Lavo 1 i UMZ2 - mierniki dla każdego [TOWARY MODNE 192]

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 22 жов 2024
  • Mierniki małe, podręczne i proste - choć nie do końca. O multimetrach dla amatorów. O pewnym projekcie i kłopotach, który sprawił w praktyce. Do czego używano ULY7741?
    Zapraszam do wsparcia mojego kanału:
    patronite.pl/s...
    PayPal.Me/smialekadam
    www.paypal.com...
    oraz do subskrybowania:
    www.youtube.co...
    #Lavo #UM #multimetr

КОМЕНТАРІ • 85

  •  11 місяців тому +3

    Historia późniejszych Lavo znajduje się tu: ua-cam.com/video/9MqlSOa4Wnw/v-deo.html

  • @supermolibden5037
    @supermolibden5037 11 місяців тому +7

    Mam ten miernik UM-Z2 w stanie fabrycznym. Nie korzystam z niego absolutnie , a pełni on rolę sentymentalnego artefaktu. Warto było dodać że sprzedawany był w solidnym skórzanym etui otwieranym od góry ,posiadał pasek do przenoszenia , kable pomiarowe a wnętrze etui było wyściełane zielonym suknem , niczym ze stołów bilardowych :))) Trzydzieści pięć lat temu używałem takiego miernika (innego egzemplarza oczywiście) i faktycznie najbardziej irytującym zjawiskiem było błyskawiczne pożeranie cynkowo węglowych bateryjek 9 V 6F22. Oczywiście zastosowanie baterii alkalicznych by znacząco poprawiło czas działania , ale takie były tylko ...w Pewexie . :))) Pozdrawiam .

  • @rednelli
    @rednelli 11 місяців тому +5

    Wspaniały odcinek. Wszystkie były w użytkowaniu. Zielone LAVO przez mojego Ojca i w moich rękach pozwalało zrozumieć nature prądu.

  • @arturnietoperznowak7905
    @arturnietoperznowak7905 11 місяців тому +4

    Lavo 1 był w dzieciństwie moim pierwszym multimetrem... Jako,że od zawsze , od początku, serce me wypełniała miłość do "wysokich czestotliwości " to zapewne wiesz udziałem ilu rozczarowań był ten wymysł wczesnego PRL-u - ale mimo wszystko multimetr był i przynajmniej napięcia zasilania mogłem nim zweryfikować.

  • @grzes73hej
    @grzes73hej 11 місяців тому +12

    miałem UMZ-2. Stałem za nim w okrutnej kolejce i ludzi nie interesowało, że chciałem multimetr bo akurat pralki rzucili. Dostałem go w opakowaniu zastępczym w styropianie i kosztował mnie wtedy 55000 zł a zarabiałem na praktykach zawodowych 50 000.

  • @foka2701
    @foka2701 11 місяців тому +5

    Mierniki (woltomierze, amperomierze i omomierze) w bakelitowych obudowach pamiętam z pracowni fizyki w mojej podstawówce.
    Tak, wtedy w szkole można było pozwolić dzieciakom na zabawę z prądem, czy z palnikami gazowymi zarówno w pracowni fizycznej, jak i chemicznej.

  • @dzikichomik1745
    @dzikichomik1745 11 місяців тому +6

    LAVO-1 - mój pierwszy multimetr, który służył mi długo i szczęśliwie w epoce germanu a później krzemu. Przy dłuższym pomiarze "wysokich prądów", oporniki się nagrzewały i wydawały charakterystyczny zapach, który do dzisiaj kojarzę..

    • @Mariusz521
      @Mariusz521 10 місяців тому

      Epoka krzemu istnieje do dzisiaj ;) A limit czasowy pomiaru dużych prądów również, dla cyfrowych jest to zwykle 10 s max. Inaczej temperatura moze spowodować uszkodzenia, niedokładności a przegrzewane rezystory pomiarowe zmieniaja parametry i też tracą dokładność.

  • @zdzisawsawicki
    @zdzisawsawicki 11 місяців тому +2

    Dziękuję Panie Adamie za kolejny odcinek z tematu o miernikach produkcji Polskiej z czasów PRL. Pozdrawiam.

  • @sebastian_drazczyk
    @sebastian_drazczyk 11 місяців тому +2

    Mój wujek od którego Uczyłem się elektroniki w latach 80 miał podobny miernik tylko z trzema pokrętłami takiego koloru jak to na filmie. Też czarny w bakelitowy obudowie. Nad wskaźnikiem miał zdaje się trzy wejścia. Mam z tamtych czasów jakieś radziecki miernik w skórzanym futerale który pewnie dziś jest więcej warty niż ten miernik fajne przewody w gumowej izolacji i co najważniejsze - działa 🙂

    • @andrzej6905
      @andrzej6905 10 місяців тому

      A to wujek miał prawdopodobnie UM-3

  • @mirosawwierzbicki7951
    @mirosawwierzbicki7951 11 місяців тому +3

    Podczas tzw. warsztatow szkolnych w zielonogórskim Elektroniku skręcałem coś takiego w Lumelu na Sulechowskiej.

  • @szymonkrazynski4958
    @szymonkrazynski4958 11 місяців тому +4

    Gratuluję odcinka, fajnie posłuchać o sprzętach z młodości. Chciałbym dodać kilka słów od siebie. Wyciągnąłem właśnie z szafy swój UM-Z2 (tak jest na obudowie), lub UM-Z3 (tak jest w załączonej dokumentacji). Sprzęt zakupiony 26.09.1989 roku za 21.850 zł. Pamiętam, że cena dość mocno rozwaliła studencką kieszeń :) Wcześniej miałem Lavo 1 i moim zdaniem UM był zdecydowanie lepszy. Przede wszystkim działał omomierz, ponadto woltomierz był dokładny. Nie było potrzeby używania baterii, miał wejście na zasilacz, z czego korzystałem. Kilka lat temu, zanim nie kupiłem drugiego porządnego multimetru korzystałem z niego jako drugiego. A ponadto ta analogowa skala jest po prostu piękna. Pozdrawiam serdecznie.

    • @szymonkrazynski4958
      @szymonkrazynski4958 11 місяців тому +1

      Auto odpowiedz, UM-Z2 doczytałem pozostałe komentarze, ma zakres tylko do 500V

  • @krel1621
    @krel1621 11 місяців тому +1

    Mój Tata miał Lavo 1 i na nim uczyłem się podstaw elektroniki. Na 14 urodziny dostałem UM-Z3 i mam go do dzisiaj - czasem go jeszcze używam. Są sytuacje kiedy zmiany wartości mierzonej lepiej się obserwuje na wskazówce niż na wyświetlaczu. Trochę napraw ten miernik też przeżył - np. kiedy niechcący zmierzyłem amperomierzem prąd zwarcia w gniazdku ;) No i ciągle w całości jest styropianowe pudełko!

    • @Mariusz521
      @Mariusz521 10 місяців тому +1

      A mój UM Z-4 został zakupiony w użyteczym skórzanym etui. Do dziś używam go do mobilnego niewielkiego cyfrowego, do czego idealnie się wpasował :) To było w tym najlepsze, bo UM ok. 25 lat temu po kilkunastu naprawach skasowałem. Tak jak zostało powiedziane na filmie, zawodność wielka a dokładność poniżej krytyki. Zabawka. Co nie znaczy że do orientacji nie mógł służyć.

  • @krolikp
    @krolikp 11 місяців тому +2

    Świetny materiał, jak zwykle rzetelnie podany. Dziękuję i pozdrawiam.

  • @krzysztofligeza3378
    @krzysztofligeza3378 11 місяців тому +2

    Swoje UM-Z2 nabyłem w składnicy harcerskiej w Warszawie. Było to około 85 roku. Oczywiście spaliłem w nim wzmacniacz.

  • @andrzejzawada6172
    @andrzejzawada6172 11 місяців тому +6

    Panie Adamie ! A już myślałem, że Lavo-1 poszedł już całkiem w zapomnienie. Ale nie u mnie. Dostałem ten miernik w prezencie w roku 1967 ( miałem wówczas 16 lat) i mam go do dzisiaj. Jeszcze czasami używam, tak z sentymentu i jest w bardzo dobrym stanie.

    • @windowsilinux9767
      @windowsilinux9767 11 місяців тому +2

      A ja mam teraz 16 a też dostałem multimetr lavo tylko nie zabardzo wiem jak go używać

    • @ElectronBuilder
      @ElectronBuilder 8 місяців тому

      ​@@windowsilinux9767który lavo masz? 1, 2 czy 3? Jak wygląda?

  • @andrzej4512
    @andrzej4512 11 місяців тому +1

    :) Mam UM-Z2 od końca lat 70siątych z możliwością zastosowania zasilacza 9V=.
    Z racji "oszczędnego" używania spoczywa wygodnie w styropianowym pudełku w którym przyszedł na świat.
    Dziękuję za film i parę słów o sprzęcie. Puszczam film o późniejszych Lavo.

  • @TymexComputing
    @TymexComputing 5 місяців тому +2

    W mojej młodości na ogrodzeniach, płotach, bramach i murach domów ciągle widywało się napisy LAVO ! (pewnie 1 ale nie umieli kredą na murze pisać na sposób cyfrowy) - każdy chciał taki mieć! W liceach i technikach młodzież zakładała zespoły pod nazwą T-LAV0 a brytyjski popularny zespół o symbolu drugiego układu scalonego (U-2) nazwał swoją piosenkę One (LAvo) - źle przetłumaczony na angielskie LAvo One.

  • @999ADAMANT999
    @999ADAMANT999 11 місяців тому +3

    Ta uemka Z2 to był mój pierwszy miernik, kupiłem go od jakiegoś górnika za wódkę lata temu, chyba w osiemdziesiątym którymś :) Posiadanie takiego sprzętu czyniło cię absolutnym bossem, wtedy nawet tranzystora nie można było zdobyć :)

  • @TzOk
    @TzOk 11 місяців тому +4

    Teoretycznie z elektronicznych UM-Z istniały UM-Z1, Z2, Z3 i Z4, ale w praktyce spotykane były tylko Z2 i Z3. Cała seria zaczęła się od omomierzy OM-3 i OM-4 (istniał też OM-1 i OM-2 ale w zupełnie innej obudowie), wolto-omomierza OM-V, później były już multimetry UM-200, 202, 203, 206, 207, 208 i 221 (przynajmniej o tych wiem).

  • @marcinbarcz5176
    @marcinbarcz5176 11 місяців тому +3

    Ale się ucieszyłem z tego filmu! Akurat dzisiaj sprawdzałem Lavo 1, który dostałem niedawno wraz ze stertą różnych elektrycznych staroci. Niestety mój Lavo 1 ma jakiś problem, choć coś niby pokazuje. Może uda się go przywrócić do poprawnego działania, ale i tak jest fajnym dodatkiem do kolekcji zabytków techniki. Mam też zdobyty niedawno ciekawy katalog Przenośnych mierników z lat 60-tych.

  • @robertpiskor3734
    @robertpiskor3734 11 місяців тому +1

    Bardzo ciekawy odcinek, właśnie robię przymiarke do zakupu UM-a bo interesuje się polską myślą elektroniczną czasu prl a odcinek ten troche mi pomógł w zaglebieniu sie na temat ktory mnie interesuje dziękuję panu

  • @jarokot1196
    @jarokot1196 10 місяців тому +1

    UM Z2, pierwszy mój miernik, który kupił mi tata. Mam go do dziś i nadal działa.

  • @Mariusz521
    @Mariusz521 10 місяців тому +1

    UM Z-4 (o ile pamięć nie myli, bo parę godzin bym musiał szukać jego zwłok w różnych gratach): bardzo zawodny, potrafił paść w trakcie prostych pomiarów omomierzem. Zaznaczę, że bez kontaktu z jakimiś zewn. napięciami, etc. Po kilkunastu naprawach i po kolejnej awarii z ulgą go skasowałem, wchodząc w posiadanie pierwszego cyfrowego. Prostego, ale o niebo lepszego od tej nieudanej konstrukcji. On tylko wyglądał, najgorszy przyrząd jaki kiedykolwiek miałem wliczając w to również wszelkie wychyłowe, np. radzieckie.

  • @Art_Sci
    @Art_Sci 11 місяців тому +3

    Nauczyciel na laboratorium w technikum znalazł świetne wyjście na szybko rozładowujące się baterie 6F22. Jeśli ktoś oddał miernik nie wyłączony, to musiał przynieść na następne zajęcia taką baterię! Pozdrawiam!

  • @KonkretnyV
    @KonkretnyV 11 місяців тому +2

    Nieco wyższym modelem od UM-Z2 był UM-Z3 z zakresem pomiaru napięcia zwiększonym do 1000V tak jak w większości wpółczesnych multimetrów. Pozdrawiam!

  • @gggazosia2640
    @gggazosia2640 10 місяців тому +1

    Mam jeszcze Lavo 3. To był prawdziwy rarytas w tamtych czasach

  • @tysioran
    @tysioran 11 місяців тому +5

    1. Na przełączniku brakuje małej blaszki z Al ale można dorobić i wkleić 🙂 2. 13:50 Mam MAA741 w tym też w metalu ale w tańszej wersji bez cieszącej oczy warstewki aurum 😊 3. Tak pomyślałem że można by przerobić Z2 wstawiając bardzo jasne diody + korekcja rezystorów ograniczających ich prąd . Do tego zmiana opampa na np TL061 i udało by się wtedy kilkukrotnie zredukować pobór prądu . Ale zawsze jeszcze można włożyć akumulator 9V 😙

    • @Mariusz521
      @Mariusz521 10 місяців тому

      @tysioran wszystko można przerobić jeśli bardzo się chce, tyle że zmiany parametrów multimetrów wymagają zwykle obliczenia na nowo np. wartości dokładnych rezystorów. Ktoś ma chęć z tym się bawić to podziwiam ;) Akumulatorki w wersji 9V mają dość małe pojemności, baterie alkaliczne wytrzymują wielokrotnie dłużej.

  • @Slawek_EU07
    @Slawek_EU07 10 місяців тому +1

    Ja nadal używam multimetru UM-Z2 rocznik 1985 do pomiarów napięć przemiennych małej częstotliwości.

  • @krzysztofwaleska
    @krzysztofwaleska 11 місяців тому +2

    Dziadek dał mi lavo-4. Działa do dziś, ale nie wiem gdzie jest. Później tata dał mi um-202. Tego spaliłem podłączając omomierz pod układ pod napięciem. Bajtlem byłem, nie powinni mi tego dać. To były czasy sprzed chińskich mierników za kilkanaście złotych. Lavo-4 nienawidzę i podziwiam jednocześnie. Odporny na przedszkolaka, ale mało przydatny, gdy wiedzy przybyło. Na szczęście niedługo później przypłynęły chińskie tanie mierniki. Ten, który kupiłem za kieszonkowe działa do dzisiaj tacie zamiast jego UM-202.

    • @padekroczykowski4863
      @padekroczykowski4863 11 місяців тому +3

      Działa do dziś, ale nie wiem gdzie jest. 😀

    • @krzysztofwaleska
      @krzysztofwaleska 11 місяців тому

      ​​@@padekroczykowski4863a co sie tam moglo zepsuc z nieuzywania przez 1,5 roku, gdy mieszkam w nowym domu? Trolujesz jak pod polityka, a mnie nie zalezy. Edit: dla twojej satysfakcji odszukalem. Jest w szafce obok drzwi. Razem z zoltym megaomomierzem. Ten drugi w oryginalnym styropianowym opakowaniu.

  • @piotrbe9097
    @piotrbe9097 9 місяців тому +1

    Mam do tej pory UM-Z3 zakupiony w Składnicy Harcerskiej.

  • @TymexComputing
    @TymexComputing 5 місяців тому +1

    Ciekawostka: oporność jest taka sama dla napięć przemiennych jak dla napięć stałych - toż to jakaś nieurojona ciekawostka :) - jak to możliwe :) proszę jeszcze tym ludziom powiedzieć że impedancję profesjonalnych urządzeń można zastąpić zwykłym opornikiem to skończymy z pół miski ryżu pod mostem haha :)

  • @konradklekot
    @konradklekot 11 місяців тому +1

    Pomysł z automatyczna polaryzacją jest ciekawy, stosowany także wśród producentów zachodnich, np Philips czy Bang Olufsen. Trzeba jednak układ opracować prawidłowo, aby zapewnić symetrię dla napięć ujemnych i dodatnich oraz, aby można było mierzyć prawidłowo napięcia AC+DC. Z tym ostatnim w UM-Z jest kłopot, bo miernik nie ma przełącznika AC/DC. No ale to miał być prosty miernik dla amatorów, a nie dla profesjonalistów.

    • @TzOk
      @TzOk 11 місяців тому +1

      ...z tego samego powodu (brak przełącznika AC/DC) nie da się nim też zmierzyć składowej zmiennej napięcia stałego.

  • @darekf6159
    @darekf6159 11 місяців тому +2

    A może Panie Adamie zrobić odcinek o historii magnetowidów: najpierw szpulowych, kasetowych, odtwarzaczach video, odtwarzaczach DVD, to kawał polskiej historii dzis już nikt tego nie używa. Wszystko mozna znależć w Internecie za niewielkie pieniądze.

  • @adampiotrowski7154
    @adampiotrowski7154 11 місяців тому +3

    Panie Adamie wychowalem sie na lawo 2 I 3 I pomimo ze teraz mam cyfrowki ale niewkazdym przypadku daja sobie rade zwlaszcza z napieciami I pradami na w cz. I dlatego cyfrowki czsami mnie oszukuja wiec zeby byc pewniejszy korzystam z tych cegiel czasami jak zwykle dobry material pozdrawiam

  • @Cybergoth666
    @Cybergoth666 10 місяців тому +1

    Ja do dzis mam Multimetr UM-Z4 i nigdy nie popsul mi sie. Uzywam go do dzisiejszego dnia. Wlacznik jego dziala bez problemow. Wada jego jest skala pomiarow. Trzeba sie mocniej dopatrywac ile wskazuje wskazowka

  • @Informatykwakcji
    @Informatykwakcji 11 місяців тому +2

    🤪🥳🥳🙋‍♂👍 I git! Ciekawy odcinek! Choć same mierniki takie przeciętne... Dziś już raczej zabytki...

  • @MrTN_1024
    @MrTN_1024 11 місяців тому +2

    baterie 9v alkaiczne na alegro są po 6zł, a paluszki po 1zł, zawsze kupuje od razu paczkę 40szt, a 9v są pakowane po 16 albo 8 sztuk, i taka paczka to na kilka lat jest :)

    • @marekb4947
      @marekb4947 10 місяців тому

      Dzieki za ta informacje, naprawde wiele wniesie w temacie tego miernika LAVO!

    • @Mariusz521
      @Mariusz521 10 місяців тому +1

      Tylko że w latach 80. nie było allegro. Problem z zasilaniem 9V DC rozwiązywałem tak, że były dostępne gniazda mały jack z przełącznikiem i zasilacze serii ZS. Dorobienie gniazda do multimetru nie było żadnym problemem. To stacjonarnie oczywiście, a cenna bateria 6F22 oszczędzała się na mobilność. Ale sprzęt i tak zwykle serwisuje się w pomieszczeniach, a nie na placu czy gdzieś pod chmurą ;)

    • @radekkulis6882
      @radekkulis6882 9 місяців тому

      Przyzwoite baterie 9V własnej marki ma Jula po 6zł (wzmocnione po 9) a w sklepie Action kupuję oryginalny Panasonic rownież po 5,99. Więc nie jest tak drogo obecnie jeśli chodzi o zasilanie miernika UM, którego zresztą także używam.

  • @piotrtomiczek939
    @piotrtomiczek939 11 місяців тому +2

    Pozdrawiam ❤❤❤❤❤❤

  • @rkkiler13
    @rkkiler13 11 місяців тому +1

    #Lavo

  • @janmos5178
    @janmos5178 11 місяців тому +1

    Dobry filmik.

  • @sebastian_drazczyk
    @sebastian_drazczyk 11 місяців тому +2

    A jakby tak Adamie dodać nieco góry do dźwięku nagrywanego przed murkiem?

    •  11 місяців тому +3

      To się włączą szumy miasta, bo to nie te warunki, co potem, w narracji.

  • @michal_wierzbicki
    @michal_wierzbicki 11 місяців тому +6

    A sprawdźcie co dzisiaj robi LUMEL i co się stało z budynkami które zajmował...

    • @w.loczykij5354
      @w.loczykij5354 11 місяців тому

      W logo flagę palestyńską mają !!!!

    • @Mariusz521
      @Mariusz521 10 місяців тому

      Mam multimetr Lumel, jest wysokiej jakości i b. dokładny. Niestety, cenowo to prawie półka Fluke'a.

    • @johnpainter5750
      @johnpainter5750 10 місяців тому

      Bardzo lubię tematykę ,,umarłych zakładów " a więc proszę o linki jeśli takie posiadasz ( nie tylko Lumel, ale także inne ) . Dziękuję.

  • @thecriss88
    @thecriss88 11 місяців тому +2

    Przydałby się film o pewnym forum dla elektroników w Polsce gdzie pytano o model zasilacza :)

    •  11 місяців тому +2

      Obawiam się, że taki film dotyczyłby wszystkich for, gdzie niedoszli politycy mogą realizować swoje pasje :)

  • @Tomasz_M
    @Tomasz_M 11 місяців тому +2

    Dobrzeżewieczór!

  • @romanwiacek1494
    @romanwiacek1494 11 місяців тому +2

    Ja ja mam pytanie posiadam mierniki MEPA ale nic o nim nie wiem jakieś sugestie podpowiedzi . Proszę o jakąś podpowiedź

  • @IvanovichIvanov
    @IvanovichIvanov 11 місяців тому +3

    Tales z Miletu i Multimetr z Bakelitu

    • @KH-lg3xc
      @KH-lg3xc 11 місяців тому +1

      Myślałem, że Sedes z Bakelitu.

    • @IvanovichIvanov
      @IvanovichIvanov 11 місяців тому +1

      @@KH-lg3xc no sedes ale w tym filmie jest miernik 🙂

  • @terminus_666
    @terminus_666 11 місяців тому +1

    Ok.

  • @schabowyBar
    @schabowyBar 11 місяців тому +1

    LAVO - Lumel, Ampery, Volty, Ohmy - no ktoś tam z działu marketingu (jeśli w ogóle za komuny, coś takiego jak dział marketingu istniało) puścił wodze fantazji.

  • @pawegawe6170
    @pawegawe6170 7 місяців тому +1

    Czy ktoś może wie dlaczego w UMZ-2 nie działa omomierz? Po zwarciu sond wskazówka idzie do samego końca i nie daje się wyzerować potencjometrem...

    •  7 місяців тому

      Coś się przerwało pewno.

    • @pawelgawel3149
      @pawelgawel3149 7 місяців тому

      @ nic się nie przerwalo

    •  7 місяців тому

      Może jakiś rezystor pękł, stracił kontakt...

  • @listonoszpat233
    @listonoszpat233 11 місяців тому +1

    Każdy starszy człowiek powie że za Gomółki to robili sprzęty nie to co za Gierka i Jaruzela ! :-)

    • @Mariusz521
      @Mariusz521 10 місяців тому

      @listonoszpat233 to może nie zależy od wieku, że jak sprawdzisz taką rzecz jak ta na filmie i okaże się, że jest lepsza niż deklaracje, mimo że do bólu prosta, brzydka i tania? W odróżnieniu od nowszej, która ma wzornictwo i wygląd, a rozczarowuje "wnętrzem"?.. Kiedy zaczęli kłamać w założeniach i nic już nie było tym co powinno tylko pustymi słowami? Elektronicy nigdy w żadnych czasach nie oczekiwali od narzędzi urody, tylko solidności. Tak samo jak z ludźmi mówi się, że "nie szata zdobi człowieka"? W tej branży dokładność jest jedną z najważniejszych cech, a nie tylko kierunek przepływu prądu?

  • @jarosawmuras2331
    @jarosawmuras2331 11 місяців тому +1

    +

  • @rysiumag
    @rysiumag 11 місяців тому +3

    Jest ok ale te p..one reklamy szkoda gadać.

    •  11 місяців тому +3

      Są dwa sposoby, żeby ich nie było widać.

    • @rysiumag
      @rysiumag 11 місяців тому +1

      @ jakie ? adblock wyłączą mi konto już mnie straszyli w premium nie stać mnie

    • @padekroczykowski4863
      @padekroczykowski4863 11 місяців тому +2

      ​@@rysiumag W PC. W firefox i ublock origin. Dalej, ublock origin/Ustawienia/Listy filtrów. Wyczyść całą pamięć podręczną/Zaktualizuj treraz, restart przeglądarki. Nie testowałem na innych przeglądarkach, nie używam telefonu do internetu.

    • @Doraso23
      @Doraso23 11 місяців тому +1

      ​@@rysiumagwciąż są dobre wtyczki blokujące reklamy. Przede wszystkim firefox plus bloker.

    • @adamdarski8919
      @adamdarski8919 11 місяців тому +3

      u mnie reklam jest jakieś 40x mniej niż na polsacie i tvn-ie, a poza tym większość można przewinąć więc godzę się z tym i nie narzekam. Autor też musi zarobić, nie będzie za darmo produkował tego serialu, prawda? PS. nie używam adblocka ani nie mam premium.

  • @rkkiler13
    @rkkiler13 11 місяців тому +1

    #TM szajs po prawej miałem (1,39s)

  • @Apokathelosis
    @Apokathelosis 11 місяців тому +1

    6:55 szafir i rubin to praktycznie to samo. Różnica jest istotna w jubilerstwie, a nie mechanice.

  • @marekb4947
    @marekb4947 10 місяців тому +1

    ooo, ten LAVO to jakis Janusz skonstruowal- wszystko jasne😂