Niestety komp mi padł, także odcinek znacznie się opóźnił, a i tak kończyłem na pożyczonym. Część grafik kończyłem w Paincie :D ale mam nadzieję, że bardzo nie widać. Póki co muszę kupić nowego kompa i jedziemy dalej :)
Odcinek bardzo fajny, ale niestety jedna rzecz nie jest prawdą - tempomat nie trzyma prędkości obrotowej silnika, tylko prędkość na kołach, tak więc jeśli jedziemy pod górkę, tempomat może (acz nie musi) zwiększyć obroty
Rozumiem o co Ci chodzi :) Tempomat bezpośrednio nie trzyma prędkości obrotowej silnika, tylko faktycznie prędkość na kołach np. używając czujnika VSS. Jednak prędkość na kołach na danym biegu jest ściśle związana z prędkością obrotową silnika, bo jest przekładana stricte mechanicznie, przez przełożenia. Tzn zwiększając prędkość obrotową silnika zawsze zwiększymy też prędkość na kołach. Mowa tu oczywiście o autach z manualną skrzynią. Z tego co się orientuje zmiana prędkości obrotowej silnika przy użyciu tempomatu możliwa jest w autach z automatyczną skrzynią biegów. Wtedy jednostka sterująca dobiera odpowiedni bieg, a tym samym zmienia prędkość obrotową silnika (przy zachowaniu stałej prędkości), tak aby jazda była jak najbardziej ekonomiczna.
Dobre dobre, może chociaż kilka osób zrozumie, że puste cyferki mówiące o mocy w prospektach reklamowych można sobie wsadzić.. Bo potem jest płacz, że niby 130KM a idzie gorzej niż pasek 1.9 TDI :P
Nie to wolno ssący 3.0 benzyna. lh4.googleusercontent.com/8Jf5ExazqJZNdqXvB-JEA_EkOZKBim-0zvwrHajxYJk=w963-h541-no Torchę cie okłamałem od 2000tyś obrotów 300Nm.
Więc to drugi przypadek ;) Ogólnie uzyskanie płaskiej krzywej momentu w środkowej części charakterystyki jest porządane, ale trudne do realizacji w silniku wolnossącym. Jednym ze sposobów uzyskania płaskiej krzywej jest zastosowanie kanałów dolotowych o "zmiennej długości". Z tego co kojarzę silnik o którym mówisz posiada właśnie ten system.
dziabi3 Kiedyś widziałem wykres prawdopodobnie dla tego silnika, z prospektu BMW, jako nałożone na siebie 2 wykresy momentu obrotowego tj. pierwszy dla krótkich kanałów dolotowych, drugi dla długich i końcowy jako ich złożenie. Oczywiście wszystko jest sterowane elektroniką. Gdybyś w zwykłym silniku chciał uzyskać płaską krzywą za pomocą wyłącznie elektroniki byłoby to teoretycznie możliwe, ale kosztem obniżenia maksymalnego momentu, który i tak nie jest zbyt wysoki w silnikach NA. Dlatego tę metodę stosuje się w silnikach doładowanych.
Zastosowanie elektronicznej przepustnicy w tym silniku daje ogromne możliwości. Utrzymanie proporcjonalnego przyrostu mocy do obrotów silnika z taka przepustnicą to pestka. A co oznacza proporcjonalna moc silnika do obrotów, a no nic innego jak stały moment obrotowy ;-) Tak o to moja teoria ;-), czy jest ona słuszna trzeba by zobaczyć jak ten silnik zachowuje się na ITB W silnikach turbo to totalny debilizm spłaszczanie wykresu momentu obrotowego. Cała frajda to pierdyknięcie overboostem z tubo, ryk, pisk i dym ;-)
Super! Czekam na odcinki ze szczegółowym omówieniem poszczególnych charakterystyk :D
Na pewno się pojawią. Pozdrawiam!
Czekałem na ten odcineczek, a i tak mam jeszcze mnóstwo pytań
Niestety komp mi padł, także odcinek znacznie się opóźnił, a i tak kończyłem na pożyczonym. Część grafik kończyłem w Paincie :D ale mam nadzieję, że bardzo nie widać. Póki co muszę kupić nowego kompa i jedziemy dalej :)
Z chęcią zobaczyłbym kolejne odcinki na ten temat :)
Na pewno będą :)
Odcinek bardzo fajny, ale niestety jedna rzecz nie jest prawdą - tempomat nie trzyma prędkości obrotowej silnika, tylko prędkość na kołach, tak więc jeśli jedziemy pod górkę, tempomat może (acz nie musi) zwiększyć obroty
Rozumiem o co Ci chodzi :)
Tempomat bezpośrednio nie trzyma prędkości obrotowej silnika, tylko faktycznie prędkość na kołach np. używając czujnika VSS.
Jednak prędkość na kołach na danym biegu jest ściśle związana z prędkością obrotową silnika, bo jest przekładana stricte mechanicznie, przez przełożenia. Tzn zwiększając prędkość obrotową silnika zawsze zwiększymy też prędkość na kołach. Mowa tu oczywiście o autach z manualną skrzynią.
Z tego co się orientuje zmiana prędkości obrotowej silnika przy użyciu tempomatu możliwa jest w autach z automatyczną skrzynią biegów. Wtedy jednostka sterująca dobiera odpowiedni bieg, a tym samym zmienia prędkość obrotową silnika (przy zachowaniu stałej prędkości), tak aby jazda była jak najbardziej ekonomiczna.
Dobre dobre, może chociaż kilka osób zrozumie, że puste cyferki mówiące o mocy w prospektach reklamowych można sobie wsadzić.. Bo potem jest płacz, że niby 130KM a idzie gorzej niż pasek 1.9 TDI :P
rozwijaj temat:)
Staram się z każdym odcinkiem, ale na czymś trzeba bazować ;)
A co jak silnik od 1500 obr do max ma stały moment obrotowy ?
dziabi3
Na 95% silnik doładowany, ale o tym będę robił osobny odcinek ;)
Nie to wolno ssący 3.0 benzyna.
lh4.googleusercontent.com/8Jf5ExazqJZNdqXvB-JEA_EkOZKBim-0zvwrHajxYJk=w963-h541-no
Torchę cie okłamałem od 2000tyś obrotów 300Nm.
Więc to drugi przypadek ;)
Ogólnie uzyskanie płaskiej krzywej momentu w środkowej części charakterystyki jest porządane, ale trudne do realizacji w silniku wolnossącym. Jednym ze sposobów uzyskania płaskiej krzywej jest zastosowanie kanałów dolotowych o "zmiennej długości". Z tego co kojarzę silnik o którym mówisz posiada właśnie ten system.
dziabi3
Kiedyś widziałem wykres prawdopodobnie dla tego silnika, z prospektu BMW, jako nałożone na siebie 2 wykresy momentu obrotowego tj. pierwszy dla krótkich kanałów dolotowych, drugi dla długich i końcowy jako ich złożenie. Oczywiście wszystko jest sterowane elektroniką.
Gdybyś w zwykłym silniku chciał uzyskać płaską krzywą za pomocą wyłącznie elektroniki byłoby to teoretycznie możliwe, ale kosztem obniżenia maksymalnego momentu, który i tak nie jest zbyt wysoki w silnikach NA. Dlatego tę metodę stosuje się w silnikach doładowanych.
Zastosowanie elektronicznej przepustnicy w tym silniku daje ogromne możliwości.
Utrzymanie proporcjonalnego przyrostu mocy do obrotów silnika z taka przepustnicą to pestka.
A co oznacza proporcjonalna moc silnika do obrotów, a no nic innego jak stały moment obrotowy ;-)
Tak o to moja teoria ;-), czy jest ona słuszna trzeba by zobaczyć jak ten silnik zachowuje się na ITB
W silnikach turbo to totalny debilizm spłaszczanie wykresu momentu obrotowego.
Cała frajda to pierdyknięcie overboostem z tubo, ryk, pisk i dym ;-)
Ciekawy materiał, jednak mówisz trochę za szybko. Ustawiłem sobie prędkość na 0.75 i miałem więcej czasu do zastanowienia.
Dzięki, zwrócę na to uwagę ;)
e kolego ten pierwszy wykres to chyba 1.9tdi 110km ;-), pozdro
Z tego co pamiętam to od 1,9 TDI, ale 105 KM ;)
no fakt jest troszkę więcej niutonów a mniej mocy, chodź u mnie z serii 1.9 tdi afn 110km wyszło 124ps i 265Nm ;)
Kto z SiMRu? :D
Niestety WIMIR ❤