Megmutatjuk a villanyautók okos trükkjeit - GAJDÁN MIKLÓS/VezessTV

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 вер 2024
  • Két, kívülről teljesen egyforma Hyundai Kona, amelyek hajtása mégis két külön világból érkezett.
    Az egyik belső égésű motorral hajtott, a másik elektromos, de ezeken felül van még megannyi érdekes különbség, amiket Gajdán Miklós magyaráz el részletesen aktuális videónkban.
    Szó lesz a kormánymű, a fékrendszer, a regeneratív fékezés, a klímaberendezés, a fűtés működésbeli különbségeiről.
    Feliratkozás a csatornára: bit.ly/VezessTV...
    www.vezess.hu/
    / vezess

КОМЕНТАРІ • 106

  • @peterpiedl3312
    @peterpiedl3312 4 роки тому +1

    Nagyon jó kis előadás tanár úr!
    Annyit azért hozzá tennék a hőszivattyús rendszerekhez, a hatásfokuk jobb az elektromos fűtésnél, csak lassabban melegítenek fel. 0-10 C° között 4 COP( hatékonysági tényező), az elektromos fűtésé az 1 COP, gáz fűtésé 2 COP körül. Teljesen jól mondta, hogy a hőmérséklet csökkenéssel, ez teljesen lemegy nullára. Inverteres klìmáknál ezt áthidalják egy fűtő betéttel és esetleg extrém nagy hőcserélővel. Sajnos az autóban kissebb a mozgástér. Üdv.:PP

  • @lacikeri3102
    @lacikeri3102 4 роки тому +16

    A 12V -os akku azért kell bele, mert biztonsági okokból sok minden csak törpe feszültségről mehet, vagyis maximum 48V-al. De mivel amúgy is minden 12V-ra van tervezve, célszerű volt ezt megtartani. Van ugyan egy átalakító a nagyfeszültségről, 12V-ra, hiszen a kis akku töltése így történik, viszont ennek a működése energiát igényel, vesztesége van akkor is ha nem használják csak működik. Így az autó kikapcsolt állapotában nem célszerű üzemeltetni. Viszont az ajtózárnak, meg még pár dolognak akkor is kell működnie ha az autó parkol. Erre van a 12V-os akku.
    Ezen felül biztonsági funkció is, hiszen elvárás hogy kikapcsolt autónál a nagyfeszültségű akku le legyen választva a járműről. Azaz ha kikapcsolunk egy villanyautót, akkor elvben nem tud megrázni minket az áram bármit piszkálunk. Természetesen egészen addig amíg a nagy akkut nem bontjuk meg. Ennek balesetnél is van jelentősége, mert a légzsák kinyílásakor is leválasztja magát az akku, de ugye pár dolognak ilyenkor is kell működnie.
    A Tesla ígérte hogy fel fogja számolni a 12V-os akkut, ugyanis a villanyautóknak ez a gyenge pontja, de nem tudom hogy akarja megoldani és sikerült e.
    Érdekesség, hogy a Nissan Leaf egyes modelljeiben van egy kis napelem. Ezek pont azért vannak benne, hogy a kis akkut töltsék álló helyzetben, mivel folyamatosan működik egy GSM modem, és a nem túl nagy segédakkut hamar (kb. 1-2hét alatt) le tudnák meríteni. Legalább is a flottakövetős cégautónkkal ennyi állás szokott végezni.

    • @alparbiro5892
      @alparbiro5892 4 роки тому

      A 12V-os akku lemerulese flottaautoknal altalaban azert merul le, mivel ott nem allitjak egyszeruen le a villanyautot, tobb listazott logot lattam mar lemerult kisakksis villanyautobol, ahol kijott, hogy P-be raktak/ megalltak vele es utana nem volt leallitva napokig/ orakig (nem egy hangos V8-as, hogy zavarna oket a hang ), ezert hamar lemerult. Nem azt mondom, hogy nalatok a Leafnel is ez a helyzet, de talan lehet ez is

    • @gulasoft1
      @gulasoft1 4 роки тому +1

      Kicsit túlspiláztad ezt. A 12V-os aku azért kell bele, mert a biztonsági funkciók, vészvillogó, centrál zár ki be... annak akkor is kell mennie, mikor a nagy aksi teljesen lemerült.

  • @lacikeri3102
    @lacikeri3102 4 роки тому +2

    Köszönjük az előadást! Korrekt volt.

  • @lacikeri3102
    @lacikeri3102 4 роки тому +3

    Fékrásegítés. Nem tudtam hogy ilyen villany szervós a féke. Ez tényleg okos, mert egyből az ABS-t is meg lehet vele oldani, jóval olcsóbban mint az ABS kockával.
    Viszont érdekesség képen érdemes a Prius fékével foglalkozni, hiszen ebből a szempontból villanyautónak számít, a folyton leállított motorjával. Ott elektromos hidraulika szivattyú van. (ezt halljuk működésbe lépni, és felpumpálni egy hidraulika akkumulátort, amikor kinyitjuk a vezető oldali ajtót, hogy mindig készenlétben legyen a fék) A fékpedállal ennek a nyomását vezéreljük teljesen elektromosan, persze úgy hogy a fékpedál útjának felső részén csak a visszatermelést növeli, a mechanikus fékhez nem nyúl. Viszont ugye így elég nehéz lenne érezni a fékpedált, ezért a hidraulika rendszerből vissza van vezetve egy "force feedback" munkahenger a pedálhoz is, ami ellenállást fejt ki, így keltve teljesen természetes fékérzetet.
    Saját tapasztalat, hogy ha valamiért nem működne a hidraulika szivattyú, (ez egy visszahívást érő, ritkán előforduló szoftverhiba volt) akkor is lehet a Priusal fékezni, de kellenek hozzá a szervofék nélküli autón szerzett tapasztalatok, (meg a pánik okozta adrenalin) mert ugye nekem pont az Alpokban egy szerpentinen ment el így a fékrásegítésem...hol máshol.

    • @blavoltech5008
      @blavoltech5008 4 роки тому +3

      Az elektromos rásegítés a főfékhenger dugattyúját mozgatja - segíti a mozgását - nem lehet vele helyettesíteni az ABS rendszert, hiszen az kerekenként kell hogy modulálja a fékerőt!

    • @lacikeri3102
      @lacikeri3102 4 роки тому

      @@blavoltech5008 jogos.

  • @ronaypeter
    @ronaypeter 4 роки тому +12

    Kedves Miklós!
    A fékrendszerek összehangolása ábrán a “b” és a “c” szövege pont fordítva van és a magyarázat is zavaros volt, amit adott hozzá.
    Az ábrán az eredeti német szöveg (amennyire el lehet olvasni) sem helyes. Az elektromos motorról egy bizonyos fordulat felett lehet csak hatékonyan áramot levenni, így fékerőt elérni. Ahogy csökken a sebesség, úgy kezd az üzemi fék bekapcsolódni (piros terület).
    A kérdezőknek írom, hogy ha 100%-ra van reggel töltve a kocsi, akkor nincs visszatöltés, 100%-ban az üzemi féket használja a kocsi, de ezzel nem kell foglalkozni, észre sem veszed. Egyébként meg nem szoktuk 100%-ra tölteni minden nap.

    • @laszlom.3138
      @laszlom.3138 4 роки тому +2

      és elektromos motorral csak egy bizonyos fordulatszám alatt lehet teljes fékhatást levenni, ha nagy a sebesség csak alig tud fékezni. Az ábrán lévő autó csak 30 és 10 km/h között tud erős elektromos fékhatást biztosítani.

    • @peterbencsics6880
      @peterbencsics6880 4 роки тому +6

      @@laszlom.3138 Elnézést,ha tévedek,én villamosvezetőként dolgozom,itt is az elektromos motorok végzik a fékezést,"villamosfék" itt minél nagyobb a sebesség,annál hatékonyabb a fék,nagyobb a fékerő.Kb.8 km/h alatt már kiegészítő féket alkalmaznak (rugóerőtároló,vagy hidraulikus)persze lehet,h más rendszer,más a működési elv,az autókhoz képest.

    • @laszlom.3138
      @laszlom.3138 4 роки тому +2

      @@peterbencsics6880Ezen az ábrán is van egy lefelé tartó lineáris szakasz 10-0 km/h -ig.
      Ezen része nem különbözik a villamosétól. Az érdekesség az, hogy a fékezés is teljesítmény limitált, azaz az elektromos fékezési képesség hasonló a gyorsítási képességhez, nagy sebességnél már nem is fékezés, csak enyhe lassítás.

    • @norbist2
      @norbist2 4 роки тому

      @@peterbencsics6880 Igen, az autóknál is úgy van. Maagasabb fordulatszém, nagyobb fékerő, de teljesen megállni nem tud, mert álló villanymotor nem termel áramot, így egy lejtőn legurulna, ha nem lenne üzemi fék. Mint a dinamó a biciklin.Ha gyorsan tekerünk többet termel, de jobban is fogja a kereket. Ha csak lassan forog a dinamó, az égő alig világít, de nem is fogja a kereket annyira.

  • @richardjanos6287
    @richardjanos6287 4 роки тому

    Pazar előadás!Köszi

  • @MrCypresss
    @MrCypresss 4 роки тому +4

    Jó volt ez a szponzorált videó. (Hyundai modellek, a Hyundai főhadiszállásán, ejnye...)

  • @bregbarega3717
    @bregbarega3717 4 роки тому

    Praktikus szempontból a hőszivattyús fűtésnek jobb a hatásfoka. Csak két külön teljesítmény fajta szerepel a képletben, pl. betáplálunk 1kW-ot elektromosan, és kiveszünk 3kW-ot hő formájában a berendezésből, de lényegében nekünk csak ez számít, hogy a fűtésre kitalált berendezés mint egység mit tud. A fűtőszál minden hőt maga állít elő 1:1-ben, a hőszivattyú pedig "futószalagon hordja" a környezeti hőt (meg némi saját veszteség hőt, ami szintén fűtheti a kabint).

  • @balintricsi
    @balintricsi 3 роки тому

    Miklós úr, tiszteletem a tudása és elöadásmódja előtt, de apró korrekció! Mondjuk a kisfeszültségű akkumulátort inveterrel töltjük(a vontatási akkunulátor kapacitásából) az e autóknál, sőt az eupban, haaaaaaa 9km környékére esik a hatótáv, se szélvédőfűtés, se ülésfűtés nem kapcsolható(pedig 12V rendszert használja) de valszeg, mivel több energiát emészt fel, ugyanúgy mint ahogy a belsőégésűeknél felkapcsolunk mindent így letiltja a hatótáv segítése érdekében.
    Plusz az e fék kapcsán...... wv eupnál, van a D fokozatnál, mintha dsg lenne +- jel, ha arra pöccintjükakkor kijön a D1-2-3 vagy, ha a D irányába pöccintünk a karon, kijön a B fokozat ééééés a B az a D4nek felel meg, ő egyből erőteljesen elkezdi lassítani a kocsit, a D1nél, még nincs féklámpa, a D2nél már van.... Ééééés ha mondjuk megyek 70el a hungárián, és bevált a lámpa beküldöm B be a kocsit plusz ráfékezek, a töltöttségjelző az a töltés irányában maximális felé megy ki és ezt digitális értéken 99.9kw/h pillanatnyi termelést produkál, de ami ugye pillanatnyi.... Úgyhogy, nem biztos, hogy az autó akksijához van méretezve a töltés..... Pl hegyről lefele volt márc beletudtam tenni 15km hatótávot...... fokozatos D1-2-3 vagy sima D(kigurítás) funkciókkal... Aaaaaaz egy pedálos vezetést meg a smart(mol limo) autójával nem bejövős mutatvány, mrrt én jobb szeretem, ha kitudom gurítani a járművet(volt már, hogy úgy is 1-2-3 kmel többet írt ki a végén(egy darabon csökkent és1-1-1 kmrel többeket mutogatott aztán) )szóval én jobb szeretem kiguritani a járművrt, sima D ben is az eup(1.5kw/h) energiát visszatud termelni és kevesebb energiát igényel a sebesség szinten tartás..... mintha B be közlekednék, mert ott folyton megy a delej a motorra...... Szerintem tré ez az 1pedálos hülyeség ebből a visszatermelés meg nagyobb hatótáv végett...... egyébként igen, fékezéskor érezhető, mikor vált át villamosfékről hagyományos fékre a kocsi..... (persze többszáz greengos autó és többezer km vezetése után érzem már... )

  • @lacikeri3102
    @lacikeri3102 4 роки тому +4

    Fűtőszálas fűtés. Annyira azért nem vészes a fogyasztása. 5kW-ot csak bekapcsoláskor vesz fel, de nekem 1-2kW-ra visszaesik elég gyorsa a fűtés energia igénye. Ezért szoktuk azt csinálni (és ez másik nagy előnye a villanyautónak) hogy még otthon a töltőn lógva időzítve, vagy mobil applikációról indítjuk a fűtést, előmelegítjük vagy hűtjük a kocsit indulás előtt, így a felfűtés nem az akku energiájából történik, hatótávot csökkentve. Gyakorlat azt mutatja, hogy sebességtől és külső hőmérséklettől függően 10-20%-al fogyaszt többet a fűtéstől.
    Az autó fogyasztása 50-60km/h-nál 5-7kW, 100-nál 15-18kW. Erre jön rá az 1-2kW fűtés teljesítmény.
    De természetesen a hőszivattyú a legjobb megoldás, az fele, harmada energiából fűti a kocsit.

    • @lesliew67
      @lesliew67 4 роки тому +1

      A kocsikban is feltehetően inverteres hőszivattyús fűtés van, ami bizonyos hőfokig elfogadható. Amikor csökken a külső hőmérséklet, egyre kevesebb hőt tud kivonni a levegőből. A split klímáknál 0, -5 fok környékén lefagynak a külső hőcserélők (ködös, párás időben hihetetlen gyorsan jégbe burkolódzik a kültéri), ezért a hatékonyságuk, fűtés teljesítményük drasztikusan csökken! -10 fok alatt a levegő pára tartalma drasztikusan csökken, ezért ismét csak csökken a hőszivattyú hatásfoka/fűtés teljesítménye, ez miatt egyre több áramot vesz fel. Épület fűtésnél, bizonyos hőmérséklet alatt (a gyártó határozza meg hány fok alatt kapcsoljon be), kiegészítő fűtés kapcsol be a hőszivattyú mellé, hogy biztosítsák a fűtés teljesítményt! A fűtőszál megbízható, gyakorlatilag örök életű, karbantartást nem igénylő alkatrész. A hőszivattyússal viszont biztosan lesz gond ...

    • @lacikeri3102
      @lacikeri3102 4 роки тому

      @@lesliew67 Ehhez képest szinte típus hiba a fűtőszál meghibásodás a régi Leafekben. Ráadásul nem olcsó és könnyen javítható mulatság, hiába egyszerű dolog elvileg.
      A hőszivattyú ugyan az mint a klíma. Mármint szó szerint, az autóklíma ami fűt ilyenkor vagyis nincs benne semmi extra, ami bármely autóban ne lenne. Egy inverteres klíma kompresszor elég tartós dolog, szóval emiatt kár aggódnod. Kb. olyan probléma ez mint hogy 2 évente kell a villanyautókban akkut cserélni állítólag.
      Mikor volt -5foknál hidegebb? Azonban a modernebb hőszivattyúk kb. -15foknál érik el az 1-es COP értéket. De akár hol is érik el, amikor már nem hoz sokat a hőszivattyú simán fűtőszállal kezd fűteni, addig is viszont javít a hatékonyságon.
      Másik hogy egy jobb rendszernél a villanymotorok, akku, inverterek hulladékhőjét is hasznosítja a hőszivattyúval. Enélkül ezt nem lehetne.

  • @buherator9871
    @buherator9871 4 роки тому +5

    Még 1!Az a motor műanyag borítás az mennyi indokolatlan szemét,fölösleges műanyag vacak ami tényleg csak a kukát fogja nehezíteni.

    • @lacikeri3102
      @lacikeri3102 4 роки тому +4

      Belsőégésű motoroknál az hő és zaj szigetelésként is funkcionál, illetve a gyújtás és szenzorok kábelezését, csatlakozásait is védi a díszítésen kívül. Mondjuk amúgy én is röhögök hogy minek eldugni az elektronika öntvényeit :D
      Meg amikor felnyitják a motorháztetőt az emberek, és nézik a díszburkolatot XD

    • @buherator9871
      @buherator9871 4 роки тому +2

      @@lacikeri3102 én levettem az enyémről... Hát karmesteri hallás kell, hogy észre vegyem a különbséget. Kb 10 kg műanyagot ki tudnék dobni, ami csal dísz, de legalább ha fellazul egy patent lehet agyalni, hogy mi zörög! 😂

    • @balintricsi
      @balintricsi 3 роки тому

      @@lacikeri3102 sőt a seat toledo a kerekebbik fajtán a kartergáz visszavezetésöis abban van megoldva...

  • @norbist2
    @norbist2 4 роки тому +2

    Egy 12 voltos 60Ah-ás akku kb. 0,7 kWh-ás. Kb. század része a 64 kWh-ás akkunak a videóban elhangzott kevesebb mint ezred részhez képest.

  • @fulopdvd
    @fulopdvd 4 роки тому +2

    Azért is kell a kicsi akkumulátor többek között, mert a nagy feszültségűt biztonsági okokból ha nincs rá szükség, nem megy az autó akkor le szokták választani teljesen. Viszont a szabályok előírják, hogy néhány rendszernek (pl világítás, elakadásjelző) álló helyzetben is menni kell.
    Az i-miev fékén először én is meglepődtem, ott a tudbó motorokhoz hasonló vákumszivattyút használnak, aminek jellegzetes, jól kivehető hangja van amikor sűrűn használod a fékpedált

    • @laszlop3628
      @laszlop3628 4 роки тому

      Butak,elpazaroljak a visszataplalhato energiat. Bmw sportautokba lendkereket tettek be, az fekezi meg az autot, mjd besegit a gyorsitasba, villanynal meg egyszerubb, csak a gyors tarolast kell megoldani nagy kapacitasu kondenzatorokkal

    • @laszlom.3138
      @laszlom.3138 4 роки тому

      Fura hogy egy mini mobiltöltőnél meg tudják oldani, hogy a "220" olyan biztonságosan rá van kötve a mobilra hogy közben lehet fogdosni...

    • @lacikeri3102
      @lacikeri3102 4 роки тому

      @@laszlom.3138 Ez akkor is így van ha áthajt rajta egy teherautó?

    • @fulopdvd
      @fulopdvd 4 роки тому

      @@laszlom.3138 A meglátásod több okból sem teljesen helyes.
      A mobiltelefonba nem kerül "220" csupán a töltőbe. Onnan 5V (néhány gyors töltőnél 9-12V) megy a telefonba, ami teljesen biztonságos.
      A telefon töltője egy un. kapcsoló üzemű tápegység, itt a magas feszültségű oldal az alacsony feszültségűtől teljesen el van választva. Ha a gyártó betartotta az előírásokat akkor az áramütés esélye lehetetlen.
      Az autónál kicsit más a helyzet, ott 300-600 V feszültség van, amihez hatalmas áramerősség társul.
      Itt nem csupán az áramütésre kell gondolni. Egy zárlat vagy egy rossz kötés is hatalmas pusztítást visz végbe.
      A videón is jól látszott a motortérben a vezetékek mérete itt nem egy telefon töltőről van szó.

    • @laszlom.3138
      @laszlom.3138 4 роки тому

      @@fulopdvd Ha meg akarják szakítani a nagyfeszt még az akku vízhatlan burkolatan belül akkor is el tudják helyezni a dc-dc konvertert a burkolaton belül, így a 12 volt folyamatosan rendelkezésre állhat.

  • @Goethetractor
    @Goethetractor 3 роки тому +1

    Én nagyon sokat megyek autópályán ebből adódóan nagyon keveset használom a féket. Már előfordult hogy a féktárcsa rozsdásodása és nem pedig a kopása miatt nem engedték át az autót a műszaki vizsgán, pedig szinte semmi válla nem volt és a fékbetétek is majdnem eredeti állapotban voltak viszont a hosszú idő alatt felkeményedtek. Viszont nem volt mese le kell lecserélnem hogy megkapja a műszakit.

  • @jadimester
    @jadimester 4 роки тому

    Üdvözlet, csak egy észrevétel. A 15 éves Fiat Stilomban már elektromos szervó kormány van. És már előtte jó pár éve használatban volt. Pl. Puntókban is.

    • @laszlom.3138
      @laszlom.3138 4 роки тому

      Ez a tanár öregebb, neki ez még új technika, 20 éve még voltak hagyományos szervós autók. Állítólag jobb volt a visszajelzés az útról, nem segített annyit, mint az elektromosak, kicsit természetesebb a kormányzás = jobban kiszedte a kezedből az úthiba :D
      A 2002-es Corollában már változó rásegítésű elektromos szervó volt, nagyobb sebességnél felkeményedett, míg alacsony sebességű manőverezésnél egyujjas volt, még lehetett is érezni amikor átváltott, azt hiszem úgy 15-20 körül, pedig a corolla sosem az úttörőségről volt híres, hanem a jól bevált technikák beépítéséről.

    • @bh25jay
      @bh25jay 4 роки тому +1

      Nekem a 15 eves Mitsubishi Coltom is elektromos szervoval szerelt 🙃

  • @imrehuram9695
    @imrehuram9695 4 роки тому +1

    Na ez jó volt! Sok okosság elhangzott!👍 Az animáción még lehetne fejleszteni.😉Ha jobban nem megy, inkább a tanár úr, egy pálcával a laptoppon mutogasson. Kevesebb utómunka, és nem akkora gáz!

    • @gaborbereczki1039
      @gaborbereczki1039 4 роки тому +2

      Szerintem jó volt az animáció

    • @aron68on_etoro95
      @aron68on_etoro95 4 роки тому

      @@gaborbereczki1039 A nyíl nem arra az alkatrészre mutatott, amelyikről beszélt.

  • @gab3n911
    @gab3n911 4 роки тому

    A 99-es G astrámban is elektrohidraulikus szervo volt, nem szíjhajtású.Volt egy jellegzetes hangja.

  • @lacikeri3102
    @lacikeri3102 4 роки тому +1

    Fékrendszerek összehangolása hogy történik?
    A visszatermelés áramából következtet arra hogy mekkora fékrásegítést kell vezérelnie, vagy a kerékre ható fékerőt méri valahogy, és az alapján kompenzál a rásegítő?
    Első generációs Leaf-nél ezt iszonyat rosszul oldlották meg. Nem lehet két egyformát fékezni, menet közben is változik a fékhatás, mert ha van az úton egy hupli és bármelyik kerék elveszti a tapadást, akkor az ABS-t támogatandó elveszi a motorféket, de vissza már nem adja, ilyenkor meg erősebben kell nyomni. Ha túl erősen nyomom, akkor a mechanikus fék teljesítményével arányosan visszaveszi a motorféket (pedig maradhatna) Illetve van hogy valamiért úgy gondolja hogy erősebben kell fékezni, van hogy gyengébben, és így teljesen véletlenszerű a rásegítés. Megszokható, de nem tudom hogy sikerült így elrontani miközben a Prius ezt tökéletesen megoldotta már korábban.

    • @balintricsi
      @balintricsi 3 роки тому +1

      Aaaaaaz sst3as trolikkal is mikor megkapta budapest és forglaombaáltak elég sokan úgy fékeztek hogy majdnem kiszakadt a kezed ha fogtad a kapaszkodót, mert már ő is úgy dolgozik, hogy a rendszer maga eldönti meddig termeljen vissza delejt és mettől tolja a légféket a kocsi rendszerére... Az eautoknál nem tudom, greengos eupokat vezettem sokáig töltötgetni, ott valahogy érzem hogy mikor mit csinál..... és kb kiszámítható

    • @lacikeri3102
      @lacikeri3102 3 роки тому +1

      @@balintricsi Hát remélem is. Ez csak az első generációs Leafnél volt probléma, újak már jók szintén.

  • @mr.nobody4868
    @mr.nobody4868 4 роки тому +1

    torvenybe is ugy van hogy kotelezo sima aksi is az elektromos kocsikba.. hogyha lemerul a kocsid es pl ha az utszelen ragadsz a lampakat vagy a veszvillogot tudd mukodtetni..

    • @balintricsi
      @balintricsi 3 роки тому

      Viszont jártam már greenfos autóval hogy evhibát dobott(letiltja a nagyfeszrrndszert töltés után) és közben meg jöt volna tölteni másvalaki, kitoltuk a kocsit és a köszikegombot beraktam..... Na x idő után a háromszöget is ki kellett tegyem.... Igen a 12V rendszer az autó sima mezei minden autóban megtalálható rendszerét látja el, DE ezek nem olyan nagy amperszámú akksik és tán még a leadási képességük sem olyan mint egy dízeles akksié, mert nem kell kurvanagy ampert betolnia inditáskor, elég csak a jelhez való ampert kiadnia, hogy apa éleszheted a nagyfesz rendszert, lassan indulunk....

  • @lacikeri3102
    @lacikeri3102 4 роки тому +2

    Fékrendszer kopása. Nos azért nem fenékig tejfel ez sem. Nekem a használat hiánya miatt kellett 120ezernél tárcsát és fékbetéteket cserélni, mert korrodált és rosszul kopott. :)))) Ennyit az F Astrám fékei is elmentek.
    Szóval érdemes naponta fékezni néhány erősebbet villanyautóval is.
    Úgy tudom a BMW ezt úgy oldotta meg, hogy felmelegíti a féket úgy, hogy picit nekinyomja a tárcsának a fékbetétet, ami nem lassítja a kocsit, de üzem meleg száraz fékek jobban fognak, és így a használat mentesség miatti "beszáradás" is elkerülhető.

  • @KelemennTube
    @KelemennTube 4 роки тому

    Gondolom más a futómű hangolása is, hisz az elektromos a sok akksi miatt nehezebb.

  • @buherator9871
    @buherator9871 4 роки тому +2

    Visszatöltő fékezéshez lenne egy kérdésem!Adott egy ember,fent lakik a hegyen.Reggelre feltölti az autót és elindul lefelé,mondjuk munkába.Lesz "motor féke" vagy ilyenkor mi van?

    • @ldsman1global587
      @ldsman1global587 4 роки тому +2

      Ha 100%-ra tölt este, akkor lefelé nem lesz visszatöltés, hiszen nem lehet 100% fölé tölteni.

    • @andrasa7809
      @andrasa7809 4 роки тому +1

      A régi szovjet metrókon a fékezéskor termelt energiát egy bazi nagy ellenálláson "elfűtötték". Gondolom, egy modern villanyautónál is lehetséges lenne ez a megoldás teljesen feltöltött akkumulátor esetén, de nincs tapasztalatom vele...

    • @MaXX1128
      @MaXX1128 4 роки тому +1

      Semmi.

    • @SirDrakeNewcanon
      @SirDrakeNewcanon 4 роки тому +2

      Elektromos autót nem lehet 100%-ra tölteni és 0%-ra sem meríteni. A kijelző teljes töltöttséget ír, de vannak biztonsági tartalékok. Biztos más megoldást is kitaláltak.

    • @krisztianmenyhart7994
      @krisztianmenyhart7994 4 роки тому +2

      Nekem hybridem van ami pl. sportos vezetès alkalmával túl melegedhet az akku ,ès csak mechanikusan enged fèkezni ameddig vissza nem hűti.80-30 % között dolgozik csak a töltès. 80% elèrve a motor a motorfèk ami villany autónál tipusfüggően változhat,de az ellenállás a leg logikusabb.

  • @gabormaroti7744
    @gabormaroti7744 4 роки тому +3

    Szóval a nagy akkumlátor rátölt a kicsire? Mert ugye annak a kapacitása se végtelen.

    • @ldsman1global587
      @ldsman1global587 4 роки тому +4

      Pontosan így van.

    • @fulopdvd
      @fulopdvd 4 роки тому +1

      A kicsi akkumulátor is töltődik amikor a nagy. Álló helyzetben tuti nem tölt át, menet közben lehetséges.
      Az i-miev kézikönyve szerint, ha a kicsi lemerült vagy megpurcant akkor az autót el sem lehet indítani, ilyenkor a hagyományos "bikázást" javasolja a gyártó.

    • @gaborbereczki1039
      @gaborbereczki1039 4 роки тому +2

      Az e golf pl. Ugy tudom, hogy toktesnel es visszatoltesnel tolti a kis akkut

    • @lacikeri3102
      @lacikeri3102 4 роки тому +2

      Igen. Amikor be van kapcsolva a kocsi, vagy töltőn van, akkor töltődik a kis akku is, illetve néhány e-autón van egy pici napelem ami álló helyzetben is tölti.

  • @zsigmondfoldessy8785
    @zsigmondfoldessy8785 4 роки тому +4

    Volt már arra példa nem egyszer, hogy szinte fizikai fájdalmat éreztem egy - egy gyönyörű autó láttán, - mondván,: na, ilyenem sem lesz! De ezek!!! Most komolyan. . . és újabban ezt a stilust - különböző gyártók egymást majmolva - ontják világszerte. Vagy csak nekem nem tetszenek?

    • @Tibi_77
      @Tibi_77 4 роки тому +1

      Régen sok szép autó volt, karakteresek, egyéniségek voltak. De most...pfff...egy kaptafára készülnek, egyik bénább, mint a másik. Ha most le akarnám cserélni az F Astrámat, nem nagyon tudnék választani a sok sz.r közül. Vagy ami jobb valamivel, az meg k.rva drága.

    • @zsigmondfoldessy8785
      @zsigmondfoldessy8785 4 роки тому

      @@Tibi_77 Jól mondod, nekem egy e38- am van. Parkolókban, benzinkutaknál gyakran megdicsérik.

    • @alfonzsenki1905
      @alfonzsenki1905 4 роки тому

      Milyen igaz. Hol jöhetnek ezek a régi iskola csodakarosszériáihoz. Annyira egyhangú az egész. Van egy két márka ami nagyon rendben van, de azok jellemzően prémium kategóriák.

    • @laszlom.3138
      @laszlom.3138 4 роки тому

      ​@@zsigmondfoldessy8785 Akkor az biztosan SUV lehet. Pontosabban miniSUV.

    • @zsigmondfoldessy8785
      @zsigmondfoldessy8785 4 роки тому

      @@laszlom.3138 Hetes propelleres, az egyik legszebb széria.

  • @laszlobenedek3566
    @laszlobenedek3566 4 роки тому +2

    1997-ben már volt az opelnél elektromos szervókormányos kormányoszlop.

    • @droland1978
      @droland1978 4 роки тому +2

      Egy kicsit keson mert az elektromos szervo mar kozel 60 eves tortenet.

    • @MrKanyas
      @MrKanyas 4 роки тому

      Melyik modellben? Az Astra-G-ben valóban volt elektrohidraulikus szervó, de csak egy hidraulikaszivattyú volt hagyományos hidraulikus kormányművel, ,,sima” kormányoszloppal. Astra-F Classic, Corsa-B és Tigra-A felszereltségtől függően mechanikus vagy ékszíjas hajtású szervokormány, Omega-B Vectra-B hasonlóan.

    • @MrKanyas
      @MrKanyas 4 роки тому

      Roland Dara igaz lehet, de az autóiparban mégis a 2000-és évek végén jelent meg

    • @laszlobenedek3566
      @laszlobenedek3566 4 роки тому

      @@MrKanyas 1997-ben megjelent egy csomó hétköznapi márkánál ( opel,suzuki ,stb ) az elektromos kormyányoszlop. hidraulika nélkül,az utastérben a kormányoszlopon egy villanymotorral és nyomatékérzékelővel.

    • @MrKanyas
      @MrKanyas 4 роки тому

      László Benedek melyekben is?

  • @JBalazs
    @JBalazs 4 роки тому +2

    Érdekes, nekem az 1.8 16v benzines Renault 19-esem is vákuum-szivattyúval kapta a fékrásegítést. A kipufogó oldali vezérműengely hajtotta.
    Sosem értettem miért.

  • @misi2752
    @misi2752 4 роки тому

    Szóval minél melegebb van, annál jobban megy a fűtésrendszer és minél hidegebb, annál inkább nem megy. :) Minusz 20 fokban meg nem a fűtésrendszer miatt esik majd le a hatótáv, hanem az akkuból nem lehetséges annyi energiát kiszedni, mint amikor meleg van.

  • @wadkan
    @wadkan 4 роки тому

    Ha jól értelmeztem, akkor ha egy elektromos autóban fogytán a szufla akkor nem csak a hajtás, a lámpa, a fűtés lesz gyengébb hanem a fék és a kormányrásegítés is elmegy egy idő után... Zsír ;) :D meg persze a visszapillantó és a kilométeróra is kikapcsol, ablaklehúzó... kézifék még bowdenes legalább ? kétlem... talán az ajtót még ki lehet majd nyitni (belülről, kívülről már kétséges), de ha nem, abben az esetben nyomják meg a piros gombot, és nyugodjanak békében... ;)

    • @Gladiatus121
      @Gladiatus121 4 роки тому +2

      ezért van benne a 12v akkumulátor

  • @rozsdas69
    @rozsdas69 4 роки тому +3

    11:50 hibás a magyarázat, ha az elektrodinamikus fék veszti a hatékonyságát, akkor veszi át a hidraulikus még inkább a fékezést.

    • @alparbiro5892
      @alparbiro5892 4 роки тому

      Az abra szerint jo a magyarazat, kerdes, hogy jo-e az abra. A magyarazat hatasrol szolt, nem hatekonysagrol...A hatekonysag mar mas kerdes, nem hiszem hogy csokenne az elektrodinamikus fek hatekonysaga, van egy bizonyos szint, amennyit a generator kepes "visszatolteni", ez szerintem allando marad hatekonysag szempontjabol

  • @alexanderkovacs6072
    @alexanderkovacs6072 4 роки тому

    -20fokon eleg erdekes lehet eza hoszivattyus megoldas :D kivancsi lennek h mennyire mukodik .

    • @MrKanyas
      @MrKanyas 4 роки тому +3

      Hibátlanul. De van fűtőszál is. Ezen kívül az ülés- és kormányfűtés is sokat javít a hőérzeten

  • @lesliew67
    @lesliew67 4 роки тому +1

    Ilyen az amikor egy lelkes (sokszor tévedő, beszéde közben tapsoló) amatőr beszél a technikáról a tudatlanokhoz. És így válik egy ember jutuber "sztárrá". Értékválság világot élünk ...

  • @szabolcsbalogh6830
    @szabolcsbalogh6830 4 роки тому +1

    Ez a modell nem megy el 400 km ert .

  • @kisszoli0307
    @kisszoli0307 4 роки тому +3

    Sajnos az a fek, amit nem vagy ritkan hasznalnak, rozsdasodik es beragad. Tehat, nem kopik csak hasznalhatatlan es csupa, rozsda less. Rozsdas fektarcsa nem tul hatekony. ☹️

    • @gaborbereczki1039
      @gaborbereczki1039 4 роки тому +8

      A megállás végén szinte mindig használja, az elég hogy ne rozsdasodjon, viszont minimális a kopás.

    • @lacikeri3102
      @lacikeri3102 4 роки тому +5

      Ennyire azért nem drasztikus a helyzet.