Guzik prawda, napewno silnik zalany motodoktorem a tłoki rozkradzione, jak to w warsztacie. A tak poważnie, fajnie że wracasz do korzeni i pokazujesz mechanikę zamiast gwiazdorzenia. Pozdro i jak zawsze łapka w górę
Jeśli ja odczuwam satysfakcję tylko z samego obejrzenia tego wideo i efektu naprawy, to Chris chyba pęka z dumy widząc rezultaty swojej pracy! Pozdrawiam serdecznie
Dziękuję Profesorku za ten filmik! Na urlopie się zmobilizowałem wstawiłem auto na kanał i wyrzuciłem te wadliwe tłoki. U mnie cylindry były nawet ładniejsze i miały mniejsze wytarcia. Po wymianie silnik pracuje cicho, nie ma przedmuchów do skrzyni korbowej i przestał pobierać olej. Autko mam 10 lat i nigdy ten silnik nie pracował tak cicho.
Robiłem silnik AUD czyli taki sam tylko 8V i ta sama historia. Zamarzający olej , kontrolka ciśnienia która sprawdza ciśnienie dopiero pow 1500 obr/min. Tuleje są zrobione z bardzo plastycznego materiału. Jak sobie szpilkami złapałem by nie wypadły z bloku i skręciłem na rurkach PP i szerokich podkładkach, to się biedne odbiły na tulejach. Zmieniłem tłoki na nowe, wysłałem głowicę do regeneracji do Świątka + nadwymiarowy wałek na czopach i jakoś to jeździ, ale i tak tłoki hałasują jak jest zimny. Dodam że auto ma 120 tyś km od nowości. Przy 90 tyś rozpadły mi się 2 łożyska w skrzyni a przy 110 rozpadł się silnik ;) Kupiłem z angola jeszcze gorszy i ostatecznie i tak musiałem rozłupać wszystko i zrobić od nowa. Najlepsze jest to, że na budzie zero korozji ...
Super akurat nie miałem co oglądać, a tu proszę film od Chrisa :D 1:10 jakby diesel a nie benzynowy silnik. Dłuższy czas czekałem na jakiś materiał z naprawy. Brakuje mi aby jakiś smaczków raz na jakiś czas jak np.: rozkręcanie bączka :D
Jeden z lepszych odcinków. Ten sam problem jest w golfa, seat, skoda, audi a3 z silnikami od 1,4 do 1,6 w 16V. Różnica między tłoka podejrzewam że zależy na jaki rynek dany samochód był produkowany. Różnica między niemiecka chemią a Polska ten sam producent a jakość inna. Pozdrawiam.
5:45 Kadłub silnika (blok) wykonany jest ze stopu aluminium, metodą odlewania pod ciśnieniem... W kadłub silnika wciśnięte są wymienne tuleje, wykonane ze specjalnego żeliwa szarego "wstawione" w procesie odlewania kadłuba... Także już wiesz.
Tak to jest jak gnieciuchy na produkcji chcą szkłem d.pę utrzeć ale fajnie rozwiązałeś problem. Z ciekawostek to powiem że mój profesor od silników mówił nam że np w wolnobieżnych dwusuwach okrętowych ale i parowozach siły bezwładności i od napływającego ładunku są tak duże że nie pomaga nawet wprowadzenie długich korbowodów i tłok aby się szybko nie zużywał musi być na tłoczysku, które dopiero przez wodzik/krzyżulec prowadzony w saniach przenosi siły na korbowód. dlatego te silniki są bardzo wysokie/długie i zwie się je wodzikowymi lub krzyżulcowymi.
No i filmik na zwieńczenie nawet dość pozytywnego dnia... 17:03 pro po wlewania, kolega kiedyś zmieniał olej w swoim wozie, spuścił stary zakręcił korek, zmienił filtr, uruchomił silnik i pałuje sobie aż zaczęło coś stukać... Konsternacja i szybki telefon do mechanika, streszcenie sytuacji i bezcenna diagnoza: A olej wlałeś?
Wymiana tłoków pomoże może na jakiś czas. Ale niewielu wie , że ten silnik ma wadę konstrukcyjną. Otóż oś obrotu wału korbowego nie jest w osi pionowej cylindrów. Konstruktorzy wymyślili sobie , że przesunięcie osi wału korbowego wyciszy pracę silnika. Efekt okazał się być odwrotny od zamierzonego. Specyficzna konstrukcja powoduje po większym przebiegu właśnie takie efekty jak na filmiku , czyli przycieranie płaszcza tłoka i gładzi cylindra po jednej stronie.
Przesunięcie osi, o którym wspominasz występuje w większości, jeśli nie we wszystkich silnikach. Zdarza się, że ktoś remontujący silnik włoży tłoki odwrotnie i tak się zastanawiam, czy to nie było przyczyną tej awarii.
Panie Chrisie, mógłbyś w jakimś FAQ czy podobnym filmie opowiedzieć o prowadzeniu warsztatu? Jak to wygląda, czy ciężko jest z konkurencją, papierologia, start, może jakiś ogólny kosztorys ile trzeba mieć na starcie i ogólnie jakieś przydatne informacje dla osoby, która myśli nad otworzeniem w przyszłości warsztatu
"Ktoś też uznaje ..." ??? Jazda na niskich obrotach, zwłaszcza gdy silnik jest obciążany, to zabójstwo dla silnika. To powinno być oczywiste dla każdego ale mnie wciąż szokuje że tak mało osób o tym wie.
@@infeltk - Nie lubię terminu "jazda emerycka" bo po prostu jest zły. Wolne obroty to wolne obroty ... silnik sobie na nich pracuje gdy nie dotykasz gazu. 1500 obr/min to trochę za mało gdy auto jedzie nawet jeśli silnik mało obciążony. Trzeba wsłuchać się w pracę silnika i wyczuć ten "słodki punkt" w jakim silnikowi najlepiej się pracuje. Będzie to jednak raczej na pewno więcej niż 2000. Wyższe obroty silnikowi naprawdę nie szkodzą. Zbyt niskie jak najbardziej tak.
@@tarnand6376 no to mam poprawiać fabrykę? Czy ręcznie przełączać biegi, co jest bez sensu, bo nie po to brałem droższy samochód. Ufam, ze producent nie robi mnie w wała.
super robota Panie Profesorze ale miałbym prośbę. Czy możesz podawać koszta danej usługi? W sensie ile skasowałeś, albo ile powinna taka operacja kosztować. Bo widać, że robisz wszystko książkowo i za taką robotę jestem w stanie z czystym sumieniem zapłacić przyzwoicie. A jak wiemy wszyscy tu zgromadzeni, takich mechaników w Polsce i nie tylko jest garstka, a za papranine kasują jak za zboże........ Później kilka razy trzeba wracać do takiego głupka, bo coś musi poprawiać i samochodu nie masz łącznie przez miesiąc, a nie jak było mówione przez tydzień...... Amen.
Długość korbowodów zawsze trzeba sprawdzić, potrafia sie powyginać przy przytarciu,lub zaciagnieciu wody. Skoda ma budzetowe tłoki. Od Leona załóż 1,4 lub Audi tłoki
Traktor ciszej pracuje jak te silniki VAG.Jeżeli chcesz sie sugerować obrotami jakie są najbardziej optymalne do zuzycia paliwa to ściąga jednego silnika z diesla jakiegoś traktora 58,9 g/kWh (wg producenta) ,czyli najbardziej optymalne zuzycie bedzie na poziomie ok 70% mocy silnika.Czyli mozna jechac z mocą przez 1 godz.10kW i zuzyjemy ok 700x10=7l paliwa lub z moca pięciokrotnie większą 50kW przez godz i zuzyjemy 265x50=13,25l paliwa , mowa tu o warunkach drogowych.W przypadku benzyny kalorycznosc jest mniejsza i wychodzi ok 25% wiecej dlatego wymyslono te zmienne fazy rozrządu aby zmniejszyć spalanie w każdej fazie obrotów. 65 kW - ok. 260 g/kWh (90% mocy max.) 60 kW - ok. 245-260 g/kWh (83% mocy max.) 50 kW - ok. 265-285 g/kWh (69% mocy max.) 40 kW - ok. 275-315 g/kWh (55% mocy max.) 30 kW - ok. 315-345 g/kWh (42% mocy max.) 20 kW - ok. 370-425 g/kWh (28% mocy max.) 10 kW - ok. 580-700 g/kWh (14% mocy max.)
super Film . właśnie takich filmików "nam" trzeba . liczę na więcej 😀 ... tu po prostu widać winę producenta .. ale w dzisiejszych czasach kiedy do produkcji aut najważniejszy elementem jest - KALKULATOR . Bo oszczędza się na wszystkim na każdym etapie produkcji .bo czemu w nowych autach silniki padają jak mają tylko 200 tys ??? mimo stosowania super oleju . a silniki z lat 70 - 80 jeżdzone na byle jakim oleju wytrzymują po 500 tys . teraz mowe auto to wielkie gówn... full elektroniki połączone kabelkami z chińskich lampek . blachy cienkie jak żyletki . co z tego że piękne i drogie jak po 5 latach będzie na złomie
Ciekawy temat z latającymi tłokami. Zdradzę wam tajemnice 😜 Pierwsze objawy wytartego zbyt mocno tłoka to stukot podczas gwałtownego dodawania gazu i też obciążania silnika na wolnych obrotach. Na wolnych jałowych obrotach wcale nie musi stukać ale np po wbiću biegu i delikatnym obciążeniu silnika na wolnych obrotach podczas lekkiego zasprzęglenia tłok zaczyna stukać w rytm pracy silnika. Kiedy lekko zwiększymy prędkość obrotową silnika stukot się wycisza. Jeśli tak to wszystko brzmi to na 99% to tłok. Jeśli chodzi o luzy na sworzniu lub panewce korbowodu to stukanie jest zawsze czy silnik chodź na wolnych czy dodajemy gazu lub jak silnik schodzi z obrotów.. "latająca" korba gra zawsze. Jest jedno ale... Stukot tłoka można pomylić z wyrobionym wałkiem rozrządu ale sprawdzenie wałka rozrządu jest szybsze do diagnozy i tym samym postawienia szybszej diagnozy. Ehe oczywiście jak profesor wskazał, pierw sprawdzić co dzieje się z zaworami itp. To z mojego doświadczenia z silnikami motocyklowymi z latającymi tłokami zwłaszcza w V2 👍
SIIIIEEEEMMMMANO. Witam mi też tak stukało w BMW to diagnozy usłyszałem, panewki, popychacze, wałki padły....dokręciłem świece na 6 i 2 cylindrze :). Ale materiał jak zwykle fajny :)
Dawno się tak nie uśmiałem. Cóż za szatański :-)))) pomysł Grieg "W grocie króla gór" jako podkład pod naprawkę. Brawo !!! A i filmik na temat bez pierdoletów. Klasa.
Zamarzanie odmy, praca silnika jak diesla, dotyczyły Golfów 4, Fabii, polo. Silniki w golfie 5 miały inne odmy które nie zamarzały. Zauważ że w Fabii nie ma przewodu od filtru powietrza do korka a w golfie 5 już jest. Klekot również pojawiał się później. Miały też solidniejsze skrzynie. Wada ta ujawnia się później na paliwie LPG. Sam posiadam golfa 5 z silnikiem 1.4 BCA. Przy przebiegu 70 tys km zamontowałem LPG i zacząłem lać olej 5W50 (i taki olej powinno się stosować do tego silnika). 120 tys wymiana rozrządu i pompy. Obecnie autko ma 170tys km i nic nie stuka. Spalanie na trasie przy 80-90 km/h 6-7,5 L LPG. A gdy mu ciśne lub jeżdżę ponad 100km/h spali 9-10L. Gdy jeżdżę spokojnie na trasach to po 10 tys km ubędzie może 0,3L. Krótkie trasy czy ciśnięcie nawet 1,5L. Narzekają ci co trafili na zajechane egzemplarze z cofnietym przebiegiem. Silnik w moim aucie przy 70 tys km pracował jak złoto. Obecnie też jest dobrze ale osprzęt wyraźnie szumi (kompresor klimy, alternator). Obserwuje zużycie oleju i myślę że dojeżdżę do 250tys km i dopiero sprzedam :p póki co na LPG przejechałem 100 tys km bez awarii. Jedyne co wymieniam to filtry, oleje (mobil1 5w5), klocki hamulcowe ate (tarcze dalej oryginalne), zamek bagażnika (nie otwierał, zamiennik 60zł), gumy przegubów (70zł), osłony amortyzatorów z tyłu (45 zł). Z przodu tuleje zawieszenia (30 zł) łapa skrzyni (chyba 170zł, ciężko wchodził 1 i wsteczny). Zawsze odpali, zawsze dowiedzie. Spalanie sprawdzone na wpisach do programu który prowadzę od ponad 60tys km. Kupujcie auto z rozwagą
Ja śmigam starymi fiatem tipo z 95 r 1.4 8v lekko go rdza łapie na progach ale ma swoje lata silnik dostaje na ciepłym do odcinki i co tylko jeździć serwisować ,olej dolewam jak zmieniam raz na 1.5 roku aż strach bierze jak będzie trzeba kupić samochód bardziej nowoczesny :)
Przypuszczam że te silniki na początku miały te wyższe tłoki ale VW musiał coś popsuć bo trzeba kasę zarobić a wiadomo że jak tłok wyższy to ma mniejszą tendencje do ukosowania ale mogę się mylić oczywiście
kto dał łąpe w dół temu stuka panewka, albo i 4 na raz sonata księżycowa? mam dwa skojarzenia: rozbierasz silnik - film pt. Porno - ten utwór też się tam pojawia, drugie skojarzenie - kśiężycówka, ponoć u was popularna :) a teraz konkurs z nagrobami: dla czego zawsze mam pięciopak pod ręką? nie dziwota żełun tak klepie, przeca ma przebieg jak z TDIka 175xxx
Rok temu miałem dokładnie taką sytuację, poszukiwałem fajnego auta i znalazłem też skode fabie 1.4 16v. Pani która osobiście sprzedawała to auto kupiła je w salonie skody jako nowe (2008r), rok temu oglądałem je, super stan, bezwypadkowe, przebieg tylko 120tyś. Po odpaleniu silnika w pierwszej chwili pomyślałem, że to diesel tak klekotał i zrezygnowałem z zakupu.
Cześć Kris. Mierzenie mikrometrem średnicy tłoka w innym miejscu niż płaszczyzna wychyłu korbowodu nie jest miarodajna z uwagi na to, że tłoki konstrukcyjnie są owalne i zbieżne w kierunku dna tłoka. Luz w tym piecu to masakra. Kiedyś robiłem dla siebie fiata 125 z silnikiem mirafiori 1.6 abarht luz na tłokach zrobiłem 0,01mm.
Silnik wykonany w technologi alusil poszukaj na necie dokładnego opisu taki blok można uratować stosując technologie z porsche tez możesz na necie info znaleźć Tłoki nie zużyły się od jazdy emeryta tylko noga w podłogę na zimnym silniku jest to taka przypadłość tego rodzaju technologi wykonania silnika.
Ogólnie to nie są zbyt udane silniki jak widać. Miałem okazję jechać polo z tym silnikiem i nie dość, że odpycha się dość słabo to jeszcze te problemy z tłokami i odmą. O ile w przypadku tłoków najlepiej jak najszybciej jest je wymienić na poprawione (zanim gładzie cylindrów się zużyją), to w przypadku odmy trzeba wstawić podgrzewaną i zaprogramować ją w sterowniku, albo zastosować odpowietrzenie na korku wlewu oleju. Inaczej może zadziałać system opróżniania misy olejowej przez bagnet :). Wychodzi więc, że na start trzeba wsadzić kilkaset złotych by poprawić ten silnik (przy założeniu że robi się to samemu, z robocizną kilka tysięcy). O wiele lepszy zdaje się być 1.6 SR 8v, przez dwa lata do wymiany tylko olej z filtrami (gdzie auto z Niemiec, a na blacie cudowne 200000 km przebiegu). Szkoda tylko, że większość aut na rynku to właśnie 1.4 16v lub trzycylindrówki (mówiąc o polo i golfie IV).
Świetny materiał !!! jak chcesz to zostanę Twoim uczniem :-) Na prawde jestes super fachowcem ! Takim wielkim Romanem Giertychem w śród mechaników ! Pzdr...
@@JeskoPL96 na nauce jazdy to wiadome, ze kazdy leje na te auta. W swoim bym nie polecal tego robic. Poczytaj na temat pracy silnika a bedziesz wiedzial dlaczego. Na szybko tylko podpowiem, ze mozna to porownac do rowerzysty i jego roweru. Kazdy bieg dziala podobnie jak przerzutka a zatem na wysokim biegu przy malej predkosci silnik jest mocno obciazony
no nie wiem, czy tak leje na te auta jak to moje. Nie mówię tu żeby wrzucać biegi przy 1500 obrotów, ale przy 2000 gdy wrzucisz następny bieg to daję rade. Nic nie telepie, sprawnie przyspiesza. Po prostu chciałbym podkreślić że małe motory typu 1.0 mogą spokojnie jeździć 60 km/h na 5-tym biegu.
Właśnie z ciągnika zatarte tłoki wyjmuję;) Bez obciążenia tak jakby bardzo twardo szedł, z obciążeniem to tragedia metaliczny stuk. 2 idealne 2 wykończone - zakończyła je pompa paliwa - zalała ropa miskę. Panewki stan super, przebieg po remoncie około 200mth ;)
Mam to samo w Ibize 6l 1.4 75km. Z tym że tu mocno napierdala, u mnie ciszej i jednostajnie klekocze jeszcze znośnie dla ucha. Zmieniłem olej na 5w30 z 5w50 bo mi mechanik doradził że za gęsta oliwa ale to nie to. Lata teraz na ceramizerze już 700km i jest odczuwalnie ciszej ale i tak klekocze sobie trochę jak B5 w tedeiku, tylko ciszej :) ludzie mi mówią że to normalne i z tym żyją. Co sądzisz profesorze ? ogarniać to czy zostawić ? Dodam że nie bierze ani grama oleju, spala normalnie i silnik suchy a szkoda mi zaniedbać bo blacharka wzorowa i przebieg(140tyś z 2003, jestem drugim właścicielem)
To jest jak dziura w zębie. Niby jeszcze nie boli, ale im dlużej czekasz tym zakres prac jest znacznie większy. Przetarty płaszcz wyciera gładz cylindra. A im dlużej wyciera to jedynym ratunkiem bedzie tulejowanie a raczej szukanie drugiego słupka. Żadne ceramizery i gęstwina w misce nie pomogą.
Z mojego doświadczenia wynika, że zbyt luźne tłoki w cylindrach nieco cichną po rozgrzaniu silnika, na skutek zmniejszenia luzow ( rozszerzanie się tłoków zazwyczaj jest większe niż cylindrów). Druga sprawa: warto przed pierwszym uruchomieniem napompowac układ olejenia zewnętrzną pompą lub przez obracanie wału rozrusznikiem bez świec (lub wtryskiwaczy w silnikach Diesla). Dotarłem też kiedyś do instrukcji producenta, gdzie zalecano (w razie braku możliwości honowania) podrapanie tulei "po skosie" papierem ściernym "100" lub "120" w celu zapewnienia przylegania filmu olejowego do tulei. Co do pomiarów tłoków - tak naprawdę to wykonane przez Ciebie pomiary mają charakter porównawczy, jeśli chciałbyś mierzyć tłoki w celu porównania wyników z limitami producenta, pomiary powinny mieć miejsce w punktach pozbawionych fabrycznie warstwy slizgowej- bardzo ładnie widać to na Twoich "nowych" tłokach. Grubość warstwy slizgowej to zazwyczaj 0,02 do 0,04, ponadto kształt tłoków (różny w zależności od konstrukcji wkładki w płaszczu) może generować dodatkowy błąd. Pozdrawiam, na co dzień remontuje nieco większe silniki, gdzie jest wymóg ścisłego raportowania wyników pomiarów, stąd te uwagi.
cała grupa VAG poszła w złą stronę silniki od 2000 roku są coraz gorsze, to zasługa ekologii, cieńsze pierścienie mniejsze lżejsze tłoki to skutek zmniejszania oporów w samym silniku co prawda poprawili normy emisji spalin czyli ekologię ale też pogorszyli trwałość. Jeśli do tego dodamy wzrost osiągów poprzez doładowanie to mamy bombę z opóźnionym zapłonem typu FSI..., to są nieprzemyślane ruchy. Silnik 1.6 MPI w starej wersji miał blok żeliwny tam nie było problemów z nadmiernym zużyciem oleju tłoki miały właściwe proporcje, pierścienie były odpowiednio grube. Te wersje po odchudzeniu z blokiem ze stopu aluminium już nie są takie trwałe. Niemcy przekombinowali...to dobre samochody (mechanicy, ASO zachwalają bo mają robotę), należy to oczywiście opatrznie rozumieć. Cała afera spalinowa nie tylko dotyczy diesla, w benzynowych silnikach też były manipulacje. VAG sam sobie zasłużył na kłopoty czytając wiadomości na stronie www.stopvw.pl włos się jeży. Ale są inni producenci, którzy jednak potrafią zrobić silnik spełniający odpowiednie EURO i są trwałe. np. Toyota z reguły do wpadek się przyznaje i szybko reaguje na wypuszczonego przez siebie buble. Wszystkie benzynowe silniki Toyoty to udane konstrukcje, były u nich wpadki np. 2.0 D4D w wersjach wysilonych (150 i 170KM) ale producent szybko zareagował wersje zostały szybko poprawione i obecnie nie ma z nimi kłopotu, PSA - seria 1.6 HDI, 2.0 HDI to bardzo trwałe silniki, Renault - 1.8 i 2.0 benzynowy, z diesli 1.6 DCI, 2.0 dci, ostatnie wersje od 2005r. potem nieco zmieniony osprzęt po 2009r. 1.9 dci, 1.5 dci to trwałe i sprawdzone silniki montowane w kilku markach samochodowych. Warunek jest jeden wymiana oleju co max 15 tyś km.
Witaj Kris. Podpowiedz mi jakie inne tłoki z dłuższym płaszczem da się założyć do Fiata Stilo 1.6 16v 103km (silnik Fiata) 182b6000. Tłoki również stukają przymierzam się do wymiany bloku silnika ale może znasz jakiś mod żeby inne tłoki wstawić np ze starszego fiata o grubszych pierścieniach żeby to dłużej pochodziło. Albo roztoczyc fabryczne rowki żeby wstawić grubsze pierścionki.... A może inne rozwiązanie, chętnie wyslucham 😀 Pozdrawiam
Mój ulubiony typ twoich fimów - świetnie przekazujesz tą praktyczną i teoretyczną wiedzę. Chciałbym w przyszłości zobaczyć coś u Ciebie o hybrydach (coś wklimacie filmu o CVT). Brawo Chris!
Rodzaj tłoka jaki zakładali zależał od pory roku. Tłoki z tym płaszczem wysuniętym w dół dawali na jesień, jesienne szarugi i na chłodne dni zimowe. Wesołe, pokasane tłoczki dawali w słoneczne dni wiosenne i przez lato.
Walczyłem raz z takim silnikiem, pompa wody się "skończyła" Poszedł drugi rozrząd, wałek popychacze i była taka akcja, że silnik po dłuższym kręceniu rozrusznikiem tracił kompresję na 4 cylindrze. ile to mnie kosztowało nerwów i dochodzenia o co chodzi... Po długim szukaniu przyczyny okazało się że nowy wałek był za ciasno spasowany w obudowie podbijało ciśnienie smarowanie i w ten sposób podwieszało zawory poprzez regulatory. Ile wkur... i czasu mnie to kosztowało nie pytajcie ;)
Chris, pomóż. Astra 1.6 8V, silnik po kapitalce (panewki, pierscienie, glowica z uszczlelniaczami...). Potrafi zakopcić przy odpaleniu, podczas jazdy na prostym i pod górkę jest OK, a przy zjezdzaniu z górki auto kopci i spala olej. Co to może być, gdzie został popełniony błąd?
klepanie to norma w tych silnikach 1,4. mam golfa 1,4 i mamuśka też i w obu przypadkach klepie. Winna jest budowa tłoka. Podgłasza się radio i cieszy sie jazdą. Po wymianie oleju na chwile silnik cichnie.
175tyś i nawet czysto w tym silniku u mnie w e39 silnik od środka jest odbarwiony od przepracowanego oleju a wymieniam często a i Niemiec podejrzewam nie oszczędzał na oleju.
miałem to w golfie III 1.6 8v mechanicy chcieli mnie naciągać na różne wymiany , dopiero na którymś z forum wyczytałem o co chodzi :) jak się nagrzał cicho chodził , na zimnym silniku napierdzielało w uj, od tamtej pory uważam że vw robi kiepskie benzyniaki , no chyba że 1.8T
Przerabialem w seacie leonie. Jak na 1.4 w tej budzie silnik dawał radę. Tylko klekotał jak stara sieczkarnia. Przy niskich obrotach i dużym obciążeniu najbardziej. Pozbyłem się. Za to 1.6 8v w audi A3 robił robotę. Siorbnął sobie oleju przy pałowaniu tylko czasem.
Nie znam się na mechanice samochodowej ale na produkcji tłoka nawet tego samego co ty masz i innych spędziłem 15 lat. Pomiary które wykonywałeś natłoku są błędne. Mierzymy tylko w tych okienka który są widoczne na graficie. Tłok jest owalny, a średnica na płaszczu z góry na dół nie jest ta sama.
@@profesorchris samo dobieranie tłoków i mierzenie na oko jest błędne. Wysokość denka od osi otworu sworznia tolerancja około +0,0 do 0,05 ,średnica otworu sworznia to + 0.003 do+ 0,008 wielu modelach bywają owalne, otwór sworznia nie jest w osi tłoka tylko przestawiony na przykład dwie dychy.Do tego dochodzi pomiar średnicy tłoka w punkcie nominalnym to +-0,03 i to wszystko się mierzy w temperaturze 20 do 21 stopni czujniki mikronowym, w niektórych modelach samochodu były tłoki warzone. Ten pomysł z wymianą tłoków na inne to nie dobry pomysł moim zdaniem, no ale zawsze można poprawić konstruktora.
@@sylwesterm6417 Błędem konstruktora było zastosowanie tych tłoków które w tai łatwy sposób się zużywają...tłoki zastosowane pewnie się sprawdzą, być może pochodzą z pierwotnej jednostki która nie była odchudzona przez ekoterrorystów ...
@@pikas4 Może się sprawdzą albo nie, tego się chyba nie dowiemy. W filmie było powiedziane że auto było źle użytkowane i to mogło się przyczynić do uszkodzenia tłokuw. Jak się robi takie eksperymenty to warto było założyć nowe tłoki z nowymi pierścieniami. Teraz będą założone większy tłoki szersze pierścienie o o wyższej sprężystości i twardości, ciekawe co teraz pierwsze padnie? Prawdopodobnie cylinder się się szybciej zużyje ale to i tak nie ma znaczenia bo ten samochód już jest stary i wysłużony, i ponowne reanimacja silnika nie ma sensu.
Chris is back, o take mechanike walczyliśmy, W tle ksieżycowa i Grieg miodnie!
Dzięki za ciekawy film!
O taką mechanikę nic nie robiliśmy!!!
wykop?:)
pisz o co chodzi dokładnie, rzuciłeś dużo hasłe a jak brzmi pytanie?
ua-cam.com/video/Gl6SHKYrIZE/v-deo.html
oj tak
Guzik prawda, napewno silnik zalany motodoktorem a tłoki rozkradzione, jak to w warsztacie. A tak poważnie, fajnie że wracasz do korzeni i pokazujesz mechanikę zamiast gwiazdorzenia. Pozdro i jak zawsze łapka w górę
Jeśli ja odczuwam satysfakcję tylko z samego obejrzenia tego wideo i efektu naprawy, to Chris chyba pęka z dumy widząc rezultaty swojej pracy!
Pozdrawiam serdecznie
Tak ten silnik powinien pracować z fabryki a nie jak diesel. Świetna praca, aż miło słuchać teraz ten silnik.
Brawo. Świetny materiał dla warsztatowców i wszelkich szkół samochodowych.
Dla debili internetu co nie umieja korzystac z forów bo nie umieja czytać
dla Miłośników czterech felg bo takie z nich mehaniki
Dziękuję Profesorku za ten filmik! Na urlopie się zmobilizowałem wstawiłem auto na kanał i wyrzuciłem te wadliwe tłoki. U mnie cylindry były nawet ładniejsze i miały mniejsze wytarcia. Po wymianie silnik pracuje cicho, nie ma przedmuchów do skrzyni korbowej i przestał pobierać olej. Autko mam 10 lat i nigdy ten silnik nie pracował tak cicho.
I za takie ciekawostki to ja Pana szanuję. Profeska. Pozdrawiam serdecznie
I to jest prawdziwy mechanik. Pozdram
coraz mniej tak dobrych mechaników miło popatrzeć na świetne wykonanie napraw:):)
Robiłem silnik AUD czyli taki sam tylko 8V i ta sama historia. Zamarzający olej , kontrolka ciśnienia która sprawdza ciśnienie dopiero pow 1500 obr/min. Tuleje są zrobione z bardzo plastycznego materiału. Jak sobie szpilkami złapałem by nie wypadły z bloku i skręciłem na rurkach PP i szerokich podkładkach, to się biedne odbiły na tulejach. Zmieniłem tłoki na nowe, wysłałem głowicę do regeneracji do Świątka + nadwymiarowy wałek na czopach i jakoś to jeździ, ale i tak tłoki hałasują jak jest zimny.
Dodam że auto ma 120 tyś km od nowości. Przy 90 tyś rozpadły mi się 2 łożyska w skrzyni a przy 110 rozpadł się silnik ;) Kupiłem z angola jeszcze gorszy i ostatecznie i tak musiałem rozłupać wszystko i zrobić od nowa. Najlepsze jest to, że na budzie zero korozji ...
Dzięki!!!! Prawdopodobnie to jest przyczyną stukania w moim 2.0 FSI turbo.
Cris mógłbyś dac kontakt do siebie? Walczę z tym silnikiem już pół roku i dalej nie mogę sobie z tym poradzić..
Jak ja lubię te filmy. Od razu dzień świra się przypomina ;)
Super akurat nie miałem co oglądać, a tu proszę film od Chrisa :D 1:10 jakby diesel a nie benzynowy silnik. Dłuższy czas czekałem na jakiś materiał z naprawy. Brakuje mi aby jakiś smaczków raz na jakiś czas jak np.: rozkręcanie bączka :D
Diesel ładniej pracuje nie obrażaj
P)) pl) p))))) l) pp)) ll))))))) LP})))))) l)))) p} LP l)) pll ppoż ooo 00p0lp00p00p00lp0p0)0000p0lp00000l00000)pp 0 o po 0ll0lpl0)0 99 lol 0 00 pp pp 99 p 9 oplocie 0 pp 0p 0 pp 0p p 99 popłochu 0 99 o 00 pl00pl00p00000l000ll00000000
L0ll0} 0ll0lpl0 00p0lp00p00p00lp0p0 p 00p0lp00p00p00lp0p0 0ll0lpl0 0 00 00p0l00000}0 0000p0lp00000l00000 0ll0lpl0 0000p0lp00000l00000 p00) p00 L0ll0 0ll0lpl0 0l0l000l0l0)00
00p0lp00p00p00lp0p0 00p0lp00p00p00lp0p0 0lp0}p00 00p0lp00p00p00lp0p0 0000p0lp00000l00000 0l0)0000p0lp00000l00000 0000p0lp00000l00000 00p0lp00p00p00lp0p0 00
0000p0lp00000l00000 p000) 0 p00 0 00 00p0lp00p00p00lp0p0 0 ppłk 0 pp 0ll0lpl0 0 00 p00 0ll0lpl0 0000p0lp00000l00000 00p0lp00p00p00lp0p0 0000)p000
Aż miło oglądać z tą poważną muzą.
zgodnie z powagą sytuacji :-/
Jeden z lepszych odcinków.
Ten sam problem jest w golfa, seat, skoda, audi a3 z silnikami od 1,4 do 1,6 w 16V.
Różnica między tłoka podejrzewam że zależy na jaki rynek dany samochód był produkowany.
Różnica między niemiecka chemią a Polska ten sam producent a jakość inna.
Pozdrawiam.
Audi A3 nie miało 1.4 16v.
Damian
Przeczytaj uważnie całe zdanie.
Fakt zabrakło przecinka po słowach audi a3.
Polo 3 2000rok 1.0 też klekocze
11 minuta i słyszę znajome klimaty. Toż to mój ulubiony utwór z WAZZUPa 😀
Aż chciało by się zobaczyć jego BMW na podnośniku u Chrisa 😀
Jak zawsze miło sie ogląda,i jeszcze ta muzyka klasyczna w tle mmm :)
Dawni nie było rozkręcania serca !.
i ta sonata Ksiezycowa w tle!Pieknie.
kupa roboty z takim autkiem, pozdrowienia dla mechaników dobrą pracę robicie
5:45 Kadłub silnika (blok) wykonany jest ze stopu aluminium, metodą odlewania pod ciśnieniem...
W kadłub silnika wciśnięte są wymienne tuleje, wykonane ze specjalnego żeliwa szarego "wstawione" w procesie odlewania kadłuba...
Także już wiesz.
Chodził jak sieczkarnia 👌
jak chris odpalił ten silnik po naprawie to myślałem, że bociany zlecą się do Polski na zimowanie z ciepłych krajów..
ua-cam.com/video/Gl6SHKYrIZE/v-deo.html
Tak to jest jak gnieciuchy na produkcji chcą szkłem d.pę utrzeć ale fajnie rozwiązałeś problem. Z ciekawostek to powiem że mój profesor od silników mówił nam że np w wolnobieżnych dwusuwach okrętowych ale i parowozach siły bezwładności i od napływającego ładunku są tak duże że nie pomaga nawet wprowadzenie długich korbowodów i tłok aby się szybko nie zużywał musi być na tłoczysku, które dopiero przez wodzik/krzyżulec prowadzony w saniach przenosi siły na korbowód. dlatego te silniki są bardzo wysokie/długie i zwie się je wodzikowymi lub krzyżulcowymi.
No i filmik na zwieńczenie nawet dość pozytywnego dnia... 17:03 pro po wlewania, kolega kiedyś zmieniał olej w swoim wozie, spuścił stary zakręcił korek, zmienił filtr, uruchomił silnik i pałuje sobie aż zaczęło coś stukać... Konsternacja i szybki telefon do mechanika, streszcenie sytuacji i bezcenna diagnoza: A olej wlałeś?
Jakaś odpowiedź profesorze Chris?
Dobre to było. Więcej filmów, więcej!
Wymiana tłoków pomoże może na jakiś czas. Ale niewielu wie , że ten silnik ma wadę konstrukcyjną. Otóż oś obrotu wału korbowego nie jest w osi pionowej cylindrów. Konstruktorzy wymyślili sobie , że przesunięcie osi wału korbowego wyciszy pracę silnika. Efekt okazał się być odwrotny od zamierzonego. Specyficzna konstrukcja powoduje po większym przebiegu właśnie takie efekty jak na filmiku , czyli przycieranie płaszcza tłoka i gładzi cylindra po jednej stronie.
1nzfe toyoty też tak ma tzn przesunięcie osi cylindrów w stosunku do osi obrotu wału, a nie słyszałem żeby mial podobne problemy
właśnie taki wniosek mi się nasunął zobaczywszy te zużyte tłoki, dzięki!
Hmm, czyli trzeba przerzucać tłoki stronami razem z wymianą opon. :D
Przesunięcie osi, o którym wspominasz występuje w większości, jeśli nie we wszystkich silnikach. Zdarza się, że ktoś remontujący silnik włoży tłoki odwrotnie i tak się zastanawiam, czy to nie było przyczyną tej awarii.
@@jacekwozniak2453 1NZ-FE 1,5 TS to cudowny, bezobsługowy i bezawaryjny silnik. Z pozdrowieniami:
Panie Chrisie, mógłbyś w jakimś FAQ czy podobnym filmie opowiedzieć o prowadzeniu warsztatu? Jak to wygląda, czy ciężko jest z konkurencją, papierologia, start, może jakiś ogólny kosztorys ile trzeba mieć na starcie i ogólnie jakieś przydatne informacje dla osoby, która myśli nad otworzeniem w przyszłości warsztatu
Bardzo interesująca naprawa. Oby więcej takich merytorycznych filmów :)
Jak zawsze dobry i wartościowy film
Chris rób więcej filmów jak rozbierasz silnik bo można się dużo nauczyć.
Uwiliam doktorka - prosty przekaz i trafny. Wszystko wydaje się takie proste 😂
Kolejne serce reanimowane :)
Cos dobrego sie dowiedzialem od Kris . Dobry mechanic zawsze znajdzie przyczynę . Kris the best
W końcu ktoś też uznaje, że jazda emerycka szkodzi i to nie tylko panewkom.
Czyli Tata nie miał racji mówiąc "Noo zmieniaj szybciej te biegi! Po co do 2 tysięcy go ciągniesz" 😅😅
"Ktoś też uznaje ..." ??? Jazda na niskich obrotach, zwłaszcza gdy silnik jest obciążany, to zabójstwo dla silnika. To powinno być oczywiste dla każdego ale mnie wciąż szokuje że tak mało osób o tym wie.
@@tarnand6376 mam automat w i20 i ten trzyma niskie obroty (~1500obr/min). Czy to jest emerycka jazda?
@@infeltk - Nie lubię terminu "jazda emerycka" bo po prostu jest zły. Wolne obroty to wolne obroty ... silnik sobie na nich pracuje gdy nie dotykasz gazu. 1500 obr/min to trochę za mało gdy auto jedzie nawet jeśli silnik mało obciążony. Trzeba wsłuchać się w pracę silnika i wyczuć ten "słodki punkt" w jakim silnikowi najlepiej się pracuje. Będzie to jednak raczej na pewno więcej niż 2000. Wyższe obroty silnikowi naprawdę nie szkodzą. Zbyt niskie jak najbardziej tak.
@@tarnand6376 no to mam poprawiać fabrykę? Czy ręcznie przełączać biegi, co jest bez sensu, bo nie po to brałem droższy samochód. Ufam, ze producent nie robi mnie w wała.
Taniec łabedzi dodaje powagi tematu :)
super robota Panie Profesorze ale miałbym prośbę. Czy możesz podawać koszta danej usługi? W sensie ile skasowałeś, albo ile powinna taka operacja kosztować.
Bo widać, że robisz wszystko książkowo i za taką robotę jestem w stanie z czystym sumieniem zapłacić przyzwoicie. A jak wiemy wszyscy tu zgromadzeni, takich mechaników w Polsce i nie tylko jest garstka, a za papranine kasują jak za zboże........ Później kilka razy trzeba wracać do takiego głupka, bo coś musi poprawiać i samochodu nie masz łącznie przez miesiąc, a nie jak było mówione przez tydzień......
Amen.
Tak jak mówisz kolego, podpinam się pod pytanie.
+
Tak i zaraz pisowska skarbowka dopadnie Chrisa i z pierdla bedzie nadawał jak sobie poradzić świeżakowi w wiezieniu.
@@sexyScaryface PeOwskiej skarbówki nie było, kraj mlekiem i miodem płynął ... życzę ci żeby peowcy wrócili!!
Jeszcze nie obejrzałem do końca ale jak to jest 75km 1.4 16V to ono pamięta czasy golfa IV pamietam ze mój tez ładnie stukał
Doskonała niemiecka jakoś, jakim cudem on nakrecił tyle tych km.... a robota Chrisa - "szapoba", miód z benzyną, majstersztyk :)
Długość korbowodów zawsze trzeba sprawdzić, potrafia sie powyginać przy przytarciu,lub zaciagnieciu wody. Skoda ma budzetowe tłoki. Od Leona załóż 1,4 lub Audi tłoki
Ten film jest świetny! :)
Traktor ciszej pracuje jak te silniki VAG.Jeżeli chcesz sie sugerować obrotami jakie są najbardziej optymalne do zuzycia paliwa to ściąga jednego silnika z diesla jakiegoś traktora
58,9 g/kWh (wg producenta) ,czyli najbardziej optymalne zuzycie bedzie na poziomie ok 70% mocy silnika.Czyli mozna jechac z mocą przez 1 godz.10kW i zuzyjemy ok 700x10=7l paliwa lub z moca pięciokrotnie większą 50kW przez godz i zuzyjemy 265x50=13,25l paliwa , mowa tu o warunkach drogowych.W przypadku benzyny kalorycznosc jest mniejsza i wychodzi ok 25% wiecej dlatego wymyslono te zmienne fazy rozrządu aby zmniejszyć spalanie w każdej fazie obrotów.
65 kW - ok. 260 g/kWh (90% mocy max.)
60 kW - ok. 245-260 g/kWh (83% mocy max.)
50 kW - ok. 265-285 g/kWh (69% mocy max.)
40 kW - ok. 275-315 g/kWh (55% mocy max.)
30 kW - ok. 315-345 g/kWh (42% mocy max.)
20 kW - ok. 370-425 g/kWh (28% mocy max.)
10 kW - ok. 580-700 g/kWh (14% mocy max.)
Oprócz wałków, miałem tez parę przypadków gdzie pompa wody rozlatywala się w drobny mak.
super Film . właśnie takich filmików "nam" trzeba . liczę na więcej 😀 ... tu po prostu widać winę producenta .. ale w dzisiejszych czasach kiedy do produkcji aut najważniejszy elementem jest - KALKULATOR . Bo oszczędza się na wszystkim na każdym etapie produkcji .bo czemu w nowych autach silniki padają jak mają tylko 200 tys ??? mimo stosowania super oleju . a silniki z lat 70 - 80 jeżdzone na byle jakim oleju wytrzymują po 500 tys . teraz mowe auto to wielkie gówn... full elektroniki połączone kabelkami z chińskich lampek . blachy cienkie jak żyletki . co z tego że piękne i drogie jak po 5 latach będzie na złomie
Matko bosko. What a amazing sound
Ciekawy temat z latającymi tłokami. Zdradzę wam tajemnice 😜 Pierwsze objawy wytartego zbyt mocno tłoka to stukot podczas gwałtownego dodawania gazu i też obciążania silnika na wolnych obrotach. Na wolnych jałowych obrotach wcale nie musi stukać ale np po wbiću biegu i delikatnym obciążeniu silnika na wolnych obrotach podczas lekkiego zasprzęglenia tłok zaczyna stukać w rytm pracy silnika. Kiedy lekko zwiększymy prędkość obrotową silnika stukot się wycisza. Jeśli tak to wszystko brzmi to na 99% to tłok. Jeśli chodzi o luzy na sworzniu lub panewce korbowodu to stukanie jest zawsze czy silnik chodź na wolnych czy dodajemy gazu lub jak silnik schodzi z obrotów.. "latająca" korba gra zawsze. Jest jedno ale... Stukot tłoka można pomylić z wyrobionym wałkiem rozrządu ale sprawdzenie wałka rozrządu jest szybsze do diagnozy i tym samym postawienia szybszej diagnozy. Ehe oczywiście jak profesor wskazał, pierw sprawdzić co dzieje się z zaworami itp. To z mojego doświadczenia z silnikami motocyklowymi z latającymi tłokami zwłaszcza w V2 👍
Swietny odcinek😀
SIIIIEEEEMMMMANO. Witam mi też tak stukało w BMW to diagnozy usłyszałem, panewki, popychacze, wałki padły....dokręciłem świece na 6 i 2 cylindrze :). Ale materiał jak zwykle fajny :)
Może jakaś aktualizacja jak to się sprawuje po tych 3 latach? 😉
Już dawno się tym goliliśmy, a i te żyletki już poszły na przetop
Dawno się tak nie uśmiałem. Cóż za szatański :-)))) pomysł Grieg "W grocie króla gór" jako podkład pod naprawkę. Brawo !!! A i filmik na temat bez pierdoletów. Klasa.
Różnice w kształcie tloka w tych samych silnikach są zależne od normy emisji spalin tak gdzieś czytałem kiedyś. Pozdro
Zamarzanie odmy, praca silnika jak diesla, dotyczyły Golfów 4, Fabii, polo. Silniki w golfie 5 miały inne odmy które nie zamarzały. Zauważ że w Fabii nie ma przewodu od filtru powietrza do korka a w golfie 5 już jest. Klekot również pojawiał się później. Miały też solidniejsze skrzynie. Wada ta ujawnia się później na paliwie LPG. Sam posiadam golfa 5 z silnikiem 1.4 BCA. Przy przebiegu 70 tys km zamontowałem LPG i zacząłem lać olej 5W50 (i taki olej powinno się stosować do tego silnika). 120 tys wymiana rozrządu i pompy. Obecnie autko ma 170tys km i nic nie stuka. Spalanie na trasie przy 80-90 km/h 6-7,5 L LPG. A gdy mu ciśne lub jeżdżę ponad 100km/h spali 9-10L. Gdy jeżdżę spokojnie na trasach to po 10 tys km ubędzie może 0,3L. Krótkie trasy czy ciśnięcie nawet 1,5L.
Narzekają ci co trafili na zajechane egzemplarze z cofnietym przebiegiem. Silnik w moim aucie przy 70 tys km pracował jak złoto. Obecnie też jest dobrze ale osprzęt wyraźnie szumi (kompresor klimy, alternator). Obserwuje zużycie oleju i myślę że dojeżdżę do 250tys km i dopiero sprzedam :p póki co na LPG przejechałem 100 tys km bez awarii. Jedyne co wymieniam to filtry, oleje (mobil1 5w5), klocki hamulcowe ate (tarcze dalej oryginalne), zamek bagażnika (nie otwierał, zamiennik 60zł), gumy przegubów (70zł), osłony amortyzatorów z tyłu (45 zł). Z przodu tuleje zawieszenia (30 zł) łapa skrzyni (chyba 170zł, ciężko wchodził 1 i wsteczny).
Zawsze odpali, zawsze dowiedzie. Spalanie sprawdzone na wpisach do programu który prowadzę od ponad 60tys km.
Kupujcie auto z rozwagą
Ja śmigam starymi fiatem tipo z 95 r 1.4 8v lekko go rdza łapie na progach ale ma swoje lata silnik dostaje na ciepłym do odcinki i co tylko jeździć serwisować ,olej dolewam jak zmieniam raz na 1.5 roku aż strach bierze jak będzie trzeba kupić samochód bardziej nowoczesny :)
Polecam skodę 105, 135, fabie 1.4 16v, ew łade. Bez kitu, sam dużo zrobisz, jak umiesz.
Chrisa na poważnie to szanuje za takie materiały:)
świetny film :)
Szacunek
Przypuszczam że te silniki na początku miały te wyższe tłoki ale VW musiał coś popsuć bo trzeba kasę zarobić a wiadomo że jak tłok wyższy to ma mniejszą tendencje do ukosowania ale mogę się mylić oczywiście
Pierwszy :) No to lecimy na wieczorek. Lapa w gore. Pozdrawiam
No rzesz kur** mac mozesz kiczowac 24h i tak zawsze nie zdazam na pierwszy koment ;)
@@1993qweest hehe bez stresowo ja dzisiaj to fart. Bo tu se siedze a tu o film no to lecimy hihi. Pozdrawiam
Iście profesorski odcinek.
kto dał łąpe w dół temu stuka panewka, albo i 4 na raz
sonata księżycowa? mam dwa skojarzenia: rozbierasz silnik - film pt. Porno - ten utwór też się tam pojawia, drugie skojarzenie - kśiężycówka, ponoć u was popularna :)
a teraz konkurs z nagrobami: dla czego zawsze mam pięciopak pod ręką?
nie dziwota żełun tak klepie, przeca ma przebieg jak z TDIka 175xxx
Bo nigdy nie wiadomo, kiedy jakiś filmik wpadnie.
Adam W. też.......ale...... prawicowy silnik ma co najmniej 5 cylindrów, np. marka samochodu z 2 literkami vv w logo...
Rok temu miałem dokładnie taką sytuację, poszukiwałem fajnego auta i znalazłem też skode fabie 1.4 16v. Pani która osobiście sprzedawała to auto kupiła je w salonie skody jako nowe (2008r), rok temu oglądałem je, super stan, bezwypadkowe, przebieg tylko 120tyś. Po odpaleniu silnika w pierwszej chwili pomyślałem, że to diesel tak klekotał i zrezygnowałem z zakupu.
Cześć Kris. Mierzenie mikrometrem średnicy tłoka w innym miejscu niż płaszczyzna wychyłu korbowodu nie jest miarodajna z uwagi na to, że tłoki konstrukcyjnie są owalne i zbieżne w kierunku dna tłoka. Luz w tym piecu to masakra. Kiedyś robiłem dla siebie fiata 125 z silnikiem mirafiori 1.6 abarht luz na tłokach zrobiłem 0,01mm.
Klasa sama w sobie
Kocham oprawę dźwiękową tych filmów
Silnik wykonany w technologi alusil poszukaj na necie dokładnego opisu taki blok można uratować stosując technologie z porsche tez możesz na necie info znaleźć
Tłoki nie zużyły się od jazdy emeryta tylko noga w podłogę na zimnym silniku jest to taka przypadłość tego rodzaju technologi wykonania silnika.
Heh... A jakoś niedawno kłóciłem się z jednym osobnikiem, że w 1.4 16V nie dość że odma zamarza to tłoki lubią stukać.. Nie wierzył i mnie wyśmiał.
Odma akurat w 1.4 8 zaworow zamarza. Wiem bo mialem
W 16V też... Dopiero od 2003 roku poprawione.
Naprawiono poprzez wprowadzenie podgrzewanej odmy
i czasem można półpierścień nastawczy wału, w misce znaleźć. ot taka niespodzianka.
Ogólnie to nie są zbyt udane silniki jak widać. Miałem okazję jechać polo z tym silnikiem i nie dość, że odpycha się dość słabo to jeszcze te problemy z tłokami i odmą. O ile w przypadku tłoków najlepiej jak najszybciej jest je wymienić na poprawione (zanim gładzie cylindrów się zużyją), to w przypadku odmy trzeba wstawić podgrzewaną i zaprogramować ją w sterowniku, albo zastosować odpowietrzenie na korku wlewu oleju. Inaczej może zadziałać system opróżniania misy olejowej przez bagnet :). Wychodzi więc, że na start trzeba wsadzić kilkaset złotych by poprawić ten silnik (przy założeniu że robi się to samemu, z robocizną kilka tysięcy). O wiele lepszy zdaje się być 1.6 SR 8v, przez dwa lata do wymiany tylko olej z filtrami (gdzie auto z Niemiec, a na blacie cudowne 200000 km przebiegu). Szkoda tylko, że większość aut na rynku to właśnie 1.4 16v lub trzycylindrówki (mówiąc o polo i golfie IV).
Bardzo dobry materiał !
Chris love your youtube channel
Świetny materiał !!! jak chcesz to zostanę Twoim uczniem :-) Na prawde jestes super fachowcem ! Takim wielkim Romanem Giertychem w śród mechaników ! Pzdr...
Powod ? eko drajwing , na liczniku 50 km i piaty bieg , bo wtedy malo pali
Dokładnie! Głupole myślą, że to ekonomia a silnik telepie sie jak epileptyk w fabryce świetlówek :/
to zależy, ja w toyotach na nauce jazdy wrzucam 5 bieg przy 55-60 i silniki chodzą idealnie.
@@JeskoPL96 na nauce jazdy to wiadome, ze kazdy leje na te auta. W swoim bym nie polecal tego robic. Poczytaj na temat pracy silnika a bedziesz wiedzial dlaczego. Na szybko tylko podpowiem, ze mozna to porownac do rowerzysty i jego roweru. Kazdy bieg dziala podobnie jak przerzutka a zatem na wysokim biegu przy malej predkosci silnik jest mocno obciazony
no nie wiem, czy tak leje na te auta jak to moje. Nie mówię tu żeby wrzucać biegi przy 1500 obrotów, ale przy 2000 gdy wrzucisz następny bieg to daję rade. Nic nie telepie, sprawnie przyspiesza. Po prostu chciałbym podkreślić że małe motory typu 1.0 mogą spokojnie jeździć 60 km/h na 5-tym biegu.
@Jacek Blic Mało pali? Tylko ile wlewa na takim obcuażeniu 5 bieg i 50 km? zastanowiłeś się? Nie mówie o 60km bo to 1/5 wiecej
Pięknie brzmi, jeździć ewentualnie radyjko nieco głośniej.
ah.. partacza te silniki!! ale spokojnie Profesor nas uratuje 😀
Właśnie z ciągnika zatarte tłoki wyjmuję;) Bez obciążenia tak jakby bardzo twardo szedł, z obciążeniem to tragedia metaliczny stuk. 2 idealne 2 wykończone - zakończyła je pompa paliwa - zalała ropa miskę. Panewki stan super, przebieg po remoncie około 200mth ;)
Mam to samo w Ibize 6l 1.4 75km. Z tym że tu mocno napierdala, u mnie ciszej i jednostajnie klekocze jeszcze znośnie dla ucha.
Zmieniłem olej na 5w30 z 5w50 bo mi mechanik doradził że za gęsta oliwa ale to nie to. Lata teraz na ceramizerze już 700km i jest odczuwalnie ciszej ale i tak klekocze sobie trochę jak B5 w tedeiku, tylko ciszej :) ludzie mi mówią że to normalne i z tym żyją. Co sądzisz profesorze ? ogarniać to czy zostawić ? Dodam że nie bierze ani grama oleju, spala normalnie i silnik suchy a szkoda mi zaniedbać bo blacharka wzorowa i przebieg(140tyś z 2003, jestem drugim właścicielem)
Ceramizer to huj ostro. Spruboj liqid Molly ceratec malina
@@biznes115 ja próbowałem praktycznie nic nie dało
@@diagmechpo ceramizer lepiej?
W sumie to nic nie pomoże jak nie naprawić fizycznie. To da środki na stare ale nie zepsute silniki lecz dobre
To jest jak dziura w zębie. Niby jeszcze nie boli, ale im dlużej czekasz tym zakres prac jest znacznie większy. Przetarty płaszcz wyciera gładz cylindra. A im dlużej wyciera to jedynym ratunkiem bedzie tulejowanie a raczej szukanie drugiego słupka. Żadne ceramizery i gęstwina w misce nie pomogą.
Z mojego doświadczenia wynika, że zbyt luźne tłoki w cylindrach nieco cichną po rozgrzaniu silnika, na skutek zmniejszenia luzow ( rozszerzanie się tłoków zazwyczaj jest większe niż cylindrów). Druga sprawa: warto przed pierwszym uruchomieniem napompowac układ olejenia zewnętrzną pompą lub przez obracanie wału rozrusznikiem bez świec (lub wtryskiwaczy w silnikach Diesla).
Dotarłem też kiedyś do instrukcji producenta, gdzie zalecano (w razie braku możliwości honowania) podrapanie tulei "po skosie" papierem ściernym "100" lub "120" w celu zapewnienia przylegania filmu olejowego do tulei.
Co do pomiarów tłoków - tak naprawdę to wykonane przez Ciebie pomiary mają charakter porównawczy, jeśli chciałbyś mierzyć tłoki w celu porównania wyników z limitami producenta, pomiary powinny mieć miejsce w punktach pozbawionych fabrycznie warstwy slizgowej- bardzo ładnie widać to na Twoich "nowych" tłokach. Grubość warstwy slizgowej to zazwyczaj 0,02 do 0,04, ponadto kształt tłoków (różny w zależności od konstrukcji wkładki w płaszczu) może generować dodatkowy błąd.
Pozdrawiam, na co dzień remontuje nieco większe silniki, gdzie jest wymóg ścisłego raportowania wyników pomiarów, stąd te uwagi.
a idzie czyms te luzne tloki wyciszyc?
@@marcinkowalski3680 : tak, wymieniając tuleje cylindrowe i / lub tłoki, tak by przywrócić minimalny luz między tłokiem a tuleją. Czyli remoncik
ua-cam.com/video/-uBRuXSZHD0/v-deo.html a czy to moga stukac tloki? 1.4 astra h
cała grupa VAG poszła w złą stronę silniki od 2000 roku są coraz gorsze, to zasługa ekologii, cieńsze pierścienie mniejsze lżejsze tłoki to skutek zmniejszania oporów w samym silniku co prawda poprawili normy emisji spalin czyli ekologię ale też pogorszyli trwałość. Jeśli do tego dodamy wzrost osiągów poprzez doładowanie to mamy bombę z opóźnionym zapłonem typu FSI..., to są nieprzemyślane ruchy. Silnik 1.6 MPI w starej wersji miał blok żeliwny tam nie było problemów z nadmiernym zużyciem oleju tłoki miały właściwe proporcje, pierścienie były odpowiednio grube. Te wersje po odchudzeniu z blokiem ze stopu aluminium już nie są takie trwałe. Niemcy przekombinowali...to dobre samochody (mechanicy, ASO zachwalają bo mają robotę), należy to oczywiście opatrznie rozumieć. Cała afera spalinowa nie tylko dotyczy diesla, w benzynowych silnikach też były manipulacje. VAG sam sobie zasłużył na kłopoty czytając wiadomości na stronie www.stopvw.pl włos się jeży.
Ale są inni producenci, którzy jednak potrafią zrobić silnik spełniający odpowiednie EURO i są trwałe. np. Toyota z reguły do wpadek się przyznaje i szybko reaguje na wypuszczonego przez siebie buble. Wszystkie benzynowe silniki Toyoty to udane konstrukcje, były u nich wpadki np. 2.0 D4D w wersjach wysilonych (150 i 170KM) ale producent szybko zareagował wersje zostały szybko poprawione i obecnie nie ma z nimi kłopotu, PSA - seria 1.6 HDI, 2.0 HDI to bardzo trwałe silniki, Renault - 1.8 i 2.0 benzynowy, z diesli 1.6 DCI, 2.0 dci, ostatnie wersje od 2005r. potem nieco zmieniony osprzęt po 2009r. 1.9 dci, 1.5 dci to trwałe i sprawdzone silniki montowane w kilku markach samochodowych. Warunek jest jeden wymiana oleju co max 15 tyś km.
Super fajny film
Fajnie chodzi ten dieselek :D
PS: Zapomniałeś Chris o wyczyszczeniu dysku :)
Witaj Kris.
Podpowiedz mi jakie inne tłoki z dłuższym płaszczem da się założyć do Fiata Stilo 1.6 16v 103km (silnik Fiata) 182b6000. Tłoki również stukają przymierzam się do wymiany bloku silnika ale może znasz jakiś mod żeby inne tłoki wstawić np ze starszego fiata o grubszych pierścieniach żeby to dłużej pochodziło. Albo roztoczyc fabryczne rowki żeby wstawić grubsze pierścionki.... A może inne rozwiązanie, chętnie wyslucham 😀
Pozdrawiam
Klepie jak Najman matę
bardzo dobra robota
Mój ulubiony typ twoich fimów - świetnie przekazujesz tą praktyczną i teoretyczną wiedzę. Chciałbym w przyszłości zobaczyć coś u Ciebie o hybrydach (coś wklimacie filmu o CVT).
Brawo Chris!
Jak dla mnie to jesteś dr. House mechaniki !
fachowa robota :) z chęcią dodał bym w te ręce vectre b x18xe
Rodzaj tłoka jaki zakładali zależał od pory roku.
Tłoki z tym płaszczem wysuniętym w dół dawali na jesień, jesienne szarugi i na chłodne dni zimowe.
Wesołe, pokasane tłoczki dawali w słoneczne dni wiosenne i przez lato.
Walczyłem raz z takim silnikiem, pompa wody się "skończyła"
Poszedł drugi rozrząd, wałek popychacze i była taka akcja, że silnik po dłuższym kręceniu rozrusznikiem tracił kompresję na 4 cylindrze. ile to mnie kosztowało nerwów i dochodzenia o co chodzi...
Po długim szukaniu przyczyny okazało się że nowy wałek był za ciasno spasowany w obudowie podbijało ciśnienie smarowanie i w ten sposób podwieszało zawory poprzez regulatory.
Ile wkur... i czasu mnie to kosztowało nie pytajcie ;)
Chris takie tłoki były montowane w silnikach A2 1.4 AUA i BBY.
Pozdrówki 💪
Chris, pomóż. Astra 1.6 8V, silnik po kapitalce (panewki, pierscienie, glowica z uszczlelniaczami...). Potrafi zakopcić przy odpaleniu, podczas jazdy na prostym i pod górkę jest OK, a przy zjezdzaniu z górki auto kopci i spala olej. Co to może być, gdzie został popełniony błąd?
Może odma
Normalnie Burneika mechanik lubię chłopa szybko konkretnie uzmysłowił mi problem
I love your video. Wish I spoke your language!
Mój golf 6 1.4 pracuje tak samo, ale przez chwilę po odpaleniu silnika.
Oj miało sie gofra 1.4 16V kurde chodził jak rasowy diesel teraz mam Peugeota z silniczkiem 2.0 hdi i dla mnie zadnej róznicy nie ma :D
jest bo hdi ma wiecej basu w klekotaniu :D
O panie, grubo, też mam 1.4 16v w VW golfie, też klepie ale nawet w połowie nie tak źle jak ten na filmie
A kiedy jakiś silnik grupy PSA. Same VW kurtła.
Francuzy się nie psujo to nie ma co naprawiać :D
Jo mom Fordtła. Nie dość ze to Fordtł i na Fy to jesze fłancuski silnik , kurtła.
Jak był film o 1,6HDi co mu korba poszła bokiem i wyrwało koło zamachowe.
kwestionariusz1 Mnie 2.0 interesuje i terkotanie łańcucha walków. Bylem u 2 specjalistów i powiedzieli nie ma tragedii. Tylko jak dupnie to będzie .
radekrogo "Ni ma tragedii" jest luźny panie co to może sie stac jak przeskoczy :D
klepanie to norma w tych silnikach 1,4. mam golfa 1,4 i mamuśka też i w obu przypadkach klepie. Winna jest budowa tłoka. Podgłasza się radio i cieszy sie jazdą. Po wymianie oleju na chwile silnik cichnie.
175tyś i nawet czysto w tym silniku u mnie w e39 silnik od środka jest odbarwiony od przepracowanego oleju a wymieniam często a i Niemiec podejrzewam nie oszczędzał na oleju.
miałem to w golfie III 1.6 8v mechanicy chcieli mnie naciągać na różne wymiany , dopiero na którymś z forum wyczytałem o co chodzi :) jak się nagrzał cicho chodził , na zimnym silniku napierdzielało w uj, od tamtej pory uważam że vw robi kiepskie benzyniaki , no chyba że 1.8T
To już wiem, czemu Ibiza żony chodzi głośniej niż mój diesel :(
Przerabialem w seacie leonie. Jak na 1.4 w tej budzie silnik dawał radę. Tylko klekotał jak stara sieczkarnia. Przy niskich obrotach i dużym obciążeniu najbardziej. Pozbyłem się. Za to 1.6 8v w audi A3 robił robotę. Siorbnął sobie oleju przy pałowaniu tylko czasem.
Nie znam się na mechanice samochodowej ale na produkcji tłoka nawet tego samego co ty masz i innych spędziłem 15 lat. Pomiary które wykonywałeś natłoku są błędne. Mierzymy tylko w tych okienka który są widoczne na graficie. Tłok jest owalny, a średnica na płaszczu z góry na dół nie jest ta sama.
wiem o tym, film nie był instruktarzem jak mierzyć tłoki. Chciałem zobaczyć ile jest w miejscu mocnego zatarcia, po prostu mnie to ciekawiło.
@@profesorchris samo dobieranie tłoków i mierzenie na oko jest błędne. Wysokość denka od osi otworu sworznia tolerancja około +0,0 do 0,05 ,średnica otworu sworznia to + 0.003 do+ 0,008 wielu modelach bywają owalne, otwór sworznia nie jest w osi tłoka tylko przestawiony na przykład dwie dychy.Do tego dochodzi pomiar średnicy tłoka w punkcie nominalnym to +-0,03 i to wszystko się mierzy w temperaturze 20 do 21 stopni czujniki mikronowym, w niektórych modelach samochodu były tłoki warzone. Ten pomysł z wymianą tłoków na inne to nie dobry pomysł moim zdaniem, no ale zawsze można poprawić konstruktora.
Zauważ że otwory na pierścienu zgarniającym są jakieś małe ,dobrze że wogóle są warto je poszerzyć - powiekszyć.
@@sylwesterm6417 Błędem konstruktora było zastosowanie tych tłoków które w tai łatwy sposób się zużywają...tłoki zastosowane pewnie się sprawdzą, być może pochodzą z pierwotnej jednostki która nie była odchudzona przez ekoterrorystów ...
@@pikas4 Może się sprawdzą albo nie, tego się chyba nie dowiemy. W filmie było powiedziane że auto było źle użytkowane i to mogło się przyczynić do uszkodzenia tłokuw. Jak się robi takie eksperymenty to warto było założyć nowe tłoki z nowymi pierścieniami. Teraz będą założone większy tłoki szersze pierścienie o o wyższej sprężystości i twardości, ciekawe co teraz pierwsze padnie? Prawdopodobnie cylinder się się szybciej zużyje ale to i tak nie ma znaczenia bo ten samochód już jest stary i wysłużony, i ponowne reanimacja silnika nie ma sensu.