Dzięki że dla nas tworzysz. Wiedza podana w bardzo przystępny sposób, a to bardzo ważne. Wiele ludzi ma wiedzę ale nie potrafi jaj przekazać. A Pan ma wiedzę i umiejętności jej przekazania.
Witam. Taki wniosek to trochę nadinterpretacja ;) Im bardziej otwarta przepustnica tym sprawniejszy silnik - więcej mocy ze spalonego paliwa. Jednak do tej większej ilości mocy silnik pobiera więcej paliwa ;)
Do pewnych obrotów tak , silnik spali mniej. Najmniej w największym jednostkowym zużyciu ale też zależy od obciążenia. Dobrze dobrany silnik do masy i oporów będzie palił mniej niż silnik mniejszy lub wiekszy w tym samym aucie. Idealnie widoczne jest to w rolnictwie. Gdzue dobrze dobrany osprzęt czyli ma odpowiednie opory względem mocy i uciągu silnika sprawia że ciągnik pali najmniej na ha pracy. Za duży sprzęt powoduje większe opory i uślizg kóol spalanie rośnie. Zbyt mały nie wykożystuje mocy i uciągu i spala bez sensu paliwo spalanie w rasta.
A propos grafik. Moim zadaniem, grafiki, zarówno te statyczne jak i "dynamiczne", sprawiają, że treści, które nie dla wszystkich są łatwe do wyobrażenia, stają się " bezboleśnie" i zadziwiająco sprawnie wchłaniane przez odbiorcę z przeciętnym bądź niezbyt pojęciem technicznym. Więcej, są elementem jakości tego kanału. Pzdr
Cześć.Bardzo dobrze wytumaczone! Miałem wsk 175 pałiła dokładie pi x dzwi jak opowiadasz. Teraz mam od 10sięciu lat yamahe dt 80 lc2 przerobioną-Dyfyzor gianelli gaź nik od ktm 80cc ,korbowód od simsona, tłok od hondy nbx 80cc.wszystkie modyfikacje przezemnie wykonane hobystycznie! Detka pali 10-12 l/100km leci 125/130 kmh .W tych czasach troche lipa !?ale jaka frajda jk wyrywa ręce i orze ziemie do 3ciego biegu-ma 6.Pozdrawiam Ciebie Borsuk Inżynierze.oglondam twoje fimiki od początku! Takiego 2giego Jak Ty na Pol. Yutybe Nie MA! Co nagrywa to bez interesownie!
Jak znajdujesz na to wszystko czas? Modele naprawdę robią wrażenie, no i ujęcia. Mega profesjonalnie to zrobiłeś. Pozdrawiam serdecznie wszystkich widzów.
Dzięki. Z czasem właśnie bywa różnie. Stąd długie okresy, kiedy nie robię żadnych filmów. Zwykle dzieje się to kiedy mam więcej pracy albo kiedy robię jakiś model ;) Generalnie zawsze mam uczucie, że coś zaniedbuję. Szczęściem mam niezwykle wyrozumiałą żonę. Pozdrawiam serdecznie. Jacek
Ciekawy materiał! Bardzo zainteresował wykres moc/otwarcie przepustnicy na 11:17. Czy ma Pan taki sam wykres dla momentu obrotowego? Interesują te zależności. Chyba że w przypadku momentu obrotowego zależność jest podobna jak z mocą, wtedy wystarczy spojrzeć na grafik momentu/mocy dla danego silnika i sobie policzyć?
Aby przeciwdziałać takiej sytuacji o której piszesz , przydatny w pewnych warunkach okazuje się EGR sterowany przez ECM . Przy niewielkich uchyleniach przepustnicy i jednostajnej jeździe , potrafi do kolektora dolotowego już poza przepustnicą dodać określoną ilość spalin aby objętościowo uzupełnić ładunek nad tłokiem . Przy okazji obniża temperaturę w komorze spalania i redukuje powstawanie NOx . Zjawiskowo wygląda to tak , że mój stary silnik 3.1 V6 ze sprawnym EGR spala mniej paliwa niż z całkowicie odłączonym (zaślepionym). Wydawało mi się to idiotyczne , bo przecież zamiast czystego powietrza mamy powietrze ze spalinami , ale jednak ze sprawnym EGR , spala mniej paliwa. Poza tym , zmieniają się też parametry zapłonu i wtrysku bo MAP podaje trochę inne wartości. Poza tym , akurat w tej chwili mam problem z tym silnikiem bo uległ pewnej awarii i byłbym ogromnie wdzięczny za pewne sugestie . Nie będę tego teraz opisywał , bo nie wiem czy miałbyś ochotę się ad tym intelektualnie pochylić. Jak byś chciał pomóc to będę bardzo wdzięczny. Pozdrawiam . Adam.
Tak jak w tekście pod filmem - w silnikach wysokoprężnych stosuje się regulację obrotów JAKOŚCIOWĄ (obroty reguluje się składem mieszanki - ilością podawanego paliwa). W benzyniakach mamy regulację obrotów ILOŚCIOWĄ (dławiąc ilość podawanej mieszanki o mniej więcej stałym składzie). MMMK-tv
Benzynowe silniki spalinowe mają niską sprawność przy obciążeniu częściowym. Bardzo łatwo można to sprawdzić doświadczalnie. Powiedzmy, że Fiat 126p przebywa trasę 100km z prędkością 80km/h, zużywając przy tym 6l benzyny. Pomijając przepisy, to gdy ten fiat bedzie holować drugiego fiata na tej samej trasie, z tą samą prędkością to nie zużyje on 12l jak by to wynikało z prostej marematyki. Zużyje tego paliwa znacznie mniej. W samochodach z wolnossacym silnikiem benzynowym chcąc uzyskać jak najmniejsze zużycie paliwa dobiera się odpowiednio przełożenie ostatniego biegu. Tak, aby przy określonej predkości miał jak najmiejsze obroty, przy jak najwiecej otwartej przepustnicy. Oczywiście zachowując tu możliwość jakiegokolwiek przyspieszania.
@@MMMK-tv Elektryczny Ford Focus ma prędkość maksymalną 136km/h mimo mocy silnika 136KM. Przy takiej mocy powinien mieć prędkość maksymalną na poziomie 205-215km/h.
dla tego zawsze deptam do dechy o moje 1.6 potrafi wygenerować pełne 100 koni nawet przy ruszaniu z miejsca bo to jest dobre dla silnika i dla środowiska
W dużym silniku diesla jest podobnie ,ale nie ma on przepustnicy. Tak przy okazji mam pytanie, jak to jest że diesel może pracować na tak zwanym Plaku bez paliwa? Przecież dawka nie jest podawana przez wtryskiwacz tylko przez kolektor ssący więc jak powstaje zapłon? Czy tylko dlatego że rośnie ciśnienie krytyczne przy którym następuje zapłon mieszanki? Co z kątem momentu zapłonu?
W silniku Diesla zapłon następuje od przekroczenia parametrów samozapłonu - stąd polskie oznaczenie "silnik ZS" czyli Zapłon Samoczynny. Szybko sprężone powietrze daje nie tylko ciśnienie ale i przekraczającą z łatwością 600 stopni temperaturę. Osiągane są warunki zapłonu dla danego paliwa i paliwo się zapala. A co z momentem w jakim powstaje zapłon? Ano zapłon jest tym wcześniejszy im bardziej łatwopalne paliwo znajdzie się w cylindrze - bo tym wcześniej zostaną osiągnięte warunki zapłonu. Z tym, że zaznaczę iż w silnikach wysokoprężnych stosuje się regulację obrotów JAKOŚCIOWĄ (obroty reguluje się składem mieszanki - ilością podawanego paliwa). W benzyniakach mamy regulację obrotów ILOŚCIOWĄ (dławiąc ilość podawanej mieszanki o mniej więcej stałym składzie). MMMK-tv
@@MMMK-tv Dziękuję bardzo. Zauważyłem też różnicę gdy silnik diesla o starszej konstrukcji mając źle ustawiony kąt wtrysku bardzo ciężko zapalał ale po podaniu samostartu wręcz przeciwnie.
Nowe silniki Audi są wyposażone COD (cylinder on demand) I takie Audi S8 V8 4.0TFSI 605HP w mieście (dużym) potrafi spalić 12l. W motocyklach np. Ducati jest ten sam temat....silnik V4 o pojemności ponad litra, który wyłącza połowę cylindrów. Jest fajne spalanie i mocy nie brakuje. 😉
Dzięki że dla nas tworzysz.
Wiedza podana w bardzo przystępny sposób, a to bardzo ważne. Wiele ludzi ma wiedzę ale nie potrafi jaj przekazać. A Pan ma wiedzę i umiejętności jej przekazania.
Modele są na tyle ciekawe, że aż proszą się na osobny, spory materiał...
Bardzo szanuję Twoją pracę.
Szacunek
Super ciekawy wykład . Dzięki !
Fajny i ciekawy materiał.
Witam. Znowu super materiał jak zwykle konkret. Pozdrawiam.
Jak zwykle materiał bardzo przydatny i pomocny.Czyli czym wyższe obroty tym silnik mniej paliwa spali.
Witam. Taki wniosek to trochę nadinterpretacja ;)
Im bardziej otwarta przepustnica tym sprawniejszy silnik - więcej mocy ze spalonego paliwa. Jednak do tej większej ilości mocy silnik pobiera więcej paliwa ;)
Do pewnych obrotów tak , silnik spali mniej. Najmniej w największym jednostkowym zużyciu ale też zależy od obciążenia.
Dobrze dobrany silnik do masy i oporów będzie palił mniej niż silnik mniejszy lub wiekszy w tym samym aucie.
Idealnie widoczne jest to w rolnictwie. Gdzue dobrze dobrany osprzęt czyli ma odpowiednie opory względem mocy i uciągu silnika sprawia że ciągnik pali najmniej na ha pracy.
Za duży sprzęt powoduje większe opory i uślizg kóol spalanie rośnie.
Zbyt mały nie wykożystuje mocy i uciągu i spala bez sensu paliwo spalanie w rasta.
A propos grafik.
Moim zadaniem, grafiki, zarówno te statyczne jak i "dynamiczne", sprawiają, że treści, które nie dla wszystkich są łatwe do wyobrażenia, stają się " bezboleśnie" i zadziwiająco sprawnie wchłaniane przez odbiorcę z przeciętnym bądź niezbyt pojęciem technicznym. Więcej, są elementem jakości tego kanału. Pzdr
Cześć.Bardzo dobrze wytumaczone! Miałem wsk 175 pałiła dokładie pi x dzwi jak opowiadasz. Teraz mam od 10sięciu lat yamahe dt 80 lc2 przerobioną-Dyfyzor gianelli gaź nik od ktm 80cc ,korbowód od simsona, tłok od hondy nbx 80cc.wszystkie modyfikacje przezemnie wykonane hobystycznie! Detka pali 10-12 l/100km leci 125/130 kmh .W tych czasach troche lipa !?ale jaka frajda jk wyrywa ręce i orze ziemie do 3ciego biegu-ma 6.Pozdrawiam Ciebie Borsuk Inżynierze.oglondam twoje fimiki od początku! Takiego 2giego Jak Ty na Pol. Yutybe Nie MA! Co nagrywa to bez interesownie!
Jak znajdujesz na to wszystko czas?
Modele naprawdę robią wrażenie, no i ujęcia.
Mega profesjonalnie to zrobiłeś.
Pozdrawiam serdecznie wszystkich widzów.
Dzięki.
Z czasem właśnie bywa różnie. Stąd długie okresy, kiedy nie robię żadnych filmów. Zwykle dzieje się to kiedy mam więcej pracy albo kiedy robię jakiś model ;)
Generalnie zawsze mam uczucie, że coś zaniedbuję.
Szczęściem mam niezwykle wyrozumiałą żonę.
Pozdrawiam serdecznie.
Jacek
Ciekawy materiał! Bardzo zainteresował wykres moc/otwarcie przepustnicy na 11:17. Czy ma Pan taki sam wykres dla momentu obrotowego? Interesują te zależności. Chyba że w przypadku momentu obrotowego zależność jest podobna jak z mocą, wtedy wystarczy spojrzeć na grafik momentu/mocy dla danego silnika i sobie policzyć?
Witam. Przebieg momentu można odtworzyć sobie z wzoru. Pozdrawiam.
Tak też myślałem. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!
Aby przeciwdziałać takiej sytuacji o której piszesz , przydatny w pewnych warunkach okazuje się EGR sterowany przez ECM . Przy niewielkich uchyleniach przepustnicy i jednostajnej jeździe , potrafi do kolektora dolotowego już poza przepustnicą dodać określoną ilość spalin aby objętościowo uzupełnić ładunek nad tłokiem . Przy okazji obniża temperaturę w komorze spalania i redukuje powstawanie NOx . Zjawiskowo wygląda to tak , że mój stary silnik 3.1 V6 ze sprawnym EGR spala mniej paliwa niż z całkowicie odłączonym (zaślepionym). Wydawało mi się to idiotyczne , bo przecież zamiast czystego powietrza mamy powietrze ze spalinami , ale jednak ze sprawnym EGR , spala mniej paliwa. Poza tym , zmieniają się też parametry zapłonu i wtrysku bo MAP podaje trochę inne wartości. Poza tym , akurat w tej chwili mam problem z tym silnikiem bo uległ pewnej awarii i byłbym ogromnie wdzięczny za pewne sugestie . Nie będę tego teraz opisywał , bo nie wiem czy miałbyś ochotę się ad tym intelektualnie pochylić. Jak byś chciał pomóc to będę bardzo wdzięczny. Pozdrawiam . Adam.
w przypadku benzyniaków sytuacja wydaje się jasna. A w przypadku diesla?
Tak jak w tekście pod filmem - w silnikach wysokoprężnych stosuje się regulację obrotów JAKOŚCIOWĄ (obroty reguluje się składem mieszanki - ilością podawanego paliwa). W benzyniakach mamy regulację obrotów ILOŚCIOWĄ (dławiąc ilość podawanej mieszanki o mniej więcej stałym składzie).
MMMK-tv
To też teraz pytanie czy jeździć na jak najnizszych obrotach cytujac ekonomicznie czy lepiej wkrecac silnik na wyzsze obroty?
O tym będzie osobny film ;)
@@MMMK-tv 👍🙂
Benzynowe silniki spalinowe mają niską sprawność przy obciążeniu częściowym. Bardzo łatwo można to sprawdzić doświadczalnie. Powiedzmy, że Fiat 126p przebywa trasę 100km z prędkością 80km/h, zużywając przy tym 6l benzyny. Pomijając przepisy, to gdy ten fiat bedzie holować drugiego fiata na tej samej trasie, z tą samą prędkością to nie zużyje on 12l jak by to wynikało z prostej marematyki. Zużyje tego paliwa znacznie mniej.
W samochodach z wolnossacym silnikiem benzynowym chcąc uzyskać jak najmniejsze zużycie paliwa dobiera się odpowiednio przełożenie ostatniego biegu. Tak, aby przy określonej predkości miał jak najmiejsze obroty, przy jak najwiecej otwartej przepustnicy. Oczywiście zachowując tu możliwość jakiegokolwiek przyspieszania.
dlatego w samochodzie elektrycznym powyżej 130km/h zasięg znacznie spada.
chyba powyżej 40 km/h ....@@macosm7818
@@MMMK-tv Elektryczny Ford Focus ma prędkość maksymalną 136km/h mimo mocy silnika 136KM. Przy takiej mocy powinien mieć prędkość maksymalną na poziomie 205-215km/h.
dla tego zawsze deptam do dechy o moje 1.6 potrafi wygenerować pełne 100 koni nawet przy ruszaniu z miejsca bo to jest dobre dla silnika i dla środowiska
W dużym silniku diesla jest podobnie ,ale nie ma on przepustnicy.
Tak przy okazji mam pytanie, jak to jest że diesel może pracować na tak zwanym Plaku bez paliwa? Przecież dawka nie jest podawana przez wtryskiwacz tylko przez kolektor ssący więc jak powstaje zapłon? Czy tylko dlatego że rośnie ciśnienie krytyczne przy którym następuje zapłon mieszanki? Co z kątem momentu zapłonu?
W silniku Diesla zapłon następuje od przekroczenia parametrów samozapłonu - stąd polskie oznaczenie "silnik ZS" czyli Zapłon Samoczynny. Szybko sprężone powietrze daje nie tylko ciśnienie ale i przekraczającą z łatwością 600 stopni temperaturę. Osiągane są warunki zapłonu dla danego paliwa i paliwo się zapala.
A co z momentem w jakim powstaje zapłon? Ano zapłon jest tym wcześniejszy im bardziej łatwopalne paliwo znajdzie się w cylindrze - bo tym wcześniej zostaną osiągnięte warunki zapłonu.
Z tym, że zaznaczę iż w silnikach wysokoprężnych stosuje się regulację obrotów JAKOŚCIOWĄ (obroty reguluje się składem mieszanki - ilością podawanego paliwa). W benzyniakach mamy regulację obrotów ILOŚCIOWĄ (dławiąc ilość podawanej mieszanki o mniej więcej stałym składzie).
MMMK-tv
@@MMMK-tv Dziękuję bardzo. Zauważyłem też różnicę gdy silnik diesla o starszej konstrukcji mając źle ustawiony kąt wtrysku bardzo ciężko zapalał ale po podaniu samostartu wręcz przeciwnie.
pierwszy..... 🤭😁😉
Nowe silniki Audi są wyposażone COD (cylinder on demand) I takie Audi S8 V8 4.0TFSI 605HP w mieście (dużym) potrafi spalić 12l.
W motocyklach np. Ducati jest ten sam temat....silnik V4 o pojemności ponad litra, który wyłącza połowę cylindrów.
Jest fajne spalanie i mocy nie brakuje. 😉