Ależ złoto! W czasach, gdy wszystko ma być instant i często byle jak, powstają takie perełki. Temat niszowy, ale przedstawiony fenomenalnie z tyloma smaczkami w montażu! Dziękujemy za to co robisz. Made in PolAND
@@terminus_666 powiedz że żartujesz. Żartujesz, prawda? @michal11171 w zupełności się z Tobą zgadzam, mimo że widziałem ten odcinek wczoraj, kilka minut po premierze, z przyjemnością włączyłem go sobie teraz "do kawy" 😉 mimo że pracuję na nowoczesnych sprzętach, to jeśli jest to gdzieś możliwe to wolę użyć starszych, bardziej analogowych rozwiązań 😉 mimo że najstarsza maszyna na jakiej pracowałem to był Commodore 64 to mam jakiś sentyment do maszyn i urządzeń z dawnych lat 😉 pozdrowienia dla autora 😉 Live, love & univibrators!
Niewielu jest twórców na YT których filmy nawet po 40 minut trwają tyle co 5 i nie można doczekać się kolejnego. Wielkie dzięki za ten materiał i za pomysł na kreatywne liczenie czasu operacji.
Obawiam się że wystarczyło by kino studyjne. Tematyka jest bardzo specyficzna więc jedynie ułamek promila ludzi będzie to interesować. W najlepszym przypadku do obejrzenia dla uczniów szkół/studentów uczelni o profilach informatycznych.
@@moje12a nie o to mi chodziło 🤦♂️ ja też nie będę się rozwodził i pisał wszystkiego w pierwszym komentarzu, ale w skrócie. Te filmy są na tak wysokim jakośviowo i merytorycznie że przewyższają jakiekolwiek filmy. Poziom produkcji, ten stoicki spokój itp nadają specyficznego, wspaniałego charakteru tym filmom. Pod tym względem mi chodzi, a nie o to że jest to tak super popularne że każdy musiał by na to iść.
Z dziką ciekawością oglądam każdy film, bo to dla mnie nie tylko techniczne zakamarki sprzętu z początku cyfrowej ery, ale też nieszablonowy sposób Twojego myślenia, szukanie przyczyny do samego dna, testowanie prędkości "mikrokodu" żeby po 70 latach znaleźć zmienioną pojemność kondensatora o kilka pikofaradów - mistrzostwo! Dziękuję za każdy film.
na waciki Tyle co pomyślałem w tym tygodniu, że dawno nie było nowego odcinka o MERZE 400, a tu proszę taka miła niespodzianka wskoczyła :) Jak zwykle film na wysokim poziomie i to co lubię u Ciebie to, że potrafisz wciągnąć widza i zaciekawić go omawianym problemem od początku filmu. No I jak wszyscy czekam na kolejny odcinek przygód MERY 400 😉
Uwazam ze wytwory techniki czesc dziedzictwa kulturowego, jestem bardzo wdzieczny za dzielenie sie naszym tym naszym dziedzictwem kulturowym w tak przystępny i fajny sposób
👌Naprawdę, rewelacyjne się tego słucha i ogląda. Nawet jeśli Mera to relikt z przeszłości, ten i wszystkie poprzednie odcinki to, kawał sporej dawki wiedzy, i z pewnością "niezłej zabawy" dla Ciebie. Nic tylko gratulować wytrwałości i "Kłapouchego" uporu w kolejnych "akcjach"... 👋
Nie mogłem się doczekać kolejnego filmu. W końcu jest!!! Proszę wrzucaj częściej... A może zrobisz jakiś film jak sam coś budujesz z układów TLL, na przykład kalkulator lub prosty CPU 4 bit.
Cudowny odcinek. Znów przypomniały mi się „moje” Odry 1305 x2 oraz 1325 x3 - strojenie pamięci ferrytowej, naprawa sumatora i paru innych podejść awaryjnych tego sprzętu. Dziękuję bardzo i pozdrawiam serdecznie.
Od kilku dni tak sobie myślałem że to już chyba czas na nowy materiał na twoim kanale, no i przeczucia mnie nie zawiodły, a tak na marginesie to szkoda że nie jesteś też w posiadaniu jakiejś ODRY, super by było posłuchać o szczegółach jej budowy i działania
Podziwiam twoją pasję oraz sposób montażu i opowiadania. Mera 400 to początki mojej informatyki więc nie mogę nadziwić się jak fascynująco można opowiadać na te tematy.
Świetnie się oglądało ten odcinek "kryminalno-detektywistyczny". 😂 Duży szacun za profesjonalną analizę z rozwiązywaniem równań w python i symulatorem:)
No to teraz zostaje wymiana kondensatora z 82p na 33p. Przy czym osobiście bym wstawił tam trymer np.: 10-100p i ustawiał do bezpiecznego minimum, które może wynieść 47p jak i 22p, a po ustawieniu wstawić kondensator docelowy. Gratulacje za wytrwałość i dociekliwość :)
Właśnie z 2, 3 dni temu przypomniałem sobie o kanale i wszedłem sprawdzić, czy coś się pojawiło. Nie pojawiło się. Ale miło było wejść dziś w Subskrypcje :)
40 minut filmu, a minęło błyskawicznie. Doskonale zrobiony materiał, mega ciekawie, mimo że mało kto słyszał o MERA 400, ogląda się dużo lepiej od tych durnych filmików o budowie świecących ledami PC. Brawo dla autora, mam nadzieje że będą kolejne odcinki. Fajnie by było poruszyć temat peryferiów. Trzymam kciuki i powodzenia !
Znów świetnie opisana ciekawostka. Nawet dla osoby, które nie zawsze wie o czym mówisz mimo, że obejrzałem wszystkie odcinki, nadal wywód jest ciekawy i pouczający. Niesamowita robota. (a teraz żart!). Żal tylko że układ równań liczył pecet a nie Mera :).
Czekałem jak na lato! Dałbym bardzo wiele, by móc się przenieść w czasie i przez kilka dni obserwować pracę zespołów, które prijektowały, budowały czy wreszcie używały tego cudeńka! Wchodzą dane z pomiarów np tranzystorów...wychodzą jakies inne dane. Cos wspaniałego!
Jak kryminał Joe Alexa albo Agaty Ch. I nagle się kończy, aż chce się powiedzieć nie przerywaj, mów dalej. :) Dzięki serdeczne, czekam na kolejny odcinek z Tobą, drogi detektywie i Twoją wierną MERĄ 400.
Jak zwykle kawał świetnej roboty! Gratuluję zbadania tematu do końca i tego, że chciało Ci się rozłożyć go tak, żebyś zrozumiał go nie tylko Ty, ale też każdy oglądający :) Czekam z niecierpliwością na kolejny!
Ogromna wiedza. Dzisiaj zupełnie zbędna (chodzi o znajomość mery 400). Chyba że jest się hobbystą. Szacun. Co prawda niewiele z treści tych filmów rozumiem ale i tak oglądam z przyjemnością.
Wiedza o Merze to jedno ale najważniejsza jest umiejętność wykorzystania własnego mózgu. To właśnie wychodzi mu perfekcyjnie. Właściwe pytania i szukanie odpowiedzi!
brawo ! powiem szczerze od jakiegoś czasu zainteresowałeś mnie tym komputerem :) dzięki za to ! doceniam :) i życzę dalszej owocnej pracy i wiedzy na jej temat
najbardziej profesjonaly proces podkrecania komputera jaki w zyciu widziałem :)... śrubokrecik - pyk.. cyk - czasy za krotkie - wyscigi logiczne się ujawniają i szaleją - no to cyyyk - cofamy - wydłuzamy delikatnie i test o d nowa :D krótko zwięzle i elegancko :) A tak powaznie to pełna profeska jak zawsze :) mowta co chceta ale te monitory z zielonym luminoforem maja swój niesamowity urok :) A jak jeszcze taki MISZCZ ABSOLUTNY bierze się za cokoilwiek - no to juz jest wtedy prawdziwa uczta :)
Miałem iść spać. Jak zwykle doskonały materiał. Bez szalonego show, spokojnie, merytorycznie, bardzo czytelnie. Pokusisz się kiedyś o jakieś szersze porównanie Mery z K-202?
Brawo Towarzyszu! Gratuluje Wam odkrycia i jednocześnie dziekuję za uchronienie naszej Ludowej techniki komputerowej od obecnych polskich kapitalistycznych Ludożerców którzy by ją zaraz sprzedali na złom...
Gratulacje za doskonały materiał. Ja bym jeszcze chciał przypomnieć - emulator Mery 400. Skompilować jakoś tam potrafię. Używać - bez szans. Może jakiś cykl kilku instruktarzy: jak to odpalić, jak używać, co można zrobić.
Świetny materiał, wielki szacunek za ilość włożonej w to pracy i jakość prezentacji wyników! Mam pytanie do stanu KC i kondensatora C30 -- z czego mogła wynikać taka późna zmiana? Czy to możliwe, że czyszczenie stanu ustawione "na krótko" nie zawsze czyściło wszystkie rejestry w produkcyjnych egzemplarzach?
@@MERA400 Przy zmianie temperatury i wilgotności kondensatory ceramiczne mogą zmieniać parametry w dużym zakresie (chyba +/- 20%). Dlatego zawsze liczy się najbardziej pesymistyczny przypadek, który zapewne jest podany w DTR...
@@MERA400Sprawdzałeś może wpływ zmiany tego kondensatora,może nie 33p,tylko trochę więcej ale to powinno też sporo przyśpieszyć działanie. Liczę na dodatek 😊.
Trafiłem tu przypadkiem i po paru minutach oglądania materiału byłem zmuszony pozbierać szczękę z podłogi. Podziwiam za zapał, dociekliwość i ogromną wiedzę. Aż mi przypomniałeś moje boje z procesorami 6309 i 6809 w czasach, kiedy to internet przynosiło się do domu na dyskietkach :) Ciekawi mnie, co było prawdziwym powodem zmiany pojemności na blisko 3x większą. Będziesz w to wnikał?
@@MERA400Miałem identycznie dawno temu przy zasilaczu z Odry 1305... Były tam powsadzane losowo 74 z serii S i zwykłe. I inny sprzęt: Czechosłowacki PMD85-2, który ma zrobiony mod na pamięciach SRAM...
Idealny film jako podkład do czyszczenia grzybów 😊😊 Ale masz zacięcie z tym rozwiązywaniem zagadki tabelki z DTR. Myślę, że to mogłbyć rozmyślny zabieg by pokazać, że blok wschodni też potrafi 😂
Puśćcie sobie w 0.5x- "Kiedy wyszedłeś z kumplami na miasto i widzisz, że ten z politechniki zaczepia jakąś dziewczynę, więc podchodzisz posłuchać podrywu". :D
Adaś, przeszedłeś samego siebie... Siedzę, słucham i płaczę ze śmiechu. Nie wiem, czy będę jeszcze kiedyś w stanie nagrać cokolwiek poważnego po tym przeżyciu. :-)
0.7- ile wypili przed wyjściem w kawalerce u tego, któremu czynsz płacą rodzice 0.6999999999999998- ile wypili według tego z politechniki, który wie jak działają liczby zmiennoprzecinkowe.
Super film jak zawsze. Ciekawe czy sprzedano kiedyś jakikolwiek egzemplarz z japońską pamięcią. Jeśli tak fo ciekawe czy był dialog w stylu "(otwiera obudowę) widzisz Pan co tu pisze? A wiesz Pan co to oznacza? Ze to jest ta wzmocniona!"😂😂😂
@@marcinmarx Raczej tym dlaczego 33pF zostało zamienione na 82pF, bo to znacznie ciekawsze. I nie wiem, czy w następnym odcinku, bo do przeprowadzenia tego śledztwa potrzebował będę chyba trochę sprzętu, którego nie mam... :>
@@MERA400 Czyżby okazało się, że rodzima konstrukcja tak szybko nie zerowała się, jak to miało miejsce na podzespołach produkcji zagranicznej? Może coś w tym jest? Podejrzewam, że śledztwo będzie srogie :) I chociaż niewiele kojarzę z elektroniki a sama konstrukcja komputerów jest dla mnie zawiła, to jednak temat przedstawiany przez Ciebie jest tak interesujący, że ciężko jest się oderwać a na dodatek przedstawiasz to w sposób bardzo zrozumiały. Masz dar!
Swietny odcinek! Jak dzialala ta komunikacja z terminalem i ogolnie z kartami rozszerzen? Masz w planach jakis odcinek o peryferiach, ktore mozna bylo do MERY podpiac? Monitory, drukarki, czytniki tasm perforowanych, napedy tasmowe, itp. A moze w demoludach powstaly jakies egzotyczne peryferia-ciekawostki? Do tej pory bylo duzo dlubania w ukladach i wajchowania pulpitem sterowniczym, ale fajnie byloby zobaczyc jak wygladala rzeczywista praca programisty tego komputera od "przychodzi klient z zadaniem" do "wychodzi klient z wynikiem".
Ta "karta rozszerzeń" to sterownik portu szeregowego, będzie o nim niebawem. A komunikacja odbywa się standardowym protokołem szeregowym V.24, czyli jak to się przyjęło "RS-232". Czyli "normalnie", tak jak to się na świecie robiło.
Dokładnie tak. Jeżeli jakieś obliczenia były wykonywane "analogowo" przez 10 osób w ciągu 4 dni, to nie miało to znaczenia czy Mera zrobiła to w 3 godziny czy 4...
Chyba o wiele mniej, sekundy lub cos takiego, zakladajac ze czlowiek robi 1 operacje na sekude to liczba operacji wciagu 10*4*24h to lacznie mamy 3456000 operacji, a tyle Mera powinna w 10s przemielic.
Ależ złoto! W czasach, gdy wszystko ma być instant i często byle jak, powstają takie perełki. Temat niszowy, ale przedstawiony fenomenalnie z tyloma smaczkami w montażu! Dziękujemy za to co robisz. Made in PolAND
Trafiłeś w sedno. U mnie na przekór trendom i już! Ale inaczej bym nie mógł - o MERZE-400 trzeba z należytym szacunkiem. :-)
Dzięki wielkie!
Doceniajmy, że w czasach promowania głupoty w internecie są tacy ludzie jak Ty - taki nasz ostatni bastion youtubowej inteligencji 😎
Ostatnio na Elektrodzie gościo pytał, dlaczego ustrój z YT (free energy) nie daje mu żadnego napięcia. A zbudował dokładnie.
@@terminus_666 powiedz że żartujesz. Żartujesz, prawda?
@michal11171 w zupełności się z Tobą zgadzam, mimo że widziałem ten odcinek wczoraj, kilka minut po premierze, z przyjemnością włączyłem go sobie teraz "do kawy" 😉 mimo że pracuję na nowoczesnych sprzętach, to jeśli jest to gdzieś możliwe to wolę użyć starszych, bardziej analogowych rozwiązań 😉 mimo że najstarsza maszyna na jakiej pracowałem to był Commodore 64 to mam jakiś sentyment do maszyn i urządzeń z dawnych lat 😉 pozdrowienia dla autora 😉 Live, love & univibrators!
Ksiazki sa ostatnim bastionem. Tutaj - deteerki. Yt naturalnie grawituje w miernosc. Tego sie nie da zatrzymac.
@@krzysztofwaleska Towarzyszu to nie YT grawituje w mierność tylko wasz System Kapitalistyczny...
W podziękowaniu za wszystkie dotychczasowe filmiki :)
Dzięki! Jak pójdę kiedyś na emeryturę, to będą częściej ;-)
Piękny gest!
Ale sie stęskniłem za tymi twoimi filmami 😀 dawaj wrzucaj częściej!
rel bracie +1
"Im dłużej się czeka, tym lepiej smakuje"
Nie da się częściej jak badania przeprowadzone do tego nagrania to wiele dni a za pewne tygodni roboczych dla autora. Wielki szacun.
Ekstremalny Overclocking 😄 Czekamy na odcinek - MERA-400 i ciekły azot 😉
Niewielu jest twórców na YT których filmy nawet po 40 minut trwają tyle co 5 i nie można doczekać się kolejnego. Wielkie dzięki za ten materiał i za pomysł na kreatywne liczenie czasu operacji.
takie filmy powinny być puszczane w kinie
Obawiam się że wystarczyło by kino studyjne. Tematyka jest bardzo specyficzna więc jedynie ułamek promila ludzi będzie to interesować. W najlepszym przypadku do obejrzenia dla uczniów szkół/studentów uczelni o profilach informatycznych.
@@moje12a nie o to mi chodziło 🤦♂️ ja też nie będę się rozwodził i pisał wszystkiego w pierwszym komentarzu, ale w skrócie. Te filmy są na tak wysokim jakośviowo i merytorycznie że przewyższają jakiekolwiek filmy. Poziom produkcji, ten stoicki spokój itp nadają specyficznego, wspaniałego charakteru tym filmom. Pod tym względem mi chodzi, a nie o to że jest to tak super popularne że każdy musiał by na to iść.
Brednie.
@@manecior1na pewno trzeba uruchomic jakis yt sciągacz i sciagnac na dysk. Yt nie jest wieczny ani wyrozumialy. Material cenny.
@@krzysztofwaleska dobry plan
Niesamowite, nic a nic się na tym nie znam, a wszystko rozumiem. Wspaniale pan opowiada
Nawet nie wiesz jak mnie takie komentarze cieszą. :-)
Z dziką ciekawością oglądam każdy film, bo to dla mnie nie tylko techniczne zakamarki sprzętu z początku cyfrowej ery, ale też nieszablonowy sposób Twojego myślenia, szukanie przyczyny do samego dna, testowanie prędkości "mikrokodu" żeby po 70 latach znaleźć zmienioną pojemność kondensatora o kilka pikofaradów - mistrzostwo! Dziękuję za każdy film.
na waciki
Tyle co pomyślałem w tym tygodniu, że dawno nie było nowego odcinka o MERZE 400, a tu proszę taka miła niespodzianka wskoczyła :)
Jak zwykle film na wysokim poziomie i to co lubię u Ciebie to, że potrafisz wciągnąć widza i zaciekawić go omawianym problemem od początku filmu.
No I jak wszyscy czekam na kolejny odcinek przygód MERY 400 😉
To lecę po waciki póki osiedlowy sklepik otwarty! ;-) Dzięki!
Uwazam ze wytwory techniki czesc dziedzictwa kulturowego, jestem bardzo wdzieczny za dzielenie sie naszym tym naszym dziedzictwem kulturowym w tak przystępny i fajny sposób
Jestem tego samego zdania i m.in. dlatego o tym opowiadam!
Film, jak zwykle, rewelacja! Szkoda, że tak rzadko...
Chciałbym więcej posłuchać o K-202 i różnicach z MERĄ-400.
Dzięki!
Co do K-202 to mam pewien plan...
@@MERA400Oby to nie był pomysł na zrobienie kolejnego filmu o męczeństwie inżyniera Karpińskiego. 🙂
O, czyli widzę, że film Ci się spodoba. :-)
I od razu wieczór lepszy.
Nie powiem, troche każesz nam czekać na nowe odcinki ale warto
No trochę każę, to prawda... Ale co zrobić, czas nie z gumy i niekiedy go brak. :-)
Jak film ma być wysokiej jakości, to nie może być produkowany taśmowo.
Zapewne kolega Mera-400 uprawia jeszcze normalną pracę w firmie.
👌Naprawdę, rewelacyjne się tego słucha i ogląda. Nawet jeśli Mera to relikt z przeszłości, ten i wszystkie poprzednie odcinki to, kawał sporej dawki wiedzy, i z pewnością "niezłej zabawy" dla Ciebie. Nic tylko gratulować wytrwałości i "Kłapouchego" uporu w kolejnych "akcjach"... 👋
Zabawa jest przednia, potwierdzam!
Nie mogłem się doczekać kolejnego filmu. W końcu jest!!! Proszę wrzucaj częściej... A może zrobisz jakiś film jak sam coś budujesz z układów TLL, na przykład kalkulator lub prosty CPU 4 bit.
To akurat uwagi usiłuje zrobić ale na lampach i nie 4 bit a 1bit ;P
Cudowny odcinek. Znów przypomniały mi się „moje” Odry 1305 x2 oraz 1325 x3 - strojenie pamięci ferrytowej, naprawa sumatora i paru innych podejść awaryjnych tego sprzętu. Dziękuję bardzo i pozdrawiam serdecznie.
Od kilku dni tak sobie myślałem że to już chyba czas na nowy materiał na twoim kanale, no i przeczucia mnie nie zawiodły, a tak na marginesie to szkoda że nie jesteś też w posiadaniu jakiejś ODRY, super by było posłuchać o szczegółach jej budowy i działania
ODRA by mi się w sypialni nie zmieściła. ;-)
@@MERA400 To fakt 😂
@@MERA400 A gdyby łóżko do stołowego wynieść??? ;)
Cóż za miła niespodzianka w piątek ten jesienny.
Podziwiam twoją pasję oraz sposób montażu i opowiadania. Mera 400 to początki mojej informatyki więc nie mogę nadziwić się jak fascynująco można opowiadać na te tematy.
Totalnie nie mam pojęcia o czym mówisz przez cały film, ale oglądam wszystkie bo przyjemnie się słucha 😃
Świetnie się oglądało ten odcinek "kryminalno-detektywistyczny". 😂 Duży szacun za profesjonalną analizę z rozwiązywaniem równań w python i symulatorem:)
No to teraz zostaje wymiana kondensatora z 82p na 33p. Przy czym osobiście bym wstawił tam trymer np.: 10-100p i ustawiał do bezpiecznego minimum, które może wynieść 47p jak i 22p, a po ustawieniu wstawić kondensator docelowy.
Gratulacje za wytrwałość i dociekliwość :)
Właśnie z 2, 3 dni temu przypomniałem sobie o kanale i wszedłem sprawdzić, czy coś się pojawiło. Nie pojawiło się. Ale miło było wejść dziś w Subskrypcje :)
Kurde w końcu odcinek ! Już nie mogłem sie doczekać tak są ciekawe !
40 minut filmu, a minęło błyskawicznie. Doskonale zrobiony materiał, mega ciekawie, mimo że mało kto słyszał o MERA 400, ogląda się dużo lepiej od tych durnych filmików o budowie świecących ledami PC. Brawo dla autora, mam nadzieje że będą kolejne odcinki. Fajnie by było poruszyć temat peryferiów. Trzymam kciuki i powodzenia !
Uwielbiam Twoje filmy i doceniam ogrom pracy, jaki w nie wkładasz. Bardzo dobra robota!
Podziwiam Twój upór w dążeniu do poznania "prawdy". Pozdrawiam
Nie wiem co tu robię, nawet nie rozumiem co tu się przedstawia, ALE jest to wciągające niesamowicie, więc oglądam wszystko po kolei :D
Znów świetnie opisana ciekawostka. Nawet dla osoby, które nie zawsze wie o czym mówisz mimo, że obejrzałem wszystkie odcinki, nadal wywód jest ciekawy i pouczający. Niesamowita robota. (a teraz żart!). Żal tylko że układ równań liczył pecet a nie Mera :).
Czekałem jak na lato! Dałbym bardzo wiele, by móc się przenieść w czasie i przez kilka dni obserwować pracę zespołów, które prijektowały, budowały czy wreszcie używały tego cudeńka! Wchodzą dane z pomiarów np tranzystorów...wychodzą jakies inne dane. Cos wspaniałego!
Nareszcie nowy materiał.
Dziękuję 😀😀😀😀
Jak kryminał Joe Alexa albo Agaty Ch.
I nagle się kończy, aż chce się powiedzieć nie przerywaj, mów dalej. :)
Dzięki serdeczne, czekam na kolejny odcinek z Tobą, drogi detektywie i Twoją wierną MERĄ 400.
Jak zwykle kawał świetnej roboty! Gratuluję zbadania tematu do końca i tego, że chciało Ci się rozłożyć go tak, żebyś zrozumiał go nie tylko Ty, ale też każdy oglądający :) Czekam z niecierpliwością na kolejny!
Nie wiem po co to oglądam. Ale mega ciekawie opowiadasz i temat nudny staje się mega interesujący
Ogromna wiedza. Dzisiaj zupełnie zbędna (chodzi o znajomość mery 400). Chyba że jest się hobbystą. Szacun. Co prawda niewiele z treści tych filmów rozumiem ale i tak oglądam z przyjemnością.
Wiedza o Merze to jedno ale najważniejsza jest umiejętność wykorzystania własnego mózgu.
To właśnie wychodzi mu perfekcyjnie. Właściwe pytania i szukanie odpowiedzi!
@@andrzej4512 Nie napisałem że podziwiam. Fakt podziwiam.
Dziękuję, zawsze czekam z niecierpliwością. Świetny kanał, taka perła w tym natłoku badziewia.
brawo ! powiem szczerze od jakiegoś czasu zainteresowałeś mnie tym komputerem :) dzięki za to ! doceniam :) i życzę dalszej owocnej pracy i wiedzy na jej temat
Świetny odcinek! Niesamowite ile ciekawych wniosków można wyciągnąc z jednej tylko tabelki.
Co nie? Też byłem w szoku. I to w dodatku z tabelki z różnymi... "dziwami"!
najbardziej profesjonaly proces podkrecania komputera jaki w zyciu widziałem :)... śrubokrecik - pyk.. cyk - czasy za krotkie - wyscigi logiczne się ujawniają i szaleją - no to cyyyk - cofamy - wydłuzamy delikatnie i test o d nowa :D
krótko zwięzle i elegancko :)
A tak powaznie to pełna profeska jak zawsze :) mowta co chceta ale te monitory z zielonym luminoforem maja swój niesamowity urok :) A jak jeszcze taki MISZCZ ABSOLUTNY bierze się za cokoilwiek - no to juz jest wtedy prawdziwa uczta :)
Miałem iść spać.
Jak zwykle doskonały materiał. Bez szalonego show, spokojnie, merytorycznie, bardzo czytelnie.
Pokusisz się kiedyś o jakieś szersze porównanie Mery z K-202?
100%, czekam na... dobrą okazję. ;-)
Świetny analityczny materiał. Wielki szacun dla Twojej roboty. Pozdrawiam!
Ale sztosowy materiał. Brawa za wiedzę i umiejętności do rozwiązania takiej zagadki 😊😊😊😊😊
Brawo Towarzyszu! Gratuluje Wam odkrycia i jednocześnie dziekuję za uchronienie naszej Ludowej techniki komputerowej od obecnych polskich kapitalistycznych Ludożerców którzy by ją zaraz sprzedali na złom...
A jakby dało się zorganizować tę japońską pamięć... Dzięki za kolejny odcinek!
Za filmiki tej jakości jestem w stanie zapłacić i aż czuję, że muszę to zrobić.
Fascynujący temat i doskonale zrealizowany film!
Świetna robota i ciekawy materiał . Jakbyś nagrał audiobooka to można słuchac i słuchać ;)
Rewelacyjna praca a co i za tym idzie rewelacyjny odcinek. Dziękuje i czekam na więcej
Dzień dobry ja również chciałbym podziękować za kolejny wspaniały odcinek. Zasiadam do oglądania. Pozdrawiam.
Sześćdziesiąty drugi na liście obecności.
Miłego seansu :-)
Gratulacje za doskonały materiał. Ja bym jeszcze chciał przypomnieć - emulator Mery 400. Skompilować jakoś tam potrafię. Używać - bez szans. Może jakiś cykl kilku instruktarzy: jak to odpalić, jak używać, co można zrobić.
Planuję coś takiego dla nadchodzącej powoli wersji 1.0 emulatora, która będzie troszkę przyjaźniejsza
Genialny material, ogromny szacun :)
Nie wiem o czym ty do mnie mówisz ale jesteś przekozak
Wygoniłem rodzinę na zakupy , teraz Pan ma relax , winda nieczynna. Oglądam!!!
Klasyka :) Benchmarki na wersjach "GT", a do klienta "SE" :P
Twoje filmy ogląda się niczym najlepsze seriale… wincyj!!!
Małe święto ruchome - nowy filmik o Merze 400 👍
Wspaniale, właśnie skończyłem pracę, idealny film na początek weekendu 🙂
W końcu. Ależ tęskniłem. Pozdrowionka
„Dzień dobry!”. Ano bardzo dobry, bo wleciał film na ten kanał. Standardowo łapka w górę przed obejrzeniem.
Jaka miła niespodzianka w piątek wieczorem:-) Dziękuję!
Świetny materiał, wielki szacunek za ilość włożonej w to pracy i jakość prezentacji wyników!
Mam pytanie do stanu KC i kondensatora C30 -- z czego mogła wynikać taka późna zmiana? Czy to możliwe, że czyszczenie stanu ustawione "na krótko" nie zawsze czyściło wszystkie rejestry w produkcyjnych egzemplarzach?
Ten podniesiony czas dla stanu KC to kolejna zagadka, którą kiedyś będzie trzeba wyjaśnić. :-)
@@MERA400 może czysta profilaktyka albo jakiś efekt pomiarów oscyloskopem.
@@MERA400 Przy zmianie temperatury i wilgotności kondensatory ceramiczne mogą zmieniać parametry w dużym zakresie (chyba +/- 20%). Dlatego zawsze liczy się najbardziej pesymistyczny przypadek, który zapewne jest podany w DTR...
Genialne! Ludzi takich jak Ty potrzebuje Internet :-)
Z twoją wiedzą i dzisiejszymi pamięciami, myślałem że zrobisz moduł pamięci z krutszym czasem dostępu i wciśniesz więcej niż prototyp. Super film😊
Oj nie kuś, nie kuś. ;-)
"krudszy" czas dostępu...
@@MERA400Sprawdzałeś może wpływ zmiany tego kondensatora,może nie 33p,tylko trochę więcej ale to powinno też sporo przyśpieszyć działanie. Liczę na dodatek 😊.
@@MegaWonsz-z9c dzięki poprawiłem
!@@MERA400O! Ho! Coś czuję, że będzie ciąg dalszy 😊. Świetny odcinek, oglądałem jak zaczarowany 😺
powinien Pan dostać od każdego widza z 1000 punktów do łapy w górę 👍
Mmm kacyk, niedziela, piwko i filmik z Mera od Ciebie! Bosko :D
Trafiłem tu przypadkiem i po paru minutach oglądania materiału byłem zmuszony pozbierać szczękę z podłogi. Podziwiam za zapał, dociekliwość i ogromną wiedzę. Aż mi przypomniałeś moje boje z procesorami 6309 i 6809 w czasach, kiedy to internet przynosiło się do domu na dyskietkach :)
Ciekawi mnie, co było prawdziwym powodem zmiany pojemności na blisko 3x większą. Będziesz w to wnikał?
Wnikam już od momentu kiedy to zauważyłem i póki co królicza nora staje się tylko głębsza i głębsza... :-)
@@MERA400Miałem identycznie dawno temu przy zasilaczu z Odry 1305... Były tam powsadzane losowo 74 z serii S i zwykłe. I inny sprzęt: Czechosłowacki PMD85-2, który ma zrobiony mod na pamięciach SRAM...
Twoje filmy są rewelacyjne!
40:52 Różnica w dźwięku to niecałe pół tonu - czyli niecałe 1/12 oktawy. Po prostu słychać te 10 procent!
Wow! Mera ściąga ludzi z niesamowicie różnych fachów :)
Fantastyczną pracę Pan wykonał!
Proszę o więcej filmów.
Proszę o więcej czasu na robienie filmów. ;-)
Idealny film jako podkład do czyszczenia grzybów 😊😊 Ale masz zacięcie z tym rozwiązywaniem zagadki tabelki z DTR. Myślę, że to mogłbyć rozmyślny zabieg by pokazać, że blok wschodni też potrafi 😂
Wreszcie nowy odcinek. Od paru dni przeglądam kanał licząc na film.
Dziękuję za kolejny profesjonalny material 😊
Dłogo wyczekiwany odcinek. Pozdrawiam!
Najważniejsze że działało.... kilkadziesiąt ns w tę czy tamtą stronę..... Dzięki za odcinek 😁
Super się ogląda🤩 Miła niespodzianka
super, teraz wiem ze mera 400 w tablelce miala czasy pamieci z prototypu a nie z produkcujnej wersji ;~)
Od razu lapka w gore, jeszcze zanim zaczne ogladac.
Teraz nie mogę się doczekać , kiedy zrobisz modyfikacje na japońskich pamięciach :)
Puśćcie sobie w 0.5x- "Kiedy wyszedłeś z kumplami na miasto i widzisz, że ten z politechniki zaczepia jakąś dziewczynę, więc podchodzisz posłuchać podrywu". :D
❤😂❤ popłakałam się
Adaś, przeszedłeś samego siebie... Siedzę, słucham i płaczę ze śmiechu. Nie wiem, czy będę jeszcze kiedyś w stanie nagrać cokolwiek poważnego po tym przeżyciu. :-)
Prędkość x0.25: "Student politechniki na egzaminie ustnym, ale dzień wcześniej była ostra impreza w akademiku"
0.7- ile wypili przed wyjściem w kawalerce u tego, któremu czynsz płacą rodzice
0.6999999999999998- ile wypili według tego z politechniki, który wie jak działają liczby zmiennoprzecinkowe.
Kurdę, jakie to prawdziwe... 😂
oooo no i to jest weekendzik gdy MERA coś wrzuca :)
Super film jak zawsze. Ciekawe czy sprzedano kiedyś jakikolwiek egzemplarz z japońską pamięcią. Jeśli tak fo ciekawe czy był dialog w stylu "(otwiera obudowę) widzisz Pan co tu pisze? A wiesz Pan co to oznacza? Ze to jest ta wzmocniona!"😂😂😂
Czekałem, czekałem i się doczekałem!
Kolejny wspanialy materiał! Oby wiecej.
Bardzo ciekawe, nie rozumiem o czym mówisz ale jest to ciekawe.😊
Tnx mlodym i ambitnym ludziom 🇵🇱 .
40 min filmu a to tylko tabelka na początku książki 👍
Wygląda na to, że mam materiału jeszcze na parę odcinków... ;-)
@@MERA400 Kiedy kolejny ? 😁
@@MERA400 Rozumiem, że w następnym odcinku zajmujemy się sprawdzaniem, czy 33 pikofarady jednak dają radę? ;)
@@marcinmarx Raczej tym dlaczego 33pF zostało zamienione na 82pF, bo to znacznie ciekawsze. I nie wiem, czy w następnym odcinku, bo do przeprowadzenia tego śledztwa potrzebował będę chyba trochę sprzętu, którego nie mam... :>
@@MERA400 Czyżby okazało się, że rodzima konstrukcja tak szybko nie zerowała się, jak to miało miejsce na podzespołach produkcji zagranicznej? Może coś w tym jest? Podejrzewam, że śledztwo będzie srogie :) I chociaż niewiele kojarzę z elektroniki a sama konstrukcja komputerów jest dla mnie zawiła, to jednak temat przedstawiany przez Ciebie jest tak interesujący, że ciężko jest się oderwać a na dodatek przedstawiasz to w sposób bardzo zrozumiały. Masz dar!
Wspaniały odcinek
Dzięki!
Genialny film:) Brawo :) Czekam na więcej :)
każdy filmik to perełka :)
Świetny materiał. Dzięki.
Pozdro z Poznania. Pamiętam te czasy.
halko. nie chcemy czekać pół roku na nowy odcinek :))
Wyobraź sobie, że my też nie chcemy. ;-)
Swietny odcinek! Jak dzialala ta komunikacja z terminalem i ogolnie z kartami rozszerzen? Masz w planach jakis odcinek o peryferiach, ktore mozna bylo do MERY podpiac? Monitory, drukarki, czytniki tasm perforowanych, napedy tasmowe, itp. A moze w demoludach powstaly jakies egzotyczne peryferia-ciekawostki? Do tej pory bylo duzo dlubania w ukladach i wajchowania pulpitem sterowniczym, ale fajnie byloby zobaczyc jak wygladala rzeczywista praca programisty tego komputera od "przychodzi klient z zadaniem" do "wychodzi klient z wynikiem".
Ta "karta rozszerzeń" to sterownik portu szeregowego, będzie o nim niebawem. A komunikacja odbywa się standardowym protokołem szeregowym V.24, czyli jak to się przyjęło "RS-232". Czyli "normalnie", tak jak to się na świecie robiło.
Dokładnie tak. Jeżeli jakieś obliczenia były wykonywane "analogowo" przez 10 osób w ciągu 4 dni, to nie miało to znaczenia czy Mera zrobiła to w 3 godziny czy 4...
Chyba o wiele mniej, sekundy lub cos takiego, zakladajac ze czlowiek robi 1 operacje na sekude to liczba operacji wciagu 10*4*24h to lacznie mamy 3456000 operacji, a tyle Mera powinna w 10s przemielic.
Genialny materiał!
Dawno nie było filmu ... A teraz siadamy i się rozkoszujemy :)
Super film.
Dzięki!
Ciekawe, czy dałoby się zamknąć Merę w FPGA i sprawdzić z jakimi prędkościami mogłaby zasuwać ;) ; Niesamowite śledztwo. Szacunek.
Dałoby, już nawet to zrobiłem: github.com/jakubfi/mera400f
A prędkość będzie zależała od tego jakie to FPGA... :-)
zdaje sie ze autor chyba juz cos takiego wypłodził :)
Hehe, wczoraj zaglądałem na kanał w poszukiwaniu czegoś nowego :)