Pierwszy dzień na orbicie | Człowiek w kosmosie, odc. 1
Вставка
- Опубліковано 19 гру 2024
- Wyprawa człowieka w przestrzeń kosmiczną to podróż do świata, który pod żadnym względem nie przypomina powierzchni Ziemi. Brak powietrza, brak ciążenia, silne przeciążenia i skoki temperatur - jeszcze 60 lat temu wydawało się, że tylko szaleniec podejmie się wyprawy poza Ziemię. Dziś na orbitę trafiają kolejne setki osób, a wizjonerzy marzą już o kolonizacji Księżyca i Marsa. Czy jest to realne? I jak właściwie organizm ludzki znosi wyprawę w Kosmos?
Scenariusz i prowadzenie: Łukasz Lamża
Montaż: Przemysław Kopeć
Muzyka:
lucafrancini - Serial Killer
JBlanks - Spiral
ArtHaiz - Be Suspense
penguinmusic - Dark Cinematic Documentary
lucafrancini - Cinematic Retro Sci-Fi Background
lucafrancini - Suspense
lucafrancini - Cinematic Action 80's
lucafrancini - Dark Cinematic 80s
W filmie wykorzystano materiały wideo na licencji public domain z archiwum:
Nasa
Roskosmos
European Space Agency
National Archives and Records Administration
Nagranie zrealizowane w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą "DIALOG" w latach 2016-2019.
Wymiata ta kreskóweczka! Łopatologicznie wytłumaczone, a jednocześnie społeczeństwo amerykańskie czuło się doinformowane w kwestii misji kosmicznych.
Nareszcie algorytm zaczął mi podsuwać wartościowe kanały. Świetnie prowadzona narracja okraszana obrazem. Dodatkowo pobieżny rzut oka na materiały zamieszczone na tym kanale sprawił że już wiem, że będę miał co oglądać i słuchać na długi czas.
Jestem pod wrażeniem kolejnych "produkcji" Pana Łukasza. Od czasów "Sondy" najlepszy popularyzator nauki. Potrafi zaciekawić, zaintrygować, wyjaśnić w prosty sposób, pobudzić do myślenia. Brawo Panie Łukaszu! Brawo dla współpracujących i współtworzących kolejne filmy!
@、ヅ Tak. Pamiętam. Oni tak jakby się spierali i każdy z nich przedstawiał inne spojrzenie na dany temat.
Wyborny program! Choćby za same archiwalia należy się piona, ale nie tylko. Podoba mi się tok narracji, historyczny ale uwzględniający nie tyle daty, misje, nazwiska, co problemy, z którymi technika kosmiczna musiała się mierzyć. Jak sobie człowiek uzmysłowi ilu to 6 bez mała dekad temu ludzi było wprzęgniętych w banalny w istocie cel wyrzucenia i ściągnięcia kilku osób znad chmur, to nabieram szacunku dla determinacji ówczesnych inżynierów, planistów, lekarzy, pilotów oraz... urzędników i polityków, którzy na te "kosmiczne fanaberie" musieli wysupłać fundusze od zwykłych zjadaczy chleba. Te wszystkie patenty, wynalazki, przyrządy testowe, procedury medyczne, ludzie od szkoleń - pies z kotem by się na to wszystko pukali w głowy ;-) Może gdyby nie te wyścigi wojenne i kosmiczne, to najwyżej wystrzelonym przez ludzi obiektem byłyby noworoczne rakiety z kolorowym prochem.
Świetny materiał. Ostatnio obejrzałem film Pierwszy Człowiek i byłem miło zaskoczony. Nie ma w nim pięknego ruchu kamery, soczystego obrazu. Jest stylizowany na film dokumentalny o gorazych niż fabularne zdjęciach. Ale dzięki temu pokazał bardzo realiatycznie fabułę. Uświadomił mnie jak wiele pracy i badań wyjonali ludzie by dotrzeć do Księżyca. No i najważniejsze. Ile ludzi oddało za to życie. Ile poświęcono. Twój odcinek świetnie się oglądało właśnie po tym filmie. Mówisz o rzeczach, o ktorych w żadnej fabule nie mówiono. O takich faktach, które wydawałyby się błahe, a jednak miały dla kosmonautyki znaczenie. Dzięki! 🙂
Świetny kierunek tematyczny, jeden z moich ulubionych. Na pewno oglądnę całą serię!
Dziękujemy.
Rewelacja, wytwórnie filmów dokumentalnych mogły by się uczyć od Pana
Ja nigdy nie sprawdzałem czemu a już się dowiedziałem z tego filmu czemu mnie zbiera na wymioty jak w czasie jazdy autem czytam książkę albo patrzę w telefon. Naprawdę nigdy nie wymiotowałem po nawet wielogodzinnej podróży a jak patrzę w dół i czytam to czuję że mnie zbiera na niewiadomo co aż w głowie mi się kręci.
Bardzo, bardzo fajne ujęcie tematu, świetny pomysł na realizację zagadnienia, przy okazji perełka dla fanatyków kosmologii i technologii kosmicznych 😃
A ten odcinek panie Łukaszu był arcyciekawy. Takie tematy uwielbiam i na takie czekam.
Hah, dla odmiany myślałem, że obejrzę kogoś innego na tym kanale, a tu taka niespodzianka! Ulubiony Dr Lamża! Trzymają się Pana dobre tematy jak widzę ;)
Szczerze powiedziawszy to właśnie tego typu materiałów, w których wszystko opowiedziane jest przystępnym językiem, acz bardzo do rzeczy brakuje na polskim youtube. Oby więcej tego typu filmów. Świetny pomysł, świetna realizacja. Czekam na następny odcinek..
Jeden z moich ulubionych tematów. Dla miłośników polecam książkę "Tim Peak Zapytaj astronautę" lub film "Pierwszy człowiek" - znakomicie pokazane w jakich warunkach pierwsi ludzie zdobywali przestrzeń kosmiczną. Znakomity materiał i czekam z niecierpliwością na kolejny.
Świetnie zrealizowane. Bardzo ciekawy sposób przedstawienia tematu.
super program, czekam na cz. 2
Wreszcie ktoś kto mówi 'tysiąc dziewięćset' a nie dziewenset. Brawo czekam na kolejny odcinek
Ten kanał to ścisła elita polskiego UA-cam.
To się nazywa kawał dobrej roboty. Dziękujemy.
Super! Następny odcinek jest przeze mnie bardzo oczekiwany. 👍
bardzo ciekawy materiał! Już nie mogę się doczekać następnych na ten temat!
22:10 Nie, tlenu tam nie brakuje, jest go tyle samo (procentowo) co na poziomie morza.
Natomiast niższe ciśnienie powoduje, że słabiej nasyca ciecze, w tym naszą krew. Potocznie "słabiej rozpuszcza się w cieczach". Dlatego himalaiści stosują butle tlenowe - żeby wyższa zawartością tlenu w gazie skompensować niższy poziom nasycenia tlenem atmosferycznym.
I słowo klucz - worek Gamowa. Żeby pomóc himalaiście cierpiącemu na chorobę wysokościową, nie trzeba podawać tlenu, wystarczy wsadzić go do szczelnego "pomieszczenia" i podnieść tam ciśnienie. Na przykład za pomocą pompki samochodowej.
Jeden z moich ulubionych tematów. Dziękuję
Ile to naukowcy w zmowie z korporacjami nie zrobią, aby wmówić ludziom, że Ziemia nie jest płaska! :D
Fenomenalny materiał! Mam nadzieję, że wyląduje w karcie "na czasie". Nie mogę doczekać się kolejnego odcinka!
No sztosik Panie Lamża - to połączenie muzyki, obrazu i lektora. O takie Youtuby waliczylim :)
Dobry materiał na temat Kosmosu . Nawiązuje do Łaciny
W kwestii uzupelnienia: w amerykanskim programie kosmicznym zrezygnowano z atmosfery skladajacej sie z czystego tlenu, z powodu pozaru kapsuly Apollo 1. W wyniku prawdopodobnie spiecia elektrycznego powstala iskra, ktora w tak latwopalnej gazowej atmosferze rozniecila gwaltowny pozar. Dodatkowo byly problemy z szybkim otwarciem wlazu. Smierc poniesli Gus Grissom, Ed White i Roger Chaffee.
ua-cam.com/video/k4O08mzmZms/v-deo.html
Dobry materiał o człowieku w kosmosie! Czekam na kolejne. Pozdrawiam.
Dziękuje 🙌 a książki dojdą pojutrze do mnie wiec będzie co czytać 🙂
Dobrego dnia dobry człowieku 🤜🤛
Cudowny film, czekam za następnymi częściami
Wreszcie. Dla mnie, najlepszy klip jaki dotąd nagrałeś. Dziękuję.
nie mogę się doczekać następnej części!
Ależ ciekawa seria, z niecierpliwością czekam na kolejne części :)
Jak można było pominąć PIERWSZĄ kosmonautkę Łajkę?
Moja ulubiona tematyka. Róbta tak dalej! ;). Dzięki.
Łukaszu wielki szacunek za różnorodność tematów!
Uwielbiam waszą pracę :) dziękuję
Kapitalny materiał Panie Łukaszu!
Rewelacja. Czekam na kolejny odcinek 😃
Jak bardzo zadziwia myśl że przebycie 10km, na przykład dla mnie z domu do centrum miasta, lub choćby do Krakowa blisko 100km to w sumie pestka. Można uprzeć się i pokonać tę odległość nawet na piechotę. Ale te same odległości do pokonania pionowo by sięgnąć Kosmosu to już wyprawa życia i zaangażowanie olbrzymiej grupy ludzi. A jeszcze większym problemem jest powrót w pełni życia i zdrowia.
O tym pisał nie kto inny jak właśnie... Łukasz Lamża w swojej książce Przekrój przez Wszechświat ;) Polecam. Krótka aczkolwiek ciekawa i pouczająca lektura.
Rewelacyjny film, chcemy więcej! Pzdr:)
Łukasz Ty zawsze z czymś ciekawym wyskoczysz. :)
Ale material pro, Lukasz, no no ;)
Świetny odcinek - genialna muzyka
Bardzo fajny i wartościowy materiał
Drugi odcinku, gdzie jesteś? :)
Bardzo ciekawy materiał 😉👍
Super, leci sub i czekam na więcej 😁
Dziękuję za nakręcenie kolejnej mini serii. Znowu sztos! Pańskie scenariusze jak i prowadzenie zawsze na wysokim poziomie. Kiedy kolejny odcinek?
Złoto. Dziękuję
bardzo ciekawie opowiadasz :) sub.
Bardzo fajny odcinek, dzięki!
Super realizacja.
Fajny Materiał ! :D
To chyba już namiętność, bo oglądam Czytanie Natury, kiedy pakuję w domowej siłowni. Wszystkim polecam takie combo!
zapowiada się świetna seria...
Rewelacyjny odcinek!
Bardzo dobry materiał!
bardzo dobry materiał
X 15. Silniki podobne do zastosowanych w bombowcu B 52 . Owiewki kabiny podobna do SR 71 Black Bird który osiągał 3 .5macha i maksymalny pułap 37km.
Ależ to było dobre!!!
Świetny materiał
26 45 - specjalnie skonstriowame pistolety - w jakim celu? zeby przedziurawic szybciej skafander czy zeby z grzecznosci sie zabic i nie opozniac lotu reszcie?
by przezyc (ochrona przed ludzmi, dzikimi zwierzetami, a takze sposob na szybka kolacje)
To było na wypadek lądowania w Polsce.
Też myślałem, że to w odniesieniu do utknięcia.
@@FanGotika wyladowali w terenie przygodnym, setki kilometrow od docelowego stepu (a w lesie przezyc bez broni troche trudno)
@@Ciekawosc dwa razy nie musisz wyjaśniać :)
Jak często będą pojawiały się odcinki tej serii?
Panie Łukaszu. Gdzie drugi odcinek? Nie możemy się doczekać
Dziękuję
Dla zasięgu
Jest drugi odcinek??
Świetny materiał:)
Super!
Jesteś moim mistrzem!
Super odcinek
6:57 kraniec ziemi:):)
Czy widzieliście gdzieś publikację na temat przedstawiony w 22:28 (ekspozycja ciała ludzkiego na warunki panujące w kosmosie/próżnię)?
Przedstawiony tu material troche (bardzo) nie pokrywa sie z wynikami testu (przypadkowego) wystawienia organizmu na proznie, ktory mial miejsce w 1966roku. Jim LeBlanc byl czlonkiem zespolu testujacego skafandry cisnieniowe. Tu ua-cam.com/video/KO8L9tKR4CY/v-deo.html opis sytuacji (a w skrocie nic mu sie nie stalo).
@@Ciekawosc Dzięki za odpowiedź :) sitn.hms.harvard.edu/flash/2013/space-human-body/ znalazłem też taki artykuł, opisuje on między innymi przytoczony przez Ciebie przypadek.
Czy są nowe odcinki z tej serii , bo nie mogę znaleźć?
Świetny materiał! Kiedy możemy się spodziewać kolejnych odcinków? Pozdrawiam!
kiedy następny odcinek?! czekamy i czekamy
Od @smartgasm tutaj, świetny kanał
kiedy kolejna część
Witam. Dziękuję za arcyciekawy materiał ale kiedy następna część?
Super seria!
No dobrze, parę komentarzy wrzuciłem, algorytmy nakarmiłem, idę dalej, Dobry Człowieku. Dziękuję!
Ciekawy odcinek. Tak na przyszłość: "gemini" powinno się wymawiać albo po naszemu, fonetycznie albo prawilnie po angielsku "dżeminaj"
Piękne.
Czy będzie kolejny odcinek?
wczoraj obejrzałam "Apollo 13" (tak, tę nowość ;) ) a dziś googlowałam i program Apollo i Wostok itd wiec pewnie dlatego miałam tu reklame co 2 minuty a mimo to obejrzałam do konca :) sub.
Polecam podcast Nerdy Nocą i świetną serię o podboju kosmosu - kilka godzin audycji z masą informacji.
Szkoda, że nie ma kolejnego odcinka. A może nie udało mi się znaleźć?
16:33 Titow nie był drugim człowiekiem w kosmosie, ale drugim radzieckim człowiekiem owszem (oczywiście według oficjalnego przekazu 🙃 ).
Czy kolejne odcinki tej serii już powstały? Bo czekam niecierpliwie, a znaleźć nie mogę
Lotów było więcej.
Zanim poleciał Gagarin było kilku ludzi gdzie doszło do kilku wydatków i zginrli.
Rok po i nadal nie ma drugiego odcinka.. szkoda, pewnie już nie będzie.
23:23 Najważniejszy fragment z Cristiano
Pierwszy i ostatni odcinek, gdzie ta seria filmów, wspomniana na początku??
Kurczaki, gdzie jest 2 odcinek? :(
Odradzałbym 10 reklam w 30 minutowym materiale, wyswietlilo mi się to na głównej, z ciekawości wszedłem i tak samo wyjdę niestety przez ilość reklam 🤷🏼♂️
Ponoć przewinięcie materiału do końca i oglądnięcie od początku pomaga. Możesz też zainstalować program.
Gdzie drugi odcinek? :(
Gdzie mozna zobaczyć filmy wideo z eksperymentów wykonanych na zwierzętach w przestrzeni kosmicznej?
Może na stronie NASA
Dobrze byłoby se zdecydować na wymowę "polską" Gemini lub angielską "dżemynaj". Dość stary już jestem by pamiętać, jak Polacy po polsku nazwę tego programu kosmicznego wymawiali.
Ty Sam jestes dzemynaj-🙄
Lepiej nic nie sugeruj...... Ja pierdole - angol sie znalazl
@@sebadun7953 Ja jestem najstarszy z trzech, a nie żaden bliźniak. Ale jestem POLAKIEM a nie angolem. ŚMIESZNE JEST kaleczenie języka POLSKIEGO pseudo anglicyzmami. Sadzi się ktoś na angielską wymową a kaleczy. Jak się nie wie jak jest po angielsku, wystarczy mówić po polsku.
Z chęcią spędziłbym tydzień wakacji w hotelu na orbicie, może nawet będę miał szansę. ;)
Gemini 7 - ktoś 2 tygpdnie siedział w statku na orbicie? :O Z tym rekordem prędkości w X15 to nie takie oczywiste, bo można powiedzieć że to nie samolot ponieważ nie kożysta z tlenu z atmosfety, więc trochę umyka z kategorii samolotów.
dodano inna kategorie -samoloty rakietowe (w atmosferze pilotowalo sie go jak szybki samolot)
@@Ciekawosc A, dzięki
Świetny poziom i to bez 2 miliardów dotacji
w zasadzie skoro używamy pejoratywnego określenia sowiecki, dla równowagi wypadałoby też mówić że program apollo był imperialistyczny 😎