami.
      Nie brakuje krytyki, nie brakuje falsyfikacji. Od tego mamy proces recenzji naukowej.
      Niezaskakująco - kolejna osoba, która krytykuje naukę zupełnie jej nie rozumiejąc.

    • @obeah987
      @obeah987 7 місяців тому +1

      @@Ciachoo no właśnie brakuje mi sceptycyzmu właśnie u osób, które popierają naukę i badania naukowe. Jestem za tym, aby właśnie nadal nauka pozealala nam ludziom, żyć dłużej i łatwiej, tak jak ma to miejsce do tej pory. Natomiast uważam, że w momencie kiedy w naukę weszła chęć zysku, czyli chciwość, coś poszło mocno nie tak. I teraz zwykłemu człowiekowi jest trudno odróżnić czy lekarz chce faktycznie pomóc czy chce zarobić.

    • @obeah987
      @obeah987 7 місяців тому

      @@Ciachoo i tak owszem przeszczep wątroby alkoholikowi to marnotrastwo zasobów, skoro ktoś świadomie wybiera trucie i powolne zabijanie własnego organizmu to jakim prawem społeczeństwo ma ponosić tego koszta?! Skoro ktoś zżera tysiące kalorii nadprogramowych jakim prawem całe społeczeństwo ma ponosić koszta leczenie jego cukrzycy, chorób serca, naczyń i w sumie można wymieniać bez końca. To jest absurd! I nie tłumacz mi teraz, że uzależnienie to choroba i ma swoje mechanizmy, wszystko wiem na ten temat ale dorosły człowiek powinien odpowiadać za swoje duszyczkę i czyny, a my zabieramy sprawstwo i odpowiedzialność, z ludzi traktując ich jak dzieci, które mogą tysiąc razy popełniać te same błędy bezkarnie.

    • @Ciachoo
      @Ciachoo 7 місяців тому

      @@obeah987
      W jaki sposób brakuje Ci tego sceptycyzmu u innych osób? Podaj proszę konkretny przykład.
      A kiedy to w naukę weszła ta "chęć zysku"? Nagle przyszła znikąd?

    • @Ciachoo
      @Ciachoo 7 місяців тому

      @@obeah987
      No cóż, dziękuję za opinię o przeszczepach, widocznie widzisz coś czego nie widzi się w żadnym systemie ochrony zdrowia na świecie, ale z pewnością wiesz lepiej co trzeba robić bo masz porządne wykształcenie i doświadczenie, które pozwala Ci na rzucanie takimi tezami, prawda?

  • @soman8245
    @soman8245 6 місяців тому +1

    Ludzie nie ufają lekarzom BO MAJĄ Z NIMI SPRZECZNE INTERESY. Jak tu więc w ogóle mówić o zaufaniu?? Przestańmy się oszukiwać i wprowadźmy stary chiński system wynagradzania lekarzy za utrzymywanie nas w stanie zdrowia.

  • @tamarakonstanczak2270
    @tamarakonstanczak2270 7 місяців тому +5

    Podkast b.ciekawy ale odnosi się tylko do metod leczenia a pomija etap diagnostyki (metody, czas!!) absolutnie kluczowy dla globalnych wyników leczenia. Warto kiedyś uzupełnić/rozszerzyć ten temat bo medycyna/ochrona zdrowia jest na szczycie zainteresowań społeczeństwa.
    RN to świetna audycja popularnonaukowa brawa dla prowadzącej za profesjonalizm

    • @Crovaify
      @Crovaify 7 місяців тому +2

      Jaka tam diagnostyka. Daje się losowe leki i patrzy czy pacjent reaguje. Jak to jest przeziębienie to najwyżej wydasz za dużo na nieskuteczne syropki. Gorzej jest w przypadku pacjentów potrzebujacych psychiatry. Znam pare przypadków, gdzie np chory na ADHD dostaje w diagnozie, że ma depresje i nerwice i dostaje na to leki. Po takiej takiej niepotrzebnej kuracji antydepresantami, naprawdę można sobie zrobić spore kuku

  • @karlinskaa.l.9707
    @karlinskaa.l.9707 7 місяців тому +14

    Smutny odcinek! Bzdury jakich mało, np bańki nie działają, lub rezonans przez telefon słusznie wytkniety, ale już leczenie nas przez telefon od pandemii to już o.k.
    Pan nieomylny, bezkompromisowy i generalnie pod silnym wrazeniem własnej osoby...

    • @Ciachoo
      @Ciachoo 7 місяців тому

      No nie działają. Nie są stosowane w żadnym cywilizowanym systemie ochrony zdrowia na świecie w ramach medycyny opartej na dowodach.
      Nikt nie był leczony na telefon. Jeżeli nie rozróżniasz porady od terapii to masz gwóźdź w mózgu.

    • @joannamroz4305
      @joannamroz4305 5 місяців тому +1

  • @szymonaa5077
    @szymonaa5077 7 місяців тому +2

    Najlepszy odcinek jaki do tej pory słyszałem 👏 proszę o następne odcinki tego typu 😇

  • @ktosktosiowaty
    @ktosktosiowaty 8 місяців тому +25

    Człowiek w połowie filmu a tu film znika i pojawia się od nowa...
    Lekarzom nie ufam ze względu na osobiste doświadczenia.
    Na zaufanie trzeba zasłużyć a wypisywanie leków z substancjami co do których mają informację, że mi szkodzą i wmawianie, że nie mam prawa posiadać wiedzy z podstaw biochemii, fizjologii czy anatomii tego zaufania nie zwiększa.
    Niestety umiem czytać, w tym badania naukowe, podręczniki akademickie, mam dostęp do internetu...

    • @RadioNaukowe
      @RadioNaukowe  8 місяців тому +4

      Podmieniliśmy, bo za pierwszym wrzuceniem kanał lewy był za mocny, przepraszamy za zamieszanie

    • @CH3-C6H5
      @CH3-C6H5 8 місяців тому +10

      Jako lekarz i pacjent powiem, że lekarze to tylko ludzie, są profesjonaliści, ale niestety tak jak w każdym innym fachu, są również osoby, których usługi są wątpliwej jakości (sam miałem niejednokrotnie okazję korzystać z takich). Najbardziej niepokojące dla mnie jest to, że takie osoby, swoim podejściem lub niekompetencją, zniechęcają pacjentów do całej medycyny i innych lekarzy..

    • @Maria-ei7zt
      @Maria-ei7zt 8 місяців тому +1

      Trucie dorosyłch to pół biedy. Traktowanie ciał niemowląt szprycami z rtęcią i aluminium, gdy jeszcze nawet nie wykształciła się bariera krew-mózg, to jest dopiero zbrodnia w białych rękawiczkach.

    • @grzegorzmarcholt5552
      @grzegorzmarcholt5552 8 місяців тому +2

      po co wgl chodzić do lekarza jak ma się taką wiedzę jak ty? ;)

    • @ktosktosiowaty
      @ktosktosiowaty 8 місяців тому +6

      @@CH3-C6H5 Zgadzam się, u mnie statystyki wizyt które pomogły, były plus minus obojętne i tych które zaszkodziły to jakieś 5: 15: 80. A poważne problemy zdrowotne koniec końców rozwikłałam samodzielnie - wystarczy odpowiednia dieta mimo, że gdy wielokrotnie pytałam się czy to może mieć znaczenie słyszałam że mam brać leki, które uniemożliwiały mi normalne funkcjonowanie i nie kombinować z 'głupotami'...
      Z pomocy lekarza skorzystam tylko gdy moje szanse na samodzielnie ogarnięcie sytuacji będą skrajnie niskie, typu bardzo złe wyniki badań i ewidentny sens leków na receptę lub zabiegów które wykonać może tylko lekarz, wypadek, np komunikacyjny gdzie potrzebny serio jest lekarz a nie np fizjoterapeuta czy zdobycie potrzebnego papierka...
      Natomiast brak zaufania do lekarzy nie oznacza u mnie zaufania do opcji alternatywnych. Zwyczajnie ufam nauce opartej o fakty i uczciwe badania a nie o grube przekręty i nadinterpretacje danych lub proste i automatyczne algorytmy postępowania bez uwzględnienia istotnych detali.

  • @marcin__k
    @marcin__k 8 місяців тому +6

    Fajnie się czyta komentarze ludzi marudzących na lekarzy. Najlepsze jest to, że lekarzy na 1000 mieszkańców w PL jest bardzo mało w relacji do innych krajów UE. Przy tym co się dzieje z demografią, to wkrótce będziecie wspominali 2023r jako czas kiedy to było jeszcze super, bo do lekarza dało się jeszcze dostać, porozmawiać po polsku, mieć kontakt z osobą z własnej "kultury". Za 10-20 lat będziecie marudzić na obcokrajowców lekarzy lub/i bezduszne maszyny i teleporady z lekarzami z Afryki/Azji.

    • @sebastianpietrasz2711
      @sebastianpietrasz2711 8 місяців тому +2

      @@cx3un Czyli nie ufam lekarzowi więc wierze temu co sam przeczytalem/uslyszalem w internecie? Bo mam takie wrazenie ze ludzie w dzisiejszych czasach sa przekonani o wlasnej nieomylnosci patrz "samodzielne myślenie". Zapominając że do tego też trzeba mieć jakieś podstawy

    • @filekvandrel9920
      @filekvandrel9920 8 місяців тому +3

      A gdzie występuje taka grupa zawodowa w której nie ma żadnych patologii?
      Medycyna to są konkretne zawody. ZAWODY! A zawód w przeciwieństwie do hobby ma przynosić środki na życie. Oprócz tego z zawodami medycznymi czy prawniczymi wiąże się również zaufanie społeczne to dlatego są sądy zawodowe. Nie słyszałem nigdy o Naczelnym Sądzie Kasjerek czy Izbie Opowiedzialnosci Zawodowej Mechaników Samochodowych.

    • @goldenmanepl
      @goldenmanepl 8 місяців тому +2

      wole bezduszne maszyny z AI niz polskich lekarzy

    • @xy.....
      @xy..... 8 місяців тому

      Rozpłacz się

    • @xy.....
      @xy..... 8 місяців тому +2

      ​@@sebastianpietrasz2711nie, nie jesteśmy przekonani o jakiejkolwiek swojej nieomylności a jedynie o niemoralności i nienormalności lekarzy. Zrozumiałe?

  • @leonschwichtenberg9329
    @leonschwichtenberg9329 8 місяців тому +1

    Bardzo ciekawe, co witaminami (z apteki), co z żenszeniem, mikroelementami? Czy to też tylko poprawia samopoczucie?

  • @pawellempicki7396
    @pawellempicki7396 8 місяців тому +7

    Ten podcast w ogóle nie porusza problemu i nie jest na temat ludzie dlatego nie ufają lekarzom bo w 80% sa źle przez nich diagnozowani i to ich zmusza do szukania alternatywy ten podcast jest tendencyjny tylko po to by nie pokazać prawdy o problemie diagnostyki której nie potrafią odpowiednio rozpoznać lekarze drugą sprawą jest to iż często nie zlecają pełnej diagnostyki co za to czynią lekarze holistyczni lub tzw integralni tu nie chodzi o sam proces leczenia lecz o prawidłową i szybką diagnozę proszę o tym zrobić podcast a nie o teorii i ich procesach w prawidłowym podejściu do pacjenta bo zawsze ta teoria mia się z prawdą czyli z praktyką z całym szacunkiem jeden z bardziej irytujących podcastów miałem wrażenie jak bym słuchał polityków którzy mówią o wszystkim tylko nie na temat więcej praktyki aniżeli teorii proszę

    • @Ciachoo
      @Ciachoo 8 місяців тому

      Ale alternatywą wobec lekarza nie jest szaman lub kręgarz, tylko inny lekarz.
      Nie ma czegoś takiego jak "lekarz holistyczny". Medycyna z definicji jest holistyczna, bo zaburzenia zdrowia mają przeróżną, niejednorodną etiologię.

    • @oliwiaincarbone4408
      @oliwiaincarbone4408 8 місяців тому +1

      Wreszcie głos prawdy.

    • @oliwiaincarbone4408
      @oliwiaincarbone4408 8 місяців тому +2

      @@Ciachoo Tak nie jest w praktyce.Myslenie szufladowe dominuje, interdyscyplinarność to coś, czego w Polsce brak. Położnik, który nie ma pojęcia o hematologii jest tu klasycznym przykładem..

    • @Ciachoo
      @Ciachoo 8 місяців тому

      @@oliwiaincarbone4408
      *Tak nie zawsze jest w praktyce. Tak, ludzie nie są doskonali - ale to nie jest argument przeciwko EBM.

    • @oliwiaincarbone4408
      @oliwiaincarbone4408 8 місяців тому

      @@Ciachoo Jest.

  • @x64Joxer
    @x64Joxer 7 місяців тому

    Dziękuję

  • @tomaszbuko75
    @tomaszbuko75 8 місяців тому

    super!

  • @GregorySeko
    @GregorySeko 8 місяців тому +28

    Lekarz nauczony nagrody kopertowej w dobie kapitalizmu przeszedl na barter korpocjonizmu. xD

    • @vaakdemandante8772
      @vaakdemandante8772 6 місяців тому

      dzisiaj to nie jest (tylko) koperta, ale wycieczka zagraniczna na sympozjum, które zupełnym przypadkiem finansowane jest przez jakiegoś molocha branży farmaceutycznej.

  • @joannaniedzielska7493
    @joannaniedzielska7493 8 місяців тому +3

    Pani Karolino! Bardzo dziękuję za Pani obiektywizm dziennikarski. Ze świecą szukać! Pana Jakuba wypowiedzi charakteryzują się egocentryzmem i silnym przekonaniem do swoich racji, co powoduje wąskość myślenia. Bardzo męczył mnie wywiad.Pani probowała pokazać szerszą perspektywę, ale rozmówca nie chciał jej widzieć i kiedy tylko czuł się zagrożony skakał z tematu na temat. Usłyszalam 2 zdania wartościowe: 1.Nauka to proces. To co dziś uważane za naukę i prawdę, jutro może się okazać nieprawdą. ( odsyłam do podcastu o Koperniku). Naukowiec, lekarz, metodyka badań mogą mylić. 2. Dobre Zdanie: "Nie ufać tym, co obiecują cudów".
    Obracałam się wśród naukowców prowadzących badania z grantów.Nie wszystkie są robione rzetelnie. Wszystko zależy od człowieka niezależnie po której stronie barykady stoi. Najlepiej wiec UFAĆ SOBIE.

    • @Ciachoo
      @Ciachoo 8 місяців тому +2

      1. Tak, ale szansa na to jest mała. Nie żyjemy w XVIII wieku, erze wielkich odkryć i rewolucji naukowych. Jeżeli ktoś chce użyć tego jako argumentu przeciwko nauce to delikatnie mówiąc robi fikołka.

  • @maciejkania100
    @maciejkania100 8 місяців тому +4

    Przede wszystkim czym jest 5-letnia przeżywalność??? Mój ojciec zmarł po 10 latach walki - formalnie przeżył 5 lat, uznano go za wyleczonego, ale zniszczył sobie całkowicie zdrowie! Więc ostrożnie z tym optymizmem! Zawsze pytam przy statystykach o metodę badawczą - w przypadku nowotworów uważam metodę za fałszującą!!!

  • @izabelpniewska2235
    @izabelpniewska2235 8 місяців тому +24

    Lekarze sprzedali się medycynie rockefellerowskiej zajęli się procedurą i przestali myśleć.

    • @pIottr
      @pIottr 8 місяців тому +9

      I telewizora nie wyłączyli, a także nie otworzyli oczu. Powinni oglądać szurskie filmiki w internecie i z nich się dokształcać.

    • @oliwiaincarbone4408
      @oliwiaincarbone4408 8 місяців тому

      Gorzej ....

    • @Ciachoo
      @Ciachoo 8 місяців тому

      Nie istnieje coś takiego jak medycyna "rockefellerowska", ale tego Ci w debilnych artykułach z internetu nie wyujaśnią.

    • @oliwiaincarbone4408
      @oliwiaincarbone4408 8 місяців тому

      @@Ciachoo Istnieje.Hatari ją wykłada na ławę.

  • @arturkoszykowski9592
    @arturkoszykowski9592 7 місяців тому +6

    Nauka nie jest problemem, ale problem stanowi implementowanie jej w warunkach wolnorynkowej chciwości. Szkoda, że gość nie porusza tematu profilaktyki zdrowia i yego, ze też właśnie ta wolnorynkowa chciwość w choroby nas wpędza. Choćby przez zabieranie nam czasu, nadmiar stresu i toksyczną paszę dla ludzi produkowaną przez koncerny spożywcze. Jednak odcinek jak zwykle świetny. Dziękuję.

    • @Ciachoo
      @Ciachoo 7 місяців тому

      Systemy ochrony zdrowia na całym świecie oparte są na formule not-for-profit, więć nie za bardzo wiem co ma "wolny rynek" do ochrony zdrowia.

    • @arturkoszykowski9592
      @arturkoszykowski9592 7 місяців тому +2

      @@Ciachoo niezły żartowniś jesteś, doceniam.

    • @vaakdemandante8772
      @vaakdemandante8772 6 місяців тому +1

      Nie ma profilaktyki. Poza kilkoma wybranymi dziedzinami jak rak piersi, rak szyjki macicy, to cała reszta tzw. profilaktyki to jest tylko markowanie ruchów. Największą grupą zniechęcającą do sensownej profilaktyki są sami lekarze, przez ignorowanie pacjentów zgłaszających się z niespecyficznym i/lub szerokim zestawem objawów.
      Wiadomo, że jak objawy są rozległe, to mogą być powodowane przez różne stany chorobowe - taki pacjent jest trudny, wymagający, trzeba by mieć jakiś pomysł na diagnostykę, a to już wymaga wysiłku intelektualnego. Lepiej jak pacjent przychodzi bez ręki, albo bez głowy - wtedy od razu wiadomo, co mu dolega i co mu przepisać.
      Następny proszę.

  • @januszlepionko
    @januszlepionko 7 місяців тому +2

    Lekarz widząc rumień wędrujący wysyła pacjentkę na jednokrotne (!) wykonanie testu Elisa. Wynik testu negatywny (no kto by się spodziewał…), lekarz stwierdza: pani nie ma boreliozy. Pacjentka uwierzyła lekarzowi…

  • @marlenakozlonska7196
    @marlenakozlonska7196 8 місяців тому +3

    Generalnie nie mam zaufania do lekarzy. Czy lekarz,który nie ma pojęcia co dolega pacjętowi (wizyta prywtna,płatna)może wypisać receptę,nie mówiąc o tym czy powinien przyjąć kase? Co do recepty to nie były witaminy. Recepty poszły do kosza.

  • @blockthisuser
    @blockthisuser 6 місяців тому +1

    Świadectwa, ewidencje.... A może po prostu "przykłady"

  • @agnieszkapabian1959
    @agnieszkapabian1959 7 місяців тому +2

    Przestałam słuchać w momencie, gdy powiedział o bańkach.

    • @Ciachoo
      @Ciachoo 7 місяців тому

      W sensie wtedy, gdy stwierdził zgoenie z literaturą tematu, że bańki nie działają i są szamanizmem dla starych babć i krajów dalekiego wschodu?
      Szkoda.

    • @agnieszkapabian1959
      @agnieszkapabian1959 7 місяців тому

      @@Ciachoo

  • @rmbt
    @rmbt 7 місяців тому +1

    Czy gdy wynajdowano penicylinę medycyna nie była oparta na dowodach? Albo 20 lat temu??

  • @bladadupa8774
    @bladadupa8774 8 місяців тому +22

    ..ta audycja dzisiaj JEST bardzo NIEPRZEKONUJACA...

    • @oliwiaincarbone4408
      @oliwiaincarbone4408 8 місяців тому +8

      Również tak uważam.

    • @michamusic1359
      @michamusic1359 8 місяців тому +2

      A co by Cię przekonało?

    • @bladadupa8774
      @bladadupa8774 8 місяців тому

      ..więcej o placebo! :D @@michamusic1359

    • @dropsdrops
      @dropsdrops 7 місяців тому +2

      Bo co? Bo nie rozumiesz o czym mowa, czy nie odpowiada światopogląd?

    • @bladadupa8774
      @bladadupa8774 7 місяців тому

      rzeczywiscie jakbym nie potrafiła nanieśc na własne siatki poznawcze... moze jedno i drugie... gloryfikuję naukę a tu jest tylke dziur..ze człowiek w przerazeniu staje@@dropsdrops

  • @liliannakierzek7349
    @liliannakierzek7349 7 місяців тому

    Dzień dobry,jak zwykle materiał doskonale przygotowany, zaproszony gość mega wiedza😊 zainteresowało mnie bardzo podejscie pana Jakuba do baniek. Czy można prosić o link do badań potwierdzajacych, że stawianie baniek nie działa?
    Byłabym wdzięczna😊

    • @Ciachoo
      @Ciachoo 7 місяців тому +1

      Gdzieś na stronie amerykańskiego NIH można znaleźć wyjaśnienie tej kwestii, mi znajduje pod hasłem "NIH cupping".

  • @siwuchasiesz1233
    @siwuchasiesz1233 8 місяців тому +14

    Bo lekarze jak inni ludzie są tylko
    Ludźmi
    , mogą być źli mogą być przekupni , mogą być niemoralni lub byc sadystami którzy chcą sobie eksperymentować na ludziach , zreszta wystarczy popatrzeć na ostatnie dwa lata srovida żeby sobie wyrobić opinie na temat lekarzy i żeby im nie ufać i kwestionować to co mówią.

  • @januszzdeb7721
    @januszzdeb7721 8 місяців тому

    Pokazanie mechanizmów którymi próbuje się usprawniać metody leczenia ułatwia potencjalnym pacjentom zrozumienie tych procedur. W tych procedurach przede wszystkim Nauka powinna mieć najwięcej do powiedzenia ze świadomością jej permanentnego rozwoju, jak zresztą w każdej dziedzinie którą nauka się zajmuje. Zgadzam się z panią Karoliną, że te wspomniane statystyki dające ogólny obraz procedur mało, delikatnie rzecz ujmując, obchodzą indywidualnego chorego. Pokazanie jednak ram w których mieści się troska o nasze zdrowie z blaskami i cieniami jest cenne.

    • @oliwiaincarbone4408
      @oliwiaincarbone4408 8 місяців тому

      a skąd wiesz, że w ogóle są prawdziwe?

    • @januszzdeb7721
      @januszzdeb7721 8 місяців тому

      @@oliwiaincarbone4408Wypowiedź gościa podcastu brzmi sensownie a poza tym Nauka jest jedynym sposobem dociekania do setna problemu ,w tym również związanym ze zdrowiem. Oczywiście nie ma przymusu uznawania takiej metody , są jeszcze szamani , szeptuchy i egzorcyści- do wyboru do koloru!😁

    • @januszzdeb7721
      @januszzdeb7721 8 місяців тому

      sedna - oczywiście

    • @oliwiaincarbone4408
      @oliwiaincarbone4408 8 місяців тому

      @@januszzdeb7721 Otóż nie , jest jeszcze Harari i koncerny. U nich zamówisz prawdę o medycynie współczesnej . Medycyna posthumanistyczna , słyszałeś o tym ?

    • @januszzdeb7721
      @januszzdeb7721 8 місяців тому

      @@oliwiaincarbone4408 Otóż Harari jest bardzo sprawnym opowiadaczem i czyta się jego książki z przyjemnością ale to nie jest medycyna której przedmiotem jest podcast, natomiast koncerny są mało obiektywne ze względu na ich główny cel czyli zysk.

  • @filekvandrel9920
    @filekvandrel9920 8 місяців тому +21

    Czytam te komentarze i ręce opadają.
    Gdyby ktokolwiek zagłębił się w historię leczenia na przestrzeni historii ludzkości, to może nie byłoby dzisiaj takiego etosu lekarza, który udziela swojej wiedzy za darmo albo za symboliczne wynagrodzenie, żeby z głodu nie umarł. Hipokrates był bogatym człowiekiem! Nie leczył biednych i niewolników. A zasady etyczne tyczyły jego i jego uczniów w stosunku do JEGO pacjentów. W plemionach byli szamani, a później na wsiach babki-zielarki. Lekarze byli na dworach, również hojnie wynagradzani i również nie leczyli ubogich. To, że babka czy szaman je jeździli karocami to tylko dlatego, że tego nie potrzebowali. Za to nie musieli uprawiać ziemi i polować bo mieszkańcy społeczności dbali o to by niczego im nie brakowało. W swoim dobrze pojętym interesie. I jak babka czy szaman zastosowali kurację, albo powiedzieli, że pora na odejście do przodków to nikt z tym nie dyskutował. Mieli poważanie.
    Potem pojawiły się książki "Doktor Judym" i " Siłaczka". Praca u podstaw. I zrobił się etos lekarza i nauczyciela, którzy żyją żeby pomagać nie bacząc na swoje zdrowie i biedę. Tylko ani jedno ani drugie nie miało jeszcze rodzin na utrzymaniu. Za to mieli mieszkanie za darmo, wikt i opierunek. Też niczego im do egzystencji w godziwych warunkach nie brakowało. Bo byli cenni dla społeczności.
    Lekarze ( i nauczyciele) przed II wojną byli całkiem zamożną inteligencją cieszącą się zaufaniem społecznym. Za to po wojnie, według planu Bieruta, komuniści postanowili obniżyć status tych zawodów obniżając im wynagrodzenie za ciężką pracę. I doskonale wiedzieli, że będzie to przyczyną zachowań patologicznych ( np. łapówki i wypalenie zawodowe). A to spowoduje utratę zaufania i szacunku.
    I tak jest do dzisiaj.

    • @oliwiaincarbone4408
      @oliwiaincarbone4408 8 місяців тому

      Nie rozumiesz, że dużo zarabiać może lekarz za efekty, w Egipcie kapłani też w ciemnocie trzymali lud i zaćmieniami słońca dzierżyli władzę obok faraonów.Ta epoka bogatych lekarzy nie potrwa już długo.

    • @annabien2517
      @annabien2517 7 місяців тому +1

      Tyle że lekarze znów są bogaci (nawet bez łapówek), a nauczyciele nadal biedują.

    • @marcin__k
      @marcin__k 7 місяців тому +2

      @@annabien2517 ponieważ nauczycieli jest za dużo na uczniów (Stosunek liczby nauczycieli / liczba uczniów jest największa w europie), a lekarzy jest najmniej w europie na 1000 mieszkańców. Prawo popytu i podaży. Proste jak budowa cepa.

    • @Maciek287
      @Maciek287 7 місяців тому +2

      Trochę nieaktualne. Lekarze to jedna z najbogatszych grup zawodowych.

    • @oliwiaincarbone4408
      @oliwiaincarbone4408 7 місяців тому

      @@Maciek287 Ale to nie będzie trwać długo już .

  • @wiozak8459
    @wiozak8459 6 місяців тому

    Więcej o WHO poproszę :D

  • @2d2sightser73
    @2d2sightser73 8 місяців тому +11

    Z tym co pan doktor powiedział o USA i fakcie że pierwszą przyczyną śmierci wśród dzieci jest broń palna. No to wam powiem, że w statystykę wliczani są również wszyscy młodociani gangsterzy do 21 roku życia bo w tym wieku w stanach człowiek staje się dorosły. Teraz sami wyciągnijcie wnioski jak należy traktować statystyki bez brania pod uwagę kontekstu.

    • @Ciachoo
      @Ciachoo 8 місяців тому +3

      BZDURA.
      Młodzież i dzieci to zakres wieku 1-17. Nie potrafisz po prostu sprawdzić informacji w internecie przed jej opublikowaniem?

    • @beatakampinowska3840
      @beatakampinowska3840 7 місяців тому

      Statystyka: ja imój pies mamy 6 nóg.Statystycznie po 3😂

    • @januszlepionko
      @januszlepionko 7 місяців тому +1

      ​@@Ciachoo Na co dowodem jest fakt, że choć w USA prawo jazdy można mieć, zależnie od stanu, nawet w wieku lat 14, to żeby kupić piwo, to w całych USA trzeba mieć skończone 21 lat.

  • @pablomx11
    @pablomx11 8 місяців тому +3

    Może przez koperty..? ;)

  • @biuroadraft
    @biuroadraft 8 місяців тому +2

    Bardzo ciekawa rozmowa. Zabrakło takiej we wspomnianym programie TOK FM, który niestety nie jest dziennikarsko obiektywny. A temat jest ważny. I medycyny i niemedycyna ma swoje mroki i cienie i rzeczywiście póki medycyna akceptuje oficjalnie homeopatię to wszelkie zwalczanie "niemedycyny" jest hipokryzją... Osobiście uczyłam się fitoterapii i wiem z czego wynika trudność stosowania jej, do tej pory nie jesteśmy w stanie zbadać wszystkich substancji zawartych w roślinach. Z drugiej strony bardzo dużo leków nadal powstaje na bazie roślin. Wiem także, że tzw. ziółka nie działają bo kupujemy w sklepie stare i zwietrzałe. Wspomniana kora wierzby przyczyniła się do powstania aspiryny a tak na prawdę to chodziło o wiązowkę. Dodała bym do tej rozmowy od siebie, że negatywną konsekwencją wrzycania całej niemedycyny oficjalnej do jednego worka jest o tyle niefajne, że mogą wylądować tam rzeczy warte uwagi dla nauki jak np. zielarstwo, które ma większe prawo działać niż homeopatia... Zabawne jest to, że lekarze mają teraz tak mało zajęć z farmakoterapii, że często zapisując leki nie wiedzą, że zapisują ekstrakty ziołowe a jednocześnie z pobłażaniem odnoszą się do ziół - przykład z życia. Ja jestem osobą, której z dużym prawdopodobieństwem zioła pomogły wyleczyć tarczycę i mam to udokumentowane jeśli to wystarczy to bardzo chętnie się zgłoszę gdzieś, żeby nauka mogła to zbadać tylko gdzie? Pan wspomniał, że gdyby coś działało to na pewno nauka by się tym zainteresowała, gdzie w takim razie zgłaszać takie przypadki? Endokrynologia mam wrażenie nadal jest podobnie do psychiatrii jeszcze w powijakach. Poziom lekarzy na których trafiałam był straszny, mam wrażenie, że ich leczenie polega w na zapisywaniu euthyroxu do końca życia. Mnie to latami nie pomagało, stan zapalny dopiero po ziołach zszedł i mam to widoczne w usg. A odstawiłam wcześniej sama euthyrox. I może nawet gdyby lekarz zapisał mi wtedy leki o działaniu przeciwzapalnym to by pomogły, ale tego nie zrobił, ja się źle czułam i czułam, że nic to nie pomaga, więc musiałam sama coś zrobić bo czułam, że nikt inny mi nie pomoże. I z tego typu problemami jak tarczyca, czy borelioza medycyna sobie nie radzi. W reportażu w radiu, chyba, że ominęłam to, nie wspomniano o ułomnej diagnostyce boreliozy. Jak miałam rumień to lekarz że szpitala zakaźnego zapisał mi za małą dawkę antybiotyku i za krótko,.co u kolejnego w tym samym szpitalu spotkało się z krytyką. Trudno dziwić się ludziom, że są zagubieni. To niestety ma swoje mroki i cienie bo potem dużo mogą sobie wkręcać i są łatwym łupem dla nawet niebezpiecznych dla ich zdrowia osób. Tylko, żeby realnie takie rozdmuchiwanie tematu pomogło (tu jeszcze odnoszę się do reportażu kolegi z TOK FM) należy na prawdę przeanalizować rzeczowo i niejednostronnie, co się takiego dzieję, dlaczego i co można zrobić, żeby było inaczej. Przy okazji bardzo, ale to bardzo lubię Pani podcasty i podziwiam zasób wiedzy ogólnej, która pozwala Pani rzeczowo rozmawiać z gośćmi. Może właśnie Pani zrobi jakiś bardziej rzeczowy odcinek o boreliozie niż komerycyjne, nastawione.na sensację wydanie w radiu. I mam ogromną nadzieję, że dowiem się od rozmówcy, gdzie mogę zgłosić się z moimi badaniami tarczycy, będę bardzo wdzięczna i na pewno jeśli się da, to zgłoszę to do jakiegoś ośrodka badawczego.

    • @Ciachoo
      @Ciachoo 8 місяців тому +1

      Zielarstwo jest częścią EBM. Ta część "zielarstwa", która działa znaczy się.

    • @biuroadraft
      @biuroadraft 8 місяців тому

      @@Ciachoo a to nie słuchałam z uważnością, faktycznie w EFSA są przecież wskazane przebadane składniki ziół, ale szkoda, że tak wolno to idzie.

  • @aygor9350
    @aygor9350 8 місяців тому +4

    Hmm, temat bardzo na czasie, zwłaszcza, że medycyna alternatywna ma coraz większą widownię. Sam jestem świadkiem, jak moi rodzice i znajomi kwestionują osiągnięcia medycyny i nauki, jednocześnie łykając antybiotyki i tabletki przeciwbólowe na potęgę. Sam jestem po 2 przeszczepach nerki i nie wyobrażam sobie by miał mnie leczyć jakiś "znachor". Nigdy nie wątpiłem w sens klinicznego leczenia i każdemu taką postawę polecam. Stosuj się do zaleceń i ich nie kwestionuj. Problemy ze zdrowiem podczas leczenia przeważnie biorą się z tego, że sami wprowadzamy odstępstwa od zaleceń lekarza, a później oczekujemy skuteczności leczenia na zasadach, jaki ten lekarz wyznaczył. Takie zachowanie należy leczyć najpierw, a później samą chorobę.

    • @monikat2327
      @monikat2327 8 місяців тому +3

      Zgadzam się. Pod warunkiem, że zostaliśmy prawidłowo zdiagnozowani. Problem zaczyna się wtedy, gdy niedouczeni specjaliści chcą leczyć cię na nieistniejącą chorobę. W sytuacji, kiedy właściwa dolegliwość pozostaje nieleczona.

    • @aygor9350
      @aygor9350 8 місяців тому +1

      @@monikat2327
      Tak, prawidłowa diagnoza to podstawa. Takie są właśnie moje doświadczenia w chorobie, choć po drodze wiele złego się wydarzyło. Niemniej, osobiście nigdy nie kwestionowałem zaleceń lekarza, jego leczenia oraz postawionej diagnozy. Z moich obserwacji wynika, że kłopoty dotykały raczej tych, co z zasady, a nie z przekonania, doświadczenia i zdobytej rzetelnej wiedzy podważali osiągnięcia nauki i medycyny.

  • @Maciek287
    @Maciek287 7 місяців тому +4

    "leczyła się kobieta u irydologa na raka i zmarła"
    Brzmi groźnie.
    "Leczyła się kobieta u onkologa na raka i zmarła "
    Taki historii jest więcej.

    • @Ciachoo
      @Ciachoo 7 місяців тому

      Zastanawiałeś się może czemu takich historii jest więcej?
      Ale tak na poważnie, tak z pełną refleksją.

  • @nihilistycznyateista
    @nihilistycznyateista 8 місяців тому

    Na miejscu tego lekarza, który coś musi przepisać upartemu pacjentowi - przepisywałbym spacery lub coś tego typu, może jakąś małą zmianę w diecie - powiedzmy szklankę wody co rano. Tu tez może zadziałac efekt placebo, tym silniejszy, ze to zalecenie lekarskie, co udowodniły badania.

  • @katarzynagraczyk7633
    @katarzynagraczyk7633 8 місяців тому +1

    Wyobraźcie sobie, że dentysta nie wie, że fluor to neurotoksyna -mój niedawny przypadek - byłam w szoku. Gabinety tak jak lekarze mają konflikt interesu!! dlatego jak siadasz na fotel to każą płukać usta nie wodą ale płukanką do ust !!!

    • @Kela89
      @Kela89 8 місяців тому

      No to nie stosuj fluoru jak ja,tez sie wkręciłam w to kiedys i mam teraz nadwrazliwosc zębów i uszkodzone szkliwo.powodzenia

    • @Ciachoo
      @Ciachoo 8 місяців тому

      A teraz grzecznie sprawdź w jakiej dawce występują skutki uboczne.
      Mam nadzieję, że rozumiesz konsekwencje podstawowego prawa chemii, że to dawka czyni truciznę?

  • @pawemajcherczak2525
    @pawemajcherczak2525 6 місяців тому +3

    Medycyna zrobiła tak duże postępy że nie ma już żadnego zdrowego człowieka

  • @lemur_capa
    @lemur_capa 8 місяців тому +9

    W Kanadzie, medycyna naturalna istnieje obok medycyny konwencjonalnej..Żeby być naturopatą w tym kraju,trzeba skończyć kilkuletnią szkołę. Canadian College of Naturopathic Medicine.Naturopaci mają prawo do przepisywania lekarstw oraz korzystają z normalnych badań lekarskich i na podstawie ich oraz przeprowadzonego wywiadu ,stawiają diagnozę..Wizyty u nich pokrywane są przez ubezpieczalnie.

    • @Ciachoo
      @Ciachoo 8 місяців тому +4

      Ale za czym to jest argument?
      To że w jakimś kraju finansuje się pseudonaukę to jakiś argument by robić to u nas?

    • @lemur_capa
      @lemur_capa 8 місяців тому

      @Ciachoo Oczywiście,że to jest żaden argument by wprowadzać czy legalizować to w Polsce.Nie należy jednak wrzucać sensownej „medycyny naturalnej”,do jednego wora z pigułkami z cukru lub machaniem wahadełkiem nad schorowanym pacjentem,czy kryształkiem leczącym syfilis🤪Nie jestem antyszczepionkowym durniem,a jedynie zwolennikiem wolnego wyboru dokonywanego przez pacjenta-w myśl powiedzenia,” jego ciało-jego wybór”..Osobiście korzystam z obu systemów zdrowotnych.Znam też ludzi którzy na cukrzycę 2 przyjmują metforminę i tych którzy jej już nie potrzebują,bo wyleczyli się z niej w sposób naturalny. Żyjmy i dajmy żyć innym. Pozdrawiam!! Radio Naukowe jest super!!!

    • @Ciachoo
      @Ciachoo 7 місяців тому +2

      @@lemur_capa
      A czym jest "sensowna" medycyna alternatywna niby?

    • @lemur_capa
      @lemur_capa 7 місяців тому

      @Ciachoo 30 lat temu medycyna konwencjonalna nie brała pod uwagę jakiejkolwiek możliwości wpływu micro biomu na organizm człowieka..30 lat temu„Sensowna medycyna naturalna”,zalecała swoim pacjentom po długich kuracjach antybiotykowych,przyjmowanie probiotyków….a Dziś Radio Naukowe robi podkast „o wielkiej roli” bakterii żyjących w naszych jelitach.🤣🤣🤣

    • @Ciachoo
      @Ciachoo 7 місяців тому +2

      ​@@lemur_capa
      30 lat temu medycyna oparta na dowodach doskonale znała wpływ mikrobiomu w ludzkim przewodzie pokarmowym.
      Natomiast od lat sekciarze probiotyczni przepychają "probiotyczne" produkty na rynek mimo to, że ich przyjmowanie na co dzień nie ma żadnych podstaw naukowych.
      Także niestety coś Ci się potężnie pomyliło.
      Jeszcze raz pytam (szkoda, że usunąłeś swój komentarz) - czym jest ta "sensowna" część medycyny alternatywnej?

  • @nigh7swimming
    @nigh7swimming 8 місяців тому +2

    Niestety kilku niedbałych psuje opinię całego środowiska.

    • @oliwiaincarbone4408
      @oliwiaincarbone4408 8 місяців тому +1

      Bzdura, żadnych kilku.

    • @rmbt
      @rmbt 7 місяців тому +1

      No może kilka tysięcy...

  • @knaw35
    @knaw35 8 місяців тому +3

    Łowcy skór, Grodzki - czego więcej?!

    • @Ciachoo
      @Ciachoo 7 місяців тому

      Mniej ideologii, mniej oglądania TVP, więcej sceptycyzmu i rzetelnego podejścia do informacji, które się otrzymuje.

    • @Crovaify
      @Crovaify 7 місяців тому +1

      Łowców skór zdaje się, że TVN odkrył w czasach, gdy jeszcze kogoś obchodziło dziennikarstwo, a nie tylko propaganda

    • @Crovaify
      @Crovaify 7 місяців тому +1

      A skoro doceniasz sceptycyzm to nie badź hipokryta i zauważ, że większość lekarzy w naszym kraju to niedouczone konowały pozbawione moralności. Nie jest przypadkiem, ani wynikiem trollingu, to że większość lekarzy na portalach typu znanylekarz ma opinie typu “niemiły, niedbały, lekceważacy pacjenta”

    • @knaw35
      @knaw35 7 місяців тому +1

      @@Crovaify
      W Szwecji tak się przejęli łowcami skór w Łodzi, że zrobili 50-minutowy film o tym. Dla nich nie do pojęcia, że lekarze i ratownicy medyczni wstrzykiwali pavulon by uśmiercić chorego i dostać obryw z zakładu pogrzebowego. Grodzki to niejako symbol chorej służby zdrowia wyniesiony na stanowisko marszałka senatu. Kiedyś zapytano wybitnego myśliciela i filozofa czy jest jedno słowo, które ujmuje kulturę europejską. On odpowiedział - Auschwitz. Dla mnie jedno słowo opisujące stan polskiej służby zdrowia - Grodzki.

    • @Ciachoo
      @Ciachoo 7 місяців тому

      @@Crovaify
      Z racji, że jestem sceptykiem nigdy nie odważyłbym się powiedzieć, że większość jakiejkolwiek grupy zawodowej ma lub nie ma wiedzy ze swojej domeny, bo nie ma to żadnych podstaw i pachnie błędem poznawczym.

  • @Jerry-qx2gf
    @Jerry-qx2gf 8 місяців тому +10

    Accountant-based medicine,Profit-based medicine😢. Warto śledzić przepływ pieniądza można dojść do ciekawych wniosków. Chory pacjent to stały klient. 🤔Opłaca się leczyć nie opłaca się wyleczyć.

    • @agnieszka9592
      @agnieszka9592 8 місяців тому +1

      W prywatnej ochronie zdrowia i owszem. Jednak w NFZ bolączką są chorzy przewlekle pacjenci

    • @filekvandrel9920
      @filekvandrel9920 8 місяців тому +1

      Dość słuszny byłby to argument, gdyby pacjentów było mało a lekarzy dużo. Wtedy trzeba trzymać swój koszyk pacjentów, bo są źródłem dochodu. Wyleczysz, nie ma nowych pacjentów, twój zarobek się zmniejsza. Prosta ekonomia, popyt-podaż. Teraz powiedz w jakim kraju lekarz narzeka na brak pacjentów? Wyleczysz jednego i jest następnych cała rzesza. Pieniędzy nie zabraknie uwierz. Lekarzom opłaca się wyleczyć, bo mają fame i więcej pacjentów. Pytanie o wynagradzanie lekarzy publicznych przez rządzących. Nie tylko u nas, bo to tragedia jest.

    • @Ciachoo
      @Ciachoo 8 місяців тому +1

      Najbardziej profi-based medicine w 99% krajów na świecie, w których systemy ochrony zdrowia są not-for-profit.
      Nie masz pojęcia o czym mówisz, prawda?

  • @iromankosicki3495
    @iromankosicki3495 6 місяців тому +2

    Pytanie, jak mogą zasmarkane i brudne maseczki 😷 dziecią pomagać a nie szkodzić? Do tege są potrzebne WH0, UNIC€F i laboratoryjne badania? Albo czegoś nie rozumiem?

  • @halinamohwald2492
    @halinamohwald2492 8 місяців тому

    👍

  • @piotrspiewak436
    @piotrspiewak436 8 місяців тому +2

    Tak długo ludzie generalnie nie będą ufali lekarzom, dopoki nie zrozumieją ze to nie nauka ścisła a jedyną względnie pewną metoda diagnostyczną jest autopsja 🤷

    • @vaakdemandante8772
      @vaakdemandante8772 6 місяців тому

      to prawda, najlepszym diagnostą jest patomorfolog - no i w sumie konsultacja u niego za darmo ;)

  • @Freeman1000000
    @Freeman1000000 8 місяців тому +6

    Dlaczego? Czyzby autorka przezyla ostatnie 3 lata w hibernacji?