ECOnomiczna jazda

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 26 вер 2024
  • Od czego zależy ekonomia jazdy?
    Jak ją rozumieć?
    Jak stosować?

КОМЕНТАРІ • 50

  • @jacek8122
    @jacek8122 9 місяців тому +8

    Kolejny wspaniały wywód. Jak wspaniale posłuchać madrego człowieka... Dziękuję, jak zawsze czekam na kolejne materiały. Dziękuję.

  • @jawacz640
    @jawacz640 9 місяців тому +3

    I znowu garsc interesujacych informacji 💪 dziękuję 😃

  • @motoirek5908
    @motoirek5908 9 місяців тому +4

    Jak zawsze zajebisty kawał dobrej wiedzy użytkowej.
    Dzięki za film pozdro 🖐🏼

  • @elespe8167
    @elespe8167 9 місяців тому +3

    Zdrowego rozsadku nigdy za wiele👍

  • @tomaszstruk
    @tomaszstruk 9 місяців тому +4

    Dzięki za ciekawy materiał. Mam jednak pytanie. Odniosłeś się do pojemności skokowej - to jest jasne. Możesz trochę rozwinąć temat o silniki o tej samej pojemności skokowej ale przygotowane fabrycznie na inną moc maksymalną? Ostatnio producenci dążą do mocnego zunifikowania bazy silnika, np 2.0l z bardzo różnymi mocami. Jak ma się ekonomia jazda silnikami turbo benzynowymi o różnych mocach ale tej samej pojemności skokowej?

  • @dariuszlipski3192
    @dariuszlipski3192 9 місяців тому +1

    Uważam że można jeździć na niskich obrotach silnika jeżeli sa spełnione pewne warunki: silnik ma znamionową temperaturę pracy , jego obciążenie jest niewielkie. Jest to także ekonomiczne (potiwerdzone wskazaniem chwilowego spalania). Mało paliwa=mniej gazów w komorze spalania. Co do zaś rozgrzewania zimnego silnika to zwykle nie czekam więcej niz 30 sekund i ruszam. Taka jazda musi być jednak delikatna: małe przyśpieszenie, unikanie małych i dużych obrotów. Wtedy silnik dość szybko nabiera temperatury. Dziękuję za kolejny ciekawy wykład.

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  9 місяців тому +4

      Widzi Pan - jazda ekonomiczna jest kwestią obranych priorytetów. Jak wspomniałem ekonomia to nie tylko zużycie paliwa ale też i zużycie silnika. Zmuszanie silnika do pracy przy niskich obrotach ma bez wątpienia bardzo negatywny wpływ na jego trwałość (przyspiesza zużycie) jednak objawia się mniejszym zużyciem paliwa. To fakt. A zatem - kwestia priorytetów.
      30 sekund rozgrzewania silnika może wystarczyć w upalne lato, jednak w chłodniejsze dni to zdecydowanie za mało i - jak wyżej - w dłuższej perspektywie czasu skutki tego dadzą o sobie znać. Jednak jak Pan pisze ostrożna jazda do momentu złapania temperatury pracy zdecydowanie tu pomaga.
      Wyraźne korzyści w jeździe miejskiej przynosi planowanie prędkości z możliwie dużym wyprzedzeniem oraz unikanie jazdy składającej się z przyspieszeń i hamowań. Najgorszy scenariusz wygląda na wykresie jak piramida - czyli rozpędzanie i bezpośrednio po nim hamowanie.
      Jazda ekonomiczna nie jest łatwa i wymaga dobrego poznania pojazdu jak i samej techniki jazdy. Staje się też niemożliwa w kolumnie pojazdów poruszających się zdecydowanie nieekonomicznie.
      Pozdrawiam.

  • @KrzysztofWaga-bm1ep
    @KrzysztofWaga-bm1ep 9 місяців тому +3

    Witam. Znowu świetny materjał.

  • @fasola1057
    @fasola1057 4 місяці тому

    Super materiał

  • @alexr6135
    @alexr6135 9 місяців тому +2

    Były robione konstrukcje silników z odłączanymi cylindrami ale nie przyjęły się , bo pewnie nikomu nie zależy na ekonomi dla klienta.

  • @rednelli
    @rednelli 9 місяців тому +1

    "O czym szumią wierzby" - Borsuk był postacią o dużej dozie rozsądku. Tak zapamietałem.
    Gratuluje kolejnej, bardzo merytorycznej serii.
    "A ile idą wasze 125ccm? Bo moja 140 km/h" ;-)

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  9 місяців тому +1

      :) to była fajna dobranocka - też ją pamiętam dobrze.
      Moja 125 jest jeszcze na dotarciu - więc nie przekraczam 85 ;)

    • @rednelli
      @rednelli 9 місяців тому

      @@MMMK-tv Nie wiem czemu, ale 125ccm daje wiele frajdy. Taka "małpka" a bawi.

  • @marcint4521
    @marcint4521 9 місяців тому +1

    W kwestii agendy zgadzamy się w 100%

  • @marekzaporowski9667
    @marekzaporowski9667 9 місяців тому +1

    Taka forma materiału nacechowana stricte merytorycznymi informacjami bardzo do mnie trafia. Mysle ze moze ona trafic takze do osob ktore chcialyby byc ,,ekologicznymi" a nasluchaly sie ,,skrótów" które są im serwowane przez media i producentów pojazdów.

  • @jerzyjurdzinski6390
    @jerzyjurdzinski6390 9 місяців тому +3

    Jazda ekonomiczna, to jazda beż używania hamulców - w jednym z eksploatowanych przez długi czas przeze mnie aut, klocki by do wymiany po 200tyś km

    • @marcingorski4198
      @marcingorski4198 9 місяців тому

      Prawie nigdy nie staje na czerwonym... w sensie ze tak dobieram zwalnianie aby nie musieć soe zatrzymywać. Spalanie kieszeni 3.7l. 1.4 d4d

  • @tomaszdariusz7893
    @tomaszdariusz7893 3 місяці тому +1

    Bardzo miło sie słuchało tego wywodu na temat ekonomicznej jazdy na plazy pod parasolką wiedza się przyda bo przede mna ponad 1500km do domu więc zaoszczędzę na paliwie. Pozdrawiam

  • @mackoGD
    @mackoGD 9 місяців тому

    👍👍

  • @mototime3970
    @mototime3970 9 місяців тому

    Mam sprawdzony sposób na polepszenie ekonomiki jazdy poza terenem zabudowanym. Mianowicie jest to wstawienie wiekszego koła łańcuchowego w silniku lub mniejszego przy tylnym kole.
    W wielu motocyklach jest tak, że aż się proszą o taką modyfikację. Nie ma przecież potrzeby, aby na ostatnim biegu silnik wykazywał niesamowitą dynamikę i bez trudu docierał do ogranicznika obrotów. Warto w takich przypadkach wydłużyć przełożenie końcowe. Należy przy tym zaznaczyć, że wydłużenie przełożenia o 10% nie spowoduje obniżenia zużycia paliwa o 10%. Tak to nie działa.

  • @kotekxd99
    @kotekxd99 9 місяців тому

    No tak racja, ale dodam tylko że i tak jak tym motorkiem 200cm jadę po mieście daje gazu i hamuje co chwilę robiąc zrywy nie wiadomo co jeszcze i 2 razy tyle kilometrów co samochodem to i tak spale mniej niż ekonomiczna jazda renowka 1.4 😂😂😂
    Dosłownie to jest piękne że jadąc powolutku motorkiem te 100 około to pali tak mało, 50zl paliwa na miesiąc starczy.
    Pozdrawiam pana serdecznie

    • @alexr6135
      @alexr6135 9 місяців тому

      To samo Tobie może powiedzieć ktoś jadący skuterem 50-tką . Masa , niepotrzebna masa wprawiona w ruch aby tylko przewieżć jedną dupe . Zawsze tak mówię , jak ludzie dziś sciągają ze stanów wielolitrowe dziwactwa .

  • @david2100
    @david2100 9 місяців тому

    Dzień dobry bardzo lubię słuchać i oglondac pana filmy w fajnie i rzeczowo opowiada pan o mechanice . A mam pytanie takie napisał pan może ksiazkie w której są te wykresy i schematy które pan opowiada w filmach . Bo to fajne zrudlo wiedzy z których mozna się dużo nauczyć

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  9 місяців тому

      Witam. Cieszę się, że moje grafiki się Panu podobają.
      Książka była w przygotowaniu, teksty są gotowe. Grafiki też.
      Ale zbiegło się to z porzuceniem przeze mnie wydawania miesięcznika i w ogóle planów wydawania czegokolwiek. Także książka nigdy się nie ukazała.
      Pozdrawiam.

  • @agnieszkas6393
    @agnieszkas6393 9 місяців тому

    Co Pan sądzi o pomyśle wodoru jako paliwa alternatywnego w motoryzacji?
    Może odcinek o motocyklach z instalacją LPG? Chyba nie było o tym artykułu w magazynie motocyklista. W imieniu mojego taty proszę o jakiś odcinek o tzw. radzieckich bokserach.
    Pozdrawiam.

  • @anatoliymelnyk3487
    @anatoliymelnyk3487 7 місяців тому

    Po raz kolejny dziękuję za klarowny i rzeczowy materiał! Szanuję, że np. poprzez troskę o żywotność materiałów itd nie dąży Pan do syfu jak niestety celowo lub przez niewiedzę dąży większość społeczeństwa. Mam jedno pytanie. Mam wolnossący benzynowy silnik z lat 90tych. Moment mam dość nisko już przy 2800obr. Oraz moc max przy 5000. Uwzględniając wspomniane w filmiku "obroty średnie", jeżeli przy jeździe na autostradzie na ostatnim (5) biegu będę trzymać 3500obr (130km/h). Czy to spowoduje znacznie szybsze zużycie silnika niż np przy 2800obr (105 km/h)? Tutaj wiadomo że nie chodzi mi o ekonomię tylko o żywotność silnika, w razie takiej potrzeby? Jeździć cały czas tak nie zamierzam, chodzi o możliwości jednostki?

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  7 місяців тому +1

      wartość 3500 w tym przypadku znajduje się pomiędzy obrotami maksymalnego momentu a maksymalnej mocy - to zawsze najlepsze obroty dla silnika.

    • @anatoliymelnyk3487
      @anatoliymelnyk3487 7 місяців тому

      Czyli mam rozumieć, że w przypadku gdy moc maksymalna jest przy 5000 obr/min to powiedzmy 4800 też będą obrotami wskazanymi do omawianego silnika?
      Zadaje to pytanie, ponieważ wg. mojego odczucia wydaje się to zadużo. Także po przekroczeniu 2800 obr/min. moment obrotowy już spada z jakiegoś powodu (np. straty mechaniczne itd), aczkolwiek mogę się mylić lub źle Pana zrozumiałem. Będę wdzięczny za dopowiedź!

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  7 місяців тому +1

      Moment spada z powodu strat napełniania (wymiany ładunku). zakres obrotów użytecznych to pomiędzy max mocą i momentem. Cokolwiek robimy w tym zakresie jest OK. W grę wchodzi jeszcze balans pomiędzy siłami masowymi i gazowymi.

    • @anatoliymelnyk3487
      @anatoliymelnyk3487 7 місяців тому

      Dziękuję za odpowiedż i Pozdrawiam!
      Dopiero znalazłem u Pana na kanale kilka filmików o tym. Spróbuję się doszkolić :)

    • @anatoliymelnyk3487
      @anatoliymelnyk3487 4 місяці тому

      Wydawało by się że wszystko jasne co do mojego pytania a jednak :)
      W jednym z filmików Pana znalazłem tablicę z wykresem charakterystyki moment/moc w zależności od % otwarcia przepustnicy. Pan twierdzi, że 3500 obr. o które wcześniej wspominałem mieszczą się w tym "dobrym" dla mojego silnika zakresie obrotowym (2800-5000). Tyle, że dana zasada wg. udostępnionej przez Pana tablicy obowiązuje chyba przy 100% otwartej przepustnicy. Przypomnę tylko, że chodzi mi o wyżej wspomnianą stałą prędkość na autostradzie 130km/h co odpowiada 3500 obr. Przy czym pedał gazu mam wtedy wduszony na 40-50% (pomijam oczywiście sterowany elektronicznie wtrysk, żeby nie komplikować tematu).
      Stąd moje pytanie:
      Czy w tym przypadku otwarcia przepustnicy na 50% ta granica optymalnych obrotów przesuwa się nieco w dół czy nadal obowiązuje optymalna wartość 2800-5000 tak jak w przypadku pełnego otwarcia? Może znowu czegoś nie rozumiem :)
      Będę wdzięczny za wyjaśnienie.
      Serdecznie Pana Pozdrawiam !

  • @adamuss8386
    @adamuss8386 9 місяців тому +1

    Do 100-wki i będzie ok

  • @behind.bushes
    @behind.bushes 9 місяців тому

    Ciekawe jak kwestię takie jak ciągle starty i zatrzymania silnika oraz, niedogrzanie wpływają na silnik w hybrydzie. Bo w teorii niezdrowe dla silnika a w praktyce te silniki bardzo długo jeżdżą (np. Taksówki toyoty). Wydaje mi się że Chyba chodzi o to że te silniki są ciasno pasowane by dobrze znosiły niedogrzanie ale to tylko spekulacje.

  • @ovad2002
    @ovad2002 9 місяців тому

    Kiedyś miałem polo 1.3 i wyczytałem, że powyżej 3500 obr/min wtryski się zapętlają, wtedy auto faktycznie więcej paliło.

  • @sierracosworth96
    @sierracosworth96 9 місяців тому

    Jeśli dobrze liczę, to uruchomienie silnika zżera max 1W - także o jakim niedoładowaniu tutaj mowa?
    Dobre odcinki. Pozdrawiam serdecznie.

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  9 місяців тому +2

      ;) 1W to chyba uruchomienie silnika w zegarku kwarcowym ma Kolega na myśli :D ...
      Startery w samochodach mają przeciętnie od 0,7 to 1,2 kW. Załóżmy, że będzie to 700W pracy rozrusznika przez 2 sekundy do tego prąd jaki pobiera układ zapłonowy i wtryskowy i mamy 1500 Ws (Wato sekund). Moc podaje się w Watach, ale pobór mocy już wyłącznie w Ws lub kWh...

    • @sierracosworth96
      @sierracosworth96 9 місяців тому

      @@MMMK-tv Dziękuje za odp. Ja liczyłem tak>: Rozrusznik pobiera np100A - 100A to jest 1200W. Sprawny samochód odpala w czasie 1 sek albo i szybciej. Nawet niech to będą 2 sek to nam daje - 1200W : 3600sek = 0.33W. Gdzie się mylę? Bardzo proszę o wyjaśnienie.

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  9 місяців тому

      Podzielił Pan Waty przez sekundy i otrzymał Pan Waty? Nie ma takiego rachunku. Poza tym dlaczego dzieli Pan przez ilość sekund w godzinie?
      Waty należy pomnożyć przez ilość sekund aby otrzymać Watosekundy czyli mniejsze jednostki of kiloWatogodziny.
      A zatem 1200 Watów razy 2 sekundy i mamy 2400 Ws (1Ws to też 1 Jul) czyli 2,4 kWs
      Przy obliczeniach bardzo pomocny jest rachunek jednostek (mian) aby zweryfikować czy podpowiedzieć czy to co robimy ma jakiś sens.
      Pozdrawiam

    • @sierracosworth96
      @sierracosworth96 9 місяців тому

      @@MMMK-tv Podzieliłem przez 3600 bo np. rozrusznik 1000W zużyje 1kWh przez godzinę - prawda? To ile zużyje przez 1sek? Czy nie 0.27Wh? To nam daje, że na uruchomienie silnika potrzeba poniżej 1Wh? Bardzo dziękuje i pozdrawiam. Eh, trochę tego nie rozumiem.

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  9 місяців тому

      Proszę też nie mylić jednostek mocy ( Wat, kiloWat, KM) czyli pracy wykonanej w czasie z jednostkami energii.
      Nam chodzi o moc pobraną w czasie a zatem o energię.
      Polecam ten film:
      ua-cam.com/video/6XXprHWUog8/v-deo.html

  • @jerzyswizdor712
    @jerzyswizdor712 9 місяців тому

    Przeciez dzisiejsze silniki pracuje na bardzo niskich predkosciach obrotowych i mowi sie nam, ze to dla ekologii.

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  9 місяців тому

      Bardzo śmieszne :)

  • @Kulczy
    @Kulczy 9 місяців тому +2

    👍

  • @SzymOn305
    @SzymOn305 9 місяців тому +1

    Właściwie, to akie to są średnie obroty?

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  9 місяців тому +5

      pomiędzy wolnymi a maksymalnym momentem......

    • @SzymOn305
      @SzymOn305 9 місяців тому

      ​@@MMMK-tvwłaśnie ciekawi mnie, jaki jest poziom obrotów, poniżej, którego nie powinno się schodzić, bo czasami słyszę o negatywnych skutkach ecodrivingu.
      Jeżdżąc samochodem staram się utrzymywać w zakresie 2-2.5 tys obr/min. Czy "optymalny" zakres obrotów można jakoś generalizować (np. rozóżnić jedynie dla diesli i benzyniaków), czy to będzie duże nadużycie i błąd, gdyż jest to bardziej zależne od indywidualnej konstrukcji danego napędu. Pzdr

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  9 місяців тому

      O znalezieniu optimum w warunkach jazdy miejskiej nie ma nawet co marzyć. Warunki ruchu zmienne w sposób ciągły. Tu jedynie należy nauczyć się wykorzystywać pęd pojazdu w maksymalny sposób, unikać bezpośredniego przechodzenia z rozpędzania do hamowania (bez odcinków o stałej prędkości czy choćby łagodnego przejścia z rozpędzania do hamowania), maksymalnie planować prędkość obserwując sytuację na drodze. Styl jazdy bardzo zachowawczy - jakbyśmy wieźli szklankę wody postawioną na desce rozdzielczej i starali się nie wylać ani kropli.
      Odnośnie obrotów - za średnie uważa się mniej więcej od 30 do 60 % maksymalnych z tym, że zwykle poniżej obrotów maksymalnego momentu. Tutaj "optimum" zależne będzie bardzo od charakterystyki silnika oraz od tego czy jest to silnik wolnossący czy doładowany.
      Generalnie - aby móc racjonalnie w sensie jakoś pojętej optymalizacji wykorzystywać swój pojazd, trzeba go dobrze poznać.
      Pomocne w nauce może być ustawienie na wyświetlaczu wskazań chwilowego zużycia paliwa.
      Pozdrawiam.

    • @SzymOn305
      @SzymOn305 9 місяців тому

      Dzięki