Pani Karolino, a może taki temat: jak w wiekach dawnych wyglądała wymiana informacji między różnymi częściami (naszego) państwa? Gdyby dziś Jagiełło jechał do Krakowa, trąbiłyby o tym wszystkie media, a wtedy skąd było wiadomo żeby w połowie drogi wyjść i go powitać? Albo wici - co to w zasadzie było? Facet na koniu z wiankiem, to wiemy, ale skąd potem wszyscy wiedzieli dokąd jechac? I na kiedy tam być? A król skąd wiedział ile zbierze wojska? To dość nieoczywista dzisiaj wiedza :) Pozdrawiam :)
To można by przejść przez historię komunikacji, aż do wynalezienia telegrafu elektrycznego i telefonu w XIX w. A podobno wcześniej stosowano w Europie np. Coś takiego jak telegrafy optyczne, czyli rozrzucone w równych odstępach wieże z których nadawano i przekazywano specjalne znaki I w ten sposób całkiem szybko można było przesyłać informacje nawet na kilkaset km
Pani Karolino! Ten pomysł z "Radiem Naukowym" i Pani zaangażowanie w tę ideę oraz ciągłe, zaskakujące - myślę, nas wszystkich - rozwijanie tego projektu, sprawia, iż życie staje się lepsze. Szczególnie teraz, gdy zewsząd grzmią burze polityczne, a ciemne chmury próbują zasłonić nadchodzące jutro. - Pozdrawiam i Dziękuję!
Moje politechniczne wykształcenie oraz zamiłowanie do nauk przyrodniczych powodowały że wątki historyczne nie były zbyt często reprezentowane podczas dokształcania się. Z tego też powodu z przyjemnością wysłuchałem tego kawałka naszej historii ,jak zwykle fachowo zaprezentowanej.
To kto w końcu wymyślił nazwę Rzecz Pospolita? Jest coś o tym w odcinku, bo jechałem autem i chyba mi umknęło Przecież to aż się wierzyć nie chce że państwo można nazwać rzeczą i to jeszcze pospolitą - chyba kłóci się to z logiką
@@renatamatsili3498 brzmieć brzmi, ale znaczenie słowa wg mnie średnio pasuje do kraju jakiegokolwiek - wystarczyło by samo słowo Polska albo coś bardziej wyszukanego
@@kamilk1403 res to po łacinie i znaczy rzecz, a pospolita miało inne znaczenie niz obecnie. Pospolity jako obejmujący wszystkich np. pospolite ruszenie szlachty.
Prosze o odcinek w druga strone czyli powody upadku Rzeczypospolitej Obojga Narodow. Temat bardzo ciekawy. W sumie odcinek o tym jak RON funkcjonowal tez byl by super.
No pierwszą Rzeczypospolitą zgubiło prawa veta. Zawsze się znalazł przekupny agent Moskwy który blokował potrzebne reformy. A po drugie egoizm i niechęć do płacenia podatków co uniemożliwilo utrzymanie armii najemnej.
@@pawelbul7241 Nie rozumiem, przecież to Jarek chciałby jak Putin, bez niezależnych sądów, niezależnej prokuratury i niezależnych od rządu mediów. Bo wtedy to już można kraść na całego. Mało kto będzie wiedział a na pewno już nikt za to nie osądzi jak w tej chorej Rosji Putina. Demokratyczna Polska bez Jarka i PiS ⚡
Wysłuchałem z uwagą i autentycznym zainteresowaniem. Nawet wracałem do konkretnych fragmentów, by wsłuchać się raz jeszcze. Bardzo przydatne są audycje Radia Naukowego. Dziękuję pięknie!!!
Bo ''Radio Naukowe'' to same ciekawe treści na poziomie, omawiane orzez specjalistów a nie cudotwórców-showmenów i zaklinaczy deszczu. Brawo, Pani Karolino! To co zaniedbuje telewizja czy radio Pani uzupelnia bogactwem treści o różnych odcieniach. Zdecydowanie najlepszy kontent popularnonaukowy w polskich internetach. Jestem wiernym fanem👌👍
Pani pyta czy Litwa nie była zmuszona do zawarcia Unii Lubelskiej, pan profesor zaprzecza. Jednocześnie przyznaje, że w momencie nieobecności litewskich posłów król odłączył od Litwy Podlasie, Wołyń i kijowszczyznę do Polski. I to nie jest przymuszanie by posłowie wrócili i przystali na unię? Bądźmy obiektywni
@YouTjubSoulja Litwini byli przeciw unii, opuścili obrady w tajemnicy. Król się zdenerwował. Jako Wielki Książę Litewski zaczął odłączać ziemie litewskie i przyłączać je do Korony by przymusić ich do powrotu. To jest fakt historyczny. Dlatego zdziwiła mnie wypowiedź profesora. Kilka razy wycięliśmy Litwinom takie numery. Nie dziwi, że nas tam nie lubią i negatywnie odbierają unię z Polską. O takich rzeczach trzeba mówić, a nie oszukiwać słuchaczy
Już od czasu się zastanawiałem na co nam było półlegalnie w ramach "unii" zawłaszczać sobie ponad połowę jakichś ruskojęzycznych ziem do Korony. Oni już tam mieli własny język urzędowy, własne pismo, własne kodeksy, wyznawali prawosławie. Nagle przychodzi im polska administracja, polski język, katolicka hierarchia kościelna też nie przepuści okazji na ewangelizację. Wiadomo, że coś takiego stworzy napięcia i potem faktycznie się zaczęło z Kozakami, układami z Moskwą, zarzutami o polonizację i dyskryminację prawosławnych, aż do dzisiaj się to ciągnie. Trzeba było robić unię bez brania w łapy wszystkiego co się tylko nadarzało i zostawić WKL tak, jak było, to może byśmy jeszcze do dzisiaj byli razem.
Dziękuję za kolejny ciekawy odcinek, w dodatku z mojego rodzinnego miasta:) Przy okazji nie mogę nie zauważyć, że Pan profesor jeszcze całkowicie w Lublinie się nie zanurzył - raczej "lubelak" niż "lublinianin" no i ta okropna "starówka" na nasze piękne kameralne Stare Miasto:)
@@rojas00000 widzę, ze nie zrozumiałeś. To nie jest starówka, tylko Stare Miasto, raczej lubelak nie użyje zwrotu jak Pan profesor raczył zrobić. I tyle. O walorach estetycznych nie ma co rozmawiać, to sprawy subiektywne.
Stare miasto[1] (także: starówka[2][3], zespół staromiejski[4]) - historyczne centrum, najstarsza dzielnica miasta. Młodzież mówi Starówka, widziałem na YT. Może byli tylko po pas w Lublinie i się nie zanurzyli. Starówka bo głosowaliście za PiS tam na wschodzie ^^
Tym bardziej że wiele wskazuje iż krystalizację polskiej państwowości jest związana z wikingami z Rusi Kijowskiej, przybyłym na tę tereny. Bolesław III Krzywousty był wnukiem (po kądzieli) skandynawskiego władcy Rusi - Włodzimierza (Valdemara) I Wielkiego z dynastii słynnego wikinga Ruryka - założyciela Rusi Kijowskiej.
Nie no, to na pewno było jedno z najsilniejszych państw kontynentalnej Europy (mocarstwo kontynentalne). Porównywanie wieku XVI do XVII kiedy rozkład instytucji I RP już był widoczny nie ma najmniejszego sensu. Przypomnijmy również, że Szwecja w XVII wieku napadała nas wielokrotnie wspólnie z Rosją. Potop Szwedzki był rezultatem prowadzenia przez RP co najmniej dwóch wojen jednocześnie. Poza tym większość wojsk szwedzkich, to były wojska najemne głównie z terenów, tzw. Cesarstwa Rzymskiego czyli Niemiec.
Przecież Mieszko nie był głupi wiedział że rzeki płyną z południa na północ w krainie ad Wisłą a nie z Zachodu na wschód dlatego wybrał Czechy a nie Niemcy.
Unia spowodowała wzmocnienie obydwu narodów .Jednak elity polskie próbowały zmienić Litwę w Polskę .To spowodowało wrogość między naszymi narodami . Ta wrogość się utrzymuje ,gdyż postępowanie elit polskich to agresja .A z agresorem ludzie podejmują walkę a nie wchodzą w sojusze .Elity polskie zaprzepaścily szansę na stworzenie rzeczywistego sojuszu .Żeby Litwini mogli traktować Polaków jak sojusznikow trzeba wykonać gigantyczna pracę na rzecz wzmocnienia Litwinów w każdej dziedzinie życia społecznego .ząc w unię z Litwa wchodziła z państwem ogromnym obszarowo. Po upadku Polski ,Litwa była już państwem małym a ludność zredukowana .
Chciałbym, Pani Karolino, zasugerować matematykę jako temat prowadzonych przez Panią rozmów - zarówno jej historię jak i dokonania współczesne. Myślę, że fascynujących zagadnień znajdzie się bez liku. Pozdrawiam!
Poproszę o audycję dot weryfikacji, faktów nt migracji waregów z Rusi Kijowskiej na teren dzisiejszej zachodniej Polski, wpływu na krystalizację inicjowanie państwowości i konsolidacji lokalnych plemion słowiańskich, pochodzenia wikinskich artefaktów na tych terenach, vide książka "Czy wikingowie stworzyli Polskę" Zdzisław Skrok - przydałby się cały cykl nt temat z archeologami, historykami, samym autorem
Moze kiedys dozyjemy czasow, w ktorych w polskiej szkole bedzie nauczana tez perspektywa Litwinow na sprawy wspolnej historii skoro tak sie chelpimy nad Wisla ta Rzeczpospolita OBOJGA Narodow. A tak naprawde wiecej niz dwojga. I w ogole zaczniemy sie uczyc, ze moze np. Czesi inaczej patrza na historie takiego Zaolzia czy Ziemi Klodzkiej. Dowiemy sie, ze Ukraincy nie patrza na polskie panowanie na kijowszczyznie jak na sielanke Mikolaja Reja tylko jak na ucisk i wyzysk ziem etnicznie niepolskich i nielitewskich. W koncu, ze litewscy badacze maja swoja wersje tej historii niekoniecznie zgodna z ta nauczana w polskich szkolach. Mamy otwarte mniej lub bardziej granice w 2023, dowiadujmy sie jak na te same sprawy patrza nasi sasiedzi i moze sie w koncu porozumiemy bez niszczacych wszystko na ogol interwencji politykow. Swiadomosc, ze nie jestesmy pepkiem swiata jest raczej pomocna.
Na co było zagarniać te ruskie ziemie podczas Unii, co to za unia, można było to zostawić w ramach WKL i oszczędzilibyśmy sobie kłopotów z Kozakami, napięciami na linii katolicyzm-prawosławie i późniejszymi zarzutami o polonizację a Rzeczpospolita Obojga Narodów może by do dzisiaj trwała.
A w czym problem? To jeszcze nie były czasy nacjonalizmów. Ludzie identyfikowali się najczęściej z wyzwaniem, rzadziej z władcą albo rodzinnymi stronami. Np. Kopernik nazwał się Torunianinem.
@@ZdzichaJedziesz Niby nie, a potem się zaczęło z Kozakami, obroną prawosławia, zarzutami o polonizację i napięciami polsko-ruskimi, do dziś tak mamy. Nie trzeba było zabierać dla siebie tylu ziem prawosławno-ruskich, tylko zostawić WKL nietknięte i tak robić unię.
Pani Karolino, szkoda, że Pani nie znalazła chwili na wycieczkę z przewodnikiem. Na obrazie Matejki nie jest pokazana jedynie zaprzysierzenia w sensie historycznym i symbolicznym. Matejko na obrazie przedstawił też jeden z największych skandali obyczajowo-politycznych tamtego okresu, co jest zupełnie pomijane w jakichkolwiek opracowaniach. Dotyczyl min. spraw majątkowych i dziedziczenia, co w tym programie pominięto ( rozumiem, że z przyczyn ograniczonego czasu). Pamiętajmy, że przed seria obrazów "ku pokrzepieniu serc" Matejko malował mniej chlubne wydarzenia, czego dał wyraz wyraz również w Unii. Trudno. Będzie musiała się Pani wybrać jeszcze raz do Lublina.
Ogólnie to był błąd Sarmacja upadła bo odpuściła koniec końców Śląsk, najbogatszy region Polski piastowskiej i Pomorze Zachodnie, które miało i ma strategiczne znaczenie dla jestestwa jaśnie Sobiepaństwa sarmacko-chłopsko-już-niekatolickiego, ale zawsze. Przegraliśmy historię, nasze przodki ją przegrały, ale my jesteśmy jeszcze w grze chociaż się raczej nie zapowiadamy. Ślamazarny jest nasz los, naród o mentalności ofiary i użalania się nad sobą nie może w długookresowym wymiarze przetrwać. To pewne
Mieliśmy pecha. Kazimierz zajął fragment Rusi i zrzekł się Śląska. Zablokował jednak Czechów gdy chcieli oderwać biskupstwo wrocławskie od Gniezna. Miał zapewne w planach odzyskanie Śląska ale zmarł bezpotomnie zamykając dynastię Piastów. Andegawenii i Jagiellonowie mieli inne priorytety i Śląsk ich nie interesował. W ten sposób utrwaliło się przesunięcie granic Polski na Ruś. Cytując jednego o osadników na Ziemiach Odzyskanych " Obyśmy tylko tego wszystkiego nie zmarnowali". Ja dodam od siebie. Obyśmy tylko nie powrócili na wschód.
@@PominReklamy no w sumie były tam jakieś powiązania dynastyczne z Piastami, ale po reformacji było już po ptokach. Ludność była w większości niemieckojęzyczna i luterańska.
@@pawmal1988 Jadwiga Andewageńska była siostrzenicą Kazimierza wielkiego i do wyjścia za mąż za Jagiełłę była królową w takim sensie że była autentyczną wladczynią Królestwa Polskiego. czyli kimś takim jak twoja Katarzyn Wielka w twojej Rosji, rosyjski trollu 😁
@@remiss46 przecież federalizacje UE , Polsce się nie opłaca . W UE decydują głównie Niemcy i Francuzi i wcale nie chcą rozwoju innych ziem UE . Przykład waluta euro ...umacnia państwa północy ...niszczy państwa południa Europy . Prawa pracy ...co zrobili Francuzi by nasz 🇵🇱 transport nie wyprzedził ich .! Geopolityka też jest zupełnie inaczej widziana w Berlinie a inaczej w stolicach Europy środkowej. Niemcy dla tanich złóż są wstanie poświęcić , narodu z pomostu bałtycko- czarnomorskiego
Kamilek jeśli liczy się tylko egoizm to okradaj swoją Rosję jak Putin i Kreml. Putin jest konsekwentny a ty jesteś rosyjskim matołkiem wioskowym myśląc o jakiejś narodowej wspólnocie 😁😁😁 Jeśli wspólnota jest jednak ważna to dlaczego ma kończyć się akurat na Bugu i Odrze? Dniepr i Tag to też piękne rzeki 😁
@@ZdzichaJedziesz chłopie zazwyczaj jak komuś brakuje argumentów to obraza druga osobę lub umniejsza jej pozycję np zdrabniajac jego imię . Jeśli nie potrafisz argumentować swoich poglądów to się nie wypowiadaj . A co do obrażania mnie , robisz to tylko dlatego tęczowy chłopcze , bo piszesz to w internecie , twarzą w twarz nie był byś taki odważny !
Myślę że to nie jest świat dla małych państw. Pora pomyśleć o przesunięcie do Brukseli polityki zagranicznej i obronnej (wspólna armia). Z zewnątrz będziemy wyglądać jak jedno państwo i Rosja Putina nie będzie mógła nas rozgrywać a tu w środku Uni nic się dla nas nie zmieni.
Wszelkie "Rzeczpospolite Zbyt Wielu Narodów" są to zwykle twory kuriozalne, niestabilne i niewydolne. No i dość krótkotrwałe, bo zwykle upadają dość szybko i z wielkim hukiem. Jeśli nie w wyniku wojen światowych, to na pewno domowych. I nie chodzi tylko o Austro-Węgry czy Jugosławię. Bo i tutejsza I Rzeczpospolita Zbyt Wielu Narodów nie okazała się być zbyt długotrwała. Bo nieprzypadkowo wieloletnie tłumienie buntów i powstań kozackich osłabiło ją na tyle, że stworzyła się sprzyjająca koniunktura dla potopu szwedzkiego, który osłabił ją jeszcze na tyle, że później stworzyła się sprzyjająca koniunktura dla zaborów. A jeśli chodzi o "ciągły i wieczny, dyżurny atak zastępczy Rosji na Polskę", który jest ogłaszany w "tutejszych" propagandowych tubach korporacyjnych i "rządowych" chóralnie, "solidarnie" i całodobowo już od 1989 r. (dla ogłupiania skolonializowanego i skorporyzowanego tubylczego ludu dojnego coraz niższej kategorii), to podstawowe atrybuty niepodległości i stabilności, takie jak (były) tutejszy przemysł (nie tylko węglowy) i (była) tutejsza jednolitość etniczna nie przetrwały dopiero "wyzwolenia" przez aktualnych korpo-"sojuszników" zachodnich i przez aktualną "ekologiczną" Unię Eurosowiecką ze stolicą w Brukseli. Choć wcześniej przetrwały one dość spokojnie nawet mocno nieaktualny i przesadnie demonizowany dziś ZSRR.
@@Chujwielki-cr3sx Wiesz ludziu literówka to się nazywa - a panią vlogerkę to stać zapewne na adwokata z kwalifikacjami a nie na takie chamidło jak ty.
@@RadioNaukowe szanowna pani - tak ma pani rację tak jest w moim poście napisane ale pani pewnie wie że to nazywa się literówka - nawet w zacnych i mnie zacnych artykułach naukowych można znaleść literówki - chyba że pani jest wyjątkiem.
Mam korzenie lubelskie od strony ojca. Lubartów dokładniej. Po wojnie dziadkowie dostali ziemię po niemieckich okupantach w kujawsko-pomorskim. Z przyjemnością posłucham o ziemiach przodków. Pozdrawiam.
Pani Karolino, a może taki temat: jak w wiekach dawnych wyglądała wymiana informacji między różnymi częściami (naszego) państwa? Gdyby dziś Jagiełło jechał do Krakowa, trąbiłyby o tym wszystkie media, a wtedy skąd było wiadomo żeby w połowie drogi wyjść i go powitać? Albo wici - co to w zasadzie było? Facet na koniu z wiankiem, to wiemy, ale skąd potem wszyscy wiedzieli dokąd jechac? I na kiedy tam być? A król skąd wiedział ile zbierze wojska? To dość nieoczywista dzisiaj wiedza :) Pozdrawiam :)
Bardzo ciekawe pytania/zagadnienia!
Marzy mi się audycja Radia Naukowego na ten temat😊
Pani Karolino, bardzo prosimy!🌷
To można by przejść przez historię komunikacji, aż do wynalezienia telegrafu elektrycznego i telefonu w XIX w. A podobno wcześniej stosowano w Europie np. Coś takiego jak telegrafy optyczne, czyli rozrzucone w równych odstępach wieże z których nadawano i przekazywano specjalne znaki I w ten sposób całkiem szybko można było przesyłać informacje nawet na kilkaset km
@@PannaGiza ₩)₩😮₩😊
W czasach saskich istniała regularna poczta.
Pani Karolino! Ten pomysł z "Radiem Naukowym" i Pani zaangażowanie w tę ideę oraz ciągłe, zaskakujące - myślę, nas wszystkich - rozwijanie tego projektu, sprawia, iż życie staje się lepsze.
Szczególnie teraz, gdy zewsząd grzmią burze polityczne, a ciemne chmury próbują zasłonić nadchodzące jutro.
- Pozdrawiam i Dziękuję!
Rozwijamy, bo czujemy odpowiedzialność za projekt i społeczność, jaka wokół niego wyrosła. No i mamy nadmiar pomysłów :D
@@RadioNaukowe
To całe szczęście!!!
Robi Pani tak fantastyczne wywiady z naukowcami, że ciągle czuję ich niedosyt i pragnienie, aby trwały bez końca🙂
Moje politechniczne wykształcenie oraz zamiłowanie do nauk przyrodniczych powodowały że wątki historyczne nie były zbyt często reprezentowane podczas dokształcania się. Z tego też powodu z przyjemnością wysłuchałem tego kawałka naszej historii ,jak zwykle fachowo zaprezentowanej.
Byłem w Lublinie - piękne miasto, mili ludzie. Dziękuję i pozdrawiam.
Dzień dobry
Wreszcie jest:)
Kolejny odcinek naszego radia:)
Bardzo ciekawy odcinek, oby więcej odcinków o historii!
Odzywam się jako fanka audycji historycznych! Uwielbiam ❤
Witamy!
Doskonale, wincyj odcinków historycznych.
Dziękuję za wywiad i material
Bardzo ciekawy odcinek o unii i o Lublinie.
To kto w końcu wymyślił nazwę Rzecz Pospolita? Jest coś o tym w odcinku, bo jechałem autem i chyba mi umknęło
Przecież to aż się wierzyć nie chce że państwo można nazwać rzeczą i to jeszcze pospolitą - chyba kłóci się to z logiką
@@kamilk1403 to inaczej res publica, czyli republika, ale rzeczpospolita brzmi bardziej dostojnie:)
@@renatamatsili3498 brzmieć brzmi, ale znaczenie słowa wg mnie średnio pasuje do kraju jakiegokolwiek - wystarczyło by samo słowo Polska albo coś bardziej wyszukanego
@@kamilk1403 res to po łacinie i znaczy rzecz, a pospolita miało inne znaczenie niz obecnie. Pospolity jako obejmujący wszystkich np. pospolite ruszenie szlachty.
Super, super, super😊
O jest coś ciekawego z rana😊 pozdrawiam
Wielki plus za wspomnienie mojego rodzinnego Parczewa :)
Pozdrawiam z Lublina właśnie. Dziękuję za ciekawy materiał 👍
Prosze o odcinek w druga strone czyli powody upadku Rzeczypospolitej Obojga Narodow. Temat bardzo ciekawy. W sumie odcinek o tym jak RON funkcjonowal tez byl by super.
Dokładnie , fajnie było by posłuchać o sługusach , donosicielach dawniej i teraz
prosze tylko nie o pisie 😀
No pierwszą Rzeczypospolitą zgubiło prawa veta. Zawsze się znalazł przekupny agent Moskwy który blokował potrzebne reformy.
A po drugie egoizm i niechęć do płacenia podatków co uniemożliwilo utrzymanie armii najemnej.
@@jarekg1975 racja , o carskiej konstytucji posłuchamy
@@pawelbul7241 Nie rozumiem, przecież to Jarek chciałby jak Putin, bez niezależnych sądów, niezależnej prokuratury i niezależnych od rządu mediów. Bo wtedy to już można kraść na całego. Mało kto będzie wiedział a na pewno już nikt za to nie osądzi jak w tej chorej Rosji Putina.
Demokratyczna Polska bez Jarka i PiS ⚡
Wysłuchałem z uwagą i autentycznym zainteresowaniem. Nawet wracałem do konkretnych fragmentów, by wsłuchać się raz jeszcze. Bardzo przydatne są audycje Radia Naukowego. Dziękuję pięknie!!!
Jeden z lepszych podcastów jakie usłyszałem w ciągu ostatnich 7 dni. A naprawdę sporo słucham na różne tematy.
Bo ''Radio Naukowe'' to same ciekawe treści na poziomie, omawiane orzez specjalistów a nie cudotwórców-showmenów i zaklinaczy deszczu. Brawo, Pani Karolino! To co zaniedbuje telewizja czy radio Pani uzupelnia bogactwem treści o różnych odcieniach. Zdecydowanie najlepszy kontent popularnonaukowy w polskich internetach. Jestem wiernym fanem👌👍
Dziękuję, tyle wiadomości z wiekiem umyka.
Bardzo ciekawy odcinek, dziękuję :)
Dopiero odkryłem ten kanał i cieszę się że mam tyle odcinków do wysłuchania. Pozdrawiam Twórców.
Bardzo dziękuję!
Posłuchałabym podcastu o naszym najsłynniejszym socjologu - Florianie Znanieckim. Nawet wiem, kto zna tą postać najlepiej! Mogę polecić!
Dzięki.
Świetny odcinek ❤
Świetna inicjatywa i profesjonalne wykonanie
Świetny materiał!
Szacun, lubię ❤🎉
Pani pyta czy Litwa nie była zmuszona do zawarcia Unii Lubelskiej, pan profesor zaprzecza. Jednocześnie przyznaje, że w momencie nieobecności litewskich posłów król odłączył od Litwy Podlasie, Wołyń i kijowszczyznę do Polski.
I to nie jest przymuszanie by posłowie wrócili i przystali na unię?
Bądźmy obiektywni
Też naszła mnie ta sama myśl.
@YouTjubSoulja Litwini byli przeciw unii, opuścili obrady w tajemnicy. Król się zdenerwował. Jako Wielki Książę Litewski zaczął odłączać ziemie litewskie i przyłączać je do Korony by przymusić ich do powrotu. To jest fakt historyczny. Dlatego zdziwiła mnie wypowiedź profesora.
Kilka razy wycięliśmy Litwinom takie numery. Nie dziwi, że nas tam nie lubią i negatywnie odbierają unię z Polską. O takich rzeczach trzeba mówić, a nie oszukiwać słuchaczy
@@youtubeisdeletingourcomments przeciez to polskojezyczny przekaz
Już od czasu się zastanawiałem na co nam było półlegalnie w ramach "unii" zawłaszczać sobie ponad połowę jakichś ruskojęzycznych ziem do Korony. Oni już tam mieli własny język urzędowy, własne pismo, własne kodeksy, wyznawali prawosławie. Nagle przychodzi im polska administracja, polski język, katolicka hierarchia kościelna też nie przepuści okazji na ewangelizację. Wiadomo, że coś takiego stworzy napięcia i potem faktycznie się zaczęło z Kozakami, układami z Moskwą, zarzutami o polonizację i dyskryminację prawosławnych, aż do dzisiaj się to ciągnie. Trzeba było robić unię bez brania w łapy wszystkiego co się tylko nadarzało i zostawić WKL tak, jak było, to może byśmy jeszcze do dzisiaj byli razem.
@@youtubeisdeletingourcomments nie Litwini, ale możni litewscy, za to niższa szlachta unię popierała.
Zdecydowanie wolę tematy naukowe. Niemniej cieszę się, że kanał się rozwija i każdy może tu znaleźć coś dla siebie.
Sugerujesz, że historia nie zasługuje na miano nauki ? 😊 W sumie czasem się można spotkać z takim poglądem.
@@pawmal1988 humanistyczna więc żadna nauka 😆😉
Wyborny materiał. Wincyj 😁😁
Dzięki 👍
Dziękuję za kolejny ciekawy odcinek, w dodatku z mojego rodzinnego miasta:) Przy okazji nie mogę nie zauważyć, że Pan profesor jeszcze całkowicie w Lublinie się nie zanurzył - raczej "lubelak" niż "lublinianin" no i ta okropna "starówka" na nasze piękne kameralne Stare Miasto:)
Nie przesadzaj z tą wyjątkowością waszej starówki. Nie każdy ma obowiązek udawać ,że jest taka ładna.
@@rojas00000 widzę, ze nie zrozumiałeś. To nie jest starówka, tylko Stare Miasto, raczej lubelak nie użyje zwrotu jak Pan profesor raczył zrobić. I tyle. O walorach estetycznych nie ma co rozmawiać, to sprawy subiektywne.
Stare miasto[1] (także: starówka[2][3], zespół staromiejski[4]) - historyczne centrum, najstarsza dzielnica miasta.
Młodzież mówi Starówka, widziałem na YT. Może byli tylko po pas w Lublinie i się nie zanurzyli.
Starówka bo głosowaliście za PiS tam na wschodzie ^^
Audycje historyczne to moje ulubione. A może coś o ziemiach ruskich i Rusinach. Pozdrawiam
Tym bardziej że wiele wskazuje iż krystalizację polskiej państwowości jest związana z wikingami z Rusi Kijowskiej, przybyłym na tę tereny. Bolesław III Krzywousty był wnukiem (po kądzieli) skandynawskiego władcy Rusi - Włodzimierza (Valdemara) I Wielkiego z dynastii słynnego wikinga Ruryka - założyciela Rusi Kijowskiej.
Kto daje kciuka przede mną?? 😃
Podejrzewał bym Lucyfera 😉
Nie no, to na pewno było jedno z najsilniejszych państw kontynentalnej Europy (mocarstwo kontynentalne). Porównywanie wieku XVI do XVII kiedy rozkład instytucji I RP już był widoczny nie ma najmniejszego sensu. Przypomnijmy również, że Szwecja w XVII wieku napadała nas wielokrotnie wspólnie z Rosją. Potop Szwedzki był rezultatem prowadzenia przez RP co najmniej dwóch wojen jednocześnie. Poza tym większość wojsk szwedzkich, to były wojska najemne głównie z terenów, tzw. Cesarstwa Rzymskiego czyli Niemiec.
😀
Mądrość naszych przodków.
Przecież Mieszko nie był głupi wiedział że rzeki płyną z południa na północ w krainie ad Wisłą a nie z Zachodu na wschód dlatego wybrał Czechy a nie Niemcy.
Czy ja wiem, nasi przodkowie w 90 % to byli pół niewolnikami tych elit rzeczypospolitej
Komentarz zasięgowy.
Unia spowodowała wzmocnienie obydwu narodów .Jednak elity polskie próbowały zmienić Litwę w Polskę .To spowodowało wrogość między naszymi narodami . Ta wrogość się utrzymuje ,gdyż postępowanie elit polskich to agresja .A z agresorem ludzie podejmują walkę a nie wchodzą w sojusze .Elity polskie zaprzepaścily szansę na stworzenie rzeczywistego sojuszu .Żeby Litwini mogli traktować Polaków jak sojusznikow trzeba wykonać gigantyczna pracę na rzecz wzmocnienia Litwinów w każdej dziedzinie życia społecznego .ząc w unię z Litwa wchodziła z państwem ogromnym obszarowo. Po upadku Polski ,Litwa była już państwem małym a ludność zredukowana .
Jakich Litwinów, 90 % mieszkańców mówiło po rusku
Poproszę temat o potopie.
Chciałbym, Pani Karolino, zasugerować matematykę jako temat prowadzonych przez Panią rozmów - zarówno jej historię jak i dokonania współczesne. Myślę, że fascynujących zagadnień znajdzie się bez liku. Pozdrawiam!
Potwierdzam: Lublin bardzo! I historyczny i współczesny - zmienia się Lublin fajnie.
Czemu Rzeczpospolita pisane oddzielnie? Czy to jakiś zabieg?
Poproszę o audycję dot weryfikacji, faktów nt migracji waregów z Rusi Kijowskiej na teren dzisiejszej zachodniej Polski, wpływu na krystalizację inicjowanie państwowości i konsolidacji lokalnych plemion słowiańskich, pochodzenia wikinskich artefaktów na tych terenach, vide książka "Czy wikingowie stworzyli Polskę" Zdzisław Skrok - przydałby się cały cykl nt temat z archeologami, historykami, samym autorem
Pani Karolino pani skłodowska kiri nie nazywała kiri skłodowska proszę uważniej się przygotować pozdrawiam Krzysztof
Lublin nie był w xvi wieku europejskim miastem średniej wielkości. Raczej mniejszym, choć większym niż dziś.
W jakim sensie większym?
Ta rzecz i hymn dla Napoleona powstały tódzierz jak...
Pospólstwo orze jak może
We Francoise
Moze kiedys dozyjemy czasow, w ktorych w polskiej szkole bedzie nauczana tez perspektywa Litwinow na sprawy wspolnej historii skoro tak sie chelpimy nad Wisla ta Rzeczpospolita OBOJGA Narodow. A tak naprawde wiecej niz dwojga. I w ogole zaczniemy sie uczyc, ze moze np. Czesi inaczej patrza na historie takiego Zaolzia czy Ziemi Klodzkiej. Dowiemy sie, ze Ukraincy nie patrza na polskie panowanie na kijowszczyznie jak na sielanke Mikolaja Reja tylko jak na ucisk i wyzysk ziem etnicznie niepolskich i nielitewskich. W koncu, ze litewscy badacze maja swoja wersje tej historii niekoniecznie zgodna z ta nauczana w polskich szkolach. Mamy otwarte mniej lub bardziej granice w 2023, dowiadujmy sie jak na te same sprawy patrza nasi sasiedzi i moze sie w koncu porozumiemy bez niszczacych wszystko na ogol interwencji politykow. Swiadomosc, ze nie jestesmy pepkiem swiata jest raczej pomocna.
A może Litwini i inni naucza się że bez Polski już w 16 góra 17 wieku ulegliby Moskalom. A Chmielnicki niczym akwarelista mordował Żydów.
Odzywa się fan historii :)
Na co było zagarniać te ruskie ziemie podczas Unii, co to za unia, można było to zostawić w ramach WKL i oszczędzilibyśmy sobie kłopotów z Kozakami, napięciami na linii katolicyzm-prawosławie i późniejszymi zarzutami o polonizację a Rzeczpospolita Obojga Narodów może by do dzisiaj trwała.
Albo nie byłoby Unii i mielibyśmy za 100 lat Moskali na granicy?
Zastanawia mnie, jak łatwo Zygmunt August mógł przyłączyć ziemię litewskie do Korony
A w czym problem? To jeszcze nie były czasy nacjonalizmów. Ludzie identyfikowali się najczęściej z wyzwaniem, rzadziej z władcą albo rodzinnymi stronami. Np. Kopernik nazwał się Torunianinem.
@@ZdzichaJedziesz Niby nie, a potem się zaczęło z Kozakami, obroną prawosławia, zarzutami o polonizację i napięciami polsko-ruskimi, do dziś tak mamy. Nie trzeba było zabierać dla siebie tylu ziem prawosławno-ruskich, tylko zostawić WKL nietknięte i tak robić unię.
Litwa była jego własnością tak ja dziś mieszkanie, gospodarstwo rolne, itp.
@@pusiacupcia6205 Własnością w XVI w ?
@@ZdzichaJedziesz Jak w czym? Jako król Rzeczpospolitej musiał użerać się z możnowładcami, a na Litwie wcale nie?
Dom towarowy nazywał się PEDET😉.
55:05 awersy
Pani Karolino, szkoda, że Pani nie znalazła chwili na wycieczkę z przewodnikiem. Na obrazie Matejki nie jest pokazana jedynie zaprzysierzenia w sensie historycznym i symbolicznym. Matejko na obrazie przedstawił też jeden z największych skandali obyczajowo-politycznych tamtego okresu, co jest zupełnie pomijane w jakichkolwiek opracowaniach. Dotyczyl min. spraw majątkowych i dziedziczenia, co w tym programie pominięto ( rozumiem, że z przyczyn ograniczonego czasu). Pamiętajmy, że przed seria obrazów "ku pokrzepieniu serc" Matejko malował mniej chlubne wydarzenia, czego dał wyraz wyraz również w Unii. Trudno. Będzie musiała się Pani wybrać jeszcze raz do Lublina.
Ciekawe! Muszę to zgłębić i wrócić do Lublina :)
Białą Podlaską
Zszokowany polszczyzną Pana profesora: włanczać :D
jak chłopem orać i wojny przegrywać
Ogólnie to był błąd Sarmacja upadła bo odpuściła koniec końców Śląsk, najbogatszy region Polski piastowskiej i Pomorze Zachodnie, które miało i ma strategiczne znaczenie dla jestestwa jaśnie Sobiepaństwa sarmacko-chłopsko-już-niekatolickiego, ale zawsze. Przegraliśmy historię, nasze przodki ją przegrały, ale my jesteśmy jeszcze w grze chociaż się raczej nie zapowiadamy. Ślamazarny jest nasz los, naród o mentalności ofiary i użalania się nad sobą nie może w długookresowym wymiarze przetrwać. To pewne
Mieliśmy pecha. Kazimierz zajął fragment Rusi i zrzekł się Śląska. Zablokował jednak Czechów gdy chcieli oderwać biskupstwo wrocławskie od Gniezna. Miał zapewne w planach odzyskanie Śląska ale zmarł bezpotomnie zamykając dynastię Piastów. Andegawenii i Jagiellonowie mieli inne priorytety i Śląsk ich nie interesował. W ten sposób utrwaliło się przesunięcie granic Polski na Ruś. Cytując jednego o osadników na Ziemiach Odzyskanych " Obyśmy tylko tego wszystkiego nie zmarnowali". Ja dodam od siebie. Obyśmy tylko nie powrócili na wschód.
Pomorze zachodnie było wtedy odrębnym państwem z własną dynastią, oczywiście w ramach Rzeszy niemieckiej.
@@bartolo-kh4qw to tak jak Mazowsze, Szczecin mógł być stolicą Polski jak potem Warszawa
@@PominReklamy no w sumie były tam jakieś powiązania dynastyczne z Piastami, ale po reformacji było już po ptokach. Ludność była w większości niemieckojęzyczna i luterańska.
Czy ktoś powiedział że na wakacje masz przestać brać leki ?
Jadwiga była koronowana na Króla
I co z tego? Masz z tym problem że była królową Polski?
Jadwiga była KRÓLEM
Hm... to Jadwiga przeszła zmianę płci?
Gdzie ty się uczyłeś historii? Zapewne w Rosji Putina 😁
@@ZdzichaJedzieszChodzi o to że królowa to żona króla, a nie władca. Jadwiga była królem w tym sensie, że Piastowała taki urząd.
@@pawmal1988 Jadwiga Andewageńska była siostrzenicą Kazimierza wielkiego i do wyjścia za mąż za Jagiełłę była królową w takim sensie że była autentyczną wladczynią Królestwa Polskiego.
czyli kimś takim jak twoja Katarzyn Wielka w twojej Rosji, rosyjski trollu 😁
@zdzichajedziesz8964 okazałeś się arogantem bez wiedzy historycznej i na dodatek obraziłeś kogoś kto taką wiedzę posiada.
Jadwiga była królem
@@ZdzichaJedziesz jaki rosyjski trollu ? Wszyscy zdrowi ? Coś ci się pomyliło chyba
Nie dla Federacji UE!!!
TAK dla Federacji UE!!!! 😍 😆
@@remiss46 przecież federalizacje UE , Polsce się nie opłaca . W UE decydują głównie Niemcy i Francuzi i wcale nie chcą rozwoju innych ziem UE . Przykład waluta euro ...umacnia państwa północy ...niszczy państwa południa Europy . Prawa pracy ...co zrobili Francuzi by nasz 🇵🇱 transport nie wyprzedził ich .! Geopolityka też jest zupełnie inaczej widziana w Berlinie a inaczej w stolicach Europy środkowej. Niemcy dla tanich złóż są wstanie poświęcić , narodu z pomostu bałtycko- czarnomorskiego
Kamilek jeśli liczy się tylko egoizm to okradaj swoją Rosję jak Putin i Kreml.
Putin jest konsekwentny a ty jesteś rosyjskim matołkiem wioskowym myśląc o jakiejś narodowej wspólnocie 😁😁😁
Jeśli wspólnota jest jednak ważna to dlaczego ma kończyć się akurat na Bugu i Odrze? Dniepr i Tag to też piękne rzeki 😁
@@ZdzichaJedziesz chłopie zazwyczaj jak komuś brakuje argumentów to obraza druga osobę lub umniejsza jej pozycję np zdrabniajac jego imię .
Jeśli nie potrafisz argumentować swoich poglądów to się nie wypowiadaj .
A co do obrażania mnie , robisz to tylko dlatego tęczowy chłopcze , bo piszesz to w internecie , twarzą w twarz nie był byś taki odważny !
Kraje na wschód od polski czekają na towarzysza!
Jaki lud? Lud tyrał na ziemi pana za friko od świtu do zachodu słońca. 😂😂😂😂😂
Za czasów Unii jeszcze tak źle nie było
Myślę że to nie jest świat dla małych państw. Pora pomyśleć o przesunięcie do Brukseli polityki zagranicznej i obronnej (wspólna armia). Z zewnątrz będziemy wyglądać jak jedno państwo i Rosja Putina nie będzie mógła nas rozgrywać a tu w środku Uni nic się dla nas nie zmieni.
Wszelkie "Rzeczpospolite Zbyt Wielu Narodów" są to zwykle twory kuriozalne, niestabilne i niewydolne. No i dość krótkotrwałe, bo zwykle upadają dość szybko i z wielkim hukiem. Jeśli nie w wyniku wojen światowych, to na pewno domowych. I nie chodzi tylko o Austro-Węgry czy Jugosławię. Bo i tutejsza I Rzeczpospolita Zbyt Wielu Narodów nie okazała się być zbyt długotrwała. Bo nieprzypadkowo wieloletnie tłumienie buntów i powstań kozackich osłabiło ją na tyle, że stworzyła się sprzyjająca koniunktura dla potopu szwedzkiego, który osłabił ją jeszcze na tyle, że później stworzyła się sprzyjająca koniunktura dla zaborów.
A jeśli chodzi o "ciągły i wieczny, dyżurny atak zastępczy Rosji na Polskę", który jest ogłaszany w "tutejszych" propagandowych tubach korporacyjnych i "rządowych" chóralnie, "solidarnie" i całodobowo już od 1989 r. (dla ogłupiania skolonializowanego i skorporyzowanego tubylczego ludu dojnego coraz niższej kategorii), to podstawowe atrybuty niepodległości i stabilności, takie jak (były) tutejszy przemysł (nie tylko węglowy) i (była) tutejsza jednolitość etniczna nie przetrwały dopiero "wyzwolenia" przez aktualnych korpo-"sojuszników" zachodnich i przez aktualną "ekologiczną" Unię Eurosowiecką ze stolicą w Brukseli. Choć wcześniej przetrwały one dość spokojnie nawet mocno nieaktualny i przesadnie demonizowany dziś ZSRR.
Jaja sobie robisz, prawda?
@@3stefany nie, ja na poważnie. Będziemy wtedy prawie dokładnie w sytuacji USA
@@ZdzichaJedziesz Dokładnie i na poważnie, to będziemy wtedy w sytuacji Palestyńczyków w Izraelu lub w sytuacji Kurdów w Turcji.
Z zewnątrz może i będziemy wyglądali jak jedno państwo ale Polacy będą mieli wtedy status niewolników pod knutem niemieckich właścicieli.
Rzeczpospolita posze się razem pani dziennikarko naukowa.
Skoro Pan/i tak posze
Chyba chciałeś napisać pisze głąbie czep się tramwaja
@@Chujwielki-cr3sx Wiesz ludziu literówka to się nazywa - a panią vlogerkę to stać zapewne na adwokata z kwalifikacjami a nie na takie chamidło jak ty.
@@RadioNaukowe szanowna pani - tak ma pani rację tak jest w moim poście napisane ale pani pewnie wie że to nazywa się literówka - nawet w zacnych i mnie zacnych artykułach naukowych można znaleść literówki - chyba że pani jest wyjątkiem.
@@fiuttello znale....... do Rzecz Pospolitej to pikuś nie taki sam ciężar. gatunkowy jeśli rozumiesx o co chodzi w tym temacie
Nowa historia ssana z kciuka nieuka
Czyli nie było unii lubelskiej ??
Mam korzenie lubelskie od strony ojca. Lubartów dokładniej.
Po wojnie dziadkowie dostali ziemię po niemieckich okupantach w kujawsko-pomorskim. Z przyjemnością posłucham o ziemiach przodków. Pozdrawiam.