Jak sprzedać/kupić mieszkanie obciążone kredytem hipotecznym?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 24 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 12

  • @MroczekGrzegorz
    @MroczekGrzegorz  3 роки тому

    Zapraszamy Państwa do subskrybowania, lajkowania, komentowania, zadawania pytań oraz dzielenia się linkiem do filmu z bliskimi!
    Jak kredyt hipoteczny to tylko z Trafnie Inwestuj.

  • @Agulaledziula
    @Agulaledziula 2 роки тому

    Panie Grzegorzu kiedy mogę sprzedać mieszkanie oczywiście w kredycie . Słyszałam trzy wersje i nie wiem która jest prawdziwa. 1 to od pierwszego aktu notarialnego . 2 od momentu przejęcia mieszkania . 3 od momentu uzyskania księgi wieczystej . W 2018 w listopadzie kupiłam dziurę w ziemi i tak jest napisane w 1 akcie notarialnym . Pozdrawiam serdecznie 😊

    • @MroczekGrzegorz
      @MroczekGrzegorz  2 роки тому

      Przy zakupie "dziury w ziemi" mieszkanie może Pani sprzedać w momencie, jak jest założona księga wieczysta, czyli w zależności od sądu od tygodnia do kilku miesięcy od aktu notarialnego zakupu.

  • @93Jarzab
    @93Jarzab 3 роки тому

    Panie Grzegorzu, reprezentując notarialny punkt widzenia tak tytułem wyjaśnienia, nie wiem czy to jest kwestia „zapominania” przez notariuszy o wpisie roszczenia o przeniesienie hipoteki. Po pierwsze często banki nie wskazują wyraźnie w warunkach wypłaty kredytu, czy takie roszczenie ma być wpisane. Nam zdarzyło się, ze bank odmówił wypłaty kredytu tylko dlatego, że „nadgorliwie” zawnioskowalismy o wpis roszczenia, a przecież w żaden nie szkodzi to wierzycielowi hipotecznemu czyli bankowi. Dlatego tez aktualnie praktyka zmierza do tego, że kiedy bank tego wyraźnie nie żąda, nie wnioskujemy; Po drugie nadal w księgach wieczystych widnieją tzw. „Stare hipoteki” czyli zwykła i kaucyjna. Do takich hipotek nie stosuje się przepisów o rozporządzaniu opróżnionym miejscem dlatego wówczas nieprawidłowe jest wnioskowanie o wpis roszczenia, a hipoteka sama się przesunie. To także jest ważny aspekt, o którym klienci muszą pamiętać by nie upierać się w ciemno by „wpisywać roszczenie”.

    • @MroczekGrzegorz
      @MroczekGrzegorz  3 роки тому

      Witam Pana. Banki mają swoje wymagania i ciężko odnieść mi się ogólnie to Pana zapytania. Są banki, które są bardzo elastyczne, a są takie, którym dosłownie wszystko przeszkadza. W przypadku wpisu roszczenia kluczowe jest oczywiście sprawdzenie w umowie kredytowej warunków do wypłaty kredytu, ponieważ to właśnie te punkty są później weryfikowane przy wypłacie kredytu. Jeśli coś jest niejednoznaczne, to najlepiej zapytać analityka (poprzez pracownika banku czy pośrednika kredytowego) przed podpisaniem aktu. W przypadku "starych" hipotek ma Pan rację. Zdarza się jednak, że analityk w banku popełni błąd. W takiej sytuacji należy to zgłosić i poprawić decyzję kredytową, co czasami niestety trwa kilka dni.
      Dodam też, że w kilkuminutowym filmie nie da się zawrzeć wszystkich wariantów, ponieważ byłby od długi i nudny dla osoby niezwiązanej z prawem.
      W naszej firmie, przy naszym Kliencie, w takiej sytuacji notariusz dzwoni i pyta co ma zrobić, a my pomagamy. Poza tym my również weryfikujemy owe warunki do wypłaty i jeśli coś jest nietypowego, to informujemy o tym naszego Klienta podając od razu rozwiązanie, jak dany warunek spełnić, a jeśli przekracza to nasze kompetencje, to prosimy analityka o pomoc.

  • @DawidLee93
    @DawidLee93 2 роки тому

    Czy promesa ważna 30 dni, ktora została przedłożona do umowy przedwstępnej(załozmy 2 dni przed stratą ważności promesy), a następnie umowa przyrzeczona ma zostać podpisana po tych 30 dniach, to promesa jest nadal ważna czy sprzedający musi złożyć wniosek o nową?

    • @MroczekGrzegorz
      @MroczekGrzegorz  2 роки тому

      W banku liczy się najczęściej moment zarejestrowania wniosku w systemie. Aczkolwiek zdarzały mi się przypadki, kiedy bank tak długo trzymał wniosek (kolejka), że jakiś dokument się przeterminował i trzeba było załatwiać go od nowa, więc mogą poprosić o nową promesę. Jeśli ma Pan taką sytuację, to po załatwieniu nowej, niech sobie wykonają w banku ksero, ponieważ i tak będzie ją potrzebował notariusz w oryginale, a z tego co mi wiadomo, to u notariusza też nie może być starsza niż 30 dni na dzień przeniesienia własności. Proszę upewnić się jednak u notariusza.

  • @prison3386
    @prison3386 Рік тому

    Czy mogę sprzedać dom zadłużony kredytem hipotecznym kiedy jest w stanie surowym zamkniętym (elektryka, hydraulika, tynki)

    • @MroczekGrzegorz
      @MroczekGrzegorz  Рік тому +1

      Tak bez problemu. Przy czym jak kupujący będzie chciał go nabyć z kredytu, to musi dobrać na dokończenie do stanu deweloperskiego lub pod klucz, w zależności od banku. A jeśli chodzi o Pana, to w umowie przedwstępnej się zaznacza jakie jest saldo zadłużenia i tyle najpierw pójdzie na spłatę, a resztę dla Pana. W razie czego możemy kupującemu pomóc przy kredycie i wtedy będzie to dla Pana jeszcze prostsze :)

    • @prison3386
      @prison3386 Рік тому

      @@MroczekGrzegorz Super jestem bardzo wdzięczny za odpowiedź. Dziękuję i Pozdrawiam:) Szczesliwego Nowego Roku!:)

  • @BONIO20
    @BONIO20 3 роки тому

    mam pytanie co wówczas gdy sprzedający posiada większe zadłużenie niż cena sprzedaży mieszkania
    np. wynosiło 400k zostało spłacone do 350 mieszkanie zostaje w tym momencie sprzedane za 330?

    • @MroczekGrzegorz
      @MroczekGrzegorz  3 роки тому +1

      W takiej sytuacji Sprzedający może nadpłacić kredyt z własnych środków, aby kwota do spłaty była niższa niż cena sprzedaży. Inną opcją jest przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość, którą zaakceptuje bank Sprzedającego. Może to być także nieruchomość osoby trzeciej (np. kogoś z rodziny). Jednak jeśli Sprzedający nie posiada środków na nadpłatę, to później nie będzie w stanie usunąć komuś tej hipoteki, bo nie będzie w stanie spłacić reszty kredytu. W ostateczności może poczekać licząc na wzrost ceny nieruchomości i sprzedać drożej, a w międzyczasie wynajmując owe mieszkanie.